Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,654 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή;

Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
Αναλογική, γιατί η τέχνη είναι πάντα τέχνη...
1
25,00%
Ψηφιακή, γιατί η τέχνη θέλει και δυνατότητες...
3
75,00%

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 01:08, 21-10-06:

Τα μαθήματα φωτογραφίας που γίνονται σε διάφορους δήμους π.χ., ή εργαστήρια απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά? Τι νόημα έχει να διδάσκεσαι την κλασσική φωτογραφία, εφόσον χρησιμοποιούμε ψηφιακές μηχανές?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:04, 21-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Τα μαθήματα φωτογραφίας που γίνονται σε διάφορους δήμους π.χ., ή εργαστήρια απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά? Τι νόημα έχει να διδάσκεσαι την κλασσική φωτογραφία, εφόσον χρησιμοποιούμε ψηφιακές μηχανές?
Πολλοί δήμοι διοργανώνουν τέτοια σεμινάρια, αλλά υπάρχουν και πολλά ιδιωτικά εργαστήρια. Εγώ πήγαινα σε ένα και κανείς δεν ασχολούταν επαγγελματικά, τώρα αν το σκέφτονταν δεν ξέρω.

Όσο για την αναλογική έχει άλλη μαγεία και μερικά πράγματα (όπως σκοτεινό θάλαμο) δεν μπορείς να τα κάνεις με ψηφιακή. Εγώ προσωπικά κουβαλάω σχεδόν πάντα μαζί μου μια μικρή ψηφιακή, αλλά όταν λέω ότι θα πάω να φωτογραφίσω παίρνω την αναλογική μου που είναι πολύ καλύτερη ποιοτικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 20:07, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Όσο για την αναλογική έχει άλλη μαγεία και μερικά πράγματα (όπως σκοτεινό θάλαμο) δεν μπορείς να τα κάνεις με ψηφιακή. Εγώ προσωπικά κουβαλάω σχεδόν πάντα μαζί μου μια μικρή ψηφιακή, αλλά όταν λέω ότι θα πάω να φωτογραφίσω παίρνω την αναλογική μου που είναι πολύ καλύτερη ποιοτικά.
Γενικα το digital ειναι "κουραστικο".
Μια καλη εμφανιση ενος καλου φιλμ δινει πολυ ομορφοτερο αποτελεσμα απο τις καλυτερες Digital.
(το κακο ειναι οτι προς το digital βαδιζουμε...ακριβως οπως εγινε με το βινυλιο που αντικατασταθηκε απο το cd)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:09, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Μια καλη εμφανιση ενος καλου φιλμ δινει πολυ ομορφοτερο αποτελεσμα απο τις καλυτερες Digital.
Δική σου διαπίστωση είναι ή είναι γενικό το "κακό";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 20:12, 01-08-07:

Αν εννοεις το αν πολλοι υποστηριζουν αυτο που λεω,

ναι ειναι πολλοι (δυστυχως ή ευτυχως).
Οπως πολλοι ειναι αυτοι που το ξαναγυρναν στο βινυλιο.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:22, 01-08-07:

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την φωτογραφία και αυτό μόνο σε ψηφιακή μου φαίνεται πολύ παράλογο μια dSLR να βγάζει πιο χάλια φωτογραφία με μια με film

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 20:33, 01-08-07:

Δε βγαζει χειροτερες.
Απλα οπως ειπα "κουραστικες".
Δλδ ειναι καπως πιο σκληρες για το ματι - ισως τα χρωματα λιγο ψευτικα.

Μπορεις να το δεις αυτο σε μια φωτογραφια που περιεχει πολλες αποχρωσεις του ιδιου χρωματος.
Πχ ενα δασος εχει πολλες αποχρωσεις του πρασινου.
Μια ΚΑΛΗ αναλογικη, θα δωσει πολυ πιο απαλα τις διακυμανσεις του πρασινου.

Και σιγουρα οι εμφανισεις που γινονται εδω στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα. Μου εχουν καταστρεψει ολοκληρα φιλμ.
Πρεπει δλδ να δεις καλη εμφανιση με καλο φιλμ για να εχεις στοιχεια για συγκριση.
(για να καταλαβεις, εψαχνα στη Θεσ/νικη περιπου 3 χρονια για να καταληξω σε ενα συγκεκριμμενο φωτογραφειο. Και μεσα σ'αυτα τα 3 χρονια, τα φιλμ που εκλαψα μπορει να ειναι και καμμια 20ρια. Αλλοι δεν ξερουν τι τους γινεται, αλλοι κανουν οικονομια στα χημικα κτλ κτλ. Μπαχαλο. Μονο οταν εμφανιζα Γερμανια οι εκτυπωσεις ηταν παντα απο πολυ καλες μεχρι αριστες - και πιο φτηνα απο Ελλαδα)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:36, 01-08-07:

αχα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:53, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Γι' αυτό καλύτερα έξω με το φυσικό φως στην αρχή.
Και τράβα με την ψυχή σου! (Ελπίζω να έχεις ψηφιακή...).
Γνώμη μου είναι να τραβάς και δυό και τρείς και δέκα φώτο από το ίδιο θέμα (γι' αυτο είπα ψηφιακή!...)
Γενικα το digital ειναι "κουραστικο".
(το κακο ειναι οτι προς το digital βαδιζουμε...ακριβως οπως εγινε με το βινυλιο που αντικατασταθηκε απο το cd)
Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο bisbiriko. Οι ψυφιακές μοιάζουν κάπως "άψυχες" όσο καλή και να είναι η μηχανή.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:35, 02-08-07:

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο bisbiriko. Οι ψυφιακές μοιάζουν κάπως "άψυχες" όσο καλή και να είναι η μηχανή.
δεν γνωρίζω και δεν έχω ιδέα!
απλά μου δημιουργήθηκε απορία και είπα να σας ρωτήσω

αυτό είναι βέβαιο ότι οφείλεται στην μηχανή και όχι στον τρόπο εκτύπωσης τους?
μήπως τα νέα υλικά εκτύπωσης δημιουργούν αυτό το κακό?
το χαρτί, το υγρό, τα μηχανήματα κλπ?

κάποτε ήξερα για σκοτεινό θάλαμο και έναν σκυφτό φωτογράφο....
σήμερα υπάρχουν μόνο μηχανήματα....
κατά πόσο παίζουν κι αυτά το ρόλο τους?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:05, 02-08-07:

Ψηφιακές και μη τυπώνονται επάνω στο ίδιο χαρτί με τη χρήση των ίδιων χημικών.
Φυσικά στην περίπτωση του φίλμ υπάρχει επιπλέον το στάδιο της εμφάνισης. (Η διαδικασία για να πάρουμε στα χέρια μας το αρνητικό).

Άρα όπως καταλαβαίνεις χημικά και χαρτί δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 09:17, 02-08-07:

Καλα τα λεει η Isiliel.
Φαινεται ετσι και οτι η εμφανιση ειναι ενα επιπλεον "μειον" της αναλογικης για να βγει σωστη η φωτογραφια.
Κοινως, θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις κατι ικανοποιητικο γιατι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα εκμεταλλευονται την αγνοια του κοσμου και παρουσιαζουν μετριες εμφανισεις κι εκτυπωσεις.

Να προσθεσω εδω οτι σε μια συζητηση που ειχα με γνωστο μου φωτογραφο που ασχολειται πολυ με το hardware, μου ελεγε οτι πρεπει η αναλυση της ψηφιακης να φτασει περιπου στα 27 MP για να πουμε οτι ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ την αναλυση της αναλογικης.
(οχι οτι η αναλυση παιζει το μεγιστο ρολο βεβαια αλλα ειναι ενα σημαντικο χαρακτηριστικο)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:20, 02-08-07:

να κάνω την σούπερ ντούπερ ηλίθια ερώτηση ?

δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να περάσεις τις φωτογραφίες της ψηφιακής σε φίλμ αναλογικής και μετά να εκτυπώσεις?
ναι αντιλαμβάνομαι ότι κάτι τέτοιο θα ανέβαζε τα κόστη σε τρελά ύψη, αλλά αναρωτιέμαι εγκυκλοπαιδικά κυρίως για όσους το θέμα ποιότητα είναι ζωτικής σημασίας....
ένας καλλιτέχνης φωτογράφος ας πούμε δεν λειτουργεί όπως ένας απλός κοινός θνητός...

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 09:28, 02-08-07:

Κατ'αρχην,
η μονη ηλιθια ερωτηση ειναι αυτη που δε ρωτηθηκε ποτε.

Δεν υπαρχει λογος να τις περασεις. Παλι θα εχεις τις γνωστες απωλειες.
Το προβλημα ειναι στο πως "βλεπει" και αποθηκευει η ψηφιακη την εικονα που τραβαει.

Παντως, πολλα μπορει να γλυτωσει καποιος με τα σλαιντς.
Αρκετοι επαγγελματιες χρησιμοποιουν ακομα σλαιντς αν και το digital εχει σαφες προβαδισμα λογω ευκολιων και οικονομιας...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:29, 02-08-07:

αχα! οκ τώρα κατάλαβα επ ακριβώς που είναι το "πρόβλημα"

tks

Παράθεση

Leica (Ιο)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Leica
H Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Leica έγραψε στις 14:07, 27-05-08:

Εγώ προσωπικά δουλεύω μόνο με αναλογικές και κυρίως μεγάλου φορμά μοντέλα και δεν σκοπεύω να αλλάξω κάτι σε αυτό. Θεωρώ ότι καμία ψηφιακή δεν μπορεί να μου δώσει καλύτερη ποιότητα από φιλμ καλοεκτυπωμένο και καλοσκαναρισμένο. Τώρα από κει και πέρα όπως την βρίσκει κανείς...Προσωπικά δεν μου αρέσει η "χροιά" αν μου επιτρέπεται η έκφραση της ψηφιακής. Όλες τους έχουν στην τελική ποιότητα που με χαλάει. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Κάνει την εικόνα πιο κρυσταλιζέ. Πάσχει από αδυναμία να αποδώσει ικανοποιητικά το βάθος πεδίου. Αποδίδει τα χρώμματα με τρόπο που δεν μου αρέσει και εν παση περιπτώση δεν με εκφράζει να δουλεύω έτσι. Είμαι απο αυτούς που τους αρέσει να μυρίζει το μπάνιο τους χημικά.

Δε βγαζει χειροτερες.
(για να καταλαβεις, εψαχνα στη Θεσ/νικη περιπου 3 χρονια για να καταληξω σε ενα συγκεκριμμενο φωτογραφειο. )
Επειδή δεν με παίρνει πλέον λόγω έλειψης χρόνου να εμφανίζω στο χέρι,θα ήθελα αν είναι δυνατόν χωρίς πρόθεση διαφήμισης να μου προτείνεις ένα καλό φωτογραφείο..Προς το παρόν δίνω τα φιλμάκια μου στον CapaPhot..Για slide ούτε λόγος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 27-05-08 στις 15:21. Αιτία: merge
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:18, 19-01-09:

Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 23-02-09 στις 02:45. Αιτία: μεταφορά από το θέμα "Lomography"
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:53, 19-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας.
Αυτό που αναφέρω είναι η προσωπική μου άποψη και καλώς ή κακώς, δεν την διαπραγματεύομαι. Η ζεστασιά που πηγάζει από μια αναλογική φωτογραφία, για μένα, είναι αναντικατάστατη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 23-02-09 στις 03:02. Αιτία: split από το θέμα Lomography
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:35, 24-01-09:

. Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας.
Μην τρελαθουμε...η ψηφιακη φωτογραφια εχει ακομα μελλον ωσπου να φτασουμε να λεμε οτι εχει ξεπερασει την αναλογικη!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:38, 24-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Μην τρελαθουμε...η ψηφιακη φωτογραφια εχει ακομα μελλον ωσπου να φτασουμε να λεμε οτι εχει ξεπερασει την αναλογικη!
Να τρελαθείτε, γιατί τα γεγονότα σας διαψεύδουν. Ακόμα και οι επαγγελματίες πλέον στρέφονται στις ψηφιακές. Μόνο οι ρομαντικοί μένουν στις αναλογικές

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:52, 24-01-09:

Να τρελαθείτε, γιατί τα γεγονότα σας διαψεύδουν. Ακόμα και οι επαγγελματίες πλέον στρέφονται στις ψηφιακές. Μόνο οι ρομαντικοί μένουν στις αναλογικές
Φυσικά και στρέφονται στις ψηφιακές...ειναι η ευκολη λύση!!!ρωτα όμως οποιον σωστο επαγγελματία ξερεις να σου πει τι παει να πει αναλογικη...και ποια η ποιοτητα της...με μια αναλογικη φωτογραφια μπορεις να κανεις μια μεγαλη μεγεθυνση...με μια ψηφιακη πρεπει να εχει ενα συγκεκριμενο μεγεθος η φωτογραφια

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:45, 25-01-09:

με μια αναλογικη φωτογραφια μπορεις να κανεις μια μεγαλη μεγεθυνση
Ok, αυτό είναι το μόνο που μπορεί μια αναλογική να κάνει καλύτερα από την ψηφιακή. Υπάρχει κάτι άλλο; Όχι... Δεν θα αρχίσω να λέω πόσα περισσότερα κάνεις με μια ψηφιακή, αφενός γιατί είσαι και εσύ ανένδοτη όπως η Isiliel στο θέμα και αφετέρου γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Παράθεση

giannisK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannisK
Ο giannisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O giannisK trrruser έγραψε στις 01:57, 21-02-09:

Ok, αυτό είναι το μόνο που μπορεί μια αναλογική να κάνει καλύτερα από την ψηφιακή. Υπάρχει κάτι άλλο; Όχι... Δεν θα αρχίσω να λέω πόσα περισσότερα κάνεις με μια ψηφιακή, αφενός γιατί είσαι και εσύ ανένδοτη όπως η Isiliel στο θέμα και αφετέρου γιατί είμαστε εκτός θέματος.
Θα μπορουσατε να εξηγησετε αυτο τοτε: http://fwd.five.tv/videos/challenge-blow-up-part-3

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 23-02-09 στις 03:03. Αιτία: split από το θέμα Lomography
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:31, 21-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από giannisK
Θα μπορουσατε να εξηγησετε αυτο τοτε: http://fwd.five.tv/videos/challenge-blow-up-part-3
Α πολύ ωραία! Όπως φαίνεται η ψηφιακή φωτογραφική έχει φτάσει και ξεπεράσει την αναλογική ΚΑΙ στο θέμα της μεγέθυνσης, ευχαριστώ για την παρατήρηση σας.

Απορώ λίγο βέβαια με την θετική της Isiliel, αλλά οκ

Στο video το οποίο παραθέσατε, όχι μόνο επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου, αλλά και πέρα από αυτόν, αφού είναι εμφανές ότι η ψηφιακή ξεπερνάει κατά πολύ πλέον την αναλογική ΣΕ ΟΛΑ τα σημεία.

Μόνο οι ρομαντικοί λοιπόν, μπορούν να πιστεύουν αλλιώς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:45, 21-02-09:

Απορώ λίγο βέβαια με την θετική της Isiliel, αλλά οκ
Απορώ γιατί απορείς. Το video ήταν ενδιαφέρον και ευχαρίστησα τον giannisK με την ψήφο μου.

Μόνο οι ρομαντικοί λοιπόν, μπορούν να πιστεύουν αλλιώς
Μιλάς για το ρομαντισμό λες και πρόκειται για βρισιά Αν είχες ασχοληθεί περισσότερο με τη φωτογραφία ίσως να είχες άλλη γνώμη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:08, 21-02-09:

Μιλάς για το ρομαντισμό λες και πρόκειται για βρισιά Αν είχες ασχοληθεί περισσότερο με τη φωτογραφία ίσως να είχες άλλη γνώμη.
Χαχαχα...
Να υποθέσω ότι εσύ έχεις ασχοληθεί περισσότερο με τη φωτογραφία στην πράξη και μιλάς εκ πείρας;

Όχι δεν είναι βρισιά να είσαι ρομαντικός, αλλά σίγουρα δεν σε κάνει ειδικό στην φωτογράφιση. Simple...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Khpouros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Khpouros
Ο Khpouros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Khpouros έγραψε στις 17:25, 22-02-09:

για σας που απορείτε για πιο λόγο κάποιος κάνει αυτού του είδους φωτογραφία, ο stereohead σας έδωσε της πληροφορίες για αυτό το κίνημα! γιατί πρόκειται για κίνημα! αν δεν το αντιλαμβάνεστε δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν είναι σωστό!!!! τώρα για το αν έχει ξεπεράσει η ψηφιακοί την αναλογική, τα κατάφερε μόνο στο οικονομικό κομμάτι, και στο ότι φωτογράφος πλέων δηλώνει και η κουτσή Μαρίκα με το κινητό της!!!! όχι ότι είναι κακό έδωσε την δυνατότητα να ασχοληθούν πολλοί άνθρωποι με το χόμπι αλλά γέμισε και πολλά σκουπίδια ψηφιακά, στο θέμα ποιότητας εικόνας το φιλμ δεν παίζετε ακόμα!!!!! γιατί? γιατί το ψηφιακό είναι τόσο τέλειο που παύει πλέων να είναι αληθινό! στην φύση έξω δεν υπάρχουν τόσο τέλεια καταμετρημένα πιξελ σε μια εικόνα, και τώρα βλέπεις τρέχουμε εμείς οι φωτογράφοι και βάζουμε πλακιν στο φωτοσοπ που να μετατρέπει την εικόνα σε φιλμάτι για αυτό δεν έφτασε το ψηφιακό στην ποιότητα το φιλμ

www.khpouros.deviantart.com

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 23-02-09 στις 03:00. Αιτία: split από το θέμα Lomography
Παράθεση

giannisK

Νεοφερμένος

Ο giannisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O giannisK trrruser έγραψε στις 18:51, 22-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Khpouros
τώρα για το αν έχει ξεπεράσει η ψηφιακοί την αναλογική, τα κατάφερε μόνο στο οικονομικό κομμάτι, και στο ότι φωτογράφος πλέων δηλώνει και η κουτσή Μαρίκα με το κινητό της!!!!όχι ότι είναι κακό έδωσε την δυνατότητα να ασχοληθούν πολλοί άνθρωποι με το χόμπι αλλά γέμισε και πολλά σκουπίδια ψηφιακά
Αυτα τα δυο που λες αυτοαναιρουνται. Το αν η κουτση Μαρικα θα αποτυχει ή οχι δεν εχει να κανει, αλλωστε περισσοτερες προσπαθειες σημαινουν, σχεδον παντα, και περισσοτερα θετικα αποτελεσματα.

στο θέμα ποιότητας εικόνας το φιλμ δεν παίζετε ακόμα!!!!! γιατί? γιατί το ψηφιακό είναι τόσο τέλειο που παύει πλέων να είναι αληθινό! στην φύση έξω δεν υπάρχουν τόσο τέλεια καταμετρημένα πιξελ σε μια εικόνα, και τώρα βλέπεις τρέχουμε εμείς οι φωτογράφοι και βάζουμε πλακιν στο φωτοσοπ που να μετατρέπει την εικόνα σε φιλμάτι για αυτό δεν έφτασε το ψηφιακό στην ποιότητα το φιλμ
Δεν ειμαι βεβαιως οτι καταλαβαινω τι εννοεις εδω αλλα στην φυση δεν υπαρχουν πιξελ και το ματι μας ειναι ικανο να "δει" τελειοτερα απο τη σημερινη τελειοτητα των αισθητηρων των μηχανων. Οποτε η πιο πιστη απεικονηση της πραγματικοτητας θα γινει οταν και αν οι μηχανες φτασουν σε αυτο το επιπεδο. Το γεγονος οτι ο ανθρωπος εχει συνηθισει την αισθηση του αναλογικου εδω και ενα αιωνα δε σημαινει οτι ειναι καλυτερο ή προτιμοτερο ή λιγοτερο αντιαισθητικο. Η επιλογη του κοσμου δειχνει το δρομο, και εδω και χρονια δειχνει ξεκαθαρα το δρομο.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:15, 23-02-09:

γιατί το ψηφιακό είναι τόσο τέλειο που παύει πλέων να είναι αληθινό! στην φύση έξω δεν υπάρχουν τόσο τέλεια καταμετρημένα πιξελ σε μια εικόνα, και τώρα βλέπεις τρέχουμε εμείς οι φωτογράφοι και βάζουμε πλακιν στο φωτοσοπ που να μετατρέπει την εικόνα σε φιλμάτι για αυτό δεν έφτασε το ψηφιακό στην ποιότητα το φιλμ
Απορώ τι άλλο θα σκεφτούν οι φαν της αναλογικής. Οι περισσότεροι από αυτούς λένε ότι η ψηφιακή δεν είναι τόσο τέλεια όσο η αναλογική φωτογραφία και τώρα βρέθηκαν και άτομα που λένε το αντίθετο. Εκτός αυτών που είπε ο giannisK, να συμπληρώσω ότι θα φτάσει κάποτε η ώρα (αν και έχουν ήδη γίνει βήματα) που η ψηφιακή θα μπορεί να αποθηκεύσει περισσότερα απ' όσα θα μπορεί να δει το ανθρώπινο μάτι (βλέπε 3σδιάστατη απεικόνιση).

Πως γίνεται βέβαια το ψηφιακό να είναι το πιο τέλειο και συγχρόνως να μην έχει φτάσει σε ποιότητα το φιλμ απορώ.

Αρχίζω να πιστεύω ότι αρκετοί φανς των αναλογικών, είναι μάλλον τεχνοφοβικοί

Επίσης κηπουρέ, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις πως και χρησιμοποιείς την ψηφιακή φωτογραφική Canon EOS 40D

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Khpouros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Khpouros
Ο Khpouros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Khpouros έγραψε στις 01:46, 23-02-09:

δεν ξέρω αν καταλάβατε καλά δεν εξορίζω το ψηφιακό όπως κάνετε εσείς με το αναλογικό, είμαι και στα δυο, όσο βρίσκω φιλμ τραβάω φιλμ αλλά τραβάω και ψηφιακό, εγώ απλός κατέθεσα την άποψη μου ανάμεσα στα δυο μέσα! τα κάνω και τα δυο απλά μ αρέσει περισσότερο το φιλμ όταν χαθεί εντελώς θα τραβώ μόνο ψηφιακό, γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο η τέχνη τής φωτογραφίας από το μέσω για να την κάνεις

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:12, 23-02-09:

Οι φωτογραφίες με τις παλιές μηχανές είχαν απίστευτα χρώματα, που η ψηφιακή φωτογραφία δε μπορεί ποτέ να αντικαταστήσει!
Τι εννοείς εσύ καλύτερο και τι χειρότερο είναι δικό σου θέμα. Εγώ μίλησα για διαφορετική αίσθηση. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή.

Φαίνεται πως για κάποιους ανθρώπους υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο, όταν για κάποιους άλλους υπάρχει και άσπρο και μαύρο και όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις του γκρι.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:21, 23-02-09:

δεν ξέρω αν καταλάβατε καλά δεν εξορίζω το ψηφιακό όπως κάνετε εσείς με το αναλογικό, είμαι και στα δυο, όσο βρίσκω φιλμ τραβάω φιλμ αλλά τραβάω και ψηφιακό, εγώ απλός κατέθεσα την άποψη μου ανάμεσα στα δυο μέσα! τα κάνω και τα δυο απλά μ αρέσει περισσότερο το φιλμ όταν χαθεί εντελώς θα τραβώ μόνο ψηφιακό, γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο η τέχνη τής φωτογραφίας από το μέσω για να την κάνεις
Και πολύ καλά κάνετε. Άλλωστε ούτε εγώ ξορκίζω την αναλογική (κακώς έχετε τέτοια εντύπωση), απλά λέω ότι είναι μόνο για τους "ρομαντικούς" (που τους αρέσει πχ η διαδικασία εμφάνισης) και σε αυτούς που έχουν μάθει με αυτές. Η όλη μου έντονη ένσταση ήταν σε απόψεις όπως:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 23-02-09 στις 03:01. Αιτία: split από το θέμα Lomography
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:22, 23-02-09:

Φαίνεται πως για κάποιους ανθρώπους υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο

Ε τώρα με στεναχωρείζ.
Δεν είμαι τέτοιος... Για μένα υπάρχει μόνο μαύρο.

Κάτι σαν τις πρώτες Δαγκεροτυπίες δλδ.

Παράθεση

giannisK

Νεοφερμένος

O giannisK trrruser έγραψε στις 02:23, 23-02-09:

Μη βγαζετε συμπερασματα. Δεν κατηγορουμε το φιλμ, χωρις αυτο δε θα υπηρχε τιποτα. Λεμε απλα οτι αυτη τη χρονικη στιγμη το ψηφιακο ειναι πολυ προτιμοτερο για πολλους λογους. Ψεματα ειναι;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:44, 26-03-09:

Εκτος από το θέμα της μεγέθυνσης...ξεχασα να αναφέρω οτι το φασμα χρωματων που καλυπτει μια ψηφιακη φωτογραφικη ειναι πολυ μικροτερο απο αυτο της αναλογικης...και το φασμα χρωματων της αναλογικης πολυ μικροτερο απο αυτο που αντιλαμβανεται το ματι...φαντασου λοιπον απωλειες...

Και όσο αφορα στο οτι την αναλογικη την υποστηριζουν μονο αυτοι που εχουν μαθει με αυτη...εχεις μεγαλο λαθος φιλε μου fandago...ειμαι 18 χρονων και μονο 6 μηνες εχω δουλεψει με αναλογικη...απλα εχω καταλαβει και κατανοησει οτι η αναλογικη προσφερει παρα πολλα πραγματα σε σχεση με την ψηφιακη που εχει πολυ μελλον ακομα μπροστα της για να φτασει στο λιγο την αναλογικη...Αλλωστε σκεψου το και αλλιως...οχι στην φωτογραφια...στην μουσικη...καλυτερη ποιοτητα ηχου προσφεραν οσα τραγουδια ειχαν ηχογραφηθει με τα παλια αναλογικα συστηματα παρα τα σημερινα τα ψηφιακα...
Επειδη εμενα δεν με πιστευεις...Ρωτα και καποιον επαγγελματια να σου πει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noisette : 26-03-09 στις 15:49. Αιτία: προσθεση κειμενου
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 12:38, 08-06-09:

Μια eos 5d mark || δηλαδή υπολείπεται των αισθητηριακών δυνατοτήτων των επίδοξων φωτογράφων και ωχριά μπροστά στις μουσιακές αναλογικές;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:20, 08-06-09:

φυσικά και δεν υπολείπεται!!!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:07, 20-11-11:

Σημείωση Συντάκτη:

Οι μέχρι εδώ αναρτήσεις προήλθαν από το θέμα "Η Τέχνη της Φωτογραφίας" κι ελπίζουμε η μεταφορά τους και η δημιουργία αυτού του θέματος να δώσει νέα εναύσματα για συζήτηση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ψηφιακή φωτογραφία: τεχνικές και λύσεις - Από Noisette
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φωτογραφία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-03-12 στις 19:50.
    • Αναλογική φωτογραφία: τέχνη και τεχνική - Από NIDAG
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φωτογραφία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-11 στις 20:15.
    • Ψηφιακή ζυγαριά - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-02-11 στις 13:23.
    • Ψηφιακή Ευρώπη - Από djimmakos
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-09 στις 12:26.
    • Ψηφιακή τηλεόραση - Από dooo
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-06 στις 15:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους