Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
Ναι αμέ!
47
54,65%
Όχι βέβαια, αίσχος.
23
26,74%
ΔΞ/ΔΑ...
16
18,60%

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 01:45, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω αν δεν γινουν οι τουρκοι πολιτισμενος λαος και κοπσουν τις μλκ δεν θα ηθελα να εχω καμια σχεση με τουρκο
Πόσο δηλαδή "πολιτισμένοι"; Όσο πχ οι σημερινοί "Έλληνες" στην Ελλάδα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 15:26, 15-07-08:

Ναι μπορώ να ζήσω άνετα με τους Τουρκοκύπριους αλλά όχι με τους Τούρκους άλλωστε οι Τούρκοι της Κύπρου δεν είναι εχθροί μας οι Τούρκοι της Κύπρου είν ΄αδελφοί μας.
Έμαθα να ζω με ένα σύνθημα Τούρκος καλός μονάχα νεκρός! Μπορώ να μην ζούσα το 1974 αλλά γνωρίσω όλα όσα έγιναν εκείνες τις μέρες πως μπορώ να ξεχάσω που βίαζαν τις Κύπριες γυναίκες μέσα στους δρόμους? Πώς μπορώ να ξεχάσω τους 1619 αγνοούμενους μαζί ο θείος μου και ο παππούς μου, ο θείος μου ήταν 20 χρόνο στρατιώτης πως μπορώ να ξεχάσω ότι εδώ και 34 χρόνια δεν ξέρουμε που βρίσκεται.
και Βίκυ μου νομίζω ψάξε καλά την ιστορία και μετά να λες κακίες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:40, 15-07-08:

Commie μου, θα ρωτήσω κάτι και ελπίζω να μη φανεί οτιδήποτε άλλο από αυτό που νιώθω για το θέμα, όταν είμαι με κάποιον που έχει επηρεαστεί τόσο άμεσα, δηλαδή σεβασμό.
Είσαι όντως τόσο αρνητικά προκατειλημμένη κατά όλων των Τούρκων;
Πώς θα ένιωθες αν γνώριζες κάποιον;

Γιατί η δική μου γνώμη είναι ότι στον πόλεμο γίνονται πολλά αισχρά. Κι αυτό δε θα δικαιολογήσει ποτέ στο παραμικρό τις βιαιοπραγίες και τους βιασμούς, αλλά ήταν μονομερής αυτή η βία;

Προσωπικά δεν έχω τριβή με το θέμα αυτό, συγκατοικώ με μία τουρκάλα και είμαστε φίλες. Το θέμα της Κύπρου δεν έχει αναφερθεί, δεν ξέρω καν αν είναι ταμπού, δεν έτυχε να αναφερθούμε εκεί... Αλλά σαν Ελληνίδα θα αποφύγω να μιλήσω για την Κύπρο με τους γείτονες, θα προσέχω αν μιλήσω με Κύπριους, τουλάχιστον μέχρι να μάθω παραπάνω.

Ωστόσο αν έχω κάποιον να κατηγορήσω, θα ήταν πιο πολύ το έναυσμα του πολέμου αυτού, τους Άγγλους κατακτητές... Δεν ξέρω αν πάμε να ανοίξουμε άλλο θέμα τώρα, ή αν είναι όντως η αρχή του κακού, που τελικά μας/με κάνει πιο άνετη με το να κοιτάξω έναν Τουρκο(κύπριο) στα μάτια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:19, 15-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Commie μου, θα ρωτήσω κάτι και ελπίζω να μη φανεί οτιδήποτε άλλο από αυτό που νιώθω για το θέμα, όταν είμαι με κάποιον που έχει επηρεαστεί τόσο άμεσα, δηλαδή σεβασμό.
Είσαι όντως τόσο αρνητικά προκατειλημμένη κατά όλων των Τούρκων;
Πώς θα ένιωθες αν γνώριζες κάποιον;

Γιατί η δική μου γνώμη είναι ότι στον πόλεμο γίνονται πολλά αισχρά. Κι αυτό δε θα δικαιολογήσει ποτέ στο παραμικρό τις βιαιοπραγίες και τους βιασμούς, αλλά ήταν μονομερής αυτή η βία;

Προσωπικά δεν έχω τριβή με το θέμα αυτό, συγκατοικώ με μία τουρκάλα και είμαστε φίλες. Το θέμα της Κύπρου δεν έχει αναφερθεί, δεν ξέρω καν αν είναι ταμπού, δεν έτυχε να αναφερθούμε εκεί... Αλλά σαν Ελληνίδα θα αποφύγω να μιλήσω για την Κύπρο με τους γείτονες, θα προσέχω αν μιλήσω με Κύπριους, τουλάχιστον μέχρι να μάθω παραπάνω.

Ωστόσο αν έχω κάποιον να κατηγορήσω, θα ήταν πιο πολύ το έναυσμα του πολέμου αυτού, τους Άγγλους κατακτητές... Δεν ξέρω αν πάμε να ανοίξουμε άλλο θέμα τώρα, ή αν είναι όντως η αρχή του κακού, που τελικά μας/με κάνει πιο άνετη με το να κοιτάξω έναν Τουρκο(κύπριο) στα μάτια.
Γίδι μου ναι είμαι αρνητική με όλους τους Τούρκους πες με ρατσίστρια πες με ότι θες έτσι μάθαμε να μισούμε τους Τούρκους.
Δεν ξέρω αν μην υπήρχε η εισβολή και η μοιρασμένη Μάνα μου η Πατρίδα μου πως θα ένιωθα...
Στο πραξικόπημα κυνηγούσαν το πατέρα μου γιατί ήταν σοσιαλιστής και φύλαγε όπλα ήρθαν σπίτι μου και τον έπιασαν τον είχαν μαυρίσει στο ξύλο πολύ ξύλο μετά με τη βοήθεια του παππού μου που ήταν αστυνομικός απέδρασε.
Ξέρεις όταν άνοιξαν τα οδοφράγματα πήγα εγώ η μητέρα μου ο πατέρας και ο Μάριος να δούμε το κατεχόμενο χωριό μας κλαίγαμε σε όλη την διαδρομή ( εγώ μέχρι τότε δεν το είχα ξαναδεί μόνο από φωτογραφίες)θέλαμε να πάμε στο σπίτι των γονιών μου μόλις το είχαν τελειώσει τον Ιούλιο του 74 δεν πρόλαβαν να κατοικίσουν μέσα, όταν φτάσαμε είχε περίφραξη πολύ ψηλή δεν φαινόταν το σπίτι είχε ένα κουδούνι στην είσοδο το χτυπήσαμε ήρθε μια Τουρκάλα δεν μας άφησαν να μπούμε μέσα και μας είχαν μιλήσει και πολύ άσχημα μας είχαν πει ότι είναι Τούρκοι στρατιωτικοί έποικοι γιατί να τους θέλω γιατί να τους συμπαθώ μας έχουν μοιράσει τη πατρίδα.
ξέρεις από το σπίτι μου στη Λευκωσία αν ανοίξεις το παράθυρο φαίνεται αυτό
και τα τελευταία 3 χρόνια έχουν βάλει και λαμπιόνια να φωτίζεται.
Και το τελευταίο που έγινε και με έχει κάνει να τα πάρω στο facebook έχουν βάλει μια σημαία του ψευδοκράτους με την ονομασία Βόρεια Κύπρος. Δεν έχω χάσει συλλαλητήριο για την εισβολή και θυμάμαι εμάς με τις Κυπριακές σημαίες να φωνάζουμε υπέρ της πατρίδας μας και να είναι στην απέναντι πλευρά οι Τούρκοι έποικοι να μας κοροϊδεύουν να μας βρίζουν να μας κάνουν αισχρές χειρονομίες.
Πριν δυο τρία χρόνια όταν έπαιξε η Ανόρθωση με μια Τούρκικη ομάδα δεν θυμάμαι είχα πάει γιατί εκεί δεν έβλεπα ομάδα απλά έβλεπα Κύπρο - Τουρκία θυμάμαι κρατούσαν σημαίες του ψευδοκράτους.
Όλα αυτά που σου είπα είναι παραδείγματα με λόγους που μισώ την Τουρκία και τους Τούρκους.
Σόρρυ αν είμαι σκληρή και άκαρδη αλλά αυτά νιώθω και ας μην ξεχνάμε τι έκαναν και σε σας και στους Κούρδους αυτός ο μισητός λαός.
Όσο για αν αγαπούσα ποτέ εγώ η αν έκανα σχέση με Τούρκο ΠΟΤΕ μπορεί να έκανα με Σύριο Πακιστανό αλλά όχι Τούρκο.
Και κάτι άλλο σίγουρα για την εισβολή δεν φταίει μόνο η Τουρκία φταίει η Αμερική άλλωστε αυτή προκαλεί όλα τα κακά μαζί με τους άλλους τους Άγγλους και σίγουρα και ο φασίστας ο Παπαδόπουλος μαζί με το Γρίβα που είχαν σκοπό να διώξουν και να σκοτώσουν όλους τους αριστερούς και τους κομμουνιστές Κύπριους και έτσι έγινε ο εμφύλιος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη commie : 15-07-08 στις 16:36.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:33, 15-07-08:

Καταλαβαίνω ότι περάσατε πολλά και γι' αυτό αλλιώς θα μιλήσω μπροστά σου γι' αυτό το θέμα κι αλλιώς με κάποιον κεντροευρωπαίο, πχ.
Υπάρχουν πολλά θέματα. Του ψευδοκράτους, της κατοχής, του ρόλου των Άγγλων και του πώς μοίρασαν το νησί...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 16:40, 15-07-08:

Καταλαβαίνω ότι περάσατε πολλά και γι' αυτό αλλιώς θα μιλήσω μπροστά σου γι' αυτό το θέμα κι αλλιώς με κάποιον κεντροευρωπαίο, πχ.
Υπάρχουν πολλά θέματα. Του ψευδοκράτους, της κατοχής, του ρόλου των Άγγλων και του πώς μοίρασαν το νησί...
Σωστή η άποψη σου αλλά ρε γμτ έχω μια απορία και εσείς περάσατε πολλά γιατί μπορείτε να ζείτε μαζί τους. Είπες πιο πριν ότι συγκατοικείς με μια από την Τουρκία πως μπορείς? Δεν σε ενοχλεί που έχουν γίνει τόσα μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδας ?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:46, 15-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
Σωστή η άποψη σου αλλά ρε γμτ έχω μια απορία και εσείς περάσατε πολλά γιατί μπορείτε να ζείτε μαζί τους. Είπες πιο πριν ότι συγκατοικείς με μια από την Τουρκία πως μπορείς? Δεν σε ενοχλεί που έχουν γίνει τόσα μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδας ?
Η "ελληνοτουρκική φιλία" είναι... "χωρίς σύνορα"!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:52, 15-07-08:

Κοίτα. Γενικά δεν έχω κάποια εμπάθεια για το ελληνοτουρκικό, δεν ένιωσα ότι στην πορεία της ιστορίας ήταν κάποιος από τους δυο μας πιο κακός.
Επίσης ομολογώ ότι το κάνει πιο εύκολο το ότι στην οικογένειά μου δεν έχουμε κάποια ιστορία πονεμένη, δεν καταγόμαστε από τη Μικρά Ασία, πχ, δεν έχουμε ρίζες στην Κωνσταντινούπολη. Αλλά και έτσι να ήταν, αν κρίνω από το πώς το αντιμετωπίζουν φίλοι μου με τέτοιες οικογένειες, δε θα ήταν πρόβλημα.

Τώρα στο καθαρά προσωπικό επίπεδο, κοιτάω την κοπέλα και δε βλέπω μία "από αυτούς". Βλέπω έναν γλυκό άνθρωπο, με πολλές κοινές εμπειρίες και παραδόσεις με μένα. Ο πατέρας της κατάγεται από τον Πόντο, μαγειρεύουμε παρόμοια φαγητά και λατρεύει το ντάκο, που της έκανα μια φορά. Δεν κολλάμε σε συγκρίσεις, δεν αναλύουμε τίνος είναι ο μπακλαβάς ούτε επαναλαμβάνουμε "α, είμαστε αδέρφια".

Βέβαια παίζει ρόλο και το ότι έχουμε ανεχτεί πολλά πειράγματα, άσχετα από τη φιλία μας.
Αυτή έπρεπε να καταρρίψει τα στερεότυπα που έχουν οι κεντροευρωπαίοι για τους Τούρκους, αφού έχουν γνωρίσει μόνο τους συντηρητικούς ανθρώπους που ήρθαν από τα βουνά εδώ, έχουν μαγαζί döner, μιλάνε ελάχιστα γερμανικά, ακούν δυνατά τουρκική μουσική, φορούν μαντήλες. Έπρεπε να αποδείξει ότι είναι μία μορφωμένη ανοιχτόμυαλη γυναίκα, που -ω ναι- κάνει σεξ με τον εκάστοτε φίλο της, και ναι, δεν είναι ανάγκη να είναι τούρκος.

Εγώ έπρεπε να υποστώ πειράγματα αλά "πού να φάμε; Πστ, Γίδι, πάμε σε... DÖNER;;; Αντέχεις;;;;" ή "τζατζίκι; Τι είναι αυτό, εκείνο το τουρκικό πατέ με γιαούρτι;"
Και άλλα πολλά. Έχω ανοίξει και θέμα σχετικά με αυτό.

Έτσι η στενομυαλιά των άλλων μας έφεραν κοντά.
Τις προάλλες μου έλεγε ότι έχουν μία έκφραση στα τουρκικά, από την περιοχή της Σμύρνης: "πέτα τον Έλληνα στη θάλασσα". Το ανέφερε σε σχέση με το πόσο τους είχε ενθουσιάσει ο Ρουβάς, κι έλεγαν μεταξύ τους για πλάκα "αυτόν τον Έλληνα, γιατί τον πετάξαμε στη θάλασσα βρε παιδιά;"
Της κάνω "μάλλον αυτή η έκφραση έχει να κάνει με την καταστροφή της Μικράς Ασίας".
Μου λέει "ναι, προφανώς".
Και απλά αλλάξαμε θέμα. Γιατί αν θέλαμε να εμβαθύνουμε, θα είχαμε και οι δύο ιστορίες να αφηγηθούμε, καμία δε θα "ανήκε" στους καλούς ή τους κακούς.
Αν ποτέ θελήσουμε να μιλήσουμε για πολιτική, θα το κάνουμε, χωρίς ταμπού.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 16:53, 15-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Η "ελληνοτουρκική φιλία" είναι... "χωρίς σύνορα"!
περίμενα μια άλλη απάντηση δικαίωμα όποιουδήποτε να κάνει ότι θέλει στη ζωή του εγώ ρώτησα αν μην σας ενοχλεί αυτό το θέμα όχι Κύπρου αλλά Ελλάδας Τουρκίας

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:02, 15-07-08:

περίμενα μια άλλη απάντηση δικαίωμα όποιουδήποτε να κάνει ότι θέλει στη ζωή του εγώ ρώτησα αν μην σας ενοχλεί αυτό το θέμα όχι Κύπρου αλλά Ελλάδας Τουρκίας
Έχεις την απόλυτη συμπάθεια και κατανόησή μου σχετικά, αλλά οι "εξοπλισμοί" και το "μίσος", μόνον στους δύο γειτονικούς λαούς δεν συμφέρουν. Εξάλλου, δεν είναι λίγοι οι "Έλληνες" στην Τουρκία και οι "Τούρκοι " στην Ελλάδα!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:06, 15-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR
"οποιος εχει ξεχασει την ιστορια του

ειναι αναγκασμενος να την ξαναζησει.."

τουρκος καλος

μονο ο ..
Έχεις ban, το ξέρω, αλλά τι ήταν αυτή;

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Μου φτανει η απαντηση σου.

Θα ηθελα παρα πολυ να βαλω τις φωτο απο τα αερια
μουσταρδας που εριξαν (το τονιζω) περσι στους Κουρδους. Αλλα ειναι πολυ φρικη. Πολυ.

Τωρα, μπορεις να πιστευεις οτι το παραπανω ΔΕΝ χαρακτηριζει ενα λαο. Κι εγω το πιστευω.
Αλλα θα πω και μια ρηση της Ελευθεροτυπιας που φορεθηκε πολυ:

Οι λαοι εχουν τους ηγετες που τους ταιριαζουν.
Ναι, και εγώ θα ήθελα να είχα μία καλή ψηφιακή όταν ο στρατός του Μέγα Αλέξανδρου πετσόκοβε ότι έβρισκε μπροστά του για να ικανοποιήσει το όνειρο του να κυριαρχήσει το κόσμο (Ωχ, ποιός άλλος πρόσφατος με μουστάκι το έκανε αυτό;)...
Αλλά ξέχασα, ο Αλέξανδρος είναι περσινό ξινό σταφύλι για να σκεφτόμαστε τις αιματοχυσίες του και και το hollywood και τα ελληνικά βιβλία φρόντισαν να μας διδάξουν καλά πως μέσα από την ιστορία του Μέγα Αλέξανδρου, κάτι μαγικό και εππικό πηγάζει, κάτι άκρατα ηρωικό, σχεδόν παράδειγμα προς μίμησην.

Όσο για το τελευταίο με τους ηγέτες που έχουν τα κράτη έχεις δίκιο, δες την Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια.

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Γιατί... Εμάς τι μας μαθαίνουν δηλαδή;
Μία μερίδα από τα ίδια, αναγκάζοντας μας να σηκωνόμαστε όρθιοι, να κάνουμε το σταυρό μας και σχεδόν να μας κάνουν να βουρκώνουμε κάθε φορά που ακούμε τον εθνικό ύμνο. Ω περήφανη ελληνική ιστορία.

Έμαθα να ζω με ένα σύνθημα Τούρκος καλός μονάχα νεκρός!
Λυπάμαι που έμαθες να ζεις με αυτό.

Γιατί αν το πάμε έτσι θα πρέπει να τα έχουμε βάλει με όλους, Ιταλούς, Γερμανούς, Αλβανούς και πάει λέγοντας. Είναι απλό.

Εδώ Χρυσή Αυγή, εκεί Γκρίζοι Λύκοι... Τι να πεις, σκατά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 15-07-08 στις 17:13.
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 17:50, 15-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Λυπάμαι που έμαθες να ζεις με αυτό.
Γιατί αν το πάμε έτσι θα πρέπει να τα έχουμε βάλει με όλους, Ιταλούς, Γερμανούς, Αλβανούς και πάει λέγοντας. Είναι απλό.
Εδώ Χρυσή Αυγή, εκεί Γκρίζοι Λύκοι... Τι να πεις, σκατά.
borat μου ίσως να με θεωρείς κακιά αλλά εσύ καλέ μου δεν έχεις μια μοιρασμένη πατρίδα για (σήμερα επέτειος της πρώτης εισβολής) 34 χρόνια να περνάς από διάφορες περιοχές και να βλέπεις τα τούρκικα παρατηρητήρια με τις σημαίες του ψευδοκράτους και με τις σημαίες της Τουρκίας, συρματοπλέγματα παντού. Να μην μπορείς να πας σπίτι των γονιών σου. Να μην έχεις γνωρίσει θείο και παππού να απορείς για 34 χρόνια ζουν πέθαναν? Να κερδίζεις δίκη του ΕΔΑΔ και να έχει 6 μήνες και πάλι να σε αγνοούν να μην σου λένε ακόμα που είναι.
Όσο για τους Ιταλούς, Γερμανούς και τους Αλβανούς αυτό έγινε πάει πέρασε δεν συνεχίζεται για 34 χρόνια είναι πολύ μεγάλη διαφορά να έγινε πόλεμος και να τελείωσε και άλλο να συνεχίζεται για τόσα χρόνια.
Όσο για την Χρυσή Αυγή δεν άκουσα να σκοτώσουν κανένα εν ψυχρό όπως έκαναν οι γκρίζοι λύκοι στον ΙΣΑΑΚ.

Γίδι μου δεν μπορώ να πω κάτι άλλο ίσως να έχεις δίκαιο...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:01, 15-07-08:

Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα ένιωθα για το θέμα, αν ήμουν Κυπραία.
Βέβαια, πάλι θα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να στρέψω όλο μου το μίσος προς τους Τούρκους, ή αν θα ένιωθα σαν άτυχο πιόνι πολιτικών χειρισμών των "μεγάλων" δυνάμεων... Δύσκολο.

Commie, πώς θα 'λεγες ότι νιώθουν γενικά οι συμπατριώτες σου;
Έχω μιλήσει με Κύπριους για το θέμα, και έχω ακούσει ανάμικτες απόψεις...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 18:17, 15-07-08:

Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα ένιωθα για το θέμα, αν ήμουν Κυπραία.
Βέβαια, πάλι θα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να στρέψω όλο μου το μίσος προς τους Τούρκους, ή αν θα ένιωθα σαν άτυχο πιόνι πολιτικών χειρισμών των "μεγάλων" δυνάμεων... Δύσκολο.

Commie, πώς θα 'λεγες ότι νιώθουν γενικά οι συμπατριώτες σου;
Έχω μιλήσει με Κύπριους για το θέμα, και έχω ακούσει ανάμικτες απόψεις...
θα μιλήσω ειλικρινά τώρα και μην με παρεξηγήσετε,
βασικά εδώ εμείς είμαστε μοιρασμένοι άλλοι πιστεύουν άλλα και άλλοι άλλα, θα σας πω και τις δυο απόψεις.
Αυτοί που είναι με το ΑΚΕΛ, ΕΔΕΚ, ΔΗΚΟ ( όχι όλοι από το Δήκο) πιστεύουμε ότι φταίνε όπως και πιο πάνω Αμερική χρόνια τώρα λέει της Τουρκίας τι να κάνει, Αγγλία,Ελλάδα (Χούντα Αθηνών) , Γρίβας ( Στρατιωτικός από την ΄Ελλάδα ) και οι χουντικοί κύπριοι αλλιώς ΕΟΚΑ Β που την είχε δημιουργήσει ο Γρίβας για να σκοτώσουν τους αριστερούς και τους Κομμουνιστές με συνεργασία της Χούντας Αθηνών. Εμείς λέμε αυτά και είμαι σιγουρότατη ότι αυτά είναι τα σωστά. Εμείς σαν ακελ μπορούμε να ζήσουμε με τους Τουρκοκύπριους όπως είπα και για μας είναι αδέλφια μας άλλωστε ζούσαμε αγαπημένοι μαζί για πολλά χρόνια.

Τώρα πάμε στους υπόλοιπους του ΔΗΚΟ και ΔΗΣΥ πιστεύουν και μας κάνουν ήρωες τους φασίστες της ΕΟΚΑ Β΄ μισούνε τους τουρκοκύπριους και μας λένε Τούρκους που εμείς είμαστε μαζί τους. Θεωρούν ότι η Ελλάδα , Χούντα Αθηνών , Αμερική και Άγγλοι δεν έφταιξαν σε τίποτα και ότι για όλα φταίει η Τουρκία.
Όπως είπες και εσύ τα συναισθήματα είναι ανάμικτα... Αλλά οι περισσότεροι πιστεύουν αυτά που πιστεύω εγώ!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:33, 15-07-08:

borat μου ίσως να με θεωρείς κακιά αλλά εσύ καλέ μου δεν έχεις μια μοιρασμένη πατρίδα για (σήμερα επέτειος της πρώτης εισβολής) 34 χρόνια να περνάς από διάφορες περιοχές και να βλέπεις τα τούρκικα παρατηρητήρια με τις σημαίες του ψευδοκράτους και με τις σημαίες της Τουρκίας, συρματοπλέγματα παντού. Να μην μπορείς να πας σπίτι των γονιών σου. Να μην έχεις γνωρίσει θείο και παππού να απορείς για 34 χρόνια ζουν πέθαναν? Να κερδίζεις δίκη του ΕΔΑΔ και να έχει 6 μήνες και πάλι να σε αγνοούν να μην σου λένε ακόμα που είναι.
Όσο για τους Ιταλούς, Γερμανούς και τους Αλβανούς αυτό έγινε πάει πέρασε δεν συνεχίζεται για 34 χρόνια είναι πολύ μεγάλη διαφορά να έγινε πόλεμος και να τελείωσε και άλλο να συνεχίζεται για τόσα χρόνια.
Όσο για την Χρυσή Αυγή δεν άκουσα να σκοτώσουν κανένα εν ψυχρό όπως έκαναν οι γκρίζοι λύκοι στον ΙΣΑΑΚ.

Γίδι μου δεν μπορώ να πω κάτι άλλο ίσως να έχεις δίκαιο...
Kατ΄ αρχήν δε θα χρησιμοποιήσω τη λέξη πατρίδα με την έννοια που τη χρησιμοποιείς εσύ, απλά διότι δε μου αρέσει αυτή λέξη με οτιδήποτε αυτό σημαίνει.
Σωστά όλα αυτά που λες και καλά κάνεις και τα αναφέρεις, αλλά όσο και να προσπαθήσεις δε θα με πείσεις ποτέ για την ισχύ της γενίκευσης "τούρκος καλός μόνο νεκρός". Κανείς μα κανείς δε έχει κανένα μα κανένα δικαίωμα να εκφράζει τόσο φασιστικές ιδέες και να προκαταβάλει ένα λαό σε σφαγη προς τέρψην του κοιμώμενου αλλά και σε ετοιμότητα εθνικισμού μας.
Και στο κάτω κάτω, για ποιό λόγο τέτοια γενίκευση; Ναι έγιναν λάθος χειρισμοί, λάθος κινήσεις, ναι, έγιναν ακρότητες αλλά δε θα πετσοκόψουμε έτσι ένα λαό, και μάλιστα ένα λαό χωρισμένο σε πολιτικά και στρατιωτικά στρατόπεδα που μάλιστα οι σχέσεις ανάμεσα σε αυτά τα στρατόπεδα είναι απο καιρό διαταραγμένες.
Και ναι, μπορεί εδώ κανείς εθνικιστής να μην έσφαξε στο γόνατο κάποιον άτυχο, αλλά ουκ ολίγες φορές "μειονότητες" έφαγαν ξύλο από μάγκες που νομίζουν πως είμαστε ακόμη στην εποχή του Αλεξάνδρου και πως είμαστε λαός ευνοημένος από τους 12 θεούς του ολύμπου, ω φευ.

Δε θα χρειαστεί να το νιώσεις, πιόνι θα ήσουν σε ένα παιχνίδι συμφερόντων.-

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 16-07-08 στις 07:20.
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 19:07, 15-07-08:

Kατ΄ αρχήν δε θα χρησιμοποιήσω τη λέξη πατρίδα με την έννοια που τη χρησιμοποιείς εσύ, απλά διότι δε μου αρέσει αυτή λέξη με οτιδήποτε αυτό σημαίνει.
Σωστά όλα αυτά που λες και καλά κάνεις και τα αναφέρεις, αλλά όσο και να προσπαθήσεις δε θα με πείσεις ποτέ για την ισχύ της γενίκευσης "τούρκος καλός μόνο νεκρός". Κανείς μα κανείς δε έχει κανένα μα κανένα δικαίωμα να εκφράζει τόσο φασιστικές ιδέες και να προκαταβάλει ένα λαό σε σφαγη προς τέρψην του κοιμώμενου αλλά και σε ετοιμότητα εθνικισμού μας.
Και στο κάτω κάτω, για ποιό λόγο τέτοια γενίκευση; Ναι έγιναν λάθος χειρισμοί, λάθος κινήσεις, ναι, έγιναν ακρότητες αλλά δε θα πετσοκόψουμε έτσι ένα λαό, και μάλιστα ένα λαό χωρισμένο σε πολιτικά και στρατιωτικό στρατόπεδο που μάλιστα οι σχέσεις ανάμεσα σε αυτά τα στρατόπεδο είναι απο καιρό διαταραγμένες.
Και ναι, μπορεί εδώ κανείς εθνικιστής να μην έσφαξε στο γόνατο κάποιον άτυχο, αλλά ουκ ολίγες φορές "μειονότητες" έφαγαν ξύλο από μάγκες που νομίζουν πως είμαστε ακόμη στην εποχή του Αλεξάνδρου και πως είμαστε λαός ευνοημένος από τους 12 θεούς του ολύμπου, ω φευ.
.-
1. δεν κατάλαβα αυτό που θες να πεις για τη λέξη πατρίδα και ακόμη δεν είσαι σε θέση να ξέρεις πως νιώθω εγώ όταν λέω πατρίδα και τι είναι η πατρίδα για μένα.
2. Με αυτά που είπα πριν δεν είναι για να σε κάνω να αλλάξεις πιστεύω και ιδέα άλλωστε έχουμε δημοκρατία εγώ αυτά νιώθω αυτά πιστεύω. Δεν με νοιάζει ούτε τι κάνει η Τουρκία ούτε τα στρατόπεδα της. Εγώ ξέρω τι έκανε αυτή η Χώρα στη δική μου.
Όσο για τους εθνικιστές τι να πω εμείς δεν έχουμε τέτοιες φάσεις δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη ναι έχουμε εθνικιστές ναι προσκυνούν το Γρίβα ναι μας λένε Εοκα Β Γρίβα ξανακτύπα αλλά είναι μια πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων ναι τα καταδικάζω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Όπως είπα έχουμε δημοκρατία ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει... άσχετα αν αυτό είναι λάθος ή σωστό!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 03:44, 16-07-08:

1. δεν κατάλαβα αυτό που θες να πεις για τη λέξη πατρίδα και ακόμη δεν είσαι σε θέση να ξέρεις πως νιώθω εγώ όταν λέω πατρίδα και τι είναι η πατρίδα για μένα.
2. Με αυτά που είπα πριν δεν είναι για να σε κάνω να αλλάξεις πιστεύω και ιδέα άλλωστε έχουμε δημοκρατία εγώ αυτά νιώθω αυτά πιστεύω. Δεν με νοιάζει ούτε τι κάνει η Τουρκία ούτε τα στρατόπεδα της. Εγώ ξέρω τι έκανε αυτή η Χώρα στη δική μου.
Όσο για τους εθνικιστές τι να πω εμείς δεν έχουμε τέτοιες φάσεις δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη ναι έχουμε εθνικιστές ναι προσκυνούν το Γρίβα ναι μας λένε Εοκα Β Γρίβα ξανακτύπα αλλά είναι μια πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων ναι τα καταδικάζω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Όπως είπα έχουμε δημοκρατία ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει... άσχετα αν αυτό είναι λάθος ή σωστό!
Αγαπητή Βαλάντω σόρρυ αλλά θα συμφωνήσω με τον borat. Ο τελευταίος αναφέρει ότι το Τούρκος καλός μόνο νεκρός" είναι φασιστικό. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτή η φράση προϋποθέτει ότι ο Τούρκος ο οποίος θα κατακρίνει της βιαιότητες των ομοεθνών του αλλά θα κατακρίνει και τις βιαιότητες των Ελλήνων είναι ένα τίποτα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη Κύπρο αλλά εδώ αυτή ή άποψη δεν εκφράζεται από κομμουνιστές αλλά από ακροδεξιούς χρυσαυγίτες...

Μετά κατακρίνεις την ΕΟΚΑ Β και το χουντικό Γρίβα. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά ενστερνίζεσαι ουσιαστικά τις απόψεις του για τους Τούρκους και την εκ φύσεως (sic) βαρβαρότητα τους. Δεν είναι σωστό αυτό.

Καταλαβαίνω ότι αυτά μπορεί να σε ενοχλήσουν μιας και είσαι Κύπρια και εγώ βολεμένος Έλληνας (η παλιότερη κυβέρνηση μου έστω και αν ήταν Χούντα ευθύνεται για τα προβλήματα σας σε μεγάλο βαθμό) αλλά και αυτή η μισαλλοδοξία μόνο κακό φέρνει στη πατρίδα σου. Είναι λάθος να παραμένεις σε παλαιά μίση.

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 04:31, 16-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Αγαπητή Βαλάντω σόρρυ αλλά θα συμφωνήσω με τον borat. Ο τελευταίος αναφέρει ότι το Τούρκος καλός μόνο νεκρός" είναι φασιστικό. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτή η φράση προϋποθέτει ότι ο Τούρκος ο οποίος θα κατακρίνει της βιαιότητες των ομοεθνών του αλλά θα κατακρίνει και τις βιαιότητες των Ελλήνων είναι ένα τίποτα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη Κύπρο αλλά εδώ αυτή ή άποψη δεν εκφράζεται από κομμουνιστές αλλά από ακροδεξιούς χρυσαυγίτες...

Μετά κατακρίνεις την ΕΟΚΑ Β και το χουντικό Γρίβα. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά ενστερνίζεσαι ουσιαστικά τις απόψεις του για τους Τούρκους και την εκ φύσεως (sic) βαρβαρότητα τους. Δεν είναι σωστό αυτό.

Καταλαβαίνω ότι αυτά μπορεί να σε ενοχλήσουν μιας και είσαι Κύπρια και εγώ βολεμένος Έλληνας (η παλιότερη κυβέρνηση μου έστω και αν ήταν Χούντα ευθύνεται για τα προβλήματα σας σε μεγάλο βαθμό) αλλά και αυτή η μισαλλοδοξία μόνο κακό φέρνει στη πατρίδα σου. Είναι λάθος να παραμένεις σε παλαιά μίση.
αν είμασταν φασίστες δεν θα είχαμε για σύνθημα : ναι στην επαναπροσέγγιση οι Τούρκοι της Κύπρου δεν είναι εχθροί μας οι Τούρκοι της Κύπρου είν' αδελφοί μας.
Εξήγησα πιο πάνω πολλούς από τους λόγους που έχω να πιστεύω αυτά που πιστεύω δεν θα ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια, ναι ρε φίλε με αυτά μάθαμε να ζούμε και δεν είναι παλιά μίση... θα ήταν παλιά αν είχε λυθεί το κυπριακό... για μια συνεχόμενη για 34 χρόνια κατοχή δεν είναι παλιά. Τι ζητάς τώρα να ξεχάσουμε αυτά που έγιναν και να ζήσουμε εμείς με το κάθε Τούρκο έποικο που έφεραν στη Κύπρο στη δική μας πατρίδα? Ε όχι δεν μπορούμε να το κάνουμε.
Και δεν μπορείτε να ξέρετε πως νιώθουμε εμείς άρα νομίζω ότι δεν πρέπει και να μας κρίνετε. Όσο για αν με ενόχλησαν ναι με ενόχλησαν αυτά που είπες και ότι είπες ναι τα σκέφτηκα όταν άρχισα να διαβάζω το μήνυμα σου.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:50, 16-07-08:

αν αφήσουμε λίγο την πολιτική απ' έξω και σκεφτόμενη καθαρά συναισθηματικά, συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσεις.

Βάζω και εαυτόν στη θέση του κάθε Κυπρίου και χωρίς να λέω ότι είναι το ίδιο θα φέρω ένα άκρως υποθετικό παράδειγμα:

αν γινόταν -ΑΝ λέμε- εισβολή από την Αλβανία στην Ήπειρο και φτάνανε μέχρι τα Γιάννενα, έπρεπε δε, να τα μαζέψουμε από δω και να φύγουμε, αφήνοντας ζωές, περιουσίες, να έχουμε τραγικές ανθρώπινες απώλειες, ανάμεσά τους αγαπημένα πρόσωπα, να έπρεπε εν πάσει περιπτώση να υποστώ όλες τις συνέπειες μια τέτοιας κίνησης και μου λέγανε μετά από 35 χρόνια για ελληνοαλβανική φιλιά θα έλεγα ευχαριστώ ΔΕΝ θα πάρω.

Δε λέω ότι τα μίση, οι ακραίες φασιστικές απόψεις είναι καλά ΑΛΛΑ δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις και φασιστή έναν άνθρωπο που υπέστη κάτι τόσο τραγικό και δεν μπορεί να ''συγχωρέσει'' υπό μία έννοια.

Τα άνω δεν πάνε για κάποιον συγκεκριμένα, σκέψεις εκφράζω.

Αλλά να πω και κάτι που έχω παρατηρήσει: όσοι δεν ζουν κοντά στα σύνορα τείνουν σε γενικές γραμμές να μην μπορούν να καταλάβουν κάποια πράγματα. Πάλι γενικά το λέω και ίσως λίγο αυθαίρετα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:03, 16-07-08:

prime εγώ μέχρι τα 15 μου σε παραμεθόριο περιοχή ζούσα (Λέσβο) αλλά δεν έχω κάποια αντιπάθεια προς τους Τούρκους.
Η μόνη "προκατάληψη" που έχω με αυτούς προέρχεται από την εμπειρία: Τα αγγλικά τους είναι ΦΡΙΚΤΑ
Επίσης έχω επισκεφθεί την (Ευρωπαική) Τουρκία και μου είχε κάνει εντύπωση πόσο φιλικοί ήταν οι Τούρκοι ΕΙΔΙΚΑ με τους Έλληνες...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 14:35, 16-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
αν αφήσουμε λίγο την πολιτική απ' έξω και σκεφτόμενη καθαρά συναισθηματικά, συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσεις.

Βάζω και εαυτόν στη θέση του κάθε Κυπρίου και χωρίς να λέω ότι είναι το ίδιο θα φέρω ένα άκρως υποθετικό παράδειγμα:

αν γινόταν -ΑΝ λέμε- εισβολή από την Αλβανία στην Ήπειρο και φτάνανε μέχρι τα Γιάννενα, έπρεπε δε, να τα μαζέψουμε από δω και να φύγουμε, αφήνοντας ζωές, περιουσίες, να έχουμε τραγικές ανθρώπινες απώλειες, ανάμεσά τους αγαπημένα πρόσωπα, να έπρεπε εν πάσει περιπτώση να υποστώ όλες τις συνέπειες μια τέτοιας κίνησης και μου λέγανε μετά από 35 χρόνια για ελληνοαλβανική φιλιά θα έλεγα ευχαριστώ ΔΕΝ θα πάρω.

Δε λέω ότι τα μίση, οι ακραίες φασιστικές απόψεις είναι καλά ΑΛΛΑ δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις και φασιστή έναν άνθρωπο που υπέστη κάτι τόσο τραγικό και δεν μπορεί να ''συγχωρέσει'' υπό μία έννοια.

Τα άνω δεν πάνε για κάποιον συγκεκριμένα, σκέψεις εκφράζω.

Αλλά να πω και κάτι που έχω παρατηρήσει: όσοι δεν ζουν κοντά στα σύνορα τείνουν σε γενικές γραμμές να μην μπορούν να καταλάβουν κάποια πράγματα. Πάλι γενικά το λέω και ίσως λίγο αυθαίρετα
Ευχαριστώ Ελένη μου δεν έχω τίποτα άλλο να πω ... αυτό προσπαθούσα και εγώ ίσως να μην τα διατύπωσα σωστά αλλά μάλλον όχι γιατί εσύ κατάλαβες τι ήθελα να πω!
Όσο για το πολιτικά τα ανάφερα γιατί με ρώτησε το Γίδι τι πιστεύουν οι συμπατριώτες μου γι αυτό αναφέρθηκαν!

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 18:48, 17-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
αν αφήσουμε λίγο την πολιτική απ' έξω και σκεφτόμενη καθαρά συναισθηματικά, συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσεις...

Τα άνω δεν πάνε για κάποιον συγκεκριμένα, σκέψεις εκφράζω... Πάλι γενικά το λέω και ίσως λίγο αυθαίρετα
Μάλλον, "πολύ αυθαίρετα"!
Τι θα πει "καθαρά συναισθηματικά"; Υπάρχει πολιτική χωρίς συναίσθημα; Πως ξεχωρίζουν αυτά; Τέτοια ακούνε και διαβάζουν οι συγκαιριανοί μας (επαγγελματίες) Πολιτικοί και έπειτα μας "δουλεύουνε ψιλό γαζί"!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:51, 17-07-08:

Delfis προς τι το έντονο ύφος; Η Prime είπε την άποψή της, κατ' αρχήν, και δε μίλησε μόνο για την πολιτική, κατά δεύτερον.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:51, 17-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Delfis
Μάλλον, "πολύ αυθαίρετα"!
Τι θα πει "καθαρά συναισθηματικά"; Υπάρχει πολιτική χωρίς συναίσθημα; Πως ξεχωρίζουν αυτά; Τέτοια ακούνε και διαβάζουν οι συγκαιριανοί μας (επαγγελματίες) Πολιτικοί και έπειτα μας "δουλεύουνε ψιλό γαζί"!
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, σόρι αλλά δεν βγάζω νόημα.

Υπάρχει πολιτική με συναίσθημα?

υγ. thanks Γίδι

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 19:29, 17-07-08:

Delfis προς τι το έντονο ύφος; Η Prime είπε την άποψή της, κατ' αρχήν, και δε μίλησε μόνο για την πολιτική, κατά δεύτερον.
Αγαπητή πίου πίου, πως το διαπίστωσες το "έντονο" του ύφους μου; Ο (ακούσιος έστω) μακιαβελισμός που ενυπάρχει στον ορισμό της Πολιτικής, όπως αυτός προκύπτει από τα συμφραζόμενα της φίλης Prime, είναι δηλαδή "χαμηλότερου τόνου"; Ή μήπως αναρωτιέσαι επίσης αν "υπάρχει πολιτική με συναίσθημα", μαζί με την Prime; Είναι βέβαια και αυτή μία άποψη για την Πολτική, αλλά προσωπικά ασπάζομαι τον ορισμό που έδωσαν γι΄αυτήν διανοητές όπως ο Πλάτων κι ο Αριστοτέλης κι όχι κάποιοι διαχρονικοί "Σημίτηδες", ως "τέχνη του εφικτού"! Παντώς συγνώμη κι από τις δύο, αν το "ύφος" μου σας έθιξε. Δεν ήταν στις προθέσεις μου, αλλά... " τα σύκα, σύκα και η σκάφη, σκάφη", όταν πρόκειται για έννοιες που μας τσουρουφλίζουν μαζικά και συνολικά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Delfis : 17-07-08 στις 19:46.
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 19:47, 17-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mahmut
Είστε θετικοί απέναντι στην Τουρκία ή όχι; Θα λέγατε ναι ή όχι σε μια γνωριμία με έναν Τούρκο και φιλία με αυτόν; Θα μοιραζόσασταν ποτέ τα εδάφη σας με αυτούς; (μιλάω για διμερή σχέση!)

Θέλετε με λίγα λόγια τη φιλία των δυο λαών;
Με ποια «Τουρκία», αδελφέ Μαχμούτ; Την Τουρκία των «ντονμέδων» Στρατηγών ή του ταλαίπωρου λαού της; Την Τουρκία που ανέδειξαν στην ιστορία ο Οίκος των Οσμανίδων(13ο- 18ο αιών.) ή την Τουρκία που κατασκεύασε ο Αγγλοσαξονικός Ιμπεριαλισμός (19ο- 21ο αιών.);

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:21, 17-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Delfis
Με ποια «Τουρκία», αδελφέ Μαχμούτ; Την Τουρκία των «ντονμέδων» Στρατηγών ή του ταλαίπωρου λαού της; Την Τουρκία που ανέδειξαν στην ιστορία ο Οίκος των Οσμανίδων(13ο- 18ο αιών.) ή την Τουρκία που κατασκεύασε ο Αγγλοσαξονικός Ιμπεριαλισμός (19ο- 21ο αιών.);
Κάθε λαός έχει τις πλευρές του, οπότε μπορείς απλά να απαντήσεις με βάση το τι σημαίνει για σένα "Τουρκία". Αν και το να αναφερθείς στους γείτονες ως Σελτζούκους δε θα ήταν πετυχημένο.
(πήρα την πρωτοβουλία να απαντήσω, γιατί ο Mahmut έχει καιρό να μπει. Δυόμισι χρόνια, για την ακρίβεια).

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 20:32, 17-07-08:

Κάθε λαός έχει τις πλευρές του, οπότε μπορείς απλά να απαντήσεις με βάση το τι σημαίνει για σένα "Τουρκία". Αν και το να αναφερθείς στους γείτονες ως Σελτζούκους δε θα ήταν πετυχημένο.
(πήρα την πρωτοβουλία να απαντήσω, γιατί ο Mahmut έχει καιρό να μπει. Δυόμισι χρόνια, για την ακρίβεια).
Ευχαριστώ για την απάντηση, αγαπητή πίου πιου, αλλά οι Οσμανίδες δεν ήταν Σελτζούκοι. Κάθε άλλο μάλιστα! Πάντως κρίμα που δεν μπαίνει πια ο Μαχμούτ. Θα είχε ενδεχόμενα ενδιαφέρον, να μας κάνει μία ιστορική διάκριση μεταξύ των Σελτζούκων Τούρκων και των Οσμανίδων. Από όσα γνωρίζω πάντως, οι δεύτεροι ήταν περισσότερο μία μετάλλαξη των πάλαι ποτέ βορειοανατολικών Περσών, που κατέφθασαν στην περιοχή της Βιθυνίας, ως έμποροι και αριστοτελίζοντες, που ήθελαν να σπουδάσουν στην Κωνσταντινούπολη και την πλατωνική φιλοσοφία. Κατά μία έννοια, η οικογένεια του Οσμάν προερχόταν από μαθητές του πρώτου φιλόσοφου τουρανικής καταγωγής, του Αλ Φαραμπί και συνεργοί στο "μυστικό " και φιλοελληνικό κίνημα της Βαγδάτης με τον τίτλο "Αδελφοί της Ειλικρίνειας".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:45, 17-07-08:

Το ξέρω ότι άλλο Σελτζούκοι κι άλλο Οθωμανοί, γι' αυτό και τους ανέφερα, σε αντιπαράθεση με τους "οσμάνους" που είπες.
Αλλά και πάλι, τι σχέση έχουν οι πολιτισμοί του παρελθόντος;;;

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 21:40, 17-07-08:

Το ξέρω ότι άλλο Σελτζούκοι κι άλλο Οθωμανοί, γι' αυτό και τους ανέφερα, σε αντιπαράθεση με τους "οσμάνους" που είπες.
Αλλά και πάλι, τι σχέση έχουν οι πολιτισμοί του παρελθόντος;;;
Έχουν, τουλάχιστον, με το μίσος που αναμοχλεύουν διάφοροι "Ταγοί", ένθε και ένθεν, πχ για τους "εξοπλισμούς"!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:57, 17-07-08:

Όχι, δεν έχουν. Η ερώτηση του θέματος αφορά τη δική σου προσωπική άποψη για τους Τούρκους, για την αντίδρασή σου στην όποια τουρκικής καταγωγής γνωριμία κάνεις.

Τώρα, αν εσύ επηρεάζεσαι από την ιστορία και την πολιτική 400+ ετών των γειτόνων στο αν θα ανέπτυσσες φιλίες με έναν Τούρκο, είναι δικό σου θέμα και αφορά την οπτική σου γωνία.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:16, 17-07-08:

Όχι, δεν έχουν. Η ερώτηση του θέματος αφορά τη δική σου προσωπική άποψη για τους Τούρκους, για την αντίδρασή σου στην όποια τουρκικής καταγωγής γνωριμία κάνεις.

Τώρα, αν εσύ επηρεάζεσαι από την ιστορία και την πολιτική 400+ ετών των γειτόνων στο αν θα ανέπτυσσες φιλίες με έναν Τούρκο, είναι δικό σου θέμα και αφορά την οπτική σου γωνία.
Έχεις δίκιο, φιλικό Γίδι: όπως "η αγάπη δεν έχει σύνορα", έτσι και η φιλία. Πάντως από τα γραφόμενα της Δελφίδας(, μάλλον θα συμφωνούσε με την άποψη αυτή, αν κρίνω από τον τρόπο που απευθύνεται στο Μαχμούτ... Θα είχε ενδιαφέρον να με διαψεύσει ή να με επαληθεύσει...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:05, 24-07-08:

Μία λέξη είναι η πατρίδα και τίποτε περισσότερο, απλά τη προικίσαμε με ένα τρελό εθνικισμό και την επικαλούμαστε κάθε φορά που νομίζουμε ότι θίγεται η "πατριωτική" μας η υπερηφάνεια. Μία λέξη είναι η πατρίδα και ένα πανί η σημαία. Η ουσία ενός λαού δεν κρύβεται και δεν απεικονίζεται πίσω από μία λέξη και πάνω σε ένα πανί.

Και να ποιοί είναι αυτοί που στηρίζουν ακόμη σθεναρά τη λέξη και το έμβλημα που την ακολουθεί (υπάρχουν και άλλοι αλλά όχι τόσο ακραίοι π.χ. ο νομάρχης της Θεσσαλονίκης Ψωμιάδης):

Αντίστοιχοι υπάρχουν στη Τουρκία με το όνομα Γκρίζοι Λύκοι.

Δυστυχώς θύματα είμαστε όλοι μιας πλύσης εγκεφάλου για έθνη, σύνορα, πατρίδες, υπερηφάνεια κ.ο.κ.!
Ούτε έθνη βλέπω, ούτε σύνορα, ούτε πατρίδες και καμία (!) υπερηφάνεια, ανθρώπους βλέπω, τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο. Και μην ακούω βλακείες για Τούρκους καλούς μόνο νεκρούς, ήμαρτον. Το τι έγινε στη Κύπρο δε το έκανε ο Τουρκικός λαός, αλλά η χούντα μας (ω φευ, χούντα στη δημιουργό της δημοκρατίας) και η κυβέρνηση της γείτονος χώρας.

Δείτε και αυτό και αναρωτηθείτε:

Πόσο πολύ μας θίγει ένα πανί στα χέρια ενός πρόσφυγα; Στα χέρια μας είναι καλύτερο; Πάλι πανί δεν είναι; Μας θίγει τόσο όσο όταν έκαψαν το φρούριο μπροστά από τη Βουλή πέρυσι; Τότε κάθε εθνικιστής συγχρονοφασίστας έσπευσε να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του και να διατυπώσει με πάτημα και αφορμή πλέον τις ασήμαντες ιδέες του περί ελευθερίας και εθνικής υπερηφάνειας σε ένα ατελείωτο κρεσέντο τηλεοπτικής παράνοιας. Λίγους μήνες πριν κάηκε η μισή Ελλάδα. Αλλά ποιός δίνει δεκάρα, εδώ μας έκαψαν τη σημαία στο πολυτεχνείο. Τι να πείς...

Αν ο Οδυσσέας Τσενάι ήταν Τούρκος θα ήθελα πολύ να δω πόσο ακόμη περισσότερο ακραίες θα ήταν οι αντιδράσεις των θερμοκέφαλων. Ένα πανέξυπνο παιδί, που γνώρισε το ρατσισμό και τώρα κάνει ακαδημαϊκή καριέρα σε πανεπιστήμιο του Εξωτερικού. Ελλάδα που τσακίζεις τα παιδιά σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 24-07-08 στις 12:42.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:35, 24-07-08:

Μία λέξη είναι η πατρίδα και τίποτε περισσότερο, απλά τη προικίσαμε με ένα τρελό εθνικισμό και την επικαλούμαστε κάθε φορά που νομίζουμε ότι θίγεται η "πατριωτική" μας η υπερηφάνεια. Μία λέξη είναι η πατρίδα και ένα πανί η σημαία. Η ουσία ενός λαού δεν κρύβεται και δεν απεικονίζεται πίσω από μία λέξη και πάνω σε ένα πανί.

Και να ποιοί είναι αυτοί που στηρίζουν ακόμη σθεναρά τη λέξη και το έμβλημα που την ακολουθεί (υπάρχουν και άλλοι αλλά όχι τόσο ακραίοι π.χ. ο νομάρχης της Θεσσαλονίκης Ψωμιάδης):
Αντίστοιχοι υπάρχουν στη Τουρκία με το όνομα Γκρίζοι Λύκοι.

Δυστυχώς θύματα είμαστε όλοι μιας πλύσης εγκεφάλου για έθνη, σύνορα, πατρίδες, υπερηφάνεια κ.ο.κ.!
Ούτε έθνη βλέπω, ούτε σύνορα, ούτε πατρίδες και καμία (!) υπερηφάνεια, ανθρώπους βλέπω, τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο. Και μην ακούω βλακείες για Τούρκους καλούς μόνο νεκρούς, ήμαρτον. Το τι έγινε στη Κύπρο δε το έκανε ο Τουρκικός λαός, αλλά η χούντα μας (ω φευ, χούντα στη δημιουργό της δημοκρατίας) και η κυβέρνηση της γείτονος χώρας.
.....

Πόσο πολύ μας θίγει ένα πανί στα χέρια ενός πρόσφυγα; Στα χέρια μας είναι καλύτερο; Πάλι πανί δεν είναι; Μας θίγει τόσο όσο όταν έκαψαν το φρούριο μπροστά από τη Βουλή πέρυσι; Τότε κάθε εθνικιστής συγχρονοφασίστας έσπευσε να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του και να διατυπώσει με πάτημα και αφορμή πλέον τις ασήμαντες ιδέες του περί ελευθερίας και εθνικής υπερηφάνειας σε ένα ατελείωτο κρεσέντο τηλεοπτικής παράνοιας. Λίγους μήνες πριν κάηκε η μισή Ελλάδα. Αλλά ποιός δίνει δεκάρα, εδώ μας έκαψαν τη σημαία στο πολυτεχνείο. Τι να πείς...

Αν ο Οδυσσέας Τσενάι ήταν Τούρκος θα ήθελα πολύ να δω πόσο ακόμη περισσότερο ακραίες θα ήταν οι αντιδράσεις των θερμοκέφαλων. Ένα πανέξυπνο παιδί, που γνώρισε το ρατσισμό και τώρα κάνει ακαδημαϊκή καριέρα σε πανεπιστήμιο του Εξωτερικού. Ελλάδα που τσακίζεις τα παιδιά σου.
Αδελφέ, σε καταλαβαίνω, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλεις! Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, ότι αυτοί που τους αναφέρεις ως "παραδείγματα προς αποφυγή", απλά δυσφημούν έννοις όπως "πατρίδα", "πατριωτική υπερηφάνεια" και παρόμοια; Λάβε υπόψη σου, ότι γενικά τα "φασιστοειδή" χρησιμοποιήθηκαν από την ιστορία (και τους χειραγωγούς της!), για να πληγούν λαοί και πολιτισμοί, που είχαν την κακομοιριά να τους "εμπιστευτούν"!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:45, 24-07-08:

Αδελφέ, σε καταλαβαίνω, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλεις! Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, ότι αυτοί που τους αναφέρεις ως "παραδείγματα προς αποφυγή", απλά δυσφημούν έννοις όπως "πατρίδα", "πατριωτική υπερηφάνεια" και παρόμοια; Λάβε υπόψη σου, ότι γενικά τα "φασιστοειδή" χρησιμοποιήθηκαν από την ιστορία (και τους χειραγωγούς της!), για να πληγούν λαοί και πολιτισμοί, που είχαν την κακομοιριά να τους "εμπιστευτούν"!
Δε μπορώ στις μέρες μας να βρω κάποιον που να μη δυσφημίζει τέτοιες έννοιες. Ο τελευταίος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Λαμπράκης, αλλά άλλοι οι αγώνες τότε και άλλοι τώρα, αν έχεις κάποιον κατά νου, θα χαρώ να τον ακούσω.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:11, 25-07-08:

Δε μπορώ στις μέρες μας να βρω κάποιον που να μη δυσφημίζει τέτοιες έννοιες. Ο τελευταίος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Λαμπράκης, αλλά άλλοι οι αγώνες τότε και άλλοι τώρα, αν έχεις κάποιον κατά νου, θα χαρώ να τον ακούσω.
Έτσι πρόχειρα θα αναφέρω τα εκατομμύρια των ανθρώπων, όπου γης, που λαχταρούν στα γήπεδα ή μπροστά στις οθόνες, όταν παίζουν οι εθνικές ομάδες (ποδοσφαίρου, μπάσκετ κλπ)...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 08:57, 25-07-08:

Ω φευ, το πορνό, το τσιγάρο και η μπάλα δεν είναι το ναρκωτικό των κυβερνήσεων στο λαό;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:09, 25-07-08:

Ω φευ, το πορνό, το τσιγάρο και η μπάλα δεν είναι το ναρκωτικό των κυβερνήσεων στο λαό;
Είναι! Αλλά πολλές κυβερνήσεις σήμερα (και χθες), προτιμούν τα ναρκωτικά (αυτά), παρά τις "πατρίδες" των λαών! Ή μηπως θεωρείς, ότι είναι οι ευτυχέστεροι των ανθρώπων, όσοι αναγκάζονται να μεταναστεύσουν( για πολιτικούς ή οικονομικούςλόγους) ή να γίνουν πρόσφυγες;;;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:14, 25-07-08:

Ή μηπως θεωρείς, ότι είναι οι ευτυχέστεροι των ανθρώπων, όσοι αναγκάζονται να μεταναστεύσουν( για πολιτικούς ή οικονομικούςλόγους) ή να γίνουν πρόσφυγες;;;
Προφανώς και δεν είναι... Γιατί όμως; Μήπως επειδή απομακρύνονται από τους δικούς τους και γνωρίζουν από πρώτο χέρι το ρατσισμό;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:22, 25-07-08:

Προφανώς και δεν είναι... Γιατί όμως; Μήπως επειδή απομακρύνονται από τους δικούς τους και γνωρίζουν από πρώτο χέρι το ρατσισμό;
Ναι, συνήθως...αλλά αυτό ακριβώς και είναι γι' αυτούς (και όσους άλλους), η πατρίδα!

Με την ευκαιρία:
[Πατρίς(δα): από το ιαπετικό(σανσκρτικό) «Pater»(πατήρ, πατέρας), που αναλογικά (θα μπορούσαμε να πούμε ) σημαίνει, «η γη που με γέννησε»]

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:25, 25-07-08:

Ναι, συνήθως...αλλά αυτό ακριβώς και είναι γι' αυτούς (και όσους άλλους), η πατρίδα!

Με την ευκαιρία:
[Πατρίς(δα): από το ιαπετικό(σανσκρτικό) «Pater»(πατήρ, πατέρας), που αναλογικά (θα μπορούσαμε να πούμε ) σημαίνει, «η γη που με γέννησε»]
Μακάρι να ήταν μόνο έτσι.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:30, 25-07-08:

Μακάρι να ήταν μόνο έτσι.
Συμφωνώ πάλι μαζί σου!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:14, 23-01-09:

Θα 'θελα τη γνώμη σας για τις προσπάθειες απενοχοποίησης και των δύο λαών, με ομολογίες και έργα σαν τα παρακάτω, που έτυχε να βρω στις εφημερίδες.
Ταινία για τα επεισόδια κατά των Ελλήνων της Πόλης στους τουρκικούς κινηματογράφους
Αρχίζει την Παρασκευή στην Τουρκία η προβολή της ταινίας Φθινοπωρινή οδύνη, που είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Τούρκου λογοτέχνη-πολιτικού Γιλμάζ Καράκογιουνλου και αναφέρεται σε μια ιστορία που εκτυλίσσεται με σκηνικό τα επεισόδια που είχαν οργανωθεί στις 6-7 Σεπτεμβρίου 1955 εναντίον των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης....
Ο αρθρογράφος της εφημερίδας Milliyet Χασάν Πουλούρ αναφέρεται στο πώς είχαν οργανωθεί από τις τουρκικές αρχές τα επεισόδια του 1955 και πώς μετατράπηκαν σε μία λεηλασία εναντίον των Ελλήνων της Πόλης. Ο Ταχά Ακγιόλ, αρθρογράφος της ίδιας εφημερίδας, αναφερόμενος στα επεισόδια, σημειώνει τα εξής: «Δεν με ενοχλεί να γράφονται και να σκηνοθετούνται οι ντροπές μας αυτές. Πώς αλλιώς θα αντικρίσουμε τον καθρέφτη, για να μάθουμε ότι ορισμένα πράγματα είναι άσχημα;».
...

και

Σκότωσα δέκα ανθρώπους στην Κύπρο, παραδέχθηκε Τούρκος ηθοποιός
Στη συγκλονιστική μαρτυρία ότι στην τουρκική εισβολή στην Κύπρο σκότωσε δέκα ανθρώπους, προχώρησε γνωστός Τούρκος ηθοποιός στη διάρκεια τηλεοπτικής εκπομπής, σοκάροντας τόσο τον παρουσιαστή όσο και τους τηλεθεατές.
Σύμφωνα με δημοσίευμα των Νέων, ο Αττίλα Ολγκάτς ήταν προσκεκλημένος σε εκπομπή του Κανάλ Τουρκ για να μιλήσει για τη σειρά στην οποία πρωταγωνιστεί.
Η εκπομπή είχε τελείως διαφορετική κατάληξη από αυτή που το κανάλι και ο παρουσιαστής περίμεναν.
«Στο σενάριο της σειράς σκότωσα έναν άνθρωπο, αλλά τι κρίμα, στην πραγματική ζωή σκότωσα για την πατρίδα δέκα» είπε και άρχισε να εξιστορεί τα δραματικά γεγονότα.
Σύμφωνα με τον ίδιο, μία ημέρα πριν απολυθεί από το στρατό έγινε η εισβολή στην Κύπρο. Η εντολή ήταν να πάει εκεί και να πολεμήσει. Όταν αντέδρασε, λέγοντας πως «είμαι καλλιτέχνης, δεν μπορώ να σκοτώσω άνθρωπο», ο διοικητής του τού απάντησε: «Εδώ τελειώνει η τέχνη. Εδώ είναι η πραγματική ζωή, ο πόλεμος. Από τη στιγμή που δόθηκε η διαταγή θα σκοτώσεις».

Ο Ολγκάτς είπε ότι το πρώτο παιδί που σκότωσε ήταν ένας στρατιώτης αιχμάλωτος, μόλις 19 χρόνων. «Όταν του έτεινα το όπλο με έφτυσε στο πρόσωπο. Τον πυροβόλησα στο μέτωπο. Μετά σκότωσα άλλους εννέα. Κάθε φορά που σκότωνα κάποιον πήγαινα στο αρχηγείο και έκλαιγα. Την άλλη μέρα ξανασκότωνα» διηγήθηκε ο Τούρκος ηθοποιός.
Όπως είπε, από τότε δεν τον εγκατέλειψαν οι εφιάλτες και για μεγάλο χρονικό διάστημα δεχόταν ψυχολογική στήριξη. «Γι' αυτό ακόμη δεν τρώω κρέας. Δεν μπορώ να δω αίμα. Έχω ακόμη στο μυαλό μου τα παιδιά που σκότωσα, τα τρομακτικά πτώματα» εξομολογήθηκε, για πρώτη φορά μετά από 35 χρόνια.
«Η Τουρκία μπήκε σε έναν τρομακτικό πόλεμο. Είμαι ο πρώτος καλλιτέχνης που σκότωσε άνθρωπο» δήλωσε ο Τούρκος ηθοποιός.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:46, 23-01-09:

Πφφφφφ μας πρόλαβαν οι Τούρκοι και σε αυτό;

Και τα ματωμένα χώματα έχουν κάποιες αναφορές για τα ελληνικά καλόπαιδα στη Σμύρνη δυστυχώς όμως πρέπει να μπει πολύ νερό στο αυλάκι για να δούμε σοβαρά αποτελέσματα και να αποδεχτούμε την αλήθεια.

Καλό θα ήταν να ποστάρεις και τις αντιδράσεις που πολύ πιθανόν να προκληθούν από τους γκρίζους πίθηκους και τα εθνικιστικά κόμματα στη Τουρκία. Βάζω στοίχημα ότι τα πιθηκάκια θα αποκλείσουν τους κινηματογράφους και θα απειλήσουν τους συντελεστές όπως θα έκαναν και τα δικά μας αυγουλάκια άλλωστε εδώ.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:01, 23-01-09:

Δε θέλω να δίνω βήμα σε ακραίες οργανώσεις.

Άλλωστε ζητάω τη γνώμη σας. Οι αντιδιδράσεις στην Τουρκία είναι θετικές, θα ρωτήσω για λεπτομέρειες και τη συγκάτοικό μου.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:15, 23-01-09:

Δε θέλω να δίνω βήμα σε ακραίες οργανώσεις.
Τώρα που το λες, δίκιο έχεις

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 22:12, 23-01-09:

Μακριά κι΄αγαπημένοι.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 23:27, 23-01-09:

Μιας και από πολύ μικρή έμπαινα σε chat rooms αλλά και γενικά έχω κάνει πολλά πράγματα στο νετ, πολλές φορές έτυχε να γνωρίσω Τούρκους. Όπως και με οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα έτσι και με αυτούς άλλους τους συμπαθώ και άλλους όχι. Ειδικά πολλούς είχα γνωρίσει στο τάβλι του yahoo. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι άντρες αντιμετωπίζουν το γυναικείο φύλο διαφορετικά. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς αλλά από συζητήσεις στο μσν ένιωθα ότι απαιτούσαν από μένα να τους θαυμάζω κατά κάποιο τρόπο.

Γενικά, αν και μιλάω ακόμα με 2-3 στο μσν και γενικά έχω κάποια επαφή δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να προχωρήσω πέρα από την φιλία με έναν Τούρκο όχι λόγω εθνικότητας αλλά γιατί η συμπεριφορά της γυναίκας που έχουν συνηθίσει είναι πιο 'δουλοπρεπής' και δεν θα μπορούσα να λειτουργήσω έτσι σε μία σχέση. Ακόμα και οι πιο καλλιεργημένοι μου έβγαζαν αυτό τον αέρα. Είναι θέμα κουλτούρας. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι πρόκειται για μουσουλμανική χώρα. Βέβαια, θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά εγώ σας μιλάω βάσει των εμπειριών μου.

Από εκεί και πέρα σχετικά με το θέμα 'Ελλάδα-Τουρκία' σπάνια το αναφέραμε σε συζητήσεις εκτός ίσως από ένα αρχικό acknowledgement ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα με την καταγωγή του άλλου. Γενικά πιστεύω ότι τουλάχιστον οι πιο 'Δυτικοί Τούρκοι' το έχουν ξεπεράσει εντελώς το όλο θέμα, πολύ περισσότερο από αρκετούς εδώ. Ίσα, ίσα που είναι φοβερά φιλικοί μολις μάθουν ότι είσαι Έλληνας. Γενικά υπάρχει θέληση για να τα αφήσουμε όλα αυτά πίσω μας. Σωστές κυβερνήσεις δεν υπάρχουν.

Από εκεί και πέρα όπως και ο borat πιστεύω ότι το όλο θέμα πατρίδα-έθνος είναι φτιαχτό και περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά βοηθάει.

Δυστυχώς, όμως ότι από τη στιγμή που γεννιέσαι η εθνικότητα σου αποτελεί μέρος της ταυτότητας σου μιας και καθορίζει το ποια γλώσσα θα μιλάς, τι γνώσεις θα πάρεις, τι ανθρώπους θα γνωρίσεις, ποια θα είναι η κουλτούρα σου κτλ. Είναι δύσκολο να αποβάλλουμε την επιρροή του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε όσο και αν το θέλουμε. Βέβαια, σε πολλούς τομείς μοιάζουμε πιστεύω πολύ περισσότερο με τους Τούρκους παρά με τους Ευρωπαίους αλλά και πάλι ο τρόπος σκέψης μας είναι διαφορετικός.

Να σας πω και ένα περιστατικό που διαδραματίστηκε στο Αιβαλί με την οικογένειά μου. Πήγαμε σε ένα κατάστημα για να αγοράσουμε κάποια είδη (νερό, ψωμί κτλ) και όταν πήγαμε στο ταμείο για να πληρώσουμε ο ιδιοκτήτης μας ρώτησε αν είμαστε Έλληνες. Όταν λοιπόν του απαντήσαμε καταφατικά αυτός μας είπε να μην πληρώσουμε τίποτε και ότι μας τα κάνει όλα δώρο γιατί είμαστε Έλληνες! Μάλιστα όσο και αν επέμεινε ο πατέρας μου δεν δεχόταν χρήματα.

Παράθεση

dinodo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dinodo
Ο dinodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dinodo έγραψε στις 16:57, 24-01-09:

Με τους Τούρκους δεν έχω κανένα πρόβλημα.Με τους εθνικιστές έχω ανεξαρτήτου εθνικότητας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 24-01-09 στις 17:24. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 18:06, 24-01-09:

Με την ευκαιρία:
Περιεργο παντα νομιζα οτι με γεννησε γυναικα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φιλία και προδοσία - Από Xaroulitaaaaa
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-13 στις 03:42.
    • Φιλία και συμφέρον - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-08-12 στις 13:42.
    • Φιλία; - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-11 στις 01:22.
    • Απο τη φιλία πως πας στο ερωτικό; - Από Speedy
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-11 στις 21:27.
    • Φιλία και αρρώστεια - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-07 στις 11:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους