Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καμμένος δίσκος - ανάκτηση δεδομένων

tebelis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tebelis
Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O tebelis έγραψε στις 13:09, 26-09-07:

Γεια σας!!!Θελω την βοήθεια σας.Δυστυχώς έγινε κάτι και καήκε ο σκληρός μου δίσκος,ένας Seagate 40 GB.Θα ήθελα να μου πείτε,αν γνωρίζετε,κάποιο τρόπο για να σωθούν τα δεδομένα που έχω αποθηκευμένα.Είναι πολυ σημάντικα για μένα και θα ήθελα αν γίνετα να σωθούν ολα.Αυτες οι εταιρείες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων είναι αξιόπιστες?Έχω ακούσει οτι κοστίζει αρκετά ακριβα,γνωρίζετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία που να έχει καλές τιμές?
Έχει πάντα αποτελέσματα ή υπάρχει περίπτωση να έχουν χαθεί τελείως τα αρχεία μου?Αυτό ούτε καν θέλω να το σκέφτομαι.Ευχαριστώ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 11-05-08 στις 17:59.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:23, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis
Γεια σας!!!Θελω την βοήθεια σας.Δυστυχώς έγινε κάτι και καήκε ο σκληρός μου δίσκος,ένας Seagate 40 GB.Θα ήθελα να μου πείτε,αν γνωρίζετε,κάποιο τρόπο για να σωθούν τα δεδομένα που έχω αποθηκευμένα.Είναι πολυ σημάντικα για μένα και θα ήθελα αν γίνετα να σωθούν ολα.Αυτες οι εταιρείες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων είναι αξιόπιστες?Έχω ακούσει οτι κοστίζει αρκετά ακριβα,γνωρίζετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία που να έχει καλές τιμές?
Έχει πάντα αποτελέσματα ή υπάρχει περίπτωση να έχουν χαθεί τελείως τα αρχεία μου?Αυτό ούτε καν θέλω να το σκέφτομαι.Ευχαριστώ!!!
Γειά σου φίλε. Επειδή εμένα μου χτύπησε κάποτε δίσκος, το είχα ψάξει και άκουγα τιμές τύπου 10.000 ευρώ και δε συμμαζεύεται. Τώρα, αν εσένα σου κάηκε, το θέμα είναι τι κάηκε, γιατί απ' όσο ξέρω και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, ο δίσκος έχει πλακέτα και μαγνητικές πλάκες. Αν έχει καεί η πλακέτα, δε μπορείς με πολλή προσοχή να πάρεις μια από ένα ίδιο μοντέλο (άντε να βρείς τώρα τέτοιο και μάλιστα ολόιδιο) και να την βάλεις στο δικό σου δίσκο;

Και τώρα θα σου σπάσει τα νεύρα αυτό που θα πω αλλά... O κάθε σοβαρός χρήστης υπολογιστή πρέπει να κάνει 3 πράγματα: Backup Backup Backup!!! (έρχεται μετά την εξεταστική η ώρα και του δικού μου. 10 άδεια DVD λεφτά και κόπος είναι, σιγά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tebelis

Νεοφερμένος

Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O tebelis έγραψε στις 17:31, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Και τώρα θα σου σπάσει τα νεύρα αυτό που θα πω αλλά... O κάθε σοβαρός χρήστης υπολογιστή πρέπει να κάνει 3 πράγματα: Backup Backup Backup!!! (έρχεται μετά την εξεταστική η ώρα και του δικού μου. 10 άδεια DVD λεφτά και κόπος είναι, σιγά...
Αυτο με την πλακετα το εχω ακουσει και το εχω σκεφτει κι εγω.
Οσο για το backup εχεις δικιο και ημουν ετοιμος να το κανω αλλα ετυχε αυτο.Το θεμα ειναι πως οτι εγινε εγινε δυστυχως,τωρα τι κανω?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:41, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis
Αυτο με την πλακετα το εχω ακουσει και το εχω σκεφτει κι εγω.
Οσο για το backup εχεις δικιο και ημουν ετοιμος να το κανω αλλα ετυχε αυτο.Το θεμα ειναι πως οτι εγινε εγινε δυστυχως,τωρα τι κανω?
- Κατέγραψε ποιο είναι ακριβός το μοντέλο του σκληρού δίσκου σου.
- Κάνε μια αγγελία "Ζήτηση" στα διάφορα Fora που έχουν κατηγορίες αγγελιών και περίμενε να βρεθεί κάποιος πωλητής. (ζήτησε κατά προτίμηση και φωτογραφία του σκληρού για να σιγουρευτείς ότι δεν διαφέρουν οι πλακέτες στο σχήμα).
- Αγόρασε τα κατάλληλα κατσαβίδια για να αφαιρέσεις τη πλακέτα.
- Μόλις αγοράσεις το ίδιο μοντέλο σκληρού (δε θα τον πουλάνε πάνω από 15-20 ευρώ), άλλαξε προσεκτικά τις πλακέτες και ξανα δοκίμασε.

[το είχα κάνει κι εγώ αυτό με έναν παλιό μου 80ρη δίσκο και δούλεψε αλλά πριν αλλάξω την πλακέτα είχα κάνει και κάτι άλλο απαράδεκτο (είχα ανοίξει το καπάκι του ) και μάλλον η σκόνη κατέστρεψε τις κεφαλές ].

-petros

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:17, 26-09-07:

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να δει κανείς το χτυπημένο δίσκο αν bootαρει με Knoppix

(βλακεία? )

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:40, 26-09-07:

Καθολου βλακεια, μπορει να δουλεψει αυτο. Και μαλλον αναλογα με την ζημια του δισκου. Αξιζει η προσπαθεια, καθως ειναι φθηνη λυση.

Παράθεση

tebelis

Νεοφερμένος

O tebelis έγραψε στις 18:44, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Καθολου βλακεια, μπορει να δουλεψει αυτο. Και μαλλον αναλογα με την ζημια του δισκου. Αξιζει η προσπαθεια, καθως ειναι φθηνη λυση.
Ναι αυτο προυποθετει να γυρναει ο δισκος.Ο δικος μου δεν δουλευει καθολου.

Παράθεση

mitro89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mitro89
Ο mitro89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O mitro89 έγραψε στις 02:21, 30-04-08:

κοίτα γιατί το είχα πάθει και εγώ αυτό από εναλλαγή ρεύματος από την ΔΕΙ... Μου είχε κάψει τις πλακέτες και δη ήξερα τι να κάνω tlk αγόρασα ένα μεταχειρισμένο δίσκο ίδιο μοντέλο πάντα και άλλαξα τις πλακέτες δούλεψε κανονικά ο δίσκος αλλά όχι και για πολύ.αξίζει να ψάξεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tebelis

Νεοφερμένος

O tebelis έγραψε στις 09:09, 03-05-08:

To έκανα κι αυτό.Βρήκα στο e-bay ένα σκληρό δίσκο ίδιο μοντέλο με τον δικό μου ο οποίος δούλευε και άλλαξα την πλακέτα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.Πάντως ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xrhstosp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstosp
Ο xrhstosp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xrhstosp έγραψε στις 08:08, 22-10-08:

Εγώ πήγα στο allelectronics.gr και μου έκαναν επαναφορά τον σκληρό δίσκο με 100E μια χαρα..Να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά προγράμματα βάζεις για να βρεις τα αρχεία σου τόσο πιο πολύ χάνονται για πάντα. Την πάτησα πολλές φορές

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 08:53, 22-10-08:

Εγώ πήγα στο allelectronics.gr και μου έκαναν επαναφορά τον σκληρό δίσκο με 100E μια χαρα
100 euros?
...για τις αναμνήσεις στον δικό μ σκληρό δεν θα έδινα ούτε τσακισμένο σεντ

Παράθεση

xrhstosp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstosp
Ο xrhstosp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xrhstosp έγραψε στις 09:18, 22-10-08:

Για τις αναμνήσεις Rempeskes θα έδινα τα πάντα !!! ίδιος άμα έχεις χάσει και εργασίες μαζί που δεν είναι αναμνήσεις αλλά ιδρώτας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:32, 22-10-08:

Τι λες μωρέ, αυτές πρώτες θα τις έσβηνα
restart στις ζωές τώρα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:24, 15-01-09:

Ο υπολογιστης μου τα φτυσε και πηρε μαζι του ο,τι δουλεια, φωτογραφιες, μουσικες, ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ, ειχα μεσα (μην αρχισετε να μου λετε για backup, καποια ηταν σωσμενα, δεν ειναι αυτο το θεμα και δε θα με κανει να νιωσω καλυτερα!).
Η ετυμηγορια ηταν "καμενη πλακετα του σκληρου ΜΑΛΛΟΝ" και ο,τι αυτο σημαινει.
Ο τεχνικος προτεινε να βρω τον ιδιο σκληρο για να κανει τη μεταμοσχευση πλακετας αφηνοντας ποσοστο αποτυχιας. Εγω τον σκληρο τον βρηκα, αλλα μονο στο ε-βαυ, κι αυτο το ποσοστο αποτυχιας με τρομαζει.
Ξερετε καποια εταιρια που κανει ανακτηση δεδομενων; Μπορουν να το κανουν κι ας εχει τσουρουφλιστει ο σκληρος η θα φαω πορτα κι απο κει; Να παρω τον σκληρο απ'το ε-βαυ μπας και δουμε ασπρη μερα; Καμια αλλη λυση εχετε να προτεινετε (εκτος απ'το να τα σωζω στο μελλον μπλα μπλα μπλα);

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:47, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ο υπολογιστης μου τα φτυσε και πηρε μαζι του ο,τι δουλεια, φωτογραφιες, μουσικες, ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ, ειχα μεσα (μην αρχισετε να μου λετε για backup, καποια ηταν σωσμενα, δεν ειναι αυτο το θεμα και δε θα με κανει να νιωσω καλυτερα!).
Η ετυμηγορια ηταν "καμενη πλακετα του σκληρου ΜΑΛΛΟΝ" και ο,τι αυτο σημαινει.
Ο τεχνικος προτεινε να βρω τον ιδιο σκληρο για να κανει τη μεταμοσχευση πλακετας αφηνοντας ποσοστο αποτυχιας. Εγω τον σκληρο τον βρηκα, αλλα μονο στο ε-βαυ, κι αυτο το ποσοστο αποτυχιας με τρομαζει.
Ξερετε καποια εταιρια που κανει ανακτηση δεδομενων; Μπορουν να το κανουν κι ας εχει τσουρουφλιστει ο σκληρος η θα φαω πορτα κι απο κει; Να παρω τον σκληρο απ'το ε-βαυ μπας και δουμε ασπρη μερα; Καμια αλλη λυση εχετε να προτεινετε (εκτος απ'το να τα σωζω στο μελλον μπλα μπλα μπλα);
Το χα ψάξει παλιότερα για εταιρίες αλλά αν θυμάμαι καλά είναι κάτι εξωφρενικές τιμές τύπου δεκαχίλιαρο. Πήγαινε για ίδιο σκληρό και στην τελική το πολύ πολύ να χάσεις κάποια ευρώ αμα δεν κάτσει το ταίριασμα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:55, 15-01-09:

Καταρχάς τα συλλυπητήρια μου.

Κατα δεύτερον, μπορείς να ρωτήσεις για τιμές στις παρακάτω εταιρείες:
http://www.datalabs.gr/
http://www.hddrecovery.gr/
http://www.tictac.gr/
http://www.allelectronics.gr/
http://www.anaktisis.gr/

Κατά τρίτον, η αλλαγή πλακέτας, έχει ποσοστό αποτυχίας το οποίο έχει να κάνει μόνο με το ότι μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα. Όχι ότι αν δεν πετύχει θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Καλή τύχη και να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις

Παράθεση

mmingos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mmingos
Ο mmingos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mmingos Welcome aboard έγραψε στις 19:52, 27-08-09:

Είμαι τεχνικός υπολογιστών στην Κοζάνη και παρ' όλο που προσπάθησα αλλαγή πλακέτας μόνος μου, δεν κατάφερα να κάνω τον Western Digital σκληρό δίσκο, ενός πελάτη μου, να παίξει. Έκανα μια έρευνα αγοράς και έστειλα το σκληρό μου δίσκο σε κάποιες απο τις παραπάνω εταιρίες ΧΩΡΙΣ να προχωρήσω σε ανάκτηση. Μερικές εταιρίες δεν δέχονται καν να δουν το σκληρό δίσκο χωρίς να καταβάλω κάποιο ποσό. Άλλες μου είπαν οτι είναι ανεπισκεύαστος.

Σημειωτέον οτι έχω ήδη βάλει "χέρι" στο δίσκο η εταιρία www.texnikoi.com με ενημέρωσε οτι πρέπει να γίνει αλλαγή στα Platters του δίσκου και οτι θα πρέπει να αναλάβω το κόστος παραγγελίας εγώ. Η τιμή ήταν 300 ευρώ για την παραγγελία των platters και 850ευρώ σε περίπτωση επιτυχημένης ανάκτησης.

Η αλήθεια είναι οτι αργήσανε περίπου 25 ημέρες για την όλη διαδικασία, αλλά οι τιμές που μου έδωσαν άλλες εταιρίες για επισκευή ήταν απλησίαστες ! Συγκεκριμένα άκουσα και το εξής απο άλλη εταιρία, οτι δεν υπάρχουν εργαστήρια στην Ελλάδα και πρέπει να πάει εξωτερικό ο σκληρός.

Τέλος καλό όλα καλά. Ο σκληρός ανακτήθηκε σε πολύ καλό ποσοστό (περίπου 92%) και ο πελάτης πήρε τα λογιστικά του αρχεία και εγώ έβγαλα ένα καλό κέρδος για το τρέξιμο ;-)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isidorosrigas
Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O isidorosrigas έγραψε στις 21:35, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Καταρχάς τα συλλυπητήρια μου.

Κατα δεύτερον, μπορείς να ρωτήσεις για τιμές στις παρακάτω εταιρείες:
http://www.hddrecovery.gr/
http://www.tictac.gr/
http://www.allelectronics.gr/
http://www.anaktisis.gr/

Κατά τρίτον, η αλλαγή πλακέτας, έχει ποσοστό αποτυχίας το οποίο έχει να κάνει μόνο με το ότι μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα. Όχι ότι αν δεν πετύχει θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Καλή τύχη και να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις
To http://www.datalabs.gr/ είναι η καλύτερη.Πήγαινε σε αυτήν.
Ήταν μια εταιρία και κάηκαν οι 12 Η/Υ της.Πήγαν 12 ΣΔ εκεί και στους 11 ο διευθυντής είπε να σταματήσουν γιατί τους ήταν αρκετά αυτά τα ανεκτημένα στοιχίαΚαι νομίζω πως δεν ήξεραν τα μοντέλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deb0rahh (Δώρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deb0rahh
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H deb0rahh έγραψε στις 12:22, 02-04-11:

Αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει σε σχεση με αυτο το θεμα πολύ θα το εκτιμούσα...Πριν λίγη ώρα διαπίστωσα ότι ο εξωτερικός σκληρός μου δίσκος είναι νεκρός..Τον βάζω σε διάφορες πρίζες,τίποτα. Έχει καποιος πρόσφατη εμπειρία σχετικά με την ανάκτηση δεδομένων?Αυτό με την αλλαγή πλακέτας που διάβασα πιο πάνω τι είναι??Οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hiro

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hiro
Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Hiro έγραψε στις 13:21, 02-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από deb0rahh
Αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει σε σχεση με αυτο το θεμα πολύ θα το εκτιμούσα...Πριν λίγη ώρα διαπίστωσα ότι ο εξωτερικός σκληρός μου δίσκος είναι νεκρός..Τον βάζω σε διάφορες πρίζες,τίποτα. Έχει καποιος πρόσφατη εμπειρία σχετικά με την ανάκτηση δεδομένων?Αυτό με την αλλαγή πλακέτας που διάβασα πιο πάνω τι είναι??Οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.
Ο δίσκος δουλεύει με εξωτερικό ρεύμα; Δηλαδή, τον βάζεις στην πρίζα και δεν ανάβει κανένα λαμπάκι πχ;

Αν ναι τότε μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό, και ο δίσκος να είναι οκ.

Μήπως ανάβει κάποιο λαμπάκι, αλλά δεν τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deb0rahh (Δώρα)

Νεοφερμένος

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H deb0rahh έγραψε στις 14:39, 02-04-11:

Ναι,ο δίσκος δουλεύει με ρεύμα και το λαμπάκι του δεν ανάβει.Άρα,κάηκε?

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:19, 02-04-11:

Μπορεί απλώς να φταίει το τροφοδοτικό του δίσκου και να θέλει μόνο αυτό αλλαγή... Να κάηκε μεν, αλλά μόνο το τροφοδοτικό...

Παράθεση

deb0rahh (Δώρα)

Νεοφερμένος

H deb0rahh έγραψε στις 16:29, 02-04-11:

Τέλος πάντων!Θα το πάω τη Δευτέρα κάπου να μου πουν στα σίγουρα τι έπαθε!Σας ευχαριστώ!

Παράθεση

Hiro

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Hiro έγραψε στις 17:14, 02-04-11:

Ναι μπορεί μόνο το τροφοδοτικό να έχει πρόβλημα. Αν είναι έτσι, τπτ δεν έχει χαθεί από τον δίσκο σου, είναι όλα εκεί.

Δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό... Αν θέλεις να επιβεβαιώσεις ότι όντως φταίει το τροφοδοτικό, βάλτο στην πρίζα και μέτρησε την τάση που βγάζει στην έξοδο με ένα πολύμετρο.. Αν είναι πολύ μικρή ή 0 τότε σίγουρα φταίει αυτό

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:34, 02-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Hiro
Ναι μπορεί μόνο το τροφοδοτικό να έχει πρόβλημα. Αν είναι έτσι, τπτ δεν έχει χαθεί από τον δίσκο σου, είναι όλα εκεί.

Δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό... Αν θέλεις να επιβεβαιώσεις ότι όντως φταίει το τροφοδοτικό, βάλτο στην πρίζα και μέτρησε την τάση που βγάζει στην έξοδο με ένα πολύμετρο.. Αν είναι πολύ μικρή ή 0 τότε σίγουρα φταίει αυτό
Σοβαρά τώρα, τι πιθανότητες υπάρχουν να έχει πολύμετρο???

Παράθεση

Hiro

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Hiro έγραψε στις 19:02, 02-04-11:

Ε μπορεί να έχει κανένας γνωστός της

Παράθεση

deb0rahh (Δώρα)

Νεοφερμένος

H deb0rahh έγραψε στις 19:12, 02-04-11:

Ναι,έλα μου ντε!Δεν ηθελα να ρωτήσω κιόλας πώς ακριβώς το μετράμε αυτό μήπως είναι κάτι τόσο απλό που οφείλω να ξέρω..Μην με περάσετε και για καμία εντελώς άσχετη...

Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 19:18, 10-11-12:

Γεια σας παιδια...
Συνδεσα χθες τον εξωτερικο μου δισκο με το laptop αλλα δεν μου τον αναγνωριζει...
Το λαμπακι αναβει οτι δεχεται ρευμα αλλα δεν μου τον αναγνωριζει ουτε και στην διαχειριση συσκευων...
Δεν ξερω τι να κανω γιατι εχω εκει μεσα τα παντα...και δεν εχω κανει και backup,αναθεμα με...:S
Εχετε καμια ιδεα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:58, 10-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassonoff
Γεια σας παιδια...
Συνδεσα χθες τον εξωτερικο μου δισκο με το laptop αλλα δεν μου τον αναγνωριζει...
Το λαμπακι αναβει οτι δεχεται ρευμα αλλα δεν μου τον αναγνωριζει ουτε και στην διαχειριση συσκευων...
Δεν ξερω τι να κανω γιατι εχω εκει μεσα τα παντα...και δεν εχω κανει και backup,αναθεμα με...:S
Εχετε καμια ιδεα?
Κοίτα, μπορεί να έχει χαλάσει ή το κουτάκι, ή ο δίσκος. Αν πήρες έτοιμο δίσκο του εμπορίου και όχι τον συνδυασμό "Εσωτερικός + κουτάκι = εξωτερικός", δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πέραν της καφρίλας του να σπάσεις το κουτάκι να βγάλεις σκέτο το δίσκο και να τον συνδέσεις εσωτερικά σε άλλον υπολογιστή.

Τσέκαρε το και με ένα linux "Live CD" πριν καταφύγεις σε ...βαρβαρότητες!

ΥΓ: Τον ακούς να σπινάρει όταν παίρνει ρεύμα στην αρχή; Ακούς τίποτα κλακ κλακ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 09:28, 11-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Κοίτα, μπορεί να έχει χαλάσει ή το κουτάκι, ή ο δίσκος. Αν πήρες έτοιμο δίσκο του εμπορίου και όχι τον συνδυασμό "Εσωτερικός + κουτάκι = εξωτερικός", δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πέραν της καφρίλας του να σπάσεις το κουτάκι να βγάλεις σκέτο το δίσκο και να τον συνδέσεις εσωτερικά σε άλλον υπολογιστή.

Τσέκαρε το και με ένα linux "Live CD" πριν καταφύγεις σε ...βαρβαρότητες!

ΥΓ: Τον ακούς να σπινάρει όταν παίρνει ρεύμα στην αρχή; Ακούς τίποτα κλακ κλακ;
Καλημερα!
Ναι σπινιαρει στην αρχη αλλα μετα τιποτα...
Για καντο μου εαν γινεται λιγο ''πιο λιανα'' αυτο με το linux γιατι δεν εχω ιδεα...

Αααα...ετσι τον αγορασα...του εμποριου και ειναι WD..εαν βοηθαει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 11-11-12 στις 22:49. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα-ίδια παράθεση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους