Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,829 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προσβολή δημοσίας αιδούς

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,256 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:31, 06-12-11:

Ποινικός κώδικας - Αρθ. 353. - Πρόκληση σκανδάλου με ακόλαστες πράξεις.
1. Όποιος δημόσια επιχειρεί ακόλαστη πράξη και προκαλεί μ' αυτήν σκάνδαλο τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών. 2. Όποιος εν γνώσει προσβάλλει βάναυσα την αιδώ άλλου με ακόλαστη πράξη που ενεργείται ενώπιόν του τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών ή με χρηματική ποινή.
Σύμφωνα με αυτόν τον νόμο θα ήθελα να συζητήσουμε πώς καταλαβαίνει κανείς και πώς ορίζονται οι φράσεις που έχω βάλει με bold. Ποια είναι τα όρια της δημοσίας αιδούς, ποιος μπορεί να τα ορίσει και να τα θεσμοθετήσει; Τι ορίζετε εσείς ως "ακόλαστη πράξη που προκαλεί σκάνδαλο"; Πώς μπορεί ο δικαστής να κρίνει αυτές τις πράξεις τη στιγμή που μου φαίνονται τελείως υποκειμενικές οι παραπάνω έννοιες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:59, 06-12-11:

Είναι όντως υποκειμενικότατο και μπερδεμένο...
Σε μια πρόχειρη σκέψη, ¨ακόλαστη πράξη που προκαλεί σκάνδαλο¨,
θα θεωρούσα οτιδήποτε δεν θα ήθελα να έβλεπε το παιδί μου....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 00:19, 07-12-11:

Αυτός ο νόμος προσβάλλει την αιδώ μου γι' αυτό και βάσει του νόμου πρέπει να φυλακιστούν αυτοί που τον έγραψαν και προτείνω και να πληρώσουν το 6πλάσιο του μισθού τους για να φάνε οι άνθρωποι που πεινάνε...

Κι αν δεν έγινα σαφής, ο νόμος είναι ηλίθιος, απευθύνεται σε ένα πολύ υποκειμενικό ζήτημα και μάλιστα πολύ αόριστα. Δεν το ξέραμε ότι θα πρέπει να φυλακιζόμαστε επειδή ...προσβάλλαμε την αιδώ του άλλου!

Βγείτε γυμνοί στους δρόμους!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:24, 07-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
θα ήθελα να συζητήσουμε πώς καταλαβαίνει κανείς....
Στην παγκόσμια (πλέον) χέστρα που λέγεται Ελλάδα, το εν λόγω άρθρο είναι εκτός τόπου, χρόνου και πραγματικότητας!
Μοιάζει να μας ρωτάς πως "καταλαβαίνουμε" τον ρατσισμό, όταν ΗΔΗ έχουμε αλλοτριωθεί σαν Έθνος από την ανεξέλεγκτη (εισερχόμενη) "μαυρίλα" που έχει ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ την χώρα**....

Άσε μας ρε Σύλβια με τις (ξαφνικές) ιδέες σου!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-12-11 στις 15:15. Αιτία: iJohnnyCash: Daemon λιγότερα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:39, 07-12-11:

Άμα η αιδώς προσβάλλεται πρόβλημά της. Αυτό έλειπε να καθόμαστε να φτιάχνουμε νόμους για τον κάθε πικραμένο. Oh wait, έχει ήδη θεσμοθετηθεί. Μα τι γαμάτοι που είμαστε εμείς οι Έλληνες, πάντα ένα βήμα μπροστά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους