Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εις το όνομα του ανδρός (;)

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:54, 07-01-12:

Εγώ πάντως θέλω πολύ να πάρω το επίθετο του άντρα μου. Είμαι (ή θέλω να πιστεύω οτι είμαι) παραδοσιακή γυναίκα και μου αρέσει να νιώθω οτι "ανήκω" σε όλους τους τομείς σε αυτόν. Ο ίδιος δεν έχει πρόβλημα, αλλά εγώ το θέλω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 15:17, 07-01-12:

Εμένα αυτό που με ενοχλεί,δεν είναι το ότι έχω το επίθετο του πατέρα μου
Με ενοχλεί η γενική. "Αληκτώ Δρακοπούλου" [που το βρήκα χαχααχ]
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι αυτή η άποψη....αλλά γιατί γενική;!;!;!
Γιατί πρέπει να είμαι κάποιου και ο αδερφός μου να μην είναι κανενός.

Νταξ και άμα ζοριστώ,πάω και το αλλάζω...Αλλά γαμώ το φαλοκρατισμό σας δλδ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 07-01-12 στις 17:44. Αιτία: Η ανάρτηση αυτή προήλθε από τη διαίρεση της αρχικής ανάρτησης που βρίσκεται στο θέμα: "Το επίθετο των παιδιών"
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:23, 07-01-12:

αχαχαχχαχαχαχχα!!! Χώστα diotimaκι!! ( δεν πιστεύω να σε ενοχλεί και το υποκοριστικό;;; )
Όντως η γενική στο θηλυκό δίνει αίσθηση ιδιοκτησίας ...
Ενώ το αρσενικό έχει ονομαστική....
Και καλά ¨κύριος του εαυτού του¨...
μωρέ καλά τα λες!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:28, 07-01-12:

Εμένα δε με προσβάλλει καθόλου να νιώθω οτι ανήκω τυπικά και ουσιαστικά στον άντρα μου. Αν υπάρχει κάποια που την προσβάλλει, μπορεί να μην πάρει το επίθετο του άντρα της. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλες οι υπόλοιπες πρέπει να προσβάλεστε επειδή κάποιες το κάνουν και το αντίστροφο. Κι αν δε σας αρέσει η γενική, κόφτε την: Αληκτώ Δρακόπουλος, και τελειώνει το θέμα.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:37, 07-01-12:

Καλά, βασικά τυπικά και ουσιαστικά ανήκεις στον εαυτό σου,
αλλά αν εσύ θέλεις να ανήκεις στον άντρα σου , άνηκε!
Ο καθένας ανήκει όπου θέλει...

diotima φαντάζομαι θα σε ενοχλούσε και η φράση ¨εσύ ποιανού είσαι;;¨ (στο χωριό μου, η πρώτη ερώτηση που σου έκαναν )

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εμένα δε με προσβάλλει καθόλου να νιώθω οτι ανήκω τυπικά και ουσιαστικά στον άντρα μου. Αν υπάρχει κάποια που την προσβάλλει, μπορεί να μην πάρει το επίθετο του άντρα της. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλες οι υπόλοιπες πρέπει να προσβάλεστε επειδή κάποιες το κάνουν και το αντίστροφο. Κι αν δε σας αρέσει η γενική, κόφτε την: Αληκτώ Δρακόπουλος, και τελειώνει το θέμα.
α, το ¨όλες οι υπόλοιπες¨ σόρυ, επίσης δεν με εκφράζει ,
μπορώ να διαφοροποιηθώ από την ομάδα αυτή που κατατάσσεις τους διαφωνούντες ε;;
άκου ¨όλες οι υπόλοιπες¨ !
cool...
Διακρίνω μια τάση-ανάγκη όλοι να ανήκουμε κάπου;;
ή στον σύζυγο ή στις ¨όλες τις υπόλοιπες;;¨

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:42, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Καλά, βασικά τυπικά και ουσιαστικά ανήκεις στον εαυτό σου,
αλλά αν εσύ θέλεις να ανήκεις στον άντρα σου , άνηκε!
Ο καθένας ανήκει όπου θέλει...

diotima φαντάζομαι θα σε ενοχλούσε και η φράση ¨εσύ ποιανού είσαι;;¨ (στο χωριό μου, η πρώτη ερώτηση που σου έκαναν )
Εγώ πάντως για την επέτειο μας πήρα στο φίλο μου μπλούζα που λέει:

Vik's property...
All rights reserved
Και τη φοράει κιόλας!!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:56, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
συμφωνώ
Tg το "γλύτωσα" ως τώρα μιας και το επώνυμό μου είναι ίδιο στην ανδρική και τη γυναικεία version του .
Να δούμε οι "έρμες" οι (μελλοντικές) κόρες μου τι θα απογίνουν

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 16:10, 07-01-12:

Είμαι (ή θέλω να πιστεύω οτι είμαι) παραδοσιακή γυναίκα και μου αρέσει να νιώθω οτι "ανήκω" σε όλους τους τομείς σε αυτόν.
μπορείς να του λες να σε δέρνει με τη ζώνη κιόλας όταν δεν είσαι καλό κορίτσι.
έτσι θα είσαι 100% παραδοσιακή...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:13, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
μπορείς να του λες να σε δέρνει με τη ζώνη κιόλας όταν δεν είσαι καλό κορίτσι.
έτσι θα είσαι 100% παραδοσιακή...
Δε νομίζω οτι αυτό ανήκει σε κάποια παράδοση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:14, 07-01-12:

Δηλαδή αν ανήκε θα το έκανες?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 16:48, 07-01-12:

Του άντρα του πολλά βαρύ πρέπει η γυναίκα του να έχει το επωνυμό του γιατί η ιδιοκτησία πέρασε τώρα σ' αυτόν. Του άντρα του σωστού, η γυναίκα του δεν πρέπει να δουλεύει γιατί η σωστή γυναίκα πρέπει να κάθεται στο σπίτι της, να μεγαλώνει τα μικρά και να πλένει τα πιάτα. Ο σωστός άντρας φωνάζει στη γυναίκα του "φέρε τις παντόφλες μωρή" κι άμα έχει και νεύρα θα τις ρίχνει μερικές με το ζωνάρι να στρώσει, θα πλακώνει και τα παιδιά του στο ξύλο...

...φέρε στο μυαλό σου την εικόνα που συνθέτουν αυτές οι αντιλήψεις.
Δε θυμίζει τίποτα από παραδοσιακή ελληνική οικογένεια δεκαετίας '40-'50 ;

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:49, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel

Και τη φοράει κιόλας!!!
Καλό κορόιδο και αυτός. Ούτε ένα γκομινάκι δεν θα τον πλησιάζει με τέτοια μπλούζα...

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:54, 07-01-12:

Vik's property...
All rights reserved
Και τη φοράει κιόλας!!!

Πού τη φοράει καλέ? Άμα βγαίνετε με τις φίλες σου ως αντικλεπτικό ή στο σούπερ μάρκετ για να μη του ζητάνε να κατεβάζει τα δημητριακά από τα ψηλά ράφια?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:56, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Πού τη φοράει καλέ? Άμα βγαίνετε με τις φίλες σου ως αντικλεπτικό ή στο σούπερ μάρκετ για να μη του ζητάνε να κατεβάζει τα δημητριακά από τα ψηλά ράφια?
T-shirt, είναι βρε παιδιά! Το φοράει σαν φανελάκι μέσα από τη μπλούζα του!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:00, 07-01-12:

T-shirt, είναι βρε παιδιά! Το φοράει σαν φανελάκι μέσα από τη μπλούζα του!
Αααααα, από μέσα;;.....
Παίρνω πίσω την θετική μου, νόμιζα ότι την φορούσε απ'έξω...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:07, 07-01-12:

και ομως υπαρχει. μια βολτα στο χρονο ή στην κοντινη μας Ανατολη θα σε επειθε (ισως και σε κοντινα σπιτια αν εισαι τυχερη)

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:41, 07-01-12:

Νταξ και άμα ζοριστώ,πάω και το αλλάζω...Αλλά γαμώ το φαλοκρατισμό σας δλδ
Το φαλλοκρατισμό γάμα τον όσο θες. Μαζί σου. Την ελληνική γλώσσα μη γαμάς. Εντάξει; (και όχι "νταξ")

Αλήθεια, στο θέμα μας, βάσιμο το παράπονό σου και να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά τι λύση προτείνεις;

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Καλό κορόιδο και αυτός. Ούτε ένα γκομινάκι δεν θα τον πλησιάζει με τέτοια μπλούζα...
Εσύ σκάσε, μπάκουρε... Βγήκαν τα άπλυτά σου στη φόρα, ελαφοκαβαλητή... Ο Ρούντολφ ήρθε και μου είπε τι του έκανες αχρείε τα Χριστούγεννα. Ερωτοτροπούσες επάνω του ενώ τον τράβαγες από τα αυτιά και του φώναζες "Πες μου ποιός κάνει τη μυτούλα σου φωτεινή, πες μου ποιός είναι Αι Βασίλης σου φέτος!"

Αντί να συγχαρείς τη Βικ Βικ που αγαπάει τόσο το αγόρι της, αλλά κι αυτόν που έριξε τέτοιο φίνο κοπελούδι με μαγκιά και μαεστρία, κάθεσαι και βγάζεις τη χολή σου σ' ενα φόρουμ και προσπαθείς να υποβαθμίσεις τη σχέση τους! Δε χρειάζεται ρε άλλο γκομενάκι άμα έχει τη Βικ Βικ!

ΣΤΟ ΕΛΑΦΙ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 18:49, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Το φαλλοκρατισμό γάμα τον όσο θες. Μαζί σου. Την ελληνική γλώσσα μη γαμάς. Εντάξει; (και όχι "νταξ")
Διακρίνω έναν ελαφρύ κομπλεξισμό.

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Αλήθεια, στο θέμα μας, βάσιμο το παράπονό σου και να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά τι λύση προτείνεις;
Το αυτονόητο...ή μήπως είναι πολύ δύσκολο;

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:15, 07-01-12:

Το αυτονόητο...ή μήπως είναι πολύ δύσκολο;
Η γενική είναι ουδέτερη φύλου. Αν το κάνεις Αληκτώ Δρακόπουλος είναι πιο φαλλοκρατικό γιατί έχει το 'ος'.
Θα πρότεινα το Αληκτώ Δρακόπουλης, που ακούγεται ωραία, σε μερικά επίθετα ταιριάζει και το 'η', π.χ. Κατσαρός, Κατσαρή αντί για Κατσαρού.

Αλλά γιατί σε πειράζει αν σε αποκαλούν, "του Δρακόπουλου η κόρη" αντί για "της Δρακοπούλου η κόρη";

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 19:25, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Η γενική είναι ουδέτερη φύλου. Αν το κάνεις Αληκτώ Δρακόπουλος είναι πιο φαλλοκρατικό γιατί έχει το 'ος'.
Θα πρότεινα το Αληκτώ Δρακόπουλης, που ακούγεται ωραία, σε μερικά επίθετα ταιριάζει και το 'η', π.χ. Κατσαρός, Κατσαρή αντί για Κατσαρού.

Αλλά γιατί σε πειράζει αν σε αποκαλούν, "του Δρακόπουλου η κόρη" αντί για "της Δρακοπούλου η κόρη";
Καλέ μου,όταν έλεγα "το αυτονόητο" δεν εννοούσα το Δρακόπουλος που είπε η χιμελα,φυσικά.
Κάτι ουδέτερο είχα στο μυαλό μου,ούτε καν θυληκό.
Αυτοί οι σιχαμένοι οι ξένοι δλδ,κοίτα τι ωραία τα έχουν ταξινομήσει...Νίκος Γκριν - Αληκτώ Γκριν
Και δε δηλώνει κάποια ιδιοκτησία.Είναι σαν χαρακτηρισμός...σαν επίθετο ;ρ Η Αληκτώ η πράσινη.Ο Νικος ο πράσινος.

Και δε με νοιάζει για ποιό γονιό θα με ρωτήσουν,με νοιάζει που γενικώς θα με ρωτήσουν σε ποιόν ανήκω.
Σε μένα....ίσως;

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:29, 07-01-12:

Καλέ μου,όταν έλεγα "το αυτονόητο" δεν εννοούσα το Δρακόπουλος που είπε η χιμελα,φυσικά.
Κάτι ουδέτερο είχα στο μυαλό μου,ούτε καν θυληκό.
Αυτοί οι σιχαμένοι οι ξένοι δλδ,κοίτα τι ωραία τα έχουν ταξινομήσει...Νίκος Γκριν - Αληκτώ Γκριν
Και δε δηλώνει κάποια ιδιοκτησία.Είναι σαν χαρακτηρισμός...σαν επίθετο ;ρ Η Αληκτώ η πράσινη.Ο Νικος ο πράσινος.

Και δε με νοιάζει για ποιό γονιό θα με ρωτήσουν,με νοιάζει που γενικώς θα με ρωτήσουν σε ποιόν ανήκω.
Σε μένα....ίσως;
Άρα σίγουρα δεν μιλάς για φαλλοκρατισμό αλλά για την κτητική χροιά της γενικής 'ου'. Μάλιστα, ενδιαφέρον....
Μήπως υπερβάλλεις λίγο;

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 19:37, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Άρα σίγουρα δεν μιλάς για φαλλοκρατισμό αλλά για την κτητική χροιά της γενικής 'ου'. Μάλιστα, ενδιαφέρον....
Μήπως υπερβάλλεις λίγο;
Ίσως
Αλλά πως αλλιώς θα ζήσουμε έντονα;
αχχα

Ενιγουει Νίκο,το Δρακοπούλου δηλώνει ιδιοκτησία στον Δρακόπουλο
Διττο το πρόβλημα
Με πιάνεις;
Άλλο αμα με ρωτήσουν ποιανου/ης είμαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diotima : 07-01-12 στις 20:02.
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 22:47, 21-01-12:

Εγώ ανήκω μόνο στον εαυτό μου κ πουθενά αλλού. Ούετε πρόκειται να ανήκω αλλού. Ούτε στους γονείς μου δεν ανήκω. Οπότε θα κρατήσω το δικό μου επίθετο μόνο του κ αν κάνω ποτέ παιδί θα πάρει κ το δικό μου κ του άνδρα μου με αλφαβητική σειρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:51, 21-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Εγώ ανήκω μόνο στον εαυτό μου κ πουθενά αλλού. Ούετε πρόκειται να ανήκω αλλού. Ούτε στους γονείς μου δεν ανήκω. Οπότε θα κρατήσω το δικό μου επίθετο μόνο του κ αν κάνω ποτέ παιδί θα πάρει κ το δικό μου κ του άνδρα μου με αλφαβητική σειρά.
Όταν αγαπάς έναν άντρα πάρα πολύ,δε σε πειράζει να του "ανήκεις" με οποιοδήποτε τρόπο κι αν μεταφράσει κάποιος το ρήμα αυτό. Το ίδιο πιστεύω νιώθει κι ένας άντρας που είναι αφοσιωμένος ψυχή τε και σώματι σε μια γυναίκα. Γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 23:09, 21-01-12:

Ε τότε ας πάρει αυτός το δικό μου επίθετο

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:13, 21-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Ε τότε ας πάρει αυτός το δικό μου επίθετο
Πολύ φοβάμαι οτι αυτό που λες ανήκει μόνο στα πρακτικά του θέματος και στην ουσία από πίσω κρύβονται πολλές ανασφάλειες και εγωισμός για μένα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 23:16, 21-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Δεν κατάλαβα τη λογική σου, woman
Όχι, με καμία κυβέρνηση δεν κατάλαβα ποια είναι η λογική σχέση που συνδέει το bold με το υπόλοιπο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:04, 22-01-12:

Εγώ πάντως θέλω πολύ να πάρω το επίθετο του άντρα μου.
Τόσο χάλια είναι το δικό σου;

Ελααα, αστειεύομαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:40, 22-01-12:

Συμφωνώ με την kaleiposcope: ας μου δείξει την αγάπη του ο άντρας μου και ας πάρει το δικό μου. Αλλά για να μην είμαι άδικη είναι σίγουρα καλύτερο να κρατήσει καθένας το δικό του κ να παραμείνει και κύριος του εαυτού του αποκλειστικά.
Υποβιβασμένη δεν νιώθω αλλά ούτε και θα 'τιμήσω' το επίθετό του.Έχω το δικό μου κ είναι μια χαρά
Alchemist τι ακριβώς δεν κατάλαβες???

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 01:04, 22-01-12:

Όταν αγαπάς έναν άντρα πάρα πολύ,δε σε πειράζει να του "ανήκεις" με οποιοδήποτε τρόπο κι αν μεταφράσει κάποιος το ρήμα αυτό. Το ίδιο πιστεύω νιώθει κι ένας άντρας που είναι αφοσιωμένος ψυχή τε και σώματι σε μια γυναίκα. Γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένη;

Ναι, μόνο που περιγράφεις μια ιδεατή πραγματικότητα αμοιβαίας και αμφίδρομης αίσθησης του ανήκειν ανάμεσα σε ένα ετερόφυλο ζευγάρι η οποία στην υφιστάμενη πραγματικότητα των παραδόσεων και θεσμοποιημένων κανόνων νομιμοποιείται μόνο κατά το ήμισυ της αντιμετωπίζοντας ως αυτονόητο το ένα μέρος της και ασύμβατο, παράδοξο ή αντικανονικό το άλλο.

Ως αποτέλεσμα, θεωρώ ότι από τη στιγμή που αυτονόητο είναι το επίθετο του συζύγου για τα παιδιά χωρίς να γίνεται καν συζήτηση πολλές φορές, (μην πω τις περισσότερες), από τη στιγμή που υποβάλλεται κοινή φορολογική δήλωση με βασικό ΑΦΜ του συζύγου ο οποίος και εισπράττει την επιστροφή του φόρου ασχέτως από ποιανού τα εισοδήματα προήλθε, από τη στιγμή που τα γυναικεία επώνυμα είναι γραμματικώς προϊόντα γενικής κτητικής, έχουμε πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας καθώς η όποια προσαρμογή/εξισορρόπηση μπορεί να προέλθει μόνο μετά από ανατροπή των "ειωθότων" (...και δυστυχώς οι βελούδινες επαναστάσεις μάλλον μας τελείωσαν )

Υ.Γ. Για τα φορολογικά που είπα παραπάνω, σαφώς ο σύζυγος είναι και υπόχρεος για την καταβολή των φόρων εάν προκύπτουν κατά την εκκαθάριση. Ούτε αυτό είναι δίκαιο. Ζευγάρι ή όχι, θα πρέπει οι φορολογούμενοι να αντιμετωπίζονται αυτόνομα ως τέτοιοι με ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις και να βρεθεί άλλος τρόπος συνυπολογισμού των εισοδημάτων για την φορολογική αντιμετώπιση των οικογενειών.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 23:13, 22-01-12:

Και γω υποστηρίζω απόλυτη ισοτιμία κ στα φορολογικά.
By the way σύμφωνα με νόμο του '84 (αν δεν κάνω λάθος για το έτος) το παιδί μπορεί να λάβει το επίθετο της μητέρας (αντί για του πατέρα)ή και των δύο. Ποιος γεννάει το παιδί? Νομίζω ότι είναι πλέον αυτονόητο ποιος νομιμοποιείται να δώσει κ το επίθετο

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:24, 22-01-12:

Ο άντρας γεννάει και η γυναίκα τίκτει..
όπως και ο άντρας νυμφεύεται και η γυναίκα παντρεύεται....
Μην βλέπετε που έχουμε απλουστεύσει και απλοποιήσει στην καθημερινότητα μας την ελληνική γλώσσα....
Σημασία έχει να υπάρχει ισονομία απέναντι και στα δύο φύλα που θέλουν να πορευτούν μαζί στη ζωή... από κει και πέρα το επίθετο... νομίζω στη τελική ανάλυση ότι είναι επιλογή του παιδιού όταν ενηλικιωθεί .....αν θέλει να φέρει τα δύο επίθετα, το ένα από τα δύο επίθετα ή κανένα από τα δύο επίθετα.....

Τώρα αν κάποια θέλει να λέγεται η κυρία του κυρίου δικαίωμα της.....
Συνήθως οι κυρίες που σπουδάζουν και κάνουν καριέρα δεν μπορούν ξαφνικά στον εργασιακό τους κύκλο να λέγονται κάπως αλλιώς...."Από σήμερα θα με λέτε έτσι"..... κουράζεις και τους υπόλοιπους να θυμούνται το νέο επίθετο....

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:18, 23-01-12:

Συμφωνώ με το 2ο σκέλος της απαντησής σου αλλά έχω αμφιβολίες για το αν ο άνδρας γεννάει γιατί 1ον: ο άνδρας χωρίς μια γυναίκα δεν θα αποκτήσει ποτέ απογόνους (ενώ μια γυναίκα στην τελική πάει σε τραπεζα σπέρματος κ γεννάει - αποκτά απογόνους), 2ον: ο άνδρας μπορεί να έχει παιδί αλλά επειδή δεν το γέννησε αυτός (αλλά κάποια γυναίκα που δεν τον ενημέρωσε περί εγκυμοσύνης της) να μην το μάθει ποτέ ότι έχει. Για νη μην αναφερω την περίπτωση κατά την οποία απλά να νομίζει ότι είναι ο βιολογικός πατέρας του παιδιού. Όλα αυτά γιατί απλά ο άνδρας δεν γεννάει και δεν θα γεννήσει ποτέ.Ελπίζω να μη φάω κράξιμο.Δεν λέω κ κάτι εξωπραγματικό.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 01:09, 23-01-12:

καταρχην νομικα το ονομα δινεται στο παιδ πριν γινει ο γαμος, κουφο ε?
μπορει να παρει οποιονδηποτε συνδιασμο απο επιθετα ανδρα-γυναικα, αρκει το συολο να μηην υπερβαινει τα 2 επιθετα.
Σε περιπτωση που το ζευγαρι δεν ασχοληθει με το θεα πριν το γαμο,
τοτε αυτοματα το παιδι παιρνει το επιθετο του πατερα.... sorry girls....

πολυ φασαρια για το τιποτα,
ας το ριξετε κορωνα γραμματα και οτι βγει

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 02:43, 23-01-12:

Εγώ θα ακολουθήσω τα βήματα της μάνας μου και θα κρατήσω το δικό μου επίθετο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους