Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 447)
Ναι
282
63,09%
Όχι
165
36,91%

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 11:02, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης... δεν μπορείς απο την φύση σου να έχεις κολλητή φίλη μια γυνναίκα!!!

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και εφόσον θα ξέρεις τόσα για αυτή θα λυγίσεις καλέ μου!!!

(Μιλάω αόριστα δεν αναφέρομαι σε κανέναν απο εδω)
Δεν εχεις αδικο παντως...αλλα ισως εμενα με ''συμφερει'' κατα καποιον τροπο να υπαρχει φιλια,ισως γτ την βρισκω με τον τροπο επικοινωνιας των διαφορετικων φυλων!Απο την πλευρα μου δηλαδη σιγουρα υπαρχει το εδεχομενο αυτης της φιλιας..το θεμα ειναι το ποσο υφυσταται και απο την αλλη πλευρα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:04, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Και γιατί πιστεύεις οτι αυτό θα εμποδίσει μια φιλία να προχωρήσει;
Οι εμπειρίες μου σε διαψεύδουν.
Κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του εμπειρίες!
Θα πεις και πολύ λογικά...ότι είμαι μικρή για να ξέρω και για να έχω ζήσει πράγματα...αλλά σε πληροφορώ ότι σπάνια άλλη κοπέλα της ηλικίας μου έχει περάσει αυτά που έχω αντιμετωπίσει εγω!

Ο άντρας είναι απο την φύση του κυνηγός...αυτό τα λέει όλα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:07, 13-05-08:

Ο άντρας είναι απο την φύση του κυνηγός...αυτό τρα λέει όλα!!!
Δεν διαφωνώ.
Ομως ακόμα δεν κατάλαβα πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη μιας φιλίας.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:12, 13-05-08:

Δεν διαφωνώ.
Ομως ακόμα δεν κατάλαβα πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη μιας φιλίας.
Η ερωτηκή πράξη μεταξύ άνδρα & γυναίκας (φίλων), εννοείς πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη της φιλίας τους???

Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:14, 13-05-08:

Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης...
Δηλαδή μας λες πως για να θεωρείται κάποιος άνδρας θα πρέπει οποσδήποτε να έχει ερωτικές επαφές με όποια γυναίκα τον πλησιάζει, διαφορετικά... δεν θα πρέπει να περνιέται για άντρας;
Μήπως να γυρίσουμε σε πιο βασικές ερωτήσεις όπως: "Τι είναι άντρας;", "Τι είναι φιλία", "Τι σημαίνει ερωτική σχέση;"

Αλλά πλέον όχι πολλά κολλητιλίκια με άνδρες εκτός απο ερωτικά!!!!
Οι ερωτικοί σου σύντροφοι δεν είναι φίλοι σου;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:18, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
σόρρυ που πετάγομαι σαν την άσχετη (μην πω τίποτα άλλο), αλλά αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση, δεν ανοίγεις ένα θρεντ?
Εγώ εδώ απαντώ μάλλον όχι, διότι με τους συντρόφους μου όταν χωρίζω κόβω κάθε επαφή, και δεν μου λείπουν (ως παρέα). Αν τους θεωρούσα φίλους μου, λογικά θα μου έλειπαν έτσι δεν είναι? Επίσης κάνω τελείως διαφορετικά πράγματα με τον σύντροφό μου και διαφορετικά με τις φίλες μου. Φίλους άντρες δεν έχω (πλέον)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:23, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δηλαδή μας λες πως για να θεωρείται κάποιος άνδρας θα πρέπει οποσδήποτε να έχει ερωτικές επαφές με όποια γυναίκα τον πλησιάζει, διαφορετικά... δεν θα πρέπει να περνιέται για άντρας;
Δεν λέω αυτό καλή μου ... σε καμία περίπτωση! Απλά κρίνω την πραγματική φιλία ενός άντρα και μιας γυναίκας, που θεωρώ έπειτα από δικές μου εμπειρίες, ότι δεν υπάρχει!
Μιλάω μόνο για την φιλικη σχέση μεταξύ αυτών και όχι για φιλική-ερωτική!

Μήπως να γυρίσουμε σε πιο βασικές ερωτήσεις όπως: "Τι είναι άντρας;", "Τι είναι φιλία", "Τι σημαίνει ερωτική σχέση;"
Ο ερωτικός μου σύντροφος είναι και φίλος μου και πολύ καλός μάλιστα!!!
Αλλά είναι κατά βάση σύντροφος μου, αυτή είναι η διαφορα!

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 11:25, 13-05-08:

Εγώ πάντως 3 φίλους άνδρες είχα κάνει και τελικά δεν βγήκε σε καλό!
Έλεγε ο ένας στον άλλον τα μυστικά του και τελικά έφτασαν σε σημείο να μου ριχτούν!
Τότε νόμιζα ότι υπάρχει φιλία αλλά μετά απο αυτά που πέρασα...σίγουρα όχι!!!

Και μιλάμε για χρόνια φιλίας ...
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης... δεν μπορείς απο την φύση σου να έχεις κολλητή φίλη μια γυνναίκα!!!

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και εφόσον θα ξέρεις τόσα για αυτή θα λυγίσεις καλέ μου!!!

(Μιλάω αόριστα δεν αναφέρομαι σε κανέναν απο εδω)
έχεις σκεφτεί ότι ίσως να έφταιγαν τα συγκεκριμένα άτομα?
είναι λογικό ως ένα σημείο να κρίνουμε από τις εμπειρίες μας αλλά όχι και να γενικεύουμε έτσι! Επειδή εσύ δεν το έχεις ζήσει μέχρι τώρα αυτό δε σημαίνει ότι είναι γενικό φαινόμενο και ότι είναι αδύνατο να υπάρξει!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:28, 13-05-08:

Η ερωτηκή πράξη μεταξύ άνδρα & γυναίκας (φίλων), εννοείς πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη της φιλίας τους???

Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς...
Ακριβώς αυτό εννοώ.
Αν δεν είναι φίλος αυτός που μοιράζεσαι το κρεβάτι σου και τις πιο προσωπικές σου στιγμές, τότε τι είναι; Αν δεν είναι αυτός φίλος σου, τότε ποιος είναι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:30, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
έχεις σκεφτεί ότι ίσως να έφταιγαν τα συγκεκριμένα άτομα?
είναι λογικό ως ένα σημείο να κρίνουμε από τις εμπειρίες μας αλλά όχι και να γενικεύουμε έτσι! Επειδή εσύ δεν το έχεις ζήσει μέχρι τώρα αυτό δε σημαίνει ότι είναι γενικό φαινόμενο και ότι είναι αδύνατο να υπάρξει!
Σωστή, μπορεί να έφταιγαν αυτά τα άτομα ... αλλά νομίζω πως δεν είναι μόνο αυτά στην δική μου περίπτωση!
Εγώ δεν πίστευα ΠΟΤΕ ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό που μου είχε τύχει τότε...και να που έπεσα απο τα σύννεφα!!!

Δεν αποκλείω τπτ...όλα μπορούν να συμβούν στην ζωή!

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:33, 13-05-08:

Ακριβώς αυτό εννοώ.
Αν δεν είναι φίλος αυτός που μοιράζεσαι το κρεβάτι σου και τις πιο προσωπικές σου στιγμές, τότε τι είναι; Αν δεν είναι αυτός φίλος σου, τότε ποιος είναι;
Μπράβο...τώρα συννενοηθήκαμε καλύτερα!
Εγώ δεν έχω κολλήτους ή κολλητές ... έχω τον σύντροφό μου !!!
Θεωρώ πως είναι ο καλύτερος φίλος για' μένα...διότι δεν με ζηλεύει και προσπαθεί πάντα να με κάνει να περνάω καλά και να ξεχνάω ότι με βασανίζει!

Φιλοι υπάρχουν πολλοί...κολλητοί ΟΧΙ !!!!!!

Edit: Μιλάω σε προσωπικό επίπεδο πάντα...

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 11:35, 13-05-08:

Σωστή, μπορεί να έφταιγαν αυτά τα άτομα ... αλλά νομίζω πως δεν είναι μόνο αυτά στην δική μου περίπτωση!
Εγώ δεν πίστευα ΠΟΤΕ ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό που μου είχε τύχει τότε...και να που έπεσα απο τα σύννεφα!!!

Δεν αποκλείω τπτ...όλα μπορούν να συμβούν στην ζωή!
Σιγουρα καποια ατομα μπορει να κανουν καποια πραγματα και να μας κανουν να πεσουμε απο τα συννεφα..Αλλα το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και με την κολλητη μας η με την οικογενεια μας!Το θεμα ειναι ποιους θα επιλεξουμε εμεις να εμπιστευομαστε!Εξαλλου αυτα αποτελουν εξαιρεση στον κανονα και οχι τον ιδιο τον κανονα!!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:37, 13-05-08:

Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε δύο άτομα διαφορετικού φύλου αφού πρώτα περάσει από το μυαλό και των δύο (?) το ερωτικό. Όταν αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο μπορεί να υπάρξει ειλικρινή φιλία. Από προσωπική εμπειρία έχω φίλους και είμαι ιδιαιτέρως χαρούμενη για αυτό. Ειδικά ένας φίλος μου, μου έχει σταθεί πολύ και όλως παραδόξως άντεχε πάντα την γκρίνια μου

Όσο για το αγόρι μου εννοείται ότι είναι ο καλύτερός μου φίλος. Ξέρει τα πάντα για μένα και του λέω πράγματα που ντρέπομαι μερικές φορές να ομολογήσω στις φίλες μου.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:39, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Σιγουρα καποια ατομα μπορει να κανουν καποια πραγματα και να μας κανουν να πεσουμε απο τα συννεφα..Αλλα το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και με την κολλητη μας η με την οικογενεια μας!Το θεμα ειναι ποιους θα επιλεξουμε εμεις να εμπιστευομαστε!Εξαλλου αυτα αποτελουν εξαιρεση στον κανονα και οχι τον ιδιο τον κανονα!!
Έτσι, δεν υπάρχουν κανόνες στην ζωή & συγκεκριμένα στα συναισθήματα!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:45, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από fielda
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε δύο άτομα διαφορετικού φύλου αφού πρώτα περάσει από το μυαλό και των δύο (?) το ερωτικό. Όταν αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο μπορεί να υπάρξει ειλικρινή φιλία.
Δεν είναι απαραίτητο πάντα, να αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:50, 13-05-08:

Αχ, βρε παιδιά τι μου θυμίσατε τώρα...

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:52, 13-05-08:

Δεν είναι απαραίτητο πάντα, να αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο.
Ναι δεν αντιλέγω. Απλά όταν θα υποβόσκει αυτό τότε θα είναι ίσως κάτι παραπάνω από φιλία και επιπλέον μπορεί να προκύψουν άλλα προβλήματα. Για παράδειγμα, μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στη σχέση σου ή μπορεί να μη σου δώσει καλή συμβουλή, όταν τη ζητήσεις για μία κοπέλα που σου αρέσει, λόγω ζήλιας. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:54, 13-05-08:

Ναι δεν αντιλέγω. Απλά όταν θα υποβόσκει αυτό τότε θα είναι ίσως κάτι παραπάνω από φιλία και επιπλέον μπορεί να προκύψουν άλλα προβλήματα. Για παράδειγμα, μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στη σχέση σου ή μπορεί να μη σου δώσει καλή συμβουλή, όταν τη ζητήσεις για μία κοπέλα που σου αρέσει, λόγω ζήλιας. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος...
Αχ, τι μου θύμησες τώρα!!!
Ο παλίος μου κολλητός φίλος και τελευταίος...με χώρισε απο το τότε αγόρι μου με πολύ περίεργο τρόπο...
Και τελικά ενώ τα πίναμε στο σπίτι του.......

Αυτα!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:55, 13-05-08:

Πάλι φιλία θα είναι. Στο χέρι του καθενός είναι να μην προκύψουν προβλήματα.
Δεν έχι όλος ο κόσμος σχέση άλλωστε.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 11:58, 13-05-08:

Προφανώς μιλάω για την περίπτωση που έχει σχέση Και δυστυχώς δεν είναι πάντα στο χέρι μας να μην προκύψουν προβλήματα. Στο χέρι μας είναι το πώς θα το χειριστούμε αφού προκύψουν

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:59, 13-05-08:

Πάλι φιλία θα είναι. Στο χέρι του καθενός είναι να μην προκύψουν προβλήματα.
Δεν έχι όλος ο κόσμος σχέση άλλωστε.
Πιστεύω πως φιλία με άντρα μπορείς να κάνεις αν είσαι ελεύθερος όπως είπες...για να μην δημιουργούνται τέτοια προβλήματα!!!
Σίγουρα αν έχεις μια σταθερή και σοβαρή σχέση ο σύντροφός σου δεν θα ανεχόταν να έκανες παρέα τόσο πολύ κολλήτή με έναν άντρα ή το αντίθετο για τους άντρες! Θα ζήλευε λιγουλάκι...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:01, 13-05-08:

Πιστεύω πως φιλία με άντρα μπορείς να κάνεις αν είσαι ελεύθερος όπως είπες...για να μην δημιουργούνται τέτοια προβλήματα!!!
Σίγουρα αν έχεις μια σταθερή και σοβαρή σχέση ο σύντροφός σου δεν θα ανεχόταν να έκανες παρέα τόσο πολύ κολλήτή με έναν άντρα ή το αντίθετο για τους άντρες! Θα ζήλευε λιγουλάκι...
Αλλη μια περίπτωση που αποδεικνύεται η σκλαβιά που επιβάλλει μια σχέση.
Αν είναι ποτέ δυνατόν, αν θυσιάσω φίλες κολλητές που έχουμε περάσει μια ζωή ολόκληρη μαζί, στο βωμό μιας σχέσης.
Στη μάνα της και γρήγορα..........

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 12:04, 13-05-08:

Αλλη μια περίπτωση που αποδεικνύεται η σκλαβιά που επιβάλλει μια σχέση.
Αν είναι ποτέ δυνατόν, αν θυσιάσω φίλες κολλητές που έχουμε περάσει μια ζωή ολόκληρη μαζί, στο βωμό μιας σχέσης.
Στη μάνα της και γρήγορα..........
Καλά, όταν κλ@σεις την κοπέλα σου για την φίλη σου θα σου πώ αν θα ζηλέψει ή όχι...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:08, 13-05-08:

Μεταξύ άντρα-γυναίκας που γνωρίζονται από πολύυυυυυυυυυ μικρά πάντως θεωρώ ότι είναι πολύ πιο πιθανό να κάνουν ειλικρινή φιλία, μιας και είναι πιθανό (αλλά όχι και στάνταρ φυσικά) να βλέπουν ο ένας τον άλλον σαν... αδερφό του. Φυσικά δεν είναι απαραίτητο να ισχύει πάντα.

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
σόρρυ που πετάγομαι σαν την άσχετη (μην πω τίποτα άλλο), αλλά αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση, δεν ανοίγεις ένα θρεντ?
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=6366
Τα νταααααααααααα!!!

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Λίγα λόγια για την Ιδριλ
είναι και γ@μώ τα άτομα
Idril rulez.-

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 12:12, 13-05-08:

Σπάνια. Θα πρέπει ο ένας από τους δυο να κουνάει την αχλαδιά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:28, 13-05-08:

Καλά, όταν κλ@σεις την κοπέλα σου για την φίλη σου θα σου πώ αν θα ζηλέψει ή όχι...
Μα αυτό λέω κι εγώ.
Γι αυτό κι εγώ έκανα τις επιλογές μου.

Στη μάνα σου και γρήγορα είπαμε........

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 12:34, 13-05-08:

Μα αυτό λέω κι εγώ.
Γι αυτό κι εγώ έκανα τις επιλογές μου.

Στη μάνα σου και γρήγορα είπαμε........
Με διώχνεις??? Δεν ξέρεις τι χάνεις!!!

Απλα και με λίγα λόγια ... όλα στην ζωή θέλουν μέτρο!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:37, 13-05-08:

Οχι εσένα βέβαια....
Φυσικά θέλουν μέτρο.
Και μέτρο και θερμόμετρο......

Παράθεση

Giotouli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giotouli
H Giotouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Giotouli έγραψε στις 20:20, 06-06-08:

κι εγώ πιστεύω πως υπάρχει!!!
είχα κι εγώ κάποτε άντρα φίλο και μάλιστα πολύ καλό και έμπιστο!!!
Βέβαια μετά δυστυχώς χαθήκαμε καθένας με τις δουλιές του και την δημιουργία οικογένειας...αλλά ακόμα μου έχει μείνει μια γλυκιά ανάμνηση από αυτή τη φιλία!!!

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 20:27, 06-06-08:

Και εγώ πιστεύω ότι υπάρχει αν απορρίψουμε κάποια στερεότυπα με τα οποία -κατά βάση- μεγαλώσαμε.

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 00:15, 08-06-08:

σίγουρα υπάρχει εγώ δεν έχω καλύτερη φίλη αλλά καλύτερο φίλο... του εμπιστεύομαι τα πάντα, πάντα με συμβουλεύει και πάντα ήταν δίπλα μου περισσότερο από κοπέλες φίλες μου...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:07, 08-06-08:

Kαι μένα το άτομο που εμπιστεύομαι απόλυτα είναι φίλη και όχι φίλος.

Βέβαια ανησυχώ λίγο, γιατί κανείς άλλος δεν μπορεί να την δει ή να την αγγίξει

Αλλά γυναίκα είναι, με τις ανορεξίες και τα ρέστα γίνονται σχεδόν αόρατες...

Παράθεση

daliapan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daliapan
H daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H daliapan έγραψε στις 02:42, 08-06-08:

Πάντα έκανα πολύ καλύτερη παρέα με αγόρια παρά με κορίτσια. Πάντα οι άντρες φίλοι μου με καταλάβαιναν καλύτερα από τις γυναίκες. όμως, παρόλο που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτα ερωτικό με κανέναν φίλο μου, δεν πιστεύω οτι υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρός και γυναικός. αυτό φυσικά δε σημαίνει οτι θα γίνει κάτι μεταξύ τους, πχ θα κάνουν σχέση ή σέξ, όμως σίγουρα κάποια στιγμή τουλάχιστον ο ένας από τους δύο ή ακόμα και οι δύο θα σκεφτούν τον άλλον ερωτικά. ίσως ασυναίσθητα όμως θα τον σκεφτούν........... εφόσον συμβεί αυτό, τότε σίγουρα δεν υπάρχει φιλία αλλά κάτι παραπάνω...........κάτι πιο έντονο μεταξύ τους.............

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 02:46, 08-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από daliapan
Πάντα έκανα πολύ καλύτερη παρέα με αγόρια παρά με κορίτσια. Πάντα οι άντρες φίλοι μου με καταλάβαιναν καλύτερα από τις γυναίκες. όμως, παρόλο που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτα ερωτικό με κανέναν φίλο μου, δεν πιστεύω οτι υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρός και γυναικός. αυτό φυσικά δε σημαίνει οτι θα γίνει κάτι μεταξύ τους, πχ θα κάνουν σχέση ή σέξ, όμως σίγουρα κάποια στιγμή τουλάχιστον ο ένας από τους δύο ή ακόμα και οι δύο θα σκεφτούν τον άλλον ερωτικά. ίσως ασυναίσθητα όμως θα τον σκεφτούν........... εφόσον συμβεί αυτό, τότε σίγουρα δεν υπάρχει φιλία αλλά κάτι παραπάνω...........κάτι πιο έντονο μεταξύ τους.............
με σύγχυσες λίγο λες ότι οι άντρες φίλοι σου σε καταλάβαιναν περισσότερο από τις γυναίκες αλλά παρόλα αυτά πιστεύεις ότι δεν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας?

Παράθεση

daliapan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daliapan
H daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H daliapan έγραψε στις 09:32, 08-06-08:

ναι ακριβως αυτό λέω... με καταλάβαινουν καλύτερα σε πολλά θέματα.......αυτό όμως δεν σημαίνει οτι γίνεται λόγω καθαρά φιλικού ενστίκτου........ίσως σου φαίνεται παράξενο αλλά έχω δει πολλές φορές τα καλύτερα ζευγάρια να προκύπτουν μετά από φιλία... μη το αποκλείεις να συμβαίνει...γιατι κανείς μας δεν ξέρει τι πραγματικά βρίσκεται μέσα στο μυαλό και την καρδιά του κολλητού μας ή της κολλητής μας...

Παράθεση

NIDAG (ΝΙΚΟΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NIDAG
Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O NIDAG έγραψε στις 10:35, 08-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από daliapan
γιατι κανείς μας δεν ξέρει τι πραγματικά βρίσκεται μέσα στο μυαλό και την καρδιά του κολλητού μας ή της κολλητής μας...
Η αλήθεια κατά τη γνώμη μου είναι ότι το πως βλέπει ο άντρας τη γυναίκα (και το αντιστροφο) είναι θέμα επιλογής και αν θέτε και χημείας . Αν η σχέση είναι εγγεφαλική περισότερο,πιστεύω πως οι αντρες είναι απλά πολύ καλοί και πιστοί φίλοι με τις γυναίκες.Αν είναι περισσότερο σωματική έλξη,
τοτε καταλαβαίνουμε όλοι τι γίνεται.Τώρα αν από εγγεφαλικη η σχεση γυρισει λιγο σε αισθημα ,ε τότε δεν πειράζει και πάλι φίλοι!!!(άποψή μου)

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 09:28, 20-06-08:

Πιστεύω ότι υπάρχει αληθινή φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Εγώ τουλάχιστον το έχω ζήσει και μπορώ να μιλήσω με σιγουριά έστω για την περίπτωση μου και μόνο.
Άλλωστε ακόμα και αν κάποια στιγμή γεννηθεί κάτι ερωτικό, αν υπάρχει φιλία θα υπάρξει και διαχείριση της κατάστασης.
Οταν έχεις ζήσει κάποια πράγματα δεν θα θυσιάζεις σε ένα κρεβάτι... (ελπίζω)

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 10:32, 20-06-08:

Στις δέκα εντολές υπάρχει ένα επεισόδιο, όπου απολύεται ο φαντάρος-φίλος της κοπέλας, αρχίζει να ξανακάνει παρέα μαζί της, και αυτό κάνει έξω φρενών το αγόρι της κοπέλας. Φυσικά, στο τέλος καταλαβένετε οτι δεν την "βγάζει καθαρή" ο φαντάρος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros_ : 20-06-08 στις 10:44.
Παράθεση

@minouki@ (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @minouki@
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H @minouki@ έγραψε στις 11:04, 20-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Πιστεύω ότι υπάρχει αληθινή φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Εγώ τουλάχιστον το έχω ζήσει και μπορώ να μιλήσω με σιγουριά έστω για την περίπτωση μου και μόνο.
Άλλωστε ακόμα και αν κάποια στιγμή γεννηθεί κάτι ερωτικό, αν υπάρχει φιλία θα υπάρξει και διαχείριση της κατάστασης.
Οταν έχεις ζήσει κάποια πράγματα δεν θα θυσιάζεις σε ένα κρεβάτι... (ελπίζω)
αν υπάρξει κάτι ερωτικό τότε αλλάζουν τα συναισθήματα. Άρα η συμπάθεια δεν μένει η ίδια τουλάχιστον από τη μεριά του ενός: είτε μεγαλώνει είτε περιορίζεται. Ασυναίσθητα βέβαια αλλά γίνεται. Και δεν είναι για ένα κρεβάτι είναι για τα αισθήματα. (ή εγώ είμαι πολύ ρομαντική!) . Πάντως όχι, δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 12:10, 26-06-08:

Σύμφωνα με την εμπειρία μου μπορεί, σίγουρα, να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ Άνδρα - Γυναίκας. Αυτό δε σημαίνει οτι αυτη η σχέση δε θα περάσει σε κάποια δεδομένη περίοδο το τεστ που λέγεται: "μήπως τελικά είμαστε τόσο καλοί φίλοι επειδή ταιρειάζουμε κ έχουμε πολλά κοινά"? Σ αυτό το σημείο θα υπάρξει μια μικρή παρέκκλιση στην φιλική σχέση. Αν, όμως, γίνει μια ξεκάθαρη συζήτηση μεταξύ των δύο και μπορεί το κάθε μέρος να συνεχίσει να βλέπει τον άλλο φιλικά και όχι ερωτικά τότε (εννοώ αν δεν έχει παθιαστεί) η προηγούμενη φιλική σχέση γίνεται ακόμα δυνατότερη. Αυτό, τουλάχιστον λέει η πείρα μου.

Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπου ένας άντρας & μία γυναίκα δένονται με φιλικά αισθήματα, σα να ήταν αδέρφια και παραμένουν έτσι. Π.χ. σαν κι αυτές που προανέφερε ο Exposed_Bone.

Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο να είσαι φίλος με το άλλο φύλλο και δε σημαίνει οτι αν συμβαίνει αυτό είσαι ομοφιλόφυλος.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:27, 26-06-08:

Παντως το μια φλια μεταξυ ενος ανδρα και μιας γυναικας αν εξελιχθει αργοτερα σε σχεση αυτων των δυο, αυτο δεν σημαινει οτι καποτε αυτα τα δυο ατομα δεν συνδεονταν με πραγματικη φιλια.
Το ενα δηλαδη δεν αναιρει οτι προγενεστερα -αυτου- δεν ισχυε το αλλο.

Απλο παραδειγμα.Αν εγω ειμαι φιλος χρονια με μια κοπελα και για τον Χ.Ψ. λογο την δω ερωτικα αργοτερα στην ζωη μου (γιατι διαφορα γεγονοτα,παραστασεις,εμπειριες και 1002 αλλα πραγματα με αλλαξαν και μου αλλαξαν πραγματα μεσα μου, και ενδεχωμενος και το πως να την βλεπω) δεν σημαινει οτι τα προηγουμνα χρονια δεν ειχα μαζι της μια πραγματικη φιλια.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 12:36, 26-06-08:

Ε καλά αυτό εννοείται. Ιδίως όταν μιλάμε για μακροχρόνια φιλία. Το να υποκριθείς φιλία με μια κοπέλα/άνδρα με απώτερο σκοπό κάτι ερωτικό μπορεί να κρατήσει λίγο.

Να αγαπάς πραγματικά όμως έναν άνθρωπο και ν ανακαλύψεις αργότερα ότι θέλεις κάτι παραπάνω από φιλία είναι κάτι διαφορετικό και πράγματι αυτό δεν αναιρεί την προηγούμενη χρονική περίοδο φιλίας.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

newyork (Nancy)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη newyork
H Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H newyork I can't take it any longer έγραψε στις 20:35, 26-06-08:

Πιστεύω ότι υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας μέχρι τουλάχιστον να προκύψει αυτό το κάτι άλλο που θα τη χαλάσει

Παράθεση

knm_21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη knm_21
H knm_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H knm_21 έγραψε στις 20:51, 26-06-08:

ενω έχω στο μυαλο μου διαφορα παραδείγματα δεν μπορω να πω οτι πιστευω στη φιλια αναμεσα σε αντρα και γυναικα..αν μιλαμε για αποκλειστικη φιλια.
σιγουρα φιλια υπαρχει αλλα κατα τη γνωμη μου οχι απο μονη της. παντα θα συνοδευεται κ απο κατι αλλο ή έστω την υποσυνειδιτη ιδέα του. πιστευω πως καποιος απο τους δυο σιγουρα θα το σκεφτει, ακόμα και αν το προσπεράσει ή το καταπιέσει, δεν παυει να υπαρχει αυτο στην ατμοσφαιρα. οποτε η σχεση εχει παψει πια να ειναι καθαρα φιλική.
σιγουρα πιστευω πως οι "φιλοι" μου αντρες με καταλαβαινουν πολυ καλυτερα σε πολλα θεματα και πολλες φορες θα εμπιστευτω τη δικη τους γνωμη (άλλωστε όλοι δεν θελουμε τη γνώμη του αλλου φύλου?!) αλλα δεν μπορω να πω πως δεν εχω σκεφτει ποτε ερωτικα για αυτους.. στην τελικη οταν εισαι τοσο κοντα με καποιον και αυτος σε καταλαβαινει τοσο καλα και ταιριαζεται (γιατι αυτα θα συμβαινουν για να ειστε φιλοι) αποκλειεται να μην σε ελξει και ερωτικα καποια στιγμη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:38, 26-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από newyork
Πιστεύω ότι υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας μέχρι τουλάχιστον να προκύψει αυτό το κάτι άλλο που θα τη χαλάσει
Γιατί θα τη χαλάσει;
Προσωπικά μπορώ να πω με βεβαιότητα, ότι ο σύντροφος μου είναι και κολλητός μου, και το ίδιο και εγώ για αυτόν.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 00:37, 27-06-08:

Αν ομως (ω μη γέννητω) χωρίσεις, η φιλία αυτή θα χαθεί...κατά πάσα πιθανότητα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:39, 27-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Αν ομως (ω μη γέννητω) χωρίσεις, η φιλία αυτή θα χαθεί...κατά πάσα πιθανότητα
Είδωμεν.
Πιθανόν να μην ορίζουμε τη φιλία με τον ίδιο τρόπο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:46, 27-06-08:

Ε καθοριστε το τοτε, γιατι ειναι ακυρο το τοπικ αν ο καθενας εννοει οτι του κατεβαινει.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 00:49, 27-06-08:

Πόσο διαφορετικοί μπορεί να ειναι οι ορισμοι μας βρε Μισελ ?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:52, 27-06-08:

Παντως, για να μην απομακρυνομαστε απο το τι ειναι αληθινη φιλια...σκεφτειτε ποσους φιλους εχετε...και μετα υπολογίστε οτι τουλαχιστον οι μισοι, στην ουσια, δεν ειναι !

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους