Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,803 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,593 μηνύματα σε 93,220 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 796 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 230)
Ναι
45
19,57%
Οχι
185
80,43%

avenger92

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη avenger92
H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 19:31, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σκοπός της τιμωρίας είναι ο σωφρονισμός. Σε αυτά που λες πού ακριβώς υπάρχει η έννοια του σωφρονισμού;

Ποιοι είμαστε εμείς (οι κάθε εμείς) να αποφασίσουμε για το ποιος αξίζει να ζει ή όχι;

Κάθαρση στην κοινωνία μπορεί να φέρει αλλά οι νόμοι και οι ποινές δεν καθορίζονται σύμφωνα με συναισθηματικά κριτήρια ούτε με συναισθηματικούς σκοπούς.

Το οτι έχει επέλθει παρακμή στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ευθύνη όλων μας κι έχουμε υποχρεωση να παλέψουμε όλοι για αυτά.

Θες να πεις οτι αν κάποιος έχει 10 ελαττώματα δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλο 1; (ομοίως, αν έχει κάποιος 10 αρρώστειες δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλη 1 κλπ κλπ)
Δεν επερχεται σωφρονισμος με την θανατικη ποινη πχ σε παιδοφιλους?Επερχεται γιατι τα κτηνη την θελουν τη κενη ζωουλα τους,παραδειγματιζονται απο αλλους και θετουν ορια στις πραξεις τους.Ειναι αδιανοητο να υπαρχουν "ανθρωποι" που βιαζουν μωρα-παιδια.Δεν το χωραει ενας φυσιολογικος ανθρωπινος νους γι'αυτο ασπαζομαι αυτη την αποψη.Τι σχεση εχουν οι συναισθηματικοι σκοποι?Δηλαδη αν εφαρμοζοταν η θανατικη ποινη για την κατηγορια εγκληματιων που ανεφερα σημαινει οτι θα εξυπηρετουσε συναισθηματικους σκοπους?Αν θεωρεις ''ελαττωμα'' της κοινωνιας να καταδικασει σε θανατο καποιον που εχει ασελγησει και τραυματισει ανεπανορθωτα παιδικες ψυχες τοτε τι να πω..Τελοσπαντων εγω ειπα την αποψη μου και σεβομαι τις αποψεις ολων των υπολοιπων οταν σεβονται και οι υπολοιποι τις δικες μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:43, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από avenger92
Δεν επερχεται σωφρονισμος με την θανατικη ποινη πχ σε παιδοφιλους?Επερχεται γιατι τα κτηνη την θελουν τη κενη ζωουλα τους,παραδειγματιζονται απο αλλους και θετουν ορια στις πραξεις τους.Ειναι αδιανοητο να υπαρχουν "ανθρωποι" που βιαζουν μωρα-παιδια.Δεν το χωραει ενας φυσιολογικος ανθρωπινος νους γι'αυτο ασπαζομαι αυτη την αποψη.Τι σχεση εχουν οι συναισθηματικοι σκοποι?Δηλαδη αν εφαρμοζοταν η θανατικη ποινη για την κατηγορια εγκληματιων που ανεφερα σημαινει οτι θα εξυπηρετουσε συναισθηματικους σκοπους?Αν θεωρεις ''ελαττωμα'' της κοινωνιας να καταδικασει σε θανατο καποιον που εχει ασελγησει και τραυματισει ανεπανορθωτα παιδικες ψυχες τοτε τι να πω..Τελοσπαντων εγω ειπα την αποψη μου και σεβομαι τις αποψεις ολων των υπολοιπων οταν σεβονται και οι υπολοιποι τις δικες μου
Και εμένα μου έχουν τραυματίσει τη παιδική ψυχούλα μου μερικές γκόμενες αλλά δεν θέλω να τις κρεμάσω στο Σύνταγμα.

Ναι, η πράξη που αναφέρεις είναι το λιγότερο απάνθρωπη αλλά δεν γίνεται να δρας συναισθηματικά φορτισμένος και να καταδικάζεις σε θάνατο κάποιον άλλο μιας και

1) αν μπει φυλακή και μετά μάθουμε ότι ήταν αθώος το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω και
2) δεν μπορείς να ορίσεις κριτήρια με τα οποία να μην επεκτείνεται η θανατική ποινή και σε άλλες πράξεις (δολοφονίες, κτλ) με συνέπεια το πράγμα να καταντήσει Αμέρικα (btw και στις πολιτείες με θανατική ποινή δεν υπάρχει λιγότερη εγκληματικότητα από ότι στον υπόλοιπο κόσμο)

Επίσης, η θανατική ποινή είναι εκδίκηση και όχι τιμωρία και είναι αδιανόητο να ζητάς εκδίκηση από τη δικαιοσύνη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 218 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 19:43, 06-08-10:

Θανατικη ποινηΔυο λεξεις που οταν συνδεονται τρομαζουν...ποσο μαλλον οταν εφαρμοζονται...Δυσκολο ερωτημα ,υπερ ή κατα?...γιατι?
Αρχικα, θεωρω πως ειναι απανθρωπο να θανατονονται ατομα και οπως προανεφερε κιολας καποιος ,να τιμωρειται τελικα ενα εγκλημα με ενα εγλημα..Ειναι που ειναι κατεστραμμενος ο κοσμος με την σκληροτητα που επικρατει στις ψυχες πολλων..Ηδη ακουμε μικρα παιδια ,ενω μαλωνουν με καποιον και να του φωναζουν "ευχομαι να ειχες πεθανει.." και αργοτερα αυτο το μισος εξελισσεται ..γινονται ολο και πιο σκληρα αυτα τα πλασματα..Η κουβεντα που ξεστομισαν μικρα μπορει να μην ηταν αυτο που ακριβως εννοουσαν..αλλα οσο περναει ο καιρος αρχιζουν τις πρωτες βαρβαρες πραξεις που μπορουν να ξεκινουν απο τον βασανισμο ενος ζωου...αυτο ομως εξελισσεται σε ξυλοδαρμο μαθητη και τελος μπορει να καταλειξει μεχρι και σε μια δολοφονια.Ακραιο και ομως αληθεινο..αυτη ειναι η νεα πραγματικοτητα..Τωρα φανταστειτε πως θα εξελιχτουν τα πραγματα αν νομιμποιηθει τελικα και μια θανατικη ποινη.Θα μαθουν να ζουν με την σκληροτητα...Θα τα θεωρησουν ολα φυσιολογικα."Ετσι ειναι η ζωη..πανε και ερχονται οι ανθρωποι,καλα να παθουν αν δεν συμπερφερονται καθως πρεπει" Δεν ειναι ομως ηθικα ορθο να σκοτωνεις καποιον και αυτο ειναι που θα αδυνατουν να καταλαβουν.Δεν πρεπει να συνηθισουμε σε αυτην την σκεψη.Γιατι ολοι μας αλλαζουμε.Κανεις δεν μενει ιδιος.Παντα υπαρχει η ελπιδα πως καποιος μπορει μεχρι και στα τελευταια δευτερολεπτα της ζωης του να μετανοησει.Ιδιως στο κρατος μας λογω της θρησκειας μια τετοια κινηση δεν στεκει...
Παρολαυτα ομως αν μπω στη θεση μιας κοπελας που για παραδειγμα εχει βιαστει ..καταλαβαινω το μισος,την απεχθεια και την εντονη επιθυμια που θα εχει να δει τον βιαστη να πονα και να ουρλιαζει μεχρι θανατου.Θα ηθελα να τον δω να πονα οπως πονεσα εγω.Γιατι μια φυλακη μπροστα σε αυτο το εγκλημα θα ηταν ενα χαϊδεμα..Μια ειρωνια παρα τιμωρια.Μεγαλο το δειλημμα...Να τον αφησω να γλιτωσει στην φυλακη ή να πεθανει μια και καλη για να παραδειγματιστουν και ολοι οι υπολοιποι?τελικα τι?μπερδεμα...και μετα αμα εχω τυψεις που αφαιρεσα μια ζωη?
Ας ταξιδεψουμε με το μυαλο μας σε χωρες που εφαρμοστηκε η θανατικη ποινη...Ποια τα αποτελεσματα?Λιγοτερη μηπως η εγκληματικοτητα?Νομιζω πως οχιΤι καταφεραμε λοιπον?..μια τρυπα στο νερο..
Επειδη εχω μεγαλωσει με καποιες αξιες στη ζωη μου και δεν νομιζω πως θα μπορουσα να ζησω γνωριζοντας πως εγω υπηρξα αιτια θανατου ενος προσωπου,απορριπτω κατα 80% την θανατικη ποινη...Η ζωη ειναι μια ροδα και ολα γυριζουν,αυτο πιστευω.Θα πληρωσει αργα ή γρηγορα.Μονος του θα φαει τα μουτρα του...Τωρα για τα 20% που αφησα,αυτα αφορουν πολυ βαριες περιπτωσεις.Δηλαδη δολοφονος κατα συρροην...κατι σαν τον jack the ripper, αλλα και εκει μονο αν ειναι εξακριβωμενο 1000% πως ειναι αυτος ο δολοφονος..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:13, 06-08-10:

Το ότι είμαι υπέρ το έχω πει.

Τώρα τελευταία όμως τείνω να είμαι υπέρ με συνοπτικές όμως
διαδικασίες.

Ούτε δίκες ούτε τίποτα, με την απόφαση ενός ειδικού - δικαστή.

-Εσύ τους σκότωσες και τους πέντε σαν τα σκυλιά;
Ναι εγώ.

- Γιατί;
Γιατί μου πατούσαν το τριφύλλι.

- Πάρτε τον και στον τοίχο.

Εσύ έσφαξες την κοπελίτσα με 30 μαχαιριές;
Ναι εγώ.

Γιατί;
Γιατί την παρακαλούσα να μου κάτσει επί 6 μήνες
και αυτή δεν ήθελε.

- Πάρτε τον και στον τοίχο.

Χθες έβλεπε στον Σκάϊ τα μεσάνυχτα ένα ντοκιμαντέρ
για την μεξικάνικη μαφία στην φυλακή.

'Ηταν ένας τύπος, πρώην μέλος της οργάνωσης
και διηγόταν πως αφαίρεσε την ζωή 20 περίπου ελεύθερων πολιτών
και 5-6 φυλακισμένων.

"Την πιάσαμε γιατί έκλεβε την οργάνωσή μας,
την βάλαμε στο αμάξι όπου και την πυροβόλησα αλλά δεν κατάφερα να την σκοτώσω
με αποτέλεσμα να προσποιούμαι πως την έχω στην αγκαλιά μου και την φιλάω
γιατί ο δρόμος ήταν πολυσύχναστος.
Μόλις μπόρεσα, έβαλα μπρος το αμάξι και πήγα πιο πέρα σε έναν κάδο σκουπιδιών,
εκεί, την έβγαλα έξω από το αμάξι και την έβαλα μέσα στον κάδο όπου και τοποθέτησα
το περίστροφο στο στόμα της και παρακαλώντας με αυτή,
εγώ την πυροβόλησα."
Τι λε ρε πούστη,
τι λε ρε πούστη.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,990 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:02, 06-08-10:

Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε αν πρόκεται για εγκλήματα εκ προθέσεως - εκ προ μελέτης ή εγκλήματα εν αμύνης. Άλλη η βαρύτητα της μιας περίπτωσης και άλλη η βαρύτητα της άλλης. Γιατί στα εκ προμελέτης εγκλήματα (κακουργήματα) να μην επέλθει η θανατική ποινή; Με βρίσκει αντίθετον η λογική να πληρώνω φόρους για να συντηρώ εγκληματίες μέσα σε κελιά με το όνομα φυλακές, οι οποίοι δεν θα ξαναγίνουν ποτέ άνθρωποι. Της φυλακής τα σίδερα αποκτινώνουν τον άνθρωπο. Όλοι εσείς και εμείς τα λέτε και τα λέμε όλα πολύ ωραία, αφού δεν έχετε και δεν έχουμε μπει ούτε 1 λεπτό της ζωής σας και της ζωής μας μέσα στην φυλακή να δείτε και να δούμε τι γίνεται. Και καλύτερα δεν θα θέλατε και δεν θα θέλαμε να φανταστείτε και να φανταστούμε πόσο σωφρονιστικό κατάστημα είναι...Άπαξ και μπήκες φυλακή, καλά να περάσεις στον κόσμο της ασυδοσίας και ανομίας ή νόμου της ζούγκλας (συμμοριών)...

Δεν θέλω να ανοίγονται φυλακές για να στοιβάζονται κενοί άνθρωποι που δεν έχουν αίσθηση του κακουργήματός τους. Η θανατική ποινή είναι μια λύση για να μειώσεις τα λειτουργικά έξοδα κράτησης χωρίς όφελος. Αρκετές οι περιττές δαπάνες κράτησης...και το κοινωνικό όφελος μηδέν. Καλύτερα να ανοίξουν σχολεία ώστε να προλάβουμε το έγκλημα, διότι άπαξ και έγινε, μετά δεν έχει πισογύρισμα (γλυκαίνεσαι με την πρώτη τζούρα της δολοφονίας και συνεχίζεις να "ζωγραφίζεις") είτε ως διαπρεπής εγκληματίας είτε μέσα στην φυλακή. Όσοι πέρασαν από φυλακή, κατέληξαν αμφιλεγόμενες προσωπικότητες οι οποίες μετά από καιρό ξαναπέρασαν από το ίδιο σημείο...Αυτό τι δείχνει;

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 218 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 22:41, 06-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb

Καλύτερα να ανοίξουν σχολεία ώστε να προλάβουμε το έγκλημα, διότι άπαξ και έγινε, μετά δεν έχει πισογύρισμα (γλυκαίνεσαι με την πρώτη τζούρα της δολοφονίας και συνεχίζεις να "ζωγραφίζεις") είτε ως διαπρεπής εγκληματίας είτε μέσα στην φυλακή.
Εγω θα ελεγα καλυτερα να παρεχεται ανθρωπιστικη παιδεια στους μαθητες..Οσα σχολεια και να ανοιξουν αν δεν συνειδητοποιησουν οι εκπαιδευτικοι πως βουλιαζουμε σαν ανθρωποι και δεν παρουν τα αναλογα μετρα..καληνυχτα...Αυτο ειναι που λειπει απο τα σχολεια..Η γνωση που παρεχεται δεν πρεπει να περιοριζεται στα βιβλια...

Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 22:41, 06-08-10:

Η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, με τη μεγάλη της εμπειρία στο θέμα της ηθικής, θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα της θανατικής ποινής.

Η εκκλησία διαθέτει πνευματικούς, ιερείς, μοναχούς, άτομα ικανά να κρίνουν την ενοχή κάποιου πέραν πάσης αμφιβολίας. Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:12, 06-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από worshipperjesus
Η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, με τη μεγάλη της εμπειρία στο θέμα της ηθικής, θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα της θανατικής ποινής.

Η εκκλησία διαθέτει πνευματικούς, ιερείς, μοναχούς, άτομα ικανά να κρίνουν την ενοχή κάποιου πέραν πάσης αμφιβολίας. Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.
καλά εσύ κάνεις χαβαλέ κανονικά, πάλι καλά που υπάρχεις κι εσύ να μας λες τέτοια νόστιμα να γελάσει λίγο η μαύρη μου καρδιά. Καλά που υπάρχουν και τα troll.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 23:14, 06-08-10:

"επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους"
αυτο ηταν το καλυτερο αχαχα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 23:15, 06-08-10:

Χαλαρωσε ρε λιγο, η εκκλησια δεν θα εκτελουσε σε καμια περιπτωση για τιποτα και κανεναν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:20, 06-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Kate-Bender
Χαλαρωσε ρε λιγο, η εκκλησια δεν θα εκτελουσε σε καμια περιπτωση για τιποτα και κανεναν
έχει εκτελέσει ολόκληρες μάζες ανθρώπων τόσους αιώνες. Κουράστηκε κι αυτή, τώρα έχει άλλα σπορ, Βατοπέδια κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 23:33, 06-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
έχει εκτελέσει ολόκληρες μάζες ανθρώπων τόσους αιώνες. Κουράστηκε κι αυτή, τώρα έχει άλλα σπορ, Βατοπέδια κλπ.
Τωρα θα πω χαλαρωσε σε εσεναΜιλαμε καταρχας για την εκκλησια των εποχων μας..Νομιζεις οτι η εκκλησια θα δεχοταν τωρα αυτην την προταση??.."ναι,διαλεγουμε τροπο εκτελεσης... αυτην την φορα τι να επιλεξουμε γιαυτον τον δολοφονο?? ηλεκτρικη καρεκλα ή κρεμαλα ?" Μην κολλατε σε εξαιρεσεις..δεν μιλαμε για διευθαρμενους παπαδες κτλ...

Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 23:44, 06-08-10:

Η καθολική παράδοση επιβάλλει κάψιμο στην πυρά.

Αν και ανήκω στον ορθόδοξο χριστιανισμό, τη μόνη αληθινή θρησκεία, στο θέμα της θανατικής ποινής η καθολική εκκλησία έχει να διδάξει πολλά.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 23:51, 06-08-10:

Αν και ανήκω στον ορθόδοξο χριστιανισμό, τη μόνη αληθινή θρησκεία, στο θέμα της θανατικής ποινής η καθολική εκκλησία έχει να διδάξει πολλά.
αποφασισε τι εισαι γιατι μας μπερδευεις...
ειναι δυνατον να εισαι φανατικος χριστιανος ..οπως δειχνεις ή τελοσπαντων υποκρινεσαι και στην πιο σημαντικη διδασκαλια:μετανοια να εισαι αντιθετος? Γιατι με την θανατικη ποινη αμα σε εχουν ενημερωσει αφαιρεις το πιο σημαντικο πραγμα..πως θα φτασεις στο παραδεισο αν δεν εχεις επιλογη?ελα μην ντρεπεσαι..τι καταιβασες?

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 23:52, 06-08-10:

Πρέπει να σε βάλουμε σε εφαρμογή όπως έχει και το facebook τα fortune-cookies...

Εγώ είμαι κατά της θανατικής ποινής.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:58, 06-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Πρέπει να σε βάλουμε σε εφαρμογή όπως έχει και το facebook τα fortune-cookies...

Εγώ είμαι κατά της θανατικής ποινής.
κι εγώ και για όλες τις περιπτώσεις εκτός ίσως από δολοφονία ζώου και παιδιού. Πάντως θετικές από μένα από δω και πέρα στον worshiperjesus γιατί πραγματικά μου φτιάχνει την διάθεση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

O worshipperjesus έγραψε στις 00:11, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Kate-Bender
αποφασισε τι εισαι γιατι μας μπερδευεις...
ειναι δυνατον να εισαι φανατικος χριστιανος ..οπως δειχνεις ή τελοσπαντων υποκρινεσαι και στην πιο σημαντικη διδασκαλια:μετανοια να εισαι αντιθετος? Γιατι με την θανατικη ποινη αμα σε εχουν ενημερωσει αφαιρεις το πιο σημαντικο πραγμα..πως θα φτασεις στο παραδεισο αν δεν εχεις επιλογη?ελα μην ντρεπεσαι..τι καταιβασες?
Η Ιερά Εξέταση έδινε στον αμαρτωλό τη δυνατότητα μετάνοιας την τελευταία στιγμή.

Αν δήλωνε μετάνοια, ο αμαρτωλός στραγγαλίζονταν και πέθαινε χωρίς πόνο, έτοιμος να απολαύσει τον Παράδεισο.

Αν δε μετάνιωνε, καιγόταν ζωντανός και η ψυχή του εξαγνίζοταν από τις φλόγες, δηλαδή και πάλι μπορούσε να απολαύσει τον Παράδεισο.

Με λίγα λόγια, η εκτέλεση ήταν ευτύχημα για τον άνθρωπο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 00:20, 07-08-10:

Η Ιερά Εξέταση έδινε στον αμαρτωλό τη δυνατότητα μετάνοιας την τελευταία στιγμή.

Αν δήλωνε μετάνοια, ο αμαρτωλός στραγγαλίζονταν και πέθαινε χωρίς πόνο, έτοιμος να απολαύσει τον Παράδεισο.

Αν δε μετάνιωνε, καιγόταν ζωντανός και η ψυχή του εξαγνίζοταν από τις φλόγες, δηλαδή και πάλι μπορούσε να απολαύσει τον Παράδεισο.

Θες μηπως να σε στραγγαλισουμε και εσενα?χωρις πονο θα φτασεις στο παραδεισο!
2010 εχουμε...και η Ιερα Εξεταση δεν υπαρχει ..σου λεει τιποτα?Εχουν αλλαξει"ισως" τα παντα απο τοτε ?
"Η εκετλεση ηταν ευτυχημα για τον ανθρωπο"...τωρα παντως δεν ειναι.
Τι ειπαμε ηπιες?Μονος σου ολη την βοτκαααα??Χριστε μου...κυριε ελεησον....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 11:29, 07-08-10:

Τα λόγια σου ακούγονται τόσο σοφά, το κήρυγμα σου αγγίζει τις καρδίες μας, οι λέξεις σου είναι το ζωογόνο νερό μας. Ένας διαφορετικός άνεμος ήρθε για να μας δείξει το σωστό δρόμο, το δικό σου δρόμο. Είσαι ο προφήτης μας και είμαστε οι μαθητές σου.

Δείξε μας τους εχθρούς σου δάσκαλε και οι πιστοί υποτελείς σου θα τους στείλουν στον Παράδεισο. Είτε μετανοήσουν είτε όχι, η εκτέλεση θα είναι αργή και βασανιστική.

Χαίρε war-sheep-er, οι μελοθάνατοι σε χαιρετούν

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 11:44, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε αν πρόκεται για εγκλήματα εκ προθέσεως - εκ προ μελέτης ή εγκλήματα εν αμύνης. Άλλη η βαρύτητα της μιας περίπτωσης και άλλη η βαρύτητα της άλλης. Γιατί στα εκ προμελέτης εγκλήματα (κακουργήματα) να μην επέλθει η θανατική ποινή; Με βρίσκει αντίθετον η λογική να πληρώνω φόρους για να συντηρώ εγκληματίες μέσα σε κελιά με το όνομα φυλακές, οι οποίοι δεν θα ξαναγίνουν ποτέ άνθρωποι. Της φυλακής τα σίδερα αποκτινώνουν τον άνθρωπο. Όλοι εσείς και εμείς τα λέτε και τα λέμε όλα πολύ ωραία, αφού δεν έχετε και δεν έχουμε μπει ούτε 1 λεπτό της ζωής σας και της ζωής μας μέσα στην φυλακή να δείτε και να δούμε τι γίνεται. Και καλύτερα δεν θα θέλατε και δεν θα θέλαμε να φανταστείτε και να φανταστούμε πόσο σωφρονιστικό κατάστημα είναι...Άπαξ και μπήκες φυλακή, καλά να περάσεις στον κόσμο της ασυδοσίας και ανομίας ή νόμου της ζούγκλας (συμμοριών)...

Δεν θέλω να ανοίγονται φυλακές για να στοιβάζονται κενοί άνθρωποι που δεν έχουν αίσθηση του κακουργήματός τους. Η θανατική ποινή είναι μια λύση για να μειώσεις τα λειτουργικά έξοδα κράτησης χωρίς όφελος. Αρκετές οι περιττές δαπάνες κράτησης...και το κοινωνικό όφελος μηδέν. Καλύτερα να ανοίξουν σχολεία ώστε να προλάβουμε το έγκλημα, διότι άπαξ και έγινε, μετά δεν έχει πισογύρισμα (γλυκαίνεσαι με την πρώτη τζούρα της δολοφονίας και συνεχίζεις να "ζωγραφίζεις") είτε ως διαπρεπής εγκληματίας είτε μέσα στην φυλακή. Όσοι πέρασαν από φυλακή, κατέληξαν αμφιλεγόμενες προσωπικότητες οι οποίες μετά από καιρό ξαναπέρασαν από το ίδιο σημείο...Αυτό τι δείχνει;
Δλδ επειδη οι φυλακες στη χωρα μας ειναι απαραδεκτες και εκει μεσα δεν γινεται σωφρονισμος η λυση ειναι η θανατικη ποινη,ωστε να μην πληρωνεις εσυ με τους φορους σου?

Και εγω νομιζα πως η λυση ειναι να φτιαξουμε τις φυλακες..

Επισης οπως εχει αναφερθει πολλες φορες υπηρχαν ατομα τα οποια καταδικαστηκαν σε θανατα σε αλλες χωρες και αποδειχθηκαν μετα απο χρονια αθωοι..Μονο και μονο για αυτη την περιπτωση θα επρεπε να μην υπαρχει η ποινη αυτη..

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:51, 07-08-10:

Η εκτέλεση ποτέ δεν ήταν ευτύχημα για τον άνθρωπο γιατί όσο πιστός και να ήταν δεν έπαυε να είναι άνθρωπος. Και ίσως μία από τις μεγαλύτερες ανθρώπινες αδυναμίες είναι ο φόβος του θανάτου.
Από πολύ μικρή ηλικία ο άνθρωπος προσπαθούσε προσωποποιώντας τον θάνατο να αισθανθεί ότι έχει ελπίδες να του ξεφύγει. Μεγαλώνοντας, πάντα υποσυνείδητα υπάρχει ο φόβος του θανάτου όσο και αν αισθανόμαστε συνιφασμένοι με αυτόν.

Kate: Δεν ήπιε Βότκα.. Από το πολύ Νάμα είναι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 13:59, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa

Kate: Δεν ήπιε Βότκα.. Από το πολύ Νάμα είναι...
Αχ ο κακομοιρος...και χθες ηταν παρασκευη ...φαντασου τι γινεται τις κυριακες...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:44, 07-08-10:

στη βιβλο των καθολικων το "Ου φονευσεις" εχει μπλανκο?

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:28, 07-08-10:

Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.
Να υποθεσω θα επαναφεραμε και τον λιθοβολισμο...

Υπερ της θανατικης ποινης ειμαι(ακομη)... Αλλα εσυ το χεις ξεφτιλισει...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

banis (manos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη banis
Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O banis έγραψε στις 13:13, 05-09-10:

ειμαι κατα της θανατικης ποινης για τον απλουστατο λογο οτι ορισμενα ''οπλα'' σε λαθος χερια μπορουν να αποβουν μοιραια..ετσι με συνοπτικες διαδικασιες,2-3 ψευδομαρτυρες, εχεις εκτελεστει....λιγες ειναι οι βελτιστες φυσεις που λειτουργουν με γνωμονα το δικιο,κ οχι τα προσωπικα οφελη.
,ειδατε με τον σανταμ τι εγινε.....το θεωρειτε σωστο αυτο?
εν τελει με την θανατικη ποινη τιμωρουν για εκδικηση κ οχι για σωφρονισμο...

Παράθεση

starlight

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη starlight
H starlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H starlight coldplay!!!!! έγραψε στις 09:59, 06-09-10:

συμφωνω μ οσους ειναι κατα τησ 8ανατικης ποινης και ιδιαιτερα μ αυτους που εγραψαν πριν πεντε χρονια....θα ηθελα ν προσθεσω οτι αν θελουμε να λεμε οτι ζουμε σε πολιτισμενο κοσμο πρεπει να τ δειχνουμε κιολας.Η θανατικη ποινη δεν ειναι αποδειξη προηγμενου και εξευγενισμενου κοσμου.

Συμφωνω απολυτα με οσους λενε οτι το σωφρονυστικο οργανο εχει εργο του την διορ8ωση των σφαλαματων και οχι την αποκεφαλιση τους...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,584 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:41, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από banis
εν τελει με την θανατικη ποινη τιμωρουν για εκδικηση κ οχι για σωφρονισμο...
Η πιο σωστή πρόταση σε αυτό το θρεντ. Ευχαριστώ που είπες όσα είπα εγώ με πολλά λόγια σε μια πρόταση.

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 11:09, 20-09-10:

ειμαι υπερ της θανατικης ποινης. ειμαι σιγουρα υπερ οταν δεν υπαρχουν νομοι οι οποιοι προστατευουν και στηριζουν τον πολιτη οπως θα επρεπε. οταν γινονται φονοι, βιασμοι, συχνα κατα συρροη και ο θυτης τιμωρειται με ισοβια καθειρξη, με τη σημερινη παντα εννοια του ισοβια δηλ. κατι χρονακια και με καλη διαγωγη εισαι κυριος και την κανεις, τοτε ναι ειμαι υπερ της θανατικης ποινης. γιατι αν υπηρχε το ισοβια τοτε θα υποστηριζα αυτο. αφου δεν υφισταται λυπαμαι. απαιτω να θανατωθει εκεινος που αφαιρεσαι την ζωη καποιου αλλου αμεσα ή εμμεσα (πχ βιασμος) γιατι απλα δεν ειχε το δικαιωμα να το κανει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 20-09-10 στις 11:21. Αιτία: greeklish
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 11:35, 20-09-10:

είμαι υπέρ της θανατικής, αλλά κατά του τρόπου που γίνεται και του αποτελέσματός του....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 20-09-10 στις 11:47.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 12:47, 20-09-10:

δηλαδη? τι εννοεις με τον τροπο που γινεται?

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 13:49, 20-09-10:

κατά........
ποιος είναι αυτός που αποφασίζει για το ποιος πρέπει να ζήσει και ποιος πρέπει να πεθάνει?
Αυτοί λοιπόν που είναι υπέρ της θανατικής ποινής ας απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα:δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή?και εάν τη σέβονται πώς είναι δυνατόν η θεώρηση της ανθρώπινης ζωής να μην φορά εξίσου τον άγιο και τον δολοφόνο?πώς είναι δυνατόν εάν πιστεύουμε ότι το δικαίωμα στη ζωή είναι το ύψιστο, να εξαιρέσουμε τους δολοφόνους?

για να προλάβω κάποιες απαντήσεις συνεχίζω..
πολλοί θα απαντήσουν, γιατί πρέπει να σεβαστούμε τη ζωή ενός δολοφόνου που δεν σέβεται άλλες ζωές.
Επειδή, εάν δεν σεβαστούμε τη ζωή του, εξισωνόμαστε με αυτόν.Δηλαδή μια κοινωνία που δεν σέβεται τη ζωή των δολοφόνων και έχει καθιερωμένη τη θανατική ποινή και την εφαρμόζει, δρά ακριβώς όπως δρα ο χειρότερος εγκληματίας.

επιπλέον υπάρχει το ενδεχόμενο δικαστικής πλάνης.Η θανατική ποινή είναι η μόνη που δεν επανορθώνεται.

Τέλος, πολλοί ισχυρίζονται ότι ένα μεγάλο ποσοστό δολοφόνων που μπαίνει φυλακή επαναλαμβάνει το έγκλημα.Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να θανατώνονται.
Ας δημιουργηθούν πραγματικά σωφρονιστικά ιδρύματα.Δεν θα θανατώνονται άνθρωποι επειδή η κοινωνίες είναι ανίκανες να δημιουργήσουν σωφρονιστικά ιδρύματα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:38, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos0987
κατά........
ποιος είναι αυτός που αποφασίζει για το ποιος πρέπει να ζήσει και ποιος πρέπει να πεθάνει?
Αυτοί λοιπόν που είναι υπέρ της θανατικής ποινής ας απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα:δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή?και εάν τη σέβονται πώς είναι δυνατόν η θεώρηση της ανθρώπινης ζωής να μην φορά εξίσου τον άγιο και τον δολοφόνο?πώς είναι δυνατόν εάν πιστεύουμε ότι το δικαίωμα στη ζωή είναι το ύψιστο, να εξαιρέσουμε τους δολοφόνους?

για να προλάβω κάποιες απαντήσεις συνεχίζω..
πολλοί θα απαντήσουν, γιατί πρέπει να σεβαστούμε τη ζωή ενός δολοφόνου που δεν σέβεται άλλες ζωές.
Επειδή, εάν δεν σεβαστούμε τη ζωή του, εξισωνόμαστε με αυτόν.Δηλαδή μια κοινωνία που δεν σέβεται τη ζωή των δολοφόνων και έχει καθιερωμένη τη θανατική ποινή και την εφαρμόζει, δρά ακριβώς όπως δρα ο χειρότερος εγκληματίας.

επιπλέον υπάρχει το ενδεχόμενο δικαστικής πλάνης.Η θανατική ποινή είναι η μόνη που δεν επανορθώνεται.

Τέλος, πολλοί ισχυρίζονται ότι ένα μεγάλο ποσοστό δολοφόνων που μπαίνει φυλακή επαναλαμβάνει το έγκλημα.Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να θανατώνονται.
Ας δημιουργηθούν πραγματικά σωφρονιστικά ιδρύματα.Δεν θα θανατώνονται άνθρωποι επειδή η κοινωνίες είναι ανίκανες να δημιουργήσουν σωφρονιστικά ιδρύματα...
Παραβιαζοντας ενα θεμελιωδες δικαιωμα του αλλου, ειναι σαν να το απαρνιεσαι κι απο τον εαυτο σου... Αν λοιπον δεν σεβεται ο αλλος την ιδια του την ζωη... Πως να την σεβαστω εγω???

Επιπλεον... Μαθετε πια πως καμια ποινη δεν επανορθωνεται... Ισως μονο υπο πολυ ορισμενες συνθηκες η χρηματικη... Ολες οι αλλες εχουν πολυ σημαντικο αντικτυπο...

Οσο για την δικαστικη πλανη... Μπορει να αποφευχθει... Κοινως μονο αν υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια περι της ενοχης να τιθεται η θανατικη ποινη στο τραπεζι...

Μακαρι να φτιαχτουν σωφρονιστικα ιδρυματα... Και τοτε θα παψω να σκεφτομαι το ενδεχομενο της θανατικης ποινης... Αλλα μονο οταν αποδειχθει πως υπαρχει πραγματικος σωφρονισμος...

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 20:22, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Παραβιαζοντας ενα θεμελιωδες δικαιωμα του αλλου, ειναι σαν να το απαρνιεσαι κι απο τον εαυτο σου... Αν λοιπον δεν σεβεται ο αλλος την ιδια του την ζωη... Πως να την σεβαστω εγω???
Άρα αφού δεν σέβεσαι τη ζωή του εγκληματία, δεν σέβεσαι ούτε τη δική σου,ούτε κανενός γιατί παραβιάζοντας ενα θεμελιωδες δικαιωμα του αλλου, ειναι σαν να το απαρνιεσαι κι απο τον εαυτο σου

Επιπλεον... Μαθετε πια πως καμια ποινη δεν επανορθωνεται... Ισως μονο υπο πολυ ορισμενες συνθηκες η χρηματικη... Ολες οι αλλες εχουν πολυ σημαντικο αντικτυπο...
άρα η θανατική ποινή είναι σαν όλες τις άλλες?

Οσο για την δικαστικη πλανη... Μπορει να αποφευχθει... Κοινως μονο αν υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια περι της ενοχης να τιθεται η θανατικη ποινη στο τραπεζι...
Υπάρχει πιθανότητα ποτέ να αποφευχθεί η δικαστική πλάνη?

Μακαρι να φτιαχτουν σωφρονιστικα ιδρυματα... Και τοτε θα παψω να σκεφτομαι το ενδεχομενο της θανατικης ποινης... Αλλα μονο οταν αποδειχθει πως υπαρχει πραγματικος σωφρονισμος...
Α δηλαδή τότε θα είσαι κατά της θανατικής ποινής όταν φτιαχτούν πραγματικά σωφρονιστικά ιδρύματα?μεχρι τότε πρέπει να πεθαίνει κόσμος?

και ξανα ρωτάω σε αυτούς που είναι υπέρ της θανατικής ποινής:
ποιός είναι αυτός που θα αποφασίσει για το ποιός πρέπει να πεθάνει ή να ζήσει?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:30, 20-09-10:

Άρα αφού δεν σέβεσαι τη ζωή του εγκληματία, δεν σέβεσαι ούτε τη δική σου,ούτε κανενός γιατί παραβιάζοντας ενα θεμελιωδες δικαιωμα του αλλου, ειναι σαν να το απαρνιεσαι κι απο τον εαυτο σου
Κι ομως οχι... Ο φιλος μας(τροπος του λεγειν), απαρνιεται οικειοθελως το δικαιωμα του στην ζωη... Δεν του το αφαιρει καποιος...

άρα η θανατική ποινή είναι σαν όλες τις άλλες?
Φυσικα και οχι... Αλλα μην συγχεουμε τα πραγματα...

Υπάρχει πιθανότητα ποτέ να αποφευχθεί η δικαστική πλάνη?
Και βεβαια υπαρχει... Μιλαμε για στοιχεια, αδιασειστα... Τα λεγομενα physical evidence αγγλιστι...

Α δηλαδή τότε θα είσαι κατά της θανατικής ποινής όταν φτιαχτούν πραγματικά σωφρονιστικά ιδρύματα?μεχρι τότε πρέπει να πεθαίνει κόσμος?
Μεχρι να βρεθει μια πραγματικα καλυτερη λυση απο την θανατικη ποινη, δυστυχως αλλη διεξοδο δεν βρισκω...

και ξανα ρωτάω σε αυτούς που είναι υπέρ της θανατικής ποινής:
ποιός είναι αυτός που θα αποφασίσει για το ποιός πρέπει να πεθάνει ή να ζήσει?
Εν προκειμενω??? Ενα σωμα ενορκων, οσο το δυνατον αντιπροσωπευτικοτερο του κοινωνικου συνολου...(Δικη μου σκεψη)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 21-09-10 στις 10:15. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 20:59, 20-09-10:

Κι ομως οχι... Ο φιλος μας(τροπος του λεγειν), απαρνιεται οικειοθελως το δικαιωμα του στην ζωη... Δεν του το αφαιρει καποιος...
οκ, αυτός ο φίλος μας(οχι τρόπος του λέγειν) που απαρνιέται οικειοθελώς το δικαίωμά του στη ζωή ας πάει να αυτοκτονήσει,αν θέλει.
με τη θανατική ποινή δολοφονείται, άρα του αφαιρείται το δικαίωμα της ζωής κυριολεκτικά.άρα η κοινωνία εξισώνεται με τον δολοφόνο, όπως και να το κάνουμε.

Και βεβαια υπαρχει... Μιλαμε για στοιχεια, αδιασειστα... Τα λεγομενα physical evidence αγγλιστι...
δηλαδή η δικαστική πλάνη μπορεί να αποφευχθεί με σιγουριά.. ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ!!!

Μεχρι να βρεθει μια πραγματικα καλυτερη λυση απο την θανατικη ποινη, δυστυχως αλλη διεξοδο δεν βρισκω...
κρίμα..

Εν προκειμενω??? Ενα σωμα ενορκων, οσο το δυνατον αντιπροσωπευτικοτερο του κοινωνικου συνολου...(Δικη μου σκεψη)
χαχαχαχαχαχαχαχα.πλάκα είχε αυτό.Αφου οι περισσότεροι είναι κατά της θανατικής ποινής.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:59, 20-09-10:

Εδώ κάνεις κατά τη γνώμη μου, ένα σημαντικό σφάλμα στη σκέψη σου. Δεν μιλάμε για τη στάση ενός μεμονωμένου, όπως εσύ ο οποίος βάζεις τον εαυτό σου ως παράδειγμα και προσωποποιείς την κατάσταση. Μιλάμε για μια ολόκληρη ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ένα συντεταγμένο κι ευνομούμενο ΚΡΑΤΟΣ, το οποίο υιοθετεί τον φόνο και την εκδίκηση ως μέσο απονομής δικαιοσύνης. Μ' αυτόν τον τρόπο, μια ολόκληρη κοινωνία ΔΙΔΑΣΚΕΙ έμπρακτα τον φόνο και την εκδίκηση στον καθένα από εμάς, αναπαράγοντας ουσιαστικά την ιδέα της αφαίρεσης ζωής, μέσα στη συνείδηση κάθε πολίτη. Υπ' αυτήν την έννοια, θεωρώ ότι το έγκλημα που πράττει ένα οργανωμένο κράτος, είναι κατά χιλιάδες φορές τρομακτικότερο από το έγκλημα ενός μεμονωμένου ανθρώπου. Εμένα αυτό με τρομάζει και με αηδιάζει περισσότερο απ' όλα...

Κι ύστερα, ποιος μας λέει πού τελειώνει τούτος ο κατήφορος; Κάποιοι ζητούν να εφαρμοστεί η θανατική ποινή και στους εμπόρους ναρκωτικών, πράγμα που θα έχει ως αποτέλεσμα τη θανάτωση βαπορακίων και πρεζονιών, αφού οι μεγαλέμποροι έχουν τον τρόπο τους να ξεφεύγουν. Απλώς οι λειτουργοί των διωκτικών αρχών μάλλον θα γίνουν πλουσιότεροι, αφού οι έμποροι θα πρέπει να πληρώνουν για ν' αποφύγουν μεγαλύτερο κίνδυνο, άρα θα υπάρχει μεγαλύτερο πεδίο εκβιασμού.

Κάποιοι άλλοι ζητούν να θανατώνονται οι βιαστές, άλλοι έχουν στην μπούκα τους παιδόφιλους, άλλος τους τρομοκράτες, άλλος τους κομμουνιστές, άλλος τους Εβραίους, ο καθένας με κριτήριο απλά και μόνο τι τον πονάει τον ίδιο περισσότερο, με καθαρά δηλαδή συναισθηματικά, υποκειμενικά και προσωπικά κίνητρα. Πόσο λοιπόν απέχουμε, εάν κάνουμε και πάλι την αρχή, από το να καταλήξουμε μια χώρα παραδομένη σε μια ηθικολογία προτεσταντικού τύπου;

Το να πάρεις εσύ λοιπόν προσωπικά την ευθύνη της πράξης σου και να δολοφονήσεις έναν δολοφόνο, επειδή έτσι πιστεύεις ότι έπρεπε να πράξεις, έχει τεράστια και χαώδη διαφορά από το να γίνει αυτό θεσμός ενός οργανωμένου κράτους. Στην πρώτη περίπτωση, πρόκειται για μια προσωπική επιλογή, η οποία έχει βαριές συνέπειες και για εσένα, αφού υπόκεισαι στους νόμους που τιμωρούν τον φόνο, ενώ στη δεύτερη, ο δολοφόνος-κράτος στέκεται στο απυρόβλητο, ακιζόμενος μάλιστα τον Δίκαιο Σολομώντα.

Για το σωφρονισμό ή όχι των δολοφόνων, έχω απλά να υποδείξω τις εξής περιπτώσεις: Φραντζής, Παπαχρόνης, Κοεμτζής, Μαργέτη. Ψάξτε τις λίγο και θα δείτε ότι κάποιοι εξ αυτών ειλικρινά μετανόησαν, ενώ κανείς τους δεν επανέλαβε το έγκλημα, μετά την αποφυλάκισή του. Ποιος ήταν ο λόγος να πάρουμε τις ψυχές τους στην πλάτη μας; Να γίνουμε χειρότεροι απ' αυτούς; Δεν έχει κάθε ανθρώπινο ον το δικαίωμα στην μετάνοια; Δεν διδάσκει αυτό κάτι πολύ ανώτερο από την άτεγκτη εκδίκηση, στην εξαγριωμένη κι αποκτηνωμένη κοινωνία μας;

Τέλος, για την περίπτωση δικαστικής πλάνης, σας έχω ένα ηχηρό όνομα: Παγκρατίδης, ο υποτιθέμενος Δράκος του Σέιχ Σου της Θεσαλλονίκης. Ένας απλός ματάκιας, ένας αποδιοπομπαίος τράγος, για μια κοινωνία η οποία βιαζόταν απλά να κλείσει μια υπόθεση η οποία διασάλευε την κοινή γνώμη, σε μια εποχή που η "ησυχία, τάξις και ασφάλεια" ήταν η ύψιστη επιδίωξη ενός ανελεύθερου κράτους, σε μια δίκη παρωδία, όπως κατήγγειλε ο συνήγορος υπεράσπισής του, ο οποίος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την υπόθεση, σύμφωνα με την έρευνα του δημοσιογράφου Κώστα Τσαρούχα, την οποία παρουσίασε πριν από χρόνια. Ο πραγματικός δράστης, λέγεται ότι ήταν γόνος πλούσιας οικογένειας, ο οποίος φυσικά τη γλίτωσε και φυγαδεύτηκε στην Ελβετία, όπου εγκλείστηκε σε ψυχιατρικό ίδρυμα...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 22:57, 20-09-10:

Προσωπικά τείθεμαι κατά της θανατικής ποινής. Όσον αφορά στους λόγους είναι ακριβώς αυτοί που αναφέρει ο Χαος και δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβανόμαστε.

Δυστυχώς, η δικαιωσύνη μπορεί να είναι τυφλή, τα οργανά της όμως όχι. Στο παρακάτω άρθρο υπάρχουν περιπτώσεις δικαστικής πλάνης, που νομίζω προκαλούν εντύπωση.
Αφιέρωμα: Οι μεγάλες ανατροπές γνωστών υποθέσεων που συγκλόνισαν την Ελλάδα

Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 23:22, 20-09-10:

Ειναι και αυτο ενα δυσκολο θεμα..... το να σκοτωσεις εναν ανθρωπο που ειναι εγκληματιας και αρρωστος ψυχικα για να τον τιμωρησεις..... μηπως απλα τον βγαζεις απο τη δυστυχια του?....... Εχω ακουσει παντως πως καποιες φαρμακευτικες εταιριες τους εχουν για πειραματοζωα..... ανατριχιασα...

Απο εκει και περα.... ανθρωποι πεθαινουν καθημερινα και εμεις τους σκοτωνουμε...... αραγε τα παιδακια που πεθαινουν στην Αφρικη καθημερινα και κανεις δεν ασχολειται με αυτα?.........τα σκοτωνει η αδιαφορια μας?......καθημερινα κανουμε ολοι μας εγκληματα...... ισως και εμας τους ιδιους να σκοτωνουμε με την επιδραση μας στο περιβαλλον.........ειναι ενα θεματα οπως το αποκαλω ατοπο..... που δεν βοηθαει κανενα μας.....προβληματιζομαστε για πολυ μακρινα θεματα......στην Ελλαδα δεν υπαρχει η θανατικη ποινη..... νομιζω..... οποτε γιατι να σκοτιζουμε το μυαλο μας..... οταν ερθει η ωρα να τεθει τετοιο ζητημα....... θα κανουμε οτι κανουν και οι αλλοι.......θα υιοθετησουμε καποιο συστημα του εξωτερικου....... οπως καναμε και για την παιδεια.... και για το οικονομικο μας συστημα....... δεν νομιζω να κανουμε κατι πρωτοτυπο..... αν και δεν ειναι κακο να λεμε διαφορες ιδεες.....

αληθεια τι εκαναν οι Σπαρτιατες στα ατομα που γεννιοντουσαν με αναπηριες?........αυτο δεν ηταν φονος? θανατικη ποινη σε αθωα ατομα..... πολυπλοκο θεμα.....

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 00:28, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
είμαι υπέρ της θανατικής, αλλά κατά του τρόπου που γίνεται και του αποτελέσματός του....
είμαι κατά της θανατικής ποινής..., αλλά είμαι υπέρ, της παραδειγματικής τιμωρίας των ενόχων....

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:01, 21-09-10:

εννοει μαλλον να μην γινεται με κρεμασμα, ηλεκτρικη καρεκλα κτλ πιο ανωδυνες μεθοδους.

Εγω ειμαι κατα και θελω καποιον που ειναι υπερ να μου πει το γτ.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:15, 21-09-10:

δν ειμαστε αξιοι ουτε να κρινουμε τις πραξεις καποιου ουτε να αποφασισουμε για τη ζωη του. Εγω το θεωρω φρικτο και απανθρωπο...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 07:46, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
εννοει μαλλον να μην γινεται με κρεμασμα, ηλεκτρικη καρεκλα κτλ πιο ανωδυνες μεθοδους.

Εγω ειμαι κατα και θελω καποιον που ειναι υπερ να μου πει το γτ.
αυτό ακριβώς εννοώ....
το κρέμασμα ή η ηλεκτρική, μου κάνει για λύτρωση του εργαλείου του εγκλήματος....
π.χ. για κάποιον που βίασε και σκότωσε ένα παιδί, θα με ικανοποιούσε να είχε μια παρόμοια δίκαιη και οδυνηρή μεταχείρηση..., όπως να του βγάλεις ένα ένα τα νύχια, μετά τα δόντια και ότι έχει ρίζα πάνω στο άψυχό σώμα του..., στη συνέχεια να τον κάψεις, μήπως και λυτρωθεί....
τώρα το υπέρ και το κατά, είναι κάτι σαν συντεταγμένες, οι οποίες διαφέρουν με το πέρασμά του χρόνου..., δεν είναι ποτέ οι ίδιες και σου θυμίζουν το διπλό παιχνίδι, όπου η αρχή, είναι συνάμα το τέλος....

Αρχική Δημοσίευση από SICX
δν ειμαστε αξιοι ουτε να κρινουμε τις πραξεις καποιου ουτε να αποφασισουμε για τη ζωη του. Εγω το θεωρω φρικτο και απανθρωπο...
το θεωρώ λίγο αδικία, να μη μπορεί ο άνθρωπος να κρίνει το συνάνθρωπο....
κανείς δε μπορεί να κρίνει κάποιον, παρά μόνο ο Θεός....
τα παραπάνω λόγια μου θυμίζουν ανθυποβολή....
εφόσον ο άνθρωπος, έχει τη δύναμη να επιλέγει και έτσι να καθορίζει ολόκληρο το σύστημα που τον περιτριγυρίζει, είναι και αυτός ένα μικρός Θεός..., οπότε, ας του δώσω το δικαίωμα να κρίνει....
όχι ως Θεός, αλλά ως άνθρωπος....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-09-10 στις 08:21. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 07:57, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εδω θελει σκεψη... Αν και μαλλον εχεις δικιο τελικα...

Μονο που, εχω μια αντιρρησουλα περι σωφρονισμου, εσυ μιλας και για υποθεσεις, που προφανως ελαβαν και μεγαλη δημοσιοτητα... Συνεπως βγαινοντας αυτοι απο την φυλακη, θα τους ειχαν υπο στενη παρακολουθηση(οχι καμια αστυνομια, αλλα οι ιδιοι οι κατοικοι της περιοχης τουες) και θα δυσκολευονταν σημαντικα να επαναλαβουν την πραξη τους...

Επιπλεον, ακομη και στην περιπτωση της μεταμελειας, ποιο ειναι το ποσοστο αυτων που πραγματικα μετανιωνουν και δεν επαναλαμβανουν τις πραξεις τους?? Ειναι οσο οδυνηρα μικρο υποθετω??

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:24, 21-09-10:

Επιπλεον, ακομη και στην περιπτωση της μεταμελειας, ποιο ειναι το ποσοστο αυτων που πραγματικα μετανιωνουν και δεν επαναλαμβανουν τις πραξεις τους?? Ειναι οσο οδυνηρα μικρο υποθετω??
Ακόμη κι αν είναι ένας ή δύο ή δέκα, αν τέλος πάντων μετρώνται στα δάχτυλα, πόσο σημαντικό είναι να δώσεις σε κάποιον την ευκαιρία να μετανοήσει;

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 08:33, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ακόμη κι αν είναι ένας ή δύο ή δέκα, αν τέλος πάντων μετρώνται στα δάχτυλα, πόσο σημαντικό είναι να δώσεις σε κάποιον την ευκαιρία να μετανοήσει;
να μετανοήσει για τί όμως...;
νομίζω αυτήν την ευκαιρία δεν τη δέχεται..., την δημιουργεί από μόνος του....
αυτός που μετανοεί, είναι ο πομπός και εγώ ο δέκτης....
δεν είμαι και απόλυτος..., θα το ξανασκεφτώ....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 21-09-10 στις 10:57.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:34, 21-09-10:

Έχεις δίκιο Άπρο. Ανασκευάζω το προηγούμενο σχόλιό μου:

Πόσο σημαντικό είναι να δοθεί σε κάποιον η ευκαιρία να μετανοήσει;

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 10:56, 21-09-10:

η πρώτη πρόταση μου(ερώτηση) πήγαινε στο βάρος της πράξης....
μετά κοιτάω τί έγραψα και δεν ξέρω γιατί....
μάλλον έτσι βγήκε αυθόρμητα στη συνέχεια....
ξεκινάς με μία σκέψη και τελειώνεις την απάντηση με μία άλλη....

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:06, 21-09-10:

Παρα πολυ...

Αλλα ποσο μεγαλο ειναι το ρισκο να μην δωσει κανενας την ευκαιρια στον εαυτο του??? Αυτο ειναι που με φοβιζει...

Αν και ειμαι ενα βημα πριν ψηφισω τελικα οχι στην δημοσκοπηση

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 884 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 18:33, 21-09-10:

Δεν εφαρμόστηκε σε άτομα σαν το Χίτλερ. Οπότε, δε βρίσκω το λόγο να εφαρμοστεί σε οποιονδήποτε άλλο.

Αρχική Δημοσίευση από Apro
αυτό ακριβώς εννοώ....
το κρέμασμα ή η ηλεκτρική, μου κάνει για λύτρωση του εργαλείου του εγκλήματος....
π.χ. για κάποιον που βίασε και σκότωσε ένα παιδί, θα με ικανοποιούσε να είχε μια παρόμοια δίκαιη και οδυνηρή μεταχείρηση..., όπως να του βγάλεις ένα ένα τα νύχια, μετά τα δόντια και ότι έχει ρίζα πάνω στο άψυχό σώμα του..., στη συνέχεια να τον κάψεις, μήπως και λυτρωθεί....
τώρα το υπέρ και το κατά, είναι κάτι σαν συντεταγμένες, οι οποίες διαφέρουν με το πέρασμά του χρόνου..., δεν είναι ποτέ οι ίδιες και σου θυμίζουν το διπλό παιχνίδι, όπου η αρχή, είναι συνάμα το τέλος....
Α, τόσο καλά...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:48, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από koum
Δεν εφαρμόστηκε σε άτομα σαν το Χίτλερ. Οπότε, δε βρίσκω το λόγο να εφαρμοστεί σε οποιονδήποτε άλλο.
Βασικα δεν πιασανε ποτε τον Χιτλερ για να ξερουμε αν θα εφαρμοζοταν...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους