Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,336 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 447)
Ναι
282
63,09%
Όχι
165
36,91%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:12, 05-01-11:

ρε γαμωτο σε αυτο το θρεντ ουτε ΕΝΑΣ αντρας να μην εχει πει "ναι μπορει να υπαρξει φιλια" αλλα ολες οι γυναικες να λενε "ναι μπορει"

τι περιεργο
οι γυναικες βλεπουν τις σχεσεις. περισσοτερο συναιθηματικα και λιγοτερο σωματικα σεξουαλικα οπως οι ανδρες..
γιαυτο..

Είναι λογικό να υπάρχει έλξη μεταξύ των 2 φύλων..Το ζήτημα είναι πως θα το αντιμετωπίσεις..
υποκυπτεις..

αφηνεις να ερθει μονο του,,η φιλια ή ο ερωτας,,ό,τι ειναι πιο δυνατο..

δεν εχεις να αντιμετωπισεις κατι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coup de foudre

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Coup de foudre
H Coup de foudre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Coup de foudre έγραψε στις 13:20, 05-01-11:

Σκέφτεσαι τι είναι πιο δυνατό και αναλόγως πράττεις..
Αν καταλαβαίνεις οτι ο έρωτας μπορεί να μην κρατήσει θα μπεις στη διαδικασία να χάσεις έναν καλό φίλο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:51, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οι γυναικες βλεπουν τις σχεσεις. περισσοτερο συναιθηματικα και λιγοτερο σωματικα σεξουαλικα οπως οι ανδρες..
γιαυτο..
Μπα μην το λες... Απλα ειναι οτι για τις γυναικες ειναι λιγο πιο ευκολο το αυτος ειναι μονο φιλος και τελος... Το γιατι ειλικρινα δεν το ξερω...

Αρχική Δημοσίευση από Coup de foudre
Νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία υπό κάποιες συνθήκες αλλά το πιο πιθανό είναι ότι κάποια στίγμη αργά ή γρήγορα θα υπάρξει έλξη..
Είναι λογικό να υπάρχει έλξη μεταξύ των 2 φύλων..Το ζήτημα είναι πως θα το αντιμετωπίσεις..
Σκέφτεσαι τι είναι πιο δυνατό και αναλόγως πράττεις..
Αν καταλαβαίνεις οτι ο έρωτας μπορεί να μην κρατήσει θα μπεις στη διαδικασία να χάσεις έναν καλό φίλο??
Βασικα για να ειμαστε ειλικρινεις... Δεν ειναι το τι ειναι πιο δυνατο... Αλλα το τι μπορει να ειναι αμοιβαιο...

Διοτι στο τι ειναι πιο δυνατο, λες πολυ ευκολα την φιλια... Γιατι ποτε μα ποτε δεν ξερεις αν θα κρατησει ο ερωτας...

Οποτε αν βγει αμοιβαιος ο ερωτας, θα εξελιχθει σε αυτο... Ενω αν δεν ειναι, μπορει να γινει φιλια... Ή και να μην γινει τιποτα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:16, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ρε γαμωτο σε αυτο το θρεντ ουτε ΕΝΑΣ αντρας να μην εχει πει "ναι μπορει να υπαρξει φιλια" αλλα ολες οι γυναικες να λενε "ναι μπορει"

τι περιεργο
Ε καλά, θα σου κάνω εγώ χαλάστρα: "ναι μπορεί να υπάρξει φιλία"

Αλλά προσοχή στους ορισμούς ... φιλία και ερωτικό στοιχείο δεν είναι δύο αμοιβαίως αποκλειόμενα σύνολα. Να το πω και στη μαθηματική γλώσσα;

Να σχεδιάσω και διάγραμμα Venn για τις κοπέλες που μας έρχονται από θεωρητική;

Υπάρχει κοινή περιοχή και λέγεται Awkwardness.

Και για να κάνω και το αντίστροφο ερώτημα για τις δεσποινίδες μας: εσάς δηλαδή δεν είναι ΚΑΙ φίλος σας ο εκάστοτε γκόμενός "αγόρι" / "φίλος" σας; Δεν συζητάτε μαζί του τα προβλήματά σας; Δεν καταφεύγετε σε αυτόν όποτε έχετε κάποιο πρόβλημα;

Άρα λοιπόν γιατί η φιλία να είναι αμοιβαίως αποκλειόμενη με τον ερωτισμό; Προσοχή (επειδή πάλι θα μου λέτε άλλα αντί άλλων), δεν λέω το ότι για να είστε φίλες με κάποιον θα τον βλέπετε αναγκαστικά ερωτικά. Απλά λέω το ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coup de foudre

Νεοφερμένος

H Coup de foudre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Coup de foudre έγραψε στις 14:20, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Βασικα για να ειμαστε ειλικρινεις... Δεν ειναι το τι ειναι πιο δυνατο... Αλλα το τι μπορει να ειναι αμοιβαιο...
Διοτι στο τι ειναι πιο δυνατο, λες πολυ ευκολα την φιλια... Γιατι ποτε μα ποτε δεν ξερεις αν θα κρατησει ο ερωτας...
Οποτε αν βγει αμοιβαιος ο ερωτας, θα εξελιχθει σε αυτο... Ενω αν δεν ειναι, μπορει να γινει φιλια... Ή και να μην γινει τιποτα...
Σ'αυτό συμφωνώ και επίσης υπάρχει κι άλλη μία παράμετρος..
Μπορεί να είναι αμοιβαίο και να μην το γνωρίζεις..

(Το σχόλιο πήγαινε στο παραπάνω μνμ..sorry αλλά ακόμα τα ψάχνω..)

Merci για τη βοήθεια!Θα τα καταφέρω που θα πάει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 05-01-11 στις 14:47. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:57, 05-01-11:

Πιστεύω ότι η όλη παρεξήγηση με την pop-corn και τον epote δεν παίχτηκε τόσο στην ουσία, αλλά στο όντως άσχημο ύφος. Και πολλές φορές κρεμόμαστε από το άσχημο ύφος γραφής και μειώνουμε αδίκως και την ουσία.

Ας συζητήσουμε όμως όμορφα και ήρεμα περί ουσίας...

Καλή ώρα το εξής παράδειγμα περί ουσίας:

Χτες είχαμε μαζευτεί τέσσερα αγόρια και κατεβάζαμε ουίσκια στο σπίτι, συζητώντας και ακούγοντας μουσική. Κάποια στιγμή η συζήτηση έπεσε στην ΧΨΖ, φίλη μας από τη σχολή που την ξέρουμε πολλά χρόνια, έχουμε φάει ψωμί κι αλάτι πως το λένε.

Καλά είναι η ΧΨΖ; Καλά είναι, απαντάει ο ένας, αλλά πάχυνε, έχει κάνει μια μέση υπερωκεάνιο ξερω γω...

Γιατί το σχολίασε αυτό; Γιατί προφανώς την έκρινε και ως γυναίκα. Σου λέει, "για μένα είναι παχιά", άρα υποσυνείδητα την σκέφτηκε "έτσι".

Και λέω κι εγω "ναι, έχει έναν πωπό 10 στρέμματα, αλλά από τη μέση και πάνω είναι χαρά Θεου με κείνες τις ωραίες καρδάρες"

...άρα κι εγώ την έχω σκεφτεί "έτσι". Ναι ίσως να μη τα φτιάξω ποτέ μαζί της, ναι δε νιώθω κάτι αγαπησιάρικο, δεν μου ρχεται, την έχω συνηθίσει ως φίλη, δε θα μπορούσα -η και δε θα ήθελα δεδομένου ότι την ξέρω απέξω κι ανακατωτά πόσο γκρίνια είναι- να την έχω ως κοπέλα δική μου. Αλλά το κουτούπωμα κουτούπωμα, δε θα της άφηνα ούτε φτερούγα συγχωρέστε με που το λεω αλλά είναι η αλήθεια. Όποτε βλέπω αυτό το στήθος θέλω υπογλώσσια.

Λοιπόν, όλα εξαρτώνται από το νόημα. Αν εννοείτε την πραγματική φιλία ως φιλία που δεν υπάρχει κανένα μη φιλικό στοιχείο, τότε χάσατε, δεν υπάρχει. Αν εννοείτε την πραγματική φιλία ως φιλία που να υπάρχει σκέψη "κουτούπωμα yes αλλά σχέση no για να μη μου ζαλίζει και τον έρωτα", τότε ναι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες φιλίες στον κόσμο. Γι αυτό είμαι επιφυλακτικός με τους "κολλητούς" και έχω επιβεβαιωθεί όλες τις φορές που υπήρξαν τέτοιοι δίπλα σε κοπέλες μου. Πάντα με λεπτό τρόπο και χωρίς να δώσω δικαιώματα, τους έκανα να "ρίχνουν τις μάσκες τους" και έπειτα άφηνα την απόφαση στην εκάστοτε κοπέλα για το αν θα τον κρατήσει ή όχι, εγώ δεν ανακατευόμουν. Δε μιλάμε για περιπτώσεις καλών παιδιών όμως που κάνανε απλή παρεούλα, αλλά για περιπτώσεις που βρώμαγε η ορμονίλα από μακριά. Αυτό το κώλος και βρακί που λέμε.

Άλλο παράδειγμα. Εϊχα πάει για καφέ με μια φίλη και είχε λίγο ανοιχτό το μπροστά στο στήθος. Κι εκεί που μιλάγαμε ρε παιδί μου και ενώ ξέρεις είναι όντως φίλη μου, σκέφτηκα "φαντάζεσαι να το έκανα μαζί της; Θα μου άρεσε πολύ" και εκείνη την ώρα δεν ξέρω αν με κατάλαβε αλλά είχα ψιλοπαγώσει και έχασα τη ροή της συζήτησης. Σαφώς θα έκανα μαζί της κάτι, αν ήταν διαθέσιμη και πρόθυμη πάντα η κοπέλα.

Ας μην κοροϊδεύομαστε, ο μεγαλύτερος σεβασμός προς τη γυναίκα, είναι ένας άντρας που ερεθίζεται στο θέαμά της και αρέσκεται στην ίδια της την ύπαρξη. Απορώ, πως οι δεσποινίδες σήμερα ανέχονται να συζητούν για άντρες που τις προσεγγίζουν επί τόσα χρόνια αλλά υποθετικά δεν έχουν ερεθιστεί ποτέ με αυτές. Εγώ θα κοκκίνιζα από ντροπή και δε θα το συζητούσα. Αντίθετα θα ήταν καμάρι μου να ήξερα ότι οι προαναφερθείσες φίλες πχ μπορεί να ήθελαν και αυτές να κάνουν σεξ μαζί μου. Ίσως και αυτή η θεώρηση να δυνάμωνε τη φιλία μας και τον τρόπο που τις αντιμετωπίζω ως φίλες και να τις εμπιστευόμουν ακόμα περισσότερο σε πολλά θέματα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 15:05, 05-01-11:

ε σορρυ αλλα δεν μπορω να σου βαλω μονο μια θετικη και να το αφησω ετσι!!
αυτα που λεει ο βαλ τα καταλαβα σιγα σιγα γιατι παντα απο μικρη ψιλοαγοροκοριτσο πιστευα στην απολυτη φιλια αντρα-γυναικας. τελικα τουλαχιστον εκ μερους ενος Αντρα ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:29, 05-01-11:

Σ'αυτό συμφωνώ και επίσης υπάρχει κι άλλη μία παράμετρος..
Μπορεί να είναι αμοιβαίο και να μην το γνωρίζεις..

(Το σχόλιο πήγαινε στο παραπάνω μνμ..sorry αλλά ακόμα τα ψάχνω..)

Merci για τη βοήθεια!Θα τα καταφέρω που θα πάει!
Ε αν ειναι πραγματικα αμοιβαιο φαινεται... Εκει αρχιζει να ναι απλη χημεια...

Υγ. Καλα ο Valder κεντησε... Νομιζω δεν εχει νοημα να πουμε κατι αλλο επι του θεματος πια...

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 16:54, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
ο μεγαλύτερος σεβασμός προς τη γυναίκα, είναι ένας άντρας που ερεθίζεται στο θέαμά της και αρέσκεται στην ίδια της την ύπαρξη. Απορώ, πως οι δεσποινίδες σήμερα ανέχονται να συζητούν για άντρες που τις προσεγγίζουν επί τόσα χρόνια αλλά υποθετικά δεν έχουν ερεθιστεί ποτέ με αυτές. Εγώ θα κοκκίνιζα από ντροπή και δε θα το συζητούσα. Αντίθετα θα ήταν καμάρι μου να ήξερα ότι οι προαναφερθείσες φίλες πχ μπορεί να ήθελαν και αυτές να κάνουν σεξ μαζί μου. Ίσως και αυτή η θεώρηση να δυνάμωνε τη φιλία μας και τον τρόπο που τις αντιμετωπίζω ως φίλες και να τις εμπιστευόμουν ακόμα περισσότερο σε πολλά θέματα.
Προσωπικά Λυκούργε, ένας άντρας που θα ερεθιζόταν όπως λες στο θέαμά μου για μένα δεν αποτελεί κανένα σεβασμό. Με σέβεται σε τί; Το να κάνει κάποιος παρέα μαζί μου επειδή ας πούμε με θεωρεί αντικείμενο σεξουαλικότητας, σε εμένα δεν καλύπτει αυτό που ζητάω από έναν φίλο. Και για να είμαι ειλικρινής, σε προσωπικό επίπεδο άτομα που θα με προσέγγιζαν με τέτοιες λογικές πολύ απλά θα έτρωγαν ένα μεγάλο Χ από τη ζωή μου. Ξεκαθαρίζω προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως ότι αυτή είναι η άποψή μου και δεν ζητάω από κανέναν να την ασπαστεί. Απλά σκεφτείτε την...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coup de foudre

Νεοφερμένος

H Coup de foudre έγραψε στις 16:59, 05-01-11:

Είναι θεμιτό και κολακευτικό να αρέσεις.Σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση δεν λέω..
Αλλά ο φίλος δεν σε κάνει παρέα γιατί είσαι ωραίος-α..
Είναι λίγο υποτιμητικό για τις γυναίκες να σε κοιτάει ο άλλος σαν να είσαι ένα κομμάτι κρέας!
Δεν ξέρω αν το εννοούσε έτσι αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μ..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:08, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Προσωπικά Λυκούργε, ένας άντρας που θα ερεθιζόταν όπως λες στο θέαμά μου για μένα δεν αποτελεί κανένα σεβασμό. Με σέβεται σε τί; Το να κάνει κάποιος παρέα μαζί μου επειδή ας πούμε με θεωρεί αντικείμενο σεξουαλικότητας, σε εμένα δεν καλύπτει αυτό που ζητάω από έναν φίλο. Και για να είμαι ειλικρινής, σε προσωπικό επίπεδο άτομα που θα με προσέγγιζαν με τέτοιες λογικές πολύ απλά θα έτρωγαν ένα μεγάλο Χ από τη ζωή μου. Ξεκαθαρίζω προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως ότι αυτή είναι η άποψή μου και δεν ζητάω από κανέναν να την ασπαστεί. Απλά σκεφτείτε την...
Αχ, παλι μπερδευεσαι... Δεν σε κανει γι' αυτο παρεα... Αλλα και παλι δεν μπορει παρα να θαυμασει το ωραιο... Σε σεβεται υπο την εννοια οτι εκτιμα και την θηλυκοτητα σου... Σε κολακευει πιο πολυ με το να σε προσεχει παρα με το να αγνοει οτι εισαι κοπελα...
Δεν λεμε οτι σε βλεπει σεξουαλικα καποιος ή οτι απλως ειναι φιλος σου μονο λογω της εμφανισης σου... Καθε αλλο... Αλλη θα ηταν η συμπεριφορα του τοτε...

Ελπιζω να καταφερα να γινω κατανοητος...

Είναι θεμιτό και κολακευτικό να αρέσεις.Σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση δεν λέω..
Αλλά ο φίλος δεν σε κάνει παρέα γιατί είσαι ωραίος-α..
Είναι λίγο υποτιμητικό για τις γυναίκες να σε κοιτάει ο άλλος σαν να είσαι ένα κομμάτι κρέας!
Δεν ξέρω αν το εννοούσε έτσι αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μ..
Οχι, δεν το εννοουσε ετσι γιατι πολυ απλα δεν ειναι ετσι... Ο φιλος ειναι φιλος για αλλους λογους κι οχι για την εξωτερικη εμφανιση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:05, 05-01-11:

Γλυκιά μου (ελπίζω να μου επιτρέπεις την έκφραση) νομίζω πως έπιασες λάθος τη συλλογιστική μου.

Έστω λοιπόν το εξής: σταμάτα να με βλέπεις ως άντρα και ξεκίνα να με βλέπεις ως φίλο. Κάνουμε αυτή την παραδοχή χάριν της συζήτησης.

Βγαίνουμε έξω λοιπόν μια φορά, μιλάμε, γελάμε, περνάμε καλά, παίζουμε και κανα επιτραπέζιο στην καφετέρια, όλα καλά ως εδώ, αυτό κάνουν οι φίλοι, σωστά;

Σου λέω εγώ λοιπόν: Ποπκορν θέλω να με βοηθήσεις με ένα ευαίσθητο θέμα. Νομίζω ότι τα κορίτσια στο μεταπτυχιακό με αποφεύγουν.

Μου λες εσύ: Σταμάτα να φοράς αυτά τα κοντά μπλουζάκια που σε δείχνουν με κοιλιά σα στραγάλι και ξεκίνα να φοράς πουκάμισα, ανοιχτά. Επίσης ξύρισε αυτή τη γενειάδα, σαν παπάς είσαι. Άστο καλύτερα 2-3 ημερών, μου άρεσε καλύτερα όταν το είχες έτσι.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι για την πιό απλή φιλική συμβουλή, προσπαθείς να με δεις όπως θα σου άρεσα εσένα κατα το γούστο σου, ακόμα κι αν ενσυνήδειτα δεν με θέλεις ερωτικά, δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα. Άρα η παραδοχή που κάναμε στην αρχή του πόστ αυτού, καταρρίπτεται! Δεν είμαι μόνο φίλος, είμαι και άντρας.

Αντιστοίχως και εσύ, μπορεί να έχεις χίλιες θαυμάσιες αρετές για τις οποίες απολαμβάνω την παρέα σου, αλλά για μένα πάντα θα είσαι πάντα μια ωραία γυναίκα (και φίλη φυσικά).

Όταν μιλούσα για ερέθισμα, προφανώς μιλούσα γενικά για ερεθίσματα είτε εγκεφαλικά, είτε σωματικά. Προσπαθήστε να αποβάλλετε αυτή την περίεργη άποψη ότι κάθε άντρας σας κάνει παρέα 8 χρόνια σαν φίλος γιατί θέλει να σας οδηγήσει στο κρεβάτι του. Βεβαίως μπορεί μερικοί να είναι τόσο "ύπουλα κεκαλυμμένοι" στις κινήσεις τους, αλλά προσωπικά εγώ αυτό το θεωρώ χάσιμο χρόνου και κουταμάρα.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το ότι είδα ανοιχτό το μπούστο σου και θαύμασα το στήθος σου. Δεν είπαμε να το κοιτάω σα χάνος ούτε να ξεκινήσω να παρεκτρέπομαι δημοσίως στη θέα του, αλλά να με ερεθίζει νευροχημικά, αντανακλαστικά πως το λένε, να μου αρέσεις ρε παιδί μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το προχωρήσω. Και την επόμενη φορά θα ξαναβγώ μαζί σου επειδή είμαστε φίλοι. Όχι γιατί περιμένω να ξαναδώ το στήθος σου.

Άλλο λοιπόν το να μου προκαλεί ερέθισμα η θηλυκότητά σου, κι άλλο το σε κάνω παρέα γιατί είσαι ωραία. Μην συνδιάζεις και μπερδεύεις αυτό που λεω, με αυτό που θέλεις να ακούσεις από μένα. Προσπάθησε να καταλάβεις το λεπτό νόημα που προσπαθώ να σου περάσω. Εαν δεν μπορείς, δε θα σου βαστήξω κακία. Εσύ θα συνεχίσεις να έχεις φίλους όπως τους θέλεις, κι εγώ θα συνεχίσω να εκτιμώ κάθε γυναίκα γι αυτό που είναι.

Νομίζω το ίδιο κείμενο καλύπτει και τη δεύτερη φίλη που μπερδεύτηκε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coup de foudre

Νεοφερμένος

H Coup de foudre έγραψε στις 18:18, 05-01-11:

Αυτό που λες τώρα εκπέμπει διαφορετικό ύφος από το προηγούμενο μνμ..
Πριν ήταν σαν να λες ότι είναι λάθος μας να παρεξηγούμαστε όταν κάποιος μας κοιτάζει στο στήθος αντί για τα μάτια..
Δεν ξέρω αν το εννοούσες έτσι κ προφανώς δεν το εννοούσες γιατί το 2ο μνμ σου το αναιρεί.
Και για να μην λέμε χαζομάρες εννοείται ότι εκ φύσεως υπάρχει έλξη και αυτό είναι και το αναμενόμενο..
Το ζήτημα είναι,όπως είπες,αν θα παρεκτραπείς ή όχι..

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 18:41, 05-01-11:

Γλυκιά μου (ελπίζω να μου επιτρέπεις την έκφραση) νομίζω πως έπιασες λάθος τη συλλογιστική μου.

Έστω λοιπόν το εξής: σταμάτα να με βλέπεις ως άντρα και ξεκίνα να με βλέπεις ως φίλο. Κάνουμε αυτή την παραδοχή χάριν της συζήτησης.

Βγαίνουμε έξω λοιπόν μια φορά, μιλάμε, γελάμε, περνάμε καλά, παίζουμε και κανα επιτραπέζιο στην καφετέρια, όλα καλά ως εδώ, αυτό κάνουν οι φίλοι, σωστά;

Σου λέω εγώ λοιπόν: Ποπκορν θέλω να με βοηθήσεις με ένα ευαίσθητο θέμα. Νομίζω ότι τα κορίτσια στο μεταπτυχιακό με αποφεύγουν.

Μου λες εσύ: Σταμάτα να φοράς αυτά τα κοντά μπλουζάκια που σε δείχνουν με κοιλιά σα στραγάλι και ξεκίνα να φοράς πουκάμισα, ανοιχτά. Επίσης ξύρισε αυτή τη γενειάδα, σαν παπάς είσαι. Άστο καλύτερα 2-3 ημερών, μου άρεσε καλύτερα όταν το είχες έτσι.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι για την πιό απλή φιλική συμβουλή, προσπαθείς να με δεις όπως θα σου άρεσα εσένα κατα το γούστο σου, ακόμα κι αν ενσυνήδειτα δεν με θέλεις ερωτικά, δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα. Άρα η παραδοχή που κάναμε στην αρχή του πόστ αυτού, καταρρίπτεται! Δεν είμαι μόνο φίλος, είμαι και άντρας.

Αντιστοίχως και εσύ, μπορεί να έχεις χίλιες θαυμάσιες αρετές για τις οποίες απολαμβάνω την παρέα σου, αλλά για μένα πάντα θα είσαι πάντα μια ωραία γυναίκα (και φίλη φυσικά).

Όταν μιλούσα για ερέθισμα, προφανώς μιλούσα γενικά για ερεθίσματα είτε εγκεφαλικά, είτε σωματικά. Προσπαθήστε να αποβάλλετε αυτή την περίεργη άποψη ότι κάθε άντρας σας κάνει παρέα 8 χρόνια σαν φίλος γιατί θέλει να σας οδηγήσει στο κρεβάτι του. Βεβαίως μπορεί μερικοί να είναι τόσο "ύπουλα κεκαλυμμένοι" στις κινήσεις τους, αλλά προσωπικά εγώ αυτό το θεωρώ χάσιμο χρόνου και κουταμάρα.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το ότι είδα ανοιχτό το μπούστο σου και θαύμασα το στήθος σου. Δεν είπαμε να το κοιτάω σα χάνος ούτε να ξεκινήσω να παρεκτρέπομαι δημοσίως στη θέα του, αλλά να με ερεθίζει νευροχημικά, αντανακλαστικά πως το λένε, να μου αρέσεις ρε παιδί μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το προχωρήσω. Και την επόμενη φορά θα ξαναβγώ μαζί σου επειδή είμαστε φίλοι. Όχι γιατί περιμένω να ξαναδώ το στήθος σου.

Άλλο λοιπόν το να μου προκαλεί ερέθισμα η θηλυκότητά σου, κι άλλο το σε κάνω παρέα γιατί είσαι ωραία. Μην συνδιάζεις και μπερδεύεις αυτό που λεω, με αυτό που θέλεις να ακούσεις από μένα. Προσπάθησε να καταλάβεις το λεπτό νόημα που προσπαθώ να σου περάσω. Εαν δεν μπορείς, δε θα σου βαστήξω κακία. Εσύ θα συνεχίσεις να έχεις φίλους όπως τους θέλεις, κι εγώ θα συνεχίσω να εκτιμώ κάθε γυναίκα γι αυτό που είναι.

Νομίζω το ίδιο κείμενο καλύπτει και τη δεύτερη φίλη που μπερδεύτηκε.
Νομίζω πως τώρα έγινες ξεκάθαρος Λυκούργε. Οι λέξεις που χρησιμοποίησες πριν παρέπεμπαν περισσότερο στο ότι ένας άντρας βλέπει μία φίλη ως σεξουαλικό αντικείμενο. Αναφέρεσαι στο ωραίο. Το ωραίο όμως δεν το θαυμάζουμε και στον άντρα και στην γυναίκα; Προσωπικά, κι εγώ αν δω μία γυναίκα με ωραία δάχτυλα για παράδειγμα, δεν μπορώ να μην το προσέξω. Χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα παραπάνω. Με την ίδια λογική, αν δεις έναν ωραίο άντρα (όπως ορίζεις εσύ το ωραίο) δεν θα το προσέξεις; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή τι εννοώ, ΔΕΝ εννοώ κάτι για τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς για το θαυμασμό του ωραίου.
Έφερα αυτό το παράδειγμα για να πω ότι το να θαυμάζουμε κάτι που μας αρέσει σε κάποιον φίλο μας ή σε κάποια φίλη μας ανάλογα, δεν σημαίνει αυτόματα και ύπαρξη ερωτικής έλξης μεταξύ μας.

Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν να συζητάμε αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Υπάρχουν φιλίες που υπάρχει ερωτική έλξη (και πιθανόν να καταλήξουν τελικά σε σχέση) και φιλίες όπου δεν υπάρχει καθόλου ερωτικό στοιχείο. Δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα απόλυτο συμπέρασμα, σε τέτοια θέματα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 21:20, 05-01-11:

Νομίζω πως τώρα έγινες ξεκάθαρος Λυκούργε. Οι λέξεις που χρησιμοποίησες πριν παρέπεμπαν περισσότερο στο ότι ένας άντρας βλέπει μία φίλη ως σεξουαλικό αντικείμενο. Αναφέρεσαι στο ωραίο. Το ωραίο όμως δεν το θαυμάζουμε και στον άντρα και στην γυναίκα; Προσωπικά, κι εγώ αν δω μία γυναίκα με ωραία δάχτυλα για παράδειγμα, δεν μπορώ να μην το προσέξω. Χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα παραπάνω. Με την ίδια λογική, αν δεις έναν ωραίο άντρα (όπως ορίζεις εσύ το ωραίο) δεν θα το προσέξεις; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή τι εννοώ, ΔΕΝ εννοώ κάτι για τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς για το θαυμασμό του ωραίου.
Έφερα αυτό το παράδειγμα για να πω ότι το να θαυμάζουμε κάτι που μας αρέσει σε κάποιον φίλο μας ή σε κάποια φίλη μας ανάλογα, δεν σημαίνει αυτόματα και ύπαρξη ερωτικής έλξης μεταξύ μας.

Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν να συζητάμε αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Υπάρχουν φιλίες που υπάρχει ερωτική έλξη (και πιθανόν να καταλήξουν τελικά σε σχέση) και φιλίες όπου δεν υπάρχει καθόλου ερωτικό στοιχείο. Δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα απόλυτο συμπέρασμα, σε τέτοια θέματα...
Σσυμφωνω απολυτως μαζι σας ,αν μου επιτρεπετε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 05-01-11 στις 22:04. Αιτία: διόρθωση quote
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:51, 05-01-11:

Με την ίδια λογική, αν δεις έναν ωραίο άντρα (όπως ορίζεις εσύ το ωραίο) δεν θα το προσέξεις; Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή τι εννοώ, ΔΕΝ εννοώ κάτι για τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς για το θαυμασμό του ωραίου.

τωρα τα καναμε ολα..

γιατι ντρεπεστε τοσο πολυ οι γυναικες να δεχτειτε τα καθαρα γεννετησια σεξουλικα ενστικτα?

γιατι πρεπει να τα πασπαλιζετε με σκονες φιλιας κλπ..

ειναι ντροπη να ερεθιζεσαι ως ανδρας απο το γυναικειο σωμα?
ή μια γυναικα απο το ανδρικο?

και ΔΕΝ ειναι γενικα λατρεια του ωραιου! αλλα γεννετησιο ενστικτο..

το πιο αρχαιο πρωτογονο και βασικο αισθημα που χωρις αυτο δεν θα υπηρχε ζωη...γιατι να ντρεπομαστε γιαυτο?

αν δεν ερεθιζομουν κοινως με τα στηθη της αλλης απεναντι φιλης ή μη..δεν θα υπηρχε καν ανθρωπος στον πλανητη..

και οι μονοι ανθρωποι του αντιθετου φυλου που δεν βλεπουμε καθολου σεξουαλικα ειναι τα μελη της οικογενειας μας..(και οχι παντα .γιατι υπαρχουν ιστοριες και ιστοριες.)

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:40, 06-01-11:

Δεν αναφέρομαι στο τι γράφει ο Valder συνολικά, απλά σε μια φράση "δεν παύεις να με βλέπεις ως άντρα".....νομίζω ότι σε μια φιλία δεν παύουν τα άτομα που την απαρτίζουν να γίνονται α-φυλα.... παραμένουν οι γυναίκες γυναίκες και οι άντρες άντρες.....
Δηλαδή έναν φίλο μου, θα τον βλέπω σαν άντρα είτε είναι gay είτε είναι straight και θα του δώσω συμβουλή...(όχι ότι δίνω συμβουλές) για να γίνει ομορφότερος ο ίδιος σαν άντρας όχι με βάση τα δικά μου γούστα αλλά τα δικά του.....δηλαδή πχ εγω αν ελκύομαι απο κουλτουριάρικους τύπους και ο φίλος μου είναι αθλητικός δεν μπορώ να του προτείνω να βάλει γυαλιά, να κρατάει ενα βιβλίο παραμάσχαλα κλπκλπ ας μην μακρυγορούμε παραπάνω....νομίζω ότι έγινα κατανοητή

Συμφωνώ με τους προγράφοντες, ότι κάθε περίπτωση φιλίας ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα είναι ξεχωριστή....!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 22:39, 06-01-11:

Νομίζω πως τώρα έγινες ξεκάθαρος Λυκούργε............................
ΟΛΕ ! Τέλος η έχθρα. Αν κατάλαβα καλά, τώρα γίνατε φίλοι.
Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν να συζητάμε αν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας;
Πολύ σωστά !
Εϊναι σαν να παίζεις με την φωτιά και να την ρωτάς αν θα σε κάψει .
Φυσικά και δεν θα απαντήσει. Ομως μπορεί να σε καψαλίσει λίγο ή να γλιτώσεις με κανένα εγκαυματάκι.
Αλλά, κάποια φορά μπορεί και να καείς, ακόμα και να γίνεις στάχτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 06-01-11 στις 22:49.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:57, 07-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Πολύ σωστά !
Εϊναι σαν να παίζεις με την φωτιά και να την ρωτάς αν θα σε κάψει .
Φυσικά και δεν θα απαντήσει. Ομως μπορεί να σε καψαλίσει λίγο ή να γλιτώσεις με κανένα εγκαυματάκι.
Αλλά, κάποια φορά μπορεί και να καείς, ακόμα και να γίνεις στάχτη.
Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει αν καταλαβαινω καλα αυτη την μεταφορα...

Αλλα στα πλαισια αυτης... Δεν απολαμβανεις καλυτερα την επιτυχια εχοντας ρισκαρει για να την αποφυγεις???
Δεν χαιρεσαι περισσοτερο οταν το παιχνιδι με την φωτια απλως σε ζεσταινει???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 20:26, 08-01-11:

Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει αν καταλαβαινω καλα αυτη την μεταφορα...
Αλλα στα πλαισια αυτης... Δεν απολαμβανεις καλυτερα την επιτυχια εχοντας ρισκαρει για να την αποφυγεις???
Δεν χαιρεσαι περισσοτερο οταν το παιχνιδι με την φωτια απλως σε ζεσταινει???
Δεν είμαι απο τον άρη και αυτός είναι ο λόγος που είμαι σαφής.
Η φωτιά κάποιες φορές σε ζεσταίνει, αλλά δεν υπάρχει κανόνας που να εξαιρεί και να αποτρέπει ολοκαυτώματα.
Εϊναι επίσης μοιραίο να είναι δυο φίλοι κοντά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:01, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Δεν είμαι απο τον άρη και αυτός είναι ο λόγος που είμαι σαφής.
Η φωτιά κάποιες φορές σε ζεσταίνει, αλλά δεν υπάρχει κανόνας που να εξαιρεί και να αποτρέπει ολοκαυτώματα.
Εϊναι επίσης μοιραίο να είναι δυο φίλοι κοντά.
Μα ακριβως αυτος ο κινδυνος του να γινει το ολοκαυτωμα ειναι που κανει πιο ενδιαφερουσες αυτες τις σχεσεις...
Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 20:09, 09-01-11:

Μα ακριβως αυτος ο κινδυνος του να γινει το ολοκαυτωμα ειναι που κανει πιο ενδιαφερουσες αυτες τις σχεσεις...
Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??
''Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??''

Ενδιαφερουσα αποψη...πολυ ευστοχη μεταφορα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:17, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
''Για να ζεσταθει καποιος με ασφαλεια χρησιμοποιει κι ενα καλοριφερ... Μα ποσοι και ποσοι δεν νοσταλγουν το να ζεσταινονται γυρω απο την υπαιθρια φωτια??''

Ενδιαφερουσα αποψη...πολυ ευστοχη μεταφορα...
Ευχαριστω!!
Αν και πρεπει να ευχαριστησω και τον Μαξιμο που εδωσε την εμπνευση για την μεταφορα αυτη, ξεκινωντας να παρομοιαζει τις σχεσεις μεταξυ 2 φυλων με παιχνιδι με την φωτια...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 20:11, 15-01-11:

Ευχαριστω!!
Αν και πρεπει να ευχαριστησω και τον Μαξιμο που εδωσε την εμπνευση για την μεταφορα αυτη, ξεκινωντας να παρομοιαζει τις σχεσεις μεταξυ 2 φυλων με παιχνιδι με την φωτια...
Το παιχνίδι και μάλιστα όταν γίνεται με ίσους όρους, θέλει κάποιον να κερδίζει και κάποιον να χάνει.
Ομορφαίνει όμως ιδιαίτερα αν κάποιος προσποιείται οτι χάνει και τότε η ανατροπή είναι αναπόφευκτη.
Αρα, εγώ δέχομαι οτι μεταξύ δύο ατόμων αντίθετου φίλου υπάρχει μόνο κατα συνθήκη φιλία.
Μπορεί να διαρκέσει για πάντα, << άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου>>.
Οσες πιθανότητες να συμβεί αυτό, αλλες τόσες υπάρχουν για να καταλήξουν με απογόνους να ανάβουν στο ύπαιθρο την φωτιά .

Υ.Γ.σας εύχομαι καλό ταξίδι και μη ξεχνάτε τα κάστανααααααααααααααααααααααααα.
Μ' ακούσατεεεεεεεε ?

Εγώ φώναξα, αλλά δεν πήρα απάντηση απο κανέναν. Ισως ψάχνουν προσανάματα, ποιος ξέρει ?

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 19:48, 21-03-11:

οοοοοοοοοοοοχι και το διαπιστωσα πριν ακριβωσ απο ενα χρονο....και μπορω να πω οτι πευτοντας απο το ροζ συνεφακι της πεπειθισης μου πονεσε παααααρα πολυ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 21:26, 21-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
οοοοοοοοοοοοχι και το διαπιστωσα πριν ακριβωσ απο ενα χρονο....και μπορω να πω οτι πευτοντας απο το ροζ συνεφακι της πεπειθισης μου πονεσε παααααρα πολυ...
Θέλεις να μας το εξηγήσεις??? Έτσι, ένα επιχειρηματάκι για τα μάτια του κόσμου... Διότι το να μην σου συνέβη εσένα δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να συμβεί και σε κανέναν άλλον...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stelsarmoyta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelsarmoyta
H stelsarmoyta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H stelsarmoyta βοηθα καλε μου μην φαγωθουμε μεταξυ μας έγραψε στις 05:38, 21-04-11:

ειμαι στους....δεν νομιζω γιατι επεσα και γω στο παιχνιδι της φωτιας..οσο τελεια να περνατε σαν αδερφακια και να σπατε πλακα σμε την παροδο του χρονου ass και βρακι οποτε ολο και καποια αναμεικτα συναισθηματα θα προκυψουν..πειτε την αληθεια θα σας περασε απο το μυαλο....

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 20:18, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από stelsarmoyta
ειμαι στους....δεν νομιζω γιατι επεσα και γω στο παιχνιδι της φωτιας..οσο τελεια να περνατε σαν αδερφακια και να σπατε πλακα σμε την παροδο του χρονου ass και βρακι οποτε ολο και καποια αναμεικτα συναισθηματα θα προκυψουν..πειτε την αληθεια θα σας περασε απο το μυαλο....
Ανάλογα τι σου πέρασε από το μυαλό... ένα φιλικό μπορεί και να μην αλλάζει την φύση της φιλίας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eveRd'noRmalgUy
Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O eveRd'noRmalgUy έγραψε στις 20:23, 21-04-11:

η lugar που όλοι αγαπήσαμε

(ναι , υπάρχει)

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:45, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από eveRd'noRmalgUy
η lugar που όλοι αγαπήσαμε

(ναι , υπάρχει)
Ο τρελιάρης νόρμαλ γκάι που όλοι λατρεύουμε

(δεν ξέρω/δεν απαντώ)

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 10:06, 22-04-11:

Αφου μπορω να δω τον μεγαλυτερο αδερφο μου φιλικα που ειναι ανδρας.. γιατι να μην μπορω να δω και αλλα αγορια ως φιλους?
Και στον αδερφο μου θα πω :"με αυτα τα μαλλια μου αρεσεις περισσοτερο και με εκεινο το παντελονι ακομη πιο πολυ..."
Δεν σημαινει φυσικα πως υποσεινηδητα τον γουσταρω.
Παρτε το και αλλιως.Με την ιδια λογικη οι γκει και οι λεσβιες δεν θα μπορουσαν αντιστοιχα να εχουν φιλους/φιλες του ιδιου φυλου, γιατι καποτε θα τους εβλεπαν ερωτικα.Δεν το δεχομαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kate-Bender : 22-04-11 στις 18:07.
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 10:21, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα. Ωστόσο κάμποσες φορές έχει προκύψει ερωτικό στοιχείο απο τη μία και/ή απο την άλλη μεριά και οι περισσότερες μέχρι τώρα σχέσεις μου προέκυψαν απο φιλίες.

Εσείς θα μπορούσατε να είστε μόνο φίλοι με κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου ή πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική? Έχετε φίλους του αντίθετου φύλου?
Έχω πολλούς φίλους άντρες, και επί το πλήστον οι περισσότεροι φίλοι μου ήταν του αντίθετου φίλου. Το προτειμώ, καθώς δεν έτυχε να κάνω καμία αξιόλογη φιλία με κοπέλα, αλλά νομίζω πως πραγματική ουσιαστική και ανιδιοτελής φιλία μεταξύ άντρα - γυναίκας δεν μπορεί να υπάρξει καθώς το ερωτικό στοιχείο υπάρχει πάντα ακόμη και αν ποτέ δεν εκφραστεί.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:30, 28-04-11:

Μάλλον πιο επιφυλακτική είμαι στη φιλία με γυναίκες, (καθότι ελλοχεύει το στοιχείο της ζήλειας που θέλω από πριν να διπλοτριπλοσιγουρέψω ότι δεν υπάρχει) παρά στη φιλία με άντρες...
Αν υπάρχει ερωτικό στοιχείο,που λογικά θα υπάρχει στην ατμόσφαιρα σε κάποιο βαθμό, οκ, φυσιολογικό το θεωρώ να υπάρχει...
Αλλωστε και στη φιλία μου με την κολλητή μου λέμε ότι υπάρχει ¨λανθάνων ερωτισμός¨, γενικώς στην φιλία θεωρώ ότι υπάρχει ένα ιδιότυπο είδος ερωτισμού...

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,002 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 10:50, 28-04-11:

Φυσικά και μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που μια τέτοια φιλία καταλήγει σε ερωτική σχέση. Έχω φίλους αγόρια και μπορώ να πω πως είναι καλύτεροι από τα κορίτσια..(γνώμη μου..). Απλά πιστεύω πως δεν υπάρχει ζήλια και ίσως να σε βοηθούν περισσότερο σε κάποια θέματα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:17, 28-04-11:

μπορει να υπαρξει,,αλλα
μενει εκει και δεν προχωραει παραπερα,,μονο αν δεν κολλανε ερωτικα οι δυο..
τοτε μενει στο φιλικο..

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 11:30, 28-04-11:

Εξαρτάται από τις προσωπικότητες, ανδρών και γυναικών. Παίζει και το ενδεχόμενο να γυρίσει από φιλία σε ερωτική σχέση, άλλωστε πολλές φορές το έχουμε δει να συμβαίνει. Υπάρχει όμως και πιθανότητα να μην εξελιχθεί ποτέ έτσι και να παραμείνουν απλά φίλοι. Πως μπορεί να υπάρξει απόλυτη απάντηση σε αυτό το ερώτημα;; Είμαστε όλοι το ίδιο;;

Παράθεση

giorgos94 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgos94
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O giorgos94 έγραψε στις 14:51, 29-04-11:

Μπορεί να υπάρξει στενή (κολλητή) φιλία μεταξύ ενός αγοριού και μιας κοπέλα?? Θα ήθελα την γνώμη σας, και την άποψη σας αν είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία, και πώς αντιμετοποίσατε αν η φιλία σας οδηγήθηκε σε σχέση?

Παράθεση

Jo_ (Elizabeth Blackburn)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jo_
H Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Jo_ έγραψε στις 16:43, 29-04-11:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι υπάρχει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοιος διχασμός.. Δηλαδή μόνο γκόμενοι μπορούν να είναι δύο άτομα διαφορετικού φύλου;; Αυτή η άποψη μου ακούγεται πολύ οπισθοδρομική εμένα. Αρκεί, βέβαια, να βρείς το άτομο που ταιριάζετε φιλικά, πράγμα που ισχύει και στις δύο περιπτώσεις

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 16:45, 29-04-11:

υπάρχει αλλά σε πολλές περιπτώσεις ο ένας από τους δύο το γυρίζει στο ερωτικό και έτσι καταστρέφονται οι φιλίες

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:53, 29-04-11:

Ναι, και βέβαια ναι, μπορεί να υπάρξει και υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις, και μάλιστα πραγματική.
Μόνο το μυαλό μπορεί να είναι βρώμικο, αν και στους δύο είναι καθαρό, όχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά στηρίζονται έτσι και οι πιο δυνατές φιλίες !

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη natasoula...
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 17:17, 29-04-11:

Σίγουρα μπορεί να υπάρξει...Και απλή φιλία,αλλά και "κολλητή"...Προσωπικά ο κολλητός μου είναι αγόρι,εδώ και αρκετά χρόνια...Ποτέ δεν είδε ο ένας τον άλλο διαφορετικά...Αλλά και άλλα παρόμοια περιστατικά γνωρίζω,με άτομα μεγαλύτερης απ' τη δική μου ηλικίας,που είχαν παρόμοιες φιλίες...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:53, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από natasoula...
Προσωπικά ο κολλητός μου είναι αγόρι,εδώ και αρκετά χρόνια...Ποτέ δεν είδε ο ένας τον άλλο διαφορετικά......
Μην πάρεις και όρκο...

Παράθεση

giorgos94 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O giorgos94 έγραψε στις 19:23, 29-04-11:

Αν καταστραφεί η φιλία και δημιουργηθεί κάτι άλλο; Μπορεί αυτό το κάτι άλλο να είναι καλύτερο;

Συμφωνώ με το Dias.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 29-04-11 στις 19:39. Αιτία: greeklish
Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 20:15, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μην πάρεις και όρκο...

Χαχαχα!Όσο σίγουρη είμαι για μένα,άλλο τόσο είμαι και γι' αυτόν...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:35, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos94
Αν καταστραφεί η φιλία και δημιουργηθεί κάτι άλλο; Μπορεί αυτό το κάτι άλλο να είναι καλύτερο;

Συμφωνώ με το Dias.
Μπορεί να είναι πολύ καλύτερο, μπορεί να είναι και πολύ χειρότερο...

Το θέμα είναι αν αξίζει να το ρισκάρεις... Και κυρίως αν έχεις τα κότσια...

Παράθεση

giorgos94 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

O giorgos94 έγραψε στις 11:02, 30-04-11:

Τα κότσια τα ειχαμε κ το ρισκάραμε..... Τώρα το τι γίνεται είναι ένα θέμα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:16, 30-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos94
Τα κότσια τα ειχαμε κ το ρισκάραμε..... Τώρα το τι γίνεται είναι ένα θέμα...
Ότι θέλει προκύψει... Αλλά είναι πολύ λάθος θέμα για να το συζητάμε...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:26, 30-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από natasoula...
Χαχαχα!Όσο σίγουρη είμαι για μένα,άλλο τόσο είμαι και γι' αυτόν...
Έχετε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ξέρω 'γω;

Παράθεση

giorgos94 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

O giorgos94 έγραψε στις 20:41, 30-04-11:

Ότι θέλει προκύψει... Αλλά είναι πολύ λάθος θέμα για να το συζητάμε...
Για να το λές κάπου θα στηρίζεσαι να φανταστώ.

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

H natasoula... έγραψε στις 21:00, 30-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Έχετε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ξέρω 'γω;
Ποιος μίλησε για συμβόλαιο?Μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις και τα δείχνεις στον άλλο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους