Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιανού το βιολογικό ρολόι είναι χαλασμένο;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:12, 07-10-07:

Έχουμε δύο περιπτώσεις: Εμού και του φίλου μου.
  • Εγώ, αν ξενυχτήσω μια φορά (πχ κοιμηθώ στις 7 το πρωί), θα ξυπνήσω (αν δεν παρεμβάλλεται ξυπνητήρι) μετά απο 10 περίπου ώρες και απο την ώρα που θα ξυπνήσω θα νυστάξω σε 14 ώρες. Οπότε, αν μια μέρα κοιμηθώ 7 το πρωί, θα συνεχίσω να κοιμάμαι 7 το πρωί και να ξυπνάω 5 το απόγευμα για τον υπόλοιπο καιρό, εκτός αν υπάρξει κάποια εξωτερική παρέμβαση που θα χαλάσει αυτό τον κύκλο (πχ ξυπνητήρι, δική μου επιμονή να κοιμηθώ αργότερα κοκ). Να σημειωθεί εδώ οτι νωρίτερα δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κοιμηθώ, μόνο αργότερα με τη βοήθεια καφέδων κλπ.
  • Ο φίλος μου πάλι, αν μια μέρα ξενυχτησει, απο μόνος του θα κοιμηθεί λιγότερες ώρες, ώστε να μην ξυπνήσει κάποια παράλογη ώρα. Χωρίς ξυπνητήρι, that's just how he is. Θα ξυπνήσει ελαφρώς πιο αργά απο το νορμάλ (πχ αν κοιμηθεί 7 το πρωί θα ξυπνήσει 2 το μεσημέρι) και την επόμενη μέρα θα νυστάξει πάλι σε νορμάλ ώρα, λες και δεν είχε ξυπνήσει αργά την προηγούμενη μέρα. Έτσι, ακόμα κι αν μια μέρα ξενυχτήσει, θα επανέλθει εύκολα σε φυσιολογικούς ρυθμούς.
Ποιό απο τα δύο είναι το φυσιολογικό; Εσείς σε ποιά κατηγορία ανήκετε;
Με προβληματίζει αρκετά αυτό το θέμα, διότι συνήθως καταλήγουμε να έχουμε τεράστια διαφορά στις ώρες που κοιμόμαστε, ακριβώς λόγω του διαφορετικού μας "συστήματος" σε αυτό το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 08:17, 07-10-07:

Εχμ... Μα, με μία μόνο φορά που θα ξενυχτήσεις βγαίνεις τόσο εκτός προγράμματος στον ύπνο; Μου ακούγεται λίγο περίεργο. Συνήθως για να αποσυντονιστεί τόσο το βιολογικό ρολόι κάποιου χρειάζονται περισσότερος χρόνος "αποσυντονισμού" ή τεράστια αλλαγή στα περιβαλλοντικά ερεθίσματα (π.χ. τζετ λαγκ και πρόβλημα με την εναλλαγή μέρας-νύχτας).

Η πιο συνήθης βιολογική αντίδραση είναι αυτή του φίλου σου: ναι μεν αρχικός αποσυντονισμός, αλλά όχι άμεση εκτροπή όλου του συστήματος... Btw, και εγώ σε αυτή την κατηγορία ανήκω. Ναι μεν θα έχω πρόβλημα την επόμενη νύχτα μετά το ξενύχτι, αλλά όχι σε σημείο που να κοιμηθώ ξανά στις 7πμ. Θα κοιμηθώ ας πούμε στις 2 ή άντε το πολύ στις 3. Και μέσα σε 1-2 μέρες θα επανέλθω κανονικά στο πρόγραμμά μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 08:27, 07-10-07:

Συμφωνώ με τον Μοναχό.
Δηλαδή το περίεργο εδώ είναι ότι βγαίνεις τόσο πολύ εκτός προγράμματος τόσο γρήγορα.
Κάπου είχα ακούσει κάτι για κάποια κύτταρα, μάλλον κάπου στον εγκέφαλο, που λειτουργούν με βάση τον κύκλο μέρας-νύχτας αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Τι γυγκεκριμένη πληροφορία που έδωσα πάλυ ο άτιμος!
Σίγουρα όμως είναι πολλά άλλα συστήματα (αυξητική ορμόνη, κορτιζόλη) στο σώμα που λειτουργούν με βάση τον κιρκαδιανό ρυθμό και αυτά επηρεάζονται όταν διαταράσσεται τόσο ο κύκλος του ύπνου.
Εγώ Λία ανήκω στη δεύτερη κατηγορία από αυτές που είπες. Μάλιστα έχει τύχει να κοιμηθώ 7πμ και να ξυπνήσω 9πμ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 07-10-07 στις 08:43.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:31, 07-10-07:

Ωχ... Το φοβόμουν αυτό...
Υπάρχει περίπτωση να έχω αποσυντονίσει εντελώς το βιολογικό μου ρολόι λόγω πολλών ξενυχτιών; Θυμάμαι οτι απο μικρή μου άρεσε η νύχτα και προσπαθούσα τότε (μιλάμε για 10 χρονών παιδί) να μείνω ξύπνια το βράδυ επίτηδες (τότε δεν είχα μάθει τον καφέ ). Επίσης έχω την εντύπωση οτι τη νύχτα είμαι πιο αποδοτική (σε διάβασμα, δουλειά κλπ)

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 08:39, 07-10-07:

Άρα μας λες ότι αυτό είναι το συνήθες πρόγραμμά σου, έτσι; Ε, τότε δεν χρειάζεται να απορείς Αν τόσα χρόνια έχεις κάνει την νύχτα μέρα, είναι φυσιολογικό να μην μπορείς πλέον να κοιμηθείς τα βράδια. Αυτό είναι πλέον το φυσιολογικό σου πρόγραμμα

Αλλά και πάλι, δεν νιώθεις κομμένη όταν ξυπνάς; Ο οργανισμός μας όπως και να το κάνουμε έχει φτιαχτεί για να κοιμάται το βράδυ και να ξυπνάει την ημέρα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:45, 07-10-07:

Δεν θα το λεγα οτι είναι το συνήθες πρόγραμμά μου, απλά όσο κι αν προσπαθήσω, όλο και θα υπάρξει μια μέρα που θα κοιμηθώ αργά και θα χαλάσω πάλι το ωράριο μου. Βασικά το ωράριο μου είναι κάπως ..."κυλιόμενο", δηλαδή τη μια κοιμάμαι το πρωί και ξυπνάω το βράδυ, μετά προσπαθώ και με κόπο το φτιάχνω, μετά πάλι τυχαίνει κάποια μέρα να ξενυχτήσω και πάλι απο την αρχή. Αυτό γίνεται συνέχεια, οπότε δεν έχω σταθερό ωράριο.
Δεν θέλω να είμαι ξύπνια το βράδυ και να κοιμάμαι τη μέρα, απλά νιώθω οτι πρέπει να αυτοπεριοριστώ πολύ για να μην γίνεται έτσι το ωράριο μου, δλδ να μην ξενυχτάω ποτέ, λόγω αυτού που ανέφερα

ΥΓ: Τώρα είμαι ξύπνια απο τις 7 το απόγευμα χτες.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 08:59, 07-10-07:

Μου φαίνεται, ας πούμε "μη φυσιολογικό" το πόσο έυκολα χαλάει ο κύκλος και πόσο δύσκολα τον επαναφέρεις βρε Λία.
Κάτι αρχίζει να είναι πρόβλημα που απαιτεί παραπάνω διερεύνηση όταν αυτός που το έχει αρχίζει και αισθάνεται άβολα. Αν εσύ νομίζεις ότι αυτό που συμβαίνει έχει αρχίσει να σε ενοχλεί παραπάνω απ'όσο μπορείς να δεχτείς ή ότι σου δημιουργεί προβλήματα τότε μπορείς να το δεις ως πρόβλημα. Αν όχι, απλά δες το σα μια παραλλαγή του φυσιολογικού και ότι έτσι είσαι εσύ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:03, 07-10-07:

Κι αν το δω ως πρόβλημα, πως διορθώνεται; Σε τι γιατρό πηγαίνεις για κάτι τέτοιο;

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 09:11, 07-10-07:

Τις διαταραχές του κύκλου ύπνου-εγρήγορσης νομίζω ότι τις διαχειρίζονται οι ψυχίατροι. Δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά πάντως...
Μπορεί να έχεις ακούσει για ιατρείο ύπνου, αλλά απ'ότι ξέρω αυτό το κάνουν οι πνευμονολόγοι και δεν έχει σχέση με τέτοιου είδους προβλήματα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:06, 07-10-07:

Πάντως εντάξει, συνήθεια είναι αυτά... Έχεις δοκιμάσει πραγματικά να βάλεις τον εαυτό σου σε πρόγραμμα; Γιατί κι εγώ είμαι περίεργη με τον ύπνο, αλλά παλεύεται...
Πχ προχθες έπεσα στις 02.20 και κατάφερα να κοιμηθώ μέχρι τις 12.30, γιατί είχα μαζεμένη κούραση από καιρό! Χθες όμως κοιμήθηκα 04.00 και είμαι ήδη στο πόδι (10 η ώρα εδώ)...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:51, 07-10-07:

εγώ πάντως είμαι σαν τον Μοναχό.
ίσως μου πάρει 1-2 μέρες να έρθω κανονικά στα ίσα μου αλλά όχι ότι θα πάθω ότι εσύ....
οι λύσεις που έχεις δεν είναι πολλές πάντως....
ή που όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα βάζεις ξυπνητήρι να ξυπνας νωρίς (κοιμάσαι δλδ στις 7 και ξυπνάς στις 12,30 με το ζόρι) ώστε να ξανακοιμηθείς κατά τις 12,30 το βράδυ ή έστω 1 και να μπεις πάλι σε σειρά...
ή που θα πιέζεσαι να μην κοιμηθείς αλλά να το πας σερί ως την άλλη βραδυά και να πέσεις για ύπνο κατά τις 10 και να ξυπνήσεις το πρωί στις 10 επίσης

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 11:00, 07-10-07:

Αυτό το θέμα ακριβώς (διαφορετικές ώρες ύπνου) το έχουμε κι εμείς. Ο φίλος μου είναι περίπου σαν κι εσένα (απλά σπάνια το ξενυχτάει ως τις 7, συνήθως ως τις 4-4.30), και δεν μπορεί εύκολα να το αλλάξει. Δεν ξέρω τι να προτείνω, έχω καταλήξει ότι έτσι έχει μάθει ο οργανισμός και το "μη φυσιολογικό"είναι πλέον το να μην ξενυχτήσετε. Αντιδράτε ακριβώς αντίθετα από εμάς που κοιμόμαστε τη νύχτα και ζούμε τη μέρα () όταν σας βγάλουν από τ πρόγραμμα. Φοβάμαι ότι θα χρειαστεί πολύ προσπάθεια να συνηθίσεις να ξυπάς και να κοιμάσαι τις ώρες που πρέπει.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:49, 07-10-07:

Εγω παντος με τον υπνο τα εχω μια χαρα.... Κοιμαμε οποτε μου κατευει, εκτος και αν εχω κοιμιθει τοσο πολυ τον τελευτεο καιρο που εχω γεμισει υπερβολικα...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:52, 07-10-07:

Κι εμένα είναι λίγο ξεκούριστο. Το ακούω να χτυπάει (νταν, νταν, νταν) ενώ δεν έχω φτάσει ακόμα τα 30.

Σοβαρά λοιπόν... Συνήθως οι ώρες που κοιμάμαι πλέον είναι 2:00-4:00, αλλά μπορεί και πιο μετά, μέχρι τις.. 12:00 - 15:00 περίπου. Μου 'χει τύχει και να σηκωθώ γύρω στις 16:00 βέβαια.

Αλλά γενικά αν και εγώ πλέον βρυκολακιάζω () βάζω πάντα ξυπνητήρι για να μην χάσω εντελώς το ωράριο. Συνήθως βέβαια σηκώνομαι μία ώρα αφού το βάλω, οπότε αν θέλω ξέρω γω να σηκωθώ στις 12, το βάζω να βαρέσει στις 11.

Να δω πότε θα συντονιστώ με το ωράριο των υπόλοιπων ανθρώπων.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 14:17, 07-10-07:

Michelle, συμβαίνει και σε 'μένα να είμαι πιο αποδοτικός το βράδυ. Κοιμάμαι ελάχιστες ώρες γιατί μου αρέσει να μένω ξύπνιος τη νύχτα. Όταν λέω ότι το πρωϊ δεν μπορώ να αποδώσω, κοροϊδεύουν. Κι όμως είναι αλήθεια. Θέλω στη βαβούρα και τη σύγχυση της ημέρας να κοιμάμαι ή να είμαι μέσα, να μην με βλέπει ο ήλιος.
Αυτό που σου προτείνω να κάνεις είναι να συμβουλευτείς έναν ειδικό γιατρό, διότι το πρόβλημά σου είναι ότι αποσυντονίζεσαι εύκολα κι όχι ότι δεν μπορείς να προσαρμοστείς. Αν θέλεις να προσαρμοστείς θα μπορέσεις, με διάφορους τρόπους.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:35, 07-10-07:

Μια από τα ίδια κι εγώ στο θέμα του ύπνου και της απόδοσης. ή ;

Κοιμάμαι κατά τις 6-7 (με φοβίζει ο ήλιος που βγαίνει ) το πρωί και ξυπνάω κατά τις 2-3 το μεσημέρι.
Όποτε τύχει να αναγκαστώ να σηκωθώ πρωί τότε... με παίρνει ο ύπνος κατά τις 6 το απόγευμα και ξυπνάω στις 9 (και άντε πάλι ύπνος στις 6-7 το πρωί ).

Αυτό είναι το πρόγραμμα μου όταν δεν έχω σχολείο (που αναγκάζομαι να ξυπνάω πρωί). Το έχω κάθε καλοκαίρι και το ξανα άρχισα τώρα που τελείωσα και το σχολείο.

Αν δουλεύεις στο PC, η ώρα μετά της 1 περνάει πολύυυυ γρήγορα
Επίσης το PC σε κρατάει οπωσδήποτε ξύπνιο...
Αν αυτές τις ώρες δεν ασχολιόμουν με το PC αλλά με π.χ. διάβασμα θα έπεφτα ξερός κατά τις 2-3 το βράδυ (και ενώ έχω ξυπνήσει 2 το μεσημέρι)

-petros

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:17, 07-10-07:

Εγώ ανήκω στην 1η κατηγορία και γιαυτό θα την στηρίξω κιόλας. Δεν θεωρώ ότι είναι το σωστό αλλά το βρίσκω πολύ λογικό ότι ώρα και να πέσεις για ύπνο να κοιμηθείς τις ώρες που χρειάζεσαι είτε 8 είτε 10 είτε 12 ώρες είναι αυτές. Οπότε μετά μένεις ξύπνιος όσες ώρες μπορείς και αντέξει η μπαταρία σου (από την φόρτιση των προηγούμενων ωρών) που είναι γύρω στις 14-16 ώρες και για μένα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 15:43, 07-10-07:

Πάντως για προβλήματα με τους κιρκαδιανούς ρυθμούς και τον ύπνο γενικότερα ξέρω ότι υπάρχουν κέντρα ύπνου που ερευνούν ακριβώς τέτοιες περιπτώσεις που το άτομο αισθάνεται αποσυντονισμένο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω (αν και) που έχουμε τέτοιο κέντρο στην Ελλάδα...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:54, 07-10-07:

εγω παλι ειμαι του στιλ οτι ωρα κ να κοιμηθω θα ξυπνησω στης 9 10 το πολυ... αλλα δεν μπορω να κοιμηθω κ πριν της 2...
κ ο φιλος μου παλι ο τυχερος μπορει να κοιμηθει οτι ωρα θελει... για παραδειγμα αν χθες ξυπνησα 7 πηγα δουλεια... πηγα 3 σπιτι κ ξαπλωσα λιγο αυτος ειχε ξυπνησει στης 1 το μεσημερι ξανακοιμηθηκε μαζι μου στης 3

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:18, 07-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
εγω παλι ειμαι του στιλ οτι ωρα κ να κοιμηθω θα ξυπνησω στης 9 10 το πολυ... αλλα δεν μπορω να κοιμηθω κ πριν της 2...
κ ο φιλος μου παλι ο τυχερος μπορει να κοιμηθει οτι ωρα θελει... για παραδειγμα αν χθες ξυπνησα 7 πηγα δουλεια... πηγα 3 σπιτι κ ξαπλωσα λιγο αυτος ειχε ξυπνησει στης 1 το μεσημερι ξανακοιμηθηκε μαζι μου στης 3
Αυτό το έχει και ο δικός μου!! Ο,τι ώρα ξαπλώσει μπορεί να κοιμηθεί!

fandago I'm not alone!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:18, 07-10-07:

Kι εγώ πλέον μπορώ να κοιμηθώ ό,τι ώρα να 'ναι αν ξαπλώσω. Σε γενικές γραμμές πάντως παλιότερα που δεν είχα το καθημερινό πρωινό ξύπνημα για την δουλειά, κοιμόμουν συνήθως 4 με 5 το πρωί και ξυπνούσα 12,1,2 το μεσημέρι. Πλέον μου είναι δύσκολο, εκτός αν βρίσκομαι σε άδεια και ό,τι ώρα και να κοιμηθώ το αργότερο 1 θα έχω σηκωθεί.. αν μάλιστα κοιμηθώ νωρίς μπορεί να ξυπνήσω και 10, πράγμα που μου φαίνεται αδιανόητο! Και πάντως έχω παρατηρήσει πως αν και νομίζω πως το βράδυ λειτουργώ καλύτερα, αν ξυπνήσω μέχρι τις 10 το πρωί, ό,τι ώρα και να έχω κοιμηθει (δηλ και στις 7 το πρωί), αισθάνομαι καλύτερα απ' ότι αν ξυπνήσω στις 2 το μεσημέρι, παρόλο που φυσικά νυστάζω. Αν όμως ξυπνήσω μεσημέρι, όλη την ημέρα είμαι σαν κοτόπουλο!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:32, 07-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αυτό το έχει και ο δικός μου!! Ο,τι ώρα ξαπλώσει μπορεί να κοιμηθεί!
εχμ... βάλτε με κι εμένα στο κλαμπ των "κοιμάμαι ότι ώρα να ναι και σε ότι θεση να ναι"

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 21:19, 07-10-07:

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα (δεν θα το πω πρόβλημα, δεν με βολεύει) με εσένα Michelle.. Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, πέφτω πολύ αργά το βράδυ (νωρίς το πρωί στην ουσία), κοιμάμαι γύρω στις 10 ώρες, αν όχι παραπάνω, κι έτσι κυλάει η ζωή μου. Πραγματικά αποδίδω καλύτερα τη νύχτα, αλλά εντάξει, όταν επί δύο χρόνια έχεις κάνει την νύχτα μέρα, δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Έχω κάνει προσπάθειες να αλλάξω το ρολόι μου, τις οποίες θα χαρακτηρίσω άκρως αποτυχημένες. Όχι όλες, αλλά η πλειοψηφία. Ποτέ δεν προσπάθησα πολύ πάντως. Πιστεύω ότι αν το προσπαθούσα πιστά θα μπορούσα να το διορθώσω.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η παρουσία του πισιού μου. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, το πισί δεν βοηθάει. Έχω φτάσει να σκέφτομαι ότι οι 6 ώρες της νύχτας (12-6) δεν είναι και τίποτα φοβερό, μου φαίνονται λίγες ώρες. Σκεφτόμουν σήμερα μάλιστα, ότι μου κάνει εντύπωση αυτό που λέμε μπαρότσαρκα. Δηλαδή, ξεκινάς ας πούμε κατά τη 1 και γυρνάς σπίτι στις 6, έχοντας περάσει από 5 μαγαζιά ή κάτι τέτοιο; Big deal! Πέντε ώρες μου φαίνονται πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Τελοσπάντων, αυτά είχα να δηλώσω.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:30, 07-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα (δεν θα το πω πρόβλημα, δεν με βολεύει) με εσένα Michelle.. Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, πέφτω πολύ αργά το βράδυ (νωρίς το πρωί στην ουσία), κοιμάμαι γύρω στις 10 ώρες, αν όχι παραπάνω, κι έτσι κυλάει η ζωή μου. Πραγματικά αποδίδω καλύτερα τη νύχτα, αλλά εντάξει, όταν επί δύο χρόνια έχεις κάνει την νύχτα μέρα, δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Έχω κάνει προσπάθειες να αλλάξω το ρολόι μου, τις οποίες θα χαρακτηρίσω άκρως αποτυχημένες. Όχι όλες, αλλά η πλειοψηφία. Ποτέ δεν προσπάθησα πολύ πάντως. Πιστεύω ότι αν το προσπαθούσα πιστά θα μπορούσα να το διορθώσω.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η παρουσία του πισιού μου. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, το πισί δεν βοηθάει. Έχω φτάσει να σκέφτομαι ότι οι 6 ώρες της νύχτας (12-6) δεν είναι και τίποτα φοβερό, μου φαίνονται λίγες ώρες. Σκεφτόμουν σήμερα μάλιστα, ότι μου κάνει εντύπωση αυτό που λέμε μπαρότσαρκα. Δηλαδή, ξεκινάς ας πούμε κατά τη 1 και γυρνάς σπίτι στις 6, έχοντας περάσει από 5 μαγαζιά ή κάτι τέτοιο; Big deal! Πέντε ώρες μου φαίνονται πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Τελοσπάντων, αυτά είχα να δηλώσω.
Κι εγώ θα έλεγα οτι δεν έχω προσπαθήσει αρκετά.

Δεν κατάλαβα αυτό που λες περι λίγου χρόνου.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 03:16, 08-10-07:

Γουέλ..

Οι ώρες που κάθομαι μπροστά στο πισί, περνάνε τόσο γρήγορα, που δεν μου κάνει αίσθηση πια το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, 12-6. Παρόλο που 6 ώρες είναι πολλές, εμένα μου φαίνονται πολύ λίγες, καθώς τα τελευταία δύο χρόνια τις έχω συνδέσει με μια ασχολία που τις κάνει να φαίνονται ότι περνάνε πάρα πολύ γρήγορα. Μιλάω πάντα για τις συγκεκριμένες ώρες, 12 το βράδυ με 6 το πρωί.

Τώρα; Αν ούτε αυτό βγάζει νόημα, σχώρα με, δεν είμαι και στα καλύτερά μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:29, 08-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Γουέλ..

Οι ώρες που κάθομαι μπροστά στο πισί, περνάνε τόσο γρήγορα, που δεν μου κάνει αίσθηση πια το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, 12-6. Παρόλο που 6 ώρες είναι πολλές, εμένα μου φαίνονται πολύ λίγες, καθώς τα τελευταία δύο χρόνια τις έχω συνδέσει με μια ασχολία που τις κάνει να φαίνονται ότι περνάνε πάρα πολύ γρήγορα. Μιλάω πάντα για τις συγκεκριμένες ώρες, 12 το βράδυ με 6 το πρωί.

Τώρα; Αν ούτε αυτό βγάζει νόημα, σχώρα με, δεν είμαι και στα καλύτερά μου
Τώρα κατάλαβα και συμφωνώ απόλυτα!

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 03:44, 08-10-07:

Ωραία!

Τώρα μένει μόνο να κόψουμε το πισί

Παράθεση

Soraya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soraya
H Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Soraya έγραψε στις 04:05, 08-10-07:

Πιστευω οτι απλα εχει συνηθισει ετσι ο οργανισμος σου και λογω του οτι μαλλον για να λειτουργεις με αυτα τα ωραρια δεν ειχες καποια συγκεκριμενη υποχρεωση που να σε αναγκαζει να κοιμασαι κανονικα το βραδυ και να ξυπνας πρωι οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι.
Οταν γινει αυτο, σιγα σιγα θα προσαρμοστεις στα νεα δεδομενα.
Επισης εγω υποστηριζω και την αποψη που λεει οτι ολα αυτα εχουν και μια δοση κληρονομικοτητας.
Ας πουμε εγω εχω αλλη ιδιαιτεροτητα στον υπνο. Κοιμαμαι κανονικα το βραδυ, αλλα ο υπνος μου ειναι ελαφρυς και το πρωι σηκωνομαι πανευκολα, ενω κατα τη διαρκεια του υπνου σιγουρα θα ξυπνησω 2-3 φορες. Οταν ομως πεσω το μεσημερι να κοιμηθω, κοιμαμαι απιστευτα βαρια και αμα με αφησεις μπορει να κοιμηθω 7ωρο συνεχομενο και οταν ξυπνησω δεν μπορω να παρω τα ποδια μου απο το ζαβλακωμα. Οι περισσοτεροι ανθρωποι λειτουργουν αναποδα. Η μαμα μου ειναι ακριβως ετσι ομως.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 04:11, 08-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Soraya
Πιστευω οτι απλα εχει συνηθισει ετσι ο οργανισμος σου και λογω του οτι μαλλον για να λειτουργεις με αυτα τα ωραρια δεν ειχες καποια συγκεκριμενη υποχρεωση που να σε αναγκαζει να κοιμασαι κανονικα το βραδυ και να ξυπνας πρωι οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι.
Οταν γινει αυτο, σιγα σιγα θα προσαρμοστεις στα νεα δεδομενα.
Επισης εγω υποστηριζω και την αποψη που λεει οτι ολα αυτα εχουν και μια δοση κληρονομικοτητας.

Μπα, είχα. Οκ, η δουλειά μου γίνεται οποιαδήποτε ώρα (εκτός σπάνιων περιπτώσεων), αλλά είχα σχολείο, σχολή. Και τότε είχα πρόβλημα. Έπαιρνα απουσίες στο σχολείο τα πρωινά, έχανα πρωινές παραδόσεις στη σχολή...
Και φέτος που ξεκινάω νέα σχολή, με προβληματίζει αρκετά αυτό το θέμα, μιας και φοβάμαι μην πάθω το ίδιο.

Όσον αφορά την κληρονομικότητα, και η μαμά μου ξενυχτάει (ελεύθερη επαγγελματίας γαρ...) αλλά όχι τόσο πολύ, δλδ κοιμάται κατά τις 4 και ξυπνάει κατά τις 11-12.

Παράθεση

Lady3321 (Peace brothers)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lady3321
H Peace brothers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Lady3321 έγραψε στις 06:17, 08-10-07:

Κι εγώ μια από τα ίδια και χειρότερα..Τεράστιο πρόβλημα.Τώρα πχ είμαι ξύπνια απο τις 4 και σε λίγο θα φύγω για σχολή..
Το κουσούρι βέβαια το έχω από μικρή αλλά από τότε που ασχολούμαι με τα pc εδώ και 11 χρόνια το κακό έχει παραγίνει..Ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι..Το ποτήρι ξεχείλησε..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 07:57, 08-10-07:

Πιο καλοκουρδισμένο ρολόι από το δικό μου (και του συζύγου) δεν έχω ξαναδεί.
Η συνήθεια από το σχολείο και τη σχολή (ποτέ μα ποτέ διάβασμα το βράδυ, είμαι πρωινός τύπος), έγινε συνήθεια εργασίας: νάνι από 10.30-11.30, ξύπνημα στις 7 και κάτι, είτε είναι εργάσιμη είτε όχι. Και ύπνος τα μεσημέρια του σαββατοκύριακου.
Προχτές που κοιμηθήκαμε στις 2 τα ξημερώματα, ξυπνήσαμε στις 8, χωρίς ξυπνητήρι.
Συνήθεια είναι πιστεύω, όπως ο καφές και το τσιγάρο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:10, 08-10-07:

Πάντως το πισί σε ξυπνάει στάνταρ, το 'χω παρατηρήσει πολλάκις! Για αυτό και αποφάσισα χτες και το μετακόμισα στο σαλόνι από την κρεβατοκάμαρα που ήταν.. κι έμεινα απλά ως τις 2 στο σαλόνι να χαζεύω!

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 09:44, 08-10-07:

Πριν λίγο συζήταγα για το θέμα με έναν ψυχίατρο. Αρχικά μου είπε ότι δε θεωρείται πρόβλημα εκτός αν ο ίδιος που το έχει το αισθάνεται σαν πρόβλημα.
Στο εργαστήρι ύπνου, μου είπε ότι πάνε και ψυχίατροι και νευρολόγοι και όχι μόνο πνευμονολόγοι, αλλα πριν καταφύγει κάποιος εκεί, μπορεί να ακολουθήσει κάποιους απλούς κανόνες υγιεινής ύπνου.
Βασική προϋπόθεση είναι να θέλει να αλλάξει το πρόγραμμά του. Αν κάποιος ξενυχτήσει ένα βράδυ πρέπει να προσπαθήσει να μείνει ξύπνιος και την επόμενη μέρα ώστε το ερχόμενο βράδυ να είναι πτώμα. Μετά πρέπει να απομακρύνει από το υπνοδωμάτιο οτιδήποτε μπορεί να τον αποσπά. Πρέπει να αποφεύγει τους καφέδες και τον μεσημεριανό ύπνο, τουλάχιστον για όσο διάστημα προσπαθεί να φέρει τον κύκλο του ύπνου του εκεί που θέλει
Αυτά θυμάμαι προς το παρόν, αν μου έρθει και τίποτα άλλο, εδώ είμαστε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:51, 08-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Πριν λίγο συζήταγα για το θέμα με έναν ψυχίατρο. Αρχικά μου είπε ότι δε θεωρείται πρόβλημα εκτός αν ο ίδιος που το έχει το αισθάνεται σαν πρόβλημα.
Στο εργαστήρι ύπνου, μου είπε ότι πάνε και ψυχίατροι και νευρολόγοι και όχι μόνο πνευμονολόγοι, αλλα πριν καταφύγει κάποιος εκεί, μπορεί να ακολουθήσει κάποιους απλούς κανόνες υγιεινής ύπνου.
Βασική προϋπόθεση είναι να θέλει να αλλάξει το πρόγραμμά του. Αν κάποιος ξενυχτήσει ένα βράδυ πρέπει να προσπαθήσει να μείνει ξύπνιος και την επόμενη μέρα ώστε το ερχόμενο βράδυ να είναι πτώμα. Μετά πρέπει να απομακρύνει από το υπνοδωμάτιο οτιδήποτε μπορεί να τον αποσπά. Πρέπει να αποφεύγει τους καφέδες και τον μεσημεριανό ύπνο, τουλάχιστον για όσο διάστημα προσπαθεί να φέρει τον κύκλο του ύπνου του εκεί που θέλει
Αυτά θυμάμαι προς το παρόν, αν μου έρθει και τίποτα άλλο, εδώ είμαστε.
Μπρρρ... Δεν ξέρω τελικά τι είναι χειρότερο, αυτό ή το άθλιο ωράριο μου;

(ευχαριστώ πάντως )

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:18, 08-10-07:

Εμένα το ωράριό μου ειναι στάνταρ. Ύπνος 1-2 αν είμαι σπίτι, ξύπνημα 9. Αν το μεσημέρι είμαι σπίτι ΠΑΝΤΑ θα κοιμηθώ, αλλά δεν επηρεάζει πολύ το τι ώρα θα πέσω για ύπνο μετά (θα το ξενυχτίσω ακόμα κι αν δεν κοιμηθώ μεσημέρι). Η μόνη εξαίρεση όταν κάνω κάτι πολύ κουραστικό (τον Ιούνιο ας πούμε που πήγαινα πέρα-δώθε Γλασκώβη-Εδιμβούργο και ξυπνούσα 6 γύριζα κομμάτια και κοιμόμουν από τις 9.30 κάνοντας με κόπο 1 ντους)!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όσον αφορά το πόσο καλοκουρδισμένο ρολόι έχω, είναι ότι επί 3 εβδομάδες που ήμουν Αμερική το καλοκαίρι δεν κοιμόμουν καλά και μόλις γύρισα, ενώ οι άλλοι υπέφεραν, εγώ μπήκα από το 1ο βράδυ στους ρυθμούς μου, καταλαβαίνοντας ότι όλο τον καιρό εκτός λειτουργούσα σε ευρωπαϊκή ώρα.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:27, 08-10-07:

Εγω παλι τι να πω... Κοιμαμαι οποτε θελω και αν θελω. Τις καθημερινες κοιμαμαι καπου μεταξυ 12-2 και ξυπναω στις 8. Τα Σαββατοκυριακα κοιμαμαι ξημερωματα και ξυπναω 10-12 ωρες μετα... Και την Δευτερα ξανα στην ωρα μου!!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:37, 08-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μπα, είχα. Οκ, η δουλειά μου γίνεται οποιαδήποτε ώρα (εκτός σπάνιων περιπτώσεων), αλλά είχα σχολείο, σχολή. Και τότε είχα πρόβλημα. Έπαιρνα απουσίες στο σχολείο τα πρωινά, έχανα πρωινές παραδόσεις στη σχολή...
Και φέτος που ξεκινάω νέα σχολή, με προβληματίζει αρκετά αυτό το θέμα, μιας και φοβάμαι μην πάθω το ίδιο.
Α εδώ θα αποστασιοποιηθώ, αφού το ωράριο αυτό το απέκτησα ενώ ήμουν φοιτητής. Στο σχολείο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, με ξυπνούσαν και πήγαινα. Γενικά πάντως κάνω αυτό που είπε ο faithplus1 αν θέλω να το διορθώσω επειδή την μεθεπόμενη πρέπει να ξυπνήσω νωρίς, φροντίζω να μην κοιμηθώ το πρωί, αλλά το βράδυ της επόμενης που θα είμαι πτώμα, έτσι ώστε με το 10ωρο ύπνου να είμαι ξύπνιος στις 8 πχ.

Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 13:42, 08-10-07:

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τον υπνο...Σιγουρα δεν ανηκω στην πρωτη κατηγορια απο τις δυο που εχεις στο πρωτο ποστ..
Αν ξενυχτησω ενα βραδυ και κοιμηθω κατα τις 4 ας πουμε, θα ξυπνησω κατα τις 12...
Φυσιολογικα κοιμαμαι σιγουρα μετα τις 12(αν προσπαθησω πιο πριν το μονο που καταφερνω ειναι να στριφογυρναω στο κρεβατι..) και ξυπναω 10 11 αν δεν εχω να κανω κατι και δεν ειμαι κουρασμενη...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους