Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βατοπέδιο & αρχιμανδρίτης Εφραίμ

Ποια η γνώμη σας για την προφυλάκιση του Εφραίμ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
Συμφωνώ
27
81,82%
Διαφωνώ
6
18,18%

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:25, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Κρατώ τα δύο παραπάνω αποσπάσματα της ανάρτηση σου που μου προκάλεσαν περαιτέρω προβληματισμό, κι εξηγούμαι:

"όποια Ρωσσική επιρροή" ...ποιας φύσης άραγε?
Ένας μοναχός συνομιλεί με ηγέτη ξένου ισχυρού κράτους.
Ως άτομο, ως μοναχός ή εξ' ονόματος κάποιων και ποιων?
Φέρων κάποια εξουσιοδότηση ή δικαιοδοσία και ποια?
Με ποια θέματα συζήτησης?

(εκτός θέματος: Από σύντομη έρευνα διάβασα ότι η μονή βατοπεδίου έχει ήδη αρνηθεί να αποστείλει προς προσκύνημα το τμήμα της φερόμενης ως αγίας ζώνης στις ΗΠΑ και τη Ρουμανία. Γιατί λοιπόν στη Ρωσία? Τρίτη και τυχερή ήταν?)
Μακάρι νά 'ξερα! Αὐτὰ εἶναι θέματα τὰ ὁποῖα ἅπτονται μυστικῶν συνομιλιῶν καὶ σχεδίων τὰ ὁποῖα προφανῶς δὲ γίνονται γνωστὰ στὸ κοινὸ πάντοτε. Στὴ συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, ὅ,τι γνωρίζεις κι ἐσὺ γνωρίζω κι ἐγώ! Ἂν ἤξερα καὶ σοῦ ἔλεγα, μπορεῖ μετὰ νὰ ἔπρεπε νὰ σὲ σκοτώσω

Σαφώς και η εκκλησία φέρει την ευθύνη να διευθετήσει τις όποιες παρεκκλίνουσες των κανόνων της συμπεριφορές και δραστηριότητες.
Εδώ όμως θέλω να τονίσω το εξής: Στο βαθμό που ο χώρος άσκησης των δραστηριοτήτων της εκκλησίας είναι το Ελληνικό Κράτος, το οποίο διέπεται από νόμους και κανόνες, δικαιούται το Κράτος αυτό να απεμπολήσει το δικαίωμα της παρέμβασης του σε κάθε δραστηριότητα που μπορεί να παραβιάσει το δίκαιο του, υπέρ του όποιου άλλου θεσμού ο οποίος δε μπορεί παρά να είναι υφιστάμενος του?
Ἂν πράγματι αὐτὴ ἡ δραστηριότητα παραβιάζει τὸ δίκαιό του, τότε εἶναι αὐτονόητο ὅτι πρέπει νὰ παρέμβῃ. Ἀλλιῶς δὲν ἔχει καμμία δουλειὰ τὸ κράτος. Πάντως τὸ συγκεκριμένο θέμα νὰ διευκρινίσω ὅτι δὲν ἔχει καμμία σχέση μὲ τὴν Ἑλλαδικὴ Ἐκκλησία καθὼς τὸ συγκεκριμένο μοναστῆρι δὲν ἀνήκει στὴν Ἑλλαδικὴ Ἐκκλησία καὶ τὸ Ἅγιον Ὄρος ἔχει δικό του καθεστὼς αὐτονομίας. Τὸ ζήτημα πάντως εἶναι ἁπλό· Κάποιοι δημόσιοι λειτουργοὶ πραγματοποίησαν ἀνταλλαγὴ περιουσίας μὲ ἕναν ἰδιώτη (τὸ μοναστῆρι στὴ συγκεκριμένη περίπτωση)· Ὁ νόμος καλεῖται νὰ κρίνῃ ἂν αὐτὲς οἱ ἀνταλλαγὲς εἶναι σύννομες. Ἐφ' ὅσον δὲν παραβιάζεται κάποιος νόμος, τὸ θέμα κλείνει ἐκεῖ γιὰ τὸ κράτος. Τὸ τί θὰ κάνῃ ἀπὸ ἐκεῖ κι ὕστερα ἡ κοινότητα τοῦ Ἁγίου Ὄρους καὶ ὁ Οἰκουμενικὸς Πατριάρχης στὸν ὁποῖον ὑπάγονται ἐκκλησιαστικὰ τὰ μοναστήρια, εἶναι προφανῶς ἐσωτερικὸ θέμα καὶ τὸ κράτος δὲν ἔχει καμμία δουλειὰ νὰ παρέμβῃ ἐκτὸς ἂν δὲν τηροῦνται οἱ νόμοι του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:52, 26-12-11:

Πρωτα απο ολα ειμαι ιδιαιτερος χαρουμενος για το γεγονος οτι οι περισσότεροι πραγματι επιθυμουν να ΠΛΗΡΩΣΕΙ(εστω και προφυλακιση σημαινει οτι πιθανων να διαφυγει απο την χωρα καθως και οτι δεν ειναι άθικτος,δλδ,καμια επιπτωση περα απο τον χρονο που δαπανα με τον δικηγορο του( για τα οσα εκανε ο Εφραιμ και δεν εχουν ''θρησκευτικους ενδιασμους''...

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Η αριστερά θέλει ένα κράτος αντιχριστιανικό και ανθελληνικό διαδίδοντας τον μύθο του τεράστιου πλούτου της που δεν το προσφέρει στο λαό.
1.ειλικρινα απο ολα οσα εχει πει η αριστερα επι του θεματος σε αυτο θα μείνεις;;Δλδ σοζ αλλα ο Θεος δεν θελει να δινουν φορολογια οι εκκλησιες για τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ περιουσιες τους;;;Δεν ειναι μυθος,δινει υπερβολικα πολυ λιγα...
Η εκκλησία έχει προσφέρει στο κράτος παραπάνω από το 75% της περιουσίας της.
ε οκ νομιζω αυτο ουτε εσυ το πιστευεις...
Παράλληλα έχει φτιάξει πάρα πολλά νοσοκομεία και σχολεία που αρκετοί το αγνοούν.
επισης και σισιτια αλλα και τι με αυτο;;;το εργο ορισμενων ατομων σαφως και ειναι κατι παραπανω απο λαμπρο αλλα τους καλυπτει η πλειοψηφια.Δεν ειμαστε ενα θεοκρατικο κρατος πλεον,απιτω μεγαλυτερο ελεγχο στις κινησεις τους.Αλλωστε,το μονο ευκολο ειναι να κλαπουν λεφτα με τον τροπο που γινεται ολη η διαδικασια.Δεν λεω,σιγουρα βοηθουν αλλα αυτη ειναι η μια πλευρα του νομισματος,δες και την αλλη...

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Αφου ειναι αθωος τοτε τι φοβαστε??
συμφωνω,επισης,δεν μπορω να αντιληφθώ μερα απο ολα αυτα που εχουμε δει οτι εκανε κτλπ γιατι καποιος ακομα να τον υποστηριζει,ειναι απο τα ατομα που πραγματικα αμαυρωνουν την εικονα της εκκλησιας....
Ακομα και εαν κριθει ενοχος, ο θεος του θα τον ανταμειψει στην μεταθανατον ζωη...

Δεν θελω ενα κρατος αντιχριστιανικο...Θελω ενα κρατος αποσπασμενο απο την εκκλησια...
συμφωνω

ι φοβάμαι; Στο παρελθόν η αριστερά δημιούργησε έναν εμφύλιο πόλεμο. Τα χειρότερα έρχονται.

Μην εισαι και τοσο σιγουρος...ειδαμε και τι γινοταν οταν θελανε να ανεγειρουν τζαμι στην αθηνα...Ανεξιθρησκεια δεν σημαινει μονο να μπορεις να πιστευεις σε οποιον θεο θελεις...Αλλα και την απαλλαγη προκαταληψεων απεναντι σε αλλοθρησκους..
ναι οκ η κατασταση που λες ηταν λιγο μπερδεμα γενικα και σε αλλους τομεις αλλα ενα ειναι σιγουρο.Δεν επιθυμω την συμμετοχη της εκκλησιας στην πολιτικη,σκοπος της ειναι απλα και μονο να βοηθαει το λαο,οταν μπλεκεται με τα πολιτικα νομιζω μπαινουν και αλλα συμφεροντα μεσα ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:47, 26-12-11:

Ακομα και εαν κριθει ενοχος, ο θεος του θα τον ανταμειψει στην μεταθανατον ζωη...
ειναι φοβερο να ακους σχεδον ιδιες φρασεις 2000 χιλιαδες χρονια μετα! οπως τοτε που ο χριστος ηταν στο σταυρο και τον ρωτουσαν που ειναι ο θεος σου να σε σωσει?
αν υπαρχουν ευθυνες να δωθουν οι σωστες ποινες αλλα προς ολους. πηγαν και περικυκλωσαν το αγιο ορος λες και ειναι κανενας φοβερος δολοφονος και θα σφαξει κοσμο. δεν εχω δει να κανουν το ιδιο για τους πολιτικους που εχουν φαει ολο το χρημα σ'αυτο τον τοπο και βρεθηκε η ελλαδα σ'αυτη τη κατασταση, δεν εχω δει να κανουν το ιδιο για καμια μουρη του υποκοσμου, για κανενα σκανδαλο που εχει βγει στην επιφανεια, μην αναφερουμε οσα δεν εχουν βγει καν στην επιφανεια. απλα να ειμαστε δικαιοι σ'ολα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:52, 26-12-11:

Σε λιγο θα πουνε οτι το εκανε για το καλο της εκκλησιας και της θρησκειας...
Δηλαδη η αποψη σας ποια ειναι?? Δεν μπορουμε να τους πιασουμε ολους αρα ας τους αφησουμε ολους ελευθερους??

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 21:03, 26-12-11:

αμα αυτο καταλαβες εσυ απο οσα εχω πει τοτε δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:03, 26-12-11:

...
Δηλαδη η αποψη σας ποια ειναι?? Δεν μπορουμε να τους πιασουμε ολους αρα ας τους αφησουμε ολους ελευθερους??
1.- Είμαι σφόδρα αντίθετος με την απονομή δικαιοσύνης επί των λεγόμενων "αποδιοπομπαίων τράγων"!
2.- Γιατί ...δεν μπορείτε να τους πιάσετε όλους; Μήπως κατά βάθος...είναι δικοί σας; (Πάντως δικός μου δεν είναι ούτε και ο συγκεκριμένος ...τράγος!)

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:35, 27-12-11:

Καλογερική απληστία, της Λώρης Κέζα

Πριν πούμε οτιδήποτε για την προφυλάκιση του ηγουμένου πρέπει να θυμηθούμε συνοπτικά την υπόθεση. Υπάρχει λοιπόν μια λίμνη εκεί ανάμεσα σε Ξάνθη και Ροδόπη, που ανήκει στην Ιερά Μονή Βατοπεδίου. «Ανήκει» με το γνωστό αποδεικτικό, το τουρκικό φιρμάνι που διασώζεται εδώ και χίλια χρόνια. Παρένθεση: το ελληνικό κράτος αποδέχεται την γνησιότητα των χρυσόβουλων γιατί σε τέτοια θεμελιώνεται η περιουσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην Τουρκία.

Που σκάλωνε το ιδιοκτησιακό: το ελληνικό κράτος θεωρεί όλες τις παρόχθιες εκτάσεις δημόσια γη. Ορίστηκε λοιπόν μια δίκη για να δουν ποιος θα νικήσει, το χρυσόβουλο ή οι διατάξεις για τον κοινόχρηστο χαρακτήρα της λίμνης;

Το ελληνικό Δημόσιο παραιτήθηκε από τις διεκδικήσεις και η λίμνη πέρασε επισήμως στην ιδιοκτησία της Μονής. Το μόνο κέρδος που θα μπορούσε να αποκομίσει ήταν να συνεχίζει να εισπράττει λεφτά από τους ψαράδες!

Η περιοχή προστατεύεται από τη σύμβαση Ραμσάρ και δεν μπορεί να οικοδομηθεί. Είναι ένας τόπος τόσο όμορφος ώστε ο άθεος περιηγητής ίσως πιστέψει ότι υπάρχει Θεός. Ιδανικός τόπος για στοχασμό και προσευχή. Φευ, μόλις η Μονή έγινε ιδιοκτήτρια της λίμνης, αποφάσισε να την ξεφορτωθεί. Την επέστρεψε στο κράτος με αντάλλαγμα κτήριο 20.000 τ.μ. στους Θρακομακεδόνες και έκταση 8.600 στρέμματα στην Ουρανούπολη. Ακίνητα τα οποία πήγαν σε υπεράκτιες εταιρείες.

Από όλη αυτή τη διαδικασία λείπουν έγγραφα απαραίτητα για τις μεταβιβάσεις, παραλείπονται πράξεις όπως η έκδοση των αποφάσεων στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και γίνονται τηλεφωνήματα από το παπαδοπαίδι του Καραμανλή: «βάλτε ένα χεράκι να βοηθήσουμε τον γέροντα». Ο γέροντας, που δεν είναι και τόσο γέροντας (πενηνταπεντάρης είναι σήμερα) μπαινοβγαίνει στο Μαξίμου. Ο ηγούμενος Εφραίμ είχε ρυθμιστικό παράγοντα στην πολιτική ζωή αλλά η απόφαση για την προφυλάκισή του δεν αφορά ούτε τον πολιτικό του ρόλο, ούτε τη δημοτικότητά του στους κοσμικούς κύκλους, ούτε την επιρροή του στους Ρώσους.

Στο δια ταύτα: Το Τριμελές Συμβούλιο Εφετών αποφάσισε την προφυλάκιση του ηγουμένου Εφραίμ για τις κακουργηματικές κατηγορίες που τον βαρύνουν, για ηθική αυτουργία σε απάτη, ξέπλυμα βρώμικου χρήματος και έκδοση ψευδών βεβαιώσεων. Δεν θα μιλήσουμε καθόλου για το θεατρικό παιχνίδι που περιλάμβανε σάκχαρο και δισκοπάθεια. Αυτό που εκπλήσσει είναι η μαζική αντίδραση υπέρ του κατηγορούμενου. Θα προσπεράσουμε το νομικό κομμάτι, θα ξεχάσουμε τα έγγραφα που χάθηκαν, τις διαδικασίες που προσπεράστηκαν, τις πλαστογραφήσεις που έγιναν. Δεν μπορούμε να ξεχάσουμε όμως το όλον, τη σύλληψη του σατανικού σχεδίου της ανταλλαγής μιας λίμνης με ακίνητα που αξίζουν δεκάδες εκατομμύρια ευρώ.

Για ποιόν ακριβώς λόγο μόνασε ο ηγούμενος Εφραίμ; Άραγε για να πλουτίζει, για να βάζει χέρι σε περιουσίες, για να αδικεί τους πολίτες; Είναι παράδοξο που οι πιστοί σπεύδουν να συγχωρήσουν την απληστία, τη διάθεση να τα φάει όλα_ έστω προς όφελος της Μονής. Κανονικά όλοι αυτοί που μπαινοβγαίνουν στις εκκλησίες, όλοι αυτοί που σταυροκοπιούνται και επισκέπτονται τον Άθω έπρεπε να είναι επιφυλακτικοί με κάποιον που δεν δείχνει κανένα σημάδι εγκράτειας. Ο ηγούμενος Εφραίμ έδρασε ως φαταούλας και τούτο δεν συνάδει με τις αρχές της πίστης του. Αν οι θαυμαστές του δεν μπορούν να καταλάβουν τη δικανική πλευρά της υπόθεσης ας σταθούν στην ιδιότητα: είναι ηγούμενος ουχί έμπορος του Κολωνακίου.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:54, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
ειναι φοβερο να ακους σχεδον ιδιες φρασεις 2000 χιλιαδες χρονια μετα! οπως τοτε που ο χριστος ηταν στο σταυρο και τον ρωτουσαν που ειναι ο θεος σου να σε σωσει?
αν υπαρχουν ευθυνες να δωθουν οι σωστες ποινες αλλα προς ολους. πηγαν και περικυκλωσαν το αγιο ορος λες και ειναι κανενας φοβερος δολοφονος και θα σφαξει κοσμο. δεν εχω δει να κανουν το ιδιο για τους πολιτικους που εχουν φαει ολο το χρημα σ'αυτο τον τοπο και βρεθηκε η ελλαδα σ'αυτη τη κατασταση, δεν εχω δει να κανουν το ιδιο για καμια μουρη του υποκοσμου, για κανενα σκανδαλο που εχει βγει στην επιφανεια, μην αναφερουμε οσα δεν εχουν βγει καν στην επιφανεια. απλα να ειμαστε δικαιοι σ'ολα.
Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αμα αυτο καταλαβες εσυ απο οσα εχω πει τοτε δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα
Δεν είπες τίποτα διαφορετικό. Τα ελληνικά δικαστήρια (από τις σπάνιες στιγμές που δεν αφήνουν τα λαμόγια να κυκλοφορούν ελεύθερα) αποφάσισαν ότι ο συγκεκριμένος πρέπει να προφυλακιστεί για μια σειρά από κατηγορίες για αξιόποινες πράξεις και το βασικό επιχείρημα είναι ότι μόνο ο καημένος την πλήρωσε.

Αυτή η τρομακτική υπεράσπιση του λαμόγιου μόνο και μόνο επειδή φορά ράσα είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτή η ατιμωρησία. Για μια σειρά από ενέργειες που προσβάλλουν το κράτος δικαίου εθελοτυφλούμε επειδή αφορά ένα χώρο τον οποίο υπερασπιζόμαστε (εκκλησία, ιδεολογίες, συνδικάτα, κυβερνητικά κόμματα κτλ).

Και μετά απορούμε γιατί φτάσαμε εδώ, μα γιατί υπερασπιζόμαστε τα καθάρματα που κερδίζουν από τις κομπίνες που φτιάχνουν στις πλάτες του κράτους και των φορολογουμένων.

Βρε το καημένο τον Εφραίμ είναι αρρωστούλης συμπτωματικά αφότου έγινε γνωστή η απόφαση για την προφυλάκιση του.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:00, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Με σύντροφό του ακοίμητο τον μοναχό Αρσένιο κατάφερε, τελικά, να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την ανοησία δυο υφυπουργών του ΠΑΣΟΚ και τη θρησκοληψία του διευθυντή του γραφείου του Κώστα Καραμανλή -μαζί με την αφέλεια του εκπροσώπου του και την υπαλληλική νοοτροπία δυο υπουργών και ενός υφυπουργού του. Μπόρεσε, έτσι, να εξευτελίσει το κράτος, επιβάλλοντας ανταλλαγές που ούτε στο Μπουρούντι δεν θα γίνονταν ανεκτές.
Καλά ο Εφραίμ είναι λέρα αλλά είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι όλοι οι άλλοι δεν βγάλανε κάτι και είναι απλά ΑΝΟΗΤΟΙ, ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΟΙ, και ΑΦΕΛΕΙΣ? Το κράτος ξεφτιλίστηκε, οι κρατικοί υπάλληλοι μήπως απλά προλάβανε να βγάλουν κάτι πριν την χοντροκρίση?
Αρχική Δημοσίευση από gaspar
για μένα ο εφραίμ είναι απλά ένας πολίτης. δέν με νοιάζει ούτε το τί πιστέυει όύτε τα ράσα που φοράει.
στο όλο σκάνδαλο όμως αυτοί που έχουν την πραγματική ηθική ευθήνη δέν είναι ο πολίτης που κοιταξε το συμφέρων του, αλλα οι πολιτικοί που έχουν καθήκον να κοιτάνε το συμφέρων του λαού.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Απ' τη στιγμή που κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι σ' αυτόν τον τόπο, τύποι σαν αυτούς που απαρτίζουν την συμμορία του Τζέφρυ (μηδέ εξαιρουμένου και του Χρυσοχοΐδη κι άλλων "μετανοιωμένων"!), ε, είναι παντελώς της πλάκας επεισόδια σαν αυτό της προφυλάκισης ενός οποιουδήποτε καλόγερου, για λόγους υποτίθεται "δημοσίου συμφέροντος" και παρόμοιες ευθιξίες!
ΑΠΛΑ ένας πολίτης? Καλόγερος?
Αν δεν ήταν μοναχός και ήταν επιχειρηματίας με ανάλογη επιρροή δεν θα το λέγαμε διαπλοκή? Πχ σου δίνω το πεπαλαιωμένο μου εργοστάσιο που χάνει τα κέρατά του και μου δίνεις καινούργιο που είναι κερδοφόρο?
Δεν μιλάμε για διόρισμό μικρανηψιού σε θέση κλητήρα, όπου μπορείς να πεις ότι "τι ζήτησε? να τρουπώσει" που έλεγε και ο Βουτσάς.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 13:54, 27-12-11:

Αυτό, μάλιστα! Αλλά ποιος να τον διώξει, αν ισχύει το "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω";
αμα είναι έτσι τότε δεν τιμωρούμε κανέναν εγκληματία...
αν εγώ ζητήσω απο το κράτος να μου ανταλάξει 1 ευρώ με 1.000, και το κάνει, θα φταίω εγώ(που ζητησα) η το κράτος(που εδωσε)?
και οι δύο.Μα τι λογική είναι αυτή?Όλοι φέρουν ευθύνες..Αυτη η λογική μου θυμίζει το : δεν φταίνε οι βιαστές,φταίνε τα ξέκωλα ή το δεν πέταξα εγώ αυτό το σκουπίδι,αρα δεν το μαζεύω....(δεν θέλω να σου αποδώσω αυτά τα λόγια,αλλα δεν μοιάζουν?)

Aκριβως.Δεν καταλαβαινω..γιατι αν εγω ζητησω παρανομια απο καποιον..δεν εχω ευθυνες.Εγω δεν τη ζηταω;Εγω δεν συναινω σε αυτο;Την ιδια ακριβως ευθυνη εχουν και οι δυο πλευρες.Αυτα τα πραγματα ειναι αυτονοητα..και καθομαστε τωρα εμεις και τα συζηταμε κιολας..
ακριβώς αυτο πιστέυω και γω..

αυτος θέλοντας να τα οικονομίσει η μονή, ζήτησε να ανταλάξει την λίμνη, και οι πολιτικοί του έδωσαν γή και ύδωρ.
φταίει αυτός?
μήν μου πείτε για το επειδή είναι μοναχός απαγορεύεται να κοιτάει την κονόμα, γιατί αυτο δέν έχει νομική βάση.
έχει όμως ηθική βάση.Εσύ,λίγες γραμμές παραπάνω μιλάς για ηθική..(Εκτός αν εννοείς οτι όλοι πρέπει να αντιμετωπίζονται ίσα απ τον νόμο,ανεξαρτήτου θέσης και αφιέρωσης στο Θεό?Αν ναι συμφωνώ, αλλα ίση δικαιοσύνη δεν υποτίθεται οτι είναι κεκτημένο?)

το να πηγαίνει μόνο ο εφραίμ φυλακή και όλα τα άλλα λαμόγια να έιναι εξω είναι γελοίο.
συμφωνώ.Αλλα σε αυτή τη διεφθαρμένη Ελλάδα πρέπει να ενθαρρύνουμε εστω και τα ψήγματα δικαιοσύνης.

Ελληνικη δικαιοσυνη vs Ρωσσικη εκκλησια και οχι μονο . ποιος λετε να επικρατησει; Ειναι ανησυχητικο και συναμα αστειο πως μια χωρα μπορει να ΠΑΡΕΜΒΕΙ εστω και λεκτικα σε μια αποφαση μιας αλλης χωρα, να αψηφησει το συνταγμα και να ρεζιλεψει ολο τον κλαδο της δικαιοσυνης υπονοωντας οτι "ξερετε κατι ,δεν κανετε καλα τη δουλεια σας,εγω θα σας πω τι πρεπει να κανετε." .
+φωνώ
ΑΠΟΣΥΡΕΤΑΙ απο τα εγκωσμια.
..μπας και δεν καταστρέψει και τις λίγες ακόμη αθώες ψυχές..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:44, 27-12-11:

Τον εν Ιησού Χριστώ αδελφό Εφραίμ του Βατοπεδίου, ακόμη και τυπικά, εκείνο που βαραίνει στη διάνοια και τη συνείδησή του, δεν είναι τα "σίδερα της φυλακής", αλλά το σιδηρούν ενδεχόμενο απώλειας της αγιότητας, για την οποία φόρεσε και το ράσο. Αν λοιπόν με τη στάση του, απέναντι στον Καίσαρα που του 'λαχε, αποδείξει ευπειθώς και με αδιάψευστη πειστικότητα, ότι είναι συντετριμένος τη καρδία και έως εδάφους ταπεινός εν πνεύματι και εκ μεταννοίας, όλοι εμείς, που ομολογούμε ποικιλοτρόπως Ιησού Χριστό, ζώντα, παρόντα και ενεργούντα δι' Αγίου Πνεύματος, ήμαστε αλληλέγγυοί του και πρόθυμοι να τον συντροφεύσουμε, με τις ευχές μας, , εκεί στο σπήλαιο, όπου θα ήταν προτιμότερο να ολοκληρώσει την εν Ιησού Χριστώ άσκηση της μοναχικότητάς του...Αυτά βοά το Πνεύμα το Άγιο, κατά παράκληση του κάθε καλοπροαίρετου σκανδαλισθένος υπ' αυτού ανθρώπου!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 15:14, 27-12-11:

Άκουσα ότι παραδόθηκε ο "αθώος"?

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 15:17, 27-12-11:

Τόσα χρόνια τι έκανε η Ελληνική δικαιοσύνη;
Γιατί αποφασίστηκε κάτι τέτοιο ενώ υπάρχουν και αντιδράσεις/αφμβισβητίσεις ανάμεσα στα δικαστικά όργανα που διερευνούσαν την υπόθεση;
Γιατί τώρα αφότου επισκέφθηκε τη Ρωσία ο Εφραίμ και είχε συνομιλίες με τους εκεί παράγοντες;
Αν δεν είχε επισκεφθεί τον Πούτιν ο Εφραίμ θα συνέβαινε το ίδιο;;

Τον Χασαπόπουλο και τα λοιπά παπαγαλάκια,τους υπερασπιστές των συμφερόντων της Δύσης που 2 χρόνια τώρα υποστήριζαν τα μνημόνια και με μένος στρέφοντε εναντίον του Εφραίμ και του ορθόδοξου πατριαρείου της Μόσχας;
Τα άλλα 31 ονόματα που εμπλέκοντε στο περιβόητο αυτό σκάνδαλο γιατί δεν τους άγγιξε κανείς;Αθώοι;

Πολλοί άθεοι του φόρουμ επιδίδονται με προφανή κομπλεξισμό εναντίον του Εφραίμ και αυτής της υπόθεσης χάνοντας την ουσία λόγω της προκαταληψής τους εναντίον της εκκλησίας και του χριστιανισμού γενικότερα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:30, 27-12-11:

παιδια..

ηταν τεραστια μπιζνα επι πολλων κυβερνησεων και οχι μονο ελληνικων το βατοπεδιο

αλλα με ενοχλει που απλα πιανουν οσουν βολευουν

εκει λειτουργει η δικαιοσυνη ,,απο μια συμμορια,,πιανουν τους πιο ανωδυνουςνα πιαστουν στην κοινη γνωμη κλπ

δηλαδη τον εφραιμ ,παπαδες κλπ

τι στιγμη που πολιτικος δεν πιαστηκε ποτε ετσι,,που φαγανε δις σε σκανδαλα

δεν με πειραζει που πιαστηκε το ρεμαλι ο εφραιμ,,αλλα ο διαχωρισμος και το οτι καποιοι πεφτουν στην παγιδα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 15:56, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Morelo
Πολλοί άθεοι του φόρουμ επιδίδονται με προφανή κομπλεξισμό εναντίον του Εφραίμ και αυτής της υπόθεσης χάνοντας την ουσία λόγω της προκαταληψής τους εναντίον της εκκλησίας και του χριστιανισμού γενικότερα.
Μάθε να μετράς τα λόγια σου και να μην εκτοξεύεις έτσι απερίσκεπτα τόσο άτοπα σχόλια προς τους άθεους του φόρουμ.
Η προκατάληψη δεν έχει θέση στις ελευθεριακές ιδέες.
Μόνο στις δογματικές.

Όσοι ήταν υπέρ της προφυλάκισης,προφανώς και δεν υποστήριξαν αυτή την απόφαση μόνο και μόνο επειδή έχει σχέση με την εκκλησία,αλλά επειδή είναι μια κίνηση ελαφράς δικαιοσύνης προς το λαό.Δεν είπε κανείς να μη συλληφθούν οι υπόλοιποι ένοχοι.Αλλά το να έπαιρναν σιγά-σιγά σειρά,θα ήταν όμορφο.

Τέλος πάντων.
Στην ελλάδα ζούμε.
Δε θα πάθει τίποτα ο τραγόπαπας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diotima : 27-12-11 στις 16:52.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:05, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Η προκατάληψη δεν έχει θέσει στις ελευθεριακές ιδέες.
Μόνο στις δογματικές.
Ἐσὺ ἀλήθεια αὐτὴν τὴ θέση ποὺ ἐκφράζεις ἐδῶ, τὴν τηρεῖς;

Τέλος πάντων.
Στην ελλάδα ζούμε.
Φοβᾶμαι πὼς μᾶλλον ὄχι...

(Οἱ τονισμοὶ στὴν παράθεση εἶναι δικοί μου)

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:19, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Morelo
[....]
Με την ιδια λογικη θα μπορουσαμε να "κατηγορησουμε" τους ενθεους οτι υπερασπιζονται τον μοναχο μονο και μονο επειδη φοραει ρασα...
Δεν χρειαζεται να μετατρεψουμε και αυτο το θεμα σε ενα "Αθεοι vs Ενθεοι"...Δεν προκειται να βγει κατι..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 16:21, 27-12-11:

Με την ιδια λογικη θα μπορουσαμε να "κατηγορησουμε" τους ενθεους οτι υπερασπιζονται τον μοναχο μονο και μονο επειδη φοραει ρασα...
Δεν χρειαζεται να μετατρεψουμε και αυτο το θεμα σε ενα "Αθεοι vs Ενθεοι"...Δεν προκειται να βγει κατι..
Μα εκεί καταλήγουν όλα:

Λογική vs Πίστη!

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 16:39, 27-12-11:

τέσπα, ο εφραίμ αυτή την ώρα έρχεται αθήνα. εύχομαι η δικαιοσύνη να τιμωρήσει και τα άλλα πρόσωπα που εμπλέκονται στην υπόθεση με την ίδια αυστηρότητα.
Τέλος πάντων.
Στην Ελλάδα ζούμε.
ελα πες την αλήθεια. ήθελες να του βγάλουν τα νύχια με τανάλια,το ράσο να το κάψουν στην πυρά, και να περιφέρουν το πτώμα στο σύνταγμα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:45, 27-12-11:

τέσπα, ο εφραίμ αυτή την ώρα έρχεται αθήνα. εύχομαι η δικαιοσύνη να τιμωρήσει και τα άλλα πρόσωπα που εμπλέκονται στην υπόθεση με την ίδια αυστηρότητα.

ελα πες την αλήθεια. ήθελες να του βγάλουν τα νύχια με τανάλια,το ράσο να το κάψουν στην πυρά, και να περιφέρουν το πτώμα στο σύνταγμα..
Μπα...Εγω προσωπικα οχι...Αυτα θα τα φροντισει ο αρχοντας της κολασης για του αμαρτωλους....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:48, 27-12-11:

μη δινεις ιδεες και συ..

παλιοφατσα παντως,,αν τον δεις,,ρεμαλι υψηλου επιπεδου,,αντι να γινει χρηματιατης ή οτι αλλο απατεωνας ,,το εριξε στο μοναστηρι..

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 17:00, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἐσὺ ἀλήθεια αὐτὴν τὴ θέση ποὺ ἐκφράζεις ἐδῶ, τὴν τηρεῖς;
Πέραν του ότι δεν είμαι εγώ το θέμα σε αυτή την κουβέντα,αλλά ο εφραίμ,για ό,τι απορίες έχεις κάνε μια αναδρομή στα ποστ μου και έλα να το λύσουμε στο πριβέ.

ελα πες την αλήθεια.ήθελες να του βγάλουν τα νύχια με τανάλια,το ράσο να το κάψουν στην πυρά, και να περιφέρουν το πτώμα στο σύνταγμα..
Μμμμ....να δεις τι μου θυμίζουν τέτοιες ιδέες..
Α ναι..κάτι καθεστωτικά βασανιστήρια.

Μπα όχι gaspar.Δε με απαχολεί η τιμωρία του.Δεν είναι δουλειά μου.
Μην ψάχνεις να βρεις κάτι εκεί που δεν υπάρχει.
Έπεσες στο κενό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:04, 27-12-11:

Μμμμ....να δεις τι μου θυμίζουν τέτοιες ιδέες..
Α ναι..κάτι καθεστωτικά βασανιστήρια.
και οι κομμουνιστες στο σοβιετ τετοια κανανε σε αυτους που τολμουσανε να πιστεψουν

ο φανατισμος δογματισμος σε απολυτη ενθεια αθεια μοιαζει υπερβολικα σε αποτελεσματα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:17, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Άκουσα ότι παραδόθηκε ο "αθώος"?
Ναι, έτσι φαίνεται
http://www.ert.gr/index.php/eidiseis...-12-35-58.html
έχεις κάτι συγκεριμένο εναντίων του που να δικαιολογεί την φυλάκιση του ενώ οι κύριοι υπέυθηνοι είναι έξω?
Όπως με "νόμιμα" μέσα απέκτησαν αρχαιολογικούς χώρους, μνημεία και τοπία στην ιδιοκτησία τους έτσι και με με "νόμιμα" μέσα (βουλευτικό άσυλο) οι συνεργοί τους αθωώθηκαν. Θα κάτσουμε να ασχοληθούμε αν είναι οι "χαμένοι" της μπίζνας;

Μαζί σου, μακάρι να τσακώνομαι και τους πολιτικούς. Και ακόμη καλύτερα τέτοια πράγματα από το σύνταγμα να μην μπορούσαν να έχουν καν τίτλο ιδιοκτησίας.

Επειδή δεν μπορούμε να κλείσουμε και τους δυο κλέφτες, δεν θα κλείσουμε και τον έναν γιατί σε προσωπικό επίπεδο τον αδικούμαι;

για τον εφραίμ περιμένω απο εσας στοιχεία που να δικαιολογούν την φυλάκιση του(ως πολίτη).
όχι μαλακίες εναντίων του εκκλησίας και των παπάδων..
Αυτό είναι το πρόβλημα μας. Ότι δεν έχουμε στοιχεία και ότι αυτοί έχουν στοιχεία. Έχουν στοιχεία ότι τους ανήκουν λίμνες. Η εκκλησία με το όποιος-έχει-δυο-χιτώνες-δίνει-τον-έναν έχει τίτλους ιδιοκτησίας από λίμνες. Συγνώμη που δεν κατοχυρώσαμε το δικαίωμα μας να πηγαίνουμε σε λίμνες.

PS: Ούτε το δικαίωμα στο να αγαπάμε είναι κατοχυρωμένο. Μήπως να ανησυχούμε;

και ειδικά αφου ο μόνος που προφηλακίστηκε ήταν ο εφραίμ και ο κάθε εφραίμ, και όχι οι ηθικοί αυτουργοί.
gaspar, νομίζω πως βλέπεις εσύ φανατικά το θέμα και με κάνεις να υποστηρίζω τους πολιτικούς.
Από που και ως πού η εκκλησία να θέσει θέμα περί ιδιοκτησίας των λιμνών;
Κακώς κάποιοι, ίσως και όλοι, πολιτικοί παίξανε μαζί τους. Έγκλημα.

Ούτε η εκκλησία δεν είναι αθώα όμως. Αν ήταν αθώα, θα είχε εξοργιστεί μαζί με το λαό. Τι σημαίνει ότι ο Εφραίμ είναι αθώος; Ότι καλώς έχει στα χέρια του συγκεκριμένους τίτλους ιδιοκτησίας; Επειδή η εκκλησία κάνει θεόπνευστο έργο, της ανήκει η γη;

Η εκκλησία έχει προσφέρει στο κράτος παραπάνω από το 75% της περιουσίας της. Παράλληλα έχει φτιάξει πάρα πολλά νοσοκομεία και σχολεία που αρκετοί το αγνοούν. Χιλιάδες άνθρωποι σιτίζονται καθημερινά χωρίς να χάνουν την αξιοπρέπεια τους με τις μεθόδους που εφαρμόζουν άλλοι φορείς.
Η εκκλησία μιλάει για όταν-έχω-δύο-χιτώνες-δίνω-τον-έναν, όχι για όταν-δύο-έχω-χιτώνες-δίνω-τον-έναν-και-περιμένω-δύο-ζευγάρια-σανδάλια-ρέστα

Στην τελική τι μου λες; Ότι δυο μαφιόζοι κάνουν συνεργασίες;
Και ο Ψωμιάδης της ΑΕΚ είμαι σίγουρος ότι τους "δικούς του" τους είχε happy. Είναι αθώος;

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=221796

Κάντε το κόπο να δείτε το παραπάνω video. Το σκάνδαλο ήταν μια σκευωρία του alpha εναντίον της κυβέρνησης Καραμανλή, που το εκμεταλεύτηκε ο Παπανδρέου για να ρίξει την Ν.Δ. Ο λαός έπεσε στη παγίδα της προπαγάνδας της αριστεράς. Η ιστορική μονή του βατοπεδίου, ο ηγούμενος εφραίμ, η ίδια η εκκλησία, ο Ρουσόπουλος κ.α. πέσανε θύματα αυτή της προπαγάνδας. Ο γέροντας Εφραίμ όχι μόνο δεν πρέπει να προφυλακιστεί (εντελώς αντισυνταγματικό) αλλά και να ζητήσει αποζημείωση για τον άδικο διασυρμό που υπαίστει. Πραγματικά κρίμα γιατί η εκκλησία προσφέρει τεράστιο κοινωνικό έργο που δεν διαφημίζεται πουθενά και τη ζωή των μοναχών της μονής οι κοινοί θνητοί δεν μπορούν να την αντέξουν.

Και κάτι τελευταίο ο βασικό κατήγορος για την υπόθεση που κρίνετε προφυλακιστέος ο γέροντας είναι ο Γιώργος Πεταλωτής. Ψηφίστε τον στις επόμενες εκλογές.
Και το συμπέρασμα σου ποίο είναι; ότι όλοι είναι αθώοι επειδή αυτός που τα έβγαλε στην φόρα τα κίνητρα του είναι μεμπτά;
Εσένα, ποία είναι τα κίνητρα σου και λες τα παραπάνω;

Αυτό έκανε πάντως. Για το καλό της εκκλησίας και της θρησκείας τα έκανε όλα, είμαι σίγουρος. Και το πρόβλημα αυτό είναι. Ότι ότι έκανε, το έκανε για το καλό της εκκλησίας και όχι των ανθρώπων.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μα εκεί καταλήγουν όλα:

Λογική vs Πίστη!
Σαφώς και είναι και μια νίκη των άθεων. Νίκη, όχι μάχη. Η μάχη γίνονταν ότι όταν οι άθεοι υποστήριζαν εδώ και πολύ χρόνο ότι ξέρεις θεός όχι δεν βοηθάει τους ανθρώπους αλλά και λογικά δεν υπάρχει. Τώρα ο χρόνος τους απέδειξε αυτό το επιχείρημα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:26, 27-12-11:

Μην εισαι και τοσο σιγουρος...ειδαμε και τι γινοταν οταν θελανε να ανεγειρουν τζαμι στην αθηνα...Ανεξιθρησκεια δεν σημαινει μονο να μπορεις να πιστευεις σε οποιον θεο θελεις...Αλλα και την απαλλαγη προκαταληψεων απεναντι σε αλλοθρησκους..
Αν θέλουν να φτιάξουν τζαμί ας μαζέψει η κοινότητα τους χρήματα και να το φτιάξει. Όχι με έξοδα του ελληνικού κράτους.

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Πρωτα απο ολα ειμαι ιδιαιτερος χαρουμενος για το γεγονος οτι οι περισσότεροι πραγματι επιθυμουν να ΠΛΗΡΩΣΕΙ(εστω και προφυλακιση σημαινει οτι πιθανων να διαφυγει απο την χωρα καθως και οτι δεν ειναι άθικτος,δλδ,καμια επιπτωση περα απο τον χρονο που δαπανα με τον δικηγορο του( για τα οσα εκανε ο Εφραιμ και δεν εχουν ''θρησκευτικους ενδιασμους''...
Ο Εφραίμ θα αθωωθεί. Το κατηγορητήριο μπάζει από παντού. Από τους 30 κατηγορούμενους αυτόν κρίνανε οι δικαστές επικίνδυνο. Το ότι μια μερίδα του κόσμου είναι εξαιτίας της επιρροής των ΜΜΕ. Δες το βιντεάκι που παρέθεσα σε προηγούμενο post για να καταλάβεις τι παίχτηκε.

1.ειλικρινα απο ολα οσα εχει πει η αριστερα επι του θεματος σε αυτο θα μείνεις;;Δλδ σοζ αλλα ο Θεος δεν θελει να δινουν φορολογια οι εκκλησιες για τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ περιουσιες τους;;;
Τα ακίνητα της εκκλησίας φοφολογούνται όπως όλα τα υπόλοιπα ακίνητα. Οι ναοί πολύ σωστά δεν φορολογούνται.

Δεν ειναι μυθος,δινει υπερβολικα πολυ λιγα...ε οκ νομιζω αυτο ουτε εσυ το πιστευεις...επισης και σισιτια αλλα και τι με αυτο;;;
Όλα τα σχολεία και τα νοσοκομείου που έχουν την ονομασία έχουν την ονομασία Αγιος/α "Τάδε" είναι προσφορά της εκκλησίας προς τους πολίτες. Ας καταρρεύσουν κάποιοι μύθοι δημιουργήματα των ΜΜΕ επιτέλους.

Πλήθος κόσμου αποχαιρετά τον ηγούμενο κατά την αναχώρηση του από το Άγιο όρος. Φωτογραφία newsit.gr

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 18:42, 27-12-11:

Ούτε η εκκλησία δεν είναι αθώα όμως. Αν ήταν αθώα, θα είχε εξοργιστεί μαζί με το λαό. Τι σημαίνει ότι ο Εφραίμ είναι αθώος; Ότι καλώς έχει στα χέρια του συγκεκριμένους τίτλους ιδιοκτησίας; Επειδή η εκκλησία κάνει θεόπνευστο έργο, της ανήκει η γη;
το πόσο σωστό ή χριστιανικό είναι η ορθόδοξη εκκλησία να έχει ιδιοκτησίες δέν έχει να κάνει με το θέμα.
άποψη μου έιναι οτι δέν θα έπρεπε να έχει, ούτε οι ιερείς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι..
για να λέμε όλη την αλήθεια όμως, η εκκλησία δέν θα ήταν δυνατόν να υποστηρίξει κάποιο οργανωμένο φιλανθρωπικό έργο, κοιτώνες βοήθειας συσσίτια κτλ χωρίς αυτα τα έσοδα.

εκτός αυτού, η εκκλησία δέν ήταν πάντα ενωμένη με το κράτος. Επιβίωσε πολλά χρόνια απο μόνη της χάρη σε αυτην την περιουσία.
το να κατέχει περιουσία μπορεί να μήν είναι απόλυτα χριστιανικό, οι τελευταίοι όμως που θα έπρεπε να τους νοιάζει το πως λειτουργεί η εκκλησία με την περιουσία της είναι οι άθεοι...
είδα εδώ μέσα πολλούς άθεους να μας κάνουν μαθήματα χριστιανισμού.
ο εφραίμ δικάζετε απο το κοσμικό κράτος, γιατί δέν είναι σωστός χριστιανός?

καλώς ή κακώς η εκκλησία ως οργανισμός κατέχει οικόπεδα σπίτια κτλ. την λίμνη την είχε απο τα βυζαντινά χρόνια, και την ιδιοκτησία επικύρωσαν και οι Οθωμανοί αργότερα.
έχει την λίμνη για εκατοντάδες χρόνια, πράγμα όμως που σύμφωνα με το ελληνικό δίκαιο είναι παράνομο(κατοχή ακτής απαγορεύεται), και όμως που το ίδιο το κράτος αναγνώρισε ώς νόμιμη ιδιοκτησία της μονής και τελικά έκανε την ανταλλαγή..

για να στηριχθεί η προφυλάκηση, το βασικό ήταν οτι ο εφραίμ ήταν ύποπτος φυγής..
το πιστεύει κανείς αυτό? να φύγει να πάει που?

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:11, 27-12-11:

το πόσο σωστό ή χριστιανικό είναι η ορθόδοξη εκκλησία να έχει ιδιοκτησίες δέν έχει να κάνει με το θέμα.
Αυτό είναι το θέμα. Κατά πόσο έγκλημα είναι να έχει τους συγκεκριμένους, νόμιμους, τίτλους ιδιοκτησίας.

η εκκλησία δέν θα ήταν δυνατόν να υποστηρίξει κάποιο οργανωμένο φιλανθρωπικό έργο, κοιτώνες βοήθειας συσσίτια κτλ χωρίς αυτα τα έσοδα.
Οκ, μαζί σου δεν είναι δυνατόν. Ας μην το κάνει. Αυτή θέλει να μας βοηθάει. Δεν της το ζητήσαμε ή της το απαιτήσαμε.
Δεν είμαστε πρόθυμοι να της δώσουμε ότι ζητάει έτσι ώστε να μας βοηθάει. Κρίνουμε ότι το κόστος είναι πολύ υψηλό για την βοήθεια της.

εκτός αυτού, η εκκλησία δέν ήταν πάντα ενωμένη με το κράτος. Επιβίωσε πολλά χρόνια απο μόνη της χάρη σε αυτην την περιουσία.
1. Όντως δεν ήταν πάντα ενωμένη με το κράτος. Κάποτε ήταν το ίδιο το κράτος.
2. Ας επιβίωνε και άλλα τόσα μόνη της. Αυτή επιμένει ότι μπορεί να βοηθήσει με το έργο της στο να επιβιώνει καλύτερο το ο άνθρωπος. Γιατί να νοιαστούμε για την επιβίωση της;

Ώρες ώρες στην σχέση λάου και εκκλησίας-θρησκείας αναρωτιέμαι ποίος είναι ο "ζητιάνος"

οι τελευταίοι όμως που θα έπρεπε να τους νοιάζει το πως λειτουργεί η εκκλησία με την περιουσία της είναι οι άθεοι...
Το τελευταίο που έπρεπε να νοιάζει την εκκλησία είναι να μην ασχολείται με τις "ιδιοκτησίες" των άθεων.

Όχι, δικάζεται για το πόσο ηθικό είναι να απαιτεί να ισχύουν οι τίτλοι ιδιοκτησίας που έχει στα χέρια του. Αυτός το μπλέκει με το καλός χριστιανός.

καλώς ή κακώς η εκκλησία ως οργανισμός κατέχει οικόπεδα σπίτια κτλ. την λίμνη την είχε απο τα βυζαντινά χρόνια, και την ιδιοκτησία επικύρωσαν και οι Οθωμανοί αργότερα.
Μιλάμε για την Ελλάδα. Δεν μας νοιάζει τι επικύρωσαν οι Οθωμανοί. Για αυτό εξάλλου διώχτηκαν από την Ελλάδα.

έχει την λίμνη για εκατοντάδες χρόνια, πράγμα όμως που σύμφωνα με το ελληνικό δίκαιο είναι παράνομο(κατοχή ακτής απαγορεύεται), και όμως που το ίδιο το κράτος αναγνώρισε ώς νόμιμη ιδιοκτησία της μονής και τελικά έκανε την ανταλλαγή..
Καταρχάς σε θεωρητικό επίπεδο, δικαιοσύνη και κράτος είναι κάτι διαφορετικό. Αλλά όπως και να έχει, κάνεις δεν αρνήθηκε την ένοχη εμπλοκή του κράτους. Και το κράτος και η εκκλησία είναι, ίσως και εξίσου, ένοχοι και το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

για να στηριχθεί η προφυλάκηση, το βασικό ήταν οτι ο εφραίμ ήταν ύποπτος φυγής..
Και ένας έμπορος ναρκωτικών κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει να πάει πουθενά άλλου αλλά προφυλακίζεται

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 19:14, 27-12-11:

άποψη μου έιναι οτι δέν θα έπρεπε να έχει, ούτε οι ιερείς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι..
για να λέμε όλη την αλήθεια όμως, η εκκλησία δέν θα ήταν δυνατόν να υποστηρίξει κάποιο οργανωμένο φιλανθρωπικό έργο, κοιτώνες βοήθειας συσσίτια κτλ χωρίς αυτα τα έσοδα.

το να κατέχει περιουσία μπορεί να μήν είναι απόλυτα χριστιανικό, οι τελευταίοι όμως που θα έπρεπε να τους νοιάζει το πως λειτουργεί η εκκλησία με την περιουσία της είναι οι άθεοι...
είδα εδώ μέσα πολλούς άθεους να μας κάνουν μαθήματα χριστιανισμού.
Μα τι είναι αυτά που λες;
Ποια φιλανθρωπικά έργα ρε;
Καλά σοβαρά μιλάς τώρα;
Αν η εκκλησία όντως στήριζε τους φτωχούς και τους άπορους από την περιουσία της,τότε θα είχε μειωθεί το ποσοστό ανθρώπων με τέτοιες ανάγκες και δε θα είχαμε 30κ άστεγους!
Αλλά όχι,η εκκλησία δίνει πενταροδεκάρες,γιατί πρέπει να αγοραστεί ο βαρύς,χρυσός σταυρός,οι μερτσέντες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Εξ'ου και οι έρανοι,και τα παγκάρια,και τα κεριά και και και...Εγώ,εσύ,αυτοί στηρίζουμε τα φιλανθρωπικά τους έργα.Ο εθελοντισμός στηρίζει τα συσσίτια.
Όχι οι παπάδες [και ναι υπάρχουν εξαιρέσεις,δεκτόν]

Επίσης στη δημοκρατία σας έχω,έχει,έχουμε το δικαίωμα όλοι να εκφράζουμε τη γνώμη μας [αλλά με το τακτ της γνώσης]
Οπότε δε θα έρθεις εσύ τώρα να μας πεις ποιος μπορεί να πει τι.
Τέλος να προσθέσω πως από τη στιγμη που είναι ΔΥ,πληρώνονται από το κράτος οπότε εμπλέκονται με το όλο σύστημα.Τουτέστιν..φιλαράκι θα λέω ό,τι θέλω γι'αυτόν που πληρώνω από τους φόρους μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:33, 27-12-11:

Ηθελα να ηξερα για ποια φιλανθρωπικα εργα της εκκλησιας μιλουν ορισμενοι.Βρε..ειστε με τα καλα σας;Εκτος του οτι κανει απειροελαχιστα πραγματα...ακομα ΚΑΙ αυτα..ειναι δωρεες ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ.ΤΙΠΟΤΑ απο την δικια της ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιουσια δεν χαραμιζει για φιλανθρωπικα εργα...ισα ισα,που η εκκλησια εχει γινει μια τεραστια μπιζνα..οπου τα κερδη τους ομως ΔΕΝ πανε σε φιλανθρωπιες,αλλα στους ιδιους.Ξεχασατε το τεραστιο κομποδεμα που ειχε για τα γηρατεια του...ενας μητροπολιτης(δεν θυμαμαι ονομα..σχωρα με θεε μου.. )
Εγω αυτο που βλέπω παντως ειναι το εξης.Ο ελληνας..βριζει και κατακρινει τα λαμογια,ΜΟΝΟ ομως οταν αυτα..δεν τα συμπαθει.Σε αυτους που συμπαθουμε(σε εισαγωγικα το ΜΕ),τους δικαιολογουμε..κια μαλιστα τους λεμε και ,μπραβο κιολας πολλες φορες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:37, 27-12-11:

Ποια φιλανθρωπικά έργα ρε;
χωρις τα ιδρυματα της εκκλησιας ποσες χιλιαδες -ελληνες και αλλοδαποι-θα πεινουσαν τωρα,ποσες κακοποιημενες γυναικες δεν θα ειχαν που να πανε κλπ

οτι θα μπορουσε να κανει περισσοτερα ναι,οτι πολλα γινονται συνηθως απο τοπικες ενοριες και οχι απο την κεντρικη εκκλησια

αλλα κανει αυτα που θα επρεπε να κανει το κρατος,,μη γελιομαστε..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:50, 27-12-11:

Αν θέλουν να φτιάξουν τζαμί ας μαζέψει η κοινότητα τους χρήματα και να το φτιάξει. Όχι με έξοδα του ελληνικού κράτους.
δεν συμφωνω με αυτο εστω καποια βοηθεια απο το κρατος την θελουν και περα απο αυτο αν σκεφτεις ποσα ατομα ειναι δεν ειναι λαθος το επιχειρημα.Επισης,θεωρω οτι θα ηταν καλη λυση απλα οχι ενα μεγαλο αλλα αρκετα μικρα ωστε να αποφευχθεί ο κινδυνος γκετοποίησης...

Ο Εφραίμ θα αθωωθεί. Το κατηγορητήριο μπάζει από παντού. Από τους 30 κατηγορούμενους αυτόν κρίνανε οι δικαστές επικίνδυνο. Το ότι μια μερίδα του κόσμου είναι εξαιτίας της επιρροής των ΜΜΕ.
καλα οκ αυτο μην το δέσεις και κομπο και φυσικα ακομα και αν αθωωθει(το οποιο οπως εχει τελικα εξελιχθεί η ολη ιστορια δεν το θεωρω σωστο αλλα θα δείξει η δικαιοσύνη) δεν παυει να εχει ηδη γινει ενα βαθυ πληγμα στις εκκλησιες και τα οποια αρνητικα εχουν....
Δες το βιντεάκι που παρέθεσα σε προηγούμενο post για να καταλάβεις τι παίχτηκε.
να πω την αληθεια δεν το ειδα ολο αλλα το 1ο 15λεπτο περιπου(πολυ μεγαλο).Δεξιες αποψεις απο ενα δεξιο καναλι κατ'εμε...Αφου σου αρεσουν τοσο τα video λοιπον...(ασχετως της τρομερης προπαγανδας του ΣΥΡΙΖΟλαζοπουλου,εχει δικιο...)
Εχει τελειωσει το Βυζαντιο...

Οι ναοί πολύ σωστά δεν φορολογούνται.
δεν συμφωνω, αλλα, περα απο αυτο εχουν πολλα ''ελαφρυτικα'' κυριως σε ο,τι αφορα την ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ της δεν ειναι τοσο καθαρο το τοπιο οσο νομιζεις...
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ φορους για τα οικοπεδα...

Όλα τα σχολεία και τα νοσοκομείου που έχουν την ονομασία έχουν την ονομασία Αγιος/α "Τάδε" είναι προσφορά της εκκλησίας προς τους πολίτες. Ας καταρρεύσουν κάποιοι μύθοι δημιουργήματα των ΜΜΕ επιτέλους.
ναι οκ κανενας δεν λεει οτι δεν εχει κανει εργο αλλα σαφως εχουν φαγωθει πολλα περισσοτερα,οχι απο ολους αλλα δυστυχώς απο την πλειοψηφια...Γενικα η ολη διαδικασια με την οποια αναδιανέμονται τα χρηματα που συλλεγει η εκκλησια εχει πολλα προβληματα και εκει μαλιστα παρατηρουνται οι -πολλες- παρατυπιες που γινονται....

Πλήθος κόσμου αποχαιρετά τον ηγούμενο κατά την αναχώρηση του από το Άγιο όρος. Φωτογραφία newsit.gr[/QUOTE]
ε ναι οκ πιο ειναι το επιχειρημα;;;οριστε και μια φωτογραφια του σακι που φευγει απο συναυλια,πιο πολυ κοσμο εχει,ελεος,μα το θεο αν δεν ηταν ανθρωπος της εκκλησιας ουτε τους μισους ενδιασμους δεν θα ειχες...
ε οκ εχεις δικιο αλλα τωρα ειναι καιρος αυτο να σταματησει...

παντου,ειλικρινα αυτη ειναι η ερωτηση σου;;δλδ τι θες να του βρουμε και ελαφρυντικά;;;αυτοι ΔΕΝ ειναι ανθρωποι της εκκλησιας ή τουλαχιστον οπως την εχω εγω στο μυαλο μου.Ατομα σαν αυτα αμαυρωνουν την εικονα της και θα επρεπε να ντρεπεσαι που τα στηριζεις, φανατικά,με παρωπίδες και λαβαρο τα ρασα...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:52, 27-12-11:

Αν θέλουν να φτιάξουν τζαμί ας μαζέψει η κοινότητα τους χρήματα και να το φτιάξει. Όχι με έξοδα του ελληνικού κράτους.[....]
Αν θελετε να φτιαξετε εκκλησιες μαζεψτε χρηματα και φτιαξτε τα...Οχι με εξοδα του ελληνικου κρατους....

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:57, 27-12-11:

Αν θελετε να φτιαξετε εκκλησιες μαζεψτε χρηματα και φτιαξτε τα...Οχι με εξοδα του ελληνικου κρατους....
ακριβως,αν και νομιζω κανουμε κυκλους ορισμενες φορες,εχει πλακα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:04, 27-12-11:

Ο εφραιμ,προφυλακιζεται..οχι σαν υποπτος φυγης,αλλα σαν υποπτος για υποτροπιασμο παλι στις ιδιες πραξεις.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:19, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Σαφώς και είναι και μια νίκη των άθεων. Νίκη, όχι μάχη. Η μάχη γίνονταν ότι όταν οι άθεοι υποστήριζαν εδώ και πολύ χρόνο ότι ξέρεις θεός όχι δεν βοηθάει τους ανθρώπους αλλά και λογικά δεν υπάρχει. Τώρα ο χρόνος τους απέδειξε αυτό το επιχείρημα.

(Πῶς ἀλλιῶς νὰ σχολιάσῃς κάτι τέτοιο...)

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
καλα οκ αυτο μην το δέσεις και κομπο και φυσικα ακομα και αν αθωωθει(το οποιο οπως εχει τελικα εξελιχθεί η ολη ιστορια δεν το θεωρω σωστο αλλα θα δείξει η δικαιοσύνη) δεν παυει να εχει ηδη γινει ενα βαθυ πληγμα στις εκκλησιες και τα οποια αρνητικα εχουν....
Αὐτὸ εἶναι τὸ θέμα φίλε Alehunter. Δὲν εἶναι ἂν θὰ ἀθῳωθῇ ἢ ὂχι ὁ Εὐφραίμ. Εἶναι νὰ πολεμήσουμε ἀνελέητα καὶ χωρὶς οἶκτο τὴν Ἐκκλησία. Δὲ μᾶς νοιάζει ἂν θὰ χρησιμοποιηθοῦν θεμιτὰ ἢ ἀθέμιτα μέσα, ἀρκεῖ νὰ ἐπιτευχθῇ ὁ «σκοπός». Τὸ ὁποῖο πάντως δὲν εἶναι καθόλου ὀρθολογικὸ καὶ τὸ μόνο ποὺ βγάζει εἶναι μίσος καὶ ἐμπάθεια. Καὶ χαρακτηρίζει σαφῶς αὐτοὺς ποὺ χρησιμοποιοῦν αὐτὲς τὶς μεθόδους.

Ὁ καθένας πάντως θὰ κριθῇ γιὰ τὶς δικές του πράξεις. Οὔτε οἱ ἐνέργειες τοῦ Εὐφραὶμ δικαιώνουν ὅσους ἄδικα καὶ λυσσαλέα τοῦ ἐπιτίθενται, οὔτε τὸ ἀντίθετο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 27-12-11 στις 22:09. Αιτία: συμπλήρωση
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:13, 27-12-11:

Οι παραπάνω εκκλησιες φτιάχτηκαν με εράνους και προσπάθεις ορθοδόξων προσωπικοτήτων. Το Ελληνικό Δημόσιο οφείλει να συνεχίσει να πληρώνει τους μισθούς των ιερέων. Ο λόγος είναι ότι στο παρελθόν η εκκλησία μεγάλες παραχωρήσεων γης. Πριν το 1952 οι ιερείς δεν ήταν δημόσιοι υπάλληλοι.

Για την υπόθεση Εφραίμ δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα δικαιωθεί. Σε λίγο πλησιάζει προεκλογική περίοδος και το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να κερδίσει ψήφους από την αριστερή πτέρυγα. Σας το είπα και εχθές και σήμερα με επιβεβαιώνει ο Άδωνης. To ΠΑΣΟΚ βρίσκονται πίσω από όλα αυτά.

http://www.youtube.com/watch?feature...JZQoGgM#t=215s

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 27-12-11 στις 22:24.
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:18, 27-12-11:

Ποιος σου είπε

Οι παραπάνω εκκλησιες φτιάχτηκαν με εράνους και προσπάθεις ορθοδόξων προσωπικοτήτων. Το Ελληνικό Δημόσιο οφείλει να συνεχίσει να πληρώνει τους μισθούς των ιερέων. Ο λόγος είναι ότι στο παρελθόν η εκκλησία μεγάλες παραχωρήσεων γης. Πριν το 1952 οι ιερείς δεν ήταν δημόσιοι υπάλληλοι.
Το ελληνικο δημοσιο δεν οφειλει τιποτα....Και γιατι να εχει εκτασεις η εκκλησια??? Με τα επουρανια ασχολειται...τι τις θελει τις μπιζνες??

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:22, 27-12-11:

Το ελληνικο δημοσιο δεν οφειλει τιποτα....Και γιατι να εχει εκτασεις η εκκλησια??? Με τα επουρανια ασχολειται...τι τις θελει τις μπιζνες??
H εκκλησία σπαταλά ότι χρειάζεται για τις λειτουργικές της ανάγκες και το υπόλοιπο πάει στο λαό.

http://www.pentapostagma.gr/2010/12/blog-post_9153.html

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ο εφραιμ,προφυλακιζεται..οχι σαν υποπτος φυγης,αλλα σαν υποπτος για υποτροπιασμο παλι στις ιδιες πραξεις.
Αυτό είναι πιο χαζή αφορμή από τη φυγή.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:28, 27-12-11:

H εκκλησία σπαταλά ότι χρειάζεται για τις λειτουργικές της ανάγκες και το υπόλοιπο πάει στο λαό.

Αφου νοιαζεται τοσο πολυ για τον λαο...Ας λιωσει τα χρυσαφικα που φορανε λες και ειναι ραπερς...Να πουλησουν και τις λιμο...Και ας κανουν πραγματικο εργο...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 22:41, 27-12-11:

Δεν είπες τίποτα διαφορετικό. Τα ελληνικά δικαστήρια (από τις σπάνιες στιγμές που δεν αφήνουν τα λαμόγια να κυκλοφορούν ελεύθερα) αποφάσισαν ότι ο συγκεκριμένος πρέπει να προφυλακιστεί για μια σειρά από κατηγορίες για αξιόποινες πράξεις και το βασικό επιχείρημα είναι ότι μόνο ο καημένος την πλήρωσε.

Αυτή η τρομακτική υπεράσπιση του λαμόγιου μόνο και μόνο επειδή φορά ράσα είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτή η ατιμωρησία. Για μια σειρά από ενέργειες που προσβάλλουν το κράτος δικαίου εθελοτυφλούμε επειδή αφορά ένα χώρο τον οποίο υπερασπιζόμαστε (εκκλησία, ιδεολογίες, συνδικάτα, κυβερνητικά κόμματα κτλ).

Και μετά απορούμε γιατί φτάσαμε εδώ, μα γιατί υπερασπιζόμαστε τα καθάρματα που κερδίζουν από τις κομπίνες που φτιάχνουν στις πλάτες του κράτους και των φορολογουμένων.

Βρε το καημένο τον Εφραίμ είναι αρρωστούλης συμπτωματικά αφότου έγινε γνωστή η απόφαση για την προφυλάκιση του.
φαντα επαναλαμβανω οτι απ'ολο αυτο το σκανδαλο ουδεις αλλος εκληθει να πληρωσει εκτος του αναφερομενου. με ποιους γιναν οι συμφωνιες? ποιοι ελαβαν μερος? ολα μονος του τα εκανε? οι πολιτκες ευθυνες που βρισκονται? τοσο αθωα και χαζα ειναι οι πολιτικοι που τους ξεγελασε ολους ο εφραιμ? αν και δεν αμφιβαλω για το χαζα, πολλακις το απεδειξαν.

επισης η ενσταση μου αν θελεις ειναι ως προς τη προφυλακιση του και το ολο χολλυγουτιανο του πραγματος. αν και δεν ειμαι νομικος υποθετω οτι για να προχωρησει η δικαιοσυνη σε κατι τετοιο θεωρει οτι ειναι 'επικινδυνος' για να διαφυγει ή να κανει κι αλλες αξιοποινες πραξεις. ενω ειναι στο αγιο ορος οι αστυνομικοι να ελεγχουν αυτοκινητα μπας και φυγει. ε σορρυ αλλα πολυ χολλυγουντ το εχουν κανει το θεμα. αν ηθελε να μην τον πιασουν πηγαινε μια βολτουλα στη Σιβηρια οταν ηταν εκει και αντε βρες τον. και ξαναλεω δεν εχω δει να κανουν ετσι για κανενα αλλο εκ των υπευθυνων για το σκανδαλο το συγκεκριμενο, ουτε και για αλλο σκανδαλο. (μακαρι να αρχισουν σιγα σιγα θα το χαρω πολυ)

τελος να αναφερω οτι δεν εχει να κανει με το ρασο η δικη μου τουλαχιστον παρεμβαση στο θεμα. εχω μαθει απο πολυ μικρη να ξεχωριζω την θρησκεια απο τους κληρικους. εξαλλου ξερω αρκετα καλα και εχω ζησει την ανθρωπινη φυση αλλα και την πνευματικη των ιερεων και των οσων ασχολουνται με τα εκκλησιαστικα γενικοτερα (και απλων ανθρωπων) οπως ξερω αρκετα καλα και εχω γνωρισει και την πολιτικη και δημοσια εξουσια σε ψηλα ποστα λογω καποιων συνθηκων και εχω αηδιασει οσο δεν μπορεις να φανταστεις ειδικα για τους δευτερους.

οποτε καταληγω στο να μην τσουβαλιαζω τα παντα, αν κατι δεν μου αρεσει σαν πραξη θα το πω ειτε αυτο ανηκει στην μια πλευρα ειτε στην αλλη.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:57, 27-12-11:

Αφου νοιαζεται τοσο πολυ για τον λαο...Ας λιωσει τα χρυσαφικα που φορανε λες και ειναι ραπερς...Να πουλησουν και τις λιμο...Και ας κανουν πραγματικο εργο...
Αυτα τα χρυσά είναι κειμήλια και τα περισσότερα έχουν ανεκτίμητη αξία. Είναι αντίστοιχο σαν να λες στο κράτος να πουλήσει την ακρόπολη για να πληρώσει τις συντάξεις. Έχεις δει παπά να κυκλοφορεί με χρυσά στους δρόμους; Δεν νομίζω μόνο στις τελετές.

Οι θρησκευτικοί ηγέτες δεν έχουν προσωπική περιουσία. Ο αδελφός του Χριστόδουλου όταν έφυγε ο αδελφός του δεν είχε που να μείνει. Ο Εφραίμ διαχειρίζεται την περιουσία της μονής όχι την προσωπική του.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 23:00, 27-12-11:

αυτο που περιγραφεις που και ποτε γινοταν ακριβως?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:06, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
αυτο που περιγραφεις που και ποτε γινοταν ακριβως?
Παντού και πάντοτε. Ο Χριστιανισμός είναι η θρησκεία με το σύνθημα Αγαπάτε αλλήλους.

Πάντως έχει πλάκα η κυβέρνηση. Βάλανε 7 περιπολικά να περιφρουρούν τον Εφραίμ. Ούτε ο Παλαιοκώστας να τανε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:11, 27-12-11:

Ούτε ο Παλαιοκώστας να τανε.
ουτε τον Μαντελη και το χριστοφορακο δεν συλλαβανε ετσι...

η δικαιοσυνη φωναζει για την ανεξαρτησια της ,,αυτο ειναι το γελοιο..τη στιγμη που ουτε αγγιζουν ζιμενς τσοχατζοπουλους σημιτηδες κλπ πολιτικους

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 23:18, 27-12-11:

Παντού και πάντοτε. Ο Χριστιανισμός είναι η θρησκεία με το σύνθημα Αγαπάτε αλλήλους.

Πάντως έχει πλάκα η κυβέρνηση. Βάλανε 7 περιπολικά να περιφρουρούν τον Εφραίμ. Ούτε ο Παλαιοκώστας να τανε.
απλα πλεον για εμενα η εκκλησια και ο Χριστιανισμος ειναι 2 εντελως ασυνδετα πραγματα..μπορειτε καποτε το συνθημα να ηταν αγαπατε αλληλους..τωρα πλεον δεν ειμαι σιγουρος

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:59, 27-12-11:

Αυτα τα χρυσά είναι κειμήλια και τα περισσότερα έχουν ανεκτίμητη αξία. Είναι αντίστοιχο σαν να λες στο κράτος να πουλήσει την ακρόπολη για να πληρώσει τις συντάξεις. Έχεις δει παπά να κυκλοφορεί με χρυσά στους δρόμους; Δεν νομίζω μόνο στις τελετές.
Ε αν ειναι δυνατον..να συγκρινουμε την ακροπολη..με τα κοσμηματα...τι αλλο θα ακουσουμε;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:03, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς

(Πῶς ἀλλιῶς νὰ σχολιάσῃς κάτι τέτοιο...)

Αὐτὸ εἶναι τὸ θέμα φίλε Alehunter. Δὲν εἶναι ἂν θὰ ἀθῳωθῇ ἢ ὂχι ὁ Εὐφραίμ. Εἶναι νὰ πολεμήσουμε ἀνελέητα καὶ χωρὶς οἶκτο τὴν Ἐκκλησία. Δὲ μᾶς νοιάζει ἂν θὰ χρησιμοποιηθοῦν θεμιτὰ ἢ ἀθέμιτα μέσα, ἀρκεῖ νὰ ἐπιτευχθῇ ὁ «σκοπός». Τὸ ὁποῖο πάντως δὲν εἶναι καθόλου ὀρθολογικὸ καὶ τὸ μόνο ποὺ βγάζει εἶναι μίσος καὶ ἐμπάθεια. Καὶ χαρακτηρίζει σαφῶς αὐτοὺς ποὺ χρησιμοποιοῦν αὐτὲς τὶς μεθόδους.

Ὁ καθένας πάντως θὰ κριθῇ γιὰ τὶς δικές του πράξεις. Οὔτε οἱ ἐνέργειες τοῦ Εὐφραὶμ δικαιώνουν ὅσους ἄδικα καὶ λυσσαλέα τοῦ ἐπιτίθενται, οὔτε τὸ ἀντίθετο.
ok ισως να ειναι υπερβολικη η πραξη αλλα σιγουρα ειναι ακομα πιο υπερβολικη η αντδραση...

Για την υπόθεση Εφραίμ δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα δικαιωθεί. Σε λίγο πλησιάζει προεκλογική περίοδος και το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να κερδίσει ψήφους από την αριστερή πτέρυγα. Σας το είπα και εχθές και σήμερα με επιβεβαιώνει ο Άδωνης. To ΠΑΣΟΚ βρίσκονται πίσω από όλα αυτά.

http://www.youtube.com/watch?feature...JZQoGgM#t=215s
[/FONT]
ειλικρινα τα επιχειρηματα σου ειναι τα λογια ενος ΦΑΣΙΣΤΑ;;αντε και σε χουντικους (βοριδης)απο αυριο...

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ουτε τον Μαντελη και το χριστοφορακο δεν συλλαβανε ετσι...
συμφωνω αλλα δεν γινεται να οριονται ολοι απλα και μονο επειδη επιασαν τους μισους κλεφτες

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
απλα πλεον για εμενα η εκκλησια και ο Χριστιανισμος ειναι 2 εντελως ασυνδετα πραγματα..μπορειτε καποτε το συνθημα να ηταν αγαπατε αλληλους..τωρα πλεον δεν ειμαι σιγουρος
σε αυτο συμφωνω και το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι η εκκλησια εφερε σε τελμα αυτη την σχεση...

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:21, 28-12-11:

Οι θρησκευτικοί ηγέτες δεν έχουν προσωπική περιουσία. Ο αδελφός του Χριστόδουλου όταν έφυγε ο αδελφός του δεν είχε που να μείνει. Ο Εφραίμ διαχειρίζεται την περιουσία της μονής όχι την προσωπική του.
Τα σκεφτεσαι αυτα που λες ρε συ Φοκο η σου ξεφευγουν??? Εαν πουλουσαν ολο το χρυσο που εχουν...Δεν θα ειχαμε ουτε εναν αστεγο...
Η εκκλησια κανονικα δεν θα επρεπε να εχει περιουσια....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:35, 28-12-11:

Η εκκλησια κανονικα δεν θα επρεπε να εχει περιουσια....
+1 enough is enough,ΟΛΟΙ ειμαστε στο λακο ΟΛΟΙ πρεπει να πληρωνουμε/σουμε.-

Υ.Γ.απαραδεκτο με θεματα οπως του Εφραιμ(και τους Τουρκους που καποτε μας εκαψαν τα δαση) εχουν ΞΕΧΑΣΤΕΙ τα σοβαρα θεματα που μας καινε τωρα,τα οικονομικά και εχω αρχισει να εκνευριζομαι(προβοκάτσια)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:45, 28-12-11:

Ο Εφραίμ διαχειρίζεται την περιουσία της μονής όχι την προσωπική του.
χεχεχεχχεχεχε...αυτο..ειναι ανεκδοτο..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους