Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,816 μέλη και 2,410,287 μηνύματα σε 75,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 203 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανθολογία Παραμυθιών

sunwing

Νεοφερμένος

H sunwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H sunwing έγραψε: στις 16:37, 18-10-05:

Ο μικρός πρίγκιπας ανήκει στη λίστα των πολύ γλυκών παραμυθιών!! Χαίρομαι για τις επιλογές σας!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 462 μηνύματα.

H burbuja έγραψε: στις 15:13, 13-04-06:

το δικό μου αγαπημένο παραμύθι δεν είναι τόσο γνωστό,αλλά μου το'λεγε η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρή για να κοιμηθώ και μίλαγε για ένα παιδάκι,τον Τάκη κι ένα πολύτιμο μάθημα που πήρε τελικά για την ζωή του..δεν ξέρω αν όντως υπάρχει αυτό το παραμύθι ή απλά κάπου το'χε ακούσει κι η γιαγιά μου και μου το΄λεγε,πάντως,εγώ το λέω "Ο Τάκης"..(πολύ εμπνευσμένο,το ξέρω..! )Τώρα,από τα γνωστά παραμύθια,δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα σε σχέση με τα υπόλοιπα,γιατί πάντα μου άρεσαν πάρα πολύ εξίσου και τα λάτρευα (+ακόμα τα λατρεύω ) όλα..!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 15:59, 13-04-06:

Ο μικρός πρίγκηπας και από εμένα
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 17:51, 13-04-06:

Μου αρεσε η σταχτοπουτα..
Και τα τρια γουρουνακια (αυτο το ειχα συνδιασει κιολας με εμενα και τις γουρουνες τις αδερφες μου.)

Αν με ρωτησεις τωρα, τα σιχαινομαι και απορω πως καθομουνα και διαβαζα αυτες τις αηδειες!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,043 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 23:16, 26-04-06:

Ένα από τα πιο αγαπημένα μου παραμύθια, μου το είπε όταν ήμουν μικρή η μοντέρνα "γιαγιά" όλων μας, ...η τηλεόραση...

Τώρα που μεγάλωσα έχω τη χαρά να το μοιράζομαι με την κόρη μου, κάποια βράδια που ξαπλώνω μαζί της και διαβάζουμε.

Ο Ευτυχισμένος Πρίγκιπας του Oscar Wilde
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-12-07 στις 10:28. Αιτία: Προσθήκη Link με το Ελληνικό Κείμενο
Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε: στις 23:23, 26-04-06:

Ο μικρός Νικόλας του Ρενέ Γκοσίνι... Άπαιχτα τα βιβλία του και τα σκίτσα του Ζαν Ζακ Σαντιέ είναι όλα τα λεφτά... Κατάλληλα για παιδιά όλων των ηλικιών.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε: στις 23:26, 26-04-06:

μμμμμμμμμμμμμμ εχουν περασει πολλα χρονια δεν θυμαμαι το μονο που θυμαμαι ειναι οι ιστοριες που μου ελεγε ο παπποθς μου για τα καραβια κ τα λιμανια που επιαναν
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 00:48, 27-04-06:

To κοριτσάκι με τα σπίρτα ....
Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε: στις 16:11, 27-04-06:

Λάτρευα τους μύθους του Αισώπου!

Μετράει;;;;;
Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε: στις 19:36, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
To κοριτσάκι με τα σπίρτα ....
Ενα απο τα λιγα με "ασχημο" τελος...

Μηπως ξερετε πως λεγετε εκεινο το παραμυθι που ενας με τον αυλο του εκλεψε τα παιδια της πολης τους ως αντιποινο που δεν τον πληρωσανε που εδιωξε με τον αυλο του τα ποντικια??
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 19:40, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Ενα απο τα λιγα με "ασχημο" τελος...

Μηπως ξερετε πως λεγετε εκεινο το παραμυθι που ενας με τον αυλο του εκλεψε τα παιδια της πολης τους ως αντιποινο που δεν τον πληρωσανε που εδιωξε με τον αυλο του τα ποντικια??
Ο μαγικός αυλός πρέπει να λέγεται....

"Άσχημο" τέλος αλλά από τα πιο αληθινά Άλλωστε κρατούσα ότι βρέθηκε στην αγαπημένη της αγκαλιά....
Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε: στις 19:45, 29-04-06:

Ο μαγικός αυλός πρέπει να λέγεται....
Thnx
"Άσχημο" τέλος αλλά από τα πιο αληθινά Άλλωστε κρατούσα ότι βρέθηκε στην αγαπημένη της αγκαλιά....
Σνιφ
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε: στις 03:10, 15-06-06:

Το αγαπημένο μου παραμύθι ήταν ένα που είχε δημιουργήσει ο μπαμπάς μου για μένα με μια γοργόνα που είχε το όνομα μου!
Από τα γνωστά πραμύθια μου άρεσε πολύ η κοκκινοσκουφίτσα γιατί το φανταζόμουν κατα την διάρκεια που μου το έλεγε η γιαγιά μου και είχα δημιουργήσει τις δικές μου εικόνες!!!!
Τώρα που μεγάλωσα, ένα παραμύθι που είδα και μου άρεσε πολύ πολύ και έγινε το αγαπημένο μου, είναι η νεκρή νύφη του Τιμ Μπαρτον!!!!
Παράθεση

ALR (Thanasis P.)

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O ALR Happy Vacations everyone! έγραψε: στις 02:45, 18-06-06:

Για όσους ενδιαφέρονται : Να διαβάσετε όπως & δήποτε τα 12 διαλεχτά παραμύθια του Βάρναλη. Είναι οι καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει ποτέ!
Παράθεση

Lorenna

Νεοφερμένος

H Lorenna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Lorenna έγραψε: στις 13:30, 18-07-06:

Παιδια εγω ψηφίζω Oscar Wilde. Οχι ακριβως παραμυθια αλλα....
Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε: στις 13:37, 20-12-06:

συμφωνώ. διαβάστε του Oscar Wilde το "ο κήπος με τις ροδιές"
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,043 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 00:12, 06-02-07:

Μια ιστορία πάντα επίκαιρη:

Μια φορά κι έναν καιρό ζούσε ένας καλός πατέρας με τις δύο κόρες του που υπεραγαπούσε εξίσου.
Μεγάλωσαν γρήγορα με τη σωστή καθοδηγησή του και όταν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, η μια διάλεξε ένα γεωργό και η άλλη έναν αγγειοπλάστη.

Πέρασαν μήνες, πέρασαν χρόνια και ο καλός πατέρας αποφάσισε να πάει να επισκεφτεί τις κόρες τους στα νοικοκυριά τους.

Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει, φτάνει στο σπίτι της γυναίκας του Γεωργού.
-Πως είναι κόρη μου η ζωή σου; Είσαι ευτυχισμένη;
-Απ' όλα τα καλά έχω πατέρα και ο άντρας μου με αγαπά. Το μόνο που θα 'θελα είναι να ρίξει μια βροχή να ποτίσει τα χωράφια που έχουμε φυτέψει τους σπόρους και περιμένουμε να μεγαλώσουν τα σπαρτά. Αν μ'αγαπάς πατέρα, βροχή να εύχεσαι για μένα!

Ο πατέρας έφυγε χαρούμενος και στο μυαλό του είχε μονάχα μια ευχή: Να βρέξει για το καλό της κόρης του και του γαμπρού του.

Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει, φτάνει στο σπίτι της γυναίκας του Αγγειοπλάστη.
-Πως είναι κόρη μου η ζωή σου; Είσαι ευτυχισμένη;
-Απ' όλα τα καλά έχω πατέρα και ο άντρας μου με αγαπά. Το μόνο που θα 'θελα είναι να έχει καλοκαιρία τις επόμενες μέρες γιατί έχουμε πλάσει ένα σωρό αγγεία και περιμένουμε να στεγνώσουν για να τα μοσχοπουλήσουμε. Αν μ'αγαπάς πατέρα, ήλιο να εύχεσαι για μένα!

Και τώρα;
Τι να ευχηθεί ο δύστυχος πατέρας...

Τα ηθικά διδάγματα της ιστορίας δικά σας!

ΥΓ. Νομίζω πως η ιστορία είναι το Αισώπου αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Όποιος ξέρει ας πει, για να αποδώσουμε τιμές εκεί που τους πρέπουν!
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 12:20, 07-02-07:

Ναι είναι.
Παράθεση

Cristina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H Cristina έγραψε: στις 05:20, 11-02-07:

Το κοριτσάκι με τα σπίρτα...
Η μικρή γοργόνα...

Τα κλασικά, Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Χάνσελ και Γκρέτελ, Κοντορεβυθούλης, κλπ, τα διάβαζα συχνά σαν παιδάκι, αλλά την καρδιά μου την είχαν κλέψει τα δύο παραπάνω...
Γενικά, ό,τι δεν είχε ευχάριστο τέλος και με έκανε να κλαίω και να προβληματίζομαι, ήταν το καλύτερό μου...

Από παιδική λογοτεχνία, παρ' ότι σπάνια διάβαζα παιδικά διηγήματα, «Ο Πρίγκιπας και Ο Φτωχός» του Mark Twain με συγκινούσε πάρα πολύ και το είχα διαβάσει 2-3 φορές.
Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε: στις 11:26, 12-02-07:

Θυμάμαι πως είχα ένα βιβλίο με τον Παραμυθά... το οποίο βιβλίο δεν το αποχωριζόμουν ποτέ και συνέχεια το διάβαζα...Νομίζω αυτό ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο!
Αν θέλετε να δείτε ποιον εννοώ, πατήστε εδώ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους