Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι κάνει τους άντρες να θέλουν να δεσμευτούν;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:34, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris athens
Συγνώμμη δεν γνώριζα ότι δεν ζεις στην Ελλάδα του 2007.
εδω ζω, οδο και αριθμο ομως δε δινω!
Εδώ που λες έτσι έχει η πραγματικότητα.

Και πορνεία έχουμε αβέρτα και ναρκωτικά και αρπαχτές κάνει ο κόσμος. Καθημερινό φαινόμενο.
ναι οκ..αυτο σημαινει οτι ακουμπαει ολον τον κοσμο?!
λυπαμαι ειλικρινα εαν εχεις τετοια εντυπωση...δεν ειναι τοσο "μαυρος" ο κοσμος μας!
Αν περάσεις κάποια στιγμή από την Αθήνα ,να πας μια βόλτα πίσω από το δημαρχείο να δεις πώς ψωνίζουν τις ανήλικες μαυρούλες καθώς πρέπει οικογενειάρχες που αγαπούν την γυναίκα τους πάντα και φυσικά είναι η μοναδική αγάπη της ζωής τους όταν είναι μαζί της....
Αυτο που δεν εννοεις να καταλαβεις και δεν κταλαβαινω το γιατι, ειναι οτι δεν ειναι ΟΛΟΙ σαν και ΕΣΕΝΑ!!!!! Ή σαν αυτους που περιγραφεις!
Και να σου πω και κατι αλλο, που επισης αδυνατεις να αντιληφθεις? Με ολα αυτα που γραφεις υποτιμας παρα πολυ τους αντρες και δε θα επρεπε.

φιλικα παντα, ναι???!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 15-11-07 στις 18:43.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 18:40, 15-11-07:

[quote=Neraida;368742]
Συγνώμμη δεν γνώριζα ότι δεν ζεις στην Ελλάδα του 2007.

Εδώ που λες έτσι έχει η πραγματικότητα.

Και πορνεία έχουμε αβέρτα και ναρκωτικά και αρπαχτές κάνει ο κόσμος. Καθημερινό φαινόμενο.

Αν περάσεις κάποια στιγμή από την Αθήνα ,να πας μια βόλτα πίσω από το δημαρχείο να δεις πώς ψωνίζουν τις ανήλικες μαυρούλες καθώς πρέπει οικογενειάρχες που αγαπούν την γυναίκα τους πάντα και φυσικά είναι η μοναδική αγάπη της ζωής τους όταν είναι μαζί της....

φιλικα παντα, ναι???!!
Αλίμονο ,εχθροί είμαστε? Κοίταξε να δεις ,εγώ περιγράφω μια πραγματικότητα. Προσβάλω τους άντρες πώς? Ντροπή είναι να δοκιμάζουν άλλες γυναίκες σε κάθε ευκαιρία? Μα αυτή είναι η φύση του άντρα.
Τώρα για το όλοι που λες ,φυσικά δεν είναι όλοι. Υπάρχουν μάνι μάνι οι μοναχοί ,οι ομοφυλόφιλοι ,οι ανίκανοι και τόσοι άλλοι.Ενας φυσιολογικός άντρας όμως που θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει μια όμορφη γυναίκα ασφαλώς θα το πράξει. Δεν γνωρίζω ούτε έναν που είπε όχι.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και οι άντρες στην Ελλάδα είναι χμμμ...5,000,000;
Αν υπολογίζεις από βρέφη έως υπέργηρους ναι τόσοι είναι. Αν αφαιρέσεις ανήλικους ,υπέργηρους ,ανίκανους ,ομοφυλόφιλους σεξουαλικά ενεργοί μένουν περίπου 2-2.500.000.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 15-11-07 στις 18:45. Αιτία: Ενωση συνεχόμενων ποστ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:43, 15-11-07:

Δεν γνωρίζω ούτε έναν που είπε όχι.
Εγώ γνωρίζω.

Τι σημαίνει αυτό;

-petros

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 18:44, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Εγώ γνωρίζω.

Τι σημαίνει αυτό;

-petros
Οτι σιγά σιγά θα μεγαλώσεις κι εσύ....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:44, 15-11-07:

Δεν γνωρίζω ούτε έναν που είπε όχι.
Εσυ δε γνωριζεις...εγω ομως γνωριζω πολλους! Οχι απλα εναν!
Και επειδη εσυ δεν γνωριζεις, δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν, και πως εγω και τοσοι αλλοι που εχουν την ιδια γνωμη με μενα, εχουμε ψευδαισθησεις!
Εσυ απο την αλλη που θεωρεις οτι το νομισμα εχει μονο μια πλευρα, λυπαμαι, αλλα εχεις!

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 18:44, 15-11-07:

Αλίμονο ,εχθροί είμαστε? Κοίταξε να δεις ,εγώ περιγράφω μια πραγματικότητα. Προσβάλω τους άντρες πώς? Ντροπή είναι να δοκιμάζουν άλλες γυναίκες σε κάθε ευκαιρία? Μα αυτή είναι η φύση του άντρα.
Τώρα για το όλοι που λες ,φυσικά δεν είναι όλοι. Υπάρχουν μάνι μάνι οι μοναχοί ,οι ομοφυλόφιλοι ,οι ανίκανοι και τόσοι άλλοι.Ενας φυσιολογικός άντρας όμως που θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει μια όμορφη γυναίκα ασφαλώς θα το πράξει. Δεν γνωρίζω ούτε έναν που είπε όχι.
απο ποτε ενας ομοφυλοφιλος αντρας δεν ειναι φυσιολογικος; και ποιοι ειμαστε εμεις να κρινουμε τον καθεναν για της ιδεες και επιλογες του;

ο καθενας κανει οτι θελει, εσυ φιλε μου μπορεις καθε βραδυ να πας να πηδας την καθε ρωσιδα αλλα και να εχεις καβαντζα την γκομενα στο σπιτι (και στα ωπα ωπα να σ' εχει) ειναι επιλογη σου! οπως ειναι απιλογη μου να αγαπαω και να ερωτευτω ΜΙΑ και μονο γυναικα, και ας ειναι ξαναζεσταμενο φαγητο (οπως ειπες σε ενα αλλο θεμα)

οποιος κανει επιλογες πρεπει να ζησει με αυτες - τελεια και παυλα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:45, 15-11-07:

Αν υπολογίζεις από βρέφη έως υπέργηρους ναι τόσοι είναι. Αν αφαιρέσεις ανήλικους ,υπέργηρους ,ανίκανους ,ομοφυλόφιλους σεξουαλικά ενεργοί μένουν περίπου 2-2.500.000.
Υπάρχουν όμως και διάφοροι (πχ μετανάστες) που δεν καταγράφονται. Οπότε χονδρικά πάμε στους 3,000,000. Φτάνουν για όλους οι ιερόδουλες που ανέφερες οτι υπάρχουν; Ειδικά δεδομένου οτι υπάρχουν τύποι που το χουν σύστημα και πηγαίνουν πολύ συχνά;

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 18:51, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
απο ποτε ενας ομοφυλοφιλος αντρας δεν ειναι φυσιολογικος; και ποιοι ειμαστε εμεις να κρινουμε τον καθεναν για της ιδεες και επιλογες του;

ο καθενας κανει οτι θελει, εσυ φιλε μου μπορεις καθε βραδυ να πας να πηδας την καθε ρωσιδα αλλα και να εχεις καβαντζα την γκομενα στο σπιτι (και στα ωπα ωπα να σ' εχει) ειναι επιλογη σου! οπως ειναι απιλογη μου να αγαπαω και να ερωτευτω ΜΙΑ και μονο γυναικα, και ας ειναι ξαναζεσταμενο φαγητο (οπως ειπες σε ενα αλλο θεμα)

οποιος κανει επιλογες πρεπει να ζησει με αυτες - τελεια και παυλα
Εγώ δεν κατηγόρησα τους ομοφυλόφιλους ,τους έβγαλα εκτός υπολογισμού από τους ενεργά σεξουαλικά άνδρες με το άλλο φύλο. Φυσικά ο καθένας κάνει τις επιλογές του , μπορείς με την ίδια λογική να μονάσεις και στο Αγ.Ορος. Εδώ αναφέρουμε τι συμβαίνει όμως στην πραγματικότητα και στην πλειοψηφία.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 18:55, 15-11-07:

Εγώ δεν κατηγόρησα τους ομοφυλόφιλους ,τους έβγαλα εκτός υπολογισμού από τους ενεργά σεξουαλικά άνδρες με το άλλο φύλο. Φυσικά ο καθένας κάνει τις επιλογές του , μπορείς με την ίδια λογική να μονάσεις και στο Αγ.Ορος. Εδώ αναφέρουμε τι συμβαίνει όμως στην πραγματικότητα και στην πλειοψηφία.
και παλι λαθος κανεις, δεν μπορεις να μην τους υπολογιζεις, υπαρχουν (εστω και σε μικρο ποσοστο) ομοφυλοφιλοι ανδρες που πανε με γυναικες, θα μου πεις τωρα τι σοι ομοφυλοφυλος ειναι αυτος που παει και με γυναικες; η απαντηση ειναι μια και ειναι στο προηγουμενο μου ποστ - εχει να κανει με την επιλογη του καθενος

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:56, 15-11-07:

Τώρα πετάγομαι σαν να μην πω τι αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι θα συμφωνήσω με τοΔημήτρη.
Δυστυχώς έχει σε γενικές γραμμές δίκιο αν και έχει μια τάση να είναι ισοπεδωτικός.

Η δικιά μου ένσταση έγκειται στο ότι οι άντρες δεσμεύονται για τους λόγους που αναφέρει στη συνέχεια του γάμου τους (οικονομικά συμφέροντα ή παιδιά.)

Στην αρχή, για να γίνει το βήμα της νομικής δέσμευσης, ήτοι γάμος, συνήθως υπάρχουν και συναισθήματα. όχι όμως μόνο αυτά.
Συνυπολογίζονται και άλλα πράγματα όπως η οικονομική κατάσταση και το εισόδημα. Και από τη μεριά των γυναικών αυτό έτσι?
Μην τρελαθούμε καλός ο έρωτας αλλά δεν τρώγεται.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 18:57, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Μα ρε παιδιά, κανείς δε κατηγόρησε τους ομοφυλόφιλους.....
Απλώς, ο dimitri, είπε ότι δεν είναι κάτι φυσιολογικό.... και δν είναι, όπως εξηγησα στο προηγούμενο ποστ μου
κανεις δεν ειπε οτι τους κατηγορησε κανεις. απλα λεω οτι δεν μπορουμε να τους βγαλουμε απο το καζανι το συνολικο

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 19:00, 15-11-07:

Υπάρχουν όμως και διάφοροι (πχ μετανάστες) που δεν καταγράφονται. Οπότε χονδρικά πάμε στους 3,000,000. Φτάνουν για όλους οι ιερόδουλες που ανέφερες οτι υπάρχουν; Ειδικά δεδομένου οτι υπάρχουν τύποι που το χουν σύστημα και πηγαίνουν πολύ συχνά;
Εστω. Αντιστοιχούν δηλαδή 1-1,5 ιερόδουλη για κάθε 100 άνδρες ,συμφωνούμε? Ως γνωστόν στους οίκους ανοχής μια ιερόδουλη συνουσιάζεται με 30-40 άνδρες την ημέρα και ένα call-girl με 5-10. Αυτοί είναι οι αριθμοί για να είναι οικονομικά βιώσιμες αλλιώς θα είχαν τεθεί εκτός υπηρεσίας ,θα είχαν πάει σε άλλες χώρες κλπ. Κάνε κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς λοιπόν. Εγώ λέω ότι περισέβουν και με το παραπάνω. Και δεν υπολογίζουμε καν τις εξωσυζυγικές σχέσεις ,τα one night stund , το σεξ μεταξύ συναδέλφων κλπ κλπ κλπ. Μιλάμε για μια πραγματικότητα. Για κάθε έναν πετυχημένο γάμο σήμερα αντιστοιχεί ένα διαζύγιο, και "πετυχημένοι" θεωρούνται και οι γάμοι που από πίσω κρύβουν όλα τα παραπάνω που αναφέρω. Οτι ο Κυρ Κώστας με την Κυρά Μαρία είναι μαζί μια ζωή και δεν έπαιξε κέρατο και είναι αγαπημένοι και όλα καλά μπορεί να ισχύει κατα περίπτωσην δεν είναι όμως αυτοί οι δυο το χαρακτηριστικό δείγμα της σημερινής πραγματικότητας.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 19:04, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
κανεις δεν ειπε οτι τους κατηγορησε κανεις. απλα λεω οτι δεν μπορουμε να τους βγαλουμε απο το καζανι το συνολικο
Οταν πάμε να υπολογίσουμε πόσοι άντρες στην Ελλάδα έχουν σεξουαλική επαφή με το άλλο φύλο δεν μπορούμε να τους λάβουμε υπ όψην.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:13, 15-11-07:

Ως γνωστόν στους οίκους ανοχής μια ιερόδουλη συνουσιάζεται με 30-40 άνδρες την ημέρα.
Α, είναι και γνωστό;
Πόση ώρα κάνει ένας άντρας ρε παιδιά να ολοκληρώσει σε οίκο ανοχής; Δηλαδή η όλη διαδικασία κρατάει λιγότερο από 20 λεπτά; Τόσο "φτιαγμένοι" είναι πριν μπουν στο πορνείο ή τους φτιάχνει το πανβρώμικο κρεβάτι που σιχαίνεσαι να ακουμήσεις και η ιδέα ότι γ@μ@νε μια κακόμοιρη κοπέλα που από τη φτώχια κάτι οτιδήποτε;

Για 40 άντρες τη μέρα που λες, αν δουλεύει 8ωρο (πόσο παραπάνω να αντέξει Χριστέ μου; ) μιλάμε ότι πάει με 5 άντρες κάθε ώρα. Έλεος

Είμαι οφφ το ξέρω αλλά απορώ πώς σας κάνει κούκου ρε γμτ υπό αυτές τις συνθήκες

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:18, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Α, είναι και γνωστό;

Για 40 άντρες τη μέρα που λες, αν δουλεύει 8ωρο (πόσο παραπάνω να αντέξει Χριστέ μου; ) μιλάμε ότι πάει με 5 άντρες κάθε ώρα. Έλεος

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:19, 15-11-07:

Εστω. Αντιστοιχούν δηλαδή 1-1,5 ιερόδουλη για κάθε 100 άνδρες ,συμφωνούμε? Ως γνωστόν στους οίκους ανοχής μια ιερόδουλη συνουσιάζεται με 30-40 άνδρες την ημέρα και ένα call-girl με 5-10. Αυτοί είναι οι αριθμοί για να είναι οικονομικά βιώσιμες αλλιώς θα είχαν τεθεί εκτός υπηρεσίας ,θα είχαν πάει σε άλλες χώρες κλπ. Κάνε κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς λοιπόν.
Ξεχνάς οτι όσοι πηγαίνουν σε ιερόδουλες, συνήθως δεν το κάνουν μια φορά, το έχουν συνήθειο.
Επίσης, απο που προκύπτει το στατιστικό των 50,000 ιερόδουλων στην Ελλάδα; Πηγή;

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Ναι, όμως, παραμένει μη φυσιολογικό. Το ότι παρατηρείται στη φύση δεν αναιρει τίποτα από αυτά που είπα.
Πως δεν τα αναιρεί; Είπες οτι δεν είναι φυσιολογική επειδή δεν παρατηρείται στη φύση!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:37, 15-11-07:

Γιατί να το κάνουν? Αφου κι αυτές για τους ίδιους λόγους δεσμεύονται. Επειδή σου λεν ότι σε αγαπούν? Η την ασφάλεια που τους παρέχεις αγαπούν ή δεν τους κάθετε κάποιος καλύτερος.
Αν ολοι δεσμευονται ΜΟΝΟ για αυτους τους 2 λογους, τοτε θα ειχαμε 9 στα 10 (να μην πω 10 στα 10) διαζυγια. Δε διαφωνω οτι ισχυει αρκετα αυτο που λες, αλλά εχει διαφορα το να λεμε κατι απολυτα, για εμφαση, και το να το λεμε και να το εννοουμε.

36 χρόνια άντρας όσους γνώρισα έτσι σκέπτονται.
Δεν ειναι επιχειρημα αυτο.

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Α, είναι και γνωστό;
Πόση ώρα κάνει ένας άντρας ρε παιδιά να ολοκληρώσει σε οίκο ανοχής; Δηλαδή η όλη διαδικασία κρατάει λιγότερο από 20 λεπτά; Τόσο "φτιαγμένοι" είναι πριν μπουν στο πορνείο ή τους φτιάχνει το πανβρώμικο κρεβάτι που σιχαίνεσαι να ακουμήσεις και η ιδέα ότι γ@μ@νε μια κακόμοιρη κοπέλα που από τη φτώχια κάτι οτιδήποτε;
. Ειναι ειδικα εκπαιδευμενες λυσσαρες, με λοβοτομη, και υπερτροφια του εγκεφαλικου κεντρου της λιμπιντο, και ξεπετανε τον καθε πελατη σε 12 λεπτα. Μετα βεβαια δεν καθαριζονται, ουτε εχουν χρονο να πανε τουαλετα γιατι αμεσως μπαινει ο επομενος, αλλιως δε θα βγουν 40 και θα βουλιαξει η επιχειρηση.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:48, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ειναι ειδικα εκπαιδευμενες λυσσαρες, με λοβοτομη, και υπερτροφια του εγκεφαλικου κεντρου της λιμπιντο, και ξεπετανε τον καθε πελατη σε 12 λεπτα. Μετα βεβαια δεν καθαριζονται, ουτε εχουν χρονο να πανε τουαλετα γιατι αμεσως μπαινει ο επομενος, αλλιως δε θα βγουν 40 και θα βουλιαξει η επιχειρηση.

εγραψες!

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 10:38, 16-11-07:

Ξεχνάς οτι όσοι πηγαίνουν σε ιερόδουλες, συνήθως δεν το κάνουν μια φορά, το έχουν συνήθειο.
Επίσης, απο που προκύπτει το στατιστικό των 50,000 ιερόδουλων στην Ελλάδα; Πηγή;

Πως δεν τα αναιρεί; Είπες οτι δεν είναι φυσιολογική επειδή δεν παρατηρείται στη φύση!
Mίλησα για 30-40.000. Ας δούμε την πορεία :

1996 http://www.hri.org/E/1996/96-10-22.d...ce/greece4.htm

2002 http://www.dream.net.gr/modules.php?...rticle&sid=677

2002 http://www.ert.gr/afieromata/women/interview.asp

ακόμη http://www.okde.org/provi/pvihos.htm

και σύγχρονα στοιχεία http://syriza-vyrona.pblogs.gr/tags/porneia-gr.html

17.000 μόνον "αντικείμενα" σωματεμπορίου. Δεν υπολογίζονται νόμιμες ,εποχικές με την βούληση τους ,εγχειρισμένες κλπ κλπ. Καλώς ορίσατε στην πραγματικότητα.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 10:41, 16-11-07:

Αν ολοι δεσμευονται ΜΟΝΟ για αυτους τους 2 λογους, τοτε θα ειχαμε 9 στα 10 (να μην πω 10 στα 10) διαζυγια. Δε διαφωνω οτι ισχυει αρκετα αυτο που λες, αλλά εχει διαφορα το να λεμε κατι απολυτα, για εμφαση, και το να το λεμε και να το εννοουμε.

Δεν ειναι επιχειρημα αυτο.

. Ειναι ειδικα εκπαιδευμενες λυσσαρες, με λοβοτομη, και υπερτροφια του εγκεφαλικου κεντρου της λιμπιντο, και ξεπετανε τον καθε πελατη σε 12 λεπτα. Μετα βεβαια δεν καθαριζονται, ουτε εχουν χρονο να πανε τουαλετα γιατι αμεσως μπαινει ο επομενος, αλλιως δε θα βγουν 40 και θα βουλιαξει η επιχειρηση.
Γιατί δεν πας μια βόλτα από τους οίκους ανοχής στο Μεταξουργείο και την Φυλής να δεις τι συμβαίνει? Σε ικανοποιεί να συμβαίνουν κάποια πράγματα δίπλα σου και να κοιτάς αλλού?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:52, 16-11-07:

να βάλουμε ένα ανώνυμο πολλ για το ποσοι άντρες στεκίτες έχουν επισκεφτεί οίκο ανοχής??

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:06, 16-11-07:

Mίλησα για 30-40.000. Ας δούμε την πορεία :

1996 http://www.hri.org/E/1996/96-10-22.d...ce/greece4.htm

2002 http://www.dream.net.gr/modules.php?...rticle&sid=677

2002 http://www.ert.gr/afieromata/women/interview.asp

ακόμη http://www.okde.org/provi/pvihos.htm

και σύγχρονα στοιχεία http://syriza-vyrona.pblogs.gr/tags/porneia-gr.html

17.000 μόνον "αντικείμενα" σωματεμπορίου. Δεν υπολογίζονται νόμιμες ,εποχικές με την βούληση τους ,εγχειρισμένες κλπ κλπ. Καλώς ορίσατε στην πραγματικότητα.
Μάλλον εσύ πρέπει να βρεθείς στην πραγματικότητα.
Με την εμφάνιση της εξαναγκαστικής πορνείας σε υπολογίσιμη κλίμακα και αποδοτική μορφή, η πελατεία γνώρισε μια θεαματική αύξηση από κάθε πλευρά. Την επταετία 1990-1997 αυξήθηκε από 540 χιλιάδες σε 1 εκατ. 300 χιλιάδες, δηλαδή αυξήθηκε περίπου 2,5 φορές (βλ. Διάγραμμα 3). Λαβαίνοντας υπόψη ότι την περίοδο αυτή ο συνολικός σεξουαλικά ενεργός πληθυσμός των ανδρών στην Ελλάδα ήταν περίπου 3,5 εκατ. η αναλογία πληθυσμού πελατείας και ανδρικού πληθυσμού δημιουργεί συνθήκες ουσιαστικής αλλοίωσης των σχέσεων των φύλων (σε βάρος της γυναίκας) και του ευρύτερου πολιτισμού της καθημερινότητας στην Ελλάδα.
Το 2002 εκτιμάται ότι η πορνική πελατεία στην Ελλάδα έφτασε το 1 εκατ. 120 χιλιάδες, σημειώνοντας μια μείωση περί το 9% σε σχέση με το 2000.
http://www.stop-trafficking.org/statistika/index.htm

Απλά μαθηματικά: 1,120,000/3,500,000 = 32%.
Πολύ μακριά απο το σχεδόν 100% που υποστηρίζεις, don't you think?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:13, 16-11-07:

Γιατί δεν πας μια βόλτα από τους οίκους ανοχής στο Μεταξουργείο και την Φυλής να δεις τι συμβαίνει? Σε ικανοποιεί να συμβαίνουν κάποια πράγματα δίπλα σου και να κοιτάς αλλού?
Για πες εσυ που τα επισκεπτεσαι συχνα τοτε, γιατι εγω οντως δεν συχναζω. Βλεπεις εσυ δλδ μια πορνη να κανει αδιακοπα 12 λεπτα τον πελατη ; Και που θες να καταληξεις δλδ ;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:21, 16-11-07:

Για τους οίκους ανοχής, παρακαλώ συνεχίστε την κουβέντα εδώ.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 16:00, 16-11-07:

Μάλλον εσύ πρέπει να βρεθείς στην πραγματικότητα.

http://www.stop-trafficking.org/statistika/index.htm

Απλά μαθηματικά: 1,120,000/3,500,000 = 32%.
Πολύ μακριά απο το σχεδόν 100% που υποστηρίζεις, don't you think?
Μίλησα για πλειοψηφία και χρησιμοποίησα την πορνεία ως ένδειξη. Δηλαδή εσένα δεν σε πειράζει όταν κάποιος πάει με την γειτόνισσα αλλά μόνο με πόρνη. Anyway ,σου έβαλα και στοιχεία του 2007 που μιλούν για 1.700.000 άνδρες (ξέρεις όταν μιλώ για την πραγματικότητα ,μιλώ για το 2007).
Μια και μιλας για απλά μαθηματικά λοιπόν έχουμε 1.700.000/3.500.000= 49% και επίσης 1.700.000/1.120.000 =52% αύξηση σε μια πενταετία ή αλλιώς πάνω από 10% ανα έτος.

Ε τώρα εάν αυτά τα δεδομένα δεν σου λένε τίποτε ,οκ...πάσο

Για πες εσυ που τα επισκεπτεσαι συχνα τοτε, γιατι εγω οντως δεν συχναζω. Βλεπεις εσυ δλδ μια πορνη να κανει αδιακοπα 12 λεπτα τον πελατη ; Και που θες να καταληξεις δλδ ;

Δεν τα επισκέπτομαι ως πελάτης,αλλά όπως χιλιάδες άνδρες ασκούμε σε παρέες το κατ εξοχήν άθλημα της μπουρδελότσαρκας. Αν επισκεφτείς με αυτόν τον τρόπο θα δεις πελάτες να περιμένουν ουρά πράγματι και να εναλλάσονται ανα δεκάλεπτο. Θέλω να καταλήξω ότι είναι αστείο να μην κατανοείται ότι από μια πόρνη εαν δεν περάσουν 30-40 πελάτες ημερισίως απλά το κατάστημα θα την αντικαταστήσει φέρνοντας μια άλλη που θα βγάζει αυτή την δουλειά. Είναι φασόν,βιομηχανία ,όσο κι αν σας φαίνεται εξωπραγματικό αλλά πέραν από ίδια διαπίστωση ο κόσμος βοά. Τηλεόραση δεν παρακολουθείτε ? Εφημερίδες δεν διαβάζετε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 16-11-07 στις 16:17. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων ποστ
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:40, 16-11-07:

Δεν τα επισκέπτομαι ως πελάτης,αλλά όπως χιλιάδες άνδρες ασκούμε σε παρέες το κατ εξοχήν άθλημα της μπουρδελότσαρκας. Αν επισκεφτείς με αυτόν τον τρόπο θα δεις πελάτες να περιμένουν ουρά πράγματι και να εναλλάσονται ανα δεκάλεπτο. Θέλω να καταλήξω ότι είναι αστείο να μην κατανοείται ότι από μια πόρνη εαν δεν περάσουν 30-40 πελάτες ημερισίως απλά το κατάστημα θα την αντικαταστήσει φέρνοντας μια άλλη που θα βγάζει αυτή την δουλειά. Είναι φασόν,βιομηχανία ,όσο κι αν σας φαίνεται εξωπραγματικό αλλά πέραν από ίδια διαπίστωση ο κόσμος βοά. Τηλεόραση δεν παρακολουθείτε ? Εφημερίδες δεν διαβάζετε?
Να στο πω αλλιως : για να με πεισεις οτι σε 8 ωρες πχ, μια πορνη παει με 40 αντρες, πρεπει να κατσεις ολη αυτη την ωρα και να μετρας. Και μαλιστα να το κανεις οχι μια μερα, αλλα τουλαχιστον 1-2 εβδομαδες και να δω μεσο ορο. Γιατι οταν δε διαφωνουμε στη βαση, αλλα μιλαμε για υπερβολη και νουμερα, τοτε κατι τετοιο χρειαζεται. Τηλεοραση δε βλεπω παντως. Χιλιες φορες μπουρδελοτσαρκα

Παράθεση

aktida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aktida
H aktida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 65 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H aktida έγραψε στις 21:45, 16-11-07:

Παιδιά μου με κάνετε και στεναχωριέμαι. Γιατί χάσατε την αισιοδοξία και τον ρομαντισμό από τις ψυχές σας τόσο νωρίς; Γιατί οι λόγοι να είναι πάντα υστερόβουλοι, χωρίς όνειρα και ψυχή; Ονειρευτείτε , δείτε το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο , ακόμα κι αν πικραθείτε είναι καλύτερο από το να μή τολμάτε να ζείτε κατι επειδή ίσως αργότερα θα σας απογοητεύσει. Ενας άνδρας μπορεί να θέλει να δεσμευτεί και γιά όσους λόγους αναφέρατε μα ..μπορεί να θέλουν να το κάνουν γιά την πιο απλή αιτία... έρωτας ή επειδή βρήκαν αυτό που ονειρεύτηκαν . Μην αφήνετε τα καλύτερα σας χρόνια να περνούν χωρίς ελπίδα και όνειρα και το κυριότερο μην αφήνετε τον πεσσιμισμο της τόσο στεγνής εποχής μας να σας παγώσει την ανάγκη της ψυχής σας γιά ζωή.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 21:48, 16-11-07:

aktida μην στεναχωριεσαι, μερικοι απλα δεν εχουν αντιληψη στο τι σημαινει δεσμευση

και για να μην παρεξηγηθω και πεσετε να με φατε, δεν δειχνω κανεναν ιδιαιτερα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:56, 17-11-07:

Μίλησα για πλειοψηφία και χρησιμοποίησα την πορνεία ως ένδειξη. Δηλαδή εσένα δεν σε πειράζει όταν κάποιος πάει με την γειτόνισσα αλλά μόνο με πόρνη. Anyway ,σου έβαλα και στοιχεία του 2007 που μιλούν για 1.700.000 άνδρες (ξέρεις όταν μιλώ για την πραγματικότητα ,μιλώ για το 2007).
Μια και μιλας για απλά μαθηματικά λοιπόν έχουμε 1.700.000/3.500.000= 49% και επίσης 1.700.000/1.120.000 =52% αύξηση σε μια πενταετία ή αλλιώς πάνω από 10% ανα έτος.

Ε τώρα εάν αυτά τα δεδομένα δεν σου λένε τίποτε ,οκ...πάσο
Ακόμα και το 49% είναι πολύυυ μακριά απο το ~100% που υποστήριζες
Για το αν και πόσοι πηγαίνουν με τη γειτόνισσα δεν υπάρχουν στοιχεία, οπότε ο καθένας μπορεί να λέει ο,τι θέλει.
52% αύξηση σε μια πενταετία δεν σημαίνει πάνω απο 10% ανα έτος. Δεν πάει διαιρώντας Γύρω στο 8-9% ανα έτος είναι.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:59, 19-11-07:

Ακόμα και το 49% είναι πολύυυ μακριά απο το ~100% που υποστήριζες
Για το αν και πόσοι πηγαίνουν με τη γειτόνισσα δεν υπάρχουν στοιχεία, οπότε ο καθένας μπορεί να λέει ο,τι θέλει.
52% αύξηση σε μια πενταετία δεν σημαίνει πάνω απο 10% ανα έτος. Δεν πάει διαιρώντας Γύρω στο 8-9% ανα έτος είναι.
Oκ , αφού σου φαίνεται αγγελικά πλασμένη η υπέροχη κοινωνία μας στην οποία ο 1 στους 2 συνουσιάζεται επι πληρωμή κι αυτό με αυξανόμενο ρυθμό έστω 8% ανά έτος εγώ δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε περισσότερο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:07, 19-11-07:

Πότε είπα οτι μου φαίνεται αγγελικά πλασμενη άνθρωπε μου?? Οράματα έχεις;

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:13, 19-11-07:

Εντάξει, δε θα υπάρχει μια πόρνη σε κάθε "κατάστημα" για να τους ξεπετάξει όλους σε μία μέρα.

Πάντως θα ντρεπόμουν πολύ αν πήγαινα και περίμενα και σε ουρά για κάτι τέτοιο, θα αισθανόμουν πολύ καμένος

Ευτυχώς δε θα πάω ποτέ

-petros

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:14, 19-11-07:

Πότε είπα οτι μου φαίνεται αγγελικά πλασμενη άνθρωπε μου?? Οράματα έχεις;
Θα ήταν ενδιαφέρον εν πάσει περιπτώση να γράφονται απόψεις όχι αντίδραση για την αντίδραση.Το θέμα είναι για τους λόγους που δεσμεύονται οι άνδρες? Είναι μια γεγνική ερώτηση ,αφορά πληθυσμό. Δεν ήταν εξατομικευμένη ερώτηση του τύπου "εσείς γιατί θα θέλατε να δεσμευθείτε?". Πήρα μια θέση συνεπικουρούμενος από τα δεδομένα που ισχύουν σήμερα. Οι άνδρες κατα πλειοψηφία δεσμεύονται για ίδιον όφελος . Τα δεδομένα το αποδεικνύουν (πάλι για την πλειοψηφία).

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:20, 19-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Εντάξει, δε θα υπάρχει μια πόρνη σε κάθε "κατάστημα" για να τους ξεπετάξει όλους σε μία μέρα.

Πάντως θα ντρεπόμουν πολύ αν πήγαινα και περίμενα και σε ουρά για κάτι τέτοιο, θα αισθανόμουν πολύ καμένος

Ευτυχώς δε θα πάω ποτέ

-petros
Πέτρο μου και στην ουρά του ΟΑΕΔ να περιμένει κάποιος για το επίδομα ανεργίας το ίδιο αισθάνεται.
Μην κρίνεις.
Κι εμένα δεν έτυχε (ευτυχώς) να αναγκαστώ να στηθώ ποτέ σε καμμιά από τις δυο ουρές.
Υπάρχουν όμως χίλιοι δυο λόγοι που οδηγούν τους ανθρώπους σε αυτή την λύση. Από φιληδονία και ανωμαλία μέχρι ανάγκη.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 12:23, 19-11-07:

Πέτρο μου και στην ουρά του ΟΑΕΔ να περιμένει κάποιος για το επίδομα ανεργίας το ίδιο αισθάνεται.
Μην κρίνεις.
Κι εμένα δεν έτυχε (ευτυχώς) να αναγκαστώ να στηθώ ποτέ σε καμμιά από τις δυο ουρές.
Υπάρχουν όμως χίλιοι δυο λόγοι που οδηγούν τους ανθρώπους σε αυτή την λύση. Από φιληδονία και ανωμαλία μέχρι ανάγκη.
Δε διαφωνώ
Άλλωστε όταν το έγραψα αυτό δεν είχα υπόψη μου αυτούς που το έχουν πραγματικά ανάγκη (ανέκαθεν δεν θα κατέκρινα ποτέ κάτι τέτοιο, μια ανάγκη είναι άλλωστε που ικανοποιείται πολύ σπάνια) αλλά κάτι άλλους αχόρταγους.

Ο καθένας θα την είχε αυτή την αίσθηση -ίσως- εκτός από αυτούς που ανέφερα.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 19-11-07 στις 12:37.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:14, 19-11-07:

Ο παλιός καλός Κυνικός Μάνατζερ με τη γνωστή του εμμονή στους οίκους ανοχής και πάλι κοντά μας. Είναι κι αυτή μια άποψη, όπως και να το κάνουμε.

Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω, παρά την υπερβολή που διακατέχει τις διατυπώσεις του. Ο γάμος είναι μια σύμβαση, μάλιστα η δυσκολότερη των συμβάσεων. Οι λόγοι που αναφέρει είναι συνεπώς εντός της πραγματικότητας. Οικονομική ασφάλεια και τεκνοποίηση. Θα προσθέσω επίσης την συναισθηματική ασφάλεια, το να έχεις δηλαδή έναν "δικό σου" άνθρωπο να λες μια κουβέντα όταν γυρνάς απ' τη δουλειά, ή να πας μια εκδρομή ή να βγεις σ' ένα μαγαζί. Θα προσθέσω και τη συνήθεια, που ως γνωστόν είναι η δεύτερη φύση του ανθρώπου. Μαζί με αυτήν πηγαίνει και το κάθε είδους βόλεμα. Υπάρχει και η λεγόμενη "οικογενειακή θαλπωρή" που πιθανώς πολλούς τους ξενερώνει σαν έννοια, για άλλους όμως είναι σημαντική. Επίσης η κοινωνική καταξίωση που προσφέρει το να είναι κανείς οικογενειάρχης κλπ. Πράγματι, σε μακροχρόνια δέσμευση, τα όσα αναφέρει ο Μάνατζερ, ισχύουν σε πάρα μα πάρα πολλές περιπτώσεις.

Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι, όπως λένε οι υπόλοιποι, αυτές οι περιπτώσεις δεν αποτελούν το σύνολο, είναι αρκετά πλειοψηφικές για να βγάλουν κυβέρνηση (η οποία εκλέγεται με 42-43%) . Ο γάμος είναι ένας παρωχημένος και αποτυχημένος θεσμός που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επαναπροσδιορισμό στην εποχή μας. Πνίγεται τόσο έντονα στη συμβατικότητα, που με μαθηματική ακρίβεια οδηγεί τους ανθρώπους στους οίκους ανοχής. Ας μην ξεχνάμε ότι πλέον άρχισαν να λειτουργούν οίκοι ανοχής και για τις γυναίκες. Όσο κι αν δεν μας αρέσει η κυνική και υλιστική εποχή στην οποία ζούμε, από την άλλη δεν κάνουμε και τίποτε για να την αλλάξουμε ή έστω να την αμφισβητήσουμε, στην πράξη όχι στα λόγια.

Υποτίθεται πάντως, ότι ένας άντρας δεσμεύεται από έρωτα, αγάπη, συντροφικότητα κι επικοινωνία. Έχω γνωρίσει αρκετούς που το έκαναν γι' αυτό, που δεν έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις (τουλάχιστον όχι συστηματικά, αν κάτι κάτσει μια φορά στα τόσα χρόνια, μάλλον θεωρείται φυσιολογικό και αναμενόμενο) και δεν επισκέπτονται τους οίκους ανοχής. Είναι μάλιστα αρκετοί, ώστε να μην μπορώ να θεωρήσω ότι γνώρισα κατά σατανική τύχη μόνο την ασήμαντη μειοψηφία, κατά τον Μάνατζερ. Άνθρωποι που η αγάπη, πέρα από τη συμβατικότητα και τη συνήθεια, τους κρατά ακόμη δεσμευμένους. Ακόμη και αυτούς ωστόσο, τους έχω δει να πνίγονται μέσα στην καθημερινότητα και τη ρουτίνα ενός γάμου, με τον έρωτα ν' αποτελεί απλά μια νοσταλγική, όμορφη ανάμνηση.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει από την παραπάνω συζήτηση, είναι το εξής: Γιατί οι εξωσυζυγικές σχέσεις (επί πληρωμή ή όχι) αποτελούν απόδειξη ότι ο άντρας δεν αγαπάει τη γυναίκα του; Πολλοί έχουν πει μέσα στο φόρουμ και μάλιστα οι πλέον πολιτικώς ορθοί, πως η αγάπη δεν έγκειται στο σεξ. Γιατί λοιπόν το σεξ με μια άλλη γυναίκα ακυρώνει την αγάπη για τη γυναίκα σου; Άλλωστε είναι γνωστό ότι η απόλυτη μονογαμία είναι, όχι μόνον ενάντια στην ανθρώπινη φύση, αλλά ενάντια στη φύση γενικότερα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:41, 19-11-07:

Θα ήταν ενδιαφέρον εν πάσει περιπτώση να γράφονται απόψεις όχι αντίδραση για την αντίδραση.Το θέμα είναι για τους λόγους που δεσμεύονται οι άνδρες? Είναι μια γεγνική ερώτηση ,αφορά πληθυσμό. Δεν ήταν εξατομικευμένη ερώτηση του τύπου "εσείς γιατί θα θέλατε να δεσμευθείτε?". Πήρα μια θέση συνεπικουρούμενος από τα δεδομένα που ισχύουν σήμερα. Οι άνδρες κατα πλειοψηφία δεσμεύονται για ίδιον όφελος . Τα δεδομένα το αποδεικνύουν (πάλι για την πλειοψηφία).
Η ένσταση μου βρίσκεται στην ισοπέδωση σου. "Έτσι είναι, και είναι για όλους". Αυτό που ήθελα να πω, και απ'οτι βλέπω τα δεδομένα δεν με διαψεύδουν, είναι οτι δεν είναι έτσι για όλους, ακόμα κι αν ισχύει για ένα μεγάλο ποσοστό. Οτι υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις. Έγινα αρκετά κατανοητή τώρα ή να βάλω και υπότιτλους;

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πολλοί έχουν πει μέσα στο φόρουμ και μάλιστα οι πλέον πολιτικώς ορθοί, πως η αγάπη δεν έγκειται στο σεξ. Γιατί λοιπόν το σεξ με μια άλλη γυναίκα ακυρώνει την αγάπη για τη γυναίκα σου;
Δεν ακυρώνει την αγάπη για τον/την σύντροφο η εξωσυζυγική σχέση/σεξ. Το ψέμα την ακυρώνει και η κοροιδία που συνήθως συνεπάγονται αυτά. Κατ'εμε τουλάχιστον.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:43, 19-11-07:

Γιατί λοιπόν το σεξ με μια άλλη γυναίκα ακυρώνει την αγάπη για τη γυναίκα σου;
Ίσως να μην την ακυρώνει αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι που δείχνει το πόσο πολύ την αγαπάς... κι αυτό γιατί είναι δεδομένο ότι οι γυναίκες στην πλειοψηφία τους θα πληγωθούν αν ο σύντροφος τους πάει με μια άλλη γυναίκα κι ας είναι μόνο για ξερό στεγνό σεξ.
Οταν αγαπάς κάποιον, το τελευταίο που θες είναι να γίνεις η αιτία για να πονέσει αυτός που αγαπάς

Ακόμα κι αν είναι εγωιστικό από μεριάς του ενός συντρόφου το να πληγωθεί γιατί το άλλο του μισό έκανε σεξ με κάποιο τρίτο άτομο, ο σύντροφος θα πρέπει να σεβαστεί τον σύντροφο του και να μην θέλει να τον πληγώσει...

Αν πάλι το να πάει κάποιος με μια άλλη γυναίκα πλην της γυναίκας του, είναι τόσο σημαντικό για αυτόν ώστε να σκεφτεί ότι "οι εγωισμοί της γυναίκας μου πληγώνουν τελικά τα δικά μου θέλω και τα δικά μου αισθήματα", τότε κατ εμέ, αυτοί οι άνθρωποι δεν θα πρέπει να είναι μαζί

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 15:12, 19-11-07:

Η ένσταση μου βρίσκεται στην ισοπέδωση σου. "Έτσι είναι, και είναι για όλους". Αυτό που ήθελα να πω, και απ'οτι βλέπω τα δεδομένα δεν με διαψεύδουν, είναι οτι δεν είναι έτσι για όλους, ακόμα κι αν ισχύει για ένα μεγάλο ποσοστό. Οτι υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις. Έγινα αρκετά κατανοητή τώρα ή να βάλω και υπότιτλους;

Δεν ακυρώνει την αγάπη για τον/την σύντροφο η εξωσυζυγική σχέση/σεξ. Το ψέμα την ακυρώνει και η κοροιδία που συνήθως συνεπάγονται αυτά. Κατ'εμε τουλάχιστον.
Eρμηνεύεις λάθος. Η θέση μου είναι ότι έτσι ισχύει κατά κανόνα. Είπαμε γενικό πληθυσμό εξετάζουμε όχι την σχέση του τάδε με την δείνα.
Για το τελευταίο πάλι που λες έχω σοβαρή ένσταση ως οξύμωρο. Δεν ακυρώνει την αγάπη η εξωσυζυγική σχέση/σεξ αλλά το ψέμα. Μα είναι αλληλένδετα. Πώς μπορεί να προκύψει εξωσυζυγική σχέση άνευ ψέματος?

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 15:14, 19-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Ίσως να μην την ακυρώνει αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι που δείχνει το πόσο πολύ την αγαπάς... κι αυτό γιατί είναι δεδομένο ότι οι γυναίκες στην πλειοψηφία τους θα πληγωθούν αν ο σύντροφος τους πάει με μια άλλη γυναίκα κι ας είναι μόνο για ξερό στεγνό σεξ.
Οταν αγαπάς κάποιον, το τελευταίο που θες είναι να γίνεις η αιτία για να πονέσει αυτός που αγαπάς

Ακόμα κι αν είναι εγωιστικό από μεριάς του ενός συντρόφου το να πληγωθεί γιατί το άλλο του μισό έκανε σεξ με κάποιο τρίτο άτομο, ο σύντροφος θα πρέπει να σεβαστεί τον σύντροφο του και να μην θέλει να τον πληγώσει...

Αν πάλι το να πάει κάποιος με μια άλλη γυναίκα πλην της γυναίκας του, είναι τόσο σημαντικό για αυτόν ώστε να σκεφτεί ότι "οι εγωισμοί της γυναίκας μου πληγώνουν τελικά τα δικά μου θέλω και τα δικά μου αισθήματα", τότε κατ εμέ, αυτοί οι άνθρωποι δεν θα πρέπει να είναι μαζί
Μα βρε παιδιά για δέσμευση μιλάμε. Τι είναι δέσμευση τότε? Εαν υπάρχει εξωσυζυγική σχέση τότε η έννοια δέσμευση καταντά κενό γράμμα.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:53, 19-11-07:

τίποτα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:30, 19-11-07:

Οι άνδρες κατα πλειοψηφία δεσμεύονται για ίδιον όφελος . Τα δεδομένα το αποδεικνύουν (πάλι για την πλειοψηφία).
Kαι αυτο ισχυει και για τις γυναικες, ετσι δεν ειχες πει πιο πριν ; Αρα για την πλειοψηφια, ασχετως φυλλου, σωστα ;

Τι σημαινει : η αγαπη δεν "εγκειται" στο σεξ ; Δεν ξερω τι εχουν πει οι αλλοι, παντως η γνωμη μου ειναι οτι αγαπη και σεξ δεν ταυτιζονται, ειναι διακριτά μεταξύ τους, αλλά σχετιζονται αμεσα. Καποιοι αντιμετωπιζουν το σεξ σαν αποτελεσμα, σαν εκφραση, ενω για αλλους ειναι ασχετο απο την αγαπη. Υπαρχουν και αλλοι που απλά ακολουθουν καποια "πολιτκως ορθη" νοοτροπια χωρις να εχουν ψαξει αν οντως συμφωνουν με αυτην, ή αν την θελουν. (πχ οχι σεξ πριν το γαμο, κλπ). Αλλα ας τους αφησουμε στην ακρη αυτους, δε νομιζω να χουμε τετοια ατομα εδω μεσα.

Αν λοιπον καποιος ανιμετωπιζει το σεξ με τον 1ο τροπο που ανεφερα, τοτε ειναι επόμενον να υπαρχει αντιφαση με το "αγαπω" (ερωτικα), και να ισχυουν αυτα που σωστα αναφερει η ΚΕ απο πανω.

Αν το αντιμετωπιζει τελειως ξεχωρα από τα υπολοιπα, τοτε δεν υπαρχει αντιφαση και μπορει να κανει σεξ με αλλες γυναικες και να αγαπαει τη γυναικα του χωρις να τον ενοχλει, χωρις τυψεις, κλπ. Βεβαια, αντε να το εξηγησεις και να το δεχτει η γυναικα σου ! Αναρωτιομαστε γιατι ομως δε το δεχεται σχεδον κανεις αυτο ; Γιατι σχεδον κανείς δε αντιμετωπιζει το σεξ-ερωτικα/αγαπη/συντροφο, ετσι ; Ειναι επειδη οοοολοι ειναι πολιτικα ορθοι και εχουν μαθει ετσι ; Ειναι τοσο απλη και τοσο βολικη η εξηγηση ; Αποκλειεται να ισχυει κατι αλλο ;

Το οτι αγαπη και σεξ δε ταυτιζονται, δε σημαινει οτι δεν σχετιζονται.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:36, 19-11-07:

/me υποκλίνεται

Το οτι αγαπη και σεξ δε ταυτιζονται, δε σημαινει οτι δεν σχετιζονται.
Δεν θα 'λεγα ότι η αγάπη και το σεξ σχετίζονται.

Η αγάπη και ο έρωτας όμως... φυσικά και ναι. Γιατί ο έρωτας είναι η κορύφωση της επικοινωνίας ενός ζευγαριού.

Το σεξ πάλι... η ικανοποίηση μιας ανάγκης. Εκεί είσαι εκεί για σένα, ενώ στον έρωτα είσαι εκεί για τον άλλον κι ο άλλος για σένα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:28, 19-11-07:

Eρμηνεύεις λάθος. Η θέση μου είναι ότι έτσι ισχύει κατά κανόνα. Είπαμε γενικό πληθυσμό εξετάζουμε όχι την σχέση του τάδε με την δείνα.
Για το τελευταίο πάλι που λες έχω σοβαρή ένσταση ως οξύμωρο. Δεν ακυρώνει την αγάπη η εξωσυζυγική σχέση/σεξ αλλά το ψέμα. Μα είναι αλληλένδετα. Πώς μπορεί να προκύψει εξωσυζυγική σχέση άνευ ψέματος?
To <50% δεν θα το λεγα "κατά κανόνα", θα το έλεγα "συχνό".

Όσο για το τελευταίο, φυσικά και μπορεί να προκύψει. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό έτσι πρόχειρα:
Κάποιος (γυναίκα ή άνδρας, δεν θεωρώ οτι έχει διαφορά) βγαίνει με τους φίλους του. Τυχαίνει εκεί να γνωρίσει ένα άτομο του φύλου που τον/την έλκει και καταλήγουν να κάνουν σεξ. Γυρίζοντας σπίτι, ομολογεί τα πάντα στο σύντροφο του. Που είναι το ψέμα;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:44, 19-11-07:

Γιατί οι εξωσυζυγικές σχέσεις (επί πληρωμή ή όχι) αποτελούν απόδειξη ότι ο άντρας δεν αγαπάει τη γυναίκα του; Πολλοί έχουν πει μέσα στο φόρουμ και μάλιστα οι πλέον πολιτικώς ορθοί, πως η αγάπη δεν έγκειται στο σεξ. Γιατί λοιπόν το σεξ με μια άλλη γυναίκα ακυρώνει την αγάπη για τη γυναίκα σου;

Για τι ειδους αγαπη μιλαμε?
Δεν μπορουμε να μιλαμε για ερωτικη αγαπη. Δεχομαι ομως να μιλησω για αγαπη την οποια νοιωθουμε για εναν ανθρωπο που νοιαζομαστε και ποναμε, οπως εναν πολυ καλο μας φιλο. Τοτε μονο το σεξ με ενα αλλο ατομο δεν ακυρωνει την αγαπη που εχεις για τον δικο σου ανθρωπο.
Το οτι βεβαια μπορει να καταλαβαινω αυτη την κατασταση δε σημαινει οτι δικαιολογω, εστω και ετσι, το "κερατο".

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:48, 19-11-07:

Να ρωτησω κατι η ξανθια?
Ολα τα στοιχεια και τους αριθμους, που ανεφερε ο Δημητρης αφορουν σε ερευνα, που εγινε με δειγματα απο ολη την Ελλαδα? Απο μεγαλα αστικα κεντρα? Ή μονο απο την Αττικη?

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:06, 19-11-07:

Όσο για το τελευταίο, φυσικά και μπορεί να προκύψει. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό έτσι πρόχειρα:
Κάποιος (γυναίκα ή άνδρας, δεν θεωρώ οτι έχει διαφορά) βγαίνει με τους φίλους του. Τυχαίνει εκεί να γνωρίσει ένα άτομο του φύλου που τον/την έλκει και καταλήγουν να κάνουν σεξ. Γυρίζοντας σπίτι, ομολογεί τα πάντα στο σύντροφο του. Που είναι το ψέμα;
Το ψέμα έγκειται στο ότι αν κάνεις το λάθος να ομολογήσεις κάτι τέτοιο, θα βρεις τέτοιο διαολεμένο μπελά, που θα εύχεσαι όλη σου τη ζωή να είχες καταπιεί τη γλώσσα σου. Η επίκληση του ότι μας πειράζει το ψέμα και όχι η εξωσυζυγική πράξη καθ' αυτή, είναι συνήθως υπεκφυγή και παγίδα. Πολλές έχω ακούσει να το λεν, σχεδόν καμμία δεν έχω δει να το πιστεύει. Εύχομαι εσύ να είσαι η εξαίρεση.

Εάν η σχέση έχει φτάσει στο σημείο που ανέφερα στο ποστ μου, πίστεψέ με ότι ο σύντροφός σου θα πληγωθεί περισσότερο από να τον χωρίσεις παρά από αυτό. Η έννοια του γάμου συνοδεύεται τόσο πολύ από τη συμβατικότητα, που σχεδόν δεν μπορεί κανείς να τα διαχωρίσει. Έχω προσωπική εμπειρία επ' αυτού και ξέρω καλά για ποιο πράγμα μιλώ. Έχεις κι εσύ προσωπική εμπειρία επίσης, αλλά στη δική σου περίπτωση το "κέρατο" ήταν για σένα βαρύτερο από τον χωρισμό. Σεβαστό, όμως ο χρόνος που ήσουν παντρεμένη καθώς και η ηλικία που είχες τότε σίγουρα έγερναν την πλάστιγγα προς αυτήν την πλευρά.

Δεν ξέρω τι είδους βάση για σχέση είναι αυτή που αναφέρεις εδώ. Εγώ δικαιούμαι να επιβάλλω τον εγωισμό μου στη σύντροφό μου (όχι συντρόφισσα, αυτά τα λένε οι κομμουνισταί και οι συνοδοιπόροι) αλλά αυτή πρέπει να το δεχτεί για να μη με πληγώσει; Να ένας λόγος που οι σχέσεις των ανθρώπων καταλήγουν στη συμβατικότητα...

Αυτό λέω κι εγώ. Η μακροχρόνια δέσμευση του γάμου, με τους όρους που τίθενται από την πλειοψηφία, είναι αναχρονιστικός και απάνθρωπος. Θα έπρεπε να μην είναι μαζί, όσοι φτάνουν σε αυτό το σημείο, να σκέφτονται δηλαδή ποιανού ο εγωισμός πρέπει να επικρατήσει.

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Για τι ειδους αγαπη μιλαμε?
Δεν μπορουμε να μιλαμε για ερωτικη αγαπη. Δεχομαι ομως να μιλησω για αγαπη την οποια νοιωθουμε για εναν ανθρωπο που νοιαζομαστε και ποναμε, οπως εναν πολυ καλο μας φιλο. Τοτε μονο το σεξ με ενα αλλο ατομο δεν ακυρωνει την αγαπη που εχεις για τον δικο σου ανθρωπο.
Το οτι βεβαια μπορει να καταλαβαινω αυτη την κατασταση δε σημαινει οτι δικαιολογω, εστω και ετσι, το "κερατο".
Μετά από μερικές δεκαετίες γάμου και από κάποια ηλικία και πέρα, η πλειονότητα των γάμων καταλήγουν σε "φιλικό" επίπεδο (ή όπως ειπώθηκε, είτε πιάνεις το δικό σου πόδι, είτε του άλλου είναι το ίδιο). Αφού λοιπόν δεν ακυρώνει κατά τη γνώμη σου την αγάπη, γιατί δεν δικαιολογείται η εξωσυζυγική πράξη και γιατί πρέπει να αναφέρεται ως κέρατο; Ζώα είμαστε να έχουμε κέρατα; Υποτίθεται ότι ο άνθρωπος δημιουργεί πολιτισμούς οι οποίοι εξελίσσονται. Ο θεσμός του γάμου γιατί δεν πρέπει να εξελιχθεί στον 21ο αιώνα, όταν έχει αποδείξει περίτρανα τη χρεοκοπία του;

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι ο τρόπος που βλέπουμε εμείς κατά πλειοψηφία τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικός σε άλλους λαούς, για παράδειγμα στους Άραβες, συνεπώς οφείλεται σε συγκεκριμένα πολιτιστικά πρότυπα ή όπως ειπώθηκε, επειδή μάθαμε έτσι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:37, 19-11-07:

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι ο τρόπος που βλέπουμε εμείς κατά πλειοψηφία τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικός σε άλλους λαούς, για παράδειγμα στους Άραβες, συνεπώς οφείλεται σε συγκεκριμένα πολιτιστικά πρότυπα ή όπως ειπώθηκε, επειδή μάθαμε έτσι.
Ή καλύτερα επειδή έτσι πιο εύκολα τα πράγματα στην σχέση.
Δυστυχώς τα συναισθήματα που έχουμε ο καθένας τα γνωρίζουμε μόνο εμείς και κανείς άλλος, οι άλλοι απλώς πιστεύουν σε αυτά. Όταν κάποιος πει στον/στην σύντροφο του "Έκανα σεξ με την/τον Χ", ο/η σύντροφος πως μπορεί να γνωρίζει ότι απλώς μια ερωτική έλξη και όχι τίποτα άλλο; Ακόμη και αν εμπιστεύεται 1000% τον άλλων αν αυτό γίνει περισσότερες φόρες από κάποιο χ όριο τότε μπαίνουν ερωτηματικά. Και μπορεί σε μια σχέση να χωράει κάποιος τρίτος αλλά ερωτηματικά δεν χωρούν

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:43, 19-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν θα 'λεγα ότι η αγάπη και το σεξ σχετίζονται.
Η αγάπη και ο έρωτας όμως... φυσικά και ναι. Γιατί ο έρωτας είναι η κορύφωση της επικοινωνίας ενός ζευγαριού.Το σεξ πάλι... η ικανοποίηση μιας ανάγκης. Εκεί είσαι εκεί για σένα, ενώ στον έρωτα είσαι εκεί για τον άλλον κι ο άλλος για σένα.
Γιατι ομως δεν πιστευεις οτι σχετιζονται ;
Ολα ικανοποιηση αναγκων ειναι, οχι μονο το σεξ. Στο σεξ εσυ εισαι εκει για σενα μονο ; Μα εσυ μιλας για σεξ με ατομα για τα οποια δεν αιθανεσαι τιποτα (πχ one night stands). Οταν ενα ερωτευμενο ζευγαρι κανει σεξ, ειναι εκει ο καθενας μονο για τον εαυτο του ; Δε νομιζω πως το πιστευει κανεις αυτο. Οπως ο ερωτας λες οτι ειναι μορφη επικοινωνιας 2 ατομων που αγαπιουνται, ετσι και το σεξ μπορει να ειναι μορφη επικοινωνιας και συζευξης 2 ερωτευμενων. Ειναι πως το νιωθει ο καθενας παιδια.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:46, 19-11-07:

Οταν ενα ερωτευμενο ζευγαρι κανει σεξ, ειναι εκει ο καθενας μονο για τον εαυτο του ;
Σοζ, ξέχασα να το διευκρινήσω.

Αυτό ονομάζω έρωτα.
Το σεξ... με παραπέμπει εμένα σε κάτι πιο ξερό (χωρίς να είναι) οπότε δεν το χρησιμοποιώ γι' αυτές τις περιπτώσεις (προσωπικό γούστο).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους