Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει σχέση ύψους - ευφυΐας;

isabella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isabella
H isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H isabella και τα μυαλά στα κάγκελα! έγραψε στις 14:36, 28-12-11:

παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!
εγω θα τον ηθελα περιπου 10-15 ποντους πιο πανω(να φοραω ανετα τα 10ποντα μου!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...
εχω μια φιλεναδα που ειναι 1,87...χαμος!!!κατω απο 1,90 δεν τον θελει τον αλλον,αλλα δεν βρισκει και κανενα ομως που να 'ναι και καλος και εχει φρικαρει...! ασε που οι ψηλοι ειναι και υπηρετες των κοντων(στο σουπερμαρκετ,ας πουμε!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...(επαναλαμβανω!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 02-01-12 στις 16:56. Αιτία: Tο θέμα αυτό δημιουργήθηκε από συζήτηση που ξεκίνησε στο νήμα Κατάλληλο ύψος
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 14:45, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από isabella
παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!
γιατί βρε κοπέλα μου? τι σχέση έχει το ύψος με αυτό?
μου θυμίζει το στερεότυπο με τις ξανθιές..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 14:52, 28-12-11:

As a tall guy, I am deeply offended.

But as a sarcastic freak, I don't give a shit.

Γιατί αγγλικά; Ε γιατί όχι ρε φίλε;

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:52, 28-12-11:

εγω θα τον ηθελα περιπου 10-15 ποντους πιο πανω(να φοραω ανετα τα 10ποντα μου!)...
εχω μια φιλεναδα που ειναι 1,87...χαμος!!!κατω απο 1,90 δεν τον θελει τον αλλον,αλλα δεν βρισκει και κανενα ομως που να 'ναι και καλος και εχει φρικαρει...! ασε που οι ψηλοι ειναι και υπηρετες των κοντων(στο σουπερμαρκετ,ας πουμε!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...(επαναλαμβανω!)
αυτο το συμπερασμα πως βγηκε τωρα?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:02, 28-12-11:

Και εγω σαν ψηλος προσεβληθειν...Ειμαι 2,00. Και δεν εχω την εντυπωση οτι το ρετιρε μου ειναι ακατοικητο(εστω και εαν μερικοι το πιστευουν). Αλλα οπως ειπε και καποιος απο πανω...Frankly my dear...I dont give a damn...
Οσο για την φιλεναδα σου...Πες τις να σταματησει να ειναι τοσο ρηχη με το υψος...Δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο...
Και οχι δεν ειμαστε οι υπηρετες των κοντων...Μπορουμε καλλιστα να αρνηθουμε να σας βοηθησουμε...Να δουμε πως θα τα καταφερετε...Εσεις μας εχετε αναγκη..Οχι εμεις...Αυτα....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:27, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
But as a sarcastic freak, I don't give a shit.

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
αυτο το συμπερασμα πως βγηκε τωρα?
κομπλεξ κοντων,εμεις οι ψηλοι απαξιουμε...Ειμαστε γαματοι .- ο θεος εδωσε παντου πολυ και απλοχερα

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Οσο για την φιλεναδα σου...Πες τις να σταματησει να ειναι τοσο ρηχη με το υψος...Δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο...
συμφωνω αλλα οκ η αληθεια να λεγεται αν το σκεφτεις καλα νομιζω το καλυτερο ειναι ο ψηλος αντικειμενικα μιλαω μην νομιζεις
Και οχι δεν ειμαστε οι υπηρετες των κοντων...Μπορουμε καλλιστα να αρνηθουμε να σας βοηθησουμε...Να δουμε πως θα τα καταφερετε...Εσεις μας εχετε αναγκη..Οχι εμεις...Αυτα....

i dig short guys

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:08, 28-12-11:

παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!:
Τότε χαίρομαι που είμαι ψηλός και -κατ εσέ- το χω ακατοίκητο. Απ' το να το νοικιάσω σε άτομα όπως εσύ, γεμάτα στερεότυπα και προκαταλήψεις, καλύτερα να το αφήσω ακατοίκητο και να τρίβομαι στους τοίχους.

Συγγνώμη κι όλας ε, αλλά είναι αλήθεια!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:21, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
ελα τωρα που βγηκαν εξω ολα τα κολοκυθοβουλωματα και μιλανε...
Αλέξη, δεν έχω τίποτα με τις κοντές. Ίσα ίσα τις λατρεύω. Απλά δε μου αρέσουν οι γαμ..νες οι γενικεύσεις και τα στερεότυπα:

"Γουάου, είναι άντρας, άρα σκέφτεται με το πουλί του" (ενώ το αιδοίο σου έχει καλύτερη εγκεφαλική λειτουργία, είμαι σίγουρος)
"Άσε μωρέ, ξανθιά είναι, άρα είναι ηλίθια" (Είμαι σίγουρος ότι τις έχεις μετρήσει όλες τις ξανθιές με ΜΕΝΣΑ τεστ)
"Αλλοδαπός είναι, άρα είναι κλέφτης" (ενώ οι Έλληνες τρίβουν το λυχνάρι και βγαίνει μια πορδή και τρώνε, δεν κλέβουν ποτέ)
"Αχου, φοράει γυαλάκια ο καθυστερημένος ο φλώρος" (τράβα πες το στον Κλαρκ Κέντ άμα έχεις αρχ..δια)
"Μεταλλάς είναι, άρα είναι Σατανιστής" (Κάπου έχω βάλει αυτή την ξεζουμισμένη κότα και τα μαύρα κεριά ρε π...τη μου)

Δεν γουστάρετε; Μη μας προτιμάτε! Άμε στα κομμάτια ένας ένας... Σου λέει ύστερα πολιτισμός. Πολιτισμός δεν είναι μια ομάδα ανθρώπων τριγύρω μας σύμφωνα με τα γούστα μας, αλλά το να ζούμε ανάμεσα σε μια πλειάδα διαφορετικών ανθρώπων και να μάθουμε να τους δεχόμαστε γι αυτό που είναι. Ούτε γι αυτό που θα μπορούσαν να είναι, ούτε γι αυτό που πιστεύουμε χωρίς στοιχεία οτι είναι.

Κι άμα δε σας αρέσει, τα κόκκαλα και στα κλήματα που έλεγε κι ο προππάπος μου που ήταν καρπερός και έσπειρε 12 παιδιά (αυτό δεν ήταν πουλί, ανελκυστήρας Kleeman ήταν).

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:15, 29-12-11:

Πέρα από αυτά, πώς γίνεται να συνδέεται το ύψος με μυαλό, δε το καταλαβαίνω.
Και ομως υπαρχει στατιστικα σημαντικη συσχετιση υψους-εφυιας. Κατα μεσο ορο οι ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι. Δεν κανω πλακα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 00:16, 29-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Και ομως υπαρχει στατιστικα σημαντικη συσχετιση υψους-εφυιας. Κατα μεσο ορο οι ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι. Δεν κανω πλακα.
Πηγή?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 00:29, 29-12-11:

Πηγή?
ειναι γενικα γνωστο και καλα καταγεγραμενο, αλλα there you go:

Wilson DM, Hammer LD, Duncan PM et al. (1986). "Growth and intellectual development"

Tanner JM. Relation of body size, intelligence test scores and social circumstances. In: Mussen PH, Largen J, Covington M (eds). Trends and Issues in Developmental Psychology.

και πολλα πολλα ακομα, google it

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 00:55, 29-12-11:

μου θυμίζει λίγο την θεωρία σύμφωνα με την οποία αυτοί που χουν μεγάλο κούτελο είναι πιο έξυπνοι..
και για αυτό υπήρχαν βιβλιογραφίες και αποδείχτηκε μούφα..

αυτό για το ύψος εγώ πρώτη φορά το ακούω... η πρώτη βιβλιογραφία είναι πολύ παλιά,στις πιο συγχρονες δεν γνωρίζω τι λέει.. αυριο ίσως το ψάξω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 02:11, 29-12-11:

Ναι, εντάξει.

On a serious note --wait what!?-- και χωρίς να έχω ιδεα για τις πηγές σου (I mean +1 for having them αλλά δεν έχω ασχοληθεί, πώς το λένε, ούτε με το θέμα κι άρα ούτε με τις συγκεκριμένες) απλά βάζω έναν προβληματισμό. Μιλάμε για μελέτη(?) του 1986 και με δεδομένο ότι στη νευροβιολογία παίζει τρελή ανάπτυξη κι άρα αναθεωρήσεις/συμπληρώσεις όσων έχουν ερευνηθεί, μπορείς να βασιστείς σε μεθόδους μιας περασμένης εποχής;

Γενικά κι όλη αυτή η βαβούρα με τα IQ tests and whatnot σε μένα προσωπικά φαίνεται ηλίθια. Βρίσκεσαι σε μεταβατικό στάδιο στις νευροεπιστήμες, ωραία; Σε μια φάση χοντρού ψαξίματος όπου πολλά είναι λίγο πολύ ρευστά. Ε, με περνάς για βλάκα λοιπόν όταν έρχεσαι να "μετρήσεις", gee, την ευφυία μου όταν καλά καλά δεν ξέρεις να την ορίσεις. Ναι, ναι, ναι, έχω δει για τα είδη εξυπνάδας κι όλα αυτά τα γαμάτα και δε διαφωνώ ούτε συμφωνώ εδώ, τώρα. Απλά, απ' την κατάσταση της κατανόησής μας για τον εγκέφαλο σήμερα μέχρι και τη διαδικασία που ακολουθείς για να "μετρήσεις" τα 10 κιλά εξυπνάδας μου, όλα μου φαίνονται προβληματικά.

Θα με βάλεις να περάσω από διαφορετικά puzzles κάθε φορά, θα πάρεις τα αποτελέσματά μου, θα τα συγκρίνεις με μια βάση δεδομένων που, άλλη μία, αγνοεί πολλές μεταβλητές --μεταβλητές που ίσως και να μη μπορούσε να καθορίσει-- και θα 'ρθεις μετά να ορίσεις, αυθαίρετα, ότι αυτό είναι έξυπνο, αυτό είναι μέτριο, αυτό είναι χαζό, αυτό αυτό αυτό.

Και δε χρειάζεται να 'σαι βιολόγος για να καταλάβεις ότι όλα τα ωραία που ακούς σ' αυτές τις έρευνες(?) κάπου μπάζουν. Ωραία, ίσως χρειάζεται να 'σαι λίγο βιολόγος αλλά ναι, you get the point: επιλέγεις δύο χαρακτηριστικά σε έναν οργανισμό, το μέγεθος και τη ευφυΐα, με τη δεύτερη να μην την πολυκαταλαβαίνεις και τόσο, και βγάζεις μια αυθαίρετη συνάρτηση μεταξύ τους αγνοώντας χίλια δυο άλλα που επηρεάζουν σίγουρα μπορείς να υποθέσεις. Με λίγα λόγια δεν έχεις μόνο ένα blueprint (γονότυπος) κι απλά βλέπεις τι σου έχει δώσει στα 20, τα 30, τα 40 διαφορετικών ατόμων απλά για να βγάλεις ένα μέσο όρο και να κάνεις τη δουλειά. Ξεχνάς το περιβάλλον στο οποίο αυτό το blueprint αποκωδικοποιείται --κι εδώ δε μιλάς μόνο για περιβάλλον σε επίπεδο οργανισμού αλλά και για το βιοχημικό περιβάλλον μέσα στο κύτταρο (επιγενετική)-- αγνοείς μετά την ίδια την ανάπτυξη του ατόμου μέχρι να φτάσει στα 20, 30, 40 και γενικά τέλος πάντων μπλοκάρεις τα πάντα επειδή σε βολεύει --η επειδή δε μπορείς να τα προσεγγίσεις λόγω δικής σου ελλιπούς κατάρτισης-- και βγάζεις σχέση μεταξύ 2, 4, 10 χαρακτηριστικών.

Και κάτι έκανες ρε φίλε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 02:19, 29-12-11:

Μιλάμε για μία περίοδο που οι ανακαλύψεις σε αυτούς τους κλάδους είναι ραγδαίες και παραθέτεις πηγή που είναι πριν 25 χρόνια? That's enough for me!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:38, 29-12-11:

ειναι γενικα γνωστο και καλα καταγεγραμενο, αλλα there you go:

Wilson DM, Hammer LD, Duncan PM et al. (1986). "Growth and intellectual development"

Tanner JM. Relation of body size, intelligence test scores and social circumstances. In: Mussen PH, Largen J, Covington M (eds). Trends and Issues in Developmental Psychology.

και πολλα πολλα ακομα, google it

no significant association between change in relative height and change in IQ scores could be detected in the longitudinal group
Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Μιλάμε για μία περίοδο που οι ανακαλύψεις σε αυτούς τους κλάδους είναι ραγδαίες και παραθέτεις πηγή που είναι πριν 25 χρόνια? That's enough for me!
μα και η πηγή που έβαλε δεν τον καλύπτει

Ναι, εντάξει.

On a serious note --wait what!?-- και χωρίς να έχω ιδεα για τις πηγές σου (I mean +1 for having them αλλά δεν έχω ασχοληθεί, πώς το λένε, ούτε με το θέμα κι άρα ούτε με τις συγκεκριμένες) απλά βάζω έναν προβληματισμό. Μιλάμε για μελέτη(?) του 1986 και με δεδομένο ότι στη νευροβιολογία παίζει τρελή ανάπτυξη κι άρα αναθεωρήσεις/συμπληρώσεις όσων έχουν ερευνηθεί, μπορείς να βασιστείς σε μεθόδους μιας περασμένης εποχής;

Γενικά κι όλη αυτή η βαβούρα με τα IQ tests and whatnot σε μένα προσωπικά φαίνεται ηλίθια. Βρίσκεσαι σε μεταβατικό στάδιο στις νευροεπιστήμες, ωραία; Σε μια φάση χοντρού ψαξίματος όπου πολλά είναι λίγο πολύ ρευστά. Ε, με περνάς για βλάκα λοιπόν όταν έρχεσαι να "μετρήσεις", gee, την ευφυία μου όταν καλά καλά δεν ξέρεις να την ορίσεις. Ναι, ναι, ναι, έχω δει για τα είδη εξυπνάδας κι όλα αυτά τα γαμάτα και δε διαφωνώ ούτε συμφωνώ εδώ, τώρα. Απλά, απ' την κατάσταση της κατανόησής μας για τον εγκέφαλο σήμερα μέχρι και τη διαδικασία που ακολουθείς για να "μετρήσεις" τα 10 κιλά εξυπνάδας μου, όλα μου φαίνονται προβληματικά.

Θα με βάλεις να περάσω από διαφορετικά puzzles κάθε φορά, θα πάρεις τα αποτελέσματά μου, θα τα συγκρίνεις με μια βάση δεδομένων που, άλλη μία, αγνοεί πολλές μεταβλητές --μεταβλητές που ίσως και να μη μπορούσε να καθορίσει-- και θα 'ρθεις μετά να ορίσεις, αυθαίρετα, ότι αυτό είναι έξυπνο, αυτό είναι μέτριο, αυτό είναι χαζό, αυτό αυτό αυτό.

Και δε χρειάζεται να 'σαι βιολόγος για να καταλάβεις ότι όλα τα ωραία που ακούς σ' αυτές τις έρευνες(?) κάπου μπάζουν. Ωραία, ίσως χρειάζεται να 'σαι λίγο βιολόγος αλλά ναι, you get the point: επιλέγεις δύο χαρακτηριστικά σε έναν οργανισμό, το μέγεθος και τη ευφυΐα, με τη δεύτερη να μην την πολυκαταλαβαίνεις και τόσο, και βγάζεις μια αυθαίρετη συνάρτηση μεταξύ τους αγνοώντας χίλια δυο άλλα που επηρεάζουν σίγουρα μπορείς να υποθέσεις. Με λίγα λόγια δεν έχεις μόνο ένα blueprint (γονότυπος) κι απλά βλέπεις τι σου έχει δώσει στα 20, τα 30, τα 40 διαφορετικών ατόμων απλά για να βγάλεις ένα μέσο όρο και να κάνεις τη δουλειά. Ξεχνάς το περιβάλλον στο οποίο αυτό το blueprint αποκωδικοποιείται --κι εδώ δε μιλάς μόνο για περιβάλλον σε επίπεδο οργανισμού αλλά και για το βιοχημικό περιβάλλον μέσα στο κύτταρο (επιγενετική)-- αγνοείς μετά την ίδια την ανάπτυξη του ατόμου μέχρι να φτάσει στα 20, 30, 40 και γενικά τέλος πάντων μπλοκάρεις τα πάντα επειδή σε βολεύει --η επειδή δε μπορείς να τα προσεγγίσεις λόγω δικής σου ελλιπούς κατάρτισης-- και βγάζεις σχέση μεταξύ 2, 4, 10 χαρακτηριστικών.

Και κάτι έκανες ρε φίλε.

Αν διαβάσεις την περίληψη του άρθρου που παρέθεσε, δεν έχει να κάνει με το ύψος, αλλά με την ανάπτυξη. Αφορά δηλαδή μικρά παιδιά στην ανάπτυξη. Λογικό δεν είναι κάποια από αυτά να αναπτύσσονται σωματικά και νοητικά με διαφορετικούς ρυθμούς; Η συγκεκριμένη έρευνα μπορεί να μπάζει, μπορεί και όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι άσχετη με το παρόν θέμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 29-12-11 στις 10:09. Αιτία: merge - συνεχόμενα μηνύματα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:19, 29-12-11:

παντως το υψος επηρεαζει τη συμπεριφορα..

κοινως οτι χανει σε υψος ενας ανθρωπος το κερδιζει καπου αλλου.. για να επιβιωσει απλα αναμεσα στους αλλους ανθρωπους.

δυναμικοτητα χαρακτηρα,νευρικοτητα,πονηρια πχ,,,
γιαυτο και πολλοι μεγαλοι ηγετες απο το μεγα αλεξανδρο μεχρι το ναπολεοντα ηταν κοντοι,,

ο μεγαθος μετραει στο ζωικο και φυτικο βασιλειο,,-εβλεπα και ενα ντοκιμαντερ προχθες.
εχετε δει τη διαφορα συμπεριφορας ενος κοντου σκυλου

με ενος μεγαλοσωμου.?

ε,,στους ανθρωπους οι διαφορες και παραλλαγες ειναι ακομα περισσοτερες και πολυπλοκες.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:05, 29-12-11:

Την διαφορα αναλογα στην αιτιοτητα και τον συσχετισμο την ξερουμε?

Guess not.

Δεν λεει κανενας οτι εισαι πιο εξυπνος ΕΠΕΙΔΗ εισαι πιο ψηλος. Αλλα οτι υπαρχει συσχετισμος. Και δεν ειναι δα και τοσο παραλογο, τοσο το υψος οσο και η εφυια εχουν ισχυρουν επιγενετικους παραγοντες. Μια διατροφη πλουσια σε υδατανθρακες και θερμιδες βοηθαει τοσο την αναπτυξη τους σωματος οσο και του εγγεφαλου. Συνεπως οι ανθρωποι που εχουν την τυχη να γεννηθουν σε συνθηκες εξαιρετικης διατροφης εχουν ενα επιγενετικο πλεονεκτημα σε σχεση με αυτους που υποσιτιζονται.

Δεν εχει καποια ηθικη βαρυτητα αυτο, μονο περιγραφικη ισχυ. Επισις δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ για το αν εισαι κοντος εισαι βλακας. Προφανως εσας σας ενοχλησε αυτο, αλλα δεν ισχυει αυτο.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20066931

ειναι μελετη του 2009 (αν και δεν καταλαβαινω γιατι το 1986 δεν μας κανει αλλα τεσπα)

πορισματα:

The correlation between height and IQ and the female advantage in intelligence persist even after we control for health as a measure of genetic quality, as well as physical attractiveness, age, race, education, and earnings. Height is also strongly associated with intelligence within each sex.

Το γεγονος οτι δεν μπορεις να καταλαβεις γιατι μια μελετη συσχετισμου απλων μετρησεων ισχυει απο τοτε μεχρι τωρα ειναι ενδεικτικο εχμμμ, οκ θα ειμαι ευγενικος, του οτι δεν εχεις και πολυ μεγαλη τριβη με την επιστημονικη μεθοδο. Αλλα εν πασι περιπτωση, σου παρεθεσα πιο πανω μελετη του 2009.

και αλλη μια του 2005

Genetic contributions to the association between height and intelligence: Evidence from Dutch twin data from childhood to middle age.

πορισματα: A positive association of height and IQ was found in early childhood and adolescence. In adulthood, a correlation was found between height and FSIQ in young adulthood and between height and VIQ in middle age. All correlations could be ascribed to genetic factors influencing both height and IQ.

Αν διαβάσεις την περίληψη του άρθρου που παρέθεσε, δεν έχει να κάνει με το ύψος, αλλά με την ανάπτυξη. Αφορά δηλαδή μικρά παιδιά στην ανάπτυξη. Λογικό δεν είναι κάποια από αυτά να αναπτύσσονται σωματικά και νοητικά με διαφορετικούς ρυθμούς; Η συγκεκριμένη έρευνα μπορεί να μπάζει, μπορεί και όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι άσχετη με το παρόν θέμα
Γιατι λες ψεματα?

Ξαναδιαβασε ολοκληρο το κειμενο σε παρακαλω.

Data from the National Health Examination Survey (cycles II and III) provided a representative sample of 13,887 US youths (6 to 17 years of age) with which to examine the relationship between height (normalized for age and sex) and measures of intellectual development (Wechsler Intelligence Scale for Children) and academic achievement (Wide Range Achievement Test). Additionally, 2,177 subjects were studied first in cycle II and 2 to 5 years later in cycle III, forming a well-selected longitudinal study group in which to examine any association between linear growth and change in IQ scores. Wechsler Intelligence Scale for Children and Wide Range Achievement Test scores were significantly correlated with height in both cycle II and cycle III. However, no significant association between change in relative height and change in IQ scores could be detected in the longitudinal group. These data suggest that therapies designed to increase height are unlikely to alter measures of intellectual development or academic achievement.

Εσυ παραθετεις την επομενη προταση που λεει: However, no significant association between change in relative height and change in IQ scores could be detected in the longitudinal group.

Το οποιο ειναι συμφωνο με αυτο που λεω πιο πανω περι συσχετισμου και οχι αιτιοτητας. Αυτο λενε και οι ιδιοι οι μελετητες.

Αυτο που λεει και σε παρακαλω ξαναδιαβασε το για να το καταλαβεις ειναι οτι ενω βρεθηκε συσχετισμος αναμεσα στο υψος και το IQ δεν βρεθηκε συσχετισμος αναμεσα στον ρυθμο μεταβολης του υψους καθε ενος ατομου ξεχωριστα στη παροδο του χρονου.

change of relative height = η αλαγη του υψους ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ

longditudal study = η μελετη που γινεται στα ιδια ατομα σε βαθος χρονου.

Δηλαδη αυτο που λεει ειναι οτι δεν υπαρχει συσχετισμος αναμεσα στην ΑΛΑΓΗ του υψους και της ΑΛΑΓΗ του IQ ητοι το να ψηλωσεις δεν σε κανει πιο εξυπνο (no shit, αφου δεν υπαρχει αιτιοτητα).

Καταλαβες η πρεπει σε εναν ανθρωπο που ισχυριζεται οτι ειναι μεταπτυχιακος να το κανω ακομα πιο νιανια?

εχετε δει τη διαφορα συμπεριφορας ενος κοντου σκυλου
αυτο οφειλεται σε συμπεριφορικες εξαρτησεις που προκαλουν οι ιδιοκτητες των σκυλιων.

τα σκυλια δεν εχουν αισθηση του μεγεθους τους, αυτος ειναι ο λογος που δεν υπαρχουν αδεσποτα πεκινιουα, δεν επιβιωνουν γιατι τα μεγαλυτερα ειτε θα τα σκοτωσουν ειτε θα τα αποτρεπουν απο το να τρωνε.

σκεψου το εξις: εχεις ενα μικρο αξιαγαπητο τζακ ρασελ, ειναι ξερω γω 3-4 κιλα το πολυ. Αυτο το τζακ ρασελ λοιπον οταν δει το αφεντικο του θα του ζητησει χαδια, πως θα τα ζητησει, θα παει στα ποδια του και θα χοροπηδαει γαυγιζοντας χαρωπα. Το αφεντικο τι κανει? Το παιρνει στη αγκαλια του το αξιαγαπητο μικρο γλυκουλι σκυλακι και του λεει "τι ειναι αγορι μου, τι ειναι, μπραβο κουκλε μου, εισαι καλος σκυλος". Η κατι τετοιο.

η παραδειγμα εχει βγαλει το παραπανω τζακ ρασελ βολτα, και συναντανε ενα αλλο σκυλο. Αν τυχει και γαυγισει το τζακ ρασελ και ανταπωδοσει το γαυγισμα ο αλλος σκυλος το αφεντικο θα παρει το σκυλο στην αγκαλια του (λιγο λογο φοβου λιγο λογο αγαπης) και θα του πει τρυφερα τρυφερα "ησυχασε κουκλε μου φη φοβασαι, δεν ειναι κακο το αλλο σκυλακι".

Και στις δυο περιπτωσεις αυτο που εμαθε το σκυλι ειναι "οταν γαυγιζω με παιρνουν αγκαλια και με χαιδευουν - αρα ειναι καλο να γαυγιζω"

Σκεψου το ιδιο σεναριο ομως οχι με ενα τζακ ρασελ που χωροπηδαει μανιωδος γαυγιζοντας πανω στο λουρι του και εσυ το παιρνεις αγκαλια αλλα με ενα ροτβαιλερ 60 κιλων.

Αν ενα ροτβαιλερ ερθει στα ποδια σου χωροπηδοντας και γαυγιζοντας ειτε θα χεστεις επανω σου ειτε θα σε ενοχλησει και θα τον απομακρυνεις γιατ 60 κιλα ανετα σε ριχουν κατω. Επισις αν το ροτβαιλερ σου αρχισει και γαυγιζει επιθετικα σε ενα αλλο σκυλο στο δρομο θα το μαλωσεις γιατι η δυναμη που κουβαλαει ενα τετοιο σκυλι ειναι πολυ σημαντικη και δεν μπορεις να το αφηνεις να επιτηθεται και να φοβιζει αλλα σκυλια.

Οποτε ο σκυλος σου εμαθε οτι το να γαυγιζει και να χωροπηδαει μανιοδος ΔΕΝ ειναι καλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 29-12-11 στις 10:17.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:31, 29-12-11:

με την ίδια λογική οι ασιάτες είναι ο λιγότερο έξυπνος λαός στον πλανήτη. Ρίξτε μια ματιά στο IQ τους όμως

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 11:17, 29-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

κοινως οτι χανει σε υψος ενας ανθρωπος το κερδιζει καπου αλλου.. για να επιβιωσει απλα αναμεσα στους αλλους ανθρωπους.

γιαυτο και πολλοι μεγαλοι ηγετες απο το μεγα αλεξανδρο μεχρι το ναπολεοντα ηταν κοντοι.
For the record, ο Ναπολεων ειχε υψος 1,70. Απολυτα φυσιολογικο για την εποχη του...Οποτε ολα αυτα περι του υψους του ειναι μυθος...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:53, 29-12-11:

καιο μεγας αλεξανδρος που ειδα τωρα λενε οτι κανα 170 ηταν

δηλαδη ψηλοι δεν ηταν,,αλλα μεσοι,,
και ο χιτλερ 173
ο τσωτσιλ το ιδιο..

βρε μπας?

παντως ψηλοι δεν ηταν..αλλα ακριβως στο μεσο ορο..ισως για να γινονται σεβαστοι απο ολους,,
πολυ ενδιαφερον..

παντως η νευρικοτητα των μικρων ζωων δεν ειναι μονο θεμα συμπεριφορας,,τα πουλακια εχουν πχ περισσοτερους παλμους και αντανακλαστικα απο εναν ελεφαντα

Παράθεση

vaggelio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaggelio
H vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H vaggelio έγραψε στις 13:58, 29-12-11:

....
παντως η νευρικοτητα των μικρων ζωων δεν ειναι μονο θεμα συμπεριφορας,,τα πουλακια εχουν πχ περισσοτερους παλμους και αντανακλαστικα απο εναν ελεφαντα

τους ανθρώπους πως τους αγγίζει αυτό???κρέμομαι απο τα χείλη σου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 29-12-11 στις 16:02. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:46, 29-12-11:

οι κοντοι ανθρωποι ειναι νευρικοτεροι συνηθως

τα μεγαλα σωματα αργουν να πανε το σωμα παντου και ετσι εχουν λιγοτερους αλλα δυνατοτερους παλμους ισως

αμα δειτε πολυ ψηλους ανθρωπους -και γιγαντες πχ- θα δειτε οτι ειναι πιο αργης ταχυτητας απο εναν κοντυτερο..

διαφωνειτε οτι το καθε υψος φερει μαζι και διαφορα συν και πλην και στο σωμα και στο χαρακτηρα..?

τοσο κουφο ειναι αυτο που λεω?
αλλα δημιοουργουνται στην κοινωνια και αλλα ειναι εξαρχης..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vaggelio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaggelio
H vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H vaggelio έγραψε στις 16:13, 29-12-11:

γιαυτο και πολλοι μεγαλοι ηγετες απο το μεγα αλεξανδρο μεχρι το ναπολεοντα ηταν κοντοι,,

.
βρε αγγελε,το θεμα το ειχαμε θύξει το καλοκαιρι.Καποιον καλο λογο θα εχεις για να αντιπαθείς τόσο πολυ τους ψηλους κ τις ψηλες δεν αντιλέγω.Π.χ. Ο φιλος εδειξε μια ερευνα που βρήκε(ούτε που το διάβασα γιατί διαφωνώ με αυτα)οτι οι ψηλοι λεει ειναι πιο έξυπνοι.Αμα ειχες βρει εσυ μια παρόμοια έρευνα για τους κοντούς θα το έιχες ποσταρει 100 φορες.
Βγαζεις μίσος το ξερεις?Το καλοκαιρι ήμουν online κ λογομαχόυσαμε κ ήταν μπροστα μια φίλη μου 1.57 παρακαλώ(αρα αυτά που εγραφες την σύμφεραν)κ μου ειπε να μην σου δίνω καν σημασία.Μόνο το παραδειγμα του Δαβίδ με τον Γολιάθ δεν εχεις φέρει για να μας δείξεις την ανωτερότητα των κοντών αντρών.Καλα για τις γυναίκες δεν το συζηητώ-Η αντιπάθεια.

Επειδή συναναστρέφομαι με πολύ ψηλα άτομα(γονεις-σύντροφος-εγω η ίδια είμαι 1.80)έιναι λογίκο να μας υπερασπίζομαι οταν μας χαρακτηριζεις έτσι κ μια χαρα συνυπάρχουμε με κοντους ανθρώπους(πειραγματα κοπλιμέντα κ.α.).Το υψος το βαζεις πολύ ψηλά παντως αυτο είναι σιγουρο.
Μία λέξη που χρησιμοποιούσες για τους ψηλούς-Μακροκόταλοι καπως ετσι-παναθεμα σε δηλαδή την έψαξα στο goolge κ δεν υπήρχε μονο το μύνημα σου μου εβγαλε,δηαλαδή ακόμα κ λεξεις σκαρφίζεσαι???,ήταν τότε που έλεγες για τις κακές αναλογίες των ψηλών ανθρώπων,.Υπαρχουν κ 190+ αντρες ή 1.75+ γυναικες που ειναι μαναρια πως να το κανουμε δηλαδη????ναι ναι ξερω,αποτελούν εξερέσεις στον κανόνα σου..Επείσης υπαρχουν άνθρωποι σε κάθε υψος που οι αναλογίες τους ειναι αστα να πάνε.

Δεν ξέρω αν συναναστρέφεσαι τους ανθρώπους με βαση το ύψος αλλα αν γνωρίσεις καποτε καποιον ψηλό ανθρωπο κ γίνετε φίλοι ή αν ερωτευθείς ψηλη κοπέλα,που είναι πιθανό γιατι οταν εισαι προκατηλημένος εκπλησεσαι θετικά μετα,θα δεις οτι δεν τρώμε ανθρώπους ή κατι τετοιο,ούτε βγαζουμε την μεζούρα να δούμε αν ο αλλος ειναι κοντος,ούτε είμαστε αχρηστοι.Εγω επαιζα κ παιζω καλο βολευ ας πουμε(αν ημουν 1.50 θα ηταν δυσκολο,θα εκανα ενοργανη π.χ. ομως),ο καλος μου παίζει καλος τερματοφυλακας στο ποδοσφαιρο(αν ηταν 1.70 θα ηταν δυσκολο-θα μπορουσε να παιξει επιθετικος ομως που στο 1.95 δεν μπορει)...τα ντοκιμαντέρ κ οι ερευνες ειναι πιο κατω απο την φιλια κ τον έρωτα,κ το ξερεις αυτο

Παράθεση

iosonoyosoy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iosonoyosoy
Ο iosonoyosoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O iosonoyosoy έγραψε στις 16:24, 29-12-11:

1,67-γυναίκα
1.85-άντρας

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:18, 29-12-11:

τα ντοκιμαντέρ κ οι ερευνες ειναι πιο κατω απο την φιλια κ τον έρωτα,κ το ξερεις αυτο
συμφωνω..το ταιριασμα των ανθρωπων,,ειναι η ουσια των παντων..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:31, 29-12-11:

με την ίδια λογική οι ασιάτες είναι ο λιγότερο έξυπνος λαός στον πλανήτη. Ρίξτε μια ματιά στο IQ τους όμως
Σοβαρα τωρα κανεις οντως μεταπτυχιακο σε οτιδηποτε? Ειναι εντυπωσιακο το οτι δεν καταλαβαινεις τη διαφορα αναμεσα στο συσχετισμο και την αιτιοτητα και το γεγονος οτι οι μελετες αφορουν συγκεκριμενα κοινωνικα σχηματα. Το ψηλος ειναι διαφορετικο στην ολανδια και διαφορετικο στην ελλαδα. Τις μετρισεις τις κανεις με ενα σταθερο κοινωνικο περιβαλων γιατι επιρεαζει παρα πολυ το αποτελεσμα.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 19:32, 29-12-11:

Την διαφορα αναλογα στην αιτιοτητα και τον συσχετισμο την ξερουμε?
Εσύ τη διαφορά ανάμεσα στο διαβάζω τι πραγματικά μου απαντάει ο τύπος που έχω απέναντι και το διαβάζω κομμάτια απλά για να έχω κάτι να πω μετά; Άσε, ούτε να γράψω χρειάζεται.

Guess not.
Χο! Αλλά θα εξηγήσω καλύτερα γιατί σ' αρέσει να γράφεις. Βλακείες πάνω σ' ό,τι έχει ειπωθεί.

Δεν λεει κανενας οτι εισαι πιο εξυπνος ΕΠΕΙΔΗ εισαι πιο ψηλος.
Μιλάω για μένα πάντα.

Δεν κατάλαβα έτσι κι αλλιώς ότι συνδέεις μέγεθος και ευφυΐα με σχέση αίτιου-αποτελέσματος. Ποτέ. Κι επειδή δε διευκρινίζεις καθόλου σε ποιον/ποιους αναφέρεσαι μ' αυτό, μπαίνουμε πάλι στη λούπα να εξηγούμε τι έχουμε ΉΔΗ πει.

Οπότε, εγώ τουλάχιστον δε μπέρδεψα ό,τι είπες. Όπως το χρησιμοποίησες το πήρα και το έκρινα. Your point?

Το γεγονος οτι δεν μπορεις να καταλαβεις γιατι μια μελετη συσχετισμου απλων μετρησεων ισχυει απο τοτε μεχρι τωρα ειναι ενδεικτικο εχμμμ, οκ θα ειμαι ευγενικος, του οτι δεν εχεις και πολυ μεγαλη τριβη με την επιστημονικη μεθοδο. Αλλα εν πασι περιπτωση, σου παρεθεσα πιο πανω μελετη του 2009
Σκατά στην ευγένεια, γλιτώνεις και χρόνο. Ή νομίζεις σου μιλάω ευγενικά τώρα; Χα!

Αλλά δεν είμαστε ίδιοι, ναι.

Anyway, εγώ επαφή με την επιστημονική μέθοδο δεν έχω. Εσύ με την επιστήμη γενικά, υπάρχει τίποτα ή μπα; Αν το συνδυάσω και με το ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις, όχι.

Με εκνευρίζει τρελά να βάζουν, σε τέτοια θέματα, πράγματα στο στόμα μου που δεν έχω πει. Και δεν δικαιολογείσαι όσο καθυστερημένος και να 'σαι (δε μιλάω για σένα, γενικά, ξεκόλλα) να γαμάς ό,τι λέει ο άλλος. Αν δε μπορείς, μην απαντάς. Δημοτικό over again.

Πού είδες, πες μου ΠΟΎ, να λέω ότι μια έρευνα του 1986 δε μπορεί να ισχύει το 2011. ΕΤΣΙ. ΞΕΚΑΡΦΩΤΑ.

Ειλικρινά, αν μου φέρεις το σημείο απ' το μήνυμά μου που το λέω κερνάω αμέσως μπισκότα και ρούμια. Oh, what's that? Δεν το βλέπεις; Ε ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν το βλέπεις, αφού δεν υπάρχει! Διάβαζε καλύτερα μη χάνουμε χρόνο λοιπόν, άντε.

Σε πρώτη φάση, έναν προβληματισμό έβαλα, το ξεκαθάρισα κιόλας, π.ρ.ο.β.λ.η.μ.α.τ.ι.ζ.μ.ό. Get it? Ούτε με το θέμα έχω ασχοληθεί, ούτε τις πηγές σου έχω διαβάσει και γενικά είπα πριν ακόμα αρχίσω να μιλάω ότι δεν είμαι σίγουρος γι' αυτά που θα πω.

Και μετά ήρθα να διατυπώσω αυτόν τον π.ρ.ο.β.λ.η.μ.α.τ.ι.ζ.μ.ό. Καλά μέχρι εδώ; Είπα απλά ότι μία έρευνα(?) του 1986 λίγο πολύ εμένα δε μου λέει τίποτα σε έναν τομέα (νευροβιολογία) που αναπτύσσεται τρελά σήμερα. Βγάλε το πλαίσιο απ' αυτό (τα μεγάλα γράμματα, ναι) και αλλάζεις τελείως το νόημα.

All in all δεν ξέρω αν ισχύει η έρευνά σου. Δε με νοιάζει αν ισχύει η έρευνά σου, τώρα. Λέω απλά ότι θα θεωρούσα πολύ πιο έγκυρα δεδομένα της τελευταίας 10ετίας το πολύ. Γιατί; Τα μεγάλα γράμματα πάνω. Και δεν εξετάζω όλες τις πηγές σου, mind you. Μπορεί να έφερες του 2005, του 2011, του '20, whatever. Και μπορεί όντως αυτές να επαληθεύουν αυτή του '86. Η σκέψη μου εμένα ήταν μόνο ότι αυτή (του '86) δε μπορεί, για μένα, να σταθεί μόνη της σήμερα. Κι αυτό ήταν όλο. Πριν πας να κάνεις θέματα νιανιά για μεταπτυχιακούς την άλλη φορά, κάν' τα για σένα πρώτα μπας και βγάλεις άκρη.

Αναφορικά με το θέμα καθαυτό τώρα, άσχετα με τα δεδομένα και με την κατεύθυνση της έρευνας στον τομέα σήμερα, εμένα ο προβληματισμός μου (σαν τον π.ρ.ο.β.λ.η.μ.α.τ.ι.ζ.μ.ό πάνω είναι, ναι) παραμένει η μέθοδος που υποτίθεται καθορίζει την ευφυΐα. Κι εξήγησα πριν γιατί δεν αναγνωρίζω συνολικά τα IQ tests. Αυθαίρετη επιλογή χαρακτηριστικών που αποδεικνύουν, και καλά, την εξυπνάδα σε ένα ζήτημα συνεχών αναθεωρήσεων και συμπληρώσεων. Και μέχρι να αποκωδικοποιηθεί εντελώς η λειτουργία του εγκεφάλου (ίσως δε γίνεται δεδομένου και του ότι πάντα θα υπάρχουν νέα στοιχεία και βελτιώσεις στην προσέγγιση) ή τέλος πάντων μέχρι να φτάσεις σ' ένα σημείο να μπορείς να καταλάβεις την αιτία πίσω από καθετί που παρατηρείς εκεί, τη σχέση μεταξύ λειτουργιών και την παρουσία του οργάνου συνολικά, τα IQ δε θα λένε τίποτα σημαντικό για μένα.

Μπορεί, ξανά, να κάνω λάθος και τελικά να αποδειχθεί ότι είχες καταλάβει ένα κομμάτι σωστά πριν κατανοήσεις τη λειτουργία στο σύνολο. Γαμώ πάλι, κανένα πρόβλημα. Δε λέω έτσι κι αλλιώς ότι όσα έχουμε σήμερα δεν ισχύουν, απλά παραμένω αισιόδοξα σκεπτικός μέχρι την ολοκλήρωσή τους, αν θες.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:14, 30-12-11:

Αστο αδελφε δεν το σωζεις, αερολογιες ελεγες πριν αερολογιες στο τετραγωνο λες και τωρα, εχεις γραψει εκατο αραδες κειμενο και δεν εχεις μεταφερει ουτε μια πληροφορια περισοτερη απο αυτα που ειπες πριν στα οποια και απαντησα και σε οσα δεν απαντησα θεωρησα προφανες οτι μπορεις να δεις την απαντηση. Παραδειγμα λες οτι δεν συμεριζεσαι τον ορισμο της εφυιας, so fucking what, μην το λες εφυια πεστο ικανοτητα επιλυσης προκαθορισμενων τεστ σχηματικων συσχετισμων. Υπαρχει λοιπον σχεση αναμεσα σε αυτο και το υψος. Ενταξει τωρα? Καλυτερα? Αλαξαμε τη λεξη και ολα ειναι οκ? Η δικη σου ικανοτητα επιλυσης προκαθορισμενων σχηματικων συσχετισμων δεν ειναι και πολυ καλη απο οτι βλεπω.

Τωρα πως ακριβως η εξελιξη της νευροβιολογιας επιρεαζει τη σχεση μεταξυ υψους και IQ δεν ξερω. Εςυ ξερεις? Μπορεις να εικασεις ενα λογο για τον οποιο οι μετρησεις το 1986 δεν ειναι το ιδιο αξιοπηστες με τις μετρησεις του 2011? Πως η νευροβιολογια εφερε τα πανω κατω στη στατιστικη?

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 02:41, 30-12-11:

Παραδειγμα λες οτι δεν συμεριζεσαι τον ορισμο της εφυιας,

One does not simply learn to read.

Όχι, λέω ότι αμφισβητώ την εγκυρότητα των IQ tests απ' τη στιγμή που ο ορισμός της ευφυίας δεν είναι τελειωμένη υπόθεση.

so fucking what, μην το λες εφυια πεστο ικανοτητα επιλυσης προκαθορισμενων τεστ σχηματικων συσχετισμων. Υπαρχει λοιπον σχεση αναμεσα σε αυτο και το υψος. Ενταξει τωρα? Καλυτερα?
Πολύ καλύτερα. Γιατί έτσι οι έρευνές σου αποδεικνύουν απλά ότι υπάρχει σχέση ανάμεσα στο ύψος και την ικανότητα επίλυσης προκαθορισμένων tests σχηματικών συσχετισμών (ό,τι δηλαδή, πολύ σωστά, ελέγχουν τα IQ tests, είτε αυτό σχετίζεται με την ευφυΐα είτε όχι) όπως σχέση μπορεί να υπάρχει ανάμεσα σ' αυτή την ικανότητα επίλυσης πρκαθορισμένων μπλα μπλα και οποιουδήποτε χαρακτηριστικού ενός συστήματος με άπειρες μεταβλητές (=οργανισμός). Απ' το φαΐ που έτρωγε το μεσημέρι καθένας απ' όσους συμμετείχαν στη γαμάτη στατιστική μελέτη σου, μέχρι κληρονομικότητα και γενετική.

Με λίγα λόγια μιλάμε για μια στατιστική προσέγγιση σε ένα βιολογικό πρόβλημα που εμένα προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Ή, ξαναλέω γιατί υπάρχει κι ένα θεματάκι μ' όσα μπορείς να διαβάσεις ή να καταλάβεις, απλά την αφήνω στην άκρη μέχρι να έχω καλύτερη κατανόηση των φαινομένων που μελετάω.

Αλλά έτσι κι αλλιώς, όταν περιγράψεις ακόμα και τα ίδια τα αποτελέσματα της έρευνας με ακρίβεια, όταν δηλαδή πεις ότι αυτό που πραγματικά έβγαλες ως συμπέρασμα είναι πως σε ένα δείγμα Χ ατόμων παρατηρήθηκε ότι οι ψηλοί είχαν μεγαλύτερη ικανότητα επίλυσης προκαθορισμένων μπλα μπλα κι ΟΧΙ ότι ήταν πιο έξυπνοι (work in progress and all) τότε μαλακίες όπως τούτη δω

Κατα μεσο ορο οι ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι. Δεν κανω πλακα.
ε είναι μαλακίες. Και πλάκα να έκανες.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:35, 30-12-11:

καταλαβα εισαι κοντος, sucks, δεν πειραζει

Με λίγα λόγια μιλάμε για μια στατιστική προσέγγιση σε ένα βιολογικό πρόβλημα που εμένα προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Ή, ξαναλέω γιατί υπάρχει κι ένα θεματάκι μ' όσα μπορείς να διαβάσεις ή να καταλάβεις, απλά την αφήνω στην άκρη μέχρι να έχω καλύτερη κατανόηση των φαινομένων που μελετάω.
σε παρακαλω να μου πεις σε πια επιπεδα δεν συμφωνεις με τη μελετη, η τι ειναι αυτο που σε κανει να την αποριπτεις.

επισις λες οτι η εφυια ειναι πολυ περισοτερο απο το IQ, σε παρακαλω να μου προσδιορισεις το IQ την ευφια και να μου πεις σε τι διαφωνεις και τι οχι.

γιατι αν ΔΕΝ τα κανεις αυτα το μονο συμπερασμα που προκυπτει ειναι οτι βρισκεσαι σε αρνηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 30-12-11 στις 10:40.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 14:43, 30-12-11:

σε παρακαλω να μου πεις σε πια επιπεδα δεν συμφωνεις με τη μελετη, η τι ειναι αυτο που σε κανει να την αποριπτεις.
Τις τελευταίες 10 ώρες αυτό κάνω όμως ρε φίλε, έχει καταντήσει βαρετό.

All in all, δεν την απορρίπτω, απλά την αμφισβητώ και την αφήνω στην άκρη για τώρα. Δε μου λέει τίποτα στην τελική όχι επειδή το βασικό της επιχείρημα δε μου αρέσει ξερωγώ αλλά επειδή το counterargument το βρίσκω πολύ πιο συμβατό με όσα μαθαίνω για τη βιολογία. Ξαναλέω, μου φέρνεις μία στατιστική προσέγγιση σε ένα βιολογικό πρόβλημα κι αυτό δεν είναι θέμα επειδή η πρώτη δε χωράει στη δεύτερη, it sure as hell does, αλλά επειδή η απάντηση που δίνεις τελικά δεν είναι επιστημοποιημένη. I mean παίρνεις ένα δείγμα οργανισμών, απ' αυτούς βγάζεις ένα στατιστικό μέσο όρο κι απ' τη μία αγνοείς, τρίτη φορά, άπειρες μεταβλητές (περιβάλλον, γενετική, βιολογικό παρελθόν όσων συμμετέχουν στο πείραμα μην τα ξαναλέμε) κι απ' την άλλη χρησιμοποιείς ένα ήδη προβληματικό μέσο (IQ tests), για μένα πάντα, για να μετρήσεις την ευφυΐα τους.

Άλλη μία, μπορεί να κάνω λάθος. Μπορεί να κάνω λάθος και τελικά μπορεί να κάνω λάθος. Δε μ' ενδιαφέρει τόσο αυτό και σου είπα, μπορεί ενώ μεγαλώνει η κατανόησή μας για τον ανθρώπινο εγκέφαλο να ενισχύονται παράλληλα τα συμπεράσματα της έρευνάς σου. Μπράβο, πάρε μπισκότο. Απλά μέχρι τότε παραμένω σκεπτικός για IQ tests & parties.

επισις λες οτι η εφυια ειναι πολυ περισοτερο απο το IQ,
Ρε φίλε διαβάζεις, σοβαρά τώρα;

Όχι, λέω ότι απ' τη στιγμή που δεν έχεις ορίσει συνολικά την ευφυΐα, απ' τη στιγμή που μπορεί να χάνεις πτυχές της ή και να την έχεις καταλάβει τελείως λάθος --λόγω πάντα και της ταυτόχρονης ανάπτυξης της νευροβιολογίας-- δε μπορείς να έρχεσαι να μου λες "Α, κοίτα, έβγαλα ένα test που θα μετρήσει την ευφυΐα σου!!"

Bro, are you retarded or something?

σε παρακαλω να μου προσδιορισεις το IQ την ευφια και να μου πεις σε τι διαφωνεις και τι οχι.

γιατι αν ΔΕΝ τα κανεις αυτα το μονο συμπερασμα που προκυπτει ειναι οτι βρισκεσαι σε αρνηση.
Δεν τα κάνω αυτά και το μόνο συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι αμφισβητώ, ούτε αρνούμαι, ούτε απορρίπτω πλήρως ούτε δεξέρωγωτιάλλο.

Και δεν πρόκειται να προσδιορίσω την ευφυΐα ακριβώς επειδή δεν ξέρω να το κάνω. Αυτό λέμε τις τελευταίες 3 μέρες, ότι το βασικό πρόβλημα είναι όχι δικό μου αλλά των ίδιων των νευροεπιστημών να σου πουν "Να, πάρε, αυτό είναι ευφυΐα." Simple as that.

καταλαβα εισαι κοντος, sucks, δεν πειραζει
1,91m πριν έξι μήνες νομίζω. Άσε φίλε, σκατά.

Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstoszzn
Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O xrhstoszzn έγραψε στις 19:32, 30-12-11:

τι ειναι αυτα που λετε ρε που κολλαει το υψος με το μυαλο?δεν παμε καλα ....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:23, 30-12-11:

οταν παει ψηλα
παιρνουν τα μυαλα αερα..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:41, 01-01-12:

I mean παίρνεις ένα δείγμα οργανισμών, απ' αυτούς βγάζεις ένα στατιστικό μέσο όρο κι απ' τη μία αγνοείς, τρίτη φορά, άπειρες μεταβλητές (περιβάλλον, γενετική, βιολογικό παρελθόν όσων συμμετέχουν στο πείραμα μην τα ξαναλέμε) κι απ' την άλλη χρησιμοποιείς ένα ήδη προβληματικό μέσο (IQ tests), για μένα πάντα, για να μετρήσεις την ευφυΐα τους.
τι ειναι ο στατιστικος συσχετισμος και τι η αιτιοτητα?

εινιαι εμφανες οτι δεν ξερεις συνεπως αυτο κανει ολο το ποστ σου ανυποστατο

οι αθρωποι που τρωνε καλα γινονται πιο εξυπνοι.

και πιο ψηλοι.

αρα συσχετισμος.

ελεος.

1,91m πριν έξι μήνες νομίζω. Άσε φίλε, σκατά.
οκ με επεισες δεν υπαρχει σχεση τελικα.

(εκτος αν καταλαβεις την διαφορα συσχετισμου και αιτιοτητας).

Και δεν πρόκειται να προσδιορίσω την ευφυΐα ακριβώς επειδή δεν ξέρω να το κάνω. Αυτό λέμε τις τελευταίες 3 μέρες, ότι το βασικό πρόβλημα είναι όχι δικό μου αλλά των ίδιων των νευροεπιστημών να σου πουν "Να, πάρε, αυτό είναι ευφυΐα." Simple as that.
H εφυια ειναι η ικανοτητα μαθησης, κατανοησης, επιλυσης προβληματων, επικοινωνιας και αφαιρετικης σκεψης.

Αν εσυ εχεις καποιο αλλο ορισμο για αυτο με χαρα να τον ακουσω.

Η ΝΕΥΡΟ βιολογια δεν ασχολητε πολυ με την εφυια καθεαυτη γιατι ειναι αναδυομενο επιφαινομενο της νευροφυσιολογιας. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να το μετρησουμε. Δεν χρησημοποιουμε κβαντικη χρωμοδυναμικη για να κανουμε ερευνα στους πυρηνες των ατομων, πως αλλιος να στο πω.

Τεσπα δεν ξερεις αρκετα καλα επιστημονικη μεθοδο για να συζητησεις επαρκως...

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 11:50, 01-01-12:

θελω να ρωτησω κατι εδω.
οταν λεμε οτι οι πιο ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι (δε μπορεσα να διαβασω σοβαρα τα λινκς με τις ερευνες σορυ..) εννοουμε σε απολυτους αριθμους ή σε σχέση με το ποσοστο του μεγιστου δυνατου υψους του εφτασε?
θελω να πω, επειδη τεθηκε το ζητημα της διατροφης, όσο καλα κ να φαει καποιος που εχει κληρονομικα μεγιστο οριο το ~1.60 δεν προκειται να ψηλωσει παραπανω. παρ ολα αυτα ενας υποσιτιζόμενος που μπορεί να εφτανε τα 2 μετρα αλλα εφτασε το 1.80 θα ειναι κ πιο εξυπνος απο αυτόν του 1.60?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:11, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
θελω να ρωτησω κατι εδω.
οταν λεμε οτι οι πιο ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι (δε μπορεσα να διαβασω σοβαρα τα λινκς με τις ερευνες σορυ..) εννοουμε σε απολυτους αριθμους ή σε σχέση με το ποσοστο του μεγιστου δυνατου υψους του εφτασε?
θελω να πω, επειδη τεθηκε το ζητημα της διατροφης, όσο καλα κ να φαει καποιος που εχει κληρονομικα μεγιστο οριο το ~1.60 δεν προκειται να ψηλωσει παραπανω. παρ ολα αυτα ενας υποσιτιζόμενος που μπορεί να εφτανε τα 2 μετρα αλλα εφτασε το 1.80 θα ειναι κ πιο εξυπνος απο αυτόν του 1.60?
αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Ο ψηλός βεβαίως έχει μεγαλύτερο εγκέφαλο αλλά μην ξεχνάμε ότι έχει και ο οργανισμός του μεγαλύτερες ανάγκες.

Οι πιο έξυπνοι είναι οι κοντοί και αυτό φαίνεται και από τα comic. Ποιος Ντάλντον ήταν ο πιο έξυπνος; ο Αστεριξ ή Οβελιξ ήταν πιο έξυπνος; (και αυτά από την ζωή βγήκανε)

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:47, 01-01-12:

θελω να ρωτησω κατι εδω.
Ρε παιδια το κερατο μου, δεν ειναι σχεση αιτιοτητας αλλα συσχετισμου, για το ονομα επιτελους.

Δεν λεει κανενας οτι εισαι εξυπνος ΕΠΕΙΔΗ εισαι ψηλος, λεει οτι υπαρχει στατιστικα σημαντικος (=μικρος αλλα υπαρκτος) συσχετισμος.

Σαν να λεμε δηλαδη οτι στη σουιδια ζουνε περισοτεροι ανθρωποι με γαλαζια ματια, δεν ζουνε στη σουιδια ΕΠΕΙΔΗ εχουν γαλαζια ματια ουτε εχουν γαλαζια ματια ΕΠΕΙΔΗ ζουν στη σουιδια. Απλα και τα δυο ΙΣΩΣ να εχουν μια κοινη ριζα (ελειψη ηλιου πχ).

Τεσπα οι μελετες δεν λενε τιποτα για ολα αυτα που αναφερεις, δεν το εψαξαν τοσο γιατι ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατον να ξερεις ποιες ηταν οι γονιδιακες καταβολες καθε ανθρωπου.

ΑΠΛΑ λενε οι ειναι πιο πιθανο ενας εξυπνος να ειναι και ψηλος, οι λογοι ειναι κοινωνικοι και επιγενετικοι, ητοι οι ψηλοι ανθρωποι χαιρουν περισοτερου σεβασμου και εκτιμησης οποτε τους δινονται περισοτερες ευκαιριες κτλ. Δεν καταλαβαινω γιατι σας ενοχλει τοσο πολυ αυτο.

Οι πιο έξυπνοι είναι οι κοντοί και αυτό φαίνεται και από τα comic. Ποιος Ντάλντον ήταν ο πιο έξυπνος; ο Αστεριξ ή Οβελιξ ήταν πιο έξυπνος; (και αυτά από την ζωή βγήκανε)
Εχω παραθεσει τρεις μελετες που λενε το αντιθετο αλλα τεσπα. Ο morris μαλλον θα ξερει καλυτερα.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 20:44, 01-01-12:

οκ με καλυψες, αν και οταν ρωταγα
παρ ολα αυτα ενας υποσιτιζόμενος που μπορεί να εφτανε τα 2 μετρα αλλα εφτασε το 1.80 θα ειναι κ πιο εξυπνος απο αυτόν του 1.60?
εννοουσα
παρ ολα αυτα ενας υποσιτιζόμενος που μπορεί να εφτανε τα 2 μετρα αλλα εφτασε το 1.80 θα ειναι πιθανοτατα κ πιο εξυπνος απο αυτόν του 1.60?
απλα δεν το εγραψα γτ το θεωρησα αυτονοητο

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:54, 02-01-12:

Εχω παραθεσει τρεις μελετες που λενε το αντιθετο αλλα τεσπα. Ο morris μαλλον θα ξερει καλυτερα.
φίλε μου διάβασα τις πηγές σου και θα σου εξηγήσω. Οι Σουηδοί και άλλες χώρες που βγάζουν κατά μέσο όρο ψηλότερους ανθρώπους είναι γενικά πιο έξυπνοι από τους πιο νότιους λαούς αλλά όχι λόγω ύψους, λόγω συνθηκών.

Έχεις 2 περιοχές. Η μία έχει βράχια, κρύο, μη καλλιεργησημη γη και στην άλλη έχουμε ζέστη καλλιεργήσιμη γη, ζέστη, φαγητό. Στην δεύτερη περιοχή θα ζήσουν οι περισσότεροι ενώ στην πρώτη έξυπνοι.

Σου παραθέτω ένα άρθρο μου e-student.gr με λίγα λόγια λέω ότι οι μαύροι είναι πιο χαζοί όχι εξαιτίας του χρώματος .

Ο JAMES WATSON το 2007 είχε κάνει μια δήλωση που προκάλεσε αντιδράσεις. Οι μαύροι άνθρωποι είναι λιγότερο έξυπνοι από τους λευκούς. Αυτή η δήλωση του προκάλεσε αντιδράσεις ενώ εξαιτίας αυτής της δήλωσεις του έγινε στόχος ακροαριστερών οργανώσεων (όλοι θυμόμαστε τι έγινε όταν επισκέφτηκε το Πανεπιστήμιο Πατρών.
Πρώτα από όλα δεδομένου ότι ο Watson είναι γενετιστής και αναφέρεται σε πιθανότητες οπότε δεν έχει απόλυτες απόψεις (δηλαδή υπάρχουν μαύροι που είναι αρκετά έξυπνοι) συμφωνώ με την πρόταση του αυτή. Πριν αναλύσω την την εκδοχή μου θα ήθελα να προαναφέρω ότι δεν θεωρώ τους έξυπνους ανώτερους.

Ας ταξιδέψουμε μερικές χιλιάδες χρόνια πίσω. (αφού μιλάμε για εξέλιξη πρέπει να ταξιδέψουμε αρκετά πίσω). Θα μελετήσουμε τους πολυ βόριους και τους πολύ νότιους δε θα ασχοληθούμε με μεικτούς πολιτισμούς Έχουμε τους νότιους (μαύρους) λαούς και τους (λευκούς) βόρειους. Οι νότιοι έχουν να αντιμετωπίσουν την ζέστη, μπορούνε να βρούνε εύκολα τροφή από τα ζώα και τους καρπούς και επίσης δε χρειάζεται καμία μεγάλη μαεστρία για να φτιάξουν κατάλυμα , εργαλεία. Εχουνε να αντιμετωπίσουν ως μέλη μιας μεγάλης τροφικής αλυσίδας φυσικούς εχθρούς που τρέφονται από αυτούς. Με τον χρόνο αναπτύξανε εξελίχτηκα οι νότιοι λαοί δύναμη, αντοχή και κάποια έφυία. Επίσης λόγω του ότι είναι εκτεθειμένοι σε μολυσματικούς μικροργανισμούς έχουν αναπτύξει μια πλούσια φυσική ανοσία και καλό μηχανισμό επίκτητης ανοσίας. Έπρεπε να προστατευθούν και από τον ήλιο για αυτό απέκτησαν σκούρο χρώμα δέρματος.

Πάμε λίγο προς τα πάνω. Οι βόρειοι λαοί δεν έχουν τους εχθρούς που έχουν οι νότιοι. Εξελικτικά δεν εχουν μεγάλη μυική δύναμη σε σύγκριση με τους νότιους. Έχουν μεγαλύτερη αντοχή στο κρύο αλλά είναι πιο επιρρεπείς στις λοιμώξεις από τους νότιους λαούς. Λόγο του κλίματος έπρεπε να φτιάξουν από τα πρώιμα στάδια εξέλιξης του ανθρώπους πατέντες για να κυνηγούν ( να φτιάχνουν τρύπες στον πάγο, να ψαρέψουν με καλάμι) και φτιάξουν καλά θωρακισμένα σπίτια. Όλα αυτά απαιτούν μεγάλο IQ , συνεπώς επέζησαν μόνο οι έξυπνοι. (οι νότιοι μπορούσαν να κοιμούνται και στα δέντρα).

Εύκολα καταλαβαίνουμε ότι πολλά χρόνια αργότερα εξελικτικά οι μαύροι έχουν μεγαλύτερη αντοχή, μεγάλύτερη ανοχή στις αρρώστιες, μεγαλύτερη μυϊκή δύναμη μεγαλύτερη ταχύτητα από τους λευκούς. Ενώ οι λευκοί είναι κατά μέσο όρο (γιατι με μέσους ορους πάντα αναφέρομαι) πιο έξυπνοι από τους μαύρους.

Αυτό μπορούμε να το δούμε σε πολλά πράγματα. Στο ποδόσφαιρο οι Αφρικάνικες ομάδες ενώ οι παίχτες τους έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα, μεγαλύτερη αντοχή, καλυτερα φυσικά χαρακτηριστικά χάνουν από τις λευκές ομάδες επειδή παίζουν πιο χαζά, χωρίς σύστημα, άναρχα και είναι απόλυτα προβλέψιμοι.

Ας ξεφύγουμε από την Αφρική και πάρουμε την Ελλάδα, την Ισπανία, και την Ιταλία (και οι 3 μεσογειακές χώρες -πιο Νοτιες ευρωπαικές - ενώ ζούνε σε κλίμα που έπρεπε να τους ευνοεί οικονομικά παρουσιάζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Οι βορειες χώρες Δανία, Σουηδία βρίσκονται σε καλύτερη θέση οικονομικά . Ο λόγος είναι ότι οι βόρειες χώρες αποτελούναι από πιο έξυπνους διοικητές.

Ας πάμε στο ζωικό βασίλειο γιατί αυτά παρατηρείται σε όλη την φύση. Ποια είναι κατά μέσο όρο τα πιο έξυπνα ζώα; Απάντηση; Τα ζώα που ζούνε στις βόρειες χώρες (π.χ. βασιλικός πιγκουίνος). Ας συγκρίνουμε ζώα του ίδιου είδους η λευκή αρκούδα είναι πιο έξυπνη από την καφέ. Τα χάσκις (σκυλιά που εξελίχθηκαν στις βόρεις χώρες και χρησιμοποιήθηκαν ως μέσα μεταφοράς είναι ίσως η πιο έξυπνη ράτσα σκύλου).

Στο νότο επιβιώσαν οι δυνατοί στον βορά οι έξυπνοι

Το μέλλον. Με την παγκοσμιοποίηση το σίγουρο είναι ότι στο μέλλον με την ανάμοιξη των πληθυσμών εξελικτικά οι άνθρωποι θα έχουν παρόμοιο δείκτη εφυίας ανεξάρτητως καταγωγής. (όμως αυτό δε μπορεί να γινει άμεσα σε 100 χρόνια).
Συνεπώς με τέτοια δεδομένα ίσως έχεις κάποιο δίκιο τελικά ανακαλλώ τελικά, έχεις δίκιο και η δικαιολογία είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:08, 02-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
φίλε μου διάβασα τις πηγές σου και θα σου εξηγήσω. Οι Σουηδοί και άλλες χώρες που βγάζουν κατά μέσο όρο ψηλότερους ανθρώπους είναι γενικά πιο έξυπνοι από τους πιο νότιους λαούς αλλά όχι λόγω ύψους, λόγω συνθηκών.

Έχεις 2 περιοχές. Η μία έχει βράχια, κρύο, μη καλλιεργησημη γη και στην άλλη έχουμε ζέστη καλλιεργήσιμη γη, ζέστη, φαγητό. Στην δεύτερη περιοχή θα ζήσουν οι περισσότεροι ενώ στην πρώτη έξυπνοι.

Σου παραθέτω ένα άρθρο μου e-student.gr με λίγα λόγια λέω ότι οι μαύροι είναι πιο χαζοί όχι εξαιτίας του χρώματος .

Συνεπώς με τέτοια δεδομένα ίσως έχεις κάποιο δίκιο τελικά ανακαλλώ τελικά, έχεις δίκιο και η δικαιολογία είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.
:emoticon pou kapnizei mpafo:

Γιατί τὰ γυρίζεις τώρα βρὲ Φόκε; Καὶ μᾶς ἔδωσες ἐλπίδες πρίν...

p.s. Keep trolling!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 17:23, 02-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Γιατί τὰ γυρίζεις τώρα βρὲ Φόκε; Καὶ μᾶς ἔδωσες ἐλπίδες πρίν...

p.s. Keep trolling!
Πριν με τα comics τρόλλαρα που το πόσταρα πριν διαβάσω τις απαντήσεις στο θέμα. Είχαν την εντύπωση ότι ένα μικρό σώμα είχε περισσότερες προοπτικές εφυίας αλλά έκανα λάθος.

Διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις θυμήθηκα το άρθρο μου και είπα να το ποστάρω. Ο e-pote παρέθεσε έρευνες και απορώ αν κάποιος έκανε τον κόπο να διαβάσει τις περιλήψεις τους (ομολογώ ότι ούτε εγώ δεν το έκανα αρχικά). Ο e-pote μιλάει για συσχετισμό κσι όχι για αιτιότητα (το επαναλλαμβάνει συνεχώς). Συνεπώς αποδέχεται, όπως εγώ τώρα, ότι στατιστικά οι ψηλότεροι είναι πιο έξυπνοι αλλά δεν γνωρίζει αν η εξυπνάδα τους στο ύψος.

Πραγματικά το θέμα είναι ενδιαφέρον και είναι κρίμα που κάποιοι το χαλάνε χλευάζοντας τον συνομηλιτή τους που μιλάει με επιχειρήματα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:33, 02-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Πριν με τα comics τρόλλαρα
Ἐνῷ τώρα εἶσαι μέσα στὴ σοβαρότητα

Τέλος πάντων, εἴτε οἱ κοντοὶ εἶναι πιὸ ἔξυπνοι εἴτε ὄχι, ἐγὼ εἶμαι πιὸ ἔξυπνος ἀπ' ὅλους σας καὶ δὲ θέλω ἀντιρρήσεις

Υ.Γ. Μὰ τί μανία εἶναι αὐτὴ μὲ τὴν ἐξυπνάδα... Λὲς καὶ εἶναι μέτρο ἀξιολόγησης τῶν ἀνθρώπων...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 20:05, 02-01-12:

Φυσικα και υπαρχει τετοια σχεση,φυσικα και οι κοντοι ειναι πιο εξυπνοι.

Γιατι το λεω εγω

Παράθεση

mariankh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariankh
H mariankh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H mariankh έγραψε στις 20:41, 02-01-12:

Οι ψηλοί είναι πιο έξυπνοι.. γιατί βλέπουν τα πράγματα απο ψηλά!! αμέ, σας το λέω εγώ!
'Ελεος βρε παιδιά ηρεμήστε τι άλλο θα ακούσουμε?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:42, 02-01-12:

Ουφ, μα καλά ακόμα δεν έχετε βαρέθει με αυτά τα προκατειλλημένα '' οι ψηλοι ειναι ετσι, οι κοντοι ειν γιουβετσι, οι αδυνατοι ειν αλλιως, οι χοντροι παραλλιως'' Απλώς εντάξει, αν σου την έχει φερει ψηλέας, με τους ψηλους θα τα βαλεις, αν σου την φερει καμμια κοντη, οι κοντες θα σου φταινε. Ρε παιδιά, ρε παιδιά (!) μην κρίνετε απο τέτοια πράματα.
Αλλά μη με ακούτε, ειμαι ψηλή

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:57, 02-01-12:

Οι Σουηδοί και άλλες χώρες που βγάζουν κατά μέσο όρο ψηλότερους ανθρώπους είναι γενικά πιο έξυπνοι από τους πιο νότιους λαούς αλλά όχι λόγω ύψους, λόγω συνθηκών.
Εχω γραψει 150 φορες μεχρι τωρα οτι ειναι συσχετισμος οχι αιτιοτητα, τι διαολο δεν καταλαβαινετε? Δεν ειπα πουθενα οτι εισαι πιο εξυπνος ΕΠΕΙΔΗ εισαι πιο ψηλος, jesus fucking christ on a poggo stick.

Ας πάμε στο ζωικό βασίλειο γιατί αυτά παρατηρείται σε όλη την φύση. Ποια είναι κατά μέσο όρο τα πιο έξυπνα ζώα; Απάντηση; Τα ζώα που ζούνε στις βόρειες χώρες (π.χ. βασιλικός πιγκουίνος). Ας συγκρίνουμε ζώα του ίδιου είδους η λευκή αρκούδα είναι πιο έξυπνη από την καφέ. Τα χάσκις (σκυλιά που εξελίχθηκαν στις βόρεις χώρες και χρησιμοποιήθηκαν ως μέσα μεταφοράς είναι ίσως η πιο έξυπνη ράτσα σκύλου).
Ω θεοι τι ψεματα!!

Τα πιο εξυπνα ζωα ειναι τα πρωτευοντα θυλαστικα (χιμπατζιδες, γοριλες κτλ) ορισμενα κοιτη (φαλαινες δεφλινια) οι ελεφαντες, τα σκυλια, οι πιγκουινοι δεν ειναι βλακες αλλα σιγουρα δεν ειναι τα πιο εξυπνα ζωα.

Τα χασκι ΔΕΝ ειναι η πιο εξυπνη ρατσα σκυλου, ακουμε που σου λεω, ειχα χασκι. Χαζα δεν ειναι αλλα δεν συγκρινονται με τα μπασταρδα. Και συμφωνα με ερευνες τα πιο εξυπνα ειναι τα κανις.

Πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις πριν γραφεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:38, 02-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ουφ, μα καλά ακόμα δεν έχετε βαρέθει με αυτά τα προκατειλλημένα '' οι ψηλοι ειναι ετσι, οι κοντοι ειν γιουβετσι, οι αδυνατοι ειν αλλιως, οι χοντροι παραλλιως'' Απλώς εντάξει, αν σου την έχει φερει ψηλέας, με τους ψηλους θα τα βαλεις, αν σου την φερει καμμια κοντη, οι κοντες θα σου φταινε. Ρε παιδιά, ρε παιδιά (!) μην κρίνετε απο τέτοια πράματα.
Αλλά μη με ακούτε, ειμαι ψηλή
κι εγώ τα ίδια λέω αλλά ούτε εμένα να ακούτε γιατί είμαι κοντή

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:02, 03-01-12:

...είναι γάτα ο κοντός με τη γραβάτα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:50, 03-01-12:

Κάτι μου λέει ότι οι εσκιμώοι ανεξαρτήτως ύψους διαβάζουν αυτό το θέμα και κοροιδεύουν την ευφυία μας.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:59, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Κάτι μου λέει ότι οι εσκιμώοι ανεξαρτήτως ύψους διαβάζουν αυτό το θέμα και κοροιδεύουν την ευφυία μας.

κάτι μ λέει πως οι εσκιμώοι έχουν σημαντικότερα πράγματα να κάνουν από το να χαζεύουν στο ίντερνετ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους