Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι κάνει τους άντρες να θέλουν να δεσμευτούν;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:51, 19-11-07:

Α. Οκ. Αρα με "σεξ" εσυ μιλας για ατομα που το κανουν χωρις αυναισθηματική συμμετοχη. Οκ. Τοτε συμφωνουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 05:08, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Μετά από μερικές δεκαετίες γάμου και από κάποια ηλικία και πέρα, η πλειονότητα των γάμων καταλήγουν σε "φιλικό" επίπεδο (ή όπως ειπώθηκε, είτε πιάνεις το δικό σου πόδι, είτε του άλλου είναι το ίδιο). Αφού λοιπόν δεν ακυρώνει κατά τη γνώμη σου την αγάπη, γιατί δεν δικαιολογείται η εξωσυζυγική πράξη και γιατί πρέπει να αναφέρεται ως κέρατο; Ζώα είμαστε να έχουμε κέρατα; Υποτίθεται ότι ο άνθρωπος δημιουργεί πολιτισμούς οι οποίοι εξελίσσονται. Ο θεσμός του γάμου γιατί δεν πρέπει να εξελιχθεί στον 21ο αιώνα, όταν έχει αποδείξει περίτρανα τη χρεοκοπία του;

Χμμμ....αγαπη σημαινει σεβασμος πρωτα απο ολα...και αναμεσα σε ενα ζευγαρι που υποτιθεται οτι υπαρχει αγαπη συνεπαγεται πως ο ενας σεβεται τα θελω του αλλου....
Εαν εγω π.χ το τελευταιο που θελω απο τον αντρα μου ειναι να αφησει να εισχωρησει στη ζωη μας ενα τριτο ατομο και αυτος δε δυναται να το σεβαστει, τοτε το καλυτερο που πρεπει να γινει ειναι να χωρισουμε...
Εαν θελει να με νοιαζεται σαν ενας καλος φιλος, δε χρειαζεται να τον εχω στο κρεββατι μου και να τον μοιραζομαι ταυτοχρονα...
Οταν αγαπας ερωτικα τον αλλο, εισαι κτητικος και εγωιστης. Τον θες για σενα και μονο...
Εαν ο αλλος το βλεπει διαφορετικα το ολο θεμα, ας με αγαπαει με τον τροπο του, αλλα απο μακρια...
Καταλαβαινω τον ξενερωμενο να θελει να βρει κατι αλλο, ας το κανει τουλαχιστον σωστα.

Σε ποια εξελιξη σχετικα με το γαμο αναφερεσαι?
Να γινουμε ζουγκλα? Να ενωνουμε τη ζωη μας με εναν ανθρωπο μονο για αναπαραγωγη?
Ε, τοτε δεν παω καλυτερα σε μια τραπεζα σπερματος και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο? Να εχω το παιδακι μου και καθε φορα που θα μου τελειωνει ο ερωτας γιατι θα ειμαι επιπολαιη, να ψαχνω και για τον επομενο...
Θενκς αλλα δε θα παρω....
Αυτο που χρειαζεται ειναι να ειμαστε πιο προσεχτικοι με τις επιλογες μας.
Να ξερουμε τι θελουμε και να ειμαστε ικανοι αυτο να το αναγνωρισουμε στο σωστο ανθρωπο....
Δεν ταιριαζουμε ολοι μεταξυ μας...αυτο φαινεται και απο τις τοσες διαφορετικες θεσεις που μπορει να εχουμε σε ενα θεμα...δεν ειναι κακη η πολυφωνια....
Δε θεωρω πως ειναι αναγκη ολοι ή η πλειοψηφια να συγκλινει στα ιδια θελω..

(σαν πολλα δεν εγραψα?!?!?!?!?!?πφφφ!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:53, 20-11-07:

Εγώ πάντως συμφωνώ με την Μισέλ. Το κέρατο δεν θα με πείραζε, η κοροϊδία θα με πείραζε. Και δεν εννοώ την κοροϊδία του δεν μου το λέει πως πήγε με άλλη. Μιλώ για την κοροϊδία που θα δείξει πως δεν με σέβεται πχ να το ξέρουν πέντε φίλοι μας και να λένε από πίσω μου "πω πω την καημένη, την έχει κάνει τάρανδο" κι εγώ να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου (κι ας είμαι μαθημένη σ' αυτόν, λόγω Νομικής ). Θέλεις να κάνεις κάτι με άλλη, γιατί την είδες και τρελαίνεσαι και θες μόνο σεξ μαζί της; Κάντο, αλλά α) φρόντισε να ΜΗ το μάθω, β) φρόντισε επίσης να ΜΗ το μάθει κανείς άλλος ή έστω να το μάθει μόνο ο κολλητός σου, φροντίζοντας μ' αυτόν τον τρόπο να ΜΗ με φέρεις ποτέ σε δύσκολη θέση. Απλό είναι!

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 08:56, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ πάντως συμφωνώ με την Μισέλ. Το κέρατο δεν θα με πείραζε, η κοροϊδία θα με πείραζε. Και δεν εννοώ την κοροϊδία του δεν μου το λέει πως πήγε με άλλη. Μιλώ για την κοροϊδία που θα δείξει πως δεν με σέβεται πχ να το ξέρουν πέντε φίλοι μας και να λένε από πίσω μου "πω πω την καημένη, την έχει κάνει τάρανδο" κι εγώ να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου (κι ας είμαι μαθημένη σ' αυτόν, λόγω Νομικής ). Θέλεις να κάνεις κάτι με άλλη, γιατί την είδες και τρελαίνεσαι και θες μόνο σεξ μαζί της; Κάντο, αλλά α) φρόντισε να ΜΗ το μάθω, β) φρόντισε επίσης να ΜΗ το μάθει κανείς άλλος ή έστω να το μάθει μόνο ο κολλητός σου, φροντίζοντας μ' αυτόν τον τρόπο να ΜΗ με φέρεις ποτέ σε δύσκολη θέση. Απλό είναι!
Προσωπική μου άποψη είναι πέστο μου και τράβα το δρόμο σου. Σε αυτή τη ζωή δεν έχω έρθει για να συγχορώ αμαρτίες.Άμα θες να κάνεις την τρέλα σου κάντην αρκεί να μην με προσβάλεις εμένα σαν άτομο..Αλλιώς αν λειτουργείς πάντα έτσι ξεκαθάρισε το από την αρχή να το ονομάσουμε ελεύθερη σχέση η γοτέβα...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:14, 20-11-07:

Μέταλ, αν είσαι δέκα ή είκοσι χρόνια με κάποιον, είναι πιθανό να θελήσεις να πας και με κάποιον άλλον, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για τα συναισθήματά σου για τον/την συντροφό σου. Δεν μιλώ για περιπτώσεις ανθρώπων που απατούν κάθε τρεις και λίγο, αναφέρομαι κυρίως σε περιπτώσεις που "τυχαίνει" εξωσχεσικό κρεβάτι και φυσικά αναφέρομαι μόνο σε ένα κρεβάτι, όχι σε ολόκληρη παράλληλη σχέση!

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 09:20, 20-11-07:

Εγώ δεν θα το έκανα από σεβασμό και μόνο. Ή τουλάχιστον θα το έλεγα.Δεν μ αρέσει σαν ιδέα τουλάχιστον τι να σου πω.Μπορεί σε 10 χρόνια να λέω άλλα.Αλλά δύσκολα...Αυτός είναι ο λόγος που θες να έισαι με έναν άνθρωπο τόσα χρόνια και διαλέγεις προσεχτικά, να μην υπάρξουν τέτοια παρατράγουδα...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:29, 20-11-07:

Τι κάνει τους άντρες να θέλουν να δεσμευτούν?…χμ…ο φόβος. Ο φόβος να μην χάσουν το άτομο που αγαπούν, και τυχαίνει να θέλει αποκλειστικότητα. Γιατί τίποτα στην ζωή δεν είναι τζάμπα. Όλα πληρώνονται. Και αν εισπράττεις αγάπη, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο πρέπει να πληρώσεις. Στην προκειμένη περίπτωση πληρώνεις με την ελευθερία σου. Όσο φοβάσαι μην χάσεις το άτομο που αγαπάς, δεσμεύεσαι οικειοθελώς, χωρίς τύψεις... και δεν παίρνεις ρίσκα. Όταν σταματάς να το αγαπάς, η δέσμευση είναι αφόρητη. Για μένα τα πράγματα είναι τόσο απλά.

Όταν ΑΓΑΠΑΣ θέλεις έναν και μοναδικό άτομο. Οι υπόλοιποι είναι απλά «άλλοι άνθρωποι» δίπλα σου και όχι «απαγορευμένα φρούτα»…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 20-11-07 στις 09:38.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:58, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
Εγώ δεν θα το έκανα από σεβασμό και μόνο. Ή τουλάχιστον θα το έλεγα.Δεν μ αρέσει σαν ιδέα τουλάχιστον τι να σου πω.Μπορεί σε 10 χρόνια να λέω άλλα.Αλλά δύσκολα...Αυτός είναι ο λόγος που θες να έισαι με έναν άνθρωπο τόσα χρόνια και διαλέγεις προσεχτικά, να μην υπάρξουν τέτοια παρατράγουδα...
Για μένα το να πας με κάποιον άλλον, δεν σημαίνει πως δεν θέλεις αυτόν που έχεις δίπλα σου. Φυσικά καλό είναι να μη θελήσεις ποτέ κάποιον άλλον, ούτε για ένα βράδυ. Αλλά δεν θα γκρέμιζα την σχέση μιας ζωής και μια οικογένεια πιθανά, απλά και μόνο γιατί έμαθα πως ο άντρας μου δεν "αντιστάθηκε" μια φορά..

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 10:57, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
To <50% δεν θα το λεγα "κατά κανόνα", θα το έλεγα "συχνό".

Όσο για το τελευταίο, φυσικά και μπορεί να προκύψει. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό έτσι πρόχειρα:
Κάποιος (γυναίκα ή άνδρας, δεν θεωρώ οτι έχει διαφορά) βγαίνει με τους φίλους του. Τυχαίνει εκεί να γνωρίσει ένα άτομο του φύλου που τον/την έλκει και καταλήγουν να κάνουν σεξ. Γυρίζοντας σπίτι, ομολογεί τα πάντα στο σύντροφο του. Που είναι το ψέμα;
Και το ταίρι του ευτυχισμένο για την ειλικρίνια του.της αγαπημένης του στην επόμενη έξοδο του δίνει με πονηρό χαμογελάκι προφυλακτικά με γεύση φράουλα. Αργότερα που έχει κακοκαιρία επειδή δεν θέλει να ταλαιπωρείται του προτείνει να φέρει τον/την γκόμενο/α σπίτι και όταν τελειώνουν τους πηγαίνει στο κρεββάτι ζεστό τσάι. Και μετά ξύπνησαν όλοι μαζί και είδαν σε DVD την υπολοχαγό Νατάσα...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:09, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris athens
Και το ταίρι του ευτυχισμένο για την ειλικρίνια του.της αγαπημένης του στην επόμενη έξοδο του δίνει με πονηρό χαμογελάκι προφυλακτικά με γεύση φράουλα. Αργότερα που έχει κακοκαιρία επειδή δεν θέλει να ταλαιπωρείται του προτείνει να φέρει τον/την γκόμενο/α σπίτι και όταν τελειώνουν τους πηγαίνει στο κρεββάτι ζεστό τσάι. Και μετά ξύπνησαν όλοι μαζί και είδαν σε DVD την υπολοχαγό Νατάσα...
Δεν σου ζήτησα να κρίνεις τη σχέση του παραδείγματος. Είπα απλά οτι είναι πιθανό να υπάρξει εξωσυζυγική σχέση χωρίς ψέμα και στο απέδειξα με το εν λόγω παράδειγμα. Το αν κατακρίνεις τη σχέση του παραδείγματος δεν ακυρώνει τον ισχυρισμό μου οτι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Η αρνητική μας γνώμη για κάτι δεν το καθιστά και ανέφικτο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:15, 20-11-07:

Δεν σου ζήτησα να κρίνεις τη σχέση του παραδείγματος. Είπα απλά οτι είναι πιθανό να υπάρξει εξωσυζυγική σχέση χωρίς ψέμα και στο απέδειξα με το εν λόγω παράδειγμα. Το αν κατακρίνεις τη σχέση του παραδείγματος δεν ακυρώνει τον ισχυρισμό μου οτι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Η αρνητική μας γνώμη για κάτι δεν το καθιστά και ανέφικτο.
παρόλο που διαφωνώ οριζοντίως πλαγίως και καθέτως () με τις απόψεις που εκφράζει ο δημήτρης στο εν λόγω θέμα, ανέφικτο δεν είναι, είναι όμως ολίγον τι ανεδαφικό στην μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου

[κι εγώ έχω γνωστή που διατηρεί δεσμό με έναν εδώ και 10 χρόνια σχεδόν και έχουν κάνει μεταξύ τους τη συμφωνία ότι άμα του γυαλίσει ή της γυαλίσει κάποιος μπορούν να πάνε μαζί του/της φτάνει να παίρνουν προφυλάξεις και να το πουν μετά, και σε γενικές γραμμές το τηρούν ΔΕΝ μπορώ όμως να τη φέρω ως παράδειγμα για τπτ γιατί πολύ απλά είναι απολύτως ιδιάζουσα και μοναδική πιστεύω περίπτωση---α, και επίσης δεν το θεωρώ σχέση αυτό το πράγμα! το ονομάζω "συγκατοίκηση με σεξ!" ]

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:17, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
[...] Όσο φοβάσαι μην χάσεις το άτομο που αγαπάς, δεσμεύεσαι οικειοθελώς, χωρίς τύψεις... και δεν παίρνεις ρίσκα. [...]
Φαντάζομαι πως δεν εννοείς ότι ένας άντρας δεσμεύεται από φόβο και μόνο!

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 11:41, 20-11-07:

Εφικτή είναι και η πελματολαγνεία μπαμπουίνων. Μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:01, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
α, και επίσης δεν το θεωρώ σχέση αυτό το πράγμα! το ονομάζω "συγκατοίκηση με σεξ!" ]
Άρα κατ'εσέ για σχέση => κτητικότητα αλλιώς δεν είναι σχέση;
Εγώ πάντως πιστεύω οτι η σχέση των παιδιών που περιγράφεις μπορεί να είναι και πιο βαθιά απο το 99+% των σχέσεων γύρω μας.

Εφικτή είναι και η πελματολαγνεία μπαμπουίνων. Μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις.
Εσύ είπες οτι δεν είναι εφικτό, σου απέδειξα οτι είναι (και όπως αποδείχτηκε όχι απλά στη θεωρία, αλλά όντως υπάρχει τέτοια σχέση, δες το ποστ της XRZ). Επίσης είπα οτι εμένα προσωπικά αυτό που με ενοχλεί στην απιστία είναι το ψέμα, δεν μίλησα για όλους. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάς. Προτείνω restart

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:09, 20-11-07:

Άρα κατ'εσέ για σχέση => κτητικότητα αλλιώς δεν είναι σχέση;
Εγώ πάντως πιστεύω οτι η σχέση των παιδιών που περιγράφεις μπορεί να είναι και πιο βαθιά απο το 99+% των σχέσεων γύρω μας.
η διαπροσωπική σχέση των παιδιών σαφέστατα και μπορεί να είναι πιο βαθιά από ότι πάρα πολλές σχέσεις γύρω μας ( όπως έχω πει και στον exp σε άλλο θέμα, με ενοχλούν λίγο αυτά τα αβάσιμα - και που δεν μπορούν να αποδειχτούν γιατί δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια μέτρηση!- 99%, 97% κτλ).

Αλλά μπορεί να είναι πιο βαθιά, όπως είναι μια οποιαδήποτε σχέση δύο ανθρώπων που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους (2 φίλων πχ), απλά υπάρχει και μια στοιχειώδης (τουλάχιστον) έλξη που τους οδηγεί (given ότι είναι και αγοράκι - κοριτσάκι) να κάνουν και σεξ.

Και ναι, η σχεση, με την έννοια της ερωτικής σχέσης, του έρωτα, της ζευγαροσύνης (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η λέξη) ΓΙΑ ΜΕΝΑ έχει σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό μια μορφή κτητικότητας

[όλοι οι άντρες έχουν ... τα εξαρτήματα για να τοποθετήσουν στις...υποδοχές μου. Αυτό που με κάνει να ενδιαφέρομαι για το που βάζει το ... εξάρτημά του ο σύντροφός μου -και να αδιαφορώ για το τι κάνουν οι υπόλοιποι με τα δικά τους - προφανώς κατ'εμέ έμπεριέχει μια έννοια/μορφή κτητικότητας!]

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:10, 20-11-07:

Δεν απέδειξες κάτι. Είναι σαν να είπες ότι από μετωπική στην εθνική υπάρχουν πιθανότητες να επιβιώσει κάποιος. Οτιδήποτε είναι εφικτό , τώρα που διαβάζεις την απάντηση μου μπορεί να πάθεις ανακοπή και να μείνεις. Μπορείς να το αποκλείσεις? Μιλάμε για λογικές καταστάσεις. Τι πιθανότητα υπάρχει να συνεχίσει να υφίσταται μια σχέση όταν ο άλλος γυρίσει και σου πει ξέρεις μωρό μου πριν μια ώρα πηδούσα ένα αστέρι? Δεν θα είναι εξωσυζυγική σχέση γιατί απλούστατα δεν θα υφίσταται σύζυγος.
Η επιχειρηματολογία σου μου θύμισε έντονα την απάντηση του Παττακού σε ερώτηση δημοδιογράφου για τα βασανιστήρια. Του απάντησε λοιπόν ,εσείς υποστήκατε βασανιστήρια? Ορισμός λογικής.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris athens : 20-11-07 στις 12:17.
Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:15, 20-11-07:

παρόλο που διαφωνώ οριζοντίως πλαγίως και καθέτως () με τις απόψεις που εκφράζει ο δημήτρης στο εν λόγω θέμα, ανέφικτο δεν είναι, είναι όμως ολίγον τι ανεδαφικό στην μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου

[κι εγώ έχω γνωστή που διατηρεί δεσμό με έναν εδώ και 10 χρόνια σχεδόν και έχουν κάνει μεταξύ τους τη συμφωνία ότι άμα του γυαλίσει ή της γυαλίσει κάποιος μπορούν να πάνε μαζί του/της φτάνει να παίρνουν προφυλάξεις και να το πουν μετά, και σε γενικές γραμμές το τηρούν ΔΕΝ μπορώ όμως να τη φέρω ως παράδειγμα για τπτ γιατί πολύ απλά είναι απολύτως ιδιάζουσα και μοναδική πιστεύω περίπτωση---α, και επίσης δεν το θεωρώ σχέση αυτό το πράγμα! το ονομάζω "συγκατοίκηση με σεξ!" ]

Εγώ περιέγραψα μια πραγματικότητα ,δεν σημαίνει ότι με εκφράζει.
Κι εμένα μου αρέσουν οι πεταλουδίτσες ,οι μοναδικές αγάπες και οι πριγκιπέσσα του Μάλαμα ,αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι η CLK και ο Ηοndos. Οποιος κατάλαβε ,κατάλαβε.....

Κι ο καπιταλισμός δεν με εκφράζει αλλά αν δεν ψωνίσω από το σούπερ μάρκετ (οπότε θα βγάλουν κέρδος ο βιομήχανος ,ο μεσάζοντας και ο καταστηματάρχης) θα πεθάνω από πείνα.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:19, 20-11-07:

η διαπροσωπική σχέση των παιδιών σαφέστατα και μπορεί να είναι πιο βαθιά από ότι πάρα πολλές σχέσεις γύρω μας ( όπως έχω πει και στον exp σε άλλο θέμα, με ενοχλούν λίγο αυτά τα αβάσιμα - και που δεν μπορούν να αποδειχτούν γιατί δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια μέτρηση!- 99%, 97% κτλ).

Αλλά μπορεί να είναι πιο βαθιά, όπως είναι μια οποιαδήποτε σχέση δύο ανθρώπων που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους (2 φίλων πχ), απλά υπάρχει και μια στοιχειώδης (τουλάχιστον) έλξη που τους οδηγεί (given ότι είναι και αγοράκι - κοριτσάκι) να κάνουν και σεξ.

Και ναι, η σχεση, με την έννοια της ερωτικής σχέσης, του έρωτα, της ζευγαροσύνης (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η λέξη) ΓΙΑ ΜΕΝΑ έχει σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό μια μορφή κτητικότητας

[όλοι οι άντρες έχουν ... τα εξαρτήματα για να τοποθετήσουν στις...υποδοχές μου. Αυτό που με κάνει να ενδιαφέρομαι για το που βάζει το ... εξάρτημά του ο σύντροφός μου -και να αδιαφορώ για το τι κάνουν οι υπόλοιποι με τα δικά τους - προφανώς κατ'εμέ έμπεριέχει μια έννοια/μορφή κτητικότητας!]
Μα οποιαδήποτε σχέση ανάμεσα στα δυο φύλα είναι κατ εξοχήν σχέση κτητικότητας. Σχέση χωρίς αποκλειστικότητα δεν νοείται. Δίνεσαι επειδή λαμβάνεις.Το να δίνεσαι χωρίς να λαμβάνεις πηγαίνει στην μεταφυσική.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:21, 20-11-07:

Δεν απέδειξες κάτι. Είναι σαν να είπες ότι από μετωπική στην εθνική υπάρχουν πιθανότητες να επιβιώσει κάποιος. Οτιδήποτε είναι εφικτό , τώρα που διαβάζεις την απάντηση μου μπορεί να πάθεις ανακοπή και να μείνεις. Μπορείς να το αποκλείσεις? Μιλάμε για λογικές καταστάσεις. Τι πιθανότητα υπάρχει να συνεχίσει να υφίσταται μια σχέση όταν ο άλλος γυρίσει και σου πει ξέρεις μωρό μου πριν μια ώρα πηδούσα ένα αστέρι? Δεν θα είνι εξωσυζυγική σχέση γιατί απλούστατα δεν θα υφίσταται σύζυγος.
Η επιχειρηματολογία σου μου θύμισε έντονα την απάντηση του Παττακού σε ερώτηση δημοδιογράφου για τα βασανιστήρια. Του απάντησε λοιπόν ,εσείς υποστήκατε βασανιστήρια? Ορισμός λογικής.
Πάμε πάλι απο την αρχή. Είπα οτι ΕΜΕΝΑ αυτό που με ενοχλεί στην απιστία είναι το ψέμα. Άρα ΓΙΑ ΜΕΝΑ, αν υπήρχε απιστία χωρίς να υπάρξει ψέμα, ΕΓΩ θα τη συγχωρούσα (με όση βεβαιότητα μπορώ να μιλήσω για κάτι που δεν έχω ζήσει). ΓΙΑ ΣΕΝΑ μπορεί αυτό να είναι και αδιανόητο, δεν με ενδιαφέρει, διότι μίλησα για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη. Ε αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε τώρα, σόρρυ παραιτούμαι, δεν μπορώ να το κάνω πιο νιανιά.

Είναι γεγονός οτι συνήθως σε μια ερωτική σχέση παρουσιάζεται κτητικότητα. Ωστόσο αυτό το συνήθες μπορεί να μας κάνει να συμπεράνουμε αβιάστα ότι όπου απουσιάζει η κτητικότητα δεν υπάρχει ουσιαστική ερωτική σχέση; Δεν νομίζω. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:22, 20-11-07:

κι εγώ δεν είπα ότι διαφωνώ με εσένα είπα ότι διαφωνώ με τις απόψεις που εκφράζεις στο συγκεκριμένο θέμα.

Είμαι πολύ προσεκτική στις εκφράσεις μου σε τέτοια tricky threads, στα οποία όλοι ψάχνουν να παρεξηγηθούν και να θιχτούν.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:23, 20-11-07:

κι εγώ δεν είπα ότι διαφωνώ με εσένα είπα ότι διαφωνώ με τις απόψεις που εκφράζεις στο συγκεκριμένο θέμα.

Είμαι πολύ προσεκτική στις εκφράσεις μου σε τέτοια tricky threads, στα οποία όλοι ψάχνουν να παρεξηγηθούν και να θιχτούν.
Οχι αλλίμονο ,διευκρίνηση έκανα απλά κι εγώ.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:25, 20-11-07:

Πάμε πάλι απο την αρχή. Είπα οτι ΕΜΕΝΑ αυτό που με ενοχλεί στην απιστία είναι το ψέμα. Άρα ΓΙΑ ΜΕΝΑ, αν υπήρχε απιστία χωρίς να υπάρξει ψέμα, ΕΓΩ θα τη συγχωρούσα (με όση βεβαιότητα μπορώ να μιλήσω για κάτι που δεν έχω ζήσει). ΓΙΑ ΣΕΝΑ μπορεί αυτό να είναι και αδιανόητο, δεν με ενδιαφέρει, διότι μίλησα για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη. Ε αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε τώρα, σόρρυ παραιτούμαι, δεν μπορώ να το κάνω πιο νιανιά.
Οχι είναι πολύ απλό να μου το κάνεις νιανιά. Αν το ταίρι σου δηλαδή σου έλεγε ότι θα πεταχτεί μια ωρίτσα να πηδήξει την Σούλα που τον κούρεψε χτες και του την έπεσε ,δεν θα είχες πρόβλημα? Θα του έλεγες καλό βόλι και θα σκεφτόσουν πόσο ειλικρινής είναι ο καλός σου?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:29, 20-11-07:

Κι εμένα μου αρέσουν οι πεταλουδίτσες ,οι μοναδικές αγάπες και οι πριγκιπέσσα του Μάλαμα ,αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι η CLK και ο Ηοndos. Οποιος κατάλαβε ,κατάλαβε.....

Κι ο καπιταλισμός δεν με εκφράζει αλλά αν δεν ψωνίσω από το σούπερ μάρκετ (οπότε θα βγάλουν κέρδος ο βιομήχανος ,ο μεσάζοντας και ο καταστηματάρχης) θα πεθάνω από πείνα.
Ο καθένας θεωρεί την καθημερινότητα του τη μοναδική πραγματικότητα και επιμένει γι'αυτό. Είναι φοβερό το πόσες διαφορές έχω δει στις πεποιθήσεις διαφόρων κοινωνικών ομάδων για το ποιά είναι η πραγματικότητα. Και όλοι επιμένουν οτι η δική τους αλήθεια είναι η σωστή και οτι όλοι οι άλλοι είναι υπερβολικά κυνικοί/πετάνε στα σύννεφα.
Πολύ απλά, επιλέγεις ασυνείδητα να αγνοείς όσα καταρρίπτουν τα όσα πιστεύεις. Τα θεωρείς εξαιρέσεις, τα βάζεις στην άκρη, και όοοσες "εξαιρέσεις" και να μαζευτούν, για σένα θα είναι πάντα "εξαιρέσεις".
Αντιθέτως, κάθε τι που επιβεβαιώνει τα όσα πιστεύεις, μεγενθύνεται στο μυαλό σου, ακριβώς διότι επιβεβαιώνει τα όσα πίστευες.
Κάτι σαν τις εγκύους που νομίζουν οτι βλέπουν παντού μωρά: Πάντα τόσα υπήρχαν, απλά τους φαίνονται πολλά επειδή τα προσέχουν περισσότερο.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:43, 20-11-07:

Ναι αλλά πάντα κάνουμε φόκους στην πλειοψηφούσα τάση. Οκ πχ μια κοινωνική πραγματικότητα είναι οι ομοφυλόφιλοι . Μια άλλη είναι οι μάρτυρες του Ιεχωβά. Αναφέρω ενδεικτικά δυο σχετικά μεγάλες κοινωνικές ομάδες ,μια με σεξουαλικές ιδιαιτερότητες και μια με συγκεκριμένες θέσεις βάση θρηκσευτικών πεποιθήσεων. Δεν διαμορφώνει όμως καμμιά από τις δυο γενική κοινωνική τάση. Οταν εξετάζουμε λοιπόν ένα κοινωνικό φαινόμενο το βλέπουμε σφαιρικά με βάση τον γενικό πληθυσμό. Αν το θέμα του νήματος ήταν ξέρω γω τι κάνει τους μουσουλμάνους άνδρες να θέλουν να δεσμευτούν ή τι κάνει τους γεωργούς να θέλουν να δεσμευτούν ,η οπτική θα ήταν εντελώς διαφορετική.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:49, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σε ποια εξελιξη σχετικα με το γαμο αναφερεσαι?
Να γινουμε ζουγκλα? Να ενωνουμε τη ζωη μας με εναν ανθρωπο μονο για αναπαραγωγη?
Ε, τοτε δεν παω καλυτερα σε μια τραπεζα σπερματος και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο? Να εχω το παιδακι μου και καθε φορα που θα μου τελειωνει ο ερωτας γιατι θα ειμαι επιπολαιη, να ψαχνω και για τον επομενο...
Σωστήηηη !

Θενκς αλλα δε θα παρω....
Αυτο που χρειαζεται ειναι να ειμαστε πιο προσεχτικοι με τις επιλογες μας.
Να ξερουμε τι θελουμε και να ειμαστε ικανοι αυτο να το αναγνωρισουμε στο σωστο ανθρωπο....
Δεν ταιριαζουμε ολοι μεταξυ μας...αυτο φαινεται και απο τις τοσες διαφορετικες θεσεις που μπορει να εχουμε σε ενα θεμα...δεν ειναι κακη η πολυφωνια....
Δε θεωρω πως ειναι αναγκη ολοι ή η πλειοψηφια να συγκλινει στα ιδια θελω..
Ακριβως. Οπως το νιωθει ο καθενας (ή οπως θελει να το νιωθει , ή οπως πειθει τον εαυτο του οτι κανει το σωστο).

Όλα πληρώνονται. Και αν εισπράττεις αγάπη, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο πρέπει να πληρώσεις. Στην προκειμένη περίπτωση πληρώνεις με την ελευθερία σου. Όσο φοβάσαι μην χάσεις το άτομο που αγαπάς, δεσμεύεσαι οικειοθελώς, χωρίς τύψεις... και δεν παίρνεις ρίσκα. Όταν σταματάς να το αγαπάς, η δέσμευση είναι αφόρητη. Για μένα τα πράγματα είναι τόσο απλά.Όταν ΑΓΑΠΑΣ θέλεις έναν και μοναδικό άτομο. Οι υπόλοιποι είναι απλά «άλλοι άνθρωποι» δίπλα σου και όχι «απαγορευμένα φρούτα»…
+1

α, και επίσης δεν το θεωρώ σχέση αυτό το πράγμα! το ονομάζω "συγκατοίκηση με σεξ!" ]
Ε υπαρχουν ανθρωποι ομως, που αυτο θελουν. Ειτε γιατι δεν θελουν καμια δεσμευση, ειτε γιατι πιστευουν οτι ετσι θα ευτυχουν, ειτε γιατι νομιζουν οτι πηγαν αντιθετα στο "ρευμα".

Εγώ περιέγραψα μια πραγματικότητα ,δεν σημαίνει ότι με εκφράζει. Κι εμένα μου αρέσουν οι πεταλουδίτσες ,οι μοναδικές αγάπες και οι πριγκιπέσσα του Μάλαμα ,αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι η CLK και ο Ηοndos. Οποιος κατάλαβε ,κατάλαβε.....
Σωστο. Βεβαια, στο θεμα των σχεσεων, υπαρχουν περισσοτερες επιλογες απο τις βασικες αναγκες επιβιωσης οπως πχ το φαγητο. Και υπαρχει και κοσμος που δε θελει να ακολουθησει το ρευμα "clk/hondos" που ευστοχα ανεφερες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:53, 20-11-07:

Οχι είναι πολύ απλό να μου το κάνεις νιανιά. Αν το ταίρι σου δηλαδή σου έλεγε ότι θα πεταχτεί μια ωρίτσα να πηδήξει την Σούλα που τον κούρεψε χτες και του την έπεσε ,δεν θα είχες πρόβλημα? Θα του έλεγες καλό βόλι και θα σκεφτόσουν πόσο ειλικρινής είναι ο καλός σου?
Δεν είσαι παρατηρητικός...
Άρα ΓΙΑ ΜΕΝΑ, αν υπήρχε απιστία χωρίς να υπάρξει ψέμα, ΕΓΩ θα τη συγχωρούσα (με όση βεβαιότητα μπορώ να μιλήσω για κάτι που δεν έχω ζήσει).
Πρόσεξε το ρήμα.
Δεν μπορείς να συγχωρήσεις κάτι προτού γίνει.
Επίσης, η χρήση του ρήματος αυτού δεν υποδηλώνει συνήθεια, αλλά σπάνια περίπτωση.

Είχα γράψει ένα αρκετά μεγάλο κείμενο εξηγώντας το πως και το γιατί του παραπάνω, κρίνοντας με βάση την τωρινή μου σχέση, αλλά τελικώς κατέληξα στο "Μη δώσεις μαργαρίτας εις τους χοίρους, ούτε να στρώσεις ρόδα προ των όνων", οπότε προτιμώ να μην το αναλύσω ιδιαίτερα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:56, 20-11-07:

Ναι αλλά πάντα κάνουμε φόκους στην πλειοψηφούσα τάση.
Το θέμα είναι οτι ο καθένας θεωρεί διαφορετική την πλειοψηφούσα τάση, διότι κρίνει απο τον περίγυρο του (που όσο μεγάλος και να είναι, δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα).

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:56, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Ε υπαρχουν ανθρωποι ομως, που αυτο θελουν. Ειτε γιατι δεν θελουν καμια δεσμευση, ειτε γιατι πιστευουν οτι ετσι θα ευτυχουν, ειτε γιατι νομιζουν οτι πηγαν αντιθετα στο "ρευμα".
το ξερα ότι δεν έπρεπε να την αναφέρω!! ( α ρε Δ. θα με καταστρέψεις ). Βρε καλό μου... σαφώς αυτό θέλουν και με γεια τους με χαρά τους! Όμως απέναντι στην Δ. και τον Φ. που έχουν αυτήν τη συγκλονιστικά υπέροχη τέτοια σχέση (sic), υπάρχουν άλλοι πάμπολλοι συνδυασμοί γραμμάτων που δεν το αποδέχονται!

Άμα υπάρχει σε ένα δάσος με βελανιδιές ΕΝΑ πευκο θα ονομάσουμε το δάσος από βελανιδιές πευκόδασος δλδ?!?!?!?!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:54, 20-11-07:

Οχι βρε, δε το ανεφερα σχετικα με το παραδειγμα σου. Γενικα, λεω και για αλλες οπτικες γωνιες που το βλεπει ο κοσμος.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:16, 20-11-07:

Χμμμ....αγαπη σημαινει σεβασμος πρωτα απο ολα...και αναμεσα σε ενα ζευγαρι που υποτιθεται οτι υπαρχει αγαπη συνεπαγεται πως ο ενας σεβεται τα θελω του αλλου....
Εαν εγω π.χ το τελευταιο που θελω απο τον αντρα μου ειναι να αφησει να εισχωρησει στη ζωη μας ενα τριτο ατομο και αυτος δε δυναται να το σεβαστει, τοτε το καλυτερο που πρεπει να γινει ειναι να χωρισουμε...
Εαν θελει να με νοιαζεται σαν ενας καλος φιλος, δε χρειαζεται να τον εχω στο κρεββατι μου και να τον μοιραζομαι ταυτοχρονα...
Οταν αγαπας ερωτικα τον αλλο, εισαι κτητικος και εγωιστης. Τον θες για σενα και μονο...
Εαν ο αλλος το βλεπει διαφορετικα το ολο θεμα, ας με αγαπαει με τον τροπο του, αλλα απο μακρια...
Καταλαβαινω τον ξενερωμενο να θελει να βρει κατι αλλο, ας το κανει τουλαχιστον σωστα.
Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποψη διατυπωμένη με έναν άλλον τρόπο (καλύτερο απ τον δικό μου)

Όταν ΑΓΑΠΑΣ θέλεις έναν και μοναδικό άτομο. Οι υπόλοιποι είναι απλά «άλλοι άνθρωποι» δίπλα σου και όχι «απαγορευμένα φρούτα»…
Ζωγραφιά!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:25, 20-11-07:

Τι κάνει τους άντρες να θέλουν να δεσμευτούν?…χμ…ο φόβος. Ο φόβος να μην χάσουν το άτομο που αγαπούν, και τυχαίνει να θέλει αποκλειστικότητα. Γιατί τίποτα στην ζωή δεν είναι τζάμπα. Όλα πληρώνονται. Και αν εισπράττεις αγάπη, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο πρέπει να πληρώσεις. Στην προκειμένη περίπτωση πληρώνεις με την ελευθερία σου. Όσο φοβάσαι μην χάσεις το άτομο που αγαπάς, δεσμεύεσαι οικειοθελώς, χωρίς τύψεις... και δεν παίρνεις ρίσκα. Όταν σταματάς να το αγαπάς, η δέσμευση είναι αφόρητη. Για μένα τα πράγματα είναι τόσο απλά.
Έτσι όπως το περιγράφεις είναι "Αν αγαπήσεις, την γ@μ@σ%$^4"

Πέρα από την πλάκα,
Όταν λες δεσμεύεσαι και όταν λες δεν παίρνεις ρίσκα αναφέρεσαι απλά στον ερωτικό τομέα ή και στον κοινωνικό;

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 14:30, 20-11-07:

Το θέμα είναι οτι ο καθένας θεωρεί διαφορετική την πλειοψηφούσα τάση, διότι κρίνει απο τον περίγυρο του (που όσο μεγάλος και να είναι, δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα).

Δεν είναι έτσι σε καμμία περίπτωση. Δόξα τον Θεό από ενημέρωση σήμερα άλλο τίποτε. Σαφέστατα και γνωρίζουμε τι συμβαίνει γενικότερα στην κοινωνία μας πολύ πέραν από τον περίγυρο μας. Το ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ναρκωτικών δηλαδή θα έπρεπε να το αμφισβητώ καθώς δεν υπάρχει κανένας χρήστης στον περίγυρο μου? Η πλειοψηφούσα τάση γίνεται φανερή από δεδομένα. Οτι υπάρχει μεγαλύτερη και διογκούμενη ελευθεριότητα στις σχέσεις λοιπόν προκύπτει από όσα αναλύσαμε. Το ότι ο μέσος Ελληνας γίνεται φτωχότερος επίσης είναι φανερό. Οτι το πρόβλημα των ναρκωτικών διογκώνεται είναι ακόμη μια έντονη τάση. Μπορώ να αναφέρω και δεκάδες άλλα αντίστοιχα παραδείγματα. Και όλα τα παραπάνω συσχετίζονται μεταξύ τους και δίνουν την γενικότερη κοινωνική τάση.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:11, 20-11-07:

Αλλο ομως οτι τα κοινωνικα προβληματα διογκωνονται και αλλο ρε συ οτι η πλειοψηφια της κοινωνιας ειναι ετσι ή ειναι και αλλιως....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:19, 20-11-07:

Να ρωτησω κατι η ξανθια?
Ολα τα στοιχεια και τους αριθμους, που ανεφερε ο Δημητρης αφορουν σε ερευνα, που εγινε με δειγματα απο ολη την Ελλαδα? Απο μεγαλα αστικα κεντρα? Ή μονο απο την Αττικη?
ρε συ Δημητρη δε μου απαντας και μενα, που εχω αποριες???

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:02, 21-11-07:

Πριν συνεχίσω με τις σκέψεις μου, να τονίσω πως αν είμασταν Άγγλοι για παράδειγμα, η συζήτησή μας θα είχε πιθανότατα πολύ διαφορετική χροιά. Στην Ελληνική γλώσσα έχουμε σαφή διαχωρισμό των εννοιών: Έρωτας και Αγάπη κάτι που άλλες γλώσσες δεν έχουν... Ίσως αυτό μας κάνει περισσότερο ικανούς σαν φυλή να διαχωρίζουμε αυτά τα δύο... ίσως και όχι.

Έχοντας έναν αποτυχημένο γάμο στο ενεργητικό μου και φτάνοντας αισίως τα 35 αναθεώρησα ή μάλλον κατανόησα διαφορετικά τη συμβίωση...

Από μόνο του το γεγονός ότι έχουμε οι άνθρωποι την ανάγκη να συζητάμε τόσο πολύ γύρω από τις σχέσεις και το Γάμο και υπάρχει γενικά τόσο μεγάλη ασυμβατότητα δείχνει πιστεύω πως τα μοντέλα που χρησιμοποιούμε μέχρι σήμερα, χρειάζονται αλλαγές και τροποποιήσεις ή έστω μια πιο βαθιά ή διαφορετική προσέγγιση και κατανόηση.

Δεκάδες βιβλία κοσμούν τα ράφια των βιβλιοπωλείων για το αν οι γυναίκες είναι από την Αφροδίτη και οι άντρες απ' τον Άρη, συνταγές με μυστικά επιτυχημένων σχέσεων και αναλύσεις επι αναλύσεων για το τι είναι Έρωτας, τι είναι Σεξ, τι είναι Γάμος. Λογικά με τόση πληροφορία οι σχέσεις μας θα έπρεπε να αγγίζουν την τελειότητα, κι όμως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

Μεταφέρω από ένα τυχαίο blog:
Οι πληροφοριες ειναι αχρηστα παρασιτα. Κι εμεις γινομαστε δουλοι των παρασιτων, γραφει ο Λεο Μπουσκαλια. Διδασκομαστε νορμες, κοινωνικες συμπεριφορες, τροπους καλης συμπεριφορας... Διδασκομαστε να αγαπαμε τοσο οσο... Μαθαινουμε πως να φιλαμε, πως να βγαινουμε ραντεβου, πως να κανουμε ερωτα καταπινοντας αμασητες ωμες κινηματογραφικες ταινιες. Ζουμε αναμεσα σε ανθρωπους. Μεγαλωνουμε σε επαφη με οντα ολοιδια με εμας και στο τελος φτανουμε να ξερουμε τους τυπους χωριτικοτητας, εμβαδου και ενεργειας, να εχουμε κλαψει διαβαζοντας το "Ποτε χωρις την κορη μου" ή τον "Ηλιθιο", μα εχουμε χασει το νοημα. Καπου εχουμε μπερδευτει και απορωντας ατενιζουμε τον καθρεφτη...

Ποιος ειναι αυτος εκει μεσα? Δεν μπορει να 'μαι γω. Θυμαμαι πως καποτε ειχα πρασινα ματια...[...]

Ας παψουμε λοιπον να ακουμε τα παρασιτα που μας κρατανε μακρια απο τους αλλους και απο τον εαυτο μας. "Ισως η αγαπη ειναι η προσπαθεια να σε οδηγησω μαλακα παλι πισω στον εαυτο σου"--Σαιντ Εξυπερυ. Θελω να αγαπαω γιατι αυτο ειναι που με ανυψωνει. Χωρις να περιμενω ανταποδωση. Χωρις "αν" και "αλλα". Φτασαμε να ρωταμε τους αλλους με αυτοαπαξιωση: "Μα γιατι μ' αγαπας?". Σ' αγαπαω γιατι εισαι συ και γιατι μεσα απο την αγαπη που σου δινω πολλαπλασιαζομαι και διευρυνομαι.
Για μένα που ο κοντινότερος ορισμός της Αγάπης στα πιστεύω μου είναι αυτό που έγραψε παραπάνω ο Εξυπερύ, μου φαίνεται αδιανόητο να δω το Γάμο ως μια Δέσμευση στην οποία καταλήγει κανείς από φόβο και πληρώνει την αγάπη με αντίτιμο την Ελευθερία του!
Αν η σχέση δεν σε εξυψώνει, αν δεν είναι δεσμός με την έννοια του δεσίματος αλλά "δεσμά", αν ο γάμος είναι μια φυλακή όπου ο εγωισμός μας δένει με χρυσή κλωστή το αντικείμενο του πόθου μας για να το κρατήσουμε δικό ΜΑΣ, τότε δεν δικαιούμαστε να μιλάμε για Γάμο αλλά για συναλλαγή. (βλ. και παλαιότερο θέμα του παρόντος φόρουμ)

Άλλη μια παράθεση από τον blogger Μαύρο Γάτο:
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι, λοιπόν, ονόμαζαν τον Ιανουάριο (τον διπρόσωπο μήνα Januarius των Ρωμαίων, αφιερωμένο στο διπρόσωπο θεό Ιανό - Janus) Γαμηλιώνα (στην Αρχαία Αθήνα). Τιμούσαν έτσι τον γάμο του Δία - Πατέρα - Ουρανού και της Ήρας - Γης - Μητρός, με τελετές "γονιμοποίησης' της Γης και διάφορες γιορτές, που κατέληγαν σε αυτό που σήμερα λέμε καρναβάλι, τις φαλλικές-διονυσιακές γιορτές της αθυροστομίας και της ακολασίας.

Ένας από τους ιερούς ύμνους που τραγουδούσαν κατά τις τελετές του Γαμηλιώνα (στα Ελευσίνια Μυστήρια; ) ήταν το ΥΕ (βρέξε)- ΚΥΕ (κύησε-καρποφόρησε).
Ο Γάμος είναι αλληγορικά η ένωση της Γης με τον Ουρανό, την οποία αυτός γονιμοποιεί μέσω της βροχής. Τόσο απλά, τόσο φυσικά, χωρίς "αν" και "αλλά" που λέει και το "παιδάκι" παραπάνω... Ακόμα και στη Χριστιανική παράδοση μιλάμε για αυτούς που έσονται σάρκαν μια.
Δεν θα 'πρεπε αλήθεια το ζευγάρωμα να είναι η πλέον φυσική διαδικασία από την οποία να αντλούμε Πραότητα Γαλήνη και γιατί όχι Ευτυχία; (Αν ο έρωτας διαρκεί μια μέρα, η ευτυχία διαρκεί μια στιγμή...).

Αν θέλετε Αγάπη στη ζωή σας, μην δεσμεύεστε. Ελευθερώστε και ελευθερωθείτε.
Όταν βιώνεις διαποτισμένος από αυτό που ονόμασα σε άλλο θέμα Σεβασμό προς την Ύπαρξη δεν έχεις ανάγκη από ηθικούς φραγμούς... Λειτουργεί ο σεβασμός από μόνος του.

Φτάνει πια με τα παράσιτα! Τουλάχιστον ας μην τα καταπίνουμε αμάσητα....

Υ.Γ 1: Λέει κάπου η Νεράϊδα: Να γίνουμε ζούγκλα; Μα η ζούγκλα έχει μια ζηλευτή ισορροπία από μόνη της. Κακώς τη συγκρίνουμε με τη δική μας ανικανότητα...

Υ.Γ.2: Λέει κάπου η Ρουμάνα: Όσο φοβάσαι μη χάσεις το άτομο που αγαπάς, δεσμεύεσαι οικειοθελώς, χωρίς τύψεις... Όταν περνάς τη ζωή σου μέσα στο φόβο κινδυνεύεις από άγχος, στρες και άλλες "παρενέργειες" της εποχής μας, να σωματοποιήσεις τους φόβους σου υπό μορφή ασθενειών... βλ. άρθρο: Γάμος και Στρες

Υ.Γ.3: Λέει κάπου ο dimitris_athens: Δίνεσαι επειδή λαμβάνεις. Θα μου επιτρέψεις να το προτιμώ ανάποδα παρόλο που στην ουσία του είναι αμφίδρομο: Λαμβάνεις επειδή δίνεσαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-11-07 στις 04:03. Αιτία: προσθήκη υστερογραφων
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:43, 21-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Φαντάζομαι πως δεν εννοείς ότι ένας άντρας δεσμεύεται από φόβο και μόνο!
Μάλλον στο μυαλό μου έχω το εξής: μερικοί δεσμεύονται αναγκαστικά γιατί το απαιτεί η κατάσταση (αποκλειστικότητα, φόβος κλπ) και μερικοί δεσμεύονται επειδή δεν έχουν ανάγκη την ελευθερία. Είναι εκεί που πάντα ήθελαν να είναι…

Κάτι θέλω να πω αλλά δεν μου βγαίνει όπως το θέλω…
...το «δεσμεύομαι», με άλλα λόγια, χάνω την ελευθερία μου, μου βγάζει κάτι αρνητικό… Καταλάβατε τίποτα?

//edit:
Διαβάζω την isiliel και μου έρχεται στο μυαλό άλλη σκέψη: σίγουρα το ιδανικό είναι αυτό που περιγράφεις...αν μπορούσαμε να βάλουμε μια σταγόνα αγάπη σε ο'τι κάνουμε και νιώθουμε θα ήμασταν ΘΕΟΙ. Αλλά δεν είμαστε τίποτα άλλο από απλοί άνθρωποι.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Έτσι όπως το περιγράφεις είναι "Αν αγαπήσεις, την γ@μ@σ%$^4"

Πέρα από την πλάκα,
Όταν λες δεσμεύεσαι και όταν λες δεν παίρνεις ρίσκα αναφέρεσαι απλά στον ερωτικό τομέα ή και στον κοινωνικό;
Στον ερωτικό τομέα μάλλον, γιατί αυτοι που αγαπούν τα βάζουν και με τον Θεό όχι μόνο με την κοινωνία αν του παει κοντρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 21-11-07 στις 10:15.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:48, 21-11-07:

Και πάνω που πήγαινα να πω πως το να δεσμεύεσαι, δεν σημαίνει πως χάνεις την ελευθερία/ανεξαρτησία σου. Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να σημαίνει αυτό. Αλλά προφανώς δεν εννοείς αυτό, Ρουμάνα μου (αλλά μόνο εσύ έχεις μάλλον καταλάβει τι εννοείς )

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:04, 21-11-07:

καλά...δεν ξέρω ελληνικά στο επίπεδό σας, πάντως δεσμεύομαι με το είμαι ελεύθερος είναι αντίθετα... τι λέτε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 22-11-07 στις 05:13.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:47, 21-11-07:

Μάλλον στο μυαλό μου έχω το εξής: μερικοί δεσμεύονται αναγκαστικά γιατί το απαιτεί η κατάσταση (αποκλειστικότητα, φόβος κλπ) και μερικοί δεσμεύονται επειδή δεν έχουν ανάγκη την ελευθερία. Είναι εκεί που πάντα ήθελαν να είναι…
Μάλλον έχεις ταυτίσει την ελευθερία με την πίστη (loyalty εννοώ και όχι belief) αλλά εγώ δε μιλάω γι' αυτήν την ελευθερία. Ελευθερία σε αυτήν την περίπτωση για μένα είναι: Σέβομαι το δικαίωμά σου στην άπειρη δυνατότητα και επιλογή.

Διαβάζω την isiliel και μου έρχεται στο μυαλό άλλη σκέψη: σίγουρα το ιδανικό είναι αυτό που περιγράφεις...αν μπορούσαμε να βάλουμε μια σταγόνα αγάπη σε ο'τι κάνουμε και νιώθουμε θα ήμασταν ΘΕΟΙ. Αλλά δεν είμαστε τίποτα άλλο από απλοί άνθρωποι.
Στον ερωτικό τομέα μάλλον, γιατί αυτοι που αγαπούν τα βάζουν και με τον Θεό όχι μόνο με την κοινωνία αν του παει κοντρα...
Γι' αυτούς που πιστεύουν, ο Θεός είναι Αγάπη σωστά;
Δε νομίζεις ότι όταν υποβιβάζουμε με τέτοιο τρόπο την αγάπη, όταν υποτιμάμε τις δυνατότητες της ανθρώπινης φύσης μας, -που ο Θεός ή ότι πιστεύει ο καθένας, μας έδωσε- τότε είναι που τα βάζουμε με το Θεό;

Γιατί μας φαίνεται πιο λογικό να κατεβάσουμε την Αγάπη στα μέτρα μας, αντί να προσπαθήσουμε να ανέβουμε εμείς στο ύψος της; Κανείς μας δεν φοράει φωτοστέφανο, σίγουρα όμως κάνουμε μια επιλογή ως προς το ποια πορεία θα ακολουθήσουμε. Επιλέγουμε ένα δρόμο και δοκιμάζουμε να σταθούμε στο ύψος του...
Με τη λογική ότι είμαστε μονάχα άνθρωποι και όχι Θεοί, μπορούμε να "δικαιολογήσουμε" κάθε αδυναμία μας. Κάτω από αυτή τη λογική, με τον ίδιο τρόπο που δικαιολογείς την κτητικότητα, δικαιολογείς αθελά σου και την απιστία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-11-07 στις 12:22. Αιτία: αντικατάσταση της λέξης Faithfulness με τη λέξη loyalty
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 05:59, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μάλλον έχεις ταυτίσει την ελευθερία με την πίστη
Μάλλον όχι. Μιλάω για μια ελευθερία επιλογης που δεν την εχασες, απλά δεν έχεις ανάγκη να την ασκήσεις…άλλο είδους σκλαβιάς δηλαδή…
...αν μπορούσαμε να βάλουμε μια σταγόνα αγάπη σε ο'τι κάνουμε και νιώθουμε θα ήμασταν ΘΕΟΙ. Αλλά δεν είμαστε τίποτα άλλο από απλοί άνθρωποι.
Αυτό το είπα για να δικαιολογήσω τους φόβους. Υπάρχει άνθρωπος που δεν φοβάται?…και επειδή φοβάται και αναζητά ασφάλεια, γίνεται να μην κάνει «το λάθος» να θέλει να κρατήσει λίγο παραπάνω από μια στιγμή κάτι που τον κάνει ευτυχισμένο?

Η αγάπη όντως, πρέπει να προσφέρεται και όχι να επενδύεται, καθώς ασφάλεια δεν υπάρχει, κάθε στιγμή στη ζωή μπορεί να είναι και η τελευταία. Θαυμάζω όσους καταφέρνουν να μοιράζουν αγάπη χωρίς να ζητούν τίποτα για αντάλλαγμα.

Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος γεννιέται ή γίνεται, δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει κάτι στο χαρακτήρα μου στα επόμενα χρόνια, πάντως τώρα προτιμώ την ασφάλεια της ηθελημένης σκλαβιάς και ναι... κανω το λαθος να περιμενω αγαπη για ανταλαγμα.
Αυτό ήταν σχήμα λόγου.

παμε παλι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 22-11-07 στις 06:15.
Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 12:53, 22-11-07:

ρε συ Δημητρη δε μου απαντας και μενα, που εχω αποριες???

Τι να σου απαντήσω? Απευθύνσου στους φορείς που τα δημοσιεύουν αν τα θεωρείς ψευδή.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 16:00, 22-11-07:

ποιους φορεις; δεν μας λες απο που τα πηρες αυτα τα στοιχεια (η μας ειπες και δεν το πηρα εγω χαμπαρι)

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 16:32, 22-11-07:

Εϊχα βάλει αυτά τα link :

1996 http://www.hri.org/E/1996/96-10-22.d...ce/greece4.htm

2002 http://www.dream.net.gr/modules.php?...rticle&sid=677

2002 http://www.ert.gr/afieromata/women/interview.asp

ακόμη http://www.okde.org/provi/pvihos.htm

και σύγχρονα στοιχεία http://syriza-vyrona.pblogs.gr/tags/porneia-gr.html

Με μια ματιά στο google μπορείτε να βρείτε πολύ περισσότερα στοιχεία.

Τα παραπάνω για την πορνεία.

Για ναρκωτικά ,εγκληματικότητα τα φτώχια επίσης ένα googlιασμα αρκεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris athens : 22-11-07 στις 16:44.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:35, 22-11-07:

"Ισως η αγαπη ειναι η προσπαθεια να σε οδηγησω μαλακα παλι πισω στον εαυτο σου"--Σαιντ Εξυπερυ. Θελω να αγαπαω γιατι αυτο ειναι που με ανυψωνει. Χωρις να περιμενω ανταποδωση. Χωρις "αν" και "αλλα". Φτασαμε να ρωταμε τους αλλους με αυτοαπαξιωση: "Μα γιατι μ' αγαπας?". Σ' αγαπαω γιατι εισαι συ και γιατι μεσα απο την αγαπη που σου δινω πολλαπλασιαζομαι και διευρυνομαι.
"Ν' αγαπάς χωρίς να κατέχεις. Να ερωτεύεσαι δίχως ν' απαιτείς". Τόσο δύσκολο είναι να το χωρέσει ο νους μας;

Να μην τον μοιράζεσαι, να τον έχει όλον η άλλη. Καλή σκέψη, δεν λέω... Μόνο αναρωτιέμαι, αν μπορεί ακόμη να σε νοιάζεται σαν καλός φίλος και μπορεί να σε αγαπάει με τον τρόπο του, τόσο ακριβό είναι το κρεβάτι σου που για να το δώσεις βάζεις όρους;

Miiine...

My oooown...

My preciouuuus...
gollum, gollum...(βήχας ήταν αυτός, Σμήγκολ με λένε στην πραγματικότητα).

Ε, τοτε δεν παω καλυτερα σε μια τραπεζα σπερματος και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο?

Δεν θα ξέρεις όμως τίνος το DNA θα πάρεις. Κι αν ήταν το δικό μου και σου βγει το παιδί με ψυχασθένεια;;

Να εχω το παιδακι μου και καθε φορα που θα μου τελειωνει ο ερωτας γιατι θα ειμαι επιπολαιη, να ψαχνω και για τον επομενο...

Ο έρωτας τελειώνει όταν είμαστε επιπόλαιοι; Καινοφανής θεωρία. Δηλαδή δεν τελειώνει ποτέ, εάν είμαστε σοβαροί και μετρημένοι; Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται ότι κάτι τέτοιοι τύποι, σοβαροί, σταθεροί, μετρημένοι και καθωσπρέπει είναι οι πρώτοι που σε κάνουν να ξενερώσεις και να σου τελειώσει ο έρωτας;

Αρχική Δημοσίευση από kajira

Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω άποψη. Πράγματι, πιστεύω πως η Kajira θέτει σωστά τα όρια. Στην περίπτωση που περιγράφει, πιστεύω κι εγώ πως τίθεται θέμα σεβασμού. Θα προσθέσω μάλιστα, ότι όταν σε κάποια περίπτωση δεν έκανα την πράξη, άφησα όμως με τη στάση μου τους άλλους να πιστέψουν πως το έκανα και να το σχολιάζουν έτσι πίσω από την πλάτη της γυναίκας μου, το θεώρησα ως κέρατο και ζήτησα συγνώμη γι' αυτό, πριν χωρίσω, ενώ αντικειμενικά σεξ δεν υπήρξε. Πραγματικά ήταν τεράστιο λάθος μου. Η ηθική δεν ποιείται από το σεξ κι έχω κι άλλα παραδείγματα επ' αυτού.

Γιατί τίποτα στην ζωή δεν είναι τζάμπα. Όλα πληρώνονται. Και αν εισπράττεις αγάπη, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο πρέπει να πληρώσεις.
Τώρα φταίει ο μάνατζερ που λέει για τους οίκους ανοχής; Εκεί πληρώνεις για τον έρωτα, όχι στη σχέση σου...

Στην προκειμένη περίπτωση πληρώνεις με την ελευθερία σου.
Σε αγαπάει κάποιος που θέλει να σου στερήσει την ελευθερία σου; Προτιμώ το μίσος, στ' αλήθεια.

Μα τι καλύτερο από δύο καλούς φίλους που κάνουν και σεξ, αφού έρχονται κοντά μεταξύ τους; Αυτός είναι ο ορισμός του γάμου, στην καλύτερη περίπτωση, τουλάχιστον μετά από λίγα χρόνια.

Ναι, τα "τεμάχια" και τα "εξαρτήματα" είναι υλικά αγαθά και πρέπει σε κάποιον ν' ανήκουν. Το ίδιο και οι "υποδοχές". Μα κομπιούτερ είναι ο άνθρωπος; Μήπως με τέτοιες εκφράσεις το εκχυδαΐζουμε ελαφρώς;

Τι άλλο θ' ακούσουμε μιλάμε.... Μάνατζερ που δεν τον εκφράζει ο καπιταλισμός, είναι ο ορισμός του όρου "κρίση ταυτότητας".

καλά...δεν ξέρω ελληνικά στο επίπεδό σας, πάντως δεσμεύομαι με το είμαι ελεύθερος είναι αντίθετα... τι λέτε?
Το να δεσμεύεσαι με δική σου ελεύθερη επιλογή, είναι η υπέρτατη μορφή ελευθερίας. Στην ταινία Hindalgo, ο γνωστός Vigo είχε ένα υπέροχο άλογο Μάστανγκ. Όταν τον ρώτησαν πώς το εξημέρωσε, αυτός απάντησε: "Δεν το εξημέρωσα, θέλει και είναι μαζί μου". Όταν αργότερα είδε πως το άλογο ήθελε να ελευθερωθεί για ν' αναπαραχθεί με τα όμοιά του, το άφησε ελεύθερο να φύγει. Αυτό για μένα είναι αγάπη και δεν εννοώ προς τα άλογα...

Αυτό το είπα για να δικαιολογήσω τους φόβους. Υπάρχει άνθρωπος που δεν φοβάται?…και επειδή φοβάται και αναζητά ασφάλεια, γίνεται να μην κάνει «το λάθος» να θέλει να κρατήσει λίγο παραπάνω από μια στιγμή κάτι που τον κάνει ευτυχισμένο?
Ποιος είναι αυτός που έχει το δικαίωμα να επιβάλλει τους φόβους του στους άλλους; Δικαιολογείται κάτι τέτοιο; Κι αν το να "κρατήσει" αυτό που τον κάνει ευτυχισμένο πνίξει τον άλλον;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 23-11-07 στις 00:22. Αιτία: Προσθήκη εικόνας κατά παραγγελία.
Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 16:43, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
"
Τι άλλο θ' ακούσουμε μιλάμε.... Μάνατζερ που δεν τον εκφράζει ο καπιταλισμός, είναι ο ορισμός του όρου "κρίση ταυτότητας".
Τι άλλο θα διαβάσουμε (τώρα αν κάποιος ακούει με τα μάτια πάω πάσο).
Επειδή δεν μας εκφράζει ο καπιταλισμός πρέπει να σταματήσουμε να δουλεύουμε , να ψωνίζουμε , να τρώμε και να επιβιώνουμε με τους όρους του καθώς είναι το κυρίαρχο οικονομικό σύστημα. Με άλλα λόγια 1.000.000 Ελληνες που ψήφισαν αριστερά πρέπει να πεθάνουν από την πείνα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:01, 22-11-07:

Παράθεση:

Μα τι καλύτερο από δύο καλούς φίλους που κάνουν και σεξ, αφού έρχονται κοντά μεταξύ τους; Αυτός είναι ο ορισμός του γάμου, στην καλύτερη περίπτωση, τουλάχιστον μετά από λίγα χρόνια.
@Great Chaos: μόνο που στη φιλική σχέση με σεξ, το σεξ με τρίτα πρόσωπα είναι ευχαρίστηση. Στο γάμο είναι μια ξεγυρισμένη διατροφή και ένας σκασμός κερατιάτικα (κυριολεκτικά) για διαζύγια και δικαστήρια

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:02, 22-11-07:

Αφου λεμε οτι το σεξ ειναι η εκφραση του ερωτα/αγαπης μπλα,μπλα κλπ, τοτε οταν λειπουν, γιατι να το υποβιβασει δινοντας το δεξια αριστερα ; Δεν το νιωθουν ολοι το ιδιο. Αλλοι το βλεπουν σαν μια σωματικη αναγκη και μονο, αλλοι σαν κατι άλλο. Αλλοι σαν κατι αναμεσα. Ισως δεν υπαρχει σωστο και λαθος.

Παντως αυτο που λεει η kajira ειναι σα να λεμε "οτι δε γνωριζεις δε μπορει να σε βλαψει". Ισως στο συγκεκριμενο παραδειγμα, οπου ομως να μη το μαθει ποτε κανεις, να ισχυει. Γενικα ομως δε το θεωρω σοφη νοοτροπια. Και ισως δεν ειναι και η ουσια του θεματος. Τελοσπαντων μπαινουμε σε πολλα παρακλαδια και απομακρυνομαστε απο το τοπικ.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:57, 22-11-07:

Τι άλλο θα διαβάσουμε (τώρα αν κάποιος ακούει με τα μάτια πάω πάσο).
Επειδή δεν μας εκφράζει ο καπιταλισμός πρέπει να σταματήσουμε να δουλεύουμε , να ψωνίζουμε , να τρώμε και να επιβιώνουμε με τους όρους του καθώς είναι το κυρίαρχο οικονομικό σύστημα. Με άλλα λόγια 1.000.000 Ελληνες που ψήφισαν αριστερά πρέπει να πεθάνουν από την πείνα!

Δεν είναι άδικο αυτό που λες, όμως ένας Μάνατζερ δεν είναι απλά χρήστης του συστήματος αλλά εφαρμοστής του. Πέρα από την πλακίτσα (δέχομαι την παραφωνία του "ακούσουμε", αφού αν ακούς τα γράμματα, μάλλον την "έχεις ακούσει", είναι βέβαια σχήμα λόγου), με αυτά που γράφεις δείχνεις να έχεις ενστερνιστεί όλες τις επιταγές του καπιταλισμού και η επίκληση της ανάγκης επιβίωσης δεν μας απαλλάσει από την ευθύνη, ως αριστεροί για παράδειγμα, να διδάσκουμε και κάτι διαφορετικό με τη στάση και τη συμπεριφορά μας. Μήπως εκεί οφείλεται η τάση σου να γενικεύεις τόσο πολύ; Μήπως έχεις κατά βάθος τύψεις για το σύστημα στο οποίο συμμετέχεις και θέλεις να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή; Αυτά, πολύ φιλικά και χωρίς καμμία διάθεση ειρωνείας από τη μεριά μου (No hard feelings).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-11-07 στις 13:14.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:07, 22-11-07:

@Great Chaos: μόνο που στη φιλική σχέση με σεξ, το σεξ με τρίτα πρόσωπα είναι ευχαρίστηση. Στο γάμο είναι μια ξεγυρισμένη διατροφή και ένας σκασμός κερατιάτικα (κυριολεκτικά) για διαζύγια και δικαστήρια

Και πάλι το όριο το έθεσε ορθά η Kajira. Δεν μιλάμε για συστηματικό κεράτωμα, αυτό σωστά θεωρείται ότι δεν μπορεί να ενυπάρχει σε μια σχέση. Από την άλλη η απόλυτη μονογαμία είναι αντίθετη, όχι μόνο με την ανθρώπινη φύση, αλλά με τη φύση γενικότερα και μάλιστα κάποια στιγμή θα δημοσιεύσω κι ένα σχετικό άρθρο, αφού πρώτα το μεταφράσω, για να σας το αποδείξω. Λέμε να δέχεσαι την πιθανότητα ότι κάποια στιγμή ο σύντροφός σου μπορεί να "παρατυπήσει". Φοβάμαι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων που καταλήγουν σε διαζύγιο μετά από μια απλή απιστία (έχω τέτοιο παράδειγμα στο μυαλό μου) αυτό ήταν απλά η αφορμή και η γυναίκα (ή ο άντρας σε άλλες περιπτώσεις) έψαχνε για δικαιολογία να διώξει το σύντροφό της, μόνο και μόνο γιατί τον είχε βαρεθεί. Όπου ακούς πολλή ηθική και ηθικολογία να κρατάς πολύ μικρό καλάθι, συνήθως πρόκειται για προσχήματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-11-07 στις 13:14.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:56, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ρουμάνα
Υπάρχει άνθρωπος που δεν φοβάται?
Υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει ανάγκη την ελευθερία;

...Προσπαθώντας να επιβάλλουμε αυτό που θεωρούμε "σεβασμό" προς το προσωπό μας μέσω της "δέσμευσης", προσκαλούμε το ψέμα...
Αγαπώντας το συντροφό μας χωρίς την ανάγκη να μας "ανήκει" εισπράττουμε τις πηγαίες αντιδράσεις του, όποιες κι αν είναι αυτές, που όμως δε βασίζονται στο φόβο, αλλά στην ελευθερία του να είναι αυτός που τελικά επιλέξαμε (στην καλύτερη περίπτωση όχι επιπόλαια...)!
Όταν φοβάσαι το συντροφό σου, λειτουργείς ανάλογα και αυτό μόνο θετικά αποτελέσματα δε μπορεί να έχει.Όταν δεν φοβάσαι και λειτουργείς πηγαία, αποφεύγεις αντιδράσεις σαν αυτές που περιγράφει η Niya σε αυτό το παράδειγμα...
Ο φόβος τις περισσότερες φορές, σε βάζει σε μονοπάτια δύσβατα, που ποτέ δε θα χρειαζόταν να περπατήσεις, αν άφηνες τη σχέση να κυλά χωρίς δεσμεύσεις...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους