Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο ένας πλάι στον άλλον..

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:58, 29-09-07:

"Δραματικό τέλος έδωσε στη ζωή ο Γάλλος φιλόσοφος Αντρέ Γκορζ. Ο 84χρονος φιλόσοφος αυτοκτόνησε μαζί με τη σύντροφό του, η οποία έπασχε από ανίατη ασθένεια στην κατοικία τους στο Βοσνόν. Τα πτώματα βρέθηκαν το ένα πλάι στο άλλο, ενώ δίπλα τους βρέθηκαν γράμματα προς τους οικείους τους. Μάλιστα, προ ημερών ο Γκορζ εκμυστηρεύθηκε σε στενή φίλη ότι τον προβλημάτιζε πολύ η ραγδαία επιδείνωση της υγείας της Ντορίν.

Για την «Ντορίν του» στο πρόσφατο βιβλίο «Ιστορία της Ντ., ιστορία μιάς αγάπης» ο Γκορζ είχε γράψει: «Μόλις συμπλήρωσες τα 82, όμορφη, χαριτωμένη, ποθητή. Ζούμε μαζί 58 έτη και σε αγαπώ σήμερα περισσότερο από ποτέ. Εσχάτως, σε ξαναερωτεύτηκα άλλη μια φορά και να γνωρίζεις, φέρω μέσα μου ένα 'κενό', το οποίο εντούτοις με κατακλύζει, και που ξεπερνιέται μόνον όταν σε αγκαλιάζω».

Με σόκαρε.. όντας 84 χρόνων πόσα χρόνια του έμεναν πια να ζήσει ακόμη χωρίς την Ντορίν του? Θα ήταν τόσο αβάσταχτη η απουσία της? Ή απλά δεν άντεχε να την βλέπει να βασανίζεται, η επί τόσα χρόνια αγαπημένη του, κι ήθελε να δώσει ένα τέλος? Ποια αγάπη είναι αυτή που οδηγεί σε μια τέτοια απόφαση?

Διαβάζοντας τα λόγια αγάπης που της έγραψε, μετά από 58 χρόνια, δεν αισθάνεστε «λιγότεροι», «μικρότεροι» συγκριτικά με όλα αυτά (τα αισθηματικά) που κατά καιρούς μας προβληματίζουν? Ή είμαι μόνο εγώ που με θλίβει βαθειά, όχι η αυτοκτονία – δολοφονία αλλά η διαπίστωση της ύπαρξης μιας τέτοιας αγάπης? Πείτε! Υπάρχει? Ποια αγάπη είναι αυτή?"

Είναι από άλλο φόρουμ και μου το έδειξε η Vkey, αλλά δεν μπορούσα παρά να το μεταφέρω αυτούσιο. Συγκινήθηκα κι ένιωσα τόσο μικρή..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 14:00, 29-09-07:

ναι υπαρχει καγιρι μου εγω το πιστευω ακραδαντα αυτο
ειναι θεμα τυχης να σου συμβει ετσι κατι τετοιο...αλλα ναι συμβαινει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:18, 29-09-07:

Μια χαρά το βρίσκω. Δική τους ήταν η απόφαση άλλωστε.
Βέβαια, κρίμα που εφόσον αγαπιόντουσαν τόσο αναγκάστηκαν να κάνουν κάτι τέτοιο. Ίσως φοβόντουσαν ένα διαφορετικό τέλος (του να φύγει κάποιος από τους δύο πρώτος και να μείνει ο άλλος μόνος).
Έζησαν χρόνια πάντως και αυτό είναι πολύ καλό.

Όλα - καλά και κακά- τελειώνουν κάποτε, τι να κάνουμε

Πιστεύω ότι υπάρχει τέτοια αγάπη - μακάρι όλοι να γίνουμε κάποτε πρωταγωνιστές μιας τέτοιας αγάπης

-petros

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:26, 29-09-07:

πολυ ωραιο το βρισκω μακαρι να υπαρχει τετεια αγαπη σε ολα τα ζευγαρια μεχρι τα γεραματα...

ο ανθρωπος απλα δεν αντεχε να βλεπει την γυναικα του να βασανιζετε αλλα δεν αντεχε κ την ζωη του χωρις αυτην...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 14:58, 29-09-07:

ανατρίχιασα μόλις το διάβασα από τη συγκίνηση....
υπάρχει ακόμα βρε παιδιά τέτοια αγάπη σε άτομα της ηλικίας μας? ή είναι κάτι που μπορούσαν παλιά οι άνθρωποι να νιώσουν???
δε ξέρω...εγώ έχω απογοητευτεί

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 15:42, 29-09-07:

Τερμάτισε τη δική του ζωή γιατί έλεγε καθαρά πως χωρίς την αγκαλιά της αισθάνονταν κενός. Και η κενότητα είναι ισοδύναμη με την ανυπαρξία.

Τώρα για το ερώτημά σου:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ποια αγάπη είναι αυτή που οδηγεί σε μια τέτοια απόφαση?

Διαβάζοντας τα λόγια αγάπης που της έγραψε, μετά από 58 χρόνια, δεν αισθάνεστε «λιγότεροι», «μικρότεροι» συγκριτικά με όλα αυτά (τα αισθηματικά) που κατά καιρούς μας προβληματίζουν? Ή είμαι μόνο εγώ που με θλίβει βαθειά, όχι η αυτοκτονία – δολοφονία αλλά η διαπίστωση της ύπαρξης μιας τέτοιας αγάπης? Πείτε! Υπάρχει? Ποια αγάπη είναι αυτή?"

Είναι η αληθινή αγάπη. Δεν μπορώ να το εκφράσω αλλιώς.
Γιατί όμως λες πως σε θλίβει η ύπαρξη μιας τέτοιας αγάπης;
Εγώ χαίρομαι. Τέτοια παραδείγματα με κάνουν καλύτερο άνθρωπο.
Το αν συμφωνούμε ή όχι δεν έχει σημασία. Αυτό που έγινε είναι πολύ σπάνιο σήμερα, δεν έχουμε το δικαίωμα να το αποτρέψουμε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:09, 29-09-07:

Δεν το έγραψα εγώ Αρκτούρε αυτό το κομμάτι Προσωπικά δεν θλίβομαι από την ύπαρξη μιας τέτοιας αγάπης, θλίβομαι μόνο γιατί θεωρώ πως μια τέτοια αγάπη ποτέ δεν θα μου συμβεί εμένα (όχι σε ερωτικό επίπεδο έστω, η μαμά μου μ' αγαπάει ήδη έτσι).

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 16:41, 29-09-07:

και εγώ μπορεί να αυτοκτονούσα αν πέθαινε ο έρωτας της ζωής μου ή ήταν βαριά άρρωστός. βεβαία δεν θα το έκανα αν ήμουν 20 30 ή 60. πάντος πιστεύω πως από τα 60 και μετά ίσως να το έκανα.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 16:50, 29-09-07:

Δεν το έγραψα εγώ Αρκτούρε αυτό το κομμάτι Προσωπικά δεν θλίβομαι από την ύπαρξη μιας τέτοιας αγάπης, θλίβομαι μόνο γιατί θεωρώ πως μια τέτοια αγάπη ποτέ δεν θα μου συμβεί εμένα (όχι σε ερωτικό επίπεδο έστω, η μαμά μου μ' αγαπάει ήδη έτσι).
+1000

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 16:51, 29-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
και εγώ μπορεί να αυτοκτονούσα αν πέθαινε ο έρωτας της ζωής μου ή ήταν βαριά άρρωστός. βεβαία δεν θα το έκανα αν ήμουν 20 30 ή 60. πάντος πιστεύω πως από τα 60 και μετά ίσως να το έκανα.

δλδ?
η αγάπη είναι διαφορετική στα 20, 30, 60 κτλ?

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:04, 29-09-07:

όχι φυσικά

απλά στα όταν είσαι 20 σκέφτεσαι πως ακόμα δεν έχεις δει τιποτα... έχεις μπροστά σου άλλα 40 χρόνια... θες να κάνεις οικογένεια να ζήσεις με τον -την συντροφό σου.

στα 30 έχεις κάνει παιδί και αν σκεφτείς να αυτοκτονήσεις τότε καταστρέφεις και τη ζωή του μωρού σου.

στα 60 ίσως δεις εγγόνι.... αλλά και πάλι η καλή ζωή που μπορεί να κάνεις μπορεί να μην είναι πανω από 10-15 χρόνια. σκέψου πως αν είσαι 65 και πεθάνει ο συντροφός σου, έχεις πολλές πιθανότητες να πάθεις κατάθλιψη, να νιώθεις μοναξιά και να αρρωστήσεις στην ιδέα πως πια θα είσαι μόνος. σε αυτήν την ηλικία ουτε κάνεις ευκολα φιλίες, ουτε βρίσκεις εύκολα συντροφο, πέρα του ότι τρέχεις συνέχεια στα νοσοκομεία. εγώ αν ήμουν 65-70 και πέθαινε ο συντροφος μου μπορεί να μην ήθελα να συνεχίσω άλλο τη ζωή μου ΜΟΝΗ.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:45, 29-09-07:

Ή είμαι μόνο εγώ που με θλίβει βαθειά, όχι η αυτοκτονία ? δολοφονία αλλά η διαπίστωση της ύπαρξης μιας τέτοιας αγάπης? Πείτε! Υπάρχει? Ποια αγάπη είναι αυτή?"

Έχει να κάνει με τον άνθρωπο.

Αυτός πχ. Πόσες γυναίκες να αγάπησε στη ζωή του;

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 21:50, 29-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
όχι φυσικά

απλά στα όταν είσαι 20 σκέφτεσαι πως ακόμα δεν έχεις δει τιποτα... έχεις μπροστά σου άλλα 40 χρόνια... θες να κάνεις οικογένεια να ζήσεις με τον -την συντροφό σου.

στα 30 έχεις κάνει παιδί και αν σκεφτείς να αυτοκτονήσεις τότε καταστρέφεις και τη ζωή του μωρού σου.

στα 60 ίσως δεις εγγόνι.... αλλά και πάλι η καλή ζωή που μπορεί να κάνεις μπορεί να μην είναι πανω από 10-15 χρόνια. σκέψου πως αν είσαι 65 και πεθάνει ο συντροφός σου, έχεις πολλές πιθανότητες να πάθεις κατάθλιψη, να νιώθεις μοναξιά και να αρρωστήσεις στην ιδέα πως πια θα είσαι μόνος. σε αυτήν την ηλικία ουτε κάνεις ευκολα φιλίες, ουτε βρίσκεις εύκολα συντροφο, πέρα του ότι τρέχεις συνέχεια στα νοσοκομεία. εγώ αν ήμουν 65-70 και πέθαινε ο συντροφος μου μπορεί να μην ήθελα να συνεχίσω άλλο τη ζωή μου ΜΟΝΗ.
Σωστά. Απ'αυτή την άποψη, έχεις δίκιο.
Εγώ το βλέπω διαφορετικά (ότι είναι πάντα το ίδιο) λόγω υπερευαισθησίας μου .
Όπως κ να χει όμως, το να αυτοκτονήσει κάποιος είναι πολύ εγωιστικό...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:08, 29-09-07:

Η αγάπη μπορεί να οδηγήσει στα πάντα. Θεωρώ οτι αυτό που τους οδήγησε σε αυτήν την απόφαση πηγάζει από το γεγονός οτι αγαπούσαν τόσο πολύ ο ένας τον άλλον ώστε τελικά να είναι αυτό που λέμε δύο άνθρωποι σε ένα σώμα. Ήθελαν να φύγουν μαζί από τη ζωή και να φύγουν ευτυχισμένοι που έζησαν ο ένας δίπλα στον άλλο τόσα πράγματα.
Είναι πράγματι πολύ σπάνιο να υπάρξουν τέτοια συναισθήματα και μάλιστα αμοιβαία.

Υ.Γ. Όσο για το πότε αποφασίζει να φύγει κανείς από τη ζωή, πιστεύω οτι δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία. Νομίζω μάλιστα οτι όσο μεγαλύτερος είναι κάποιος τόσο πιο πολύ θέλει να ζήσει. Όταν έχεις φτάσει στα 60 (που πλέον δεν είσαι και ετοιμοθάνατος στα 60), θέλεις να ζήσεις και την τελευταία σου στιγμή.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 08:04, 30-09-07:

εγώ δεν θεωρώ εγωιστικό εκ μέρους κάποιου να θέλει να αυτοκτονήσει.

ο καθε ένας έχει δικαίωμα στη ζωή , αλλά και στο θάνατο.

αν δείτε την ταινία "η θάλασσα μέσα μου" -νομίζω αυτή είναι η ταινία-
θα καταλάβετε γιατί λέω πως όταν κάποιος θέλει να τελειώσει την ζωή του δεν πρέπι κανείς να τον αποτρέψει.
ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ να αυτοκτονήσει γιατί αγαπουσε πολύ τη ζωή του για να σκεφτεί πως θα ζουμε ακόμα λίγα χρόνια χωρίς τη συντροφιά της γυναίκας του.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:14, 30-09-07:

Με σόκαρε.. όντας 84 χρόνων πόσα χρόνια του έμεναν πια να ζήσει ακόμη χωρίς την Ντορίν του? Θα ήταν τόσο αβάσταχτη η απουσία της? Ή απλά δεν άντεχε να την βλέπει να βασανίζεται, η επί τόσα χρόνια αγαπημένη του, κι ήθελε να δώσει ένα τέλος? Ποια αγάπη είναι αυτή που οδηγεί σε μια τέτοια απόφαση?
Το τι πραγματικά σκεφτόταν δεν νομίζω ότι θα το μάθουμε ποτέ... ποιος ήταν ο λόγος...αλλά θέλω να πιστεύω ότι ήταν η αγάπη του γι' αυτή την γυναίκα...

Για εμένα είναι η απόλυτη αγάπη...είναι αυτή η αγάπη που διαβάζουμε στα μυθιστορήματα, στα ποιήματα και συναντάμε στα παραμύθια...
Νομίζω ότι μόνο αυτό τον ορισμό μπορώ να δώσω...και ότι μόνο αυτός ο ορισμός της ταιριάζει πραγματικά

Δεν ξέρω αν με θλίβε...σίγουρα με κάνει να ζηλεύω το ότι κάποιοι ένιωσαν τόσα πολλά...και έζησαν τόσα πολλά που αποφάσισαν όχι μόνο να ενωθούν στην ζωή αλλά και στο θάνατο....
Αν είναι κάτι που πρέπει να με θλίβει είναι ίσως γιατί μέχρι στιγμής εγώ δεν έχω νιώσει ούτε το 1/3 από αυτά που εκείνος περιγράφει για την γυναίκα του...κι ακόμα κι αν τα ένιωσα ήταν τόσο φευγαλέα που χάνουν αυτόματα την αξία τους...

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:22, 30-09-07:

Εντάξει, νόμισα πως το έγραψες εσύ.
Όντως είναι θλιβερό, αλλά μια τέτοια αγάπη στις μέρες μας όπως πολύ σωστά λες μόνο η μητρική μπορεί να είναι.
Το παράδειγμα όμως του ανθρώπου αυτού είναι μήνυμα ανθρωπιάς και αγάπης..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:02, 01-10-07:

Δεν ειναι ενα δειγμα "απολυτης αγαπης". Ουτε "πραγματικης αγαπης", ουτε εντυπωσιακο απο μονο του. Ειναι η αγαπη. Τελεία. Αυτο ονομαζεται αγαπη.

Απλα εμεις εχουμε αφησει τους εαυτους μας να απομακρυνθουμε τοσο πολυ απο το τι σημαινει να αγαπας και να νοιαζεσαι. Αυτη ειναι η αγαπη. Και ολα τα υπολοιπα που ζει πολυς κοσμος, απλα ΔΕΝ ειναι το real thing. Ειναι υποκαταστατα, ειναι ρηχα, ειναι προσεγγισεις, ειναι (κυριως) συμβιβασμοι, ειναι πλασματικά, ειναι συμφεροντα, ειναι ευσεβεις ποθοι.

Το ιδιο πραγμα θυμαμαι με τον παππου και τη γιαγια μου, και ελεγα απο μεσα μου, μακαρι να βρισκαμε ολοι κατι τετοιο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:02, 01-10-07:

βλέπω κάποιους από σας απογοητευμένους, πικραμένους, δύσπιστους στο αν υπάρχει τέτοια αγάπη, αν θα τη βρείτε κλπ....

Αν καταφέρετε και φτάσετε 80φεύγα και είσαστε 50φεύγα χρόνια με έναν άνθρωπο μαζί... ΤΙΠΟΤΑ άλλο να μην κάνετε και να μην λέτε εκτός του να μοιράζεστε πλάτη με πλάτη το ίδιο κρεβάτι, να είσαστε σίγουροι ότι δεν θα αντέχετε να ζήσετε χωρίς την δεύτερη πλάτη να σας πιάνει το μισό χώρο στο κρεβάτι.

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τη δύναμη των αισθημάτων καθώς και τα ίδια τα αισθήματα κανενός...
Παντόφλες όμως να είχατε επί 50 χρόνια τις ίδιες που σας είχαν βολέψει, δεν θα αντέχατε να ζήσετε χωρίς αυτές αν χάλαγε η σόλα τους!
Πόσο μάλλον αν έχεις ζήσει με έναν άνθρωπο, αν έχεις μοιραστεί όνειρα, αν έχεις δει αυτά τα όνειρα να πραγματοποιούνται, αν έχεις κάνει μαζί του παιδιά, αν έχεις μαλώσει μαζί του χιλιάδες φορές κι άλλες τόσες έχεις μονιάσει....
Βάλτε τα παραπάνω σαν γεγονότα σε διάρκεια 50 χρόνων.... διαιρέστε το με τα χρόνια που είσαστε (όσοι είσαστε) σε σχέση με τον άνθρωπο σας... και δείτε ότι ΑΝ συνεχίσετε να είστε κι εσείς μαζί του 50 χρόνια... το ίδιο θα είσαστε.

Η αγάπη υπάρχει παντού.... μην ζηλεύετε τις ξένες ιστορίες αλλά φτιάξτε και γράψτε τη δική σας ιστορία αγάπης...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:12, 01-10-07:

Ναι βρε Κουεδίνι, δεν διαφωνώ ακριβώς, αλλά εσύ πόσους ξέρεις στην εποχή μας που μένουν πενήντα χρόνια με κάποιον; Εδώ ένα τρίμηνο δυσκολεύεσαι σε πολλές περιπτώσεις, όχι 50 χρόνια! Εννοώ πως δεν είναι τόσο απλό όσο το κάνεις να φαίνεται.. θέλει να προϋπάρχει χημεία και επικοινωνία που δύσκολα μπορείς να βρεις.. Αυτός την έβλεπε και όμορφη 50 χρόνια μετά, δεν ήταν απλά συνηθισμένος στη παρουσία της! Πράγμα που σημαίνει πως δεν μιλάμε για μια σχέση συμβιβασμού, ο άνθρωπος την ΗΘΕΛΕ και την ήθελε παρόλο που είχαν περάσει 50 χρόνια!!! Το θεωρείς εύκολο και καθημερινό αυτο;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:18, 01-10-07:

πειράζει που ναι το βρίσκω καθημερινό?

η μαμά μου ήταν με το μπαμπά μου 44 χρόνια μαζί....
πέθανε στα 63 της...
αν ζούσε κι αυτή μέχρι τα 83 της κι ο μπαμπάς μου επίσης θα περνούσαν τελικά 64 χρόνια μαζί....

κι όχι ο μπαμπάς μου και η μαμά μου δεν ήταν απ τα ζευγάρια που λάτρευαν ο ένας τον άλλον
για την ακρίβεια θα έπρεπε να έχουν πάρει εδώ και χρόνια διαζύγιο!
Πίστεψε με όμως.... ο πατέρας μου αυτή τη στιγμή δυσκολεύεται ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΟΛΥ να ζήσει χωρίς αυτήν. Δε βρίσκει λόγο ύπαρξης και νόημα...
έχει αρχίσει σιγά σιγά και αρρωσταίνει...
Σκέψου τώρα να ήταν ένα απλώς κανονικό ζευγάρι... σαν τα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ που υπάρχουν γύρω μας.... και να αγαπούσαν αρκετά ο ένας τον άλλον...

υπάρχει αγάπη Καγίρι... υπάρχει!
Μην περιμένεις όμως και μην ελπίζεις ότι θα μπορέσεις να την καταλάβεις ότι την ζεις στα 28 σου... στα 30 σου... στα 40 σου αν θες! (ακόμα κι αν τη ζεις!)

Τέτοιες αποτιμήσεις γίνονται όταν τα μαλλιά είναι μπαμπάκια και υπάρχουν πολλές κοινές αναμνήσεις

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:24, 01-10-07:

Kαλέ ναι, δεν διαφωνώ σου λέω ακριβώς. Αλλά προσωπικά η μεγαλύτερη σχέση που είχα ήταν 4μισι χρόνια όπως ξέρεις, και την τράβηξα εντελώς από τα μαλλιά για να φτάσει έως εκεί χρονικά- κανονικά θα έπρεπε να έχω χωρίσει χρόνια πριν. Και γενικά βλέπω πως μου είναι πολύ δύσκολο να βρω άνθρωπο να ανεκτώ σε σχέση έστω, πόσο μάλλον σε συμβίωση. Και δεν είμαι καθόλου πρόθυμη να συμβιβαστώ στα μεγάλα, μόνο στα μικρά καθημερινά. Άρα; Αφού δυσκολεύομαι έστω να κάνω σχέση, για ποια αγάπη μου μιλάς;

(Ο μπαμπάς σου είχε συνηθίσει την μαμά σου, το αρχικό κείμενο δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο. Όχι πως υποτιμώ την δύναμη της συνήθειας, κάθε άλλο, αλλά αν φτάσω στα 60 μου και μου λείπει ο άλλος απλά και μόνο γιατί τον είχα συνηθίσει και οκ, τον αγαπούσα σαν άνθρωπο αλλά όχι σαν άντρα μου, ε, δεν θα θεωρήσω πως αυτό που είχαμε ήταν η αγάπη που λέει το κείμενο και που θα ήθελα να μου συμβεί!)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:32, 01-10-07:

Το ότι στα 28 σου ΑΠΛΑ δεν έχεις βρει τον άνθρωπο σου, δεν λέει και πολλά νομίζω ε?
Αν πεθάνεις κι εσύ στα 84 σου (χλωμό βέβαια γιατί δεν θα έχεις να πάρεις τα φάρμακα σου με την ελληνική σύνταξη), και θες να έχεις ζήσει και 58 χρόνια αγάπης μαζί με τον άλλον ... οκ... καλύτερα να αρχίσεις να απελπίζεσαι! είσαι ήδη με χαμένα 2 χρόνια
Αν σου αρκούν τα 40 χρόνια αγάπης... μπορείς να μην απελπίζεσαι ακόμα και να κάνεις υπομονή και μέχρι τα 40 σου

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι...μην τραγικοποιούμε τα πράγματα
Το ξαναλέω... όλοι έχουμε την δυνατότητα να γράψουμε την δική μας ιστορία αγάπης....
Που οκ μπορεί να μην την λένε οι ειδήσεις αλλά θα μπορούν να την λένε τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας...
Για μένα δεν είναι λίγο... να έρθει ο καιρός που να έχω εγγόνια που θα λένε ο παππούς γνώρισε τη γιαγιά μέσω μιας παρέας internet!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:38, 01-10-07:

Αχ, άλλα λέω εγώ και άλλα εσύ! Φυσικά και δεν έχει σημασία ότι εγώ στα 28 μου δεν έχω βρει τον άνθρωπό μου, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο! Απλά είπα πως η εμπειρία μου έχει δείξει πως δυσκολεύομαι με τα σημερινά δεδομένα ακόμα και μια απλή σχέση να κρατήσω για παραπάνω από τρίμηνο, οπότε πως θες να ελπίζω πως θα ζήσω την αγάπη με τον τρόπο που περιγραφέται στο πρώτο ποστ; Όταν μάλιστα γύρω μου βλέπω κυρίως συμβιβασμένα ζευγάρια κι όχι ζευγάρια που μένουν μαζί λόγω έρωτα;! Στο δικό σου σύμπαν δηλαδή πόσες φορές έχεις δει ζευγάρια να είναι σαν αυτό του πρώτου ποστ; Εσύ να το δεις, όχι να το ξέρουν κι εκείνοι.. ασε που αν ήταν θα το ήξεραν, τα δύο ζευγάρια που ξέρω εγώ και είναι κάπως έτσι όντως, ξέρανε εξαρχής πως "αυτό είναι"!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:45, 01-10-07:

Αχ, άλλα λέω εγώ και άλλα εσύ! Φυσικά και δεν έχει σημασία ότι εγώ στα 28 μου δεν έχω βρει τον άνθρωπό μου, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο! Απλά είπα πως η εμπειρία μου έχει δείξει πως δυσκολεύομαι με τα σημερινά δεδομένα ακόμα και μια απλή σχέση να κρατήσω για παραπάνω από τρίμηνο, οπότε πως θες να ελπίζω πως θα ζήσω την αγάπη με τον τρόπο που περιγραφέται στο πρώτο ποστ; Όταν μάλιστα γύρω μου βλέπω κυρίως συμβιβασμένα ζευγάρια κι όχι ζευγάρια που μένουν μαζί λόγω έρωτα;! Στο δικό σου σύμπαν δηλαδή πόσες φορές έχεις δει ζευγάρια να είναι σαν αυτό του πρώτου ποστ; Εσύ να το δεις, όχι να το ξέρουν κι εκείνοι.. ασε που αν ήταν θα το ήξεραν, τα δύο ζευγάρια που ξέρω εγώ και είναι κάπως έτσι όντως, ξέρανε εξαρχής πως "αυτό είναι"!

ξέρεις με ΣΙΓΟΥΡΙΑ τι θα φας αύριο?
το ότι βλέπεις γύρω σου καθημερινά να τρώνε το μεσημέρι στα όρθια από φαστ φουντ, το κάνει δεδομένο ότι θα φας κι εσύ αύριο πρόχειρο φαγητό?

Ρε συ... ΣΗΜΕΡΑ... μπορεί να περπατάς να πας στο περίπτερο για να αγοράσεις τσίχλες και να γνωρίσεις τον άντρα της ζωής σου που θα ζήσεις μαζί του αυτό που περιγράφεται στο πρώτο ποστ! Τι σημασία έχει τι κάνουν οι άλλοι και τι βλέπεις γύρω σου?
Το ΥΛΙΚΟ για να δημιουργήσεις μια τέτοια σχέση, το έχεις! Κι εσύ κι εγώ και όλοι μας! Είμαστε όλοι άνθρωποι που έχουμε το δυναμικό και το υλικό μέσα μας ώστε να μας συμβεί!

Η ζωή μας αλλάζει κατεύθυνση με απίστευτες ταχύτητες και έρχονται τα πράγματα με τρόπο που δεν περιμένεις ποτέ!
Αν πριν δυο-τρία χρόνια μου έλεγες ότι εγώ θα ζούσα φέτος τον έρωτα που ζω, θα είμαι παντρεμένη και θα είμαι στο μήνα μου να γεννήσω, εκτός του ότι θα γέλαγα έως δακρύων θα σου σύστηνα ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ να σε δει κάποιος γιατρός!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:54, 01-10-07:

Καλά, καλά, σταματάω. Πάντως οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μου, αυτό πρέπει να το παραδεχτείς!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:59, 01-10-07:

έχεις τις ΙΔΙΕΣ ακριβώς πιθανότητες που είχε και ο Αντρέ Γκορζ...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:12, 01-10-07:

E.. χμμμ, νομίζω παλιά ήταν πιο αγνά τα πράγματα, άρα οι πιθανότητες τους ήταν μεγαλύτερες..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:15, 01-10-07:

αχ μην το κάνεις αυτό!
παλιά κι όλας δεν χώριζαν γιατί "τι θα πει ο κόσμος"

άστο ...μην το βλέπεις έτσι! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ! και σταμάτα να μου φέρνεις επιτέλους αντιρρήσεις

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:22, 01-10-07:

Παντως , θα συμφωνησω οτι θελει προσοχη να μην μπερδεψουμε την αγαπη οπως περιγραφτηκε στο αρχικο ποστ, με το "δε μπορω χωρις τον αλλον" απο συνηθεια ζωης. Ειναι λεπτη η γραμμη. Αλλα υπαρχει. Και στη 2η περιπτωση θα υπαρχει και αγαπη, αλλα ισως θα εχει χτιστει απο υλικά οπως : χρονος,συνηθεια,συμβιβασμος.

Πολυ σωστο βεβαια και το οτι ποτε δε ξερουμε πως θα τα φερει η ζωη και πόσο γρηγορα. Δε θα εφτανα να πω ομως οτι η αγαπη η πραγματικη, χωρις ολα τα παραπανω "βοηθηματα"/"νοθειες" , ειναι καθημερινο φαινομενο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους