Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδραδενίτιδα

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:34, 22-09-10:

το ξερο κρεμμυδι ομως θα φευγει με τον ιδρωτα και θα μυριζεις ακομα πιο ασχημα... εγω παντως την εχω βρει με το οινοπνευμα και το βιολογικο αποσμητικο. Προσωπικα το οινοπνευμα δεν μου προκαλει κανενα ερεθισμο. Σκεφτομαι στο μελλον να ανακατεψω καποιο αιθεριο ελαιο (πχ βανιλλια) με οινοπνευμα και να το βαλω σε μπουκαλακι-σπρευ και να το χρησιμοποιω σαν αποσμητικο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

axat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη axat
H axat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H axat έγραψε στις 12:21, 25-01-11:

Καλησπέρα, δεν ξέρω τι να πρώτο-πω γιαυτό το θέμα. Ταλαιπωρούμαι τα τελευταία 3 χρονιά από την ιδραδενιτιδα άλλα αποκλειστικά και μόνο στην περιοχή του μπικίνι. Εγώ δεν κατάφερα με καμία αντιβίωση η αλοιφή να το αντιμετωπίσω. Μέχρι τον Ιουλίου του 2010 πάντα " θεράπευα" τις κύστες με διάνοιξή από χειρουργό. Ξεκίναγε σαν ένα μικρο σπυρί και κατέληγε σαν μπαλάκι του tennis. Με ταλαιπωρούσε για πάνω από μια βδομάδα με αποτέλεσμά να μην μπορώ να περπατήσω να κάτσω να κλείσω η να ανοίξω τα ποδιά μου και γενικά δε μπορούσα να κανό τίποτα μέχρι που κατέληγα στο χειρουργό με μία τοπική αναισθησία και διάνοιξή. Η δερματολόγος μου μου είχε πει ότι φταίει το ξυραφάκι και να μην ξυρίζομαι σ' αυτήν την περιοχή.

Το δοκίμασα και αυτό άλλα χωρίς κανένα αποτέλεσμα, πάλι εμφανιζόντουσαν. Παρατήρησα ότι υπήρχε επιδείνωσή του προβλήματος τις δύσκολες μέρες του μήνα, πιθανότατα λόγω ορμονών. Έκανα βιοψία του υγρού που υπήρχε μέσα στις κύστες και μεταξύ άλλων βρέθηκε σταφυλόκοκκος και στρεπτόκοκκος. Βέβαια ούτε αυτό βοήθισε στην θεραπεία τους. Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και μεταξύ αυτών και σε έναν πανεπιστημιακό γιατρό ο οποίος έκανε και έρευνά πάνω στην θεραπεία της ιδροαδενιτιδας. Μου είπε ότι ακόμα δεν έχουν βρει κάποια συγκεκριμένη θεραπεία και ότι τα αποτελέσματα αλλάζουν από ασθενή σε ασθενή.

Κατά την διάρκειά της θεραπείας εμφάνισα πάλι κύστη και κατέληξα για 6η φορά στο νυστέρι. Μέχρι τον Ιούλιο του 2010 οι κύστες εμφανιζόντουσαν κάθε λίγους μήνες. Άπ' τον Ιούλιο και μέτα όμως στην γραμμή του μπικίνι είναι μόνιμες, κάποιες έχουν ενωθεί εσωτερικά και έχουν γίνει Μία. Ανοίγουν ξεθυμαίνουν και μέτα πάλι απ' την αρχή χωρίς να υποχωρούν τελείως. Ο μονός τρόπος που έχω βρει για να ανοίγουν πλέον πιο εύκολα και πολύ φυσικός είναι κομπρέσα με χαμομήλι. Όσο πιο ζεστό το αντέχει το δέρμα σας. Μέτα από δύο μέρες ανοίγει τις περισσότερες φορές και δεν επιβαρύνετε τον οργανισμό σας με φάρμακα. Βέβαια δεν το θεραπεύει.

Εγώ ετοιμάζομαι για χειρουργείο να μου αφαιρέσουν τις κύστες που υπάρχουν, ελπίζω να μην ξαναεμφανίσω. Αν κάποιος έχει κάτι καλύτερο να προτείνει ας μου απατήσει. Ειλικρινά έχω απελπιστεί πολύ μ' αυτό το θέμα. Ζήτω συγνώμη αν σας κούρασα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 25-01-11 στις 12:57. Αιτία: απαγορεύεται η χρήση Greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lydiasta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lydiasta
H lydiasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H lydiasta έγραψε στις 17:18, 08-04-11:

Αφού το παρουσίασα πάλι, αμέσως μετά την περίοδο, και "προχώρησε" αρκετά, προκαλώντας "τραβήγματα" στο στήθος, χέρια και πλάτη, επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου. Μου είπε οτι το έχει πάθει και ο ίδιος χρησιμοποιώντας Noxzema και μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω fucicort κρέμα 3-4 φορές την ημέρα. Λογικά, την τρίτη μέρα θα έχει φύγει. Πρότεινε να μην παίρνω άδικα αντιβίωση αφού θα μου προκαλέσει μύκητες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mk30

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mk30
H mk30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mk30 έγραψε στις 11:57, 20-04-11:

ειμαι στα 27 και εχω ιδραδενιτιδα στο σημειο του μπικινι απ τα 7 μου! οποτε καταλαβαινεις οτι εχω παρει οτι φαρμακο υπαρχει και εχω παει σε ολους τους ειδικευομενους γιατρους , σ αυτο το θεμα, που υπαρχουν στην ελλαδα χωρις να θελω να σε απογοητευσω αν και απο ατομο σε ατομο διαφερει η εξελιση της ιδραδενιτιδας δεν υπαρχει μονιμη θεραπεια. Ειναι οργανικο το θεμα και με τα χειρουργια δεν θα καταφερεις τιποτα απ την στιγμη που τα ''γεννα'' ο οργανισμος σου δεν θα σταματησει μ ενα ή δυο ή τρια χειρουργια ίσως σταματησουν οταν κανεις παιδι ετσι μου εχουν πει κ εμενα αλλα και παλι ξερω κοπελα που και παιδι που εκανε τα εχει ακομα.

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 18:04, 18-11-11:

Ξεθάβω το θέμα, καθώς πρέπει να -πάσχω- και εγώ από ιδραδενίτιδα. Πριν μερικές μέρες, τυχαία εντόπισα στην αριστερή μου μασχάλη ένα σπυράκι και το ψηλάφησα με το χέρι μου και από κάτω από το δέρμα είναι σαν μπαλάκι, στο μέγεθος του ρεβυθιού. Δεν με πονάει καν, το πίεσα και έβγαλε ελάχιστο πυον και αίμα. Η αλήθεια είναι πως με αυτά που διάβασα έχω φοβηθεί λίγο, καθώς είναι η πρώτη φορά που το εντοπίζω. Πρέπει να παω δερματολόγο, ε; (μισώ να πηγαίνω σε γιατρούς -.-)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους