Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά αυτό δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σ' εσένα κι εμένα,
επειδη υπερκαταναλωνει η δυση πειναει η ανατολη

συνεπειες υπαρχουν..
απλα δυστυχως δεν τις βλεπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να είναι άραγε ανήθικο να ξοδεύεις; Τότε ποιος ο λόγος να έχεις χρήματα; Ακούστηκαν πολλά, ενδιαφέροντα και σημαντικά από τους συνομιλητές, σ' ένα θέμα που επιτέλους θυμίζει τις παλιές καλές εποχές του στεκιού, έτσι ώστε δεν έχω να προσθέσω και πολλά στη συζήτηση. Νομίζω λοιπόν, ότι μετά από όσα γράφηκαν, το ερώτημα μετατίθεται ως εξής: "Είναι ηθικό να είναι κανείς ζάμπλουτος, όταν εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από πείνα κι ασθένειες που σχετίζονται με αυτήν; ". Θεωρώ ότι τούτο το ηθικό ερώτημα αποτελεί πάγια ένσταση έναντι της νεοφιλελεύθερης καπιταλιστικής ιδεολογίας (ή εάν θέλετε ιδεοληψίας) η οποία έχει επικρατήσει σε ολόκληρο τον πλανήτη στις μέρες μας. Πολύ μεγάλο ζήτημα σίγουρα.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι εάν δεν είναι ανήθικο να είναι κανείς πολύ πλούσιος, τότε δεν μπορεί να είναι ανήθικο να ξοδεύει τα χρήματά του. Ακόμη όμως κι αν υπήρχε κάποια καλύτερη κατανομή του πλούτου στον πλανήτη, πάλι κάποιοι θα ήταν πλουσιότεροι από κάποιους άλλους, πράγμα που αποτελεί αυτό που λέμε "φυσική ροή". Σε τέτοια περίπτωση όμως, θα ετίθετο άραγε και πάλι ηθικό ζήτημα για την αγορά ακριβών προϊόντων; Υπάρχει στ' αλήθεια η αξίωση όλοι να έχουν ακριβώς τα ίδια και να επιδεικνύουν την ίδια καταναλωτική συμπεριφορά; Τι είδους καθεστώς θα φτιάχναμε με αυτόν τον τρόπο;:hmm:

Εσύ που μπορείς να διαθέτεις κάθε μήνα λεφτά για Internet από πού τα βρήκες; Κι αυτό πολυτέλεια δεν είναι; Αν θες ενημέρωση, έχεις εφημερίδες, τηλεόραση, και κουτσομπολιά με την γειτόνισσα του απέναντι μπαλκονιού.
Τα έχεις βγάλει με το σταυρό στο χέρι ή να σου στείλω κάτι φιλαράκια μου του ΣΔΟΕ; :hmm:
Το διαδίκτυο είναι στην πραγματικότητα το φτηνότερο μέσο επικοινωνίας και διασκέδασης. Για να κάνω τα ίδια πράγματα με τα οποία περνώ το χρόνο μου ευχάριστα στο διαδίκτυο, θα έπρεπε να ξοδεύω εκατό φορές περισσότερα χρήματα irl. Ατυχές παράδειγμα θα έλεγα...:/:

Εγώ πάω τη σκέψη μου ακόμα πιο μακριά, και ξέρω οτι θα πέσετε να με φάτε, και θα πω και κάτι που ξέρω οτι δε γίνεται, αλλά εγώ το σκέφτηκα: να τεθεί ένας νόμος κατά τον οποίο να μην μπορεί κάποιος να ξοδέψει παραπάνω από ένα ποσό (2000 ευρώ ας πούμε) το μήνα σε εμπορικά προϊόντα (δεν εννοώ ψώνια του σούπερ μάρκετ ούτε μεγάλης αξίας πράγματα που τα παίρνεις μια φορά το χρόνο, πχ αυτοκίνητο). Αν κάποιος έχει να ξοδέψει παραπάνω από αυτά τα χρήματα, να τα δώσει σε απόρους και ανέργους. Έτσι σιγά σιγά θα γίνει ανακατανομή πλούτου και η ψαλίδα μεταξύ πλουσίων - απόρων θα μικρύνει. Θα μου πείτε οτι αυτό είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συμφωνώ. Αλλά τουλάχιστον αυτή η καταπάτηση θα βοηθήσει τόσους συνανθρώπους μας. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (αν το σκεφτεί κανείς είναι κάτι μεταξύ χούντας και κομμουνισμού :crazy: - ξέρω το μυαλό μου είναι διεστραμένο :whistle:) αλλά εγώ το σκέφτηκα.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι η τρέχουσα παγκόσμια κρίση και ο επακόλουθος παγκόσμιος πόλεμος (οικονομικός ή οιονεί θερμός) έχουν ακριβώς ως αντικείμενό τους την βίαιη ανακατανομή του πλούτου υπέρ των ολίγων. Έτσι, το αίτημα που διατυπώνεις, θα μπορούσε να σταθεί (παρά την κριτική που και η ίδια αναγνωρίζεις πως μπορεί να του γίνει) μόνο μετά από κάποιου είδους επαναστατική διαδικασία και αλλαγή του παγκόσμιου συστήματος αξιών, παγκόσμια σεισάχθεια κλπ, συνεπώς μάλλον στη σημερινή συγκυρία θα πρέπει να θεωρηθεί ως ανεδαφικό...

Όλα με μέτρο, όχι υπερβολές ούτε στην μία άκρη, ούτε στην άλλη είναι η φιλοσοφία μου.
Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου, την έχω κάνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για τον εαυτό μου. Ωστόσο, κάθε φορά που το σκέφτομαι, κολλάω σε αυτό το σημείο: Ποιο ακριβώς είναι το μέτρο και ποιος το καθορίζει; Πραγματικά αυτό είναι ένα ακανθώδες ερώτημα, πολύ δε περισσότερο εάν λάβουμε υπόψιν την φιλοσοφική τοποθέτηση του Διογένη του Κυνικού, ο οποίος απέδειξε έμπρακτα ότι αυτό που ο καθένας μας θεωρεί ως "απαραίτητο", στην πραγματικότητα θα μπορούσε κάλλιστα να λείπει. Αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθεί κανείς μ' αυτό το σημείο νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έστω ότι είναι ανήθικος αυτός που αγοράζει δημητριακά των 10€ και θήκες για παπλώματα των 250€.
Αυτός που παράγει & πωλεί δημητριακά των 10€ και θήκες για παπλώματα των 250€ τι είναι; Λευκός τρομοκράτης; :P

Δεν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική ελευθερία χωρίς πραγματική αφθονία. Και αυτή ήταν η μεγαλύτερη παγίδα που έπρεπε να αποφύγει η καπιταλιστική νοοτροπία και δεν τα κατάφερε με σχεδόν θεαματικό τρόπο. Η εικονική αφθονία της βιομηχανίας της παροχής υπηρεσιών έστρεψε όλο το ενδιαφέρον πάνω τους, με αποτέλεσμα να παραγκωνιστούν τα θεμέλια του καπιταλισμού και συγκεκριμένα η παραγωγικότητα (από αγροτική μέχρι και βαριά βιομηχανία). Δημιουργήσαμε κράτη που το βιοτικό επίπεδο στηρίζονταν στο τραπεζικό κλάδο, φαρμακευτικό, ψυχαγωγίας ... ούτε καν στο εμπόριο. Όμως ο τραπεζικός κλάδος για να λειτουργεί χρειάζεται χρέη, ο φαρμακευτικός ασθένειες και της ψυχαγωγίας κουρασμένους πολίτες.

Ο καπιταλισμός δεν τραντάχτηκε επειδή έκλεισε οι Lehman Brothers, τραντάχτηκε όταν η Ford, General Motors περνούσαν οικονομικά προβλήματα και κανείς δεν νοιαζόνταν. Οι περισσότεροι θαρρώ ότι αυτά τα γεγονότα, αν τα συναντήσαμε, τα συναντήσαμε σε οικονομικά πανεπιστημιακά εγχειρίδια και ας αφορούν γεγονότα μόλις μια δεκαετίας πριν. Για τα τραπεζικά χρέη, ακόμη και οι φτηνότερες (μεταφορικά και κυριολεκτικά) φυλλάδες γράφουν.

Στον καπιταλισμό υπάρχει η εξής εν γένη αδικία. Η παραγωγικότητα και η παροχή υπηρεσιών εν τέλη μεταφράζονται στην ίδια μονάδα - νόμισμα. Μαγκιά στον χρηματιστή που μπορεί να μοιράσει μερικά δις στους πελάτες του ανά ημέρα, ένας αγρότης όμως ή ένας ιδιοκτήτης αυτοκινητοβιομηχανίας έχει ένα ταβάνι ακόμη και αν του ανήκει όλη η γη. Ποίος μπορεί να απαντήσει σοβαρά ποίος είναι ο καλύτερος; Η Forthnet με τους 400.000 πελάτες ή μανάβης που πουλάει 400 πορτοκάλια; Και όμως αυτές οι περιπτώσεις που την παραμικρή ομοιότητα δεν έχουν, επιβραβεύονται με την ίδια αξία/νόμισμα.

Ο καπιταλισμός δεν είναι άσχημος. Είναι ένα σύστημα διαχείρισης περιορισμένων πόρων. Αν όμως εφαρμόζεται και όπου υπάρχει αφθονία είτε αυτό λέγετε μουσική είτε αυτό λέγετε υγεία είναι άσχημος, βάρβαρος και άχαρος. Ένας ποιητής μπορεί να γράφει ωραία ποιήματα αλλά να λύνει απαίσια τα μαθηματικά και ένας μαθηματικός να γράφει απαίσια ποιήματα αλλά να λύνει ωραία τα μαθηματικά. Είναι όμως ανούσιο να ψάχνεις σε ένα άτομο κάποιον καλό ποιητή και καλό μαθηματικό. Ακόμη και αν το βρεις κινδυνεύεις να είναι διχασμένη προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει να ξοδέψει παραπάνω από αυτά τα χρήματα, να τα δώσει σε απόρους και ανέργους. Έτσι σιγά σιγά θα γίνει ανακατανομή πλούτου και η ψαλίδα μεταξύ πλουσίων - απόρων θα μικρύνει. Θα μου πείτε οτι αυτό είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συμφωνώ. Αλλά τουλάχιστον αυτή η καταπάτηση θα βοηθήσει τόσους συνανθρώπους μας. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (αν το σκεφτεί κανείς είναι κάτι μεταξύ χούντας και κομμουνισμού :crazy: - ξέρω το μυαλό μου είναι διεστραμένο :whistle:) αλλά εγώ το σκέφτηκα.

Κι αν κάποιος είναι κοπρίτης και μένει άνεργος, θα του δώσω γω τα δικά μου λεφτά;:laugh:
(Αν και στου κράτους τους κοπριτες δινω... :hmm:)
Αλλά να δώσω κι άλλα (!) έξτρα, μπονους, τιπ, πουρμπουαρ? :P
Τι λες βρε Χιμ και δεν πάω να τα φάω στο Μπαλί να παίζω σε θεάτρα σκιών και να πίνω Blue Lagoon?
Βασικά όντως έχεις διαστροφικό μυαλό και δε σου φαινόταν:P:P

Αμα θες (γενικά το ''θες'') να βοηθήσεις κάποιον, δωστου. Είναι απλά τα πράματα.

Ας πω την αποψη μου, αν και ήδη έχω βάλει τις θετικές μου σε Miss Kitt και Hρω. Δε πιστεύω τίθεται ζήτημα ηθικής ή ανηθικότητας σε αυτό το ερωτημα. Ο καθένας ξοδέυει κατ'επιλογήν, συνείδηση και κρίση του

Α! Κατι που ακουσα στους ραδιοαρβυλα, σχετικοασχετο: οι βιαστες, εγκληματιες, ματακηδες και ολοι αυτοι, επειδή είναι άρρωστοι, παιρνουν επιδομα εξτρα (λογω αρρωστιας...)απο το κρατος, το οποιο πληρωνουμε εμεις. Γελαμε; Γελαμε να λετε, για να μην κλαιμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Α! Κατι που ακουσα στους ραδιοαρβυλα, σχετικοασχετο: οι βιαστες, εγκληματιες, ματακηδες και ολοι αυτοι, επειδή είναι άρρωστοι, παιρνουν επιδομα εξτρα (λογω αρρωστιας...)απο το κρατος, το οποιο πληρωνουμε εμεις. Γελαμε; Γελαμε να λετε, για να μην κλαιμε!

Σχετικό θέμα εδώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Επειδη ετυχε να γινω πλουσιος σε περιοδο κρισης σημαινει οτι δεν θα χαρω τα λεφτα μου? :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
.....καθε γενια περναει καποια κριση.....
Προχθές οι παππούδες μας, σήμερα εμείς, μεθαυριο τα εγγονια μας...:look: Και η ζωη συνεχιζεται...:console:

τετοια προκοπη θες για τα εγγονια σου? (μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
τετοια προκοπη θες για τα εγγονια σου? (μας)

Σορυ που επεμβαίνω , αλλά δεν είπε πως θέλει. Ειπε πως ολες οι γενιές περνούν κρίση, έτσι κάτι θα περάσουν και τα εγγόνια μας. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, που δε νομίζω, είναι σαφές το μήνυμα8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Σορυ που επεμβαίνω , αλλά δεν είπε πως θέλει. Ειπε πως ολες οι γενιές περνούν κρίση, έτσι κάτι θα περάσουν και τα εγγόνια μας. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, που δε νομίζω, είναι σαφές το μήνυμα8)

ειπε πως η ζωη συνεχιζεται...
αλλα η ζωη συνεχιζεται μπορει και με το να την αφηνεις να περναει οπως ειναι
η να την αλλαξεις.
Και τα δυο μπορεις να τα θελεις, αλλα εχουν διαφορετικο νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ανηθικο γιατι δεν καταλαβα ο τροπος που ξοδευω εγω τα χρηματα που κερδιζω συγνωμη αλλα δεν αφορα κανενα παρα μονο εμενα . Αλλος θελει να αγοραζει ρουχα αλλος να παει ταξιδια .Ti ειναι αυτο τωρα ? Ετσι θα λυθουν τα κοινωνικα προβληματα οι ανισοτητες με το να ασχολειται ο ενας τι κανει ο κανει ο αλλος και που ξοδευει τα χρηματα του? Οκ σωστε το κοσμο ετσι με αυτο το τροπο ταιστε τα ορφανα με τοσο ευκολη κριτικη εγω μαλλον θα παραμεινω βαθια ανηθικη ξοδευοντας τα χρηματα μου οπου θελω με το μπαρδον δηλαδη............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Οκ σωστε το κοσμο ετσι με αυτο το τροπο ταιστε τα ορφανα με τοσο ευκολη κριτικη εγω μαλλον θα παραμεινω βαθια ανηθικη ξοδευοντας τα χρηματα μου οπου θελω με το μπαρδον δηλαδη............................

Αυτή η μικροαστική λογική είναι που μας έφαγε. Οκ στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα, δεν θα ξοδεύουμε τίποτα και τελειώνει η ιστορία. Εκτός αν θέλουμε να συνεχίσουμε τον δανεισμό και δώσουμε για αντάλλαγμα το κορμί μας. :hump:

Το μόνο λάθος που έχει αυτό το θρεντ είναι το "σε καιρό κρίσης". Γιατί δηλαδή, σε καιρό ευημερίας είναι ηθικό να ξοδεύουμε αλόγιστα; Ποιος είσαι εσύ ρε ανθρωπάκο (εγώ, εσύ, όλοι μας) που βιάζεις αλόγιστα τη φύση για να ζεις στην πλαστή σου ευδαιμονία; Σκάσε και ψόφα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Sorry για την διακοπή, αλλά να θυμίσω πως ακόμα δεν ορίσατε το "αλόγιστα", για να γίνει σοβαρή συζήτηση.
Και όχι, το μια παπλοματοθήκη 135€ δεν είναι ορισμός.

Acceptable ορισμοί είναι τύπου "ξοδεύεις πάνω από 700€ τον μήνα".


Until then ... :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Sorry για την διακοπή, αλλά να θυμίσω πως ακόμα δεν ορίσατε το "αλόγιστα", για να γίνει σοβαρή συζήτηση.
Και όχι, το μια παπλοματοθήκη 135€ δεν είναι ορισμός.

Acceptable ορισμοί είναι τύπου "ξοδεύεις πάνω από 700€ τον μήνα".


Until then ... :popcorn:

Εχμ εγώ έχω δώσει παραδείγματα με το τι θεωρώ αλόγιστα:

Το "αλόγιστα" για μένα σημαίνει οτι αγοράζεις κάτι που χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή δίνοντας το οποιοδήποτε ποσό σου ζητήσει ο καταστηματάρχης χωρίς να έχεις ιδέα πόσο πραγματικά αξίζει αυτό το πράγμα που παίρνεις και χωρίς να έχεις κάνει καμία έρευνα αγοράς για αυτό το πράγμα. "Αλόγιστα" σημαίνει να ψάχνεις τη μάρκα και να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν. "Αλόγιστα" σημαίνει να αγοράζεις τώρα ένα κινητό από το εξωτερικό που δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα ακόμα για να το έχεις πρώτος και να το παίζεις μούρη στους φίλους σου, ενώ αν το έπαιρνες σε 2 μήνες θα έδινες 300 ευρώ λιγότερα (αληθινή ιστορία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ενδιαφερον θεμα μονο που ειναι λιγο βραδυ για αναλυση,, οποτε αυτο που εχω να πω ειναι,

καθε φορα που τραβατε καζανακι σας,
καποιος στη αφρικη ψαχνει να βρει νερο να πιει.


(αλλα τι με νοιαζει εμενα ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για μένα το "αλόγιστα" σημαίνει εκτός από αυτά
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Το "αλόγιστα" για μένα σημαίνει οτι αγοράζεις κάτι που χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή δίνοντας το οποιοδήποτε ποσό σου ζητήσει ο καταστηματάρχης χωρίς να έχεις ιδέα πόσο πραγματικά αξίζει αυτό το πράγμα που παίρνεις και χωρίς να έχεις κάνει καμία έρευνα αγοράς για αυτό το πράγμα. "Αλόγιστα" σημαίνει να ψάχνεις τη μάρκα και να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν. "
που ανέφερε η Himela σημαίνει επίσης οποιοσδήποτε τρόπος ζωής οδηγεί στο να ξοδεύεις κατά κανόνα πάνω από το 70% των καθαρών απολαβών σου μηνιαίως.

Και μη μου αρχίσετε τα ηθικοπλαστικά του στυλ τι θα κάνουν 2 μεροκαματιάρηδες με ενοίκιο και 3 παιδιά νομίζω ότι είναι σαφές σε ποιές κατηγορίες ανθρώπων αναφέρονται οι αλόγιστες σπατάλες.

Το κοριτσάκι που δουλεύει στο Hondo με βασικό και αγοράζει το φόρεμα των 300Ε κάνει αλόγιστη σπατάλη πχ. Η Αθηνά Ωνάσση προφανώς για τα κυβικά της δεν κάνει, αλλά νομίζω ότι δεν αναφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις.
Πχ. το να αγοράσεις τα δημητριακά των 5Ε γιατί αυτά σου αρέσουν αν είσαι μόνος/η χωρίς οικονομικό πρόβλημα κτλ δεν είναι αλόγιστη σπατάλη γενικά. ΑΝ όμως τα αγοράζεις ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή είναι Kellogs (τυχαία μάρκα) και όχι Carrefour (τυχαίο επίσης) απλώς και μόνο επειδή θεωρείς "bass class" να αγοράσεις το no-name δημητριακό ΤΟΤΕ είναι σπατάλη. Επίσης αν το να αγοράσεις τη συγκεκριμένη μάρκα δημητριακών θα σημαίνει ότι τα παιδιά σου θα φάνε ψάρι μία φορά στις 15 μέρες ενώ αλλιώς θα τρώγανε μία φορά στις 7 μέρες τότε πάλι είναι.

Αυτό είναι το μέτρο...

ps. Δεν πολυσυμφωνώ γενικά με τη Him, μου βγαίνει πολύ...σκληροπυρηνική και απόλυτη σε αυτά που λέει στο συγκεκριμένο thread, Plus όντως δεν εστιάζεται στο "εν καιρώ κρίσης" το πρόβλημα, αλλά από την άλλη το να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι 1+1=2 αφήνεται ως άσκηση "ψαρώματος" στους πρωτοετείς μαθηματικούς στο ΕΚΠΑ και δεν χρησιμοποιείται ως επιχείρημα σε συζήτηση ενηλίκων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν ειναι ηθικο..Χμμ.Υπαρχουν πολυ παραγοντες σε αυτην την ερωτηση.
Ηθικο για ποιον?? Για αυτον,για εσενα??για την κοινωνια??
Τα λεφτα του ξοδευει,οχι τα δικα σου.Τωρα το πως τα εβγαλε ειναι αλλο θεμα.
Ειναι στο ηθος και τον χαρακτηρα του ανθρωπου.Υπαρχουν "λεφταδες" που δεν επιδεικνυονται, και νεοπλουτοι που οταν βγαινουν εξω,ειναι σαν κινητη διαφημιση.
Προσωπικα εχω δωσει αρκετα χρηματα σε διαφορα χομπυ που κανω,αλλα ποτε δεν το εκανα για να το δειξω(Ασχετα αν τωρα δεν εχω λεπτο στο πορτοφολι μου:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
απο τοτε που περασαμε στο οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο,
τι να συζητησεις μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
απο τοτε που περασαμε στο οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο,
τι να συζητησεις μετα?

Προσωπικα δεν συμφωνω με αυτο. Πχ στις αραβικες χωρες ειναι νομιμο να σκοτωσεις για ζητηματα τιμης,αλλα δεν ειναι και ηθικο.
Και μην αρχισετε να λετε ετσι λεει το κορανι και αλλα τετοια. Η δολοφονια δεν ειναι πουθενα ηθικα σωστη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Προσωπικα δεν συμφωνω με αυτο. Πχ στις αραβικες χωρες ειναι νομιμο να σκοτωσεις για ζητηματα τιμης,αλλα δεν ειναι και ηθικο.
Και μην αρχισετε να λετε ετσι λεει το κορανι και αλλα τετοια. Η δολοφονια δεν ειναι πουθενα ηθικα σωστη!!!

δεν θα πω τιποτα!
απλα το οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο εδραιωθηκε στην ελλαδα, οποτε παραμενω αυστηρα στο εσωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
τετοια προκοπη θες για τα εγγονια σου? (μας)

Οι παππουδες μας πολεμησαν στον πολεμο και περασαν την πεινα, για το καλυτερο μελλον, για μας τα εγγονια τους.
Σήμερα η ζωή μας είναι πολυ καλύτερη από την δικια τους! Και όμως, έχουμε τη κρίση και τα παραπονα μας.....
Μεταυριο το ιδιο θα συμβει και με τα δικα μας εγγονια.....Με τη γκρινια μονο δεν θα αλλάξουμε το μελλον!!!!
Εδω χρειαζεται μια ριζικη επανασταση μονο!
Εγω προσωπικα, γνωριζοντας τον εαυτο μου, ξερω πως Ρόζα Λούξεμπουργκ δεν θα γινω.
Οπότε τι μπορω να κανω.... Εσύ τι κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top