Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,913 μηνύματα σε 74,640 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανθολογία Παραμυθιών

trobas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trobas
Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O trobas έγραψε στις 02:32, 06-08-05:

Ολοι υπηρξαμε παιδια .....
Πιο ειναι λοιπον το αγαπημενο σας παραμυθι πιο θα λετε σε λιγα χρονια στα παιδια σας...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση Editor (6-10-10):
Έπειτα από την τροπή που πήρε το θέμα στα χρόνια που ακολούθησαν, αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθεί για την παράθεση κάθε παραμυθιού που οι χρήστες θέλουν να καταθέσουν. Δεν αφορά λοιπόν πλέον μόνο τα πιο αγαπημένα μας παραμύθια, αλλά κάθε παραμύθι που μας κέντρισε το ενδιαφέρον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-10-10 στις 10:09. Αιτία: Σημείωση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:41, 06-08-05:

Δεν ξερω... Μικρος δεν ειμουν και πολυ του παραμιθιου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 02:54, 06-08-05:

Η Χιονατη και οι εφτα νανοι
Η Σταχτοπουτα
Η Χρυσομαλλουσα
Η πενταμορφη και το τερας
Ο μαγικος αυλος
Τα τρια γουρουνακια
Κλασικα παραμυθια για ολα τα παιδια....
[Αντερσεν-αρχηγοπουλο]

Πολυ τρυφερο θεματακι...

Παράθεση

trobas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trobas
Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O trobas έγραψε στις 03:19, 06-08-05:

Εμένα μαζί με τον Γαλανό μας άρεσε το παραμύθι που είχε τίτλο ο γυμνός βασιλιάς.

Πολύ καλό με νόημα, η μητέρα μας το έλεγε τόσο όμορφα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trobas : 06-08-05 στις 03:21.
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 06:55, 06-08-05:

δε θυμαμαι αν και ποια παραμυθια μου ελεγαν, παιζει και να μη μου ελεγαν καθολου, γενικως ομως μου αρεσουν τα αυτοσχεδια παραμυθια, ιστοριουλες που δημιουργει καθενας εκεινη την στιγμη και οχι ενα κλασσικο παραμυθι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:48, 06-08-05:

Δεν θυμάμαι να μου άρεσε κανένα απο τα γνωστά παραμύθια. Πιο πολύ μου άρεσαν παιδικά βιβλία, όπως πχ το "Ματίλντα" που ήταν το αγαπημένο μου. Γενικά του Ροαντ Νταλ (αν θυμάμαι σωστά το όνομα) τα βιβλία μου άρεσαν πολύ.
Επίσης διάβαζα και βιβλία τύπου "Ανατριχίλες" τότε, είχα ένα ράφι γεμάτο ωσπου όταν ήμουν στα 15 τα έδωσα δώρο σε μια μικρότερη φίλη μου που είχε γενέθλια μιας κι εγώ είχα σταματήσει να διαβάζω τέτοια(τα είχα σε πολύ καλή κατάσταση και γενικά προσέχω ακόμα και τώρα τα βιβλία μου και ήταν σαν καινούρια).

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:46, 14-08-05:

Το "χωρίς οικογένεια" του Μαλό. Μου γύρναγε τα άντερα.

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 20:07, 16-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
Η Χιονατη και οι εφτα νανοι
Η Σταχτοπουτα
Η Χρυσομαλλουσα
Η πενταμορφη και το τερας
Ο μαγικος αυλος
Τα τρια γουρουνακια
Κλασικα παραμυθια για ολα τα παιδια....
[Αντερσεν-αρχηγοπουλο]

Πολυ τρυφερο θεματακι...
Πράγματι όλα αυτά τα παραμυθάκια ήταν πολύ όμορφα και εγώ τα διάβαζα συνέχεια.Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η μικρή σειρήνα γιατί είχε κακό τέλος...

Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 22:40, 20-08-05:

κανενα δεν μου αρεσουν!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 23:40, 20-08-05:

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται! Κι εγώ για τη Ματίλντα θα έλεγα!

Πάντως από τα κλασικά παραμύθια μου άρεσε περισσότερο ο Παπουτσωμένος Γάτος, γιατί είχε ωραίο ηθικό δίδαγμα: Με την πονηριά και την απάτη άμα εκμεταλλευτείς αρκετούς ηλίθιους γίνεσαι και βασιλιάς!

...γιατί με κοιτάτε έτσι βρε παιδιά;

Παράθεση

agent_provocateur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη agent_provocateur
Ο agent_provocateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O agent_provocateur έγραψε στις 00:50, 11-09-05:

τα παραμυθα ειναι για κοριτσα μονο τα αγορια μπορει να τα κανει ντιντιδες

ετσι ελεγε η μακαριτισα η γιαγια μου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:59, 16-09-05:

Ο μικρος πριγκιπας..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:19, 16-09-05:

το παραμύθι της ζωής μου το λατρεύω

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:32, 16-09-05:

Εμένα το αγαπημένο μου παραμύθι είναι αυτό που λέει ότι μπορεί μια οικογένεια να ζήσει με ένα μισθό

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:08, 16-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Εμένα το αγαπημένο μου παραμύθι είναι αυτό που λέει ότι μπορεί μια οικογένεια να ζήσει με ένα μισθό

Γιάννη είσαι off topic...
αυτό δεν είναι παραμύθι!!! αυτό είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ!!!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:34, 16-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Γιάννη είσαι off topic...
αυτό δεν είναι παραμύθι!!! αυτό είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ!!!

Παράθεση

sunwing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunwing
H sunwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H sunwing έγραψε στις 22:03, 17-10-05:

Ο εγωιστής γίγαντας του Όσκαρ Ουάιλντ γιατί μας βάζει στη διαδικασία να σκεφτούμε πόσο μας γαλανεύει και ομορφαίνει τη ζωή μας η αγάπη..

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 22:07, 17-10-05:

Ο μικρός πρίγκηπας

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 13:06, 18-10-05:

Το αγαπημένο μου παραμύθι ήταν ο κακός ο λύκος και η κοκκινοσκουφίτσα!!!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:58, 18-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από sunwing
Ο εγωιστής γίγαντας του Όσκαρ Ουάιλντ γιατί μας βάζει στη διαδικασία να σκεφτούμε πόσο μας γαλανεύει και ομορφαίνει τη ζωή μας η αγάπη..
Απο τα πιο τρυφερά παραμύθια

Παράθεση

sunwing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunwing
H sunwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H sunwing έγραψε στις 16:37, 18-10-05:

Ο μικρός πρίγκιπας ανήκει στη λίστα των πολύ γλυκών παραμυθιών!! Χαίρομαι για τις επιλογές σας!!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 15:13, 13-04-06:

το δικό μου αγαπημένο παραμύθι δεν είναι τόσο γνωστό,αλλά μου το'λεγε η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρή για να κοιμηθώ και μίλαγε για ένα παιδάκι,τον Τάκη κι ένα πολύτιμο μάθημα που πήρε τελικά για την ζωή του..δεν ξέρω αν όντως υπάρχει αυτό το παραμύθι ή απλά κάπου το'χε ακούσει κι η γιαγιά μου και μου το΄λεγε,πάντως,εγώ το λέω "Ο Τάκης"..(πολύ εμπνευσμένο,το ξέρω..! )Τώρα,από τα γνωστά παραμύθια,δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα σε σχέση με τα υπόλοιπα,γιατί πάντα μου άρεσαν πάρα πολύ εξίσου και τα λάτρευα (+ακόμα τα λατρεύω ) όλα..!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 15:59, 13-04-06:

Ο μικρός πρίγκηπας και από εμένα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:51, 13-04-06:

Μου αρεσε η σταχτοπουτα..
Και τα τρια γουρουνακια (αυτο το ειχα συνδιασει κιολας με εμενα και τις γουρουνες τις αδερφες μου.)

Αν με ρωτησεις τωρα, τα σιχαινομαι και απορω πως καθομουνα και διαβαζα αυτες τις αηδειες!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:16, 26-04-06:

Ένα από τα πιο αγαπημένα μου παραμύθια, μου το είπε όταν ήμουν μικρή η μοντέρνα "γιαγιά" όλων μας, ...η τηλεόραση...

Τώρα που μεγάλωσα έχω τη χαρά να το μοιράζομαι με την κόρη μου, κάποια βράδια που ξαπλώνω μαζί της και διαβάζουμε.

Ο Ευτυχισμένος Πρίγκιπας του Oscar Wilde

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-12-07 στις 10:28. Αιτία: Προσθήκη Link με το Ελληνικό Κείμενο
Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 23:23, 26-04-06:

Ο μικρός Νικόλας του Ρενέ Γκοσίνι... Άπαιχτα τα βιβλία του και τα σκίτσα του Ζαν Ζακ Σαντιέ είναι όλα τα λεφτά... Κατάλληλα για παιδιά όλων των ηλικιών.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:26, 26-04-06:

μμμμμμμμμμμμμμ εχουν περασει πολλα χρονια δεν θυμαμαι το μονο που θυμαμαι ειναι οι ιστοριες που μου ελεγε ο παπποθς μου για τα καραβια κ τα λιμανια που επιαναν

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 00:48, 27-04-06:

To κοριτσάκι με τα σπίρτα ....

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 16:11, 27-04-06:

Λάτρευα τους μύθους του Αισώπου!

Μετράει;;;;;

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 19:36, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
To κοριτσάκι με τα σπίρτα ....
Ενα απο τα λιγα με "ασχημο" τελος...

Μηπως ξερετε πως λεγετε εκεινο το παραμυθι που ενας με τον αυλο του εκλεψε τα παιδια της πολης τους ως αντιποινο που δεν τον πληρωσανε που εδιωξε με τον αυλο του τα ποντικια??

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:40, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Ενα απο τα λιγα με "ασχημο" τελος...

Μηπως ξερετε πως λεγετε εκεινο το παραμυθι που ενας με τον αυλο του εκλεψε τα παιδια της πολης τους ως αντιποινο που δεν τον πληρωσανε που εδιωξε με τον αυλο του τα ποντικια??
Ο μαγικός αυλός πρέπει να λέγεται....

"Άσχημο" τέλος αλλά από τα πιο αληθινά Άλλωστε κρατούσα ότι βρέθηκε στην αγαπημένη της αγκαλιά....

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 19:45, 29-04-06:

Ο μαγικός αυλός πρέπει να λέγεται....
Thnx
"Άσχημο" τέλος αλλά από τα πιο αληθινά Άλλωστε κρατούσα ότι βρέθηκε στην αγαπημένη της αγκαλιά....
Σνιφ

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 03:10, 15-06-06:

Το αγαπημένο μου παραμύθι ήταν ένα που είχε δημιουργήσει ο μπαμπάς μου για μένα με μια γοργόνα που είχε το όνομα μου!
Από τα γνωστά πραμύθια μου άρεσε πολύ η κοκκινοσκουφίτσα γιατί το φανταζόμουν κατα την διάρκεια που μου το έλεγε η γιαγιά μου και είχα δημιουργήσει τις δικές μου εικόνες!!!!
Τώρα που μεγάλωσα, ένα παραμύθι που είδα και μου άρεσε πολύ πολύ και έγινε το αγαπημένο μου, είναι η νεκρή νύφη του Τιμ Μπαρτον!!!!

Παράθεση

ALR (Thanasis P.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ALR
Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O ALR Happy Vacations everyone! έγραψε στις 02:45, 18-06-06:

Για όσους ενδιαφέρονται : Να διαβάσετε όπως & δήποτε τα 12 διαλεχτά παραμύθια του Βάρναλη. Είναι οι καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει ποτέ!

Παράθεση

Lorenna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lorenna
H Lorenna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Lorenna έγραψε στις 13:30, 18-07-06:

Παιδια εγω ψηφίζω Oscar Wilde. Οχι ακριβως παραμυθια αλλα....

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη scar.lett
H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε στις 13:37, 20-12-06:

συμφωνώ. διαβάστε του Oscar Wilde το "ο κήπος με τις ροδιές"

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:12, 06-02-07:

Μια ιστορία πάντα επίκαιρη:

Μια φορά κι έναν καιρό ζούσε ένας καλός πατέρας με τις δύο κόρες του που υπεραγαπούσε εξίσου.
Μεγάλωσαν γρήγορα με τη σωστή καθοδηγησή του και όταν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, η μια διάλεξε ένα γεωργό και η άλλη έναν αγγειοπλάστη.

Πέρασαν μήνες, πέρασαν χρόνια και ο καλός πατέρας αποφάσισε να πάει να επισκεφτεί τις κόρες τους στα νοικοκυριά τους.

Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει, φτάνει στο σπίτι της γυναίκας του Γεωργού.
-Πως είναι κόρη μου η ζωή σου; Είσαι ευτυχισμένη;
-Απ' όλα τα καλά έχω πατέρα και ο άντρας μου με αγαπά. Το μόνο που θα 'θελα είναι να ρίξει μια βροχή να ποτίσει τα χωράφια που έχουμε φυτέψει τους σπόρους και περιμένουμε να μεγαλώσουν τα σπαρτά. Αν μ'αγαπάς πατέρα, βροχή να εύχεσαι για μένα!

Ο πατέρας έφυγε χαρούμενος και στο μυαλό του είχε μονάχα μια ευχή: Να βρέξει για το καλό της κόρης του και του γαμπρού του.

Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει, φτάνει στο σπίτι της γυναίκας του Αγγειοπλάστη.
-Πως είναι κόρη μου η ζωή σου; Είσαι ευτυχισμένη;
-Απ' όλα τα καλά έχω πατέρα και ο άντρας μου με αγαπά. Το μόνο που θα 'θελα είναι να έχει καλοκαιρία τις επόμενες μέρες γιατί έχουμε πλάσει ένα σωρό αγγεία και περιμένουμε να στεγνώσουν για να τα μοσχοπουλήσουμε. Αν μ'αγαπάς πατέρα, ήλιο να εύχεσαι για μένα!

Και τώρα;
Τι να ευχηθεί ο δύστυχος πατέρας...

Τα ηθικά διδάγματα της ιστορίας δικά σας!

ΥΓ. Νομίζω πως η ιστορία είναι το Αισώπου αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Όποιος ξέρει ας πει, για να αποδώσουμε τιμές εκεί που τους πρέπουν!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:20, 07-02-07:

Ναι είναι.

Παράθεση

Cristina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cristina
H Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H Cristina έγραψε στις 05:20, 11-02-07:

Το κοριτσάκι με τα σπίρτα...
Η μικρή γοργόνα...

Τα κλασικά, Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Χάνσελ και Γκρέτελ, Κοντορεβυθούλης, κλπ, τα διάβαζα συχνά σαν παιδάκι, αλλά την καρδιά μου την είχαν κλέψει τα δύο παραπάνω...
Γενικά, ό,τι δεν είχε ευχάριστο τέλος και με έκανε να κλαίω και να προβληματίζομαι, ήταν το καλύτερό μου...

Από παιδική λογοτεχνία, παρ' ότι σπάνια διάβαζα παιδικά διηγήματα, «Ο Πρίγκιπας και Ο Φτωχός» του Mark Twain με συγκινούσε πάρα πολύ και το είχα διαβάσει 2-3 φορές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 11:26, 12-02-07:

Θυμάμαι πως είχα ένα βιβλίο με τον Παραμυθά... το οποίο βιβλίο δεν το αποχωριζόμουν ποτέ και συνέχεια το διάβαζα...Νομίζω αυτό ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο!
Αν θέλετε να δείτε ποιον εννοώ, πατήστε εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Cristina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cristina
H Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H Cristina έγραψε στις 14:29, 12-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από AstRoPeLeKi
Θυμάμαι πως είχα ένα βιβλίο με τον Παραμυθά... το οποίο βιβλίο δεν το αποχωριζόμουν ποτέ και συνέχεια το διάβαζα...Νομίζω αυτό ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο!
Αν θέλετε να δείτε ποιον εννοώ, πατήστε εδώ
Χριστέ μου... Πού το ξετρύπωσες αυτό; Είναι και καινούριο...
Θα βάλω τα κλάματα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:33, 12-02-07:

Astropeleki ευχαριστούμε!!!

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 17:51, 12-02-07:

Να είστε καλά παιδιά!!!!
Και μένα μου ήρθε ξαφνικά φλασιά όταν είδα το συγκεκριμένο thread και αμέσως θυμήθηκα τον ΠΑΡΑΜΥΘΑ!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:34, 10-03-07:

Το γαϊτανάκι της Ζωρζ Σαρή

Μια φορά, δεν πάει καιρός, ζούσε σʼ ένα μικρό χωριό, κάπου εδώ κοντά, ένας άνθρωπος πολύ σοφός και πολύ γέρος. Η πλάτη του ήταν σκυφτή, τόσο σκυφτή, που η άσπρη του γενειάδα άγγιζε τη γη. Είχε διαβάσει τα βιβλία όλου του κόσμου και είχε μάθει τις γλώσσες όλων των ανθρώπων. Ζούσε απόμερα, σʼ ένα μικρό σπιτάκι, ολομόναχος. Στον κήπο του φύτρωναν κι άνθιζαν όλων των λογιών τα λουλούδια: τριαντάφυλλα, τουλίπες, μαργαρίτες, κυκλάμινα, ζουμπούλια κι όμορφα κατακόκκινα γαρίφαλα.
Οι συχωριανοί του πολύ τον αγαπούσαν κι όλοι τον φώναζαν: ο κυρ Νικόλας ο Γαρίφαλος. Κάποιο δειλινό, όταν ο ήλιος καλησπέριζε τη νύχτα που σκαρφάλωνε πίσω από το βουνό, τρία κοριτσάκια πέρασαν μπροστά από τον κήπο του κυρ Νικόλα, τραγουδώντας τούτο το όμορφο τραγούδι:

Αν όλα τα παιδιά της γης
πιάναν γερά τα χέρια
κορίτσια αγόρια στη σειρά
και στήνανε χορό
ο κύκλος θα γινότανε
πολύ πολύ μεγάλος
κι ολόκληρη τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ.

Ο γερο-σοφός, κείνη την ώρα, πότιζε τα λουλούδια του. Σήκωσε το κεφάλι και χαμογέλασε στα παιδιά. Το γέρικο ρυτιδιασμένο χέρι του τους έγνεψε φιλικά.
– Καλησπέρα, κυρ Νικόλα, του φώναξαν τα κοριτσάκια, και χάθηκαν στη στροφή του δρόμου.
Όταν τέλειωσε το πότισμα, ο κυρ Νικόλας μπήκε στο σπίτι του και κάθισε στο γραφείο του. Μια στοίβα χοντρά βιβλία τον περίμενε. Έπρεπε να τα διαβάσει… Τι παράξενο όμως, εκείνο το βράδυ, όσο κι αν πάσχιζε να συγκεντρωθεί, δεν τα κατάφερνε. Ο λογισμός του έτρεχε αλλού: στα τρία κοριτσάκια, στο τραγούδι τους.
Χρόνια τώρα ζούσε ευτυχισμένος με τα βιβλία του, τα λουλούδια του, ολομόναχος, και ξάφνου η μοναξιά τού φάνηκε αβάσταχτη. Κατάλαβε πως η ζωή του έφτανε στο τέρμα της, νοστάλγησε τα νιάτα του.
Ήταν πολύ λυπημένος εκείνο το βράδυ ο καλός κυρ Νικόλας. Κουνούσε το χιονισμένο του κεφάλι και μιλούσε δυνατά: «Είμαι μόνος, κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει, κανέναν δεν μπορώ να βοηθήσω με τις χίλιες γνώσεις μου. Είμαι άχρηστος. Ας ήμουν τουλάχιστο νέος, ας είχα τη δύναμη να ξανάρχιζα τη ζωή μου, θα μπορούσα…»
Μονομιάς το πρόσωπο του κυρ Νικόλα φωτίστηκε. Σηκώθηκε από την πολυθρόνα κι άρχισε να χώνει βιαστικά κι ανάκατα μέσα σε μια βαλίτσα τα πράματά του. Λίγα ρούχα, το χτένι του, το σαπούνι, ένα ζευγάρι μάλλινες κάλτσες, τις παντόφλες του…
Την άλλη μέρα το πρωί, οι χωριανές, ανοίγοντας τα παραθυρόφυλλά τους, είδανε ξαφνιασμένες τον κυρ Νικόλα, που ποτέ δεν είχε βγει τόσο νωρίς, να κατευθύνεται προς το σταθμό του τρένου.
«Πού να πηγαίνει ο γερο-Γαρίφαλός μας;» αναρωτήθηκαν.
Ο σταθμάρχης τον χαιρέτησε με σεβασμό και τον βοήθησε νʼ ανέβει στο βαγόνι. Ακούστηκε ένα σφύριγμα, η ατμομηχανή ξεφύσηξε δυνατά, κι οι τεράστιες ρόδες άρχισαν να κυλάνε πάνω στις σιδερένιες ράγες. Ώρες πολλές, τσαφ-τσουφ-τσαφ-τσουφ, και το τρένο έφτασε στη μεγάλη πόλη με τους πολλούς ανθρώπους και τα πολλά αυτοκίνητα. Ο γερο-σοφός σάστισε, ζαλίστηκε από τη φασαρία και την κίνηση, αλλά δεν κοντοστάθηκε. Τράβηξε κατευθείαν για το σπίτι του ξακουσμένου γιατρού Ξανανιώνη. Καθόταν στο γραφείο του, φορώντας την κάτασπρη μπλούζα του. Ήτανε νέος και όμορφος.
– Γιατρέ, του είπε αμέσως ο κυρ Νικόλας, δεν είμαι άρρωστος. Είμαι γέρος, πολύ γέρος. Έρχομαι σε σας για να μου δώσετε τα χάπια «Νεοζίλ», που δίνουν ξανά νιάτα και δύναμη. Θέλω να εξαφανιστούν οι ρυτίδες μου, θέλω το κορμί μου να γίνει εικοσάχρονο.
Ο γιατρός έσμιξε τα φρύδια.
– Αυτά τα χάπια είναι σπάνια και κοστίζουν ακριβά. Έχετε τόσα πολλά χρήματα για να τʼ αγοράσετε;
– Γιατρέ μου, είμαι απένταρος, κι όμως τα θέλω. Θα σας εξηγήσω αμέσως γιατί τα θέλω. Χτες το βράδυ, έτσι ξαφνικά, μια θαυμαστή Ιδέα γεννήθηκε στο μυαλό μου. Η Γη μας είναι στρογγυλή με 40.000 χιλιόμετρα περιφέρεια. Κάπου τρία δισεκατομμύρια άνθρωποι την κατοικούν. Έκανα ένα μικρό, απλό υπολογισμό: Αν όλοι οι νέοι όλου του κόσμου, αγόρια και κορίτσια, δώσουν τα χέρια μιαν ορισμένη μέρα, σε μιαν ορισμένη στιγμή, μπορούν να φτιάξουν ένα γαϊτανάκι γύρω από τη Γη, κι όλοι μαζί, αγαπημένοι, να τραγουδήσουν και να χορέψουν. Πρέπει να γίνω νέος και δυνατός. Θα κάνω το γύρο του κόσμου και θα μιλήσω σʼ όλους για την Ιδέα μου και είμαι σίγουρος πως θα την καταλάβουν και θα τη δεχτούν.
Ο γιατρός άκουσε προσεχτικά το γερο-Νικόλα, ύστερα σηκώθηκε, άνοιξε μια μεγάλη ντουλάπα γεμάτη γιατρικά κι έβγαλε ένα μικρό κουτί.
– Ορίστε, του είπε, σας χαρίζω τα «Νεοζίλ». Η Ιδέα σας μου αρέσει. Πάει τόσος καιρός που δεν τραγούδησα, δε χόρεψα. Πολλοί οι άρρωστοι, πολλές οι έγνοιες. Την ημέρα που θα γίνει το γαϊτανάκι, ειδοποιήστε με, θα ʼθελα κι εγώ να μπω μες στο χορό.
Ο κυρ Νικόλας, κρατώντας σφιχτά το πολύτιμο κουτί, ευχαρίστησε τον καλό γιατρό και βγήκε στους δρόμους της πολύβουης πόλης. Ένιωθε χαρούμενος και του φαινόταν πως όλοι οι περαστικοί τού χαμογελούσαν καλοκάγαθα, λες και μάντευαν τις φωτεινές σκέψεις του.
Μπήκε σʼ ένα ξενοδοχείο, ζήτησε να του δώσουν ένα δωμάτιο και, πριν ξαπλώσει, κατάπιε τρία χάπια, πίνοντας ένα μεγάλο ποτήρι νερό, κι αποκοιμήθηκε…
Την άλλη μέρα ξύπνησε από τα χαράματα. Ένιωσε καλοδιάθετος, θέλησε να χαϊδέψει τα γένια του. Το χέρι του όμως άγγιξε ένα δροσερό μάγουλο.
Πήδηξε μεμιάς από το κρεβάτι και κοιτάχτηκε στον καθρέφτη. Τι μεταμόρφωση! Ήταν νέος κι όμορφος. Του ήρθε να φωνάξει από χαρά.
Σήκωσε με το χέρι μια καρέκλα, πήδηξε πάνω στο τραπέζι, σβέλτα ξανακατέβηκε, έδωσε μερικές μπουνιές στον αέρα. Ήταν νέος και δυνατός, τι τον ένοιαζαν τα εκατό του χρόνια!

[ Ο κυρ Νικόλας ταξίδεψε σε πολλά μέρη και αντάμωσε ανθρώπους από όλες τις φυλές της γης. Οι πιο πολλοί τον δέχτηκαν με χαρά και υποσχέθηκαν να πάρουν μέρος στο χορό σα θά ʼρθει η ώρα. Βρήκε όμως και σκληρούς ανθρώπους, που του φέρθηκαν άσχημα. Ένας μάλιστα κακός αρχηγός μιας μεγάλης χώρας τον έκλεισε δεκαπέντε μέρες στη φυλακή, γιατί τον νόμισε επικίνδυνο για την ησυχία της χώρας του. ]

Όταν βγήκε ο κυρ Νικόλας από τη φυλακή, βιάστηκε να κερδίσει το χαμένο καιρό. Δούλεψε σκληρά για να βγάλει τα χρήματα που χρειάζονταν για όλα τα τηλεγραφήματα που έστειλε σε όλον τον κόσμο για να αναγγείλει τη μέρα και την ώρα που θα γινόταν το γαϊτανάκι.
Παντού έστειλε μηνύματα, στις άκριες της σφαίρας.
«Θα χορέψουμε και θα τραγουδήσουμε όλοι μαζί, στοπ. Την πρώτη μέρα της Άνοιξης, στοπ. Δώστε τα χέρια, στοπ.»
Δεν ξέχασε κανέναν, ούτε κι αυτούς που του είχαν πετάξει πέτρες. Ποιος ξέρει, ίσως την τελευταία στιγμή να μετάνιωναν και νά ʼδιναν κι αυτοί το χέρι.
Επιτέλους έφτασε η πρώτη μέρα της Άνοιξης! Η Γη στολισμένη την περίμενε. Τα λουλούδια είχανε ντυθεί με χίλια χρώματα και τα πουλιά τραγουδούσανε τα πιο όμορφα τραγούδια τους. Ο ουρανός ήταν ασυννέφιαστος κι ο ήλιος έλαμπε μʼ όλη τη δύναμή του, φωτίζοντας τις ομορφιές της πλάσης.
Με μια κίνηση, κορίτσια κι αγόρια απʼ όλες τις χώρες, απʼ όλες τις φυλές, δώσανε τα χέρια κι άρχισαν να χορεύουν τραγουδώντας:

Αν όλα τα παιδιά της γης
πιάναν γερά τα χέρια
και στήνανε χορό
ο κύκλος θα γινότανε
πολύ πολύ μεγάλος
κι ολόκληρη τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ.

Ο Νικόλας κοιτούσε με μάτια θαμπωμένα από τα δάκρυα. Χιλιάδες νέοι περνούσαν μπροστά του. Τους είχε συναντήσει στα ταξίδια του. Γαλανομάτηδες με ξανθά μαλλιά, μελαχρινοί με μαύρα μάτια, νέγροι με κάτασπρα δόντια, Κινεζούλες με τραβηγμένα μάτια, ερυθρόδερμοι με πολύχρωμα φτερά δίνανε τα χέρια σʼ αυτό το γαϊτανάκι που αγκάλιαζε τη Γη. Τους άκουγε να τραγουδάνε, να μιλάνε, να γελάνε και να φωνάζουν. Ο Γιόχαν έσφιγγε το χέρι του Γιάννη και έλεγε: «Πόσο κουτοί ήμασταν να μη μιλάμε ο ένας στον άλλον. Μοιάζεις του αδελφού μου». Ο Γιάννης έλεγε: «Δε θα είμαι πια μόνος τα βράδια του χειμώνα, θα κάνουμε παρέα και θα λέμε ιστορίες».
Οι φωνές των νέων ήταν τόσο δυνατές που γκρέμισαν τους τοίχους όλων των φυλακών και οι φυλακισμένοι ξεχύθηκαν λεύτεροι και πιάσαν το χορό και το τραγούδι με τους άλλους νέους της Γης.

Αν όλα τα παιδιά της γης
πιάναν γερά τα χέρια
και στήνανε χορό
ο κύκλος θα γινότανε
πολύ πολύ μεγάλος
κι ολόκληρη τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ.

Αν όλα τα παιδιά της γης
φωνάζαν τους μεγάλους
κι αφήναν τα γραφεία τους
και μπαίναν στο χορό
ο κύκλος θα γινότανε
ακόμα πιο μεγάλος
και δυο φορές τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ.

Θα ʼρχόνταν τότε τα πουλιά
θα ʼρχόνταν τα λουλούδια
θα ʼρχότανε κι η άνοιξη
να μπει μες στο χορό
κι ο κύκλος θα γινότανε
ακόμα πιο μεγάλος
και τρεις φορές τη Γη μας
θʼ αγκάλιαζε θαρρώ!

(από το βιβλίο: Aνθολόγιο για τα παιδιά του Δημοτικού, μέρος πρώτο, Oργανισμός Eκδόσεως Διδακτικών Bιβλίων, 1975) Το βρήκα εδώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fallen_Angel (twisted things)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fallen_Angel
H twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Fallen_Angel ...after dark i feel... έγραψε στις 11:34, 10-03-07:

Τα αγαπημένα μου παραμύθια ήταν ο Μικρός Πρίγκιπας.
Από παιδικά βιβλία είχα φάει κόλλημα με το Καπλάνι Της Βιτρίνας... Το ειχα διαβάσει 6 φορές!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 19-11-08 στις 21:36.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:11, 10-03-07:

Εκείνη την σειρά με τα παραμύθια που συνοδεύονταν απο κασέτες την αγόραζε κανείς;Άμπρα Κατάμπρα νομίζω λεγόταν.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 16:30, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Εκείνη την σειρά με τα παραμύθια που συνοδεύονταν απο κασέτες την αγόραζε κανείς;Άμπρα Κατάμπρα νομίζω λεγόταν.
και βέβαια..!!!

το λάτρευα,αλλά μερικά παραμύθια με τρόμαζαν..στην "Ωραία κοιμωμένη" για παράδειγμα,θυμάμαι ότι η φωνή της μάγισσας,με τρόμαζε απίστευτα πολύ και κάθε φορά έβαζα τα κλάμματα..

τώρα πλέον,ολόκληρη η σειρά,υπάρχει στο πι-σι μου..!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 16:48, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το γαϊτανάκι της Ζωρζ Σαρή

Που το θυμήθηκες!!!!!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 18:58, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
και βέβαια..!!!

το λάτρευα,αλλά μερικά παραμύθια με τρόμαζαν..στην "Ωραία κοιμωμένη" για παράδειγμα,θυμάμαι ότι η φωνή της μάγισσας,με τρόμαζε απίστευτα πολύ και κάθε φορά έβαζα τα κλάμματα..

τώρα πλέον,ολόκληρη η σειρά,υπάρχει στο πι-σι μου..!!
Και μένα με τρόμαζαν οι φωνές ορισμένων αλλά αυτό ταυτόχρονα ήταν και το πιο συναρπαστικό κομμάτι.
Πάντως όσο αφορά τα κλασσικά παραμύθια βλ.Χιονάτη,Σταχτοπούτα κλπ μια εποχή είχαμε αναλογιστεί με τον αδερφό μου πόσο "τρομαχτικά" μπορεί να φαίνονται στα μάτια ενός παιδιού και πως ο κύριος σκοπός τους(τότε) ήταν να κρατούν τα παιδιά συνετά, ας πούμε αν προσέξετε τα περισσότερα αναφέρουν το δάσος ως ένα απόκοσμο μέρος όπου συνέβαιναν όλα τα άσχημα.Αν αναλογιστούμε πως η γέννηση των παραμυθιών έγινε στην Γερμανία 3 αιώνες περίπου πριν, η ανάγκη να αποτρέπουν τα παιδιά απο το να κυκλοφορούν εκεί μόνα τους δικαιολογεί τον τρόπο που το παρουσίαζαν.Επίσης πιστεύαμε ότι η αρχική τους "μορφή" ήταν πολύ πιο τρομαχτική απο αυτή που έχει επικρατήσει σήμερα, ας πούμε για τους 7 νάνους είχαμε υποθέσει πως ο καθένας εκπροσωπεί ένα απο τα 7 αμαρτήματα.Δλδ ήταν πιο πολύ ιστορίες τρόμου παρά αφήγησης για να ψυχαγωγήσουν το παιδί.Βέβαια όλα αυτά ήταν μόνο δικά μας αυθαίρετα συμπεράσματα και δεν έχω πηγές για να τα στηρίξω(αν κάποιος ξέρει και θέλει να παραθέσει είναι ευπρόσδεκτος)
Το μόνο που είχα βρει σχετικά με την διάδοση των παραμυθιών
http://oistros-reportaz1.blogspot.co...g-post_08.html
Αν δεν σας κάνει κόπο διαβάστε το, μια σελίδα είναι όλη κι όλη κι έχει ενδιαφέρον.

Παράθεση

wagneriandandy (Λευτέρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wagneriandandy
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 14:47, 13-03-07:

Η αλικη στη χωρα των θαυματων!
Δν εχω διαβασει παραμυθι πιο σκοτεινο που να συνδυαζει τη φαντασια με την ψυχεδελια..
Απλα τελειο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους