Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 447)
Ναι
282
63,09%
Όχι
165
36,91%

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 17:39, 02-03-15:

Για να ειναι φιλια πρεπει να πιανεις τα μεμε της και να νιωθεις σαν να πιανεις το μπουτι σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:32, 02-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Για να ειναι φιλια πρεπει να πιανεις τα μεμε της και να νιωθεις σαν να πιανεις το μπουτι σου.
Αμάν, βρε aladdin!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RiSe
Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O RiSe έγραψε στις 13:20, 01-11-15:

Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?
Φυσικά, μετά τα...80!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SunnyG (Faith)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SunnyG
H Faith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H SunnyG έγραψε στις 17:17, 07-11-15:

Ναι ...ίσως...χμμμ είχα φίλους άντρες γιατί πολύ απλά δεν με δελέαζε η γυναικία φιλία ... τι γίνεται όμως όταν ένας απ' τους δύο θέλει...Και χειρότερα τι γίνεται αν και οι δύο θέλουν...Θα σας πω εγώ "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ"
ω μα φυσικά ξέρω τα πάντα για σένα και συ για μένα και είμασταν σαν δύο πεντάχρονα που εκαναν τα παντα μαζι ...
προσοχή προσοχή ΜΗΝ δεθείς ποτέ παραπάνω με τον '' κολλητό'' σου τόσο ωστε να μοιάζετε δηλαδή σαν παντρεμένοι ...Δεν του ανηκετε και ποτεεεε μα ποτεεεε μην συγκρινεις γκομενο με τον κολλητο σου γιατι ο κολλητος σου βλέπεις δεν είναι σαν τα άλλα γουρούνια ξέρει να φέρεται...Αχχ μακάρι να είχες με κάποιον τη σχέση που χεις με τον κολλητό σου γιατι...μπλα μπλα μπλα...Απλά μην...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Balloon7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Balloon7
H Balloon7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Balloon7 έγραψε στις 18:43, 07-11-15:

Δεν ξέρω αν υπάρχει, είναι πολλοί οι πειρασμοί!!!
Μια φορά κι ένα καιρό γνώρισα ένα αγόρι ,το οποίο δεν μου άρεσε (στην αρχή τουλάχιστον) και γενικότερα δεν ήταν το στύλ του αγοριού που μου αρέσει, ήταν χοντρούλης με γυαλιά.Ωστόσο βρήκαμε κάποια κοινά τα οποία μας οδήγησαν σε μια εξαιρετική φιλία! Βγαίναμε με παρέες ή μόνοι μας και με τον καιρό άρχισε να μου φαίνεται ακόμα πιο συμπαθητικός.Μερικές φορές ήθελα να τον αγκαλιάσω (φιλικά???).Τον θαύμαζα και αυτό με έκανε να σκεφτώ πόσο γοητευτικός ήταν τελικά(αδυνάτισε κιόλας). Ο καιρός περνούσε και όλα ήταν μια χαρά ώσπου μπήκε στην ζωή του η αγαπημένη του και κόψαμε τα πολλά πολλά(όπως θεωρώ οτι είναι και το σωστό) .Εγώ άρχισα να ζηλεύω, ζήλευα επειδή δεν μου έδινε την σημασία που ήθελα,και ναι ,ζητούσα αποκλειστικότητα!!!Ποτέ δεν σκέφτηκα να του την πέσω ,και ποτέ δεν τον θεώρησα ως προτεινόμενο γκόμενο ,αλλά για κάποιον περίεργο λόγο αναπτύχθηκε αυτήν η ζήλια και η σκέψη ότι μου τον παίρνει μια άλλη. Τελικά έκανα κι εγώ μια σχέση και αυτήν η ζήλια έχει φύγει.Παραμένουμε δύο απλοί φίλοι, και είμαστε φίλοι γιατί και οι δύο επιλέξαμε να είμαστε.
Ο καθένας νομίζω χτίζει τις σχέσεις που θέλει και βάζει κάποια όρια.Αν θέλεις να παραμείνετε φίλοι ποτέ μην αφήσεις ανεξέλεγκτα τα συναισθήματά σου

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:14, 08-11-15:

Θα ήταν χρήσιμο κάποιος να ορίσει τι είναι η πραγματική φιλία πρώτα ώστε να μπορούμε να δώσουμε έγκυρες απαντήσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:54, 09-11-15:

Περισσότερο οι γυναίκες τείνουν να υποστηρίζουν ότι υπάρχει πραγματική φιλία ανάμεσα στα 2 φύλα. Ο λόγος είναι ότι πολλές φορές μεταξύ των γυναικών αναπτύσσονται αντιζηλίες ακόμα και για ασήμαντα πράγματα και θεωρούν ότι η φιλία με έναν άντρα θα είναι πιο ομαλή. Τώρα όσον αφορά το ερώτημα, βλέπω ότι πολλοί βάζετε σαν πιθανό εμπόδιο το γεγονός ότι μπορεί να υπάρξει ερωτική έλξη ανάμεσα στα άτομα διαφορετικού φύλου, αλλά δεν είναι αυτός ο βασικός λόγος. Φιλία μπορεί να υπάρξει, δεν μπορεί όμως να είναι το ίδιο οπως θα ήταν ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φίλου. Εγώ προσωπικά έχω φίλες κοπέλες, αλλά αυτά που μοιράζομαι μαζί τους, εκείνα που μοιράζονται αυτές μαζί μου ή οι τρόποι με τους οποίους εκφράζομαι είναι μέχρι ένα σημείο. Δεν μπορώ να μιλάω με μια φίλη π.χ για γκομενικά ελεύθερα όπως θα μιλούσα με έναν φίλο μου. Όπως και δεν θα θελα να να μάθω λεπτομέρειες για τα γκομενικά της φίλης μου, τις οποίες με την σειρά της μοιράζεται μόνο με τις φίλες της.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 17:59, 09-11-15:

Ειχα διαβασει καπου οτι ο λόγος που οι γυναικες βλεπουν τους αντρες ως φιλους ειναι επειδη τους βλεπουν ως ανθρωπους ενω οι αντρες εχουν μαθει να βλεπουν τις γυναικες ως σεξουαλικα αντικειμενα ή τελος παντων, μόνο για να κανουν σχέση μαζί τους. Ακραιο? Αν σκεφτουμε λιγο πως προβαλει η κοινωνία τις γυναικες στην τηλεοραση, στις ταινιες, σε περιοδικά και τις σεξουαλικοποιει εντελως,δεν θα το ελεγα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:37, 09-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Ειχα διαβασει καπου οτι ο λόγος που οι γυναικες βλεπουν τους αντρες ως φιλους ειναι επειδη τους βλεπουν ως ανθρωπους ενω οι αντρες εχουν μαθει να βλεπουν τις γυναικες ως σεξουαλικα αντικειμενα ή τελος παντων, μόνο για να κανουν σχέση μαζί τους. Ακραιο? Αν σκεφτουμε λιγο πως προβαλει η κοινωνία τις γυναικες στην τηλεοραση, στις ταινιες, σε περιοδικά και τις σεξουαλικοποιει εντελως,δεν θα το ελεγα.
Ανέκαθεν οι γυναίκες σεξουαλικοποιούνταν, όπως και οι άντρες πορτοφολοποιούνταν. Ο λόγος που οι γυναίκες θεωρούν πως υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ των δύο φύλων είναι επειδή έχουν συνήθως υψηλότερα στανταρ για τους άντρες (τουλάχιστο μέχρι να πατήσουν τα 30) που θέλουν να είναι μαζί ενώ οι άντρες πολύ χαμηλότερα για τις γυναίκες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 21:49, 09-11-15:

Δεν είναι παραπάνω από πιθανό σε μια φιλία με τις συζητήσεις μέχρι το πρωί, την αμοιβαία εμπιστοσύνη, το γεγονός ότι γνωρίζεις το χαρακτήρα του άλλου ή της άλλης(και προφανώς σ' αρέσει για να είστε φίλοι), τα κοινά ενδιαφέροντα κ.α να αρχίσει κάποιος από τους δυο να δαγκώνει την λαμαρίνα ακόμα και αν δε το επιδιώκει?

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 13:57, 10-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από SunnyG
Ναι ...ίσως...χμμμ είχα φίλους άντρες γιατί πολύ απλά δεν με δελέαζε η γυναικία φιλία ... τι γίνεται όμως όταν ένας απ' τους δύο θέλει...Και χειρότερα τι γίνεται αν και οι δύο θέλουν...Θα σας πω εγώ "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ"
what's the problem?

Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 17:31, 10-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική?
Εντάξει, ρίχνουμε νερό στο κρασί μας, δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να ...πηδιούνται όλοι με όλες!

Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 21:36, 17-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα.
Πραγματικά?ΟΧΙ.Ποτε ενας ανδρας δε θα πάψει να κοιταζει(έστω και ασυναίσθητα μια γυναίκα ερωτικά)ακόμη και στην άκρη του μυαλου του..Γιατί πολύ απλα ειναι δύο διαφορετικοί κόσμοι που ο ένας πάντα θα επιδιώκει κάτι απο τον άλλον είτε συνειδητά είτε ασυναίσθητα....Με τη συχνη επαφή θα ερθουν πιο κόντα και οταν για τον εναν αυτο θα μεταφραζεται οτι" δενομαι με τον ταδε,γινομαστε πιο στενοί φίλοι " τότε ο αλλος θα το μεταφρασει οτι "ηρθε η ωρα ν αποκαλυφθει η αληθεια" και τοτε?
Πριν λίγο καιρό πίστευα!..Αλήθεια πίστευα οτι ένας ανδρας μπορει να δει φιλικά μια γυναίκα..
Πλεον ΟΧΙ..!Και ενα παραδειγμα ειναι ενας απο τους καλυτερους μου φίλους.ποτέ δε με πλησίασε με τη προυπόθεση να γινουμε φίλοι αλλα αυτο που ηθελε και δε τολμουσε να παραδεχτει ηταν οτι ηθελε να με κάνει γκομενα του...
Μα φυσικα δε του περασε...Η εισαι φίλος ή είσαι γκομενος..ΤΕΛΟΣ..Δε χωρουν επιλογες!
Οπότε η δική μου γνώμη είναι οτι καποια στιγμή ο ενας απο τους δυο θ αποκαλυφθει..Και ειναι κρίμα γιατι αυτοματως γκρεμιζονται φιλιες που τελικα μονο ο αλλος εβλεπε..

Και το αλλοκοτο ειναι οτι παρολ'αυτα θα συμφωνησω στο τελευταιο...Κι εγω συννενοουμαι πολυ καλυτερα με αντρες παρα με γυναίκες..Δε ξέρω πως γίνεται αλλα καλως η κακως η επικοινωνια η χημεια ολα μαζι τους ειναι μετρα καλυτερα απο της γυναικας η οποια πρωτα πρωτα θα βγαλει ζηλεια..Δυστυχως,
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evalliaChefαρα : 17-12-16 στις 21:39.
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 21:41, 17-12-16:

Δεν ισχύει αυτό αν η κοπέλα είναι χοντρή.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 21:52, 17-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από evalliaChefαρα
Πριν λίγο καιρό πίστευα!..Αλήθεια πίστευα οτι ένας ανδρας μπορει να δει φιλικά μια γυναίκα..
Πλεον ΟΧΙ..!Και ενα παραδειγμα ειναι ενας απο τους καλυτερους μου φίλους.ποτέ δε με πλησίασε με τη προυπόθεση να γινουμε φίλοι αλλα αυτο που ηθελε και δε τολμουσε να παραδεχτει ηταν οτι ηθελε να με κάνει γκομενα του...
Ναι μωρέ σε χάλασε κιόλας. Δεν καταλαβαίνω γιατί το παίζεις και θυμωμένη-θιγμένη. Λες και δεν χρειαζόσουν κάποιον για να κάνεις πρόβα τους ρόλους σου..
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:23, 17-12-16:

Απλά σε είδε δυναμική και φοβήθηκε το παιδί να εκφραστεί.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 23:42, 17-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Λες και δεν χρειαζόσουν κάποιον για να κάνεις πρόβα τους ρόλους σου..
Δεν δίνει εξετάσεις για εισαγωγή σε δραματική σχολή για να χρειάζεται πρόβα.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 11:18, 18-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Ναι μωρέ σε χάλασε κιόλας. Δεν καταλαβαίνω γιατί το παίζεις και θυμωμένη-θιγμένη. Λες και δεν χρειαζόσουν κάποιον για να κάνεις πρόβα τους ρόλους σου..
Γλυκειά μου,τους ρόλους μου ,τους κάνω σε λίγους και καλούς...Όχι άιντε χάιντε όλοι μέσα στο χωρό.
Εγώ ξέρεις τι δε καταλαβαίνω?
Γιατί οι γυναίκες τις περισσότερες φορές "χωρίς λόγο" γίνονται τόσο ζηλιάρες?
Απίστευτο
Απορώ γιατί οι αντρες έχουν τόση καλή χημεία μεταξύ τους,δένονται τόσο γρηγορα με τον άλλον ακόμη και όταν αυτόν μπορεί να τον γνωρίζουν μόνο 1 βδομάδα,1 μήνα π.χ. και δημιουργούν γερή-δυνατή-αληθινή φιλία(στοιχείο που εκλείπει στις μέρες μας).Και όσα χρόνια και αν θα περάσουν παραμένουν φίλοι...Εχουν ντομπρες συμπεριφορές και δε στέκονται σε μικροπράγματα και βλακώδεις διαφορές.(μιλώντας στο σύνολο πάντα)
Αντιθέτως η γυναικεία φιλία χτίζεται μακροπρόθεσμα και με πολύ κόπο.Και παρόλ' αυτά η μία κάτι μοχθηρό θα κρύβει στο βαθος της καρδιάς της για την άλλη στο τέλος...Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι βλέπουμε συνεχώς αντρικές φιλίες αλώβητες στο χρονο που όλο και πιο πολύ συσφίγγονται ,ενώ γυναικείες ελάχιστες .. Οπως επίσης και "φίλες" που ήταν χρόνια μαζί και στο τέλος σπάσανε γιατι καποια έκανε στραβή...
Τραγικό!
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 11:24, 18-12-16:

Τραγικός είναι κι ο (καθόλου) εσωτερικευμένος μισογυνισμός από άτομα του ίδιου του φύλου, αλλά τι να πεις! Οι ντόμπροι άντρες και οι ύπουλες-μοχθηρές γυναίκες - φίδια που κοιτάνε πώς να σου τη φέρουν, σαν σκηνικό από σαπουνόπερα ακούγεται, πρωτοτυπία μηδέν. Αλίμονο αν τόσα δις άνθρωποι εντάσσονται σε δύο περιγραφές - καρικατούρες (μιλώντας στο σύνολο πάντα).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anonyme : 18-12-16 στις 11:32. Αιτία: Καταραμένο Τ9
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 11:43, 18-12-16:

Να σας πω την αλήθεια, εγώ με τον πρώην μου είχαμε φιλική σχέση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ήμασταν και συμφοιτητές. Επειδή κι εγώ κι εκείνος είμαστε συνεσταλμένοι ως άτομα αργήσαμε κάπως να προχωρήσουμε σε σχέση. Αν και έκανε εκείνος το πρώτο βήμα, εγώ του εδωσα το πάτημα. Έβαλα το δόλωμα (ένα βιβλίο φυσικής) κι εκείνος τσίμπησε. Μια μέρα στη σχολή άφησα επάνω στο θρανίο μου ένα βιβλίο σχετικό με τη διδασκαλία των φυσικών επιστημών στην προσχολίκή ηλικία, το οποίο είχα αγοράσει, γιατι εκπονούσα ένα πρόγραμμα ευέλικτης ζώνης με τα νήπια. Εκείνος λοίπόν το είδε και μου λέει διστακτικά: "Μπορώ να δω το βιβλίο;" Του λέω: "Κάτσε δίπλα μου και θα τα δεις όλα". Έτρεμαν τα πόδια μου, αλλά το είπα. Βλέπετε, αυτός ως φυσικός είχε τρέλα με τη φυσική κι εγώ άδραξα την ευκαιρία να τον κερδίσω με αυτόν τον τρόπο. Εδώ κι ενάμιση χρόνο έχουμε χωρίσει, αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω ότι τον έχω ξεπεράσει πλήρως.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 18-12-16 στις 13:58.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 12:39, 18-12-16:

Δεν ξέρω αν υπάρχει ή αν μπορεί να υπάρξει. Αλλά λίγο με νοιάζει. Όμορφο θα ήταν και να υπάρχει και να μην υπάρχει. Το καθένα από την πλευρά του. Σε άλλες περιπτώσεις τα πηγαίνω καλύτερα με άντρες και σε άλλες με γυναίκες. Έχω φίλους εδώ και χρόνια και από τα δύο φύλα.

Πάντως, καλό θα ήταν σκέψεις όπως: "δε μπορώ να κάνω φιλίες με γυναίκες γιατί δεν αντέχουν το φως μου και με ζηλεύουν" να τις αφήσουμε στην άκρη. Όταν επανειλημμένα χαλάν οι φιλίες σου και μένεις να αναρωτιέσαι "μα τι έκανα λάθος, όλα τα έκανα σωστά, άρα με ζηλεύουν" 99,99% των περιπτώσεων το φταίξιμο είναι δικό σου, ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος. Ναι, κάτι κάνεις στραβά και απομακρύνεις τους άλλους από κοντά σου. Άλλωστε, ανάλογα με το ποιοι είμαστε, πλησιάζουμε και, αντίστοιχα, τραβάμε τα ανάλογα άτομα. Το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες που παραπονιούνται ότι δεν υπάρχουν άντρες ή ότι οι άντρες τις κοροιδεύουν.
Παράθεση

Thatcherite

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Thatcherite
Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Thatcherite έγραψε στις 12:49, 18-12-16:

Γλυκειά μου,τους ρόλους μου ,τους κάνω σε λίγους και καλούς...Όχι άιντε χάιντε όλοι μέσα στο χωρό.
Απίστευτο
Απορώ γιατί οι αντρες έχουν τόση καλή χημεία μεταξύ τους,δένονται τόσο γρηγορα με τον άλλον ακόμη και όταν αυτόν μπορεί να τον γνωρίζουν μόνο 1 βδομάδα,1 μήνα π.χ. και δημιουργούν γερή-δυνατή-αληθινή φιλία(στοιχείο που εκλείπει στις μέρες μας).Και όσα χρόνια και αν θα περάσουν παραμένουν φίλοι...Εχουν ντομπρες συμπεριφορές και δε στέκονται σε μικροπράγματα και βλακώδεις διαφορές.(μιλώντας στο σύνολο πάντα)
Αντιθέτως η γυναικεία φιλία χτίζεται μακροπρόθεσμα και με πολύ κόπο.Και παρόλ' αυτά η μία κάτι μοχθηρό θα κρύβει στο βαθος της καρδιάς της για την άλλη στο τέλος...Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι βλέπουμε συνεχώς αντρικές φιλίες αλώβητες στο χρονο που όλο και πιο πολύ συσφίγγονται ,ενώ γυναικείες ελάχιστες .. Οπως επίσης και "φίλες" που ήταν χρόνια μαζί και στο τέλος σπάσανε γιατι καποια έκανε στραβή...
Τραγικό!
You're just too good to be true
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,076 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 12:57, 18-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Τραγικός είναι κι ο (καθόλου) εσωτερικευμένος μισογυνισμός από άτομα του ίδιου του φύλου, αλλά τι να πεις! Οι ντόμπροι άντρες και οι ύπουλες-μοχθηρές γυναίκες - φίδια που κοιτάνε πώς να σου τη φέρουν, σαν σκηνικό από σαπουνόπερα ακούγεται, πρωτοτυπία μηδέν. Αλίμονο αν τόσα δις άνθρωποι εντάσσονται σε δύο περιγραφές - καρικατούρες (μιλώντας στο σύνολο πάντα).
μακάρι να μπορούσα να βάλω 100 θετικές σε αυτό το ποστ και όχι μόνο μία
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα έγραψε στις 14:36, 18-12-16:

Ok gays..Έχετε δίκαιο..ΜΟΝΟ ΕΓΩ αλλα μονο εγω βλέπω στη ζωη τις περισσοτερες φορες (δε μιλώ απόλυτα) οταν γκρεμιζεται μια φιλία αφορα γυναίκες και όχι αντρες με αίτια να προερχονται απο λαδιά της αλλης..Επίσης εγω δεν ανέφερα προσωπικές μου φιλίες που χάλασαν και αγνοώ το γιατί.Απλα σε καθε πραγμα στη ζωη υπάρχουν ασφαλώς και εξαιρέσεις.....Ηταν αυτονόητο και περττο να το αναφερω ακομη και για μένα τη σουπερ μισογύνη!
Και ξερεις κάτι καλυτερα μισογύνη με λίγες δίπλα μου ,παρα κορόιδο.
Καλη καρδιά λοιπον και μακριά απο μισογυνηδες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 19-12-16 στις 20:52. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:57, 18-12-16:

Σε όσες ετερόφυλες σχέσεις μου δεν πήγαν καλά είχα κι εγώ μερίδιο ευθύνης (άλλοτε μεγαλύτερο κι άλλοτε μικρότερο). Δεν αισθάνομαι αδικημένη επειδή ο τάδε ή ο δείνα άντρας με άφησε για μια άλλη γυναίκα. Κάνω όμως συχνά τον αυτοέλεγχό μου και προσπαθώ να διορθώνομαι. Επίσης, είμαι ανύπαντρη από προσωπική επιλογή, καθώς κι επειδή οι στόχοι που έχω βάλει στη ζωή μου είναι -κατά πολύ- ασύμβατοι με τον γάμο. Κι ένα τρίτο, γιατί δεν μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απ' το δάχτυλό μου: Αν και είμαι φιλήσυχο άτομο με δοτικότητα και καλή ψυχή, έχω και πολλές ιδιορρυθμίες, οι οποίες δεν θα μου επέτρεπαν να έχω έναν επιτυχημένο γάμο. Είναι καλύτερα που το έχω συνειδητοποιήσει, γιατί διαφορετικά θα δυστυχούσα κι εγώ και η άλλη πλευρά. Θα ήταν άδικο λοιπόν να παραβλέπω τις δικές μου ιδιαιτερότητες και να τα ρίχνω στους άντρες. Υπάρχουν πολύ καλά παιδιά. Το πιστεύω αυτό ακράδαντα.
Τώρα, για να μην ξεφύγω από το θέμα, θα πω ότι τις περισσότερες φορές μια φιλική σχέση καταλήγει σε ερωτικό συναίσθημα. Μια ετερόφυλη σχεση μπορεί να παραμείνει φιλική μόνο αν δεν υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον. Στα κοινωνικά θέματα βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ο/η καθένας/μία μιλάει με βάση τις προσωπικές του εμπειρίες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 18-12-16 στις 16:03.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 15:54, 18-12-16:

Εγώ τα βάζω μόνο με όσους θεωρούν ότι κάνουν οι άλλοι μόνο λάθη που πηγάζουν από ζήλια, επειδή (όπως νομίζουν) δεν αντέχουν το "φως" τους. Δυστυχώς συναντάμε καθημερινά πολλά τέτοια παραδείγματα.
Οι προσωπικές επιλογές και αποφάσεις έπειτα από ώριμη σκέψη και αυτοκριτική δείχνουν έναν έξυπνο άνθρωπο που λογαριάζει και τη ζωή του και τους γύρω του. Αυτό είναι απόλυτα σεβαστό. Ζήλια φυσικά και μπορεί να υπάρχει ακόμη κι αν εσύ δεν δίνεις δικαίωμα. Δεν είναι, ωστόσο, γυναικείο προσόν.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:06, 18-12-16:

Ok gays..Έχετε δίκαιο..ΜΟΝΟ ΕΓΩ αλλα μονο εγω βλέπω στη ζωη τις περισσοτερες φορες (δε μιλώ απόλυτα) οταν γκρεμιζεται μια φιλία αφορα γυναίκες και όχι αντρες με αίτια να προερχονται απο λαδιά της αλλης..Επίσης εγω δεν ανέφερα προσωπικές μου φιλίες που χάλασαν και αγνοώ το γιατί.Απλα σε καθε πραγμα στη ζωη υπάρχουν ασφαλώς και εξαιρέσεις.....Ηταν αυτονόητο και περττο να το αναφερω ακομη και για μένα τη σουπερ μισογύνη!
Και ξερεις κάτι καλυτερα μισογύνη με λίγες δίπλα μου ,παρα κορόιδο.
Καλη καρδιά λοιπον και μακριά απο μισογυνηδες

αα και αν παρατηρήσω οτι απο τους 8 που σχολιασαν οι 5(εκτος μιας) ειναι γυναικες (που στα σχολια τους τα λικε ειναι παλι απο γυναικες)που κατακεραυνώνουν αυτα που λεω,υποστηριζοντας η μια την αλλη ...ναι ναι εχετε δίκιο ειμαι πολυ υπερβολικη και μισογυνης...πααρα πολυ..
Είναι πολύ ηλίθια γενίκευση τι περιμένεις; Το αν μπορείς να κάνεις φιλίες ή όχι έχει να κάνει με τον χαρακτήρα που κουβαλάει ο κάθε άνθρωπος. Επίσης οι αληθινοί/σταθεροί φίλοι είναι πολύ λίγοι για αυτό θα τύχει με πολλούς να χαθείς με τον καιρό, να τα σπάσετε ή να παιχτεί λαδιά. Δεν είναι τόσο περίεργο αλλά τώρα η μαλακία όλες οι γυναίκες δεν έχουν φιλίες γιατί είναι ζηλιάρες ενώ όλοι οι άντρες κάνουν σούπερ φιλίες νοοοοπ. Και ποια ζήλια δηλαδή αν είσαι ένας τύπος παρτάκιας δεν θα σε κάτσει φιλία για φιλία είτε είσαι γυναίκα είτε άντρας. Η λέξη κλειδί σε όλα αυτά είναι η ειλικρίνεια που οι πραγματικοί φίλοι την αντέχουν και τη δέχονται ενώ οι άλλοι πάνε στο διάολο. Δεν έχει να κάνει με τα φύλα. Simple as that.
Παράθεση

deviljoy

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη deviljoy
Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O deviljoy έγραψε στις 22:49, 18-12-16:

Απίστευτο
Τραγικό!
Πιστεύω πως η διαφορά μεταξύ των αντρικών και γυναικείων φιλιών βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο τρόπο ερωτικής προσέγγισης. Τι θέλω να πω. Οι άντρες κατά κύριο ρόλο προσεγγίζουν ενεργητικά το αντίθετο φύλο, δηλαδή όταν τους αρέσει κάποια κάνουν την πρώτη κίνηση, ενώ οι γυναίκες προσεγγίζουν παθητικά, δηλαδή χρησιμοποιούν την εμφάνισή τους για να προσελκύσουν τον άντρα που τους αρέσει. Σε μια αντρική φιλία λοιπόν, δεν υπάρχει ερωτικός ανταγωνισμός, επειδή είναι αυτοί που διαλέγουν ποια θα προσεγγύσουν και έτσι οι επιτυχίες του ενός δεν δρουν ανασταλτικά προς τις επιτυχίες του άλλου. Σε μια γυναικεία φιλία τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Επειδή και οι δύο προσελκύουν παθητικά δημιουργείται ερωτικός ανταγωνισμός, αν για παράδειγμα η μία από τις δύο είναι πιο όμορφη οι περισσότεροι άντρες θα προσεγγίζουν αυτή και όχι τη φίλη της. Και σε αντίθεση με τους άντρες που μπαίνουν σε ένα μπαρ και λένε θα την πέσω σε αυτήν και άρα μπορούν να "μοιράσουν" τις γυναίκες οι γυναίκες δεν μπορούν κάτι αντίστοιχο. Αν για παράδειγμα ένας άντρας αρέσει στην Α αλλά αυτουνού του αρέσει η Β και της την πέσει τι θα κάνει η Β? Θα πει πήγαινε στη φίλη μου? Η Α αυτομάτως θα το λάβει σαν προσβολή, ότι είναι η δεύτερη επιλογή γιατί ο άλλος διάλεξε την φίλη της.

Επίσης ένας λόγος είναι η βάση τις φιλίας. Οι περισσότερες αντρικές φιλίες βασίζονται σε κοινές δραστηριότητες. Είμαστε φίλοι γιατί παίζουμε μπάσκετ μαζί, πάμε μαζί στο γήπεδο, δουλεύουμε μαζί κτλ. Οι γυναίκες φίλιες από την άλλη βασίζονται στα συναισθήματα, είναι φίλη μου γιατί με καταλαβαίνει κτλ. Όταν βάλεις το συναίσθημα σε συνδυασμό με τον παραπάνω ανταγωνισμό που είπα έχεις ένα αρκετά εκρηκτικό μείγμα. Επίσης οι άντρες είναι πιο φόρα παρτίδα. Όταν γίνει η παρεξήγηση συνήθως θα υπάρξει μια αποσυμφόρηση της κατάστασης με ξυλίκι για παράδειγμα, ενώ οι γυναίκες σπάνια θα μαλώσουν, αλλά θα κρατήσουν απωθημένα η μία στην άλλη, πράγμα που διαβρώνει περισσότερο την φιλία.

Όλα αυτά φυσικά είναι στερεοτυπικά, δηλαδή αφορούν τους μέσους όρους. Προφανώς και μπορούν να υπάρξουν γυναικείες φιλίες πολύ καλύτερες από αντρικές, αλλά σαν μέσο όρο θα έλεγα πως οι άντρες κάνουν καλύτερες φιλίες με πολύ λιγότερο δράμα.

Όσον αφορά τις φιλίες μεταξύ φύλων, θα έλεγα πως είναι εφικτές, κυρίως όταν δεν υπάρξει ερωτικό ενδιαφέρον. Εγώ προσωπικά έχω αρκετές γυναίκες φίλες και όλες είναι γυναίκες οι οποίες δεν μου αρέσουν ερωτικά και δεν αρέσω κι εγώ σ' αυτές. Βέβαια πιστεύω πως οι φιλίες μεταξύ του ίδιου φίλου θα είναι πάντα δυνατότερες από τις άλλες, απλά και μόνο επειδή μπορούν να μοιραστούν περισσότερα πράγματα και επειδή έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης. Κοινώς είναι αυτό που λέμε υπάρχουν πράγματα που μόνο οι άντρες/γυναίκες μπορούν να καταλάβουν.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:34, 19-12-16:

Εγώ παιδιά θα θέσω κι άλλη παράμετρο, επειδή το έχω πετύχει στα μέχρι τώρα - 27 χρόνια μου - δύο φορές.

Αρχικά να πω ότι ως ομοφυλόφιλος που το έχω συνειδητοποιήσει από το δημοτικό, είχα αγόρια κολλητούς (όχι απλά φίλους), σε όλα μου τα σχολικά χρόνια. Ακριβώς το ότι δεν τους έβλεπα ερωτικά, τους έκανε φίλους κι ας ήμασταν πολύ δεμένοι. Περιττό να πω το ίδιο και για τις φιλίες μου με γυναίκες. Τις βλέπω εντελώς σαν φίλες. Έχει τύχει να μου την πέσει στην ψύχρα γυναίκα και όντας τόσο ανυποψίαστος, μου πήρε αντικανονικά πολλή ώρα να το καταλάβω.

Η νέα παράμετρος: έχω γνωρίσει ζευγάρια ίδιου φύλου (ένα ζευγάρι αντρών κι ένα ζευγάρι γυναικών) όπου και στις δύο περιπτώσεις ο ένας ήταν straight - κατά πως δήλωνε - και κατέληξε να έχει ερωτική σχέση με τον άλλον. Βέβαια να πω ότι και στις δύο περιπτώσεις που ξέρω, τα άτομα της κάθε σχέσης:
- ήταν νεαρά (εύρος 20 - 24 χρονών)
- ξεκινήσανε ως φίλοι και ταιριάξαν τόσο σαν άνθρωποι που "είπαν" να το γυρίσουν σε επίσημη σχέση και σεξουαλικό

Εμένα αν με ρωτάτε, δεν νομίζω να μπορούσα να το κάνω, αλλά μου κάνει εντύπωση που παρόλο που δεν είμαι και πολύ μεγάλος σε ηλικία και δεν ξέρω και πολύ κόσμο, έχω πετύχει το φαινόμενο μέχρι στιγμής 2 φορές! Οπότε το συμπέρασμά μου είναι ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή καθώς μιλάμε για σεξουαλικότητα, με αποτέλεσμα να μην είναι θέμα φύλου η φιλία, αλλά του πως αλληλεπιδρούν δύο άνθρωποι σε μια σχέση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 19-12-16 στις 12:46.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:02, 19-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από deviljoy
Πιστεύω πως η διαφορά μεταξύ των αντρικών και γυναικείων φιλιών βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο τρόπο ερωτικής προσέγγισης. Τι θέλω να πω. Οι άντρες κατά κύριο ρόλο προσεγγίζουν ενεργητικά το αντίθετο φύλο, δηλαδή όταν τους αρέσει κάποια κάνουν την πρώτη κίνηση, ενώ οι γυναίκες προσεγγίζουν παθητικά, δηλαδή χρησιμοποιούν την εμφάνισή τους για να προσελκύσουν τον άντρα που τους αρέσει. Σε μια αντρική φιλία λοιπόν, δεν υπάρχει ερωτικός ανταγωνισμός, επειδή είναι αυτοί που διαλέγουν ποια θα προσεγγίσουν και έτσι οι επιτυχίες του ενός δεν δρουν ανασταλτικά προς τις επιτυχίες του άλλου. Σε μια γυναικεία φιλία τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Επειδή και οι δύο προσελκύουν παθητικά δημιουργείται ερωτικός ανταγωνισμός, αν για παράδειγμα η μία από τις δύο είναι πιο όμορφη οι περισσότεροι άντρες θα προσεγγίζουν αυτή και όχι τη φίλη της. Και σε αντίθεση με τους άντρες που μπαίνουν σε ένα μπαρ και λένε θα την πέσω σε αυτήν και άρα μπορούν να "μοιράσουν" τις γυναίκες οι γυναίκες δεν μπορούν κάτι αντίστοιχο. Αν για παράδειγμα ένας άντρας αρέσει στην Α αλλά αυτουνού του αρέσει η Β και της την πέσει τι θα κάνει η Β? Θα πει πήγαινε στη φίλη μου? Η Α αυτομάτως θα το λάβει σαν προσβολή, ότι είναι η δεύτερη επιλογή γιατί ο άλλος διάλεξε την φίλη της.
Στους άντρες όμως και πάλι υπάρχει ανταγωνισμός. Παρόλο που η ομορφιά είναι πράγμα υποκειμενικό, αρκετές φορές θα συμφωνήσουμε σαν παρέα ως προς το ποια είναι η ωραία της απέναντι παρέας. Λέω αρκετές επειδή μου έχει τύχει να μην συμφωνούμε, ωστόσο αν έχεις απέναντι σου μια ωραία με πολλές μέτριες ας το πούμε τότε η διαφορά φαίνεται. Οπότε εκεί αυτομάτως αν έχεις στην παρέα σου κάποιον αρρενωπό ή πιο κοντά σε αυτό που θεωρούν τέλειο οι γυναίκες, τότε συμβιβάζεσαι και κοιτάς από τις άλλες ποια είναι η καλύτερη. Είναι ένας είδος ανταγωνισμού και αυτός. Τι πάει να πει "μοιράσουν", οι μοιρασιές δεν είναι ισάξιες.
Παράθεση

deviljoy

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O deviljoy έγραψε στις 15:03, 19-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Στους άντρες όμως και πάλι υπάρχει ανταγωνισμός. Παρόλο που η ομορφιά είναι πράγμα υποκειμενικό, αρκετές φορές θα συμφωνήσουμε σαν παρέα ως προς το ποια είναι η ωραία της απέναντι παρέας. Λέω αρκετές επειδή μου έχει τύχει να μην συμφωνούμε, ωστόσο αν έχεις απέναντι σου μια ωραία με πολλές μέτριες ας το πούμε τότε η διαφορά φαίνεται. Οπότε εκεί αυτομάτως αν έχεις στην παρέα σου κάποιον αρρενωπό ή πιο κοντά σε αυτό που θεωρούν τέλειο οι γυναίκες, τότε συμβιβάζεσαι και κοιτάς από τις άλλες ποια είναι η καλύτερη. Είναι ένας είδος ανταγωνισμού και αυτός. Τι πάει να πει "μοιράσουν", οι μοιρασιές δεν είναι ισάξιες.
Δεν υπάρχει αυτό που λες, ή τουλάχιστο δεν το έχω συναντήσει ποτέ ούτε σε παρέα μου, ούτε σε παρέα άλλων. Σε δύο παρέες που έχω, έχω δυο φίλους που είναι αυτό που λες, ψιλοί, γεροδεμένοι, με αρρενωπά χαρακτηριστικά, άντρες δηλαδή που κάθε γυναίκα στον πλανήτη βρίσκει αντικειμενικά ελκυστικούς. Όταν βγαίνουμε έξω και τύχει για παράδειγμα να αρέσει και στους δυο μας η ίδια κοπέλα, απλά θα το συζητήσουμε και θα της μιλήσει αυτός που το θέλει περισσότερο, ασχέτως του ότι ο άλλος μπορεί απλά να με καπελώσει άνετα. Υπάρχει αυτό που λέμε bro code. Απλά αν ήμασταν γυναίκες και ενεργούσαμε παθητικά, εγώ θα δα είχα καμία ελπίδα αν καθόμουν δίπλα της, γιατί όλοι οι άντρες θα πήγαιναν εκεί και εγώ δεν θα φαινόμουν καν, ενώ αυτή δεν θα μπορούσε να κάνει και τίποτα (τι να κάνει να σταματήσει να είναι όμορφη?). Έτσι εγώ θα έχανα πιθανούς άντρες απλά και μόνο γιατί ήμουν δίπλα της και υπήρχε αυτή η σύγκριση.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 18:18, 19-12-16:

Καταλαβαίνω αυτό που λες, ήθελα να το γενικεύσω λίγο μιας και οι άντρες ανταγωνίζονται ωστόσο όχι στην ίδια παρέα.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα έγραψε στις 23:07, 19-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από deviljoy
Δεν υπάρχει αυτό που λες, ή τουλάχιστο δεν το έχω συναντήσει ποτέ ούτε σε παρέα μου, ούτε σε παρέα άλλων. Σε δύο παρέες που έχω, έχω δυο φίλους που είναι αυτό που λες, ψιλοί, γεροδεμένοι, με αρρενωπά χαρακτηριστικά, άντρες δηλαδή που κάθε γυναίκα στον πλανήτη βρίσκει αντικειμενικά ελκυστικούς. Όταν βγαίνουμε έξω και τύχει για παράδειγμα να αρέσει και στους δυο μας η ίδια κοπέλα, απλά θα το συζητήσουμε και θα της μιλήσει αυτός που το θέλει περισσότερο, ασχέτως του ότι ο άλλος μπορεί απλά να με καπελώσει άνετα. Υπάρχει αυτό που λέμε bro code. Απλά αν ήμασταν γυναίκες και ενεργούσαμε παθητικά, εγώ θα δα είχα καμία ελπίδα αν καθόμουν δίπλα της, γιατί όλοι οι άντρες θα πήγαιναν εκεί και εγώ δεν θα φαινόμουν καν, ενώ αυτή δεν θα μπορούσε να κάνει και τίποτα (τι να κάνει να σταματήσει να είναι όμορφη?). Έτσι εγώ θα έχανα πιθανούς άντρες απλά και μόνο γιατί ήμουν δίπλα της και υπήρχε αυτή η σύγκριση.
συγγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει μάλλον.Άντρας είσαι ή γυναίκα?
Παράθεση

deviljoy

Αποκλεισμένος χρήστης

O deviljoy έγραψε στις 00:17, 20-12-16:

συγγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει μάλλον.Άντρας είσαι ή γυναίκα?
Άντρας προφανώς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους