Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις συνέντευξης εργασίας

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 15:17, 22-12-11:

"ποιο θεωρείτε ως το μεγαλύτερό σας ελάττωμα;" Αν μας κανουν αυτη την ερωτηση σ ενα interview τι ειναι καλυτερο να απαντησουμε? να πουμε την αληθεια? ()
θα θελα να απαντησει, καποιος ψυχολογος ισως, τι περιμενουν να μαθουν μ αυτη την ερωτηση οταν την κανουν.

(ας βαλει καποιος μοντ στον τιτλο job interview)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 06-01-12 στις 11:34. Αιτία: προσθήκη της ερώτησης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NiaParamoreLove (Νία Β.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NiaParamoreLove
H Νία Β. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H NiaParamoreLove Αντε αυριο αθηναα ;) έγραψε στις 12:54, 23-12-11:

Μεγαλυτερο ελαττωμα;Δεν εχω =Ρ σοβαρα το μεγαλυτερο μου ελαττωμα ειναι η αφηρημαδα μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-01-12 στις 16:09. Αιτία: ζητήθηκε διόρθωση λέξης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 21:01, 23-12-11:

θα το ελεγες αυτο σε μια συνεντευξη δουλειας? αυτο ειναι το ερωτημα. λογικα δε θα το ελεγες. τι ειναι λοιπον το καλυτερο που μπορεις να πεις σ αυτη την περιπτωση?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:20, 23-12-11:

Εγώ θα έλεγα ότι αγχώνομαι πριν τα deadlines, αλλά το άγχος αυτό με κάνει πιο παραγωγική

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:23, 23-12-11:

Λες ενα ελλατωμα(καλα ενταξει οχι κατι τραγικο) και το φερνεις τουμπα προς οφελος σου..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 22:25, 23-12-11:

ναι ρε συ αλλα αυτο φαινεται λιγο υποκριτικο..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:27, 23-12-11:

Ενω η ερωτηση δεν ειναι??

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 22:28, 23-12-11:

χαχα εχεις δικιο. αλλα ρε γμτ μου την εχουνε κανει αυτη την ερωτηση αρκετες φορες κ εχω ψαρωσει. κ μη φανταστεις σε τιποτα δουλειες της προκοπης, σε κατι βλακειες. να μην προετοιμαστω καλυτερα αλλη φορα?:Ρ

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:30, 23-12-11:

Αυτο δεν ειναι συνεντευξη...Ψυχολογικο τεστ ειναι...

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 22:33, 23-12-11:

το ξερω, γι αυτο ειπα μπας κ υπαρχει κανενας ψυχολογος εδω, να μας πει τι περιμενουν να μαθουν απο αυτη την ερωτηση...

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:38, 23-12-11:

Θελουν να σε δουν να παιρνεις κατι που δεν ειναι εξ ορισμου καλο και να το χρησιμοποιεις υπερ σου...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 23:26, 23-12-11:

"Eίμαι τελειομανής"

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:10, 24-12-11:

στην τελευταία μου δουλειά είχα πει ως απάντηση στη συγκεκριμένη (βλακώδη) ερώτηση
"δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω το άγχος μου να είναι πάντα προς οφελός μου, αν και το βελτιώνω με τα χρόνια".

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι όταν πέρασα από τη συγκεκριμένη συνέντευξη
α) πραγματικά πνιγόμουν από 1000αδες πράγματα που έπρεπε να είχα τελειώσει..χτες και φυσικά δεν φαινόταν να υπάρχει ελπίδα να τα τελειώσω ούτε μεθαυριο και ήμουν σε ...απελπισμένη κατάσταση
β) δεν ήμουν σίγουρη αν την ήθελα τη δουλειά ή όχι, οπότε δεν με ένοιαζε και τόσο αν θα με "κόβανε"

Το αφεντικό μου (με προσλάβανε τελικά ) μου είπε ότι του έκανε εντύπωση ότι απάντησα με ειλικρίνια στη συγκεκριμένη ερώτηση και δεν του είπα κάτι κλισέ όπως (καλή ώρα) αυτό που λεει η Ηρώ πιο πάνω

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 16:53, 24-12-11:

και εγώ είμαι λίγο τελειομανής και κομπλεξικός σε μερικά θεματάκια αλλα οκ..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:10, 24-12-11:

έκανε εντύπωση ότι απάντησα με ειλικρίνια
αυτο παιζει ρολο..

αν απαντας τυπου κασσετα απλα το καταλαβαινουν και ειναι μειον.

παντως και αυτο με το αγχος δεν ειναι το μεγαλυτερο ελαττωμα,λαιτ ειναι σχετικα

αν με πιανεις

ε,,ειναι ρισκο ομως να πεις τελειως ειλικρινα ποιο πιστευεις οτι ειναι το μεγαλυτερο ελαττωμα του χαρακτηρα σου..
ερωτηση παγιδα,,

πηδας απο πανω?ή πεφτεις πανω και οτι γινει?

να πω εγω πχ ισχυρογνωμοσύνη μου και το αγύριστο κεφαλι αρκετες φορες..

θα το εκτιμησει ο αλλος ή θα σε απορριψει γρηγοροτερα?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:28, 06-01-12:

Νομίζω αρκεί να βρεις κάτι που το κάνεις όντως και μπορεί να είναι θετικό και αρνητικό ταυτόχρονα. Οπως "παίρνω πολλές πρωτοβουλίες", "δεν ρισκάρω" και τα σχετικά. Ετσι η απάντησή σου είναι ειλικρινής και αμφιλεγόμενη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 10:57, 15-09-12:

Μου την κάνανε κι εμένα χθες αυτήν την ερώτηση.
Η απάντηση που έδωσα ήταν ότι δεν είμαι και ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος, αλλά για να το φέρω τούμπα, είπα ότι αυτό με κάνει και πιο ρεαλιστή (οκ, δεν νομίζω να ψάχνανε και κανέναν που να ακροβατεί στα σύννεφα..).

Επίσης η ερώτηση που με κόμπλαρε τελείως ήταν «Για ποιον λόγο πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να προτιμήσουμε εσάς από κάποιον άλλον υποψήφιο;».
Από τις πιο δύσκολες ερωτήσεις πιστεύω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:23, 15-09-12:

"Γιατί είμαι γαμάτος"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 18:21, 15-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Επίσης η ερώτηση που με κόμπλαρε τελείως ήταν «Για ποιον λόγο πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να προτιμήσουμε εσάς από κάποιον άλλον υποψήφιο;».
Εκεί τι απαντάς;

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:19, 15-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Μου την εχουν κανει και μενα αυτην την ερωτηση σε δυο συνεντευξεις!
Για να πω την πικρη μου αληθεια θεωρω τους ανθρωπους που την κανουν τελειως κομπλεξικους και μα**κες!!!
Από την στιγμη που το βιογραφικο μου ήταν ένα από τα 6 που ξεχωρισαν αναμεσα σε 300 εγώ θα έπρεπε να την κάνω αυτην την ερωτηση!!
Ωρες ωρες πιστευω , πως ενω ξερουν τι παιζει από ανεργία το κάνουν σαν παιχνίδι κριτικης σκέψης!
Εάν τους αρέσει η απάντηση έχει καλώς , εάν όχι.....

Εγώ απάντησα πως ειμαι ανθρωπος υπομονετικος , με στοχους, αφοσιωμένος σε αυτο που κάνω κλπ... κι ολα αυτα για τη θεση της γραμματειας σε ένα μαγαζακι! Απογοήτευση ρε γαμώτο!!!

Την ερωτηση πάντως που αναφερεται στην αρχη του θεματος δεν μου την έχουν κάνει ποτε απ' όσο θυμάμαι!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:47, 07-11-12:

Θυμήθηκα μια αστεία ερώτηση που μου είχαν κάνει σε μία συνέντευξη.
"Έχετε τάση να παχαίνετε?".
Εγώ απαντώ "Όχι".
Και μου λένε "Επειδή οι υπόλοιποι όλο παραγγέλνουν πιροσκί, και το βάρος τους έχει αυξηθεί κατά 20% από πέρσι, ήθελα να σας προειδοποιήσω!".

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:50, 07-11-12:

επρεπε να ρωτησουν και αλλη..

"προτιματε την τυροπιτα σας στρογγυλη ή τετραγωνη?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:57, 07-11-12:

(και ξαναλέω, Άγγελε έτσι δικαιολογούνται τα τόσα πολλά μηνύματα.. ).

Μια άλλη φορά με είχαν ρωτήσει αν κλείνω το κινητό μου τη νύχτα.
Έτσι όπως ήμουν σηκώθηκα κι έφυγα.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 01:58, 09-12-15:

Μια φορα με ρωτησε ποσα βενζιναδικα εχει η χωρα και οταν αρχισα να αραδειασω εξισωσεις και assumptions μου ειπε να σταματησω. Τι με ρωτησε τοτε; Με ειχε ρωτησει επισης πιο ηταν το μεγαλυτερο μου μειονεκτημα και του ειπα "η ειλικρινεια μου", οπως και τι ζωο θα ηθελα να ημουν. Εκεινη η συνεντευξη θα μου μεινει σιγουρα αξεχαστη γιατι εκτος απο κατι ευτραπελα, οι ερωτησεις που μου εκαναν ηταν γενικως εκτος τοπου και χρονου. Πας σε 2η και τελικη συνεντευξη και περιμενεις πιο επικεντρωμενες ερωτησεις, αλλα σε ρωτανε για βενζιναδικα και οτι αλλο μπορεις να βρεις στο google κανοντας ενα search με τις πιο περιεργες ερωτησεις.

Τωρα εχω κανει αιτηση σε μια θεση που θελω οπωσδηποτε να παρω. Ειναι μια θεση που παντα ονειρευομουν να εχω και δεν θελω να την χασω με τιποτα. Εχω περασει απο 5(!) συνεντευξεις και τωρα εχω αλλη μια γκρουπ συνεντευξη με τους συνεργατες αυτου που θα με προσλαβει. Τι να περιμενω σε αυτο το σταδιο; Πρωτη φορα εχω περασει απο τετοιο κοσκινισμα στη ζωη μου και πρωτη φορα θα παω σε τετοιου ειδους συνεντευξη (εχω παει και σε αλλη τετοια αλλα τα ατομα που με ρωτουσαν ηταν χαμηλοβαθμα, σε αυτη που θα παω τωρα θα ειναι ολοι υψηλοβαθμοι). Φανταζομαι δεν θα με ρωτησουν ποσα βενζιναδικα εχει η χωρα σε αυτο το σταδιο! Να περιμενω ερωτησεις σχετικα με την δουλεια που θα κανω; Ερωτησεις σχετικες με το background μου; Ερωτησεις σχετικες με τον χαρακτηρα μου; Ερωτησεις γνωσεων; Απο οτι φαινεται αυτη θα ειναι και η τελικη συνεντευξη (το ελπιζω δηλαδη γιατι ενα μηνα τωρα κοντευω να πεθανω απο το αγχος). Υποψιαζομαι οτι θα ειναι δυσκολη γιατι δυστυχως ή ευτυχως γνωριζομαι καλα με τον επικεφαλη της μοναδας και ουσιαστικα αυτος θα ειναι που θα με πληρωνει, οποτε εχει εναν ακομα λογο να μου δυσκολεψει τη ζωη για να μη τον εκθεσω (αν ημουν Ελλαδα και γνωριζα επικεφαλη, θα ειχα προσληφθει με συνοπτικες διαδικασιες και δεν θα περνουσα τα παθη του Ιησου που περναω τωρα).

Τι να παρω μαζι μου επισης στην γκρουπ συνεντευξη; Πως να προετοιμαστω; Σκεφτομαι να παρω το laptop μου για να τους δειξω υλικο απο databases που εχω εργαστει (αυτο ειναι που τους ανησυχει περισσοτερο, μαζι με το dropbox <- εδω γελαμε) ή μηπως ειναι καλυτερα να εκτυπωσω μερικα τμηματα απο τα databases για να μη σπαταλησω τον χρονο τους (ειναι ατομα που ακομα και το τελευταιο δευτερολεπτο μετραει);

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:04, 09-12-15:

δε ξέρω αν είναι αδιάκριτο αλλά αν δε το ρωτήσω θα σκάσω. Τι δουλειά κάνεις data analyst?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:52, 09-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
δε ξέρω αν είναι αδιάκριτο αλλά αν δε το ρωτήσω θα σκάσω. Τι δουλειά κάνεις data analyst?
Βασικα ασχολουμαι με 2 διαφορετικα πραγματα. Μετα ομως απο ενα διαλειμμα 1 ετους θελω να ασχοληθω και παλι full time με κλινικες ερευνες που ειναι ουσιαστικα ο τομεας μου και κατι που λατρευω να κανω.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:23, 09-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Να περιμενω ερωτησεις σχετικα με την δουλεια που θα κανω; Ερωτησεις σχετικες με το background μου; Ερωτησεις σχετικες με τον χαρακτηρα μου; Ερωτησεις γνωσεων;
Και τα δύο, αλλά κυριώς πιστεύω πως οι ερωτήσεις θα έχουν σχέση με εσένα σαν προσωπικότητα, θα θέλουν να εξακριβώσουν δηλαδή τι είδους άνθρωπος είσαι, αν είσαι υπεύθυνος, εργατικός κτλ. Καλό θα ήταν να πάρεις μαζί το λάπτοπ σου, και να ετοιμάσεις μια σύντομη παρουσίαση της δουλειάς που έχεις κάνει.

Ένα άλλο σημαντικό σημείο που πρέπει να προσέξεις, είναι ο διάλογος που θα κάνετε. Πρέπει να δώσεις στον αξιολογητή σου να καταλάβει, ότι τον αξιολογείς κι εσύ εκείνη τη στιγμή επίσης. Δηλαδή να του περάσεις το μήνυμα, ότι σε ενδιαφέρει να δεις αν θα μπορέσεις να ταιριάξεις στη δουλειά ή σε πιο τμήμα της εταιρίας θα μπορείς να προσφέρεις τα περισσότερα. Κάθε επιτυχημένος επιχειρηματίας γνωρίζει πως ο εργαζόμενος δεν αφαιρεί πλούτο από τη επιχείρηση αλλά προσθέτει και αν δείξεις ότι το γνωρίζεις κι εσύ και πως σκοπός σου είναι να ταιριάξεις για να μπορείς να προσφέρεις τα μέγιστα θα εκτημιθεί πολύ.

Τέλος αν σου κάνουν την ερώτηση, ποια είναι τα ελαττώματά σου, μην απαντήσεις με κλισέ πράγματα όπως, είμαι "τελειομανής", ή είμαι "ειλικρινής" μην αποκτάς δηλαδή αμυντική στάση, καθώς αυτό φανερώνει ανασφάλεια. Κάθε άνθρωπος έχει πολύ περισσότερα πράγματα στα οποία είναι κακός, απ'όσα είναι καλός. Αν σε ρωτήσουν λοιπόν αυτό απάντησε ειλικρινά για τα ελαττώματά σου, καθώς αυτό δίχνει πως πρώτον έχεις αυτογνωσία και δεύτερον ότι είσαι εκπαιδεύσιμη. Για παράδειγμα ένα από τα δικά αμου ελαττώματα είναι πως πολλές φορές επικεντρώνομαι σε λεπτομέριες ενός project με αποτέλεσμα να χάνω χρόνο. Ένας μάνατζερ λοιπόν αν γνωρίζει αυτή την αδυναμία μου, μπορεί να δει πότε το κάνω και να με επαναφέρει στην τάξη, πράγμα που είναι και η δουλειά του δηλαδή.

Καλή τύχη με τη συνέντευξη.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 20:57, 09-12-15:

Ευχαριστω!
Ενα ακομα πραγμα που με προβληματιζει και με αγχωνει ειναι οτι ψαχνουν για εξωστρεφη χαρακτηρα λογω του οτι θα ερχεται σε επαφη συχνα με ασθενεις, ενω εγω ειμαι κατι μεταξυ εσωστρεφη και εξωστρεφη. Ενω δηλαδη μου αρεσει και επιδιωκω να γνωριζω νεο κοσμο (δεν εχω κανενα προβλημα να συναναστρεφομαι με ασθενεις, το αντιθετο μαλιστα), τεινω να μην εκδηλωνω τα συναισθηματα μου με αποτελεσμα να με θεωρουν συχνα ως ψυχρη, ησυχη, απομακρη και αποτομη. Το χειροτερο ειναι οτι αυτο δεν μπορω να το αλλαξω ή να το κρυψω και μετατρεπομαι σε εντελως εσωστρεφη χαρακτηρα οταν ειμαι αγχωμενη, πχ λογω συνεντευξης. Ο λογος που με ανησυχει ειναι οτι ισως φοβουνται, επειδη δεν ειμαι χαζοχαρουμενη και χαμογελαστη, πως δεν θα καταφερνω να πειθω τους ασθενεις να δινουν την συγκαταθεση τους στις ερευνες.

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 21:29, 09-12-15:

Μια φορα με ρωτησε ποσα βενζιναδικα εχει η χωρα και οταν αρχισα να αραδειασω εξισωσεις και assumptions μου ειπε να σταματησω. Τι με ρωτησε τοτε;
Για να δει πως αντιδρας σε κατι που δεν εχεις προετοιμαστει. Η προετοιμασια των υποψηφιων στο εξωτερικο ειναι τοσο βαρβατη, που συνηθως δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ρωτωντας προβλεψιμα πραγματα.

Τωρα εχω κανει αιτηση σε μια θεση που θελω οπωσδηποτε να παρω. Ειναι μια θεση που παντα ονειρευομουν να εχω και δεν θελω να την χασω με τιποτα. Εχω περασει απο 5(!) συνεντευξεις και τωρα εχω αλλη μια γκρουπ συνεντευξη με τους συνεργατες αυτου που θα με προσλαβει. Τι να περιμενω σε αυτο το σταδιο;
Πιθανον κατι που εχει σχεση με την προσωπικοτητα σου, το οποιο σε μια χωρα αγγλοσαξονικης νοοτροπιας μπορει να φτασει μεχρι την προκληση, για να δουν πως αντιδρας σε κατασταση ψυχολογικης πιεσης. Ή καποιο παιχνιδι ρολων εφοσον ειναι γκρουπ, να δουν αν μπορεις να συνεργαστεις με αλλους.

Τα υπολοιπα τα ειπε ο Ξεχασμενος.

Καλη επιτυχια!

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:24, 09-12-15:

Τελεια, ευχαριστω!

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 22:47, 09-12-15:

Η μεθοδος προσληψης Bernard Tapie (Γαλλος επιχειρηματιας, πολιτικος και ανθρωπος του θεαματος): τα τρια εικοσαρια (les trois vingts) ήτοι πώς θα κινηθεις στα 20 πρωτα δευτερολεπτα, τι χημεια θα δημιουργηθεί, οι 20 πρωτες λεξεις που θα πεις, τα 20 εκατοστα προσωπο, δηλαδη αν τον κοιτας καταμετωπο κι οχι με κατεβασμενο κεφαλι (χωρις αυτοπεποιθηση).

Η μεθοδος Libre οταν δουλευα παλια για τριτους: ξερω να κανω αυτο κι αυτο καλα (απαριθμιση ατού) και υπο αυτες τις προυποθεσεις ( απαριθμιση προυποθεσων) ειμαι ο ανθρωπος σας.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 23:20, 09-12-15:

Δυστυχώς εφαρμόζουν και στην Ελλάδα τέτοιες μεθόδους. Μετά τη πρόσληψη αρχίζει και η τρομοκρατία στην ώρα εργασίας.
Για κάποιο που έχει ένα αξιοπρεπές portofolio καλό είναι να μη συμμετέχει σε τέτοιες διαδικασίες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 09-12-15 στις 23:23.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:07, 10-12-15:

Αυτα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε καφρους που σου παιρνουν συνεντευξη. Μια φορα μου ετυχε ενας που καθομασταν γυρω απο ενα μικρο τραπεζι και τον εβλεπα να ζωγραφιζει στο βιογραφικο μου ακαταλληλα σχεδια. Μιλουσα και δεν με προσεχε και συνεχιζε να ζωγραφιζει. Οι δε ερωτησεις του ηταν οτι να 'ναι. Στο τελος αγανακτησα, εβγαλα ενα στυλο που εχει 4 χρωματα, εκοψα καμια δεκαρια φυλλα απο το τετραδιο μου, του τα εδωσα και εφυγα λεγοντας του οτι αν θελει να παιξει η παιδικη χαρα βρισκεται 4 τετραγωνα παρακατω. Οταν δεν με παιρνουν στα σοβαρα και σπαταλανε τον χρονο μου με τετοιες συμπεριφορες δεν το ανεχομαι με καμια δυναμη και σηκωνομαι και φευγω. Το θεωρω ακρως αντιεπαγγελματικο να ζωγραφιζουν μπροστα σου και μαλιστα πανω στο βιογραφικο σου. Ακομα και αν θελουν να με προσλαβουν τετοιοι τυποι, δεν δεχομαι το offer.

Προτεινω να ζητατε shadow interviews. Βοηθανε παρα πολυ στο να δειτε πως θα ειναι το περιβαλλον που θα εργαζεστε και αποτρεπουν τις δυσαρεστες εκπληξεις μετα την προσληψη. Πολλες φορες οταν προτεινεις shadow interview το δεχεται αμεσως ο εργοδοτης γιατι τον συμφερει και αυτον. Το αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι το αγχος ειναι πολυ λιγοτερο και δειχνεις καλυτερα τις δυνατοτητες σου.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:21, 16-12-15:

Απορια: Οριστικοποιηθηκε και τυπικα η μερα, ωρα, κλπ της συνεντευξης και μου εκανε εντυπωση οτι θα διαρκεσει μολις 15 λεπτα. Τι θα προλαβω να πω, να ρωτησω, να με ρωτησουν και να μου απαντησουν σε 15 λεπτα;;;; Ομολογω οτι με αγχωνει αυτος ο χρονικος περιορισμος γιατι δεν μου αφηνει περιθωρια να προβλεψω τι μπορει να με ρωτησουν σε ενα τοσο συντομο χρονικο διαστημα και αν θα εχω χρονο να σκεφτομαι πριν απαντησω. Δεν εχω ιδεα καν πως θα κινηθει η συνεντευξη. Δεν ξερω αν οντως προκειται για συνεντευξη ή απλα για μια τυπικοτητα (δεν αναφερθηκε ποτε στο τηλεφωνο σε συνεντευξη αλλα σε συναντηση).

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:48, 16-12-15:

Σε γνωστό μου, που πέρασε συνέντευξη για πρόσληψη σε μεγάλη εταιρία στη Μ. Βρετανία, μεταξύ άλλων του ζήτησαν να πει 8 τρόπους που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μια κουβέρτα, εκτός από τον κλασικό. (Τελικά τον προσέλαβαν).

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:30, 17-12-15:

Τελικα η συνεντευξη διηρκησε γυρω στη μιση ωρα, μου εκαναν ελαχιστες τυπικες ερωτησεις και περισσοτερο μου εξηγουσαν τον ρολο που θα εχω και τα τυπικα της δουλειας. Επισης σχολιασαν πολυ θετικα το ντυσιμο μου λεγοντας μου οτι δειχνει επαγγελματισμο και οτι γνωριζω οτι και αυτο ειναι μια απαιτηση της δουλειας λογω του οτι θα συναναστρεφομαι με πολυ κοσμο (ποιος ξερει τι θα εχουν δει τα ματια τους)! Φορεσα τα κλασσικα, μαυρο σακακι, μαυρο παντελονι, λευκο πουκαμισο. Τωρα περιμενω τηλεφωνο για να μου πουν τι ωρα να παω (μου ειπαν οτι θα με καλεσουν για να παω στο γραφειο τους), οποτε θελω να πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο!

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:05, 18-12-15:

Η θεση ειναι ολη δικη μου!!!!!

Ειμαι παρα πολυ χαρουμενη! Δεν υπαρχει καλυτερο Χριστουγεννιατικο δωρο απο αυτο!

Για οσους τρεχουν σε συνεντευξεις προτεινω να ειστε ο εαυτος σας, αψογο ντυσιμο, και email αμεσως μετα την συνεντευξη οπου θα ευχαριστειτε οσους ηταν παροντες. Στο email καλο ειναι να προσθετετε λεπτομερειες απο την συνεντευξη οπως και πραγματα που εντοπισατε οτι μπορειτε να βελτιωσετε με την προσληψη σας.

Καλα Χριστουγεννα σε ολους!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,471 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:02, 20-12-15:

Μπράβο!!!
Καλή επιτυχία στη νέα σου δουλειά και ..εις ανώτερα!

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:24, 21-12-15:

Ευχαριστω! Ανυπομονω να ξεκινησω! Ελπιζω να αντεξουν την ενεργεια μου γιατι εχω παρα πολλη και δεν θα τους αφησω σε ησυχια!

Να προσθεσω και καποιες λεπτομερειες ακομα για οσους ψαχνουν ακομα δουλεια και τρεχουν σε συνεντευξεις. Βοηθαει παρα πολυ να εχετε υλικο της δουλειας μαζι σας. Εγω ειχα μαζι μου το laptop αλλα εκτυπωσα και μερικα πραγματα για να κερδισω χρονο. Πολλες φορες οσο και να εξηγεις τα προσοντα και τις γνωσεις σου, δεν αρκουν. Αλλωστε 1 εικονα ισοδυναμει με 1000 λεξεις!

Να δειχνετε επισης ενθουσιασμο και ενδιαφερον ακομα και αν σας λειπουν αρκετα απο τα προσοντα που ζητανε. Στην προτελευταια μου συνεντευξη η κοπελα που μιλησα μαζι της μου ειπε οτι ο διευθυντης ψαχνει κυριως για ατομα που δειχνουν ενθουσιασμο, ενδιαφερον, διψα για μαθηση, επαγγελματισμο και σταθεροτητα, και οτι ολα τα αλλα διορθωνονται με εκπαιδευση. Λογικα δεν θα προσλαμβανε καποιον τελειως ασχετο με την θεση, αλλα ουτε και εναν που εχει ολα τα προσοντα αλλα του λειπει ο ενθουσιασμος. Πιστευω οτι οταν καποιος ειναι ενθουσιωδης, δειχνει να εχει ταυτοχρονα και αυτοπεποιθηση, οποτε οι απαντησεις στις ερωτησεις βγαινουν πιο αυθορμητα και φαινονται πιο πειστικες, ακομα και αν υστερουν.

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 19:26, 22-12-15:

Η θεση ειναι ολη δικη μου!!!!!

Ειμαι παρα πολυ χαρουμενη! Δεν υπαρχει καλυτερο Χριστουγεννιατικο δωρο απο αυτο!!
Ε αφού είσαι χαρούμενη, αυτό μετράει. Συγχαρητήρια κι από μένα. Σπάνια να πω συγχαρητήρια για τέτοιο θέμα, δεδομένων των απόψεων μου περι εργασίας, αλλά ας κάνουμε μία εξαιρεση για τη Νέλλη, λόγω συμπαθείας.

[Dias mode on]

[/Dias mode off]

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:34, 22-12-15:

Ευχαριστω, libre!

Σε αλλες περιπτωσεις δεν θα χαιρομουν γιατι προτιμω να δουλευω ανεξαρτητη, με το δικο μου ωραριο και ρυθμο, αλλα αυτη η θεση για μενα ειναι παρα πολυ ξεχωριστη. Ακομα και αν ο μισθος δεν ηταν καλος θα την επελεγα. Να φανταστεις οτι σκεφτομουν να δουλεψω εθελοντικα εκει αλλα με προλαβε η αγγελια που ποσταραν!

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 20:47, 23-12-15:

Σε αλλες περιπτωσεις δεν θα χαιρομουν γιατι προτιμω να δουλευω ανεξαρτητη, με το δικο μου ωραριο και ρυθμο, αλλα αυτη η θεση για μενα ειναι παρα πολυ ξεχωριστη. Ακομα και αν ο μισθος δεν ηταν καλος θα την επελεγα. Να φανταστεις οτι σκεφτομουν να δουλεψω εθελοντικα εκει αλλα με προλαβε η αγγελια που ποσταραν!
Το θεμα της ανεξαρτησιας ειναι μεγαλο. Αν και τα παντα σε αυτην την κοινωνια ειναι προσανατολισμενα προς την ευρεση εργασιας κι οχι προς την δημιουργια (σχολειο, συμβουλες γονεων, ΟΑΕΔ των κρατων, κλπ), ειναι προφανες οτι η παραγωγικη μοναδα απαιτει εναν διευθυνοντα, λιγα στελεχη και πολλους εργαζομενους χαμηλοτερων κλιμακιων και δεν θα μπορουσε να γινει διαφορετικά. Απο κει και περα επιλεγεις τη θεση σου στη σκακιερα υπολογιζοντας τα υπερ και τα κατά. Το προβλημα ειναι οταν δεν εισαι σε θεση να επιλεγεις.

Ας πουμε ενα μεγαλο στελεχος που τον ζητανε για την γνωση κι εμπειρια του και μπορει να επιλεγει εταιρειες εχει μια σχετικη ανεξαρτησια. Τα ωραρια δεν ειναι τοσο ασφυκτικα, ξερουν οτι θα παραγεις εργο και σε πολλες εταιρειες στο εξωτερικο εχει μπει και η τηλεεργασια. Αμα εχεις καλο μισθο, καλο πλαισιο εργασιας και ζωης και σου αρεσει αυτο που κανεις εισαι βασιλιας. Ξερεις οτι καθε πραγμα εχει ενα τιμημα (υποχρεωσεις της δουλειας) και δεν γινεται αλλιως.

Τουναντιον αμα βαζουν την συνεντευξη 7 το βραδυ κι εμφανιζονται κατα τις 9, ειναι προφανες οτι προκειται για εταιρεια πιθικανθρωπων που εχει γραψει στα παλια της τα παπουτσια τα ανθρωπινα δικαιωματα. Το κανουν επιτηδες να οριζουν ωρα που ο κοσμος κανονικα θα επρεπε να ειναι στο σπιτι του και προκαλουν την κατασταση αναμονης για να δουν ποιοι εχουν τη μεγαλυτερη αναγκη και θα μεινουν ως το τελος. Κι αυτοι θα ειναι τα θυματα που θα τα κανουν ολα και δεν θα αντιδρουν. Σε αυτην τη φαση μιλαμε για μοντερνα σκλαβια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 23-12-15 στις 20:51.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:17, 23-12-15:

Όταν κάποιος κάνει δικιά του επιχείρηση πρέπει να δουλέψει πολύ (πολύ παραπάνω από τον μέσο υπάλληλο) για να αποδώσει και αν αποδώσει το καλό είναι οι κόποι σου θα ανταμειφθούν και θα πληρώνεσαι ανάλογα με τις ώρες δουλειές σου. Αν η επιχείρηση όμως δε πάει καλά έχεις το ρίσκο της χρεωκοπίας και να βρεθείς στην στενή.

Όταν μπαίνεις υπάλληλος κάπου μπορει να σε βάζουν να δουλέυεις πολλές ώρες σε καμία περίπτωση όμως οι ώρες δουλειάς σου δε θα αντικατροπτίζουν τον μισθό που θα σου δίνουν. Η καλύτερη λύση είναι να μαζέψεις εμπειρία και όταν βρεθεί η κατάλληλη στιγμή να φύγεις και να ανοίξεις κάτι δικό σου ώστε να αποδόσει ο κόπος σου.

Ο υπάλληλος καλό ειναι να σέβεται τον εργοδότη δυστυχώς πολλές φορές ειδικά δε συμβαίνει αυτό δε συμβαίνει και κυρίως αυτό οφείλεται στους δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι δεν σέβονται το ελληνικό κράτος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 23-12-15 στις 21:22.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:11, 24-12-15:

Στη δικη μου περιπτωση, δε νομιζω οτι θα μπορουσα να βρω καλυτερο εργοδοτη. Δεν θα ελεγα οτι ειναι αφεντικο, αλλα καθοδηγητης. Ουκ ολιγες φορες εχει απολογηθει για μικροπραγματα. Πολλοι λιγοι στην θεση του θα ζητουσαν συγγνωμη και θα σου εξηγουσαν και το γιατι. Ο ανθρωπος ειναι εντελως down to earth σε σημειο να μη θελεις να τον προσφωνεις με τον τιτλο του.

Επιπλεον, με τοποθετησε σε πολυ υψηλοτερη θεση σε σχεση με την θεση που ειχα κανει αιτηση και μου ειπε οτι αν το θελησω θα μου πληρωσει το πανεπιστημιο για να παρω επιπλεον μαθηματα ή να κανω διδακτορικο για να ανεβω στην θεση του director. Η αληθεια ειναι οτι σκοπευα καποια στιγμη να κανω διδακτορικο, οποτε με βολεψε παρα πολυ αυτο που μου ετυχε.

Οταν ο εργοδοτης σου ειναι τετοιος ανθρωπος, ειναι φυσικο να δινεις ολο σου το ειναι και να περνας ευχαριστα! Θα πηγαινεις στην δουλεια και δεν θα αισθανεσαι οτι δουλευεις. Μακαρι να ηταν ολοι ετσι. Ο προηγουμενος μου ηταν τερμα καφρος και φορτωνε τα λαθη του σε εμενα! Εννοειται οτι ποτε δεν ζητησε συγγνωμη για τιποτα. Με τετοια ατομα δεν μπορω να συνεργαστω και το εργασιακο περιβαλλον τεινει να νοσει πολυ ασχημα. Φτανεις σε σημειο να μην εχεις ορεξη να πας στη δουλεια και να πεφτεις σε καταθλιψη τις ωρες που περνας εκει.

Συμφωνω επισης με τον fockos οτι πρεπει και ο υπαλληλος να σεβεται τον εργοδοτη. Πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια και απο τις πλευρες. Δεν γινεται ο ενας να εκμεταλλευεται τον αλλο και να περιμενει να κυλουν ολα ομαλα ή ο αλλος να τεμπελιαζει και να μη παραγει εργο και να διαμαρτυρεται απο πανω (βλ τυπικο Ελληνα ΔΥ).

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 09:23, 29-11-16:

Πως αλλαζουν οι καιροι! Περυσι τετοιο καιρο ετρεχα σε συνεντευξεις και εστελνα βιογραφικα και φετος λαμβανω βιογραφικα και ετοιμαζομαι να κανω συνεντευξεις. Θα ξεκινησω την επικοινωνια μεσω τηλεφωνου και επειτα θα καλεσω να ερθουν για κανονικη συνεντευξη. Πανω κατω ξερω τι να ρωτησω οσον αφορα ικανοτητες και προσοντα, αλλα επειδη δεν θελω ουτε εγω ουτε τα αφεντικα μου να προσληφθει ατομο με προβληματικη συμπεριφορα, θα ηθελα την βοηθεια σας σε ερωτησεις που μπορουν να δειξουν προβληματα συμπεριφορας και χαρακτηρα. Εννοειται οτι θα τσεκαρουμε και συστατικες επιστολες εξονυχιστικα!
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 11:55, 29-11-16:

Αν γίνεις λίγο κακιά στις ερωτήσεις και πάρεις επικριτικό ύφος αν ο άλλος δεν είναι σωστός θα φανεί κατευθείαν απ' τον τρόπο που απαντά. Αν βέβαια θες γιατί δεν είναι κι ό,τι πιο ωραίο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:51, 29-11-16:

Εμένα δεν θα μου άρεσε Εγώ θα ήθελα να δω ότι το μέρος που θα πάω να δουλέψω θα είναι ναι μεν επαγγελματικό αλλά θα έχει καλούς και συμπαθητικούς υπαλλήλους. Μπορείς να ψάξεις στο ιντερνετ να βρεις τέτοιες ερωτήσεις που θα κάνει να φανεί κομμάτι του χαρακτήρας τους αν και πιστεύω όλοι κρύβουν τα αρνητικά τους στις συνεντεύξεις. Ή τουλάχιστον προσπαθούν. Για μένα ένα κουδουνάκι θα ήταν αν κάνει τον εαυτό του/της να φαίνεται τόσο τέλειο και ότι δεν έχει αρνητικά τότε σίγουρα κάτι κρύβει!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:16, 29-11-16:

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, κάπως έτσι θα ένοιωθα κι εγώ. Πάντως υπάρχουν και ερωτήσεις αλλά και κάτι τεστάκια που κάνουν σε υποψήφιους υπαλλήλους. ΄Ενα αφεντικό μου από παλιά είχε ένα βιβλίο με τέτοια, θυμάμαι που όταν τον βλέπαμε να το κυκλοφορεί, σκάγαμε στα γέλια.
Τα τεστάκια μοιάζουν σ' αυτόν που θα τα κάνει κανείς, άσχετα εκ πρώτης όψεως, αλλά δείχνουν σημαντικά πράγματα για τον χαρακτήρα του.
Σίγουρα θα υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ, ψάξτα.
Είχαμε κάνει κι εμείς θυμάμαι τέτοια πράγματα στην σχολή, θα ψάξω να τα βρω (τα έχω όλα, δεν πετάω ποτέ βιβλία) και θα σου γράψω κάποια πράγματα.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 14:10, 29-11-16:

Πως αλλαζουν οι καιροι! Περυσι τετοιο καιρο ετρεχα σε συνεντευξεις και εστελνα βιογραφικα και φετος λαμβανω βιογραφικα και ετοιμαζομαι να κανω συνεντευξεις. Θα ξεκινησω την επικοινωνια μεσω τηλεφωνου και επειτα θα καλεσω να ερθουν για κανονικη συνεντευξη. Πανω κατω ξερω τι να ρωτησω οσον αφορα ικανοτητες και προσοντα, αλλα επειδη δεν θελω ουτε εγω ουτε τα αφεντικα μου να προσληφθει ατομο με προβληματικη συμπεριφορα, θα ηθελα την βοηθεια σας σε ερωτησεις που μπορουν να δειξουν προβληματα συμπεριφορας και χαρακτηρα. Εννοειται οτι θα τσεκαρουμε και συστατικες επιστολες εξονυχιστικα!
Μερικές ερωτήσεις που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις στοιχεία συμπεριφοράς πέρα απ' τις ικανότητες και τα προσόντα είναι οι εξής:

1) Γιατί φύγατε από την προηγούμενη εργασία σας;
Εννοείται πως καταγράφεις την απάντηση και τη διασταυρώνεις με τον προηγούμενο εργοδότη, για να διαπιστώσεις αν ο υποψήφιος λέει αλήθεια ή ψέματα. Ο λόγος μπορεί να είναι απ' το ότι έψαχνε καλύτερες απολαβές, μέχρι δυσκολία συνεργασίας / επικοινωνίας κτλ.

2) Πως βλέπετε τον εαυτό σας σε 5 χρόνια;
Για να διαπιστώσεις αν το άτομο που έχεις απέναντί σου έρχεται για να μείνει ή αν απλώς θέλει να πάρει την εμπειρία, ειδικά σε περίπτωση που ψάχνετε για μόνιμο συνεργάτη και δεν θα θέλατε να μπείτε στην ίδια διαδικασία σύντομα.

3) Ποια είναι τα αδύνατα σας σημεία;

Το ζητούμενο στην ερώτηση αυτή δεν είναι ο άλλος να μην έχει αδυναμίες. Αντίθετα αναζήτησε κάποιον που θα σου απαντήσει με ειλικρίνεια για τα ελαττώματά του, αλλά θα σου πει και τι κάνει / θέλει να κάνει για να τα βελτιώσει.

4) Ποια δουλειά προτιμάτε να κάνετε;
Προτιμάει άραγε να δουλεύει σε ομάδα ή μόνος/η; Θα καταλάβεις απ' την απάντηση προς τα πού τείνει σε ζητήματα ομαδικότητας και συνεργασίας.

Αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις δεύτερη συνέντευξη με τους φιναλίστ, προτίμησέ το. Δοκίμασε η δεύτερη συνέντευξη να είναι συμπεριφορική, δηλαδή να τους παρουσιάσεις μια πιθανή κατάσταση που θα αντιμετωπίσουν στη δουλειά, για να δεις πώς θα κινηθούν. Για παράδειγμα τι θα έκαναν σε περίπτωση που έπρεπε να συνεργαστούν με κάποιον που αντιπαθούν;

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Αν γίνεις λίγο κακιά στις ερωτήσεις και πάρεις επικριτικό ύφος αν ο άλλος δεν είναι σωστός θα φανεί κατευθείαν απ' τον τρόπο που απαντά. Αν βέβαια θες γιατί δεν είναι κι ό,τι πιο ωραίο.
Συνεντεύξεις άγχους / πίεσης έχει νόημα να γίνονται μόνο για θέσεις εργασίας που περιλαμβάνουν υπερβολικό άγχος / πίεση, και πάλι με μέτρο. Δίνουν μια πολύ άσχημη εικόνα στον υποψήφιο κι αυτό είναι το τελευταίο που θέλει ένας εργοδότης.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 17:09, 29-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Συνεντεύξεις άγχους / πίεσης έχει νόημα να γίνονται μόνο για θέσεις εργασίας που περιλαμβάνουν υπερβολικό άγχος / πίεση, και πάλι με μέτρο. Δίνουν μια πολύ άσχημη εικόνα στον υποψήφιο κι αυτό είναι το τελευταίο που θέλει ένας εργοδότης.
Όχι άγχους/πίεσης. Ερωτήσεις που θα του κάνουν trigger τον εγωισμό του. Εκεί φαίνεται τι στάση κρατά ο υποψήφιος εργαζόμενος προς εσένα και τη δουλειά του όπως και τη γνωμη έχει για τον εαυτό του. Επίσης δείχνει και αν ξέρει και κατά πόσο, να χειρίζεται αποτελεσματικά δυσάρεστες καταστάσεις.

Συμφωνώ πως δεν κάνει καλό μακροπρόθεσμα στην εικόνα της εταιρείας αλλά για μένα είναι ο καλύτερος τρόπος να δεις και μια εικόνα κάποιου που δε θα έβλεπες αλλιώς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους