Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 15:43, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Αχ Adele θα θελα σε 10 χρόνια να δω αν θα χεις την ίδια άποψη..
Προφανώς αν και ο άνθρωπός σου σε κάνει ευτυχισμένη, δεν σε κάνει ευτυχισμένη η στασιμότητα... Οπότε..
Την ίδια θα έχω. Δεν είμαι υπέρ του γάμου ως θεσμού, γιατί θεωρώ ότι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω στη σχέση.
Δεν το βλέπω ως στασιμότητα, αλλά απλώς θα ήμασταν μια χαρά και χωρίς το γάμο.
Προσωπική άποψη πάντα, προφανώς και δεν συμφωνούμε.
Απλώς μου κάνει εντύπωση πως τα διάφορα "δεδομένα" της κοινωνίας, όπως ο γάμος, επηρεάζουν τις σχέσεις μας και πολλές φορές τις κατευθύνουν κιόλας.
Σε κάνουν δηλαδή να νιώθεις στάσιμη τη σχέση σου αν δεν οδηγεί στο γάμο λες και υπάρχει μια συγκεκριμένη κλίμακα που πρέπει να ακολουθήσεις στη ζωή σου.
Τέλος πάντων μεγάλη κουβέντα αυτή.

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Κι εγώ το αντιστρέφω...
Για 2 υπογραφές κι ένα χαρτί χαλάς μια σχέση που σε κάνει ευτυχισμένη και δεν παντρεύεσαι;
Είπα παραπάνω τη γνώμη μου για τον γάμο και τις σχέσεις γενικότερα.
Μπορεί απλώς ο γάμος ως θεσμός να μη σου λέει κάτι και να μην θέλεις να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:57, 24-07-12:

Μα εκεί είναι το θέμα...
Όταν δεν σου λέει κάτι...δεν σημαίνει τίποτα...μπλα μπλα μπλα....
Γιατί να μην το κάνεις αφού δεν αλλάζει κάτι;
Αφού δεν έχει βαρύτητα και σημασία...και για εσένα σχέση καλή = γάμος...
Και αν για το σύντροφο είναι σημαντικό τότε γιατί να μην γίνει;
Από την στιγμή που τον αγαπάς και έχεις αποφασίσει να μείνεις μαζί του till death do us apart.... και για εσένα δεν είναι μεγάλο deal γιατί ο σύντροφος είναι παράλογος που το ζητάει αφού γι' αυτόν- σε αντίθεση με εσένα- είναι σημαντικό θέμα....γιατί να μην γίνει;

Εννοώ ότι το επιχείρημα ότι για ένα χαρτί και 2 υπογραφές δεν χαλάς μια καλή σχέση δεν στέκει...αν το δεις αντίστροφα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:19, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Την ίδια θα έχω. Δεν είμαι υπέρ του γάμου ως θεσμού, γιατί θεωρώ ότι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω στη σχέση.
Χωρις να έχω την παραμικρή πρόθεση να σε αμφισβητήσω, θα σου πω απλά οτι στην ηλικία σου, εγώ ήμουν ακόμα περισσότερο κατά του γάμου. Όχι μόνο δεν με εξέφραζε ως θεσμός, αλλά τσαντιζόμουν φυσικά και με εκείνους που το θεωρούσαν εξέλιξη της σχέσης και την κοινωνία που προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι ο φυσικός δρόμος..
Τα χρόνια πέρασαν, είδα τα πράγματα διαφορετικά.
Φυσικά δεν υποστήρίζω ότι και εσύ στην ηλικία μου θα έχεις άλλη γνώμη, γιατί είσαι άλλος άνθρωπος και μοναδική προσωπικότητα.
Απλά κράτα κι εσύ μια επιφύλαξη, μπορεί, ίσως μπορεί, να αλλάξεις γνώμη.

Αν για συμφωνώ με την Vkey, αν για κάποιον δε σημαίνει κάτι, τότε θα μπορούσε να κάνει υποχώρηση για τον άνθρωπό του, για τον οποίο σήμαίνει πολλά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 20:38, 24-07-12:

Μα εκεί είναι το θέμα...
Όταν δεν σου λέει κάτι...δεν σημαίνει τίποτα...μπλα μπλα μπλα....
Και αν για το σύντροφο είναι σημαντικό τότε γιατί να μην γίνει;
Από την στιγμή που τον αγαπάς και έχεις αποφασίσει να μείνεις μαζί του till death do us apart.... και για εσένα δεν είναι μεγάλο deal γιατί ο σύντροφος είναι παράλογος που το ζητάει αφού γι' αυτόν- σε αντίθεση με εσένα- είναι σημαντικό θέμα....γιατί να μην γίνει;

Εννοώ ότι το επιχείρημα ότι για ένα χαρτί και 2 υπογραφές δεν χαλάς μια καλή σχέση δεν στέκει...αν το δεις αντίστροφα....
Στέκει αν ο ένας από τους δύο δεν θέλει να παντρευτεί για οποιοδήποτε λόγο. Είτε γιατί ως θεσμός δεν του λέει κάτι, είτε γιατί δεν θέλει να ακολουθήσει αυτό τον τρόπο ζωής.
Το ότι εμείς θέλουμε κάτι δεν σημαίνει ότι οι γύρω μας πρέπει να υπακούν στις επιθυμίες μας για να μας κάνουν ευτυχισμένους.

Αν για συμφωνώ με την Vkey, αν για κάποιον δε σημαίνει κάτι, τότε θα μπορούσε να κάνει υποχώρηση για τον άνθρωπό του, για τον οποίο σήμαίνει πολλά.
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ψυχαναγκασμός; Να καταπατήσει ο άλλος αυτό που πιστεύει για να σε ικανοποιήσει.
Το ότι ο γάμος ως θεσμός δεν μου λέει κάτι πχ δε σημαίνει ότι επειδή το αγόρι μου θέλει να παντρευτούμε οπωσδήποτε, εγώ πρέπει να τον παντρευτώ. Εκείνος έχει το θέμα, όχι εγώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 20:41, 24-07-12:

Ωραίο το δίλημμα, ειδικά αν ψάχνεις αφορμή για να χωρίσεις!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:52, 24-07-12:

Το ότι ο γάμος ως θεσμός δεν μου λέει κάτι πχ δε σημαίνει ότι επειδή το αγόρι μου θέλει να παντρευτούμε οπωσδήποτε, εγώ πρέπει να τον παντρευτώ. Εκείνος έχει το θέμα, όχι εγώ.
Γιατί?
(αληθινή απορία, παρόλο που η μόνιμη επωδός μου επί πολλά έτη ήταν "εγώ πρώτα θα τις παντρέψω όλες και μετά ΜΠΟΡΕΙ να παντρευτώ εγώ", με άλλα λόγια "δεν με ενδιαφέρει το θέμα γάμος", ποτέ δεν κατάλαβα- ακόμα και από τα πολύ μικρά μου, παρόλο που εγώ δεν ήθελα να παντρευτώ, γιατί αν κάποιος ήθελε να παντρευτεί- και δη αν ήταν γυναίκα(!)- είχε κάποιο "θέμα")

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 21:03, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Γιατί?
(αληθινή απορία, παρόλο που η μόνιμη επωδός μου επί πολλά έτη ήταν "εγώ πρώτα θα τις παντρέψω όλες και μετά ΜΠΟΡΕΙ να παντρευτώ εγώ", με άλλα λόγια "δεν με ενδιαφέρει το θέμα γάμος", ποτέ δεν κατάλαβα- ακόμα και από τα πολύ μικρά μου, παρόλο που εγώ δεν ήθελα να παντρευτώ, γιατί αν κάποιος ήθελε να παντρευτεί- και δη αν ήταν γυναίκα(!)- είχε κάποιο "θέμα")
Μα φυσικά και έχει θέμα ανεξαρτήτως φύλου. Αλλά συνήθως οι γυναίκες τα έχουν αυτά τα κολλήματα με το γάμο, γιατί έτσι μεγαλώνουν.
Όταν νιώθεις ότι η σχέση σου είναι στάσιμη, επειδή δεν παντρεύεσαι με τον αγαπημένο σου. Όταν μπαίνεις στο τρυπάκι "μήπως δεν με αγαπάει αρκετα;", "μήπως δεν με θεωρεί κατάλληλη γι' αυτόν;" και δεν σκέφτεσαι τίποτα άλλο πέρα από τον εαυτούλη σου και το τι ΕΣΥ θέλεις, τότε για μένα έχεις πρόβλημα.
Και το πρόβλημα σου αυτό καλλιεργήθηκε μέσα στο οικογενειακό σου περιβάλλον όταν σου έμαθαν πως έτσι πρέπει να γίνει στη ζωή μας, όταν σου έμαθαν ότι μετράει η γνώμη της γειτόνισσας και τα λόγια της πιο πολύ από τον σύντροφό σου, τις επιθυμίες και τα πιστεύω του.
Όταν μπαίνεις και πάλι στο τρυπάκι να σκέφτεσαι τι θα πει ο κόσμος που "σε έχει 10-15-20 χρόνια αστεφάνωτη". Όταν νιώθεις άσχημα επειδή δεν είστε παντρεμένοι. Όταν θέτεις όρους του τύπου "Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε."
Τότε έχεις θέμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:10, 24-07-12:

Και το πρόβλημα σου αυτό καλλιεργήθηκε μέσα στο οικογενειακό σου περιβάλλον όταν σου έμαθαν πως έτσι πρέπει να γίνει στη ζωή μας, όταν σου έμαθαν ότι μετράει η γνώμη της γειτόνισσας και τα λόγια της πιο πολύ από τον σύντροφό σου, τις επιθυμίες και τα πιστεύω του.
Όταν μπαίνεις και πάλι στο τρυπάκι να σκέφτεσαι τι θα πει ο κόσμος που "σε έχει 10-15-20 χρόνια αστεφάνωτη". Όταν νιώθεις άσχημα επειδή δεν είστε παντρεμένοι. Όταν θέτεις όρους του τύπου "Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε."
Τότε έχεις θέμα.
Στο κομμάτι αυτό του ποστ σου με βρίσκεις καταρχήν σύμφωνη.

Απλώς δεν δέχομαι έτσι "εύκολα" τη 'δαιμονοποίηση' του γάμου. Τη βρίσκω... υπερβολική ρε παιδί μου, δεν γίνονται όλοι οι γάμοι για αυτούς τους λόγους ή με αυτές ("παντρευόμαστε ή χωρίζουμε") συνθήκες. ΔΕΝ λέω ότι αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν ποτέ και τα κατέβασες από το κεφάλι σου, αλλά δεν μου αρέσει η υπερβολή.
Το να παντρεύονται 2 άνθρωποι (και by "παντρευομαι" εγώ τουλάχιστον δεν εννοώ το τζέρτζελο που συνοδεύει συνήθως τους θρησκευτικούς γάμους) είναι εν γένει κάτι όμορφο και τρυφερό/γλυκό κτλ.
Τουλάχιστον εγώ (η ρομαντικά αφελής?) έτσι το φαντάζομαι και δεν μπορώ να καταλάβω (αλήθεια δεν μπορώ, ποτέ δεν μπορούσα!) γιατί το αντιμετωπίζουμε λες και ο ένας (άντρας ή γυναίκα) σέρνει τον άλλο στην...κρεμάλα(!).

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 23:05, 24-07-12:

Στο κομμάτι αυτό του ποστ σου με βρίσκεις καταρχήν σύμφωνη.

Απλώς δεν δέχομαι έτσι "εύκολα" τη 'δαιμονοποίηση' του γάμου. Τη βρίσκω... υπερβολική ρε παιδί μου, δεν γίνονται όλοι οι γάμοι για αυτούς τους λόγους ή με αυτές ("παντρευόμαστε ή χωρίζουμε") συνθήκες. ΔΕΝ λέω ότι αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν ποτέ και τα κατέβασες από το κεφάλι σου, αλλά δεν μου αρέσει η υπερβολή.
Το να παντρεύονται 2 άνθρωποι (και by "παντρευομαι" εγώ τουλάχιστον δεν εννοώ το τζέρτζελο που συνοδεύει συνήθως τους θρησκευτικούς γάμους) είναι εν γένει κάτι όμορφο και τρυφερό/γλυκό κτλ.
Τουλάχιστον εγώ (η ρομαντικά αφελής?) έτσι το φαντάζομαι και δεν μπορώ να καταλάβω (αλήθεια δεν μπορώ, ποτέ δεν μπορούσα!) γιατί το αντιμετωπίζουμε λες και ο ένας (άντρας ή γυναίκα) σέρνει τον άλλο στην...κρεμάλα(!).
Πλέον οι περισσότεροι γάμοι γίνονται από φόβο για το τι θα πει η κοινωνία, από ανάγκη δημιουργίας οικογένειας και γενικότερα "αποκατάστασης" ή για οικονομικά ωφέλη. Έχω πολλά τέτοια παραδείγματα γύρω μου, δυστυχώς.
Τώρα για την "δαιμονοποίηση" του γάμου δεν ξέρω να σου πω. Λέω απλώς αυτά που πιστεύω.
Και άλλωστε αυτά που λέω τα λέω με αφορμή τον τίτλο "Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε", δεν μιλάω γενικά και αόριστα για το γάμο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:03, 25-07-12:

Θέλετε αυτοί που είναι υπερ του γάμου, να μας γράψουν τους λόγους που είναι υπερ και αυτοί που διαφωνούν με αυτόν να μας γράψουν κι αυτοί τους λόγους; Ετσι θα έχουμε μια μεγάλη γκάμα λόγων. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που έχετε κορίτσια και συμφωνώ και με Τζιλντα και με Βικυ και με Ρεζ και με Αντελ. Εγώ είμαι κάπου στη μέση ας το πούμε, σε κάποια συμφωνώ, σε κάποια διαφωνώ. Πάντως είναι ενδιαφέρον θέμα να δούμε απόψεις. Αν περάσει και σε νέο τόπικ και δε μπερδευτεί με αυτό, ίσως είναι καλύτερα.

Πχ, εγώ με αυτά συμφωνώ:

θα μπορούσε να κάνει υποχώρηση για τον άνθρωπό του, για τον οποίο σήμαίνει πολλά.
δεν γίνονται όλοι οι γάμοι για αυτούς τους λόγους ή με αυτές ("παντρευόμαστε ή χωρίζουμε") συνθήκες.
Πλέον οι περισσότεροι γάμοι γίνονται από φόβο για το τι θα πει η κοινωνία, από ανάγκη δημιουργίας οικογένειας και γενικότερα "αποκατάστασης" ή για οικονομικά ωφέλη. Έχω πολλά τέτοια παραδείγματα γύρω μου, δυστυχώς.

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chill
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Chill έγραψε στις 03:03, 25-07-12:

Χωρις να έχω την παραμικρή πρόθεση να σε αμφισβητήσω, θα σου πω απλά οτι στην ηλικία σου, εγώ ήμουν ακόμα περισσότερο κατά του γάμου. Όχι μόνο δεν με εξέφραζε ως θεσμός, αλλά τσαντιζόμουν φυσικά και με εκείνους που το θεωρούσαν εξέλιξη της σχέσης και την κοινωνία που προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι ο φυσικός δρόμος..
Τα χρόνια πέρασαν, είδα τα πράγματα διαφορετικά.
Φυσικά δεν υποστήρίζω ότι και εσύ στην ηλικία μου θα έχεις άλλη γνώμη, γιατί είσαι άλλος άνθρωπος και μοναδική προσωπικότητα.
Απλά κράτα κι εσύ μια επιφύλαξη, μπορεί, ίσως μπορεί, να αλλάξεις γνώμη.

Εγώ πάλι όσο μεγαλώνω τόσο ενάντια στο γάμο γίνομαι....

Δεν τον γουστάρω ως "θεσμό" και βγάζω σπυριά στο άκουσμα του.

Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί πως δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου με την ΜΙΑ και μοναδική, απλά ο γάμος είναι κάτι από το οποίο δεν θα περάσω ποτέ. Θεωρώ τον γάμο παροχημένο,μπανάλ, έθιμο μιας άλλης εποχής και είμαι ανυποχώρητος ως προς αυτό. Αν κάποια ονειρεύεται πως θα ντυθεί νυφούλα για χατήρι μου απλά ατύχησε

Είμαι διατεθιμένος να κάνω μια γυναίκα τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο όλο, δίνομαι εξ' ολοκλήρου στις σχέσεις μου αλλά το ζήτημα γάμος είναι κόκκινη γραμμή.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 08:42, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Chill

Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί πως δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου με την ΜΙΑ και μοναδική, απλά ο γάμος είναι κάτι από το οποίο δεν θα περάσω ποτέ. Θεωρώ τον γάμο παροχημένο,μπανάλ, έθιμο μιας άλλης εποχής και είμαι ανυποχώρητος ως προς αυτό. Αν κάποια ονειρεύεται πως θα ντυθεί νυφούλα για χατήρι μου απλά ατύχησε

Είμαι διατεθιμένος να κάνω μια γυναίκα τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο όλο, δίνομαι εξ' ολοκλήρου στις σχέσεις μου αλλά το ζήτημα γάμος είναι κόκκινη γραμμή.
Συνήθως έτσι συμβαίνει στους άντρες..
Αν ήσουν γυναίκα μάλλον θα σου έβγαινε αντίστροφα..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 10:30, 25-07-12:

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι βασικά θέμα ατόμου...αν και το φύλο μας έχει μια μεγαλύτερη τάση

Πριν 10 χρόνια ήμουν κάθετη, αντίθετη και έβγαζα επίσης σπυριά για το γάμο
Και μόνο στην ιδέα φρίκαρα και όταν μου εύχονταν ήμουν...με κοροϊδεύεις έτσι;
Με βλέπεις ΕΜΕΝΑ...εμένα να θέλω γάμο; Αγκρρρρρρρρρ......

Στην ηλικία που είμαι (29...άντε σας την αποκάλυψα ) ...δεν είμαι τόσο κάθετη....
Αν και το λέω ότι το πρώτο μου και βασικό μέλημά μου είναι να είμαι με ένα άτομο που τον αγαπώ, με σέβεται και το θεωρώ σύντροφό μου...
Μια υγιής σχέση....
Δεν με έχει πιάσει ακόμα το "Πότε θα παντρευτούμε Μανωλίο μου; "......
Αλλά ξέρω...και ο σύντροφός μου το ίδιο....ότι έτσι όπως πάει η σχέση μας...κι αν συνεχίσει να πηγαίνει έτσι....η φυσική πορεία για εμάς είναι να παντρευτούμε...
Δεν περιμένουμε εννοείται το γάμο για να μείνουμε μαζί...ή για να μας δουν τα σόγια πιο σοβαρά.Αλλά όσο και να λέμε ότι ο γάμος δεν αλλάζει το τρόπο ζωής του ζευγαριού, αλλάζει τελείως τον τρόπο αντιμετώπισης από τα σόγια....Και οι υποχρεώσεις που δεν είχες απέναντί τους και δεν είχαν απέναντί σας ξεφυτρώνουν... Σε ποιον θα φάμε την Κυριακή; Παντρεύεται η δεύτερη ξαδέρφη του...ε.. πρέπει να πάμε....Τι δώρο να πάω στην αγαπητή μου πεθερά κλπ.

Οι κύριοι λόγοι για εμάς που σκεφτόμαστε στο μέλλον το γάμο είναι:
α) Να δηλώσουμε στους ανθρώπους μας πόσο αγαπάμε ο ένας τον άλλον.
β) Να κάνουμε παιδιά.

Ο γάμος περιλαμβάνει κι άλλα συν εννοείται....
Δεν τα θεωρώ μη σημαντικά αλλά τονίζω τα πιο σημαντικά για εμένα....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:37, 25-07-12:

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι βασικά θέμα ατόμου...αν και το φύλο μας έχει μια μεγαλύτερη τάση
Ακριβώς έτσι νιώθω κι εγώ. Είναι σαν να το χω γράψει εγώ όλο αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 25-07-12 στις 12:32. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση
Παράθεση

Snow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Snow
H Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Snow έγραψε στις 10:53, 25-07-12:

Σ ευχαριστώ πάααααααααααααααρα πολύ.
Και στα δικά σου (αν δεν είσαι ήδη παντρεμένη).
Gilda μου ευχαριστώ πολύ. Όχι,δεν είμαι παντρεμένη.Λοιπόν ας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου.Θέμα γάμος...Οι μισές φίλες μου όταν ακούν για γάμο αλλάζουν δρόμο,ενώ οι άλλες μισές χαμογελούν ρομαντικά...Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία.Εγώ είμαι κάπου στην μέση.Δεν μπορώ αυτούς που φωνάζουν ενάντια του γάμου και μετά τους βλέπεις να τρέχουν στις εκκλησιές τηρώντας τα όλα κατά γραμμά.Αλλα ούτε και αυτούς,πιο συγκεκριμένα αυτές που έχουν ως αυτοσκοπό τον γάμο.Έχω και
παραδείγματα.Είμαι μάλλον ρομαντική, γιατί πιστεύω πως για τον καθένα υπάρχει ο κατάλληλος που θα του εμπνεύσει την δημιουργία οικογένειας...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:58, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Snow
Gilda μου ευχαριστώ πολύ. Όχι,δεν είμαι παντρεμένη.Λοιπόν ας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου.Θέμα γάμος...Οι μισές φίλες μου όταν ακούν για γάμο αλλάζουν δρόμο,ενώ οι άλλες μισές χαμογελούν ρομαντικά...Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία.Εγώ είμαι κάπου στην μέση.Δεν μπορώ αυτούς που φωνάζουν ενάντια του γάμου και μετά τους βλέπεις να τρέχουν στις εκκλησιές τηρώντας τα όλα κατά γραμμά.Αλλα ούτε και αυτούς,πιο συγκεκριμένα αυτές που έχουν ως αυτοσκοπό τον γάμο.Έχω και
παραδείγματα.Είμαι μάλλον ρομαντική, γιατί πιστεύω πως για τον καθένα υπάρχει ο κατάλληλος που θα του εμπνεύσει την δημιουργία οικογένειας...
Ακριβώς έτσι.. Κι εγώ ποτέ δεν είχα σκεφτεί το γάμο, μέχρι που γνώρισα τον άνθρωπό μου.. Μετά ήρθε και η ηλικία.. Ε κάπως έτσι..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:06, 25-07-12:

Χαίρομαι τρομερά όταν βλέπω στο φόρουμ ανθρώπους της ηλικίας μου for a change. Καλώς ήρθες λοιπόν και καλώς να μείνεις!

Κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου. Είμαι κι εγώ κατά του γάμου για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια ένδειξη κοινωνικότητας και δε θεωρώ τον εαυτό μου κοινωνικό. Επίσης είναι ένας "συμβιβασμός" προς την κοινωνία, γιατί το γάμο τον κάνεις για να δείξεις κάτι στους άλλους, και αρνούμαι να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να ευχαριστήσω τρίτους. Αν εξαρτιόταν από μένα δε θα παντρευόμουν ποτέ. Επίσης αν εξαρτηθεί από μένα, θα κάνω μόνο πολιτικό γάμο (για το νομικό του πράγματος δηλαδή) και χωρίς νταβαντούρια. Πριν λίγους μήνες είχα παρευρεθεί στο γάμο της ξαδέλφης μου σε ένα νησί που έγινε με όλα τα έθιμα και τις επισημότητες. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σιχάθηκα βλέποντας το τι άγχος τράβηξε η κοπέλα τόσο καιρό πριν το γάμο, αλλά και κατά τη διάρκεια και μετά. Όλα τα έθιμα που λένε να χορέψει η νύφη κι ο γαμπρός, μετά οι κουμπάροι, οι γονείς, κλπ κλπ, με αηδίασαν πραγματικά. Είμαι σίγουρη οτι η νύφη δεν άκουσε ούτε μια λέξη του παπά που τους πάντρεψε (ο οποίος πληροφοριακά πιο πριν συζητούσε με τον κουμπάρο για ποδόσφαιρο) από το άγχος για το φόρεμα, για τα μαλλιά της, για το τραπέζι μετά κλπ κλπ.

Αλλά! Θέλω να σε ρωτήσω: αν κάνεις κάποιο παιδί και το πειράζουν στο σχολείο επειδή οι γονείς του είναι ανύπαντροι, πώς θα νιώσεις;

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 13:27, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Θέλω να σε ρωτήσω: αν κάνεις κάποιο παιδί και το πειράζουν στο σχολείο επειδή οι γονείς του είναι ανύπαντροι, πώς θα νιώσεις;
Ότι η κοινωνία που μεγαλώνουμε, αντί να ωριμάζει, βυθίζεται όλο και περισσότερο στη συντηρητικούρα και την αηδία. Εγώ αυτό θα ένιωθα, για σας δεν ξέρω.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:36, 25-07-12:

Χαίρομαι τρομερά όταν βλέπω στο φόρουμ ανθρώπους της ηλικίας μου for a change. Καλώς ήρθες λοιπόν και καλώς να μείνεις!

Είμαι κι εγώ κατά του γάμου για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια ένδειξη κοινωνικότητας και δε θεωρώ τον εαυτό μου κοινωνικό. Επίσης είναι ένας "συμβιβασμός" προς την κοινωνία, γιατί το γάμο τον κάνεις για να δείξεις κάτι στους άλλους, και αρνούμαι να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να ευχαριστήσω τρίτους.
Άρα δεν φοράς ρούχα όταν βγαίνεις.. Δεν κρατάς μαχαιροπήρουνα όταν τρως..
Τα περισσότερα από τα πράγματα που κάνουμε στη ζωή είναι συμβιβασμός προς την κοινωνία, όλοι μπαίνουμε σε τρυπάκια κανόνων, για να μπορέσουμε να ζήσουμε αρμονικά. Υπάρχει βέβαια αυτή η λεπτή γραμμή που χωρίζει την αρμονική συμβίωση με την καταπίεση.. Όμως όλοι σε μεγάλο βαθμό ζούμε σύμφωνα με τους κανόνες της κοινωνικής ευπρέπειας. Δεν θες να παντρευτείς? Μην το κάνεις. Άλλωστε είναι δική σου ζωή, εσύ αποφασίζεις. Απλά μην πιστέψεις ούτε για ένα λεπτό ότι δεν συμβιβάζεσαι προς την κοινωνία.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 15:22, 25-07-12:

Εμείς γνωριστήκαμε πατροπαράδοτα ένα βράδυ έξω, συζήσαμε από τον πρώτο μήνα (ήρθε από μόνο του δεν πήραμε χαμπάρι πως έγινε), από το δίμηνο είχαμε αρχίσει να έχουμε πάρε-δώσε με τα σόγια, και όταν αποφασίσαμε πως θέλουμε παιδί παντρευτήκαμε. Ανοιχτός γάμος έγινε πιο πολύ για χατήρι των γονιών, με την έννοια ότι εμείς από πάρτυ χορτάτοι ήμασταν με κάθε ευκαιρία γενέθλια κλπ κάναμε το τζέρτζελό μας.. οπότε τον ανοιχτό γάμο τον επιλέξαμε για να χαρούν οι γονείς. Απέφυγα ότι μπορούσα τύπου είσοδο ζευγαριού/κοπή τούρτας/παραδοσιακά τραγούδια κι αυτό ήταν όλο.
Επί της ουσίας παντρευτήκαμε για να κάνουμε παιδιά
Όπως και να έχει από την πρώτο μήνα μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά
Γι' αυτό ίσως δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο θόρυβος.. η σχέση είναι σχέση είτε έχει πρόσκαιρα την ταμπελίτσα γκόμενοι/γκόμενοι που συζούν/αρραβωνιασμένοι/παντρεμένοι

Τα ουσιαστικά στάδια είναι 3:
Οι δυο μας / Οι δυο μας κάτω από την ίδια στέγη / +Παιδι-ά

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Chill έγραψε στις 15:29, 25-07-12:

Αλλά! Θέλω να σε ρωτήσω: αν κάνεις κάποιο παιδί και το πειράζουν στο σχολείο επειδή οι γονείς του είναι ανύπαντροι, πώς θα νιώσεις;
Δεν ξέρω αν θα έχω καταφέρει σε τόσο μικρή ηλικία να εντρυφήσω στο παιδί μου τις δικές μου αξίες αλλά σίγουρα θα το μεγαλώσω σε ένα περιβάλλον ελεύθερο το οποίο δεν θα κρίνει τους ανθρώπους από τις προσωπικές τους επιλογές αλλά από τις πράξεις τους.

Θεωρώ πιθανότερο λοιπόν, να στεναχωριέται για τα υπόλοιπα παιδιά και τις ιδέες που τους κληροδότησαν οι γονείς τους παρά για το γεγονός ότι εγώ και η μητέρα του δεν θα είμαστε παντρεμένοι.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:01, 25-07-12:

Δεν ξέρω αν θα έχω καταφέρει σε τόσο μικρή ηλικία να εντρυφήσω στο παιδί μου τις δικές μου αξίες αλλά σίγουρα θα το μεγαλώσω σε ένα περιβάλλον ελεύθερο το οποίο δεν θα κρίνει τους ανθρώπους από τις προσωπικές τους επιλογές αλλά από τις πράξεις τους.
Πρώτα από όλα νομίζω οτι οι πράξεις μας είναι οι προσωπικές μας επιλογές. Πώς κατάφερες να χωρίσεις αυτά τα δύο;

Δεύτερον, νομίζεις οτι σε πολύ μικρή ηλικία το παιδί θα μπορεί να διαχωρίσει όλο αυτό στο μυαλό του (πράγματα περίπλοκα ακόμα και για ενήλικες) και να πείσει τον εαυτό του να μην πληγωθεί / τραυματιστεί ψυχολογικά;

Θεωρώ πιθανότερο λοιπόν, να στεναχωριέται για τα υπόλοιπα παιδιά και τις ιδέες που τους κληροδότησαν οι γονείς τους παρά για το γεγονός ότι εγώ και η μητέρα του δεν θα είμαστε παντρεμένοι.
Τα παιδιά δεν έχουν λογική να σκεφτούν, ακολουθούν αυτό που ακούν από τους γονείς τους.

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

O Chill έγραψε στις 16:35, 25-07-12:

Έχεις δίκιο οι επιλογές μας είναι συνηφασμένες με τις πράξεις μας, ωστόσο στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης θεώρησα ότι επιτρέπεται χάρην συζήτησης ο διαχωρισμός. Λάθος μου μιας και δεν έγινα κατανοητός.

Δεν μπορώ να κατανοήσω ειλικρινά για ποιον λόγο να τραυματιστεί, πληγωθεί το παιδί στην περίπτωση που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι; Αν έχουν μια υγειή σχέση το τυπικό χαρτί των δεσμών του γάμου είναι αυτό που θα του προσφέρει ψυχική αρμονία με τους συμμαθητές του;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:40, 25-07-12:

Έχεις δίκιο οι επιλογές μας είναι συνηφασμένες με τις πράξεις μας, ωστόσο στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης θεώρησα ότι επιτρέπεται χάρην συζήτησης ο διαχωρισμός. Λάθος μου μιας και δεν έγινα κατανοητός.

Δεν μπορώ να κατανοήσω ειλικρινά για ποιον λόγο να τραυματιστεί, πληγωθεί το παιδί στην περίπτωση που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι; Αν έχουν μια υγειή σχέση το τυπικό χαρτί των δεσμών του γάμου είναι αυτό που θα του προσφέρει ψυχική αρμονία με τους συμμαθητές του;
Όλοι ξέρουμε οτι τα παιδιά μπορούν να πληγωθούν με πράγματα που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Αν ας πούμε εσύ φοράς γυαλιά και σε πει κάποιος γυαλαμπούκα, απλά θα γελάσεις, ένα παιδί όμως μπορεί να πληγωθεί πολύ και να νιώσει άσχημα. Δεν είναι το χαρτί του γάμου, αλλά οι φωτογραφίες του γάμου που εκείνο δε θα έχει, οι ιστορίες για το γάμο που δε θα υπάρχουν, ίσως και τα σχόλια που μπορεί να ακούσει από "καλοθελητές" συγγενείς και γείτονες. Και μπορεί εγώ κι εσύ αυτούς να τους έχουμε χεσμένους (σόρρυ για την έκφραση) αλλά το παιδί μπορεί να πληγωθεί.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

O Chill έγραψε στις 16:59, 25-07-12:

Παντού και πάντα θα υπάρχουν "καλοθελητές". Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως θα πρέπει να ακολουθήσω τον δρόμο που είναι σε μένα αρεστός και όχι στους άλλους.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:03, 25-07-12:

Παντού και πάντα θα υπάρχουν "καλοθελητές". Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως θα πρέπει να ακολουθήσω τον δρόμο που είναι σε μένα αρεστός και όχι στους άλλους.
Αν ο "άλλος" δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι αλλά ο άνθρωπος σου που προτίθεσαι (όπως έγραψες πιο πάνω) να τον κάνεις τον πιο ευτυχισμένο άνθρωπο στον κόσμο?

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

O Chill έγραψε στις 20:34, 25-07-12:

Αν ο "άλλος" δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι αλλά ο άνθρωπος σου που προτίθεσαι (όπως έγραψες πιο πάνω) να τον κάνεις τον πιο ευτυχισμένο άνθρωπο στον κόσμο?
Είμαι διατεθιμένος να την κάνω τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο....χωρίς όμως να δυστυχήσω εγώ.

Αν η ευτηχία της είναι τόσο επιφανειακή ώστε να προέρχεται από το λευκό φουστάνι,το μακρί πέπλο και το θεαθήναι σε φίλους και συγγενείς προφανώς και δεν είναι γυναίκα για μένα....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:47, 25-07-12:

Είμαι διατεθιμένος να την κάνω τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο....χωρίς όμως να δυστυχήσω εγώ.

Αν η ευτηχία της είναι τόσο επιφανειακή ώστε να προέρχεται από το λευκό φουστάνι,το μακρί πέπλο και το θεαθήναι σε φίλους και συγγενείς προφανώς και δεν είναι γυναίκα για μένα....
O γάμος δεν είναι αυτό. Δλδ, technically η θρησκευτική τελετή του γάμου αυτό που λες είναι (τη σήμερον ημέρα), αλλά δεν εννοώ αυτό by γαμος.

Γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να μου λες ότι το "πρόβλημα" είναι ότι δεν σου αρέσει το τζερτζελο.

Αν λοιπόν ο "αλλος" - που δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι - για όποιο λόγο θέλει 2 υπογραφές και 10' λεπτά στο δημαρχείο για να ολοκληρώσει την ευτυχία της?

Η' προτίθεσαι να "meet halfway" -aka σύμφωνο συμβίωσης?

από περιέργεια περισσότερο στα πλαίσια (όπως έγραψα και πιο πάνω), ότι ανέκαθεν προσπαθούσα να καταλάβω γιατί από κάποιους αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά ο γάμος (πχ. για μένα ήταν περισσότερο κάτι του στυλ "εμένα δεν με ενδιαφέρει ο γάμος γιατί δεν με νοιάζει ο θεσμός, αλλά δεν βγάζω και σπυριά στο άκουσμά του")

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

O Chill έγραψε στις 21:37, 25-07-12:

O γάμος δεν είναι αυτό. Δλδ, technically η θρησκευτική τελετή του γάμου αυτό που λες είναι (τη σήμερον ημέρα), αλλά δεν εννοώ αυτό by γαμος.

Γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να μου λες ότι το "πρόβλημα" είναι ότι δεν σου αρέσει το τζερτζελο.

Αν λοιπόν ο "αλλος" - που δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι - για όποιο λόγο θέλει 2 υπογραφές και 10' λεπτά στο δημαρχείο για να ολοκληρώσει την ευτυχία της?

Η' προτίθεσαι να "meet halfway" -aka σύμφωνο συμβίωσης?

από περιέργεια περισσότερο στα πλαίσια (όπως έγραψα και πιο πάνω), ότι ανέκαθεν προσπαθούσα να καταλάβω γιατί από κάποιους αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά ο γάμος (πχ. για μένα ήταν περισσότερο κάτι του στυλ "εμένα δεν με ενδιαφέρει ο γάμος γιατί δεν με νοιάζει ο θεσμός, αλλά δεν βγάζω και σπυριά στο άκουσμά του")
Για σύμφωνο συμβίωσης δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:52, 25-07-12:

Για σύμφωνο συμβίωσης δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με το γάμο σαν θεσμό αλλά με το νταβαντούρι.

Δες κι εδώ.

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

O Chill έγραψε στις 22:07, 25-07-12:

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με το γάμο σαν θεσμό αλλά με το νταβαντούρι.

Δες κι εδώ.
Με το σύμβολο συμβίωσης εξασφαλίζω την σύντροφο και τα τέκνα μου...

Παράθεση

klara!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klara!!
H klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H klara!! έγραψε στις 00:53, 26-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
επίσης - παιζει να εχει ειπωθει και νωριτερα - πολύ κοινό είναι να βλέπεις ένα ζευγαρι χρονών, στο οποιο ο αντρας ηταν ο "δυσκολος" στην ιδέα του γάμου τελικά να χωρίζει και εκείνος μετά από διάστημα μηνών να παντρεύεται αλλη...
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και καθόλου σπάνιο δεν είναι και το αντίστροφο, επίσης, να σου κάνει μία γκόμενα (γιατί "γυναίκα" δεν θα την πω) την δύσκολη και τελικά να πηγαίνει αλλού.

Ας μην το ανάγουμε αναγκαστικά σε θέμα φύλου. Είναι μες στη ζωή, απλά.
Σημασία έχει να εντοπίζουμε από νωρίς αυτά τα καθιζίματα και να τα αποβάλλουμε.
βρε παιδια αυτα ειναι γραφτα συμβαινουν. μερικοι ανθρωποι αν οχι ολοι ειναι γραφτο να ειναι μαζι για παντα. στη πρωτη περιπτωση

δεν ηταν γραφτο, στη δευτερη το ενιωσαν κ πειστηκαν και το εκαναν δηλαδη ειναι κατι πιστευω μαγικο
Αρχική Δημοσίευση από wonderfool
Ο τύπος προφανώς έχει κάνει τον κύκλο αυτό μια φορά (γάμο-παιδί) και δεν τρελαίνεται για δεύτερη.
Εσύ πρέπει να αποφασίσεις αν είσαι διατεθειμένη να μείνεις σ' αυτή τη σχέση χωρίς την προοπτική που θέλεις (γάμο-παιδί) ή να φύγεις και να ζήσεις τη ζωή σου.
Καλύτερα να τον κρατήσεις στο μυαλό σου ως μια ωραία ανάμνηση παρά να φτάσεις να μισήσεις τον εαυτό σου ή και αυτόν.
Γενικότερα σε κάθε σχέση υπάρχουν συμβιβασμοί αλλά όταν λες ότι ανέχεσαι τα πάντα από αυτόν ίσως δεν υπάρχει μια υγιής βάση, αλληλοεκτίμησης, σεβασμού κλπ.
Είσαι στην πιο κατάλληλη ηλικία για να χαρείς τη ζωή σου και να κάνεις την καλύτερη επιλογή συντρόφου. Μην ξεχνάς ότι αφού θέλεις γάμο/παιδί, δεν επιλέγεις απλά συντροφιά..
νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο καποιος να παντρευτει για να κανει παιδια. ο συντροφος της ισως δε θελει γαμο αλλα δεν εχει αποκλεισει το γεγονος να κανουν παιδι

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 10:44, 26-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από klara!!
νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο καποιος να παντρευτει για να κανει παιδια. ο συντροφος της ισως δε θελει γαμο αλλα δεν εχει αποκλεισει το γεγονος να κανουν παιδι
Αρχική Δημοσίευση από wonderfool
Ο γάμος δεν είναι κάποια ουσιαστική δέσμευση, ένα χαρτί και ένα πάρτι είναι.
Ψιλοαπαραίτητος αν θέλει κανείς παιδί γιατί δεν ξέρει σε τι μονοπάτια μπορεί να χρειαστεί να μπει, εξωσωματική, υιοθεσία κλπ, διαδικασίες ήδη πολύπλοκες από μόνες τους στη χώρα μας, πχ. χθες διάβαζα σε ένα περιοδικό ότι κοπέλα που κατέληξε στην παρένθετη μητρότητα, δεν της δικαιολογούσαν τα φάρμακα της εξωσωματικής από το ΙΚΑ γιατί δεν θα κυοφορούσε η ίδια το παιδί της... αυτά στο Ελλαδιστάν.
καλώς ή κακώς στη χώρα μας δεν ισχύουν τα ίδια στο θέμα της οικογένειας για όλους. Αν θέλει ένα ζευγάρι που δεν έχει παντρευτεί να υιοθετήσει ένα παιδί σίγουρα είναι ακόμη πιο δαιδαλώδες από ότι για ένα παντρεμένο ζευγάρι. Πιθανολογώ ότι επίσης περισσότερο δαιδαλώδης θα είναι η διαδικασία εξασφάλισης των φαρμάκων για εξωσωματική έχοντας υπόψη την παραπάνω αναφορά με την παρένθετη μητρότητα.

Παράθεση

klara!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klara!!
H klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H klara!! έγραψε στις 15:29, 26-07-12:

σιγουρα εχεις δικιο στα οσα αναφερεσαι, απλα ειχα στο νου μου γενικα την ιδεα του συντροφου της για να κανει παιδι. δεν αποκλειεται επειδη εχει ηδη ενα να θελησει κι αλλο. τα περι νομικων θεματων ειναι αλλη υποθεση το θεμα ειναι να υπαρχει θεληση αλλα εννοειται θα πρεπει να γινει μια πολυ σοβαρη συζητηση με τον φιλο της για να μην περιμενεις αδικα για κατι που ισως δε γινει ποτε...

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 19:24, 26-07-12:

Αν ταιριαζουν μπορουν ναα ζησουν και χωρις γαμο... Τωρα αν ολα γινουν πολυ γρηγορα... Και ειναι κανα παιδι στην μεση μπορει να ειναι και η αιτια για εναν γαμο... Οχι απαραιτητα θρησκευτικο... Αλλα αν ειναι και λιγο extrem συζουν χωρις στεφανα και βερες!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους