Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα παρανομούσατε για να σώσετε ένα αγαπημένο σας πρόσωπο;

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:54, 06-01-12:

Είδα μόλις αυτή την φώτο κάπου στο ίντερνετ (και συγκεκριμένα εδώ αν κάποιος ενδιαφέρεται για άλλες ‘δύσκολες‘ ερωτήσεις) και σκέφτηκα πως αυτή είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση για να απαντήσει κάποιος.
Θα παρανομούσατε λοιπόν για να σώσετε έναν αγαπημένο σας; Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες θα το κάνατε ή για συγκεκριμένα άτομα θα κάνατε οτιδήποτε χωρίς ιδιαίτερη σκέψη;
Ακούω απόψεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:55, 06-01-12:

όχι φοβάμαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:16, 06-01-12:

Εννοείται, θα έκανα τα πάντα και χωρίς όρια για να σώσω δικά μου άτομα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:29, 06-01-12:

Ειμαι τοσο παθιασμενη οταν αγαπω,που δεν θα υπηρχε περιπτωση να μην το κανω..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 23:53, 06-01-12:

Έναν άδικο νόμο, ναι. Άλλωστε, αντιλαμβανόμαστε καθημερινά ότι η νομοθεσία και η δικαιοσύνη δεν είναι πάντοτε ... συμβατές.
Αν ωστόσο ο νόμος είναι δίκαιος και ο loved one έχει αδικήσει, τότε όχι, δεν θα παρανομούσα. Γιατί αν αγαπάς κάποιον και θες ουσιαστικά να τον βοηθήσεις τότε πρέπει να τον αφήσεις να πληρώσει και το τίμημα των επιλογών και των πράξεών του, i guess.

Βέβαια, είναι αλλιώς να μιλάς θεωρητικά και αλλώς να αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο, οπότε δεν είμαι τελείως σίγουρη...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,921 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 00:26, 07-01-12:

Done that,already.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:16, 07-01-12:

Eileen, με δεδομένο πως η ερώτηση περιέχει το ρήμα "σώσετε", μάλλον εννοούμε πως ο αγαπημένος θα κινδύνευε τουλάχιστον με την έννοια πως θα του-της ήταν εντελώς δυσβάστακτο να αντέξει ό,τι θα χρειαζόταν. Στην περίπτωση που αναφέρεις εσύ, μάλλον κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά αν ας πούμε συγκεκριμένα άτομα της οικογένειάς μου χρειάζοντουσαν συκώτι πχ και με (πολλά) χρήματα μπορούσα να βρω συμβατό δότη στην ουσία παρακάμπτοντάς την σχετική λίστα.. θα έκανα οτιδήποτε και για να βρω το ποσό και για να γίνει η εγχείριση (χτύπα ξύλο, να είναι καλά..). Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 01:32, 07-01-12:

Wait, ποιος νόμος;

On a side note, από πότε το "πληρώνω το τίμημα των πράξεών μου" με βοηθάει έτσι γενικά κι αόριστα; Κάτι παιδάκια στο γυμνάσιο μου 'ρχονται, "δε σ' αφήνω ν' αντιγράψεις για να σε βοηθήσω."

Please, cut the crap.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 01:42, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Wait, ποιος νόμος;

On a side note, από πότε το "πληρώνω το τίμημα των πράξεών μου" με βοηθάει έτσι γενικά κι αόριστα; Κάτι παιδάκια στο γυμνάσιο μου 'ρχονται, "δε σ' αφήνω ν' αντιγράψεις για να σε βοηθήσω."

Please, cut the crap.

Φαντάζομαι εννοεί αν ο άλλος έχει κάνει φόνο ή κάτι αντίστοιχο και πρέπει να τιμωρηθεί για να καταλάβει ότι έκανε κάτι κακό.

Αλλά και φόνο να έχει κάνει κάποιος δικός μου, εγώ θα κάνω ο,τι μπορώ για να γλιτώσει. Δεν θα είμαι το καρφί να πω "κύριε πόλιτσμαν, ξέρω ποιός το έκανε, μπαγλαρώστε τον".

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 01:56, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Eileen, με δεδομένο πως η ερώτηση περιέχει το ρήμα "σώσετε", μάλλον εννοούμε πως ο αγαπημένος θα κινδύνευε τουλάχιστον με την έννοια πως θα του-της ήταν εντελώς δυσβάστακτο να αντέξει ό,τι θα χρειαζόταν. Στην περίπτωση που αναφέρεις εσύ, μάλλον κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά αν ας πούμε συγκεκριμένα άτομα της οικογένειάς μου χρειάζοντουσαν συκώτι πχ και με (πολλά) χρήματα μπορούσα να βρω συμβατό δότη στην ουσία παρακάμπτοντάς την σχετική λίστα.. θα έκανα οτιδήποτε και για να βρω το ποσό και για να γίνει η εγχείριση (χτύπα ξύλο, να είναι καλά..). Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ..
Ααα θυμήθηκα μια ταινία που' χα δει παλιά, με έναν πατέρα που είχε τη κόρη του άρρωστη, κι αν δεν έκανε μια εγχείρηση δεν υπήρχε περίπτωση να ζήσει.
Έτσι ο πατέρας, αν θυμάμαι καλά, πήρε όπλο, πήγε στο νοσοκομείο και απείλησε τους γιατρούς να τη χειρουργήσουν, και γενικά έκανε κατάληψη στο νοσοκομείο ας πούμε.
Τεςπα τη χειρούργησαν και η κοπέλα σώθηκε και ο πατέρας κατέληξε στη φυλακή.
Αλλά είχε σωθεί η κόρη του, οπότε ούτε που τον ένοιαζε που πήγε φυλακή.

Μου διαφεύγει τελείως ο τίτλος.

Αλλά, ναι, νομίζω ότι όταν φτάνεις στο όριο και δεν έχεις άλλη επιλογή για να βοηθήσεις έναν δικό σου άνθρωπο, ειδικά όταν έχει να κάνει με θέματα υγείας ξέρωγω, νομίζω ότι από μόνο του σου δημιουργείται το αίσθημα ότι πρέπει να το κάνεις και να φτάσεις στα άκρα.

Το όλο θέμα μου θυμίζει κεφάλαιο του βιβλίου Φιλοσοφίας στη Β' λυκείου που μπλέκει ηθικό-ανήθικο με συναισθήματα. Είχε και παράδειγμα ότι πχ. δουλεύεις σε τράπεζα και από σένα περνάνε πολλά λεφτά, και κάποιο κοντινό σου πρόσωπο έχει ανάγκη από λεφτά. Τι κάνεις; Παίρνεις για να τα δώσεις με κίνδυνο την απόλυση και τιμωρία σου or what?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 02:20, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Φαντάζομαι εννοεί αν ο άλλος έχει κάνει φόνο ή κάτι αντίστοιχο και πρέπει να τιμωρηθεί για να καταλάβει ότι έκανε κάτι κακό.
Ναι κατάλαβα, απλά λέω ότι πολλές εκφάνσεις αυτού του "πληρώνω το τίμημα" όπως θα τις βιώσεις σήμερα δε βοηθάνε, ίσα ίσα το αντίθετο.

Ή τέλος πάντων δεν βλέπω εγώ πώς βοηθάνε με τους δικούς μου ορισμούς. Αν ορίσεις βοήθεια τη συμμόρφωση με ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης (σύστημα) τότε ναι, φαντάζομαι δουλεύει.

Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 03:16, 07-01-12:

μπορώ να πω ότι για τον εαυτό μου π.χ. δεν θα μπορούσα να αδικήσω κάποιον για να σωθώ εγώ όπως στο παράδειγμα που αναφέρατε με το συκώτι...εντούτοις γα λίγα και εκλεκτά αγαπημένα πρόσωπα πιστεύω θα το έκανα, αναλαμβάνοντας κάθε ευθύνη των πράξεών μου, αρκεί να ξέρω και να έχω στη συνείδησή μου ότι έπραξα το σωστό γι'αυτούς που αγαπώ...

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:19, 07-01-12:

κ γώ θα παρανομούσα για να σώσω αγαπήμενο μου πρόσωπο.Λίγα έως έλαχιστα όρια δε θα πέρναγα.

Παράθεση

blackgirl (Take care of the one you love)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη blackgirl
H Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H blackgirl έγραψε στις 11:20, 07-01-12:

δεν ξέρω, εξαρτάται με το πόσο θα παρανομούσα (αν έπρεπε να σκοτώσω κάποιον μπορεί να μην το έκανα αλλά θα έκλεβα κάτι για να τον βοηθήσω)

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 11:58, 07-01-12:

δεδομενου οτι ρωτας αν θα παρανομουσαμε κ οχι αν θα εγκληματουσαμε ποτε.....
ναι θα το εκανα...αφου πρωτα ειχα εξαντλησει καθε πιθανη αλλη λυση.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:15, 07-01-12:

Εύκολα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:50, 07-01-12:

είμαι ο μοναδικός που είπα όχι δε θα παρανομούσα και μέτά ακριβώς έβαλα ένα βίντεο από το prison break (γιατί ο Scolfield παρανομησε για να σώσει τον αδελφό του).
Για άλλη μια φορά πιστεύω τα αποτελέσματα της έρευνας όπως και το άλλο θέμα με τους gay είναι ψευδώς θετικά. ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ λέτε ότι θα παρανομούσανε ενώ δε θα το κάνατε και φυσικά δε πιστεύω να ερθει κανένας να έρθει και να γράψει ότι εγώ παρανόμησα.

)) όλοι σκέφτονται υποθετικά (αυτό μας κατάντησε το σύστημα στο οποίο ζούμε). Διαβάζουμε, βλέπουμε, μαθαίνουμε εμπειρίες άλλων και βάζουμε τον εαυτό μας μεσα τους , δε μαθαίνουμε ενεργητικά όπως παλιά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 14:09, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Wait, ποιος νόμος;

Please, cut the crap.
Βοηθάει στο να αναλογιστεί και να καταλάβει κάποιος ότι κάθε πράξη έχει και κάποιες συνέπειες όπως κάθε action έχει και το reaction της! Θα πρέπει επομένως, πριν κάνουμε ό,τι μας κατέβει να προσπαθούμε τουλάχιστον να υπολογίζουμε τις συνέπειες και να σταθμίζουμε το κατά πόσο είμαστε ικανοί να ζήσουμε με αυτές - είτε οι συνέπειες είναι τύψεις, είτε οτιδήποτε άλλο! Αν μη τι άλλο, όταν κάνεις μία επιλογή πρέπει να είσαι έτοιμος να αποδεχτείς τα παρεπόμενά της!
Ο καθένας από εμάς είναι υπεύθυνος για τις πράξεις και τις επιλογές του. Αυτό πρέπει να κατανοήσουμε!
So, get serious Sf

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 07-01-12 στις 14:48.
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 14:37, 07-01-12:

Θα παρανομούσα.
Θα ένιωθα άσχημα, εάν μπορούσα να βοηθήσω κάποιον που αγαπώ και δεν το έκανα.

Βασικά και για άτομο που δεν γνωρίζω και τόσο. Ίσως να το έκανα και εκεί.
πχ στην περίπτωση για συκώτι που αναφέρθηκε πιο πριν. Αν κ αυτό δεν είναι παρανομία.

Είμαι άνθρωπος που δίνει πολλά... Καλό; Κακό; Δεν έχω καταλάβει ακόμα!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:16, 07-01-12:

Στην περιπτωση του Prison Break,σιγα την παρανομια. Σκηνοθετησε μια ληστεια για να μπει φυλακη ο Σκοφιλντ, για να βοηθησει τον αδερφο του.(Προσωπικα και εγω θα το εκανα αυτο). Αλλα ηξερε οτι ηταν αθωος.
Τωρα εαν ηταν στην φυλακη καποιος δικος μου για σοβαρο εγκλημα(φονος,βιασμος,ξυλοδαρμος),αποδεδειγμενα ενοχος ομως, δεν θα τον εγκατελειπα αλλα δεν θα βοηθουσα και στην αποδραση του. Και οταν εβγαινε εξω, θα τον υποστηριζα να ενταχθει ξανα στην κοινωνια.

Στην περιπτωση ομως που ηταν αθωος, θα εκανα τα παντα(εκτος ισως απο φονο) για να τον βοηθησω(οπως ο σκοφιλντ στο PB)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 15:30, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
"Saving", μπορεί να χαρακτηριστεί και η βοήθεια προς κάποιον προκειμένου να αποφύγει την φυλακή, ή κάποια άλλη κύρωση/ποινή. Αν ωστόσο, έχει σφάλει γιατί να διαιωνιστεί η αδικά?

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 15:31, 07-01-12:

δεν θα παρανομουσα απλα. θα μπορουσα να σκοτωσω κιολας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 22:58, 07-01-12:

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:43, 15-01-12:

αναλογα τι σημαινει νομος διασωση κλπ

αν εκανε κατι ο αγαπημενος που αξζιε τιμωρια-πχ σκοτωνε καποιον- οχι δεν θα παραβιαζα το νομο
θα επρεπε να παρει το μαθημα του..

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 22:24, 15-01-12:

Αν δε χρειαζοταν να σκοτωσω η γενικα να βλαψω καποιο τριτο προσωπο (τουλαχιστον αμεσα), τοτε ναι, θα εκανα τα παντα!!
Θα παρανομουσα και δε θα ειχα και ΚΑΘΟΛΟΥ τυψεις...
Ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι νομοι αυτης της χωρας ειναι σαπιοι!!

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 22:42, 15-01-12:

μαστα.....
και το αγαπημενο προσωπο δεχεται να παρανομησει για να σωθει ο ιδιος?
δεν το βλεπω για πολυ αγαπημενο.....

Παράθεση

dr.tasos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη dr.tasos
Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε στις 23:14, 16-01-12:

Χαλαρα.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:31, 19-01-12:

Όλοι οι wannabe εγκληματίες εδώ μαζεύτηκαν;

Θα παρανομούσατε;
Εξαρτάται, φόνο δεν θα έκανα, φοβάμαι τα αίματα (με poison κάτι γίνεται), ληστεία δεν μπορώ να κάνω θέλω συνεργάτες, απάτη άνετα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

delirium (Βασιλης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη delirium
Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O delirium I was blessed to be cursed έγραψε στις 12:34, 19-01-12:

Για τον αδερφό μου ότι πραγματικά χρειαστεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 22:25, 21-01-12:

Το χω σκεφτεί αρκετές φορές στο παρελθόν και η απάντησή μου είναι κατηγορηματικά ναι.
Δεν θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να αφήσω κάποιον να πειράξει αγαπημένο μου πρόσωπο.
Θα έκανα τα πάντα κυριολεκτικά για να το αποτρέψω.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 22:44, 21-01-12:

Και γω θα το 'κανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμα κ αν κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο είχε σκοτώσει

Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε στις 21:45, 25-01-12:

Και εγω εφοσον προκειται για αγαπημενο μου προσωπο θα εκανα τα παντα. Ευτυχως δεν εχω παρα πολλα αγαπημενα προσωπα..

Παράθεση

Elbereth G

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elbereth G
H Elbereth G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Elbereth G έγραψε στις 15:09, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
είμαι ο μοναδικός που είπα όχι δε θα παρανομούσα και μέτά ακριβώς έβαλα ένα βίντεο από το prison break (γιατί ο Scolfield παρανομησε για να σώσει τον αδελφό του).
Για άλλη μια φορά πιστεύω τα αποτελέσματα της έρευνας όπως και το άλλο θέμα με τους gay είναι ψευδώς θετικά. ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ λέτε ότι θα παρανομούσανε ενώ δε θα το κάνατε και φυσικά δε πιστεύω να ερθει κανένας να έρθει και να γράψει ότι εγώ παρανόμησα.

)) όλοι σκέφτονται υποθετικά (αυτό μας κατάντησε το σύστημα στο οποίο ζούμε). Διαβάζουμε, βλέπουμε, μαθαίνουμε εμπειρίες άλλων και βάζουμε τον εαυτό μας μεσα τους , δε μαθαίνουμε ενεργητικά όπως παλιά.
Το γεγονός οτι σκεφτόμαστε υποθετικά (για τη συγκεκριμένη περίπτωση-παρανομία)και οχι ενεργητικά μάλλον είναι από τα καλά του συστήματος.Το να σκεφτώ από το να πράξω απέχουν σημαντικά.Δε θα ήθελα ποτέ να φτασω στο σημείο να παρανομίσω.Δε μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνομαι μετά απο αυτή μου την πράξη -αν θα αδικήσω κάποιον άλλον προκειμένου να βοηθήσω αυτόν που αγαπώ ή αν θα ζω μς τις τύψεις μου.
Το σίγουρο είναι πως εκείνη την ώρα θελω να ειμαι δυνατή και να ενεργήσω.

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 15:39, 30-01-12:

Yeap! Θα παρανομούσα!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:31, 30-01-12:

Είχα δει κάποτε σε όνειρο ότι λέει είχα κάνει κάποιο φόνο κι έτρεχα να ξεφύγω. Τότε εμφανίστηκε ένας από τους πιο παλιούς μου φίλους. Του ζήτησα βοήθεια, με βοήθησε χωρίς να ρωτήσει τίποτε, τελικά ξέφυγα. Ξύπνησα έχοντας μέσα μου μια πεποίθηση. Το εσώτερο Χάος ήθελε με τούτο να μου δείξει ότι αυτός ήταν ο μοναδικός αληθινός φίλος που έχω. Είχαμε χαθεί, ξανάπιασα επαφή και τη διατηρώ από τότε.

Με βάση τα παραπάνω, συνειδητοποίησα ότι μέσα μου βαθιά διατηρώ αυτήν την αξίωση από κάποιον που πραγματικά μ' αγαπάει, γιατί έτσι μόνο θεωρώ την αγάπη αληθινή, όταν δεν λογαριάζει τίποτε στο δρόμο της. Έτσι λοιπόν, το ηθικό δίδαγμα απ' αυτήν την ιστορία είναι το εξής:

Έχω παρανομήσει πολλές φορές στη ζωή μου και για μικρότερες αφορμές από αυτήν. Έχω πλακωθεί στο ξύλο με ανθρώπους που δεν μου είχαν κάνει τίποτε (μετά μου έκαναν...) μόνο και μόνο επειδή την έπεσαν σ' έναν φίλο μου. Συνεπώς, τι στο γερο διάολο, φυσικά και θα παρανομούσα για να σώσω έναν αγαπημένο μου, ειδικά όταν τη νομιμότητα εκπροσωπούν στυγνοί εγκληματίες, λαμόγια, επίορκοι και προδότες .

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:29, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
(...) φυσικά και θα παρανομούσα για να σώσω έναν αγαπημένο μου, ειδικά όταν τη νομιμότητα εκπροσωπούν στυγνοί εγκληματίες, λαμόγια, επίορκοι και προδότες .
Το σεβαστό Χάος έδωσε την βαθύτερη διάσταση του θέματος νομίζω

Το ζήτημα έχει μια επιφανειακή παράμετρο, δηλ. εάν θα παρανομούσαμε και μια βαθύτερη, ποιους νόμους θα παραβαίναμε.
Γιατί οι νόμοι έχουν κι αυτοί διαβαθμίσεις.
Νόμοι ανθρώπινοι και νόμοι κοσμικοί.

Στην περίπτωση των ανθρώπινων νόμων, θεωρώ ότι η απάντηση είναι σχετικά εύκολη, καθώς συχνά οι ανθρώπινοι νόμοι αντιστρατεύονται όχι μόνο την κοσμική ηθική αλλά και την κοινή λογική πολλές φορές.
Στην περίπτωση αυτή είναι σαφές ότι η παραβίαση τους δεν συνιστά παρανομία σε ηθικό-συνειδησιακό επίπεδο, παρά μόνο στο στενό πεδίο εφαρμογής τους το οποίο γενικά διαφοροποιείται στο χώρο και το χρόνο.

Στην περίπτωση θεμελιωδών ηθικών νόμων, τα πράγματα γίνονται σαφώς δυσκολότερα, καθώς η βαρύτητα ενός τέτοιου νόμου, ανεξάρτητα από την σοβαρότητα του σε ανθρώπινο επίπεδο (π.χ. εάν η ανθρωποκτονία τιμωρείται με ισόβια ή 5 χρόνια με αναστολή) θα πρέπει να αντιπαραβληθεί με τη σημασία που έχει για μας το όποιο αγαπημένο πρόσωπο ώστε να ξεπεράσουμε τα όρια.

Και για περάσω από τη θεωρία στην πράξη, ναι, κατά πάσα πιθανότητα θα παραβίαζα κάποιον ανθρώπινο, κρατικό νόμο αμφιβόλου ή αδιάφορης κατά πάσα πιθανότητα ηθικής νομιμότητας για χάρη ενός αγαπημένου και πολύτιμου προσώπου.
Εάν τώρα βρισκόμουν μπροστά σε ένα σοβαρότερο δίλημμα, απέναντι σε έναν βαθύτερο νόμο που έχει να κάνει με τον άνθρωπο, το ζώο ή το περιβάλλον, και πάλι νομίζω ότι θα το σκεφτόμουν, ή θα επηρεαζόμουν από τις επικρατούσες εκείνη τη στιγμή συνθήκες.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:27, 20-02-12:

"You have the right to remain silent. Anything you say or do can and will be held against you in a courtof law. You have the right to speak to an attorney. If you cannot afford an attorney, one will be appointed for you. Do you understand these rights as they have been read to you?"

Καλυτερα να μη ανοιγομαστε και τοσο πολυ σε τετοιες δηλωσεις εεεεε? Ο μη γενοιτο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους