Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:04, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter

3. Σκεψου λιγο το παιδακι, δεν γνωριζω τι σχεση εχεις με αυτο το παιδι, αλλα φαντασου τωρα να παντρευτειτε, και μετα απο λιγο καιρο να χωρισετε (που δεν το ευχομαι) πως νομιζεις θα νιωθει αυτο το παιδι; δεν εισε μονο εσυ και ο καλος σου εμπλεκομενοι, ειναι και το παιδι αναμεσα σας.

Καλά όλα τ'άλλα και με βρίσκεις σύμφωνη, αλλά αυτό το εξηγείς λιγάκι; Τι σχέση έχει το παιδί με την θεματοθέτρια; Το παιδί έχει μητέρα. Αν ω μη γένοιτο χωρίσουν, τι επιπτώσεις θα έχει στο παιδί ο χωρισμός του μπαμπά του με την τωρινή γυναίκα του; Με λίγα λόγια δηλαδή, εδώ λες να κοιτάξει το άλλο παιδάκι και να μη σκεφτεί πώς θέλει κι εκείνη να έχει ένα παιδάκι. Η εγώ κατάλαβα λάθος.
Εν πάει περιπτώσει, γενικώς είμαι της άποψης πώς αν ο εν λόγω θέλει συγκατοίκηση μονο και η κοπέλα οικογένεια, γρήγορα θα χωριστούν τα τσανάκια τους (αν ένας εκ των δυο δεν καταπιεστεί να κάνει κάτι που δε θέλει πραγματικά) γιατί πολύ απλά ναι μεν 6 χρόνια, αλλά.. όταν αλλάζουν οι επιθυμίες και δε συμβαδίζουν σε τόσο σοβαρά ζητήματα, τότε αλλάζουν και οι σχέσεις. Τώρα αυτό με τη μητέρα με προβλημάτισε γι'αυτό αναρωτιέμαι αν η μανα θέλει πραγματικά γάμο ή η κοπέλα. Γιατί ενδέχεται η κοπελιά να μη θέλει πραγματικά να κάνει οικογένεια σήμερα. Απο το ποστ της μπερδεύτηκα για το τι θέλει. Σιγουρεύτηκα όμως πως ΤΟΝ θέλει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 08:23, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Όσο για αυτό που λες Ξανθή για το γάμο, ενώ συμφωνώ μαζί σου, θέλω να σε ρωτήσω: ποιος ο λόγος πιστεύεις να παντρευτεί ένας άντρας σήμερα; Εφόσον μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει και να διασκεδάζει ή και να συζεί μαζί με κάποια. Περιττό να πω ξανά τι θεωρώ οτι φταίει για αυτή την ασυδοσία που επικρατεί σήμερα ε;
Αυτό είναι το θέμα..... γιατί να θέλει κάποιος να παντρευτεί όταν τα έχει όλα στο.....πιάτο???

Ξέρω οικογένειες που λένε στα παιδιά τους:

-Στο σπίτι μας θα φέρεις να γνωρίσουμε τη/τον μια/έναν και μοναδική/μοναδικό!!!!!!!!! όχι ξέφραγο αμπέλι!!!!!

Αυτά τα παιδιά τυγχάνουν μεγαλύτερου σεβασμού από την εκάστοτε σχέση τους. Ξέρει ότι αν θέλει να περάσει τον καιρό του μακριά από γονείς και οικογένεια και αν θέλει κάτι πιο σοβαρό οι αρχές που έχει βοηθάνε στο ξεκαθάρισμα.

Είναι ένας λόγος να θέλει να παντρευτεί και να νομιμοποιήσει τη σχέση που λέει ότι είναι σημαντική.

Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι παρέμβαση από γονείς αλλά αμοιβαίος σεβασμός. Παρέμβαση θεωρείται όταν εμπλέκονται στις αποφάσεις και τα θέλω ενός επίσημου ζευγαριού....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:53, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Αν θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γάμο μία είναι η λύση τον παρατάς! Υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές και ελεύθερες από ο,τιδήποτε. Αν δεν καίγεσαι κράτα τον και..... βλέπεις.
Ωστόσο θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγκατοικήσεις μαζί του κάποια στιγμή στο μέλλον αν δεν αναμένεται να παντρευτείτε ή, με άλλα λόγια, μην αναλάβεις ΠΟΤΕ τις υποχρεώσεις μιας παντρεμένης (λχ ενδιαφέρον για το παιδί του) χωρίς να καλυφθείς νομικά από το θεσμό του γάμου.
Αυτά από μένα. Σκέψου σοβαρά τι θες....
Παιδιά το πόσο συμφωνώ με την Υπέροχη δεν περιγράφεται.
Ήμουν κι εγώ τέτοια περίπτωση. Πήγα να συγκατοικήσω με τον φίλο μου, με σκοπό να δούμε ότι όλα καλά στη συγκατοίκηση και να παντρευτούμε. Όμως περνούσε ο καιρός και ο καλός μου τίποτα. Μα τίποτα. Εγώ όμως είχα όλες τις υποχρεώσεις του γάμου. Όταν το συζητούσαμε, μου έλεγε ότι δεν θα χε νόημα να παντρευτούμε, γιατί δεν θα άλλαζε τίποτα, και γι αυτό θα μπορούσαμε να το καθυστερήσουμε όσο θέλουμε. Μια μέρα, άρχσια να μαζεύω τα πραγματάκια μου να πάω στη μανούλα μου, και του είπα πως όποτε θα ήταν έτοιμος, θα μου το έλεγε να ξαναγυρίσω. Ε τότε κατάλαβε τι είχε κάνει, και λίγο μετά αρραβωνιαστήκαμε. Το αστείο είναι πως στον αρραβώνα, πέταγε απ την χαρά του. Και ήθελε και όλες τις επισημότητες. Ο γάμος είναι σε λιγότερο από χρόνο. Η τραγική αλήθεια είναι πως οι άντρες βολεύονται. Σε έχουν στο σπίτι, κάνεις όλες τις δουλειές, σε βλέπουν όσο θέλουν, άρα γιατί να παντευτούν? Αφού δεν θα αλλάξει κάτι. Γι αυτό.. Προσοχή στη συγκατοίκηση. Κρύβει κινδύνους!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 09:54, 19-07-12:

ΧΩΡΙΖΩ!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:38, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Η τραγική αλήθεια είναι πως οι άντρες βολεύονται. Σε έχουν στο σπίτι, κάνεις όλες τις δουλειές, σε βλέπουν όσο θέλουν, άρα γιατί να παντευτούν? Αφού δεν θα αλλάξει κάτι. Γι αυτό.. Προσοχή στη συγκατοίκηση. Κρύβει κινδύνους!!
Συγνώμη αλλά οι άντρες όπως και όλοι οι άνθρωποι βολεύονται γιατί τους βολεύετε εσείς.

Εσύ δηλαδή, που δεν είσαι άντρας (μιας και απ΄ό,τι κατάλαβα από τις περισσότερες εδώ από τις προσωπικές σας ιστορίες οι άντρες είναι αυτοί που δε θέλουν γάμο ) πιστεύεις δηλαδή ότι με το γάμο πρόκειται να αλλάξει κάτι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 11:50, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξανθη Κυπραιου
Αυτό είναι το θέμα..... γιατί να θέλει κάποιος να παντρευτεί όταν τα έχει όλα στο.....πιάτο???

-Στο σπίτι μας θα φέρεις να γνωρίσουμε τη/τον μια/έναν και μοναδική/μοναδικό!!!!!!!!! όχι ξέφραγο αμπέλι!!!!!

Αυτά τα παιδιά τυγχάνουν μεγαλύτερου σεβασμού από την εκάστοτε σχέση τους. Ξέρει ότι αν θέλει να περάσει τον καιρό του μακριά από γονείς και οικογένεια και αν θέλει κάτι πιο σοβαρό οι αρχές που έχει βοηθάνε στο ξεκαθάρισμα.

Είναι ένας λόγος να θέλει να παντρευτεί και να νομιμοποιήσει τη σχέση που λέει ότι είναι σημαντική.

Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι παρέμβαση από γονείς αλλά αμοιβαίος σεβασμός. Παρέμβαση θεωρείται όταν εμπλέκονται στις αποφάσεις και τα θέλω ενός επίσημου ζευγαριού....

Εγώ πάντως θα προτιμήσω ως γονιός να φέρνουν κάθε γκόμενο/γκόμενα στο σπίτι μας (και όχι να τρέχουν σε ξένα σπίτια ή ξενοδοχεία/δασάκια/παραλίες κλπ.
Και θα εκτιμήσω περισσότερο τον ακομπλεξάριστο άνθρωπο που δε θα σταθεί σε τέτοια επιφανειακά κατ' εμέ κριτήρια και θα ασχοληθεί με την ουσία αυτού που θέλει να έχει δίπλα του.

Αναρωτιέμαι σ' αυτή την προτίμηση αν θα φέρει αντίρρηση ο μπαμπάς ως προς την κόρη συνήθως τους είναι δύσκολο να το φέρουν βόλτα.

Όσο για το βασικό θέμα, η ουσία είναι αν θέλει παιδί και όχι το αν θέλει γάμο.
Ο γάμος δε σημαίνει τίποτα, όπως βολεύονται κάποιοι/ες στη συγκατοίκηση έτσι και χειρότερα βολεύονται και στο γάμο (και συχνά κάνουν και παράλληλη ζωή).
Αν δε θέλει παιδί και εσύ θέλεις το να χωρίσεις και να αναζητήσεις κάτι άλλο μάλλον είναι μονόδρομος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:54, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
πιστεύεις δηλαδή ότι με το γάμο πρόκειται να αλλάξει κάτι;
Να μεγαλώσει η μπυροκοιλιά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:01, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Συγνώμη αλλά οι άντρες όπως και όλοι οι άνθρωποι βολεύονται γιατί τους βολεύετε εσείς.

Εσύ δηλαδή, που δεν είσαι άντρας (μιας και απ΄ό,τι κατάλαβα από τις περισσότερες εδώ από τις προσωπικές σας ιστορίες οι άντρες είναι αυτοί που δε θέλουν γάμο ) πιστεύεις δηλαδή ότι με το γάμο πρόκειται να αλλάξει κάτι;
Φυσικά και πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.
Δεν θα αλλάξει στη ζωή μας, αλλά πέρα από την τυπικότητα του θέματος, υπάρχει και το νομικό πράγμα του θέματος.
Εγώ ήδη βλέπω μεγάλη διαφορά και έχω απλά αρραβωνιαστεί.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:03, 19-07-12:

Φυσικά και πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.
Δεν θα αλλάξει στη ζωή μας, αλλά πέρα από την τυπικότητα του θέματος, υπάρχει και το νομικό πράγμα του θέματος.
Όπως;

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 12:21, 19-07-12:

Ε τότε κατάλαβε τι είχε κάνει, και λίγο μετά αρραβωνιαστήκαμε. Το αστείο είναι πως στον αρραβώνα, πέταγε απ την χαρά του. Και ήθελε και όλες τις επισημότητες. Ο γάμος είναι σε λιγότερο από χρόνο.
Η ώρα η καλή!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:28, 19-07-12:

Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω, είναι η αντιμετώπιση που έχουν οι συγγενείς του ανθρώπου σου, απέναντί σου.
Πάντα ένιωθα ότι με αγαπούσαν κτλ, απλά τώρα, μέχρι και σε συζητήσεις για περιουσιακά στοιχεία συμπεριλαμβάνομαι.

Το ξέρω ότι ακούγεται ρηχό, ακούγεται σαν η άλλη να είναι προικοθήρας, όμως αυτό δεν έχει καμία σχέση.
Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ θα πρέπει να ζω μια ζωή ως παντρεμένη, και να μην έχω τα ανάλογα προνόμια.

Υπάρχουν πολλά θέματα, της σύνταξης, της ασφάλισης, της νομικής κατοχύρωσης.

Όμως απλά να διευκρινήσω, εγώ δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ για τα χρήματα του καλού μου.
Για πολύ καιρό βγαίναμε, και δεν ήξερα καν τί έχει και τί δεν έχει.
Και ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό να ρωτήσω.

Όμως ας πούμε το εξής. Είναι μία και είναι ανύπαντρη. Και είναι και μια άλλη παντρεμένη. Πες ότι και οι δύο χάνουν τον άντρα τους. Ε δεν είναι αδικημένη αυτή που θα μείνει στο δρόμο? Γιατί η άλλη θα έχει το σπίτι, τη σύνταξη κτλ.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:29, 19-07-12:

Σ ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 12:30, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από wonderfool
Εγώ πάντως θα προτιμήσω ως γονιός να φέρνουν κάθε γκόμενο/γκόμενα στο σπίτι μας (και όχι να τρέχουν σε ξένα σπίτια ή ξενοδοχεία/δασάκια/παραλίες κλπ.
Μπορεί να είμαι πολύ συντηρητική αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα δέχομαι σπίτι κάθε γκόμενο/γκόμενα του παιδιού μου...... Άλλο να πεις μια "καλημέρα, πέρνα να καθήσεις μέχρι να ετοιμαστεί ο ....Γιωργάκης" και άλλο να μπαινοβγαίνει με οικειότητα.

Όσο για τα δασάκια, παραλίες κλπ, υπάρχει η μέση λύση: Σε ενημερώνει το παιδί σου ότι "χρειάζεται το σπίτι" π.χ. 8-10 το βράδυ και ......αδειάζεις τη γωνιά. Λέει όμως στο έτερον ήμισι: Πάμε τώρα γιατί δεν θέλω να δίνω δικαιώματα στους γονείς μου.

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 12:35, 19-07-12:

Μπορεί να είμαι πολύ συντηρητική αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα δέχομαι σπίτι κάθε γκόμενο/γκόμενα του παιδιού μου...... Άλλο να πεις μια "καλημέρα, πέρνα να καθήσεις μέχρι να ετοιμαστεί ο ....Γιωργάκης" και άλλο να μπαινοβγαίνει με οικειότητα.

Όσο για τα δασάκια, παραλίες κλπ, υπάρχει η μέση λύση: Σε ενημερώνει το παιδί σου ότι "χρειάζεται το σπίτι" π.χ. 8-10 το βράδυ και ......αδειάζεις τη γωνιά. Λέει όμως στο έτερον ήμισι: Πάμε τώρα γιατί δεν θέλω να δίνω δικαιώματα στους γονείς μου.
είναι θέμα οπτικής.. προτιμώ να έχουν τη σιγουριά του σπιτιού τους και να μη χρειάζεται να μας "ντρέπονται", ούτε να χρειάζεται να μην υπάρχει η οικειότητα στην οποία αναφέρεσαι από τον εκάστοτε Γιωργάκη ή Γεωργία για να έχουν τον απαιτούμενο σεβασμό.
Αυτό με το να ξεσπιτώνομαι λίγο στρουθοκαμηλιστικό μου κάνει.. δεν είναι για μένα.
Πιο πολύ έγνοια θα έχω το να μην κολλήσουν κάτι όπως π.χ. κονδυλώματα από τα οποία δε σε προστατεύει ούτε το προφυλλακτικό παρά για το αν θα μπλέξουν με κάποιον κομπλεξικό που δε θα έχει τον απαιτούμενο σεβασμό απλά και μόνο επειδή θα έχει τη δυνατότητα να βρεθεί με τη φίλη/φίλο του στο πατρικό με τους γονείς..
Ελπίζω όταν με το καλό αποκτήσω παιδιά και φτάσουν σ' αυτό το σημείο να έχει προχωρήσει η ιατρική ένα βήμα παραπάνω!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:01, 19-07-12:

Παιδιά, εχουμε άλλο θέμα για αυτό εδώ: http://www.e-steki.gr/showthread.php?p=3113031
Και το ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε νομίζω πως αμα περάσει η 5ετία αρχίζει σιγά σιγά να μπαίνει στο μυαλό των περισσότερων γυναικών που θέλουν οικογένεια. Αμα πλησιάζει 10ετία δε, ακόμα χειρότερα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:55, 19-07-12:

Θα σας πω μια ιστορία. Συνέβη σε μία πρώτη ξαδέλφη της μητέρας μου. (Ίσως κάπου να ξαναεχω αναφερθεί σ αυτή τη γυναίκα).

Η ξαδέλφη λοιπόν, όταν ήρθε στην Ελλάδα, γνώρισε έναν τύπο. Ε ερωτεύτηκαν και όλα καλά.
Αυτός είχε παντρευτεί, ήταν στα χωρίσματα, ε χώρισε. Και είχε και ένα παιδάκι.
Περνούσαν τα χρόνια και η ξαδέλφη ήθελε να παντρευτεί.
Να σημειώσω ότι στεκόταν στο πλάι του ως σύντροφός του, τον περιοποιόταν, τον πρόσεχε, πρόσεχε και το παιδί του τις μέρες που έμενε στο σπίτι τους, ουσιαστικά το είχε σαν δικό της παιδί. Όμως ήθελε να κάνει και δικό της. Ε ο σύντροφός της (λίιιγο μεγαλύτερος από εκείνη - περίπου μια 10 ετία), όλο το ανέβαλε. Τη μία της έλεγε ότι φοβάται μήπως το παιδί το πάρει άσχημα και εμφανίσει ψυχολογικά, την άλλη ότι μπορεί το παιδί να το πάρει άσχημα και να μην περάσει στις εξετάσεις, ε να που το παιδί μπήκε στην εφηβεία και δεν κάνει να το προκαλούμε, ε μη σας τα πολυλογώ, το παιδί πήγε φαντάρος και πάλι δεν την παντρεύτηκε γιατί φοβόταν μήπως ταραχτεί το παιδί, και θα ταν και μόνο του στη σκοπιά, και ποιος ξέρει πως θα αντιδρούσε!).
Πέρασαν τα χρόνια, ε η ξαδέλφη έφτασε στα 55. Α. Ξέχασα να σας πω, ότι η ξαδέλφη ενώ στην αρχή έπιασε μια δουλίτσα, μετά ο σύντοφός της δεν ήθελε να δουλεύει. Ουσιαστικά της το επέβαλε αυτό. Για να προσέχει το παιδί του, το σπίτι. Και έτσι έζησε μια ζωή χωρίς πολυτέλειες, όμως είχε το σπίτι που ζούσε και το φαγητό που της πρόσφερε ο "άντρας" της.

Μου λεγε η μαμά μου, ότι όσο περνούσαν τα χρόνια, την τσίγλαγε και της έλεγε "Καλά πότε θα παντρευτείς?".
Εκείνη απαντούσε "Ε σαν παντρεμένοι δεν είμαστε???".

Λοιπόν ο σύντροφός της πέθανε.
Η πρώην γυναίκα του (με τις ευλογίες του γιου του που ήταν κληρονόμος) την πέταξε έξω από το σπίτι, και φυσικά δεν θα πάρει και καμία απολύτως σύνταξη.
Όλη της τη ζωή, δεν έκανε παιδί που τόσο το ήθελε, και τώρα είναι άστεγη, τρώει σε συγγενείς, και δεν έχει αληθινό δικό της άνθρωπο να την προσέξει.

Ε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:15, 19-07-12:

ότι πλέον εκτός από το να ακούς για τις εξετάσεις των γονιών σου ακούς και για τις εξετάσεις των γονιών του. Και δεν εννοώ από τον ίδιο εννοώ απευθείας από τους γονείς του μιας και είσαι "της οικογένειας". Α, ναι επίσης προφανώς επειδή είσαι της οικογένειας [και αυτός της δικιάς σου] εννοείται ότι πληθαίνουν οι επισκέψεις για καφέ, φαϊ και γενικώς "μουαμπέτι" με ανθρώπους που υπό νορμάλ συνθήκες -όσο συμπαθείς και να σου είναι- δεν τους έβλεπες πάνω από 5 φορές το χρόνο. Και καλά, άμα είσαι τυχερή και είναι σε καμιά ελληνική επαρχία (νησί ακόμα καλύτερα ) κάπως το σώζεις. Άμα είναι 2 δήμους παραπέρα δυσκολεύουν τα πράγματα!

Επίσης πλέον εκτός από το να πρέπει να ευχηθείς στον κυρ-Νίκο και την κυρία Σοφία [και φυσικά να πάρεις και ένα δώρο ανεπρόκοπη! ] έχεις να ευχηθείς και στην αγαπημένη θεία Μαρία (την ύπαρξη της οποία πιθανόν να αγνοούσες μέχρι τον αρραβώνα αλλά μετά θέλει κι αυτή να σε γνωρίσει και φυσικά δεν νοείται να μην την γνωρίσεις!).
Από την άλλη, βέβαια, να λέμε κ του στραβού το δίκιο, σε γιορτές και γενέθλια "Τσιμπάς" περισσότερα (ίσως και καλύτερα) δώρα, τα οποία βέβαια συνηθέστατα 'ξεπληρώνονται' με επίσκεψη στους γονείς (ειδικά άμα είσαι γκαντέμω και μάλλον θα έχεις παιδί στο νηπιαγωγείο μέχρι να δεήσει ο Δίας να ..στείλει τα γενέθλια σου Σ/Κ και άρα να εξαφανιστείς και να καταφέρεις τουλάχιστον την ημέρα να την περάσεις με τον καλό σου και μόνο).

Τι άλλο? Χμμ, αυτά μου'ρχονται έτσι γρήγορα γρήγορα
Μάλλον χάνω το concept ε?
Πάντως προσωπικά άμα τα ήξερα όλα αυτά δεν θα αρραβωνιαζόμουν το δηλώνω...
Κατευθείαν για γάμο (μη σας πω γάμο και βαφτίσια να το ξεμπερδεύουμε μια και καλή )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 20-07-12 στις 09:34. Αιτία: διόρθωση ορθογραφικών λαθών μετά από αίτημα της Resident Evil :)
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:20, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
ότι πλέον εκτός από το να ακούς για τις εξετάσεις των γονιών σου ακούς και για τις εξετάσεις των γονιών του. Και δεν εννοω από τον ίδιο εννοώ απευθείας από τους γονείς του μιας και είσαι "της οικογένειας". Α, ναι επίσης προφανώς επειδή είσαι της οικογένειας [και αυτός της δικιάς σου] εννοείται ότι πληθαίνουν οι επισκέψεις για καφέ, φαϊ και γενικώς "μουαμπέτι" με ανθρώπους που υπό νορμάλ συνθήκες -όσο συμπαθείς και να σου είναι- δεν τους έβλεπες πάνω από 5 φορές το χρόνο. Και καλά, άμα είσαι τυχερή και είναι σε καμιά ελληνική επαρχία (νησί ακόμα καλύτερα ) κάπως το σωζεις. Άμα είναι 2 δήμους παραπέρα δυσκολέυουν τα πράγματα!

Επίσης πλέον εκτός από το να πρέπει να ευχηθείς στον κυρ-Νίκο και την κυρία Σοφία [και φυσικά να πάρεις και ένα δώρο ανεπρόκοπη! ] έχεις να ευχηθείς και στην αγαπημένη θεία Μαρία (την ύπαρξη της οποία πιθανόν να αγνοούσες μέχρι τον αραββώνα αλλά μετά θέλει κι αυτή να σε γνωρίσει και φυσικά δεν νοείται να μην την γνωρίσεις!).
Από την άλλη, βέβαια, να λέμε κ του στραβού το δίκιο, σε γιορτές και γενέθλια "Τσιμπάς" περισσότερα (ίσως και καλύτερα) δώρα, τα οποία βέβαια συνηθέστατα 'ξεπληρώνονται' με επίσκεψη στους γονείς (ειδικά άμα είσαι γκαντέμω και μάλλον θα έχεις παιδί στο νηπιαγωγείο μέχρι να δεήσει ο Δίας να ..στείλει τα γενέθλια σου Σ/Κ και άρα να εξαφανιστείς και να καταφέρεις τουλάχιστον την ημέρα να την περάσεις με τον καλό σου και μόνο).

Τι άλλο? Χμμ, αυτά μου'ρχονται έτσι γρήγορα γρήγορα
Μάλλον χάνω το concept ε?
Πάντως προσωπικά άμα τα ήξερα όλα αυτά δεν θα αρραβωνιαζόμουν το δηλώνω...
Κατευθείαν για γάμο (μη σας πω γάμο και βαφτίσια να το ξεμπερδεύουμε μια και καλή )
Πλάκα είχε όλο αυτό.. Αλλά μη ξεχνάς και όοοολα τα κοσμήματα που τσιμπήσαμε στον αρραβώνα!!! (Φυσικά κάνω πλάκα, δεν το εννοώ..)

Παράθεση

Snow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Snow
H Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Snow έγραψε στις 15:56, 19-07-12:

Θα σας πω μια ιστορία. Συνέβη σε μία πρώτη ξαδέλφη της μητέρας μου. (Ίσως κάπου να ξαναεχω αναφερθεί σ αυτή τη γυναίκα).

Η ξαδέλφη λοιπόν, όταν ήρθε στην Ελλάδα, γνώρισε έναν τύπο. Ε ερωτεύτηκαν και όλα καλά.
Αυτός είχε παντρευτεί, ήταν στα χωρίσματα, ε χώρισε. Και είχε και ένα παιδάκι.
Περνούσαν τα χρόνια και η ξαδέλφη ήθελε να παντρευτεί.
Να σημειώσω ότι στεκόταν στο πλάι του ως σύντροφός του, τον περιοποιόταν, τον πρόσεχε, πρόσεχε και το παιδί του τις μέρες που έμενε στο σπίτι τους, ουσιαστικά το είχε σαν δικό της παιδί. Όμως ήθελε να κάνει και δικό της. Ε ο σύντροφός της (λίιιγο μεγαλύτερος από εκείνη - περίπου μια 10 ετία), όλο το ανέβαλε. Τη μία της έλεγε ότι φοβάται μήπως το παιδί το πάρει άσχημα και εμφανίσει ψυχολογικά, την άλλη ότι μπορεί το παιδί να το πάρει άσχημα και να μην περάσει στις εξετάσεις, ε να που το παιδί μπήκε στην εφηβεία και δεν κάνει να το προκαλούμε, ε μη σας τα πολυλογώ, το παιδί πήγε φαντάρος και πάλι δεν την παντρεύτηκε γιατί φοβόταν μήπως ταραχτεί το παιδί, και θα ταν και μόνο του στη σκοπιά, και ποιος ξέρει πως θα αντιδρούσε!).
Πέρασαν τα χρόνια, ε η ξαδέλφη έφτασε στα 55. Α. Ξέχασα να σας πω, ότι η ξαδέλφη ενώ στην αρχή έπιασε μια δουλίτσα, μετά ο σύντοφός της δεν ήθελε να δουλεύει. Ουσιαστικά της το επέβαλε αυτό. Για να προσέχει το παιδί του, το σπίτι. Και έτσι έζησε μια ζωή χωρίς πολυτέλειες, όμως είχε το σπίτι που ζούσε και το φαγητό που της πρόσφερε ο "άντρας" της.

Μου λεγε η μαμά μου, ότι όσο περνούσαν τα χρόνια, την τσίγλαγε και της έλεγε "Καλά πότε θα παντρευτείς?".
Εκείνη απαντούσε "Ε σαν παντρεμένοι δεν είμαστε???".

Λοιπόν ο σύντροφός της πέθανε.
Η πρώην γυναίκα του (με τις ευλογίες του γιου του που ήταν κληρονόμος) την πέταξε έξω από το σπίτι, και φυσικά δεν θα πάρει και καμία απολύτως σύνταξη.
Όλη της τη ζωή, δεν έκανε παιδί που τόσο το ήθελε, και τώρα είναι άστεγη, τρώει σε συγγενείς, και δεν έχει αληθινό δικό της άνθρωπο να την προσέξει.

Ε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Εγω πάντως κατάλαβα...Και μάλιστα πολλά.
Gilda μου σου εύχομαι τα καλύτερα.Η ώρα η καλή!!!

Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 16:07, 19-07-12:

Πλάκα είχε όλο αυτό.. Αλλά μη ξεχνάς και όοοολα τα κοσμήματα που τσιμπήσαμε στον αρραβώνα!!! (Φυσικά κάνω πλάκα, δεν το εννοώ..)
στα 31 ειναι η καταλληλη ηλικια για σεξ με 18χρονους και εσυ θα παντρευτεις;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:28, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Snow
Εγω πάντως κατάλαβα...Και μάλιστα πολλά.
Gilda μου σου εύχομαι τα καλύτερα.Η ώρα η καλή!!!
Σ ευχαριστώ πάααααααααααααααρα πολύ.
Και στα δικά σου (αν δεν είσαι ήδη παντρεμένη).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klara!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klara!!
H klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H klara!! έγραψε στις 17:28, 19-07-12:

συγνωμη αλλα αυτο δε μπορεις να το γνωριζεις. αν η σχεση που εχεις ειναι σοβαρη δε βρισκω το λογο γιατι να μην τον φερεις σπιτι για να γνωρισει τους γονεις σου για να ειναι κι αυτοι πιο ηρεμοι με τον ανθρωπο που χεις διπλα σου χωρις να εχεις σκοπο το γαμο .
εγω ειχα μια σχεση πολυ καιρο και καποια στιγμη τον γνωρισαν και οι γονεις μου και ερχοταν σπιτι. ερχοταν για φαγητο, να αραξουμε, καθομασταν στο δωματιο μου ηρεμα και καλα και σε επισημες γιορτες ερχοταν. ειχε γνωρισει γιαγιαδες, θειες ξαδερφια και γενικα ηταν ολα καλα και οικια. ε καπια στιγμη χωρισαμε με τον τυπο, αυτο τι σημαινει οτι δεν σεβομαι τους γονεις μου? αυτα σημβαινουν και δε μπορεις να μιλας για μοναδικοτητες και τετοια κι αν εσυ προτιμας το παιδι σου να βγαινει με τον καθε αλητη αλλα να μην τον φερνει στο σπιτι κι ας πνηγει τοτε μην κανεις παιδια.
δεν αναφερομαι στο θεμα της "σεξουαλικης" ζωης σαυτο δεν ειμαι υπερ δλδ να ρχεται το παιδι σπιτι και να λεει στους γονεις φυγετε να κανω δουλεια μου

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη GetOuttaMyWay
Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 17:47, 19-07-12:

Το εν λόγω θέμα είναι χαμηλου επιπέδου_

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 18:45, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από klara!!
αυτα σημβαινουν και δε μπορεις να μιλας για μοναδικοτητες και τετοια κι αν εσυ προτιμας το παιδι σου να βγαινει με τον καθε αλητη αλλα να μην τον φερνει στο σπιτι κι ας πνηγει τοτε μην κανεις παιδια.

Με την οπτική των 20 χρόνων το βλέπεις έτσι. Δικαίωμά σου. Δεν σημαίνει όμως ότι όποιος έχει κάποιους κανόνες σπίτι του το κάνει γιατί βγαίνει το παιδί του με τον κάθε ......αλήτη. Το αντίθετο συμβαίνει!

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 19:27, 19-07-12:

επίσης - παιζει να εχει ειπωθει και νωριτερα - πολύ κοινό είναι να βλέπεις ένα ζευγαρι χρονών, στο οποιο ο αντρας ηταν ο "δυσκολος" στην ιδέα του γάμου τελικά να χωρίζει και εκείνος μετά από διάστημα μηνών να παντρεύεται αλλη...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:43, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
επίσης - παιζει να εχει ειπωθει και νωριτερα - πολύ κοινό είναι να βλέπεις ένα ζευγαρι χρονών, στο οποιο ο αντρας ηταν ο "δυσκολος" στην ιδέα του γάμου τελικά να χωρίζει και εκείνος μετά από διάστημα μηνών να παντρεύεται αλλη...
Και καθόλου σπάνιο δεν είναι και το αντίστροφο, επίσης, να σου κάνει μία γκόμενα (γιατί "γυναίκα" δεν θα την πω) την δύσκολη και τελικά να πηγαίνει αλλού.

Ας μην το ανάγουμε αναγκαστικά σε θέμα φύλου. Είναι μες στη ζωή, απλά.
Σημασία έχει να εντοπίζουμε από νωρίς αυτά τα καθιζίματα και να τα αποβάλλουμε.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 19:51, 19-07-12:

δεν το αναγω σε γενική αλήθεια για τους αντρες.. παρ όλα αυτα εχω ακούσει αρκετές τέτοιες ιστορίες, και πάντα ο άντρας ήταν αυτός που έβρισκε αλλη σε χρόνο dt, και μαλιστα την παντρεύεται ενω γενικά ηταν διστακτικός στο ενδεχόμενο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ciela : 19-07-12 στις 20:08. Αιτία: γραμματική
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:18, 19-07-12:

Οπως και να το κάνουμε, το 99% αυτών είναι άντρες. Αποκλείεται να υπάρχουν πολλές γυναίκες να τις παρακαλάει ο boyfriend να παντρευτούν κι αυτές να λένε όχι και μετα να χωρίζουν και να παντρεύονται το τεκνο μέσα σε μήνες. Ενώ ξέρω προσωπικά 5-6 τέτοιες περιπτώσεις που ο άντρας παντρεύτηκε την (συνήθως μικρότερη) γκόμενα σε μήνες, αφού είχε πολλά χρόνια στάσιμη σχέση και αρνιόταν να παντρευτεί.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:55, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από letta27
Καλησπέρα. Βρήκα αυτήν τη σελίδα και επιτέλους μπορώ και εγώ να μοιραστώ το πρόβλημα μου με κάποιον.

Λοιπόν, είμαι 27 χρόνων, έχω μια σχέση εδώ και 6 χρονια με κάποιον του οποιου του έχω δώσει τα πάντα, τον λατρεύω. Εκείνος είναι 37 και έχει ένα παιδάκι 10 χρόνον από προηγούμενο γάμο πολύ πριν τον γνωρίζω. Από όταν γνωριστήκαμε μου έδειχνε ότι ήθελε κάτι σοβαρό, όχι κάτι που θα έρθει και θα φύγει.

Τα πράγματα όμως από τότε έχουν αλλάξει. Όποτε του κάνω συζήτηση για γάμο και τα λοιπά πάντα με αποφεύγει λέγοντας άπειρες δικαιολογίες. Το μονο που θέλει είναι απλά να συζήσουμε εκεί δεν έχει πρόβλημα όμως εκεί έχω εγώ. Η μάνα μου είναι πολύ αυστηρή και αυτά δεν τα δέχεται, να συζήσω δηλαδή, με πιέζει όμως να παντρευτώ και όταν λέμε με πιέζει εννοώ παρα πολύ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι να χωρίσω όμως τον αγαπάω πολύ εγώ τον θέλω διπλα μου αλλα εκείνος;; Δύσκολα τα πράγματα
Το να συζήσεις δεν είναι άσχημη ιδέα όμως!!
Ίσως θα ήταν και καλύτερα για έσενα να δεις πριν το γάμο πως θα είναι η ζωή με τον άνθρωπο αυτόν και το παιδάκι του! Γιατί αλλιώς είναι η καθημερινότητα κατά τη διάρκεια μιας απλής σχέσης, και αλλιώς όταν θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία του να ζήσεις κατευθείαν στο μοτίβο της οικογένειας!
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να πείσεις τη μητέρα σου να το δεί το θέμα από άλλη οπτική γωνία. Εάν δεν τα καταφέρεις ωστόσο, τότε θα πρέπει να ζυγίσεις τα πράγματα! Τι θα σου στοιχίσει περισσότερο... Ένας χωρισμός μέτα από έξι χρόνια σχέση και το δέσιμο με το παιδάκι(σε περιπτωση που είστε κοντά) ή η γκρίνια και οι καβγάδες σε συνδυασμό με τα προβλήματα που πιθανότατα μπορεί να δημιουργήσει η συμπεριφορά της μητέρας σου (όπως λόγου ΄χαρη για ένα χρονικό διάστημα να μην μιλάτε).
Απλά πριν πάρεις την οποιαδήποτε απόφαση θυμίσου πως η μαμά σου έχει ζήσει τη δική της ζωή έχει πάρει τις δικές της αποφάσεις είτε μ δική της πρωτοβουλία είτε όχι, και πως αυτή είναι πιθανότατα η περίοδος που θα κριθεί το δικό σου μέλλον και η δική σου ζωή. Θα ήθελες να πάρουν άλλοι α΄νθρωποι(όπως η μητέρα σου) σημαντικές αποφάσεις για την πορεία της ζωής σου?
Και κάτι άλλο, ο άνθρωπος έχει κάνει ήδη έναν γάμο , ο οποίος απέτυχε!Το να συζήσετε είναι δέσμευση, και μία δέσμευση δεν ισχύει μόνο όταν υπογράψουμε τα 2 χαρτάκια που μας δίνουν αμεσως μετα το "Ησαια χορευε"....

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 21:22, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Καλά όλα τ'άλλα και με βρίσκεις σύμφωνη, αλλά αυτό το εξηγείς λιγάκι; Τι σχέση έχει το παιδί με την θεματοθέτρια; Το παιδί έχει μητέρα. Αν ω μη γένοιτο χωρίσουν, τι επιπτώσεις θα έχει στο παιδί ο χωρισμός του μπαμπά του με την τωρινή γυναίκα του; Με λίγα λόγια δηλαδή, εδώ λες να κοιτάξει το άλλο παιδάκι και να μη σκεφτεί πώς θέλει κι εκείνη να έχει ένα παιδάκι. Η εγώ κατάλαβα λάθος.
μα εχει σχεση θελει δεν θελει το παιδι. Ο πατερας του παιδιου θα εχει νεα γυναικα, και με καποιον τροπο το παιδι θα δεθει σε εναν βαθμο με αυτην την γυναικα, εαν χωρισουν (που ΔΕΝ το ευχομαι) αυτο το παιδι - και καθε παιδι θα μπορουσε να σκεφτει οτι σε καποιο βαθμο φταιει το ιδιο για τον χωρισμο, κατι που πιστεψε με μπορει να καταστρεψει την ζωη ενος παιδιου.

Τώρα αυτό με τη μητέρα με προβλημάτισε γι'αυτό αναρωτιέμαι αν η μανα θέλει πραγματικά γάμο ή η κοπέλα. Γιατί ενδέχεται η κοπελιά να μη θέλει πραγματικά να κάνει οικογένεια σήμερα. Απο το ποστ της μπερδεύτηκα για το τι θέλει. Σιγουρεύτηκα όμως πως ΤΟΝ θέλει.
εγω προσωπικα καταλαβα οτι η μητερα την πιεζει, η κοπελια ναι μεν τον θελει,αλλα απο την αλλη θελει να εχει και την μητερα της ευτυχισμενη, που και παλι προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει να γινει ( η καθε μανα μπορει να γινει η κακια πεθερα - εξαιρεσεις ΔΕΝ υπαρχουν δυστηχως

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:44, 19-07-12:

'Ωρες ώρες πιστεύω ότι μερικοί άνθρωποι ζουν για τους άλλους και την κοινωνία.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:40, 20-07-12:

αρραβωνιαστήκαμε
Ο γάμος είναι σε λιγότερο από χρόνο
Ευχάριστο νέο! Η ώρα η καλή

Εντιτ. Εκανα επεξεργασία, καθώς νομιζα οτι η Χιμέλα το έγραψε.. Αλλά δεν πειράζει... Τζίλντα αν και δε γνωριζόμαστε, εύχομαι ολα κατ'ευχήν και καλούς απογόνους!

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Ωρες ώρες πιστεύω ότι μερικοί άνθρωποι ζουν για τους άλλους και την κοινωνία.
Πόσo μεγάλη αλήθεια...

Σ ευχαριστώ πάααααααααααααααρα πολύ.
Και στα δικά σου (αν δεν είσαι ήδη παντρεμένη)
Εμένα μη μου ευχηθείς σε παρακαλώ και μου θυμίσεις κάτι θειάδες σε γάμους που έχω παρευρεθεί...
Δε βιάζομαι, είμαι μικρή

μα εχει σχεση θελει δεν θελει το παιδι. Ο πατερας του παιδιου θα εχει νεα γυναικα, και με καποιον τροπο το παιδι θα δεθει σε εναν βαθμο με αυτην την γυναικα, εαν χωρισουν (που ΔΕΝ το ευχομαι) αυτο το παιδι - και καθε παιδι θα μπορουσε να σκεφτει οτι σε καποιο βαθμο φταιει το ιδιο για τον χωρισμο, κατι που πιστεψε με μπορει να καταστρεψει την ζωη ενος παιδιου.
Δε μας είπε πως το παιδί θα μένει μαζί τους. Αν υποθέσουμε -αφού δε μας έχει διευκρινήσει- πως είναι χωρισμένος και το παιδί μένει με τη μητέρα του, δεν βρίσκω τον λόγο να δεθούν αυτοί οι δύο παραπάνω απ''οσο πρέπει, αν το χειριστεί σωστά ο πατέρας. Το παιδί είναι 10, και μέχρι ν'αποφασιστεί γάμος και γίνουν συζητήσεις γενικώς αλλά και με το παιδί, αυτό θα έχει κι άλλο μεγαλώσει. Μπορεί ν'αντιληφθεί πως ο μπαμπάς έχει μια νέα σχέση που όπως όλες οι σχέσεις έχουν τα πάνω και τα κάτω τους. Κι αν χωρίσουν όπως λες, πάλι λογικό θα του φανεί, εφόσον το έχουν περάσει σωστά στο παιδί και οι δύο γονείς. Οι γονείς. Οχι η νέα γυναίκα του μπαμπά. Εδώ βρε συ Χαντερ χώρισε ο μπαμπάς του με τη μαμά του και το ρύθμισαν. Αυτό δε θα μπορεί να ρυθμιστεί; Γιατί να νιώθει πως φταίει το παιδί; Για να νιώσει κάτι τέτοιο ένα παιδί, θα πρέπει να του το έχουν έτσι περάσει. Επίσης, το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν κάνεις λάθος που το θίγεις βέβαια, δεν νομίζω πως έχει να κάνει άμεσα με τη θεματοθέτρια, αλλά με τον εν λόγω. Εδώ μιλάμε για σχέση πατέρα-παιδιού. Οποιοσδήποτε άλλος μπει/βγει στη ζωή τους, η σχέση αυτή θα πρέπει να είναι ειλικρινής κι αμετάκλητη. Σαφώς ανθρωπός της είναι , σαφώς οφείλει να το σκεφτεί το ζήτημα αυτό, αλλά δεν μπορεί η ίδια τίποτα να κάνει, γιατί πολύ απλά είναι η νέα γυναίκα του μπαμπά, αγαπάει το παιδάκι, θέλει να το φροντίζει, αλλά δεν είναι η μαμά του.
Αλλά δε μας έχει λύσει ακόμα πολλές απορίες η θεματοθέτρια. Οπως ακόμα μια που μου δημιούργηθηκε- το παιδί ζει με τον πατέρα/Ποιά είναι η οικογενειακή τους κατάσταση γενικώς; Γιατί αν αρχίσουμε τις υποθέσεις, οι απόψεις θα είναι τόσες πολλές και θα λείπει η πραγματικότητα.

εγω προσωπικα καταλαβα οτι η μητερα την πιεζει, η κοπελια ναι μεν τον θελει,αλλα απο την αλλη θελει να εχει και την μητερα της ευτυχισμενη, που και παλι προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει να γινει ( η καθε μανα μπορει να γινει η κακια πεθερα - εξαιρεσεις ΔΕΝ υπαρχουν δυστηχως
Τι να σου πω... ξέρω πεθερές που ανακατεύονται, ξέρω πεθερές που δεν ανακατεύονται. Δεν συμφώνω τόσο με το τελευταίο που λες. Είναι στον άνθρωπο. Το βασικό είναι τι θέλει εκείνη, αφήνοντας έξω την άποψη της μητέρας της. Δε θα τον πάρει η μάνα της, αυτή θα τον πάρει
Ποσο σίγουρη είναι γι'αυτό, πόσο πραγματικά το θέλει και ποιές οι πραγματικές απόψεις του εν λόγω (όχι οι δικαιολογίες)- οι πραγματικοί λόγοι που αποφεύγει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-07-12 στις 01:24.
Παράθεση

letta27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη letta27
H letta27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H letta27 έγραψε στις 23:50, 22-07-12:

ειληκρινα σας ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκατε με το θεμα μου για να λυσω καποιες αποριες το παιδι μενει με τη μαμα του εκτος απο παρασκευη σαββατο και κηριακη 15 μερες τα χριστουγεννα 15 μερες το πασχα και σχεδον ολο το καλοκαιρι ειναι με το μπαμπα του με το παιδι εχουμε πολυ καλες σχεσεις.οσο για τιη μανα μου με πιεζει πολυ στο θεμα του γαμου οχι πως και εγω δεν θελω . θελω πολυ να τον παντρευτω και να ζησω μαζι του εκεινος ειναι το θεμα απο συζητησεις εχω καταλαβει πως δεν θελει αυτο που θελει ειναι να συζησουμε και τι θα βγει με αυτο???θα μεινουμε αλλα 6 χρονια μαζι και η δικη μου η ζωη τα δικα μου θελω?δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο αυτο μα εγω τον αγαπω πολυ ξερω οτι το καλυτερο θα ηταν να εφευγα απο αυτη τη σχεση ομως δεν μπορω ειμαι δεμενη μαζι του ανεχομαι τα παντα απο αυτον.ειμαι τοσο μπερδεμενη

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:06, 23-07-12:

ειληκρινα σας ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκατε με το θεμα μου για να λυσω καποιες αποριες το παιδι μενει με τη μαμα του εκτος απο παρασκευη σαββατο και κηριακη 15 μερες τα χριστουγεννα 15 μερες το πασχα και σχεδον ολο το καλοκαιρι ειναι με το μπαμπα του με το παιδι εχουμε πολυ καλες σχεσεις.οσο για τιη μανα μου με πιεζει πολυ στο θεμα του γαμου οχι πως και εγω δεν θελω . θελω πολυ να τον παντρευτω και να ζησω μαζι του εκεινος ειναι το θεμα απο συζητησεις εχω καταλαβει πως δεν θελει αυτο που θελει ειναι να συζησουμε και τι θα βγει με αυτο???θα μεινουμε αλλα 6 χρονια μαζι και η δικη μου η ζωη τα δικα μου θελω?δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο αυτο μα εγω τον αγαπω πολυ ξερω οτι το καλυτερο θα ηταν να εφευγα απο αυτη τη σχεση ομως δεν μπορω ειμαι δεμενη μαζι του ανεχομαι τα παντα απο αυτον.ειμαι τοσο μπερδεμενη
Λες πως έχεις αντιληφθεί οτι δε θέλει τον γάμο. Ο λόγος ποιός είναι; Επίσης, γιατί να φύγεις απο τη σχέση και τι σ''εχει κάνει να το λες αυτό; Τι ανέχεσαι; Προς το παρόν θα πρότεινα ν'αφήσεις τη μητέρα σου λιγάκι απέξω και να μιλήσεις μόνο με σένα, για σενα. Θα συνεχίσεις να είσαι μπερδεμένη αν δεν τα ξεκαθαρίσεις ένα ένα

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H wonderfool έγραψε στις 10:11, 23-07-12:

Ο τύπος προφανώς έχει κάνει τον κύκλο αυτό μια φορά (γάμο-παιδί) και δεν τρελαίνεται για δεύτερη.
Εσύ πρέπει να αποφασίσεις αν είσαι διατεθειμένη να μείνεις σ' αυτή τη σχέση χωρίς την προοπτική που θέλεις (γάμο-παιδί) ή να φύγεις και να ζήσεις τη ζωή σου.
Καλύτερα να τον κρατήσεις στο μυαλό σου ως μια ωραία ανάμνηση παρά να φτάσεις να μισήσεις τον εαυτό σου ή και αυτόν.
Γενικότερα σε κάθε σχέση υπάρχουν συμβιβασμοί αλλά όταν λες ότι ανέχεσαι τα πάντα από αυτόν ίσως δεν υπάρχει μια υγιής βάση, αλληλοεκτίμησης, σεβασμού κλπ.
Είσαι στην πιο κατάλληλη ηλικία για να χαρείς τη ζωή σου και να κάνεις την καλύτερη επιλογή συντρόφου. Μην ξεχνάς ότι αφού θέλεις γάμο/παιδί, δεν επιλέγεις απλά συντροφιά..

Παράθεση

peleas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peleas
Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O peleas έγραψε στις 11:05, 23-07-12:

Αρχικά δεν παντρευόμστε κάποιον, επειδή δεν τον γνωρίζουμε καλά.
Στη συνέχεια δεν παντρευόμαστε κάποιον, επειδή τον γνωρίζουμε πολύ καλά.

Ο γάμος καθησυχάζει τις ανασφάλειες και το αίσθημα ιδιοκτησίας μας επάνω στο σύντροφό μας. Παρ' όλα αυτά, ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγεί κανείς από την εμμονή στην άχρηστη κοινωνική συμβατότητα που λέγεται γάμος, είναι να παντρευτεί...

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 12:02, 23-07-12:

Letta27 συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει ο peleas, ακριβώς από πάνω μου, και αν και δεν μ' αρέσουν οι συντηρητισμοί του τύπου "Είμαι στην ηλικία των 27 ή των 30 ή των 30κάτι και πρέπει επειγόντως να παντρευτώ και να κάνω παιδί" θεωρώ ότι μια σχέση τόσων ετών πρέπει να εξελιχθεί κάπως. Η στασιμότητα στα ίδια και τα ίδια κουράζει τη σχέση. Αυτό έχει να κάνει, πάνω απ' όλα με το τι θέλει το ζευγάρι. Αυτός προφανώς, έκανε μια φορά τον κύκλο του, όπως είπε κ ένα μέλος παραπάνω (wonderfool), δεν ενθουσιάστηκε κ ιδιαίτερα και φοβάται να τον ξανακάνει. Το θέμα είναι λοιπόν εσύ τι θες? Θες γάμο ή θες να έχετε μόνο σχέση και αν και όποτε προκύψει κάτι? Γιατί αν θες γάμο κλπ τότε συγκρούονται τα συμφέροντά σας κ αργά ή γρήγορα δεν θα νιώθεις 'καλυμμένη' απ' αυτό τον άνθρωπο. Αν θες γάμο και δεν θέλει, τότε πρέπει να τον αφήσεις όσο και αν θα σε πληγώσει για να μη βαράς το κεφάλι σου αργότερα...Πάντως κ ο ίδιος από την πλευρά του οφείλει να λάβει υπόψη του τι θες και είτε να σε αφήσει να το υλοποιήσεις είτε να στο προσφέρει ο ίδιος. Σκέψου σοβαρά γιατί οι αποφάσεις αυτές αφορούν το μέλλον σου. Και δεν είναι ακόμη αργά να πάρεις μια σωστή απόφαση. Αλλά σε 10 χρόνια από τώρα μπορεί και να είναι.

Παράθεση

peleas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O peleas έγραψε στις 12:49, 23-07-12:

Letta27 συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει ο peleas, ακριβώς από πάνω μου, και αν και δεν μ' αρέσουν οι συντηρητισμοί του τύπου "Είμαι στην ηλικία των 27 ή των 30 ή των 30κάτι και πρέπει επειγόντως να παντρευτώ και να κάνω παιδί" θεωρώ ότι μια σχέση τόσων ετών πρέπει να εξελιχθεί κάπως. Η στασιμότητα στα ίδια και τα ίδια κουράζει τη σχέση. Αυτό έχει να κάνει, πάνω απ' όλα με το τι θέλει το ζευγάρι. Αυτός προφανώς, έκανε μια φορά τον κύκλο του, όπως είπε κ ένα μέλος παραπάνω (wonderfool), δεν ενθουσιάστηκε κ ιδιαίτερα και φοβάται να τον ξανακάνει. Το θέμα είναι λοιπόν εσύ τι θες? Θες γάμο ή θες να έχετε μόνο σχέση και αν και όποτε προκύψει κάτι? Γιατί αν θες γάμο κλπ τότε συγκρούονται τα συμφέροντά σας κ αργά ή γρήγορα δεν θα νιώθεις 'καλυμμένη' απ' αυτό τον άνθρωπο. Αν θες γάμο και δεν θέλει, τότε πρέπει να τον αφήσεις όσο και αν θα σε πληγώσει για να μη βαράς το κεφάλι σου αργότερα...Πάντως κ ο ίδιος από την πλευρά του οφείλει να λάβει υπόψη του τι θες και είτε να σε αφήσει να το υλοποιήσεις είτε να στο προσφέρει ο ίδιος. Σκέψου σοβαρά γιατί οι αποφάσεις αυτές αφορούν το μέλλον σου. Και δεν είναι ακόμη αργά να πάρεις μια σωστή απόφαση. Αλλά σε 10 χρόνια από τώρα μπορεί και να είναι.
Αγαπητή υπέροχη, όσο παράλογος είναι ο φόβος εκείνου που, επειδή απέτυχε στον πρώτο του γάμο, αρνείται να προχωρήσει σε δεύτερο -λες και είναι θέμα θεσμού και όχι ανθρώπων- άλλο τόσο παράλογη είναι η εντύπωση εκείνης που θεωρεί τη συγκαταβασή του στο θέμα του γάμου σαν απόδειξη της αγάπης του. Εγγύηση για την αντοχή μιάς σχέσης στο χρόνο δεν υπάρχει και σίγουρα ο γάμος δεν αποτελεί εξασφάλιση για κάτι τέτοιο. Έκτός αν είναι θέμα οικονομικής εξασφάλισης, οπότε υπάρχουν άλλες εναλλακτικές λύσεις (π.χ. σύμφωνο συμβίωσης).

Η φίλη μας η Λέττα πρέπει να ξεκαθαρίσει τί ακριβώς αντιπροσωπεύει για εκείνη ο γάμος. Ικανοποίηση κάποιας βαθύτερης δικής της ανάγκης, ή ικανοποίηση της επιθυμίας του κοινωνικού της περίγυρου...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:57, 23-07-12:

Και δεν είναι ακόμη αργά να πάρεις μια σωστή απόφαση. Αλλά σε 10 χρόνια από τώρα μπορεί και να είναι.
Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω και το εχω ξανακούσει. Προφανώς λειτουργώ διαφορετικά. Δηλαδή, διαφωνώ με τις σκέψεις για το τόσο μακρύ μέλλον. Πολύ αγχωτικό, όταν δεν ξέρεις αν θα υπάρχεις κιόλας. Γιατί το''σε μερικά χρόνια τι θ'απογίνω;'' Είμαι της άποψης να κινούμαστε στο παρόν. Ποιός ξέρει τι θα γίνει σε δέκα χρόνια; Αμα έχει ξενερώσει τώρα, τώρα θα χωρίσει. Λογικό μου φαίνεται αυτό. Δηλαδή να χωρίσει επειδή σε μερικά χρόνια θα ξενερώσει; :/

"Είμαι στην ηλικία των 27 ή των 30 ή των 30κάτι και πρέπει επειγόντως να παντρευτώ και να κάνω παιδί" θεωρώ ότι μια σχέση τόσων ετών πρέπει να εξελιχθεί κάπως. Η στασιμότητα στα ίδια και τα ίδια κουράζει τη σχέση.
Η εξέλιξη σε μια σχέση είναι ο γάμος; Στασιμότητα αν δεν παντρευτούν και δεν κάνουν παιδιά; Οχι, διαφωνώ καθέτως. Η εξέλιξη είναι προσωπικοτήτων και κοινής πορείας. Δεν εξελίσσονται αν δεν έχουν κοινούς στόχους, κι εδώ δεν έχουν όπως διαφαίνεται, άρα δεν εξελίσσονται όπως γράφεις και σε αυτό μόνο θα συμφωνήσω. Μόνο που ακολούθησαμε εντελώς διαφορετική συλλογιστική. Το αποτέλεσμα όμως είναι κοινό- οτι προς το παρόν είναι στάσιμοι κι αυτό την αναστατώνει (και προφανώς αναστατώνει και τον ίδιο)..

Αρχική Δημοσίευση από peleas
όσο παράλογος είναι ο φόβος εκείνου που, επειδή απέτυχε στον πρώτο του γάμο, αρνείται να προχωρήσει σε δεύτερο -λες και είναι θέμα θεσμού και όχι ανθρώπων- άλλο τόσο παράλογη είναι η εντύπωση εκείνης που θεωρεί τη συγκαταβασή του στο θέμα του γάμου σαν απόδειξη της αγάπης του. Εγγύηση για την αντοχή μιάς σχέσης στο χρόνο δεν υπάρχει και σίγουρα ο γάμος δεν αποτελεί εξασφάλιση για κάτι τέτοιο.

Η φίλη μας η Λέττα πρέπει να ξεκαθαρίσει τί ακριβώς αντιπροσωπεύει για εκείνη ο γάμος. Ικανοποίηση κάποιας βαθύτερης δικής της ανάγκης, ή ικανοποίηση της επιθυμίας του κοινωνικού της περίγυρου...
Συμφωνώ σε όλα. Και να προσθέσω, να δει σήμερα τι θέλει κι αν θέλει αφού πρώτα όπως έγραψες φτιάξει τον ορισμό γάμου μέσα της

Ο γάμος καθησυχάζει τις ανασφάλειες και το αίσθημα ιδιοκτησίας μας επάνω στο σύντροφό μας. Παρ' όλα αυτά, ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγεί κανείς από την εμμονή στην άχρηστη κοινωνική συμβατότητα που λέγεται γάμος, είναι να παντρευτεί...
Αν νιώθει κάποιος έτσι οπως περιγράφεις και τελικά παντρευτεί, κατά τη γνώμη μου όχι μόνο δεν απαλλάσσεται απο τις εμμονές που λες, αλλά ανοίγει τον τάφο του. Η κάλυψη ανασφαλειών κι ολ'αυτά είναι ουτοπικά. Εδώ δηλαδη και μ'εσένα διαφωνώ.. Γενικώς το θέμα ''γάμος'' το θεωρώ καθαρά τυπικό κι αυτό αν θελήσει το ζευγάρι να κάνει παιδιά, αλλιώς δε βρίσκω κανένα λόγο σοβαρό να παντρεύεται κάποιος. Για πάρτυ αν θέλει να το κάνει, ας το κάνει. Ολες τις υπόλοιπες ιδέες που αναφέρονται(ανασφάλειες, αισθημα ιδιοκτησίας, μεγαλώνω και πρέπει πρεπει πρεπει, τι θα πει ο κοσμος, η μανα, ο θειός, ο μπατζανακης, ο μπακαλης κλπ) εμένα μου φαίνονται αποπνικτικές κι αυτό μόνο ελευθερία δεν ειναι, αρα καλα λεω γω, ταφος
Το θεμα ειναι αμα γουσταρουν και οι δυο να κανουν ο,τι κανουν και να ειναι καλα μαζι. Κι αμα θελουν απο κοινου ενα μωρακι, αποφασιζουν πως θα γινει η δουλεια, με ή χωρις γάμο. Με τον γάμο νομίζω είναι καλύτερα για το παιδί απο νομικής/οικονομικής άποψης. Η δεν παιζει ρολο; Εξηγηστε τα μου επι τη ευκαιρια, αν θελετε, σεις που τα εχετε ζησει ή ψαξει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 23-07-12 στις 13:45.
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H wonderfool έγραψε στις 14:37, 23-07-12:

Το θεμα ειναι αμα γουσταρουν και οι δυο να κανουν ο,τι κανουν και να ειναι καλα μαζι. Κι αμα θελουν απο κοινου ενα μωρακι, αποφασιζουν πως θα γινει η δουλεια, με ή χωρις γάμο. Με τον γάμο νομίζω είναι καλύτερα για το παιδί απο νομικής/οικονομικής άποψης. Η δεν παιζει ρολο; Εξηγηστε τα μου επι τη ευκαιρια, αν θελετε, σεις που τα εχετε ζησει ή ψαξει
Ο γάμος δεν είναι κάποια ουσιαστική δέσμευση, ένα χαρτί και ένα πάρτι είναι.
Ψιλοαπαραίτητος αν θέλει κανείς παιδί γιατί δεν ξέρει σε τι μονοπάτια μπορεί να χρειαστεί να μπει, εξωσωματική, υιοθεσία κλπ, διαδικασίες ήδη πολύπλοκες από μόνες τους στη χώρα μας, πχ. χθες διάβαζα σε ένα περιοδικό ότι κοπέλα που κατέληξε στην παρένθετη μητρότητα, δεν της δικαιολογούσαν τα φάρμακα της εξωσωματικής από το ΙΚΑ γιατί δεν θα κυοφορούσε η ίδια το παιδί της... αυτά στο Ελλαδιστάν.

Γενικότερα σημασία έχει να περνάς καλά με το σύντροφό σου, θεωρώ ότι ο γάμος δεν επιφέρει καμία απολύτως αλλαγή στη σχέση. Στο μόνο που επιφέρει αλλαγή είναι στο ότι ο χωρισμός γίνεται κι αυτός μια διαδικασία (διαζύγιο), nothing more nothing less.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 23-07-12 στις 14:59. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

peleas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O peleas έγραψε στις 14:49, 23-07-12:

Αν νιώθει κάποιος έτσι οπως περιγράφεις και τελικά παντρευτεί, κατά τη γνώμη μου όχι μόνο δεν απαλλάσσεται απο τις εμμονές που λες, αλλά ανοίγει τον τάφο του.Το θεμα ειναι αμα γουσταρουν και οι δυο να κανουν ο,τι κανουν και να ειναι καλα μαζι. Κι αμα θελουν απο κοινου ενα μωρακι, αποφασιζουν πως θα γινει η δουλεια, με ή χωρις γάμο. Με τον γάμο νομίζω είναι καλύτερα για το παιδί απο νομικής/οικονομικής άποψης. Η δεν παιζει ρολο; Εξηγηστε τα μου επι τη ευκαιρια, αν θελετε, σεις που τα εχετε ζησει ή ψαξει
Προφανώς όποιος επιλέγει να παντρευτεί το κάνει επειδή ΔΕ νιώθει έτσι. Γενικά, ο καλύτερος τρόπος για να απομυθοποιήσουμε κάτι, είναι να το πραγματοποιήσουμε. Επώδυνο μεν, αποτελεσματικό δε. Στο κάτω κάτω, μιά εμπειρία είναι και αυτή...
Από νομικής/οικονομικής άποψης, ένα παιδί μπορεί να έχει πλήρη δικαιώματα και εκτός γάμου. Ενας τρόπος είναι το σύμφωνο συμβίωσης.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:03, 23-07-12:

σύμφωνο συμβίωσης.
Τι ειναι αυτό;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:48, 23-07-12:

Ένα σύμφωνο που γίνεται ανάμεσα σε δύο μέλη, το οποίο υπογράφεται ενώπιον συμβολαιογράφου, και έτσι το ζευγάρι έχει τα ίδια δικαιώματα ως ένα παντρεμένο. Είναι σαν να είσαι παντρεμένος, χωρίς όμως τις ευλογίες της εκκλησίας ή του Δήμαρχου.
Το παιδί αποκτά τα δικαιώματά του, εφόσον αυτό αναγνωρίζεται από τον πατέρα του, δεν χρειάζεται κάποιο σύμφωνο.

Να πούμε όμως ότι το σύμφωνο συμβίωσης λύνεται σχετικά εύκολα, οπότε αυτό είναι και καλό και κακό..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:53, 23-07-12:

της νομικής, τζιλ;

υγ. φιλος ακουσε την ατακα του θρεντ
δλδ, οχι ακριβως αυτο, αλλα κατι του στυλ
"εμεις ειτε θα παντρευτουμε είτε θα μεινουμε μακριά ο ενας απο τον αλλο".

και τι απαντησε ο τυπος.
"καλου κακου, φτιαξε τις βαλιτσες σου"

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:17, 23-07-12:

Όχι ακριβώς της νομικής, αλλά δούλευα χρόνια σε δικηγορικό γραφείο.
Επίσης όλη μου η οικογένεια είναι της νομικής.

Πλάκα πλάκα φοβάμαι πως η ατάκα του φίλου σου είναι η πιο κοινή απάντηση..

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 23:42, 23-07-12:

Για 2 υπογραφές και ένα χαρτί θα χαλάσεις μια σχέση που σε κάνει ευτυχισμένο/η; Τρέλα πουλάς;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 08:09, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Για 2 υπογραφές και ένα χαρτί θα χαλάσεις μια σχέση που σε κάνει ευτυχισμένο/η; Τρέλα πουλάς;
Αχ Adele θα θελα σε 10 χρόνια να δω αν θα χεις την ίδια άποψη..
Προφανώς αν και ο άνθρωπός σου σε κάνει ευτυχισμένη, δεν σε κάνει ευτυχισμένη η στασιμότητα... Οπότε..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 10:06, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Κι εγώ το αντιστρέφω...
Για 2 υπογραφές κι ένα χαρτί χαλάς μια σχέση που σε κάνει ευτυχισμένη και δεν παντρεύεσαι;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:01, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Κι εγώ το αντιστρέφω...
Για 2 υπογραφές κι ένα χαρτί χαλάς μια σχέση που σε κάνει ευτυχισμένη και δεν παντρεύεσαι;
Υποκλίνομαι..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:50, 24-07-12:

Ευχάριστο νέο! Η ώρα η καλή
Εντιτ. Εκανα επεξεργασία, καθώς νομιζα οτι η Χιμέλα το έγραψε.. Αλλά δεν πειράζει... Τζίλντα αν και δε γνωριζόμαστε, εύχομαι ολα κατ'ευχήν και καλούς απογόνους! Εμένα μη μου ευχηθείς σε παρακαλώ και μου θυμίσεις κάτι θειάδες σε γάμους που έχω παρευρεθεί... Δε βιάζομαι, είμαι μικρή
Σ ευχαριστώ πολύ, και δεν σου λέω και στα δικά σου.
Σου εύχομαι να έρθουν τα πάντα στη ζωή σου όπως τα θες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους