Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ναρκωτικά και παιδιά

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:43, 04-08-05:

Αν υποθέσουμε ότι έχετε ένα παιδί (δεν μας ενδιαφέρει το φύλο ) στην ηλικία πάνω από 20.
Και ανακαλύπτατε στο μπουφάν του ναρκωτικά τι θα κάνατε, θα το διώχνατε από το σπίτι ή θα τον βοηθούσατε ; Αν το βοηθούσατε με ποίον τρόπο;

Εγώ προσωπικά θα τον βοηθούσα με οποιοδήποτε τρόπο. Το θεωρώ πολύ λάθος να τον πέταγα έξω για αυτό τον λόγο. Δλδ μπορεί να μην το ήθελε και απλώς να έμπλεξε και να μην ξέρει πως να το σταματήσει ή για δοκιμή και έχει κολλήσει.

Φυσικά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ βία για το θεωρώ πολύ λεπτό το θέμα και η βία θα φέρει αρνητικά αποτελέσματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:45, 04-08-05:

εν ξερω πως αλλα θα εβρισκα εναν τροπο ειτε μεσω συζιτησης ειτε μεσω πονιριας (αλλα χωρις βια) να τον/τη παω σε ενα κεντρο αποτοξυνοσεις για να σοθει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 07:10, 04-08-05:

αν χρησιμοποιησεις βια ή το διωξεις απ'το σπιτι ειναι σαν να του δινεις μια ακομη να πεσει απο τον γκρεμο...εξω απ'το σπιτι μου και πεθανε οπου θες δλδ

συγουρα θα προσπαθουσα να το βοηθησω, πρωτα θα πηγενα εγω σε εναν ψυχολογο και θα εξηγουσα την κατασταση, θα ζητουσα ετσι συμβουλες για το πως πρεπει να χειριστω το θεμα, μετα με τις οδηγειες του θα προσπαθουσα να παω το παιδι στον ψυχολογο, συγουρα θα του εκανα γενικες εξετασεις για να εντοπισω το μεγεθος του προβληματος, αν η κατασταση ηταν προχωρημενη...αστα να πανε...πολυ δυσκολη κατασταση...θα το πηγενα σε αποτοξηνωση μαλλον αλλα ξερω οτι ολα αυτα ειναι θεωρειες και οτι η πραγματοποιηση τους ειναι καπως δυσκολη

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:29, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
η πραγματοποιηση τους ειναι καπως δυσκολη
Εγώ πιστεύω ότι για να είναι εξίσου εύκολο , ή τουλάχιστον όχι τόσο δύσκολη όπο όσο είναι πρέπει να παραμείνεις ψύχραιμος και να μην ξεκινήσεις καυγά.
Αν και το παραμείνεις ψύχραιμος μου φαίνετε εξίσου δύσκολο

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 07:33, 04-08-05:

συγουρα ειναι μια πολυ προβληματικη κατασταση και εχεις δικιο οτι θελει ψυχραιμια και ηρεμια...γιαυτο πρεπει να υπαρχει καλη σχεση και επαφη με το παιδι απο πριν και πολυ ενημερωση στο παιδι, πολυ μπλα μπλα απο το δημοτικο για αυτο το θεμα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:39, 04-08-05:

συγουρα ειναι μια πολυ προβληματικη κατασταση και εχεις δικιο οτι θελει ψυχραιμια και ηρεμια...γιαυτο πρεπει να υπαρχει καλη σχεση και επαφη με το παιδι απο πριν και πολυ ενημερωση στο παιδι, πολυ μπλα μπλα απο το δημοτικο για αυτο το θεμα
Μπά, από τι βλέπω από εμένα και τους συμμαθητές μου δεν ακούμε καθόλου τα κήρυγματα ακόμη και αν είναι σε στυλ ενημέρωσης.

Εγώ να πω την αμαρτία μου κάποτε ήθελα να δοκιμάσω , αλλά από τότε που είδα την ταινία Reqiuem for a dream και γενικά είδα πως καταντάει κάποιος πλέον είμαι πολύ κάθετος.

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 08:15, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μπά, από τι βλέπω από εμένα και τους συμμαθητές μου δεν ακούμε καθόλου τα κήρυγματα ακόμη και αν είναι σε στυλ ενημέρωσης.
γιαυτο αναφερω το δημοτικο γιατι τοτε τα παιδια την κουβεντα και την συμασια απο τους γονεις την θελουν και δεν το θεωρουν κηρυγμα, το θεμα ειναι να μπει στην εφηβια ενημερωμενος/η αν περιμενεις να παει γυμνασιο-λυκειο παει πεταξε το πουλακι

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:17, 04-08-05:

Η συζήτηση σε τέτοιες περιπτώσεις για εμένα είναι περιτή. Δεν νομίζω ότι είναι σε κατάσταση να κατανοήσει τίποτα, όταν θα θέλει την δόση του σίγά να μην σκέφτεται τι του έχω πει. Θα τον έπερνα με την βια αν δεν ήθελε και θα πηγέναμε σε ένα κέντρο αποτοξίνωσης, θα είμουν πάντα στο πλάι του και θα φεύγαμε μόνο όταν θα ήταν τελειώς καλά.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:25, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Η συζήτηση σε τέτοιες περιπτώσεις για εμένα είναι περιτή. Δεν νομίζω ότι είναι σε κατάσταση να κατανοήσει τίποτα, όταν θα θέλει την δόση του σίγά να μην σκέφτεται τι του έχω πει. Θα τον έπερνα με την βια αν δεν ήθελε και θα πηγέναμε σε ένα κέντρο αποτοξίνωσης, θα είμουν πάντα στο πλάι του και θα φεύγαμε μόνο όταν θα ήταν τελειώς καλά.
Αν σηκωνόταν και έφευγε από το σπίτι τι θα έκανες;
Εγώ πιστεύω ότι ο η βιά είναι αρνητικο σε αυτες τις περιπτώσεις....
γιαυτο αναφερω το δημοτικο γιατι τοτε τα παιδια την κουβεντα και την συμασια απο τους γονεις την θελουν και δεν το θεωρουν κηρυγμα, το θεμα ειναι να μπει στην εφηβια ενημερωμενος/η αν περιμενεις να παει γυμνασιο-λυκειο παει πεταξε το πουλακι
Στο δημοτικό είναι λίγο δύσκολο μιας και τότε τα παιδία σκέφτονται άλλα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την ενημέρωση. Ολοί ξέρουμε τι είναι τα ναρκωτικά ακομή και οι ναρκωμανείς . Πιστεύω ότι έχει να κάνει με ποία οπτική γωνία τα βλέπει κάποιος

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 08:47, 04-08-05:

Στο δημοτικό είναι λίγο δύσκολο μιας και τότε τα παιδία σκέφτονται άλλα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την ενημέρωση. Ολοί ξέρουμε τι είναι τα ναρκωτικά ακομή και οι ναρκωμανείς . Πιστεύω ότι έχει να κάνει με ποία οπτική γωνία τα βλέπει κάποιος
δεν συνφωνω, ηξερα απο πιτσιρικι τι ειναι το AIDS τι ειναι τα ναρκωντικα, το σεξ και ενα σωρο αλλα πραγματα, δε μου ειπε ο πατερας μου ποτε μη παρεις ναρκωντικα τζιζ κακο, μου ειπε τα καλα και τα κακα και πως ακομη και τα καλα γινονται κυνδηνος, τι ειναι το LSD τι ειναι η φουντα τι η ηρωινη και η κοκα, χωρις ωραιοποιηση και χαζες δικαιολογιες, την οπτικη γωνια την καθοριζει ο γονιος απο την παιδικη ηλικια, το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ο πολυς κοσμος εχει αυτην την αντιληψη...ελα μωρε παιδι ειναι τι θα καταλαβει...λαθος, αφηνεις το παιδι σου εκτεθημενο στην οποιαδηποτε πληροφορηση!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:59, 04-08-05:

δεν συνφωνω, ηξερα απο πιτσιρικι τι ειναι το AIDS τι ειναι τα ναρκωντικα, το σεξ και ενα σωρο αλλα πραγματα, δε μου ειπε ο πατερας μου ποτε μη παρεις ναρκωντικα τζιζ κακο, μου ειπε τα καλα και τα κακα και πως ακομη και τα καλα γινονται κυνδηνος, τι ειναι το LSD τι ειναι η φουντα τι η ηρωινη και η κοκα, χωρις ωραιοποιηση και χαζες δικαιολογιες, την οπτικη γωνια την καθοριζει ο γονιος απο την παιδικη ηλικια, το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ο πολυς κοσμος εχει αυτην την αντιληψη...ελα μωρε παιδι ειναι τι θα καταλαβει...λαθος, αφηνεις το παιδι σου εκτεθημενο στην οποιαδηποτε πληροφορηση!
Συμφωνώ ότι την οπτική γωνία την καθορίζει ο γονιός και με ποίο τρόπο πρέπει να προσεγγίζεις το θέμα στα παίδια.
Όμως συνήθως οι γονείς ή και το σχολείο το μόνο που λένε είναι τα ναρκωτικά σκοτώνουν κτλ κτλ
Και όταν το παίδι έρχετε αντιμέτωπος με τέτοια κατάσταση ξεγελίεται από τα θετικά και πάντα πιστεύει ότι αν πάρει το "καλό πράγμα" δεν θα έχει τέτοια προβλήματα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:25, 04-08-05:

Κατ'αρχήν συμφωνώ απόλυτα με τη gilie. Η νοοτροπία "παιδί ειναι τι θα καταλάβει" είναι εντελώς λανθασμένη, όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά γενικότερα.
Τώρα, όσον αφορά το θέμα των ναρκωτικών, πιστευω οτι αυτό που φταίει κυριώς (μιλάω για μένα γιατι πριν κανα χρόνο ήθελα να δοκιμάσω μαριχουάνα, τώρα με τίποτα) είναι οτι όταν μεν είσαι μικρός και τα ακους σου φαίνονται πολύ μακρινά, του στυλ "σιγα τώρα μην τυχουν αυτά στο δρόμο μου" ενώ όταν πια είσαι έφηβος, μπορει να μην είναι τόσο "μακρινά" πλέον αλλά λόγω της επαναστατικότητας και της αμφισβήτησης που έχει ο κάθε έφηβος αφενός θεωρείς υπερβολές όλα αυτά, αφετέρου θέλεις να δοικμάσεις πως είναι λόγω περιέργειας.
Τώρα το πως λύνεται αυτό απο τους γονείς? Δεν έχω ιδέα... Μια καλή λυση πάντως θα ήταν να τα βάλετε να δουν το "Requiem for a Dream"

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:08, 04-08-05:

Συμφωνώ απόλυτα δυστυχώς στην Ελλάδα οι γονείς θεωρούν ότι πρέπει να μιλούν στα παιδιά τους για το σεξ,τα ναρκωτικά κ.α. μόλις φτάσουν στα 18 ή στη χειρότερη δεν τους μιλούν για θέματα ταμπού καθόλου.Δυστυχώς τότε είναι πολύ αργά το παιδί έχει σχηματίσει ήδη άποψη απο τους συμμαθητές και τις παρέες του.Ας μη γελιόμαστε όλοι ξέρουμε πόσο εύκολο είναι ακόμη και για ένα 13χρονο να βρει ναρκωτικά.
Εχώ σκοπό να μιλήσω και να ενημερώσω τα παιδιά μου όσο πιο αναλυτικά μπορώ,θέλω να τους δώσω βάσεις ώστε να μην χρειάζεται να τα κυνηγώ και να αγωνιώ για το τι κάνουν.Όμως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό.Γιατί αν κάποιος θέλει να μπλέξει μπλέκει.Εγώ μόνο θα ελπίζω ότι θα τα έχω βοηθήσει να αναπτύξουν κρίση και προσωπικότητα ώστε να μην επηρεαστούν απο κανέναν.Στην περίπτωση που μου συμβεί κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να διώξω το παιδί μου απο το σπίτι τη στιγμή που με έχει μεγαλύτερη ανάγκη.Αν εκείνο έχει αποφασίσει να καταστραφεί εγώ δεν προτίθεμαι να το αφήσω στη μοίρα του.Αποτοξίνωση και πάνω απο όλα ψυχολογική βοήθεια και στήριξη.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:53, 04-08-05:

Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες και πριγκιποπούλες και σίγουρα δεν έχουμε πλέον την πολυτέλεια να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με παραμύθια...
Τα παιδιά δεν είναι ηλίθια... απλά δεν έχουν εμπειρίες και συνήθως οδηγούνται σε τέτοιες καταστάσεις από περιέργεια και από αδιαφορία των γονιών τους. (γιατί η αδιαφορία των γονιών συνήθως εξιλεώνεται με ένα πολύ παχουλό και χωρίς έλεγχο χαρτζιλίκι.. έτσι φεύγουν και οι τύψεις του "έχω παρατημένο το παιδί μου αλλά δουλεύω σκληρά για να τα έχει όλα!!")
Νομίζω ότι, αν και δεν έχω παιδιά και έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, ο πατέρας της gillie έκανε το καλύτερο...
Κάτι ανάλογο θα κάνω και γω όταν θα έρθει η ώρα....
Ανάλογα με τον χαρακτήρα του παιδιού, μεγαλώνοντας, ίσως να το πάρω και από το χεράκι να πάμε να δει μόνο του τοξικομανείς και να βγάλει τα συμπεράσματα του...
Δεν είναι δύσκολο... το παίρνεις από το χέρι και το πηγαίνεις στην πλατεία κλαθμώνος και του δείχνεις όλους τους τελειωμένους... ή το πας να μιλήσει μόνο του σε έναν που ήδη βρίσκεται σε κέντρο απεξάρτησης... δεν ξέρω...
Το σίγουρο είναι οτι δεν το μεγαλώνεις μην αφήνοντας το να δει την πραγματικότητα και κάνοντας το να ζει σε ένα ροζ συννεφάκι!

Αν μετά απ όλα αυτά, στην ηλικία των 20 έβρισκα κάτι στην τσέπη του μάλλον θα ένοιωθα εντελώς άχρηστη!
Εξαρτάται από το τι θα έβρισκα στην τσέπη του, θα δρούσα και ανάλογα... πάντως να το πετάξω απ το σπίτι χλωμό...
Απ το σπίτι θα το πετούσα αν είχα κάνει πρώτα ΌΛΕΣ τις προσπάθειες, είχα εξαντλήσει τα πάντα και είχα ένα μικρότερο παιδί σπίτι που θα έπρεπε να "σώσω" απ το άλλο μου παιδί!

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 12:03, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Αν μετά απ όλα αυτά, στην ηλικία των 20 έβρισκα κάτι στην τσέπη του μάλλον θα ένοιωθα εντελώς άχρηστη!
και γω αυτο φοβαμαι ρε γμτ... πολυ δυκολες καταστασεις

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:01, 04-08-05:

Ανάλογα με τον χαρακτήρα του παιδιού, μεγαλώνοντας, ίσως να το πάρω και από το χεράκι να πάμε να δει μόνο του τοξικομανείς και να βγάλει τα συμπεράσματα του...
Αυτό το είχε κάνει η μαμά μου...αν και νομίζω άθελά της....μένοντας στην Αθήνα και δη κέντρο ουκ ολίγες φορές είχα παρατηρήσει ναρκωμανής σωριασμένους στα παγκάκια....Και άρχιζα τις ερωτήσεις για να μάθω....Ποτέ δεν μου είπε τι κοιτάς και μη βλέπεις....Απλά μετά μου εξήγησε τι συμβαίνει αντικειμενικά....

Τι θα έκανα σαν μάνα; ότι είπαν η κλέφτρα και η Κακή επιρροή...άλλωστε η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία....Το παιδί πρέπει να μάθει, να δεί και να αποκτήσει κρίση για τον κόσμο των ναρκωτικών....

Παράθεση

Mahmut

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mahmut
Επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Mahmut έγραψε στις 14:19, 04-08-05:

Εμάς εδώ στην Τουρκία είναι συνηθισμένο αυτό. Μάλιστα πολλοί γονείς δίνουν οι ίδιοι ναρκωτικά στα παιδιά του (όχι πολύ σκληρα - μαριχουάνα ή χασις κυρίως (μπάφα)). Εγώ έχω κάνει και είναι πολύ ωραία.

Πριν δοκιμάσετε κάτι μην το κρίνετε.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:45, 04-08-05:

μαχμούτ δε νομίζω πως το ζήτημα είναι εάν είναι ωραίος ο μπάφος... εξάλλου αυτή η ομορφιά εκμηδενίζεται από την εξάρτηση που αποκτάς. ομοίως και για τσιγάρα, αλκοόλ κτλ με διαφορετικη καταστρεπτική ικανότητα σε κάθε περίπτωση. άμα έχεις τη δύναμη να το ελέγχεις και να μη σε ελέγχει, έχει καλώς.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:45, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Mahmut
Πριν δοκιμάσετε κάτι μην το κρίνετε.
όσοι έχουμε δοκιμάσει λοιπόν μπορούμε να το κρίνουμε?
πάρα πολύ ωραίο επίσης είναι να μπορείς να κάνεις μια ληστεία και να μη σε πιάσουν και να έχεις πολλά λεφτά και να μη χρειάζεται να δουλέψεις ποτέ ξανά!
Τι σημαίνει αυτό? Οτι θα κάνουμε και την ληστεία?
Και οι ηθικές αρχές και οι αξίες που είναι?

Και πριν μου πει κάποιος για την αποποινικοποίηση και χώρες σαν την Ολλανδία θα σας πω ότι έχω πάει Ολλανδία και μου άρεσε πάρα πολύ...
μα πάρα πολύ...
όλη αυτή η ελευθερία στον πολίτη ήταν σχεδόν μαγική!
Το παιδί μου όμως, δεν θα ήθελα ΠΟΤΕ να μεγαλώσει σε μια τόσο "ελεύθερη" χώρα...

Παράθεση

trobas the return

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trobas the return
Ο trobas the return αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O trobas the return έγραψε στις 16:29, 04-08-05:

Εγω ειμαι κατα των ναρκωτικων.... πρεπει να εισαι πολυ τελειωμενος για να παρεις και να ξεπεσεις.

Ο Γαλανος μια φορα δοκιμασε και μου το ειπε...

Γαλανος - Τρομπα πηρα ναρκωτικα
Τρομπας - Γιατι
Γαλανος - Ετσι
Τρομπας - Χλατς (χαστουκι)
Τρομπας - εισαι τελειωμενος ρε?
Γαλανος - Οχι
Τρομπας - Ε τοτε μην ξαναπαρεις.
Γαλανος - καλα δεν θα ξαναπαρω.

και απο τοτε δεν εχει ξαναπαρει ναρκωτικα και τον πιστευω διοτι ειναι ο αδερφοσ μου, το αιμα μου ο δικος μου Γαλανος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trobas the return : 04-08-05 στις 16:31.
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:30, 04-08-05:

Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες και πριγκιποπούλες και σίγουρα δεν έχουμε πλέον την πολυτέλεια να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με παραμύθια...
Τα παιδιά δεν είναι ηλίθια... απλά δεν έχουν εμπειρίες και συνήθως οδηγούνται σε τέτοιες καταστάσεις από περιέργεια και από αδιαφορία των γονιών τους. (γιατί η αδιαφορία των γονιών συνήθως εξιλεώνεται με ένα πολύ παχουλό και χωρίς έλεγχο χαρτζιλίκι.. έτσι φεύγουν και οι τύψεις του "έχω παρατημένο το παιδί μου αλλά δουλεύω σκληρά για να τα έχει όλα!!")
Νομίζω ότι, αν και δεν έχω παιδιά και έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, ο πατέρας της gillie έκανε το καλύτερο...
Κάτι ανάλογο θα κάνω και γω όταν θα έρθει η ώρα....
Δεν είναι δύσκολο... το παίρνεις από το χέρι και το πηγαίνεις στην πλατεία κλαθμώνος και του δείχνεις όλους τους τελειωμένους... ή το πας να μιλήσει μόνο του σε έναν που ήδη βρίσκεται σε κέντρο απεξάρτησης... δεν ξέρω...
Το σίγουρο είναι οτι δεν το μεγαλώνεις μην αφήνοντας το να δει την πραγματικότητα και κάνοντας το να ζει σε ένα ροζ συννεφάκι!

Εξαρτάται από το τι θα έβρισκα στην τσέπη του, θα δρούσα και ανάλογα... πάντως να το πετάξω απ το σπίτι χλωμό...
Απ το σπίτι θα το πετούσα αν είχα κάνει πρώτα ΌΛΕΣ τις προσπάθειες, είχα εξαντλήσει τα πάντα και είχα ένα μικρότερο παιδί σπίτι που θα έπρεπε να "σώσω" απ το άλλο μου παιδί!
Συμφωνώ απόλυτα εκτός το οτι θα τοπετούσα έξω απο το σπίτι,θα το πήγαιαν σε κάποιο ίδρυμα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:37, 04-08-05:

Δεν είναι δυνατόν να έχεις κάνει ολες τις προσπάθειες. Και δεν είναι λύση αυτη. Προσωπικά θα ένιωθα πολυ πιο χάλια γονιός αν μάθαινα ότι το παίδι μου πέθανε σε κάποιο παγκάκι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:35, 05-08-05:

κοιτάξτε να δείτε...
δυστυχώς μέσα στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον υπάρχουν ναρκομανείς
Πιστέψτε με ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να τους βοηθήσεις ΑΝ δεν θέλουν...΄
όταν ο μεγάλος μου ξάδερφος έχει μπει 3-4 φορές σε κέντρο αποτοξίνωσης και άλλες τόσες φυλακή και έχει τελικά ξαναμπλέξει, δεν νομίζω οτι έχει γιατρειά
Αν η θεία μου, μετά την δεύτερη έστω τρίτη φορά τον είχε πετάξει τελικά έξω, δεν θα ακολουθούσαν τον δρόμο του τα δύο μικρότερα αδέρφια του τα οποία ο ίδιος έμπλεξε στην όλη φάση...
Οι περισσότεροι κάνουν τα βαποράκια για να εξοικονομήσουν την δόση τους...
όσο περισσότερους μπλέξεις μέσα στην όλη φάση, τόσο πιο εύκολα θα βρεις τη δόση σου...και όταν είσαι τελειωμένος, δεν υπολογίζεις ούτε μάνα ούτε πατέρα ούτε αδέρφια ούτε καν το παιδί σου...

Ξέρω ότι είναι σκληρό το να πετάς έξω το παιδί σου, όμως όταν έχεις κι άλλα παιδιά που πρέπει επίσης να σώσεις, θα πάρεις δυστυχώς κάποια στιγμή και πολύ δύσκολες αποφάσεις
Αν συνειδητοποιήσεις ότι το ένα σου παιδί το έχεις χαμένο, είναι τελειωμένο, δε θα προσπαθήσεις με κάθε τρόπο να σώσεις το άλλο αφού βλέπεις ότι προς τα εκεί πάει?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:59, 05-08-05:

κοιτάξτε να δείτε...
δυστυχώς μέσα στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον υπάρχουν ναρκομανείς
Πιστέψτε με ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να τους βοηθήσεις ΑΝ δεν θέλουν...΄
όταν ο μεγάλος μου ξάδερφος έχει μπει 3-4 φορές σε κέντρο αποτοξίνωσης και άλλες τόσες φυλακή και έχει τελικά ξαναμπλέξει, δεν νομίζω οτι έχει γιατρειά
Αν η θεία μου, μετά την δεύτερη έστω τρίτη φορά τον είχε πετάξει τελικά έξω, δεν θα ακολουθούσαν τον δρόμο του τα δύο μικρότερα αδέρφια του τα οποία ο ίδιος έμπλεξε στην όλη φάση...
Οι περισσότεροι κάνουν τα βαποράκια για να εξοικονομήσουν την δόση τους...
όσο περισσότερους μπλέξεις μέσα στην όλη φάση, τόσο πιο εύκολα θα βρεις τη δόση σου...και όταν είσαι τελειωμένος, δεν υπολογίζεις ούτε μάνα ούτε πατέρα ούτε αδέρφια ούτε καν το παιδί σου...

Ξέρω ότι είναι σκληρό το να πετάς έξω το παιδί σου, όμως όταν έχεις κι άλλα παιδιά που πρέπει επίσης να σώσεις, θα πάρεις δυστυχώς κάποια στιγμή και πολύ δύσκολες αποφάσεις
Αν συνειδητοποιήσεις ότι το ένα σου παιδί το έχεις χαμένο, είναι τελειωμένο, δε θα προσπαθήσεις με κάθε τρόπο να σώσεις το άλλο αφού βλέπεις ότι προς τα εκεί πάει?
Σίγουρα θα κάνεις τα πάντα να σώσεις έστω το ένα παιδί. Αλλά πιστεύω ότι μια λύσει είναι το παιδί που δεν είναι μπλεγμενό να του περάσει ο γονίος ότι αυτό που κάνει ο αδελφός του δεν είναι σωστό να του δείξει τα αποτελέσματα κτλ κτλ.

Γενικά εγώ ποτε δεν θα τον έδιωχνα από το σπίτι. Ίσως να τον απομάκρυνα και τον έβαζα να ζει σε κάποιο ξενοδοχείο ή στο εξοχικό(ε αν είχα) αλλά και πάλι θα ήμουν συνέχεια μαζί του μέχρι να τον βοηθήσω. Δεν ξέρω, πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να σωθούν και τα δυο παιδιά

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:14, 05-08-05:

Σίγουρα θα κάνεις τα πάντα να σώσεις έστω το ένα παιδί. Αλλά πιστεύω ότι μια λύσει είναι το παιδί που δεν είναι μπλεγμενό να του περάσει ο γονίος ότι αυτό που κάνει ο αδελφός του δεν είναι σωστό να του δείξει τα αποτελέσματα κτλ κτλ.

Γενικά εγώ ποτε δεν θα τον έδιωχνα από το σπίτι. Ίσως να τον απομάκρυνα και τον έβαζα να ζει σε κάποιο ξενοδοχείο ή στο εξοχικό(ε αν είχα) αλλά και πάλι θα ήμουν συνέχεια μαζί του μέχρι να τον βοηθήσω. Δεν ξέρω, πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να σωθούν και τα δυο παιδιά
Και όταν η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει ξενοδοχεία εξοχικά κλπ?
Και όταν όλα τα χρήματα που διαθέτει η οικογένεια έχουν ήδη ξοδευτεί σε άκαρπες προσπάθειες διάσωσης (τα κέντρα αποτοξίνωσης κοστίζουν ΠΟΛΛΑ!!!!)?
Και όταν ότι τελευταίο έχει απομείνει στην οικογένεια (κοσμήματα πχ) τα κλέβει το παιδί για την δόση του?

Ναι σίγουρα υπάρχει λύση... το κλειδώνεις σε ένα δωμάτιο... και μετά περνάς στη βία που θα φέρει αντίθετα αποτελέσματα...

Παιδιά... υπάρχουν πρεζάκια που Ο,ΤΙ και να κάνεις δε μπορείς να τα σώσεις...ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
Και όταν μια οικογένεια έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα μέσα στο σπίτι της, τα ψυχικά αποθέματα δύναμης είναι πολύ πολύ περιορισμένα

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω ζήσει απο πολύ κοντά και πρώτο χέρι πολλές καταστάσεις τέτοιου είδους...
Ούτε εγώ θα ήθελα να πετάξω το παιδί μου από το σπίτι μου... δε θα το έκανα με μεγάλη μου χαρά ή ανακούφιση... στο κάτω κάτω γνωρίζω ότι την μεγαλύτερη ευθύνη για την κατάσταση του την έχω εγώ...
Το παιδί που θα πετάξω στο δρόμο θα είναι ήδη πεθαμένο... δεν έχει σημασία αν θα πεθάνει στο παγκάκι ή στο σπίτι πέρνοντας μαζί του και όλη την άλλη οικογένεια. Εγώ σαν μάνα, θα έχω ήδη πεθάνει πολλές φορές πριν πεθάνει το παιδί μου όπου κι αν πεθάνει.

όταν ο ασθενής (οικογένεια) έχει καρκίνο (παιδί στα ναρκωτικά) τον κόβουμε και τον πετάμε και ελπίζουμε με χημειοθεραπείες να μην κάνει μετάσταση (στα άλλα παιδιά)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:33, 05-08-05:

Δεν ξέρω όντως είναι πολυ δύσκολη η κατάσταση δεν ξέρω. Μου φαίνετε υπερβολικά σκληρό να πετάξω έξω το παιδί μου.
Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχει λύση. Π.χ. κάτι που σκέφτηκα τώρα τι θα μπορούσα να κάνω εγω σε τέτοια περίπτωση είναι το παιδί που δεν είναι μπλεγμένο ζήσει για λίγο καίρο στους γονείς μου έτσι ώστε να μπορώ να ελέγχο τον μπλεγμένο χωρίς να επηρεαστεί ο μη μπλεγμένος.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:09, 05-08-05:

τι να πεις, είναι δύσκολη η κατάσταση... εμένα ο θείος μου και η θεία μου όταν κατάλαβαν πως ο μεγάλος ξάδερφος μου είχε μπλέξει και αφού αυτός το αρνιόταν πεισματικά για ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα (αν και κάποιες ενέργειες του "καλούσαν" για βοήθεια...), το πήραν απόφαση και του είπαν "ή μας αφήνεις να σε βοηθήσουμε και να σε βάλουμε σε θεραπευτική κοινότητα ή φεύγεις από το σπίτι". ευτυχώς δε συνέβη το δεύτερο... το πόσο απότομα γέρασαν οι θείοι μου δεν περιγράφεται όμως, σαν να έχασαν 10 χρόνια από τη ζωή τους σε μια στιγμή μέσα. εγώ ήμουνα μικρός τότε και πήρα ένα καλό μάθημα .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 17:41, 05-08-05:

Eπισης υπαρχει η περιπτωση που το να διωξεις το αρρωστο παιδι απο το σπιτι *ως εσχατη* λυση και αφου εξαντληθουν αλλες μεθοδοι, μπορει να λειτουργησει αφυπνιστικα, εστω και την τελευταια στιγμη. Υπαρχει η περιπτωση μεχρι εκεινη τη στιγμη το ατομο να πονταρει στην αδυναμια των δικων του και να πιστευει πως ο,τι και αν κανει εχει παντοτε καταφυγιο το σπιτι του. Αν αυτη η διεξοδος κοπει, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χαθει και θα πεθανει σε καποιο παγκακι. Σε καποιες περιπτωσεις ξυπναει το ενστικτο της επιβιωσης και συνταρασσονται δραματικα απο το σοκ του η οικογενεια εκλεισε τις πορτες του σπιτιου και το εννοει αυτη τη φορα.
Και οπως λεει και η κακη επιρροη, υπαρχουν πρεζακια τελειωμενα. Οσο σκληρο κι αν ειναι, οσο και να φερουν ευθυνες αλλοι παραγοντες, τα ατομα αυτα δεν θελουν να βοηθηθουν και θα γινουν στατιστικες και κλισε[το ζακι που πεθανε με την ενεση στο χερι, στο παγκακι]. Δεν γινεται να τους σωσουμε ολους. Οποτε οταν ειμαστε σε τετοια περιπτωση και υπαρχουν και αλλα παιδια, προστατευεις αυτα, οσο απανθρωπο και να φανταζει σε καποιον που ειναι εξω απο την τραγωδια. Διαλεγεις τις μικροτερες απωλειες αναγκαστικα οταν ο αλλος ειναι σε αποστολη αυτοκτονιας και εχει τελματωσει.[και επειδη αναφεροσαστε τακτικα στο requiem for a dream, και πολυ ομορφα το εχει δοσμενο το θεμα ο σκηνοθετης, η πραγματικοτητα ειναι ακομη πιο εφιαλτικη. Παραδειγμα στα γρηγορα, στην περιοχη μου: Ζευγαρι που εκαναν χρηση και στην πορεια εμποριο-βαπορακια-για να βγαζουν τη δοση, γιατι καποια στιγμη και η επιχειρηση που ειχαν δεν αντεχε τα εξοδα του εθισμου τους. Μιλαμε για ανθρωπους που μεχρι που εσκασε το προβλημα δεν ειχαν δωσει δικαιωμα και ψωνιζε πολυς κοσμος απο το μαγαζι τους, σε κεντρικοτατο σημειο-εκαναν χρηση περιοδικη αρχικα και δεν φαινοταν, αλλα ακριβη γιατι μιλαμε για κοκα πριν αρχισουν την κατρακυλα και με αλλα-. Ειχαν προβλημα να αποκτησουν παιδια, και μετα απο εξαντλητικες θεραπειες και επωδυνες εξωσωματικες, απεκτησαν διδυμα. Η τυπισα λοιπον, επαιρνε τα μωρα για το ξεκαρφωμα βολτα, και μεσα στα μωρουδιακα, εκρυβε τα φιξακια ηρωινης που μετα φυτευε σε ζαρντινιερες και αλλα σημεια σε σχολεια και φροντιστηρια. Ποσο τελειωμενη ειναι η γυναικα που κανει τα παντα να κανει παιδια, και μετα τα χρησιμοποιει για να πουλαει και να μοιραζει θανατο σε αλλα παιδια?!!!!Αναλογιστειτε καταντια. Τους επιασαν φυσικα καποια στιγμη και εσκασε το σκανδαλο. Η οικογενεια της τη βοηθησε κρατωντας τα παιδια μεχρι να βγει απο φυλακη, και της εστειλε τελεσιγραφο οτι αν δεν καθαριζε και αν δεν καθαριζε και ο αντρας της, παιδια δεν θα εβλεπε. Σκληρο? Δουλεψε ομως. Και εφοσον ο πρωην πια αντρας της δεν ακολουθησε θεραπεια-συνεχιζει να ειναι τελειωμενος και βγηκε μια φημη οτι μπορει και να πεθανε δεν ξερω, ζει σε αλλη πολη πια-αυτη εκανε ο,τι μπορουσε μονη της και τωρα ζει με την οικογενεια της και τα παιδια της. Και εφοσον μετανιωσε και το δειχνει εμπρακτα, εχει παρει συγχωρεση και απο το ευρυτερο κοινωνικο περιβαλλον και εργαζεται και ειναι ανθρωπος και οχι τελειωμενη τοξικομανης. ]

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:22, 06-08-05:

Εδώ θα συμφωνήσω. Μπορεί να δείχνω ανοχή στους Ναρκομανείς αλλά στα βαποράκια δεν είμαι σίγουρος οτί δείχνω ανοχή. Για τον απλό λόγο πλέον κοιτάνε μόνο την πάρτη τους. Όμως και πάλι θα προσπαθούσα, αλλά δεν ξέρω αν ήταν γίος μου και δεχόνταν την βοήθεια μου το πιο λογικό ήταν να τον οδηγούσα στην φυλακή

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 02:50, 06-08-05:

btw οι περισσοτεροι ναρκομανεις γινονται βαπορακια η καταληγουν στην πορνεια[γυναικες και αντρες]για την εξασφαλιση της δοσης, δεν ειναι για να βγαλουν κερδος. Οι μεγαλεμποροι κανουνε τα κουμαντα και ειναι για εκτελεστικο αποσπασμα. Τα πρεζακια ζουν τετοια εξαθλιωση απο τον εθισμο που στηνουν και κ*** [να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους]για τη δοση, δεν σκεφτονται κερδος.

Αν θεωρεις τη φυλακη σωφρονιστικο ιδρυμα και μερος οπου καποιος που ειναι αρρωστος στην προκειμενη βρισκει θεραπεια και στηριξη, μπορει να το βλεπεις λυση, αλλα δεν ειναι. Αν ο τοξικομανης δεν καθαρισει και δεν δει καταματα τους λογους που τον οδηγησαν στην καταντια, δεν εχει περιθωριο σωτηριας. Απλα χαιδευουμε την συμπτωματολογια του. Η ριζα θελει κοψιμο, και εκει θελει συνεργασια απο πολλους τομεις. Δεν αρκει δηλαδη να αποτοξινωθει οργανικα. Αυτο πια ειναι το ευκολο σταδιο. Το θεμα ειναι να καταλαβει γιατι πηρε ναρκωτικα και για ποιους λογους κατεληξε να ζει το ψεμα του. Επισης ειναι τρομακτικα δυσκολο σε χρονιες περιπτωσεις να κοψουν τον ομφαλιο λωρο με τις βρωμοπαρεες τους. Ειναι δυσκολοτερη η επανενταξη και η νορμαλ ζωη που δεν ξερουν, ενω αυτο που τους ειναι οικειο[η πρεζα]ειναι πιο ελκυστικο. Εκει θελει στηριξη, και πανω απο ολα το ατομο να θελει να βοηθηθει και να αλλαξει. Και επειδη πολλοι κανουν πισωγυρισματα, ειναι δυσκολο να τους εμπιστευτει ο περιγυρος.
Βασικα, ειναι δυσκολο να σταθεις ως φιλος απο μονος σου σε εναν τοξικομανη. Μπορεις να κανεις καποια πραγματα, αλλα δεν εισαι ουτε η οικογενεια του, ουτε ειδικος και μπορει τελικα να κανεις κακο και στον εαυτο σου η να νιωσεις πως η προσπαθεια σου ητανε ματαια.[βλεπε gilie που ειχε αναλογη εμπειρια].Μη τα βλεπουμε τα πραγματα ονειρικα, ειναι πολυσυνθετο ζητημα και καλο ειναι, αν δεν ειμαστε ανεξαρτητοι και εμπειροι αρκετα να ζηταμε βοηθεια απο την οικογενεια μας και καποιον επιστημονα αν ειναι δυνατον πριν βοηθησουμε καποιον που το εχει αναγκη. Επισης, επειδη αρκετα συχνα οι τοξικομανεις συνδεονται με παρανομιες [φαυλος κυκλος]δε μπορουμε να λεμε ευκολα θα τον ακολουθησω σε οτι κανει για βοηθεια, γιατι αν μπλεχτεις ο ιδιος, δε μπορεις να βοηθησεις κανεναν και στο τελος δεν κανεις τιποτα.

edited by yiannis: Στις επίμαχες λέξει πρέπει να μπαίνουν ***!Thanks!

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 05:38, 17-08-05:

Εγώ θα το βοηθούσα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορούσα (χωρίς καθόλου βία).

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 05:44, 17-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
Εγώ θα το βοηθούσα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορούσα (χωρίς καθόλου βία).
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δεν είναι πάντα και τόσο εύκολο...

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 05:47, 17-08-05:

Αν πρόκειται για το παιδί σου τότε μπορείς να κάνεις τα αδύνατα δυνατά.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:21, 17-08-05:

Αν πρόκειται για το παιδί σου τότε μπορείς να κάνεις τα αδύνατα δυνατά.
Μπορεις να προσπαθήσεις για τα αδύνατα δυνατά αυτό δεν σημαίνει οτι θα τα καταφέρεις

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε στις 06:23, 17-08-05:

Αν θέλεις να κάνεις κάτι όσο αδύνατο και να είναι υπάρχει πάντα μια περίπτωση να τα καταφέρεις. Ή εκτός και είναι Xfiles

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:57, 29-08-05:

Αν θέλεις να κάνεις κάτι όσο αδύνατο και να είναι υπάρχει πάντα μια περίπτωση να τα καταφέρεις. Ή εκτός και είναι Xfiles

μια περίπτωση να τα καταφέρεις και πολλές περιπτώσεις να μην τα καταφέρεις...
μην ξεχνάμε ότι το παιδί έχει και τη δική του προσωπικότητα και δεν κάνει πάντα αυτό που θέλουμε ακόμα και αν είναι εξ ορισμού το "σωστό"

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 10:22, 29-08-05:

Εγώ πάλι είμαι διαφορετικής άποψης... θα χρησιμοποιούσα κάθε μέσω για να του δώσω να καταλάβει τι παει να κάνει. Στην περίπτωση που πάλι ΔΕΝ και βια θα ασκούσα και τα πάντα!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:47, 29-08-05:

Εγώ πιστεύω ότι χρησιμοποιούσε κάποιος σε τέτοια περίπτωση βία, το πιο πιθανόν είναι το παιδί να έφευγε από το σπίτι... Τουλάχιστον εγώ αν ήμουν το παίδι αυτό θα έκανα

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:26, 29-08-05:

Και εγώ αν είμουν ο πατέρας σου δεν υπήρχε περίπτωση να μου ξεφύγεις!!!

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 18:14, 16-10-05:

αχμ επειδη εχω περασει απο αυτη την κατασταση των ναρκωτικων μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η βια φερνει καταστροφικα αποτελεσματα.
το καλυτερο για μενα ειναι να πιασεις το παιδι σου με ηρεμο τροπο και να του εξειγησεις ποσο σοβαρο ειναι το θεμα..προσπαθησε να γινεις φιλος μαζι του να το πλησιασεις και να το εχεις απο κοντα με την καλη εννοια.πολλα διορθωνοντε οταν το παιδι καταλαβει και προπαντος νειωσει οτι εχει καποιους ανθρωπους διπλα του τον στηριζουν και τον νοιαζοντε πραγματικα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:06, 16-10-05:

Ευτυχώς ένας επιβεβαίωσε όσα είχα πει και αρκετοι μάλιστα πεσαν να με φάνε

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:11, 16-10-05:

Υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση για το τι είναι και ποια τα "ναρκωτικά".
δείτε τη συζήτηση εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4478

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ]ifrit[ : 16-10-05 στις 21:37.
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 15:40, 17-10-05:

Αν υποθέσουμε ότι έχετε ένα παιδί (δεν μας ενδιαφέρει το φύλο ) στην ηλικία πάνω από 20.
Και ανακαλύπτατε στο μπουφάν του ναρκωτικά τι θα κάνατε, θα το διώχνατε από το σπίτι ή θα τον βοηθούσατε ; Αν το βοηθούσατε με ποίον τρόπο;

Εγώ προσωπικά θα τον βοηθούσα με οποιοδήποτε τρόπο. Το θεωρώ πολύ λάθος να τον πέταγα έξω για αυτό τον λόγο. Δλδ μπορεί να μην το ήθελε και απλώς να έμπλεξε και να μην ξέρει πως να το σταματήσει ή για δοκιμή και έχει κολλήσει.

Φυσικά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ βία για το θεωρώ πολύ λεπτό το θέμα και η βία θα φέρει αρνητικά αποτελέσματα.
Και εγω θα προσπαθουσα να το βοηθησω με καθε τροπο, με τη μονη διαφoρα οτι θα απογοητευομουνα.

Παράθεση

ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ
Ο ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ έγραψε στις 19:33, 16-01-09:

Ειναι λεπτο το ζητημα αυτο αν και κατα την γνωμη μου η συζητηση ειναι η καλυτερη λυση. Σιγουρα οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει αλλα πιστευω οτι οτιδηποτε αλλο θα εκανε χειροτερη την κατασταση.
Οσον αφορα την πλοκη της συζητησης εκει ειναι θεμα προσωπικοτητας και μου ειναι καπως δυσκολο να αναφερω μια γενικη και πληρως αποδεκτη γνωμη απο ολους δεν ειμαι και πολιτικος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:53, 16-01-09:

Για μένα είναι πολύ βασικό το παιδί από μικρό να επισκεφτεί κάποιο κέντρο αποτοξίνωσης και ψυχιατρείο για να καταλάβει σε τι κατάσταση θα περιέλθει αν μπλέξει...
Τώρα για τη βία εξαρτάται κι απ'την περίπτωση...αν το παιδί έχει λάβει παιδεία και είναι ενημερωμένο για τους κινδύνους που υφίστανται αλλά παρόλα αυτά καταλήγει στο δρόμο των ναρκωτικών από δική του ξεροκεφαλιά και βλακεία,προκειμένου να σώσεις το παιδί σου πιθανόν να ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ βία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:35, 17-01-09:

πανω απο 20 χρονων ειναι παιδι?!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 11:40, 17-01-09:

Για το γονέα 20 χρονών παιδί είναι ακόμα...μετά απ'τα 20 όχι.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:58, 17-01-09:

για το γονεα και 50 να ειναι παλι παιδι ειναι, αλλα συγγνωμη 20 χρονων ειναι ενηλικας, και οχι λιγο, πολυ ενηλικας

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:07, 17-01-09:

Και δηλαδή τι σημαίνει αυτό?Να αφήσουν τον ενήλικο όπως λες να παίρνει ναρκωτικά?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:08, 17-01-09:

δεν τους πεφτει λογος?!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ναρκωτικά και εξαρτήσεις - Από gilie
      Το θέμα έχει λάβει 90 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-11-15 στις 11:48.
    • Ναρκωτικά - Από SCULLY
      Το θέμα έχει λάβει 582 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-15 στις 18:02.
    • Ναρκωτικά και Ρατσισμός - Από Psixotis
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-10 στις 16:18.
    • Ηχητικά ναρκωτικά! - Από Nana
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-08 στις 23:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους