Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί ενοχλούν τα άτομα με αρκετά υψηλή αυτοπεποίθηση;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:54, 02-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
My point exactly. Το θεμα δεν ειναι να μετρησουμε το κατα ποσο εγινε πρωταθλητης απο εξασκηση και κατα ποσο απο ταλεντο ! Αλλα οτι σε καθε περιπτωση, δεν τον τιμα να ειναι υπεροπτης.
Δεν πιστεύω στο ταλέντο.

(το "αλλά" θα το σχολιάσω στο τέλος )

Αλλου παπα ευαγγελιο αυτο. Και δυσκολα θα βρεις καποιον ταπεινο μεσα του, αλλα υπεροπτη εξω του. Θα ηταν ενα εξαιρετικα βλακωδες ειδος υποκρισιας
Τώρα τι σχέση έχει αυτό που είπα εγώ με αυτό που λες εσύ???...Άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε!

Βασικα για την μετριοφροσυνη το ειπες αυτο, αλλα το συνεχισες με την ταπεινοτητα ("Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να το παίζεις συνεχώς κακομοίρης και μετριότητα, ειδικά όταν ξέρεις πως σε έναν τομέα είσαι πολύ καλός. Τελικά παύει να είναι ταπεινότητα και καταντάει υποκρισία..")

Εγω εβαλα και τους 2 ορισμους, γιατι και με τους 2 δε ταιριαζε αυτο που ανεφερες. Και οι 2 οροι, εχουν δυστυχως χρησημοποιηθει λαθος πολλες φορες και αλλοιωθηκε το νοημα τους.
Εδώ και αρκετά πόστ προσπαθείς να αποδείξεις ότι χρησιμοποιώ τις λέξεις λάθος. Σε ευχαρίστησα για τις διορθώσεις σου. Το καταλάβαμε, φτάνει. Φιλόλογος δεν είμαι. Άμα γίνεις καθηγητής μου βάλε μου κακό βαθμό. Πάντως συνήθως οι άνθρωποι με τους οποίους συζητώ με καταλαβαίνουν...

Συμφωνουμε. Απλα η ιστορια μας δειχνει οτι ο κινδυνος να φυγουμε απο τη μεση οδο, ειναι σχεδον παντα προς την υπεροψια και αλαζονεια, γιαυτο και απο παλια επισημανθηκε η αξια της ταπεινοτητας.
Αυτό το "αλλά" (που την ίδια έννοια έχει και το "απλά" στην τελευταία πρόταση) η δασκάλα μου στο δημοτικό το έλεγε "το "αλλά" του καραγκιόζη" Να 'χουμε να λέμε έχει γίνει η συζήτηση.
Υφαίνουμε σεντόνια χωρίς κανένα νόημα επί του θέματος μόνο και μόνο επειδή πιάνεσαι από μια φράση και την αναλύεις μέχρι τελικής πτώσεως. Ό,τι είχα να πω το είπα. Προτιμώ να διαφωνήσω με κάποιον επί της ουσίας που επιγραμματικά (για μένα πάντα) είναι:
Κανένας δεν δικαιούται να είναι αλαζόνας, ο καθένας όμως δικαιούται να έχει αυτοπεποίθηση μέσα από τη διαδικασία της αυτοκριτικής και της κατανόησης των δυνατοτήτων του και να νιώθει σιγουριά για τον εαυτό του. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως χρειάζεται να επιδεικνύει τις ικανότητές του, ούτε όμως και να τις υποτιμά. Εάν οι γύρω του εκλαμβάνουν την καθαρή και ανόθευτη αυτοπεποίθηση σαν οτιδήποτε άλλο από αυτό που πραγματικά είναι, τότε το πρόβλημα το έχουν αυτοί και όχι αυτός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:10, 02-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν πιστεύω στο ταλέντο.
Διαφωνουμε λοιπον, αλλα καλο θεμα για τοπικ.

Τώρα τι σχέση έχει αυτό που είπα εγώ με αυτό που λες εσύ???...Άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε!
Καμια. Απλα γραφω κατι εντελως ασχετο για να σε μπερδεψω..

Ειπες : " Παρ' όλ' αυτά, αυτός που δεν είναι πραγματικά ταπεινός μέσα του, άνετα είναι υποκριτής. ". Και σου απαντω : εχεις δει ποτέ κανεναν που να ειναι πραγματικα ταπεινος, αλλα προς τα εξω να βγαζει αντιθετη εικονα ; Τι δε καταλαβες δλδ ;

Εδώ και αρκετά πόστ προσπαθείς να αποδείξεις ότι χρησιμοποιώ τις λέξεις λάθος. Σε ευχαρίστησα για τις διορθώσεις σου. Το καταλάβαμε, φτάνει. Φιλόλογος δεν είμαι. Άμα γίνεις καθηγητής μου βάλε μου κακό βαθμό. Πάντως συνήθως οι άνθρωποι με τους οποίους συζητώ με καταλαβαίνουν...
2η φορα το αναφερω σε σενα (η αλλη ηταν στους υπολοιπους) και δεν προσπαθω να αποδειξω. Ειναι δεδομενο. Τωρα αν τοσο πολυ σε ενοχλησε αυτο, συγνωμη κιολας. Ουτε γω ειμαι φιλολογος, αλλά ειναι καλο να χρησημοποιουμε τις λεξεις με την εννοια για την οποια εχουμε συμφωνησει να εχουν. Δε το εκανα απο κακια, για να συννεουμαστε το εκανα, μια και η συννενοηση ειναι το ζητουμενο και οχι το ποιος διορθωσε ποιον.Η κανω λαθος ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:59, 03-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Όντως, μερικές φορές θα χρειαστεί να υπερασπιστείς τον εαυτό σου και τα προσόντα σου σε παρέες. Κι επίσης συχνά βλέπεις ανταγωνιστική συμπεριφορά από άτομα που συγκαταλέγονται στους φίλους. Αλλά και πάλι, έχει νόημα να το παίξεις κάποιος με άτομα που όπως φαίνεται σε ζηλεύουν? Όντως κερδίζεις κάτι με το να το κάνεις ή καταφέρνεις μόνο μια εκτόνωση που κρατάει λίγο? Εμένα το όπλο μου σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ειρωνία. Δεν είναι το καλύτερο, αλλά τουλάχιστον βάζει τον άλλον στην θέση του και μου δίνει την εκτόνωση που θέλω χωρίς να μπω στην διαδικασία ενός debate για να αποδείξω σε μερικούς ότι δεν είμαι ελέφαντας.
Όμως αγαπητή μου, η ειρωνία θεωρείται έλλειψη πνεύματος και πάλι σε σένα μένει η ρετσινιά του υπερφίαλου. Όχι ότι εγώ είμαι αθώος αυτού του εγκλήματος, αλλά είδα ότι κι αυτό δεν βγάζει πουθενά. Με τα χρόνια αποφάσισα ότι όποιος κάνει τον έξυπνο θα κληθεί να το αποδείξει, αλλιώς τον περιμένει χαοτικό χουνέρι...

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Πάλι καλά που υπάρχει και η μετριοφροσύνη, να λέμε... Αν ακούς εκείνον που θεωρείς κορυφή να σεμνύνεται, εμπνέεσαι.
Δεν έχεις και άδικο σε αυτό. Όμως από την άλλη πλευρά, όταν άκουσα Έλληνα καθηγητή του Berkeley California (uber alles) να λέει: "Πάντα το έλεγα ότι οι δικοί μας είναι σε όλα καλύτεροι από τους Αμερικανούς", με ενέπνευσε περισσότερο. (Θα πεις τώρα όμοιος τον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα, κι ίσως και πάλι να έχεις δίκιο. Βρήκε ο φαντασμένος τον φαντασμένο κι αναγάλιασε η καρδιά του). Δεν είναι υποκριτικό να σεμνύνεσαι απλά και μόνο για να μην ενοχληθούν οι άλλοι;

Δυστυχως πολλοι χρησιμοποιουν λαθος τις λεξεις αυτες (και πολλες αλλες).
Παντως, ας μη στενευουμε την οπτικη γωνια του θεματος , μονο στον επαγγελματικο τομεα. Εκει αναγκαζομαστε και λιγο. (οχι στην ανουσια αυτοπροβολη, αλλα στο να εκθετουμε τα + μας οπως λες GC). Αν και ακομα και κει,αναλογα με το επαγγελμα, παλι θα φανει ο καλος. Τις θεσεις οπου μπορουν να ευδοκιμησουν οι ασχετοι, θα τις ειχαν λογω γνωριμιων ή άλλων ειδικων συγκυριων.

Επιστρεφοντας στο κεντρικο σημειο του θεματος : ενα ατομο με αρκετη αυτοπεποιθηση, μπορει να μας ενοχλει , κυριως λογω ζηλειας μας. Αν ομως φταιει αυτο, και οχι το οτι ειναι υπεροπτης ή αλαζονας (ΑΣΧΕΤΑ αν ειναι καλος σε κατι και ξεχωριζει), κι αυτο θα φανει.

underwater,faithplus,rempeske : i agree
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Απλά φαίνεται πως εγώ έχω κακοπάθει πολύ στον επαγγελματικό τομέα κι έχω φάει πολύ φτύσιμο, πάντα λόγω του κακού μου χαρακτήρα (ξέρεις, όταν δεν έχουν τίποτε άλλο να πουν για σένα, "δεν είσαι συνεργάσιμος"). Οι άσχετοι με το μέσον έχουν πάντα καλό χαρακτήρα και είναι εξ ορισμού συνεργάσιμοι. Αυτό με πονάει, αυτό λέω, τι να κάνω ο φτωχός (κυριολεκτικά, πάμπτωχος). Όσο για τις παρέες, έχω ξεπεράσει με τα χρόνια κάποια πράγματα, όμως στο παρελθόν έχω πέσει κι εγώ σε όλες αυτές τις λούμπες για τις οποίες συζητάμε, είτε να υποτιμήσω κάποιον που αξίζει, έτσι αβασάνιστα, ή να παρασυρθώ να διαφημίσω την αξία μου δείχνοντας τελικά έλλειψη ταπεινότητας. Θα συμφωνήσω πως όλες οι φιλοσοφίες υμνούν την αξία της ταπεινότητας, θα προσθέσω απλά και την εσωτερική ορθοδοξία σε αυτές.

Σήμερα πιστεύω ότι καλό είναι να λες αυτό που ισχύει, όταν και αν σου ζητηθεί, χωρίς περικοκλάδες. Για παράδειγμα όταν έχεις να πεις κάτι που θα οφελήσει κάποιον κι αυτός σε κοιτάει σαν να είσαι απλά ένας ακόμη παπαρολόγος που μιλάει χωρίς να ξέρει, μπορείς να του πεις "Ξέρεις, αυτά στα λέω αφού πρώτα έχω ψάξει πολύ το θέμα και έχω τσεκάρει τις μεθόδους μου, έχω κάνει αυτά κι αυτά και θεωρώ ότι γνωρίζω καλά το θέμα". Αυτό το κάνεις μόνο για να σε ακούσει ο άλλος και να μην κάνει delete τα λόγια σου ως άσκοπα. Φυσικά το αν έχεις δίκιο, θα φανεί στην πράξη, εκ του αποτελέσματος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:10, 03-10-07:

Συμφωνω.

Δεν είναι υποκριτικό να σεμνύνεσαι απλά και μόνο για να μην ενοχληθούν οι άλλοι;
Eπειδη οταν λεμε "ταπεινος" το εννοουμε.....δεν υπαρχει αυτο που λες και αν υπαρχει δε λεγεται ταπεινος. Ο ταπεινος δε το κανει με σκοπο να μην ενοχλησει τους γυρω του. Αυτο ειναι sideffect (που εχει ακομα και αυτο την αξια του).

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:05, 15-10-07:

Το "υγιές" πιστεύω πως δεν είναι η υψηλή αυτοπεποίθηση αλλά ούτε και αυτή που πιάνει πάτο. Είναι απλά η γνώση του εαυτού που όμως είναι πάντα ένα ταξίδι "ατελέυτητο". Χαμηλοί τόνοι, ταπεινότητα, οικειότητα δεν σημαίνουν χαμηλή αυτοπεποίθηση και αρνητική μετριοφροσύνη. Ο άνθρωπος που πραγματικά ανελίσσεται είναι αυτός που δεν συνειδητοποιεί το ύψος του, που διψάει πάντα για περισσότερο και που κουράζεται να το κατακτήσει με τον ίδιο τρόπο που θα κουραζόταν ευρισκόμενος στην αρχή της σκάλας αυτής.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:42, 15-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από C.M.
Το "υγιές" πιστεύω πως δεν είναι η υψηλή αυτοπεποίθηση αλλά ούτε και αυτή που πιάνει πάτο. Είναι απλά η γνώση του εαυτού που όμως είναι πάντα ένα ταξίδι "ατελέυτητο". Χαμηλοί τόνοι, ταπεινότητα, οικειότητα δεν σημαίνουν χαμηλή αυτοπεποίθηση και αρνητική μετριοφροσύνη. Ο άνθρωπος που πραγματικά ανελίσσεται είναι αυτός που δεν συνειδητοποιεί το ύψος του, που διψάει πάντα για περισσότερο και που κουράζεται να το κατακτήσει με τον ίδιο τρόπο που θα κουραζόταν ευρισκόμενος στην αρχή της σκάλας αυτής.
πολύ ωραία διατύπωση και με εκφράζει

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:20, 17-10-07:

Και γιατί η υψηλή αυτοπεποίθηση δεν είναι κάτι το υγιές;

Επίσης, γιατί η συνειδητοποίηση του ύψους σου δεν είναι στοιχείο που συνάδει με την ανέλιξη; Δηλαδή αν κάποιος συνειδητοποιεί πως έχει φτάσει στα 10 μέτρα ύψος (για παράδειγμα) ενώ κοιτώντας ψηλά βλέπει πως η σκάλα οδηγεί στον ουρανό, αυτό δεν είναι θετικό; Ακόμη, αυτό δεν συγκαταλέγεται στη γνώση του εαυτού, η οποία θεωρείται υγιής από τη συνομιλήτρια;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:39, 17-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ίσως( το μη υγιές να είναι, που βάζουμε μέτρο στην αυτοπεποίθηση...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:42, 17-10-07:

Νομιζω το σωστο (στο ποστ της C.M) δεν ειναι το "υψηλη αυτοπεποιθηση", αλλά η λαθος αξιολογηση της σημασιας της.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 22:57, 17-10-07:

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο η υψηλή αυτοπεποίθηση αυτό που μας ενοχλεί σ' έναν άνθρωπο, όσο ο τρόπος με την οποία αυτός την εκφράζει.. τουλάχιστον εμένα αυτό μ' ενοχλεί σ'αυτές τις περιπτώσεις..

απλά, ναι οκ.. πολύ καλό είναι να έχουμε όσο περισσότερη αυτοεκτίμηση γίνεται, αλλά το σύνηθες σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι το κλασσικό υφάκι "εγώ είμαι και άλλος κανένας".. κι εκεί είναι που μου ανάβουν τα λαμπάκια..!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:56, 18-10-07:

Εεε, αφού εγώ είμαι;.

Μετά από μένα το Χάος, ή εγώ είμαι το Χάος;; Μήπως το Χάος είναι πριν από μένα;;

Ρε μαμώτο, μπερδεύτηκα μιλάμε...Αφότου άφησα το Θεό στη θέση μου, τα έχει κάνει μπάχαλο σ' αυτό το σύμπαν, θα πρέπει να του πω δυο λογάκια...

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:16, 19-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Επίσης, γιατί η συνειδητοποίηση του ύψους σου δεν είναι στοιχείο που συνάδει με την ανέλιξη; Δηλαδή αν κάποιος συνειδητοποιεί πως έχει φτάσει στα 10 μέτρα ύψος (για παράδειγμα) ενώ κοιτώντας ψηλά βλέπει πως η σκάλα οδηγεί στον ουρανό, αυτό δεν είναι θετικό; Ακόμη, αυτό δεν συγκαταλέγεται στη γνώση του εαυτού, η οποία θεωρείται υγιής από τη συνομιλήτρια;
Χαώδη μου, απλά θεωρώ ότι το μέτρο πρέπει να υπάρχει παντού, αυτό που λέμε εξισορρόπηση. Η αυτοπεποίθηση είναι η πίστη στον εαυτό μας, έτσι δεν είναι; Με μια πρώτη προσέγγιση στις 5:50 τα χαράματα κατ'αρχήν για να υπάρχει θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει η γνώση στον εαυτό μας, μάλλον να προϋπάρχει. Πρώτα γνώση μετά πίστη. Κι αυτή η πίστη με μέτρο ώστε να μην αποσυντονίζει τη γνώση.

Στο παράδειγμα σου αυτός που έχει ανέβει τα 10 μέτρα ύψος και κοιτά ψηλά συνειδητοποιώντας πως βρίσκεται σε ένα σημείο πλέον που η σκάλα οδηγεί στον ουρανό: Κατ'αρχήν τα ερωτήματα:
1. Όντως η σκάλα οδηγεί στον ουρανό;
2. Πώς το συνειδητοποιείς; Μόνος σου; Στο λένε άλλοι; Αφού το συνειδητοποιείς τι κάνεις; Πώς αντιμετωπίζεις το ύψος σου;

Θετικό μπορεί να είναι και να συγκαταλέγεται στη γνώση του εαυτού, διαφορετικά μπορεί να ήταν ματαιοδοξία, αχαριστία ή άλλο με παρόμοια αρνητική χροιά. Παραπέρα; Το θέμα έχει πιστεύω να κάνει γενικά με τη σχέση γνώσης v πίστης και το φαντάζομαι σε παραδείγματα που δεν έχουν να κάνουν με τον εαυτό μας.

Με μια άλλη προσέγγιση στις 6 τα χαράματα. Μήπως η αυτοπεποίθηση είναι "εργαλείο" που χρησιμοποιείται (με προϋποτιθέμενη γνώση) μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι μόνιμο κοστούμι του εαυτού μας; Μήπως χρειάζεται η κίνηση του εαυτού μας προς συγκεκριμένο στόχο προκειμένου να ενεργοποιηθεί το εργαλείο της "αυτοπεποίθησης" κι αυτό αν η ίδια η γνώση του εαυτού και η ικανότητα του από μόνες τους δεν μπορούν να κατευθυνθούν προς αυτό τον στόχο; Ένα έξτρα ενισχυτικό ας πούμε με μια δόση φαντασίας;

Με μια τρίτη προσέγγιση στις 6:10 τα χαράματα. Σκέφτομαι τον τρόπο λειτουργίας των ψευδοφαρμάκων placebo και άλλων προϊόντων με παρόμοια λειτουργία και αναρωτιέμαι μήπως γνώση και αυτοπεποίθηση είναι δύο αντίθετες δυνάμεις που εξ'ορισμού η μια κατατρώει την άλλη και το "υγιές" που λέγαμε είναι η εξισορρόπηση αυτών των δύο δυνάμεων.

Με μια τέταρτη προσέγγιση στις 6:15 τα χαράματα: Για να πιστεύω σημαίνει δεν γνωρίζω, για να γνωρίζω σημαίνει δεν πιστεύω. Μήπως μιλάμε για υπαλλακτικότητα; Η αυτοπεποίθηση υπάρχει όπου δεν υπάρχει η γνώση του εαυτού ώστε ο εαυτός να αντλήσει δύναμη από αυτή την ίδια τη γνώση και να χρειάζεται κάτι άλλο;

Μετά από όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις συζήτηση κάνουμε, μην πιάνεσαι πολύ από το "υγιές" που χρησιμοποίησα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:56, 19-10-07:

Χαώδη μου, απλά θεωρώ ότι το μέτρο πρέπει να υπάρχει παντού, αυτό που λέμε εξισορρόπηση. Η αυτοπεποίθηση είναι η πίστη στον εαυτό μας, έτσι δεν είναι; Με μια πρώτη προσέγγιση στις 5:50 τα χαράματα κατ'αρχήν για να υπάρχει θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει η γνώση στον εαυτό μας, μάλλον να προϋπάρχει. Πρώτα γνώση μετά πίστη. Κι αυτή η πίστη με μέτρο ώστε να μην αποσυντονίζει τη γνώση.

Στο παράδειγμα σου αυτός που έχει ανέβει τα 10 μέτρα ύψος και κοιτά ψηλά συνειδητοποιώντας πως βρίσκεται σε ένα σημείο πλέον που η σκάλα οδηγεί στον ουρανό: Κατ'αρχήν τα ερωτήματα:
1. Όντως η σκάλα οδηγεί στον ουρανό;
2. Πώς το συνειδητοποιείς; Μόνος σου; Στο λένε άλλοι; Αφού το συνειδητοποιείς τι κάνεις; Πώς αντιμετωπίζεις το ύψος σου;

Θετικό μπορεί να είναι και να συγκαταλέγεται στη γνώση του εαυτού, διαφορετικά μπορεί να ήταν ματαιοδοξία, αχαριστία ή άλλο με παρόμοια αρνητική χροιά. Παραπέρα; Το θέμα έχει πιστεύω να κάνει γενικά με τη σχέση γνώσης v πίστης και το φαντάζομαι σε παραδείγματα που δεν έχουν να κάνουν με τον εαυτό μας.

Με μια άλλη προσέγγιση στις 6 τα χαράματα. Μήπως η αυτοπεποίθηση είναι "εργαλείο" που χρησιμοποιείται (με προϋποτιθέμενη γνώση) μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι μόνιμο κοστούμι του εαυτού μας; Μήπως χρειάζεται η κίνηση του εαυτού μας προς συγκεκριμένο στόχο προκειμένου να ενεργοποιηθεί το εργαλείο της "αυτοπεποίθησης" κι αυτό αν η ίδια η γνώση του εαυτού και η ικανότητα του από μόνες τους δεν μπορούν να κατευθυνθούν προς αυτό τον στόχο; Ένα έξτρα ενισχυτικό ας πούμε με μια δόση φαντασίας;

Με μια τρίτη προσέγγιση στις 6:10 τα χαράματα. Σκέφτομαι τον τρόπο λειτουργίας των ψευδοφαρμάκων placebo και άλλων προϊόντων με παρόμοια λειτουργία και αναρωτιέμαι μήπως γνώση και αυτοπεποίθηση είναι δύο αντίθετες δυνάμεις που εξ'ορισμού η μια κατατρώει την άλλη και το "υγιές" που λέγαμε είναι η εξισορρόπηση αυτών των δύο δυνάμεων.

Με μια τέταρτη προσέγγιση στις 6:15 τα χαράματα: Για να πιστεύω σημαίνει δεν γνωρίζω, για να γνωρίζω σημαίνει δεν πιστεύω. Μήπως μιλάμε για υπαλλακτικότητα; Η αυτοπεποίθηση υπάρχει όπου δεν υπάρχει η γνώση του εαυτού ώστε ο εαυτός να αντλήσει δύναμη από αυτή την ίδια τη γνώση και να χρειάζεται κάτι άλλο;

Μετά από όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις συζήτηση κάνουμε, μην πιάνεσαι πολύ από το "υγιές" που χρησιμοποίησα
Ωραιο ποστ Να γραφεις συχνα τετοιες ωρες

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:38, 21-10-07:

Αγαπητή C.M., πράγματι ένα πολύ ωραίο κείμενο, άσε αυτούς που κατακρίνουν τα μεγάλα ποστ να λένε...

Μέσα απ' το κείμενό σου μου δίνεται η αίσθηση ότι δεν μιλάς για τη γνήσια αυτοπεποίθηση που σου προσφέρει η πραγματική γνώση του εαυτού σου. Ίσως έπρεπε καλύτερα να την αποκαλέσουμε "αυτοεκτίμηση", αυτήν τη γνήσια πίστη στον εαυτό μας, αυτή που εκπηγάζει μέσ' απ' την ψυχή μας, αυτήν που μας οδηγεί στο Θέλημά μας και μας σπρώχνει ν' ανακαλύψουμε το πραγματικό μας Χάρισμα;

Η αυτοπεποίθηση ως "κουστούμι" εμπεριέχει όλα τ' αρνητικά τα οποία έχουν γράψει οι συνομιλητές μέχρι σήμερα στο θέμα αυτό. Δεν θα ήθελα να μείνουμε στην επιφάνεια των πραγμάτων, φυσικά δεν λέω ότι αυτό κάνεις εσύ, απλά ότι αυτό με το "κουστούμι" ή "εργαλείο" όπως το περιγράφεις είναι απλά μια επίφαση αυτοπεποίθησης, που κάτω απ' το εντυπωσιακό του ύφασμα κρύβει συχνά έλλειψη πραγματικής αυτοεκτίμησης.

Όταν ξεκινάς ν' ανεβαίνεις τη σκάλα του Ιακώβ, είναι γιατί αυτή έπεσε απ' τον ουρανό για σένα, οι άγγελοι σε κάλεσαν ν' ανέβεις το πρώτο σκαλοπάτι. Όταν έχεις φτάσει σ' ένα ύψος και παρολαυτά βλέπεις πως όριό σου είναι ο ουρανός, αυτό σου γεννά ταπεινότητα, αυτήν που ο Σωκράτης εξέφρασε με το "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα", ενώ το Μαντείο των Δελφών είχε ορίσει: "Ουδείς σοφότερος Σωκράτους". Τότε αποκτάς κι αυτοπεποίθηση: "Ξέρω ν' ανεβαίνω, δεν φοβάμαι το ύψος". Τότε αποκτάς κι αυτοεπίγνωση: "Δεν είμαι ανώτερος των υπολοίπων, είμαι ένας ταξιδευτής που ψάχνει για το θησαυρό του". Αν μάλιστα πέσεις, θα μάθεις και κάτι ακόμη πιο πολύτιμο: Ότι ξέρεις να πετάς!!! Τότε η εμπειρία θα γίνει Γνώση και η Γνώση θα σε κάνει άφοβη. Όταν σιγήσουν τα παράσιτα του φόβου, θ' αποκτήσεις την πραγματική αυτοεκτίμηση, που ίσως μόνο οι αδαείς θα βλέπουν ως ενοχλητική αυτοπεποίθηση, στα μάτια σου, στο βάδισμά σου, στον αέρα που αποπνέεις.

Η Γνώση, όχι οι γνώσεις, δηλαδή η επεξεργασμένη πληροφορία που καταλήγει σε απτά συμπεράσματα, ενισχύει την Πίστη, δεν την αντιμάχεται κατά τη γνώμη μου.

"Θά 'θελα νά 'μουνα κουτός για να πιστεύω,
Θά 'θελα νά 'μουνα σοφός για ν' αγαπώ".

Αν μάθεις ν' αγαπάς τον εαυτό σου, τότε θα πιστεύεις και σ' αυτόν, χωρίς να φοράς πια κανένα κουστούμι...

Χαώδη μου, απλά θεωρώ ότι το μέτρο πρέπει να υπάρχει παντού, αυτό που λέμε εξισορρόπηση.
Η κάρτα της Προσαρμογής ή αλλιώς Εξισορρόπησης, ή αλλιώς Δικαιοσύνης, είναι ακόμη ανοικτή στο θέμα των Ταρώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 22-10-07 στις 10:34. Αιτία: Merge και διαγραφή κειμένου που παραβίαζε τους όρους
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 23:33, 12-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Η συμβουλή μας πολλές φορές προς κάποιο γνωστό ή φίλο είναι "απέκτησε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, υποτιμάς τον εαυτό σου!". Όμως σχεδόν όλοι μας (κι εγώ μερικές φορές), όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο με πολύ υψηλή αυτοπεποίθηση, δημιουργούνται μέσα μας αυτόματα εχθρικά αισθήματα. Γιατί άραγε;
Μερικοί λόγοι που σκέφτηκα είναι οι εξής, πείτε μου ποιόν/ους θεωρείτε σωστότερο/συνηθέστερο (μήπως να βάλω poll?) και φυσικά, ποιούς θεωρείτε οτι παρέλειψα:
  1. Θεωρούμε αυτόματα οτι κάποιος που έχει πολύ καλή γνώμη για τον εαυτό του μας υποτιμά, οπότε ξεκινάμε κι εμείς "επιθετικά", αμυνόμενοι σε αυτή την υποτίμηση που θεωρούμε οτι υφιστάμεθα (περίπου σαν το ανέκδοτο με το γρύλο)
  2. Ενοχλούμαστε διότι θεωρούμε οτι έχει καλύτερη γνώμη για τον εαυτό του, απ'οτι πιστεύουμε οτι του αξίζει (τον θεωρούμε δηλαδή ψώνιο)
  3. Φθόνος, διότι κατα βάθος θα θέλαμε να είχαμε κι εμείς τόσο καλή άποψη για τον εαυτό μας, αλλά νιώθουμε οτι δεν μπορούμε
  4. Υποσυνείδητα δεχόμαστε ότι η άποψη που έχει ο ίδιος για τον εαυτό του ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και νιώθουμε "λίγοι", οπότε εγείρονται συναισθήματα ζήλιας μέσα μας
  5. Θεωρούμε οτι, ακόμη κι αν έχει καλή άποψη για τον εαυτό του, ακόμα κι αν όντως είναι αληθής αυτή η άποψη, θα έπρεπε να την κρύβει, μιας και η σωστή στάση για κάποιον είναι η μετριοφροσύνη
Όλοι οι λόγοι που αναφέρθηκαν παραπάνω έχουν κάποια βάση και εξηγούν πιθανά αρνητικά συναισθήματα απέναντι σε ένα άτομο με πολύ υψηλή αυτοπεποίθηση. Σε μία τέτοια περίπτωση μπορεί να υπάρχουν πολλές πηγές που τα δημιουργούν.Τόσο η ζήλεια ή ενδόμυχη αμφισβήτηση του εαυτού μας όσο και ο πιθανός φόβος απόρριψης.
Προσωπικά ,οι άνθρωποι με την τόσο υψηλή αυτοπεποίθηση ,με κάνουν να σκέφτομαι ότι πώς είναι δυνατόν να φαίνονται σαν να τα κάνουν όλα τέλεια? Είναι όντως χαρισματικοί ή ξέρουν πολύ καλά να "πουλάνε" τον εαυτό τους? Μήπως το δικό μας μυαλό είναι που τους κάνει να φαντάζουν κάπως? Το βέβαιο είναι ότι συνήθως τα καταφέρνουν να έχουν πολύ μεγάλη πέραση στις φιλικές αλλά πολύ περισσότερο στις ερωτικές τους σχέσεις, πράγμα το οποίο επίσης αξίζει να αναφερθεί ως βασικό χαρακτηριστικό τους. Πχ οι άνθρωποι που περνιούνται ως οι "ωραίοι" σε μια παρέα είναι άτομα που έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 12-12-07 στις 23:57.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:10, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Η συμβουλή μας πολλές φορές προς κάποιο γνωστό ή φίλο είναι "απέκτησε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, υποτιμάς τον εαυτό σου!". Όμως σχεδόν όλοι μας (κι εγώ μερικές φορές), όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο με πολύ υψηλή αυτοπεποίθηση, δημιουργούνται μέσα μας αυτόματα εχθρικά αισθήματα. Γιατί άραγε;
Μερικοί λόγοι που σκέφτηκα είναι οι εξής, πείτε μου ποιόν/ους θεωρείτε σωστότερο/συνηθέστερο (μήπως να βάλω poll?) και φυσικά, ποιούς θεωρείτε οτι παρέλειψα:
  1. Θεωρούμε αυτόματα οτι κάποιος που έχει πολύ καλή γνώμη για τον εαυτό του μας υποτιμά, οπότε ξεκινάμε κι εμείς "επιθετικά", αμυνόμενοι σε αυτή την υποτίμηση που θεωρούμε οτι υφιστάμεθα (περίπου σαν το ανέκδοτο με το γρύλο)
  2. Ενοχλούμαστε διότι θεωρούμε οτι έχει καλύτερη γνώμη για τον εαυτό του, απ'οτι πιστεύουμε οτι του αξίζει (τον θεωρούμε δηλαδή ψώνιο)
  3. Φθόνος, διότι κατα βάθος θα θέλαμε να είχαμε κι εμείς τόσο καλή άποψη για τον εαυτό μας, αλλά νιώθουμε οτι δεν μπορούμε
  4. Υποσυνείδητα δεχόμαστε ότι η άποψη που έχει ο ίδιος για τον εαυτό του ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και νιώθουμε "λίγοι", οπότε εγείρονται συναισθήματα ζήλιας μέσα μας
  5. Θεωρούμε οτι, ακόμη κι αν έχει καλή άποψη για τον εαυτό του, ακόμα κι αν όντως είναι αληθής αυτή η άποψη, θα έπρεπε να την κρύβει, μιας και η σωστή στάση για κάποιον είναι η μετριοφροσύνη
Δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν ξέρω αν ανοίγοντας αυτό το θέμα, έχεις κάποιο συγκεκριμένο άτομο υπ΄όψιν σου ή τον εαυτό σου, όμως προσωπικά δεν έχω αισθανθεί ποτέ κάτι το εχθρικό για κάποιον που έχει υψηλή αυτοπεποίθηση. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Παράθεση

Greek_Lover (Νikos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Greek_Lover
Ο Νikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Greek_Lover έγραψε στις 18:20, 13-01-08:

Παιδιά, διάβασα τα περισσότερα από τα ποστ σε αυτό το θέμα και νομίζω ότι δεν έχετε καταλάβει κάτι. Όταν κάποιος λέει για τον εαυτό του ότι είναι ο καλύτερος και ότι έχει καταφέρει το ένα και το άλλο,αυτό δεν είναι υψηλή αυτοπεποίθηση. Αυτό δηλώνει ανασφάλεια και λέγοντας τα αυτά τα λόγια προσπαθεί να μας πείσει εμάς και τον εαυτό του ότι είναι πραγματικότητα.

Αν έχεις αυτοπεποίθηση φαίνεται κατά τη γνώμη μου από τον τρόπο που κινείσαι και από τον τρόπο που λες κάποια πράγματα.Τα λόγια αυτά καθεαυτά δεν έχουν μεγάλη σημασία.

Εξάλλου,ότι κάνεις το κάνεις για τον εαυτό σου.Για αυτό το λόγο δεν χρειάζεται να διαλαλείς τα κατορθώματά σου.Γιατί εμείς οι άνθρωποι δεν ανεχόμαστε τους άλλους να κάνουν τα πράγματα καλύτερα από εμάς.Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να βρεις στη ζωή σου 2-3 φίλους που θα χαίρονται με τη χαρά σου και θα λυπούνται με τη λύπη σου.Οι περισσότεροι,αν είσαι επιτυχημένος,δε θα θέλουν να σου μιλήσουν ιδίως αν δε σε ξέρουν.Θα ψάξουν να βρουν κάποιον που θα έχει τα ίδια προβλήματα με αυτούς για να μοιραστούν τον πόνο τους και να νιώσουν καλύτερα.

Τέλος,τρανό παράδειγμα ατόμου με high status και υψηλή αυτοπεποίθηση είναι ο House για όσους βλέπουν τη σειρά HOUSE M.D.(ιατρικές υποθέσεις).

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:17, 03-04-10:

Δεν τα διαβασα ολα. Θα παρω οσα μου καναν το κλικ και θα κανω εναν σχολιασμο, σχετικα με την αλαζονεια και την ματαιοτητα των ανθρωπων.

Αν πχ ένας αθλητής που έχει πάρει χρυσό στην Ολυμπιάδα θεωρεί τους περισσότερους γνωστούς του λαπάδες (μιας και είναι λαπάδες, σε σύγκριση με αυτόν), είναι αλαζόνας;
Είναι σαν να αποκαλώ εγώ άχρηστες όσες δεν ξέρουν να μαγειρεύουν!
Γιατί ένας που είναι καλύτερος θεωρείτε από πολλούς ότι είναι μια εξαίρεση της φύση;
δεν θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι άνθρωποι.
είμαστε όλοι ίσοι με διαφορετικά χαρίσματα
το να έχει κάποιος κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα σε κάποιον τομέα(..) δεν είναι και το ιδανικότερο να καβαλήσει το αντίστοιχο καλάμι.
Οι ανθρωποι μεσα στον κοσμο της υπερπληφορησης, δυστυχως ζουμε μεσα σε ενα ψεμμα. Το χειροτερο απο ολα ειναι πως οσα μας πασαρουν καθημερινα ειναι τοσο αληθοφανη που τελικα καταφερνουν να μας πεισουν και να τα κανουμε αληθειες μας.
Πιστευουμε σε ενα ψεμμα. Πως ακουγεται?

Ο πολιτισμός μας εχει μια εμμονη με την απόδοση. Θέλουμε να ξέρουμε πόσα πτυχία έχει αυτός, πόσα λεφτά έχει ο άλλος, πόσα καλάθια χτύπησε εκείνος. Κι ολα αυτα δυστυχώς έχουν γίνει ενδείξεις όχι μονο για το ποσο πετυχημενος ειναι ο αλλος και και ποσο αξιζει. Εχουμε καταφερει ολοι μας, μηδενος εξαιρουμενου να μπερδεψουμε την αποδοση με την αξια ενος ανθρωπου.

Καποιοι θυμουνται την ιστορια με την Καθυ Ορμσπυ. 1986, οταν γεννηθηκα, στην Ινδιαναπολη, σε πρωταθλημα στιβου. Αριστουχα φοιτητρια Ιατρικης κι αστερι στο στιβο. Με κολλεγιακο ρεκορ σε 10000 μετρα γυναικων. Στον αγωνα ολοι εμειναν εκπληκτοι με αυτο που συνεβη και τοτε τα μεσα ουρλιαζαν κυριολεκτικα. Η αθλητρια εμεινε πισω μην συνεχιζοντας αλλο να ξεπερασει την πρωτη. Φευγει τρεχοντας απο το γηπεδο στα μεσα του αγωνα και πηδα στο κενο. Μονιμη πια παραλυση απο τη μεση και κατω.

Αλλο παραδειγμα ο Σολομωντας, περα απο παμπλουτος,με χαρεμια απο γυναικες, ολη γη δικη του, ηταν ομως ενας σοφος ανικανοποιητος. Βρειτε και διαβαστε την ιστορια του.

Ατομα δυστυχισμενα τα παραπανω. Η Καθυ ας πουμε, ασκουσε πολλη πιεση στον εαυτο της, πιστευε η αξια της φαινεται απο την αποδοση της.

Ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ανωτερα και θαυμασια οντα που φτιαχτηκαν με δεος, μοναδικα.
Το ψεμμα που λεμε στον εαυτο μας ειναι ''η αξια μας καθοριζεται απο την αποδοση μας''.
Αυτο πρεπει να χει κατα νου το ατομο με την υψηλη αυτοπεποιθηση (εχω κι εγω πχ μπολικη), καθως επισης τα ατομα που ειναι απεναντι του.
Σε οποιεσδηποτε αλλες περιπτωσεις, ο σοφοτερος επεξηγει στον αλλο (που ζηλευει, κομπαζει μπροστα στον ''καλυτερο'', φθονει, μαγκωνεται κι ολα τα υπολοιπο που αναφερονται στο θεμα, εμμεσως η αμεσως, - εχω δει τετοιες αντιδρασεις και μονο ωραια δεν εχω νιωσει. Γιαυτο αποφευγω τη ζηλια οπως ο διαολος το λιβανι, δεν υπαρχει και λογος αλλωστε να ζηλευει καποιος τα του αλλου, ψαχνω να βρω εναν λογο αλλα δυσκολευομαι πραγματικα-), πως η αξια μας δε φαινεται απο την αποδοση μας αλλα συμφωνα με τη βαση τη θεολογικη πρεπει να το ψαχνουμε. Δυστυχως δεν υπαρχει αλλος δρομος. Θα σας πω γιατι.

Ειμαστε ολοι δημιουργηματα του Θεου, μας εφτιαξε με δεος και θαυμασμο.
Το οτι ειμαστε καλυτεροι απο ενα μυρμηγκι το ξερουμε. Δεν αρκει. Υστερει σαν επιλογη.
Το να κανουμε μονιμως αλματα υπο πιεση ανταγωνιστικα για νανεβουμε πιο ψηλα απο τον αλλο, παλι υστερει.

Το οτι ειμαστε εξαιρετικα ξεχωριστοι ανθρωποι κι εχουμε ισοβια αξια, αρκει και φερει ανακουφιση.

Βασικη ερωτηση - Ποιος ειμαι περα απαυτα που κανω?
Οποιος ξερει να απαντα εδω, χωρις να κομπαζει, ειναι σε καλο δρομο, ισως ειναι κι ευτυχισμενος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-04-10 στις 13:27.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 16:04, 03-04-10:

επειδη κανουν τους αλλους να νιωθουν ''λιγοι''.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 657 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 16:31, 03-04-10:

Δεν νομίζω να ενοχλούν. Εκτός κι αν έχουν πάρει τα μυαλά τους αέρα.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 19:02, 03-04-10:

Θα ποστάρω ακόμη μια φορά, κάτι που θα ήθελα να είχα γράψει (σε τοίχο) εγώ....αλλά δεν πρόλαβα!!!

<<Βασίσου στις ιδέες σου, σύντομα θα καταρρεύσουν>>

Βέβαια, η γενιά του ΄60 ήταν πιο ευφάνταστη, γιατί πολύ απλά τους ανθρώπους τους χαρακτηρίζει ο τρόπος με τον οποίο υπάρχουν μια δεδομένη στιγμή!

...και το πόσα χρόνια πριν γράφτηκε αυτό το μήνυμα, δεν (θα) έχει καμία σχέση με το εννοιολογικό περιεχόμενο του!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 03-04-10 στις 19:19. Αιτία: Ευχαριστώ για την αρνητική, αλλά αν είχε και το ΚΟΥΡΑΓΙΟ να την αιτιολογήσει ο ....διαφωνών, θα είχαμε καλή...συνέχεια! d;-0
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:13, 03-04-10:

Τι σημασία έχει να είμαι ένας γαμάτος οργανισμός όταν δεν κάνω τίποτα για αυτό;
Τι σημασία έχει να είμαι καλόψυχος αν δεν έχω κάνει μια καλή πράξη;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:36, 05-01-12:

Πολλες φορες η υψηλη αυτοπεποιθηση συνδεεται με την αναισθησια και με την μη αυτοκριτικη.

Πιστευει οτι ειναι τελειος,κατι που φυσικα δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα.Σε μερικα θεματα αυτο ειναι καλο,οπως στην ψυχολογια του αλλα σε αλλα θεματα οπως συμβιωση με αλλους ανθρωπους να υπαρχει προβλημα.

Υ.Σ.Ε δεν γινεται ρε φιλε να σε περιμενω 20 λεπτα μεσα στο κρυο και την βροχη για να ερθεις απο μια σχετικα κοντινη αποσταση,και οταν κατεβαινεις απο το αστικο να μου τραγουδας Inna σαν να μην συμβαινει τιποτα και μετα να μου λες σαν δικαιολογια οτι αργησε το αστικο και μα μου.Πες συγγνωμη,κατεβασε τον ρυθμο σου,βουλωνε και προχωρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:48, 05-01-12:

Ποιός είχε πει ότι οι χαζοί είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση αλλά οι έξυπνοι γεμάτοι αμφιβολίες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ares
Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Ares έγραψε στις 11:30, 06-01-12:

Γιατί συνήθως τα άτομα αυτά κομίζουν θράσος.
Γενικά είναι "εξυπνάκηδες"-ιδιαίτερα Ελλάδα κι δέν στηρίζονται στην πραγματικότητα σε στέρεα και πραγματικά δεδομένα.
Με άλλα λόγια θα τους χαρακτήριζα 'αεριτζήδες' που πουλάνε μούρη στους άλλους.

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Πολλες φορες η υψηλη αυτοπεποιθηση συνδεεται με την αναισθησια και με την μη αυτοκριτικη.

Πιστευει οτι ειναι τελειος,κατι που φυσικα δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα.Σε μερικα θεματα αυτο ειναι καλο,οπως στην ψυχολογια του αλλα σε αλλα θεματα οπως συμβιωση με αλλους ανθρωπους να υπαρχει προβλημα.

Υ.Σ.Ε δεν γινεται ρε φιλε να σε περιμενω 20 λεπτα μεσα στο κρυο και την βροχη για να ερθεις απο μια σχετικα κοντινη αποσταση,και οταν κατεβαινεις απο το αστικο να μου τραγουδας Inna σαν να μην συμβαινει τιποτα και μετα να μου λες σαν δικαιολογια οτι αργησε το αστικο και μα μου.Πες συγγνωμη,κατεβασε τον ρυθμο σου,βουλωνε και προχωρα
Πάρε για παράδειγμα αρκετές γυναίκες σήμερα.
Είναι έως και γελοίο μάλλον κωμικοτργικό το πόσο εύκολα αυτή η δήθεν αυτοπεποίθησή τους καταρρέει σε δευτερόλεπτα εάν τις ζορίσεις και τις φτάσεις στα όρια τους.
Βάζουν την ουρά στα σκέλια που λέμε και εξαφανίζονται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 06-01-12 στις 11:39. Αιτία: merge
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:24, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ares
Γιατί συνήθως τα άτομα αυτά κομίζουν θράσος.
Γενικά είναι "εξυπνάκηδες"-ιδιαίτερα Ελλάδα κι δέν στηρίζονται στην πραγματικότητα σε στέρεα και πραγματικά δεδομένα.
Με άλλα λόγια θα τους χαρακτήριζα 'αεριτζήδες' που πουλάνε μούρη στους άλλους.

Πάρε για παράδειγμα αρκετές γυναίκες σήμερα.
Είναι έως και γελοίο μάλλον κωμικοτργικό το πόσο εύκολα αυτή η δήθεν αυτοπεποίθησή τους καταρρέει σε δευτερόλεπτα εάν τις ζορίσεις και τις φτάσεις στα όρια τους.
Βάζουν την ουρά στα σκέλια που λέμε και εξαφανίζονται.

συμφωνω.οι ανθρωποι με υψηλη αυτοεκτιμηση δεν εχουν αναγκη να το επιδειξουν,αυτοι ειναι αεριτζηδες...κ φυσικα καταρρεουν πολυ ευκολα.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:30, 06-01-12:

Δεν καταρρέουμε πολύ εύκολα απλώς δεν ανεχόμαστε να ψέγουν την τελειότητα μας και ανταποδίδουμε όπως πρέπει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:40, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Δεν καταρρέουμε πολύ εύκολα απλώς δεν ανεχόμαστε να ψέγουν την τελειότητα μας και ανταποδίδουμε όπως πρέπει.

ως τι απαντας;;;ως αεριτζου;;;ή ως ατομο με υψηλη αυτοπεποιθηση;;;

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:42, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Αυτό όντως δεν έχει να κάνει με αυτοπεποίθηση αλλά συγχέεται με την αναισθησία!
Για μένα η αυτοπεποίθηση δεν πρέπει να συγχέεται με τον ναρκισσισμό! Η αυτοπεποίθηση για να υπάρχει προϋποθέτει μία καλή γνώση του εαυτού, μία συχνή και εποικοδομητική αυτοκριτική. Γνωρίζοντας τον εαυτό σου, αποδέχεσαι το Εγώ σου και προσπαθείς να διορθώσεις όλα αυτά τα στοιχεία που δεν σου αρέσουν, να τα βελτιώσεις, έτσι ώστε να εξελιχθείς και σαν άνθρωπος.
Αυτοί είναι οι άνθρωποι που για εμένα έχουν και υψηλή αυτοπεποίθηση. Γνωρίζουν τον εαυτό τους και προσπαθούν να τον εξελίξουν. Αυτό για κάποιους είναι εκνευριστικό διότι πολύ απλά δεν έχουν όλοι την ικανότητα να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο.
Όπως άλλωστε σοφά έχει πει και η Misskit η αυτοκριτική είναι κάτι που σπανίζει στις μέρες μας!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:53, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Για μένα η αυτοπεποίθηση δεν πρέπει να συγχέεται με τον ναρκισσισμό! Η αυτοπεποίθηση για να υπάρχει προϋποθέτει μία καλή γνώση του εαυτού, μία συχνή και εποικοδομητική αυτοκριτική. Γνωρίζοντας τον εαυτό σου, αποδέχεσαι το Εγώ σου και προσπαθείς να διορθώσεις όλα αυτά τα στοιχεία που δεν σου αρέσουν, να τα βελτιώσεις, έτσι ώστε να εξελιχθείς και σαν άνθρωπος.
Αυτοί είναι οι άνθρωποι που για εμένα έχουν και υψηλή αυτοπεποίθηση. Γνωρίζουν τον εαυτό τους και προσπαθούν να τον εξελίξουν. Αυτό για κάποιους είναι εκνευριστικό διότι πολύ απλά δεν έχουν όλοι την ικανότητα να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο.
Όπως άλλωστε σοφά έχει πει και η Misskit η αυτοκριτική είναι κάτι που σπανίζει στις μέρες μας!

αυμφωνω,μονο που δεν ειναι εκνευριστικο για αυτους που δεν "θελουν" (για μενα,γιατι θεωρω οτι ολοι μπορουν) να εξελιχτουν κ να προχωρησουν,ειναι ζηλεια...

δεν ειναι απλα εκνευριστικο....ζηλεια λεγεται....αν κ πιστευω οτι ολοι αν θελουν μπορουν να εξελιξουν τον εαυτο τους,τον κοπο δεν αναλαμβανουν ομως...κ μενουν στην ζηλεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 06-01-12 στις 14:10. Αιτία: merge
Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 14:24, 06-01-12:

εμενα δεν με ενοχλούν, επειδη και εγω την εχω αρκετα υψηλη....

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:37, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
ως τι απαντας;;;ως αεριτζου;;;ή ως ατομο με υψηλη αυτοπεποιθηση;;;
Ως αεριτζής

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:46, 06-01-12:

Ισως εννοω τους αλλους εγω,με την επιφανειακη αυτοπεποιθηση που περιεγραψαν προηγουμενως τα παιδια.
Δεν νομιζω πως η αυτοκριτικη συνεπαγεται και υψηλη αυτοπεποιθηση.Για να κανεις αυτοκριτικη χρειαζεται να εισαι ρεαλιστης και κατι τετοιο νομιζω πως μειωνει την υπερβολικη αυτοπεποιθηση.Δεν υπαρχει λογος να εχεις τοση αυτοπεποιθηση οταν ξερεις τι σου συμβαινει γυρω σου.Σιγουρα ειναι απαραιτητη για να εχεις καλη ψυχολογια και να σε κραταει δραστηριο αλλα οχι σε μεγαλες δοσεις.

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ζηλιας.Οσοι δεν εχουν την δυνατοτητα να προχωρησουν σε κατι τετοιο δεν πιστευω πως μπορουν να το κατανοησουν κιολας οποτε δεν το σκεφτονται καν.Στο θεμα ζηλειας ισως μπαινουν οι αεριτζηδες

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ares
Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Ares έγραψε στις 16:03, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
εμενα δεν με ενοχλούν, επειδη και εγω την εχω αρκετα υψηλη....
Ε, ναί κοίτα μία ερώτηση μόνο.
Αυτή η αυτοπεποίθηση είναι αποτέλεσμα βαθιάς συνειδητοποίησης το τί πραγματικά είσαι η όπως είπε κάποιος-κάποια έχεις δημιουρήσει ένα δικό σου δωμάτιο τον δικό σου κόσμο που λέμε?
Γιατί έτσι και ο οποιοσδήποτε μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι άτομο με αυτοπεποίθηση.
Σημειώνω δέ ότι αρκετές γυναίκες ειδικά δίνουν την εντύπωση ότι έχουν αυτοπεποίθηση όμως αυτό που πραγματικά έχουν είναι αυτό που συναντάς σε γυναίκες παγκοσμίως να γελούν και να χαχανίζουν χωρίς πολλές φορές να υπάρχει εμφανής λόγος.
Μου αρέσει αυτό προσωπικά σε γυναίκες αλλά αυτό είναι μακαριότητα απο άλλον λόγο και όχι απο αυτοπεποίθηση.

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
συμφωνω.οι ανθρωποι με υψηλη αυτοεκτιμηση δεν εχουν αναγκη να το επιδειξουν,αυτοι ειναι αεριτζηδες...κ φυσικα καταρρεουν πολυ ευκολα.
Ναί έτσι ακριβώς.
Άτομα με υψηλή αυτοπεποίθηση συνήθως δεν κάνουν πολύ θόρυβο-απλά δημιουργούν και επηρεάζουν καταστάσεις χωρίς πολλές τυμπανοκρουσίες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 06-01-12 στις 16:39. Αιτία: merge....για να προσθέσουμε επιπλέον πράγματα ή να επεξεργαστούμε το κείμενο πατάμε το κουμπί επεξεργασίας.
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:50, 27-06-12:

Ρε παιδια εμενα η αυτοπεποιθηση, ηταν που ηταν ψηλα, αλλα τωρα τελευταια πιστευω οτι εχω αγγιξει την τελειοτητα.

Καθε μερα ολο και πιο πολυ με θαυμαζω.

Τι να κανω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ββStyle™

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ββStyle™
Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O ββStyle™ έγραψε στις 21:17, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Ρε παιδια εμενα η αυτοπεποιθηση, ηταν που ηταν ψηλα, αλλα τωρα τελευταια πιστευω οτι εχω αγγιξει την τελειοτητα.

Τι να κανω;
Να βρεις γκομενο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:42, 27-06-12:

ελα κακιες

απλα ερωτευθηκες το πιο σημαντικο ατομο στη ζωη σου

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 22:51, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles

Τι να κανω;
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
ελα κακιες

απλα ερωτευθηκες το πιο σημαντικο ατομο στη ζωη σου
καλώς τα ψώνια μας τα δυο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 01:04, 28-06-12:

Οταν η αυτοπεποιθηση πηγαζει απο κατι ουσιαστικα "δυνατο" ειτε προκειται για γνωση ειτε οτιδηποτε αλλο ,τοτε νομιζω οτι ειναι στη φυση του ανθρωπου να απορριπτει ο.τι αντιτιθεται στην,ενδεχομενως,δικη του μετριοτητα...Καποιοι βεβαια γεννιουνται με αυτον τον αερα κ ισως τελικα δεν ειναι τοσο ενοχλητικοι απλα τους αποδεχομαστε ως "αερατους"... Παντως δεν θα πρεπει να συγχεεται με τον κομπασμο που ουδεμια σχεση εχει με την αυτοπεποιθηση που προυποθετει κ αυτογνωσια..Δεν υπηρετω το δογμα "Η μετριοφροσυνη ειναι για τους μετριους" αλλα ο Αριστοτελης ειχε πει "να φοβασαι τους υπερβολικα μετριοφρονες"!Ισως τελικα η αυτοπεποιθηση να ειναι κατι που δεν θα πρεπε να ενοχλει....ισως ειναι χαρακτηριστικο μιας ακομπλεξαριστης προσωπικοτητας που υποσυνειδητα ξυπνα βιαια τα δικα μας ταμπου κ συνδρομα!
Αλλωστε φανταζεστε ενα φοβισμενο Φροιντ η Σωκρατη ?Αν δεν ειχαν αυτοπεποιθηση κ πιστη σ'αυτο που υπηρετουν(παρα τα σκωπτικα σχολια των συγχρονων τους) η ψυχαναλυση κ η φιλοσοφια θα ειχαν τελματωσει....

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 16:56, 18-08-12:

Συμφωνω με την ναγια απολυτως. Και για να πω κι εγω το λογακι μου σαυτην την επικοδομητικη συζητηση συνεχιζω λεγοντας πως η αυτοπεποιθεση δεν υγινεται να υπαρχει σε ολους τους τομεις αλλιως σημαινει πως εχεις καβαληκει το καλαμι πετας κιολας κι εχεις φτασει στα νησια μπορα μπορα συζητωντας μακαριως με τον εαυτο σου ποσο τελειος εισαι. Εν ολίγοις αυτοπεποιθεση ειναι να ξερεις την ικανονοτητα σου σε καποιος τομεις ψωνιο ειναι να θεοποιεις τις ικανοτητες σου

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 16:34, 03-05-13:

Τα άτομα με υψηλή αυτοπεποίηθηση δεν ενοχλουν.Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε οτι ο Ανθρωπος που είναι σίγουρος για τον εαυτό του δεν χρειάζεται να κανει καμία επιδειξη των πνευματικων χαρισμάτων του ωστε να παρουσιαζεται στα πλαίσιας της επιθετικοτητας και της υποτίμησης ανώτερος σε αυτόν που απευθύνεται.Εφοσον είναι σίγουρος για τον εαυτο του και δεν διακατέχεται απο κατωτερότητα ή δεν θεωρεί τον εαυτο του αναξιο σε ορισμένες καταστάσεις της ζωής του τοτε μπορει να είναι παντοτε φιλικος αλλα και ήπιος ως προς την έκφραση των αποψεων του.Γίνεται περισσότερο συζητήσιμος με τους υπολοιπους και δεν μπαίνει στην διαδικασία να μειωσει την προσωπικοτητα του άλλου μονο και μονο για να κάνει ο ίδιος προβολη αυτοδικαίωσης.Επιπλεον τετοιοι Ανθρωποι ανεξαρτήτως της υψηλης τους νοημοσυνης που είναι δεκτικοί διαφορετικων αποψεων και αντιλήψεων εκτιμουν με θαυμασμό τα όσα λεει καποιος μπαινοντας στην διαδικασία να σκέφτονται και να αναρωτιούνται αν όντως είναι λάθος σε ορισμένα ζητήματα στα οποία πιθανοτατα να υποστηρίζουν αρχικά και εσφαλμένα λάθος νοοτροπίες.Αυτοί οι Ανθρωποι που δεν παριστάνουν τους παντογνώστες ωστε να κανουν συνέχεια προβολή γνώσεων τους και να λενε πάντα το σωστο θεωρώντας κατα αυτούς οτι δεν αξιζουν οι άλλοι που μιλανε λάθος να εκφραζουν αυτα που σκεφτονται είναι αξιοι καθε εκτίμησης.Στους Ανθρωπους που παντοτε ψάχνουν χωρις να ισχυρίζονται οτι βρίσκονται ένα βήμα πριν απο την κατάκτηση της γνωσης υπαρχει πραγματικα συναισθηση της μετριότητας τους και αναγνωρίση της αδυναμίας της φύσης τους,γιατι ετσι δεν εχουν λογο να δείχνουν πως είναι ξερόλες και ως εκ τουτου να προσπαθουν να ανεβάζουν το προφίλ της προσωπικοτητας τους χρησιμοποιώντας ανουσια λεκτικη βία.Η λεκτική βία εξάλλου δεν πιστεύω πως είναι απαραίτητη σε αυτους που περα απο το γεγόνος ότι εχουν ανώτερα πνευματικά χαρίσματα είναι και καλα με τον εαυτο τους.Ξερουμε επίσης οτι υπάρχουν Ανθρωποι που ανεξαρτήτως αν εχουν υψήλη νοημοσύνη και μόρφωση εχουν και τεραστια κομπλεξ τα οποια πηγάζουν απο την ανασφάλεια του εαυτού τους.

Η Αλαζονεία όπως λέγεται ειναι μια πνευματικη αρρώστια που οδηγεί τον Άνθρωπο σε τεράστια μονοπάτια σκοταδισμού.Κυριως οι Ανθρωποι που είναι επιρρεπείς στις φιλοσοφικες αορίστιες και προσπαθουν να φανούν πνευματικώς Ανώτεροι ακόμα και απο Ανθρωπους που είναι πανέξυπνοι αλλα και ταπεινοι ξεγελουν τον ίδιο τους τον εαυτο με αποτελεσμα να φαίνονται σε πρώτο επίπεδο αντιπαθείς και σε δευτερο επιπεδο να γίνονται αντικέιμενο γελιου στον κοσμο που βλεπει τετοιους χαρακτηρες να συμπεριφέρονται ως ξερόλες.Ειδικα οι διανοητικες κατασκευες που επιλεγουν ορισμένοι Ανθρωποι για να δικαιολογουν την Αλαζονεία τους είναι τετοιες που στην πλειοψηφία τους δεν στέκουν στην λογική.Ακομα και αν έχουν δίκιο σε αυτά που λένε το γεγονος οτι επιλεγουν να εχουν επιθετικότητα στην ομιλία τους και να θεωρούν δικαιωμα την υποτιμηση της προσωπικοτητας άλλων Ανθρωπων αποτελει ασεβεια και προσβολη.Συμπεριφορα που αποδεικνυεται παραλογη και ανοητη ως προς τον σκοπο της επιλογής της φανερωνει την ανασφάλεια που εχει ο Αλαζονας για τον εαυτο του.Παρόλο που καταλαβαίνει πως δεν ξέρει τα πάντα στην προσπαθεια του να αποδείξει πως κατεχει την πρώτη θέση της παντογνωσιας και οτι υπερέχει παγκοσμίως απο ολους τους Ανθρωπους κάνει επίδειξη γνωσεων με όλα τα μεσα,ωστε να αποδείξει τα αυτονοητα και χωρίς αξία αποτελέσματα.Αυτη η υπαρξη της αλαζονειας που προκυπτει σε τεράστιο βαθμό στην προσωπικοτητα ενός Ανθρωπου μπορεί να οφείλεται κλασσικά σε οικογενειακούς και κοινωνικούς παράγοντες,αλλα και ανεξάρτητα απο αυτούς.Διαπιστώνεται επιπλέον και στους σχολικους και σε κοινωνικους παραγοντες ότι οι Ανθρωποι που γνωρίζουν μεν οτι εχουν υψηλες επιδόσεις στις καθημερινές εργασίες τους πιστεύουν ταυτοχρόνως οτι δεν είναι και τοσο σίγουροι αν αυτές οι επιτυχιες αποτελουν δείγμα οτι διαθετουν υψηλή νοηση.Σε αυτα τα σημεία κομπλεξ μπορει να καταντήσει ένας Αλαζονας ακομα και δεν υποστεί ποτέ του οικογενειακή και σχολική βία.Ακομα και αν υπάρχουν Ανθρωποι αναλογα φυσικά και με τον χαρακτήρα του καθενός που δεν έχουν ποτέ υποστει βια σε οικογενειακο και σχολικό επίπεδο μπορει ανευ λόγου και αιτίας να αναρωτιούνται στον εαυτο τους αν μπορουν να υπερβούν ολη την Ανθρωποτητα ή εστω να αποδείξουν σε έναν μεγάλο αριθμό Ανθρωπων οτι η δικη τους η λογική είναι αρκετά υψηλή απο την λογική του μέσου όρου.Και η προσπάθεια αυτής της υπέρβασης απο την πλευρά του Αλαζονα τον κάνει παραλογο αλλα και περισσότερο αντιδραστικο στους υπολοιπους με αποτελεσμα οι αντιδράσεις του να δίνουν δικαιωματα στους αλλους να τον βλέπουν με λυπηση.Λεγοντας οτι βλεπουν με λύπηση εναν Αλαζονα εννοω οτι οσο ένας Αλαζόνας συνεχίζει την ακριτη λεκτικη επιθετικότητα τοσο περισσότερο θα δείχνει οτι δεν αξιζει καποιος να δίνει σημασία σε αυτα που λέει.

Στα αποτελέσματα της Αλαζονειας είναι ο Εγωισμός και η Ζηλεια.Οταν ενας Αλαζονας εχει συνηθίσει να αντικρούει όλους τους υπόλοιπους και ξαφνικά προκύψει κάποιος αλλος που έχει πιο μεγάλη λογική απο τον ίδιο τοτε μπαίνει στην διαδικασία,μόνο φυσικά στην αρχή,να αντικρούει ακόμα και αυτόν.Είναι σε αρκετές περιπτώσεις τοσο φανερη η Ζήλεια του Αλαζόνα ώστε να ενοχλείται που έχει προκύψει κάποιος Ανωτερος πνευματικα και να μην παραδεχται οτι πέρα απο αυτόν υπάρχουν και Άνθρωποι ανώτεροι από εκείνον.Φυσικα δεν σημαίνει οτι ο καποιος που είναι σε επιπεδο λογικής ανωτερος απο τον Αλαζονα οτι είναι θεός και γνωρίζει ολα οσα συμβαίνουν και εξελίσσονται γύρω του.

Το πιο μεγαλο σφαλμα για τους Ανθρωπους που θεωρούνται οτι βρισκονται κιόλας σε εναν θρονο υποθετικης θειας μεγαλοσύνης είναι οτι δεν παραδεχονται τα λάθη τους.Οχι μονο δεν παραδέχονται οπως είπα και πιο πανω οτι υπάρχουν Ανθρωποι που ειναι ανωτεροι απο αυτούς αλλα δεν παραδεχονται κιολας οτι κανουν και λάθη στις γραπτές τους διατυπώσεις,που σημαίνει οτι εχουν εντέλως ελλειψη αυτογνωσίας.

Ας πάρουμε ενα παραδειγμα ακραίας Αλαζονείας χωρις αυτο να σημαίνει οτι υποτιμω την αξια του μεσου που παραγει την υλική αλλα και πνευματικη γνώση οσον αφορα την λειτουργία του Σύμπαντος.Οι Επιστήμονες στην σημερινή εποχή παρολο που ανακαλύπτουν αλλα και διατυπώνουν νεες θεωρίες οσον αφορα τις αλληλεπιδράσεις διαφορων φυσικών φαινομένων στο Σύμπαν εχουν τεράστιο βαθμό Αλαζονειας.Μπαίνουν στην διαδικασία με θράσος τις περισσότερες φορες να βαζουν τον εαυτο τους στην θέση του Θεού και να θεωρούνται οι ίδιοι θεοι και με τέτοια εωσφορική υπερηφάνεια να έχουν την εντύπωση τις περισσότερες φορές ότι είναι φορείς της αλήθειας στους οποίους θα πρεπει ο κόσμος να οφείλει την πνευματική τους υποταγή.Εξάλλου υπάρχει και ενα προσωπείο που κρυβεται στους Αλαζονες οταν ισχυρίζονται οτι εχουν αυτογνωσία και ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και απο την άλλη μέσω της επιστήμης δογματίζουν τον εαυτό τους.

Ακόμα παρατηρείται αυτη η άκρατη Αλαζονεια και στους σημερινούς φοιτητές κυρίως σε αυτούς που σπουδαζουν στους τομείς της Βιολογίας και δείχνουν την ενασχοληση τους στον Ανθρωπο οι οποίοι διαβάζοντας επιστημονικα βιβλια θεωρουν οτι τα ξερουν ολα και οτι μπορουν να δώσουν απαντησεις σε ολα τα καθημρινά αλλα και σημαντικά ζητηματα που αφορούν την ύπαρξη του Ανθρωπου.Φυσικα αυτο το εωσφορικο φαινόμενο της αυτοθέωσης και του δογματισμου του εαυτού του Αλαζονα αποτελει ολοφάνερο δείγμα ανοησίας,εγωισμού αλλα και πνευματικης αναραταραχης που υπάρχει μεσα στο κεφάλι του.Υπάρχουν Ανθρωποι που σκέφτονται έχοντας εξοικείωση με τον τομέα της Βιολόγιας πως αν δεν υπήρχαν εκείνοι στην Ανθρωποτητα δεν θα υπήρχε καποιος άλλος που να φερει στο φως ανακαλυψεις πανω στον Ανθρωπινο οργανισμο αλλα και στην φυσική ύπαρξη του υλικού Σύμπαντος,ενω καθημερινώς υπάρχουν εκατομμυρια ταλεντα σε ολο τον κοσμο που μπρουν να κανουν νεες ανακαλυψεις και να οδηγησουν την Ανθρωπότητα σε ακόμα πιο μεγαλη προοδο και γνώση.Το θέμα ωστόσο είναι ότι όσοι νέοι επιστήμονες κανουν ανακαλυψεις σε διαφορα βιολογικά ζητήματα που αφορούν τον Ανθρωπο στην αρχη αισθάνονται χαρα για τον εαυτο τους,αλλα αργότερα οταν το ονομα τους αρχιζει και γίνεται μερος της Ανθρωπινης ιστορίας και ολος ο κόσμος μιλαει για αυτους αρχιζει και εισχωρεί επικινδυνα η υπερηφάνεια στο μυαλο τους σε σημειο να υποτιμουν τα άλλα εκατομμύρια ταλέντα που υπάρχουν στον κόσμο και να θεωρούνται πως είναι οι μοναδικοι επιστήμονες σε ολό τον κόσμο που μπορουν να προσφερουν τοσο τεραστιες γνώσεις και οτι κατα την αντιληψη τους κανένας Ανθρωπος στον κόσμος δεν θα φτασει στα επίπεδα της Ευφυΐας που βρίσκονται εκείνοι.Δυστυχως αυτο το γεγονός αποτελεί μερος της καθημερινής και ολοζώντανης πραγματικότητας.Ενα απο τα αποτελέσματα φυσικά της Αλαζονείας του Ανθρώπου ειναι η ελλειψη σωστής και ώριμης κρίσης,η επιπωλαια συμπεριφορα και η ακριτη διατύπωση των απαντησεων του ειτε σε προφορικό είτε σε γραπτό λόγο και η έλλειψη αυτοπειθαρχίας και ελέγχου κυριως στις απόψεις.

Η Αλαζονεία εξαιτιας της ύπαρξης της ως παρα φύση κατασταση αλλα και ως νοητική αρρώστια οδηγεί και σε φανατισμούς.Εξαλλου εχει παρατηρηθεί στο θεμα των αντιπρόσωπων της Επιστήμης συγκρουση μεταξυ των οπαδων που τους υποστηρίζουν.Δηλαδη αν ένας Αριθμός Ανθρωπου υποστηρίζει τον ταδε επιστημονα και η αλλη ομαδα υποστηρίζει εναν αλλο επιστήμονα σε αυτην την περιπτωση αν υπαρχει φανατισμος και ακραία θεοποίηση των επιστημόνων απο την πλευρά των οπαδων οδηγεί σε συγκρούσεις και σε πολέμους.Αυτοί οι πολεμοι είναι κυριως πνευματικου επιπέδου και σε αυτες τις λογομαχιες για το ποιος επιστήμονας ειναι ανωτερος υπάρχουν συκοφαντίες αλλα και ψευδείς κατηγορίες και αυτό το γεγονός αποτελεί μία τέτοια πράξη και επιλογή που σε αρκετές περιπτώσεις βλάπτει το όνομα αλλα και την αξία της Επιστήμης.Κυρίως αυτη η θεοιοποιση των επιστημόνων αλλα και η συκοφαντίες των οπαδών προς κάποια άλλα πρόσωπα παρατηρείται περισσότερο στο διαδίκτυο μιας και είναι γνωστο οτι στην σημερινή εποχή υπάρχει σε τεραστιο βαθμό παραπληροφόρηση αλλα και διαπροσωπικές εντάσεις.

Επιπλεον η Αλαζονεία είναι επικίνδυνη γιατι υπαρχει μια λεπτη γραμμη ανάμεσα στην υψηλη αυτοπεποίηθηση και σε αυτήν.Αν ο Ανθρωπος παει στην αλλη πλευρά τοτε παύει να σκέφτεται λογικά.Εξάλλου οπως είναι γνωστό εκεί που αρχίζει η Αλαζονεία σταματάει η λογική.Για αυτο το λόγο ας προσέχουμε αυτην την λεπτη γραμμη και απο εκει που ειμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια σε υψηλη αυτοπεποίηθηση να μην πάμε στην αλλη πλευρά οπου εκεί καταργείται καθε δυνατότητα καλλιέργειας ηθικων αρετων και προοπτικής πνευματικής προόδου.

Ας καταλάβουμε ο καθένας οτι είμαστε απλοί Ανθρωποι και οχι θεοί.Αν γίνει αντιληπτή αυτη η αρνητικη νοοτροπία και γνωρίζουμε τις επιπτωσεις που θα εχει στον καθενα μας αυτή η εγωιστική προβολή του εαυτού μας τοτε θα είμαστε σε καλό δρόμο αλλα και στην σωστή κατεύθυνση για ομαλή κυρίως πνευματικης εξέλιξης.Επιπλεον θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι ως επιμέρους κομμάτια του κοινωνικου συνολου αποτελούμε σημαντικα στοιχεία του κόσμου αλλα δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου.Ο καθενας μας με την ιδιαιτερότητα της προσωπικοτητας του εχει να προσφέρει κατι ξεχωριστό στον κόσμο και να αποτελέσει μια σπουδαία απόδειξη ετερότητας και μοναδικότητας.

Για ολους μας ισχύει αυτό.Ολοι μας οταν ξεφεύγουμε εχοντας αρχικά υψηλή αυτοεκτίμηση και πηγαινουμε στην Αλαζονεια καλο θα είναι εκεινη την στιγμη να ξυπνήσουμε,να διωξουμε την οποία σκεψη εχουμε στο μυαλο μας και μας προκαλεί εωσφορική υπερηφάνεια και να σκεφτούμε την αδυναμία της πεπερασμένης ανθρώπινης φύσης ως πραγματικότητα.Οταν καταλαβουμε οτι ειμαστε απλοι Ανθρωποι και εχουμε αυτοπειθαρχία και έλεγχο στις Αντιδρασεις μας ως προς τις επιλογές και αποψεις μας τοτε θα ζουμε στην πραγματική ελευθερία.

Σε αλλες περιπτώσεις θελω να τονίσω πως η Αλαζονεια ενός Ανθρωπου μπορει να μην ενοχλεί απαραίητα τους αλλους.Οταν εννοώ οτι δεν ενοχλεί απαραίτητα τους αλλους αναφέρομαι στην ψυχολογική επίθεση που μπορει να ασκήσει ενας Αλαζονας με την χρήση της λεκτικής βίας.Θα ενοχλει στους αλλους το γεγονος οτι χάνουν το ακροατηριο των οπαδων που τους δόξαζαν και πηγαίνουν να δοξάσουν τον Αλαζονα.Για παραδειγμα γνωρίζουμε Ανθρωπους που εχουν ένα υψηλο επίπεδο λογικης με το οποίο μπορουν να εντοπίζουν πιο εύκολα και με περισσοτερη προσοχή τα τρωτα σημεία των αλλων απόψεων.Αυτη η ικανοτητα της υψηλης λογικης καλλιεργεί και σε αρκετες περιπτωσεις ασυνείδητα μάλιστα την Αλαζονεια και τον Εγωισμό του Ανθρωπου.Μετατρεπονται τα ατομα της υψηλης αυτοεκτιμησης σε προσωπικοτητες με προκλητική ναρκισσιστική αντιδραση με αποτελεσμα να μην ικανοποιούνται απο μια απαντηση που θα ακούν.Επιπλέον παντοτε θα προσβάλλει ο Αλαζόνας τους αλλους ακομα και αν εχει καποιον βαθμο συμπάθειας.Οπως και να το κάνουμε οταν ο Ανθρωπος εχει μαθει να εξουσιάζει και να εχει ισχυρη πνευματικη επιρροή ως προς τις απαντησεις του στους αλλους δεν θα του αρεσει να παρει καποιος άλλος την θέση του.Το γεγονος αυτο μπορεί να μην φανεί αμεσα,γιατι οπως και να το κάνουμε αν ένας Αλαζονας εχει συμπαθεια σε Ανθρωπους με τους οποίους κάνει αρκετή παρέα μπορει να μην θελει να εκφράσει την παραλογη δυσαρέσκεια του.Αυτο ωστοσο δεν σημαίνει οτι δεν κρυβει τον θυμο αλλα και την οργη του σε κάποιον που πηρε την θεση του λογω της εξισου υψηλής νοημοσύνης με τον Αλαζονα.Σημασία δεν εχει τι δειχνουμε πάντοτε εξωτερικα αλλα και το πως αισθανομαστε συναισθηματικα για Ανθρωπους που εχουν τον ίδιο ή ακόμα και μεγαλύτερο βαθμό επιτυχίας απο εμάς.

Εγω προσωπικα συναντάω καθημερινα τέτοια άτομα που επαινούνται για την λογικη τους εχοντας την εντυπωση οτι μπορουν κιολας να προσβαλλουν την προσωπικοτητα ολων οσων μιλούν.Βεβαια να ξεκαθαρίσουμε οτι οσοι επαινουνται για την λογικη τους και μιλουν με τοση απλοτητα για την αξια της ορθοτητας γελοιοποιούνται οταν σε επομενες νεες αποψεις τους λενε υπερβολές χωρις να μπορουν να τις στηριζουν σε επιχειρηματα παρα μονο σε επιφανειακους θεωρητικούς ισχυρισμούς.Εξάλλου τέτοιοι χαρακτηρες δεν είναι πάντοτε σταθεροί στις αποφάσεις τους και αλλαζουν συνεχως επιλογες χωρις να υπαρχει το στοιχείο της εσωτερικής ισσοροπίας.Η ελλειψη φυσικα της εσωτερικης ισορροπιας οδηγει στο προβλημα της τελειομανίας.Φυσικα αυτη η τελειομανια χωρις φυσικα να αναφέρομαι σε επιπεδο ψυχολιγικού προβληματος μπορει να δημιουργησει πρόβλημα στους αλλους που βλεπουν οτι δεν μπορει να επικοινωνήσει ο ίδιος αρνώντας να δεχτεί και τις αποψεις των άλλων.Μπορει να υπάρχουν τελειομανεις που να είναι απλοι και καθημερινοί Ανθρωποι,αλλα όταν ας πούμε για παράδειγμα στεκονται στον υπολογιστη και βλέποντας την ροή της συζήτησης σχολιαζουν ασημαντα πραγματα για να κανουν επιδειξη της δήθεν τέλειας λογικής τους το μονο που μπορουν να επιφέρουν ειναι η καταστροφη μιας συζητησης αλλα και να αποδείξουν την επιπωλαιότητα και την ελλειψη σωστης κρισης που κυριαρχει στο μυαλο τους.Ο κόσμος εχει παρα πολλους τετοιους χαρακτηρες που δεν ειναι ταπεινοί αλλα γεμάτοι με ανουσια Αλαζονεια και με ασχημη προθεση να προσβάλλουν.Φυσικα θα πρέπει να ξεκαθαρισουμε οτι εφοσον δεν υπάρχουν τελοιοι Ανθρωποι δεν μπορουν να προκύψουν και τέλειες αποψεις.Το θεμα είναι ότι οταν καποιος δεν είναι τελειος και προσπαθεί με προσβολές να αποδέξει την τελειοτητα του μπαινει απο μόνος του στην διαδικασια της αυτοαναίρεσης των όσων λέει.

Η Αλαζονεία ειναι η λάθος εντύπωση του δημιουργήματος που νομίζει οτι μπορεί να ξεπερασει ολους τους Ανθρωπους αλλα ακόμα και το σύμπαν.Αυτες οι διανοητικές κατασκευές στις κοσμοθεωρήσεις του εαυτου μας ειναι που μας μειώνουν την κριτική ικανότητα αλλα και την ευκαιρια να καταλαβαινουμε τις νοητικες παγίδες που κρύβονται πίσω απο τις εννοιες.Ειναι επικινδυνο για την αυτοθέωση του Ανθρώπου να παρεξηγεί τις εννοιες της λογικής και του παραλογισμού και να επιλεγει την ακρατη αυδοσία του λογου.Το αποτελεσμα της λεκτικης προβολης των αυτοδοξαστικων θεωρητικων κατασκευων ως προς εμας είναι η υποτιμηση της πραγματικης ελευθερίας του πνευματος.Μένοντας σε νοητικες προβολές που εμποδίζουν την προοπτική της εξελιξης το μονο που καταφέρνει είναι να βρίσκεται στο πνευματικο σκοτάδι χωρις να μπορεί έπειτα να ξεφυγει απο αυτην την πνευματικη κολαση.Το πνευματικο σκοτάδι ειναι το ίδιο το Τίποτα.Οταν βγαίνεις απο τα όρια ας πούμε του φυσικού σύμπαντος και βλεπεις μετα το άπειρο της ανυπαρξίας εκεί καταλαβαίνεις περισσοτερο απο ποτέ την αξία του Θανάτου.Η αυτοθεωση της νοησης μας ειναι ο θάνατος που καταστρεφει την γέφυρα αναμεσα σε εκείνον και την αληθεια.Στην αρχη η Αλαζονεία μας προκαλεί μια αίσθηση ευχαρίστησης πιστεύοντας οτι αυτα που σκεφτόμαστε αποτελουν και το γενικο καλο.Αυτο ωστοσο διαπιστωνεται αργοτερα οταν καταλαβαίνει και ο ίδιος οτι για αρκετό χρονικο διαστημα ξεγελουσε τον εαυτο του.Καλο θα είναι να υπάρχει μια προσεκτικότητα στις αυτοπεποιθήσεις μας και να μην δίνουμε απολυτη βαρυτητα σε οσα ακουμε και διαβαζουμε.Οσα υποστηριζουμε με την λογικη μας παντοτε δεν είναι το σωστό.Αν επιτραπεί εστω και στο ελαχιστο να εισχωρησει στο μυαλο αλλα και στα συναισθήματα του Ανθρωπου η Αλαζονεία τότε θα γίνεται αδικος και ποτε δεν θα αποβλεπει στο συμφέρον του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου.Η βιασυνη στην διατύπωση απαντησεων ποτε δεν θα κανει τον Ανθρωπο ενάρετο,γιατι δεν εχει υπομονη.Μονο με την υπομονη μπορει να καταλαβαίνει σε βαθος το προβλημα που τίθεται σε μια συζητηση χωρις να μπαινει στην διαδικασια του ξερολισμού και της επιδειξιομανιας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ο άσκοπος : 03-05-13 στις 18:38. Αιτία: merge posts
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους