Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:02, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Μυτόνγκα
Κατ αρχήν να διευκρινήσω για άλλη μια φορά ότι δε θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να μείνω έγκυος για να κάνω κάποιον να με παντρευτεί. Είμαι τελείως κάθετη σ αυτό. Το θεωρώ ανήθικο. Και συμφωνώ με όλα όσα έγραψες. Θεωρώ ότι είναι απίστευτη προσβολή της προσωπικότητας του συντρόφου μου, και δεν θα το έκανα ποτέ.
Χαίρομαι, γιατί αν έβλεπα άλλο ένα άτομο να στηρίζει αυτή την θέση, έστω και σαν έσχατη λύση, όπως η Χιμέλα, θα τρελαινόμανε ελαφρώς

Το καταλαβαίνω ότι εσύ αδυνατείς να πιάσεις την έννοια του γάμου, αλλα υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που θέλουν να παντευτούν. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Η διαφορετικότητα δεν ειναι κακό πράγμα.
Σκέψου κιόλας ότι ο άντρας επίσης θέλει να παντρευτεί, απλά το καθυστερεί, επειδή δεν έχει την προσμονή της συγκατοίκησης κτλ, μιας και μενουν ήδη μαζί τα παιδιά.
Η διαφορετικότητα είναι πάρα πολύ καλό πράγμα... Υπάρχει για να βοηθάει στην εξέλιξη μας... Και δεν είπα ότι έχω πρόβλημα με όσους παντρεύονται, αλλά ότι το θεωρώ χαζό να γίνεται τόσο μεγάλο θέμα, εφόσον ήδη έχουν το βασικό κομμάτι, που είναι η συγκατοίκηση...

Και για τον άντρα του υποθετικού σου σεναρίου, έχεις σκεφτεί μήπως ότι τελικά έτσι όπως τον περιγράφεις ήθελε μόνο την συγκατοίκηση και όχι απαραίτητα τον γάμο;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:05, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Και για τον άντρα του υποθετικού σου σεναρίου, έχεις σκεφτεί μήπως ότι τελικά έτσι όπως τον περιγράφεις ήθελε μόνο την συγκατοίκηση και όχι απαραίτητα τον γάμο;;
Ναι ρε γαμώτο, αρχίζω και το σκέφτομαι..
Γιατί όμως να τάξει γάμο, οέο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΖανΠωλΣατραπ
Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O ΖανΠωλΣατραπ έγραψε στις 12:07, 27-01-12:

...Aλλά εσείς νιώθετε πως έχετε ανάγκη να προχωρήσετε στο επόμενο επίπεδο - το συζητάτε απέξω απέξω (ή και κανονικά) και ανακαλύπτετε πως ο άλλος δεν είναι καθόλου στην ίδια φάση και μάλλον δεν θα είναι και γενικά στο άμεσο μέλλον.
Αν διαβάσει κανένας μόνο τούτα θα καταλάβει και αν θέλει τοποθετείται.
Τα άλλα είναι τζάμπα κουβέντες εκτός και αν κρυώνει κανένας και θέλει να σκεπαστεί.

Αυτά τα με το ζόρι ντράβαλα για γαμοδεξιώσεις () είναι για να αποταυρίζουν
οι μικροαστές από μέσα τους (οι "ποτεθαγινωμανα") το μητρικό τους ένστικτο
ή τη σιωπηρή ανησυχία τους για τι θα πει η κενωνία.
Ούτε επόμενα στάδια ούτε σκαλιά που οδηγούν σε υπόγειες τουαλέτες και ό,τι συμβεί
στα πέριξ, ούτε τίποτα.

Το θέμα είναι αν Α Γ Α Π Ι Ε Σ Α Ι . . .

Τι ίδια φάση και κουραφέξαλα?

Ειδάλως μπες σε μια δίνη που δεν είναι πάθος
αλλά χατιράκι και προσφυγή στο επιτεύξιμο του γάμου
και της μητρότητας αλλά που η καρδιά σου δεν χτυπά το
ίδιο.

Ας μη δίνουν κάποιες το φιλί του Ιούδα στο ανικανοποίητό τους
καλοπιάνοντας το "αμάρτημα" της επιλογής και της απόρριψης.

Αυτή η επιτάχυνση των ωροδεικτών και το "τώρα τρέχουμε"
φανερώνουν όχι αγωνία για οικογενειακή εκπλήρωση
αλλά μια ιδιοσυγκρασία τσαλαπατημένη, που θα΄κανε
σχεδόν τα πάντα για να έρθει σε γάμου κοινωνία ή να τεκνοποιήσει
ακόμα και με τον βιαστή της.

Γυναίκες τέτοιες μου προκαλούν μια θαμπή άνοια και δε θα τις άγγιζα
ούτε στον ώμο.

(άσε που όταν διατάζεις τα πόδια να τρέξουν,
πρόσκαιρα ξεχνάς πως και τα δύο στο ίδιο σώμα ανήκουν)

όταν κάποιος κάποια αναδύει καμφορά, όταν φτάνεις να κακοποιείς
το μέλλον σου γιατί ανήσυχα το κουκουλώνεις σε μια φαινομενική
θαλπωρή, όταν γίνεσαι θιασώτης του "πάμε στο επόμενο" όντας
ψυχικά πυρπολημένος με μια ιδέα "σφηνοτυρόπιτα" και πατινάρεις
στη ζωή περιμένοντας να έρθει η εκπλήρωση μιας προφητείας
για να βρει αργότερα το αποτεφρωμένο βλέμμα σου ότι το παιδί
δεν ήρθε με τον κατάλληλο άνθρωπο,
τότε αντιλαμβάνεσαι σχετικά αργά ότι εξέλιξες έναν βίο με πειραματισμούς
ακατάληπτους, φλέρταρες με το απατηλό, έκανες μακροβούτι στο απύθμενο
και τώρα το παιδί δεν επιστρέφει πίσω στο μουνί σου.
Βγήκε.

Μα θα μου πεις ότι το ποδοπάτημα είναι μια κάποια κίνηση,
χρήσιμη σαν τους καβαφικούς βαρβάρους.
Άμα θέλω παιδιά γαμους βαφτίσια?

Παντρέψου με την ιδεοληψία,
βρες ένα μαλάκα και ακολούθησε τη ρότα
της καταιγιστικής σου βλακείας να υποσκάπτεις
τα αληθινά αισθήματα.

{λοιπόν δε ξαναγράφω πεινασμένος, επηρεάζομαι.
χλαπ χλαπ μιαμ μιαμ (ήχοι απο τραγανομασούλημα μπισκοτακίων)}

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:10, 27-01-12:

Ναι ρε γαμώτο, αρχίζω και το σκέφτομαι..
Γιατί όμως να τάξει γάμο, οέο?

Πολύ σημαντική ερώτηση... Έταξε την πιθανότητα για γάμο(του στυλ... βλέπουμε...) ή είπε σίγουρα;;;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:11, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΖανΠωλΣατραπ
Αν διαβάσει κανένας μόνο τούτα θα καταλάβει και αν θέλει τοποθετείται.
Τα άλλα είναι τζάμπα κουβέντες εκτός και αν κρυώνει κανένας και θέλει να σκεπαστεί.
Πολύ όμορφη γραφή, αλλά Θεέ μου, πόση υπερβολή... Σεβαστή όμως.

Πολύ σημαντική ερώτηση... Έταξε την πιθανότητα για γάμο(του στυλ... βλέπουμε...) ή είπε σίγουρα;;;
Κανονικότατο τάξιμο φίλε μου. Η υπόσχεση ήταν η εξής.
"Τα χουμε καιρό, και θέλω να παντρευτούμε. Εσύ είσαι η γυναίκα της ζωής μου. Επειδή όμως, πολλοί με το που παντρεύονται, βλέπουν ότι δεν πάει καλά η συγκατοίκηση και χωρίζουν, έλα να μείνουμε μαζί, κι αν ταιριάζουμε ΚΑΙ σε αυτό τον τομέα, θα παντρευτούμε!".

Ε από εκείνη την υπόσχεση, έχουν περάσει δύο χρόνια (συγκατοίκησης).
Και εκείνος δε βιάζεται. Σου λεει "Θα γίνει. Τώρα πρέπει να γίνει?".

Εδώ σε θέλω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 27-01-12 στις 12:20. Αιτία: merge
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:14, 27-01-12:

AAAAAAAAAAAAA!!!!! TIII?!?!?!?
Ο άλλος δεν θέλει να παντρευτεί κι εσύ θα του κάνεις παιδί;; (Υπ' όψιν, σου έρχεται ο λογαριασμός από το καθαριστήριο που θα πάει το χαλί για να φύγει ο λεκές από τον καφέ) Προσπερνώ για ένα λεπτό το πόσο υποκριτικό και ανήθικο είναι αυτό-πραγματικά μακιαβελική τακτική- και θα θέσω το εξής ερώτημα. Έστω ότι το κάνεις αυτό, μένεις έγκυος και το λες στον σύντροφό σου, που προφανώς δεν έχει τον γάμο στο νού του, κι αυτός σου λέει ότι δεν θέλει με τίποτα παιδί(οκ, θα μου πεις ότι δεν θα έκανες σχέση με κάποιον που δεν ήθελε παιδί, αλλά είπαμε μιλάμε υποθετικά) και πως αν θέλεις να το κρατήσεις, θα πρέπει να το κάνεις χωρίς αυτόν-δεν είμαστε στην εποχή των γιαγιάδων πια άλλωστε, τι θα έκανες τότε;; Ούτε τον σκοπό σου θα πετύχαινες και θα κατέληγες να είσαι και ανύπαντρη μητέρα(κάτι που πρέπει να μην σου αρέσει, δεδομένου ότι έχεις κάνει όλη αυτή την ιστορία για να κάνεις τον "καλό" σου να σε παντρευτεί)...
Πρώτα από όλα θα σου πω ένα μυστικό για τους άντρες: κανείς άντρας δε γεννιέται πατέρας, αλλά γίνεται. Κοινώς, κανείς άντρας που θα γνωρίσεις τώρα δε θα σου πει "το όνειρό μου στη ζωή είναι να κάνω παιδιά" (εκτός αν είναι αρκετά προχωρημένης ηλικίας και κατασταλαγμένος στα θέλω του). Ο άντρας θα αποφασίσει να κάνει παιδί για να κάνει τη γυναίκα του ευτυχισμένη. Στην πορεία το πιο σύνηθες είναι να του προκύψει και το πατρικό ένστικτο κι όλα να πάνε καλά. Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερον, θέλω να σε ρωτήσω: πόσο ανήθικο είναι, ένας άντρας που γνωρίζει μια γυναίκα και αυτή του ξεκαθαρίζει οτι θέλει κάποια στιγμή στη ζωή της παιδιά, να την κάνει να πιστέψει οτι θα γίνει αυτό κάποια στιγμή και μετά από Χ χρόνια να σφυρίζει αδιάφορα; Και απαντώ, πολύ. Γιατί η γυναίκα δεν έχει άπειρο χρόνο στη διάθεσή της για να κάνει παιδί. Και ξέρουμε όλοι οτι όσο αυξάνεται η ηλικία της, τόσο πιο δύσκολο είναι και τόσο πιο επικίνδυνο για πιθανές αρρώστειες του ιδιου του παιδιού. Δύο τα κρατούμενα.

Τρίτον, θα σου πω μια αληθινότατη ιστορία σύμφωνα με αυτό που περιγράφεις, χωρίς να πω οτι συμφωνώ κιόλας: γυναίκα στα 25, μένει έγκυος κατά λάθος μετά από σχέση 3 χρόνων, για προσωπικούς (κυρίως ηθικούς λόγους) αποφασίζει να κρατήσει το παιδί, ο φίλος της φρικάρει και της ζητάει να το ρίξει, μέχρι και την απειλεί. Εκείνη του λέει οτι θα το κρατήσει ακόμα και μόνη της. Αυτός, μετα από 3 μήνες, αποφασίζει να κάνουν μια προσπάθεια, παντρεύονται. Τώρα είναι ξετρελαμένος με το γιο του και τρελαίνεται στην ιδέα οτι κάποτε ήθελε να το πετάξει στα σκουπίδια. Τρία τα κρατούμενα.

Προσωπικά ΔΕΝ θα το έκανα ποτέ να εκβιάσω κάποιον με μια εγκυμοσύνη. Το θεωρώ το πιο ανήθικο πράγμα, κι ειδικά προς το παιδί μου.

Θα το πω, για δεύτερη φορά σε τρία ποστ σ' αυτό το θέμα, αν η γυναίκα κατέληξε νοικοκυρά, φταίει αυτή και μόνο αυτή... Ειδικά αν το έκανε και ανύπαντρη, αλλά δεν το περιορίζω μόνο εκεί...
Γιατί τέτοια υποτίμηση προς τις νοικοκυρές;

Βασικά, αδυνατώ να καταλάβω και την όλη ανάγκη του γάμου... Ειδικά αφού, έτσι όπως το περιγράφεις το ζευγάρι είναι μια χαρά λειτουργικό και ευτυχισμένο σ' αυτήν την συγκατοίκηση, τι παραπάνω κερδίζει με τον γάμο;; Το να μην το κατακρίνει η θεία-Κατίνα;; Ε, αν αυτό είναι το πρόβλημα, ας μην αναρωτιόμαστε, γιατί δεν πάμε καλά σαν κοινωνία... Βέβαια, έχει και το γκλάμουρ του ο γάμος, που μπορεί να το θέλει το ζευγάρι, αλλά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό πια... Οκ, αν το θέλουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ να συμβεί και μπράβο τους που το θέλουν... Αλλά δεν καταλαβαίνω το να διαλύσεις μια καλή σχέση, γι' αυτό...
Δεν είναι καλή μια σχέση στην οποία ο άντρας αδιαφορεί για τα θέλω της συντρόφου του. Δε λέω να της κάνει όλα τα χατήρια, αλλά να τα λαμβάνει υπόψη του. Αν γνωρίζεις μια γυναίκα που θέλει οικογένεια στο μέλλον, εσύ δε θες, και παρ' όλα αυτά κάνεις σχέση μαζί της και σφυρίζεις κλέφτικα, ε συγνώμη αλλά είσαι ο μεγαλύτερος π@στης του κόσμου. Δεν παίζουμε με τα όνειρα κάποιου.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:44, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πρώτα από όλα θα σου πω ένα μυστικό για τους άντρες: κανείς άντρας δε γεννιέται πατέρας, αλλά γίνεται. Κοινώς, κανείς άντρας που θα γνωρίσεις τώρα δε θα σου πει "το όνειρό μου στη ζωή είναι να κάνω παιδιά" (εκτός αν είναι αρκετά προχωρημένης ηλικίας και κατασταλαγμένος στα θέλω του). Ο άντρας θα αποφασίσει να κάνει παιδί για να κάνει τη γυναίκα του ευτυχισμένη. Στην πορεία το πιο σύνηθες είναι να του προκύψει και το πατρικό ένστικτο κι όλα να πάνε καλά. Ένα το κρατούμενο.
Ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να αποκτήσει παιδί παρά τη θέλησή του. Κι αν στην τελική ποτέ δεν του προκύψει το πατρικό ένστικτο? Είναι δικαίωμά του να έχει αυτη την επιλογή, η οποία επιλογή σου αλλάζει για παντα τη ζωή.

Δεύτερον, θέλω να σε ρωτήσω: πόσο ανήθικο είναι, ένας άντρας που γνωρίζει μια γυναίκα και αυτή του ξεκαθαρίζει οτι θέλει κάποια στιγμή στη ζωή της παιδιά, να την κάνει να πιστέψει οτι θα γίνει αυτό κάποια στιγμή και μετά από Χ χρόνια να σφυρίζει αδιάφορα; Και απαντώ, πολύ. Γιατί η γυναίκα δεν έχει άπειρο χρόνο στη διάθεσή της για να κάνει παιδί. Και ξέρουμε όλοι οτι όσο αυξάνεται η ηλικία της, τόσο πιο δύσκολο είναι και τόσο πιο επικίνδυνο για πιθανές αρρώστειες του ιδιου του παιδιού. Δύο τα κρατούμενα.
Σ αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. Ανήθικο είναι να τάζεις και να ξετάζεις.

Τρίτον, θα σου πω μια αληθινότατη ιστορία σύμφωνα με αυτό που περιγράφεις, χωρίς να πω οτι συμφωνώ κιόλας: γυναίκα στα 25, μένει έγκυος κατά λάθος μετά από σχέση 3 χρόνων, για προσωπικούς (κυρίως ηθικούς λόγους) αποφασίζει να κρατήσει το παιδί, ο φίλος της φρικάρει και της ζητάει να το ρίξει, μέχρι και την απειλεί. Εκείνη του λέει οτι θα το κρατήσει ακόμα και μόνη της. Αυτός, μετα από 3 μήνες, αποφασίζει να κάνουν μια προσπάθεια, παντρεύονται. Τώρα είναι ξετρελαμένος με το γιο του και τρελαίνεται στην ιδέα οτι κάποτε ήθελε να το πετάξει στα σκουπίδια. Τρία τα κρατούμενα.
Εγώ δυστυχώς ξέρω μια άλλη ιστορία που η κοπέλα αποφάσισε να κρατήσει το παιδί και τελικά το μεγάλωσε μόνη της. Μακάρι όλες οι ιστορίες να ναι σαν τη δική σου. Δε ξέρεις ποτέ ποια θα ναι η αντίδραση του άλλου.

Προσωπικά ΔΕΝ θα το έκανα ποτέ να εκβιάσω κάποιον με μια εγκυμοσύνη. Το θεωρώ το πιο ανήθικο πράγμα, κι ειδικά προς το παιδί μου.
Πολύ σωστή..

Έλα ντε..

Δεν είναι καλή μια σχέση στην οποία ο άντρας αδιαφορεί για τα θέλω της συντρόφου του. Δε λέω να της κάνει όλα τα χατήρια, αλλά να τα λαμβάνει υπόψη του. Αν γνωρίζεις μια γυναίκα που θέλει οικογένεια στο μέλλον, εσύ δε θες, και παρ' όλα αυτά κάνεις σχέση μαζί της και σφυρίζεις κλέφτικα, ε συγνώμη αλλά είσαι ο μεγαλύτερος π@στης του κόσμου. Δεν παίζουμε με τα όνειρα κάποιου.
Και πάλι συμφωνώ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 27-01-12 στις 12:57. Αιτία: διόρθωση παραθέσεων
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:24, 27-01-12:

Ενώ οι γυναίκες ας πούμε είμαστε από την φκιαξιά μας μαμάδες! Εγώ ούτε μπορώ να με φανταστώ μάνα, ούτε θέλω να τεκνοποιήσω, ούτε συμπαθώ τα μωρά και πάνω απ' όλα δεν θα έκανα για να μην μουτρώσει ο εκάστοτε σύντροφος (εμένα με σκέφτηκε κανείς; ). Οπότε αν μου έλεγε κάποιος ότι δεν μπορεί να φανταστεί το μέλλον του χωρίς παιδιά εγώ θα του έλεγα το ακριβώς αντίθετο. Αν και πάντα διευκρινίζω ότι η απολυτότητα φέρνει συγκρούσεις και όχι οι απόψεις. Επίσης τι εστί "πατρικό"/"μητρικό" ένστικτο; Δεν είμαστε στις σπηλιές για να μιλάμε για "ένστικτα" οπότε μπορεί κάποιος να το αναπτύξει;

Δεύτερον, θέλω να σε ρωτήσω: πόσο ανήθικο είναι, ένας άντρας που γνωρίζει μια γυναίκα και αυτή του ξεκαθαρίζει οτι θέλει κάποια στιγμή στη ζωή της παιδιά, να την κάνει να πιστέψει οτι θα γίνει αυτό κάποια στιγμή και μετά από Χ χρόνια να σφυρίζει αδιάφορα; Και απαντώ, πολύ
Σύλβια, ξανασκέψου το λίγο. Δεν είναι ανήθικο γιατί ένας άλλος άνθρωπος δεν θα έπρεπε να αποτελεί σταθερά για κανέναν, ακόμη και για την σύντροφό του. Το λέω αυτό γιατί είναι σύνηθες σφάλμα να θεωρείται η παρουσία αλλά και οι υποσχέσεις του άλλου δεδομένα. Αν είχα κάποια φίλη που ήθελε να γίνει μητέρα και ο σύντροφός της το τρέναρε συνέχεια και το άφηναν για μελλοντικό σχέδιο στο φλου θα της έλεγα να χαλάσει την βολή της, να ραγίσει την καρδιά της και να προχωρήσει αν είναι τόσο σημαντικό για αυτήν να κάνει παιδί. Αλλιώς, με το πέρας του χρόνου όλοι αναθεωρούμε απόψεις και θεωρώ ανήθικο να ζητάς τα ρέστα από τον άλλον επειδή άλλαξε γνώμη για κάτι που θα φέρει στη ζωή του τα πάνω κάτω !!!! Οι άνθρωποι αλλάζουν και οι σταθερές αναδιαμορφώνονται, αν δεν μπορεί να το πάρει κάποιος αυτό το ρίσκο δεν έχει το δικαίωμα να πει στον άλλο "Αφού μου υποσχέθηκες!!". Μωρά είμαστε; Τον/την παρατάς και βρίσκεις άτομα να κάνεις τα όνειρά σου πραγματικότητα, άτομα που θέλουν άμεσα ό,τι θέλεις εσύ άμεσα.

Όχι υποτίμηση απ' ότι κατάλαβα και συμφωνώ, κατάκριση όσων γυναικών λένε ότι έμπλεξαν στο νοικοκυριό προκειμένου να σταθεροποιήσουν τον δεσμό τους και το χρησιμοποιούν ως αποδιοπομπαίο τράγο για όλα τα δεινά που ακολούθησαν. Παράδειγμα : με έχει σαν δούλα να κάνω όλες τις δουλειές και δεν μου βάζει και στεφάνι μπουχου! Ε αν δεν ήθελες να κάνεις όλες τις δουλειές ας μην τις έκανες! Πολλές πιστεύουν ότι έτσι θα επισημοποιηθεί η σχέση και θα πάει καλά μια συγκατοίκηση και μετά αναρωτιούνται γιατί ο άλλος επαναπαύτηκε! Κι εγώ θα επαναπαυόμουν αν τα είχα όλα στο πιάτο!!

Αν γνωρίζεις μια γυναίκα που θέλει οικογένεια στο μέλλον, εσύ δε θες, και παρ' όλα αυτά κάνεις σχέση μαζί της και σφυρίζεις κλέφτικα, ε συγνώμη αλλά είσαι ο μεγαλύτερος π@στης του κόσμου. Δεν παίζουμε με τα όνειρα κάποιου.
Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Κανείς. Επίσης πάντα διερευνάται η στάση του άλλου και αν κάποιος δεν έχει την υπομονή και την ψυχολογική ομοιόσταση να πάρει το ρίσκο που υφίσταται σε κάθε ερωτική σχέση, τότε να μην κάνει καθόλου. Και όπως είπα και παραπάνω δεν μπορείς να απαιτείς τέτοια συμβόλαια και σύμφωνα από κανέναν. Στην τελική θα γυρίσει ο άλλος και θα σου πει : "Έβλεπες ότι δεν δρομολογώ συγκατοίκηση και παιδί και έμενες μαζί μου. Εγώ μπορεί να το δούλευα μέσα μου και να θελήσω κάποια στιγμή κι εσύ απαιτούσες κι επέμενες αντί να βρεις κάποιον άλλο που τα ήθελε άμεσα. Καλά να πάθεις κι αριβεντέρτσι μάνα μου.".

Ρίσκο. Ρίσκο να αλλάξει ο άλλος γνώμη, ρίσκο και να συμφωνήσει και να σε αφήσει μετά με το παιδί/σπίτι/σκυλί/γατί. Είναι δεδομένο το ρίσκο και απαιτήσεις τύπου "αφού το υποσχέθηκες" περιττεύουν δυστυχώς ή ευτυχώς στις σχέσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:53, 27-01-12:

Κανονικότατο τάξιμο φίλε μου. Η υπόσχεση ήταν η εξής.
"Τα χουμε καιρό, και θέλω να παντρευτούμε. Εσύ είσαι η γυναίκα της ζωής μου. Επειδή όμως, πολλοί με το που παντρεύονται, βλέπουν ότι δεν πάει καλά η συγκατοίκηση και χωρίζουν, έλα να μείνουμε μαζί, κι αν ταιριάζουμε ΚΑΙ σε αυτό τον τομέα, θα παντρευτούμε!".

Ε από εκείνη την υπόσχεση, έχουν περάσει δύο χρόνια (συγκατοίκησης).
Και εκείνος δε βιάζεται. Σου λεει "Θα γίνει. Τώρα πρέπει να γίνει?".

Εδώ σε θέλω.
Δε μπορώ να σου πω τι ακριβώς σκέφτεται... Δεν μπορώ να σου πω ούτε ότι δεν σε δούλεψε...

Αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα κι ότι το έκανε ή ότι δεν θέλει να παντρευτεί γενικώς... Μπορεί απλώς να μην το θέλει τώρα...

Κι αυτό τι σημαίνει;; Θα γίνει πατέρας με το ζόρι;; (Είδες, ε; Είμαι τόσο καλό παιδί που αγνοώ παντελώς το τσουβάλιασμα. Χαρά στην κοπέλα που θα με πάρει ) Αφού όποιος είναι να το κάνει, το κάνει για να ευχαριστήσει την γυναίκα του, ποιο το πρόβλημα;; Αν δεν το κάνει, μάλλον δεν θέλει να κάνει ευτυχισμένη την γυναίκα του. Δίνει αυτό στην γυναίκα του το δικαίωμα να τον εξαπατήσει, για να είναι ευτυχισμένη;;

Και επεκτείνω, ούτε οι γυναίκες γεννιουνται μητέρες... Ναι, το έχουν σημαντικά πιο αυξημένο αυτό το ένστικτο, αλλά σίγουρα όχι από την κούνια... Και σαν να μην φτάνει αυτό, τους το θεριεύουν οι μαμάδες, θείες, γιαγιάδες κλπ εδώ και πολλά πολλά πολλά πολλά χρόνια...

Δεν είπα ότι είναι ηθικό αυτό, κάθε άλλο... Αλλά μετά από ένα σημείο πρέπει να μάθουν οι γυναίκες-πόσο μάλλον αυτές που είναι στο σημείο να θέλουν παιδιά στο άμεσο μέλλον- να ξεχωρίζουν πότε τους παραμυθιάζει ένας άντρας, που και στο συγκεκριμένο θέμα, μπορείς να το καταλάβεις σχετικά εύκολα από μικροπράγματα...
Ε, και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν είναι το ίδιο, να πει ο ένας ψέματα ότι θέλει παιδιά και το να μείνει η γυναίκα επίτηδες έγκυος για να τον τυλίξει, is it?

Πρώτον, έκρινα την περίπτωση του εξ' επίτηδες κι όχι του κατά λάθος, γιατί accidents happen (και μιας και ήμουν ένα, το ξέρω καλά)...
Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο είναι η όλη απάτη... Φυσικά και σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι καλύτερο και σωστότερο ο άλλος να αναλαμβάνει τις ευθύνες του...
Αλλά, πιστεύω ξέρεις καλύτερα από μένα, ότι μπορούμε να βρούμε πάμπολλα παραδείγματα, ακριβώς από την αντίθετη πλευρά του δικού σου και μάλιστα αυτά όσο πάνε αυξάνονται...

Ειλικρινά, χαίρομαι πολύ που το διαβάζω αυτό...

Δεν είναι υποτίμηση προς τις νοικοκυρές... Αν μια γυναίκα επιλέξει να ασχοληθεί κυρίως με την ανατροφή των παιδιών της και το σπίτι, δεν θα την κατακρίνω, ούτε θα την πω θύμα... Δε θα το θεωρήσω πάντως την σοφότερη επιλογή σε καμία περίπτωση...

Αλλά την γυναίκα που δουλεύει κανονικά, συμβάλλει στα έξοδα του σπιτιού κλπ κλπ και αναλαμβάνει και το νοικοκυριό μόνη της, ενώ υπάρχει και ένας σύντροφος/σύζυγος στο ίδιο σπίτι, συγγνώμη αλλά την θεωρώ θύμα και θύτη ταυτόχρονα, γιατί αποδέχτηκε αυτή την κατάσταση. Και δεν νομίζω ότι το βλέπω πολύ λάθος το θέμα...

Πάμε πάλι... Μίλησα ξεκάθαρα για τον γάμο αυτόν καθ' αυτό... Την τελετή και όλα αυτά. Και πάνω σ' αυτό είπα πως δεν το θεωρώ λόγο για να χαλάσεις μια καλή σχέση... Οικογένεια και παιδιά μπορείς να κάνεις και χωρίς να παντρευτείς... Αυτό είπα...
Όπως και στο πρώτο μου ποστ στο θέμα είπα, ότι σε μία σχέση δεν πρέπει κανείς να παρατάει τα θέλω του και να μπλέκει σε καταστάσεις που δεν είναι αυτές που θέλει... Ωραία;;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:22, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Ενώ οι γυναίκες ας πούμε είμαστε από την φκιαξιά μας μαμάδες! Εγώ ούτε μπορώ να με φανταστώ μάνα, ούτε θέλω να τεκνοποιήσω, ούτε συμπαθώ τα μωρά και πάνω απ' όλα δεν θα έκανα για να μην μουτρώσει ο εκάστοτε σύντροφος (εμένα με σκέφτηκε κανείς; ). Οπότε αν μου έλεγε κάποιος ότι δεν μπορεί να φανταστεί το μέλλον του χωρίς παιδιά εγώ θα του έλεγα το ακριβώς αντίθετο. Αν και πάντα διευκρινίζω ότι η απολυτότητα φέρνει συγκρούσεις και όχι οι απόψεις. Επίσης τι εστί "πατρικό"/"μητρικό" ένστικτο; Δεν είμαστε στις σπηλιές για να μιλάμε για "ένστικτα" οπότε μπορεί κάποιος να το αναπτύξει;
Δεν είπα καλέ να το κάνει ο άντρας το παιδί για να μη μουτρώσει η γυναίκα του! Έλεος! Αλλά όταν μια γυναίκα έχει σαν σκοπό της ζωής της να κάνει παιδί και συγκεκριμένη χρονική περίοδο για να τον υλοποιήσει, δεν μπορείς να το αγνοείς αυτό το γεγονός!

Σύλβια, ξανασκέψου το λίγο. Δεν είναι ανήθικο γιατί ένας άλλος άνθρωπος δεν θα έπρεπε να αποτελεί σταθερά για κανέναν, ακόμη και για την σύντροφό του. Το λέω αυτό γιατί είναι σύνηθες σφάλμα να θεωρείται η παρουσία αλλά και οι υποσχέσεις του άλλου δεδομένα. Αν είχα κάποια φίλη που ήθελε να γίνει μητέρα και ο σύντροφός της το τρέναρε συνέχεια και το άφηναν για μελλοντικό σχέδιο στο φλου θα της έλεγα να χαλάσει την βολή της, να ραγίσει την καρδιά της και να προχωρήσει αν είναι τόσο σημαντικό για αυτήν να κάνει παιδί. Αλλιώς, με το πέρας του χρόνου όλοι αναθεωρούμε απόψεις και θεωρώ ανήθικο να ζητάς τα ρέστα από τον άλλον επειδή άλλαξε γνώμη για κάτι που θα φέρει στη ζωή του τα πάνω κάτω !!!! Οι άνθρωποι αλλάζουν και οι σταθερές αναδιαμορφώνονται, αν δεν μπορεί να το πάρει κάποιος αυτό το ρίσκο δεν έχει το δικαίωμα να πει στον άλλο "Αφού μου υποσχέθηκες!!". Μωρά είμαστε; Τον/την παρατάς και βρίσκεις άτομα να κάνεις τα όνειρά σου πραγματικότητα, άτομα που θέλουν άμεσα ό,τι θέλεις εσύ άμεσα.

Ρίσκο.
Ρίσκο να αλλάξει ο άλλος γνώμη, ρίσκο και να συμφωνήσει και να σε αφήσει μετά με το παιδί/σπίτι/σκυλί/γατί. Είναι δεδομένο το ρίσκο και απαιτήσεις τύπου "αφού το υποσχέθηκες" περιττεύουν δυστυχώς ή ευτυχώς στις σχέσεις
Επειδή ακριβώς δεν είμαστε μωρά, δεν μπορούμε να δίνουμε υποσχέσεις για κάτι τόσο σοβαρό για το μέλλον και μετά να αλλάζουμε γνώμη. Παίζουμε με τα όνειρα μιας ζωής, ξαναλέω, κι είναι τρομερή ευθύνη αυτή. Αν ο άντρας δε θέλει παιδιά ποτέ συνειδητοποιημένα, πρέπει να το πει από την αρχή. Και για μένα, αν δεν πιστεύουμε κανέναν στη ζωή μας, δε θα φτάσουμε και πουθενά. Τα λόγια τα μεγάλα (όπως έχουμε πει και στο ομότιτλο θέμα) δεν είναι κακό να τα πιστεύουμε, και πιο πολύ για μένα φταίει αυτός που τα είπε και τα πήρε πίσω, παρά αυτός που τα άκουσε και τα πίστεψε και πόνταρε σε αυτά. Ειδικά για κάτι τόσο σημαντικό.

Όχι υποτίμηση απ' ότι κατάλαβα και συμφωνώ, κατάκριση όσων γυναικών λένε ότι έμπλεξαν στο νοικοκυριό προκειμένου να σταθεροποιήσουν τον δεσμό τους και το χρησιμοποιούν ως αποδιοπομπαίο τράγο για όλα τα δεινά που ακολούθησαν. Παράδειγμα : με έχει σαν δούλα να κάνω όλες τις δουλειές και δεν μου βάζει και στεφάνι μπουχου! Ε αν δεν ήθελες να κάνεις όλες τις δουλειές ας μην τις έκανες! Πολλές πιστεύουν ότι έτσι θα επισημοποιηθεί η σχέση και θα πάει καλά μια συγκατοίκηση και μετά αναρωτιούνται γιατί ο άλλος επαναπαύτηκε! Κι εγώ θα επαναπαυόμουν αν τα είχα όλα στο πιάτο!!
Αυτή δεν είναι λογική ανθρώπου που αγαπάει τη σύντροφό του και σκέφτεται τις ανάγκες της. Αν της υποσχέθηκες οτι θα συγκατοικήσετε για να δείτε αν ταιριάζετε ώστε να πάτε αργότερα για γάμο και, ενώ ταιριάζετε, το τρενάρεις επειδή επαναπαύτηκες, σόρρυ αλλά είσαι μ@λ@κ@ς και παρτάκιας φίλε.

Κι αυτό τι σημαίνει;; Θα γίνει πατέρας με το ζόρι;; (Είδες, ε; Είμαι τόσο καλό παιδί που αγνοώ παντελώς το τσουβάλιασμα. Χαρά στην κοπέλα που θα με πάρει ) Αφού όποιος είναι να το κάνει, το κάνει για να ευχαριστήσει την γυναίκα του, ποιο το πρόβλημα;; Αν δεν το κάνει, μάλλον δεν θέλει να κάνει ευτυχισμένη την γυναίκα του. Δίνει αυτό στην γυναίκα του το δικαίωμα να τον εξαπατήσει, για να είναι ευτυχισμένη;;
Όχι δεν το δίνει, είπα οτι διαφωνώ έτσι κι αλλιώς.

Δεν είπα ότι είναι ηθικό αυτό, κάθε άλλο... Αλλά μετά από ένα σημείο πρέπει να μάθουν οι γυναίκες-πόσο μάλλον αυτές που είναι στο σημείο να θέλουν παιδιά στο άμεσο μέλλον- να ξεχωρίζουν πότε τους παραμυθιάζει ένας άντρας, που και στο συγκεκριμένο θέμα, μπορείς να το καταλάβεις σχετικά εύκολα από μικροπράγματα...
Και θα κάθομαι εγώ στα 30 μου να παίζω παιχνιδάκια και να ψυχανεμίζομαι τα πιθανά παραμύθια του καθένα αντί να έχουν όλοι την ωριμότητα να εκφράσουν τα θέλω και τις ανάγκες του; Πάμε καλά; Σαν να μου λες, όταν αγοράζεις κάτι σε ένα μαγαζί πρέπει να ξέρεις να ελέγξεις αν είναι ελαττωματικό ή όχι, γιατί ρισκάρεις και να είναι. Τι μου λες; Μήπως ο καθένας άντρας να είχε τα @@ να λέει στη γυναίκα που γνωρίζει "φιλενάδα εγώ γουστάρω μια περιπέτεια, δε θέλω οικογένεια και γάμους" αντί να κάθεται η κάθε μία να ψάχνει αν ο καθένας λέει την αλήθεια;

Δεν είναι υποτίμηση προς τις νοικοκυρές... Αν μια γυναίκα επιλέξει να ασχοληθεί κυρίως με την ανατροφή των παιδιών της και το σπίτι, δεν θα την κατακρίνω, ούτε θα την πω θύμα... Δε θα το θεωρήσω πάντως την σοφότερη επιλογή σε καμία περίπτωση...
Γιατί; Για εξήγησέ το...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:39, 27-01-12:

Επειδή ακριβώς δεν είμαστε μωρά, δεν μπορούμε να δίνουμε υποσχέσεις για κάτι τόσο σοβαρό για το μέλλον και μετά να αλλάζουμε γνώμη. Παίζουμε με τα όνειρα μιας ζωής, ξαναλέω, κι είναι τρομερή ευθύνη αυτή. Αν ο άντρας δε θέλει παιδιά ποτέ συνειδητοποιημένα, πρέπει να το πει από την αρχή. Και για μένα, αν δεν πιστεύουμε κανέναν στη ζωή μας, δε θα φτάσουμε και πουθενά. Τα λόγια τα μεγάλα (όπως έχουμε πει και στο ομότιτλο θέμα) δεν είναι κακό να τα πιστεύουμε, και πιο πολύ για μένα φταίει αυτός που τα είπε και τα πήρε πίσω, παρά αυτός που τα άκουσε και τα πίστεψε και πόνταρε σε αυτά. Ειδικά για κάτι τόσο σημαντικό. Και κάθομαι εγώ στα 30 μου να παίζω παιχνιδάκια και να ψυχανεμίζομαι τα πιθανά παραμύθια του καθένα αντί να έχουν όλοι την ωριμότητα να εκφράσουν τα θέλω και τις ανάγκες του; Πάμε καλά; Σαν να μου λες, όταν αγοράζεις κάτι σε ένα μαγαζί πρέπει να ξέρεις να ελέγξεις αν είναι ελαττωματικό ή όχι, γιατί ρισκάρεις και να είναι. Τι μου λες; Μήπως ο καθένας άντρας να είχε τα @@ να λέει στη γυναίκα που γνωρίζει "φιλενάδα εγώ γουστάρω μια περιπέτεια, δε θέλω οικογένεια και γάμους" αντί να κάθεται η κάθε μία να ψάχνει αν ο καθένας λέει την αλήθεια;
Σ αυτό συμφωνώ απόλυτα. Δεν είμαστε παιδιά να παίζουμε πια. Δε μιλάμε για τις ηλικίες των είκοσι. Μιλάμε για την ηλικία των 30+ Πρέπει ο κάθε άνθρωπος να είναι ξεκάθαρος απέναντι στον/στη σύντροφό του, γιατί τα χρόνια περνάνε και είναι πολύ εγωιστικό, να περνούν "άπραγα" επειδή κάποιος δεν είναι ξεκάθαρος..

Παράθεση

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΖανΠωλΣατραπ
Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O ΖανΠωλΣατραπ έγραψε στις 14:57, 27-01-12:

@ Himela:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:06, 27-01-12:

Πάντως είναι αξιοσημείωτο πως όσοι θεωρούν πως δεν αγαπάς αρκετά τον άλλον αν δεν δέχεσαι να μείνεις μαζί του ενώ εσύ θες παιδιά κι εκείνος δεν θέλει είναι ..άντρες και μόνο άντρες. Άτιμη φύση, τα δύο φύλα αν διαφωνούν σε αυτό το θέμα, είναι αδύνατον να αντιληφθούν το ένα το άλλο!

Δεν θα επέβαλλα ποτέ παιδί σε κάποιον, όσο κι αν το ήθελα, ό,τι κόστος κι αν θα είχε αυτό, όχι τόσο για μένα, όσο για το παιδί γιατί δεν θα ήθελα ΠΟΤΕ να ρισκάρω είτε να μεγαλώσει χωρίς πατέρα είτε να έχει μεν πατέρα είτε κανονικά είτε μόνο τα σ/κ και να γυρίσει να του πει "αν δεν ησουν εσύ, ξέρεις πόσα περισσότερα πράγματα θα είχα κάνει στη ζωή μου;" Aλλά όπως δεν θα το επέβαλλα εγώ σε κανέναν και δεν το έχω κάνει αν και μπορούσα, έτσι δεν δέχομαι να μου επιβάλλει ο άλλος το αντίθετο.

Τέλος, Ρεμπ, μην ανησυχείς, τα Χριστούγεννα διοργανώνονται διάφορα στα γηροκομεία, δεν νομίζω να προλαβαίνεις να ψάξεις να βρεις σε ποιο πάρτυ θα είμαι εγώ για να μου ευχηθείς!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 15:29, 27-01-12:

kajira
πολυ το μπερδεψατε το θεμα πιστευω....
Οι σχεσεις χτιζονται σωστα οταν δυο ανθρωποι εχουν κοινους στοχους.
Πολυ απλα λοιπον οταν δεν υπαρχουν κοινοι στοχοι δεν υπαρχει σχεση.
Και σε αυτο δεν φταιει κατι συγκεκριμενα, ισως λαθος επιλογη ισως κατι αλλο.
Αλλα μην το πολυψυριζεις, το πραγμα ειναι πολυ απλο....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:59, 27-01-12:

Επειδή ακριβώς δεν είμαστε μωρά, δεν μπορούμε να δίνουμε υποσχέσεις για κάτι τόσο σοβαρό για το μέλλον και μετά να αλλάζουμε γνώμη. Παίζουμε με τα όνειρα μιας ζωής, ξαναλέω, κι είναι τρομερή ευθύνη αυτή. Αν ο άντρας δε θέλει παιδιά ποτέ συνειδητοποιημένα, πρέπει να το πει από την αρχή. Και για μένα, αν δεν πιστεύουμε κανέναν στη ζωή μας, δε θα φτάσουμε και πουθενά. Τα λόγια τα μεγάλα (όπως έχουμε πει και στο ομότιτλο θέμα) δεν είναι κακό να τα πιστεύουμε, και πιο πολύ για μένα φταίει αυτός που τα είπε και τα πήρε πίσω, παρά αυτός που τα άκουσε και τα πίστεψε και πόνταρε σε αυτά. Ειδικά για κάτι τόσο σημαντικό.
Και θα κάθομαι εγώ στα 30 μου να παίζω παιχνιδάκια και να ψυχανεμίζομαι τα πιθανά παραμύθια του καθένα αντί να έχουν όλοι την ωριμότητα να εκφράσουν τα θέλω και τις ανάγκες του; Πάμε καλά; Σαν να μου λες, όταν αγοράζεις κάτι σε ένα μαγαζί πρέπει να ξέρεις να ελέγξεις αν είναι ελαττωματικό ή όχι, γιατί ρισκάρεις και να είναι. Τι μου λες; Μήπως ο καθένας άντρας να είχε τα @@ να λέει στη γυναίκα που γνωρίζει "φιλενάδα εγώ γουστάρω μια περιπέτεια, δε θέλω οικογένεια και γάμους" αντί να κάθεται η κάθε μία να ψάχνει αν ο καθένας λέει την αλήθεια;
Κανείς δεν νομίζω ότι σου είπε πως δεν έχει ευθύνη ο άλλος... Ναι, πρέπει να προσέχουμε όταν κάνουμε τόσο μεγάλες δηλώσεις... Αλλά από την άλλη σκέψου ότι χίλια δυο μπορούν να συμβούν μέσα σε 1-2 χρόνια και να αλλάξουν την γνώμη κάποιου... Επίσης, εκ φύσεως έχουμε την τάση να πιστεύουμε ότι η άποψή μας είναι η σωστή κι ότι δεν θα αλλάξει ποτέ...
Και αν πιστεύεις ότι επειδή έφτασες τα 30 ξαφνικά όλοι γίνανε ειλικρινείς και ξεκάθαροι, δεν θέλω να είμαι εγώ αυτός που θα σου πει την αλήθεια και θα σε απογοητεύσει... Αλλά δυστυχώς, ο κόσμος λέει ψέματα και όταν θέλει να π...ξει λέει ακόμη περισσότερα... Και αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιος σε κοροϊδεύει απλώς για να το καταφέρει αυτό και ποιος όχι, τότε αρχίζεις να φταις πιο πολύ εσύ...

Αυτή δεν είναι λογική ανθρώπου που αγαπάει τη σύντροφό του και σκέφτεται τις ανάγκες της. Αν της υποσχέθηκες οτι θα συγκατοικήσετε για να δείτε αν ταιριάζετε ώστε να πάτε αργότερα για γάμο και, ενώ ταιριάζετε, το τρενάρεις επειδή επαναπαύτηκες, σόρρυ αλλά είσαι μ@λ@κ@ς και παρτάκιας φίλε.
Οκ, το πιάσαμε... Μόνο οι άντρες βολεύονται με κάποιες καταστάσεις, είναι ρεμάλια και κοιτάνε την πάρτη τους...

Όχι δεν το δίνει, είπα οτι διαφωνώ έτσι κι αλλιώς.
Τότε γιατί το συζητάμε;;

Γιατί; Για εξήγησέ το...
Γιατί δεν το θεωρώ τον καλύτερο τρόπο να διαθέσει κάποιος τον εαυτό του... Εννοώ πρακτικά κλεισμένος μες το σπίτι, φροντίζοντας το και "κυνηγώντας" παιδιά...

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 17:27, 27-01-12:

δεχομαι οτι υπαρχει το ενστικτο του ανθρωπου για αναπαραγωγη...
αλλα
ο ανθρωπος που εχουμε πλαι μας,μας εμπνεει,μας κανει να οραματιζομαστε και να θελουμε να προχωρησουμε...
αυτο ειναι αποκλειστικα κ μονο αποφαση καρδιας....(λυπαμαι αν ολο αυτο ακουγεται σαν μαχαιρια)

Παράθεση

geraki1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geraki1
Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O geraki1 Καλές γιορτές σε όλους έγραψε στις 17:59, 27-01-12:

Άμα αγαπιέστε με τον άλλον πιστεύω ότι ο γάμος θα έρθει από μόνος,σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πιέζουμε τις καταστάσεις ,και για μας τους άντρες η υπόθεση του γάμου μας φαίνεται σαν ένα μεγάλο βήμα αλλάζει όλη μας η ζωή

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:36, 27-01-12:

Ξέρω οτι ακούγεται ψυχρό, αλλά αν αυτός έχει βολευτεί όπως λες, νομίζω οτι δε θα κάνει αυτός κάποια κίνηση. Εδώ μπαίνει η παλιά δοκιμασμένη συνταγή των γιαγιάδων μας "ουπς!!! έμεινα έγκυος!" (καλά αυτό το ουπς δεν είναι πολύ ουπς, αλλά θα είναι ένα μυστικό που θα πάρεις στον τάφο σου).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lamidon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lamidon
Ο Lamidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Lamidon έγραψε στις 20:28, 27-01-12:

Ξέρω οτι ακούγεται ψυχρό, αλλά αν αυτός έχει βολευτεί όπως λες, νομίζω οτι δε θα κάνει αυτός κάποια κίνηση. Εδώ μπαίνει η παλιά δοκιμασμένη συνταγή των γιαγιάδων μας "ουπς!!! έμεινα έγκυος!" (καλά αυτό το ουπς δεν είναι πολύ ουπς, αλλά θα είναι ένα μυστικό που θα πάρεις στον τάφο σου).
Σε τέτοιες περιπτώσεις ο άνδρας εκεί που ώς τότε θεωρούσε τον γάμο σάν αγγαρεία άντε να δούμε πότε θα γίνει άν γίνει τον βλέπει σάν μιά ανάγκη που πρέπει να γίνει το συντομότερο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:23, 28-01-12:

Πιο πολύ με αγορά αυτοκινήτου μου μοιάζει η όλη φάση(ξέρεις, test drive κι αν όλα πάνε καλά θα το πάρουμε το σαραβαλάκι...) παρά με σχέση όπως την περιγράφεις...
Ερώτηση κρίσεως (disclaimer: δεν παίρνω θέση στο θέμα, καθότι για να αναπτύξω πλήρως την άποψη μου χρειάζομαι καμιά ώρα τουλ και ήδη είμαι ...short στο 24ωρο μου κατά 5-6 ώρες αυτόν τον καιρό οπότε...άλλη στιγμή(!))

Δηλαδή πότε/πώς παντρεύονται σε αυτόν τον κόσμο οι άνθρωποι?
Συναντιούνται τυχαία, ερωτεύονται κεραυνοβόλα και σε μια στιγμή "τρέλας" 3 ώρες μετά πάνε στο δημαρχείο?
Πότε είναι "αποδεκτή" η απόφαση του γάμου? Υπό ποιές συνθήκες εννοώ, μην μου πείτε "άμα υπάρχει αγάπη", ε, ναι προφανώς πρέπει να υπάρχει αγάπη(!).

Γιατί εμένα σαν..τυπική διαδικασία (τυπική με την έννοια του "συνήθως έτσι γίνονται τα πράγματα και δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό") μου φαίνεται το "boy meets girl. They like each other. They date. They fall in love. They decide to live together. Αν δεν ...σφαχτούν για το ποιός θα πλύνει τα πιάτα και ποιός θα βγάζει το σκύλο βόλτα...they get married".
Όσο οι ηλικίες μεγαλώνουν, επειδή κατά κανόνα οι εμπειρίες που έχεις μαζέψει μέχρι εκείνη την ώρα σου δίνουν τη δυνατότητα να ...αναγνωρίζεις τα σημάδια εκείνα που σε κάνουν να ξέρεις αν ο άλλος σου κάνει κλικ ή όχι, αλλά και γενικώς ξέρεις καλύτερα που πατάς και που βρίσκεσαι στη ζωή σου, ΣΥΝΗΘΩΣ οι...χρόνοι κάθε σταδίου μειώνονται.

Εκτός κι αν θεωρείτε ότι η συγκατοίκηση και ο γάμος δεν είναι απαραίτητα στη ζωή και αυτό που θέλεις από τη ζωή σου είναι να την περνάς όπως επιλέγεις τέσπα ΑΛΛΑ στο τέλος της ημέρας θέλεις να γυρνάς στο σπιτι ΣΟΥ, στη βολή ΣΟΥ και να έχεις την ηρεμία σου.
Που είναι fair, αλλά δεν καταλάβαίνω γιατι κάποιος που ΔΕΝ θέλει αυτό είναι κάποιος απελπισμένος ή δεν ξέρω γω τι.

---σημείωση: προφανώς τα παραπάνω εφόσον εξακολουθούν να έχουν αισθήματα ο ένας για τον άλλο, όχι να φαντάζεται αυτή πώς θα ήταν να είχε σχέση με κάθε νέο (ή παλιό!) άνδρα που γνωρίζει και/ή αυτός να κρυφοθέλει να την πέσει στη Μαρία που γνώρισε προχθες...αλλά που να βγαίνεις από τη βολή σου τώρα κάτσε εδώ που κάθεσαι..

Το ερώτημα δεν είναι προσωπικό φυσικά, αφορά οποιονδήποτε εκφράζει διαφωνίες.
Επίσης θα ήθελα να πω ότι έχω διαβάσει τα περισσότερα ποστ κάπως βιαστικά, οπότε αν το ύφος του ποστ είναι απόρροια κάποιου άλλου ύφους που το...σηκώνει, πάω πάσο δεν θα το έχω προσέξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 28-01-12 στις 01:35.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:26, 28-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Βασικά αναφερόμουν στο concept της "συμφωνίας" που είχε αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ... Που, ε οκ, είναι γελοίο... Ναι αυτή είναι η πορεία που αναφέρεις(αν και το τελευταίο βήμα το θεωρώ σχετικά περιττό), αλλά ας αφεθεί λίγο να κυλίσει... Όχι προσυμφωνημένα από 2-3 χρόνια πριν...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 10:48, 28-01-12:

Βασικά αναφερόμουν στο concept της "συμφωνίας" που είχε αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ... Που, ε οκ, είναι γελοίο... Ναι αυτή είναι η πορεία που αναφέρεις(αν και το τελευταίο βήμα το θεωρώ σχετικά περιττό), αλλά ας αφεθεί λίγο να κυλίσει... Όχι προσυμφωνημένα από 2-3 χρόνια πριν...
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ακουστώ η μεγάλη και η ώριμη....
Αλλά πραγματικά στα 19 σου ούτε τέτοιες συμφωνίες κάνεις....και θεωρείς τραγικό - και είναι - να μιλάς για γάμο, συμβίωση κλπ για τα επόμενα χρόνια.....

Στα 30 και, όπως είπε και η ΡΕ, έχεις κατασταλάξει τι θες και βλέπεις πλέον πιο ξεκάθαρα τι θες και π.χ. εγώ ξεκαθαρίζω πάντα από την αρχή τι θέλω... Δεν το παίζω...ναι βρε φίλε χαλάρα σχέση ενώ εγώ θέλω σχέση - σχέση.... 'Η δεν το παίζω γάμος...εγώ ποτέ....ενώ ξέρω ότι σε 2-3 χρόνια θα ήθελα γάμο αν η σχέση που έχω με καλύπτει απόλυτα....

Όσο μεγαλώνεις, λόγω εμπειριών και καταστάσεων, καταλαβαίνεις αν θες από τον άλλον κάτι πιο "σοβαρό" (συμβίωση, γάμος, παιδιά) πιο γρήγορα από ότι στα 20 σου.....

Οπότε, η Μυτόγκα, που είναι 31 -και τη φέρνω απλά σαν παράδειγμα- και έχει τόσα χρόνια σχέση συν 2 συγκατοίκησης, είναι λογικό να θέλει το επόμενο βήμα... όπως είναι λογικότατο πριν συγκατοικήσεις να ξέρεις γιατί ακριβώς το κάνεις....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:19, 29-01-12:

Δεν έχω διαβάσει όλα τα posts αλλά όντως το "Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε" είναι πράγματι εκβιασμός. Ωστόσο, αν κάποιος/α το κάνει τον/την δικαιολογώ γιατί: 1ον είναι ξεκάθαρος για το τι θέλει στη ζωή του (θέλει γάμο, κ είναι δίκαιωμά του/της) κ 2ον γιατί κάποιος/α που επιθυμεί κάτι τέτοιο τόσο πολύ (και/αν το άλλο άτομο δεν προτίθεται να του το προσφέρει) να μην έχει την ευκαρία να το αποκτήσει/ζήσει αναζητώντας κάπου αλλού?
Εγώ αυτή τη στιγμή έχω μια φίλη που το αγόρι της πιστεύει ότι μέσα στο χρόνο, άντε στη χείριστη στη 2ετία, θα παντρευτούν. Αυτή όμως δηλώνει (δυστυχώς μόνο σε άλλα άτομα αλλά όχι ακόμα στον ίδιο) ότι δεν θέλει να τον παντρευτεί. Όταν το συζητάμε της λέω ότι τη μέρα που θα του πει το όχι (γιατί πλησιάζει η μέρα) αυτός τότε θα'χει δίκιο να τη χωρίσει κ να αναζητήσει το γάμο κ ότι άλλο ονειρεύεται (κ αδίκως αυτή του το χαλάει) αλλού.
Αυτά από μένα που δεν είμαι καθόλου παραδοσιακή αλλά δεν θεωρώ κ σωστό να καταστρέφουμε τα όνειρα του άλλου.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:32, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
δεχομαι οτι υπαρχει το ενστικτο του ανθρωπου για αναπαραγωγη...
αλλα
ο ανθρωπος που εχουμε πλαι μας,μας εμπνεει,μας κανει να οραματιζομαστε και να θελουμε να προχωρησουμε...
αυτο ειναι αποκλειστικα κ μονο αποφαση καρδιας....(λυπαμαι αν ολο αυτο ακουγεται σαν μαχαιρια)
Εγώ ψιλοδιαφωνώ μ αυτή τη δήλωση. Όχι γιατί δεν είναι σωστή, αλλά γιατί ισχύει σε μερικές μόνο περιπτώσεις.
Για παράδειγμα, πολλοί ανθρωποι τα χουν με κάποιον για χρόνια και δεν παίρνουν απόφαση να παντρευτούν.
Μετά από χρόνια ο σύντροφός τους, τους εγκαταλείπει και εκείνοι τότε καταλαβαίνουν τι έχασαν και κάνουν πρόταση γάμου.
Άρα ο ίδιος άνθρωπος τους το ενέπνεε και πριν, απλά είχαν αφεθεί, και δεν το έπαιρναν απόφαση.

Βεβαίως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που είμαστε με έναν άνθρωπο πολλλά χρόνια, και όταν χωρίζουμε, παντρευόμαστε έναν άλλο σε έξι μήνες, οπότε μάλλον σ αυτό αναφέρεσαι.

Αλλά αυτό πάει κατά περίπτωση, δε σημαίνει ότι όλες οι ανύπαντρες κοπέλες δεν το χουν "εμπνεύσει" στους ανθρώπους τους, είναι λίγο άδικο και κακό αυτό, και σίγουρα δεν ισχύει πάντα..

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:20, 30-01-12:

Για παράδειγμα, πολλοί ανθρωποι τα χουν με κάποιον για χρόνια και δεν παίρνουν απόφαση να παντρευτούν.
Μετά από χρόνια ο σύντροφός τους, τους εγκαταλείπει και εκείνοι τότε καταλαβαίνουν τι έχασαν και κάνουν πρόταση γάμου.
Άρα ο ίδιος άνθρωπος τους το ενέπνεε και πριν, απλά είχαν αφεθεί, και δεν το έπαιρναν απόφαση.

Μήπως απλά έκαναν πρόταση γάμου γιατί θεώρησαν οτι είναι πολύ αργά για να "ψάχνουν" για καινούργιο σύντροφο και φοβούνταν τη μοναξιά;;;; Λέω εγώ τώρα...

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 02:36, 31-01-12:

στη φύση της γυναίκας είναι να φτιαξει τη "φωλια".....
αν ο συντροφος που έχει επιλέξει το αρνείται, δεν ειναι λογικο να αναρωτηθεί αν τι αγαπάει πραγματικά οσο καλα και να περνανε μαζι ?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:05, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Μήπως απλά έκαναν πρόταση γάμου γιατί θεώρησαν οτι είναι πολύ αργά για να "ψάχνουν" για καινούργιο σύντροφο και φοβούνταν τη μοναξιά;;;; Λέω εγώ τώρα...
Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
Αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι εναι όλες οι περιπτώσεις έτσι, θα αυτοκτονήσω..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:33, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό (μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είσαι)
Ξέρεις τι? ΝΑΙ μπορεί να είναι αυτό που λες!
Γιατί όμως πρέπει να βλέπουμε το γάμο λες και είναι κανα καταναγκαστικό έργο?
Γιατί δλδ να μην είναι αυτό που είπε η Μυτόνγκα (που είναι και δεκα φορές πιο ρομαντικό από το "βαρέθηκε να ψάχνει")?

Νταξ, δεν λέω πλάκα έχουν οι γελοιογραφίες με τον κατακαημένο γαμπρό που τον σέρνει με το ζόρι η νύφη στην εκκλησία αλλά μήπως τελικά παραυιοθετήσαμε τα κλισέ των γελοιογραφιών?
Όσο πιθανό είναι το δικό σου σενάριο άλλο τόσο είνια και της Μυτόνγκας.
Γιατί να είναι το δικό σου το σωστό?
Ένα επιχείρημα???

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:41, 31-01-12:

Γιατί δλδ να μην είναι αυτό που είπε η Μυτόνγκα (που είναι και δεκα φορές πιο ρομαντικό από το "βαρέθηκε να ψάχνει")?

Νταξ, δεν λέω πλάκα έχουν οι γελοιογραφίες με τον κατακαημένο γαμπρό που τον σέρνει με το ζόρι η νύφη στην εκκλησία αλλά μήπως τελικά παραυιοθετήσαμε τα κλισέ των γελοιογραφιών?
Ένα επιχείρημα???
Αχ σ' ευχαριστώ, πες τα, γιατί στο τέλος θα πηδήξω απ το παράθυρο, και όχι τίποτ΄άλλο, αλλα χιονίζει κιόλας.
Συμφωνώ, οι άντρες δεν σκέφτονται όπως οι γυναίκες, μπορεί κάποιοι απλά να έχουν αφεθεί και να θέλουν ταρακούνημα.
Υπάρχει κι αυτό, ας μην το αποκλείουμε.
Αλλιώς τόσες γυναίκες που έχουν χρόνια σχέση και ακόμα δεν έχουν παντρευτεί, την έχουν πατήσει!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:16, 31-01-12:

Ένα επιχείρημα???

Εγώ λέω τι μπορεί να συμβαίνει, αν τώρα η πραγματικότητα είναι όμορφη/ρομαντική η σκληρή/άσχημη, δεν είναι δικό μου λάθος. Και όχι, δεν λέω οτι πάντα ο άντρας καταπιέζεται σε ένα γάμο, στην περίπτωση που συμβαίνει αυτό καταπιέζονται και οι δύο, απλά στις περισσότερες γυναίκες μας έχουν βάλει στο μυαλό οτι ο γάμος είναι ο προορισμός μας κι αν δεν μας ικανοποιεί ο σύντροφός μας σε 5-10-100 πράγματα, δε βαριέσαι αδερφέ, σημασία έχει που παντρευτήκαμε..

Υ.Γ. Ένα επιχείρημα: Όταν ένα ζευγάρι χωρίζει και μάλιστα μετά από χρόνια σχέσης, έχει κάποιους λόγους. Όταν αυτοί οι λόγοι δεν συζητιούνται καν τότε το ζευγάρι ΔΕΝ είναι ευτυχισμένο ακόμη κι αν επανενωθεί και παντρευτεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adespoto : 31-01-12 στις 14:50.
Παράθεση

κaτε_αlx

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κaτε_αlx
H κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H κaτε_αlx Γήρνα πίσο ή έστο τειλεφόνα έγραψε στις 06:46, 03-02-12:

εννοείται ότι χωρίζουμε αν δεν με παντρευτεις!
οχι οχι ειπαμε..αυτα τα κανουν πιστευω οι γυναικες ανω των 35..που θέλουν να αποκατασταθούν.. μπορεί ούτε και αυτές!
δεν χρειάζεται να σε παντρευτεί ο άνθρωπός σου για να σου αποδείξει την αγάπη του..και εννοείται ότι αυτό το δίλλημα δεν είναι καθόλου σωστό και ηθικό.. καταπιέζεις τον άλλον για κάτι το οποίο πολύ πιθανόν να μην θέλει..και εκτός αυτού μπαίνεις σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή..ή θα ζήσετε μαζί ευτυχισμένοι (χλωμό εφόσον δεν έχει κάνει καμία νύξη περί του θέματος) ή παντρευέστε, ικανοποιείς προσωρινά την επιθυμία ΣΟΥ.. αυτός ασφυκτιεί..και μετά από λίγο καιρό χωρίζετε..
ο γάμος είναι απλά μια ταμπέλα..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:17, 04-02-12:

Επαναφέρω το θέμα γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει...
Υπό ποιές προϋποθέσεις είναι αποδεκτή η απόφαση γάμου?
Μετά από πόσο καιρό, αφού έχει προηγηθεί τι, ποιός το αποφασίζει?
Τι γίνεται με τα ζευγάρια που είναι πολλά χρόνια μαζί και συζούν? Έχουν "ελπίδα" να παντρευτούν ή μπα?

Δεν κατηγορώ προσπαθώ να καταλάβω το πνεύμα αυτών που αντιδρούν τόσο έντονα στο (υπερβολικά δοσμένο στον τίτλο yet όχι τόσο από τον...ουρανό) ερώτημα του τίτλου..

Να καταλάβω τι βλέπετε που δεν βλέπω εγώ ρε παιδάκι μου, δεν λέω ότι είστε λάθος, απλώς i am missing s'th and i am trying to figure out what

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:30, 04-02-12:

Νομιζω οτι το θεμα τιθεται απο γυναικες που ονειρευονται απο μικρες τον τελειο γαμο.Που εχουν διαλεξει πρωτα το νυφικο και μετα τον γαμπρο.Και συνηθως προυπαρχει και μια πιεση/πλυση εγκεφαλου απο το ευρυτερο οικογενειακο περιβαλλον.
Και εχουν την ψευδαισθηση οτι με τον γαμο,καπαρωνουν το κελεπουρι και το βγαζουν απο την πιατσα.Πως δεν θα τις εγκαταλειψει,πως θα ειναι παντα πιστος.
Ωστοσο ακομα και παντρεμενος καποιος,μια χαρα μπορει να κερατωσει,να βιοπραγησει και να εγκαταλειψει το σπιτι. Δεν αλλαζει κατι ο γαμος. Μια χαζοτελετη ειναι που κοστιζει μια περιουσια και γινεται για τα ματια του κοσμου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:41, 04-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Δεν αλλαζει κατι ο γαμος.
Πιάνομαι από αυτό για να κάνω την εξής ερώτηση που την είχα πάντα απορία σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αν ΔΕΝ αλλάζει κάτι ο γάμος (που εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό) τότε ΓΙΑΤΙ να μην γίνει?
Δεδομένου ότι είναι αποδεκτό πλέον και κοινωνικά να παντρευτεί κάποιος με πολιτικό γάμο, υπόθεση...15 λεπτών δλδ, φιλικό μου ζευγάρι παντρεύτηκε με πολιτικό και δεν πήρε καν άδεια από τη δουλειά (για την ακρίβεια αυτός πήρε, αυτή πήρε μια δίωρη άδεια-είχε αυτό το περιθώριο), γιατί τέτοιο "τζιζ" στο άκουσμα της λέξης "γάμος"?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:53, 04-02-12:

Πιάνομαι από αυτό για να κάνω την εξής ερώτηση που την είχα πάντα απορία σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αν ΔΕΝ αλλάζει κάτι ο γάμος (που εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό) τότε ΓΙΑΤΙ να μην γίνει?
Δεδομένου ότι είναι αποδεκτό πλέον και κοινωνικά να παντρευτεί κάποιος με πολιτικό γάμο, υπόθεση...15 λεπτών δλδ, φιλικό μου ζευγάρι παντρεύτηκε με πολιτικό και δεν πήρε καν άδεια από τη δουλειά (για την ακρίβεια αυτός πήρε, αυτή πήρε μια δίωρη άδεια-είχε αυτό το περιθώριο), γιατί τέτοιο "τζιζ" στο άκουσμα της λέξης "γάμος"?
Γιατι οι περισσοτερες/οι εχουν την πεποιθηση οτι αλλαζει. Και καταληγουν να απογοητευονται,και εν το μεταξυ υπαρχουν παιδια στη μεση,που καταληγουν να πληρωνουν τα σπασμενα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:08, 05-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Γιατι οι περισσοτερες/οι εχουν την πεποιθηση οτι αλλαζει. Και καταληγουν να απογοητευονται,και εν το μεταξυ υπαρχουν παιδια στη μεση,που καταληγουν να πληρωνουν τα σπασμενα.
άρα με ξαναφέρνεις στο αρχικό -αναπάντητο για την ώρα- ερώτημα:
πότε είναι οκ να παντρεύονται οι άνθρωποι? πότε οι γάμοι έχουν -στατιστικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις-πιθανότητες να μην γίνουν όπως περιγράφεις? τι είναι τελικά τα ζευγάρια που συζούν χρόνια/έχουν σχέση χρόνια?
Ποιοί παντρεύονται τέλος πάντων τη σημερον ημέρα βρε αδερφε?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:24, 05-02-12:

άρα με ξαναφέρνεις στο αρχικό -αναπάντητο για την ώρα- ερώτημα:
πότε είναι οκ να παντρεύονται οι άνθρωποι? πότε οι γάμοι έχουν -στατιστικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις-πιθανότητες να μην γίνουν όπως περιγράφεις? τι είναι τελικά τα ζευγάρια που συζούν χρόνια/έχουν σχέση χρόνια?
Ποιοί παντρεύονται τέλος πάντων τη σημερον ημέρα βρε αδερφε?
Ποτε ειναι οκ??η κοινωνια ειναι ετσι κατασκευασμενη ωστε καποιος πρεπει να παντρευτει ακομα και για να αγορασει μαζι μια τσιχλα.
Πχ.Δεν σου επιτρεπεται να δεις τον/την συντροφο σου στο νοσοκομειο αν παθει κατι..
Κατα τι γνωμη μου ποτε. Αλλα εαν πρεπει να απαντησω θα ελεγα οτι θα ειναι απο την στιγμη που ειναι κατι παραπανω απο ραντεβουδακια και σεξ.Ισως μαζι με την συγκατοικηση(που στην ουσια γαμος ειναι..απλως δεν υπαρχει συμβολαιο).

Ποτε(με τον τονο στο ο) δεν αποτυγχανουν...Σε οποιαδηποτε στιγμη νομιζω οτι μπορει να αποτυχει ενας γαμος,ακομα και μετα απο πολλα χρονια γαμου.Απλως τοτε εχουν συνηθισει ο ενας τον αλλο,συγχωρουνε(καθως συνηθως τα παιδια ειναι ενηλικα πλεον).Και συνεχιζουνε...

Τι ειναι τα ζευγαρια που συζουν/εχουν σχεση χρονια...Κατα τι γνωμη μου,συνειδητοποιημενα ατομα,που καταλαβαινουν οτι ενα χαρτι δεν αλλαζει τη σχεση τους.(και συνηθως ειναι και τα πιο ευτυχισμενα.)

Και ποιοι παντρευονται??Ολοι σχεδον.Για διαφορετικους λογους ο καθενας..

Δεν ειμαι εναντια του γαμου..Ειμαι εναντια της λογικης οτι κατι θα αλλαξει με αυτο.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:32, 05-02-12:

Ο γάμος μπορεί να μην αλλάξει τίποτα....μπορεί να αλλάξει και τα πάντα.....
Όταν συζούσα το έκανα για να δω πως θα είμαι με τον άλλον κι αν μπορούμε να συνεχίσουμε σε γάμο....
Αν με ρωτούσες τότε....στις καλές μας εποχές, θα σου έλεγα ότι εγώ ένιωθα ήδη παντρεμένη....
Είχαμε το σπίτι μας, τις δουλειές μας, το κοινωνικό μας κύκλο.....
Το χαρτί δεν θα έκανε την διαφορά σε αυτά που ένιωθα.....ήμουν η γυναίκα του...

Το γάμο τον ήθελα για 2 διαφορετικά πράγματα:
1. Ως απίστευτα ρομαντική, σαν τελετή που θα δείξει ότι αυτό τον άνθρωπο τον αγαπώ και θέλω να περάσω μία ζωή μαζί του και να το "φωνάξω".
2. Λόγω δουλειάς να είμαι στην ίδια πόλη και να μην υπάρχει η απόσταση......

Μέχρι το γάμο δεν έφτασα...(είμαι η νύφη που το έσκασε ένα πράγμα ).
Με την επισημοποίηση στην αρχή δεν αλλάξαμε εμείς αλλά τα σόγια.... και μετά εμείς....
Ξαφνικά μπήκαν υποχρεώσεις και θέλω μη δικά μας...
Και όταν ένας από τα δύο μέλη δεν μπορεί να τα κρατήσει απέξω και τα φέρνει σε μια σχέση....
Περνάς στις κακιές εποχές

Όπως και να έχει στο χέρι του κάθε ζευγαριού είναι να επιλέξει αν απλά θα συζεί ή απλά παντρευτεί....
Και στο χέρι του είναι αν θα αλλάξει κάτι ο γάμος ή όχι....
Θέλω ακόμα να πιστεύω ότι η πραγματική αλλαγή είναι η απόκτηση παιδιού.... (όταν το δοκιμάσω, θα σας πω )

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:07, 05-02-12:

Βασικά όταν κάτι δεν αλλάζει τη ζωή σου, τότε δεν έχει νόημα να το κάνεις, όχι να μην το κάνεις.

Δεν κατηγορώ όσους θέλουν το γάμο, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να καίγεσαι τόσο για κάτι που έχει πολύ μικρό νόημα.
Όπως και δεν κατηγορώ όσους είναι κατηγορηματικοί ενάντια στο γάμο, απλά πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όταν ακούνε τη λέξη κάνουνε λες και έφαγαν ξινισμένο γιαούρτι...
Η γνώμη μου είναι, αν αποφασίσει ένα ζευγάρι να παντρευτεί, και θέλουν και οι δύο, τότε οκ.
Αν θέλει μόνο ο ένας, τότε δεν είναι όλα οκ και θα πρέπει να γίνει μια συζήτηση όπου θα πρέπει και οι δύο να αιτιολογήσουν την άποψή τους και να πάρουν μια κοινή απόφαση. Πάντως η γνώμη μου είναι οτι όσο πιέζεις τον άλλο να κάνει κάτι που δε θέλει, τόσο πιο έντονα θα αντιδρά, ή θα αντιδράσει ακόμη κι αν το κάνει τελικά.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:55, 05-02-12:

Δεν εχω διαβασει ολα οσα γραφτηκαν πιο πισω μετα απο καποιες σελιδες, παντως και μονο ο τιτλος με πνιγει. Αν μου εβαζε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο, ενω δεν ημουν ετοιμη για περαιτερω - κατι που ο αλλος οφειλει να διαπιστωσει και να ανακαλυψει προτου πεταξει τη βομβα, θα την ειχα κανει πρωτη. Θα καταλαβαινα πως δε με ''ξερει και τοσο'' ή δεν δοκίμασε ''ουσιαστικά'' να με μάθει, αρα τι να προχωρησω.
Αν ειχα την ιδια βαθια κι ωριμη επιθυμια εχοντας εμπνευστει απο το ατομο του, αμοιβαια ολ αυτα δηλαδή, θα προχωρουσα χωρις δευτερες σκεψεις. Θα ξαναπω πως για να θες να προχωρησεις μια σχεση και να τη ''σοβαρεψεις'' με συμβιωση, οικογενεια και παιδια, πρεπει να το θελουν και οι δυο αμοιβαια. Οταν δεν το θελει ο ενας, δεν μου μοιαζει λογικο να το θελει ο αλλος. Δηλαδη το ''θελω γω αλλα εσυ οχι'' δεν το καταλαβαινω. Γιατι οπως ξαναειπα, μετραει τι σου εμπνεει ο αλλος. Δηλαδή αν σκεφτει ο ενας αυτο το μελλον και δει πως ο αλλος δεν το σκεφτεται, τοτε πως να εμπνευστεις και να συνεχισεις να θες αυτο το μελλον οταν ο αλλος δε το θελει; Ασε που νομιζω -δηλαδη ειμαι σιγουρη- πως εμεις ελκυουμε τα ατομα που θα ικανοποιούν τις βαθιες επιθυμιες μας, ανεξαρτητως αναρκετος κοσμος δεν μπορει ή δε θελει να ερθει σε επαφη με τον εσωτερικο του βαθυ ασυνειδητο κοσμο.

Tεσπα, με λιγα λογια. Αυτα θελουν ή δυο ή κανεναν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 05-02-12 στις 16:08.
Παράθεση

letta27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη letta27
H letta27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H letta27 έγραψε στις 15:29, 18-07-12:

Καλησπέρα. Βρήκα αυτήν τη σελίδα και επιτέλους μπορώ και εγώ να μοιραστώ το πρόβλημα μου με κάποιον.

Λοιπόν, είμαι 27 χρόνων, έχω μια σχέση εδώ και 6 χρονια με κάποιον του οποιου του έχω δώσει τα πάντα, τον λατρεύω. Εκείνος είναι 37 και έχει ένα παιδάκι 10 χρόνον από προηγούμενο γάμο πολύ πριν τον γνωρίζω. Από όταν γνωριστήκαμε μου έδειχνε ότι ήθελε κάτι σοβαρό, όχι κάτι που θα έρθει και θα φύγει.

Τα πράγματα όμως από τότε έχουν αλλάξει. Όποτε του κάνω συζήτηση για γάμο και τα λοιπά πάντα με αποφεύγει λέγοντας άπειρες δικαιολογίες. Το μονο που θέλει είναι απλά να συζήσουμε εκεί δεν έχει πρόβλημα όμως εκεί έχω εγώ. Η μάνα μου είναι πολύ αυστηρή και αυτά δεν τα δέχεται, να συζήσω δηλαδή, με πιέζει όμως να παντρευτώ και όταν λέμε με πιέζει εννοώ παρα πολύ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι να χωρίσω όμως τον αγαπάω πολύ εγώ τον θέλω διπλα μου αλλα εκείνος;; Δύσκολα τα πράγματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 18-07-12 στις 15:35. Αιτία: Μετατροπή greeklish και μορφοποίηση
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:33, 18-07-12:

Ποιες δικαιολογίες χρησιμοποιεί για να μην παντευτείτε?

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 16:01, 18-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από letta27
Τα πράγματα όμως από τότε έχουν αλλάξει. Όποτε του κάνω συζήτηση για γάμο και τα λοιπά πάντα με αποφεύγει λέγοντας άπειρες δικαιολογίες. Το μονο που θέλει είναι απλά να συζήσουμε εκεί δεν έχει πρόβλημα όμως εκεί έχω εγώ. Η μάνα μου είναι πολύ αυστηρή και αυτά δεν τα δέχεται, να συζήσω δηλαδή, με πιέζει όμως να παντρευτώ και όταν λέμε με πιέζει εννοώ παρα πολύ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι να χωρίσω όμως τον αγαπάω πολύ εγώ τον θέλω διπλα μου αλλα εκείνος;; Δύσκολα τα πράγματα
Η μαμά σου καλά κάνει και δεν τα δέχεται, ακόμη και τα ζευγάρια ομοφυλόφιλων απαίτησαν το σύμφωνο συμβίωσης για να είναι νομικά κατοχυρωμένα!

Το "καλά περνάμε, καλά συζούμε, τι τον θέλουμε το γάμο" είναι καραμέλα ανθρώπων με έλλειψη υπευθυνότητας.

Μια σχέση 1,5-2,5 χρόνια δείχνει που πάνε τα πράγματα. Είτε είναι ο άνθρωπος της ζωής σου και κάνεις επίσημη οικογένεια, είτε ανοίγεις πανιά!!!

Εύχομαι το καλύτερο για σένα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:33, 18-07-12:

Κοίταξε να δεις, αυτός έχει ήδη ένα παιδί και μάλιστα χωρισμένων γονιών. Δε νομίζω οτι θα θέλει να κάνει κι άλλο παιδί. Μάλλον γι' αυτό δε θέλει και να σε παντρευτεί. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς οτι αυτός ο άνθρωπος μάλλον δεν είναι αυτός που ψάχνεις για να κάνεις οικογένεια....

Όσο για αυτό που λες Ξανθή για το γάμο, ενώ συμφωνώ μαζί σου, θέλω να σε ρωτήσω: ποιος ο λόγος πιστεύεις να παντρευτεί ένας άντρας σήμερα; Εφόσον μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει και να διασκεδάζει ή και να συζεί μαζί με κάποια. Περιττό να πω ξανά τι θεωρώ οτι φταίει για αυτή την ασυδοσία που επικρατεί σήμερα ε;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:36, 18-07-12:

Κοίταξε να δεις, αυτός έχει ήδη ένα παιδί και μάλιστα χωρισμένων γονιών. Δε νομίζω οτι θα θέλει να κάνει κι άλλο παιδί. Μάλλον γι' αυτό δε θέλει και να σε παντρευτεί. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς οτι αυτός ο άνθρωπος μάλλον δεν είναι αυτός που ψάχνεις για να κάνεις οικογένεια....

Όσο για αυτό που λες Ξανθή για το γάμο, ενώ συμφωνώ μαζί σου, θέλω να σε ρωτήσω: ποιος ο λόγος πιστεύεις να παντρευτεί ένας άντρας σήμερα; Εφόσον μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει και να διασκεδάζει ή και να συζεί μαζί με κάποια. Περιττό να πω ξανά τι θεωρώ οτι φταίει για αυτή την ασυδοσία που επικρατεί σήμερα ε;
Δίκιο έχεις ρε γαμώτο.. Στενοχωριέμαι που το λέω αλλά έχεις δίκιο.
Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Τόσοι γάμοι γίνονται, προφανώς μερικοί άντρες είναι ακόμα ρομαντικοί.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:13, 18-07-12:

Τόσοι γάμοι γίνονται, προφανώς μερικοί άντρες είναι ακόμα

...συνηθισμενοι να τους πλενουν, να τους καθαριζουν, και να τους ταϊζουν

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klara!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klara!!
H klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H klara!! έγραψε στις 17:58, 18-07-12:

εισαι 27 και θα κανεις ο,τι λεει η μαμα σου? δεχομαι την αποψη οτι ειναι μητερα σου και σεβεεααι τη γνωμη της αλλα οχι και να κανει κουμαντο στη ζωη σου ρε συ. στο μηνυμα σου αναφερεις τι θελει ο συντροφο σου και η μαμα σου, εσυ τι θες? θες γαμο ντε και καλα η θα εισαι ικανοποιημενη μονο αν συζησετε? οπως και να εχει, ξεκαθαρισε τι θες και πες του το και το, αυτο θελω εγω εσυ τι θες? αν δεν ταιριαζουν οι επιλογες σας χωριζεις δεν εχει νοημα να αναλωνεσαι με καποιον που εχετε αλλους στοχους

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:40, 19-07-12:

Αν θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γάμο μία είναι η λύση τον παρατάς! Υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές και ελεύθερες από ο,τιδήποτε. Αν δεν καίγεσαι κράτα τον και..... βλέπεις.
Ωστόσο θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγκατοικήσεις μαζί του κάποια στιγμή στο μέλλον αν δεν αναμένεται να παντρευτείτε ή, με άλλα λόγια, μην αναλάβεις ΠΟΤΕ τις υποχρεώσεις μιας παντρεμένης (λχ ενδιαφέρον για το παιδί του) χωρίς να καλυφθείς νομικά από το θεσμό του γάμου.
Αυτά από μένα. Σκέψου σοβαρά τι θες....

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:15, 19-07-12:

Εγω δεν καταλαβα: Εσυ θες να παντρευτείτε ή η μαμά σου θέλει;
Και κάτι επιπλέον: Τον έχεις ρωτήσει ευθεώς γιατί ενώ ήθελε στην αρχή, τώρα το αποφεύγει; Μήπως τα περι σοβαρού που ανέφερε στην αρχή, ήταν για συγκατοίκηση αλλά εσύ παρερμήνευσες; Σου χε μιλήσει απο την αρχή για ''γάμο'' και παιδιά;

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 01:43, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από letta27
Καλησπέρα. Βρήκα αυτήν τη σελίδα και επιτέλους μπορώ και εγώ να μοιραστώ το πρόβλημα μου με κάποιον.

Λοιπόν, είμαι 27 χρόνων, έχω μια σχέση εδώ και 6 χρονια με κάποιον του οποιου του έχω δώσει τα πάντα, τον λατρεύω. Εκείνος είναι 37 και έχει ένα παιδάκι 10 χρόνον από προηγούμενο γάμο πολύ πριν τον γνωρίζω. Από όταν γνωριστήκαμε μου έδειχνε ότι ήθελε κάτι σοβαρό, όχι κάτι που θα έρθει και θα φύγει.

Θα σου πω μερικα πραγματα που ισως σου φανουν σκληρα αλλα πιστεψε με οταν τα σκεφτεις θα σου φανουν λογικα.

1. Τι δουλεια εχει η μανα σου στην σχεση σου; εαν την αφησεις να μπλεχτει, ξεχνα τον γαμο και τον αντρα που λατρευεις, γιατι πολυ απλα αυτος που λατρευεις θα φυγει τοσο γρηγορα που δεν θα προλαβεις να πεις γιατι!

2. Ο καλος σου μαλλον εχει καταλαβει οτι η μανα σου σε πιεζει, και πολυ απλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να του λενε τι θα κανει στην ζωη του - και πολυ καλα κανει κατα την γνωμη μου.

3. Σκεψου λιγο το παιδακι, δεν γνωριζω τι σχεση εχεις με αυτο το παιδι, αλλα φαντασου τωρα να παντρευτειτε, και μετα απο λιγο καιρο να χωρισετε (που δεν το ευχομαι) πως νομιζεις θα νιωθει αυτο το παιδι; δεν εισε μονο εσυ και ο καλος σου εμπλεκομενοι, ειναι και το παιδι αναμεσα σας.

4. Εαν ο καλος σου σε αγαπαει θα σου πει ξεκαθαρα με τον δικο του τροπο ποτε θα ειναι ετοιμος για γαμο, το χειροτερο πραγμα που μπορει καποια να κανει σε καποιον ειναι να τον πιεσει να παντρευουν, 99% θα χωρισουν μετα απο λιγο διαστημα γιατι πολυ απλα θα χασουν τον "ερωτα" τους.

5 , Ο γαμος ειναι πολυ απλα μια δεσμευση, ο καθενας εχει τους δικους του λογους για να παντρευτει, δεν μπορεις να τον/την πιεσεις, εαν γιναει κατι τετοιο απετυχε εξ αρχης.

Και κατι τελευταιο που θεωρω το ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ! ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ - ειναι recipe for diaster εαν μπλεχτουν οι γονεις του ζευγαριου.

Να ερωτευεστε σαν να παίζετε στο ντέρτι ντανσινγκ,αλλα χωρις την σκηνή του σηκωματος,μη σας φύγει κανα νεφρό............

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους