Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Αυτή είναι η ιστορία που έγινε αφορμή για την παρακάτω σκέψη: Χτες βρέθηκα στο άντρο του καπιταλισμού, το Mall Athens (ναι ξέρω, κακές παρέες:P) και πραγματικά απογοητεύτηκα. Άνθρωποι κάθε ηλικίας με ακριβά ρούχα και παπούτσια, μαλλιά κομμωτηρίου, να ψωνίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο και να στοιβάζονται ανά 50 άτομα για να φάνε ένα σουβλάκι! Από περιέργεια και μόνο ζήτησα από ένα μαγαζί μια παπλωματοθήκη που χρειάζομαι. Η απάντηση της πωλήτριας ήταν "Αυτή εδώ που είναι μάρκα "......" (ούτε ξέρω) έχει 30% έκπτωση. (δεν είπε σε ποια τιμή είναι η έκπτωση) Σε τι χρωματάκι τη θέλετε;". Της απαντάω "εεεε μήπως να μου πείτε πόσο κάνει πρώτα;". Μου λέει "130 ευρώ και 30% έκπτωση". Έμεινα βέβαια και ενώ φυσιολογικά θα έπρεπε να φύγω τρέχοντας, αποφάσισα να συνεχίσω αυτή τη σουρεάλ συζήτηση. "Ξέρετε, εγώ σκεφτόμουν μια τιμή γύρω στα 30-40 ευρώ...." της λέω. "30-40 ευρώ τελική τιμή;" μου λέει. "Ε προφανώς, ξέρετε το πάπλωμα το πήρα 60 ευρώ, λέτε να δώσω 100 για την παπλωματοθήκη;" της λέω ειρωνικά. Και έφυγα.

Όλο αυτό το σκηνικό λοιπόν δημιούργησε μια συζήτηση μετά για το αν είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος 100 ευρώ για μια παπλωματοθήκη (ακόμα κι αν είναι εκατομμυριούχος) τη στιγμή που μια γριούλα παίρνει σύνταξη 230 ευρώ και δίνει τα 200 για φάρμακα. Ο συνομιλητής μου μου έλεγε "αφού τα έχει κάποιος, καλό είναι να τα δίνει ώστε να κινείται η αγορά". Εγώ θεωρώ οτι είναι προκλητικό να ξοδεύει κάποιος τόσα χρήματα αλόγιστα σε καιρό κρίσης κι όταν γύρω του υπάρχουν άνθρωποι που κοιμούνται στους δρόμους και παιδάκια σε ορφανοτροφεία. Το θεωρώ τραγικό να κλείνουν μαγαζάκια της γειτονιάς και να υπάρχουν μαγαζιά στο Mall και στο Κολωνάκι που δίνουν ποιος ξέρει πόσα λεφτά για το ενοίκιο του μαγαζιού (φυσικά στον υπάλληλο θα δίνουν 700 ευρώ έτσι; ) και να υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και πετάνε τα λεφτά τους εκεί για κάτι που στο μαγαζάκι της γειτονιάς θα το πληρώσουν μισή τιμή. Και δεν το λέω επειδή δεν τα έχω τα λεφτά: και να τα είχα, πάλι άσχημα θα ένιωθα να πάω σε μια υπάλληλο που σκίζεται όλο το μήνα για 700 ευρώ να της πω "δώσε μου ένα πάπλωμα των 700 ευρω" ξέρω γω. Και τελικά προέκυψε η άποψη οτι θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και τελικά προέκυψε η άποψη οτι θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;:hmm:
Δίνω 3.- φράγκα για ένα κουτί δημητριακά στο LIDL, επειδή αυτά μου αρέσουν. Κοινώς, 200% πιο πάνω από τα απλά που θα έπαιρνε ο κοσμάκης.


Κρεμάστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δίνω 3.- φράγκα για ένα κουτί δημητριακά στο LIDL, επειδή αυτά μου αρέσουν. Κοινώς, 200% πιο πάνω από τα απλά που θα έπαιρνε ο κοσμάκης.


Κρεμάστε με.
:confused: τα πουλάνε εδώ; Βασικά μου αρέσουν στα LIDL κάτι σοκολατένια κυβάκια που έχουν άσπρο μέσα.

________________________________________________________-

Δε μπορούμε να μιλάμε για κρίση και κάθε φορά κάθε ώρα τα jumbo είναι γεμάτα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Να αλλάξω λίγο την ερώτηση; Αν δε δώσει κάποιος τα 100€ για την παπλωματοθήκη ή ό,τι άλλο, θα τα δώσει στη γιαγιά που παίρνει 230€ σύνταξη; :hmm:

Καθένας με τα χρήματά του ας κάνει ό,τι θέλει. Δε θα του κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι του. Αν έχει να τα δώσει, ας τα δώσει. Ανήθικο θα ήταν να τα κλέψει από κάποιον, όχι να τα ξοδέψει εκεί που επιθυμεί. Ποια είμαι εγώ, για να τον κρίνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Πώς μπορεί να οριστεί το ηθικό σε αυτήν την περίπτωση; Νιώθεις ότι σε προσβάλλουν με την αλόγιστη σπατάλη τους;
Εγώ δεν μπορώ να τους κρίνω, γιατί δικά τους είναι τα λεφτά και μπορούν να τα ξοδεύουν όπως εκείνοι επιθυμούν. Αυτό όμως που δεν αντέχω είναι η όλη η συμπεριφορά που έχουν οι περισσότεροι. Ή επειδή έχουν λεφτά, πιστεύουν ότι μπορούν να αγοράσουν τα πάντα και τους πάντες. Δεν έχουν όλα και όλοι τιμή! Ούτε όσοι δεν έχουν λεφτά, είναι κατώτεροι τους.Κατά τα άλλα ας τα ξοδεύουν και ας τα πετάνε,ποσώς με νοιάζει.
Προσωπικά γνωρίζω μια εξαίρεση σε όλο αυτό, μια οικογένεια που δεν είναι πλούσιοι μεν αλλά σίγουρα έχουν υπεραρκετά. Βοηθάνε όμως κόσμο και νοιάζονται για τους άλλους.Δεν είναι παρτάκιδες και αυτό γιατί τα απόκτησαν από μόνοι τους και δεν ήταν ούτε από κληρονομιά, ούτε δώρο κανενός.
Τα χρήματα έχουν την αξία που τους δίνουμε και αν κάποιος δεν έχει περάσει δύσκολες στιγμές,δεν θα τα εκτιμήσει. Δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότεροι που βοηθούν και κάνουν μικρές δωρεές είναι φτωχοί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αυτή είναι η ιστορία που έγινε αφορμή για την παρακάτω σκέψη: Χτες βρέθηκα στο άντρο του καπιταλισμού, το Mall Athens (ναι ξέρω, κακές παρέες:P) και πραγματικά απογοητεύτηκα. Άνθρωποι κάθε ηλικίας με ακριβά ρούχα και παπούτσια, μαλλιά κομμωτηρίου, να ψωνίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο και να στοιβάζονται ανά 50 άτομα για να φάνε ένα σουβλάκι! Από περιέργεια και μόνο ζήτησα από ένα μαγαζί μια παπλωματοθήκη που χρειάζομαι. Η απάντηση της πωλήτριας ήταν "Αυτή εδώ που είναι μάρκα "......" (ούτε ξέρω) έχει 30% έκπτωση. (δεν είπε σε ποια τιμή είναι η έκπτωση) Σε τι χρωματάκι τη θέλετε;". Της απαντάω "εεεε μήπως να μου πείτε πόσο κάνει πρώτα;". Μου λέει "130 ευρώ και 30% έκπτωση". Έμεινα βέβαια και ενώ φυσιολογικά θα έπρεπε να φύγω τρέχοντας, αποφάσισα να συνεχίσω αυτή τη σουρεάλ συζήτηση. "Ξέρετε, εγώ σκεφτόμουν μια τιμή γύρω στα 30-40 ευρώ...." της λέω. "30-40 ευρώ τελική τιμή;" μου λέει. "Ε προφανώς, ξέρετε το πάπλωμα το πήρα 60 ευρώ, λέτε να δώσω 100 για την παπλωματοθήκη;" της λέω ειρωνικά. Και έφυγα.

Όλο αυτό το σκηνικό λοιπόν δημιούργησε μια συζήτηση μετά για το αν είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος 100 ευρώ για μια παπλωματοθήκη (ακόμα κι αν είναι εκατομμυριούχος) τη στιγμή που μια γριούλα παίρνει σύνταξη 230 ευρώ και δίνει τα 200 για φάρμακα. Ο συνομιλητής μου μου έλεγε "αφού τα έχει κάποιος, καλό είναι να τα δίνει ώστε να κινείται η αγορά". Εγώ θεωρώ οτι είναι προκλητικό να ξοδεύει κάποιος τόσα χρήματα αλόγιστα σε καιρό κρίσης κι όταν γύρω του υπάρχουν άνθρωποι που κοιμούνται στους δρόμους και παιδάκια σε ορφανοτροφεία. Το θεωρώ τραγικό να κλείνουν μαγαζάκια της γειτονιάς και να υπάρχουν μαγαζιά στο Mall και στο Κολωνάκι που δίνουν ποιος ξέρει πόσα λεφτά για το ενοίκιο του μαγαζιού (φυσικά στον υπάλληλο θα δίνουν 700 ευρώ έτσι; ) και να υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και πετάνε τα λεφτά τους εκεί για κάτι που στο μαγαζάκι της γειτονιάς θα το πληρώσουν μισή τιμή. Και δεν το λέω επειδή δεν τα έχω τα λεφτά: και να τα είχα, πάλι άσχημα θα ένιωθα να πάω σε μια υπάλληλο που σκίζεται όλο το μήνα για 700 ευρώ να της πω "δώσε μου ένα πάπλωμα των 700 ευρω" ξέρω γω. Και τελικά προέκυψε η άποψη οτι θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;:hmm:
Συμφωνω μαζι σου,κι εγω θεωρω προκληση να ξοδευονται μεγαλα ποσα ,τη στιγμη που κοβονται μισθοι εργαζομενων,καταργουνται επιδοματα,και απολυεται κοσμος ή φοβαται μηπως απολυθει απο τη δουλεια του.Οπως και με ενοχλει η προβολη της χλιδης ανθρωπων οπως οι ''celebrities''(ειτε αυτη επιμεριζεται σε πολυτελη σπιτια,ταξιδια σε εξωτικους προορισμους, δημοσιοποιηση αμοιβων που λαμβανουν και αλλα).Βεβαια,αν καποιος εχει λεφτα για καποια αγορα,η οποια σε εμας φανταζει ονειρο,ας τα δωσει,αλλα καλυτερα θα ηταν να αναλογιζομαστε λιγο την πραγματικοτητα γυρω μας.:)
Δίνω 3.- φράγκα για ένα κουτί δημητριακά στο LIDL, επειδή αυτά μου αρέσουν. Κοινώς, 200% πιο πάνω από τα απλά που θα έπαιρνε ο κοσμάκης.


Κρεμάστε με.
φερνω το σκοινι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ειναι δικα τους ομως τα λεφτα που κατασπαταλανε;;;;πχ οταν το αφεντικο μου μας ανακοινωσε μειωση μισθου...με ειχε στειλει πιο μπροστα να του αγορασω μια κασετινα πουρα αβανας...κ οταν μετα ακουσα τι μας ηθελε εμεινα:eek::eek::eek:....και φυσικα οταν τον εβλεπα με την πουρακλα στο στομα να μας λεει"πρεπει να κανετε θυσιες για την επιχειρηση,αν θελετε να εχετε δουλεια"ε ρε τι του σουρα....κελαιδουσα:whistle::whistle::whistle:....και δεν το μετανοιωσα.

αλλη μια ερωτηση που προκυπτει....στην Ελλαδα ποιοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαθεσουν 700 ευρω για μια μαξιλαροθηκη...και ειναι δικα τους τα λεφτα;;;δηλαδη...δεν τα εχουν στερησει απο φορους ...υπαλληλους...και τα εχουν βγαλει με το σταυρο στο χερι;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλη μια ερωτηση που προκυπτει....στην Ελλαδα ποιοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαθεσουν 700 ευρω για μια μαξιλαροθηκη...και ειναι δικα τους τα λεφτα;;;δηλαδη...δεν τα εχουν στερησει απο φορους ...υπαλληλους...και τα εχουν βγαλει με το σταυρο στο χερι;;;;:hmm:
Εσύ που μπορείς να διαθέτεις κάθε μήνα λεφτά για Internet από πού τα βρήκες; Κι αυτό πολυτέλεια δεν είναι; Αν θες ενημέρωση, έχεις εφημερίδες, τηλεόραση, και κουτσομπολιά με την γειτόνισσα του απέναντι μπαλκονιού.
Τα έχεις βγάλει με το σταυρό στο χέρι ή να σου στείλω κάτι φιλαράκια μου του ΣΔΟΕ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ανηθκο δεν ξερω,,τι σημαινει ηθικο αλλωστε?-ηθος ειναι απλα ο χαρακτηρας-

ξεφτιλα και καταντια ναι..

αλλα ειναι και δεδομενο οτι παντα υπαρχουν πυραμιδες πλουτου..

ο πλουσιος θα χαλασει περισσοτερα και θα παρει πιο ακριβα πραγματα,,παντα ετσι ηταν


η ξεφτιλα για μενα ειναι να μην αξιζει το προιον τα λεφτα του..να ειναι ενα παλωμα που λες σαν ολα τα αλλα και επειδη εχει μια φιρμα να γινεται ακριβο,,ε,,αυτο μου τη δινει,,

αλλα ενα σπανιο διαμαντι...ε ..φυσικο ειναι να ειναι ακριβο


παντως σε εποχες κρισης η επιδειξη πλουτου προκαλει πολυ περισσοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου,κι εγω θεωρω προκληση να ξοδευονται μεγαλα ποσα ,τη στιγμη που κοβονται μισθοι εργαζομενων,καταργουνται επιδοματα,και απολυεται κοσμος ή φοβαται μηπως απολυθει απο τη δουλεια του.Οπως και με ενοχλει η προβολη της χλιδης ανθρωπων οπως οι ''celebrities''(ειτε αυτη επιμεριζεται σε πολυτελη σπιτια,ταξιδια σε εξωτικους προορισμους, δημοσιοποιηση αμοιβων που λαμβανουν και αλλα).Βεβαια,αν καποιος εχει λεφτα για καποια αγορα,η οποια σε εμας φανταζει ονειρο,ας τα δωσει,αλλα καλυτερα θα ηταν να αναλογιζομαστε λιγο την πραγματικοτητα γυρω μας.:)

Και τι να κάνουν δηλαδή;; Να τα κάνουν μασούρια και να τα κρύβουν κάτω από το στρώμα;;

Τα χρήματα που έχει ο καθένας τα διαθέτει με όποιον τρόπο θέλει και μπορεί ο καθένας... Γιατί να είναι ανήθικο να ικανοποιεί κάποιος τις επιθυμίες του... Οκ, this sucks για τον κόσμο που δεν μπορεί να το κάνει, αλλά μήπως γι' αυτό ακριβώς το κάνουμε θέμα;; Μήπως μας ενοχλεί που δεν μπορούμε κι εμείς να ξοδεύουμε έτσι;;;:worry:

ειναι δικα τους ομως τα λεφτα που κατασπαταλανε;;;;πχ οταν το αφεντικο μου μας ανακοινωσε μειωση μισθου...με ειχε στειλει πιο μπροστα να του αγορασω μια κασετινα πουρα αβανας...κ οταν μετα ακουσα τι μας ηθελε εμεινα:eek::eek::eek:....και φυσικα οταν τον εβλεπα με την πουρακλα στο στομα να μας λεει"πρεπει να κανετε θυσιες για την επιχειρηση,αν θελετε να εχετε δουλεια"ε ρε τι του σουρα....κελαιδουσα:whistle::whistle::whistle:....και δεν το μετανοιωσα.

αλλη μια ερωτηση που προκυπτει....στην Ελλαδα ποιοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαθεσουν 700 ευρω για μια μαξιλαροθηκη...και ειναι δικα τους τα λεφτα;;;δηλαδη...δεν τα εχουν στερησει απο φορους ...υπαλληλους...και τα εχουν βγαλει με το σταυρο στο χερι;;;;:hmm:

Τώρα όμως πιάνουμε ένα τελείως διαφορετικό θέμα... Δεν έχουν βγάλει όλοι λεφτά με λαμογιές, ούτε και όλοι με τον σταυρό στο χέρι... Αλλά νομίζω ότι θα ξεφύγουμε πολύ αν αρχίσουμε να αναλύουμε κι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι ηθικό η όχι, αλλά ακριβώς το ίδιο συναίσθημα είχα πριν ένα μήνα περίπου, που γινόταν bazaar βιβλίου (όλα με ένα ευρώ) σto Golden Hall..
Πρώτη φορά πάταγα σε τέτοιο κατάστημα (αισθανόμουν λίγο σαν την Μαλάμω την χωριάτα :D ) ..

Όσο με ενοχλούσε η εικόνα της κοπέλας με την τσάντα μάρκας,τα ψηλοτάκουνα και της πολύχρωμες σακούλες απο τα μουράτα μαγαζιά, τόσο με τσάντιζε και η θείτσα που στηθεί στην ουρά ώρες, για να πάρει καμια 20αριά βιβλία που δεν ήξερε καλά καλά τι παίρνει (ε μα αφού είχαν 1 ευρώ λέμε, να μην πάρουμε να υπάρχουν? χαζοί είμαστε να τα αφήσουμε για άλλους??..)
Στην ίδια κατηγορία μπαίνουν και οι δυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εσύ που μπορείς να διαθέτεις κάθε μήνα λεφτά για Internet από πού τα βρήκες; Κι αυτό πολυτέλεια δεν είναι; Αν θες ενημέρωση, έχεις εφημερίδες, τηλεόραση, και κουτσομπολιά με την γειτόνισσα του απέναντι μπαλκονιού.
Τα έχεις βγάλει με το σταυρό στο χέρι ή να σου στείλω κάτι φιλαράκια μου του ΣΔΟΕ; :hmm:

αν στη Ελβετια το net κοστιζει 700 ευρω...συγνωμη που σε ενημερωνω αλλα σας πιανουνε τον κ...ο...
this is Greece....με 19.5 ευρωπουλα...και net κ σταθερο με προγραμμα ομιλιας;)
στειλε το ΣΔΟΕ....για να εχουν τα παιδια να αγοραζουν ακριβες μαξιλαροθηκες.....οι αθωες περιστερες:angelnot::angelnot::angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Άμα ήταν έτσι θα τρώγαμε όλοι τα απολύτως απαραίτητα για να ζήσουμε και δε θα είχαμε στη ζωή μας κανενός είδους πολυτέλεια, μιας και τα παιδιά στην Αφρική πεινάνε, ο γείτονας είναι άνεργος και τη βγάζει με φασολάδα και δεν έχει να αγοράσει ψαρονέφρι.
Ανήθικο είναι όταν όντως ο γείτονας δεν έχει να αγοράσει ψαρονέφρι κι εσύ πας το πιάτο σου με το χοιρινό σου να αχνίζει έξω από την πόρτα του.
Εφόσον είναι λεφτά τα οποία έχει βγάλει κάποιος ηθικά με τον κόπο του και τη δουλειά του, έχει κάθε δικαίωμα να τα ξοδεύει έτσι όπως σε αυτόν αρέσει και ευχαριστιέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Εφόσον είναι λεφτά τα οποία έχει βγάλει κάποιος ηθικά με τον κόπο του και τη δουλειά του, έχει κάθε δικαίωμα να τα ξοδεύει έτσι όπως σε αυτόν αρέσει και ευχαριστιέται.

Ακόμα κι αν θεωρήσουμε οτι τα έχει βγάλει με ηθικό τρόπο καθαρά (αν και δύσκολο αλλά ας μην το πάμε εκεί το θέμα), εγώ θεωρώ οτι είναι κι αυτό ένα θέμα στο οποίο μεν δεν υπάρχει νόμος να το απαγορεύει να πάρει ο άλλος πάπλωμα 700 ευρώ, αλλά για μένα είναι ανήθικο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι νόμιμα αλλά ανήθικα (το έχουμε ξανασυζητήσει) αλλά αυτά όντως δεν τα κάνουν οι περισσότεροι και κατακρίνουμε αυτούς που τα κάνουν. Πχ είναι νόμιμο αλλά όχι ηθικό να κλέψω τον γκόμενο της αδελφής μου και δεν το κάνω. Γιατί να μη θεωρηθεί ανήθικο και το να ξοδεύω αλόγιστα σε καιρό κρίσης (έστω κι αν τα έχω τα λεφτά) σε καιρό κρίσης;:hmm:

Εγώ πάω τη σκέψη μου ακόμα πιο μακριά, και ξέρω οτι θα πέσετε να με φάτε, και θα πω και κάτι που ξέρω οτι δε γίνεται, αλλά εγώ το σκέφτηκα: να τεθεί ένας νόμος κατά τον οποίο να μην μπορεί κάποιος να ξοδέψει παραπάνω από ένα ποσό (2000 ευρώ ας πούμε) το μήνα σε εμπορικά προϊόντα (δεν εννοώ ψώνια του σούπερ μάρκετ ούτε μεγάλης αξίας πράγματα που τα παίρνεις μια φορά το χρόνο, πχ αυτοκίνητο). Αν κάποιος έχει να ξοδέψει παραπάνω από αυτά τα χρήματα, να τα δώσει σε απόρους και ανέργους. Έτσι σιγά σιγά θα γίνει ανακατανομή πλούτου και η ψαλίδα μεταξύ πλουσίων - απόρων θα μικρύνει. Θα μου πείτε οτι αυτό είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συμφωνώ. Αλλά τουλάχιστον αυτή η καταπάτηση θα βοηθήσει τόσους συνανθρώπους μας. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (αν το σκεφτεί κανείς είναι κάτι μεταξύ χούντας και κομμουνισμού :crazy: - ξέρω το μυαλό μου είναι διεστραμένο :whistle:) αλλά εγώ το σκέφτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Γενικώς, είμαι επιφυλακτική απέναντι στους υλιστές ανθρώπους...είτε είναι πλούσιοι , είτε είναι μεσοαστοί...
Δεν θέτω θέμα ¨ήθους¨, αλλά ευρύτερης κοσμοθεωρίας, και δεν αναφέρομαι μόνο σε καιρό κρίσης, αλλά σε ευρύτερη κλίμακα...


Απ'την άλλη, όπως δεν μπορεί (προφανώς) να καταλάβει εμένα ο εφοπλιστής ,
που μου φαίνεται ακριβό το ένα εισιτήριο ΜΜΜ και ο καφές,
έτσι (προφανώς) και δεν μπορώ εγώ να συναισθανθώ τον ζητιάνο, τον άστεγο...
Sad but true...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ακόμα κι αν θεωρήσουμε οτι τα έχει βγάλει με ηθικό τρόπο καθαρά (αν και δύσκολο αλλά ας μην το πάμε εκεί το θέμα), εγώ θεωρώ οτι είναι κι αυτό ένα θέμα στο οποίο μεν δεν υπάρχει νόμος να το απαγορεύει να πάρει ο άλλος πάπλωμα 700 ευρώ, αλλά για μένα είναι ανήθικο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι νόμιμα αλλά ανήθικα (το έχουμε ξανασυζητήσει) αλλά αυτά όντως δεν τα κάνουν οι περισσότεροι και κατακρίνουμε αυτούς που τα κάνουν. Πχ είναι νόμιμο αλλά όχι ηθικό να κλέψω τον γκόμενο της αδελφής μου και δεν το κάνω. Γιατί να μη θεωρηθεί ανήθικο και το να ξοδεύω αλόγιστα σε καιρό κρίσης (έστω κι αν τα έχω τα λεφτά) σε καιρό κρίσης;:hmm:
Define το αλόγιστα. Γιατί για εσένα μπορεί να είναι αλόγιστο να αγοράσει κάποιος μια μπότα των 150 ευρώ, ενώ μπορεί να βρει με 20...

Με τη λογική σου είμαστε ανήθικοι όλοι. Πετάμε το φαγητό μας, φτιάχνουμε τα μαλλιά μας στο κομμωτήριο, αγοράζουμε κολιέδες και βραχιόλια, στη σαλάτα μας βάζουμε σος, στην ταβέρνα που θα πάμε θα κατεβάσουμε τον μισό κατάλογο επειδή θέλουμε να έχουμε ποικιλία και διασκεδάζουμε!
Δε θα έπρεπε κανείς να διασκεδάζει σε μια Ελλάδα με κρίση.
Την επόμενη φορά Himela που θα δεις κάποιον στον δρόμο να γελάει, σταμάτησέ τον και πες του "Ντροπή σου! Οι συμπατριώτες σου είναι άνεργοι, πεινάνε, η χώρα σου καταρρέει κι εσύ έχεις το θράσος και γελάς; Είναι ανήθικο!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά δύσκολα θα έδινα πολλά λεφτά για ρούχα και παπούτσια και είδη καθημερινής χρήσης, ανεξάρτητα από το αν τα είχα ή όχι, ανεξάρτητα επίσης από το αν υπάρχει οικονομική κρίση ή οχι, γιατί το θεωρώ κοροιδία να σκας ένα σωρό λεφτά για να πάρεις κάτι που μπορείς να βρεις πολύ φθηνότερα σε πολύ παρόμοια ή και ίδια ποιότητα και απλώς πληρώνεις την φίρμα. Αλλά θα έδινα πάρα πολλά λεφτά για να φάω κάπου καλά ή να πάω ένα ταξίδι ή να ζήσω τέλος πάντων μια εμπειρία που επί της ουσίας δεν μπορεί να κοστολογηθεί οικονομικά. Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί κάποιος να αγοράζει ενα φόρεμα των 800 ευρώ και να μην είναι νυφικό (που και εκεί με ενοχλεί, αλλά ως ένα βαθμό το καταλαβαίνω) και έχω ανακαλύψει πως αυτό δεν είναι επί της ουσίας θέμα πορτοφολιού, όσο θέμα χαρακτήρα - ξέρω κοπέλες που στερούνται πάρα πολλά πράγματα ενώ έχουν ένα πολύ μικρό μισθό, προκειμένου να μπορέσουν να αγοράσουν κάτι πιο ακριβό γιατί θεωρούν πως αξίζει ή θέλουν να έχουν πράγματα φιρμάτα. Κι από την άλλη ξέρω άτομα που η οικονομική τους κατάσταση τους επιτρέπει άνετα να αγοράσουν όχι ένα τέτοιο κομμάτι, αλλά και περισσότερα και δεν το κάνουν γιατί δεν τους λένε τίποτα οι μάρκες.

Συνεπώς δεν περιμένω να αλλάξει κάτι επειδή υπάρχει οικονομική κρίση, όσοι ψωνίζουν ακριβά θα το κάνουν σε κάθε περίπτωση. Απλώς αυτός που δεν έχει πολλά, θα το κάνει πιο σπάνια. Και μη νομίζεις πως όσοι ήταν εκεί που λες χτες τους τρέχουν από τα μπατζάκια - πιο πιθανό είναι να κάνανε show off, παρά στην πραγματικότητα να ήταν όντως πλούσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι που υπάρχουν άνθρωποι εν καιρό κρίσης που έχουν λεφτά και τα ξοδεύουν στην ελληνική αγορά.
Τόσα μαγαζιά κλείνουν καθημερινά επειδή ο κόσμος δε ψωνίζει. Αν κανένας από εμάς δε ψώνιζε τίποτα, οι περισσότεροι δε θα είχαν να φάνε. Πολλοί τρέφονται από εκείνα τα 130ευρώ της παπλωματοθήκης (και τα κάθε 130-150-2000ευρώ), κι ακόμα και η πωλήτρια που πληρώνεται με 700ευρώ το μήνα, όπως λες, θα την ωφελήσει να δώσει κάποιος 100-200 για κάτι, γιατί αν δεν αγόραζε κανείς, θα' χε ήδη απολυθεί, επειδή ο ιδιοκτήτης δε θα' χε αρκετά έσοδα ώστε να τη πληρώνει.

Όλα μια αλυσίδα είναι.
Αν έχουν λεφτά, καλά κάνουν και τα ξοδεύουν. Τι πάει να πει ότι έχουμε οικονομική κρίση; Και τι τον νοιάζει τον άλλον η οικονομική κρίση από τη στιγμή που δεν τον έχει αγγίξει;
Επειδή εσύ, εγώ κι άλλοι τόσοι δεν έχουν, δε σημαίνει ότι ο φραγκάτος θα στερηθεί πράγματα για να δείξει "σεβασμό" ξέρωγω σε μας. Αυτό είναι παρανοϊκό.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είμαι κάπου στη μέση.

Πάντοτε κοιτούσα να ζω μετρημένα, χωρίς να είμαι τσιγκούνης αλλά και χωρίς να είμαι σπάταλος.

Πάντοτε φρόντιζα να αγοράζω αυτά που έχω ανάγκη αλλά και άλλα όχι και τόσο πρώτης ανάγκης, αλλά επειδή είμαι από τη φύση μου με κάποιες ανασφάλειες, φρόντιζα να έχω και κάτι στην άκρη, για να έχω σε περίπτωση ανάγκης ή σε καταστάσεις που ζούμε τώρα, με τον φόβο της ανεργίας, ή άλλες ανάγκες όπως ασθένειες κλπ.

Το να μην ξοδεύεις καθόλου, κάνει κακό στην οικονομία γιατί υπάρχει μεγάλη ύφεση και πρέπει να κινείται η αγορά, αλλά δεν μου αρέσουν και τα διάφορα σπάταλα άτομα που γνωρίζω, που σπαταλούν και μάλιστα χωρίς ποτέ να το καταλαβαίνουν πως έφυγαν τα χρήματά τους.

Όλα με μέτρο, όχι υπερβολές ούτε στην μία άκρη, ούτε στην άλλη είναι η φιλοσοφία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ανηθικο ειναι ολο το συστημα που ζουμε, απο τη κορφη μεχρι τα νυχια....
Οποτε σε ενα κοσμο ανηθικα πλασμενο, τι ηθικη ψαχνεις να βρεις?


Ανηθικες ειναι οι τραπεζες, που δινουν στεγαστικα και τα παιρνουν πισω διπλα και τριδιπλα,
ανηθικος ειναι ο εργοδοτης μου, που ενω εχει βεβαιωμενα κεφαλαια αρνειται να μας πληρωσει ενσημα και μισθους,
ανηθικοι ειναι οι βολευταδες που καταδικαζουν μεγαλο μερος της κοινωνιας στην εξαθλιωση,
ανηθικοι ειναι αυτοι που ψηφιζανε για να βολεψουνε την μιζερη κορη και το γιος τους σε μια δουλεια που τωρα θα τους τα παρουν πισω,
ανηθικος ειμαι εγω που καθομαι και τους κοιταζω ενω μου υπογραφουν την καταδικη και κραταω το κεφαλι μου σιωπηλα χαμηλωμενο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top