Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η ψυχολογία των κακομαθημένων παιδιών

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 11:26, 23-09-07:

Αρχικά, πως ένα παιδί γίνεται κακομαθημένο; Σίγουρα κανένας γονιός δεν θέλει το παιδί του να αποκτήσει τέτοια συμπεριφορά. Στην προσπάθεια του όμως να του δείξει την αγάπη του την εκφράζει μέσα από την παροχή υλικών αγαθών και τα το κάνει να έχει παράλογες απαιτήσεις και να τα θεωρεί όλα δεδομένα. Επίσης ακριβώς επειδή πολλές φορές τα παιδιά γίνονται πολύ απαιτητικά οι γονείς τους τα ικανοποιούν με δώρα γιατί βαριούνται τη γκρίνια τους.

Όμως όταν βασιζόμαστε στην παροχή υλικών αγαθών για να δείξουμε στα παιδιά την αγάπη μας αυτό τα κάνει να συνηθίζουν σε κάτι εξωτερικό που τους δίνει ικανοποίηση και έτσι εξασθενεί την δυνατότητα τους να δημιουργούν τα ίδια από μέσα τους την ικανοποίηση. Στην ουσία τους εθίζουμε στην ικανοποίηση από εξωτερικούς παράγοντες και αυτό είναι κάτι που τους ακολουθούν σε όλη τους την ζωή. Πολλοί ενήλικες εμφανίζουν τέτοια συμπεριφορά. Για παράδειγμα όταν δεν αισθάνονται καλά προσπαθούν να καλύψουν αυτό το κενό με εθίστηκες συμπεριφορές αντί να καταπολεμήσουν τα αίτια της κατάστασης. Για παράδειγμα πάνε για ψώνια, 'στρώνονται' μπροστά στην τηλεόραση. τρώνε ή πίνουν.

Εκτός όμως από αυτό οι γονείς κάνουν και ένα ακόμα λάθος, οδηγούνται στην αυτοθυσία αγνοώντας τις δικές τους ανάγκες για όσο μεγαλώνουν τα παιδιά τους. Τα παιδιά όμως όταν αντιμετωπίζονται έτσι αυτό που μαθαίνουν στην πραγματικότητα είναι να αγνοούν τις ανάγκες των άλλων.

Τελικά ποιο είναι το μεγαλύτερο δώρο για ένα παιδί; Σίγουρα όχι τα πολλά δώρα αλλά η πραγματική αγάπη. Αγάπη που μεταφράζεται σε ενδιαφέρον να ακούμε τις απόψεις τους, να περνάμε χρόνο μαζί τους, να τα κατανοούμε αλλά και να τα οριοθετούμε.

Εσείς πως πιστεύετε ότι πρέπει να μεγαλώσει ένας γονιός το παιδί του σήμερα που ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος έτσι ώστε να μην εμφανίσει αυτές τις εθιστικές συμπεριφορές; Μήπως ο άνθρωπος σήμερα έχει βρεθεί σε ένα αδιέξοδο στο θέμα της ανατροφής των παιδιών;

Προσωπικά βλέπω όλο και περισσότερα παιδιά γύρω μου που φέρονται με αυτόν τον τρόπο αλλά και μεγάλο ποσοστό των ατόμων στην ηλικία μου. Τα κακομαθημένα παιδιά μεγάλωσαν πια και αντιμετωπίζουν προβλήματα ικανοποίησης. Βλέπουμε πλέον πόσο έχουν εξαπλωθεί τα ψυχολογικά προβλήματα και ειδικά η κατάθλιψη. Πιστεύετε ότι αυτό είναι αναστρέψιμο; Θεωρείτε ότι ένας ενήλικας μπορεί να ξεπεράσει αυτήν την συμπεριφορά και μάθει να κάνει ο ίδιος τον εαυτό του ευτυχισμένο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:42, 23-09-07:

νομίζω πως σημαντικό ρόλο για το αν το παιδί θα γίνει κακομαθημένο ή όχι παίζει η ίδια η προσωπικότητα του παιδιού, γονίδια. από εκεί και μετά οι γονείς είναι αυτοι που θα χαλιναγωγήσουν τα θέλω του παιδιού με την σωστή φροντίδα, δήλαδή να μην είναι υπερβολικοί και υπερπροστατευτικοί, αλλά ούτε αδιάφοροι.

όταν σε ένα μωρό του κανεισ όλα τα χατήρια και δεν του θέτεις όρια, είναι λογικό να μην έχει μάθει να περιορίζει τις επιθυμίες και τα θέλω του.
Όμως όταν βασιζόμαστε στην παροχή υλικών αγαθών για να δείξουμε στα παιδιά την αγάπη μας αυτό τα κάνει να συνηθίζουν σε κάτι εξωτερικό που τους δίνει ικανοποίηση και έτσι εξασθενεί την δυνατότητα τους να δημιουργούν τα ίδια από μέσα τους την ικανοποίηση. Στην ουσία τους εθίζουμε στην ικανοποίηση από εξωτερικούς παράγοντες

αυτό το λάθος το κάνουν πολλοί γονείς, δήλαδή να τους παρέχουν πολλά υλικά αγαθά, ελπιζοντας να συμπληρώσουν την πολύωρη απουσία τους από το σπίτι, λόγω της δουλειάς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

airetikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη airetikos
Ο airetikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O airetikos έγραψε στις 12:45, 23-09-07:

Φυσικά και είναι αναστρέψιμη η κατάσταση...αρκεί να διαγνώσει το"πρόβλημα"του ο κακομαθημένος και να αποφασίσει να αλλάξει.Αυτό είναι το δυσκολότερο.Κατα την γνώμη μου τα παιδιά πρέπει να φεύγουν απο το σπίτι στα 18,να ανεξαρτοποιούνται και να παίρνουν την ζωή τους στα χέρια τους.Να δουλεύουν ταυτόχρονα με την σχολή που πηγαίνουν(αν πηγαίνουν)και να στηρίζονται μόνα τους στα πόδια τους.Για τα κακομαθημένα ειδικότερα νομίζω οτι θα ήταν η λύτρωση τους αυτή η κίνηση.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:50, 23-09-07:

ξερεις κάτι.... δεν είναι και τόσο ευκολο να δουλεύεις 8 ώρες την ημέρα, να θές άλλες 2 ώρες στις μετακινήσεις για να πας στη δουλειά , και να προσπαθείς να παρακολουθείς και τα μαθήματα της σχολής υποχρεωτικά και μη. ας μην ξεχνάμε το καθάρισμα του σπιτιου και το μαγείρεμα.
στο τέλος αυτό το άτομο αποξενώνεται και δεν έχει προσωπική ζωή και το αποτέλεσμα θα είναι να παρατήσει την σχολή του και να αποκτησει διάφορα ψυχολογικά προβλήματα

Παράθεση

airetikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη airetikos
Ο airetikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O airetikos έγραψε στις 12:55, 23-09-07:

Αγαπητή zanin,
Ποιός φιλόδοξος άνθρωπος προλαβαίνει την σήμερον ημέρα να έχει την προσωπική ζωή που ονειρεύεται;Ελάχιστοι κατα την άποψη μου.Εγώ μόνο τα Σ/Κ βρίσκω χρόνο για τον εαυτό μου,όπως και η κοπέλα μου.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 13:03, 23-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από airetikos
Αγαπητή zanin,
Ποιός φιλόδοξος άνθρωπος προλαβαίνει την σήμερον ημέρα να έχει την προσωπική ζωή που ονειρεύεται;Ελάχιστοι κατα την άποψη μου.Εγώ μόνο τα Σ/Κ βρίσκω χρόνο για τον εαυτό μου,όπως και η κοπέλα μου.

γιάυτό το λόγο είμαι λίγο αντίθετη στην αποψή σου πως τα παιδιά πρέπει να φεύγουν από το σπίτι από τα 18. αυτό γινόταν σε μία εποχή που οι σπουδές δεν ήταν αναγκαία προυπόθεση για να βρεις μια δουλειά. τα τελευταία χρόνια εφόσων οι γονείς έχουν την οικονομική δυνατότητα να συντηρίσουν τα παιδιά τους για αλλα 4- 5 χρόνια μέχρι να σπουδάσουν.... τότε γιατί να μην το κάνουν?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:03, 23-09-07:

To θέμα μας είναι τα κακομαθημένα παιδιά κι όχι το αν πρέπει κάποιος να σπουδάζει και να δουλεύει ταυτόχρονα. Ας μείνουμε εκεί παρακαλώ.

Και για να είμαστε εντός θέματος, θεωρώ πως δύσκολα αλλάζει κάποιος όσο μεγαλώνει κι έτσι αν έχει μάθει να τα βρίσκει όλα έτοιμα, πολύ δύσκολα αργότερα θα προτιμήσει να μοχθήσει, παρά να ακολουθήσει τον εύκολο δρόμο! Και ναι, ο σημερινός καταναλωτισμός δεν βοηθά καθόλου στο να γίνονται οι άνθρωποι συναισθηματικά αυτόνομοι..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 05:24, 24-09-07:

Ας μην πηγαίνουμε όμως και στο άλλο άκρο: Ο γονιός που ενώ έχει (ενίοτε και πάρα πολλά), δεν δίνει παρά ελάχιστα στο παιδί του, για να μην γίνει "κακομαθημένο". Πόσο σωστό είναι να ακούει το παιδί απο όλους για τους πλούσιους γονείς του και να έχει τις ίδιες παροχές (δεν αναφέρομαι σε βασικές ανάγκες μόνο ως "παροχές") με ένα παιδί του οποίου οι γονείς με το ζόρι τα βγάζουν πέρα;
Καλό είναι να τηρείται ένα μέτρο. Ούτε να το κακομαθαίνουμε, αλλά ούτε να το κάνουμε να νιώθει και κόμπλεξ σε σχέση με τους συνομηλίκους του. Και αν έπρεπε να διαλέξω, θα προτιμούσα να κακομάθω λίγο το παιδί μου, παρά να βλέπει τους περισσότερους συνομηλίκους του να έχουν πολύ περισσότερα απο αυτό, πόσο μάλλον αν ήξερε οτι μπορώ να του τα προσφέρω και επιλέγω να μην το κάνω, θα με μισούσε.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:48, 24-09-07:

Μισέλ…συμφωνούμε 100%…
Angie έχεις ανοίξει ένα θέμα που με προβληματίζει τώρα και αρκετά χρόνια…
Κακομαθαίνω τα παιδιά μου. θέλω να κρατήσω το μέτρο αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Για ένα διάστημα ήθελα να μάθω την κόρη μου να είναι πιο μετρημένη στα ψώνια της για παράδειγμα και ένιωσε κατώτερη από τις φίλες της. Αν η παρέα της θα είχε παιδιά μετρημένα η σύγκριση δεν θα την πονούσε. Μπορούμε λοιπόν να μάθουμε τα παιδιά μας να είναι διαφορετικά, να μην είναι σαν το σύνολο, χωρίς να νιώθουν «πάρια»?

...ξεχνώ τα «θέλω μου» αλλά δεν ξέρω ακόμα αν είναι για το καλό τους. Γιατί δεν ξέρω αν θα τους βγάλω αδύναμα παιδιά που θα περιμένουν απ όλους να τους κάνουν τα χατίρια, όπως έκανε η μαμά/μπαμπά τους, ή ευτυχισμένα παιδιά που ένιωθαν την αγάπη των γονιών…

Τελικά παίρνω το ρίσκο, τους προσφέρω ότι μπορώ απλόχερα, και εύχομαι να συμβεί το δεύτερο…

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:52, 24-09-07:

Εγώ πάντως Α Γυμνασίου πήγα σε ένα σχολείο όπου όλα τα παιδάκια φορούσαν πανάκριβα ρούχα. Οι δικοί μου είχαν να μου πάρουν αντίστοιχα, όμως δεν το έκαναν παρά μόνο αν μας άρεσε ένα ρούχο επί τούτου (δηλ δεν κοιτάζαμε αν θα ειναι μάρκα ή όχι, το αγοράζαμε μόνο αν μας άρεσε, ήταν δεν ήταν επώνυμο). Τα υπόλοιπα παιδιά γενικά με σνόμπαραν, αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα άσχημα γι αυτό, αισθανόμουν άσχημα όμως για εκείνα που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν το τι ρούχα φορούσα.. και αυτό μου το είχαν μάθει από μικρή, το να μη δίνω σημασία σ' αυτά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:00, 24-09-07:

Kajiraki... πραγματικά θαυμάζω τους γονείς που καταφέρνουν να δώσουν αυτά που χρειάζεται ένα παιδί για να έχει αυτοπεποίθηση. Κάπου λοιπόν κάνω λάθος και δεν κατάφερα να μάθω την κόρη μου ότι δεν πρέπει να συγκρίνεται με άλλα παιδιά…
...γίνεται να μην συγκρίνεσαι? Και τότε πώς μαθαίνεις ποιος είσαι?
( Δεν ξέρω κατά πόσο είμαι on topic…)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:04, 24-09-07:

Δεν ξέρω πως το κατάφεραν, αλλά πάντως η μαμά μου κυρίως κατάφερε να με κάνει, ενώ μπορούσα να τα έχω ΟΛΑ, να θέλω σχεδόν μόνο τα βασικά.. αλλά αυτό δεν θα έλεγα πως με έκανε να έχω περισσότερη αυτοπεποίθηση (από αυτοπεποίθηση γενικά είμαι υπό του μηδενός). Πάντως ποτέ δεν με συγκρίνω με άλλους σε υλικό επίπεδο, αλλά ούτε και γενικά - θεωρώ πως ο καθένας είναι ξεχωριστός και άρα δεν έχει νόημα η σύγκριση.. απλά προσπαθώ πάντα να κάνω ό,τι νομίζω καλύτερο για μένα. Και μακάρι να μπορέσω να κάνω κι εγώ το ίδιο στα παιδιά μου, μόνο θα φροντίσω να αποκτήσουν περισσότερη αυτοπεποίθηση.. (ξέρω τι έκαναν λάθος σε αυτό)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:10, 24-09-07:

Δεν μπορείς να περιμένεις απο ένα παιδί στα 13-16, μέσα στην καρδιά της εφηβείας δηλαδή, να μην επηρεάζεται και να μην συγκρίνει τον εαυτό του με συνομηλίκους του. Μπράβο του αν δεν το κάνει (και μπράβο και στο γονιό του), αλλά θα είναι μια σπάνια εξαίρεση. Και φυσικά δεν σημαίνει οτι αν ανήκει στην πλειονότητα των παιδιών που επηρεάζονται λίγο πολύ απο τους συνομηλίκους τους είναι κακός ο γονιός!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 16:36, 24-09-07:

δεν ξέρω τι λένε, αλλά εγώ τσαντίζομαι με τους θείους μου που γκρινιάζουν πως η κόρη τους θέλει τσάντες λονκσαμπ, μπλούζες τομι χιλφινγκερ και τζιν ντίζελ. παρόλο όμως που τσαντίζονται επειδή είναι ακριβά... αυτοί συνεχίζουν να κα΄νουν το χατήρι στην ξαδέλφη μου και της τα αγοράζουν.
εφόσων αυτή και οποιαδήποτε ξαδελφη βλέπει πως οι γονείς παίρνουν κάποια πράγματα, χωρίς να βάζουν αρκετά μέτρα....λογικό είναι να συνεχίζει το παιδί να τα ζητάει

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:44, 24-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
δεν ξέρω τι λένε, αλλά εγώ τσαντίζομαι με τους θείους μου που γκρινιάζουν πως η κόρη τους θέλει τσάντες λονκσαμπ, μπλούζες τομι χιλφινγκερ και τζιν ντίζελ. παρόλο όμως που τσαντίζονται επειδή είναι ακριβά... αυτοί συνεχίζουν να κα΄νουν το χατήρι στην ξαδέλφη μου και της τα αγοράζουν.
εφόσων αυτή και οποιαδήποτε ξαδελφη βλέπει πως οι γονείς παίρνουν κάποια πράγματα, χωρίς να βάζουν αρκετά μέτρα....λογικό είναι να συνεχίζει το παιδί να τα ζητάει
Αν έχουν την οικονομική δυνατότητα να της τα παρέχουν χωρίς να στερούνται το παραμικρό, που είναι το κακό; Άλλωστε συνήθως τα παιδιά αποκτούν ίση ή μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα σε σχέση με τους γονείς τους, οπότε και η ίδια αργότερα θα μπορεί να τα αγοράζει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:44, 24-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ πάντως Α Γυμνασίου πήγα σε ένα σχολείο όπου όλα τα παιδάκια φορούσαν πανάκριβα ρούχα. Οι δικοί μου είχαν να μου πάρουν αντίστοιχα, όμως δεν το έκαναν παρά μόνο αν μας άρεσε ένα ρούχο επί τούτου (δηλ δεν κοιτάζαμε αν θα ειναι μάρκα ή όχι, το αγοράζαμε μόνο αν μας άρεσε, ήταν δεν ήταν επώνυμο). Τα υπόλοιπα παιδιά γενικά με σνόμπαραν, αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα άσχημα γι αυτό, αισθανόμουν άσχημα όμως για εκείνα που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν το τι ρούχα φορούσα.. και αυτό μου το είχαν μάθει από μικρή, το να μη δίνω σημασία σ' αυτά.
Κι εγώ που μεγάλωνα στην Κηφισιά και η οικογένειά μου δεν ήταν εύπορη, χρειάστηκε να το μάθω από νωρίς αυτό.
Η μάνα μου κάποια στιγμή με δελέασε λέγοντάς μου: Τι προτιμάς, ένα ζευγάρι ακριβά παπούτσια ή τρία λιγότερο ακριβά?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:46, 24-09-07:

Eγώ σε αυτήν την ηλικία δούλευα ήδη, οπότε είχα και δικό μου ταμείο.
Δεν μπορούσα να αγοράσω τα πάντα βέβαια, απέκτησα όμως πάρα πολλά που δεν αγοράζονται με χρήματα.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 16:51, 24-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αν έχουν την οικονομική δυνατότητα να της τα παρέχουν χωρίς να στερούνται το παραμικρό, που είναι το κακό; Άλλωστε συνήθως τα παιδιά αποκτούν ίση ή μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα σε σχέση με τους γονείς τους, οπότε και η ίδια αργότερα θα μπορεί να τα αγοράζει.

οκ δεν είναι ότι τους στερεί το φαγητό, απλά τι γκρινιάζεις στους συγγενείς και στην ίδια ότι θέλει αυτά τα πράγματα και πως είναι υπερβολική, όταν εσύ ο ίδιος της τα προσφέρεις μετα.

δλδ πρώτα της γκρινιάζει και λεει σε εμάς πως δεν έχει να της τα πάρει και μετά από λίγες μέρες την βλέπω με μία τσάντα καινούργια που κοστίζει 90Ε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:43, 25-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
οκ δεν είναι ότι τους στερεί το φαγητό, απλά τι γκρινιάζεις στους συγγενείς και στην ίδια ότι θέλει αυτά τα πράγματα και πως είναι υπερβολική, όταν εσύ ο ίδιος της τα προσφέρεις μετα.

δλδ πρώτα της γκρινιάζει και λεει σε εμάς πως δεν έχει να της τα πάρει και μετά από λίγες μέρες την βλέπω με μία τσάντα καινούργια που κοστίζει 90Ε
Τότε φταίει ο γονιός που δεν της έχει δώσει να καταλάβει κάποια πράγματα

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 23:07, 25-09-07:

Ας μην πηγαίνουμε όμως και στο άλλο άκρο: Ο γονιός που ενώ έχει (ενίοτε και πάρα πολλά), δεν δίνει παρά ελάχιστα στο παιδί του, για να μην γίνει "κακομαθημένο". Πόσο σωστό είναι να ακούει το παιδί απο όλους για τους πλούσιους γονείς του και να έχει τις ίδιες παροχές (δεν αναφέρομαι σε βασικές ανάγκες μόνο ως "παροχές") με ένα παιδί του οποίου οι γονείς με το ζόρι τα βγάζουν πέρα;
Καλό είναι να τηρείται ένα μέτρο. Ούτε να το κακομαθαίνουμε, αλλά ούτε να το κάνουμε να νιώθει και κόμπλεξ σε σχέση με τους συνομηλίκους του. Και αν έπρεπε να διαλέξω, θα προτιμούσα να κακομάθω λίγο το παιδί μου, παρά να βλέπει τους περισσότερους συνομηλίκους του να έχουν πολύ περισσότερα απο αυτό, πόσο μάλλον αν ήξερε οτι μπορώ να του τα προσφέρω και επιλέγω να μην το κάνω, θα με μισούσε.
Το θέμα είναι ακριβώς όπως το λες και εσύ να υπάρχει μέτρο. Επίσης όταν οι παροχές συνοδεύονται από πραγματικό ενδιαφέρον εκ μέρους του γονιού και δεν αποτελούν απλώς έναν τρόπο για να ξεφορτωθεί το παιδί επειδή βαριέται να ασχοληθεί μαζί του τότε σίγουρα εφόσον αυτές βρίσκονται μέσα σε λογικά πλαίσια το παιδί δεν θα ζημιωθεί από αυτή τη συμπεριφορά.

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι σε μικρές ηλικίες τα παιδιά δεν δίνουν και τόση σημασία σε ρούχα και τα λοιπά και ότι δεν υπάρχει αυτό το είδος ρατσισμού μεταξύ τους. Έτσι ένας γονέας ο οποίος φροντίζει να μην το κακομαθαίνει με πολλές παροχές νομίζω ότι δεν του στερεί κάτι για το οποίο θα τον μισήσει. Γενικότερα η διαμόρφωση χαρακτήρα γίνεται από πολύ μικρή ηλικία οπότε πιστεύω ότι η ρίζα του προβλήματος βρίσκεται στη συμπεριφορά των γονιών όταν τα παιδιά τους είναι ακόμα μικρότερα από 10 ετών. Σε αυτές της ηλικίες δεν νομίζω ότι κάποιο παιδί θα νιώσει κόμπλεξ αν δεν συμφωνούμε με παράλογες αγορές ρούχων/παιχνιδιών/ανθυγιεινών τροφίμων.

Τώρα όταν φτάνουμε σε μία ηλικία που το παιδί έχει ήδη διαμορφώσει κατά μεγάλο βαθμό χαρακτήρα σίγουρα πλέον και είναι δύσκολο να αλλάξουμε τις συνήθειες του αλλά και το να του στερούμε πράγματα που το κάνουν να νιώθει μειονεκτικά είναι πρόβλημα. Σίγουρα ως ένα βαθμό πλέον δεν μπορεί ένας γονέας παρά να επιλέξει να προσφέρει στο παιδί του αυτά που μπορεί.

Γι' αυτό και πρέπει το παιδί να μην κακομάθει από μικρή ηλικία μιας και όσο μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολο γίνεται να αλλάξει.

Το θέμα δεν είναι μόνο το αν μπορεί ή όχι κάποιος να τα αγοράζει αλλά να συνειδητοποιήσει το πόσο ανούσιο είναι να αγοράζει κάποιος κάτι για 200 ευρό όταν το ίδιο μπορεί να το βρει και με 20. Προσωπικά μου φαίνεται τουλάχιστον αδιανόητο να κάνω μια τέτοια αγορά.

Τότε φταίει ο γονιός που δεν της έχει δώσει να καταλάβει κάποια πράγματα
Ακριβώς

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Τελικά παίρνω το ρίσκο, τους προσφέρω ότι μπορώ απλόχερα, και εύχομαι να συμβεί το δεύτερο…
Σου το εύχομαι αυτό ρουμάνα αν και νομίζω μόνο από το πόσο φαίνεται να σε απασχολεί το θέμα τουλάχιστον ως ένα βαθμό το έχεις πετύχει

xεχε

Θα μοιραστώ και εγώ λοιπόν μαζί σας την ιστορία της μικρής Angie. H μικρή Angie πριν πάει στο Γυμνάσιο δεν είχε συνειδητοποιήσει ότι τα ρούχα εκτός από το να σε προστατεύουν από το κρύο ήταν και καλλωπιστικά. Έτσι λοιπόν πήγε στο γυμνάσιο και ντυνόταν όπως να ΄ναι σε σχέση με τα άλλα παιδάκια. Μετά τα παιδάκια κορόιδευαν την μικρή Angie. (όχι όλα όμως.) Η μικρή Angie έγραψε εκεί που έπρεπε τα ηλίθια σνομπ παιδάκια και έκανε παρέα με τα άλλα. Βέβαια τα ειρωνικά σχόλια την πλήγωσαν και βελτίωσε το ντύσιμο της. Όχι βέβαια όσο θα ήθελε γιατί οι γονείς της δεν της έπαιρναν πολλά και ακριβά ρούχα. Παρόλα αυτά δεν έπαθε και τίποτε που ένιωσε μειονεκτικά σε σχέση με τα άλλα παιδάκια. Ίσα ίσα έμαθε να αρκείται σε λιγότερα και να μην προσπαθεί συνέχεια να μιμηθεί τους άλλους αλλά και να γίνει πιο ανθεκτική στην κακόβουλη κριτική.

Αν και η ιστορία είναι ελαφρώς εκτός θέματος τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα μπορώ να πω ότι ευχαριστώ τους γονείς μου που δεν με έκαναν να μην νιώθω άνετα αν δεν φοράω παντελόνι μάρκας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:27, 25-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Το θέμα είναι ακριβώς όπως το λες και εσύ να υπάρχει μέτρο.
[...]
Γι' αυτό και πρέπει το παιδί να μην κακομάθει από μικρή ηλικία μιας και όσο μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολο γίνεται να αλλάξει.
Συμφωνώ απόλυτα, εγώ αναφερόμουν σε εφήβους.
Το θέμα δεν είναι μόνο το αν μπορεί ή όχι κάποιος να τα αγοράζει αλλά να συνειδητοποιήσει το πόσο ανούσιο είναι να αγοράζει κάποιος κάτι για 200 ευρό όταν το ίδιο μπορεί να το βρει και με 20. Προσωπικά μου φαίνεται τουλάχιστον αδιανόητο να κάνω μια τέτοια αγορά.
Εγώ υπέθεσα οτι οι γονείς της εν λόγω κοπέλας ήταν αυτό που λέμε "πάμπλουτοι". Οπότε, γιατί να μην πάρει την τσάντα των 200 ευρώ, απο τη στιγμή που μπορεί χωρίς καμία επίπτωση στην οικονομική τους κατάσταση; Κατά πάσα πιθανότητα, σε μια τέτοια περίπτωση, και η ίδια θα μεγαλώσει όντας "πάμπλουτη" και τα ίδια θα κάνει και πιο μετά. Και καλά θα έκανε, είναι ουτοπικό να περιμένουμε απο έναν πάμπλουτο να ζει όπως κάποιος που ανήκει στο μέσο όρο. Και ας μην γελιόμαστε, η τσάντα των 20 ευρώ, σαφώς και έχει διαφορά με αυτή των 200. Απλά για κάποιον με νορμαλ οικονομικές δυνατότητες (ή ακόμα και μεγάλες, χωρίς όμως να είναι "πάμπλουτος") η διαφορά αυτή είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει το επιπλέον κόστος. Για κάποιον όμως που έχει τη δυνατότητα να μην σκέφτεται καθόλου τα χρήματα, αυτό που θέλει είναι τη βέλτιστη ποιότητα (και design) και σαφώς και θα προτιμήσει αυτή των 200, και καλά θα κάνει. Άλλωστε αν προσπαθούσαν να τη μεγαλώσουν διαφορετικά, θα ένιωθε άσχημα να ακούει απο παντού πόσο πλούσιοι είναι οι γονείς της και να ζει όπως ένα παιδί του μέσου όρου.
Φυσικά, αφού διαπίστωσα οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο με την εν λόγω οικογένεια, συμφώνησα οτι η συμπεριφορά των γονιών είναι λάθος.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:09, 26-09-07:

Και αν έπρεπε να διαλέξω, θα προτιμούσα να κακομάθω λίγο το παιδί μου, παρά να βλέπει τους περισσότερους συνομηλίκους του να έχουν πολύ περισσότερα απο αυτό, πόσο μάλλον αν ήξερε οτι μπορώ να του τα προσφέρω και επιλέγω να μην το κάνω, θα με μισούσε.
Δε ξερω αν θα εφτανε να μισησει, αλλά σιγουρα θα ηταν μεχρι η αντιληψη του να ερθει στο επιπεδο του να καταλαβει γιατι το εκανε ο γονιος αυτο. Τοτε, πιθανοτατα ο γονιος θα νιωθει εφυσηχασμενος και πλεον θα αρνειται πιο σπανια καποια πραματα

Κάπου λοιπόν κάνω λάθος και δεν κατάφερα να μάθω την κόρη μου ότι δεν πρέπει να συγκρίνεται με άλλα παιδιά…
...γίνεται να μην συγκρίνεσαι? Και τότε πώς μαθαίνεις ποιος είσαι?
( Δεν ξέρω κατά πόσο είμαι on topic…)
Το παιδι δεν εχει την δυναμη να μην συγκρινεται με τα αλλα παιδια. Εδω δεν την εχουμε εμεις οι ενηλικες (κι ας μη το παραδεχομαστε). Αλλα τουλαχιστον να συγκρινει συγκεκριμενα πραγματα, και πραγματα με αξια. Εκει ειναι το κολπο.

Μετρον αριστον δε λεμε ; Αν στη ζωη σου δε στερηθεις ποτε τιποτα, (και προφανως μιλαμε για υλικα αγαθα), παλι κακομαθημενο πιθανον θα γινεις.

Εγώ υπέθεσα οτι οι γονείς της εν λόγω κοπέλας ήταν αυτό που λέμε "πάμπλουτοι". Οπότε, γιατί να μην πάρει την τσάντα των 200 ευρώ, απο τη στιγμή που μπορεί χωρίς καμία επίπτωση στην οικονομική τους κατάσταση; Κατά πάσα πιθανότητα, σε μια τέτοια περίπτωση, και η ίδια θα μεγαλώσει όντας "πάμπλουτη" και τα ίδια θα κάνει και πιο μετά. Και καλά θα έκανε, είναι ουτοπικό να περιμένουμε απο έναν πάμπλουτο να ζει όπως κάποιος που ανήκει στο μέσο όρο. Και ας μην γελιόμαστε, η τσάντα των 20 ευρώ, σαφώς και έχει διαφορά με αυτή των 200. Απλά για κάποιον με νορμαλ οικονομικές δυνατότητες (ή ακόμα και μεγάλες, χωρίς όμως να είναι "πάμπλουτος") η διαφορά αυτή είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει το επιπλέον κόστος. Για κάποιον όμως που έχει τη δυνατότητα να μην σκέφτεται καθόλου τα χρήματα, αυτό που θέλει είναι τη βέλτιστη ποιότητα (και design) και σαφώς και θα προτιμήσει αυτή των 200, και καλά θα κάνει. Άλλωστε αν προσπαθούσαν να τη μεγαλώσουν διαφορετικά, θα ένιωθε άσχημα να ακούει απο παντού πόσο πλούσιοι είναι οι γονείς της και να ζει όπως ένα παιδί του μέσου όρου.
Εξαρταται τι αξιες δινουν οι γονεις στο παιδι, με τις οποιες θα κρινει την ποιοτητα ζωης του. Αν του δωσουν να καταλαβει και να χρησημοποιει σαν βασικο κρητιριο το οτι σημασια εχει το ποσα παπουτσια,ρουχα,τσαντες,υλικα αγαθα γενικως, διαθετει...τοτε αυτο θα του καλλιεργηθει. Το να μην παρεις μια τσαντα που κανει Χ (πολλα) χρηματα , ενω μπορεις, εχει και το διδακτικο χαρακτηρα του. Και σε βαζει να σκεφτεσαι λιγο πιο σφαιρικα, με σκεψεις οπως : ποσο κοστισε να φτιαχτει ; πεταω χρηματα ; ποση σημασια εχει η ακριβη τσαντα στη ζωη μου ; γιατι θελω την ακριβη ; τι θα αισθανομαι οταν οι αλλοι βλεπουν οτι εχω ακριβη τσαντα και τι λεει αυτο για μενα ; δουλεψαν ανηλικα με μισθο 1 δολαριο το μηνα για να την φτιαξουν ; μου χρειαζεται ; τι αλλο καλυτερο μπορω να κανω με τα λεφτα αυτα ; για ποσες μερες θα αισθανομαι ευφορία που εχω ακριβη τσαντα πριν γινει απλα...η τσαντα μου που εχω τοσο καιρο και αρχισα να την βαριεμαι ;
(το προχωρησα λιγο με τις ερωτησεις, αλλα you get the picture).

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:15, 26-09-07:

ψήνομαι τρελά να ακολουθήσω την ακόλουθη παιδαγωγική (??) διαδικασία, ορμώμενη από τα γραφόμενα του λόρυ: τις ερωτήσεις που θέτει, να τις θέσω με τη σειρά μου στα παιδιά μου.

ψ. μαλακίες δε τους αγοράζω πάντως, που να κάθονται κάτω και να χτυπιούνται

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:14, 26-09-07:

@Lorien: Μα δεν είπα οτι θα αγοράσει την εν λόγω ακριβή τσάντα για να δείξει "κάποια" (άλλωστε αν ήταν τόσο πλούσια δεν θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο), αλλά επειδή έχει καλύτερη ποιότητα και design. Αντικειμενικά (και χωρίς να ασχολούμαι καθόλου με τέτοια) για να έφτασε η Χ μάρκα να έχει τέτοια αναγνώριση, κάτι παραπάνω θα προσφέρει σε αυτούς τους τομείς (έστω κι αν δεν αξίζει αυτό το κάτι παραπάνω για το μέσο άνθρωπο). Όσο για τα ανήλικα που δούλεψαν με μισθό 1 ευρώ το μήνα, το ίδιο πιθανότατα γίνεται και σε χειρότερες μάρκες, με μεγαλύτερη παραγωγή όμως. Είναι εντελώς ουτοπικό να περιμένουμε η Αθηνά Ωνάση για παράδειγμα να παίρνει τις ίδιες μάρκες με εμάς, απλά επειδή έχουμε (ορισμένοι) κόμπλεξ όταν δεν το κάνει.
Έχω την εντύπωση οτι βγαίνουμε εκτός θέματος ή είναι ιδέα μου;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:42, 26-09-07:

@Lorien: Μα δεν είπα οτι θα αγοράσει την εν λόγω ακριβή τσάντα για να δείξει "κάποια" (άλλωστε αν ήταν τόσο πλούσια δεν θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο), αλλά επειδή έχει καλύτερη ποιότητα και design. Αντικειμενικά (και χωρίς να ασχολούμαι καθόλου με τέτοια) για να έφτασε η Χ μάρκα να έχει τέτοια αναγνώριση, κάτι παραπάνω θα προσφέρει σε αυτούς τους τομείς (έστω κι αν δεν αξίζει αυτό το κάτι παραπάνω για το μέσο άνθρωπο).Όσο για τα ανήλικα που δούλεψαν με μισθό 1 ευρώ το μήνα, το ίδιο πιθανότατα γίνεται και σε χειρότερες μάρκες, με μεγαλύτερη παραγωγή όμως. Είναι εντελώς ουτοπικό να περιμένουμε η Αθηνά Ωνάση για παράδειγμα να παίρνει τις ίδιες μάρκες με εμάς, απλά επειδή έχουμε (ορισμένοι) κόμπλεξ όταν δεν το κάνει.Έχω την εντύπωση οτι βγαίνουμε εκτός θέματος ή είναι ιδέα μου;
Μα τις περισσοτερες φορες, υπαρχει και το στοιχειο "να δειξουμε κατι" σε αυτα τα πραματα. Ασχετα αν δε το παραδεχομαστε. Εσυ μπορει να το λες αθωα, αλλά με αυτο το σκεπτικο θα παει καποια στιγμη το πραμα στην τσαντα των 2500 ευρω , παλι με την δικαιολογια (στον εαυτο μας) οτι τα αξιζει γιατι εχει πολυ πολυ πολυ καλυτερο design και ποιοτητα. Ενταξει δε λεμε να αγοραζουμε συνεχεια φτηνιαρικα , μη μπερδευτουμε. Λεμε να ξερουμε τι αγοραζουμε, γιατι, και ποτε να σταματαμε, για να μην κακομαθαινουμε.

Το να φτασει κατι να κοστιζει πολυ περισσοτερο απο αλλα, οχι, δε σημαινει απαραιτητα οτι τα αξιζει. Αυτο απλα θελουν να πιστευουμε. αλλιως δε θα πουλουσαν. Πως θα βγαλουν ευκολο χρημα ; Απο ατομα που δε το πολυυπολογιζουν γιατι δε τους λειπει.

Για τα ανηλικα, ε νταξει, τωρα. Μη συγκρινουμε μια μικρη εταιρια παπουτσιων που δεν εχει βγει καν απο τη χωρα, με ενα κολοσσο οπως η NIKE που χρηησμοποιει το μισο υπαναπτυκτο πληθυσμο της Ασιας
Και στο κατω κατω, προτιμας κατι που κοστιζει 10 ευρω να στο πουλανε 50 ή 100 ; Ειναι και κοροιδια απο ενα σημειο και μετα. Και γω εχω Nike γιατι εχουν βγαλει καλα παπουτσια, αλλα περισσοτερο απο αναγκη, δε τρελεναομαι κιολας στην ιδεα. Και τα παπουτσια παει στα κομματια, χρειαζεσαι καλα για τα ποδια σου. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που ειναι πιο περιττα και πιο εξωφρενικα ακριβα.

Δεν λεμε για κανενα κομπλεξ επειδη οι πλουσιοι αγοραζουν πραματα που αλλοι δε μπορουνε. Λεμε για το ποσο τελικα εχει σημασια να αγοραζονται τοσο παραλογα ακριβα πραγματα. (τη στιγμη που αφου σου περισσευουν μπορεις να ταισεις καποιον πχ.). Η Χ πλουσια δλδ αμα δε παρει την τσαντα με 45 διαμαντια επανω, θα της πεσει η υποληψη ; Η μαγκια θα ηταν να μην υπερβαλλουμε ακομα κι αν μας τρεχουν απο τα μπατζακια. Αυτο σημαινει οτι δε θα νιωθουμε ΚΑΝ οτι στερουμαστε, γιατι απλα θα εχουμε καταλαβει την πραγματικη αξια καποιων πραγματων.

Δε νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα. Το παραδειγμα του καταναλωτισμου ειναι βασικο στο κεφαλαιο "κακομαθημενο παιδι". Αλλωστε ειναι και ενα απο τα 2 βασικα ερωτηματα που θετει το ποστ που ανοιξε το τοπικ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:56, 26-09-07:

Για να φτάσει κάτι να κοστίζει περισσότερο απο τα άλλα, σχεδόν πάντα έχει κάτι παραπάνω. Η "μάρκα" δημιουργείται ως κίνητρο αγοράς όταν το προιόν ΗΔΗ βρίσκεται σε τόσο καλό σημείο, ώστε να φτάσει να θεωρείται αξιόλογο μόνο λόγω μάρκας. Καμία πρωτοεμφανιζόμενη μάρκα δεν αγοραζόταν για το όνομα της, και όλες οι μάρκες ήταν κάποτε πρωτοεμφανιζόμενες.
Όσο για τα ανήλικα, μα δεν μιλάω για ακριβές international μάρκες vs φτηνές εγχώριες αλλά για ακριβές international vs φτηνές international. Και επειδή ακούστηκε κάτι για τη Nike δεν σημαίνει οτι ισχύει για όλες. Άλλωστε εικάζω οτι μια πανάκριβη εταιρεία, με μικρή σχετικά παραγωγή δεν έχει νόημα να κάνει κάτι τέτοιο, περισσότερο νόημα έχει για μια μέσαιας τιμής εταιρεία με μεγάλη παραγωγή (όπως η Nike).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:15, 26-09-07:

Για να φτάσει κάτι να κοστίζει περισσότερο απο τα άλλα, σχεδόν πάντα έχει κάτι παραπάνω.
Oχι τοσο ωστε να δικαιολογει την τιμη της ομως, and thats the point.

Όσο για τα ανήλικα, μα δεν μιλάω για ακριβές international μάρκες vs φτηνές εγχώριες αλλά για ακριβές international vs φτηνές international. Και επειδή ακούστηκε κάτι για τη Nike δεν σημαίνει οτι ισχύει για όλες. Άλλωστε εικάζω οτι μια πανάκριβη εταιρεία, με μικρή σχετικά παραγωγή δεν έχει νόημα να κάνει κάτι τέτοιο, περισσότερο νόημα έχει για μια μέσαιας τιμής εταιρεία με μεγάλη παραγωγή (όπως η Nike).
Yeah, but thats not the point. Εσυ οταν ξερεις οτι το χ item κοστιζει 100 ευρω για να παραχθει και να βγαλει κερδος ο αλλος....δεν σε ενοχλει να το πληρωσεις 1000, ακομα κι αν δε σου λειψουν ποτε ; Και αντε ας πουμε κανεις το κεφι σου με μερικα πραματα. Αλλα θα το κανεις lifestyle ? Θα το μεταδωσεις στα παιδια σου ; Μονο και μονο επειδη θα εχουν λεφτα ; (που κι αυτο ποτε δεν ειναι υπογγεγραμενο, αλλα εστω).

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:26, 26-09-07:

ρε παιδια το ποιο βασικο για μενα που δεν το ειδα να αναφερετε κ αν αναφερετε συγνωμη δεν το ειδα

ειπατε οτι αν μπορουσατε να προσφερατε στα παιδια σας αυτα που εχουν τα αλλα παιδια θα το κανατε μονο κ μονο για να μην νιωθουν αδικια,κ μισος προς εσας..
σκεφτηκατε ομως τα αλλα παιδια της ταξης του σχολειου της γειτονιας της κοινωνιας που δεν μπορουν να αποκτυσουν αυτα που εσεις θελετε να δωσετε στα παιδια σας για να μην σας μισησουν?
γιατι να μην μαθενουν απο μικρη ηλικεια την ισωτητα?
ξερετε τι τραβιξα εγω μικρη στο δημοτικο που τα αλλα παιδια ηταν παιδια δικηγορων γιατρων κ πηγαιναμε μαζι στην ιδια ταξη μονο κ μονο επειδη εμενα εκει κοντα(στο σχολειο)
επειδη δεν φορουσα levis πανελονι? η δεν πηγαινα μπαλετο? η δεν ειχα adidas η nike παπουτσια?
τα παιδια με κανανε περα... δεν ειχα πολους φιλους κ παντα ξεχωριζα για αυτους...
ποιος εφτεγε για ολα αυτα εγω? δεν νομιζω... η μαμα μου?
παλι δεν νομιζω.. οι συμμαθητες μου? οχι βεβαια ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ τους που τα εκανε κακομαθημενα κ δεν τους εμαθε την ισοτητα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:30, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
ρε παιδια το ποιο βασικο για μενα που δεν το ειδα να αναφερετε κ αν αναφερετε συγνωμη δεν το ειδα

ειπατε οτι αν μπορουσατε να προσφερατε στα παιδια σας αυτα που εχουν τα αλλα παιδια θα το κανατε μονο κ μονο για να μην νιωθουν αδικια,κ μισος προς εσας..
σκεφτηκατε ομως τα αλλα παιδια της ταξης του σχολειου της γειτονιας της κοινωνιας που δεν μπορουν να αποκτυσουν αυτα που εσεις θελετε να δωσετε στα παιδια σας για να μην σας μισησουν?
γιατι να μην μαθενουν απο μικρη ηλικεια την ισωτητα?
ξερετε τι τραβιξα εγω μικρη στο δημοτικο που τα αλλα παιδια ηταν παιδια δικηγορων γιατρων κ πηγαιναμε μαζι στην ιδια ταξη μονο κ μονο επειδη εμενα εκει κοντα(στο σχολειο)
επειδη δεν φορουσα levis πανελονι? η δεν πηγαινα μπαλετο? η δεν ειχα adidas η nike παπουτσια?
τα παιδια με κανανε περα... δεν ειχα πολους φιλους κ παντα ξεχωριζα για αυτους...
ποιος εφτεγε για ολα αυτα εγω? δεν νομιζω... η μαμα μου?
παλι δεν νομιζω.. οι συμμαθητες μου? οχι βεβαια ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ τους που τα εκανε κακομαθημενα κ δεν τους εμαθε την ισοτητα
Αν οι γονείς τους μπορούσαν να τα αγοράζουν αυτά χωρίς να ζορίζονται, καλώς τους τα αγόραζαν. Αυτό που θα έπρεπε να τους μάθουν είναι οτι δεν θα έπρεπε να κρίνουν έναν άνθρωπο απο την οικονομική δυνατότητα του, ή ακόμα χειρότερα, απο την οικονομική δυνατότητα των γονιών του. Αν δεν τους το μάθαιναν αυτό, και λιγότερες παροχές να είχαν, πάντα θα υπήρχε ένα παιδί πιο στερημένο απο αυτά που θα το υποτιμούσαν. Δεν είναι λύση η στέρηση, η λύση είναι να μάθουν στα παιδιά τους να ανέχονται τη διαφορετικότητα, σε κάθε της έκφραση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:40, 26-09-07:

Και μιας και λέμε για προσωπικές εμπειρίες, εγώ μάλλον ήμουν στην άλλη μεριά. Μεγάλωσα σε ένα χωρίο (που αργότερα έγινε δήμος) 2000 κατοίκων. Στην περιοχή αυτή, η οικογένεια μου θεωρείτο απο τις πιο πλούσιες. Όμως οι γονείς μου, για να μην με κακομάθουν, ποτέ δεν μου αγόραζαν κάτι παραπάνω απο τα άλλα παιδιά, τουλάχιστον όσον αφορά ρούχα και τέτοια, κάτι που απο το γυμνάσιο και μετά με έκανε να νιώθω αρκετά άσχημα, καθώς έβλεπα όλες μου τις συμμαθήτριες να φοράνε κάθε τόσο και διαφορετικά ρούχα/παπούτσια (που ζόριζαν τους οικονομικά πιο αδύνατους γονείς τους να τους πάρουν). Και ένιωθα απίστευτα άσχημα διότι ήξερα οτι οι δικοί μου γονείς αν ήθελαν θα μπορούσαν να μου πάρουν πολύ περισσότερα και δεν το έκαναν "για να μην κακομάθω" (κάτι που μου φαινόταν ιδιαιτέρως χαζό, μιας και ο χαρακτήρας δεν αλλάζει σε αυτή την ηλικία) ενώ άλλοι γονείς ζορίζονταν οικονομικά για να πρροσφέρουν στα παιδιά τους αυτά που ήθελαν. Και μιλάμε για μια ηλικία που δεν έχει κανένα παιδί (ή σχεδόν κανένα) την ωριμότητα να αρκεστεί στα λίγα όσον αφορά την εμφάνιση του, ειδικά κορίτσι που είμαστε πιο φιλάρεσκες. Και είχα και όλους τους συμμαθητές μου να μου λένε για την πλούσια οικογένεια μου και να αναρωτιέμαι "WTF???".
Δεν θεωρώ οτι συντέλεσε σε κάτι στο χαρακτήρα μου αυτή η στέρηση. Ο,τι χαρακτήρα είχα πριν την εφηβεία, τον ίδιο κατα βάση έχω και τώρα, απλά πιο ώριμο, με περισσότερες γνώσεις κλπ, αλλά οι βάσεις είναι οι ίδιες. Ούτε τους δικαιολογώ τώρα επειδή "μεγάλωσα". Καταλαβαίνω γιατί το έκαναν, αλλά εξακολουθώ να το βρίσκω χαζό. Άσε που τώρα η μητέρα μου θέλει να μου πάρει αρκετά ρούχα και τέτοια και δεν έχει πλέον τόσο μεγάλη οικονομική δυνατότητα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 26-09-07 στις 17:47.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:43, 26-09-07:

Αν οι γονείς τους μπορούσαν να τα αγοράζουν αυτά χωρίς να ζορίζονται, καλώς τους τα αγόραζαν. Αυτό που θα έπρεπε να τους μάθουν είναι οτι δεν θα έπρεπε να κρίνουν έναν άνθρωπο απο την οικονομική δυνατότητα του, ή ακόμα χειρότερα, απο την οικονομική δυνατότητα των γονιών του. Αν δεν τους το μάθαιναν αυτό, και λιγότερες παροχές να είχαν, πάντα θα υπήρχε ένα παιδί πιο στερημένο απο αυτά που θα το υποτιμούσαν. Δεν είναι λύση η στέρηση, η λύση είναι να μάθουν στα παιδιά τους να ανέχονται τη διαφορετικότητα, σε κάθε της έκφραση.
Σωστο, αλλα αυτο ειναι ηδη δυσκολο να το μαθει ενα παιδι, και γινεται ακομα δυσκολοτερο αν δε του λειπει τιποτα, δε του χαλαει κανενα χατηρι και καπριτσιο. Μετρο δεν ειπαμε ; Μπορει οι γονεις να μπορουν να του παρουν και κινητο 900 ευρω, Armani ρουχα, Louis Vitton τσαντα, και <εισαγεται την πιο ακριβη μαρκα καλλυντικων εδω> , κλπ, απο το δημοτικο. Πρεπει να το κανουν ; Κερδιζουν κατι αν το κανουν ; ή μηπως χανουν ;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:47, 26-09-07:

καθώς έβλεπα όλες μου τις συμμαθήτριες να φοράνε κάθε τόσο και διαφορετικά ρούχα/παπούτσια (που ζόριζαν τους οικονομικά πιο αδύνατους γονείς τους να τους πάρουν).
μηπος τωρα θα επρεπε να σκεφτεις τι λαθος εκαναν αυτοι οι γονεις?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:47, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Σωστο, αλλα αυτο ειναι ηδη δυσκολο να το μαθει ενα παιδι, και γινεται ακομα δυσκολοτερο αν δε του λειπει τιποτα, δε του χαλαει κανενα χατηρι και καπριτσιο. Μετρο δεν ειπαμε ; Μπορει οι γονεις να μπορουν να του παρουν και κινητο 900 ευρω, Armani ρουχα, Louis Vitton τσαντα, και <εισαγεται την πιο ακριβη μαρκα καλλυντικων εδω> , κλπ, απο το δημοτικο. Πρεπει να το κανουν ; Κερδιζουν κατι αν το κανουν ; ή μηπως χανουν ;
Στο δημοτικό ούτε χρειάζεται τέτοια το παιδί, ούτε έχει την ωριμότητα να μην το πάρει πάνω του. Εγώ αναφέρομαι στην εφηβεία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:49, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
μηπος τωρα θα επρεπε να σκεφτεις τι λαθος εκαναν αυτοι οι γονεις?
Δεν είπα οτι δεν έκαναν λάθος. Δεν είμαι υπερ του να ζορίζεται ο γονιός για να ικανοποιήσει τα καπρίτσια του παιδιού του. Είμαι υπερ του να του αγοράζει αυτά που επιθυμεί ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα. Ούτε να ζορίζεται, αλλά ούτε και να έχει και να μην του αγοράζει για να μην το κακομάθει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:54, 26-09-07:

Δεν ειπα στο δημοτικο, ειπα "απο το"

Είμαι υπερ του να του αγοράζει αυτά που επιθυμεί ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα.
Το παιδι, και ο εφηβος, μπορει να επιθυμει παπαδες. Και ο γονιος να μπορει να τα παρει. Πρεπει παντα ; I think not.

Παρτο και αλλιως (no pun intended ). Σχεδον ολα τα παιδια που δε τους χαλαγαν χατηρι, βγηκαν (αλλα πολύ άλλα λιγοτερο) κακομαθημενα.

Ποσα παιδια που ενω οι γονεις ειχαν, κρατουσαν μετρο, βγηκαν κακομαθημενα ; Εγω δε ξερω ουτε εχω ακουσει κανενα. Ισα ισα που τους ευχαριστουν αργοτερα κιολας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:56, 26-09-07:

Δεν ειπα στο δημοτικο, ειπα "απο το"

Το παιδι, και ο εφηβος, μπορει να επιθυμει παπαδες. Και ο γονιος να μπορει να τα παρει. Πρεπει παντα ; I think not.

Παρτο και αλλιως (no pun intended ). Σχεδον ολα τα παιδια που δε τους χαλαγαν χατηρι, βγηκαν (αλλα πολύ άλλα λιγοτερο) κακομαθημενα.

Ποσα παιδια που ενω οι γονεις ειχαν, κρατουσαν μετρο, βγηκαν κακομαθημενα ; Εγω δε ξερω ουτε εχω ακουσει κανενα. Ισα ισα που τους ευχαριστουν αργοτερα κιολας.
Κι εγώ βγήκα κακομαθημένη παρ'οτι δεν μου αγόραζαν ούτε ο,τι ήθελα , ούτε ο,τι μπορούσαν. I'm the exception in your rule

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:05, 26-09-07:

Εσυ κακομαθημενη ; Αποκλειεται

Παντως, ο καταναλωτισμος ειναι ενας παραγοντας ετσι ; Και μαλιστα δεν ειναι και αποφασιστικος απο μονος του. Ουτε το "κακομαθημενο" περιλαμβανει μια πτυχη της ανατροφης μας.

Κι εγώ βγήκα κακομαθημένη παρ'οτι δεν μου αγόραζαν ούτε ο,τι ήθελα , ούτε ο,τι μπορούσαν.
Ξαπλωστε εδω στον καναπε...πειτε μας απο την αρχη...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:56, 22-10-07:

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο για αυτό το θέμα. Ένα παιδί είναι κακομαθημένο μόνο όταν ζητάει πολλά(ακριβά) υλικά αγαθά από τον γονιό? Υπάρχουν και άλλα στοιχεία που μας δείχνουν ότι ένα παιδί είναι κακομαθημένο?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:59, 22-10-07:

Φυσικά. Ένα παιδί είναι επίσης κακομαθημένο όταν αρνείται αδικαιολόγητα να ακούσει κάτι που του λέμε, όταν αντιδρά φωνάζοντας/κλαίγοντας/χτυπώντας το κεφάλι του κάθε φορά που λέμε όχι, όταν το μαθαίνουμε πως θα έχει ειδική μεταχείριση (πχ μαγειρεύουμε άλλο φαγητό, επειδή κάτι δεν τρώει και το κάνουμε συστηματικά αυτό), όταν αρνείται γενικά να συμμορφωθεί με τις υποχρεώσεις του, αλλά τα δικαιώματα του παραμένουν άθικτα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:07, 22-10-07:

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι οι γονείς κάνουν λάθος. Υπάρχει κάτι που να είναι αποκλειστικά ευθύνη του παιδιού που είναι κακομαθημένο?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:09, 22-10-07:

πολλα πραγματα δηλωνουν οτι ενα παιδι ειναι κακομαθημενο...οταν φερεται εγωιστικα...οταν δεν εχει μαθει να μοιραζετε πραγματα και τα θελει ολα δικα του...οταν θελει να γινεται το δικο του και μονο... και χαλαει κοσμο μεχρι να γινει...βασικα ο κακομαθημενος ειναι ταυτοχρονα και εγωκεντρικος....i guess....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:13, 22-10-07:

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι οι γονείς κάνουν λάθος. Υπάρχει κάτι που να είναι αποκλειστικά ευθύνη του παιδιού που είναι κακομαθημένο?
χμ...ευθυνη του παιδιου..?πως..?
εαν σκεφτεις οτι το να ειναι κανεις κακομαθημενος ειναι ενα στοιχειο του χαρακτηρα....και επισης οτι ο χαρακτηρας του ανθρωπου διαμορφωνεται απο 5-9 χρονων...πως μπορει ενα παιδι να εχει ευθυνη?
αυτοι που πλαθουν το χαρακτηρα το παιδιου εχουν την ευθυνη αποκλειστικα και μονο....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:26, 22-10-07:

Ναι, οι γονείς φταίνε σε κάθε περίπτωση

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:47, 22-10-07:

Ναι, οι γονείς φταίνε σε κάθε περίπτωση
βαλε και τον περιγυρο μεσα....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:57, 22-10-07:

Ε οι γονείς έχουν την μεγαλύτερη ευθύνη, αν θέλουν μπορούν να ελέγξουν και τον περίγυρο!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:17, 23-10-07:

(το βασικο μερος του χαρακτηρα λενε οτι σχηματιζεται και νωριτερα.)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:54, 23-10-07:

(το βασικο μερος του χαρακτηρα λενε οτι σχηματιζεται και νωριτερα.)
νωτεριτερα? ποσο δηλαδη?τι εχεις διαβασει?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:06, 23-10-07:

Για ένα απο τα ερωτήματα του πώς μπορεί ένας γονειός να μεγαλώσει ένα παιδί πιστέυω ότι είναι ο εξής..

Φυσικά και προσφέρω τα πάντα στο παιδί μου αλλα όχι όλα με την μία, θεωρώ ότι πρέπει να μάθεις το παιδί να καταλαβένει πότε ο γονειός μπορεί να δώσει και πότε όχι, πρέπει ο γονιός ακόμα και να έχει αυτό που κλέγοντας θέλει το παιδί να του το δίνει αργότερα που θα είναι ποιό ήσυχο ή κάνοντας κάποια καλή πράξη.

Ετσι το παιδί ξέρει ότι η καλή δουλειά έχει ανταπόδοση, ότι δεν ζητάμε πράγματα που δεν μπορεί ο γονειός να δώσει και τέλος το παιδί ξέρει ότι δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα όταν εμείς τα θέλουμε.

Τωρα όσο αφορά την προβληματική συμπερηφορά, γιατί δεν είναι το παιδί κακομαθημένο αλλα ο γονιός που κάνει ένα παιδί επειδή έτσι θέλει και επειδή του άρεσε η κούνια που είδε σε μία βιτρίνα και σκέυτηκε να βάλει ένα μωρό για να τα έχει όλα, θεωρώ ότι πρέπει οι γονείς πρέπει να καταλάβουν ότι το παιδί δεν είναι κούκλα, ότι πράγματι ζητάει αγάπη και φροντίδα.

Οσο για τα παιδιά αυτών των γονιών έυχομαι να κάνω λάθος αλλα πιστέυω ότι άν η ζωή δεν τους δώσει μία κακοτυχία και έλειψη όλων αυτών των πραγμάτων δεν πρόκειτε να αλλάξει τόσο έυκολα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:37, 27-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
νωτεριτερα? ποσο δηλαδη?τι εχεις διαβασει?
Eιχα διαβασει απο 0 ως 5 για τον πυρηνα της προσωπικοτητας.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:30, 17-02-08:

Εκτός όμως από αυτό οι γονείς κάνουν και ένα ακόμα λάθος, οδηγούνται στην αυτοθυσία αγνοώντας τις δικές τους ανάγκες για όσο μεγαλώνουν τα παιδιά τους. Τα παιδιά όμως όταν αντιμετωπίζονται έτσι αυτό που μαθαίνουν στην πραγματικότητα είναι να αγνοούν τις ανάγκες των άλλων.

Τελικά ποιο είναι το μεγαλύτερο δώρο για ένα παιδί; Σίγουρα όχι τα πολλά δώρα αλλά η πραγματική αγάπη. Αγάπη που μεταφράζεται σε ενδιαφέρον να ακούμε τις απόψεις τους, να περνάμε χρόνο μαζί τους, να τα κατανοούμε αλλά και να τα οριοθετούμε.

Εσείς πως πιστεύετε ότι πρέπει να μεγαλώσει ένας γονιός το παιδί του σήμερα που ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος έτσι ώστε να μην εμφανίσει αυτές τις εθιστικές συμπεριφορές; Μήπως ο άνθρωπος σήμερα έχει βρεθεί σε ένα αδιέξοδο στο θέμα της ανατροφής των παιδιών;

Προσωπικά βλέπω όλο και περισσότερα παιδιά γύρω μου που φέρονται με αυτόν τον τρόπο αλλά και μεγάλο ποσοστό των ατόμων στην ηλικία μου. Τα κακομαθημένα παιδιά μεγάλωσαν πια και αντιμετωπίζουν προβλήματα ικανοποίησης. Βλέπουμε πλέον πόσο έχουν εξαπλωθεί τα ψυχολογικά προβλήματα και ειδικά η κατάθλιψη. Πιστεύετε ότι αυτό είναι αναστρέψιμο; Θεωρείτε ότι ένας ενήλικας μπορεί να ξεπεράσει αυτήν την συμπεριφορά και μάθει να κάνει ο ίδιος τον εαυτό του ευτυχισμένο;
Ενας ενήλικας είναι σαν ένα δέντρο που ο κορμός του έχει μεγαλώσει κάπως. Αν έχει παει στραβά πώς να του τον στρίψεις να πάρει πάλι το δρόμο για πάνω; Δεν λέω ότι δε γίνεται όμως στην κηπουρική το στηλιάρι είναι ενα ξερό στηλιάρι. Το μπήγεις εκεί και καθεται. Στο άνθρωπο ποιός θα παίξει το ρόλο του πασάλου για το ίσιωμα; Ποιος θα κάτσει να ανεχτει την πίεση, ξανά και ξανά, και, συμπεριφορικά, με συμβουλές, με επιβραβεύσεις και τιμωρίες, να πιέζει κι αυτός συνέχεια ώστε να αποτελέσει τον καινουργιο γνώμονα;

Κι άν πάλι κάποιος ή κάπόιοι το κάνουν, το υποκείμενο, το πρός ίσιωμα δέντρο, θα το εκλάβει ώς "αγάπη"; Πως θα ανταμοιφθούν δηλαδή όσοι θα καταβάλουν ολο αυτό το κόπο;

Στα μικρότερα παιδιά φυσικά όλη αυτή η διαδικασια ειναι ευκολότερη και αποδιδει πολυ καλύτερα. Αξίζει δηλαδή να είμαστε το στηλιάρι για τα παιδιά μας κι ας μας μισούν ποιυ και που γιαυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους