Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,979 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μάνος Χατζιδάκις

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 15:36, 14-06-13:

Νομίζω ὅτι ἡ Ἀλίκη Βουγιουκλάκη στὶς ταινίες της ἔχει πει κάποια ἀπὸ τὰ καλύτερα τραγούδια τοῦ Χατζιδάκι...

Ὁ γλάρος-Ἡ Ἀλίκη στὸ ναυτικὸ

Καροτσέρη-Χτυποκάρδια στὸ θρανίο

Μές σ' αὐτὴν τὴ βάρκα καὶ Θάλασσα πλατειὰ ἀπὸ τὴ Μανταλένα

Καὶ ἄλλα φυσικὰ ἔχει πεῖ, ἀλλὰ αὐτὰ τὰ τέσσερα εἶναι τὰ ἀγαπημένα μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 02:36, 15-06-13:

Από wikipedia.gr:
«Το 1961 του απονέμεται το βραβείο Όσκαρ για το τραγούδι Τα παιδιά του Πειραιά, από την ταινία του Ζυλ Ντασέν Ποτέ την Κυριακή, το οποίο συμπεριλαμβάνεται και στα δέκα εμπορικότερα τραγούδια του 20ού αιώνα. Ο ίδιος ο Χατζιδάκις, θεωρεί πως η ελαφρά μουσική του για τον κινηματογράφο, του προσδίδει μια «ανεπιθύμητη λαϊκότητα», την οποία δεν αποδέχεται και φθάνει στο σημείο να αποκηρύξει μεγάλο μέρος της.»

Θα συμφωνήσω με τη στάση του Χατζιδάκι, ωστόσο πρόκειται για ένα πολύ γνωστό τραγούδι του και νομίζω πρέπει να συμπεριληφθεί στη λίστα αυτή.

Στίχοι: Χατζιδάκις
Εκτέλεση: Μελίνα Μερκούρη (πρώτη)
------------------------------
Στίχοι: από το «Έργο με την κιμωλία» του Μπέρτολτ Μπρέχτ
Απόδοση στα Ελληνικά: Οδυσσέας Ελύτης
Εκτέλεση: Σπύρος Σακκάς (1η εκτέλεση: Γιώργος Μούτσιος)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exc : 15-06-13 στις 03:03.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 07:53, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νάγια Τ.
Βρε παιδιά ,ΧατζΙδακις όχι ΧατζΗδακις !
Α και επίσης αυτό το τέλειο που είχε πει όταν τον ρώτησαν γιατί γράφει το τελευταίο γράμμα πριν το σίγμα στο επίθετό του με γιώτα και όχι με ήττα ήταν επειδή το ήττα αισθανόταν ότι τον πάχαινε!!!!!! Πραγματικά
Το χαμόγελο της Τζοκόντα είναι το αγαπημένο μου του Χατζιδάκι.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 08:13, 15-06-13:

Κάποτε ρώτησαν τον Χατζηδάκι, τι έχει να πει για τις φήμες που λένε ότι είναι ομοφυλόφιλος και αυτός απάντησε:
<< Στην Ελλάδα οι μεγάλοι μουσουγοί είναι ή κομμουνιστές ή ομοφυλόφιλοι. Εγώ όπως γνωγίζετε κομμουνιστής δεν υπήγξα ποτέ μου >>.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 09:16, 15-06-13:

Εγώ όπως γνωγίζετε κομμουνιστής δεν υπήγξα ποτέ μου
Κοροϊδεύεις το πρόβλημα άρθρωσής του, γατάκι;

Πάντως ναι, παρά το ότι υπήρξε αντάρτης στην ΕΠΟΝ, δεν υπήρξε ποτέ, ούτε κομμουνιστής, ούτε αριστερός. Αντίθετα ήταν βαθύτατα καραμανλικός.
Και αν θέλετε, αυτό φαίνεται και από μία ελαφρότητα που είχαν τα τραγούδια του στον κινηματογράφο επί Χούντας. Δηλαδή, πώς να το κάνουμε, δεν γίνεται να έχεις Χούντα και εσύ να γράφεις και να μελοποιείς τραγούδι «μέσα σε αυτή τη βάρκα είμαι μοναχή». Αν και βέβαια, όπως είπα και πριν, τα αποκήρυξε αργότερα, αλλά μάλλον για άλλους λόγους.

Τέλος πάντων.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 09:28, 15-06-13:

Άμα είσαι ΜΕΓΑΣ όπως ο Χατζηδάκις, πολλά σου συγχωρούνται. Και ο Θεοδωράκης από μαλακίες μας έχει μπουχτίσει, αλλά δεν παύει να είναι και αυτός ΜΕΓΑΣ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 12:04, 15-06-13:

Ακούστε

Και όποιος έχει πληροφορίες για τον Γιάννη το φονιά, παρακαλώ να τις παραθέσει γιατί θα σκάσω.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 12:12, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Ακούστε

Και όποιος έχει πληροφορίες για τον Γιάννη το φονιά, παρακαλώ να τις παραθέσει γιατί θα σκάσω.
Δες εδώ: http://www.noizy.gr/index.php?option...-45&Itemid=935

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 12:19, 15-06-13:

Θυμάμαι είχα διαβάσει οτι τον ρωτούσαν φίλοι του:
- Ρε Μανο πώς γίνεται να ψηφίζεις δεξιά ?
Κι αυτος απαντούσε οτι μπορεί να εχει πολλα στραβά,αλλα τουλάχιστον μου επιτρέπει να τη βρίζω!

Τελος παντων,νομιζω οτι αυτοί οι άνθρωποι δε χωράνε κάτω απο κομματικές-πολιτικές ταμπέλες κτλ !
Ειναι τεράστιοι για το ταλέντο τους και την απίστευτη κληρονομιά που μας άφησαν !

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 13:05, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη

Κάποιοι το θεωρούν μια μυθοπλασία του Γκάτσου στα πλαίσια της ποιητικής αδείας.

Εκεί στο Μεσολόγγι κάποιο είναι πεπεισμένοι ότι τον ξέρανε το Γιάννη το φονιά, ότι ήταν κάποιος που στα δεκαπέντε του συνέλαβε την μητέρα του με έναν ξένο και τους σκότωσε και τους δύο . Βγήκε μετά απο χρόνια από την φυλακή είχε πιτσαρία , έκανε οικογένεια και σκοτώθηκε πριν δυο χρόνια σε τραγικό τροχαίο αυτός και ο γιός του.

Η Γαλάνη ήταν πεπεισμένη ότι ο Γκάτσος αναφέρεται σε ένα από τα πολλά δράματα του εμφυλίου.

Κάποιος έγραψε πως πρόκειται για ιστορία με φόνο τιμής για το Φροσί, που έκανε ο Γιάννης και η επιστροφή του μετά από χρόνια από την φυλακή . Που αν δεις καλύτερα τα λόγια ταιριάζει.

Εμένα όμως ο συγχωρεμένος ο Γιωργομέγγουλης (ένας θυμόσοφος "αγράμματος" άνθρωπος , επιστήθιος φίλος του Μάνου Λοϊζου) ένα βράδυ που δοκιμάζαμε το νέο γιοματάρι του, μου είπε ότι του πε ο Γκάτσος ότι , ο Γιάννης ό Φονιάς , ΔΕΝ ήταν φονιάς . Δεν σκότωσε ποτέ κανέναν . Ήταν, μου είπε , εκεί σε κάποιο χωριό της Αιτωλοακαρνανίας το 1950 περίπου, ένας Γιάννης αρραβωνιασμένος με το Φροσί , όταν ο μεγάλος του αδερφός , πατέρας τεσσάρων μικρών παιδιών , σκότωσε για λόγους τιμής έναν συγχωριανό του. ... και ο Γιάννης πήρε τον φόνο απάνω του για να μην ορφανέψει η οικογένεια του αδερφού του και για να έχουν καλύτερη φροντίδα οι γέροντες γονείς του.

Πηγή

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 14:07, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από georgia...!

νιωθω να ταξιδευω στην παλαια αθηνα οταν το ακουω...!
Ο καλύτερος δίσκος του.
Με ταξιδεύει όποτε ακούω αυτό το CD !!!!
Μυ θυμίζει εμένα θάλασσα, βάρκες, τα παιδικά μου χρόνια, και δεν ξέρω τι άλλο !!!!!!!!!!!

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 13:07, 21-06-13:

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:05, 28-01-14:

Μάνος Χατζιδάκις, Το Τελευταίο Ψέμμα - Μουσική τίτλων

Απο τα ωραιότερα κομματια ...και σαν μουσική τιτλων....
Ο τύπος που επιμελειται τη μουσική στο σταθμο ΗΣΑΠ στο Μοναστηρακι ...το βαζει πυκνά συχνά....
Πολύ κοσμοπολίτικο κομματι και πολύ ¨δροσερό"...ταιριαζει απιστευτα με την ταινία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.
Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 20:17, 20-03-14:

Για δείτε έως το 3'30''

Άδειασε, λέει, (ποιον ; ) τον Χατζιδάκι, για να υποστηρίξει (ποιαν ; ) την Αυριανή.

Και το έκανε αυτό ποια; Η Μελίνα Μερκούρη.

Η Μελίνα μας !

Τώρα, με τι κουράγιο θα φέρουμε πίσω τα γλυπτά ;

Οϊιμε !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:05, 15-06-14:

Σήμερα συμπληρώθηκαν 20 χρόνια από το θάνατο του Μανου Χατζηδακι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους