Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,180 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πολιτικός προσανατολισμός

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 00:28, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Τι σημαίνει κατά τη γνώμη σου(σας) σήμερα "δεξιά πολιτική" και τι, "αριστερή πολιτική";
(Όχι κατά τη γνώμη μου...)

Αριστεροί είναι όσοι πιστεύουν στην πρόοδο της κοινωνίας και στη βελτίωση των συνθηκών ζωής με επανάσταση και αλλαγή του παρόντος συστήματος.
Δεξιοί είναι όσοι πιστεύουν ότι η κοινωνία μπορεί να βελτιωθεί μόνο με μεταρρυθμίσεις.

Οι όροι αυτοί ίσχυαν και στο γαλλικό κοινοβούλειο(από τις θέσεις των κομμάτων) και σήμαιναν το ίδιο ακριβώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:06, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef
Αριστεροί είναι όσοι πιστεύουν στην πρόοδο της κοινωνίας και στη βελτίωση των συνθηκών ζωής με επανάσταση και αλλαγή του παρόντος συστήματος.
Δεξιοί είναι όσοι πιστεύουν ότι η κοινωνία μπορεί να βελτιωθεί μόνο με μεταρρυθμίσεις.
Χμ... Δηλαδή ας πούμε αυτοί οι οποίοι θέλουν να επαναστατήσουν εναντίον του συστήματος της Κούβας και επιζητούν βελτίωση των συνθηκών ζωής τους με επανάσταση, θεωρούνται αριστεροί κατά τη γνώμη σου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 14:18, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef

Οι όροι αυτοί ίσχυαν και στο γαλλικό κοινοβούλειο(από τις θέσεις των κομμάτων) και σήμαιναν το ίδιο ακριβώς.
Δλδ απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει τιποτα?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 16:57, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Χμ... Δηλαδή ας πούμε αυτοί οι οποίοι θέλουν να επαναστατήσουν εναντίον του συστήματος της Κούβας και επιζητούν βελτίωση των συνθηκών ζωής τους με επανάσταση, θεωρούνται αριστεροί κατά τη γνώμη σου;
Αν υπάρχουν κάποιοι "τέτοιοι" στην Κούβα... αριστεροί θα αυτοαποκαλούνται! Αλλά εγώ όχι, δεν τους θεωρώ αριστερούς! Για αυτό είπα και "όχι κατά τη γνώμη μου"!

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Δλδ απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχει αλλαξει τιποτα?
οι ορολογίες παραμένουν οι ίδιες, απλά αλλάζουν οι καταστάσεις! δλδ σήμερα δεν είναι αριστεροί αυτοί που θέλουν τον καπιταλισμό...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:44, 13-01-08:

Μαντεύεις ότι θα αυτοαποκαλούνται αριστεροί, προφανώς. Μάλιστα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:22, 13-01-08:

Άρα, ο "αριστερισμός" ταυτίζεται με τον σοσιαλισμό; Αλλά - όπως σωστά είπες- ο όρος προήλθε από τις θέσεις στο γαλλικό κοινοβούλιο πριν την εμφάνιση του Μαρξ και του κομμουνιστικού μανιφέστου. Οι αριστεροί τότε ήταν αυτοί που πίστευαν στην αλλαγή του κατεστημένου, οι "προοδευτικοί".

Σήμερα ο όρος ταυτίζεται με τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό απλά γιατί οι κομμουνιστές επαναστάτες ήθελαν να αλλάξουν το κατεστημένο.

Άρα ο ορισμός έχει αλλάξει πλέον και δεν ορίζει τον "προοδευτικό" απαραίτητα, αλλά τον "σοσιαλιστή" και τον "κομμουνιστή". Μάλιστα...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:51, 14-01-08:

Θα προσπαθήσω να δώσω τον ορισμό του "Αριστερού", με όρους της σημερινής παγκόσμιας πολιτικής πραγματικότητας. Ποιο είναι το κυρίαρχο και βασικό σύμβολο των ανθρώπων, στις σχέσεις μας, με τον εαυτό μας και τους υπόλοιπους ανθρώπους(Κοινωνία-Αγορά); Δηλώνω: το χρήμα. Όποιος λοιπόν σήμερα θεωρεί, ότι το χρήμα ως τέτοιο, θα πρέπει να αποκαθηλωθεί από τη θέση του αυτή στις "ανθρώπινες καρδιές"(μυάλα, στην πραγματικότητα!), είναι Αριστερός. Απλά, θα πρέπει να πει στους υπόλοιπους ανθρώπους(τους Δεξιούς ή οιωνεί Αριστερούς), πως θα "διασταυρώνονται" μεταξύ τους οι άνθρωποι χωρίς αυτό(το χρήμα), στα "σταυροδρόμια" του "κοινωνικού βίου" τους.
Αυτά, μόνον για το παγκυρίαρχο σύμβολο της εποχής μας, που ακόμη και για τον αέρα που αναπνέουμε, ζητάει τα "ρέστα" του, τα "Φι Πι Α"

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:25, 15-01-08:

να ρωτησω κατι?
ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.

ασπαζομαι τις αποψεις πολλων ατομων και βουλευτων Ν.Δ, συμφωνω με κεντρικες ιδεες του Πασοκ (βασικα πραγματα) αλλα μου αρεσει και η θεωρια του μαρξ (οχι τα σημερινα ΚΚΕ κλπ τοσο πολυ ομως)..
θεωρουμαι αναποφασιστη? η κατι αλλο? το ξερω οτι ειναι μπερδεμενη η κατασταση αλλα θα ηθελα να κατηγοριοποιησω λιγο περισσοτερο τον εαυτο μου, περα απο το οτι μου αρεσουν συγκεκριμενες ιδεες και πολιτικες φυσιογνωμιες.
μπορει να βοηθησει καποιος?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:53, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ασπαζομαι τις αποψεις πολλων ατομων και βουλευτων Ν.Δ, συμφωνω με κεντρικες ιδεες του Πασοκ (βασικα πραγματα) αλλα μου αρεσει και η θεωρια του μαρξ (οχι τα σημερινα ΚΚΕ κλπ τοσο πολυ ομως)..
θεωρουμαι αναποφασιστη? η κατι αλλο?
θεωρείσαι μάλλον προβληματισμένο, αντικειμενικό και ψαγμένο άτομο
πάντως αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι, εκτός από τις ιδέες και τις απόψεις αυτών με τους οποίους συμφωνείς, να κοιτάζεις και τις πράξεις τους. Αυτά που ψηφίζουν, είναι σύμφωνα με αυτά που λένε ότι πιστεύουν;
π.χ. κάποιος που λέει σε ομιλία του ότι είναι υπέρ της αναδάσωσης, αλλά ψηφίζει να παραχωρηθούν καμμένες εκτάσεις σε ξενοδοχειακές μονάδες, μάλλον δεν αξίζει την εκτίμησή σου

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:05, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
να ρωτησω κατι?
ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.

θεωρουμαι αναποφασιστη? η κατι αλλο? το ξερω οτι ειναι μπερδεμενη η κατασταση αλλα θα ηθελα να κατηγοριοποιησω λιγο περισσοτερο τον εαυτο μου, περα απο το οτι μου αρεσουν συγκεκριμενες ιδεες και πολιτικες φυσιογνωμιες.
μπορει να βοηθησει καποιος?
Συγνώμη, αλλά από αυτά που διαβάζω, διαβλέπω μία δόση "ιδεολογικής θολούθας", φυσιολογικής σε γενικές γραμμές για τα κατά πλειοψηφεία δεδομένα των καιρών μας και όχι απαραίτητα "επιλήψιμης". Αλλά υπάρχει "θολούρα". Σ' ανάλογη περίσταση, προσωπικά πήρα σημαντική "πνευματική ενέργεια" και σχετικό ξελαμπικάρισμα, όταν δίαβασα το βιβλίο του Κρισναμούρτι "Η φλόγα της προσοχής". Το προτείνω ανεπιφύλακτα, και ως "γυαλιστικό" των ανθρώπινων "νευρώνων" από τη σκουριά του "γνωστού"( και τετριμένου: ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ κλπ κλπ)

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 20:12, 15-01-08:

Αναποφασιστη σε θεμα ψηφου ισως... Αλλα σε θεμα ιδεολογιας, τα στοιχεια που δινεις δεν ειναι αρκετα για να σε "καταταξουν" καπου. Κυριως λογω του οτι οι ιδεολογιες των κομματων ειναι πολυ ρευστες, και πολλες φορες δεν συμβαδιζουν με τις πραξεις τους. Επισης, αν θεωρεις τον εαυτο σου αριστερο π.χ., αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να διαφωνεις απαραιτητα με ολες τις αποψεις της Ν.Δ. για παραδειγμα. Αυτο κανουν οι περισσοτεροι βουλευτες και γι'αυτο δεν υπαρχει ποτε εποικοδομητικη αντιπολιτευση.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 23:11, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μαντεύεις ότι θα αυτοαποκαλούνται αριστεροί, προφανώς. Μάλιστα.
Ναι... πως μπορώ να είμαι σίγουρη? είναι μια εντελώς υποθετική ερώτηση για μια εντελώς υποθετική κατάσταση...

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Άρα, ο "αριστερισμός" ταυτίζεται με τον σοσιαλισμό; Αλλά - όπως σωστά είπες- ο όρος προήλθε από τις θέσεις στο γαλλικό κοινοβούλιο πριν την εμφάνιση του Μαρξ και του κομμουνιστικού μανιφέστου. Οι αριστεροί τότε ήταν αυτοί που πίστευαν στην αλλαγή του κατεστημένου, οι "προοδευτικοί".

Σήμερα ο όρος ταυτίζεται με τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό απλά γιατί οι κομμουνιστές επαναστάτες ήθελαν να αλλάξουν το κατεστημένο.

Άρα ο ορισμός έχει αλλάξει πλέον και δεν ορίζει τον "προοδευτικό" απαραίτητα, αλλά τον "σοσιαλιστή" και τον "κομμουνιστή". Μάλιστα...
Ναι, συμφωνώ σε όλα αυτά... με δυο μικρές επισημάνσεις:
1.Άλλο "αριστερισμός" και άλλο σοσιαλισμός!!!
2.Για τη θεωρία που ασπάζομαι προοδευτικός είναι απαραίτητα (στην εποχή που ζούμε) ο σοσιαλιστής-κομμουνιστής!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:49, 14-02-08:

Οι πολιτικές μου προσδοκίες

Θα ήθελα να ζήσω σε μία (νέα) «παγκόσμια κατάσταση πραγμάτων», όπου:
-Θα εργάζομαι υποχρεωτικά( για εμένα και το «σύστημα») 3 ώρες(η 1 ως απλήρωτη υπερωρία και υπέρ του «Οικοσυστήματος»), ανά ημέρα, σε μία εβδομάδα εργάσιμων ημερών: Δευτέρα-Τρίτη και Πέμπτη-Παρασκευή.
-Θα εργάζομαι υποχρεωτικά(για εμένα και το «σύστημα») 5 ώρες, για να «γνωρίσω τον εαυτό μου»[2 ώρες Παιδεία-2 ώρες Εκπαίδευση -1 ώρα Τέχνη], ανά ημέρα, σε μία εβδομάδα εργάσιμων ημερών: Δευτέρα-Τρίτη και Πέμπτη-Παρασκευή. Η αντικειμενική αξιολόγησή των επιδόσεων μου εδώ, θα διαμορφώνει και τον ατομικό μου «Δείκτη πρόνοιας», απʼ τον οποίο θα εξαρτάται το ανά εβδομάδα ελεύθερο ατομικό μου πιστωτικό όριο, για τις όποιες καταναλωτικές μου ανάγκες.
-Να καταναλώνω ελεύθερα και σύμφωνα με το εκάστοτε «πιστωτικό όριό μου», άλλες 8 ώρες κάθε εργάσιμης ημέρας, για την καλλιέργεια της σχέσης μου με το κοινωνικό και φυσικό περιβάλλον(χόμπυ): πολιτική, ψάρεμα, ανθοκομική, ζωοτεχνία, φυτολογία, υγεία και παρόμοια.
-Και τις υπόλοιπες 8 ώρες των εργάσιμων ημερών, να μπορώ να κοιμάμαι με την ασφάλεια που παρέχει η βεβαιότητα, ότι όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι, δεν έχουν κανένα λόγο να μην με ανέχονται(συμπαθούν, αγαπούν), όσο τουλάχιστον και εγώ εκείνους.
-Την Τετάρτη, και πρώτη αργία της κάθε εβδομάδας, να ασχολούμαι μόνον με τις προσωπικές μου επιθυμίες. Το Σάββατο, με τα «προβλήματα της Φύσης» και την Κυριακή, με τις «επιθυμίες του Θεού».
-Και πάνω από όλα, θα ήθελα, να είμαι ο έσχατος μεταξύ όλων, που θα απολάμβανε μία τέτοια «παγκόσμια τάξη πραγμάτων»:μετά δηλαδή από όλους εσάς.
Είναι άραγε εφικτή;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:41, 15-02-08:

Φυσικά και είναι εφικτή.
Αρκεί να αποδεχτείς οτι ότι δίνεις, παίρνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 19:25, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Φυσικά και είναι εφικτή.
Αρκεί να αποδεχτείς οτι ότι δίνεις, παίρνεις.
Πλην όμως, δίνεις ό,τι έχεις. Οπότε, αν δώσεις, κατά την άποψή σου, d_p, θα πάρεις πάλι μία από τα ίδια. Δεν νομίζω, λοιπόν, ότι η απάντησή σου αυτή στο Νωέα( είναι "εντός θεμάτος"!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:44, 16-02-08:

Εννοώ οτι αν κάποιος θέλει να δουλεύει 4 ώρες τη μέρα, 3 μέρες την εβδομάδα, θα αμειφθεί αναλόγως.
Αν προσφέρει περισσότερα, θα λάβει περισσότερα.
Οτι δίνεις παίρνεις.

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 19:51, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εννοώ οτι αν κάποιος θέλει να δουλεύει 4 ώρες τη μέρα, 3 μέρες την εβδομάδα, θα αμειφθεί αναλόγως.
Αν προσφέρει περισσότερα, θα λάβει περισσότερα.
Οτι δίνεις παίρνεις.
Το αξίωμα που αναφέρεις ισχύει στην παρούσα "τάξη πραγμάτων", ενώ ο Νωεύς, από όσο κατάλαβα εννοεί, μία "νέα παγκόσμια τάξη πραγμάτων"...ίσως μία κάποια "Ουτοπία" ή εν πάσει περιπτώσεις, ένα είδος "σοσιαλισμού": αν δεν κάνω λάθος! Μου θυμίζει λίγο Κ. Μαρξ, στα νεανικά του συγγράμματα (π.χ. "Η Γερμανική Ιδεολογία").

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:14, 23-02-09:

S.O.S. : :" Την Ελλάδα την κυβερνάει ο ...Κωστάκης, και ενδέχεται, να την κυβερνήσει...ο Γιωργάκης, ή ο Πάκης ή, ακόμη και η Ντόρα!". Και η πλάκα είναι, ότι η Ελλάδα είναι γεμάτη από ύφαλους και όρμους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:25, 27-02-09:

αριστερη ήταν η ρωσσια που πειναγε ο λαος,και η αμερικη απολτα καπιταλιστες που παλι πειναει παλι ο λαος...ας βρεθουμε πιο κοντα στη μεση λυση...
όχι αριστερα οχι δεξια,στο ΚΕΝΤΡΟ.....απο τα τρια το μεσαιο....το μεγαλυτερο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:32, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αριστερη ήταν η ρωσσια που πειναγε ο λαος,και η αμερικη απολτα καπιταλιστες που παλι πειναει παλι ο λαος...ας βρεθουμε πιο κοντα στη μεση λυση...
όχι αριστερα οχι δεξια,στο ΚΕΝΤΡΟ.....απο τα τρια το μεσαιο....το μεγαλυτερο...
[αριστερη ήταν η ρωσσια που πειναγε ο λαος] : άρα, δεν ήταν (αριστερή)...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:10, 09-12-09:

Για το ενδεχόμενο να σωθεί η Ελλάδα

Για να ξεφύγει η χώρα μας από την τελική της κατάρρευση( οικονομική και όχι μόνον) απαιτούνται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, (τουλάχιστον) τα παρακάτω έκτακτα μέτρα:

1.- Συλλογικός-παλλαϊκός προσδιορισμός και συσχέτιση των εννοιών «εθνικό» και «δημόσιο συμφέρον». Τι ακριβώς εμπεριέχει σήμερα ο γεωγραφικός προσδιορισμός και όρος «Ελλάς»( ή Greece ή Γιουνανιστάν);

2.- Σύγκληση έκτακτης Λαϊκής Εθνοσυνέλευσης, στην οποία συμμετέχουν με δικαίωμα ψήφου όλοι οι Πολίτες- υπήκοοι του ελληνικού κράτους και με ηλικία, από 18 ετών και μέχρι 64( οι συνταξιούχοι, συμμετέχουν με τη γνώμη τους, αλλά δεν έχουν δικαίωμα ψήφου!). Πρώτο θέμα της ημερήσιας διάταξης, το ερώτημα: Να σωθεί ή όχι, η Ελλάδα, ως εθνικά προσδιορισμένος τόπος;
Συμμετοχή μπορούν να έχουν και οι ανά τον κόσμο «ομογενείς», μέσω των ελληνικών διπλωματικών αντιπροσωπειών ή αναγνωρίσιμων ομογενειακών οργανώσεων.
Στην περίπτωση που σχετικό δημοψήφισμα θα αναδείξει πλειοψηφία των 2/3 των εγγεγραμμένων (και ζώντων!) υπηκόων του ελληνικού κράτους, που θέλουν τη «σωτηρία της Ελλάδας», θα πρέπει να εφαρμοστούν τα παρακάτω.

3.-Έξοδο της χώρας από την ΟΝΕ, ανασύσταση νέου Εθνικού Νομίσματος και διακήρυξη για «αδυναμία πληρωμών και εξυπηρέτησης των υποχρεώσεων» της χώρας, προς το εξωτερικό.

4.- Αυτόματη παύση λειτουργίας όλων των γραφειοκρατικών μηχανισμών του κράτους, κατάργηση κάθε μονιμότητας, με ταυτόχρονη επανασύσταση νέων δομών και μηχανισμών κρατικής διοίκησης, από μηδενική βάση. Εξαιρείται μόνον το υφιστάμενο εθνικό στρατιωτικό στάτους και με ενίσχυσή του από οργανωμένες πρωτοβουλίες εθελοντών στη βάση της άμισθης προσφοράς «κοινωνικής εργασίας».

5.- Εκλογή έκτακτου κυβερνητικού σχήματος, από εκλεκτορικό σώμα 300 εθνικών αντιπροσώπων, που θα εκλεγούν από μία και μοναδική λίστα υποψηφίων, στην οποία μπορεί να συμμετέχει κάθε ένας που θα έχει πάρει μέρος στην Εθνοσυνέλευση και θα έχει υπερβεί το 21ο έτος της ηλικίας του και δεν θα έχει υπερβεί το 64ο .
Συμμετοχή μπορούν να έχουν και οι ανά τον κόσμο «ομογενείς», μέσω των ελληνικών διπλωματικών αντιπροσωπειών ή αναγνωρίσιμων ομογενειακών οργανώσεων.

6.- Συνταγματική και πολιτική κατοχύρωση της πλήρους απασχόλησης όλων των Ελλήνων που επιθυμούν να εργαστούν ως μισθωτοί, με παράλληλο προσδιορισμό της εργάσιμης ημέρας σε 4ωρη βάση και κατάργηση του θεσμού της επιδότησης των λεγόμενων «ασθενών κοινωνικών στρωμάτων». Εξαιρούνται του μέτρου οι Πολίτες που είναι αποδεδειγμένα «Α.Μ. Ε. Α.».

7.- Εφαρμογή του μέτρου για «ελάχιστο εθνικό μισθό» και «ελάχιστη εθνική σύνταξη», σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Κάθε δε εργοδοτική παραβίασή του προς τα κάτω να θεωρείται ιδιώνυμο αδίκημα, ενώ για οποιαδήποτε μισθολογική προς τα πάνω διαφοροποίηση, θα πρέπει να αιτιολογείται κοστολογικά και με εφαρμογή του «πόθεν έσχες». Παράλληλα, καταργούνται όλες οι επικουρικές εισοδηματικές προσαυξήσεις( «13ος μισθός», « εφάπαξ», προνομιακά επιδόματα κ.π.).

8.- Προσδιορισμός και αποτίμηση της «εθνικής περιουσίας»(δημόσιας και ιδιωτικής) και αποδέσμευσής(αποκατάσταση) της, από τις αρνητικές συνέπειες που είχε πάνω της η επί 18 χρόνια και αποδεδειγμένα εγκληματική εφαρμογή του Ν. 1083/80 και η Απόφαση της Νομισματικής Επιτροπής 289/1980( «πανωτόκια»).

9.- Ίδρυση και λειτουργία «Τράπεζας Εθνικής Γαιοπροσόδου», με αντικατάσταση της ημερινής Αγροτικής Τράπεζας της Ελλάδος» και συγχώνευση σʼ αυτήν του «Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου».

10.- Επαναπροσδιορισμός του «Εθνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος» και υποχρεωτική σεμιναριακή συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των υπηκόων του νέου «εθνικού κράτους», από την κανονική περίοδο σπουδών και μέχρι τη λήξη δημιουργικής περιόδου εκάστου(65 ετών).

11.-Επαναπροσδιορισμός του «Εθνικού Συστήματος Υγείας» με ταυτόχρονη εθνικο-κρατική παρέμβαση στη διακίνηση όλων των φαρμάκων μέσα στην Επικράτεια, εφόσον αυτή θα επιδοτείται από το δημόσιο ταμείο.

12.- Κατάργηση όλων των εργατικών νόμων συντεχνιακής λογικής και προνομίας.

13.- Κατάργηση του θεσμού των «κλειστών επαγγελμάτων», με εξαίρεση εκείνων που απαιτεί, πλήρως αιτιολογημένα και δημοκρατικά αποδεκτά, το εθνικό δημόσιο συμφέρον και

14.- Εθνική παλλαϊκή διέγερση-αφύπνιση!!!

Υγ: Αποδεκτές όλες οι αιτιολογημένες αντιρρήσεις, αλλά και επιπρόσθετες προτάσεις!

Τάδε έφη Νωεύς

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:13, 10-12-09:

Κινέζικη παρηγοριά

Γράφουν οι V.D. Hanson και J. Heath : «…Εμείς, οι πιο ταπεινοί άντρες και γυναίκες, μπορούμε τουλάχιστον να μάθουμε από τις πράξεις τους, ότι μπορούμε να σώσουμε τους Έλληνες και τον τρόπο τους να βλέπουν τον κόσμο- και επομένως να σώσουμε τον εαυτό μας- με το να σκεφτόμαστε και να ενεργούμε όπως εκείνοι, στους οποίους έχουμε αφιερώσει τη ζωή μας»[1]. Κι αναρωτιέμαι, καθώς σχεδόν περιδεής κρατώ στο χέρι το βιβλίο τους:
«Άραγε εμείς, οι Έλληνες σεβόμαστε σήμερα την… κληρονομιά; Αντιλαμβανόμαστε ότι χρειαζόμαστε…σωτηρία;».
Απʼ την Τιβί ακούω δια στόματος Πρωθυπουργού: βρισκόμαστε στο αμήν! Κάποιοι μιλάνε πια ανοικτά: «Δεν είμαστε Έλληνες»(Δραγώνα). Πριν από δέκα τόσα χρόνια, η σημερινή Υπουργός Παιδείας, Επίτροπος τότε στις Βρυξέλες, είχε προτείνει την Αγγλική Γλώσσα, ως «δεύτερη εθνική». Κι εγώ, που κόντεψε να μη σπουδάσω επειδή παιδιόθεν «μισούσα τα αγγλικά», Γλώσσα υποχρεωτική στην πρώτη Σχολή που είχε διαλέξει για μένα το «σύστημα των εξετάσεων»;
Αμήχανος συνεχίζω την ανάγνωση του βιβλίου. Είναι η τρίτη φορά και το «τρέχω». Πάντα, από την πρώτη φορά, με συνεπαίρνει με τα ίδια συναισθήματα-κατί σαν «χαρμολύπη- μα και με το ίδιο ενδιαφέρον: τον Όμηρο! Όσο αναλογίζομαι ότι τελικά, αντί να τον διδαχθούμε με πάθος, είχαμε το πάθος –υποχρέωση, να διδαχθούμε, την «Παλαιάν Διαθήκην»…
Γράφουν παρακάτω: « Η απώλεια της ελληνικής σοφίας, ακόμη και τη στιγμή που η υλική κληρονομιά της σαρώνει τον πλανήτη, αποτελεί τραγική εξέλιξη- είναι μία ιστορία διαφθοράς γεμάτη ειρωνεία. Οι Έλληνες μας έδωσαν τα εργαλεία να βελτιώσουμε τον υλικό κόσμο, αλλά και το κουράγιο και την ενόραση να παρακολουθούμε στενά και να κριτικάρουμε αυτό τον συχνά τρομακτικό δυναμισμό. Εμείς ενστερνιστήκαμε τα πρώτα, αλλά αγνοήσαμε τα δεύτερα. Οι Κλασικές Σπουδές, η δεξαμενή και των δύο ελληνικών παραδόσεων, τάχθηκαν υπέρ της πρώτης και αγνόησαν τη δεύτερη, κι έτσι έγιναν υλιστικές και καριερίστικες, αλλά όχι πια ελληνικές»…
Η αμηχανία μου μεγαλώνει και σταματώ προσωρινά την ανάγνωση, καθώς μου περνάει πάλι( για πολλοστή φορά) η σκέψη: «Κι όμως πρόκειται για Αμερικάνους!». Αλλά τώρα παίρνει και «βαθύτερο νόημα» στους συλλογισμούς μου, το «γιατί και οι Κινέζοι κάνουν στα εκπαιδευτικά τους ιδρύματα, θέσεις και έδρες διδασκαλίας του Ελληνικού Πολιτισμού;»!

Υγ: Εδώ που τα λέμε, οι Άγγλοι τελικά "μας έφτιαξαν όπως ήθελαν": μία δόση "ανατολικού χριστιανισμού", άλλη μία τόση, "εβραϊκού"( βλ. σύγγραμα " Οι Έλληνες Εβραίοι" του Υπ. Εξωτερικών της Ελλάδος- Εκδόσεις Καστανιώτη- Αθήνα 1999), μερικές ρανίδες "ύστερου ελληνισμού" και ασήκωτα "εθνικά χρέη"!

[1] «Ποιος σκότωσε τον Όμηρο ;»- Εκδόσεις Κάκτος – Αθήνα 1999- σελ. 52-52 τ.σ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 10-12-09 στις 14:41.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:45, 16-12-09:

Προβλέπεται ότι η ανεργία στη χώρα μας κατά το 2010 θα ξεπεράσει ακόμη και το 30%. Παράλληλα, επικίνδυνα μεγάλος αριθμός μικρών και μικρομεσαίων επιχειρήσεων θα βάλουν λουκέτα. Μαζί μ' αυτούς, ένα σημαντικός αριθμός ατόμων και οικογενειών συνεχίζει να ζει την ομηρία των γνωστών τραπεζικών πανωτοκίων( μετά την αποδεδειγμένη πια κοροϊδία των διάφορων σχετικών ρυθμιστικών νόμων). Αν όλοι αυτοί οι Πολίτες της χώρας έβρισκαν τον τρόπο να εκφραστούν πολιτικά μέσα από ένα ενιαίο πολιτικό σχήμα, τι καθεστώς θα προέκυπτε άραγε;

Υγ: Κάνε και εσύ μία Μη Κυβερνητική Οργάνωση. Μπορείς! Μπορεί η Ελλάδα να μετατραπεί σε μία "Συνομοσπονδία Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων"(ΣΜΚΟ); Αν ναι, τότε ίσως, να μην...πεθάνει!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:32, 09-06-10:

Το "πολιτικό χρήμα" είναι πια μία πραγματικότητα της Αγοράς, ομόλογη και ομογάλακτη εκείνης του "χρηματιστηριακού-τραπεζικού χρήματος" στην "πραγματική οικονομία". Πολιτικά κόμματα και θεσμικοί τοκογλύφοι πλέον σε αγαστή συνεργασία, για την "εύρυθμή" διοίκηση των "λαϊκών μαζών". Αυτό λοιπόν που μένει στις "λαϊκές μάζες" είναι, ή να συνεχίσουμε προβατοειδώς ή να αυτοδιαχειριστούμε την περαιτέρω μοίρα μας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:40, 11-06-10:

Ενδιαφέρουσα προφητεια.....!!!
http://www.youtube.com/watch?v=-HXjskb2EMY <http://www.youtube.com/watch?v=-HXjskb2EMY>

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:45, 11-06-10:

Ενδιαφέρουσα προφητεια.....!!!
http://www.youtube.com/watch?v=-HXjskb2EMY <http://www.youtube.com/watch?v=-HXjskb2EMY>
Τοπικιστής με έκδηλα τα συμπτώματα της μεγαλομανίας από ψυχαναλυτική - φυσιογνωμική άποψη. Δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ τέτοιο πολιτικό, ακόμα κι αν τυχαία επαληθεύθηκε η προφητεία του.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:59, 13-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τοπικιστής με έκδηλα τα συμπτώματα της μεγαλομανίας από ψυχαναλυτική - φυσιογνωμική άποψη. Δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ τέτοιο πολιτικό, ακόμα κι αν τυχαία επαληθεύθηκε η προφητεία του.
...και ποιος εμπιστεύθηκε ποτέ τους προφήτες; Εξάλλου, οι πιο γοητευτικές προφητείες υπήρξαν πάντα εκείνες που επαληθεύθηκαν, όταν πια ήταν ...αργά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 14-06-10 στις 00:35.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 20:03, 13-06-10:

...παι ποιος εμπιστεύθηκε ποτέ τους προφήτες; Εξάλλου, οι πιο γοητευτικές προφητείες υπήρξαν πάντα εκείνες που επαληθεύθηκαν, όταν πια ήταν ...αργά!

Νωεύ, δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι
η γνώμη είναι συγγνώμη, συμφωνα με γνωστό λαϊκο άσμα

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 21:00, 13-06-10:

Προβλέπεται ότι η ανεργία στη χώρα μας κατά το 2010 θα ξεπεράσει ακόμη και το 30%. Παράλληλα, επικίνδυνα μεγάλος αριθμός μικρών και μικρομεσαίων επιχειρήσεων θα βάλουν λουκέτα. Μαζί μ' αυτούς, ένα σημαντικός αριθμός ατόμων και οικογενειών συνεχίζει να ζει την ομηρία των γνωστών τραπεζικών πανωτοκίων( μετά την αποδεδειγμένη πια κοροϊδία των διάφορων σχετικών ρυθμιστικών νόμων). Αν όλοι αυτοί οι Πολίτες της χώρας έβρισκαν τον τρόπο να εκφραστούν πολιτικά μέσα από ένα ενιαίο πολιτικό σχήμα, τι καθεστώς θα προέκυπτε άραγε;!
Επανάσταση και Χαος . Αν τα πράγματα συνεχίσουν έτσι πολύ φοβάμαι ότι το χειμώνα, στις μεγάλες πόλεις, there will be blood...

Παράθεση

xdf21

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xdf21
Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O xdf21 έγραψε στις 21:09, 13-06-10:

Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ αριστερων και δεξιων,ακροαριστερων και ακροδεξιων.
Ολοι τους υπαρχουν για να εξυηρετουν ενα σαπιο πολιτικο συστημα.
Ολοι τους αν τους δινοταν η ευκαιρια θα ετρωγαν τα λεφτα του ελληνικου λαου.
Απο ιδεολογιες και υποσχεσεις χορτασαμε τα τελευταια 40 χρονια...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 21:35, 13-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από xdf21
Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ αριστερων και δεξιων,ακροαριστερων και ακροδεξιων.
Ολοι τους υπαρχουν για να εξυηρετουν ενα σαπιο πολιτικο συστημα.
Ολοι τους αν τους δινοταν η ευκαιρια θα ετρωγαν τα λεφτα του ελληνικου λαου.
Απο ιδεολογιες και υποσχεσεις χορτασαμε τα τελευταια 40 χρονια...
προσωπικά πιστεύω ότι μια πετυχημένη επανάσταση μπορεί να γίνει μονο με τα όπλα του ίδιου του συστήματος. Κάτι τέτοιο είναι το διάσημο Bank run οργανωμένο όμως σε μορφή κινήματος. Ολες οι άλλες μορφές επανάστασης όπου επιτηδιοι, χρησιμοποιουσαν απλά την οργή και την απόγνωση του πλήθους, σκεπασμένη υπό οποιαδήποτε σημαία, κόκκινη του κομουνισμού, μαύρη του φασισμού, πράσινη κάποιου πασοκ ή μπλέ κάπόιας νέας δημοκρατίας, ήταν πάντα το ίδιο. Το αυριανό κατεστημένο. Αλλαζαν δηλαδή οι κλέφτες και έμπαιναν άλλοι στις θέσεις τους. Πρέπει να επαναστατήσουμε αλλιώς για να επιτύχουμε άλλα αποτελέσματα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:38, 14-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Νωεύ, δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι
η γνώμη είναι συγγνώμη, συμφωνα με γνωστό λαϊκο άσμα
...Ναι, αλλά... ανήκω "στη "Γενιά του Πολυτεχνείου" ...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:58, 22-09-10:

Η "αριστερή σκέψη και δράση" στην Ελλάδα της Μεταπολίτευσης, νομίζω ότι ατρόφησε και έχει περισταλεί, επειδή υπάρχουν οι κληρονόμοι των σφραγίδων της: ΚΚΕ, ΣΥΝ και ΔΑ(Φ. Κουβέλης)...Εδώ κοντέψαμε να πιστέψουμε ως "αριστερόφρονες", ακόμη και την πολιτική παρέα του ΓΑΠ(ΠΑΣΟΚ)!

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 22:53, 29-03-14:

Τι σημαίνει κατά τη γνώμη σου(σας) σήμερα "δεξιά πολιτική" και τι, "αριστερή πολιτική";
Αριστερόστροφη πολιτική: η θεωρία δεν έχει καμία σχέση με την πράξη.
Δεξιόστροφη πολιτική: η πράξη δεν έχει καμία σχέση με την θεωρία.

Νωεύς, εκείνος ... ο κατακλυσμός έπρεπε να είχε διαρκέσει πολύ περισσότερο από 40 ημέρες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apep : 29-03-14 στις 23:35.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:20, 30-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Apep
Αριστερόστροφη πολιτική: η θεωρία δεν έχει καμία σχέση με την πράξη.
Δεξιόστροφη πολιτική: η πράξη δεν έχει καμία σχέση με την θεωρία.

Νωεύς, εκείνος ... ο κατακλυσμός έπρεπε να είχε διαρκέσει πολύ περισσότερο από 40 ημέρες
Το έχεις εμβαθύνει, βλέπω! Πιάνεις την αναλογικότητα της εξουσίας ( ή την εξουσία της αναλογικότητας; ) σπό τα κέρατα!

ΥΓ: Με την ευκαιρία, το όνομά μου "Ιάσων Νωεύς" σημαίνει:" "Είμαι ο γιος του νου, που με θεραπεύει".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 30-03-14 στις 10:26.
Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 14:57, 30-03-14:

Με την ευκαιρία, το όνομά μου "Ιάσων Νωεύς" σημαίνει:" "Είμαι ο γιος του νου, που με θεραπεύει".
Χαίρω πολύ, Apep! Το γνωστό πνεύμα του κακού, επικεφαλής του ανθρώπου που δεν μπορεί ποτέ να καταστραφεί ολοσχερώς, προσωρινά μόνο...νικιέται.

Το έχεις εμβαθύνει, βλέπω! Πιάνεις την αναλογικότητα της εξουσίας ( ή την εξουσία της αναλογικότητας; ) σπό τα κέρατα!
Ναι, όσο και με τον τρόπο που μπορώ φυσικά, φροντίζω να της υπενθυμίζω πως θα βρίσκει πάντα μπροστά της κάποιους. Ειδικά την εποχή που διάγουμε, η προσπάθεια για χειραγώγηση των μαζών δια της...επιβολής και στο όνομα της σωτηρίας σαν συνεργείο διάσωσης ένα πράγμα, έχει ξεπεράσει κάθε όριο φίλτατε Ιάσων.

Αλλά και σαν τίμιος άνδρας, είμαι κι εγώ υπέρ των σωστών...αναλογιών!

Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.
Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 00:51, 12-03-16:

Όταν ο αριστερός είναι εκτός συστήματος, κακοπερνάει και το κατηγορεί.
Αργότερα εισχωρεί στο σύστημα για να το αλλάξει "από μέσα". Αλλά τότε αρχίζει να καλοπερνάει κι αντί να αλλάξει εκείνος το σύστημα, τον αλλάζει το σύστημα. Γίνεται ακίνδυνος επαγγελματίας με αριστερή ρητορική, βέβαια, κάπως πιο... εξομαλυμένη.
Τώρα, άμα γίνει καμιά στραβή και βρεθεί πάλι στην "απέξω"… μπορεί να ξαναγίνει επαναστάτης αριστερός.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:48, 12-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από me.
Όταν ο αριστερός είναι εκτός συστήματος, κακοπερνάει και το κατηγορεί.
Αργότερα εισχωρεί στο σύστημα για να το αλλάξει "από μέσα". Αλλά τότε αρχίζει να καλοπερνάει κι αντί να αλλάξει εκείνος το σύστημα, τον αλλάζει το σύστημα. Γίνεται ακίνδυνος επαγγελματίας με αριστερή ρητορική, βέβαια, κάπως πιο... εξομαλυμένη.
Τώρα, άμα γίνει καμιά στραβή και βρεθεί πάλι στην "απέξω"… μπορεί να ξαναγίνει επαναστάτης αριστερός.
Γιατί αν μπει κάποιος δεξιός στο σύστημα, μόλις μπει δεν καλοπερνάει; Δεν κατηγορεί πιο πριν τον κρατισμό και μετά παίρνει κρατικές επιδοτήσεις τις οποίες έκραζε πριν? Η διαφθορά δεν έχει προσανατολισμό.
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.

O me. έγραψε στις 14:10, 12-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Γιατί αν μπει κάποιος δεξιός στο σύστημα, μόλις μπει δεν καλοπερνάει; Δεν κατηγορεί πιο πριν τον κρατισμό και μετά παίρνει κρατικές επιδοτήσεις τις οποίες έκραζε πριν? Η διαφθορά δεν έχει προσανατολισμό.
Εννοείται πως δεν έχει προσανατολισμό.
Ανέφερα απλώς την αριστερά γιατί πάντα θαρρεί πως έχει το "ηθικό πλεονέκτημα".
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 14:38, 12-03-16:

ΕΧΕΙ ηθικό πλεονέκτημα, Ρατσισμός, σεξισμός, συντηριτισμός οποιασδήποτε μορφής, εθνικισμός, όλα αυτά δεν αφορούν αριστερούς ως επί το πλείστον. Φυσικά βέβαια αυτά δεν αφορούν τον καθένα που απλά κοιτά να χρησιμοποιήσει το σύστημα εις βάρος άλλων.

Απ' το να σαι 25άρης Steve Jobs wannabe που ονειρεύεται σταρταπς με κεφάλαια τα χαρτζιλίκια του μπαμπά καλύτερα να λιώνεις τα πόδια σου στους δρόμους σε απεργίες και διαδηλώσεις. Τουλάχιστον ο δεύτερος παλεύει για ένα cause.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 15:45, 12-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
ΕΧΕΙ ηθικό πλεονέκτημα, Ρατσισμός, σεξισμός, συντηριτισμός οποιασδήποτε μορφής, εθνικισμός, όλα αυτά δεν αφορούν αριστερούς ως επί το πλείστον. Φυσικά βέβαια αυτά δεν αφορούν τον καθένα που απλά κοιτά να χρησιμοποιήσει το σύστημα εις βάρος άλλων.

Απ' το να σαι 25άρης Steve Jobs wannabe που ονειρεύεται σταρταπς με κεφάλαια τα χαρτζιλίκια του μπαμπά καλύτερα να λιώνεις τα πόδια σου στους δρόμους σε απεργίες και διαδηλώσεις. Τουλάχιστον ο δεύτερος παλεύει για ένα cause.
Η αριστερά έχει μακροχρόνιο ιστορικό ρατσισμού και ομοφοβίας, απλώς κάθε γεννιά αυτό μετουσιώνεται στο αντίστοιχο πολιτικά ορθό.

Λυπάμαι που στο λέω αλλά ο *όχι και τόσο οξυδερκής* φίλος σου που λιώνει σε πορείς τίποτα δεν θα καταφέρει. Οι 'πορείες' ήταν, είναι και θα είναι μέσο διασκέδασης και επιδειγματικής ημιμάθειας. Μέσο που δεν οδηγεί σε τίποτε χρήσιμο. Σε αντίθεση με την επιχειρηματικότητα και την παραγωγή πλούτου. Η κουλτούρα των σταρταπς έχει μοιριάδες ελαττώματα, αλλά, εν τέλει, οδηγεί στην παραγωγή πλούτου. Αν επιθυμείς να γίνεις πολεμιστής της κοινωνικής ανισότητας α λα ρομπέν των δασών, κάντο σωστά τουλάχιστον.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 16:01, 12-03-16:

Όσο αποτέλεσμα μπορεί να έχει το ένα άλλο τόσο μπορεί και το άλλο. Αλλά εγώ δε μίλησα για αποτελέσματα εσύ μίλησες. Ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας.
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.

O me. έγραψε στις 16:41, 12-03-16:

ΕΧΕΙ ηθικό πλεονέκτημα,
Η αριστερά είχε μάλλον κάποιο ηθικό πλεονέκτημα. Κάποτε.

Ρατσισμός, σεξισμός, συντηριτισμός οποιασδήποτε μορφής, εθνικισμός, όλα αυτά δεν αφορούν αριστερούς ως επί το πλείστον.
Στα λόγια όλα είναι πανεύκολα. Στην πράξη, όμως, είναι δύσκολο να μην είσαι ρατσιστής, ανελεύθερος, συντηρητικός, όπως είναι δύσκολο να είσαι πραγματικά ηθικός. Θέλει δουλειά πολλή...

Φυσικά βέβαια αυτά δεν αφορούν τον καθένα που απλά κοιτά να χρησιμοποιήσει το σύστημα εις βάρος άλλων.
Και ποιους αφορούν, θέλω να πω... πόσους ;

Τόσες απεργίες, διαδηλώσεις και συλλαλητήρια έχουνε γίνει. Είδες εσύ κανένα αποτέλεσμα ;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 17:20, 12-03-16:

Ναι είδα αποτέλεσμα. Όχι τόσο όσο θα έπρεπε. Αλλά όσος περισσότερος κόσμος κινητοποιείται τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Αυτά ισχύουν παντού, από το πιο μικρό σωματίο εργαζομένων ή φοιτητών.

Υπάρχουν άνθρωποι που λειτουργούν ιδεαλιστικά είτε μας αρέσει είτε όχι. Δεν είμαι τέτοιος μη παρεξηγούμαι αλλά ας συνηθίσουμε στην ιδέα πως υπάρχουν και αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει μόνο πώς να περάσουν καλά και να βγάλουν λεφτρά στη ζωή τους. Αυτούς αφορά.
Παράθεση

bekker

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bekker
Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O bekker έγραψε στις 18:26, 12-03-16:

Στην Ελλάδα το πραγματικά επαναστατικό και αντισυστημικό είναι να ΜΗ συμμετέχεις σε πορείες -αυτό το θλιβερό νεοελληνικό φολκλόρ- και να αφοσιώνεσαι στις σπουδές/εργασία σου.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 18:38, 12-03-16:

Στην Ελλάδα (και γενικά στον κόσμο) έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την π...

Ο Φιλελεύθερος, με Φ κεφαλαίο, υποστηρίζει την ελευθερία σε κάθε της μορφή και δεν αφήνει τις προσωπικές του απόψεις για ένα θέμα να καθορίζουν την πολιτική του άποψη. Ένας Φιλελεύθερος μπορεί να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά θα πεθάνει για το δικαίωμα του Μουσουλμάνου να είναι Μουσουλμάνος. Μπορεί να είναι straight, αλλά θα πολεμήσει για την ελευθερία των ομοφυλόφιλων. Αντίστοιχα όμως, πιστεύει στην ελευθερία των ανθρώπων να εργάζονται, να συμμετέχουν στην αγορά και να συνάπτουν συμφωνίες αβίαστα και χωρίς τον μπαμπούλα-κράτος να τρώει κομμάτι από την πίτα.

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν ισχύει στην χριστιανοδεξιά ΝΔ, η οποία είναι 'φιλελεύθερη' μόνο στο όνομα. Επικλήσεις σε 'ηθική' για να δικαιολογηθούν κυβερνητικές παρεμβάσεις στην προσωπική ζωή δεν χωρούν στον Φιλελευθερισμό. Η παράταξη που φτάνει πιο κοντά στις αξίες αυτές είναι η Δημιουργία Ξανά, ότι και αν πιστεύει ο καθένας για τον Τζήμερο. Ελπίζω ο Μητσοτάκης να ακολουθήσει αυτή την πολιτική, και όχι τα απομεινάρια του ΛΑΟΣ.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 20:39, 12-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από bekker
Στην Ελλάδα το πραγματικά επαναστατικό και αντισυστημικό είναι να ΜΗ συμμετέχεις σε πορείες -αυτό το θλιβερό νεοελληνικό φολκλόρ- και να αφοσιώνεσαι στις σπουδές/εργασία σου.
Εϊχα δει μια μερα στο fb το επικό "Οι σημερινοί επαναστάτες της γενιάς μας είναι αυτοί που τρέχουν σε ομιλίες TEDx και συνέδρια επιχειρηματικότητας". Ε ρε βενζινόκολλα....
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.

O me. έγραψε στις 22:44, 12-03-16:

Ναι είδα αποτέλεσμα. Όχι τόσο όσο θα έπρεπε.
Μετά τον γιωργάκη… τον παπαδήμο… τους σαμαρά-βενιζελο-κουβέλη… πήγαμε στους τσιπρά-καμμένο, μετά θα πάμε στους κυριακο_δεν_ξέρω_ποιοι … θα ανέβει κι άλλο η ακροδεξιά … Πού το βλέπεις το αποτέλεσμα ;

Αλλά όσος περισσότερος κόσμος κινητοποιείται τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Αυτά ισχύουν παντού, από το πιο μικρό σωματίο εργαζομένων ή φοιτητών.
Υπάρχουν άνθρωποι που λειτουργούν ιδεαλιστικά είτε μας αρέσει είτε όχι.
Μωρέ ο κόσμος όλος να καίγεται, ο καθένας δεν κινητοποιείται παρά μόνο όταν η φωτιά φτάσει και στον δικό του κώλο.
Μάλιστα αρκετοί δεν κάνουν τον κόπο να διαδηλώσουν… ούτε και τότε !
Καίγεται ο κώλος τους και περιμένουν να τους σώσουν άλλοι. Ποιοι ; Οι... ιδεαλιστές ;
Διότι τι να σου κάνει κι ο ιδεαλιστής αν ενδιαφέρεται για τους άλλους περισσότερο απ'όσο ενδιαφέρονται οι ίδιοι για τον εαυτό τους ;

Και αν δεν είναι τόσο ελάχιστοι αριθμητικά όσο νομίζω, τότε που είναι όλοι αυτοί οι ανιδιοτελείς άνθρωποι που λες ; Γιατί σίγουρα δεν ανήκουν σε κόμματα, δεν συγχρωτίζονται με συνδικαλισταράδες και εργατοπατέρες, και δεν ευδοκιμούν στα φοιτητικά φυτώρια κομματόσκυλων...
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:23, 13-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από me.
Μετά τον γιωργάκη… τον παπαδήμο… τους σαμαρά-βενιζελο-κουβέλη… πήγαμε στους τσιπρά-καμμένο, μετά θα πάμε στους κυριακο_δεν_ξέρω_ποιοι … θα ανέβει κι άλλο η ακροδεξιά … Πού το βλέπεις το αποτέλεσμα ;
για κάποιον ο οποιίος δεν πιστεύει στην αλλαγή μέσω των εκλογών, δεν κάνει αίσθηση ποιος διαδέχεται κάθε φορά την εξουσία. Την αλλαγή τη βλέπεις μέσα από μικρά, καθημερινά ζητήματα και την συχνή ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης.
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.

O me. έγραψε στις 03:40, 14-03-16:

Καλά, η ευαισθητοποίηση μεγάλη !
Χιλιάδες... εκατοντάδες χιλιάδες - ανάμεσά τους και πολλοί ευαίσθητοι άνθρωποι και μορφωμένοι - έχουν για τα καλά ευαισθητοποιηθεί ζώντας μες στην κρίση.
Και έχουνε φύγει τρέχοντας από δω...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη me. : 14-03-16 στις 03:46.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους