Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φυσιογνωμία : Κατά πόσο ευστοχούμε κρίνοντας από το πρόσωπο.

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:54, 26-09-07:

Physiognomy : ( physis, nature and gnomon, judge, interpreter) is a theory based upon the idea that the assessment of the person's outer appearance, primarily the face, may give insights into one's character or personality. Physiognomy is not a strict science, but rather a method of analysis that indicates a variety of correlations in its subjects. Hence, physiognomy is not used as the basis of biological or psychological theory. Physiognomic applications can be considered folk science or pseudoscience, and were once used with other tools of scientific racism, in order to promote discriminatory ideas. (wikipedia).

Η ιδέα οτι μπορουμε να διαπιστωσουμε/προβλεψουμε πραγματα για το χαρακτηρα και την ιδιοσυγκρασιοα ενός ατομου απο το προσωπο, ειναι πολυ παλιά, και οσο και να μην εχει ακομα λαβει επιστημονικη υποστηριξη, δε μας φαινεται και πολυ "λαθος".

Βλεπουμε καποιον και μπορει να μας δημιουργει μια αρνητικη εντυπωση "γιατι δε μας αρεσει η φατσα του". Δε ξερουμε γιατι. Και μπορει να πεφτουμε και τελειως εξω. Αλλά καποιοι υποστηριζουν οτι πιο συχνα πεφτουμε μεσα, παρα εξω.

Καποτε το χρησημοποιουσαν σε υποθεσεις κοινωνικου/επαγγελματικου (προσληψεις εταιριων) και εγκληματολογικου περιεχομενου (κοινα χαρακτηριστικά κακοποιων). Πλεον οχι και τοσο.

Εσεις τι πιστευετε ; Υπαρχει συσχετιση ; Και ποση ειναι αυτη ; Πρεπει να βασιζομαστε πανω της ; Και αν ναι , πόσο ; Γιατι αν βασιστουμε πολυ, μπορει να αλλοιωσουμε την 1η εντυπωση για καποιον, και μετα να τον αδικησουμε πχ.

Discuss. (εγω )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:20, 26-09-07:

Που πας καλέ;

Εγώ νομίζω πάντως πως κατά ένα μεγάλο ποσοστό η πρώτη εικονα, αυτή που σχηματίζεις στα πρώτα πέντε λεπτά είναι συνήθως και η σωστότερη. Το θέμα είναι να μη σου πέσει στάχτη στα μάτια μετά από την υπόλοιπη συμπεριφορά του άλλου και καταλήξεις να μη δώσεις καμία σημασία σ' αυτό που αρχικά "διαισθανθηκες" για εκείνον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 20:24, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ νομίζω πάντως πως κατά ένα μεγάλο ποσοστό η πρώτη εικονα, αυτή που σχηματίζεις στα πρώτα πέντε λεπτά είναι συνήθως και η σωστότερη. Το θέμα είναι να μη σου πέσει στάχτη στα μάτια μετά από την υπόλοιπη συμπεριφορά του άλλου και καταλήξεις να μη δώσεις καμία σημασία σ' αυτό που αρχικά "διαισθανθηκες" για εκείνον.
Ακριβώς αυτό πιστεύω. Η πρώτη εικόνα όχι απαραίτητα των πέντε λεπτών, αλλά γενικά της πρώτης γνωριμίας, είναι αυτή που με κάνει να σχηματίσω μια εικόνα για κάποιον. Αργότερα, ακόμη και αν αλλάξω την άποψή μου, αυτή την πρώτη εικόνα θα την έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:25, 26-09-07:

απο τα ματια του αλλου μπορεις να καταλαβεις πολλα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:28, 26-09-07:

Αυτό που ρωτάει (νομίζω) ο Lorien είναι αν μας προδιαθέτουν διαφορετικά τα μεγάλα ή μικρά μάτια, τα χείλη, και άλλα χαρακτηριστικά του σώματος ή του προσώπου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 20:42, 26-09-07:

Συμφωνώ με την kajira ότι η πρώτη εντύπωση είναι συχνότερα και η σωστή, σίγουρα βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις. Όμως κατά τη γνώμη δεν είναι τόσο η φυσιογνωμία του προσώπου αυτή που επηρεάζει την εντύπωση που διαμορφώνεις για τον άλλον άλλα περισσότερο αυτό που νιώθεις γι' αυτόν διαισθητικά. Πρόκειται για την αίσθηση που σου δημιουργεί αυτός ο άνθρωπος κάτι που δεν συμβαίνει συνειδητά αλλά σε προδιαθέτει για το αν θα τον συμπαθήσεις ή όχι. Απειροελάχιστες λεπτομέρειες μπορούν να επηρεάσουν την γνώμη σου για τον άλλον. Για παράδειγμα έγινε έρευνα της οποίας το συμπέρασμα ήταν ότι όταν πεταρίζουμε συχνότερα τα βλέφαρα ο άλλος μας συμπαθεί περισσότερο κάτι που γίνεται υποσυνείδητα και από τις δύο πλευρές.

Για να επανέλθω όμως στο θέμα σίγουρα και η φυσιογνωμία του προσώπου επηρεάζει αυτή την πρώτη εντύπωση μας. Για μένα όμως δεν μπορεί να αποτελέσει ένα επαρκές κριτήριο για να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη εντύπωση για κάποιον. Περισσότερο πιστεύω συμπαθούμε κάποιον που είναι όμορφος σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια ομορφιάς και όχι επειδή το πρόσωπο του μας αποκαλύπτει τον πραγματικό του χαρακτήρα. Δηλαδή όχι επειδή είχε λεπτά χείλια ή μεγάλο μέτωπο σημαίνει ότι είναι γενναιόδωρος και έξυπνος αλλά επειδή σε εμάς αρέσουν αυτά τα χαρακτηριστικά τον συμπαθούμε. Πολλές φορές όμως οι άνθρωποι που είναι δύστροποι, ενοχλούνται εύκολα, γκρινιάζουν κτλ παίρνουν συγκεκριμένες εκφράσεις οι οποίες επηρεάζουν την μορφολογία του προσώπου. Για παράδειγμα μπορεί να σφίγγουν συχνά τα χείλια τους. Ίσως λοιπόν όταν βλέπουμε αυτά τα χαρακτηριστικά υποσυνείδητα να μην δημιουργούμε καλή εντύπωση για τον άλλον. Ίσως βέβαια να λέω και μπαρούφες οπότε σε αυτή την περίπτωση συγχωρέστε με.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:00, 26-09-07:

Οπως λεει σωστα η Isiliel, (και συμφωνα με τον ορισμο του θεματος δλδ), δεν αφορα μονο ή τοσο, το τι αισθανομαστε , αλλά το τι μας λεει το προσωπο και οι κινησεις του. πχ μπορει να ειναι και απο βιντεο ή φωτογραφιες και οχι απο κοντα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:38, 26-09-07:

Υπάρχουν μερικά ενδιαφέροντα τεστ σχετικά με αυτό, εδώ:
http://www.bbc.co.uk/science/humanbo...n1/index.shtml

Νομίζω πως έχουμε την τάση να δεχόμαστε θετικά ανθρώπους που τα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν με τα δικά μας. Φυσικά αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι αποτελεί αξιόπιστο κριτήριο.

Στον εαυτό μου έχω παρατηρήσει ότι είμαι θετικά προδιατεθημένη με ανθρώπους που με κοιτάζουν στα μάτια όταν μιλούν και έχουν θερμή χειραψία, αυτά όμως συγκαταλέγονται μάλλον στις κινήσεις του σώματος παρά στα εξωτερικά χαρακτηριστικά.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:41, 26-09-07:

Εμένα ο τρόπος που θα κοιτάξει κάποιος είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ και καθορίζει το αν θα τον συμπαθήσω. Με επηρεάζουν και τα χείλη, δηλαδή σαν πρώτη εντύπωση δεν συμπαθώ τους ανθρώπους με πολύ λεπτά χείλη.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:53, 26-09-07:

Nice link Isi.

Τουλαχιστον για την εσωστρεφεια/εξωστρεφεια, συμφωνα με την ερευνα και το τεστ αυτου του επιστημονα, φαινεται να ισχυει αυτο που λες.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:56, 26-09-07:

Πέραν του τέστ, δεν σας έχει τύχει να σας πουν πως μοιάζεται με τον καλύτερό σας φίλο/φίλη?
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές και με διαφορετικά άτομα. Νομίζω οφείλεται ακριβώς σ'αυτό.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:41, 27-09-07:

Το ερώτημα δεν είναι κατά πόσο ευστοχούμε όταν κάνουμε κρίσεις, γιατί αυτό λίγη σημασία έχει. Είτε σχηματίσουμε καλή εντύπωση για κάποιον, είτε κακή, αυτή δύσκολα θα αλλάξει (δεν είναι κ ακατόρθωτο όμως). Από τη στιγμή που κάποιον π.χ. τον συμπάθησες, θα τονίζεις πάνω του όλα τα καλά στοιχεία κ θα αγνοείς τα κακά, αλλά και θα του συμπεριφέρεσαι με τέτοιο τρόπο ώστε να επιβεβαιώσεις την αρχική σου πρόβλεψη (φιλικά). Με άλλα λόγια θα τον πλάσεις με το μυαλό σου, έτσι ακριβώς όπως τον ήθελες

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:46, 27-09-07:

Δε νομιζω οτι εχει λιγη σημασια το ποσο πεφτουμε μεσα, γιατι τελικα η απαντηση σε αυτο, θα μας πει αν πρεπει να παταμε λιγο φρενο στη διαδικασια που ειπες, ή οχι. Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν να μην υπαρχει διεξοδος , καταθετουμε και τα οπλα και δε το ψαχνουμε, επειδη δεν ειναι ευκολο. Εμ τα δυσκολα ειναι που αξιζουν.

Και μη ξεχναμε οτι δε μιλαμε μονο για τετ α τετ συναντησεις.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:34, 27-09-07:

Αυτό που ήθελα να πω -κ μάλλον για άλλη μια φορά εκφράστηκα λάθος- είναι ότι είναι εντελώς σχετικό το "έπεσα μέσα στην αρχική μου κρίση", γιατί απλά η τελική άποψη για κάποιον είναι ήδη πολύ επηρεασμένη από την αρχική μας εντύπωση. Δεν εννοούσα πως δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε καν, αλλά ότι η αναζήτηση δεν μπορεί έτσι κ αλλιώς να είναι αντικειμενική

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:40, 27-09-07:

εγω σπανια πεφτω μεσ ασε αυτο... συνηθως τους συμπαθω ολους στην αρχη και μετα ξινιζω ευκολα... εκτος απο πολυ κραυγαλεες περιπτωσεις που με το που τους βλεπω μου γυριζουν τελειως τ' αντερα!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:56, 27-09-07:

χμμμ...μαλλον και εγω ανηκω στην κατηγορια οπου συμπαθω σχεδον παντα τους αλλους...αλλα εαν ξινισω στη συνεχεια με καποιον....δεν αλλαζω μυαλα με τπτ...αργω μεν...αλλα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:58, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Αυτό που ήθελα να πω -κ μάλλον για άλλη μια φορά εκφράστηκα λάθος- είναι ότι είναι εντελώς σχετικό το "έπεσα μέσα στην αρχική μου κρίση", γιατί απλά η τελική άποψη για κάποιον είναι ήδη πολύ επηρεασμένη από την αρχική μας εντύπωση. Δεν εννοούσα πως δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε καν, αλλά ότι η αναζήτηση δεν μπορεί έτσι κ αλλιώς να είναι αντικειμενική
Ποια ειναι η τελικη αποψη για καποιον ; Γνωριζεις καποιο ατομο και σου φαινεται συμπαθητικο, και καθως τον γνωριζεις κι αλλο, βλεπεις οτι δεν ειναι, και μαλιστα ειναι και κολοπαιδο. Θα συνεχισεις να εχεις την αρχικη αποψη λογω της εμφανισης του ;
Τιποτα δεν ειναι αντικειμενικο τελειως και ανεπηρεαστο απο οτιδηποτε. Γιαυτο και ρωτησα και τα "ποσο".
Δε νομιζω ομως οτι λογω των πρωτων 2-3 λεπτων επαφης με καποιον, σχηματιζεται μια εντυπωση τετοιου βαρους, που να μας προκαλεσει τρομερες δυσκολιες στο να κρινουμε πιο σωστα , τελικα, τον αλλον. Εκτος πια αν ειναι αντιθετου φυλλου, τον ερωτευθουμε κεραυνοβολα και φορεσουμε τις παρωπιδες του ερωτα

Αλλα προς το παρον, ας μεινουμε στην εμφανιση και κυριως στο προσωπο, και οχι απαραιτητα με απευθειας αλληλεπιδραση (κοιτωντας εικονες πχ).

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:04, 27-09-07:

δε θεωρω οτι η αρχικη αποψη που εχουμε για καποιον ειναι θεμα εξωτερικης εμφανισης...αλλα συμπεριφορας...απο το πως στηνεται ο αλλος ...τι γκριματσες κανει, το βλεμμα κ.ο.κ

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:06, 27-09-07:

Στησηματα, κινησεις , γκριματσες,βλεμμα,φωνη,χρωμα ομιλιας κλπ, σιγουρα ειναι πιο σημαντικα.

Αλλα πχ αν σου δωσουν τη φωτογραφια καποιου , μπορεις να αντλησεις πληροφοριες για να πιθανολογησεις για το χαρακτηρα του ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:06, 27-09-07:

Εγώ πάντως συνήθως δεν πέφτω έξω στην αρχική μου εκτίμηση για κάποιον.
Αν και όταν τον γνωρίσω καλύτερα τείνω να τον συμπαθήσω, ακόμα κι αν αρχικά τον είχα αντιπαθήσει. Γενικά δεν αντιπαθώ εύκολα ανθρώπους, ακόμα και στους "εχθρούς" μου, πάντα προσπαθώ να πιστεύω οτι υπάρχει και μια καλή πλευρά που θα βγει κάποτε στην επιφάνεια. Αν όμως για κάποιον χάσω κάθε "ελπίδα" για καλή του πλευρά, πολύυυ δύσκολα αλλάζω γνώμη μετά. Βέβαια για να συμβεί αυτό θα πρέπει να μου έχει φερθέι σκάρτα αναρίθμητες φορές.
Πάντως μετά απο όλα αυτά, στο τέλος συνήθως αποδεικνύεται οτι η αρχική μου εντύπωση ήταν σωστή.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:16, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αλλα πχ αν σου δωσουν τη φωτογραφια καποιου , μπορεις να αντλησεις πληροφοριες για να πιθανολογησεις για το χαρακτηρα του ;
Στη σελίδα που έδωσα υπάρχει ένα ακόμα τεστ στο οποίο σου δίνονται αρκετές φωτογραφίες χαμογελαστών ατόμων και καλείσαι να εντοπίσεις τα ψεύτικα χαμόγελα.

http://www.bbc.co.uk/science/humanbo...es/index.shtml

Edit: Δεν είναι φωτογραφίες αλλά σύντομα βιντεάκια.
Το ξαναέκανα στα γρήγορα μόλις τώρα και πέτυχα τους 13 από τους 20.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-09-07 στις 02:25.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:16, 27-09-07:

Στησηματα, κινησεις , γκριματσες,βλεμμα,φωνη,χρωμα ομιλιας κλπ, σιγουρα ειναι πιο σημαντικα.

υπαρχουν καποιες θεωριες για τα χαρακτηριστικα του προσωπου...π.χ μικρα ματια δηλωνουν πονηρια,κακια κ.λ.π.....αλλα δεν δινω σημασια...
ο αλλος σχηματιζει αποψη απο αυτα ακριβως που ειπες...
πχ..εχω μια φιλη η οποια ειναι τοσο πολυ ανοιχτη και φιλικη με καποιο ατομο που γνωριζει ..οπου την συμπαθουν κατευθειαν...εγω απεναντιας ειναι πιο στημενη ..πιο απομακρη και ατομα τα οποια μετα με γνωριζουν καλυτερα... μου εχουν πει καταμουτρα οτι με θεωρουσαν ξινη και ας εχουν αλλαξει αποψη....η συμπεριφορα παιζει ρολο....ειναι θεωρω το α και ω...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:09, 27-09-07:

Στο link της Isi πέτυχα 17/20 χαμόγελα!

Χμμμ.. ίσως να πρέπει να εμπιστεύομαι περισσότερο την αρχική μου κρίση τελικά.

Παράθεση

thodoris28 (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thodoris28
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O thodoris28 έγραψε στις 08:20, 27-09-07:

Πέτυχα 16/20, το οποίο φαντάζομαι δεν είναι πολύ κακό. Στο παιχνίδι των δολοφόνων γιατί τα πήγα τόσο χάλια; Την επόμενη φορά να τους βάζουμε φωτογραφίες να χαμογελάνε!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:20, 27-09-07:

Βασικά πιστέυω ότι ναι μεν η εμφανηση την πρώτη στιγμή και απο μακρυά είναι σχεδών το 80% της κριτικής, υπάρχουν φυσικά και τα λάθοι αλλα συνήθος εκτώς απο την εμφάνηση κρίνω λάθος(δεν ξέρω πότε ο άλλος είναι υποκριτής ή όχι),συνήθος το βλέμα, η κίνηση, τα χαρακτιρηστικά έχουν την αξία τους, πάντα βεβαια σε συνδιασμό με τα ρούχα έτσι;

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:33, 27-09-07:

Πετυχα 19/20, πραγμα που επιβεβαιωνει την απαντηση που σκοπευα να δωσω, οτι πολυ σπανια κανω λαθος στην γνωμη που σχηματιζω απο την πρωτη εντυπωση, ακομα κι αν την αλλαξω για λιγο αργοτερα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:43, 27-09-07:

"You got 18 out of 20 correct"

Και εγώ έπιασα καλό σκορ, αλλά παρόλα αυτα δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλό φυσιογνωμιστή γιατί πάρα πολλές φορές εκ των υστέρων αποδείχτηκα λάθος στην πρώτη μου κρίση και δυστυχώς μου πήρε καιρό για να αλλάξω άποψη για τα άτομα αυτά...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:44, 30-09-07:

εγω παλι πεφτω πολυ εξω συνηθως. κανα λινκ με τιπς δεν εχουμε?
το τεστ και να το κανω δε θα μου πει κατι καινουριο

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 15:59, 30-09-07:

Εγώ συνήθως δε βγάζω συμπεράσματα από την 1η φορά γτ πέφτω έξω...
ντοινκ!! το έβγαλε κ το τεστ...

You got 11 out of 20 correct

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:54, 04-10-07:

omg!!!

Είμαι χειρότερη από ότι πίστευα!

8 στα 20... δεν φανταζόμουν τόσο χαμηλά...

αν και irl εκ των υστέρων έχω δει ότι το ποσοστό ήταν κάπως καλύτερο... όχι που είμαι και πολύ επιτυχημένη δλδ κι εκεί αλλά όχι τόσο ...κακή φυσιογνωμίστρια...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:58, 04-10-07:

Καλό θα ήταν να μην επικεντρωθούμε στο τεστ τόσο, όσο σε αυτά που ρωτάει ο Λοριεν.
Το τεστ είναι μεν χαρακτηριστικό αλλά θα είναι ανούσιο να γεμίσουμε ένα τοπικ μόνο με τα αποτελεσματά μας.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:42, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Στη σελίδα που έδωσα υπάρχει ένα ακόμα τεστ στο οποίο σου δίνονται αρκετές φωτογραφίες χαμογελαστών ατόμων και καλείσαι να εντοπίσεις τα ψεύτικα χαμόγελα.
Spot The Fake Smile

Results

You got 20 out of 20 correct

...ειμαι τυχερη νομιζω...

(ή μάλλον κάνω για ανακριτή... )

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:58, 06-10-07:

13 στα 20...

Παράθεση

lala (Άσπα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lala
H Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H lala έγραψε στις 16:12, 06-10-07:

17/20
Εμπιστεύομαι πολύ την κρίση μου για τους ανθρώπους και σπάνια πέφτω έξω...
Πολύ ωραίο τεστάκι!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:38, 06-10-07:

Παιδιά, το θέμα είναι πιο γενικό, δεν αφορά μόνο τα αποτελέσματα του τεστ που σαφώς είναι χρήσιμα, αλλά θα θέλαμε και την γνώμη σας για όσα λέει ο Lorien στο πρώτο ποστ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:00, 06-10-07:

Για μένα μετράει πιο πολύ το πόσο χαμογελάνε τα μάτια... Αστραφτερά δόντια δε μου λένε κάτι...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:13, 06-10-07:

4 links για να ειμαστε στο κλιμα : δινουν παραδειγματα κρισης απο χαρακτηρηστικά προσωπου :

http://www.facereadingonline.com/pamphletsample.htm
http://www.uniphiz.com/personology.htm
http://facereadingacademy.com/_wsn/page6.html
http://www.amazingfacereading.com/homeframe.html

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:02, 06-10-07:

Εσεις τι πιστευετε ; Υπαρχει συσχετιση ; Και ποση ειναι αυτη ; Πρεπει να βασιζομαστε πανω της ; Και αν ναι , πόσο ; Γιατι αν βασιστουμε πολυ, μπορει να αλλοιωσουμε την 1η εντυπωση για καποιον, και μετα να τον αδικησουμε πχ.
Πιστευω πως με προδιαθετει για το τί ειναι ο αλλος.Βεβαια φροντιζω παντα να επιβεβαιωσω σε συντομο χρονικο διαστημα αν εχα κανει λαθος εκτιμηση ή οχι.

Αρχική Δημοσίευση από kajira
+1

4 links για να ειμαστε στο κλιμα : δινουν παραδειγματα κρισης απο χαρακτηρηστικά προσωπου :

http://www.facereadingonline.com/pamphletsample.htm
http://www.uniphiz.com/personology.htm
http://facereadingacademy.com/_wsn/page6.html
http://www.amazingfacereading.com/homeframe.html

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:12, 10-10-07:

Μo' stuff :

Snap judgments decide a face's character, psychologist finds

We may be taught not to judge a book by its cover, but when we see a new face, our brains decide whether a person is attractive and trustworthy within a tenth of a second, according to recent Princeton research. READ IT HERE

Instincts matter when looking for Mr Right

The researchers found the women were uncannily accurate in guessing which men liked children and which men were less interested or indifferent to kids
READ IT HERE

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:28, 10-10-07:

The nose shows our attitude towards work, ambition, ego and money.

A "large" nose (in relation the overall size of the face and features) belongs to people who must make a major contribution at work. They speak with authority on the subject of money. They need to be in a position where they have a direct impact to the bottom line of a company, which is why they work best as an owner or manager.

Εγώ πάντως που έχω πλατιά και ελαφρώς μεγάλη μύτη σε σχέση με το προσωπό μου, με τα παραπάνω, καμία σχέση...

Παράθεση

λιλα8177

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη λιλα8177
H λιλα8177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H λιλα8177 έγραψε στις 19:12, 16-02-09:

καλησπερα σας.καθε φορα που γνωριζω καποιον ανθρωπο καταλαβαινω με την πρωτη φορα που θα τον δω,τι χαρακτηρα εχει.καποιες φορες ειναι ενοχλητικο γιατι ενω θελω να συμπαθησω καποιον και πραγματικα το προσπαθω,η διαισθηση μου ειναι σωστη.επισης οτι ονειρα βλεπω επαληθευονται σε διαστημα 3ων ημερων η και μιας εβδομαδας.εχω αρχισει και φοβαμαι.μηπως ξερει καποιος να μου πει γιατι συμβαινει αυτο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 17:26, 21-02-09:

Έλα να δεις εμένα και αν καταλάβεις τι χαρακτήρας είμαι θα σε πληρώσω και από πάνω….Σχετικά με αυτό που είπες για να όνειρα απλός σύμπτωση η λειτουργία του ασυνείδητου που καταπιέζετε αλλά παίρνει πληροφορίες από την πραγματικότητα του κόσμου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:33, 18-07-09:

Εγω δε δινω μεγαλη σημασια στην πρωτη εντυπωση και συνηθως ελαχιστα μπορω να καταλαβω παρατηρωντας την φυσιογνωμια καποιου..Οποτε περιμενω πρωτα να γνωρισω καποιον και μετα να βγαλω τα συμπερασματα μου...Βεβαια,εχω μια εντυπωση,καλη η κακη,οταν παρατηρω φυσιογνωμικα καποιον που δεν γνωριζω,αλλα προτιμω να μην βασιζομαι ιδιαιτερα σε αυτη...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:55, 18-07-09:

Physiognomy :
Καποτε το χρησημοποιουσαν σε υποθεσεις κοινωνικου/επαγγελματικου (προσληψεις εταιριων) και εγκληματολογικου περιεχομενου (κοινα χαρακτηριστικά κακοποιων). Πλεον οχι και τοσο.
Χωρίς να έχω συγκεκριμένη άποψη σχετικά με αυτό το θέμα, κάποτε έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο φυσιογνωμικής.
Αυτό έγραφε ότι τη φυσιογνωμική τη χρησιμοποιούν στην ψυχολογία, στην εγκληματολογία, και γενικά θεωρείται επιστήμη.

Δεν το έχω πια το βιβλίο αλλά θυμάμαι μερικά στοιχεία που έδινε, ότι π.χ. αν κάποιου το κεφάλι πλησιάζει το σχήμα σε τετράγωνο είναι άτομο με "τετράγωνη λογική", δηλαδή βάζει πρώτα τη λογική και τον υπολογισμό και μετά το συναίσθημα, κάποιος με οβάλ πρόσωπο, είναι περισσότερο άτομο που κυριαρχούν πάνω του τα συναισθήματα, αλλά όταν πλησιάζει τον κύκλο τα συναισθήματα αυτά μπορεί να τον κάνουν κακό (είχε και κάτι ψυσολογικούς όρους που το εξηγούσε και δεν θυμάμαι), κάποιος με τραβηγμένο πρόσωπο (χωρίς μάγουλα π.χ.) δεν έχει σχεδόν καθόλου συναισθήματα κλπ.

Πάντως ο συγγραφέας ισχυριζόταν ότι είναι ολόκληρη επιστήμη που εφαρμόζεται.

Πάντως, πέρα από αυτό, προσωπικά με την πρώτη εκτίμηση έχω πέσει πολλές φορές έξω και γνωρίζοντας κάποιον άνθρωπο πιο καλά άλλαξα την γνώμη μου και μου έχει συμβεί πολλές φορές αυτό.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:40, 18-07-09:

Κινεζικη φυσιογνωμικη για σχεσεις απο τη Γεωργια Κιαφη:

Σύμφωνα με την Κινέζικη Φυσιογνωμική, το πρόσωπο ενός άνδρα αποκαλύπτει τον χαρακτήρα του.
Παρατηρήστε το σχήμα του προσώπου του, την θέση που έχουν γραμμές, ρυτίδες ή σημάδια και διαβάστε παρακάτω τι αποκαλύπτουν για τον τρόπο που θα αντιμετωπίζει ένας άνδρας την κοπέλα του και την σύζηγό του!

Ο άντρας αυτός είναι ευγενικός και ειλικρινής.

Η πάνω, μεσαία και κάτω ζώνη του προσώπου του έχουν ίδιο μήκος. Η πάνω ζώνη τελειώνει πάνω από τα φρύδια, η μεσαία ζώνει τελειώνει κάτω από την μύτη, η κάτω ζώνη τελειώνει κάτω από το σαγόνι.
Όταν σας μιλά η ματιά του κοιτάζει ευθεία σε εσάς.
Τα μάτια του έχουν μεγάλη ίριδα.
Τα μάτια του είναι μεγάλα
Η άκρη της μύτης του είναι στρογγυλή

Ο άντρας αυτός έχει έντονο τεμπεραμέντο, ανυπόμονος και κάποιες φορές εριστικός.

Τα φρύδια του είναι κομμένα και κυματοειδή.
Τα φρύδια του απέχουν λίγο μεταξύ τους.
Τα μάτια του είναι γουρλωτά, τυπικό σημάδι ότι είναι ανυπόμονος.
Η μύτη του είναι κοντή σε σχέση με την πάνω και κάτω ζώνη του προσώπου του.
Τα ζυγωματικά του είναι ψηλά και προεξέχουν.
Ο λωβός του αυτιού του είναι ανύπαρκτος (ενώνεται με το πρόσωπο).
Το στόμα του είναι σαν να κρέμεται προς τα κάτω, δεν το ελέγχει.

Ο άνδρας αυτός έχει ζεστή καρδιά και δίνει πολλά στις σχέσεις του.

Κατσαρά μαλλιά
Οριζόντια και φρύδια σε ευθεία γραμμή
Μεγάλα μάτια με έντονα βλέφαρα πάνω και κάτω
Σαγόνι που προεξέχει
Το πάνω χείλος είναι παχύτερο από το κάτω.

Ο άνδρας αυτός ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του.

Τα μάτια είναι τριγωνικά.
Η άκρη της μύτης του έχει κλίση προς τα κάτω
Το στόμα του είναι μικρό και τα χείλη λεπτά

Ο άνδρας αυτός συμμερίζεται τους άλλους και είναι βολικός.

Πλατύ πρόσωπο
Μεγάλη απόσταση ανάμεσα στα φρύδια
Μεγάλα μάτια σε μέγεθος και μήκος
Γεμάτο πηγούνι ή και γεμάτα μάγουλα
Παχιά αυτιά
Πλατύ «ρυάκι» ανάμεσα στην μύτη και το στόμα.

Ο άνδρας αυτός τα θέλει όλα εδώ και τώρα.

Μάτια κοντά το ένα στο άλλο (απόσταση λιγότερη από ένα μάτι).
Το άσπρο των ματιών φαίνεται γύρω γύρω από τα μάτια τουλάχιστον σε 3 πλευρές.
Μάτια που τα ανοιγοκλείνει συνέχεια (σαν τικ)
Η γέφυρα της μύτης είναι ψηλή και σε προφίλ φαίνεται σε ευθεία με το μέτωπο.
Η γέφυρα της μύτης (πάνω πλευρά) είναι βαθουλωτή.
Τα κόκκαλα των ζυγωματικών προεξέχουν.
Τα χείλει τρεμοπαίζουν πριν μιλήσει

Ο Άνδρας αυτός έχει έντονη ερωτική διάθεση
.

Μάτια με έντονο βλέμμα
Ροζ λωβοί αυτιών
Μεγάλη «πόρτα» (άνοιγμα) στο κάτω μέρος του αυτιού στην εσωτερική πλευρά

Ο άντρας που το διπλανό χωράφι είναι πάντα πιό πράσινο από το δικό του.

Ελιές, λεκέδες ή φακίδες στην έξω γωνία των ματιών, πάνω στις ρυτίδες γέλιου ή λίγο πιό κάτω.
Λευκοπράσινους λεκέδες στην βάση της μύτης ανάμεσα στα μάτια.

Ο άνδρας αυτός έχει συναίσθηση των ευθυνών του και προσφέρει.

Το πάνω χείλος είναι παχύτερο ή προεξέχει
Αυτιά με παχιά σάρκα
Πυκνά φρύδια
Οι άκρες των φρυδιών είναι παχιές
Το σαγόνι προεξέχει ελαφρά
Τετράγωνο σχήμα προσώπου

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 19:49, 27-08-09:

πάντως νομίζεις, οτί με το πέρασμα του χρόνου, έχεις μια καλύτερη προσέγγιση στην ανάλυση της προσωπικότητας κάποιου, κρίνοντας από την παρουσία.... όμως νομίζω, οτί πάντα είναι το ίδιο πράγμα.... επειδή κάθε πρόσωπο είναι ξεχωριστό και έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 27-08-09 στις 21:33.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους