Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,192 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 447)
Ναι
282
63,09%
Όχι
165
36,91%

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 12:14, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ria_Maimou
...πότε θα βρω την πραγματική φιλία????
Η κλίμακα της φιλίας αρχίζει από αμοιβαία εκτίμηση και απλή συμπάθεια, το "πραγματική" έχει να κάνει αν ισχύει στο μέτρο που υπάρχει, και φθάνει εκεί...ψηλά στην κορυφή της μοναξιάς ή μοναξιά της κορυφής αν προτιμάς, στην θυσία των προσωπικών συμφερόντων μας για χάρη της!

Για ποιά περίπτωση ενδιαφέρεστε και νοιώθετε έτοιμη ακριβώς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 09:19, 25-06-09:

η φιλια δεν ειναι υποσύνολο του ερωτα

φυσικά και είναι

εκτός αν με τη λέξη "έρωτας" εννοείς "σεξ" = αποκλειστικά σωματική επαφή για να
εκτονωθούν γενετήσιες ανθρώπινες ορμές και καμία απολύτως συναισθηματική επαφή
ανάμεσα στο ζευγάρι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:54, 25-06-09:

φυσικά και είναι

ανάμεσα στο ζευγάρι
συμφωνω απολυτως!ο ερωτας ειναι απλα η απολυτη ενωση που μπορει να συμβει μονο μεταξυ ενος αρσενικου και ενος θηλυκου...σωμα και ψυχη....η φιλια ειναι στην αρχη της σκαλας..

και εκνευριζομαι με ανθρωπους που λενε οτι η φιλια ειναι η υπερτατη αξια και πανω απο ολα η φιλια κλπ μπουρδες..εγω ποτε δεν θα ερωτευθω γυναικα φιλου κλπ..

ο ερωτας ειναι το απολυτο,η ενωση ελξη αρσενικου και θηλυκου για δημιουργηθει ο απολυτος ανθρωπος...αδιαιρετος..ανωτερο ενστικτο ακομα και απο την ατομικη αυτοσυντηρηση...γιατι ειναι η αυτοσυντηρηση της ζωης σαν συνολο..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilianaaa (Ηλιανα Κ.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilianaaa
H Ηλιανα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ilianaaa έγραψε στις 14:45, 25-06-09:

Σιγουρα υπαρχει...αλλα συχνα μπορει να υπαρξει και το ερωτικο στοιχειο που αλλοτε βγαινει σε καλο ενω αλλες φορες μπορει να καταστρεψει εντελως τη σχεση...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:05, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Estartu
φυσικά και είναι

ανάμεσα στο ζευγάρι
Προκειται για δυο διαφορετικα πραγματα απο πλευράς περιεχομενου [οπως εγω τουλ. το αντιλαμβανομαι] - αρα ουσιαστικα ειναι ξενα μεταξύ τους συνολα.

Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 15:58, 25-06-09:

χμμ!!

δηλαδή, όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι δύο άνθρωποι ερωτευμένοι μεταξύ τους δεν
είναι και φίλοι ??

μα τότε πως θα επιβιώσει η μεταξύ τους σχέση ?? πως θα επικοινωνήσουν εκτός κρεβατιού??
με φωνές, καυγάδες ,ξεσπάσματα και ανταγωνισμούς ???

(γι αυτό διαλύονται νομίζω οι γάμοι που βασίζονται αποκλειστικά και μόνο στον "ερωτα")

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:20, 14-07-09:

Εχω αρκετους αντρες φιλους και δεν νομιζω πως θα ηθελε καποιος μας να το χαλασει αυτο..Τωρα γενικοτερα θεωρω οτι ολα γινονται και τιποτα δεν ειναι αδυνατο..Στη συγκεκριμενη περιπτωση εξαρταται απο τα διαφορα ατομα..Για παραδειγμα υπαρχουν ατομα του αντθετου φυλου με τα οποια μπορεις να κανεις εξαιρετικη παρεα και αλλα με τα οποια οχι..

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 03:20, 18-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Estartu
χμμ!!

δηλαδή, όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι δύο άνθρωποι ερωτευμένοι μεταξύ τους δεν
είναι και φίλοι ??

μα τότε πως θα επιβιώσει η μεταξύ τους σχέση ?? πως θα επικοινωνήσουν εκτός κρεβατιού??
με φωνές, καυγάδες ,ξεσπάσματα και ανταγωνισμούς ???
(γι αυτό διαλύονται νομίζω οι γάμοι που βασίζονται αποκλειστικά και μόνο στον "ερωτα")
Και βέβαια η φιλία είναι το κύριο συστατικό, και το σεξ είναι απλά το κερασάκι στη τούρτα. Αν και πιστεύω οτι οι φιλίες αντίθετου φύλου είναι με ημερομηνία λήξης. Anyway.
Estartu, δεν έχω βρει post σου που να μην εχω συμφωνήσει 100%. Respect

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 08:07, 18-07-09:

εγω παντως εχω πολυ καλους φιλους αντρες... το καθε φυλο σου προσφερει διαφορετικα πραγματα και ο καθε ανθρωπος αντιστοιχα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pietr (Epic fail guy)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pietr
Ο Epic fail guy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O pietr έγραψε στις 17:23, 20-07-09:

Η καλύτερη μου φίλη είναι κορίτσι, oπότε ναι, πιστέυω πως υπάρχει πραγμάτικη φιλία μεταξύ των δύο φύλων.

Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι αγόρια, αλλά όταν είμαι μαζί της περνάω πιο ωραία.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 23:13, 09-08-09:

εγώ νομίζω, δεν έχει να κάνει φιλία μεταξύ ανδρών ή γυναικών.... η φιλία είναι σαν ένα απροσδιόριστο συναίσθημα.... εφόσον δεν ξέρεις ποτέ, πόσο θα κρατήσει και έχει εναλλασόμενη χροιά, μέσα στο πέρασμα του χρόνου.... μπορείς να της δώσεις κάποιον ορισμό και εύκολα να τον αλλάξεις, ή να τον τροποποιήσεις μετά από κάποιο διάστημα.... νομίζω είναι θέμα χημείας μεταξύ δύο ανθρώπων και τίποτα παραπάνω.... αφού ή σύσταση αλλάζει με τον χρόνο, κάτι παρόμοιο γίνεται και με αυτή.... ίσως η φιλία μεταξύ άνδρα γυναίκας, έχει μεγαλύτερες προοπτικές, λόγω διαφοράς φύσης και επειδή τα αντίθετα φορτία έλκονται μεταξύ τους, ενώ τα ομώνυμα απωθούνται....

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:14, 10-08-09:

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;
Aν το σεκς μπορεί να θεωρηθεί φιλικό, τότε ναι, ίσως υπάρχει.

πς: πλάκα με κάνεις, ούτε καν.
πς_02: δεν υπάρχει φίλη μου που να μην την έχω σκεφτεί στο μπεντρούμ μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angel22 (Georgia)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angel22
H Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Angel22 έγραψε στις 01:50, 21-08-09:

Ναι υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρα και γυναίκας και το λέω απο προσωπική εμπειρία διοτι πολλοί απο τους φίλους μου είναι αγορια γτ συνεννοούμαι καλύτερα... Τώρα προσωπικά δν μ χει τύχει από μια τέτοια φιλία να προκύψει κάποια σχέση αν και καμια φορά καποιες σκεψεις ξεφυτρώνουν απο το πουθενά

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 11:13, 21-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat
πς_02: δεν υπάρχει φίλη μου που να μην την έχω σκεφτεί στο μπεντρούμ μου.
Ε, ναι, άλλωστε τα καλύτερα γκολ μπαίνουν στα φιλικά.

Προσωπικά εγώ έχω και φίλους και φίλες. Φίλες είναι αυτές που 'ναι ένα επίπεδο πάνω από τις "γνωστές" αλλά όχι γκόμενες/κοπέλες - δεν λέω "νυν" ή "πρώην" γιατί δεν θεωρώ ότι αλληλοκαταργούνται οι κατηγορίες αυτές. Simple as that. Φιλία υπάρχει λοιπόν, κρίνοντας από προσωπική εμπειρία.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 15:57, 23-08-09:

εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα είναι το εξής: γιατί ντε και καλά παύουμε να μιλάμε για φιλία όταν δει κάποιος τον άλλο ερωτικά για κάποιο διάστημα????? κατά τη γνώμη μου φιλία παύει να υπάρχει όταν μεταξύ δύο φίλων γίνει κάτι (φιληθούν, κάνουν σεξ) και μάλιστα αφού παραδεχτούν ότι προτιμούν να κάνουν σχέση παρά φιλία...

δλδ αν κάποιος έχει μία φίλη και την σκεφτεί έστω και για ένα λεπτό ερωτικά ή το αντίστροφο, απευθείας παύει να υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ τους???

και από πότε πραγματική και ειλικρινής φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων (ανεξαρτήτως φύλου) σημαίνει φιλία απαλλαγμένη από κάθε ερωτικό αίσθημα?????????????????????????????????????????????????????????? αν είναι έτσι τότε και εγώ έχω μια πραγματική φιλία με την γάτα μου....

νόμιζα ότι τα κριτήρια για να θεωρηθεί μια φιλία πραγματική, ανεξαρτήτως φύλου, ήταν κατά πολύ ανώτερα από την ύπαρξη/μη ύπαρξη ερωτικού στοιχείου....(βλέπε αλληλοκατανόηση, αλληλοβοήθεια, αλληλοσυμπαράσταση, αλληλοεμπιστοσύνη και χίλια δυο άλλα κριτήρια που αρχίζουν από "αλληλο")

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 23-08-09 στις 16:16.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

papakilove (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη papakilove
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H papakilove έγραψε στις 09:56, 25-09-09:

δεν μπορει να απαντησει καποιοσ απολυτα αν υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας. συνηθωσ λανθανει το ερωτικο στοιχειο
αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που παρατηρουμε πωσ ενασ ανδρασ και μια γυναικα μποπρουν να ειναι μονο φιλοι!!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 22:42, 01-10-09:

Υπάρχουν κάποιες λίγες περιπτώσεις , όπου μπορεί να υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας , τις περισσότερες φορές όμως αυτό δε γίνεται. Όταν αναπτυχθούν πολύ έντονα και βαθιά φιλικά συναισθήματα, σε μια τέτοια σχέση, το συναίσθημα αρχίζει και πλησιάζει πολύ προς τον έρωτα.

Παράθεση

tsakiris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsakiris
Ο tsakiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O tsakiris έγραψε στις 21:53, 14-10-09:

"Μόνο αν η κοπέλα δεν βλέπεται" - Πέτρος Τζιμογιάννης, Μαθηματικός, Θεσσαλονίκη 2003

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:44, 15-10-09:

ο συντροφος πρεπει να ειναι και φιλος..ο φιλος οχι απαραιτητα και συντροφος..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:34, 15-10-09:

Μου έχει τύχει να έχω φίλο με τον οποίο δεν υπήρξε ποτέ κάτι ερωτικό (εκτός από αθώο φλερτ του τύπου, σου πάει αυτή η σκιά - πωπω ωραία σου πάει το πουκάμισο αυτό). Αν τον ρωτούσες, δε θα ήθελε να κάνει ερωτική σχέση μαζί μου, ούτε κι εγώ με αυτόν. Τον θαυμάζω, τον αγαπάω, τον εκτιμώ, θεωρώ οτι είναι από τα καλύτερα παιδιά για σχέση, αλλά δε με τραβάει ερωτικά, προφανώς τα ίδια σκέφτεται κι αυτός για μένα. Οπότε ναι, νομίζω μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας.

Τώρα φίλε Τσακίρη αν δε βλέπομαι τι να πω; Δεν το ξέρω.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 23:04, 15-10-09:

Μωρέ καλέ τα λέει ο Χαριτόπουλος πως μυαλό δεν πουλάνε στα πανεπιστήμια ούτε στη λαική
ή το ΄χεις ή δεν το ʽχεις …..

Αρχική Δημοσίευση από tsakiris
"Μόνο αν η κοπέλα δεν βλέπεται" - Πέτρος Τζιμογιάννης, Μαθηματικός, Θεσσαλονίκη 2003

Μάλιστααα !
Επέτρεψέ μου φίλτατε
να συμπληρώσω και τους υπόλοιπους τίτλους του μέγα διδάσκαλου του μαθηματικού μας γένους

Πέτρος Τζιμογιάννης Μαθηματικός , Μισογύνης , Μέγας Εραστής της Παλαμ-η(δο)ς

Και τώρα ας πω κι εγώ για τον δικό μου καθηγητή ...

Τόλης Τσιμογιάννης Σκυλολαιτικός 19κάτι τις και κάτι ψιλά
Σε όλα τα πανηγύρια εν Ελλάδι

το-ύστερο-(τουκόσμου)-γραφο : Αν ένας άντρας ορίζει την έννοια της φιλίας στο πλαίσιο
Πίνω μπύρες κλ@νω-ρεύομαι-κι όταν περάσει κανένα θηλυκό αρχίζω τα:
" ωρε μια ........ άρα " και συμβουλεύω τους πρόσφατα
χωρισμένους φίλους μου με την βαθιά φιλοσοφημένη ατάκα : " έλα μωρέ όλες κ@ριόλες είναι " και δεν
εννοεί τις πολυθρόνες φυσικά ..
.... λογικό είναι να θεωρεί πως αυτού του μεγέθους η υψηλή σχέση δεν μπορεί να συντελεστεί με μια γυναίκα .

Από την άλλη αν έχει καταφέρει να συλλάβει τι σημαίνει μοιράζομαι , επικοινωνώ , νιώθω ,
συναισθάνομαι συμπάσχω , ονειρεύομαι , σκέφτομαι , δρω , αγαπώ ....και ο κατάλογος δεν
τελειώνει τότε θα έχει και την ευκολία
να κατανοήσει πως τέτοια συναισθήματα που ορίζουν την έννοια της φιλίας δεν μπορούν να
έχουν φύλο , πατρίδα , χρώμα ....

Αλλά τι λέμε τώρα .... αηδίες ... το πτηνό μας υπερ πάντων

Πάμε για μπύρες τώρα !

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsakiris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsakiris
Ο tsakiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O tsakiris έγραψε στις 23:32, 15-10-09:

Δεν διαφωνώ κάπου.

Επίσης, ξέχασες το "να ξύνει τ' αχαμνά του". Το είπα ευγενικά, δεν μπορείς να πεις.

Παράθεση

M4dn3sS

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη M4dn3sS
Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O M4dn3sS έγραψε στις 02:43, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα. Ωστόσο κάμποσες φορές έχει προκύψει ερωτικό στοιχείο απο τη μία και/ή απο την άλλη μεριά και οι περισσότερες μέχρι τώρα σχέσεις μου προέκυψαν απο φιλίες.

Εσείς θα μπορούσατε να είστε μόνο φίλοι με κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου ή πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική? Έχετε φίλους του αντίθετου φύλου?

Πιστεύω πως πραγματική φιλία δεν μπορεί να υπάρξει.

Άλλο παρέα,παρέα μπορεί άνετα να γίνει,αλλά έχει διαφορά με την φιλία.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 05:22, 18-10-09:

Επειδη καποιος ή καποια δεν εχει δωσει το δικαιωμα στον αλλο/αλλη να εκδηλωσει το κατι παραπανω δε σημαινει οτι δεν υπαρχει...Και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αυταπατη εβερ...
Οχι, ειλικρινης και αγνη φιλια μεταξυ ανδρος και γυναικος δεν μπορει να υπαρξει. Ακομα και εαν δεν υπαρχει το κατι παραπανω και απο τις δυο πλευρες, σιγουρα ο ενας εξ αυτων το νοιωθει, ειτε θελει να το παραδεχτει ακομα και στον ιδιο του εαυτο του ειτε οχι.-
Ειμαι απολυτη θα σκεφτει καποιος...αλλα αυτο εχω δει γυρω μου και δυσκολα κανεις θα με πεισει για το αντιθετο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:16, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από tsakiris
φίλτατε τσακίρη που πολύ σε συμπαθώ και σε προτιμώ και από τα lays , δεν είναι το θέμα πως είναι η κοπέλα ,άμα ο άντρας είναι λιγούρης , ναι δεν πρόκειται να υπάρξει φιλία ποτέ .

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μου έχει τύχει να έχω φίλο με τον οποίο δεν υπήρξε ποτέ κάτι ερωτικό (εκτός από αθώο φλερτ του τύπου, σου πάει αυτή η σκιά - πωπω ωραία σου πάει το πουκάμισο αυτό). Αν τον ρωτούσες, δε θα ήθελε να κάνει ερωτική σχέση μαζί μου, ούτε κι εγώ με αυτόν. Τον θαυμάζω, τον αγαπάω, τον εκτιμώ, θεωρώ οτι είναι από τα καλύτερα παιδιά για σχέση, αλλά δε με τραβάει ερωτικά, προφανώς τα ίδια σκέφτεται κι αυτός για μένα. Οπότε ναι, νομίζω μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας.

Τώρα φίλε Τσακίρη αν δε βλέπομαι τι να πω; Δεν το ξέρω.
ρε παιδιά ,αυτό το ποστ υπό ποία έννοια και κάτω από ποιες προυποθέσεις πήρε αρνητική ; να κατακρίνεις απόψεις ναι , αλλά ένα απλό γεγονός ;

Στο θέμα μας . Σε τρυφερή ηλικία , ήξερα ένα αγόρι και ένα κορίτσι που ήτανε φίλοι στο σχολείο σε σημείο που όλοι νομίζανε ότι είχανε δεσμό και μας το κρύβουνε ( η κορπς θα κοροϊδέψει την λέψη <<δεσμός>>) . Επειδή τους ήξερα καλά και τους 2 , το κορίτσι τον έβλεπε 100% σαν φίλο και το αγόρι την έβλεπε επίσης 100% σαν φίλη . Το αγόρι όμως της έλεγε ότι έχει τον πιο ωραίο κώλο στο σχολείο . Αυτή απαντούσε πάντα ευχαριστώ .
Τα χρόνια πέρασαν , βρέθηκαν και οι 2 να είναι ελεύθεροι και δεν κάνανε ποτέ σχέση , αντίθετα κρατήσανε κανονικά την φιλία τους . Τέλος πάντων , θεωρώ αφελή την άποψη ότι η προσοχή σε μία ερωτογενή ζώνη (sic) εκ μέρους του ενός από τους 2 , τους καθιστά αμέσως άγρια και φιλήδονα ζώα που βάζουνε τις ορέξεις τους πάνω από οτιδήποτε άλλο . Άνθρωποι είναι , κοιτάξανε λίγο πιο χαμηλά
Επί χρόνια , τα στοιχήματα πέφτανε για το πότε θα βρεθεί ο ένας από τους 2 ευάλωτος και θα του χιμήξει ο άλλος . Εγώ έλεγα από την αρχή ότι όλα αυτά είναι ανοησίες . Δεν αποκλείω δύο άνθρωποι να αλληλοεκτιμηθούνε σε άλλο επίπεδο μέσω της φιλίας , να προκύψει ξαφνικά και μια χημεία και να το δούνε αλλιώς . Επίσης , γνωρίζω περιπτώσεις που η φιλία ήτανε πρόσχημα από την αρχή , απλά δηλαδή τα εκάστοτε άτομα δεν ήτανε για κάποιο λόγο έτοιμα από την αρχή να ξεκινήσουνε την σχέση και κάνανε ένα πρόλογο , αλλά αυτό σίγουρα δεν πάει να πει κάτι για το αν γενικά μπορεί να υπάρξει φιλία

Εγώ προσωπικά είχα παλαιότερα 3 φίλες . Η μία (αντικειμενικά πιο ωραία κοπέλα από τις άλλες 2) δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα άλλο παρά φίλη μου . Καμία επαφή στον σεξουλιάρικο τομέα , τρομερή επικοινωνία για ζητήματα που κάνουνε κάποιους φίλους . Με τις άλλες 2 θα μπορούσα υπό άλλες συνθήκες να είμαι και ζευγάρι (όχι και με τις 2 ταυτόχρονα) . Χαίρω πολύ χαιρόπουλος όμως . Και με μια κοπέλα που ήσουνα στο μετρό για 2 λεπτά και κοιταζόσασταν μπορεί να ήσουνα ζευγάρι υπό άλλες συνθήκες . Η ζωή είναι μια τρέλα αν δεν της κοιτάξεις κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες που σου έρχεται . Συνεπώς αν γνώρισα αυτές τις κοπέλες , σε μια εποχή που έψαχνα για φίλους/φίλες , αν περάσαμε μαζί όλα εκείνα τα αστεία και χαζοχαρούμενα που μοιράζονται οι φίλοι και αν τελικά όλο αυτό έδεσε και κατέληξε ένας σημαντικός σταθμός στην ζωή σου διαφορετικός από όλους τους άλλους , να το χαλάσεις για ποιο λόγο ; Αν σε κάποιον βγει ξαφνικά μια φλόγα , εγώ μαζί του : ας το εκδηλώσει γιατί αλλιώς η φλόγα θα τον κάψει . Αλλά από αυτήν την ακραία περίπτωση (που τελικά ήτανε πεπρωμένο δηλαδής) ως τον αυθαίρετο κανόνα ότι αφού η φίλη σου έχει αιδοίον και στήθος πρέπει να την δεις απαραίτητα σαν κάτοχο αυτών των δύο και τίποτα άλλο και αλλιώς υποβόσκει κάτι που κρύβεις , υπάρχει τεράστια διαφορά .

π.σ.1 Γελάω κάθε φορά που ακούω <<είναι φίλος μου/φίλη μου>> δεν πρέπει να κάνω κάτι . Εννοείται πως το θέμα είναι να σου έρχεται αυθόρμητα , άμα είναι να το καταπιέζεις , άστο καλύτερα
π.σ.2 Τσαντίζομαι από αυτούς που αναφέρουν με παραδείγματα ότι δεν υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρογύνου αλλά τσαντίζομαι διπλά όταν ως αποκλειστικό υπεύθυνο του <<φαινομένου>> αυτού κατονομάζουνε τον αρσενικό . Να σταματήσει αυτός ο ρατσισμός περικαλώ . Αν είναι να πάμε στην κόλαση , θα πάμε όλοι μαζί , εξάλλου τι κόλαση θα είναι χωρίς γυναίκες ;
π.σ.3 Μέχρι κάποια ηλικία θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου χωρίς γυναίκα - φίλη , αλλά στα 30 και στα 40 π.χ. θα ήτανε ανυπόφορο . Ο λόγος ; Και τα 2 φύλα έχουνε τις χάρες τους και η φιλία είναι τρομερή περίσταση για να δείξει κάποιος τις χάρες του. Συνεπώς αν ψοφήσει κάποιος χωρίς να έχει ετερόφυλους φίλους πιστεύω ότι χάνει κάτι ξεχωριστό και τελικά χάνει και κάτι από την ζητούμενη ψυχική ισορροπία του .
π.σ.4 Ο γράφων , ο υπογράφων και ο υποφαινόμενος τα γράφει αυτά με μπόλικο καημό καθότι τον καιρό αυτό λόγω διαφόρων συνθηκών δεν έχει φίλους γένους θηλυκού και επειδή παλιά ήτανε το άκρως αντίθετο , ερωτήθηκα τι μου έχει λείψει από τότε και τι είναι καλύτερο τώρα . Απάντησα ότι τώρα όταν βγαίνω το βράδυ με φίλους , είναι πάντα στην ώρα τους αλλά ξέρουμε πάντα πού θα πάμε . Σόου μπόρινγκ

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 09:49, 20-01-10:

Εγω πιστευω οτι υπαρχει..Απο την παιδικη μου ηλικια σχεδον παντα οι κολλητοι μου ηταν αντρες..δεν ξερω γιατι..ενιωθα πιο ανετα μαζι τους..μεγαλυτερη ειλικρινια στη σχεση μας..και ναι! δεν υπηρχε το ερωτικο κομματι αναμεσα μας..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 20-01-10 στις 13:21. Αιτία: Μεταφορά μηνύματος από παραπλήσιο θέμα.
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:27, 08-02-10:

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας?
Η μη-ερωτική σχέση μετάξυ ενός άνδρα και μίας γυναίκας είναι απλά απίστευτη. Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει. Δεν υπάρχει με την έννοια της φιλίας που υφίσταται ανάμεσα σε ιδιου φύλου ατομα. Ειναι τελείως διαφορετική φιλία και ίσως αυτό να είναι το "πληγμα" και όλοι να λενε οτι δεν μπορεί να υπάρξει. Σίγουρα μεταξυ των δύο ατόμων θα υπάρχει κάποιο ερωτικό υπονοούμενο. Σίγουρα. Αρκεί όμως να μην ξεπερνά την λεπτή γραμμή φιλίας-ερωτισμού. Μπορει να γίνει. Να μην ξεπεραστεί. Αρκεί να το θέλουμε.

Από την μικρή εμπειρία μου σε αυτού του είδους σχέση πιστεύω πώς είναι εκπληκτικό το ποσα πολλά και διαφορετικα πραγματα μπορεις να μαθεις απο εναν φιλο διαφορετικου φύλου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dark angel (μια ξενη!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dark angel
H μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dark angel έγραψε στις 15:31, 17-03-10:

Αν δεν υπαρξει κατι που να ελκιει και τα 2 φυλλα αν ο ενας δεν δει πονηρα τον αλλο αν δεν βρεθουν στην θεση του Αδαμ και της Ευα αν υποκιψουν στους πιρασμους τοτε ναι θα ελεγα αυτη ειναι η πραγματικη φιλα αναμεσα σε ανηρ και γυνη αλλα αυτο ειναι ανυπαρκτο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:44, 18-03-10:

Απο την παιδικη μου ηλικια σχεδον παντα οι κολλητοι μου ηταν αντρες.
ξερω πολλες γυναικες που το λενε αυτο..γιατι?δεν εχω ακουσει ανδρες να λενε κατι αντιστοιχο/,,,

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:01, 18-03-10:

Eγώ κάποτε είχα μια πολύ καλή φίλη που την έβλεπα αναγκαστικά γιατί ήμασταν όλοι μαζί με άλλους σε μια παρέα. Την ερωτεύθηκα όμως όταν μεγάλωσε και έτσι χάλασε η φιλία όταν κάποτε απομονωθήκαμε. Φίλη είναι μια γυναίκα που ξέρει όλα τα μυστικά σου όπως ο άντρας και μοιράζεστε τα πάντα. Είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει. Αυτή λοιπόν ήταν φίλη μου. Μετά από λίγα χρόνια γνώρισα και μια άλλη γυναίκα που επίσης γίναμε πολύ καλοί φίλοι. Εκείνη δεν την ερωτεύθηκα ακριβώς, αλλά την πόθησα κάποια στιγμή και κάναμε κάποια στιγμή μαζί αυτό που κάνουν άντρας με γυναίκα και όλο το υπόλοιπο ήταν καθαρή φιλία. Συνέχισε η φιλία μας και παράλληλα είχαμε κάποιες σεξουαλικές σχέσεις, αλλά δεν θεωρήσαμε ποτέ ότι είχαμε ερωτική σχέση, αλλά πολύ ισχυρή φιλία με στοιχεία σεξ και φυσικά πολύ ισχυρή ερωτική σχέση πνευματικά με την έννοια της πλατωνικής μέθεξης, δηλαδή ανταλλαγής ιδεών, ενδιαφερόντων, γνώσεων κλπ, γιατί είναι ένα φοβερό μυαλό και προσωπικότητα και ήταν ένας από τους λόγους που την ήθελα για φίλη.

Επειδή θέλαμε να αποφύγουμε αυτό που συνέβη με την πρώτη γυναικεία φιλία, φροντίσαμε να απομονώσουμε το σεξουαλικό κάποια στιγμή έγκαιρα γιατί πήγαινε να γίνει κανονική ερωτική σχέση, αλλά ήταν αδύνατο να προχωρήσει για πολλούς λόγους και επειδή προβλέψαμε ότι θα κατέστρεφε και την φιλία. Ξέρω, σας φαίνεται περίεργο, αλλά εγώ ποτέ δεν την είδα ως ερωμένη ούτε εκείνη εμένα, αλλά ούτε και ως σεξουαλικό παρτενέρ γιατί ακόμα κι όταν μας βγήκε το σεξουαλικό, το ζήσαμε, και είπαμε ας το δεχθούμε και αυτό εφόσον μας βγήκε αυθόρμητα, αλλά είχαμε ακόμα την επίγνωση ότι η σχέση ήταν φιλία και ξέραμε ότι φλερτάραμε ο καθένας και άλλους ανθρώπους όσο είχαμε τη φιλία μας, και δεν μας πλήγωνε όταν κάποιος από τους δυο μας είχε κάποια ερωτική επιτυχία με άλλον, επειδή ήμασταν φίλοι.

Μιλάγαμε άνετα και για τα φλερτ μας και τις επιτυχίες μας και τις απογοητεύσεις μας.Ακόμα μέχρι σήμερα βλεπόμαστε αλλά δεν κάνουμε κάτι, έχουμε πάρα πολλά χρόνια να αγγίξει ο ένας τον άλλον σεξουαλικά, κι όμως έχουμε ακόμα φιλία. Χαίρεται πάρα πολύ όταν της λέω ότι δεν είμαι μόνος, και χαίρομαι επίσης πολύ όταν δεν είναι μόνη. Την αγαπάω πάρα πολύ και την σέβομαι απεριόριστα ως άνθρωπο και ως φίλη αυστηρά, και μου έχει δείξει ότι μόνο μια γυναίκα μπορεί να καταλάβει έναν άντρα, ποτέ ο άντρας. Με τον άντρα θα κάνεις χαβαλέ, η κατάλληλη γυναίκα όμως μπορεί να καταλάβει την ψυχή σου και τα πιο απόκρυφα και θα σου δείξει αμέσως τις αιτίες.
Μετά από μερικά χρόνια, άρχισα να μιλάω με κάποιους ανθρώπους γι'αυτό το θέμα της φιλίας με γυναίκα και οι μυαλωμένοι και σοφοί άνθρωποι μου έλεγαν όλοι ότι η ιδανική μου σύζυγος πρέπει να είναι πρώτα απ'όλα φίλη μου. 'Εχουν δίκιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 18-03-10 στις 19:19. Αιτία: συγνώμη για το σεντόνι, αλλά αυθόρμητα
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:27, 18-03-10:

Συνέχισε η φιλία μας και παράλληλα είχαμε κάποιες σεξουαλικές σχέσεις, αλλά δεν θεωρήσαμε ποτέ ότι είχαμε ερωτική σχέση
Μου κάνει εντύπωση να το ακούω αυτό από σένα που ξέρω ποιο είναι το ιδανικό σου για μία σχέση. Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι, εφόσον ήσασταν τόσο καλά μαζί σε όλους τους τομείς, γιατί "φοβηθήκατε" τόσο πολύ τον όρο ερωτική σχέση; Για να μη χαλάσει η φιλία όπως με την προηγούμενη κοπέλα; Θα μπορούσε όμως αυτή η φιλία - σχέση να καταλήξει στο απόλυτο που ξέρω οτι ψάχνεις.

δεν μας πλήγωνε όταν κάποιος από τους δυο μας είχε κάποια ερωτική επιτυχία με άλλον, επειδή ήμασταν φίλοι.
Αυτό μπορεί να είναι παγίδα. Σε αυτές τις καταστάσεις που υπάρχει το ξεκαθάρισμα οτι δεν έχουμε σχέση, φίλοι είμαστε που μας βγήκε το ερωτικό, ας μην το πάρουμε σοβαρά κι ας μην πληγωθούμε, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο ένας να αρχίσει να το βλέπει αλλιώς κι αναγκαστικά να υποκρίνεται πως ισχύει ακόμα η συμφωνία. Δε λέω για τη δική σου περίπτωση αλλά γενικά μπορεί να συμβεί. Κι ειδικά με μια γυναίκα που το μυαλό της μπορεί να πάρει περίεργες στροφές και, όσο και να μην πολυγουστάρει κάποιον, μπορεί ξαφνικά να νιώσει συναισθήματα που κανένα ξεκαθάρισμα δεν μπορεί να τα αποτρέψει.

μόνο μια γυναίκα μπορεί να καταλάβει έναν άντρα, ποτέ ο άντρας. Με τον άντρα θα κάνεις χαβαλέ, η κατάλληλη γυναίκα όμως μπορεί να καταλάβει την ψυχή σου και τα πιο απόκρυφα και θα σου δείξει αμέσως τις αιτίες.
Μήπως γιατί οι άντρες εξαιτίας του πώς έχουν μεγαλώσει θεωρούν οτι δεν είναι "πρέπον" για έναν άντρα να έχει συναισθήματα και να τα εκφράζει, ή οτι πρέπει μόνος του να λύνει τα προβλήματά του; Ενώ σε μια γυναίκα είναι πιο εύκολο κι "ανώδυνο" να ανοίξεις την καρδιά σου - οι γυναίκες λατρεύουν τους ευάλωτους και ρομαντικούς άντρες.

Νομίζω βάλαμε πολλά θέματα στη συζήτηση.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:16, 18-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μου κάνει εντύπωση να το ακούω αυτό από σένα που ξέρω ποιο είναι το ιδανικό σου για μία σχέση. Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι, εφόσον ήσασταν τόσο καλά μαζί σε όλους τους τομείς, γιατί "φοβηθήκατε" τόσο πολύ τον όρο ερωτική σχέση; Για να μη χαλάσει η φιλία όπως με την προηγούμενη κοπέλα; Θα μπορούσε όμως αυτή η φιλία - σχέση να καταλήξει στο απόλυτο που ξέρω οτι ψάχνεις.
Ζεις αρκετά πράγματα, όχι μόνο το ιδανικό σου. Δεν θα κατέληγε σε ερωτική με την έννοια που το εννοείς, γιατί εκείνη δεν ήθελε τον βαθύ εαυτό μου, αλλά μόνο την παιχνιδιάρικη πλευρά μου, το πνεύμα μου και την φιλία μου. 'Εχω κι εγώ μια πολύ παιχνιδιάρικη πλευρά παράλληλα με το απόλυτο που λες. Τα παιχνίδια όμως κάποτε τελειώνουν, ενώ οι πραγματικές φιλίες ποτέ. Παίξαμε και τελειώσε αυτό ήταν, και η φιλία συνεχίστηκε. Και όσο προχωρούσε η φιλία μας μέσα στα χρόνια, παρακολουθούσε αξιοπρεπώς όλες τις ιστορίες μου.

Αυτό μπορεί να είναι παγίδα. Σε αυτές τις καταστάσεις που υπάρχει το ξεκαθάρισμα οτι δεν έχουμε σχέση, φίλοι είμαστε που μας βγήκε το ερωτικό, ας μην το πάρουμε σοβαρά κι ας μην πληγωθούμε, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο ένας να αρχίσει να το βλέπει αλλιώς κι αναγκαστικά να υποκρίνεται πως ισχύει ακόμα η συμφωνία. Δε λέω για τη δική σου περίπτωση αλλά γενικά μπορεί να συμβεί. Κι ειδικά με μια γυναίκα που το μυαλό της μπορεί να πάρει περίεργες στροφές και, όσο και να μην πολυγουστάρει κάποιον, μπορεί ξαφνικά να νιώσει συναισθήματα που κανένα ξεκαθάρισμα δεν μπορεί να τα αποτρέψει
Δεν θυμάμαι ποτέ να πείραξε κανέναν από τους δυο μας η στιγμή που σταμάτησε το παιχνίδι. Εμένα ίσως λίγο με πείραξε, αλλά και πάλι ανεπαίσθητα επειδή δεν εξαρτώμαι από το παιχνίδι αλλά από πιο βαθειά πράγματα που μου δίνει αυτό το απόλυτο. Επειδή δεν μου τα είχε δώσει ποτέ, δεν μου έλειψαν και συνεχίσαμε την φιλία που ήταν εξίσου ιερή με το όποιο απόλυτο. Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει, υπάρχει μόνο καθαρή ανιδιοτελής αγάπη πια. Μου φαίνεται πολλές φορές ότι είναι η μόνη γυναίκα που θα ήθελα δίπλα μου στον παράδεισο (αν πάω εκεί...λέμε τώρα). Δεν κινδυνεύουμε να τον μετατρέψουμε σε κόλαση.

Μήπως γιατί οι άντρες εξαιτίας του πώς έχουν μεγαλώσει θεωρούν οτι δεν είναι "πρέπον" για έναν άντρα να έχει συναισθήματα και να τα εκφράζει, ή οτι πρέπει μόνος του να λύνει τα προβλήματά του; Ενώ σε μια γυναίκα είναι πιο εύκολο κι "ανώδυνο" να ανοίξεις την καρδιά σου - οι γυναίκες λατρεύουν τους ευάλωτους και ρομαντικούς άντρες.
Για φίλους ναι, τους λατρεύουν. Ρομαντικός δεν είμαι, το 'χω γράψει κι αλλού. 'Ημουν κάποτε. Δεν ξέρω από που έχει βγει αυτή η εικόνα του ρομαντικού, ούτε εκείνη ήταν ρομαντική, κι ούτε πιστεύει στον παράδεισο. Απλά εγώ θα την καλέσω

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:31, 18-03-10:

Για φίλους ναι, τους λατρεύουν.
Όχι μόνο για φίλους. Ποτέ δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα ερωτευτεί μια γυναίκα σε έναν άντρα. Τα πράγματα στο κεφάλι της είναι πολύ περιπλοκα. Προσωπικά θα θεωρούσα πολύ ερωτεύσιμο έναν άντρα που κλαίει ή έχει κάποιο συναίσθημα και το εκφράζει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:16, 18-03-10:

Προσωπικά θα θεωρούσα πολύ ερωτεύσιμο έναν άντρα που κλαίει ή έχει κάποιο συναίσθημα και το εκφράζει.
αλλα οχι καποιον που κλαιει υπερβολικα και χρησιμοποιει το κλαμα σαν γυναικα..

ειναι τη φυση του ανδρικου μυαλου η δυσκολη εξωτερικευση των συναισθηματων ,οπως ειναι το αντιθετο στις γυναικες..και αυτο υπαρχει και χωρις τις κοινωνικες επιρροες κλπ...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 00:01, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

ειναι τη φυση του ανδρικου μυαλου η δυσκολη εξωτερικευση των συναισθηματων ,οπως ειναι το αντιθετο στις γυναικες..και αυτο υπαρχει και χωρις τις κοινωνικες επιρροες κλπ...
Γιατί οι ηλικωμένοι και τα παιδιά κλαίνε ευκολότερα ανεξαρτήτως φύλου όμως ; Είναι κάτι που πάντα με προβλημάτιζε και από βιολογική αλλά και από μεταφυσική άποψη...ασχέτως αυτού πιστεύω ότι κάτι που δεν ελέγχεται όπως είναι το κλάμα, δεν μπορεί να συμβαίνει ποτέ για να χρησιμοποιήσεις κάποιον.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:20, 19-03-10:

Γιατί οι ηλικωμένοι και τα παιδιά κλαίνε ευκολότερα ανεξαρτήτως φύλου όμως ;
γιατι ειναι πιο αδυναμοι φυσικα

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:49, 19-03-10:

μπα ειναι στερεοτυπα που εχει φτιαξει η κοινωνια.. απλα το παιδι δεν μπορεις μεχρι να μεγαλωσει να το ελεγχεις στις αντιδρασεις του και ο ηλικιωμενος παλι παιδι γινεται οποτε εχει κουραστει να ελεγχει τον εαυτο του και εκφραζεται σαν παιδι...

στο θεμα.. αν και εχω πολλους μη πω περισσοτερους αντρες φιλους δεν εχω καταληξει ακομα αν μπορει να υπαρξει πραγματικη φιλια με την εννοια του δεν υπαρχει περιπτωση ποτε ενας απο τους δυο να δει διαφορετικα το θεμα.. προσωπικα το να επιλεξω καποιον για φιλο σημαινει οτι δεν μου εκανε το κλικ για συντροφος οποτε μου βγαζει εντελως φιλικα συναισθηματα. φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για τους αντρες.

τωρα ομως επειδη μου χει τυχει να χασω φιλιες λογω στροφης του αντρα απο φιλικο σε συντροφικο και στεναχωρεθηκα γιατι οχι μονο εχανα μια πολυ καλη φιλια αλλα στο τελος δημιουργειτω και ενα κλιμα ασχημο αφου εγω δεν ανταποκρινομουν στο συντροφικο γιαυτο λεω δεν μπορω να το πω με σιγουρια..

το θεμα φιλια ισως να μην εχει φυλο... ισως να ειναι θεμα χημειας οπως και στις σχεσεις..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:15, 19-03-10:

Διαφωνώ. Η κοινωνία "μαθαίνει" τους άντρες να μην εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους. Γι' αυτό κι όταν δω έναν άντρα να κλαίει νιώθω οτι είναι ευάλωτος, τον νιώθω πιο πολύ κοντά μου, χωρίς τείχη, πιο ανθρώπινο. Είναι ανθρώπινο το κλάμα όπως και να το κάνουμε γιατί είναι έκφραση συναισθήματος. Δε θέλω τους δυνατούς ανθρώπους, τους αλύγιστους, με φοβίζουν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:07, 19-03-10:

δεν ειπα να μην κλαινε..ολοι κλαινε..αλλα οι ανδρες κλαινε λιγοτερο απο τις γυναικες..
αυτο δεν σημαινει οτι πονανε λιγοτερο βεβαια,οπως και δεν σημαινει οτι οι γυναικες που κλαινε περισσοτερο και συχνοτερα πονανε περισσοτερο..αφου συχνα ευχαριστιουνται με το κλαμα και το χρησιμοποιουν εντελως ψευτικα και τεχνητα ως οπλο..
με αλλα λογια το κλαμα του ανδρα ειναι σπανιοτερο και πιο δυσκολο να βγει απο μια χαρμαδα του σκληροτερου απο τη γυναικα εξωτερικου περιβληματος αλλα οταν βγαινει ειναι πιο αληθινο..γιαυτο και το αγαπατε σεις οι γυναικες..

γιατι ειναι λιγο..αν κλαιει συνεχεια ο αλλος δεν θα τον θελετε..

Παράθεση

Srek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Srek
Ο Srek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Srek έγραψε στις 02:26, 01-05-10:

Ο άντρας και η γυναίκα είναι διαφορετικά είδη
Ανηκουν στην οικογένεια των αντρωποειδών αλλά έχουν αρκετές διαφορές
Ο καθένας παιζει το ρόλο του.
Και αν και έχουμε ξεφύγει της φυσικής αποστολής μας οι διαφορές θα υπάρχουν

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:19, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Srek
Ο άντρας και η γυναίκα είναι διαφορετικά είδη
Ανηκουν στην οικογένεια των αντρωποειδών αλλά έχουν αρκετές διαφορές
Ο καθένας παιζει το ρόλο του.
Και αν και έχουμε ξεφύγει της φυσικής αποστολής μας οι διαφορές θα υπάρχουν
Και νομίζεις ότι απάντησες?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:45, 03-05-10:

ανδρας και γυναικα ειναι τα δυο φυλα του ιδιου ειδους..το ανθρωπινο..
και οι ανθρωποι ανηκουν γενικα στην οικογενεια των... ανθρωποειδων ..πρωτευοντων θηλαστικων βασικα..

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη armonia
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H armonia έγραψε στις 14:22, 03-05-10:

Ναι υπάρχει..
και μάλιστα τις περισσότερες φορές οι άντρες κολλητοί είναι πολύ καλύτεροι από τις γυναίκες..
το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές και γι αυτό τώρα πια κάνω παρέα σχεδόν μόνο με αγόρια.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 11:36, 13-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από armonia
και μάλιστα τις περισσότερες φορές οι άντρες κολλητοί είναι πολύ καλύτεροι από τις γυναίκες..
το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές και γι αυτό τώρα πια κάνω παρέα σχεδόν μόνο με αγόρια.
Αρκεί βεβαίως να μπορείς* να ξεχωρίζεις τους κολλητούς από τους κόλακες.

* ο β' ενικός είναι συμβατικός, δεν πηγαίνει αποκλειστικά σε σένα

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:02, 13-05-10:

μόνο ο χρόνος δείχνει αν μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων, δεν είναι θέμα φύλου είναι θέμα χαρακτήρα.......

υπάρχουν γυναίκες που έχουν κολλητούς άντρες που έλκονται απο το ίδιο τους το φύλο,
υπάρχουν γυναίκες που έχουν κολλητό κάποιο παιδικό φίλο, που μεγαλώσαν μαζί στην ίδια γειτονιά
υπάρχουν γυναίκες που επιλέγουν να έχουν φιλίες με μεγαλύτερους άντρες και να τους συμβουλεύονται για θέματα ζωής
κλπ κλπ κλπ..................

υποσυνείδητα σε μια φιλία ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα μπορεί να υπάρχει ερωτική έλξη μεταξύ τους, αν και εφόσον κάτι σου βγάζει ο άλλος πέρα από φιλία, συντροφικότητα ή παρέα, αν σε ελκύουν ερωτικά στοιχεία της εξωτερικής και εσωτερικής ομορφιάς του...... από την άλλη πλευρά όμως δεν ειναι απαραίτητο να σε ελκύουν όλοι οι αντρες ή αντίστοιχα όλες οι γυναίκες.......γιατί τότε όλοι εν δυνάμει θα μπορούσαμε να είμαστε ερωτευμένοι ή να θέλουμε να κάνουμε έρωτα με τους πάντες........

όλα υπό συνθήκες είναι και κυρίως το ποιος είναι απέναντι σου.......

πιστεύω ότι τα κριτήρια που επιλέγεις κάποιον ως φίλο είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που τον επιλέγεις ως σύντροφο..... απλά δεν χρειάζεται να τα βάζουμε τόσο πολύ σε κουτάκια γιατί έτσι χάνουμε και το νόημα της ζωής.......

Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jimmaki
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε στις 15:06, 04-07-10:

οπως μπορει να ειναι φιλες δυο γυναικες ενοειται πως μπορει να ειναι και μια γυναικα με εναν αντρα οι προυποθεσεις ειναι οι ιδιες κατα τη γνωμη αρκει να μη μπερδευουμε τη φιλια με την ελξη για το αντιθετο φυλο

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:43, 04-07-10:

τώρα πια κάνω παρέα σχεδόν μόνο με αγόρια.
ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο απο γυναικες..

απο ανδρα δεν εχω ακουσει συχνα .κανω παρεα μονο με γυναικες..

τι γινετε γυναικες?λετε εμας σεξιστες και φαλλοκρατες και τις μεγαλυτερες κατηγοριες για το φυλο σας τις κανετε εσεις?

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 03:24, 07-07-10:

ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο απο γυναικες..

απο ανδρα δεν εχω ακουσει συχνα .κανω παρεα μονο με γυναικες..

τι γινετε γυναικες?λετε εμας σεξιστες και φαλλοκρατες και τις μεγαλυτερες κατηγοριες για το φυλο σας τις κανετε εσεις?
Και εδώ κυρίες και κύριοι

.... βλέπουμε για 8296464524899 φορά , τον αγαπητό μας Άγγελο
από μισής γραμμής απάντηση , συν δυο συμμαθήτριές του στο νηπιαγωγείο που κάναν παρέα μόνο
με το Κωστίκα και τον Γιωρίκα , κι όχι με την Αννούλα και το Μαρικάκι , να καταλήγει στο ίδιο
συγκλονιστικό , αναμασημένο γενικευμένο επιμύθιο .

Μόνο που κάτι του λείπει βρε Άγγελούνο μου

....αααα , ναι !! οι αναρχικοί , μπαχαλάκηδες κλπ ..
για κάνε μια επεξεργασία βρε ομορφόπαιδο ….

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 03:34, 07-07-10:

ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο απο αναρχομπαχαλάκηδες..

απο οπαδό του λάος δεν εχω ακουσει συχνα .κανω παρεα μονο με αριστερούς..

τι γινετε τζίπρες και κουκουέδες?λετε εμας φασίστες και τραμπούκους και τις μεγαλυτερες κατηγοριες για το φυλο σας τις κανετε εσεις μην μπορώντας να φτιάξετε ένα ενιαίο κόμμα?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:52, 07-07-10:

Και εδώ κυρίες και κύριοι

.... βλέπουμε για 8296464524899 φορά , τον αγαπητό μας Άγγελο
από μισής γραμμής απάντηση , συν δυο συμμαθήτριές του στο νηπιαγωγείο που κάναν παρέα μόνο
με το Κωστίκα και τον Γιωρίκα , κι όχι με την Αννούλα και το Μαρικάκι , να καταλήγει στο ίδιο
συγκλονιστικό , αναμασημένο γενικευμένο επιμύθιο .

Μόνο που κάτι του λείπει βρε Άγγελούνο μου

....αααα , ναι !! οι αναρχικοί , μπαχαλάκηδες κλπ ..
για κάνε μια επεξεργασία βρε ομορφόπαιδο ….
απλα μια παρατηρηση των γεγονοτων κανω....
επωδυνη βεβαια.. αλλα τι να κανουμε..

βρειτε μου εσεις μια ερμηνεια. αν η δικια μου ειναι λαθος..

και για να μιλησω σοβαρα ,δεν το βρισκω υγιες αυτο το θεμα..το να κανει μια γυναικα παρεα μονο με ανδρες και να λεει τετοια παρομοια..δειχνει απλα κομπλεξ απεναντι στο φυλο της.. και ψυχολογικα κενα

πως να εκτιμησεις ενα ανθρωπο και το φυλο του οταν το κατηγορει ο ιδιος?
οι γυναικες κανουν δυσκολοτερα φιλιες απο οτι οι ανδρες..αλλα απο οτι εχω δει ακομα και σε ερευνες αν τις καταφερουν αυτες μπορει να ειναι πιο ισχυρες ακομα και απο των ανδρων
μη ξεχναμε οτι οι γυναικες φιλες λενε μεταξυ τους πραγματα που οι ανδρες δεν λενε..

εγω θελω γυναικες που χαιρονται που ειναι γυναικες και εχουν και εστω λιγες φιλες.. και δεν θελουν να το παιξουν ανδρες ή να κανουν "περα" μονο με αυτους..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους