Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:24, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Το θέμα είναι καταναλωτικό!

Όχι ψυχολογικό!

Εγώ με υπολογιστές ασχολούμαι.

Δεν ξέρω την ανθρώπινη ψυχολογία. Μπορώ με λιγοστές γνώσεις να πω......πως όποιος κερδίζει 10.000 ευρώ το μήνα μπορεί να το πάρει _ απλά μαθηματικά_ . Αν κάποιος βγάζει 700 ευρώ το μήνα και τα ξοδεύει σε παντελόνι είναι απλά βλάκας. Ξοδεύουμε από το περίσσευμα, όχι από το υστέρημα. Εκεί....κλάψτα......
Ρε συ τι σχεση εχει αν καποιος βγαζει 10.000 ευρω το μηνα ή 700 ευρω? Ο υπερκαταναλωτισμος ειναι υπερκαταναλωτισμος και για τους δυο. Και αυτος που βγαζει 10.000 ευρω και αυτος που βγαζει 700 ευρω προσπαθει να καλυψει ψευδεις αναγκες. Δεν παει να βγαζει και 8.000.000 ευρω το μηνα? Τι σημαινει αυτο? Οτι μπορει να αγορασει ολο το συμπαν? Ωραια και? Μετα τι μενει? Το θεμα δεν ειναι αν μπορει ή αν δεν μπορει καποιος να αγορασει γιατι εχει ή δεν εχει χρηματα. Το θεμα ειναι τι κερδιζει με αυτο.Προσωπικη ικανοποιηση , ψυχολογικες ανασφαλειες, εκληρωση της ματαιοδοξιας του ή κατι αλλο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:33, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Ρε συ τι σχεση εχει αν καποιος βγαζει 10.000 ευρω το μηνα ή 700 ευρω? Ο υπερκαταναλωτισμος ειναι υπερκαταναλωτισμος και για τους δυο. Και αυτος που βγαζει 10.000 ευρω και αυτος που βγαζει 700 ευρω προσπαθει να καλυψει ψευδεις αναγκες. Δεν παει να βγαζει και 8.000.000 ευρω το μηνα? Τι σημαινει αυτο? Οτι μπορει να αγορασει ολο το συμπαν? Ωραια και? Μετα τι μενει? Το θεμα δεν ειναι αν μπορει ή αν δεν μπορει καποιος να αγορασει γιατι εχει ή δεν εχει χρηματα. Το θεμα ειναι τι κερδιζει με αυτο.Προσωπικη ικανοποιηση , ψυχολογικες ανασφαλειες, εκληρωση της ματαιοδοξιας του ή κατι αλλο?

Δεν ξέρω τι κερδίζει....πρέπει να γνωρίσω κάποιον με τόοοοοοσα χρήματα απο κοντά και θα σου πω....

Όμως την στιγμή που εσύ μετράς τα χρήματά σου για να πας σούπερ....κάποιος άλλος πετάγεται στο Παρίσι για καφέ.

Πρέπει να δεχτείς πως όποιος έχει διαφορετικά έσοδα (κέρδη) whatever.....τοποθετεί και τις ανάγκες του ανάλογα με αυτά.

Κάποτε έλεγα σε μια φίλη.....μακάρι να έβγαζα 4000 ευρώ τον μήνα ενώ έβγαζα τα μισά.....μου λέει μην χαίρεσαι....

πάλι θα επέκτεινες τις ανάγκες σου βάση των χρημάτων που βγάζεις........ και πάλι δεν θα σου έφταναν......

Σοφό;;;;;; Μπορεί!!!!

Άλλα πορτοφόλια, άλλες ανάγκες.....απλό, τόσο απλό.....όσο παράλογο κι αν φαίνεται σε κάποιους....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:37, 06-03-12:

Δεν ξέρω τι κερδίζει....πρέπει να γνωρίσω κάποιον με τόοοοοοσα χρήματα απο κοντά και θα σου πω....

Όμως την στιγμή που εσύ μετράς τα χρήματά σου για να πας σούπερ....κάποιος άλλος πετάγεται στο Παρίσι για καφέ.

Πρέπει να δεχτείς πως όποιος έχει διαφορετικά έσοδα (κέρδη) whatever.....τοποθετεί και τις ανάγκες του ανάλογα με αυτά.

Κάποτε έλεγα σε μια φίλη.....μακάρι να έβγαζα 4000 ευρώ τον μήνα ενώ έβγαζα τα μισά.....μου λέει μην χαίρεσαι....

πάλι θα επέκτεινες τις ανάγκες σου βάση των χρημάτων που βγάζεις........ και πάλι δεν θα σου έφταναν......

Σοφό;;;;;; Μπορεί!!!!

Άλλα πορτοφόλια, άλλες ανάγκες.....απλό, τόσο απλό.....όσο παράλογο κι αν φαίνεται σε κάποιους....
Τις αναγκες τις δημιουργουμε μονοι μας. Δεν μας τις δημιουργει το πορτοφολι μας. Απλα το πορτοφολι σου δινει ευκαιριες να κανεις πιο πολλα πραγματα. Πρεπει να εχεις την κριση να ξεχωριζεις ποια ειναι ωφελιμα απο αυτα και ποια οχι.Ποια τα χρειαζεσαι πραγματικα και ποια οχι. Ειτε εισαι πλουσιος, ειτε φτωχος.

Και για να καταλαβω τις ιδιες αναγκες δεν εχει ενας πλουσιος και ενας φτωχος? Η διαφορα ειναι απλα οτι ο πρωτος μπορει να τις ικανοποιησει. Ειτε γιατι ετυχε να γεννηθει πλουσιος και ο αλλος απλα φτωχος, ειτε γιατι ετυχε να του δοθουν καποιες ευκαιριες στη ζωη του και να πλουτισει.Δλδ ο φτωχος θελει να ειναι φτωχος? Αν του δινοταν και σε αυτον οι καταλληλες ευκαιριες στη ζωη του δε θα πλουτιζε?Και για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι ο στοχος μας ειναι να πλουτισουμε ολοι, αλλα τουλαχιστον αν τυχον βρεθουμε με καποια χρηματα στο χερι να μη φτανουμε και στα ορια της ασυδοσιας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 06-03-12 στις 14:50.
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:44, 06-03-12:

Τις αναγκες τις δημιουργουμε μονοι μας. Δεν μας τις δημιουργει το πορτοφολι μας. Απλα το πορτοφολι σου δινει ευκαιριες να κανεις πιο πολλα πραγματα. Πρεπει να εχεις την κριση να ξεχωριζεις ποια ειναι ωφελιμα απο αυτα και ποια οχι.Ποια τα χρειαζεσαι πραγματικα και ποια οχι. Ειτε εισαι πλουσιος, ειτε φτωχος.
Αγαπητή μου Θερμοπύλες (που πολύ σε συμπαθώ......)

........όπως τα λες το πορτοφόλι σου δίνει ευκαιρίες για πιο πολλά. Και λες γιατί να έχω 32 ίντσες τιβι, ας παρω 42 και ούτω καθεξής ......σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να αυξήσεις τις ανάγκες σου..... Δεν φταιςςςς......

Μακάρι οι πολύ πλούσιοι, να ζούσαν και πιο απλά .......τιμή για εκείνους δηλαδή....

Και μακάρι να θυμόντουσαν πως υπάρχουν και τα παιδικά χωριά sos (έχω μια αδυναμία)
και το χαμόγελο του παιδιού και άλλα πολλά ....

και ας έπαιρναν τζην και 1000 ευρώ......

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:46, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Και θα πεινάμε όλοι ή όλοι θα δουλεύουμε σαν ρομποτάκια. Όσοι είναι οπαδοί της παγκοσμιοποίησης σκεφτείτε την έννοια παγκοσμιοποιημένη αγορά εργασίας.
παλια τα κρατη ηταν οι πολεις

τωρα ειναι χωρες

στο μελλον θα ειναι η Γη ολοκληρη,,
οταν θα υπαρχουν αποικιες σε αλλους πλανητες ή συστηματα

απλα θεμα χωρου ειναι και τεχνολογιας που να μας φερνει πιο κοντα

μια παγκοσμια διακυβερνηση μπορει να ειναι δικτατορια ή δημοκρατια

μπορει να ειναι οτιδηποτε,,οποτε απο μονη της δεν ειναι κατι κακο,,μαλλον κατι καλο και αναποφευκτο του πολλαπλασιασμου του ειδους μας..

ειναι θεμα δικο μας ως ανθρωπους για το τι κοινωνια θα ειναι η μελλοντικη σε αυτον τον πλανητη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 06-03-12 στις 17:23. Αιτία: Προσθηκη ονοματος συντακτη στην παραθεση
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:00, 06-03-12:

Αγαπητή μου Θερμοπύλες (που πολύ σε συμπαθώ......)

........όπως τα λες το πορτοφόλι σου δίνει ευκαιρίες για πιο πολλά. Και λες γιατί να έχω 32 ίντσες τιβι, ας παρω 42 και ούτω καθεξής ......σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να αυξήσεις τις ανάγκες σου..... Δεν φταιςςςς......

Μακάρι οι πολύ πλούσιοι, να ζούσαν και πιο απλά .......τιμή για εκείνους δηλαδή....

Και μακάρι να θυμόντουσαν πως υπάρχουν και τα παιδικά χωριά sos (έχω μια αδυναμία)
και το χαμόγελο του παιδιού και άλλα πολλά ....

και ας έπαιρναν τζην και 1000 ευρώ......
Ε αυτο λεω κι εγω βρε IL PENSIERO. Απλα οι ανθρωποι που εχουν τοσο πλουτο ωστε να τους περισσευει να ξοδεψουν και για ενα τζην ή ενα φουλαρι τοσο ακριβο, εχουν μεγαλυτερη δυναμη στα χερια τους αν θελουν να βοηθησουν , αλλα δυστυχως χαρακτηριστηκα ηθικολογος. Φυσικα και αν θελουν θα το κανουν. Δεν υπαρχει καποιος νομος να τους υποχρεωσει , παρα μονο η συνειδηση τους. Ενταξει κι εγω κι εσυ θα βοηθησουμε δινοντας απο το υστερημα μας.Αλλα σε εμας θα ειναι κατι που θα μας λειψει (παρ' ολα αυτα παλι θα προσφερεις ακομα και αν λειψει απο σενα). Αλλα ο πλουσιος γιατι να μην βοηθησει παραπανω αφου μπορει? Ειναι τοσο κακο αυτο που λεω?

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 15:09, 06-03-12:

Ε αυτο λεω κι εγω βρε IL PENSIERO. Απλα οι ανθρωποι που εχουν τοσο πλουτο ωστε να τους περισσευει να ξοδεψουν και για ενα τζην ή ενα φουλαρι τοσο ακριβο, εχουν μεγαλυτερη δυναμη στα χερια τους αν θελουν να βοηθησουν , αλλα δυστυχως χαρακτηριστηκα ηθικολογος. Φυσικα και αν θελουν θα το κανουν. Δεν υπαρχει καποιος νομος να τους υποχρεωσει , παρα μονο η συνειδηση τους. Ενταξει κι εγω κι εσυ θα βοηθησουμε δινοντας απο το υστερημα μας.Αλλα σε εμας θα ειναι κατι που θα μας λειψει (παρ' ολα αυτα παλι θα προσφερεις ακομα και αν λειψει απο σενα). Αλλα ο πλουσιος γιατι να μην βοηθησει παραπανω αφου μπορει? Ειναι τοσο κακο αυτο που λεω?
Αυτό που λες είναι άριστο!!!

Μακάρι να γινόταν......Πιστεύω πως κάποιοι βοηθούν (για να μην τους βάλω όλους στο ίδιο καζάνι), ίσως δεν βοηθούν όσο θα μπορούσαν.....αλλά κάτι κάνουν.
Απλά, αυτοί που έχουν πολλά, θέλουν να τα κάνουν περισσότερα καμιά φορά.....
οι πιο αδύναμοι ίσως λένε....ας δώσω κάτι παραπάνω, από αυτά θα σωθώ....;;;;

Τι να πεις....
Κι εγώ έχω υποπέσει σε λάθη (καταναλωτικά) και ίσως να ξαναπέσω.....

Είμαστε άνθρωποι ......

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 16:49, 06-03-12:

Για το συγκεκριμενο παραδειγμα που ανεφερες με το τζην αξιας 746 ευρω ποιο ειναι ακριβως το κινητρο της συγκεκριμενης αγορας?Πχ εχει καλυτερη ποιοτητα, σου στρωνει καλυτερα , επειδη ειναι μαρκα και θελεις οι αλλοι να βλεπουν οτι φορας μαρκες , ικανοποιεις μια καταναλωτικη σου αναγκη απλα ...δεν ξερω...κατι αλλο ισως?

Γιατι ο ανθρωπος απλα δεν κοιταει να εξυπηρετησει τις βασικες του αναγκες , δεν εννοω μονο φα'ι' και στεγη αλλα ο,τι συνεπαγεται η συμβιωση του μεσα σε μια συλλογικη κοινωνια? Τι τον ωθει να κανει τετοιες αγορες?

Θα μιλήσω σε ότι αφορά εμένα τον ίδιο μόνο.Υποθέτω η αγορά έγινε για τους εξής λόγους

α)είμαι ψωνάρα
β)μου αρέσουν οι μάρκες
γ)το είχα απωθημένο το συγκριμένο τζήν για 3μηνο και πάνω.

Δηλαδή ως ενα βαθμό εξυπηρετήται αυτό που είπες, η καταναλωτική μου μανία.Από τη στιγμή που τα βασικά βιοποριστικά τα έχω καλύψει είναι εύκολο για εμένα να προχωρήσω σε κάτι που απλά θα ενισχύσει τα mannerisms μου και αν θέλεις κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου.Νομίζω είναι πολύπλοκο.Κάποιοι αγοράζουν για χ,ψ συγκεριμένους λόγους αλλά μια κοινή συνισταμένη πρέπει να είναι λογικά και η προσωπικότητα του καθενός.Μπορεί να έχεις κάποιον που τα φυσάει και είναι φραγκοφονιάς .Αυτό που ήθελα να τονίσω όμως από τις αντιδράσεις που εισέπραξα είναι πως είναι υποκειμενικό το πως θα σε κρίνει ο άλλος και σίγουρα το να ξοδεύεις όταν ο κόσμος δεν έχει να φάει μάλλον λίγη σχέση έχει με την ηθική σου.Δε είναι μετρήσιμη η ηθική σε τέτοια επίπεδα.Σε άλλα φαίνεται,αλλά και πάλι υποκειμενικο το πως την ορίζει ο καθένας βάσει του δικού του συστήματος αξιών.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:59, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Θα μιλήσω σε ότι αφορά εμένα τον ίδιο μόνο.Υποθέτω η αγορά έγινε για τους εξής λόγους

α)είμαι ψωνάρα
β)μου αρέσουν οι μάρκες
γ)το είχα απωθημένο το συγκριμένο τζήν για 3μηνο και πάνω.

Δηλαδή ως ενα βαθμό εξυπηρετήται αυτό που είπες, η καταναλωτική μου μανία.Από τη στιγμή που τα βασικά βιοποριστικά τα έχω καλύψει είναι εύκολο για εμένα να προχωρήσω σε κάτι που απλά θα ενισχύσει τα mannerisms μου και αν θέλεις κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου.Νομίζω είναι πολύπλοκο.Κάποιοι αγοράζουν για χ,ψ συγκεριμένους λόγους αλλά μια κοινή συνισταμένη πρέπει να είναι λογικά και η προσωπικότητα του καθενός.Μπορεί να έχεις κάποιον που τα φυσάει και είναι φραγκοφονιάς .Αυτό που ήθελα να τονίσω όμως από τις αντιδράσεις που εισέπραξα είναι πως είναι υποκειμενικό το πως θα σε κρίνει ο άλλος και σίγουρα το να ξοδεύεις όταν ο κόσμος δεν έχει να φάει μάλλον λίγη σχέση έχει με την ηθική σου.Δε είναι μετρήσιμη η ηθική σε τέτοια επίπεδα.Σε άλλα φαίνεται,αλλά και πάλι υποκειμενικο το πως την ορίζει ο καθένας βάσει του δικού του συστήματος αξιών.
Οκ. Αλλη μια ερωτηση αν μου επιτρεπεις. Καπου πηρε το ματι μου οτι θα γινεις συντομα μπαμπας (με το καλο παρεπιμπτοντως). Χωρις να θελω να κανω επικληση στο συναισθημα αλλα τι παραδειγμα θα ηθελες να δωσεις στο παιδι σου, συμφωνα με το δικο σου παντα συστημα αξιων...πανω σε αυτο το θεμα?
Τι θα του ελεγες δλδ για τα υλικα αγαθα? Ασχετα αν εσυ μπορεις να του τα προσφερεις ή οχι.Αυτο ειναι αλλο θεμα. Θα του αγοραζες πχ ο,τι ηθελε? Τι αντιληψεις θα ηθελες να ειχε το παιδι σου πανω σε αυτο το θεμα? Γιατι καλως ή κακως τα παιδια επηρεαζονται απο τους γονεις τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 06-03-12 στις 17:14.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:23, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Ωραίο το post της Isiliel.
Είναι εξαιρετικό όλο το βιβλίο, από έναν μοντέρνο στοχαστή της εποχής μας, όπως είναι ο Ντε Μποττόν.
Υπάρχει και η ομιλία του που αναφέρεται περίπου στο ίδιο πράγμα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:33, 07-03-12:

Θα του αγοραζες πχ ο,τι ηθελε?
μπαμπα..
ολοι στο σχολειο φορανε Nike adidas κλπ,και εγω ντρεπομαι να παω,,θα μου παρεις και μενα μαρκες?

δεν ιενσι ηθικης αλλα στρεβλης ανασφαλους ψυχολογιας,,,,

τετοια επιφανειακα ατομα καταρρεουν πολυ ευκολα σε δυσκολιες,,απλα αδυναμοι..

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 09:10, 07-03-12:

Αμα έχει για να ξοδεύει, οχι μόνο ηθικό είναι, αλλά επιβάλλεται.
Να πέσει και λίγο χρήμα στην αγορά, μπάς και...πάρει μπρός

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 17:43, 07-03-12:

alοgisto ξοdi eiς χαlepοuς kaιρουs
κεφάλαιο "Γυναίκες"
εναλλακτικός τίτλος "πεταμένα λεφτά".

(προσφέροντας ως αντιπαροχή, ποτά σε μπαρ, δαχτυλίδια μονόπετρα,
γαμήλια οικονομική και κοινωνική αποκατάσταση)

πάντα στο νου μου' ρχεται η εικόνα ενός
σοφού νταβατζή που έχει μια γυναίκα συνήθως
μαζί του (no budget story), φορώντας τα ωραία
χαβανέζικα πουκάμισα, ένα είδος προνομιούχου υπαλλήλου
με μπόνους ερωμένης, που του κάνει κάθε τόσο τα τρελά της,
κλαίει ακαίρως και χωρίς συγγνωστή αφορμή, καταρρέει στα
καλά καθούμενα και αρχίζει να σνιφάρει κοκαϊνη μπροστά σε ξένους,
ως μη όφειλε, απροβλέπτως μπατάρει συναισθηματικώς και αρχίζει
να τσιρίζει, και τέτοια, και όταν απειλεί ότι θα φύγει, ο φλεγματικός επαγγελματίας
την αποχαιρετάει ευγενικά. (σπανίως δε και με μπούφλες)
Και τότε πετάγεται απρόσμενα ο βοηθός του (συνήθως τσατσά ή ασσίσταντ νταβας)
κι έξω από κάθε επαγγελματική δεοντολογία και ηθική τον εκλιπαρεί:
αφεντικό, μην την αφήσεις να φύγει! ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ!

ΥΓ. Αυτό το τελευταίο, με παραπέμπει στο "φιλελληνικό" κίνημα του εξωτερικού
που διαδηλώνει μπροστά στις κάμερες σε διάφορες πόλεις:
Τους αγαπάμε τους έλληνες!
Μην τους διώχνετε, κακά αφεντικά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη x_xChristine
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 21:17, 13-03-12:

ασ'τους εκει περνάνε ωραία

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 23:13, 13-03-12:

Και για να καταλαβω τις ιδιες αναγκες δεν εχει ενας πλουσιος και ενας φτωχος? Η διαφορα ειναι απλα οτι ο πρωτος μπορει να τις ικανοποιησει. Ειτε γιατι ετυχε να γεννηθει πλουσιος και ο αλλος απλα φτωχος, ειτε γιατι ετυχε να του δοθουν καποιες ευκαιριες στη ζωη του και να πλουτισει.Δλδ ο φτωχος θελει να ειναι φτωχος? Αν του δινοταν και σε αυτον οι καταλληλες ευκαιριες στη ζωη του δε θα πλουτιζε?Και για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι ο στοχος μας ειναι να πλουτισουμε ολοι, αλλα τουλαχιστον αν τυχον βρεθουμε με καποια χρηματα στο χερι να μη φτανουμε και στα ορια της ασυδοσιας.
Ολα θα ηταν καλυτερα αν ισχυε
«Από τον καθένα ανάλογα με τις ικανότητές του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του.» Καρλ Μαρξ

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:23, 13-03-12:

Οκ. Αλλη μια ερωτηση αν μου επιτρεπεις. Καπου πηρε το ματι μου οτι θα γινεις συντομα μπαμπας (με το καλο παρεπιμπτοντως). Χωρις να θελω να κανω επικληση στο συναισθημα αλλα τι παραδειγμα θα ηθελες να δωσεις στο παιδι σου, συμφωνα με το δικο σου παντα συστημα αξιων...πανω σε αυτο το θεμα?
Τι θα του ελεγες δλδ για τα υλικα αγαθα? Ασχετα αν εσυ μπορεις να του τα προσφερεις ή οχι.Αυτο ειναι αλλο θεμα. Θα του αγοραζες πχ ο,τι ηθελε? Τι αντιληψεις θα ηθελες να ειχε το παιδι σου πανω σε αυτο το θεμα? Γιατι καλως ή κακως τα παιδια επηρεαζονται απο τους γονεις τους.
Νομίζω ναι.Θα του αγόραζα τα πάντα ώστε να είναι καλά.Αν αυτό θεωρήται ''αλόγιστο'' από κάποιους ας έχει.Σε ότι αφορά το σύστημα αξιών του.Τι να σου πώ.Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να μπω σε ιδιαίτερα ηθικοπλαστική θέση.Προφανώς θα κάνω ότι μπορώ να προσφέρω απόλυτη άνεση ,σιγουριά και ασφάλεια και γερές πλάτες ώστε να μπορέσει να αντιμετωπίσει την κοινωνία με πλεονέκτημα από νωρίς.Εκ του ουκ ανευ αυτά.Θα σου πω από τον άλλο μήνα που θα αρχίζω να το βάζω στο τεστ.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 05:05, 14-03-12:

Καλα βασικα ,η λεξη αλογιστα για την μεγαλη πλειοψηφια του λαου δεν ταιριαζει καν.Πως να ξοδεψεις αλογιστα οταν δεν εχεις;Επιπλεον,μην τρεφουμε και καμμια αυταπατη οτι η περιοδος της κρισης θα τελειωσει,αντιθετα ο λαος εχει χρεωκοπησει και αν ειναι να ανακαμψει το συστημα για λιγο ,θα φερει νεα δεινα αργοτερα,ακριβως γιατι τις κρισεις τις γεννα ο καπιταλισμος και οσο βασιλευει σα συστημα δε μπορουμε να περιμενουμε κατι αλλο.
Και λεω εγω τωρα,σε περιπτωση που καποιος εχει,προφανως ειναι για τα καλα μερος του συστηματος.Γιατι να εχει τυψεις λοιπον;Που απολυει εργαζομενους και γλυτωνει λεφτα;Που τους βαζει με ψιχουλα υπερωριες ξερω γω για να πετυχει αυξηση των κερδων του;Φυσιολογικο ειναι,αυτος ο τροπος σκεψης αρμοζει στους απανταχου ιμπεριαλιστες.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 05:19, 14-03-12:

Τι σημαίνει μωρέ ηθικό και ανήθικο;

εγώ πάντως αν είχα θα ξόδευα. Και όσο έχω ξοδεύω, αρκεί πάντα να καταλαβαίνει ο άλλος τι αγοράζει και γιατί.

Παράθεση

bot

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bot
Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O bot έγραψε στις 23:11, 14-03-12:

θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;
Αν δεν τα έχει πως θα τα ξοδεύει?
Αλλά ας προχωρήσουμε στο το σημείο-κλειδί της αιτιώδους σχέσης μεταξύ ακριβής παπλωματοθήκης και φθηνού παπλώματος!
Η κρίση!!!!!!!! Το λέει και το γνωστό άσμα....Κρίσηηηηηηη με πιάνει κρίσηηηηηηηη!!!! Έτσι κι εγώ πιάνω το ακριβό μου μαξιλάρι, που είχα αγοράσει πριν την κρίση και το χώνω σε μια φθηνή μαξιλαροθήκη που αγόρασα, εν μέσω κρίσης, από ένα πανέρι στην λαϊκή της γειτονιάς μου στο Ζεφύρι και πλέον κοιμάμαι με καθαρή συνείδηση και πάντα με διπλωμένα και όχι απλωμένα πόδια, ώστε να μην προεξέχουν από το πάπλωμα-σημείο αναφοράς της....ηθικής μου!
Τράτζικ, που λέει και η Τασούλα γιατί δεν μπορεί ούτε στην βρύση της πλατείας του χωριού να...σκύψει για νερό, επειδή καραδοκεί από πίσω της ο Κίτσος με την....μπάρα που του έδωσε η vodafon, για να έχει απόλυτο έλεγχο της ηθικής του!

Συμβαίνουν σημεία και τέρατα, ειδικά στον εγκέφαλο όσων έχουν μπερδέψει τις ηθικοπολιτικές ενοράσεις του Μαρξ με τα...μπούτια τους!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 08:55, 21-03-12:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  arka-skylos.jpg
Εμφανίσεις:  127
Μέγεθος:  88,7 KB

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, Πουπουλίνα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους