Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 447)
Ναι
282
63,09%
Όχι
165
36,91%

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 11:35, 05-06-12:

Κατ 'εμέ υπάρχει φίλια μεταξύ των δύο φύλων...
Οκ, δεν θα πας να πεις οτιδήποτε στον κολλητό σου, γιατί σε διάφορα θέματα θα έχετε εκ φύσεως διαφορετικές απόψεις, αλλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει αυτή η ζήλια -ανταγωνισμός (ακόμα και καλοπροαίρετος) που συναντάς συχνά σε καθαρά γυναικείες παρέες...!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 16:42, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από MONTA
Αυτος τι μπορει να σκεφτεται ομως;;;Ασε που εισαι ακομη 14........θα πας 16-17 και θα καταλαβεις.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει φιλια.Για αυτο και δεν εχω πολλες φιλες,αλλα και με αυτες τις λιγες θα'θελα να κανω κατι μαζι τους.
αρα......
Εγώ είμαι 14 αυτός όμως είναι 16 και ξέρω πολύ καλά ότι αυτά που νιώθει για μένα είναι καθαρά φιλικά.... Ίσα-ίσα που τώρα κοπέλα του είναι η αδερφή μου... Και με έχει σαν αδερφή του μου λέει τα πάντα και πράγματα που δεν λέει ούτε στον κολλητό του. Δεν ξέρω αν θα είμαστε έτσι για πάντα- θέλω να πω ότι δεν αποκλείω να αλλάξει κάτι στη σχέση μας- αλλά εγώ θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να μείνουν όλα ως έχουν!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aioniosMathitis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aioniosMathitis
Ο aioniosMathitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 67 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O aioniosMathitis έγραψε στις 12:37, 20-06-12:

Όχι δεν υπάρχει πραγματικη φιλία μεταξύ αντρων και γυναικων,και ειμαι απολυτος σε αυτο...

σε περιπτωσεις οπου ενας αντρας και μια γυναικα κανουνε παρεα,τουλαχιστον ενας απο τους δυο ενδιαφερεται ερωτικα προς τον αλλον ακομη κι αν δεν το λεει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:26, 20-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από aioniosMathitis
Όχι δεν υπάρχει πραγματικη φιλία μεταξύ αντρων και γυναικων,και ειμαι απολυτος σε αυτο...

σε περιπτωσεις οπου ενας αντρας και μια γυναικα κανουνε παρεα,τουλαχιστον ενας απο τους δυο ενδιαφερεται ερωτικα προς τον αλλον ακομη κι αν δεν το λεει
Διαφωνώ κάθετα.

Έχω 3 κολλητούς εδώ και πάνω από 4 χρόνια.
Τα τελευταία 2 έχουμε έρθει όλοι πολύ κοντά, και μην πάει ο νους σας στο πονηρό με αυτό το "κοντά". Εννοώ ότι αν έχω τις μαύρες μου μπορώ να πάρω οποιονδήποτε από αυτούς τηλέφωνο στις 3 το βράδυ, να με βρίσουν, να με καθησυχάσουν και να πάω ήρεμη για ύπνο.
Μπορώ να τους κάνω πλάκες και να τους δουλεύω ψιλό γαζί χωρίς να σκέφτομαι αν θα θιχτούν.
Τους εμπιστεύομαι πράγματα και μου εμπιστεύονται πράγματα. Το πόσα και το τι είδους είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός μας, πάντως γενικά έχουμε χτίσει μια αμοιβαία εμπιστοσύνη.

Τώρα αν στο μέλλον βγει ότι με κάποιον από αυτούς θα ταιριάξουμε και ερωτικά, ε καλώς να έρθει. Γιατί να το θεωρήσω από τώρα αναμενόμενη κατάληξη και να αρχίσω να βλέπω παντού συνωμοσίες και κρυμμένα νοήματα που δεν υπάρχουν και να παρεξηγώ καταστάσεις?

Η φιλία ανάμεσα στον άντρα και στη γυναίκα υπάρχει, και είναι πολύ πιο βαθιά από τη γυναικεία φιλία πολλές φορές.
Δε θα κάτσεις να αναλύσεις με τον κολλητό σου γιατί έφαγες Χ από τον έναν και τι θα κάνεις τώρα και να κλαψουρίζεις και να γκρινιάζεις για τη γαμημένη τύχη σου, ούτε θα κάτσει αυτός να σου εξηγήσει γιατί γουστάρει εκείνη τη γκόμενα. Τουλάχιστον στο βαθμό και στη συχνότητα που αυτό γίνεται μεταξύ φίλων του ίδιου φύλου.
Παρ' όλα αυτά, θεωρώ την αληθινή φιλία σπάνια αντρών-γυναικών σπάνια. Και ανεκτίμητη όμως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 13:54, 20-06-12:

Δεν μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρών/γυναικών. Εάν δεν υπάρχει έλξη ως προς την εξωτερική εμφάνιση άλλα τύχει να υπάρχει καλή επικοινωνία = φιλία. Δεν γουστάρονται όλοι μεταξύ τους, αυτό είναι παράλογο.

Δεν λέω, συχνά οι φιλίες αυτές είναι ένα άλλοθι γι' αυτόν που γουστάρει τον άλλον να κάνει παρέα μαζί του, άλλα αδιαμφισβήτητα υπάρχουν και pure φιλίες..

σημείωση: το "θελω να παραμείνουμε φίλοι" μετά την χυλόπιτα δεν νοείται ως τέτοια φιλία

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 09:42, 09-07-12:

Στην εικόνα συνοψίζεται όλη η φιλοσοφία μου περί αυτού του θέματος

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:22, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Μονο αν ειναι ασχημος ή gay. Το θεμα ειναι τι γινεται αν ειναι ενας ωραιoς gay.
Δλδ θελετε να μου πειτε οτι αν οι αντρες ειχατε πχ μια τετοια φιλη
Name:  γυναικα.jpeg
Views: 528
Size:  6,5 KB

και οι γυναικες ειχατε εναν τετοιο φιλο
Name:  αντρας.jpeg
Views: 330
Size:  6,1 KB

δε θα σας περνουσε καν απο το μυαλο εεεε;

Καλα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:26, 11-07-12:

Στη δημοσκόπηση έχω απαντήσει θετικά.
Οι απόψεις απ'ότι παρακολουθώ, διύστανται βασει προσωπικών εμπειριών.
Προσωπικά δημιουργώ παρέες και φιλίες με άνδρες και γυναίκες εξίσου.
Κατ'εμέ (αν κι έχω ξαναπαντήσει στο θέμα αν θυμάμαι καλά) η παρέα ή η φιλία με άνδρες είναι άκρως ενδιαφέρουσα. Είναι διαφορετικές οι στιγμές που βιώνει μια τέτοια σχέση και είναι ικανή να διδάξει τον τόσο διαφορετικό τρόπο σκέψης που έχουμε τα δύο φύλα. Θεωρώ τη σχέση αυτή ζωτικής σημασίας και πολύ ανθρώπινη, αρκεί να είναι αμοιβαία τα αισθήματα- όπως ισχύει σε όλες τις σχέσεις. Κι αν γίνει αντιληπτή μια τάση εκτροχιασμού, εκεί απαιτείται αναθεώρηση της σχέσης, γιατί τότε παύει να θεωρείται φιλία- που κι αυτό ισχύει για όλες τις σχέσεις, μόνο που ο εκτροχιασμός απο σχέση σε σχέση, διαφέρει-

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 11:56, 11-07-12:

Δλδ θελετε να μου πειτε οτι αν οι αντρες ειχατε πχ μια τετοια φιλη
Συνημμένο Αρχείο 46464

και οι γυναικες ειχατε εναν τετοιο φιλο
Συνημμένο Αρχείο 46465

δε θα σας περνουσε καν απο το μυαλο εεεε;

Καλα.
Δηλαδή σε ελκύουν όλοι οι μη άσχημοι και με κάθε άνδρα που θεωρείς ωραίο θα ήθελες να κάνεις σχέση;

Και να περνούσε, μπορεί να περάσει και να μην ακουμπήσει καν, οπότε τι; Ενοχοποιούμε τη σκέψη του «τι θα γινόταν αν» κι αυτό καταστρέφει την όποια φιλική σχέση έχεις αναπτύξει με τον άλλον; Δεν καταλαβαίνω, αλήθεια.

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 16:10, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από aioniosMathitis

Συμφωνώ..... ένας από τους δυο ενδιαφέρεται και πολλές φορές δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του..... Ο χρόνος δείχνει ότι κάποια στιγμή γίνεται κάτι μεταξύ τους...

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:14, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Δηλαδή σε ελκύουν όλοι οι μη άσχημοι και με κάθε άνδρα που θεωρείς ωραίο θα ήθελες να κάνεις σχέση;
Κοιτα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν παιζει σε καμια περιπτωση να υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ αντρας-γυναικας.Τονιζω το "πραγματικη".
Μπορει να φαινεται ως τετοια αλλα στην ουσια δεν ειναι.
Ειναι η φυση μας τετοια.
Παντα υποβοσκει μια ελξη.
Απλα πολλες φορες δεν βγαινει στην επιφανεια λογω συνθηκων και ισως και να μη βγει ποτε.
Αν δοθει η ευκαιρια, ομως, και στους δυο να εκδηλωθουν θα το κανουν.

Σε μια πολυχρονη "φιλια" που υπαρχει μεταξυ καποιου αντρα και μιας γυναικας σιγουρα θα υπαρχουν στιγμες που ο ενας θα γοητευσει τον αλλον χωρις στην ουσια να το καταλαβαινουν οτι τους συμβαινει αυτο.
Μπορεις να γοητευτεις απο το οτιδηποτε στο αντιθετο φυλο.

Αυτο θα συμβει ειτε ειναι ασχημος καποιος ειτε ειναι ωραιος.
Απλα οταν εχεις απεναντι σου καποιον "αντικειμενικα" ωραιο αυξανονται οι πιθανοτητες να σταματησεις να τον βλεπεις μονο ως φιλο.
Και ας μη γινει τιποτα ποτε μεταξυ σας.

Αρα το γεγονος οτι εστω και καποια στιγμη εχεις σκεφτει το "φιλο" σου ερωτικα , αυτοματα αναιρει την ερωτηση του θεματος η οποια ειναι "Αν υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας" .

Θα σου πω κι ενα πολυ απλο παραδειγμα.

Μια γυναικα δε θα ειχε προβλημα να την δει μια φιλη της στο μαυρο της το χαλι.

Αντιθετα οταν ειναι να συναντηθει με καποιον φιλο της θα περιποιηθει υποτυπωδως τον εαυτο της.

Κατι λεει αυτο.

Ετσι πιστευω.

Και μην το περιοριζεις μονο στη σχεση.
Σχεση δε θα εκανα φυσικα με οποιον ωραιο/ασχημο θα εβλεπα (δεν ειμαι και νυμφομανης).
Υπαρχει και το απλο φλερτ χωρις να σημαινει τιποτα παραπανω .
Το φλερτ ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχει μεταξυ ενος αντρα και μιας γυναικας και ας ειναι και φιλοι.
Ειναι η φυση μας τετοια.
Πως να το κανουμε;;;;
Ειναι αναποφευκτο.

Δε θα φλερταρα ποτε μια φιλη μου γιατι πολυ απλα δε μου βγαινει.

Δε θα χα προβλημα, ομως , να φλερταρω καποιον φιλο μου. Εστω και για πλακα.

Γνωμη μου.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 18:01, 11-07-12:

Κοιτα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν παιζει σε καμια περιπτωση να υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ αντρας-γυναικας.Τονιζω το "πραγματικη".
Δε νομίζω πως ερμηνεύουμε την πραγματική φιλία με τον ίδιο τρόπο και μάλλον εκεί είναι το ζήτημά μας. Γενικά συμφωνώ μαζί σου για τον ερωτισμό, αλλά όταν αισθάνεσαι έναν άνθρωπο ΦΙΛΟ σου και είσαι εκεί γι' αυτόν όποτε το έχει ανάγκη και χαίρεσαι με τη χαρά του γιατί η φιλία να μην είναι πραγματική; Επειδή ο φίλος σου δε θα χαλιόταν καθόλου αν συνέβαινε κάτι μεταξύ σας ή και εσύ το ίδιο; Αν αυτό δε γεννά ζήλιες και εντάσεις, πού είναι το πρόβλημα;

Δε σημαίνει πως έχει απώτερο σκοπό ο άλλος απαραίτητα, αυτό εννοώ. Τα αισθήματα ίσως να μην είναι αμιγώς φιλικά δεδομένων των ενστίκτων μας αν θες, αλλά υπάρχει πραγματική φιλία. Εγώ έτσι το βλέπω.

Θα σου πω κι ενα πολυ απλο παραδειγμα.
Το οποίο και απορρίπτω γιατί δε λειτουργώ καθόλου έτσι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina S
H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 18:09, 11-07-12:

Μια σχεση μεταξυ αντρα και γυναικας θα πρεπει καταρχην να εχει σταθερα θεμελια. Να ξερει ο καθενας τι ζηταει απο τον αλλον και να παραμενει εκει χωρις να ζηταει τιποτε παραπανω. Συνηθως σε μια φιλια γυναικας-αντρα ειναι λιγο δυσκολο να θαψει ο ενας τον αλλο πισω απο την πλατη του να αλληλοζηλευονται ή να κουτσομπολευουν ακατασχετα. Για αυτο το λογο και αυτες οι φιλιες ειναι πιο γερες. Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να προκυψει κατι παραπανω και αυτο το κατι <<παραπανω>> μπορει να εξελιχθει σε κατι καλο ή σε κατι κακο. Για αυτο ο αντρας και η γυναικα που κανουν παρεα θα πρεπει να αποφασισουν. Φιλια για παντα ή σχεση με επιφυλαξεις?

Καταπληκτικο κειμενο! ολη η αληθεια ειναι εδω μεσα αν και θα εβαζα μια παρενθεση στο γεγονος οτι μια γυναικα αν βλεπει τον αντρα απλως και εντελως σαν φιλο γιατι να μην εμφανιστει μπροστα του αβαφτη και απεριποιητη? Εκτος και αν εχει κομπλεξ γενικοτερα με την ομορφια της...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 11-07-12 στις 18:51. Αιτία: merge....για να προσθέσουμε επιπλέον πράγματα πατάμε το κουμπί επεξεργασίας.
Παράθεση

dimitra2805

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitra2805
H dimitra2805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H dimitra2805 με χαμόγελο και τρέλα ^^ έγραψε στις 20:21, 29-07-12:

Φυσικά υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα- γυναίκα. Δεν πάνε όλα στο πονηρό!!!

Παράθεση

mourningStar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mourningStar
Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O mourningStar FACILITATE CELLULAR REVOLUTION έγραψε στις 21:16, 31-07-12:

Ειναι το πως οριζει καποιος τη φιλια.

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 10:49, 10-08-12:

Εαν υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ γυναικων η μεταξυ ανδρων γιατι οχι???

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 11:22, 10-08-12:

Τείνω προς το όχι, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:59, 15-08-12:

Ναι ρε παιδιά. Φυσικά και μπορεί να υπάρξει απλή φιλία. Μην σας κάνει εντύπωση. Δεν είναι απαραίτητο οι ετερόφυλες σχέσεις να διέπονται από ερωτικό συναίσθημα.

Φιλικά,
Λυσιστράτη

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alitaki17
H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε στις 19:40, 21-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα. Ωστόσο κάμποσες φορές έχει προκύψει ερωτικό στοιχείο απο τη μία και/ή απο την άλλη μεριά και οι περισσότερες μέχρι τώρα σχέσεις μου προέκυψαν απο φιλίες.

Εσείς θα μπορούσατε να είστε μόνο φίλοι με κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου ή πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική? Έχετε φίλους του αντίθετου φύλου?

εγω ειμαι της αποψης οτι αναμεσα σε μια γυναικα και σε ενα ανδρα ειναι εφικτη μια φιλικη σχεση....εγω προσωπικα εχω ενα φιλο που ειναι μονο φιλος μου..και μαλιστα κολλητος μου...τα καλυτερα γκολ βεβαιαπροκυπτουν απο τις φιλιες....ισχυει πως αν καποιος απο τους δυο αισθανεται κατι....τοτε η φιλια φυσικα...δεν αποκαλειται πλεον φιλια...!!!!!

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 09:23, 22-08-12:

Είχα φιλία με μία κοπέλα 10 χρόνια! Μέχρι που έκανε σχέση με 22χρονο και αυτή είναι 16!! Εκείνος επειδή της ανέβαζα όπως πάντα τραγούδια στον τοίχο και κάναμε αγκαλιές και τέτοια ΟΠΟΣ ΠΑΝΤΑ εδω και τοσα χρονια εκανε θεμα και τωρα τα χουνε και οι σχεσεις μας εχουν παγωσει:/

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε στις 18:31, 22-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος (^^)
Είχα φιλία με μία κοπέλα 10 χρόνια! Μέχρι που έκανε σχέση με 22χρονο και αυτή είναι 16!! Εκείνος επειδή της ανέβαζα όπως πάντα τραγούδια στον τοίχο και κάναμε αγκαλιές και τέτοια ΟΠΟΣ ΠΑΝΤΑ εδω και τοσα χρονια εκανε θεμα και τωρα τα χουνε και οι σχεσεις μας εχουν παγωσει:/

συγγνωμη βρε παιδι μου για να καταλαβω..επειδη ο 22αχρονος εκανε θεμα για αυτα που της ανεβαζες....σταματησε να σου μιλαει?..

Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cosa Nostra
Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε στις 18:37, 22-08-12:

Αν υπαρχει παραγματικη φιλία μετακυ ανδρων - γυναικών...πως είπατε δεν ακούω καλα...
Νομιζω οτι μαθηματικα (αν η φιλία ειναι μακροχρονη) ο ενας απο τους δυο θα δει τον αλλόν ερωτικα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:18, 22-08-12:

Δεν ειμαι σιγουρη πλεον αν υπαρχει. Βασικα σιγουρα υπαρχει απλως κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 20:23, 22-08-12:

ναι θεωρω οτι μπορει να υπαρξει ειλικρινης φιλια ανδρα-γυναικας. αρκει να μην υπαρχει ερωτικη ελξη μεταξυ των δυο ατομων. εμενα πχ τον καλυτερο μου φιλο δε θα μπορουσα ποτε να τον δω ερωτικα ( κι αυτο εξαρχης απο οταν πρωτογνωριστηκαμε). ουτε και εκεινος εμενα φυσικα. soo μετα απο καιρο η σχεση μας εχει μετατραπει περισσοτερο σε αδελφικη θα λεγα.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:49, 22-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από vickydask
ναι θεωρω οτι μπορει να υπαρξει ειλικρινης φιλια ανδρα-γυναικας. αρκει να μην υπαρχει ερωτικη ελξη μεταξυ των δυο ατομων. εμενα πχ τον καλυτερο μου φιλο δε θα μπορουσα ποτε να τον δω ερωτικα ( κι αυτο εξαρχης απο οταν πρωτογνωριστηκαμε). ουτε και εκεινος εμενα φυσικα. soo μετα απο καιρο η σχεση μας εχει μετατραπει περισσοτερο σε αδελφικη θα λεγα.
Πάω στοίχημα ότι σε λίγα χρόνια θα έχεις αλλάξει γνώμη με αφορμή την προσπάθεια του φίλου σου να μετατρέψει την αδελφική σχέση σε ερωτοσεξουαλικοδιαστροφική σχέση

Παράθεση

spiros332 (Spiros)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spiros332
Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O spiros332 έγραψε στις 21:53, 22-08-12:

Δυσκολα εκτος αν ειναι συγγενεις!!!

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:57, 22-08-12:

ναι, υπάρχει, μέχρι και το πήδημα φιλικό είναι.

Παράθεση

Tzeka chocola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tzeka chocola
H Tzeka chocola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Tzeka chocola έγραψε στις 22:05, 22-08-12:

“A guy and a girl can be just friends, but at one point or another, they will fall for each other...Maybe temporarily, maybe at the wrong time, maybe too late, or maybe forever”

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria-happy4ever

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria-happy4ever
H ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ria-happy4ever έγραψε στις 22:31, 22-08-12:

hah ξέρεις τι λένε ? τα καλύτερα γκόλ μπαίνουν στα φιλικά

Παράθεση

Tina Winchester

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tina Winchester
H Tina Winchester αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Tina Winchester έγραψε στις 22:35, 22-08-12:

Παρ'ολο που έχω κι εγώ έναν φίλο που λέμε τα πάντα και η σχέση μας είναι 1000% ΑΜΦΊΔΡΟΜΗ ΦΙΛΙΑ είμαι κάθετη στο ότι δεν υπάρχει τέτοιο πάργμα!Πιο συγκεκριμένα:1.Είματσε φίλοι αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη για τις σεξουαλικές του προτημήσεις(από την άλλη συμφωνώ απόλυτα ότι οι γκει είναι οι καλύτεροι φίλοι)
2.Ακόμα και από τα 6 δύο ετερόφυλα παιδάκια δεν μπορούν να είναι φίλοι,ένα από τα δύο θα... θέλει να παντρευτεί το φίλο του όταν μεγαλώσει(νομίζω ότι έτσι είναι η φύση)

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask έγραψε στις 23:14, 22-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Πάω στοίχημα ότι σε λίγα χρόνια θα έχεις αλλάξει γνώμη με αφορμή την προσπάθεια του φίλου σου να μετατρέψει την αδελφική σχέση σε ερωτοσεξουαλικοδιαστροφική σχέση
τι να σου πω. ποτε δεν ειμαι απολυτη, γιατι ποτε δε ξερεις τι θα φερει το μελλον. αλλα δε σου χει τυχει ποτε ενα ατομο να μη σου βγαζει το σεξουαλικο καθολου?

Παράθεση

Νταφι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νταφι
Ο Νταφι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Νταφι έγραψε στις 00:37, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Αρχική Δημοσίευση από vickydask
τι να σου πω. ποτε δεν ειμαι απολυτη, γιατι ποτε δε ξερεις τι θα φερει το μελλον. αλλα δε σου χει τυχει ποτε ενα ατομο να μη σου βγαζει το σεξουαλικο καθολου?
Τι του λες έμμεσα του ανθρώπου τώρα, πως εξ ιδίων κρίνει τα αλλότρια και μάλιστα στοιχηματίζει πάνω σε αυτό ή ότι όλους τους βλέπει....σεξουαλικά σαν λιγούρης?
Δεν στραπατσάρεις τόσο ωμά ένα γνήσιο κάγκουρα, που σκανδαλίστηκε από την "αδελφική" σχέση με τον καλύτερο σου φίλο, "ταυτίστηκε" με αυτόν και σου περιέγραψε τι θα έκανε ο ίδιος στη θέση του, τον κρατάς για να παίζεις.....

Εγώ πάλι θα έλεγα απλά και ταπεινά, πως η πραγματική φιλία είναι ανεξάρτητη φύλου.
Και βέβαια όχι σαν υποπροϊόν μη επιθυμίας, αλλά σαν προτεραιότητα που την επισκιάζει, εάν υπάρχει!

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 01:20, 23-08-12:

Μ'αρέσει που όλοι φέρνετε παραδείγματα αληθινής φιλίας,δίχως κάποιο ίχνος ερωτισμού. Ναι,μπορεί να μην νιώθετε εσείς κάτι για τον άλλον,αλλά αυτόν τον ρωτήσατε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 01:23, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Μ'αρέσει που όλοι φέρνετε παραδείγματα αληθινής φιλίας,δίχως κάποιο ίχνος ερωτισμού. Ναι,μπορεί να μην νιώθετε εσείς κάτι για τον άλλον,αλλά αυτόν τον ρωτήσατε;
My thoughts exactly

Θαθελα να πιστευω πως υπαρχει, αλλα η μεχρι τωρα εμπειρια μου μου εχει δειξει το αντιθετο..

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 09:40, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από alitaki17
συγγνωμη βρε παιδι μου για να καταλαβω..επειδη ο 22αχρονος εκανε θεμα για αυτα που της ανεβαζες....σταματησε να σου μιλαει?..
Αρχισε να πιστευει πως ισως ειχε δικιο αυτος και πως τους ζηλευα!! Και τωρα μιλαμε περιστασιακα γιατι ΟΛΗ μερα ειναι με αυτον ενω με τους αλλους φιλους της βρισκεται 1 φορα την βδομαδα λογω Καλοκαιριου και καλα!! Καταντησα οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι επειδη μπηκε αναμεσα στην φιλια μας!!

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Ημουν καλος φιλος με μια κοπελα 6 μηνες εγω δεν της φερομουν φιλικα αλλα εκεινη ειχε βαλθει να γινουμε κολλητοι μεχρι που της εριξα την βομβα και γινηκε τσι τρελης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 24-08-12 στις 11:27. Αιτία: merge...για να απαντήσουμε σε πολλά μηνύματα μαζί χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:40, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Tzeka chocola
“A guy and a girl can be just friends, but at one point or another, they will fall for each other...Maybe temporarily, maybe at the wrong time, maybe too late, or maybe forever”
αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ.

Καταρχάς με το όρο "αληθινή φιλία" εννοώ να μπορώ να του μιλήσω όπως θα μίλαγα στην κολλητή μου και το να βγούμε για καφέ οι δυό μας είναι απολύτως ισοδύναμο με το να βγω με την κολλητή μου.

Αρχικά προσπερνώ ότι αν έχεις δεσμό είναι δύσκολο να πείσεις τον άλλο ότι δεν υπάρχει θέμα να βγεις με το Σάκη οι δύο σας για καφέ και ότι όχι, το ότι σε πήρε 3 η ώρα τη νύχτα γιατί είχε τα υπαρξιακά του ΔΕΝ σημαίνει ότι σου την πέφτει. ΕΣΤΩ ότι τον έχεις πείσει ή έστω ότι δεν έχεις δεσμό.

Σε όσες φιλικές σχέσεις είχα με άντρες (όχι απλώς κοινωνικές ή γνωριμίες ή στην ίδια παρέα) αλλά και σε όσες ξέρω από φίλες μου σε κάποια στιγμή της ζωής μου είτε τον σκέφτηκα αλλιώς είτε με σκέφτηκε αυτός αλλιώς. Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έγινε κάτι (βασικά σε καμία περίπτωση δεν έγινε) αλλά κάποια στιγμή μπήκαν άλλες σκέψεις στο μυαλό μου ή του.

Ακόμα και σε περίπτωση γνωστού μου και φίλης μου που είναι μαζί πραγματικά από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε η κοπέλα (έχουν 1 χρόνο διαφορά, τα σπίτια τους είναι πάνω κάτω κ παίζαν από ...βρέφη μαζί, σπούδασαν το ίδιο πράγμα στην ίδια πόλη, επέστρεψαν και οι 2 στα πατρικά τους κτλ) κάποια στιγμή και αυτός την είχε σκεφτεί αλλιώς και αυτή το ίδιο (αν και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές).

Οπότε πράγματι, ΕΝ ΤΕΛΕΙ μπορεί να είναι "καθαρή" φιλία, αλλά θα περάσει τα ...στάδια της πρώτα μάλλον...

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask έγραψε στις 15:34, 23-08-12:

Kαλα ας το παμε με τη λογικη λοιπον. Δεν ειναι λιγο απιθανο τοσα δις ανθρωποι να μην υπαρχει καμια περιπτωση ουσιαστικης φιλιας μεταξυ ενος ανδρα και μιας γυναικας? ;-)

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:38, 23-08-12:

Εγώ πιστεύω ότι άνετα μπορεί να υπάρξει απλή φιλία (χωρίς ερωτική έλξη) ανάμεσα σε έναν άνδρα και μια γυναίκα. Εγώ έκανα παρέα με ένα κύριο 25 χρόνια μεγαλύτερό μου -γεροντοπαλίκαρο κι έτσι- για 4 χρόνια. Όταν ξεκίνησε η φιλία μας, εγώ ήμουν 29 κι αυτός 54. Ήμασταν και συνάδελφοι και συμφοιτητές κατά σύμπτωση. Είχαμε, κοινά ενδιαφέροντα. Ταιριάζαμε σε όλα, αλλά ποτέ δεν με είδε ερωτικά ούτε εγώ αυτόν. Το είχα εκτιμήσει πάρα πολύ που με έβλεπε ως άνθρωπο με πνευματική και ψυχική οντότητα κι όχι ως ηδονικό σκεύος. Είχαμε πάει μια φορά μαζί στην Ιταλία και μείναμε σε ξεχωριστό δωμάτιο το κάθε άτομο. Επόμενο ήταν, αφού ήμασταν μόνο φίλοι. Ανταλλάσσαμε ιδέες σε θέματα εργασίας, αλληλοβοηθιόμασταν στα μαθήματα της σχολής, αλλά έμενε αυτός στο σπίτι του κι εγώ με τους γονείς μου. Επόμενο είναι αφού ήμασταν μόνο φίλοι.
Πηγαίναμε βόλτα σε μέρη που άρεσαν και στους δύο. Γενικά πέρασα υπέροχα μαζί του αυτά τα 4 χρόνια και το χάρηκα αυτό το φιλικό συναίσθημα. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει έρωτας με έναν εκπρόσωπο του αντίθετου φύλου για να περάσεις καλά. Και οι πνευματικές σχέσεις που βασίζονται στην ψυχική προσέγγιση έχουν μεγάλη αξία. Η διαφορά ηλικίας δεν αποτελούσε πρόβλημα. Αντίθετα μου άρεσε που ήταν αρκετά μεγαλύτερός μου. Άλλωστε σ' αυτή την ηλικία οι άνδρες θέλουν μόνο μια παρέα και ένα ψυχικό άγγιγμα. Ε, αυτό ήθελα κι εγώ, οπότε μου ήρθε κουτί.
Ωστόσο, όταν αυτός πήρε μετάθεση στο σπίτι του στη Λάρισα, πριν δύο χρόνια, χώρισαν οι δρόμοι μας. Εγώ είμαι Αθηναία κι αυτός Λαρισαίος. Τι να έκανε; Να μην πήγαινε στο σπίτι του; Επόμενο ήταν. Έχει τους δικούς του ανθρώπους.
Καλά μέχρι εδώ, αλλά από τότε άλλαξε τηλέφωνο, MSN, mail, facebook, SKYPE και δεν τον ξαναβρήκα ποτέ. Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αυτό. Ελπίζω τουλάχιστον να περνάει καλά εκεί που είναι. Πάντως τον πρώτο χρόνο της απουσίας του μου έλειπε πολύ. Τώρα συνήθισα. Το πήρα απόφαση. Γιατί να μην μου πει μια κουβέντα; Αν είχε παράπονα, μπορούσε να τα συζητήσει μαζί μου και θα διορθωνόμουν, αν και νομίζω ότι του φέρθηκα πολύ καλά. Από τότε πληγώθηκα και δεν θέλω ποτέ πια να συνδεθώ με κανέναν άνδρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 23-08-12 στις 15:45. Αιτία: τυπογραφικό λάθος
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 16:12, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αυτό.

εγω επιμενω πως εισαι τρολλ
δε γινεται να πιστευεις πως αυτος ενιωθε μια "αθωα" φιλια για σενα
οι φιλοι,οι πραγματικοι φιλοι,δε μας γυρνουν την πλατη χωρις δευτερη κουβεντα

απλα

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

H alitaki17 έγραψε στις 17:49, 23-08-12:

Αρχισε να πιστευει πως ισως ειχε δικιο αυτος και πως τους ζηλευα!! Και τωρα μιλαμε περιστασιακα γιατι ΟΛΗ μερα ειναι με αυτον ενω με τους αλλους φιλους της βρισκεται 1 φορα την βδομαδα λογω Καλοκαιριου και καλα!! Καταντησα οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι επειδη μπηκε αναμεσα στην φιλια μας!!

να σου πω την αληθεια.....δεν φταιει μονο αυτος ..φταιει και η κοπελα η οποια καθεται και να τον ακουει αντι να αναπτυξει ελευθερη βουληση....δηλάδη αν της πει να παει να πνιγει εκεινη θα παει?...εε βεβαια οταν εχεις αγορι ξεχνας τους φιλους σου....ποσο μου την δινει αυτη η συμπεριφορα!!!....

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 18:42, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από alitaki17
να σου πω την αληθεια.....δεν φταιει μονο αυτος ..φταιει και η κοπελα η οποια καθεται και να τον ακουει αντι να αναπτυξει ελευθερη βουληση....δηλάδη αν της πει να παει να πνιγει εκεινη θα παει?...εε βεβαια οταν εχεις αγορι ξεχνας τους φιλους σου....ποσο μου την δινει αυτη η συμπεριφορα!!!....
Απεδειξε και αυτη πως δεν ημουν τοσο σημαντικος για αυτην οσο το αλλο της μισο οπως πιστευει πως αυτος ειναι!! Ομως εγω παντα θα την αγαπαω ΣΑΝ ΦΙΛΗ γιατι ηταν το μοναδικο ατομο που ηξερε τα παντα για μενα και δεν με ενοιαζε,ηταν το κολληταρι μου αν και κοριτσαρος!!Μπορουσα να κανω τα παντα μαζι της σαν φιλος αλλα εκεινη διαλεξε να τελειωσουν ετσι τα πραγματα!

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

H alitaki17 έγραψε στις 18:47, 23-08-12:

Απεδειξε και αυτη πως δεν ημουν τοσο σημαντικος για αυτην οσο το αλλο της μισο οπως πιστευει πως αυτος ειναι!! Ομως εγω παντα θα την αγαπαω ΣΑΝ ΦΙΛΗ γιατι ηταν το μοναδικο ατομο που ηξερε τα παντα για μενα και δεν με ενοιαζε,ηταν το κολληταρι μου αν και κοριτσαρος!!Μπορουσα να κανω τα παντα μαζι της σαν φιλος αλλα εκεινη διαλεξε να τελειωσουν ετσι τα πραγματα!
χαχαχα...εγω συμφωνω μαζι σου...επειδη εκεινη..σε εγραψε...σορρυ κιολας....δεν σημαινει πως θα κανεις και συ το ιδιο.....απο οτι καταλαβαινω ειναι ενα σημαντικο κομματι της ζωης σου...απλα δεν εκτιμησε την δικη σου αξια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 24-08-12 στις 11:30. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 19:04, 23-08-12:

Βεβαίως και υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας!
Και το λέω από εμπειρία! Με την αδερφή της κοπέλας μου είμαστε κολλητάρια!!!

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:52, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima

εγω επιμενω πως εισαι τρολλ
δε γινεται να πιστευεις πως αυτος ενιωθε μια "αθωα" φιλια για σενα
οι φιλοι,οι πραγματικοι φιλοι,δε μας γυρνουν την πλατη χωρις δευτερη κουβεντα

απλα
Καμία σχέση με τρολ. Εξέφρασα απλώς την εμπειρία μου. Εξάλλου μπορεί ο άνθρωπος να μην ζει. Να μην τον κατηγορώ άδικα.
Το πως βιώνει ο/η καθένας/μία τη σχέση του/της είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Πάντα βρίσκουμε ανθρώπους με παρεμφερή συστήματα αξιών και παρόμοιο τρόπο σκέψης. Υπάρχουν και άνθρωποι με αγνές προθέσεις.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:47, 23-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ.

Καταρχάς με το όρο "αληθινή φιλία" εννοώ να μπορώ να του μιλήσω όπως θα μίλαγα στην κολλητή μου και το να βγούμε για καφέ οι δυό μας είναι απολύτως ισοδύναμο με το να βγω με την κολλητή μου.

Αρχικά προσπερνώ ότι αν έχεις δεσμό είναι δύσκολο να πείσεις τον άλλο ότι δεν υπάρχει θέμα να βγεις με το Σάκη οι δύο σας για καφέ και ότι όχι, το ότι σε πήρε 3 η ώρα τη νύχτα γιατί είχε τα υπαρξιακά του ΔΕΝ σημαίνει ότι σου την πέφτει. ΕΣΤΩ ότι τον έχεις πείσει ή έστω ότι δεν έχεις δεσμό.

Σε όσες φιλικές σχέσεις είχα με άντρες (όχι απλώς κοινωνικές ή γνωριμίες ή στην ίδια παρέα) αλλά και σε όσες ξέρω από φίλες μου σε κάποια στιγμή της ζωής μου είτε τον σκέφτηκα αλλιώς είτε με σκέφτηκε αυτός αλλιώς. Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έγινε κάτι (βασικά σε καμία περίπτωση δεν έγινε) αλλά κάποια στιγμή μπήκαν άλλες σκέψεις στο μυαλό μου ή του.

Ακόμα και σε περίπτωση γνωστού μου και φίλης μου που είναι μαζί πραγματικά από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε η κοπέλα (έχουν 1 χρόνο διαφορά, τα σπίτια τους είναι πάνω κάτω κ παίζαν από ...βρέφη μαζί, σπούδασαν το ίδιο πράγμα στην ίδια πόλη, επέστρεψαν και οι 2 στα πατρικά τους κτλ) κάποια στιγμή και αυτός την είχε σκεφτεί αλλιώς και αυτή το ίδιο (αν και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές).

Οπότε πράγματι, ΕΝ ΤΕΛΕΙ μπορεί να είναι "καθαρή" φιλία, αλλά θα περάσει τα ...στάδια της πρώτα μάλλον...
Συμφωνω με ολο το ποστ , αλλα πιστευω ειδικα η παραγραφος που τονισα με τα bold τα λεει ολα.
Ευγε Resident!

Παράθεση

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ClairDeLune
H ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ClairDeLune έγραψε στις 00:06, 20-12-12:

Εννοείται ότι υπάρχει! Και μάλιστα είναι και καλύτερα!

Παράθεση

Margaritisole (Μαργαρίτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Margaritisole
Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Margaritisole έγραψε στις 15:56, 27-12-12:

Φιλία Άνδρα με Άνδρα = Μια ζωή

Φιλία Γυναίκα με Άνδρα = Έξι μήνες

Φιλία Γυναίκα με Γυναίκα = Έξι μήνες

Επίσης άνδρες - γυναίκες αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά αυτήν την φιλοσοφία της πραγματικής φιλίας.
Δηλαδή οι άνδρες εννοούν για ολόκληρη την ζωή ενός ανθρώπου ενώ οι γυναίκες το μεσοδιάστημα των έξι μηνών.
Δεν είναι κάτι κακό απλά έτσι λειτουργεί το κάθε φύλο.

Επίσης για να στηρίξω το επιχείρημα αυτό θα σας δώσω τα εξής.

Ως προς τα αγόρια σκεφτόμαστε με την ΛΟΓΙΚΉ όπως όσα έχουμε περάσει δηλαδή το παρελθόν μετά έχουμε να καλύψουμε τις ανάγκες ένας τον άλλων (κοινώς πάρε-δώσε), την αμοιβαιότητα ( ο λόγος μας είναι συμβόλαιο ) ακόμα έχουμε το αίσθημα του κοινού ( αμάξι , μηχανάκι , λεφτά , κοινές γκόμενες "κοινώς δημόσιες μήτρες ", τρώμε ακόμα και από το ίδιο πιάτο. )

Διαχρονικές αξίες*

Ως προς τα κορίτσια σκεφτόμαστε με τον ΣΥΝΑΊΣΘΗΜΑ όπως το μυστήριο που μας εμπνέει η άλλη κοπέλα (δηλαδή το πάθος το καινούργιο), αλλαγή τρόπου ζωής στα νέα δεδομένα ( νέος τρόπος ζωής ), ανταγωνισμός ("κοινώς μαθήματα, ομορφιά, ανωτερότητα" σε αυτό το σημείο να παραθέσω ότι ο ανταγωνισμός αυξάνει δραματικά το συναισθηματισμό.

Μη διαχρονικές αξίες*

Ως προς εμένα,
Ναι υπάρχει για τους άνδρες΄- άνδρες πραγματική φιλία (πραγματική) ζωής. Όχι έξι μηνών.
Ναι υπάρχει για τους άνδρες - γυναίκες πραγματική φιλία (πραγματική) έξι μηνών. Όχι ζωής. (όπου είναι και το θέμα μας)
Ναι υπάρχει για τους γυναίκες - γυναίκες πραγματική φιλία (πραγματική) έξι μηνών. Όχι ζωής.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:01, 27-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Margaritisole
Φιλία Άνδρα με Άνδρα = Μια ζωή

Φιλία Γυναίκα με Άνδρα = Έξι μήνες

Φιλία Γυναίκα με Γυναίκα = Έξι μήνες
Και έβγαλες τέτοια βαρύγδουπα συμπεράσματα στα 21 σου χρόνια?

Παράθεση

Margaritisole (Μαργαρίτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Margaritisole
Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Margaritisole έγραψε στις 16:21, 27-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Και έβγαλες τέτοια βαρύγδουπα συμπεράσματα στα 21 σου χρόνια?
Κατά την εμπειρία σου πόσο πιστεύεις ότι είναι?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:25, 27-12-12:

Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι άντρας ή γυναίκα.
Έχει να κάνει με τον άνθρωπο.
Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική σταθερότητα, αφοσίωση κτλ.
Σαν γενική παρατήρηση λέω ότι οι άντρες κρατούν φιλίες χρόνια, όμως η φιλία είναι "επιφανειακή", δηλαδή μπασκετάκι, μπυρίτσα, καμια συζήτηση για κανένα γκομενάκι και μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει εμβάθυνση.

Και πάλι αυτό όμως είναι γενικό γιατί έχω δει και ένα σωρό άντρες που ανοίγονται.

Αυτό το μέσα σε όρια έξι μηνών δεν καταλαβαίνω.
Μου φαίνεται πολύ αφελές και βιαστικό.

Φιλικά πάντα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους