Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,192 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 447)
Ναι
282
63,09%
Όχι
165
36,91%

SustaineD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SustaineD
Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O SustaineD έγραψε στις 22:54, 21-08-08:

Παρακολούθησα την κουβεντούλα ,παρά του γεγονότος ότι βρίσκομαι σε διακοπές.....
Aκόμα και στην άκρη της Ελλάδας πλέον βρίσκεις internet.Μοναδική τεχνολογική πρόοδος θα συμπλήρωνα ....
Όπως και να έχει ,συμφωνώ και εγώ μ'αυτά που έχετε γράψει όλοι ,σε τελική ανάλυση την άποψη μας παραθέτουμε.
Δεν είμαι ειδικός, για να απαντήσω σε μια φίλη πιο πάνω που ρωτούσε , ούτε και θυμάμαι να έχω μελετήσει κάποια έρευνα που να ασχολείται με το εν λόγω θέμα.Την γνώμη μου παρέθεσα και τίποτα παραπάνω.

Υ.Γ. Καλές διακοπές για όσους είναι τυχεροί και πήραν την άδεια για μετά το 15αύγουστο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:26, 30-08-08:

Πιστευω ΄΄οτι μπορει να υπαρξει φιλια ,αλλα ποτε ίδια με αυτη μεταξυ του ίδιου φύλου...Είναι ένα διαφορετικο έιδος σχεσης-φιλιας(και πολυτιμο αν υπαρξει...)...Ποτε δεν θα μιλησεις ακριβως στο άλλο φυλο-φιλο όπως στο ίδιο φυλο-φιλο...Δεν υπαρχει ίδια καταννοηση απο τα δυο φυλα για τα ίδια πραγματα...Αλλιως θα σε καταλαβει ένας άνδρας αλλιως μια γυναικα...Άλλα θα παρεις απο τον ένα άλλα απο τον άλλον..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:44, 30-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Πιστευω ΄΄οτι μπορει να υπαρξει φιλια ,αλλα ποτε ίδια με αυτη μεταξυ του ίδιου φύλου...Είναι ένα διαφορετικο έιδος σχεσης-φιλιας(και πολυτιμο αν υπαρξει...)...Ποτε δεν θα μιλησεις ακριβως στο άλλο φυλο-φιλο όπως στο ίδιο φυλο-φιλο...Δεν υπαρχει ίδια καταννοηση απο τα δυο φυλα για τα ίδια πραγματα...Αλλιως θα σε καταλαβει ένας άνδρας αλλιως μια γυναικα...Άλλα θα παρεις απο τον ένα άλλα απο τον άλλον..
Δλδ υπαρχουν πολλα ειδη φιλιας? Γιατι εγω ξερω μονο ενα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:23, 30-08-08:

Υπαρχουν πολλα είδη σχεσεων(μητρικη,ερωτικη,φιλικη και όλα τα ενδιαμεσα αυτων..)....Οι σχεσεις δεν είναι ασπρο μαυρο,είναι φασμα...Τα αυτονοητα λεω.....Δεν θα μιλησεις το ίδιο για όλα τα θεματα στη φιλη και στο φιλο σου...

Δλδ υπαρχουν πολλα ειδη φιλιας? Γιατι εγω ξερω μονο ενα...
Γιαυτο είναι τα forum ,για να μαθαινουμε καινουρια πραγματα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:49, 30-08-08:

Υπαρχουν πολλα είδη σχεσεων(μητρικη,ερωτικη,φιλικη και όλα τα ενδιαμεσα αυτων..)....Οι σχεσεις δεν είναι ασπρο μαυρο,είναι φασμα...Τα αυτονοητα λεω.....Δεν θα μιλησεις το ίδιο για όλα τα θεματα στη φιλη και στο φιλο σου...

Γιαυτο είναι τα forum ,για να μαθαινουμε καινουρια πραγματα...
Εγω καλο μου, δε μιλησα για τα ειδη των διαπροσωπικων σχεσεων που υπαρχουν...
Συνεπως κατι αλλο ρωτησα και αφορουσε καθαρα για τα ειδη φιλιας που εσυ πιστευεις πως υπαρχουν...
Σορρυ, αλλα για μενα μια φιλια υπαρχει με ολη τη σημασια της λεξης και αυτη δεν εχει να κανει με το φυλο του ατομου σε καμμια περιπτωση...
Εκτος εαν αναφερεσαι σε πολυ στενη φιλια τα λεγομενα κολλητιλικια, τη "φιλια" οπου απλα κανεις παρεα χωρις ιδιαιτερους συναισθηματισμους και τη σχεση που εχεις με τους λεγομενους γνωστους και διατηρεις τυπικες σχεσεις.....Οποτε και ετσι διαχωριζεις τα "ειδη φιλιας"...
Αλλα εαν καταλαβα σωστα, για αλλα ειδη φιλιας μιλησες, οπου αυτα εχουν να κανουν με το φυλο του ατομου που συναναστρεφεσαι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pion
H pion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H pion έγραψε στις 22:30, 30-08-08:

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν μπορει ευκολα να υπαρξει φιλια γυναικα -αντρα!το "οχι" δεν μπορω να το πω απολυτα .
Στο πισω μερος του μυαλου μπορει να ελοχευει κατι αλλο !οχι παντα προσδιορισμενα ,
μας αρεσει ο αλλος ,ειτε εχει να κανει με τον τροπο που μιλα , με την σκεψη του ,την εμφανιση του ,την δουλεια του ,την επαφη του ποσο" κοντα" ερχομαστε . Το σιγουρο ειναι οτι κατι μας γοητευει πανω του-της και οπως και σε ολες τι σχεσεις αλλωστε.

Απο την αλλη πλευρα αν ξεκαθαρισεις το ερωτικο κομματι της φιλιας, ενας αντρας μπορει να ειναι φοβερος φιλος και μαλιστα αληθινος!!
αν και νομιζω οτι στις φασεις που βλεπεις ενα φιλο με αλλο ματι ειναι οταν εισαι στα συναισθηματικα σου θεματα λιγο "χαμενος"
.
Κοριτσια καλο ειναι να μην μπερδευουμε παντος την γραβατα με το σωβρακο.......

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:59, 30-08-08:

Ένα κοριτσι μπορει να μιλησει σε ένα κοριτσι για ερωτικα θεματα πχ το ίδιο που θα πει σε ένα αγορι "φίλο?"Εγω με το φιλο μου θα βριστω ,θα παιξω ξυλο ,καρπαζιες και μετα θα δωσουμε τα χερια,θα μιλησουμε για γυναικες κλπ...Αυτα δεν θα τα δεχοτανποτε μια "φίλη"...Ο απολυτα πραγματικα κολλητος φιλος ειδικα για τους άντρες(γιατι για τις γυναικες δεν ξερουν ούτε οι ίδιες αν υπαρχει φιλια μεταξύ τους)είναι κατι μοναδικο,είναι το ένστικτο της αγελης ίσως του αρσενικου..Έχει αρκετα διαφορετικα χαρακτηριστικα..Στο φιλο σου δηλαδη θα πεις όλα τα μυστικα και τις πικαντικες αλλα και βαθια προσωπικες συναισθηματικες συζητησεις πχ για τα ερωτικα ,που θα ελεγες με τις φιλες σου(εκτος αν εννοεις "φιλεναδα"γκει,τοτε ο άνδρας μπορει να γινει "κολλητη" της γυναικαςΑν είναι ασφαιρος)?Ας κοψουμε την υποκρισια...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:05, 31-08-08:

καλο ειναι να μην μπερδευουμε παντος την γραβατα με το σωβρακο

λολ
το 'ξερα πως δεν γελάγανε μόνον με το άσχημο δέσιμο στο λαιμό μου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:06, 31-08-08:

Εγώ πάντως όποτε έχω μιλήσει σε φίλο μου για τέτοια θέματα, εξίσου άνετα νιώθω με το να μιλάω σε γυναίκα.
Ίσως έχει να κάνει με το τι γνώμη έχεις για τις γυναίκες, αν θεωρείς ότι είναι λεπτεπίλεπτα κρίνα που προσβάλλονται με το παραμικρό, προφανώς και δεν θα μπορείς να συζητήσεις μαζί τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι βλέπεις και την πραγματικότητα όπως είναι.
Επίσης δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, άλλες είναι όντως "λεπτεπίπλεπτα κρίνα", άλλες όχι και τόσο. Το θεωρώ ισοπεδωτικό να λες ότι δεν μπορείς να έχεις φιλία με γυναίκα, διότι υπονοεί ότι τις θεωρείς όλες ίδιες πάνω κάτω. That's sad.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:16, 31-08-08:

Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση, αλλα αν υπηρχε αυτη θα ηταν "οχι".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:27, 31-08-08:

Ένα κοριτσι μπορει να μιλησει σε ένα κοριτσι για ερωτικα θεματα πχ το ίδιο που θα πει σε ένα αγορι "φίλο?"Εγω με το φιλο μου θα βριστω ,θα παιξω ξυλο ,καρπαζιες και μετα θα δωσουμε τα χερια,θα μιλησουμε για γυναικες κλπ...Αυτα δεν θα τα δεχοτανποτε μια "φίλη"...Ο απολυτα πραγματικα κολλητος φιλος ειδικα για τους άντρες(γιατι για τις γυναικες δεν ξερουν ούτε οι ίδιες αν υπαρχει φιλια μεταξύ τους)είναι κατι μοναδικο,είναι το ένστικτο της αγελης ίσως του αρσενικου..Έχει αρκετα διαφορετικα χαρακτηριστικα..Στο φιλο σου δηλαδη θα πεις όλα τα μυστικα και τις πικαντικες αλλα και βαθια προσωπικες συναισθηματικες συζητησεις πχ για τα ερωτικα ,που θα ελεγες με τις φιλες σου(εκτος αν εννοεις "φιλεναδα"γκει,τοτε ο άνδρας μπορει να γινει "κολλητη" της γυναικαςΑν είναι ασφαιρος)?Ας κοψουμε την υποκρισια...
Δεν ξερω για ποια υποκρισια μιλας, αλλα ηρεμησε....Οποιος δε συμφωνει μαζι σου, δε σημαινει οτι υποκρινεται κιολας...
Ενιγουει, η αποψη μου επι του θεματος εχει αναφερθει κατι ποστ παραπανω και συνομιζεται σε ενα μεγαλο "οχι"...τλχ ετσι οπως εννοω εγω τη φιλια....ακαιρεη και χωρις ιχνος καποιας ερωτικης ελξης και απο τα δυο ατομα...
Αυτα και καλημερα σας....

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:09, 04-09-08:

Εγώ ρε παιδιά πάντως έχω 2 κολλητούς, τον ένα τον ξέρω από παιδί, τον άλλο κάπως λιγότερο! Το τι λέμε μεταξύ μας, δε σας λέω τίποτα, τους εμπιστεύομαι περισσότερο απ' ότι τις κολλητές μου και δεν υπάρχει ίχνος ερωτικής έλξης μεταξύ μας.

Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπων και προθέσεων και από τις δύο πλευρές.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 22:55, 13-09-08:

ήμουν σίγουρη ότι είχα απαντήσει παλιότερα σε αυτό το θέμα αλλα δεν βρίσκω τπτ

τότε είχα πει ναι, έχω φίλους άντρες κυρίως παιδικούς και από το πανεπιστήμιο.

Σήμερα θα προσθέσω ότι βασική προυπόθεση είναι να έχουν αλληλοαπορριφθεί ερωτικά τα εμπλεκόμενα άτομα αλλιώς πάπαλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgos
Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O giorgos έγραψε στις 23:21, 21-09-08:

Με σιγουριά μπορώ να πω οτι η φιλία δεν έχει φύλο...όταν και αν βρείς την αδερφή ψυχή σου είτε ειναί στο φύλο σου είτε όχι δεν έχει και τόση σημασία...σημασία έχει ο άνθρωπος..!!!

Παράθεση

sunshine_9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunshine_9
H sunshine_9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H sunshine_9 ... έγραψε στις 23:39, 21-09-08:

Συμφωνω πως η φιλια δεν εχει φυλο!
Απολαμβανω την φιλια και την παρεα των αντρων φιλων απλα πιστευω πως ειναι ενα επιπεδο πιο δυσκολο γιατι υπαρχει το ερωτικο στοιχειο,ισως οχι παντα, αλλα νομιζω πως υποβοσκει γενικα.
Πολλων ανθρωπων οι σχεσεις εχουν προκυψει απο φιλιες, δεν ειναι τυχαιο αυτο, οπως και πολλες φιλιες εχουν χαλασει γιατι αυτο το κατι παραπανω βγηκε στην επιφανεια και για οποιονδηποτε λογο δεν κατεληξε σε ευτυχισμενο τελος..

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 15:40, 24-10-08:

Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπων και προθέσεων και από τις δύο πλευρές.
συμφωνώ απολυτα με τη Σιμπς.
Λία μου,κι εγώ όσες φορές είχα θεωρήσει αγόρια κολλητούς,τους έλεγα τα προσωπικά μου,και ξαφνικά βρισκόμουν μπλεγμένη μαζί τους...χαχαχα δεν ξέρω γιατί,ίσως ήταν απλά γιατί κάτι υπήρχε από πριν ερωτικό και δεν το καταλαβαίναμε.
σίγουρα όμως όπως εμπιστεύεσαι ένα κορίτσι για φίλη,αλλο τόσο και παραπάνω ίσως μπορείς να εμπιστευτείς ένα αγόρι,αφού εδώ δεν παίζει ο παράγων ζήλεια που καταστρέφει συνήθως τις γυναικείες φιλίες στο τέλος

Παράθεση

newyork (Nancy)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη newyork
H Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H newyork I can't take it any longer έγραψε στις 17:19, 24-10-08:

Αν είναι να υπάρξει φιλία τότε δεν παίζει ρόλο το φύλλο.
Εξάλλου η φιλία δημιουργήτε μέσα από διάφορες καταστάσεις,όπως μια σχέση που μπορεί να έχει τελειωσει και να έχουν μείνει φίλοι.
Εμένα τυχαίνει ο καλυτερος μου φίλος να είναι αγόρι.Δεν είχα ποτε κάτι μαζί του και δεν θα έχω.
Πιστεύω ότι η φιλία αξίζει παραπάνω από μια περιστασιακή σχεση....

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 17:32, 24-10-08:

Nα κάνω και εγώ μια θεόχαζη, πλην λογική, ερώτηση...
Με ποια λογική να μην υπάρχει πραγματική φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;; Για να μην υπάρχει το ερωτικό στοιχείο; Και άντε και κάποιος αποφασίζει να έχει φίλους μόνο του ίδιου φίλου, ποιος του διασφαλίζει ότι ο κολλητός του π.χ δεν είναι κρυφομοφυλόφυλος και το κρύβει;;; Εεεεεε...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι παράλογο να είσαι επιφυλακτικός σε άτομα του αντίθετου φύλου την στιγμή που στην πραγματικότητα δεν ξέρεις από που θα σου 'ρθει!!

Γενικά, νομίζω πως όλα είναι θέμα χειρισμών...με τον καλύτερο μου φίλο, τον οποίο ξέρω από τα 4 μου νιώθω πολύ πιο άνετα απ'ότι με την ίδια μου την αδερφή και μπορώ να συζητήσω μαζί του τα πάντα.
Όταν κάποιον τον δεις από την αρχή φιλικά είναι αδύνατον μετά να σου προκύψει κάτι άλλο, εκτός και αν δεν τον έβλεπες και εντελώς φιλικά...

Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 12:03, 23-11-08:

συμφωνώ η φιλία δεν έχει φυλο... υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας ..αλλάσ αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι θα υπάρξει έστω και μια στιγμή που ο ένας από τους δυο θα νιώσει λίγο διαφορετικά και θα νιώθει περισσότερα από φιλία.μπορεί ο αλλός να μην τα μάθει ποτέ και να του περάσουν τα αισθήματα αλλά μια τέτοια στιγμή πιστεύω ότι θα υπάρξει..

Παράθεση

stathisg27 (Στάθης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stathisg27
Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O stathisg27 μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 09:42, 04-01-09:

Μέχρι πρίν κάτι χρόνια δεν, όχι, τώρα ναι, το νιώθω πώς ναι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 04-01-09 στις 11:33. Αιτία: Πεζοποίηση (Απαγορεύεται να είναι όλη η έκταση του μηνύματος σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ)
Παράθεση

chris663

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris663
Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chris663 έγραψε στις 12:07, 04-01-09:

Ισως να εχουμε παρερμηνευσει τη φιλια με το σεχ..
εχω μια φιλη 18 χρονια τωρα που πραγματικα
ειμαστε σαν οι καλιτεροι φιλοι..πριν 4-5 χρονια κατω απο <καποιες>
συνθηκες μοναξιας βρεθηκαμε και οι 2 σε ενα σπιτι τελειως μονοι οπου και...
καναμε ερωτα.Ειλικρινα ηταν η καλιτερη μου φορα!!!εγινε με τοσο παθος
που δεν το πιστευα!!!
συμπερασμα ουτε που ξαναεγινε ποτε κατι και οταν το κουβεντιασαμε καταληξαμε πως
ηταν κατι σαν αποθημενο και απ τους 2 μας..Φυσικα δεν κλονιστικε η φιλια μας σε καμοια περιπτωση...αυτη τωρα ειναι παντρεμενη εγω αρραβωνιασμενος....ειναι μονο σαν μια γλυκια αναμνηση.
ΥΓ. οταν συνεβη ειμασταν ελευθεροι

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DownCast
Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 21:50, 10-01-09:

ΟΧΙ όσο αφορά αυτά που πιστεύω και έχω ζήσει εγώ...

Αν υπήρχε δεν θα έβαζαν συνέχεια τα προσωπικά τους, τις γυναικείες ζήλειες, τις πονηριές κλπ...κλπ... πάνω από αυτό που ορίζεται ως "πραγματική φιλία"...

Η ώρα είναι 21.45 ... Από τις 6 το απόγευμα περιμένω μία "φίλη μου" να με πάρει τηλ. για να βγούμε με κάποιες φίλες της...
Φυσικά δεν πρόκειται να πάρει. Θα με πάρει αύριο να μου πει ότι γνώρισε κάποιον...και έτσι και γιουβέτσι και κοκορέτσι... Γνωστή η συμπεριφορά... Φίλοι μόνο όποτε μας συμφέρει...

Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια... Βάρεμα έγινε...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 13:53, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DownCast

ΟΧΙ όσο αφορά αυτά που πιστεύω και έχω ζήσει εγώ...

Αν υπήρχε δεν θα έβαζαν συνέχεια τα προσωπικά τους, τις γυναικείες ζήλειες, τις πονηριές κλπ...κλπ... πάνω από αυτό που ορίζεται ως "πραγματική φιλία"...

Η ώρα είναι 21.45 ... Από τις 6 το απόγευμα περιμένω μία "φίλη μου" να με πάρει τηλ. για να βγούμε με κάποιες φίλες της...
Φυσικά δεν πρόκειται να πάρει. Θα με πάρει αύριο να μου πει ότι γνώρισε κάποιον...και έτσι και γιουβέτσι και κοκορέτσι... Γνωστή η συμπεριφορά... Φίλοι μόνο όποτε μας συμφέρει...

Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια... Βάρεμα έγινε...

Η φίλη σου προφανώς δεν είναι φίλη, γιατί αν ήταν, θα έβαζε εσένα που σε ξέρει τόσα χρόνια πιο πάνω από τον χ τυχαίο που γνώρισε το απόγευμα σε κάποιο μπαρ και της ζήτησε να βγούνε. Σε αυτό που λες το πρόβλημα εντοπίζεται στις προτεραιότητες που βάζει κάποιος στη ζωή του (πχ φίλοι πάνω από γκομενικά) και στο αν μία γυναίκα θα έχει σωστή συμπεριφορά απέναντι σε έναν άνδρα, φίλο της. Η συγκεκριμένη βάζει άλλα πράγματα πιο πάνω και όχι τους φίλους.
Αλλά και πάλι βλέπω ότι γενικεύεις, όπως και στο άλλο θέμα- όλες οι γυναίκες σε έχουν απογοητεύσει;..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:37, 13-01-09:

ΝΑΙ! Προσωπικα παντα κολλητους αγορια ειχα... ακομα κ τωρα στη σχολη με αγορια κανω κυριως παρεα κ με μια κοπελα! Μονο με τον εναν κολλητο ειχε γινει κατι... κ αυτο ηταν εξαιρεση! γενικα οταν εισαι φιλοσ εισαι φιλος!

Παράθεση

N@ta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη N@ta
H N@ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H N@ta Nata+Lena+Roula=b.f.f.e έγραψε στις 19:04, 24-01-09:

Εγω πιστευω πως υπαρχει πραγματικη φιλια αναμεσα σε εναν αντρα και μια γυναικα.Βεβαια απο οτι ξερω οι περισσοτεροι αντρες δεν εχουν την ιδια αποψη. Παντως εγω προσωπικα παρολο που εχω δυο πολυ καλες φιλες πιστευω πως τα παω πιο καλα με τα αγορια.Συννενοουμαστε πιο καλα,απλο.

Παράθεση

Goddess

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Goddess
H Goddess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Goddess Same S#@t, Different Day!!! έγραψε στις 20:32, 25-01-09:

Εγώ με τον κολλητό μου είμαστε φίλοι από τότε που γεννηθήκαμε καθώς μέναμε σε διπλανά διαμερίσματα. Πάντα αναγνωρίζαμε την εξωτερική ομορφιά ο ένας του άλλου, αλλά ποτέ δεν υπέβοσκε κάτι περισσότερο από αδελφική φιλία και αγάπη. Είμαστε φίλοι και πάντα θα είμαστε. Εχουμε περάσει διάφορες καταστάσεις μαζί και απογοητεύσεις και μοναξιές, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για να αλλάξεις την σχέση σου με τον άλλον. Αντίθετα ήρθαμε πιο κοντά ψυχικά, γιατί οι πραγματικοί φίλοι σε νιώθουν και είναι πάντα κοντά σου άσχετα αν είναι άνδρες ή γυναίκες. Και αφού εγώ βρήκα πραγματική φιλία με άτομο του αντίθετου φύλλου γιατί να μην μπορεί να το βρεί και κάποιος άλλος?

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 21:36, 31-01-09:

πολυ απλα δεν γινεται. Το πολυ-πολυ να παραμεινουν πραγματικοι φιλοι μεχρι να βγαλουν τα ματια τους οπως εκανε ο chris663 με τη "φιλεναδα" του και να κρατησετε μια καλη αναμνηση απ'το παρελθον. Ισως θελει και φοβερη συναισθηματικη ωριμωτητα για να καταφερεις κατι τετοιο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 22:16, 31-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
πολυ απλα δεν γινεται. Το πολυ-πολυ να παραμεινουν πραγματικοι φιλοι μεχρι να βγαλουν τα ματια τους οπως εκανε ο chris663 με τη "φιλεναδα" του και να κρατησετε μια καλη αναμνηση απ'το παρελθον. Ισως θελει και φοβερη συναισθηματικη ωριμωτητα για να καταφερεις κατι τετοιο.

τοτε ίσος την έχουμε γιατι στο βεβαιώνω κι εγώ από τότε που γεννηθήκαμε είμαστε Φίλοι.
και φίλος δεν ειναι να ρίχνεσε στο κρεβάτι και να λες μετά περασα μια γλυκιά στιγμή και θα την θυμάμαι, αλλα είμαστε φίλοι.
Φίλος είναι επι 31 χρόνια να σου γραφει και να μην βρίσκεις την ώρα να ανοίξεις το γράμμα , να ξέρεις ότι και να γίνει έχεις να ακουμπήσεις πάνω του, να πάσχεις από κάτι σοβαρό και ο άλλος να σε αγκαλιάσει πραγματικά, να γεννα η φίλη σου και ν απαρατήσεις την δουλειά σου να τρέξεις, να κλαίει και να ξέρεις χωρίς να σου πει τι έχει...
Δοξάζω κι ευχαριστώ το Θεό που με έχει κάνει τοσο τυχερό άνθρωπο.
Ναι υπάρχουν τέτοιες φιλίες. αρκει να το θέλουμε...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:07, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Loupo
τοτε ίσος την έχουμε γιατι στο βεβαιώνω κι εγώ από τότε που γεννηθήκαμε είμαστε Φίλοι.
και φίλος δεν ειναι να ρίχνεσε στο κρεβάτι και να λες μετά περασα μια γλυκιά στιγμή και θα την θυμάμαι, αλλα είμαστε φίλοι.
Φίλος είναι επι 31 χρόνια να σου γραφει και να μην βρίσκεις την ώρα να ανοίξεις το γράμμα , να ξέρεις ότι και να γίνει έχεις να ακουμπήσεις πάνω του, να πάσχεις από κάτι σοβαρό και ο άλλος να σε αγκαλιάσει πραγματικά, να γεννα η φίλη σου και ν απαρατήσεις την δουλειά σου να τρέξεις, να κλαίει και να ξέρεις χωρίς να σου πει τι έχει...
Δοξάζω κι ευχαριστώ το Θεό που με έχει κάνει τοσο τυχερό άνθρωπο.
Ναι υπάρχουν τέτοιες φιλίες. αρκει να το θέλουμε...
Εισαι τυχερος...

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 03:24, 10-02-09:

Είναι σαν να με ρωτάει κάποιος τα αυτονόητα . Σαφέστατα ναι ! Έχω φίλους άντρες και κολλητό (δεν μου πολυαρέσει η έκφραση αλλά τη χρησιμοποιώ για να γίνω κατανοητή ) εδώ και 17 χρόνια . Δεν θέλησα ποτέ τίποτα ερωτικό ούτε εκείνοι , και να προκύψει κάτι ερωτικό ανάμεσα σε δυο φίλους δεν αναιρεί όλη την έννοια της φιλίας.

Νομίζω , χωρίς να είμαι απόλυτη , πως οι άνθρωποι που δεν πιστεύουν στη φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα δεν πιστεύουν γενικά στη φιλία , συνήθως βάζουν το ερωτικό στοιχείο ψηλότερα στη ζωή τους ή έχουν μάθει μόνο να ερωτοτροπούν και δυστυχώς δεν είχαν την ευτυχία να βιώσουν μια τόσο δυνατή και ιδιαίτερη σχέση όπως αυτή μπορεί να αναπτυχθεί από άτομα διαφορετικού φύλου .

Ας μου επιτραπεί να πω , πως τα άτομα που δεν έχουν φίλους και από τα δύο φύλα δεν θα μπορούν να έχουν μια ισσοροπημένη αντίληψη για το εγώ τους και για την έννοια του <<άλλου>> , και θα θεωρούν πάντα το άλλο φύλο ή πιθανό ερωτικό στόχο ή εχθρό.

Κατ' εμέ όπως μπορώ να μην έχω ερωτικά αισθήματα για τον αδελφό μου ή για τα ξαδέλφια μου το ίδιο ισχύει και για όσους θεωρώ φίλους μου .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ria_Maimou (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria_Maimou
H ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Ria_Maimou έγραψε στις 11:45, 12-06-09:

Δε ξέρω γιατί αλλά παρ'όλο που έχω πολλούς φίλους δεν πιστεύω στην φιλία του αντίθετου φύλου. Παλιά πίστευα...Ίσως πλέον να μην πιστεύω επειδή τώρα που άρχισα να κάνω περισσότερο παρέα με αγόρια τα μισά αρχίζουν να με βλέπουν αλλιώς και δημιουργουνται προβλήματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:54, 12-06-09:

Η φιλία μεταξύ άνδρα και γυναικας (το να πετύχει) ειναι καθαρά προσωπικό στοιχημα των δυο εμπλεκομένων.

Η διαχείρισή της επαφιεται στους προσωπικούς κώδικές τους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάνια9018

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τάνια9018
H Τάνια9018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Τάνια9018 μακαρι το 2010 να μας φερει ο,τι ποθουμε έγραψε στις 19:09, 12-06-09:

Μμμμ... αυτό ειναι δυσκολούτσικο θεματάκι...καθώς δεν μπορείς να είσαι ποτέ απόλυτος για κάτι!
Προσωπικά ΝΑΙ πιστεύω στη φιλία μεταξύ των δύο φίλων, αφού μέχρι τώρα δεν μου την έχει φέρει ποτέ κανένας φίλος μου και όταν πραγματικά θα θέλω να μιλήσω και να βγάλω, απ' ότι καταλαβαίνεται, τα ενδόμυχα μυστικά μου θα τρέξω -κυριολεκτικά- στο κολλητό μου!
Αλλά απο την άλλη μεριά άλλη σχέση φιλίας αποκτά κανείς με άτομο διαφορετικού φύλου και άλλη με του ίδιου.Έτσι νομίζω... Διαφορετικά πράγματα θα συζητήσεις με τον έναν και διαφορετικά με τον άλλο όπως αντίστοιχα και εμπειρίες. Κατ' αυτό το τρόπο συνδέεσαι με ξεχωριστό τρόπο!
Άρα θα καταλήξω στο συμπέρασμα πως είναι ανάλογα με τα άτομα και τη χημεία που επικρατεί ανάμεσά τους. Αν μπορεί κάποιος να υποστηρίξει την έννοια της φιλίας είναι το ζήτημα και όχι το φύλο του... ίσως να μη παίζει και κανένα ρόλο...ίσως...

Παράθεση

spider

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spider
Ο spider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O spider ΑΓΑΝΤΑ ΡΑΓΙΑΔΕΣ !!!!!!!!!!!! έγραψε στις 16:33, 13-06-09:

σιγουρα ειναι ενα δυσκολο θεμα ! και δυσκολευει ακομη περισοτερο με την παροδο των χρονων .γιατι ??????? βλεπεις τα πραγματα με αλλη οπτικη γωνια στα 18--22 και με τελειως διαφορετικη στα 50--54 ! εχεις αποκτησει αυτο που λενε πειρα που δεν αγοραζεται αλλα μονο αποκταται με το περασμα του χρονου ! οταν καποιος εχει βιωσει καταστασεις καλες , κακες ,λιγες , πολλες κλπ και εχει < καει > απο διαφορους ανθρωπους τοτε μαθαινει να προσεχει γενικα στην επιλογη φιλων .και μια αποψη καθαρα δικημου .... ειναι πολυ δυσκολο να θεωρησεις καποιον φιλοσου και αυτο να κρατησει χρονια πολλα και ακομη περισοτερα !!!!συνηθως για διαφορους λογους θα χαλασει η συνταγη .το ασχημο μετα ειναι ποσα κοματια μπορεις να μαζεψεις απο αυτα που εχεις πει , και ποσα θα γυρισουν εναντιονσου .ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ .τωρα στο προσκυνιο ...πιστευω στη φιλια μεταξυ διαφορετικου φυλου αλλα με τον ορο να μην υπαρχουν κοινα συμφεροντα γιατι δεν θα δεσει . δυο ατομα ξενα μεταξυτους που γνωριζονται κατω απο τυχαιες καταστασεις η δυνατον κοντινης ηλικιας και αφου ξεπερασουν το ΘΕΜΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕΞ ...τοτε ναι πιστευω οτι γινεται και θα ειναι τελειο !!! ομως ειναι δυσκολο . προσωπικα θα ηθελα μια γυναικα η οποια θα στεκεται διπλαμου και θα ξερει οτι δεν θα κοιταξω χαμηλα για να δω τα ποδιατης .μακαρι να βρεθει .. ασ πουμε οτι θα ειναι η αδελφημου που δεν εχω . υπαρχουν παρα πολλα θεματα που θα μπορουσαν να λυθουν με τετοιου ειδους φιλιες . μια φορα ανεβαινα πατησιων και ειχα ενα προβλημα που δεν ηθελα να το μοιραστω . σταματησα μια γυναικα τυχαια < μεγαλυτερης ηλικιας > και ρωτησα τη γνωμητης . με απορια μου εδωσε τη λυση την οποια και εφαρμοσα .... ειπα ευχαριστω και χαθηκαμε στο πληθος .....ποσο καλυτερα θα ηταν να ηταν διπλα μου παντα και να μου λεει τη γνωμητης .....sory για τη φλιαριαμου αλλα νομιζω οτι αξιζε !!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:33, 13-06-09:

Πάντως το θέμα δεν θα έπρεπε να είναι τόσο αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, αλλά αν υπάρχει φιλία μεταξύ ανθρώπων με συμβατές σεξουαλικές προτιμήσεις. Δηλαδή, φαντάζομαι ότι τα εγγενή "προβλήματα" που βλέπουν ορισμένοι straight σε φιλίες άντρα-γυναίκας, αν ήταν (οι ίδιοι άνθρωποι) ομοφυλόφιλοι θα τα έβλεπαν σε φιλίες με άτομα του ίδιου φύλου.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα που βλέπουν ορισμένοι άνθρωποι σε τέτοιου είδους φιλίες πηγάζει από την δαιμονοποίηση του έρωτα και του σεξ, η οποία όσο κι αν προοδεύει και απελευθερώνεται επιφανειακά η κοινωνία, ακόμα υφίσταται, πίσω από την ωραία μάσκα της ελαφρότητας που θέλουμε να προβάλλουμε.

Υποσυνείδητα, βλέπουμε τον έρωτα και τη σεξουαλική επιθυμία ως κάτι "κακό" που δεν μπορεί να υφίσταται σε "ανώτερης μορφής" σχέσεις όπως η φιλία (αλλά όχι μόνο η φιλία), διότι αυτομάτως τις ακυρώνει. Είναι κοινό άλλωστε το "δηλαδή τόσο καιρό μου παρίστανες το φίλο ενώ το μόνο που σε ενδιέφερε ήταν αυτό;" σε διάφορες παραλλαγές. Αυτό είναι και το θεμελιώδες λογικό άλμα που καθιστά όλη τη συλλογιστική λάθος. Αυτή η λογική πηγάζει και από τις περισσότερες σχέσεις, οι οποίες είτε δεν συνοδεύονται ποτέ από φιλία, είτε τη χάνουν στην πορεία. Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τον ερωτικό σύντροφο ως αντίπαλο, όχι ως σύμμαχο (και ένας φίλος είναι εξ'ορισμού "σύμμαχος"), οπότε η ερωτική επιθυμία από ένα φίλο θεωρούμε ότι αυτονόητα ακυρώνει τη φιλική του διάθεση απέναντι μας. Εκεί οφείλεται άλλωστε και η αίσθηση "προδοσίας" που νιώθουν πολλοί άνθρωποι όταν κάποιος φίλος τους τους δείχνει (με οποιοδήποτε τρόπο) ερωτικής φύσεως συναισθήματα.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο έρωτας, είτε στην αγνή του μορφή, είτε στην πιο σεξουαλική, ενισχύει την οποιαδήποτε είδους σχέση που προϋπάρχει. Αν η σχέση που ήδη υφίσταται είναι ωφέλιμη για το άτομο, με την προσθήκη έρωτα γίνεται ακόμη περισσότερο, ακόμη κι αν αυτός δεν είναι αμοιβαίος. Άλλωστε σε πολλά είδη σχέσεων υπάρχει ένας ερωτισμός ο οποίος δεν εκδηλώνεται ποτέ, αλλά τις κάνει πιο έντονες, τους δίνει ισχυρότερα κίνητρα να ωθήσουν το άτομο μπροστά, όταν από μόνες τους θα το έκαναν (αλλά με πιο αργά βήματα). Αρκεί τα δύο εμπλεκόμενα μέρη να είναι αρκετά ώριμα ώστε να μην υποπίπτουν σε μικρότητες.

Φυσικά, δεν είναι απαραίτητο ότι σε κάθε φιλία μεταξύ ατόμων με συμβατούς ερωτικούς προσανατολισμούς θα υπάρχει και το ερωτικό στοιχείο, ούτε υπονοώ ότι θα έπρεπε! Αυτό που πιστεύω είναι ότι ακόμη και όταν υπάρχει, δεν τις ακυρώνει και δεν τις υποβαθμίζει. Κατά συνέπεια, η απάντηση μου στο "επιχείρημα" ότι σε τέτοιες φιλίες υπάρχει κίνδυνος κάποιο από τα δύο μέρη να νιώσει ερωτικά συναισθήματα για το άλλο, είναι "Ε και; Που είναι το κακό;".

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:37, 13-06-09:

Κατά συνέπεια, η απάντηση μου στο "επιχείρημα" ότι σε τέτοιες φιλίες υπάρχει κίνδυνος κάποιο από τα δύο μέρη να νιώσει ερωτικά συναισθήματα για το άλλο, είναι "Ε και; Που είναι το κακό;".
Μα πως θα συνεχιστει η φιλια οταν το ενα μερος τρεφει ερωτικα συναισθηματα και το αλλο οχι? Μπορει αυτος που τρεφει τα συναισθηματα να τα πνιξει?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:04, 13-06-09:

Xmmm....Λία με έβαλες σε σκέψεις.....

Βασικά ο σύντροφός μου εκτός από εραστής είναι και φίλος μου...
Από την άλλη δεν είναι και 1000% φίλος μου όταν με τις φίλες μου θα σχολιάσουμε τον κούκλο-με τους κοιλιακούς- που παίζει βόλευ, κάτι που μαζί του δεν θα το κάνω γιατί μου φαίνεται χαζό και ανούσιο να μοιραστώ αυτό το σχόλιο μαζί του...(χαζό, απλό παράδειγμα νι; )

Από την άλλη όταν ένας φίλος με βλέπει ή τον βλέπω ερωτικά είναι δύσκολο να λειτουργήσει ένας από τους δύο τελείως φιλικά... π.χ. όταν θα συζητήσω ένα πρόβλημα για την σχέση μου δεν ξέρω κατά πόσο η συμβουλή του θα είναι "φιλική"...από την άλλη για εμένα θα είναι δύσκολο να τον ακούω να μιλάει για άλλες ή να του λέω την άποψη μου για την σχέση του την στιγμή που καίγομαι γι' αυτόν....Όσο κι αν το παίξω "σωστή" φίλη μέσα μου θα υπάρχει ζήλια...κόμπος στο στομάχι...αμηχανία....

Βασικά-προσωπικά- έχω συγκεκριμένες προσδοκίες και θέλω από την σχέση και τους φίλους μου... Τους φίλους μου θέλω να τους έχω όπως τις φίλες μου...όταν δεν υπάρχει η καθ' αυτή "αγνή" φιλία προσωπικά βρίσκομαι σε πολύ αμήχανη θέση και δεν ξέρω πως να την χειριστώ...είτε είμαι εγώ που την έχω πατήσει είτε ο άλλος...και πιστεύω καλώς ή κακώς ότι η φιλία έχει πάψει να υπάρχει....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:18, 14-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Μα πως θα συνεχιστει η φιλια οταν το ενα μερος τρεφει ερωτικα συναισθηματα και το αλλο οχι? Μπορει αυτος που τρεφει τα συναισθηματα να τα πνιξει?
Τι την εμποδίζει να συνεχιστεί;
Και γιατί να τα πνίξει;
Αν δεν υπάρχει ανταπόκριση, κάποια στιγμή που θα γνωρίσει κάποιο άλλο άτομο με το οποίο τα συναισθήματα θα είναι αμοιβαία, θα φύγουν μόνα τους. Δεν βρίσκω το λόγο να τα αναγκάσει ο άλλος να φύγουν βιαίως απομακρυνόμενος. Και πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, το άλλο μέρος απομακρύνεται όχι επειδή πράγματι το θεωρεί καλύτερο για το φίλο του, αλλά γιατί δεν ξέρει πώς να το χειριστεί.

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Xmmm....Λία με έβαλες σε σκέψεις.....

Βασικά ο σύντροφός μου εκτός από εραστής είναι και φίλος μου...
Από την άλλη δεν είναι και 1000% φίλος μου όταν με τις φίλες μου θα σχολιάσουμε τον κούκλο-με τους κοιλιακούς- που παίζει βόλευ, κάτι που μαζί του δεν θα το κάνω γιατί μου φαίνεται χαζό και ανούσιο να μοιραστώ αυτό το σχόλιο μαζί του...(χαζό, απλό παράδειγμα νι; )

Από την άλλη όταν ένας φίλος με βλέπει ή τον βλέπω ερωτικά είναι δύσκολο να λειτουργήσει ένας από τους δύο τελείως φιλικά... π.χ. όταν θα συζητήσω ένα πρόβλημα για την σχέση μου δεν ξέρω κατά πόσο η συμβουλή του θα είναι "φιλική"...από την άλλη για εμένα θα είναι δύσκολο να τον ακούω να μιλάει για άλλες ή να του λέω την άποψη μου για την σχέση του την στιγμή που καίγομαι γι' αυτόν....Όσο κι αν το παίξω "σωστή" φίλη μέσα μου θα υπάρχει ζήλια...κόμπος στο στομάχι...αμηχανία....

Βασικά-προσωπικά- έχω συγκεκριμένες προσδοκίες και θέλω από την σχέση και τους φίλους μου... Τους φίλους μου θέλω να τους έχω όπως τις φίλες μου...όταν δεν υπάρχει η καθ' αυτή "αγνή" φιλία προσωπικά βρίσκομαι σε πολύ αμήχανη θέση και δεν ξέρω πως να την χειριστώ...είτε είμαι εγώ που την έχω πατήσει είτε ο άλλος...και πιστεύω καλώς ή κακώς ότι η φιλία έχει πάψει να υπάρχει....
Προσπάθησα να αποφύγω να αναφερθώ προσωπικά σε μένα, μιας και δεν θέλω η συζήτηση να περιστραφεί γύρω από αυτό, αλλά διαπιστώνω ότι είναι αναπόφευκτο (θα σας παρακαλούσα πολύ πάντως να μην επικεντρωθεί η συζήτηση εκεί, απλά το αναφέρω για να δείξω ότι δεν μιλάω θεωρητικά). Προσωπικά λοιπόν, και άνετα να συζητήσω μαζί του το οτιδήποτε νιώθω (συμπεριλαμβανόμενων των άλλων ανδρών που μου αρέσουν ή τυχόν προβλημάτων της σχέσης) και δεν έχω πρόβλημα να συζητήσει μαζί μου παρόμοια θέματα. Ουδέποτε είχα.
Αλλά ακόμα και να μην ίσχυε αυτό, ελπίζω ότι με τους φίλους μας δεν συζητάμε μόνο ή κυρίως γκομενικά! Ναι, μπορεί αν το ένα μέρος τρέφει για ένα διάστημα ερωτικά συναισθήματα προς το άλλο να πρέπει να μετριαστούν τέτοιες συζητήσεις, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι με θετική διάθεση, κατανόηση και ωριμότητα, μπορεί τέτοια συναισθήματα να αποβούν ακόμη και θετικά για τη σχέση δύο ανθρώπων.
Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι σπάνια υπάρχει αρκετή θετική διάθεση, κατανόηση και ωριμότητα. Αλλά τότε δεν μιλάμε για φίλους, αλλά για παρέα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 10:46, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Εχουμε λανθασμένη αντίληψη της ετερόφυλης φιλίας....
Δεν την έχουμε κατανοήσει σε βάθος.....
Και κάνουμε και λανθασμένη χρήση / εφαρμογή του όρου.

Αν (έχεις αποφασίσει να) είσαι φίλος (με τη γνωστή και ουσιώδη εννοια του όρου) με μια γυναίκα,δε μπορεις (δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου) να τη δεις ερωτικά.

Είναι ένα δύσκολο προσωπικό στοιχημα!

Αν λοιπόν ενας άνδρας ξαφνικά ερωτευτεί μια φίλη του,έχει χάσει αυτό το στοιχημα.....και ουσιαστικά δεν την είδε ποτέ σαν πραγματική φίλη,μα καταπίεζε το ερωτικό στοιχείο προς χάριν της "φιλίας"...

Aπο τη στιγμή λοιπόν που εμφανιστούν ή τρεφονται (υφερποντα) ερωτικά στοιχεια ή διαθεσεις απο το ένα μερος,ουσιαστικά δε μιλάμε για φιλική σχεση - με την εννοια που προσδίδουμε σε αυτον τον όρο.

Μιλάμε για αδυναμία χειρισμού προσωπικών συναισθημάτων και ισορροπιών....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Heptamer : 15-06-09 στις 11:24.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 16:06, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Tα στοιχήματα και οι ..έννοιες - χρήσεις / εμμονές / εφαρμογές των όρων, να μπούν παρακαλώ στα....κουτάκια τους!!!!!!

Βρε Hep, αν δεν είδε το στοίχημα / πειρασμό ουσιαστικά ποτέ σαν πραγματική φίλη μα καταπίεζε το ερωτικό στοιχείο, όπως δηλώνεις, τότε το "ξαφνικά ερωτευτεί" δεν κολλάει στην συλ-λογιστική σου προσπάθεια

H αδυναμία χειρισμού συναισθημάτων τι σχέση έχει με τα υφέρποντα-τρεφόμενα ερωτικά στοιχεία ή διαθέσεις

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα έκανες να μοιάζουν σαν τραγωδία του...Αισχύλου!

Πάντως πρέπει να ομολογήσω πως θα ήθελα πολύ την γνώμη των γυναικών για ένα τέτοιο "φίλο", να ξεροσταλιάζει δηλαδή για πάρτι της αλλά να....κερδίζει αγέρωχος το στοίχημα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 15-06-09 στις 16:09. Αιτία: έφτασα τα 410 μηνύματα....
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 16:16, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Βρε Hep, αν δεν είδε το στοίχημα / πειρασμό ουσιαστικά ποτέ σαν πραγματική φίλη μα καταπίεζε το ερωτικό στοιχείο, όπως δηλώνεις, τότε το "ξαφνικά ερωτευτεί" δεν κολλάει στην συλ-λογιστική σου προσπάθεια
Βαλε οπου "ξαφνικά ερωτευτει" το "ξαφνικά αποκαλυφθεί" και ...καλύφθηκες!
H αδυναμία χειρισμού συναισθημάτων τι σχέση έχει με τα υφέρποντα-τρεφόμενα ερωτικά στοιχεία ή διαθέσεις
Το υφερπον ερωτικό στοιχειο υπαρχει παντα στις ετεροφιλίες γιατι ανδρες και γυναίκες εχουμε συναναστραφει με βαση αυτο. Και το θεμα ειναι να μπορεις να το χειρίζεσαι,ήτοι να μην το αφηνεις να εκδηλωθει σε μια τετοια σχεση. Αυτο εννοω προσωπικο στοιχημα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα έκανες να μοιάζουν σαν τραγωδία του...Αισχύλου!
Απεναντίας,ειναι εξοχως απαιτητικά,οπως δειχνουν τα πραγματα (δηλ. οι e-προβληματισμοί)
Πάντως πρέπει να ομολογήσω πως θα ήθελα πολύ την γνώμη των γυναικών για ένα τέτοιο "φίλο", να ξεροσταλιάζει δηλαδή για πάρτι της αλλά να....κερδίζει αγέρωχος το στοίχημα!
Οι καλυτεροι φιλοι των γυναικών ειναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 16:22, 15-06-09:

Παντως το να ειμαι εγω πραγματικος φιλος με μια κοπελα (αν και με την λεξη φιλος προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω πραγματικος, αληθινος κτλ κτλ, γιατι ή εισαι ή οχι) και αργοτερα για τον οποιοδηποτε λογο να αναπτυξω καποια αλλα συναισθηματα γι'αυτην ή αυτη για εμενα, σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι μεχρι να αλλαξει το σκηνικο δεν ημασταν φιλοι.
Αληθινοι, πραγματικοι κτλ.
Μπορει να μην μειναμε αιωνια φιλοι, αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειμασταν (για οσο ειμασταν) φ ι λ ο ι.
Για την ιστορια αν και εχω ξαναπαντησει, προσωπικα πιστευω απολυτα στην φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας ή γυαναικα και ανδρα αν θελετε.
Χωρις αναγκαστικα να μεταλαχθει το συναισθημα και χωρις καποιος απο τους δυο να την "πατησει" με τον αλλο.

Παράθεση

Ria_Maimou (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ)

Νεοφερμένος

H ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Ria_Maimou έγραψε στις 22:23, 15-06-09:

Γενικά ΔΕΝ υπάρχει ΦΙΛΙΑ!!!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:31, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ria_Maimou
Γενικά ΔΕΝ υπάρχει ΦΙΛΙΑ!!!
Υπάρχει, υπάρχει...μη βιάζεσαι!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 07:45, 16-06-09:

Εχουμε λανθασμένη αντίληψη της ετερόφυλης φιλίας....
Και κάνουμε και λανθασμένη χρήση / εφαρμογή του όρου.

Αν (έχεις αποφασίσει να) είσαι φίλος (με τη γνωστή και ουσιώδη εννοια του όρου) με μια γυναίκα,δε μπορεις (δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου) να τη δεις ερωτικά.
Έχω μια εκνευριστική ίσως συνήθεια, να ρωτάω τον εαυτό μου και τους άλλους "Γιατί;" ακόμα και σε όσα φαίνονται εκ πρώτης όψεως αυτονόητα. Είναι τρομερό το πόσες αντιλήψεις έχουμε και πολλές φορές τις υποστηρίζουμε με πάθος, τις οποίες δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε άμεσα (είτε δεν μπορούμε καθόλου, είτε σκεφτόμαστε εκείνη την ώρα στα πρόχειρα κάποια επιχειρήματα) και απλώς μας έχουν περαστεί κατά τη διαδικασία μεγαλώματος σε μια οργανωμένη κοινωνία.
Θα σε ρωτήσω κι εσένα λοιπόν, γιατί;
Με ποιό τρόπο ακυρώνει τη φιλία σας το να τη δεις για ένα διάστημα και ερωτικά;

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 09:19, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Έχω μια εκνευριστική ίσως συνήθεια, να ρωτάω τον εαυτό μου και τους άλλους "Γιατί;" ακόμα και σε όσα φαίνονται εκ πρώτης όψεως αυτονόητα.Θα σε ρωτήσω κι εσένα λοιπόν, γιατί;
Με ποιό τρόπο ακυρώνει τη φιλία σας το να τη δεις για ένα διάστημα και ερωτικά;

Ναι,το βλεπω πως την εχεις αυτην την e-κνευριστική συνήθεια!!

Θα καταθέσω ωστόσο πρώτα καποιες γενικές μου σκεψεις περι του θεματος της ετεροφιλίας,εξηγώντας και τον ορο "προσωπικό στοιχημα" που εχω προαναφέρει.

Η φιλια ανδρων και γυναικων ειναι εκ φυσεως ξενη προς την πρωταρχικη γενετησια στοχευση: τη συναψη σχεσεων μεταξυ τους. Εξ ου και δημιουργει και τοσα προβληματα.

Γεγονος ειναι πως η κοινωνια μας (ακομη) δεν ειναι εντελως ετοιμη να δεχθει την υπαρξη αληθινης φιλιας μεταξυ ανδρα και γυναικας - τουλαχιστον οχι χωρις να τη χρωματισει και (ή μονο) σεξουαλικα. Γιατι απλουστατα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ αλλη σχεση μεταξυ ανδρα και γυναικας,πλην της ερωτικης και για αυτο και δεν εχει καταρτισει και συγκεκριμενους συμπεριφορικους "μπούσουλες" που να διεπουν τετοιες σχεσεις μεταξύ τους (δεν εχει δηλ. ορισει καν τον ορο "φιλια" μεταξυ ανδρων και γυναικων),αφου φιλια μεταξυ δυο φυλων κατ'εξοχην προορισμενων / εγκλωβισμενων στην γνωστη μονοσημαντη σχεση (την ερωτική),για την κοινωνία δεν υφισταται - τουλαχιστον μεχρι τωρα.Δεν υπαρχουν λοιπόν κοινωνικοι κωδικες που να διεπουν τη φιλικη συμπεριφορα αναμεσα στα δυο φυλα,τα οποια γαλουχούνται με το οτι οτι ο μονος (κοινωνικα) αποδεκτος συγχρωτισμος τους ειναι καθαρα στο σεξουαλικο τοπιο.

Ελλειψει λοιπον καποιου προτυπου φιλιας μεταξυ ετεροφυλων,το ενδεχομενο φιλιας ανδρα και γυναικας, για την κοινωνία,απλα δεν υπαρχει! Φιλία νοειται μονο μεταξύ ομοφύλων: με το άλλο φύλο συναπτουμε ερωτική σχεση,με το ίδιο φύλο φιλίες. Περιχαρακωμένα πραγματα.
Ο καθενας λοιπόν μαθαινει απο νωρις κωδικες φιλικης συμπεριφορας κατα τεκμηριο μονο με ατομα του ιδιου φυλου.Η λειτουργια με το αλλο φυλο,περνα απο αλλα καναλια,διαφορετικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι τοσο ανδρες οσο και γυναικες απο την παιδικη ακομη ηλικια,σχηματιζουν αυστηρα ομοφυλες ομαδες και λειτουργουν φιλικα αυστηρα μονο μεσα σε αυτες.

Δεν υπαρχουν λοιπόν κοινωνικα προτυπα συμπεριφορικης για τις φιλιες μεταξυ ανδρων και γυναικων,παρα μονο τα αμιγως σεξουαλικα. Η κοινωνια θελει τα δυο φυλα να λειτουργουν αμιγώς εντός του ερωτικού σχηματος.

Οι ετεροφυλες φιλιες ειναι ενα σχετικα συγχρονο "φρουτο".
Η 'προβληματικη' τετοιων σχεσεων αρχισε με την διεισδυση των γυναικων στον επαγγελματικο στιβο,οπου εκ των πραγματων και αναγκαστηκαν να συνυπαρξουν - μη ερωτικα - πια με τους ανδρες.Αυτο κατεστησε αναγκαια και μια ερωτικα "ουδετερη" σχεση μεταξυ των φυλων. Και ανεδειξε συγχρονως την απουσια του σχετικου κοινωνικου 'κωδικα'.

Ελλειψει λοιπών των σχετικών κοινωνικων κανονων που να διεπουν μια τετοια φιλικη σχεση,η φιλια ανδρα - γυναικας γινεται πλεον καθαρα προσωπικο θεμα..,προσωπικη υποθεση του καθενος καθε ανδρας και η καθε γυναικα,υπο την πιεση μιας νεας αναγκαιας συνυπαρξης μη ερωτικου χαρακτηρα καλειται πλέον να θεσει αμιγως προσωπικους κανονες,προκειμενου να λειτουργησει φιλικα με το αντιθετο φυλο. Καθε ανδρας και γυναικα καλειται δηλ. να σχηματισει το δικο του μπούσουλα ετερο- φιλιας και να τον εφαρμοσει στην προσωπικη του ζωη - με οτι αυτο συνεπαγεται. Ενας τετοιος προσωπικος κωδικας καλειται αφενος μεν να αναστρεψει και να αντιπαλεψει το αρχετυπικο κοινωνικο δεδομενο του (σεξουαλικου) μονοδρομου στις εν λογω σχεσεις,αφετερου δε,να καλυψει το "κωδικό" κενο της κοινωνιας.

Τοσο ο ανδρας,οσο και η γυναικα καλουνται συνεχως να κερδισουν το προσωπικο στοιχημα εναντια στην υφερπουσα σεξουαλικη επιθυμια που χρωματίζει πάντα τη σχεση τους.

Βεβαια,αυτο δεν ειναι το μονο προβλημα. Ενας αλλος παραγοντας που δεν μπορει να αγνοηθει ειναι η ισοτητα στις εν λογω φιλιες.Ενιοτε οι ανδρες ειναι πιο "ισοι" απο τις γυναικες (ενα "δικαιωμα" που ατυπα απορρεει ισως και απο μια αυτάρεσκη,αυθαίρετη ή οποια άλλη φυσικη / φυλική υπεροχη,που αντλειται μεταξυ αλλων και απο τη θρησκευτικη παραδοχη του πρωτο-πλασμενου) και επομενως ο κινδυνος της ανισοτητας σε τετοιες φιλικες σχεσεις ειναι υπαρκτος.Μια τετοια φιλια μπορει καλλιστα να αλλοιωθει εαν εγερθει θεμα ισχυος,prestige η εξουσιας.

Η αμιγως φιλικη συνυπαρξη ανδρων και γυναικων ειναι βέβαια απαραιτητη καθως σημερα με τη δυναμικη διεισδυση των τελευταιων στα επαγγελματικα και κοινωνικα δρωμενα,τα δυο φυλα καλουνται να "μονομαχησουν" επαγγελματικα στον ιδιο στιβο,να συνυπαρξουν στη δουλεια,στη διασκεδαση και γενικα σε ολες τις εκδηλωσεις της συγχρονης ζωης.

Τώρα,οσον αφορά την ερώτησή σου:

Κατ'αρχήν "προσάπτω" στην ετεροφυλία όλα όσα χαρακτηριζουν και την ομοφιλία. Αρα θεωρώ πως η ετεροφιλία οφειλει να "δουλεύει" ακριβώς οπως και η (γυναικεία και ανδρική) ομοφιλία: ως φιλία σκετη - ακόμα και με όλα της τα περίεργα ή άβολα. Παρεκκλίσεις δεν (οφειλουν να) υπαρχουν.

Αυτο κατ' επέκταση σημαινει,πως ερωτικό στοιχειο,δεν (οφειλει να) μπαινει σε μια τετοια σχεση,ειδαλλως δε μιλαμε για φιλία,μα για το φυσιολογικό σεξουαλικο συγχρωτισμό.
Οι οροι χρησης / κανόνες λειτουργίας μιας τετοιας σχεσης καθορίζονται απο τα δυο εμπλεκόμενα μέλη.

Για μενα η ετεροφιλία - με τις ιδιότητες που προσδίδουμε στη φιλία - οφειλει (αν μπορεί) να κινειται στα γνωστά πλαισια. Σεξουαλικό αλατοπίπερο σε μια τετοια φιλία ειναι ανεπίτρεπτο. Αν κανουμε σεξ με το φιλο ή τη φιλη μας,πρεπει αυτοματα να αλλαξουμε και το status απο φιλικό σε ερωτικό.

Αν ενας άνδρας εκδηλωθει καποια στιγμη ερωτικά προς μια φίλη του (ή και αντιστροφα),σημαινει πως α) είτε προσποιήθηκε τη φιλία (ειτε ψυχρά ,ειτε με προσωπικό πόνο ενίοτε) με σκοπό απλά να ερθει ερωτικά κοντά στον άλλο,ειτε βου) παρ'όλες τις φιλοτιμες προσπαθειες απετυχε τελικά να μην τον/την δει ερωτικά και υπερίσχυσε η φυσιολογική ελξη - και συνεπώς η φιλία - ως πιο ευγενής σχεση - υποβαθμίζεται σε ερωτική. Και άπαξ και γινει αυτό,η φιλία χάλασε.

Αν ραγισει το γυαλι,δεν ξανακολλά. Τιποτα δε θα ειναι πια το ίδιο.

Ο έρωτας,μπορει να γινει φιλία. Η φιλία ομως - η πραγματική φιλία - δε μπορει να γινει ποτε έρωτας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:05, 16-06-09:

Εμ δεν απάντησες όμως, απλά δημιούργησες περισσότερα ερωτήματα...

Κατ'αρχήν "προσάπτω" στην ετεροφυλία όλα όσα χαρακτηριζουν και την ομοφιλία. Αρα θεωρώ πως η ετεροφιλία οφειλει να "δουλεύει" ακριβώς οπως και η (γυναικεία και ανδρική) ομοφιλία: ως φιλία σκετη - ακόμα και με όλα της τα περίεργα ή άβολα. Παρεκκλίσεις δεν (οφειλουν να) υπαρχουν.
Γιατί;
Αυτο κατ' επέκταση σημαινει,πως ερωτικό στοιχειο,δεν (οφειλει να) μπαινει σε μια τετοια σχεση,ειδαλλως δε μιλαμε για φιλία,μα για το φυσιολογικό σεξουαλικο συγχρωτισμό.
Θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2009, υπάρχουν πολύ περισσότερα είδη σχέσεων απ'ότι αυτά τα δύο (φιλία και ερωτική σχέση).
Για μενα η ετεροφιλία - με τις ιδιότητες που προσδίδουμε στη φιλία - οφειλει (αν μπορεί) να κινειται στα γνωστά πλαισια. Σεξουαλικό αλατοπίπερο σε μια τετοια φιλία ειναι ανεπίτρεπτο. Αν κανουμε σεξ με το φιλο ή τη φιλη μας,πρεπει αυτοματα να αλλαξουμε και το status απο φιλικό σε ερωτικό.
Γιατί οφείλει να κινείται στα γνωστά πλαίσια;
Και τι σημασία έχει αν αλλάξει το status προσωρινά; Δεν υπογράφεις δα και κανένα συμβόλαιο.
Αν ενας άνδρας εκδηλωθει καποια στιγμη ερωτικά προς μια φίλη του (ή και αντιστροφα),σημαινει πως α) είτε προσποιήθηκε τη φιλία (ειτε ψυχρά ,ειτε με προσωπικό πόνο ενίοτε) με σκοπό απλά να ερθει ερωτικά κοντά στον άλλο,ειτε βου) παρ'όλες τις φιλοτιμες προσπαθειες απετυχε τελικά να μην τον/την δει ερωτικά και υπερίσχυσε η φυσιολογική ελξη - και συνεπώς η φιλία - ως πιο ευγενής σχεση - υποβαθμίζεται σε ερωτική. Και άπαξ και γινει αυτό,η φιλία χάλασε.
Πιο ευγενής σχέση η φιλία;
Τουλάχιστον όπως ορίζω εγώ την ερωτική σχέση, σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο ταπεινή σχέση από τη φιλία, αλλά πολύ ανώτερη, διότι την εμπεριέχει.

Αν ραγισει το γυαλι,δεν ξανακολλά. Τιποτα δε θα ειναι πια το ίδιο.
Ραγίζει το γυαλί όταν υπάρξουν ερωτικά συναισθήματα;
Πραγματικά, αυτά που λες (όχι μόνο σε αυτό το quote, αλλά σε όλο το μήνυμα) είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα όσων έγραφα παραπάνω: η υφέρπουσα δαιμονοποίηση του έρωτα που υπάρχει στην κοινωνία.

Ο έρωτας,μπορει να γινει φιλία. Η φιλία ομως - η πραγματική φιλία - δε μπορει να γινει ποτε έρωτας.
Γιατί;

Παράθεση

Ria_Maimou (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ)

Νεοφερμένος

H Ria_Maimou έγραψε στις 10:26, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Υπάρχει, υπάρχει...μη βιάζεσαι!
Πότε θα τη βρω? Οι μεγάλοι λένε ότι δεν έχουν χρόνο για φιλίες,τώρα που είμαι μικρή ΔΕΝ έχω πραγματικούς φίλους....Άρα πότε θα βρω την πραγματική φιλία????

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:48, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ria_Maimou
Πότε θα τη βρω? Οι μεγάλοι λένε ότι δεν έχουν χρόνο για φιλίες,τώρα που είμαι μικρή ΔΕΝ έχω πραγματικούς φίλους....Άρα πότε θα βρω την πραγματική φιλία????
Δεν πιστεύω ότι υφίσταται ο όρος με τη στενή και μάλλον εξωπραγματική έννοια που του έδινα όταν ήμουν στην ηλικία σου. Τελευταία πάντως έχω παρατηρήσει ότι νέα πρόσωπα τείνουν να εμφανίζονται στη ζωή μου όταν νοιώθω αυτάρκης και δεν τα επιδιώκω.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 11:41, 16-06-09:

Εμ δεν απάντησες όμως, απλά δημιούργησες περισσότερα ερωτήματα

(by Heptamer): Κατ'αρχήν "προσάπτω" στην ετεροφυλία όλα όσα χαρακτηριζουν και την ομοφιλία. Αρα θεωρώ πως η ετεροφιλία οφειλει να "δουλεύει" ακριβώς οπως και η (γυναικεία και ανδρική) ομοφιλία: ως φιλία σκετη - ακόμα και με όλα της τα περίεργα ή άβολα. Παρεκκλίσεις δεν (οφειλουν να) υπαρχουν.
Γιατί; ..

Γιατι οταν λεμε φιλια,εννοουμε φιλια με ολα της τα σέα και τα μέα. Ειδαλλως,εννοουμε κατι αλλο - που εγω τουλ. δεν εχω καποιο όνομα για αυτο.
Θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2009, υπάρχουν πολύ περισσότερα είδη σχέσεων απ'ότι αυτά τα δύο (φιλία και ερωτική σχέση)...
Οπως?
Κατι ενδιαμεσο μεταξυ ερωτα και φιλίας?
Και με τι χαρακτηριστικά?
Μη μου μιλησεις για τις ομοφυλόφιλες σχεσεις. Αυτες καλυπτονται επισης απο τους δυο γνωστους ορους.
Γιατί οφείλει να κινείται στα γνωστά πλαίσια;
Και τι σημασία έχει αν αλλάξει το status προσωρινά; Δεν υπογράφεις δα και κανένα συμβόλαιο....
Γιατι να μην οφειλει?
Να κινειται δηλ. μονο στα πλαισια που μας βολευει?
Η αλλαγη ειναι μόνιμη. Σπανια μια τετοια "αρπαχτη" αφηνει ανεπηρεαστη τη φιλία.
Πιο ευγενής σχέση η φιλία;
Τουλάχιστον όπως ορίζω εγώ την ερωτική σχέση, σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο ταπεινή σχέση από τη φιλία, αλλά πολύ ανώτερη, διότι την εμπεριέχει.....
Οχι απαραιτητα. Με την εννοια και τα χαρακτηριστικα που προσδιδουμε στην εννοια της φιλιας,η φιλια δεν ειναι υποσύνολο του ερωτα
Ραγίζει το γυαλί όταν υπάρξουν ερωτικά συναισθήματα;
Πραγματικά, αυτά που λες (όχι μόνο σε αυτό το quote, αλλά σε όλο το μήνυμα) είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα όσων έγραφα παραπάνω: η υφέρπουσα δαιμονοποίηση του έρωτα που υπάρχει στην κοινωνία.....
Ραγίζει το γυαλί,γιατι παρεισφρύει ο ερωτας με ολα του τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (βλ. αμεσως πιο κάτω)
Δε δαιμονοποιω τον έρωτα. Τον τοποθετώ απλά στη σωστή του θεση / διασταση.
Ο έρωτας,μπορει να γινει φιλία. Η φιλία ομως - η πραγματική φιλία - δε μπορει να γινει ποτε έρωτας. FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT="
Γιατί;.....
Ειναι θεμα ιδιοτητων.

Ο ερωτας υπερισχύει σε ένταση - και ειναι ασταθής,ανταγωνιστικός,ζηλιάρης,κτητικός,εγωιστής. Η γνήσια φιλία ομως ειναι πιο ποιοτικό,πιο σταθερο,πιο ανώτερο,πιο συμπαγές,πιο ακλόνητο,πιο εξειδανικευμένο συναισθημα.Δεν ειναι κτητική,ουτε εγωιστική.
Ο ερωτας ειναι απολίτιστος. Η φιλία ειναι πολιτισμένη.

Η φιλία λοιπόν λόγω της συμπαγειας της,εμπερικλείει εκτός των αλλων και ενα σύνολο ιδιοτήτων (εκτίμηση,σεβασμό,αξιοπρεπεια κλπ) και ως τετοιο δε μπορει να "κατρακυλήσει" σε μια κατασταση που χαρακτηριζεται απο πιο "ταπεινά" χαρακτηριστικά.....αυξομειώσεις,εντασεις,ασταθειες,παλινδρομήσεις,κτητικόητες.

Τοσο ο έρωτας,οσο και η φιλια εχουν χαρακτηριστικά που τα καθιστουν ξεχωριστά / μοναδικά το καθενα.

Μπορει να ειναι δυσκολο εναν πρωην εραστη να τον δεις ως φιλο - γιατι παντα θα θυμασαι τα καλα και τα ασχημα μαζι του -,αλλα αν κανεις την αυτοϋπέρβασή σου,μπορεις πραγματικά να τον δεις σε ενα αναβαθμισμένο πλαίσιο που διατηρεί ζωντανες μεν τις αναμνήσεις σου,αλλα που δεν τις αφήνει να σε καθοδηγουν / φρενάρουν,απηλλαγμένος/η απο συναισθηματα που σε πονούν ή υποτιμούν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους