Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Βρε κορίτσια, εννοώ ότι το σήριαλ είναι τούρκικο. Τούρκος σεναριογράφος το έγραψε, και προφανώς αντιπροσωπεύει τούρκικες ιδέες. Το ότι παίζουν και 2 Ελληνίδες (απ'ότι ξέρω) δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε και εμείς οι Έλληνες με τα όσα διαδραματίζονται στη σειρά. Οπότε το αν αντιδρά ακραία και η ελληνική οικογένεια δεν μου λέει κάτι, διότι αυτή είναι η άποψη του Τούρκου σεναριογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή το πρόβλημα σου με τη σειρά είναι οτι είναι τούρκικη και όχι με αυτά που δείχνει? Αν δηλαδή ήταν πχ σαν το Μικρο σπίτι στο λιβάδι (lol :P) αλλά την είχε γράψει Τούρκος θα σε πείραζε να προβαλλόταν στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή το πρόβλημα σου με τη σειρά είναι οτι είναι τούρκικη και όχι με αυτά που δείχνει? Αν δηλαδή ήταν πχ σαν το Μικρο σπίτι στο λιβάδι (lol :P) αλλά την είχε γράψει Τούρκος θα σε πείραζε να προβαλλόταν στην Ελλάδα?

Το πρόβλημα μου είναι ότι πρόκειται για μία τουρκική σειρά, που θέλει να περάσει λάθος μηνύματα σε όσους την παρακολουθούν. Θα με πείραζε εξίσου αν ήταν μία αμερικάνικη σειρά με θέμα τον ελληνοτουρκικό έρωτα, αλλά επειδή το θέμα μας είναι η ελληνοτουρκική φιλία, τονίζω ότι εκτός από τις παραβιάσεις και τα στρατιωτικό-πολιτικά θέματα, οι Τούρκοι παραμένουν προκλητικοί και σε πιο ανθρώπινα θέματα, όπως είναι ο έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή το πρόβλημα σου με τη σειρά είναι οτι είναι τούρκικη και όχι με αυτά που δείχνει? Αν δηλαδή ήταν πχ σαν το Μικρο σπίτι στο λιβάδι (lol :P) αλλά την είχε γράψει Τούρκος θα σε πείραζε να προβαλλόταν στην Ελλάδα?
Όχι αυτό που πιστεύω ότι την πειράζει όπως και μένα είναι ότι εκτός του ότι προωθεί τον μουσουλμανικό τρόπο ζωής κινήσεις όπως η ονομασία του παιδιού Αιγαίο πάιρνει άλλες προεκτάσεις..Καταλάβετε τι εννοώ παραπέρα διευκρινήσεις δεν νομίζω να χρειάζονται..Άμα κάνω λάθος διόρθωσε με Crazyhelen
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Xμμμ έχετε ενα δίκιο... Μπορεί όντως να είναι αλληγορικό αυτό με το παιδι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Όχι αυτό που πιστεύω ότι την πειράζει όπως και μένα είναι ότι εκτός του ότι προωθεί τον μουσουλμανικό τρόπο ζωής κινήσεις όπως η ονομασία του παιδιού Αιγαίο πάιρνει άλλες προεκτάσεις..Καταλάβετε τι εννοώ παραπέρα διευκρινήσεις δεν νομίζω να χρειάζονται..Άμα κάνω λάθος διόρθωσε με Crazyhelen


Όχι δεν κάνεις λάθος Νικίτα, αυτό ακριβώς εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geronimo

Νεοφερμένος

Ο geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εσείς πιστεύετε οτι η "Ελληνοτουρκική φιλία" είναι πραγματική; Η ελληνοτουρκική φιλία είναι ένα δύσκολο μονοπάτι που έχει διαλέξει η ελληνική εξωτερική πολιτική μπας και μπορέσει κάποια στιγμή να ξεπεράσει το σκόπελο του γείτονα αναίμακτα. Η ελληνοτουρκική φιλία δεν είναι τίποτε άλλο από ένα όπλο που η Ελλάδα το χρησιμοποιεί σαν Δούρειο Ίππο για να αλλώσει τον αντίπαλο εκ των έσω.
Επιθυμώ και τη φιλία και τη συνεργασία και το "να μοιράζομαι". Αυτά όμως τα επιθυμώ με ανθρώπους που επίσης θέλουν και ξέρουν να μοιράζονται. Που ξέρουν να αποδέχονται και να σέβονται. Δεν μου αρέσει καθόλου οταν ακούω οτι οι λαοί των δύο χωρών δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν και για όλα φταίει μια διοικούσα ελίτ. Μόνο γέλια μου έρχονται με αυτή τη θέση.
Τέλος πάντων την ελληνοτουρκική φιλία θα την ξαναβρούμε μπροστά μας όταν (και άμα) οι μεταρυθμίσεις που ξεκινάει η γείτονα θίξουν καθοριστικά τα συμφέροντα της στρατιωτικής της ηγεσίας.
Και κάτι τελευταίο, η παροιμία λέει "δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι". Αυτό για τα φιλαράκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κάτω απο τις ίδιες συνθήκες ότι μας έκαναν οι Τούρκοι σε Κύπρο και Σμύρνη θα τους κάναμε και εμείς. Οταν τόσα χρόνια μας αλληλοπορόνουν με προπαγάνδα οι μεν κατά των δε τι περιμένεις. Η Ελληνοτουρκική φιλιά είναι κάτι για εμένα αδιάφορο καθώς εδώ έχουμε τόσα σημαντικά εσωτερικά ζητήματα να λήσουμε που αυτό μου ακούγετε κερασάκι στην τούρτα. Ας μειωθεί λίγο η εγκληματικότητα, ας πάρουμε καμιά ανάσα απο τις αυξημένες φορολογίες και τον μεσαίωνα στα εργασιακά και μετά θα δούμε τι γίνετε με του Τούρκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geronimo

Νεοφερμένος

Ο geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κάτω απο τις ίδιες συνθήκες ότι μας έκαναν οι Τούρκοι σε Κύπρο και Σμύρνη θα τους κάναμε και εμείς.
Όπως το κάναμε το 1955 με τους κατοίκους της Δυτικής Θράκης σε αντίποινα για αυτά που γινόντουσαν στην Κωνσταντινούπολη και έτσι ο Τουρκικός πλυθησμός έζησε τον ξεριζωμό.

Οταν τόσα χρόνια μας αλληλοπορόνουν με προπαγάνδα
Για προπαγάνδα δεν ξέρω να σου πω, ξέρω να σου μιλίσω για τον παππού μου που είδε τη μάνα του να βιάζεται μπροστά του και για τον πατέρα μου που δεν έχει καταφέρει ποτέ να τελειώσει το βιβλίο "Ματωμένα χώματα"

Η Ελληνοτουρκική φιλιά είναι κάτι για εμένα αδιάφορο
Τότε τι ασχολείσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από geronimo:
Όπως το κάναμε το 1955 με τους κατοίκους της Δυτικής Θράκης σε αντίποινα για αυτά που γινόντουσαν στην Κωνσταντινούπολη και έτσι ο Τουρκικός πλυθησμός έζησε τον ξεριζωμό.


Για προπαγάνδα δεν ξέρω να σου πω, ξέρω να σου μιλίσω για τον παππού μου που είδε τη μάνα του να βιάζεται μπροστά του και για τον πατέρα μου που δεν έχει καταφέρει ποτέ να τελειώσει το βιβλίο "Ματωμένα χώματα"


Τότε τι ασχολείσαι;

Καταρχήν αλλαξε υφάκι, χαλάρωσε και δεν θα μου υποδείξεις με τι θα ασχοληθώ και τι όχι, κατανοητό?
Όσο για τα υπόλοιπα δεν δίνω συνχοροχάρτη στους Τούρκους για ότι έχουν κάνει αλλα αν είναι να κοιτάμε το παρελθόν ας μην ξεχάσουμε τους Ιταλούς του Γερμανούς και τους Βούγλαρους μόνο η Σμύρνη είναι? Λυπάμε ειλικρινά για τον παππού σου όπως και για οποιονδήποτε Έλληνα έζησε μια τέτοια κατάσταση αλλα αλήθεια που ήταν τότε η Ελληνική κυβέρνηση? Γιατί άφησε όλη αυτή την σφαγή να γίνει ? και γιατί ο Ελληνικός στρατός δεν όρμηξε να τους σώσει? Σε μια τραγωδία ποτέ δεν φταίει ένας, αν λοιπόν θέλουμε να κατηγορήσουμε κάπιους ας ξεκινήσουμε και απο την ίδια μας την χώρα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν βγάζω τις ευθήνες απο τους Τούρκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geronimo

Νεοφερμένος

Ο geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καταρχήν αλλαξε υφάκι, χαλάρωσε και δεν θα μου υποδείξεις με τι θα ασχοληθώ και τι όχι, κατανοητό?
Δεν έχω τη δύναμη να σε αντιμετωπίσω χωρίς να γίνω ban. Οπότε αποσύρωμαι "φιλαράκι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από geronimo:
Δεν έχω τη δύναμη να σε αντιμετωπίσω χωρίς να γίνω ban. Οπότε αποσύρωμαι "φιλαράκι"

Αν είναι να με αντιμετωπήσεις "φιλαράκι" μέσα στους κανόνες κάντο, αν όμως ξεκινήσεις ειρωνίες, βρισιές κτλ φυσικά και θα φας ban. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό και ειλικρινά θέλω να ακούσω την γνώμη σου χωρίς όμως να βγαίνει εκτός κανόνων. Δεν είναι θέμα δύναμης και οι moderators δεν είναι μπαμπούλες του στεκιού. Με ενόχλησε λίγο ο τόνος σου με το να μου λες να μην ασχολούμε άλλα ώς εκεί, τέλειωσε το θέμα. Αν σε αυτά που έγραψα έχεις κάποια αντίθετη άποψη γράψτα θα σου απαντήσω με ευχαρίστηση. οκ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω αν δεν γινουν οι τουρκοι πολιτισμενος λαος και κοπσουν τις μλκ δεν θα ηθελα να εχω καμια σχεση με τουρκο

είσαι μικρός ακόμα και δεν έχει λήξει η πολύ καλά στημένη πλύση εγκεφάλου της ανεπίτρεπτης ιστορίας που διδασκόμαστε στα σχολεία! Θα δεις πως όταν ωριμάσεις λίιιιγο ακόμα (όταν πας πανεπιστήμιο ειδικά) θα μάθεις να σκέφτεσαι λίγο πιο αντικειμενικά... Άποψή μου βέβαια.

Τώρα, φυσικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με οποιονδήποτε λαό... Άνθρωποι είμαστε όλοι και κακώς που στο μυαλό μας είμαστε χωρισμένοι σε εθνότητες.:/: η εθνότητα θα έπρεπε να έχει μια κρατική σημασία και όχι εθνικιστική. Πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από geronimo:
Εσείς πιστεύετε οτι η "Ελληνοτουρκική φιλία" είναι πραγματική; Η ελληνοτουρκική φιλία είναι ένα δύσκολο μονοπάτι που έχει διαλέξει η ελληνική εξωτερική πολιτική μπας και μπορέσει κάποια στιγμή να ξεπεράσει το σκόπελο του γείτονα αναίμακτα. Η ελληνοτουρκική φιλία δεν είναι τίποτε άλλο από ένα όπλο που η Ελλάδα το χρησιμοποιεί σαν Δούρειο Ίππο για να αλλώσει τον αντίπαλο εκ των έσω.
Επιθυμώ και τη φιλία και τη συνεργασία και το "να μοιράζομαι". Αυτά όμως τα επιθυμώ με ανθρώπους που επίσης θέλουν και ξέρουν να μοιράζονται. Που ξέρουν να αποδέχονται και να σέβονται. Δεν μου αρέσει καθόλου οταν ακούω οτι οι λαοί των δύο χωρών δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν και για όλα φταίει μια διοικούσα ελίτ. Μόνο γέλια μου έρχονται με αυτή τη θέση.
Τέλος πάντων την ελληνοτουρκική φιλία θα την ξαναβρούμε μπροστά μας όταν (και άμα) οι μεταρυθμίσεις που ξεκινάει η γείτονα θίξουν καθοριστικά τα συμφέροντα της στρατιωτικής της ηγεσίας.
Και κάτι τελευταίο, η παροιμία λέει "δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι". Αυτό για τα φιλαράκια.

Δυστυχώς έχουν σταματήσει να γεννιούνται στρατηγικά μυαλά σαν του Οδυσσέα!
Όσο για την ελληνική εξωτερική πολιτική, με τον Γιωργάκη να χορεύει σαν αρκούδι μπροστά στους Τούρκους και με τον Κωστάκη να συμπεθεριάζει με Τούρκους πολιτικούς, μου προκαλεί εμετό.
Όσο για την παροιμία που αναφέρεις, θα συμφωνήσω απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ψηφιζω οχι. τουρκος καλος, μονο ο ...:knife: και ο,τι θελετε πειτε.

:mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ουφ! λοιπον... εγώ δεν έχω κάνενα πρόβλημα με τους Τούρκους. Πριν απο χρόνια είχα γνωρίσει κάποιους Κων/πολητες. Τα πιαμε μαζι, μαζι πήγαμε στην ακρόπολη, μαζί στο Rockwave. Περάσαμε τέλεια. Μιά χαρα παιδια. Και μου φέρονταν τέλεια. Δεν εχω κανένα προβλημα λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
"οποιος εχει ξεχασει την ιστορια του

ειναι αναγκασμενος να την ξαναζησει.."

τουρκος καλος

μονο ο .. :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ας τους σκοτώσουμε όλους λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
"οποιος εχει ξεχασει την ιστορια του

ειναι αναγκασμενος να την ξαναζησει.."

τουρκος καλος

μονο ο .. :knife:

σιγουρα πρέπει να μελετήσει κάποιος κάλα ιστορια Darkouli και να μην τη ξεχασει. και να ειναι ΕΤΟΙΜΟΣ να διαχειριστει κάθε προκληση της άλλης πλεύρας ωστε να αποκλήμακώσει την ένταση και να τρέψει τα αποτελεσματα προς όφελος του.
Αχ και να μην ακουγα αυτα τα "ομαδοποιημένα" κάλα θα ταν!
Γιατι αυτά τα παιδια δεν μου εφταιξαν σε κάτι όσο άβολα κι αν ένιωθα αρχικά λόγω προκαταλήψεων... Ισα ισα ηταν τελικά μια έξοχη πάρεα. Ακόμα τους θυμάμαι μετα απο τόσα χρόνια που έχουμε χαθεί (λόγω υποχρεωσεων) και χαμογελάω. Ε ρε γαμώτο ημουν μικρή τότε για να παω στην Πόλη που με κάλεσαν. Ντρεπόμουν και φοβόμουν! Αχ τι μου θυμήσατε τώρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Ας τους σκοτώσουμε όλους λοιπόν.
Απεχθάνομαι την βία αλλά όταν είναι ανάγκη την εφαρμόζω.Βασικά όχι θάνατος σοτυς Τούρκους αλλά συγκεκριμένα στον Τουρκιό στρατό ο οποίος κάνει όλη την ζημία.Μην ξεχνάμε ότι η πολιτική εξουσία δεν ασκεί επιρροή στον Τουρκικό στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top