Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,453 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,485 μηνύματα σε 92,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 697 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 230)
Ναι
45
19,57%
Οχι
185
80,43%

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 16:04, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Σου εύχομαι να σου μπει ένας ήπιος λαθραίος, να μην στα φάει όλα..
Προτιμώ να μπει Έλληνας, να μείνουν και τα λεφτά στον τόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:55, 22-05-13:

σε μερικούς ανθρώπους,που έχουν διαπράξει ειδεχθή εγκλήματα,πράγματι θα τους άξιζε ο θάνατος.
αλλά δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να εφαρμοστεί αυτή η τακτική με τις "ευλογίες" του κράτους.
Πρώτα-πρώτα,το να χαθεί μία ζωή δεν εξυπηρετεί κανέναν (άμα π.χ. αναφερόμαστε σε ανθρωποκτονία,ο θάνατος του δολοφόνου δεν μπορεί να απαλλύνει τον πόνο των συγγενών του).
Έπειτα αυτή την τακτική μπορεί να την υιοθετήσουν οι πολίτες και να οδηγηθούν στην αυτοδικία και στις "βεντετες".
πιστεύω ότι το να θεσπιστεί μία τέτοια ποινή ,είναι ανούσιο,ανόητο και προκαλεί την τύχη του κράτους το οποίο την έχει θεσπίσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:17, 05-08-13:

Είμαι σαφέστατα κάτα της θανατικής ποινής, ακόμα και για τα χειρότερα εγκλήματα που μπορούν να διαπραχθούν. Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να αποφασίζει για κάποιον άλλο. Μπορώ να δικαιολογίσω χιλιάδες δολοφονίες, αλλά ούτε μια θανατική ποινή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 14:01, 15-08-13:

Επειδή βλέπω ότι δεν είναι λίγοι υπέρ της θανατικής ποινής θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω:
" “Oh no—it’s the work of an instant. They put a man inside a frame and a sort of broad knife falls by machinery —they call the thing a guillotine-it falls with fearful force and weight-the head springs off so quickly that you can’t wink your eye in between. But all the preparations are so dreadful. When they announce the sentence, you know, and prepare the criminal and tie his hands, and cart him off to the scaffold—that’s the fearful part of the business. The people all crowd round—even women— though they don’t at all approve of omen looking on. And I may tell you—believe it or not, as you like—that when that man stepped upon the scaffold he CRIED, he did indeed,—he was as white as a bit of paper. Isn’t it a dreadful idea that he should have cried —cried! Whoever heard of a grown man crying from fear—not a child, but a man who never had cried before—a grown man of forty-five years. Imagine what must have been going on in that man’s mind at such a moment; what dreadful convulsions his whole spirit must have endured; it is an outrage on the soul that’s what it is. Because it is said ‘thou shalt not kill,’ is he to be killed because he murdered some one else? No, it is not right, it’s an impossible theory. I assure you, I saw the sight a month ago and it’s dancing before my eyes to this moment. I dream of it, often.”"
Από το βιβλίο 'Ο Ηλίθιος' του Ντοστογιέβσκη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 09:58, 10-09-13:

Εγώ βασικά πιστεύω πως η θανατική ποινή θα τρομοκρατούσε περισσότερο τους ανθρώπους, ώστε να μην κάνουν εγκλήματα. Τώρα όμως οι εγκληματίες σκοτώνουν κτλ και μπαίνουν φυλακή. Μετά ή το σκάνε ή βγαίνουν και άντε πάλι τα ίδια. Αφήστε που άμα γεμίσουν οι φυλακές με κακοποιούς, και δεν χωράνε άλλοι θα ελευθερώνουν τους παλιούς για να πάρουν καινούριους, και άντε εγκλήματα!!! Παρόλα αυτά η θανατική ποινή είναι κάτι μη ανθρώπινο στις μέρες μας, για αυτό και δεν εφαρμόζετε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fouskobouboula
H fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H fouskobouboula Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!! :) έγραψε στις 11:03, 10-09-13:

εγω ειμαι υπερ της θανατικης ποινης και πιστευω οτι πρεπει να εφαρμοζεται για συγκεκριμενα ειδεχθη εγκληματα οπως στην περιπτωση του περιστατικου της παρου γιατι οι ποινες εχουν γινει υπερβολικα ελαστικες για καποια πολυ σοβαρα εγκληματα... ασ πουμε οτι εκεινος που ειχε μπει στο σχολειο στην αμερικη και ειχε σκοτωσει τοσα αθωα παιδακια αν δικαζοταν στην ελλαδα θα του εδιναν μια ποινη δις ισοβια? που ισοδυναμει με 25 χρονια δηλαδη οταν θα ηταν μεσηλικας θα ηταν ελευθερος να ξανασκοτωσει παλι οποτε καλυτερα η να καταδικαστει σε θανατο για να μην ξαναπραξει παρομοια εγκληματα η ας τον κλεισουν στην απομονωση μεχρι να πεθανει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 12:28, 10-09-13:

ποοσο θεμα εκθεσης 3ης λυκειου ομως

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:07, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από vickydask
ποοσο θεμα εκθεσης 3ης λυκειου ομως
Θέμα διατριβής ήθελες βρε μάνα μου?!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 13:18, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Θέμα διατριβής ήθελες βρε μάνα μου?!
ναι αυστηρως φιλοσοφικα θεματα και πανω καταδεχομαι να σκεφτομαι. ελεος. απλα σχολιασα το γεγονος οτι το συγκεκριμενο θεμα το εχω συνυφανει στη μνημη μου με την εκθεση τριτης λυκειου. ηταν στανταρακι στα τοπικ που γραφαμε σαν "χοουμγουορκ".

Παράθεση

Ραστώνη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ραστώνη
H Ραστώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Ραστώνη έγραψε στις 13:20, 10-09-13:

Πέρασα μια φάση όπου ήμουν ανοιχτά υπερ της θανατικής ποινής ιδιαίτερα σε περιπτώσεις που αφορούν παιδιά κλπ (μάλιστα μου φαινόταν πολύ λίγη).Πλέον έχω αναθεωρήσει καθώς ,πρώτον ,είναι μη αναστρέψιμη και ουκ ολίγες φορές θανατώθηκαν αθώοι.Επίσης θεωρώ μεγαλύτερη τιμωρία το να στερήσεις απο κάποιον την ελευθερία του για μια ζωή απο το να πεθάνει και να ξεμπερδεύει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:41, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από vickydask
ναι αυστηρως φιλοσοφικα θεματα και πανω καταδεχομαι να σκεφτομαι. ελεος. απλα σχολιασα το γεγονος οτι το συγκεκριμενο θεμα το εχω συνυφανει στη μνημη μου με την εκθεση τριτης λυκειου. ηταν στανταρακι στα τοπικ που γραφαμε σαν "χοουμγουορκ".
Περί ελέους με βρίσκεις σύμφωνη! Μη μου εκνευρίζεσαι όμως... θα αρχίσω να ανησυχω!
Και όχι δε σχολίασες κάτι τέτοιο...μόλις τώρα το έκανες

Χαιρετώ σας !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 10-09-13 στις 13:43. Αιτία: έτσι γουστάρω ρε φίλε, τι θες?! τροχονόμο στο πληκτρολόγιο μου θα σε βάλω?!
Παράθεση

legisperitus

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη legisperitus
Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O legisperitus έγραψε στις 21:40, 01-09-14:

"Καθε ποινη αποτελει μια πραξη συμβολικης ανταποδοσης της βλαβης που προξενησε ο παραβατης,η κοινωνια τον τιμωρει ,αναγκαζοντας τον να υποστει ενα κακο ΟΧΙ ΚΑΤ ΑΝΑΓΚΗΝ ΟΜΟΙΟ αλλα αναλογο και ισομεγεθες με αυτο που προκαλεσε.Και επειδη η ελευθερια λογιζεται ανωτερο ανθρωπινο δικαιωμα,η ποινη που επιβαλλεται συνηθεστερα εχει τη μορφη της καθειρξης δηλαδη της αφαιρεσης αυτου του αγαθου για διαστημα αναλογο με τη σοβαροτητα του αδικηματος.Ετσι,απο τη μια αποκαθισταται η εννομος ταξη αφου η φυλακιση λειτουργει ως ανταποδοτικη τιμωρια και απο την αλλη απομονωνεται ο παραβατης και παυει να αποτελει κινδυνο για τους υπολοιπους."
Παραθετω αυτουσιο το χωριο απο τον Ποινικο Κωδικα......
Τα συμπερασματα δικα σας....!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obito

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 11:06, 02-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από legisperitus
"Καθε ποινη αποτελει μια πραξη συμβολικης ανταποδοσης της βλαβης που προξενησε ο παραβατης,η κοινωνια τον τιμωρει ,αναγκαζοντας τον να υποστει ενα κακο ΟΧΙ ΚΑΤ ΑΝΑΓΚΗΝ ΟΜΟΙΟ αλλα αναλογο και ισομεγεθες με αυτο που προκαλεσε.Και επειδη η ελευθερια λογιζεται ανωτερο ανθρωπινο δικαιωμα,η ποινη που επιβαλλεται συνηθεστερα εχει τη μορφη της καθειρξης δηλαδη της αφαιρεσης αυτου του αγαθου για διαστημα αναλογο με τη σοβαροτητα του αδικηματος.Ετσι,απο τη μια αποκαθισταται η εννομος ταξη αφου η φυλακιση λειτουργει ως ανταποδοτικη τιμωρια και απο την αλλη απομονωνεται ο παραβατης και παυει να αποτελει κινδυνο για τους υπολοιπους."

Δεν υπαρχει τετοιο χωριο στον Ποινικο Κωδικα, τουλαχιστον οχι στον ελληνικο. Απο συγγραμμα Ποινικου Δικαιου εννοεις μαλλον..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolascy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolascy
Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O nikolascy έγραψε στις 10:39, 03-09-14:

Απ την στιγμη που εχουν εκτελεστει και θα συνεχισουν να εκτελουνται τοσοι αθωοι ειμαι εντελως κατα της θανατικης ποινης.

Ναι υπαρχουν ανθρωποι που ισως να αξιζαν την θανατικη ποινη, αλλα δεν πιστευω οτι γεννιεται ανθρωπος που θελει να σκοτωνει για την πλακα του. Κατι θα τον οδηγησε σ΄αυτο.

Επισης υπαρχουν τοσοι και τοσοι που εχουν καταδικαστει σε θανατικη ποινη επειδη καποιος τους ενοχοποιησε. Αρα ο αθωος καταδικαζεται σε θανατο και ο πραγματικος δολοφονος κυκλοφορει καπου εκει εξω ανετος . Λογικο ακουγεται.

Παράθεση

ultraviolence

Supervisor

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,142 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 15:02, 09-09-14:

Θανατικη ποινη; Απάνθρωπη,τρισαθλια!! Θα μου πειτε, γιατι ενας ανθρωπος που εχει αφαιρεσει ζωες να μην αφαιρεθει και η δικη του.. Ας σκεφτουμε ομως πως δεν ξυπνησε μια μερα και ειπε "α θα σκοτωσω σημερα " υπαρχει και background..Ο θανατος κατ εμε δεν αξιζει σε κανενα..ανεξαρτητα απο το τι εκανε! Δεν ηταν λιγες οι φορες αλλωστε που θανατωθηκαν αθωοι ανθρωποι! Δεν υπαρχει λογος να υπαρχει η θανατικη ποινη ουτως ή άλλως όλοι θα πεθανουμε καποια στιγμη..γιατι να επισπευσουμε την διαδικασια;

Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sommerfeld
Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 18:53, 06-04-15:

nikolascy: Από όσο έχω δει σε όλες τις περιπτώσεις υπήρξαν τρομερά ατυχείς συμπτώσεις, ας πούμε ένα άτομο είχε μόλις αποφυλακιστεί για ληστεία και είχε την απίστευτη ατυχία να βρεθεί στο σκηνικό της δολοφονίας μίας κοπέλας(και έμοιαζε και φυσιογνωμικά με τον δολοφόνο), αυτά είναι όντως λυπηρές υποθέσεις που αποδυκνείουν ότι η θανατική ποινή γίνεται όντως κυρίως για λόγους εκδίκησης(και κάποιες φορές χωρίς πραγματικό λόγο)...
Όμως όσον αφορά τα υπόλοιπα, υπήρξαν άνθρωποι οι οποίοι σκότωναν απλά για την πλάκα τους, δεν έδειχναν κανένα έλεος στους συνανθρώπους και ήταν παντελώς ανίκανοι να αισθανθούν την οποιαδήποτε μετάνοια για τις πράξεις τους...Έχει παρατηρηθεί και από άποψη βιολογίας ότι οι εγκληματίες(αυτοί που κάνουν εγκλήματα που τιμωρούνται με ισόβια κάθειρξη ή με θανατική ποινή) έχουν υψηλά ποσοστά ντοπαμίνης στον εγκέφαλο τους(ένας νευροδιαβιβαστής του εγκεφάλου που μας κάνει χαρούμενους-όπως περίπου και η σεροτονίνη-αλλά τρομερά επικεντρωμένους σε θέματα ασφάλειας, σεξουαλικής ικανοποίησης, τροφής κλπ), έχουν χαμηλό δείκτη νοημοσύνης κλπ χαρακτηριστικά στο κρανίο και τον εγκέφαλο τους(να μην πιάσουμε και το πιθανότατο γονίδιο του δολοφόνου) βάλ'τε και καμιά πιθανή ψυχασθένεια πχ σχιζοφρένεια ή σύνδρομο Μινχάουζεν, με απλά λόγια το έγκλημα δεν είναι απλά κοινωνικό φαινόμενο όπως θελουμε να νομίζουμε αλλά και βιολογικό, υπάρχει η προδιάθεση και για εμένα ένας που κατηγορήθηκε ως serial killer ή ως βιαστής ή ως παιδεραστής κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να μετανοήσει ποτέ για τις πράξεις του....Τα άλλα είναι λόγια!
Πάρ'τε παράδειγμα τον περίφημο <<Δράκο του διαδικτύου>> που αποπλάνησε πόσες και πόσες αθώες παιδικές ψυχές...Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ξαφνικά προσωπικότητα επειδή μπήκε στην στενή??...Ο <<Δράκος του Σειχ Σου>> που βίαζε και σκότωνε νεαρά ζευγάρια και τον είχαν κλείσει και σε αναμορφωτηριο θέλετε να πείτε ότι αδικήθηκε που τον πήγαν σε εκτελεστικό απόσπασμα?? Μήπως υπήρχε περίπτωση να μετανιώσει μέσα στην φυλακή για τις πράξεις του?? Άλλο ένα απλό έγκλημα πάθους ή εκδίκησης(που ίσως να υπήρχαν σοβαρότατοι λόγοι)και άλλο ο άλλος να μπαίνει μέσα σε ένα αυτοκίνητο και να πατάει όποιον βρει μπροστά του απλά για πλάκα...Σε τέτοιους ανθρώπους λέω ένα τεράστιο ΝΑΙ στην θανατική ποινή γιατί πολύ απλά δεν τους αξίζει να λέγονται άνθρωποι άρα ως εκ τούτου δεν έχουν και ανθρώπινα δικαιωματα, τέλος! Δεν είναι δυνατόν ο άλλος να καταστρέφει ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ πόσες και πόσες οικογένειες(χωρίς απαραίτητα να σκοτώνει, υπάρχουν και χειρότερα)και στο τέλος να υπάρχει και ο φόβος μήπως τον αφήσουν ελεύθερο μετά από χρόνια ή να το σκάσει και να πάρει εκδίκηση....

Ultraviolence: Δεν θανατώνονται μόνον οι κατά συρροήν δολοφόνοι, ας πούμε στην Αμερική το 1982 έγινε η πρώτη θανατική ποινή με ένεση σε έναν βιαστή(πρέπει να είχε βιάσει συνολικά 6 γυναίκες)...Γενικώς είναι νομίζω ένα τεράστιο λάθος να έχουμε στο μυαλό μας τον φόνο σαν το ανώτατο έγκλημα γιατί απλά μέσα στις φυλακές οι βιαστές και οι παιδεραστές θεωρούνται πολύ χειρότεροι, τους σπάζουν στο ξύλο οι συγκρατούμενοι τους με την πρώτη ευκαιρία και με το δίκιο τους...Για εμένα είναι ολίγον τι περίεργο να ξοδεύονται οι φυλακές στην σίτιση και στην παρακολούθηση από γιατρό άμα αρρωστήσουν για άτομα τα οποία αν είχαν την ευκαιρία θα μπορούσαν να καταστρέψουν και άλλες ανθρώπινες ζωές...Και δεν το λέω για λόγους εκδίκησης όπως το γνωστό βιβλικό <<οφθαλμός αντί οφθαλμού>>, απλή απορία απλά...Αλλά συνάμα είναι να λυπάσαι και για όσους έχασαν άδικα την ζωή τους εξαιτίας αυτού του μακάμβριου συστήματος...

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:51, 16-04-15:

Εγώ πάλι είμαι υπέρ των ισοβιών και λίγο πριν αποφυλακιστούν στα 75 να τους εκτελούν

πολύ μπρουτάλ, ε;
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 21:05, 16-04-15:

Εγω παλι ειμαι υπερ του "οφθαλμός αντί οφθαλμού". Δεν γινεται να σκοτώσεις και να πας μια απλη φυλακη ετσι να περνας τι ωραια τι καλα! Φανταστειτε να σκοτωνε καποιος ενα μελος της οικογενοιας τι θα κανατε?
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 22:08, 16-04-15:

Το όλο point του να έχεις δικαστήρια είναι να αποφασίζει κάποιος που δεν είναι μέλος της οικογένειας του θύματος.
Άμα αποφασίζαμε τις καταδίκες ανάλογα τα συναισθήματα, θα σκοτώναμε και για κλοπές και για εξυβρίσεις και για ό,τι θες.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:29, 16-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από catloverGG
Φανταστειτε να σκοτωνε καποιος ενα μελος της οικογενοιας τι θα κανατε?
Προσωπικά? Θα τον έκανα κομματάκια αφού του έδινα να φάει τα άντερά του και μια τρίχα από τους δικούς μου να πείραζε. Μπορώ να σκεφτώ και λιγότερο λάιτ εκδοχές εκδίκησης αλλά δεν είναι ούτε η ώρα ούτε το μέρος για να τις γράψω.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα προτυποποιήσουμε, θα νομιμοποιήσουμε και θα εφαρμόσουμε σαν κράτος μια συμπεριφορά βασισμένη στα συναισθήματα της οικογένειας του θύματος.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 01:20, 17-04-15:

Πριν απο περίπου 1 μήνα δεν ήταν που πιάσαν εναν παιδεραστή ο οποίος μάλιστα το 1985 καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη γιατί σκότωσε αστυνομικό σε πάρκο πυροβολοντας τον στην καρδια.Αποφυλακίστηκε το 2005 με περιοριστικούς όρους έχοντας υπηρετήσει 20 χρόνια φυλακής.Αυτό το απόβρασμα ύστερα απο 20 χρόναι εγκλεισμού είχε το κουράγιο να ξανα διαπράξη αδίκημα.Ο συγκεκριμένος χρειάζεται θανατική ποινή

Αρχική Δημοσίευση από legisperitus
Ο σάββας ξηρός κατηγορήθηκε για 6 δολοφονίες και τελικά καταδικάστηκε αμετάκλητα (στο εφετείο) σε 5 φορές ισόβια κάθειρξη .Αποφύλακίζεται εν έτη 2015 με βραχιολάκι ύστερα απο 13 χρόνια φυλάκισης (δεν συμπλήρωσε ούτε τα απαραίτητα 16 χρόνια που απαιτεί ο νόμος για άτομα που έχουν καταδικαστεί σε κάθειρξη)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 17-04-15 στις 19:08. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,481 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 11:34, 17-04-15:

Εγω παλι ειμαι υπερ του "οφθαλμός αντί οφθαλμού". Δεν γινεται να σκοτώσεις και να πας μια απλη φυλακη ετσι να περνας τι ωραια τι καλα! Φανταστειτε να σκοτωνε καποιος ενα μελος της οικογενοιας τι θα κανατε?
εντάξει, αυτό δεν είναι λογική. πρέπει να αφήνεις τη δικαιοσύνη να κάνει τη δουλειά της. πες ότι σκοτώνεις το δολοφόνο. θα φέρεις το άτομο που έχασες πίσω? ή θα νιώσεις καλύτερα? θα συνεχίσεις να πονάς γι' αυτό που έγινε, απλά σκοτώνοντάς τον θα νομίζεις πως απέδωσες δικαιοσύνη. και μετά τι? θα νιώσεις καλύτερα που έγινες κι εσύ δολοφόνος? (μιλάω γενικά, μην θιχτείς από το β' πρόσωπο)
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:50, 17-04-15:

Ναι, είμαι κι εγώ εναντίον της θανατικής ποινής. Όμως, διαβάστε την παρακάτω (χθεσινή) είδηση:
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/so...u.3416232.html
και γράψτε ποια ήταν η πρώτη σκέψη που σας ήρθε στο μυαλό.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,364 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 14:20, 17-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Πριν απο περίπου 1 μήνα δεν ήταν που πιάσαν εναν παιδεραστή ο οποίος μάλιστα το 1985 καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη γιατί σκότωσε αστυνομικό σε πάρκο πυροβολοντας τον στην καρδια.Αποφυλακίστηκε το 2005 με περιοριστικούς όρους έχοντας υπηρετήσει 20 χρόνια φυλακής.Αυτό το απόβρασμα ύστερα απο 20 χρόναι εγκλεισμού είχε το κουράγιο να ξανα διαπράξη αδίκημα.Ο συγκεκριμένος χρειάζεται θανατική ποινή
γιατί ο συγκεκριμένος χρειάζεται θανατική ποινή;
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 15:16, 17-04-15:

Μπα, δις ισόβια χωρίς ελπίδα αναστολής. Με αυτόν τον τρόπο θα πεθαίνει μέρα προς μέρα τόσο ψυχικά όσο και σωματικά. Η θανατική ποινή είναι χάρη και πολυτέλεια σε αυτήν την περίπτωση.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 16:47, 17-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
εντάξει, αυτό δεν είναι λογική. πρέπει να αφήνεις τη δικαιοσύνη να κάνει τη δουλειά της. πες ότι σκοτώνεις το δολοφόνο. θα φέρεις το άτομο που έχασες πίσω? ή θα νιώσεις καλύτερα? θα συνεχίσεις να πονάς γι' αυτό που έγινε, απλά σκοτώνοντάς τον θα νομίζεις πως απέδωσες δικαιοσύνη. και μετά τι? θα νιώσεις καλύτερα που έγινες κι εσύ δολοφόνος? (μιλάω γενικά, μην θιχτείς από το β' πρόσωπο)
Ενταξει μπορει να μην τον σκοτωνα αλλα θα προσωπικα θα εκανα οτι χειροτερο μπορουσα να βρω εκεινη την στιγμη, Δηλαδη θα τον αφηνα αναπηρο για ολη του ζωη,ισως και με νοητικα προβλήματα με πολλαπλά χτυπηματα στο κεφαλι τελος παντος και αλλα κακα πραγματα ! Πιστευω εκεινη την ωρα δεν θα σκεφτεις τι ειναι το σωστο απλα θα πραξεις αναλογα.. Και νομιζω αυτοαμυνα ειναι αυτο .
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 16:56, 17-04-15:

Ναι αυτό λέμε ρε φίλε, κι εγώ θα τον πυροβολούσα το δολοφόνο τη μάνας μου, το θέμα είναι να μην αφήνουμε τον κόσμο να κάνει ό,τι θέλει να κάνει "εκείνη την ώρα" διότι τις περρισότερες φορές δεν είναι δίκαιο. Γι' αυτό υπάρχουν συστήματα δικαιοσύνης. Το αν λειτουργούν είναι άλλο θέμα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:52, 17-04-15:

Ο σάββας ξηρός κατηγορήθηκε για 6 δολοφονίες και τελικά καταδικάστηκε αμετάκλητα (στο εφετείο) σε 5 φορές ισόβια κάθειρξη .Αποφύλακίζεται εν έτη 2015 με βραχιολάκι ύστερα απο 13 χρόνια φυλάκισης (δεν συμπλήρωσε ούτε τα απαραίτητα 16 χρόνια που απαιτεί ο νόμος για άτομα που έχουν καταδικαστεί σε κάθειρξη)
Ο Σάββας Ξηρός έχει πάνω από 90% αναπηρία. Δεν βλέπει, δεν περπατάει και έχει αναπνευστικά προβλήματα και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Όλο αυτό είναι χειρότερη τιμωρία για ότι έκανε από την παραμονή στη φυλακή. Δεν παίζει να βγει και να πίνει καφέ στο Κολωνάκι ούτε να συνεχίσει ότι έκανε. Κάτι αντίστοιχο εφαρμόζεται και στις ΗΠΑ και υποθέτω και σε άλλες χώρες απλά εμείς τώρα το θυμηθήκαμε.
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:21, 17-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Προσωπικά? Θα τον έκανα κομματάκια αφού του έδινα να φάει τα άντερά του και μια τρίχα από τους δικούς μου να πείραζε. Μπορώ να σκεφτώ και λιγότερο λάιτ εκδοχές εκδίκησης αλλά δεν είναι ούτε η ώρα ούτε το μέρος για να τις γράψω.
Κοίτα μόνο να μήν σε πιάσουνε...
Τόσες εγκληματολογικές σειρές βλέπουμε τα τελευταία χρόνια...Τουλάχιστον ας χρησιμέψουν κάπου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:09, 17-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Κοίτα μόνο να μήν σε πιάσουνε...
Τόσες εγκληματολογικές σειρές βλέπουμε τα τελευταία χρόνια...Τουλάχιστον ας χρησιμέψουν κάπου.
I will make it look like an accident.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:02, 12-05-15:

Τωρα ας πουμε με την περιπτωση της μικρης Αννυ, δε θα πρεπε να ισχυει η θανατικη ποινη? Η με το κοριτσακι στην Παρο που ο αλητης το αφησε αναπηρο?
Οσο εκδημοκρατισμενοι κι αν ειμαστε, καποια θεματα δε χωνευονται!
Παράθεση

dune

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dune
H dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dune έγραψε στις 15:25, 12-05-15:

Ειμαι κατα της θανατικης ποινης.

Ναι, αν καποιος εκανε κατι φριχτο σε ενα μελος της οικογενειας μου θα το θεωρουσα λογικο να τον πνιξω εγω προσωπικα με τα ιδια μου τα χερια.

Ομως το κρατος πρεπει να εχει λογικη. Να βρισκει τον τροπο να χρησιμοποιει ακομα και τους εγκληματιες προς ωφελος του κοινωνικου συνολου.

Το βρισκω πιο λογικο να τους βαζουν να κανουν καταναγκαστικη εργασια και μαλιστα βαρια, μη σου πω και ανθυγιεινη ή ταπεινωτικη. Μεχρι να πεθανουν. Να προσφερουν κατι στο κοινωνικο συνολο εστω και με το ζορι και να εξιλεωθουν εστω και σε ενα 1%.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,155 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:33, 12-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Τωρα ας πουμε με την περιπτωση της μικρης Αννυ, δε θα πρεπε να ισχυει η θανατικη ποινη? Η με το κοριτσακι στην Παρο που ο αλητης το αφησε αναπηρο?
Όχι δεν θα έπρεπε να ισχύει ούτε γι'αυτές τις περιπτώσεις. Διότι η θανατική ποινή παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα. Και το απαράβατο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ισχύουν για όλους τους ανθρώπους σε μια ελεύθερη κοινωνία, ακόμη και για τους εγκληματίες. Διότι όταν τιμωρείς κάποιον αφαιρώντας του τη ζωή, διότι έχει αφαιρέσει κι αυτός μια ζωή, το μόνο που διδάσκεις είναι το οφθαλμόν αντί οφθαλμού. Δηλαδή η ίδια η πράξη της αφαίρεσης της ζωής δεν είναι συνολικά κατακριτέα, αλλά υπό προϋποθέσεις. Και αυτό είναι που διακρίνει τα ελεύθερα και πολιτισμένα έθνη από τα υπόλοιπα, ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι σεβαστά υπό προϋποθέσεις.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:07, 12-05-15:

Όπως έλεγε κάποιος το μόνο που θα καταφέρει το οφαλμός αντί οφθαλμού είναι να μας κάνει όλους τυφλούς.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Didimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Didimos
Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Didimos έγραψε στις 18:28, 12-05-15:

Φανταστειτε να σκοτωνε καποιος ενα μελος της οικογενοιας τι θα κανατε?
Σε θέματα της οικογενείας μας συνήθως τα βλέπουμε όλα με παραλογισμό και εν θερμώ αλλά ένας ανεξάρτητος δικαστής μπορεί να κρίνει χωρίς αυτές τις προκαταλήψεις, η θανατική ποινή θα μπορούσε να επανέλθει αρκεί να εφαρμόζεται με μεγάλη προσοχή και με αδιάσειστα στοιχεία.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,481 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:33, 12-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Όπως έλεγε κάποιος το μόνο που θα καταφέρει το οφαλμός αντί οφθαλμού είναι να μας κάνει όλους τυφλούς.
κι εμένα αυτό μου πέρασε από το μυαλό μόλις τώρα δεν είναι δυνατόν με το που ακούμε για κάποιο έγκλημα να ξεσηκωνόμαστε και να ζητάμε θανατική ποινή. νομίζω το έχω ξαναγράψει αλλά δε πειράζει. χειρότερο είναι να ζήσει ο δράστης μέσα στη φυλακή με τις τύψεις (που κάποια στιγμή θα τον πιάσουν, τι στο καλό) και το χλευασμό των άλλων φυλακισμένων (βλ. περιπτώσεις πατέρας της άννυ).
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 14:09, 13-05-15:

Παιζει να τον σκοτωσουν μεσα στην φυλακη τον πατερα της αννυ... Ετσι γινεται συνηθως σε τετοιους ανθρωπους που κανουν τετοια εγκλήματα τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει. Οι φυλακοβιοι λεει δεν τα αφηνουν ετσι αυτα... Για αυτο τον εχουν βαλει μονο στο κελι και κανει δειαλημα μονος του στο προαυλιο με κανεναν αλλον.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:56, 14-05-15:

Ναι οι αγραφοι νομοι της φυλακης...
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 17:02, 14-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Δεν σκοτώνεις κάποιον για να δείξεις ότι το να σκοτώνεις είναι λάθος, είναι ελαφρώς αντιφατικό. Δυο πρέπει να είναι οι επιλογές: Ή προσπαθείς να επαναφέρεις τον εγκληματία στην κοινωνία μετά από εντατικές ψυχολογικές θεραπείες (για πιο light εγκλήματα) ή σε εγκλήματα όπως αυτό της μικρής Άννυ τον βάζεις πίσω από ένα κελί για το υπόλοιπο της ζωής του και πετάς μακριά τα κλειδιά.
Παράθεση

Didimos

Νεοφερμένος

O Didimos έγραψε στις 18:10, 14-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Δεν σκοτώνεις κάποιον για να δείξεις ότι το να σκοτώνεις είναι λάθος, είναι ελαφρώς αντιφατικό. Δυο πρέπει να είναι οι επιλογές: Ή προσπαθείς να επαναφέρεις τον εγκληματία στην κοινωνία μετά από εντατικές ψυχολογικές θεραπείες (για πιο light εγκλήματα) ή σε εγκλήματα όπως αυτό της μικρής Άννυ τον βάζεις πίσω από ένα κελί για το υπόλοιπο της ζωής του και πετάς μακριά τα κλειδιά.
Το να τον βάλεις πίσω από ένα κελί για το υπόλοιπο της ζωής του και να πετάξεις μακριά τα κλειδιά είναι και αυτό καταδίκη σε θάνατο, δεν λέω να βάλουμε θερμόαιμους ανθρώπους ή συγγενείς να αποφασίσουν για την τύχη του αλλά και να τα αφήσουμε όλα στον θεό είναι άλλο ρίσκο αφού όπως έχει αποδείξει είναι άκρως παράλογος στις επιλογές του
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 18:15, 14-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Didimos
Το να τον βάλεις πίσω από ένα κελί για το υπόλοιπο της ζωής του και να πετάξεις μακριά τα κλειδιά είναι και αυτό καταδίκη σε θάνατο, δεν λέω να βάλουμε θερμόαιμους ανθρώπους ή συγγενείς να αποφασίσουν για την τύχη του αλλά και να τα αφήσουμε όλα στον θεό είναι άλλο ρίσκο αφού όπως έχει αποδείξει είναι άκρως παράλογος στις επιλογές Του
Αχα, ο θεός. Μάλιστα.

Μια πιο άθρησκη άποψη επί του θέματος υπάρχει;
Παράθεση

Didimos

Νεοφερμένος

O Didimos έγραψε στις 18:23, 14-05-15:

Αχα, ο θεός. Μάλιστα.

Μια πιο άθρησκη άποψη επί του θέματος υπάρχει;
Α εσύ τί πιστεύεις οτι θα πεθάνει νέος για τις αμαρτίες του? Μάλλον το αντίθετο θα δραπετεύσει με την κατάλληλη ευκαιρία και θα ξεπεράσει τα 90 αφού θα τον έχουν ξεχάσει όλοι, είναι αυτό που λέμε "κακό σκυλί ψώφο δέν έχει"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Didimos : 14-05-15 στις 18:28.
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 18:29, 14-05-15:

Α εσύ τί πιστεύεις οτι θα πεθάνει νέος για τις αμαρτίες του? Μάλλον το αντίθετο θα δραπετεύσει με την κατάλληλη ευκαιρία και θα ξεπεράσει τα 90 αφού θα τον έχουν ξεχάσει όλοι
Μα εγώ είμαι αντίθετος με τη θανάτωσή του. Ειλικρινά τώρα, του δίνεις πολλές πιθανότητες να δραπετεύσει;
Παράθεση

Didimos

Νεοφερμένος

O Didimos έγραψε στις 18:33, 14-05-15:

Μα εγώ είμαι αντίθετος με τη θανάτωσή του. Ειλικρινά τώρα, του δίνεις πολλές πιθανότητες να δραπετεύσει
Κανείς δεν ξέρει πως θα είναι η κατάσταση σε 10 ας πούμε χρόνια ή τι ευκαιρίες θα του παρουσιαστούν, τότε το συμβάν θα έχει ξεχαστεί.
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 08:58, 16-05-15:

κι εμένα αυτό μου πέρασε από το μυαλό μόλις τώρα δεν είναι δυνατόν με το που ακούμε για κάποιο έγκλημα να ξεσηκωνόμαστε και να ζητάμε θανατική ποινή. νομίζω το έχω ξαναγράψει αλλά δε πειράζει. χειρότερο είναι να ζήσει ο δράστης μέσα στη φυλακή με τις τύψεις (που κάποια στιγμή θα τον πιάσουν, τι στο καλό) και το χλευασμό των άλλων φυλακισμένων (βλ. περιπτώσεις πατέρας της άννυ).
Οι κατά συρροήν δολοφόνοι ή βιαστές ή παιδεραστές δεν νιώθουν τύψεις ποτέ στην ζωή τους...Απόδειξη ότι τα εγκλήματα τους τα κάνουν ΚΑΤΑ ΣΥΡΡΟΗΝ....Άλλο να σκοτώσεις κάποιο εν βρασμώ ψυχής επειδή πχ σου έχει μαμησει την ζωή ή σε έχει απειλήσει επανηλλειμενως όπου και δικαιολογείσαι εν μέρει και άλλο να σκοτώνεις για την πλάκα....Και ναι, υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις ανθρώπων στην ιστορία που σκότωναν απλά για το κέφι τους, ήταν το χόμπι τους...Και ο πατέρας της Άννυ ή ο άλλος ο παιδεραστής από την Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει περίπτωση να νιώσουν τύψεις για τα εγκλήματα τους εις τον αιώνα τον απαντα...Τελεία!
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,451 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:49, 16-05-15:

Εναλλακτικη της θανατικης ποινης μπορει να ειναι η απομονωση. Βαλ'τον σε ενα κελι να κοιταζει 4 τοιχους 24/7 και θα τον τρελανεις

Αν δεν θες να δωσεις λεφτα για ενεσεις, τον εκτελεις με αντιαεροπορικα πυρα, Kim Jong Un style.

Τελος επειδη ειδα οτι αναφερθηκε κι ο Ξηρος, κατι ηξερε που δεν βγηκε. Στη φυλακη ισως ειναι πιο ασφαλης.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 13:57, 16-05-15:

Α εσύ τί πιστεύεις οτι θα πεθάνει νέος για τις αμαρτίες του? Μάλλον το αντίθετο θα δραπετεύσει με την κατάλληλη ευκαιρία και θα ξεπεράσει τα 90 αφού θα τον έχουν ξεχάσει όλοι, είναι αυτό που λέμε "κακό σκυλί ψώφο δέν έχει"
ε να τους σκοτώσουμε όλους τότε γιατί πάντα υπάρχει η πιθανότητα κάποιος να δραπετεύσει
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:07, 16-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Sommerfeld
Οι κατά συρροήν δολοφόνοι ή βιαστές ή παιδεραστές δεν νιώθουν τύψεις ποτέ στην ζωή τους...Απόδειξη ότι τα εγκλήματα τους τα κάνουν ΚΑΤΑ ΣΥΡΡΟΗΝ....Άλλο να σκοτώσεις κάποιο εν βρασμώ ψυχής επειδή πχ σου έχει μαμησει την ζωή ή σε έχει απειλήσει επανηλλειμενως όπου και δικαιολογείσαι εν μέρει και άλλο να σκοτώνεις για την πλάκα....Και ναι, υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις ανθρώπων στην ιστορία που σκότωναν απλά για το κέφι τους, ήταν το χόμπι τους...Και ο πατέρας της Άννυ ή ο άλλος ο παιδεραστής από την Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει περίπτωση να νιώσουν τύψεις για τα εγκλήματα τους εις τον αιώνα τον απαντα...Τελεία!
κι αυτό τι σημαίνει? ότι πρέπει κι εμείς να γίνουμε δολοφόνοι και να παίρνουμε κεφάλια με κάθε έγκλημα που διαπράττεται?
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:26, 17-05-15:

Σε θέματα της οικογενείας μας συνήθως τα βλέπουμε όλα με παραλογισμό και εν θερμώ αλλά ένας ανεξάρτητος δικαστής μπορεί να κρίνει χωρίς αυτές τις προκαταλήψεις, η θανατική ποινή θα μπορούσε να επανέλθει αρκεί να εφαρμόζεται με μεγάλη προσοχή και με αδιάσειστα στοιχεία.
Μακαρι αυτο που λες να γινοταν ετσι οπως ακριβως ομως το λες. Το ιδανικο!
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

O Sommerfeld . έγραψε στις 14:46, 17-05-15:

κι αυτό τι σημαίνει? ότι πρέπει κι εμείς να γίνουμε δολοφόνοι και να παίρνουμε κεφάλια με κάθε έγκλημα που διαπράττεται?
Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά διαφορετικά εγκλήματα(εν δυνάμει όλοι είμαστε <<εγκληματίες>> με την στενή έννοια του όρου) από μικροκλοπές από καταστηματα και την παραβίαση του ορίου ταχύτητας μέχρις τους χάκερς, τους αεροπειρατές, αυτούς που ληστεύουν τράπεζες και πάει λέγοντας.....Προφανώς και δεν έχει νόημα να εφαρμόσεις την θανατική ποινή σε όλους αυτούς, είπαμε αυτή είναι η έσχατη ποινή...Όταν όμως ακούς ότι ένα παΤΕΡΑΣ σκότωσε και έβρασε το ίδιο του το παιδί ή ότι μια γυναίκα σκότωσε έγκυο και της έκανε καισαρική για να πάρει το έμβρυο της ή ότι ένας είναι παιδεραστής και μάλιστα να ψάχνει κιόλας ανήλικα θύματα στο διαδυκτιο κλπ κλπ, τότε είναι απολύτως άτοπο να ισχυριζεσαι ότι τέτοιοι τύποι θα αισθανθουν την οποιαδήποτε λύπη, τύψεις κλπ επειδή τους έχεις κλείσει μέσα στην φυλακή έστω και για την υπόλοιπη ζωή τους(θα στεναχωρηθούν ίσως μονάχα για την στέρηση της ελευθερίας τους, δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα)...Και αυτά τα απόβρασματα θα τα συντηρείς εσύ και όλοι μας για όλη την υπόλοιπη ζωή τους έχοντας εξασφαλησμένη τροφή, περίθαλψη σε περίπτωση που αρρωστήσουν και ένα κάρο ευκαιρίες για να αποδράσουν ή να μειώσουν δραματικά την ποινή τους....ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΟ!!! Η ειρωνία βέβαια είναι ότι το να κλείσεις έναν άνθρωπο σε ένα κελί σε ισόβια κάθειρξη 24/7 ισοδυναμεί και αυτό με καταδίκη σε θάνατο(καμουφλαρισμένο βέβαια με το ευρωπαϊκό "δημοκρατικό" μας στυλ), απλά η διαφορά είναι εδώ μιλάμε για αργό θάνατο που ΚΟΣΤΙΖΕΙ πολύ περισσότερο από μια απλή ένεση KCl...Ήδη θεωρώ ότι τους κάνουν πολύ μεγαλη χαρη τους μεγαλοεγκληματίες που τους κάνουν μια απλή ενδοφλέβια οπότε και τα "κακαρώνουν" σε 5-10 λεπτά, καλύτερα ήτανε με την ηλεκτρική καρέκλα όταν ξεροψήνονταν αλλά από ότι φαντάζομαι καταργήθηκε για οικονομικούς λόγους(λογικό)....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους