Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:43, 14-01-12:

Αυτή είναι η ιστορία που έγινε αφορμή για την παρακάτω σκέψη: Χτες βρέθηκα στο άντρο του καπιταλισμού, το Mall Athens (ναι ξέρω, κακές παρέες) και πραγματικά απογοητεύτηκα. Άνθρωποι κάθε ηλικίας με ακριβά ρούχα και παπούτσια, μαλλιά κομμωτηρίου, να ψωνίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο και να στοιβάζονται ανά 50 άτομα για να φάνε ένα σουβλάκι! Από περιέργεια και μόνο ζήτησα από ένα μαγαζί μια παπλωματοθήκη που χρειάζομαι. Η απάντηση της πωλήτριας ήταν "Αυτή εδώ που είναι μάρκα "......" (ούτε ξέρω) έχει 30% έκπτωση. (δεν είπε σε ποια τιμή είναι η έκπτωση) Σε τι χρωματάκι τη θέλετε;". Της απαντάω "εεεε μήπως να μου πείτε πόσο κάνει πρώτα;". Μου λέει "130 ευρώ και 30% έκπτωση". Έμεινα βέβαια και ενώ φυσιολογικά θα έπρεπε να φύγω τρέχοντας, αποφάσισα να συνεχίσω αυτή τη σουρεάλ συζήτηση. "Ξέρετε, εγώ σκεφτόμουν μια τιμή γύρω στα 30-40 ευρώ...." της λέω. "30-40 ευρώ τελική τιμή;" μου λέει. "Ε προφανώς, ξέρετε το πάπλωμα το πήρα 60 ευρώ, λέτε να δώσω 100 για την παπλωματοθήκη;" της λέω ειρωνικά. Και έφυγα.

Όλο αυτό το σκηνικό λοιπόν δημιούργησε μια συζήτηση μετά για το αν είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος 100 ευρώ για μια παπλωματοθήκη (ακόμα κι αν είναι εκατομμυριούχος) τη στιγμή που μια γριούλα παίρνει σύνταξη 230 ευρώ και δίνει τα 200 για φάρμακα. Ο συνομιλητής μου μου έλεγε "αφού τα έχει κάποιος, καλό είναι να τα δίνει ώστε να κινείται η αγορά". Εγώ θεωρώ οτι είναι προκλητικό να ξοδεύει κάποιος τόσα χρήματα αλόγιστα σε καιρό κρίσης κι όταν γύρω του υπάρχουν άνθρωποι που κοιμούνται στους δρόμους και παιδάκια σε ορφανοτροφεία. Το θεωρώ τραγικό να κλείνουν μαγαζάκια της γειτονιάς και να υπάρχουν μαγαζιά στο Mall και στο Κολωνάκι που δίνουν ποιος ξέρει πόσα λεφτά για το ενοίκιο του μαγαζιού (φυσικά στον υπάλληλο θα δίνουν 700 ευρώ έτσι; ) και να υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και πετάνε τα λεφτά τους εκεί για κάτι που στο μαγαζάκι της γειτονιάς θα το πληρώσουν μισή τιμή. Και δεν το λέω επειδή δεν τα έχω τα λεφτά: και να τα είχα, πάλι άσχημα θα ένιωθα να πάω σε μια υπάλληλο που σκίζεται όλο το μήνα για 700 ευρώ να της πω "δώσε μου ένα πάπλωμα των 700 ευρω" ξέρω γω. Και τελικά προέκυψε η άποψη οτι θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:08, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Και τελικά προέκυψε η άποψη οτι θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;
Δίνω 3.- φράγκα για ένα κουτί δημητριακά στο LIDL, επειδή αυτά μου αρέσουν. Κοινώς, 200% πιο πάνω από τα απλά που θα έπαιρνε ο κοσμάκης.

Κρεμάστε με.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:11, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δίνω 3.- φράγκα για ένα κουτί δημητριακά στο LIDL, επειδή αυτά μου αρέσουν. Κοινώς, 200% πιο πάνω από τα απλά που θα έπαιρνε ο κοσμάκης.

Κρεμάστε με.
τα πουλάνε εδώ; Βασικά μου αρέσουν στα LIDL κάτι σοκολατένια κυβάκια που έχουν άσπρο μέσα.

________________________________________________________-

Δε μπορούμε να μιλάμε για κρίση και κάθε φορά κάθε ώρα τα jumbo είναι γεμάτα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 18:12, 14-01-12:

Να αλλάξω λίγο την ερώτηση; Αν δε δώσει κάποιος τα 100€ για την παπλωματοθήκη ή ό,τι άλλο, θα τα δώσει στη γιαγιά που παίρνει 230€ σύνταξη;

Καθένας με τα χρήματά του ας κάνει ό,τι θέλει. Δε θα του κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι του. Αν έχει να τα δώσει, ας τα δώσει. Ανήθικο θα ήταν να τα κλέψει από κάποιον, όχι να τα ξοδέψει εκεί που επιθυμεί. Ποια είμαι εγώ, για να τον κρίνω;

24 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 18:14, 14-01-12:

Πώς μπορεί να οριστεί το ηθικό σε αυτήν την περίπτωση; Νιώθεις ότι σε προσβάλλουν με την αλόγιστη σπατάλη τους;
Εγώ δεν μπορώ να τους κρίνω, γιατί δικά τους είναι τα λεφτά και μπορούν να τα ξοδεύουν όπως εκείνοι επιθυμούν. Αυτό όμως που δεν αντέχω είναι η όλη η συμπεριφορά που έχουν οι περισσότεροι. Ή επειδή έχουν λεφτά, πιστεύουν ότι μπορούν να αγοράσουν τα πάντα και τους πάντες. Δεν έχουν όλα και όλοι τιμή! Ούτε όσοι δεν έχουν λεφτά, είναι κατώτεροι τους.Κατά τα άλλα ας τα ξοδεύουν και ας τα πετάνε,ποσώς με νοιάζει.
Προσωπικά γνωρίζω μια εξαίρεση σε όλο αυτό, μια οικογένεια που δεν είναι πλούσιοι μεν αλλά σίγουρα έχουν υπεραρκετά. Βοηθάνε όμως κόσμο και νοιάζονται για τους άλλους.Δεν είναι παρτάκιδες και αυτό γιατί τα απόκτησαν από μόνοι τους και δεν ήταν ούτε από κληρονομιά, ούτε δώρο κανενός.
Τα χρήματα έχουν την αξία που τους δίνουμε και αν κάποιος δεν έχει περάσει δύσκολες στιγμές,δεν θα τα εκτιμήσει. Δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότεροι που βοηθούν και κάνουν μικρές δωρεές είναι φτωχοί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:19, 14-01-12:

Αυτή είναι η ιστορία που έγινε αφορμή για την παρακάτω σκέψη: Χτες βρέθηκα στο άντρο του καπιταλισμού, το Mall Athens (ναι ξέρω, κακές παρέες) και πραγματικά απογοητεύτηκα. Άνθρωποι κάθε ηλικίας με ακριβά ρούχα και παπούτσια, μαλλιά κομμωτηρίου, να ψωνίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο και να στοιβάζονται ανά 50 άτομα για να φάνε ένα σουβλάκι! Από περιέργεια και μόνο ζήτησα από ένα μαγαζί μια παπλωματοθήκη που χρειάζομαι. Η απάντηση της πωλήτριας ήταν "Αυτή εδώ που είναι μάρκα "......" (ούτε ξέρω) έχει 30% έκπτωση. (δεν είπε σε ποια τιμή είναι η έκπτωση) Σε τι χρωματάκι τη θέλετε;". Της απαντάω "εεεε μήπως να μου πείτε πόσο κάνει πρώτα;". Μου λέει "130 ευρώ και 30% έκπτωση". Έμεινα βέβαια και ενώ φυσιολογικά θα έπρεπε να φύγω τρέχοντας, αποφάσισα να συνεχίσω αυτή τη σουρεάλ συζήτηση. "Ξέρετε, εγώ σκεφτόμουν μια τιμή γύρω στα 30-40 ευρώ...." της λέω. "30-40 ευρώ τελική τιμή;" μου λέει. "Ε προφανώς, ξέρετε το πάπλωμα το πήρα 60 ευρώ, λέτε να δώσω 100 για την παπλωματοθήκη;" της λέω ειρωνικά. Και έφυγα.

Όλο αυτό το σκηνικό λοιπόν δημιούργησε μια συζήτηση μετά για το αν είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος 100 ευρώ για μια παπλωματοθήκη (ακόμα κι αν είναι εκατομμυριούχος) τη στιγμή που μια γριούλα παίρνει σύνταξη 230 ευρώ και δίνει τα 200 για φάρμακα. Ο συνομιλητής μου μου έλεγε "αφού τα έχει κάποιος, καλό είναι να τα δίνει ώστε να κινείται η αγορά". Εγώ θεωρώ οτι είναι προκλητικό να ξοδεύει κάποιος τόσα χρήματα αλόγιστα σε καιρό κρίσης κι όταν γύρω του υπάρχουν άνθρωποι που κοιμούνται στους δρόμους και παιδάκια σε ορφανοτροφεία. Το θεωρώ τραγικό να κλείνουν μαγαζάκια της γειτονιάς και να υπάρχουν μαγαζιά στο Mall και στο Κολωνάκι που δίνουν ποιος ξέρει πόσα λεφτά για το ενοίκιο του μαγαζιού (φυσικά στον υπάλληλο θα δίνουν 700 ευρώ έτσι; ) και να υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και πετάνε τα λεφτά τους εκεί για κάτι που στο μαγαζάκι της γειτονιάς θα το πληρώσουν μισή τιμή. Και δεν το λέω επειδή δεν τα έχω τα λεφτά: και να τα είχα, πάλι άσχημα θα ένιωθα να πάω σε μια υπάλληλο που σκίζεται όλο το μήνα για 700 ευρώ να της πω "δώσε μου ένα πάπλωμα των 700 ευρω" ξέρω γω. Και τελικά προέκυψε η άποψη οτι θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;
Συμφωνω μαζι σου,κι εγω θεωρω προκληση να ξοδευονται μεγαλα ποσα ,τη στιγμη που κοβονται μισθοι εργαζομενων,καταργουνται επιδοματα,και απολυεται κοσμος ή φοβαται μηπως απολυθει απο τη δουλεια του.Οπως και με ενοχλει η προβολη της χλιδης ανθρωπων οπως οι ''celebrities''(ειτε αυτη επιμεριζεται σε πολυτελη σπιτια,ταξιδια σε εξωτικους προορισμους, δημοσιοποιηση αμοιβων που λαμβανουν και αλλα).Βεβαια,αν καποιος εχει λεφτα για καποια αγορα,η οποια σε εμας φανταζει ονειρο,ας τα δωσει,αλλα καλυτερα θα ηταν να αναλογιζομαστε λιγο την πραγματικοτητα γυρω μας.

Κρεμάστε με.
φερνω το σκοινι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 18:26, 14-01-12:

ειναι δικα τους ομως τα λεφτα που κατασπαταλανε;;;;πχ οταν το αφεντικο μου μας ανακοινωσε μειωση μισθου...με ειχε στειλει πιο μπροστα να του αγορασω μια κασετινα πουρα αβανας...κ οταν μετα ακουσα τι μας ηθελε εμεινα....και φυσικα οταν τον εβλεπα με την πουρακλα στο στομα να μας λεει"πρεπει να κανετε θυσιες για την επιχειρηση,αν θελετε να εχετε δουλεια"ε ρε τι του σουρα....κελαιδουσα....και δεν το μετανοιωσα.

αλλη μια ερωτηση που προκυπτει....στην Ελλαδα ποιοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαθεσουν 700 ευρω για μια μαξιλαροθηκη...και ειναι δικα τους τα λεφτα;;;δηλαδη...δεν τα εχουν στερησει απο φορους ...υπαλληλους...και τα εχουν βγαλει με το σταυρο στο χερι;;;;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:29, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
αλλη μια ερωτηση που προκυπτει....στην Ελλαδα ποιοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαθεσουν 700 ευρω για μια μαξιλαροθηκη...και ειναι δικα τους τα λεφτα;;;δηλαδη...δεν τα εχουν στερησει απο φορους ...υπαλληλους...και τα εχουν βγαλει με το σταυρο στο χερι;;;;
Εσύ που μπορείς να διαθέτεις κάθε μήνα λεφτά για Internet από πού τα βρήκες; Κι αυτό πολυτέλεια δεν είναι; Αν θες ενημέρωση, έχεις εφημερίδες, τηλεόραση, και κουτσομπολιά με την γειτόνισσα του απέναντι μπαλκονιού.
Τα έχεις βγάλει με το σταυρό στο χέρι ή να σου στείλω κάτι φιλαράκια μου του ΣΔΟΕ;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:36, 14-01-12:

ανηθκο δεν ξερω,,τι σημαινει ηθικο αλλωστε?-ηθος ειναι απλα ο χαρακτηρας-

ξεφτιλα και καταντια ναι..

αλλα ειναι και δεδομενο οτι παντα υπαρχουν πυραμιδες πλουτου..

ο πλουσιος θα χαλασει περισσοτερα και θα παρει πιο ακριβα πραγματα,,παντα ετσι ηταν

η ξεφτιλα για μενα ειναι να μην αξιζει το προιον τα λεφτα του..να ειναι ενα παλωμα που λες σαν ολα τα αλλα και επειδη εχει μια φιρμα να γινεται ακριβο,,ε,,αυτο μου τη δινει,,

αλλα ενα σπανιο διαμαντι...ε ..φυσικο ειναι να ειναι ακριβο

παντως σε εποχες κρισης η επιδειξη πλουτου προκαλει πολυ περισσοτερο..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:37, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Συμφωνω μαζι σου,κι εγω θεωρω προκληση να ξοδευονται μεγαλα ποσα ,τη στιγμη που κοβονται μισθοι εργαζομενων,καταργουνται επιδοματα,και απολυεται κοσμος ή φοβαται μηπως απολυθει απο τη δουλεια του.Οπως και με ενοχλει η προβολη της χλιδης ανθρωπων οπως οι ''celebrities''(ειτε αυτη επιμεριζεται σε πολυτελη σπιτια,ταξιδια σε εξωτικους προορισμους, δημοσιοποιηση αμοιβων που λαμβανουν και αλλα).Βεβαια,αν καποιος εχει λεφτα για καποια αγορα,η οποια σε εμας φανταζει ονειρο,ας τα δωσει,αλλα καλυτερα θα ηταν να αναλογιζομαστε λιγο την πραγματικοτητα γυρω μας.
Και τι να κάνουν δηλαδή;; Να τα κάνουν μασούρια και να τα κρύβουν κάτω από το στρώμα;;

Τα χρήματα που έχει ο καθένας τα διαθέτει με όποιον τρόπο θέλει και μπορεί ο καθένας... Γιατί να είναι ανήθικο να ικανοποιεί κάποιος τις επιθυμίες του... Οκ, this sucks για τον κόσμο που δεν μπορεί να το κάνει, αλλά μήπως γι' αυτό ακριβώς το κάνουμε θέμα;; Μήπως μας ενοχλεί που δεν μπορούμε κι εμείς να ξοδεύουμε έτσι;;;

ειναι δικα τους ομως τα λεφτα που κατασπαταλανε;;;;πχ οταν το αφεντικο μου μας ανακοινωσε μειωση μισθου...με ειχε στειλει πιο μπροστα να του αγορασω μια κασετινα πουρα αβανας...κ οταν μετα ακουσα τι μας ηθελε εμεινα....και φυσικα οταν τον εβλεπα με την πουρακλα στο στομα να μας λεει"πρεπει να κανετε θυσιες για την επιχειρηση,αν θελετε να εχετε δουλεια"ε ρε τι του σουρα....κελαιδουσα....και δεν το μετανοιωσα.

Τώρα όμως πιάνουμε ένα τελείως διαφορετικό θέμα... Δεν έχουν βγάλει όλοι λεφτά με λαμογιές, ούτε και όλοι με τον σταυρό στο χέρι... Αλλά νομίζω ότι θα ξεφύγουμε πολύ αν αρχίσουμε να αναλύουμε κι αυτό...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 18:39, 14-01-12:

Δεν ξέρω αν είναι ηθικό η όχι, αλλά ακριβώς το ίδιο συναίσθημα είχα πριν ένα μήνα περίπου, που γινόταν bazaar βιβλίου (όλα με ένα ευρώ) σto Golden Hall..
Πρώτη φορά πάταγα σε τέτοιο κατάστημα (αισθανόμουν λίγο σαν την Μαλάμω την χωριάτα ) ..

Όσο με ενοχλούσε η εικόνα της κοπέλας με την τσάντα μάρκας,τα ψηλοτάκουνα και της πολύχρωμες σακούλες απο τα μουράτα μαγαζιά, τόσο με τσάντιζε και η θείτσα που στηθεί στην ουρά ώρες, για να πάρει καμια 20αριά βιβλία που δεν ήξερε καλά καλά τι παίρνει (ε μα αφού είχαν 1 ευρώ λέμε, να μην πάρουμε να υπάρχουν? χαζοί είμαστε να τα αφήσουμε για άλλους??..)
Στην ίδια κατηγορία μπαίνουν και οι δυο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 18:39, 14-01-12:

Εσύ που μπορείς να διαθέτεις κάθε μήνα λεφτά για Internet από πού τα βρήκες; Κι αυτό πολυτέλεια δεν είναι; Αν θες ενημέρωση, έχεις εφημερίδες, τηλεόραση, και κουτσομπολιά με την γειτόνισσα του απέναντι μπαλκονιού.
Τα έχεις βγάλει με το σταυρό στο χέρι ή να σου στείλω κάτι φιλαράκια μου του ΣΔΟΕ;
αν στη Ελβετια το net κοστιζει 700 ευρω...συγνωμη που σε ενημερωνω αλλα σας πιανουνε τον κ...ο...
this is Greece....με 19.5 ευρωπουλα...και net κ σταθερο με προγραμμα ομιλιας
στειλε το ΣΔΟΕ....για να εχουν τα παιδια να αγοραζουν ακριβες μαξιλαροθηκες.....οι αθωες περιστερες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:42, 14-01-12:

Άμα ήταν έτσι θα τρώγαμε όλοι τα απολύτως απαραίτητα για να ζήσουμε και δε θα είχαμε στη ζωή μας κανενός είδους πολυτέλεια, μιας και τα παιδιά στην Αφρική πεινάνε, ο γείτονας είναι άνεργος και τη βγάζει με φασολάδα και δεν έχει να αγοράσει ψαρονέφρι.
Ανήθικο είναι όταν όντως ο γείτονας δεν έχει να αγοράσει ψαρονέφρι κι εσύ πας το πιάτο σου με το χοιρινό σου να αχνίζει έξω από την πόρτα του.
Εφόσον είναι λεφτά τα οποία έχει βγάλει κάποιος ηθικά με τον κόπο του και τη δουλειά του, έχει κάθε δικαίωμα να τα ξοδεύει έτσι όπως σε αυτόν αρέσει και ευχαριστιέται.

21 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:55, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Εφόσον είναι λεφτά τα οποία έχει βγάλει κάποιος ηθικά με τον κόπο του και τη δουλειά του, έχει κάθε δικαίωμα να τα ξοδεύει έτσι όπως σε αυτόν αρέσει και ευχαριστιέται.
Ακόμα κι αν θεωρήσουμε οτι τα έχει βγάλει με ηθικό τρόπο καθαρά (αν και δύσκολο αλλά ας μην το πάμε εκεί το θέμα), εγώ θεωρώ οτι είναι κι αυτό ένα θέμα στο οποίο μεν δεν υπάρχει νόμος να το απαγορεύει να πάρει ο άλλος πάπλωμα 700 ευρώ, αλλά για μένα είναι ανήθικο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι νόμιμα αλλά ανήθικα (το έχουμε ξανασυζητήσει) αλλά αυτά όντως δεν τα κάνουν οι περισσότεροι και κατακρίνουμε αυτούς που τα κάνουν. Πχ είναι νόμιμο αλλά όχι ηθικό να κλέψω τον γκόμενο της αδελφής μου και δεν το κάνω. Γιατί να μη θεωρηθεί ανήθικο και το να ξοδεύω αλόγιστα σε καιρό κρίσης (έστω κι αν τα έχω τα λεφτά) σε καιρό κρίσης;

Εγώ πάω τη σκέψη μου ακόμα πιο μακριά, και ξέρω οτι θα πέσετε να με φάτε, και θα πω και κάτι που ξέρω οτι δε γίνεται, αλλά εγώ το σκέφτηκα: να τεθεί ένας νόμος κατά τον οποίο να μην μπορεί κάποιος να ξοδέψει παραπάνω από ένα ποσό (2000 ευρώ ας πούμε) το μήνα σε εμπορικά προϊόντα (δεν εννοώ ψώνια του σούπερ μάρκετ ούτε μεγάλης αξίας πράγματα που τα παίρνεις μια φορά το χρόνο, πχ αυτοκίνητο). Αν κάποιος έχει να ξοδέψει παραπάνω από αυτά τα χρήματα, να τα δώσει σε απόρους και ανέργους. Έτσι σιγά σιγά θα γίνει ανακατανομή πλούτου και η ψαλίδα μεταξύ πλουσίων - απόρων θα μικρύνει. Θα μου πείτε οτι αυτό είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συμφωνώ. Αλλά τουλάχιστον αυτή η καταπάτηση θα βοηθήσει τόσους συνανθρώπους μας. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (αν το σκεφτεί κανείς είναι κάτι μεταξύ χούντας και κομμουνισμού - ξέρω το μυαλό μου είναι διεστραμένο ) αλλά εγώ το σκέφτηκα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:23, 14-01-12:

Γενικώς, είμαι επιφυλακτική απέναντι στους υλιστές ανθρώπους...είτε είναι πλούσιοι , είτε είναι μεσοαστοί...
Δεν θέτω θέμα ¨ήθους¨, αλλά ευρύτερης κοσμοθεωρίας, και δεν αναφέρομαι μόνο σε καιρό κρίσης, αλλά σε ευρύτερη κλίμακα...

Απ'την άλλη, όπως δεν μπορεί (προφανώς) να καταλάβει εμένα ο εφοπλιστής ,
που μου φαίνεται ακριβό το ένα εισιτήριο ΜΜΜ και ο καφές,
έτσι (προφανώς) και δεν μπορώ εγώ να συναισθανθώ τον ζητιάνο, τον άστεγο...
Sad but true...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:25, 14-01-12:

Ακόμα κι αν θεωρήσουμε οτι τα έχει βγάλει με ηθικό τρόπο καθαρά (αν και δύσκολο αλλά ας μην το πάμε εκεί το θέμα), εγώ θεωρώ οτι είναι κι αυτό ένα θέμα στο οποίο μεν δεν υπάρχει νόμος να το απαγορεύει να πάρει ο άλλος πάπλωμα 700 ευρώ, αλλά για μένα είναι ανήθικο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι νόμιμα αλλά ανήθικα (το έχουμε ξανασυζητήσει) αλλά αυτά όντως δεν τα κάνουν οι περισσότεροι και κατακρίνουμε αυτούς που τα κάνουν. Πχ είναι νόμιμο αλλά όχι ηθικό να κλέψω τον γκόμενο της αδελφής μου και δεν το κάνω. Γιατί να μη θεωρηθεί ανήθικο και το να ξοδεύω αλόγιστα σε καιρό κρίσης (έστω κι αν τα έχω τα λεφτά) σε καιρό κρίσης;
Define το αλόγιστα. Γιατί για εσένα μπορεί να είναι αλόγιστο να αγοράσει κάποιος μια μπότα των 150 ευρώ, ενώ μπορεί να βρει με 20...

Με τη λογική σου είμαστε ανήθικοι όλοι. Πετάμε το φαγητό μας, φτιάχνουμε τα μαλλιά μας στο κομμωτήριο, αγοράζουμε κολιέδες και βραχιόλια, στη σαλάτα μας βάζουμε σος, στην ταβέρνα που θα πάμε θα κατεβάσουμε τον μισό κατάλογο επειδή θέλουμε να έχουμε ποικιλία και διασκεδάζουμε!
Δε θα έπρεπε κανείς να διασκεδάζει σε μια Ελλάδα με κρίση.
Την επόμενη φορά Himela που θα δεις κάποιον στον δρόμο να γελάει, σταμάτησέ τον και πες του "Ντροπή σου! Οι συμπατριώτες σου είναι άνεργοι, πεινάνε, η χώρα σου καταρρέει κι εσύ έχεις το θράσος και γελάς; Είναι ανήθικο!"

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:30, 14-01-12:

Προσωπικά δύσκολα θα έδινα πολλά λεφτά για ρούχα και παπούτσια και είδη καθημερινής χρήσης, ανεξάρτητα από το αν τα είχα ή όχι, ανεξάρτητα επίσης από το αν υπάρχει οικονομική κρίση ή οχι, γιατί το θεωρώ κοροιδία να σκας ένα σωρό λεφτά για να πάρεις κάτι που μπορείς να βρεις πολύ φθηνότερα σε πολύ παρόμοια ή και ίδια ποιότητα και απλώς πληρώνεις την φίρμα. Αλλά θα έδινα πάρα πολλά λεφτά για να φάω κάπου καλά ή να πάω ένα ταξίδι ή να ζήσω τέλος πάντων μια εμπειρία που επί της ουσίας δεν μπορεί να κοστολογηθεί οικονομικά. Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί κάποιος να αγοράζει ενα φόρεμα των 800 ευρώ και να μην είναι νυφικό (που και εκεί με ενοχλεί, αλλά ως ένα βαθμό το καταλαβαίνω) και έχω ανακαλύψει πως αυτό δεν είναι επί της ουσίας θέμα πορτοφολιού, όσο θέμα χαρακτήρα - ξέρω κοπέλες που στερούνται πάρα πολλά πράγματα ενώ έχουν ένα πολύ μικρό μισθό, προκειμένου να μπορέσουν να αγοράσουν κάτι πιο ακριβό γιατί θεωρούν πως αξίζει ή θέλουν να έχουν πράγματα φιρμάτα. Κι από την άλλη ξέρω άτομα που η οικονομική τους κατάσταση τους επιτρέπει άνετα να αγοράσουν όχι ένα τέτοιο κομμάτι, αλλά και περισσότερα και δεν το κάνουν γιατί δεν τους λένε τίποτα οι μάρκες.

Συνεπώς δεν περιμένω να αλλάξει κάτι επειδή υπάρχει οικονομική κρίση, όσοι ψωνίζουν ακριβά θα το κάνουν σε κάθε περίπτωση. Απλώς αυτός που δεν έχει πολλά, θα το κάνει πιο σπάνια. Και μη νομίζεις πως όσοι ήταν εκεί που λες χτες τους τρέχουν από τα μπατζάκια - πιο πιθανό είναι να κάνανε show off, παρά στην πραγματικότητα να ήταν όντως πλούσιοι.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:58, 14-01-12:

Κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι που υπάρχουν άνθρωποι εν καιρό κρίσης που έχουν λεφτά και τα ξοδεύουν στην ελληνική αγορά.
Τόσα μαγαζιά κλείνουν καθημερινά επειδή ο κόσμος δε ψωνίζει. Αν κανένας από εμάς δε ψώνιζε τίποτα, οι περισσότεροι δε θα είχαν να φάνε. Πολλοί τρέφονται από εκείνα τα 130ευρώ της παπλωματοθήκης (και τα κάθε 130-150-2000ευρώ), κι ακόμα και η πωλήτρια που πληρώνεται με 700ευρώ το μήνα, όπως λες, θα την ωφελήσει να δώσει κάποιος 100-200 για κάτι, γιατί αν δεν αγόραζε κανείς, θα' χε ήδη απολυθεί, επειδή ο ιδιοκτήτης δε θα' χε αρκετά έσοδα ώστε να τη πληρώνει.

Όλα μια αλυσίδα είναι.
Αν έχουν λεφτά, καλά κάνουν και τα ξοδεύουν. Τι πάει να πει ότι έχουμε οικονομική κρίση; Και τι τον νοιάζει τον άλλον η οικονομική κρίση από τη στιγμή που δεν τον έχει αγγίξει;
Επειδή εσύ, εγώ κι άλλοι τόσοι δεν έχουν, δε σημαίνει ότι ο φραγκάτος θα στερηθεί πράγματα για να δείξει "σεβασμό" ξέρωγω σε μας. Αυτό είναι παρανοϊκό.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 20:30, 14-01-12:

Είμαι κάπου στη μέση.

Πάντοτε κοιτούσα να ζω μετρημένα, χωρίς να είμαι τσιγκούνης αλλά και χωρίς να είμαι σπάταλος.

Πάντοτε φρόντιζα να αγοράζω αυτά που έχω ανάγκη αλλά και άλλα όχι και τόσο πρώτης ανάγκης, αλλά επειδή είμαι από τη φύση μου με κάποιες ανασφάλειες, φρόντιζα να έχω και κάτι στην άκρη, για να έχω σε περίπτωση ανάγκης ή σε καταστάσεις που ζούμε τώρα, με τον φόβο της ανεργίας, ή άλλες ανάγκες όπως ασθένειες κλπ.

Το να μην ξοδεύεις καθόλου, κάνει κακό στην οικονομία γιατί υπάρχει μεγάλη ύφεση και πρέπει να κινείται η αγορά, αλλά δεν μου αρέσουν και τα διάφορα σπάταλα άτομα που γνωρίζω, που σπαταλούν και μάλιστα χωρίς ποτέ να το καταλαβαίνουν πως έφυγαν τα χρήματά τους.

Όλα με μέτρο, όχι υπερβολές ούτε στην μία άκρη, ούτε στην άλλη είναι η φιλοσοφία μου.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 20:34, 14-01-12:

ανηθικο ειναι ολο το συστημα που ζουμε, απο τη κορφη μεχρι τα νυχια....
Οποτε σε ενα κοσμο ανηθικα πλασμενο, τι ηθικη ψαχνεις να βρεις?

Ανηθικες ειναι οι τραπεζες, που δινουν στεγαστικα και τα παιρνουν πισω διπλα και τριδιπλα,
ανηθικος ειναι ο εργοδοτης μου, που ενω εχει βεβαιωμενα κεφαλαια αρνειται να μας πληρωσει ενσημα και μισθους,
ανηθικοι ειναι οι βολευταδες που καταδικαζουν μεγαλο μερος της κοινωνιας στην εξαθλιωση,
ανηθικοι ειναι αυτοι που ψηφιζανε για να βολεψουνε την μιζερη κορη και το γιος τους σε μια δουλεια που τωρα θα τους τα παρουν πισω,
ανηθικος ειμαι εγω που καθομαι και τους κοιταζω ενω μου υπογραφουν την καταδικη και κραταω το κεφαλι μου σιωπηλα χαμηλωμενο......

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:29, 14-01-12:

Η Ηρώ και η Kajira είπαν πράγματα με τα οποία συμφωνώ κι εγώ.

Πιστεύω ότι το θέμα είναι μάλλον στην πρόκληση της δαπάνης παρά στην ηθική της.

Οι άνθρωποι που πάνε σε κέντρα και καταστήματα τύπου mall είναι άνθρωποι που περισσότερο θέλουν να δείχνουν ότι έχουν (ακόμα) χρήματα παρά που πραγματικά έχουν (πολλά) χρήματα. Γιατί οι άλλοι δεν τρέχουν στο mall, κάνουν ένα ταξίδι στο εξωτερικό όπου δεν τους αναγνωρίζει κανείς και ψωνίζουν ανενόχλητοι.
Και φυσικά δε μιλάμε για την παπλωματοθήκη των 130€ ή τα δημητριακά του Γιώργου όταν μια Kelly ή μια Birkin του Hermes κυμαίνεται από €8.000 έως και €12.000 ή €15.000 (δεν χρειάζεται να το γράψω ολογράφως έτσι?) Αυτές έχουμε δει στα χεράκια ελληνίδων πολιτικών γιατί ανέμελα φορεμένες με φόρμα έχουμε δει και Evelyne III των €1.750 (τσάμπα πράμα)

Το προκλητικό ή αν θέλεις ανήθικο στην ιστορία αυτή είναι η στάση ανθρώπων που ακόμα και τώρα εξακολουθούν να διαφημίζουν τις αγορές τους ή τον τρόπο ζωής τους μπροστά σε συνανθρώπους τους με τους οποίους μπορεί να είχαν κοινό επίπεδο ζωής, αλλά τώρα αντιμετωπίζουν προβλήματα επιβίωσης.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 22:00, 14-01-12:

Λοιπον....., εγω ειχα βρει στο Carrefour, σετ 3 τεμάχια - παπλωματοθήκη 220Χ240 με 2 μαξιλαροθήκες ..... - 10 ευρο

Δεν με πειραζει, που καποιος ξοδευει πολλα ... Τα εχει και τα κανει οτι θελει!
Πιο πολυ με ενοχλει, που καποιοι ζητανε πολλα για κατι που αμφιβαλω να αξιζει......

Αλλά σίγουρα δεν κρίνω τουσ λίγους που εχουν πολλα, επειδη προσωπικα κε εγω δεν κανο κε τιποτα για τουσ πολλουσ που δεν εχουν τιποτα!..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:17, 14-01-12:

Ανήθικο είναι να παραπονιέται το κακομαθημένο κοριτσόπουλο ότι ο μπαμπάκας δεν της δίνει πλέον αρκετά λεφτά για να αγοράζει την Άρτα και τα Γιάννενα κάθε μήνα σε φίλο της που ξεσκίζεται για 800 ευρώ και είναι αρραβωνιασμένος με γυναίκα άνεργη και έγκυο.
True story.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:27, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Η Ηρώ και η Kajira είπαν πράγματα με τα οποία συμφωνώ κι εγώ.

Πιστεύω ότι το θέμα είναι μάλλον στην πρόκληση της δαπάνης παρά στην ηθική της.

Οι άνθρωποι που πάνε σε κέντρα και καταστήματα τύπου mall είναι άνθρωποι που περισσότερο θέλουν να δείχνουν ότι έχουν (ακόμα) χρήματα παρά που πραγματικά έχουν (πολλά) χρήματα. Γιατί οι άλλοι δεν τρέχουν στο mall, κάνουν ένα ταξίδι στο εξωτερικό όπου δεν τους αναγνωρίζει κανείς και ψωνίζουν ανενόχλητοι.
Και φυσικά δε μιλάμε για την παπλωματοθήκη των 130€ ή τα δημητριακά του Γιώργου όταν μια Kelly ή μια Birkin του Hermes κυμαίνεται από €8.000 έως και €12.000 ή €15.000 (δεν χρειάζεται να το γράψω ολογράφως έτσι?) Αυτές έχουμε δει στα χεράκια ελληνίδων πολιτικών γιατί ανέμελα φορεμένες με φόρμα έχουμε δει και Evelyne III των €1.750 (τσάμπα πράμα)

Το προκλητικό ή αν θέλεις ανήθικο στην ιστορία αυτή είναι η στάση ανθρώπων που ακόμα και τώρα εξακολουθούν να διαφημίζουν τις αγορές τους ή τον τρόπο ζωής τους μπροστά σε συνανθρώπους τους με τους οποίους μπορεί να είχαν κοινό επίπεδο ζωής, αλλά τώρα αντιμετωπίζουν προβλήματα επιβίωσης.
Ναι αλλά τόσο η Ηρώ όσο και η Himela είπαν πράγματα εξίσου πολοτικά.Με την έννοια ότι η μια πάει στο άκρο της ηθικής και η άλλη καταδικάζει μέσο ακραίου παραδείγματος την ''ρευστότητα'' των εννοιών της Himela.

Ούτε εμένα μου άρεσει η προκλήση αν και οκ στην τελική προσωπικά δεν έχω τόσο ''ανάγκη'' μιας και η κρίση της Ελλάδας δε με άγγιξε επι της ουσίας.Προσωπικά διακρίνω έναν φαρισαισμό από μεγάλη μερίδα (μέσα και γω σε αυτή τη μερίδα).Μέχρι όσο με αγγίζει η κρίση μετά κόψε το κεφάλι σου...είσαι ''ανήθικος'' επειδή έχεις πιο πολλά από μένα και τα ''σκορπάς'' ,είσαι ακραίος επειδή σε ''πνίγει'' το δίκιο σου που δεν αντέχεις την πρόκληση ή είσαι αναίσθητος όπως ο Πάνος.

Αν προσέξετε σχεδόν σε κάθε χώρα που αντιμετώπισε ανάλογη κρίση με την Ελλάδα (η Ελλάδα έχει πρωτιά φυσικά μιας και είναι η μόνη αναπτυγμένη χώρα παγκοσμίως που κλήθηκε να βγάλει σε πέρας τέτοιο βαθμό κρίσης) υπήρχε και η ανάλογη σχετική κατάρρευση του κοινωνικού ιστού.Δείτε Αργεντινή δηλαδή...Στην Ελλάδα αυτό νομίζω άρχισε να εμφανίζεται δειλά δειλά.Όλοι φταίνε εκτός από εμάς.Εμείς δεν ακολουθήσαμε καμία πρακτική που να υποδαύλισε τις παθογένιες της Ελλάδας.Εμείς είμαστε αθώοι.Η πολιτικός που αγοράζει την τσάντα με 7 χιλιάρικα φταίει και όχι εγώ που δεν αποδίδω τους φόρους μου στο κράτος,που είμαι Ελληνάρας και θα τους πιάσω όλους κορόιδο.Ο δίπλα φταίει που με προκαλεί με την αγορά του παπλώματος ή των ακριβών δημητριακών ,ενώ εγώ που πάω και αγοράζω τις φτηνές κούτες με τα τσιγάρα στην μαύρη αγορά κάτω στην Ομόνοια (βάλτε το αντίστοιχο μέρος της πόλης σας) από τότε που άρχισε η κρίση είμαι αναμάρτητος.

Δε ξέρω,κάπως είχα ελπίσει να τα δώ αλλιώς τα πράγματα στην Ελλάδα.Αυτό που είπα ότι ο τσαμπουκάς πρέπει επί της ουσίας να σπάσει σε όλους μας και όχι επιλεκτικά με το να διαρρηγνύω τα ιμάτια μου αν δώ την καραμπάμ ''πρόκληση'' (έστω ότι στα μάτια μου το άλφα είναι πρόκληση) ή να κάνω μαθήματα ηθικοπλαστικής βασιζόμενος και απαντώντας με τον ίδιο ακραίο τρόπο σε ακραίες αντιδράσεις με εξίσου ακραία επιχειρήματα,χωρίς φυσικά να κοιτάω την καμπούρα μου....

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 22:44, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Δεν με πειραζει, που καποιος ξοδευει πολλα ... Τα εχει και τα κανει οτι θελει!
Πιο πολυ με ενοχλει, που καποιοι ζητανε πολλα για κατι που αμφιβαλω να αξιζει......
Δεν νομίζεις ότι κάπου αυτά τα δύο συνδέονται μεταξύ τους;
Κάτι το οποίο δεν διάβασα μέχρι τώρα, δεν νομίζετε ότι οι αλόγιστες σπατάλες - απ' όπου κι αν προέρχονται - στρεβλώνουν την καταναλωτική συμπεριφορά και υποδαυλίζουν την υγιή οικονομία; Τι τελικά είναι αυτό που μας οδηγεί στον παρασιτισμό;

Μια παπλωματοθήκη αξίας 135 ευρώ.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:01, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μια παπλωματοθήκη αξίας 135 ευρώ.
Πάμφθηνη, αν δεις πόσο κάνουν οι παπλωμαθήκες εδώ. Σιγά τα αλόγιστα.
Οπότε, πρέπει να βάλεις και το μέτρο σύγκρισης.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:27, 14-01-12:

η ηθικη που λεμε

ειναι ο καταναλωτισμος και η σπαταλη πορων ,,

αμα θελουμε και μπορουμε τα κανουμε

αλλα εχουν επιπτωσεις..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:48, 14-01-12:

Η ηθική έχει σχέση με το πόσα παράγεις - προσφέρεις στην κοινωνία, στη χώρα σου ή απλά στη σύντροφο ή την οικογένειά σου κρίση ξε κρίση, βρέξει χιονίσει, όχι με το το πόσα καταναλώνεις. Βγάζεις τόσα - καταναλώνεις τόσα, πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία που οι 'Ελληνες ποτέ δεν είχαν τα τελευταία χρόνια. Η κρίση είναι για πολλούς φτηνή δικαιολογία και καραμελίτσα. Αντίσταση και ιδεολογία θα πει να είσαι ΠΑΝΤΑ στα όρια και με αυτοπειθαρχία καταναλωτική, είτε ζεις σε πλούσια χώρα είτε σε φτωχοκομείο. Μόνο αυτούς τους 'Ελληνες παραδέχομαι, τους άλλους δεν τους θεωρώ συμπατριώτες μου.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 23:52, 14-01-12:

Πάμφθηνη, αν δεις πόσο κάνουν οι παπλωμαθήκες εδώ. Σιγά τα αλόγιστα.
Οπότε, πρέπει να βάλεις και το μέτρο σύγκρισης.
4 παπλωματοθήκες ~ 1 βασικός μισθός

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:53, 14-01-12:

4 παπλωματοθήκες ~ 1 βασικός μισθός
180 κουτιά ακριβών δημητριακών ~ 1 βασικός μισθός

What's your point?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 00:01, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Define το αλόγιστα. Γιατί για εσένα μπορεί να είναι αλόγιστο να αγοράσει κάποιος μια μπότα των 150 ευρώ, ενώ μπορεί να βρει με 20...

Με τη λογική σου είμαστε ανήθικοι όλοι. Πετάμε το φαγητό μας, φτιάχνουμε τα μαλλιά μας στο κομμωτήριο, αγοράζουμε κολιέδες και βραχιόλια, στη σαλάτα μας βάζουμε σος, στην ταβέρνα που θα πάμε θα κατεβάσουμε τον μισό κατάλογο επειδή θέλουμε να έχουμε ποικιλία και διασκεδάζουμε!
Δε θα έπρεπε κανείς να διασκεδάζει σε μια Ελλάδα με κρίση.
Την επόμενη φορά Himela που θα δεις κάποιον στον δρόμο να γελάει, σταμάτησέ τον και πες του "Ντροπή σου! Οι συμπατριώτες σου είναι άνεργοι, πεινάνε, η χώρα σου καταρρέει κι εσύ έχεις το θράσος και γελάς; Είναι ανήθικο!"
Ε τώρα μην την πάμε εκεί τη συζήτηση. Με αυτή τη λογική όλοι μας εδώ που συζητάμε σε φόρουμ αντί να δίνουμε τα 19 ευρώ για ίντερνετ το μήνα σε φτωχούς είμαστε ανήθικοι. Το "αλόγιστα" για μένα σημαίνει οτι αγοράζεις κάτι που χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή δίνοντας το οποιοδήποτε ποσό σου ζητήσει ο καταστηματάρχης χωρίς να έχεις ιδέα πόσο πραγματικά αξίζει αυτό το πράγμα που παίρνεις και χωρίς να έχεις κάνει καμία έρευνα αγοράς για αυτό το πράγμα. "Αλόγιστα" σημαίνει να ψάχνεις τη μάρκα και να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν. "Αλόγιστα" σημαίνει να αγοράζεις τώρα ένα κινητό από το εξωτερικό που δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα ακόμα για να το έχεις πρώτος και να το παίζεις μούρη στους φίλους σου, ενώ αν το έπαιρνες σε 2 μήνες θα έδινες 300 ευρώ λιγότερα (αληθινή ιστορία). Τώρα αν εσύ συγκρίνεις αυτά τα παραπάνω με το οτι θα αγοράσει κάποια ένα βραχιόλι με το δώρο Χριστουγέννων της μια φορά το χρόνο ή θα δώσει 20 ευρώ το δίμηνο για βαφή στο κομμωτήριο, νομίζω οτι έχουμε χάσει το νόημα αυτών που συζητάμε τώρα.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 00:13, 15-01-12:

Δεν νομίζεις ότι κάπου αυτά τα δύο συνδέονται μεταξύ τους;
οχι, δεν νομιζω. Eχω και ψωνιζω κατι υψηλής ποιότητας..., ρούχα γνωστών σχεδιαστών και τ.π. ΟΚ!
Α μα να με κοροιδεβουνε ολο το χρονο, και ξαφνικα ολα τα καταστηματα να έχουν 50% έκπτωση .........

...... για πολλους τα 19 ευρώ για το internet ειναι επισης αλογιστα εξοδα........

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 01:50, 15-01-12:

Εσύ που μπορείς να διαθέτεις κάθε μήνα λεφτά για Internet από πού τα βρήκες; Κι αυτό πολυτέλεια δεν είναι;
Όχι. Η πρόσβαση στο διαδίκτυο έχει χαρακτηριστεί ως θεμελιώδες δικαίωμα από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο το 2009 και από τον ΟΗΕ το 2011.

Μπορείτε να ξοδεύετε 19 € το μήνα χωρίς να έχετε τύψεις στη συνείδησή σας.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 03:30, 15-01-12:

180 κουτιά ακριβών δημητριακών ~ 1 βασικός μισθός

What's your point?
Και 150 κουτάκια καπότες είναι ένας βασικός μισθός. What's YOUR point madafaka?

Όπως λέει και η Χιμέλα το αλόγιστα σημαίνει αγορά χωρίς ορθολογισμό με σκοπό την δημιουργία εντυπώσεων κατά τις επιταγές ενός λάιφ στάιλ. Και για να συμπληρώσω το αλόγιστα σημαίνει την αγορά ενός i-phone από κάποιο καθυστερημένο αγοραστή που ενώ έχει λαπτοπ και δεν θα χρησιμοποιήσει τις εφαρμογές του συγκεκριμένου κινητού το αγοράζει επειδή απλώς είναι ζώο.

Και όχι το πρόβλημα δεν είναι η αγορά της φεράρι από κάποιο νεόπλουτο ή γυναίκα πολιτικού (δηλαδή τα πολύ υψηλά εισοδήματα), αλλά η αγορά κάθε μαλακίας από τα μεσαία εισοδήματα επηρεασμένα από τις παπαριές του λάιφ στάιλ. Ποιος επιχειρηματίας προσπάθησε να επενδύσει τα κέρδη του σε κάτι περισσότερο κερδοφόρο στο μέλλον αντί να σπαταλά τα χρήματα του σε πίπες που τώρα πια δεν μπορεί να συντηρήσει;

Επίσης, αν αγοράζεις δημητριακά με 5 ευρώ ενώ μπορείς να τα βρεις με 2 και με την ίδια γεύση ή ποιότητα (ή ακόμη και την ίδια μάρκα) περπατώντας 100 μέτρα παραπάνω απλώς είσαι βλάκας (όχι εσύ προσωπικά, ο μαλάκας που εξαιτίας την ανικανότητας του να σκεφτεί ότι δεν είναι ανάγκη να τον πιάνουν κορόιδο σε όλες τις συναλλαγές του ακολουθεί την πρωτόγονη θέληση για επιφανειακή ηδονή)...

Τι τελικά είναι αυτό που μας οδηγεί στον παρασιτισμό;
Να βγάζεις 1.500 ευρώ το μήνα και να τα ξοδεύεις σε μαλακίες...

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 06:12, 15-01-12:

Η αγορά απο μόνη της δε πιστεύω πως είναι ανήθικη. Αντιθέτως η επίδειξη, εκτός του ότι δεν έχει νόημα, μπορεί να φέρει σε άσχημη θέση τον άλλον.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transient : 15-01-12 στις 08:30.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:25, 15-01-12:

Αυτοί που έχουν και τα ξοδεύουν έτσι δεν είναι ανήθικοι... απλά βλάκες. Υπάρχουν όμως πολλές περιπτώσεις που το ακριβό είναι καλύτερο από το φθηνό. Γιατί να μη δώσεις κάτι παραπάνω, ακόμα και σε περίοδο κρίσης, αν το συγκεκριμένο προϊόν θα αντέξει περισσότερο στο πέρασμα του χρόνου;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:06, 15-01-12:

Γιατί να μη δώσεις κάτι παραπάνω,

γιατι δεν έχεις. λολ?

νοτ

τεσπα.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:15, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
To point όμως είναι ότι και πάλι το πρόβλημα είναι στο μυαλό του συγκεκριμένου/ων καταναλωτή/ων και όχι αυτού που δεν έχει να κάνει αντίστοιχες αγορές... Ναι, είναι ηλίθια η αγορά iPhone (στο 99% των περιπτώσεων θα έλεγα εγώ), ναι είναι ηλίθιο να δίνεις τα διπλάσια απ' όσα πραγματικά χρειάζεται για ένα κουτί δημητριακών(με τα τεκμήρια ποιότητας που έθεσες) και είναι πανηλίθιο να ξοδεύεις τεράστια ποσά για να δείξεις όχι έχεις χρήματα(ενώ δεν έχεις ακριβώς), επειδή έτσι προτάσσει το lifestyle or whatever...

Αλλά αυτό δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σ' εσένα κι εμένα, αλλά στο ίδιο το άτομο που κάνει αυτά τα έξοδα... Και φαίνεται πρακτικά κι από το σχόλιο που θα έκαναν οι περισσότεροι γι' αυτό: "Αν τα είχα εγώ, θα τα ξόδευα καλύτερα..." Κι όταν αρχίζουν αυτά είναι που έχει αρχίσει να μας πονάει...

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:41, 15-01-12:

ελπιζω μονο να μην καταληξουμε κ εμεις ετσι....

http://youtu.be/AoDHAAkbGgU

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb έγραψε στις 14:14, 15-01-12:

ελπιζω μονο να μην καταληξουμε κ εμεις ετσι....
.....καθε γενια περναει καποια κριση.....
Προχθές οι παππούδες μας, σήμερα εμείς, μεθαυριο τα εγγονια μας... Και η ζωη συνεχιζεται...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 15-01-12 στις 14:40. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:54, 15-01-12:

Αλλά αυτό δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σ' εσένα κι εμένα,
επειδη υπερκαταναλωνει η δυση πειναει η ανατολη

συνεπειες υπαρχουν..
απλα δυστυχως δεν τις βλεπουμε..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:09, 15-01-12:

Να είναι άραγε ανήθικο να ξοδεύεις; Τότε ποιος ο λόγος να έχεις χρήματα; Ακούστηκαν πολλά, ενδιαφέροντα και σημαντικά από τους συνομιλητές, σ' ένα θέμα που επιτέλους θυμίζει τις παλιές καλές εποχές του στεκιού, έτσι ώστε δεν έχω να προσθέσω και πολλά στη συζήτηση. Νομίζω λοιπόν, ότι μετά από όσα γράφηκαν, το ερώτημα μετατίθεται ως εξής: "Είναι ηθικό να είναι κανείς ζάμπλουτος, όταν εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από πείνα κι ασθένειες που σχετίζονται με αυτήν; ". Θεωρώ ότι τούτο το ηθικό ερώτημα αποτελεί πάγια ένσταση έναντι της νεοφιλελεύθερης καπιταλιστικής ιδεολογίας (ή εάν θέλετε ιδεοληψίας) η οποία έχει επικρατήσει σε ολόκληρο τον πλανήτη στις μέρες μας. Πολύ μεγάλο ζήτημα σίγουρα.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι εάν δεν είναι ανήθικο να είναι κανείς πολύ πλούσιος, τότε δεν μπορεί να είναι ανήθικο να ξοδεύει τα χρήματά του. Ακόμη όμως κι αν υπήρχε κάποια καλύτερη κατανομή του πλούτου στον πλανήτη, πάλι κάποιοι θα ήταν πλουσιότεροι από κάποιους άλλους, πράγμα που αποτελεί αυτό που λέμε "φυσική ροή". Σε τέτοια περίπτωση όμως, θα ετίθετο άραγε και πάλι ηθικό ζήτημα για την αγορά ακριβών προϊόντων; Υπάρχει στ' αλήθεια η αξίωση όλοι να έχουν ακριβώς τα ίδια και να επιδεικνύουν την ίδια καταναλωτική συμπεριφορά; Τι είδους καθεστώς θα φτιάχναμε με αυτόν τον τρόπο;

Το διαδίκτυο είναι στην πραγματικότητα το φτηνότερο μέσο επικοινωνίας και διασκέδασης. Για να κάνω τα ίδια πράγματα με τα οποία περνώ το χρόνο μου ευχάριστα στο διαδίκτυο, θα έπρεπε να ξοδεύω εκατό φορές περισσότερα χρήματα irl. Ατυχές παράδειγμα θα έλεγα...

Εγώ πάω τη σκέψη μου ακόμα πιο μακριά, και ξέρω οτι θα πέσετε να με φάτε, και θα πω και κάτι που ξέρω οτι δε γίνεται, αλλά εγώ το σκέφτηκα: να τεθεί ένας νόμος κατά τον οποίο να μην μπορεί κάποιος να ξοδέψει παραπάνω από ένα ποσό (2000 ευρώ ας πούμε) το μήνα σε εμπορικά προϊόντα (δεν εννοώ ψώνια του σούπερ μάρκετ ούτε μεγάλης αξίας πράγματα που τα παίρνεις μια φορά το χρόνο, πχ αυτοκίνητο). Αν κάποιος έχει να ξοδέψει παραπάνω από αυτά τα χρήματα, να τα δώσει σε απόρους και ανέργους. Έτσι σιγά σιγά θα γίνει ανακατανομή πλούτου και η ψαλίδα μεταξύ πλουσίων - απόρων θα μικρύνει. Θα μου πείτε οτι αυτό είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συμφωνώ. Αλλά τουλάχιστον αυτή η καταπάτηση θα βοηθήσει τόσους συνανθρώπους μας. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (αν το σκεφτεί κανείς είναι κάτι μεταξύ χούντας και κομμουνισμού - ξέρω το μυαλό μου είναι διεστραμένο ) αλλά εγώ το σκέφτηκα.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι η τρέχουσα παγκόσμια κρίση και ο επακόλουθος παγκόσμιος πόλεμος (οικονομικός ή οιονεί θερμός) έχουν ακριβώς ως αντικείμενό τους την βίαιη ανακατανομή του πλούτου υπέρ των ολίγων. Έτσι, το αίτημα που διατυπώνεις, θα μπορούσε να σταθεί (παρά την κριτική που και η ίδια αναγνωρίζεις πως μπορεί να του γίνει) μόνο μετά από κάποιου είδους επαναστατική διαδικασία και αλλαγή του παγκόσμιου συστήματος αξιών, παγκόσμια σεισάχθεια κλπ, συνεπώς μάλλον στη σημερινή συγκυρία θα πρέπει να θεωρηθεί ως ανεδαφικό...

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Όλα με μέτρο, όχι υπερβολές ούτε στην μία άκρη, ούτε στην άλλη είναι η φιλοσοφία μου.
Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου, την έχω κάνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για τον εαυτό μου. Ωστόσο, κάθε φορά που το σκέφτομαι, κολλάω σε αυτό το σημείο: Ποιο ακριβώς είναι το μέτρο και ποιος το καθορίζει; Πραγματικά αυτό είναι ένα ακανθώδες ερώτημα, πολύ δε περισσότερο εάν λάβουμε υπόψιν την φιλοσοφική τοποθέτηση του Διογένη του Κυνικού, ο οποίος απέδειξε έμπρακτα ότι αυτό που ο καθένας μας θεωρεί ως "απαραίτητο", στην πραγματικότητα θα μπορούσε κάλλιστα να λείπει. Αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθεί κανείς μ' αυτό το σημείο νομίζω...

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:41, 15-01-12:

Έστω ότι είναι ανήθικος αυτός που αγοράζει δημητριακά των 10€ και θήκες για παπλώματα των 250€.
Αυτός που παράγει & πωλεί δημητριακά των 10€ και θήκες για παπλώματα των 250€ τι είναι; Λευκός τρομοκράτης;

Δεν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική ελευθερία χωρίς πραγματική αφθονία. Και αυτή ήταν η μεγαλύτερη παγίδα που έπρεπε να αποφύγει η καπιταλιστική νοοτροπία και δεν τα κατάφερε με σχεδόν θεαματικό τρόπο. Η εικονική αφθονία της βιομηχανίας της παροχής υπηρεσιών έστρεψε όλο το ενδιαφέρον πάνω τους, με αποτέλεσμα να παραγκωνιστούν τα θεμέλια του καπιταλισμού και συγκεκριμένα η παραγωγικότητα (από αγροτική μέχρι και βαριά βιομηχανία). Δημιουργήσαμε κράτη που το βιοτικό επίπεδο στηρίζονταν στο τραπεζικό κλάδο, φαρμακευτικό, ψυχαγωγίας ... ούτε καν στο εμπόριο. Όμως ο τραπεζικός κλάδος για να λειτουργεί χρειάζεται χρέη, ο φαρμακευτικός ασθένειες και της ψυχαγωγίας κουρασμένους πολίτες.

Ο καπιταλισμός δεν τραντάχτηκε επειδή έκλεισε οι Lehman Brothers, τραντάχτηκε όταν η Ford, General Motors περνούσαν οικονομικά προβλήματα και κανείς δεν νοιαζόνταν. Οι περισσότεροι θαρρώ ότι αυτά τα γεγονότα, αν τα συναντήσαμε, τα συναντήσαμε σε οικονομικά πανεπιστημιακά εγχειρίδια και ας αφορούν γεγονότα μόλις μια δεκαετίας πριν. Για τα τραπεζικά χρέη, ακόμη και οι φτηνότερες (μεταφορικά και κυριολεκτικά) φυλλάδες γράφουν.

Στον καπιταλισμό υπάρχει η εξής εν γένη αδικία. Η παραγωγικότητα και η παροχή υπηρεσιών εν τέλη μεταφράζονται στην ίδια μονάδα - νόμισμα. Μαγκιά στον χρηματιστή που μπορεί να μοιράσει μερικά δις στους πελάτες του ανά ημέρα, ένας αγρότης όμως ή ένας ιδιοκτήτης αυτοκινητοβιομηχανίας έχει ένα ταβάνι ακόμη και αν του ανήκει όλη η γη. Ποίος μπορεί να απαντήσει σοβαρά ποίος είναι ο καλύτερος; Η Forthnet με τους 400.000 πελάτες ή μανάβης που πουλάει 400 πορτοκάλια; Και όμως αυτές οι περιπτώσεις που την παραμικρή ομοιότητα δεν έχουν, επιβραβεύονται με την ίδια αξία/νόμισμα.

Ο καπιταλισμός δεν είναι άσχημος. Είναι ένα σύστημα διαχείρισης περιορισμένων πόρων. Αν όμως εφαρμόζεται και όπου υπάρχει αφθονία είτε αυτό λέγετε μουσική είτε αυτό λέγετε υγεία είναι άσχημος, βάρβαρος και άχαρος. Ένας ποιητής μπορεί να γράφει ωραία ποιήματα αλλά να λύνει απαίσια τα μαθηματικά και ένας μαθηματικός να γράφει απαίσια ποιήματα αλλά να λύνει ωραία τα μαθηματικά. Είναι όμως ανούσιο να ψάχνεις σε ένα άτομο κάποιον καλό ποιητή και καλό μαθηματικό. Ακόμη και αν το βρεις κινδυνεύεις να είναι διχασμένη προσωπικότητα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 15-01-12 στις 18:55.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:57, 15-01-12:

Αν κάποιος έχει να ξοδέψει παραπάνω από αυτά τα χρήματα, να τα δώσει σε απόρους και ανέργους. Έτσι σιγά σιγά θα γίνει ανακατανομή πλούτου και η ψαλίδα μεταξύ πλουσίων - απόρων θα μικρύνει. Θα μου πείτε οτι αυτό είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συμφωνώ. Αλλά τουλάχιστον αυτή η καταπάτηση θα βοηθήσει τόσους συνανθρώπους μας. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (αν το σκεφτεί κανείς είναι κάτι μεταξύ χούντας και κομμουνισμού - ξέρω το μυαλό μου είναι διεστραμένο ) αλλά εγώ το σκέφτηκα.
Κι αν κάποιος είναι κοπρίτης και μένει άνεργος, θα του δώσω γω τα δικά μου λεφτά;
(Αν και στου κράτους τους κοπριτες δινω... )
Αλλά να δώσω κι άλλα (!) έξτρα, μπονους, τιπ, πουρμπουαρ?
Τι λες βρε Χιμ και δεν πάω να τα φάω στο Μπαλί να παίζω σε θεάτρα σκιών και να πίνω Blue Lagoon?
Βασικά όντως έχεις διαστροφικό μυαλό και δε σου φαινόταν

Αμα θες (γενικά το ''θες'') να βοηθήσεις κάποιον, δωστου. Είναι απλά τα πράματα.

Ας πω την αποψη μου, αν και ήδη έχω βάλει τις θετικές μου σε Miss Kitt και Hρω. Δε πιστεύω τίθεται ζήτημα ηθικής ή ανηθικότητας σε αυτό το ερωτημα. Ο καθένας ξοδέυει κατ'επιλογήν, συνείδηση και κρίση του

Α! Κατι που ακουσα στους ραδιοαρβυλα, σχετικοασχετο: οι βιαστες, εγκληματιες, ματακηδες και ολοι αυτοι, επειδή είναι άρρωστοι, παιρνουν επιδομα εξτρα (λογω αρρωστιας...)απο το κρατος, το οποιο πληρωνουμε εμεις. Γελαμε; Γελαμε να λετε, για να μην κλαιμε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 15-01-12 στις 19:13.
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 19:24, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Α! Κατι που ακουσα στους ραδιοαρβυλα, σχετικοασχετο: οι βιαστες, εγκληματιες, ματακηδες και ολοι αυτοι, επειδή είναι άρρωστοι, παιρνουν επιδομα εξτρα (λογω αρρωστιας...)απο το κρατος, το οποιο πληρωνουμε εμεις. Γελαμε; Γελαμε να λετε, για να μην κλαιμε!
Σχετικό θέμα εδώ.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 19:32, 15-01-12:

Επειδη ετυχε να γινω πλουσιος σε περιοδο κρισης σημαινει οτι δεν θα χαρω τα λεφτα μου?

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 19:38, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
.....καθε γενια περναει καποια κριση.....
Προχθές οι παππούδες μας, σήμερα εμείς, μεθαυριο τα εγγονια μας... Και η ζωη συνεχιζεται...
τετοια προκοπη θες για τα εγγονια σου? (μας)

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:51, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
τετοια προκοπη θες για τα εγγονια σου? (μας)
Σορυ που επεμβαίνω , αλλά δεν είπε πως θέλει. Ειπε πως ολες οι γενιές περνούν κρίση, έτσι κάτι θα περάσουν και τα εγγόνια μας. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, που δε νομίζω, είναι σαφές το μήνυμα

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 19:59, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Σορυ που επεμβαίνω , αλλά δεν είπε πως θέλει. Ειπε πως ολες οι γενιές περνούν κρίση, έτσι κάτι θα περάσουν και τα εγγόνια μας. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, που δε νομίζω, είναι σαφές το μήνυμα
ειπε πως η ζωη συνεχιζεται...
αλλα η ζωη συνεχιζεται μπορει και με το να την αφηνεις να περναει οπως ειναι
η να την αλλαξεις.
Και τα δυο μπορεις να τα θελεις, αλλα εχουν διαφορετικο νοημα.

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 21:20, 15-01-12:

Ανηθικο γιατι δεν καταλαβα ο τροπος που ξοδευω εγω τα χρηματα που κερδιζω συγνωμη αλλα δεν αφορα κανενα παρα μονο εμενα . Αλλος θελει να αγοραζει ρουχα αλλος να παει ταξιδια .Ti ειναι αυτο τωρα ? Ετσι θα λυθουν τα κοινωνικα προβληματα οι ανισοτητες με το να ασχολειται ο ενας τι κανει ο κανει ο αλλος και που ξοδευει τα χρηματα του? Οκ σωστε το κοσμο ετσι με αυτο το τροπο ταιστε τα ορφανα με τοσο ευκολη κριτικη εγω μαλλον θα παραμεινω βαθια ανηθικη ξοδευοντας τα χρηματα μου οπου θελω με το μπαρδον δηλαδη............................

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους