Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαύρισμα / ηλιακή ακτινοβολία

Η γνώμη σας για το μαύρισμα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
Είναι ελκυστικό. Δεν βλάπτει και τόσο.
6
14,29%
Είναι εκλυστικό. Βλαπτει σημαντικά.
17
40,48%
Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Δεν βλάπτει και τόσο.
2
4,76%
Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Βλάπτει σημαντικά.
13
30,95%
Δεν μου αρέσει. Δεν βλάπτει και τόσο.
2
4,76%
Δεν μου αρέσει. Βλάπτει σημαντικά.
2
4,76%

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:10, 03-10-07:

Ποσο σημαντικο ειναι για σας ;

Ειναι σχετικα αποδεκτο απο μια πλειοψηφια, οτι μας αρεσει το πιο σκουρο δερμα. Ξερει κανείς γιατι ; Οι θεωριες υπαρχουν, αλλα δεν εχει ανακαλυφθει. Λεγεται οτι ειναι γενετικό γιατι καποτε ηταν πιο σκουροι, οτι υποδηλωνει επαρκεια της βιταμινης D, οτι με το μαυρισμα παραγονται ενδορφινες που βελτιωνουν την διαθεση κ.α.

Σημερα, δεν φαινεται να υπαρχει καποιος κρυμμενος λογος για τον οποιο να επιδιωκουμε το μαυρισμα. Μαλιστα υπαρχει λογος να το προσεχουμε. Γερναει το δερμα, και προκαλει αθροιστικες βλαβες οι οποιες εχουν κανει το δερματικο καρκινο, τον 2ο πιο συχνο καρκινο στις νεαρες ηλικιες.

Και απο προσφατες μελετες, οι τεχνητες μεθοδοι μαυρισματος, εχουν ισως και μεγαλυτερες πιθανοτητες για τετοιες ασθενειες.

Υπαρχει και μια φετινη μελετη για τις προτιμισεις μας στο μαυρισμα :

"A poll of 1,004 people by The Skin Cancer Foundation and iVillage, found that 53 percent said they didnʼt think they looked better with a tan, and 63 percent said they are not more attracted to someone who is tan.
“These findings are encouraging. Once people stop linking their self-esteem to tanned skin, we will really begin making headway in the fight against skin cancer,” Dr. Perry Robbins, president of The Skin Cancer Foundation, said in a statement.

Results from an American Academy of Dermatology survey, however, found that 68 percent of 3,342 people polled still believed that having a tan makes people look healthier. But that same poll also found that more than half — 53 percent — do not believe that sun exposure is healthy." ( http://lifewise.canoe.ca/Beauty/2007/06/01/4226707.html )

Εδω μια ωραια φωτογραφια που δειχνει την αθροιστικη φθορα του ηλιου στο δερμα μας : (δεξια , φωτογραφηση με υπεριωδη φωτογραφικη μηχανη που αναδεικνυει τι εχουμε ακριβως κατω απο το εξωτερικο μερος του δερματος)

Σκεφτειτε οτι ειναι νεα η κοπελα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 03-10-07 στις 02:16.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:33, 03-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ειναι σχετικα αποδεκτο απο μια πλειοψηφια, οτι μας αρεσει το πιο σκουρο δερμα.
Εεεε;;
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει καθόλου, προτιμώ το πολύ λευκό δέρμα στους άνδρες.
Επίσης δεν μου αρέσει ούτε πάνω μου (έχω σχετικά σκούρο απο φυσικού μου, όχι τόσο πάντως όσο φαίνεται στο άβαταρ!) και αποφεύγω το μαύρισμα ως ο διάολος το λιβάνι. Πολύ θα ήθελα να είχα λευκό δέρμα! Ευτυχώς έχω την εντύπωση οτι όσο μεγαλώνω λευκαίνει, ελπίζω να μην είναι ιδέα μου
Επίσης απ'οσο ξέρω, οι περισσότεροι άνδρες προτιμούν το λευκό δέρμα σε μια κοπέλα, διότι δείχει αθωότητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:09, 03-10-07:

Kοιτα δεν εχω στατιστικες, αλλά πχ αυτη που ανεφερα παραπανω ας πουμε, τους εξεπληξε λιγο γιατι περιμεναν το αναποδο (ισως απο παλαιοτερες). Δε μπορει να μην εχεις διαπιστωσει μια ταση προς μαυρισμα που εχουν ολοι και ξεραινονται με τις ωρες στον ηλιο σαν τα χταποδια

Προσωπικά δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση, αλλά απότι εχω δει και γω, η πλειοψηφια το προσπαθει. Ισως φταινε και τα ΜΜΕ περα απο τους αλλους παραγοντες που σκαλιζουν οι επιστημονες.

Για το αν γινεται πιο ανοιχτο με την ηλικια, δε το ξερω, δε το εχω ακουσει. Και δε ξερω αν ισχυει για σκουρα δερματα μονο, ή και για πιο ανοιχτα.

Παντως αν εκ γενετης εχεις πιο σκουρο δερμα, προφυλασεσαι καλυτερα απο τον ηλιο, οποτε χρησιμο ειναι και αυτο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:21, 03-10-07:

Kοιτα δεν εχω στατιστικες, αλλά πχ αυτη που ανεφερα παραπανω ας πουμε, τους εξεπληξε λιγο γιατι περιμεναν το αναποδο (ισως απο παλαιοτερες). Δε μπορει να μην εχεις διαπιστωσει μια ταση προς μαυρισμα που εχουν ολοι και ξεραινονται με τις ωρες στον ηλιο σαν τα χταποδια

Προσωπικά δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση, αλλά απότι εχω δει και γω, η πλειοψηφια το προσπαθει. Ισως φταινε και τα ΜΜΕ περα απο τους αλλους παραγοντες που σκαλιζουν οι επιστημονες.

Για το αν γινεται πιο ανοιχτο με την ηλικια, δε το ξερω, δε το εχω ακουσει. Και δε ξερω αν ισχυει για σκουρα δερματα μονο, ή και για πιο ανοιχτα.

Παντως αν εκ γενετης εχεις πιο σκουρο δερμα, προφυλασεσαι καλυτερα απο τον ηλιο, οποτε χρησιμο ειναι και αυτο
H στατιστική που πόσταρες με επιβεβαιώνει, μόνο το 37% είπαν οτι ελκύονται απο το σκούρο δέρμα.
Τώρα το τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εγώ είπα οτι η διαπιστώση μου ειναι οτι οι περισσότεροι προτιμούν στους ερωτικούς τους συντρόφους το λευκό δέρμα. Όντως για τους εαυτούς τους προτιμούν το σκούρο, πράγμα που είναι παράδοξα αντιφατικό

Όντως πάντως, πολύ δύσκολα καίγομαι, για να καώ απο τον ήλιο θα πρέπει να είμαι στον ήλιο επι ώρες, χωρίς αντιλιακό, και μεταξύ 12-3 το μεσημέρι περίπου.

Πάντως στο σώμα (το γυναικείο) κι εμένα μου αρέσει το σκούρο δέρμα, κρύβει τις ατέλειες. Στο πρόσωπο το θεωρώ άθλιο όμως, και στα δύο φύλα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 05:06, 03-10-07:

H στατιστικη που ποσταρα, ειναι μια σχετικα μικρη με περιπου 1000 ατομα αν θυμαμαι καλα. Και δε το περιμεναν κιολας. Αρα, ακομα κι αν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα, ειναι κατι που τωρα αρχιζει να αλλαζει.

Το τι προτιμαει το αλλο φυλλο για εμας, πιστευεις οτι δεν επηρεαζει το τι προτιμουμε εμεις για εμας ; Αν ολοι (ή η μεγαλη πλειοψηφια) ανδρων, προτιμουσε γυναικες με κατασπρο δερμα, πιστευεις οτι θα εκαναν τοσο πολλη ηλιοθεραπεια και τεχνητο μαυρισμα ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:10, 03-10-07:

Το τι προτιμαει το αλλο φυλλο για εμας, πιστευεις οτι δεν επηρεαζει το τι προτιμουμε εμεις για εμας ; Αν ολοι (ή η μεγαλη πλειοψηφια) ανδρων, προτιμουσε γυναικες με κατασπρο δερμα, πιστευεις οτι θα εκαναν τοσο πολλη ηλιοθεραπεια και τεχνητο μαυρισμα ;
Μα αυτό ακριβώς είναι το αντιφατικό!
Οτι απο την προσωπική μου εμπειρία, οι περισσότεροι προτιμούν λευκό δέρμα για το σύντροφο τους, αλλά σκούρο για τον εαυτό τους

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 05:17, 03-10-07:

Ισως εχουμε διαφορετικες εμπειριες. Εγω βλεπω η πλειοψηφια να θελει το μαυρισμενο. Και εγιναν ολοκληρες μελετες για να εξηγησουν το γιατι. Που σημαινει οτι αυτο συμβαινει και οχι το αντιθετο.

Και δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να το παρατηρησουμε γυρω μας :

Ο κοσμος δε παει παραλια για ενα γρηγορο μπανιο ή παιχνιδι και μετα φευγει. Καθεται με τις ωρες. Ακομα και ηλικιωμενοι.
Δεν εχουν στηθει επιχειρησεις και μηχανηματα για να ασπριζουν τεχνητα το δερμα, αλλα για να το μαυριζουν.
Τα Media+Entertainment δεν επιλεγουν κυριως πολυ λευκου δερματος μοντελα, αλλά το αντιθετο. (εκτος απο μοδα και μακιγιαζ οταν διαλεγει και λευκου για προωθηση συγκεκριμενων προιοντων που δε ταιριαζουν σε μελαμψες).
Δεν εχουν μειωθει τα περιστατικα δερματικων καρκινων, αλλα αυξανονται.
Οταν πλησιαζει το καλοκαιρι δεν ακουμε συχνα "να προσεξω να μη μαυρισω" , αλλα "θελω να κανω καλο μαυρισμα".

κλπ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:39, 03-10-07:

Εγώ πάντως δεν είδα καμία μελέτη να λέει οτι οι περισσότεροι προτιμούν μελαμψούς ερωτικούς συντρόφους. Ούτε τα υπόλοιπα σου λεγόμενα υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.
Σου είπα οτι δεν διαφωνώ οτι οι περισσότεροι προτιμούν το μαυρισμένο δέρμα για τον εαυτό τους. Επιλέγουν όμως λευκού δέρματος συντρόφους.

Τα Media+Entertainment δεν επιλεγουν κυριως πολυ λευκου δερματος μοντελα, αλλά το αντιθετο. (εκτος απο μοδα και μακιγιαζ οταν διαλεγει και λευκου για προωθηση συγκεκριμενων προιοντων που δε ταιριαζουν σε μελαμψες).
Άνοιξε ένα οποιοδήποτε γυναικείο περιοδικό και πες μου τι ποσοστό άσπρων γυναικών. βλέπεις και τι ποσοστό μελαμψών. Εγώ πάντως βλέπω κυρίως άσπρες.

ΥΓ: Μιλάω κυρίως για στρέιτ άντρες. Γκεί άντρες και στρέιτ γυναίκες έχω γνωρίσει αρκετούς που προτιμούν μελαμψούς ερωτικούς συντρόφους. Οι στρείτ άντρες όμως παρατηρώ να προτιμούν λευκού δέρματος γυναίκες και κάπου είχα διαβάσει και την εξήγηση οτι γίνεται υποσυνείδητα, επειδή πιστευούν οτι δείχνει αθωότητα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 07:25, 03-10-07:

Μου αρέσει όταν σκουραίνει το δέρμα μου στις διακοπές. Κι όταν βλέπω και τους άλλους μαυρισμένους. Μου αρέσει αυτή η ανάμνηση, όταν γυρνάω πίσω στην καθημερινότητα.

Αλλά δε θα το κυνηγούσα ποτέ. Ποτέ δεν καίγομαι, ποτέ δε μένω στον ήλιο ντάλα μεσημέρι, ποτέ δεν εκτίθεμαι πολλή ώρα συνεχόμενα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 07:34, 03-10-07:

Από τις επιλογές σου καμία δεν με καλύπτει βασικά. Κι αυτό γιατί μ' αρέσει το λίγο μαύρισμα το καλοκαίρι, το οποίο προκύπτει από την μικρή έκθεση στον ήλιο και δείχνει απλά πως πέρασες καλά για μένα Και φυσικά δεν το θεωρώ και ιδιαίτερα επικίνδυνο υπ' αυτές τις συνθήκες- δηλ να μη κάθεσαι διακόσιες ώρες μέχρι να ..καρβουνιάσεις, αλλά απλά να προκύπτει από το ότι έκανες αρκετά μπάνια (χωρίς ειδική ηλιοθεραπεία δηλαδή) και έτυχε και να περπατήσεις έξω μέρα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 09:43, 03-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πάντως δεν είδα καμία μελέτη να λέει οτι οι περισσότεροι προτιμούν μελαμψούς ερωτικούς συντρόφους. Ούτε τα υπόλοιπα σου λεγόμενα υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.
Γιατι, ειδες μελετη για το αντιθετο ; Τα λεγομενα μου σαφως και υποστηριζουν κατι τετοιο αλλα σε κλιμακα που συμπεριλαμβανει και τους ερωτικους συντροφους. Δλδ ο καθενας που θεωρει τον εαυτο του ερωτικο συντροφο καποιου αλλου ατομου, ή εν δυναμει ερωτικο συντροφο, γιατι ασχολειται τοσο με το μαυρισμα ; Θα ασχολουνταν με το ασπρισμα, αν το λευκο δερμα ηταν τοσο δημοφιλες.

Σου είπα οτι δεν διαφωνώ οτι οι περισσότεροι προτιμούν το μαυρισμένο δέρμα για τον εαυτό τους. Επιλέγουν όμως λευκού δέρματος συντρόφους.
Αυτο το λες απο προσωπικη τελειως εμπειρια ομως. Εγω σου παραθετω λογους που οι περισσοτεροι (που μπορει να ειναι και απλα ενα 60%) επιλεγουν το πιο μελαμψο και για τον εαυτο τους και για συντροφο.

Άνοιξε ένα οποιοδήποτε γυναικείο περιοδικό και πες μου τι ποσοστό άσπρων γυναικών. βλέπεις και τι ποσοστό μελαμψών. Εγώ πάντως βλέπω κυρίως άσπρες.
Γιαυτο ειπα κατι μεσα σε παρενθεση. Δε το προσεξες μαλλον. Ωστοσο δε νομιζω οτι επειδη υπαρχει εξισου ποσοστο λευκου δερματος στο μοντελινγκ, οτι αυτο αναγεται σε ολο τον πληθυσμο. Εκει υπαρχει για λογους που σχετιζονται με το ιδιο το μοντελινγκ.

Yποτιθεται οτι οι γυναικες προτιμουν περισσοτερο μελαμψους ανδρες, και οι ανδρες ανοιχτοχρωμες γυναικες. Τουλαχιστον ετσι ελεγαν παλια. Ομως πλεον εδω και καποια χρονια βλεπουμε μια τρομερη κινηση κυριως απο γυναικες , να μαυριζουν. Λες να το κανουν γιατι τους τη βαρεσε ξαφνικα οτι τους αρεσει το μαυρισμενο δερμα ; Ή μηπως νιωθουν πιο ομορφες γιατι αρεσουν πιο πολυ στους αλλους ;

Ενα αλλο που δε σχολιασαμε, ειναι οτι τα ποσοστα παιζουν, αναλογα με την φυλη. Δλδ πιο σκουρες φυλες, ακουγεται οτι δνουν αλλη αξια στο λευκο/ξανθο κλπ. πχ Ινδια,Αραβικες χωρες, νοτια ασια. Στην Ινδια πωλουνται και προιοντα που το ασπριζουν (or so they say). Kαι παλαιοτερα δλδ, υπηρχαν λαοι που εδιναν περισσοτερη αξια στο λευκο δερμα.

Δε ξερω τελικα ποιος ειχε δικιο, αλλα σημερα η ταση ειναι το ...ας το πω...οχι πολυ απρο δερμα.

Mερικα λινκς :

Use of Sunscreen, Sunburning Rates, and Tanning Bed Use Among More Than 10 000 US Children and Adolescents
Dark vs Fair skin
BBC - Young 'tanorexics' risking cancer
Sun-exposure and skin-cancer
Skin Cancer Facts
What is skin cancer
Teens flocking to tanning booths despite links to skin cancer
Dangers of Teen Tanning
Indoor Tanning Trend Of The 80's Makes A Comeback

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:09, 03-10-07:

Ουχ, κουράστηκα βρε Λόριεν.
Τελείωνω την αντιπαράθεση λέγοντας: Ελπίζω να έχεις δίκιο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:18, 03-10-07:

Ποια αντιπαραθεση ;
Τα γραφω σαν πληροφοριες για το τοπικ/φορουμ.
Απο κει και περα, ο καθενας, ειτε το εχει ψαξει ειτε οχι, μπορει να εχει την αντιληψη του για το ποιες ειναι οι προτιμησεις της Δυσης , της Ανατολης κλπ. Μπορει εγω να κανω λαθος, δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει : ηλιος ---> τζιζ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:22, 03-10-07:

Ποια αντιπαραθεση ;
Τα γραφω σαν πληροφοριες για το τοπικ/φορουμ.
Απο κει και περα, ο καθενας, ειτε το εχει ψαξει ειτε οχι, μπορει να εχει την αντιληψη του για το ποιες ειναι οι προτιμησεις της Δυσης , της Ανατολης κλπ. Μπορει εγω να κανω λαθος, δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει : ηλιος ---> τζιζ
Ωχου μωρέ, τι τα ψειρίζεις τόσο
Οκ, λάθος λέξη η αντιπαράθεση. Δεν μου έρχεται η σωστή τώρα. Διαφωνία ίσως;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:29, 03-10-07:

Εννοω οτι αυτα που εγραψα δεν ηταν για να διαφωνησω και να κουραστεις, αλλα για να παραθεσω στοιχεια για το τοπικ. Oσο κουραστηκες , κουραστηκα, απλα θεωρω καλο που ειπωθηκαν καποια πραματα, αυτη ειναι και η χρησημοτητα του φορουμ Αλλωστε κανενας δε μπορει να σου αλλαξει γνωμη. Θα τα κανεις ξανθα !

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:11, 03-10-07:

Εμένα το μαύρισμα μου αρέσει πολύ και το επιδιώκω. Αλλά όχι υπερβολές. Δηλαδή βάζω αντηλιακό με υψηλό δείκτη και συγκεκριμένα για πρόσωπο όχι μόνο στην παραλία, αλλά και παντού τους θερινούς μήνες.

Δυστυχώς είμαι πολύ άσπρη, τα πόδια μου είναι πολύ άσπρα και το καλοκαίρι ντρέπομαι να βάζω φούστες χωρίς καλσόν πριν μαυρίσω.

Επιλέγω και body-lotions που φέρνουν σταδιακό μαύρισμα και μου αρέσουν, έχουν φυσικό αποτέλεσμα (αντίθετα από τα self-tan). Ξέρετε αν είναι επικίνδυνες?

Όσο για το τι προτιμώ στον άντρα, προτιμώ τους σκούρους (γι'αυτό και έχω τόσα love stories με άραβες unfortunately). Αλλά και στις γυναίκες το σκούρο δέρμα μου φαίνεται ΠΟΛΥ πιο θελκτικό από το άσπρο.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:03, 03-10-07:

Και εμενα μου αρεσει το μαυρισμα πολυ αλλα επειδη ειμαι ασπρη οσο και να κατσω στον ηλιο, οσο και να προσπαθω παλι ασπρη μενω ή κοκκινιζω(που ειναι χειροτερο )!!! Για αυτο το λογο αποφευγω να καθομαι στον ηλιο και βαζω αντιηλιακο με υψηλο δεικτη προστασιας τοσο σωμα οσο και στο προσωπο!

Για τους αλλους μου αρεσουν και οι πιο μαυρισμενοι και οι πιο ασπροι!Δεν εχω προβλημα!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:41, 03-10-07:

Εμενα παλι δεν μου αρεσει, ουτε πανω μου ουτε στις κοπελες! Και ειμαι κατασπρος, και η κοπελα μου ακομα πιο ασπρη

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:11, 03-10-07:

Και εγω ειμαι φαν του μαυρισματος,αλλα αυτου που φαινεται φυσικο, οχι κατι περιπτωσεις που ειναι πορτοκαλοκαφε και κατακαμενοι!
Και βασικα ψηφισα το δευτερο, αν και δεν με καλυπτει πληρως, γιατι θεωρω μεν τον ηλιο επικινδυνο αλλα πιστευω οτι αν παιρνεις τις σωστες προφυλαξεις ειναι αρκετα ασφαλης.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 16:08, 03-10-07:

Μου αρεσει το μαυρισμα και στον εαυτο μου, και στις γυναικες. Αν μαλιστα της παει το μαυρισμα μιας κοπελας, τρελλαινομαι πραγματικα, ομως δεν μου αρεσουν καθολου τα ασπρα σημαδια απο το μαγιο στο στηθος. Λιγο αχνο, δεν πειραζει. Παντως το σημαδι απο το κατω μαγιό μου αρεσει, περιεργο...

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 20:17, 04-10-07:

Εμένα μου αρέσει το μαύρισμα και σε μένα και στους άλλους. Και να μην μου άρεσε πάνω μου, δεν έχω επιλογή. Είμαι ούτως ή άλλως μελαμψή και μαυρίζω και απίστευτα εύκολα με αποτέλεσμα αν κάτσω ακόμα και νορμαλ ώρες στον ήλιο να φτάνει το τέλος του καλοκαιριού και να μη με αναγνωρίζουν.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:37, 06-10-07:

μου αρεσει να ειμαι λιγο πιο μαυρισμενη... το επιδιωκω, αλλα παντα με καπελο, αντιηλιακο με 40+ δεικτη και ολα τα σχετικα.. με αποτελεσμα να ειμαι αρνακι ασπρο και παχυ και στο τελος του καλοκαιριου να μην ειμαι αρνακι στη σουβλα ...αλλα αρνακι ελαφρως ροζ.

καποτε το να καω το θεωρουσα μεγαλη επιτυχια αλλα οταν συνειδητοποιησα ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ το αποφευγω πια...

και πραγματικα ηθελα να ξερα...
οσοι απο δω μεσα πιστευουν οτι δε βλαπτει σημαντικα.. πως διαολο το εννοουν και ποσο εκτιθουν τον εαυτο τους στον ηλιο?

μου φαινεται τραγικη ελλειψη ενημερωσης...
και ελαχιστοι ξερουν οτι αυτο παει αθροιστικα...!!!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 01:04, 06-10-07:

Εμένα μου αρέσει το μαύρισμα (όσο κ να το κάνουμε είναι ελκυστικότερο από το λευκό δέρμα) αλλά δεν μαυρίζω ότι κ να κάνω...οπότε, από το να γεμίζω φακίδες οι οποίες μάλιστα με τα χρόνια πολλαπλασιάζονται, προτιμώ 40 δείκτη, σκιά, καπέλο κτλ...
για να μην αναφέρω τις βλάβες που προκαλεί ο ήλιος στο δέρμα (ανεπανόρθωτες)

(οι δερματικές παθήσεις, λόγω ηλιακής ακτινοβολίας, έχουν αυξηθεί κατακόρυφα!!)

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:32, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
οσοι απο δω μεσα πιστευουν οτι δε βλαπτει σημαντικα.. πως διαολο το εννοουν και ποσο εκτιθουν τον εαυτο τους στον ηλιο?

μου φαινεται τραγικη ελλειψη ενημερωσης...
και ελαχιστοι ξερουν οτι αυτο παει αθροιστικα...!!!
Μάλλον εννοούν (όπως κι εγώ) μαύρισμα σιγά-σιγά και με υψηλό δείκτη. Νομίζω πως αν προσέχεις δεν είναι και ΤΟΣΟ επικίνδυνο.

Αλλά δεν μου απάντησε κάποιος, οι body-lotions για σταδιακό μαύρισμα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ? Καλύτερα αυτές ή ηλιοθεραπεία?

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 12:44, 06-10-07:

Προσωπικά, μου αρέσει το μαύρισμα πάνω μου και το επιδιώκω, πάντα με μεγάλη προσοχή και σταδιακά.
Όσον αφορά τους άλλους, μου αρέσει επίσης να το βλέπω, αλλά δεν το έχω σαν κριτήριο ελκυστικότητας.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 12:57, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αλλά δεν μου απάντησε κάποιος, οι body-lotions για σταδιακό μαύρισμα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ? Καλύτερα αυτές ή ηλιοθεραπεία?
αυτές οι κρέμες ξέρω πως ΔΕΝ είναι επικίνδυνες, δλδ δεν ενοχοποιούνται για δερματικές ασθένειες κτλ (διάβασε κ παρακάτω), απλά δημιουργούν κάποιου είδους χημική ένωση στις εξωτερικές στοιβάδες του δέρματός μας κ το "βάφουν" ουσιαστικά... από solarium + ηλιοθεραπείες, είναι καλύτερο σίγουρα αν θέλουμε να φαινόμαστε μαυρισμένες για κάποιον λόγο...
εγώ βέβαια, τις αποφεύγω κ αυτές, γτ μου φαίνεται περίεργο ρε γμτ να αλλάζει το δέρμα μας από την μία στιγμή στην άλλη κ να θεωρείται κ τόσο αθώο...άσε που έχω παρατηρήσει ότι μετά από λίγο η μυρωδιά που αφήνουν στο δέρμα, αλλάζει (προφανώς λόγω της δράσης της lotion)

Have you ever wondered how sunless tanning lotions work?
Our skin naturally protects us from the UV damage by producing something called melanin. This is a substance that absorbs the harmful rays of the sun to protect our DNA. When our body produces melanin it darkens the skin thus, creating what we know as a tan.
Sunless tanning lotions replicate this process by using a chemical called Dihydroxyacetone - DHA. DHA colors our skin by interacting with the amino acids in dead skin cells; when the dead skin cells shed so does the color.
(http://blog.worldvillage.com/health/...top_picks.html)

The only danger found in these lotions is that you may assume you are protected from the sun, but you?re not. This stuff just dyes your skin, but you?re still vulnerable to sunburn.
(http://www.healthcentral.com/drdean/408/49123.html)

αυτά

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:02, 06-10-07:

Εγω πιστευω πως οσο δεν καθεσε στον ηλιο με της ωρες, δεν βλαπτει... Εγω πχ, οποτε παω παραλια (φετος ητανε 5-6 φορες) εκατσα για 15-20 λεπτα στον ηλιο (χωρις αντιηλιακο, αυτο ειναι λαθος βεβαια...) στον ηλιο, ισα-ισα να στεγνωσω και φευγω. Απο εκει και περα εχω ελαχιστη επαφη με τον ηλιο μια και οταν ξυπναω αυτος παει για υπνο.... Ετσι πιστευω πως δεν βλαπτει ιδιετερα.
Ο πατερας μου απο την αλλη καθετε κανα μισαωρο στον ηλιο καθε μερα (χωρις αντιηλικο) και μου λεει πως θα επρεπε να κανω το ιδιο γιατι ο ηλιος εχει βιταμηνες D και ενα σορω τετια, και οταν του λεω για το κακο που μπορεις να παθεις μου λεει πως για να παθεις κακο πρεπει να καθεσε με της ωωωωωωωρες κλπ.... Σιγουρα κανει κακο στον ευατο του αλλα δεν το καταλαβενει...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 13:06, 06-10-07:

όσο ΔΕΝ βλέπουμε τη σκιά μας μπροστά μας...ο ήλιος είναι καλός!!!
αυτό συμβαίνει τις πρωινές ώρες μέχρι τις 11 το πολύ κ αργά το απόγευμα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:25, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ο πατερας μου απο την αλλη καθετε κανα μισαωρο στον ηλιο καθε μερα (χωρις αντιηλικο) και μου λεει πως θα επρεπε να κανω το ιδιο γιατι ο ηλιος εχει βιταμηνες D και ενα σορω τετια, και οταν του λεω για το κακο που μπορεις να παθεις μου λεει πως για να παθεις κακο πρεπει να καθεσε με της ωωωωωωωρες κλπ.... Σιγουρα κανει κακο στον ευατο του αλλα δεν το καταλαβενει...
αυτο με τη βιταμινη D ειναι λαθος. παραπληροφορηση.

αυτο που ισχυει ειναι οτι D μπορεις να παρεις απο τα γαλακτοκομικα προιοντα, σε μορφη προβιταμινης. για να γινει βιταμινη, πρεπει να εκτεθεις λιγο στον ηλιο. και 5 λεπτα αρκουν, και οχι σε μορφη ηλιοθεραπειας. ειτε με αντιηλιακο ειτε χωρις.
να πας απο το σπιτι σου πχ στο περιπτερο η στην απεναντι πλευρα του δρομου, αρκει.

μην εκθετεις τον κρονο στον ηλιο για να παρεις βιταμινη D. ιδιως αν ΔΕΝ καταναλωνεις γαλακτοκομικα.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 13:59, 06-10-07:

αυτο που ισχυει ειναι οτι D μπορεις να παρεις απο τα γαλακτοκομικα προιοντα, σε μορφη προβιταμινης. για να γινει βιταμινη, πρεπει να εκτεθεις λιγο στον ηλιο. και 5 λεπτα αρκουν, και οχι σε μορφη ηλιοθεραπειας. ειτε με αντιηλιακο ειτε χωρις.
να πας απο το σπιτι σου πχ στο περιπτερο η στην απεναντι πλευρα του δρομου, αρκει.

μην εκθετεις τον κρονο στον ηλιο για να παρεις βιταμινη D. ιδιως αν ΔΕΝ καταναλωνεις γαλακτοκομικα.

σωστά
δε χρειάζεται να εκτεθούμε με τις ώρες για λίγη βιταμίνη D

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:19, 06-10-07:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Niyia.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:22, 06-10-07:

Μην τα λες σε μενα... στον μπαμπα μου πες τα αφου οταν του τα λεω εγω "τα λεω γιατι βαριεμε να παω στην θαλασσα και γιατι αν μαυρισω δεν θα αρεσω στις κοπελες..."

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:35, 06-10-07:

Μάλλον εννοούν (όπως κι εγώ) μαύρισμα σιγά-σιγά και με υψηλό δείκτη. Νομίζω πως αν προσέχεις δεν είναι και ΤΟΣΟ επικίνδυνο.

Προλαβε η Ναϊα, αλλα να συμπληρωσω :

1.Οι υπαρχουσες κρεμες οντως απλα βαφουν το δερμα και δε το προστατευουν απο τον ηλιο. Επισης μερικες εχουν τις δερματικες παρενεργιες τους.

2.Περσυ εγινε μια ερευνα σε ποντικια (καποτε θα μας εκδικηθουν) με μια ουσια που αντι να βαφει το δερμα, προκαλουσε παραγωγη μελανινης. Ειχε επιτυχια στα ποντικια, και δεν ειχε παρενεργιες (μεχρι στιγμης) αλλά ειναι νωρις για να παρει το δρομο για να δοκιμαστει σε ανθρωπους καθως ειναι πολυ πιθανο να εχει παρενεργειες στον ανθρωπο, εστω μακροχρονιες. Αν παει καλα , ισως αποτελεσει το 1ο σχετικα καλο βοηθημα. Μεχρι τοτε, μεινετε μακρια.

3.Ειναι κανονας αδιαμφησβητητος οτι ΜΑΥΡΙΣΜΑ = ΖΗΜΙΑ ! Δεν υπαρχει δηλαδη "ασφαλες/αθωο μαυρισμα" ! Δεν τιθεται θεμα επ αυτου. Αν μαυρισεις σημαινει οτι εκανες ζημια στο δερμα σου και προσπαθει να προφυλαχτει. Και η ζημια ειναι αθροιστικη με τα χρονια.

4. Το οτι μαυρισες δε σημαινει οτι γλιτωσες απο τη ζημια ! Κανουν πολλοι το λαθος αυτο ! Υπολογιζεται οτι ενα καλο μαυρισμα προσφερει το πολυ ενα δεικτη προστασιας 4 ! (και ασχετα με το αν καεις ή οχι, η ζημια και η γηρανση συνεχιζεται).

Παντως νομιζω οτι ακομα και με το μικρο δειγμα οσων τοποθετηθηκαν εδω, φαινεται οτι ο περισσοτερος κοσμος βρισκει ελκυστικο το μαυρισμα. Κριμα που βλαπτει γμτ.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:43, 06-10-07:

Και δηλ Λόρι λες πως κανονικά πρέπει να φροντίζουμε ώστε να μη μαυρίζουμε ποτέ ούτε και λίγο, γιατί και πάλι είναι πολύ επικίνδυνο;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:28, 06-10-07:

Καλα, μην παθουμε και κριση. Αναλογικα ειναι αυτα. Οσο πιο πολυ μαυριζει καποιος, τοση περισσοτερη ζημια και γηρανση κανει, και αυξανει και πιθανοτητες για καρκινους κλπ. Εξαρταται και απο τον οργανισμο, οπως ολα. Αλλα αν ειναι να μαυρισουμε, καλο ειναι τουλαχιστον να μη γινεται αποτομα, πχ οχι τις επικινδυνες ωρες, οχι πολλες ωρες, αντιηλιακα, και φυσικα να μην καουμε.

Θα βγαλουν πολλα δις οι εταιριες που θα πουλησουν το προιον ασφαλους μαυρισματος (αν βγει ποτε). Μετα βεβαια μπορει να μαυρισουμε ολοι και να αρχισει να μας αρεσει το λευκο πιο πολυ

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 18:36, 06-10-07:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Niyia.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:42, 06-10-07:

Ευχαριστώ και σένα Lorien, αν και το post σου δεν ήταν από αυτά που ανεβάζουν ψυχολογικά τον καημένο τον ασπριδερό που προσπαθεί να μαυρίσει.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:00, 06-10-07:

Το ξερω, αλλα....Τουλαχιστον εχει να λεει για την υγεια του καθενος κατιτις.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 14:48, 05-11-07:

Δεν μου αρέσει, θεωρώ ότι βλάπτει και αν κάποιος θέλει να "μαυρίσει" θα πρέπει να έχει πολύ λεία επιδερμίδα, χωρίς ίχνος ρυτίδας ή κάποιας άλλης ατέλειας γιατί το μαύρισμα καλώς ή κακώς αναδεικνύει την κάθε ατέλεια στο έπακρο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:53, 05-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από briki
Δεν μου αρέσει, θεωρώ ότι βλάπτει και αν κάποιος θέλει να "μαυρίσει" θα πρέπει να έχει πολύ λεία επιδερμίδα, χωρίς ίχνος ρυτίδας ή κάποιας άλλης ατέλειας γιατί το μαύρισμα καλώς ή κακώς αναδεικνύει την κάθε ατέλεια στο έπακρο.
Απο που προκύπτει αυτό;
Εγώ πιστεύω οτι μάλλον ισχύει το αντίθετο, το σκούρο δέρμα συνήθως καλύπτει τις ατέλειες.
Παρατήρησε πχ τα πόδια μιας με σκούρο δέρμα και μιας με λευκό. Συνήθως στο λευκό δέρμα μπορείς να διακρίνεις μέχρι και τους πόρους του δέρματος, καθώς και το παραμικρό σημάδι κυτταρίτιδας. Το σκούρο όλα αυτά τα καλύπτει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:57, 05-11-07:

καθε αλλο...
ισχυει το ακριβως αντιθετο!!

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 16:41, 05-11-07:

"Προκύπτει" και "τεκμαίρεται" από τα μάτια μου. Δηλαδή, όπως προείπα, κατά την άποψή μου, φαίνονται περισσότερο οι ατέλειες καθώς αν κάποιος έχει σπυράκια ή σημάδια αυτά "εντείνονται" προς το χειρότερο με την επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας. Επίσης, οι ραγάδες φαίνονται πολύ περισσότερο, η κυτταρίτιδα, κατά την άποψή μου, φαίνεται είτε στο μαυρισμένο είτε στο λευκό, ακριβώς το ίδιο, επίσης πολλοί βγάζουν πανάδες ή διάφορα σημαδάκια, οι φακίδες φαίνονται εξαιρετικά. Οι πόροι στα πόδια έχεις δίκιο, φαίνονται λιγότερο στα μαυρισμένα πόδια, όμως και πάλι, ένα δέρμα που "καίγεται" είναι λογικό να μη δείχνει τόσο φρέσκο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:51, 05-11-07:

εγω αναφερομαι στο οτι π.χ τα μαυρισμενα ποδια φαινονται πιο αδυνατα....η κυτταριτιδα ειναι λιγοτερο ορατη κ.ο.κ.
σε ο,τι αφορα τις ραγαδες..ναι σε ενα λευκο δερμα ειναι λιγοτερο ορατες .
σαφως και οταν καιγεται το δερμα καταστρεφεται...δεν αντιλεγω σε αυτο.
Και οσο για το προσωπο..? μια λεξη...καταστροφη
Εγω ειχα στο μυαλο μου το σωμα...κατα γενικη ομολογια ενα μαυρισμενο σωμα δειχνει πιο αδυνατο και τυχων ατελειες ειναι λιγοτερο ορατες εκτος των ραγαδων...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:52, 05-11-07:

Βασικά εγώ είχα στο μυαλό μου φυσικό σκούρο δέρμα, όχι απο μαύρισμα.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 13:11, 06-11-07:

Τώρα που είπες για σκούρο δέρμα (αν και το το θέμα απ' ότι βλέπω είναι μαύρισμα), θα σας πω κάτι άλλο. Θυμάμαι, τα αρχαία εκείνα χρόνια, πριν φύγω για UK, ήμουν μελαχρινή, τουλάχιστον αυτό μου λέγανε και αυτό έβλεπα. Τα καλοκαίρια δε, σκέτο γυφτάκι. Από την Αγγλία (4,5 χρόνια) και μετά, ΚΑΜΜΙΑ σχέση, θεωρούμαι "άσπρη", το δέρμα μου έχει γίνει τελείως λευκό, δηλαδή σε σύγκριση με φωτογραφίες από λύκειο, σε ότι αφορά το χρώμα του δέρματος, καμμία ΜΑ καμμία σχέση... σαν να μεταλλάχθηκα ένα πράγμα! Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη και δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το λένε και άλλοι ότι έχει αλλάξει το χρώμα του δέρματός μου και αυτό με έβαλε σε σκέψεις για το αν και κατά πόσο παίζει ρόλο το μέρος που μπορεί να κατοικεί κανείς, αλλά και το σύντομο χρονικό διάστημα για να φτάσει σε σημείο να αλλάξει, μόνιμα, το χρώμα του δέρματος.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 13:15, 06-11-07:

Τώρα που είπες για σκούρο δέρμα (αν και το το θέμα απ' ότι βλέπω είναι μαύρισμα), θα σας πω κάτι άλλο. Θυμάμαι, τα αρχαία εκείνα χρόνια, πριν φύγω για UK, ήμουν μελαχρινή, τουλάχιστον αυτό μου λέγανε και αυτό έβλεπα. Τα καλοκαίρια δε, σκέτο γυφτάκι. Από την Αγγλία (4,5 χρόνια) και μετά, ΚΑΜΜΙΑ σχέση, θεωρούμαι "άσπρη", το δέρμα μου έχει γίνει τελείως λευκό, δηλαδή σε σύγκριση με φωτογραφίες από λύκειο, σε ότι αφορά το χρώμα του δέρματος, καμμία ΜΑ καμμία σχέση... σαν να μεταλλάχθηκα ένα πράγμα! Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη και δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το λένε και άλλοι ότι έχει αλλάξει το χρώμα του δέρματός μου και αυτό με έβαλε σε σκέψεις για το αν και κατά πόσο παίζει ρόλο το μέρος που μπορεί να κατοικεί κανείς, αλλά και το σύντομο χρονικό διάστημα για να φτάσει σε σημείο να αλλάξει, μόνιμα, το χρώμα του δέρματος.
Εγω δεν ειχα ποτε πολυ σκουρο δερμα, αλλα μετα απο 4 χρονια στην Αγγλια, εχω γενικα αισθητα πιο ασπριδερη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:42, 06-11-07:

Πλάκα πλάκα, κι εγώ τα τελευταία χρόνια που δεν πολυκάνω μπάνια στη θάλασσα και γενικά το καλοκαίρι αποφεύγω να βγαίνω έξω όταν είναι ψηλά ο ήλιος, έχω διαπιστώσει οτι έχω γίνει πιο άσπρη!

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 16:05, 11-11-07:

μέχρι πριν 20 χρόνια θα έλεγα μαύρισμα ρουλζ
τώρα πλέον είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορει να κάνει κανείς..
όλος ο κόσμος καρκίνο έχει
έλεος δλδ

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 16:11, 11-11-07:

Προσωπικά το μαύρισμα με αφήνει αδιάφορη. Ούτε εμένα με ενδιαφέρει να κάθομαι ώρες κάτω από τον ήλιο θέτοντας τον εαυτό μου σε κίνδυνο, ούτε μου φαίνεται ελκυστικός ένας μαυρισμένος από τον ήλιο άνθρωπος...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:30, 10-06-08:

Με το καλοκαιρι να ξεκιναει, καλο ειναι να ξαναδιαβασουμε λιγο καποια πραγματα για τον ηλιο και την προστασια απο αυτον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους