Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

Eniac

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eniac
Ο Eniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Eniac έγραψε στις 22:02, 09-02-12:

Αναρωτηθηκατε ποτε αν η ταξη και ησυχια αξιζει τον κοπο ? Σε κανει δηλαδη ευτυχισμενο ?Μπορει και να σε κανει , αλλα οχι ευτυχισμενο ανθρωπο, ευτυχισμενο προβατο !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:19, 09-02-12:

"Πέρασε την επταετία 2003 - 2010 ως συμβασιούχος στην ΕΡΤ3, διατηρώντας εκπομπή στο ραδιοφωνικό σταθμό 102."

άλλη μία παπαριά, ειπωμένη από πουθανέδες, σημείο των καιρών μας.
έγλυφε κώλους 7 χρόνια για να είναι κρατικοδίαιτη,ποιος ξέρει πόσα δεκάδες χιλιάδες ευρώ έβαλε στην τσέπη της για να γυρνάει απο δω και από κει και τώρα φτύνει εκεί που έτρωγε.

ούτε εμάς μας αρέσει η ελλαδίτσα όπως την καταντήσανε, όχι οι διαφημίσεις, αλλά ελληναράδες σαν εσένα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:33, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia

Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πριν κατασταλάξει στη δημοσιογραφία, εργάστηκε στον κλάδο του τουρισμού, στην αεροπορική εταιρεία Swissair και στο Diners World Travel, σε πολύ καλύτερες από τη σημερινή εποχές. Μιλάει αγγλικά και γαλλικά, ενώ ταξιδεύει ασταμάτητα. Μαθαίνει μετά μανίας γερμανικά, γιατί όταν μεγαλώσει θέλει να γίνει οδηγός βουνού στις Άλπεις. Μένει ν’ αποφασίσει αν θα είναι στις γαλλικές ή τις γερμανικές, χωρίς ν’ αποκλείει και τις ελβετικές ή τις αυστριακές.

Το λέει μόνη της η κοπέλα, είναι λάθος. Εγώ πάλι αναγουλιάζω μ' όλες αυτές τις πολυταξιδεμένες κυρίες των σαλονιών με το μπλαζέ υφάκι, αυτές τις γιόγκα, τις φευγάτες - γάτες, τις μελιστάλαχτες αντουανέτες, που κάνουν σκι στις ονειρεμένες άλπεις, βγάζουν βόλτα το σκυλάκι μίνι, βάφουν τα μαλλιά τους ανταύγιες και τα νύχια τους περλέ.

Σιχαίνομαι τη σιχαμάρα τους!
Εχεις καποιο προβληματακι με οσες κανουν ανταυγειες, ξερουν γλωσσες, τους αρεσει η γιόγκα και οι Αλπεις; Αν ναι, στον γιατρό σου
Ελα μωρε, κι εγω συμφωνώ με το ποσο ηλιθιο ηταν το υφος που εγραφε και προβλητικο, αλλα μη γινεσαι ιδιος (!) και μη θεωρεις πως ολοι οι πολυταξιδεμενοι ειναι και ηλιθιοι. Συνηθως συμβαινει το αντιθετο. Ετυχε η νεαρα, στις εξαιρεσεις. Κάθε άλλο και θα πρεπε μέσα απο τις γνώσεις της, να έχει μάθει να ξεχωρίζει και ν'αναγνωρίζει την αξία του κάθε πολιτισμού. Μπορεί να μην έχει ενημερωθεί για τον ελληνικό πολιτισμό και τα πάλαι πότε ασπρόμαυρα και κοντοκουρεμένα. Μπορεί να μην έχει δει ποτέ ελληνικές ταινίες. Μπορεί να μη μίλησε ποτέ με γιαγιά πολίτισσα. Μπορεί να είναι θέμα αισθητικής, θέμα βιωμάτων, θέμα χαρακτήρα, θέμα προσωπικού γούστου. Μπορεί το κείμενό της να ήταν ''βαλτό''- οι δημοσιογραφοί σήμερα εν πλειοψηφία για να πάρουν ενα δεκαλεπτάκι τη λέξη, κάνουν το σκατό τους παξιμάδι. Μπορεί χίλια δυό.
Και αφού επιχειρηματολόγησα, γιατί μ'αρέσει το δίκαιο κι αντικειμενικό και παροτι σε συμπαθώ αλλά ασχετως απο αυτό, πάρε μια αρνητική μου στο ποστ σου, όπως θα πάρει άλλη μία το ποστ του ντριμ στιλερ (της κοπελιας δηλαδή)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 09-02-12 στις 22:44.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 00:20, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Φίλε μου , τουλάχιστον αυτοί είχαν την παρρησία να δηλώσουν τί πιστεύουν,
να πάρουν το ρίσκο του να εκθέσουν ανοιχτά τα πιστεύω τους, ώστε να κριθούν από κάποιους σαν εσένα,
και να γίνουν σάκοι του μποξ από κάποιους που πάντα , μόνο κρίνουν
σαν περιφερόμενοι θίασοι-κριτές από θέμα σε θέμα ....
Οπότε , άσχετα ποιο είναι το πιστεύω του καθενός , και ακόμη πιο άσχετα με το αν συμφωνώ εγώ ή εσύ μαζί του,
επικροτώ τους ανθρώπους που εκφράζονται -είτε εδώ μέσα, είτε οπουδήποτε-
και τους προτιμώ από αυτούς που παίρνουν μονίμως τον ασφαλή ρόλο του κριτή....

Το να έχεις πιστέψει και να έχεις εμπιστευτεί προδότες, παίζει και αυτό σαν ενδεχόμενο στη ζωή,
είτε σε πολιτικό, είτε σε κοινωνικό και ανθρώπινο επίπεδο....
Μακάρι να υπάρχουν και να εξαπλωθούν λοιπόν οι έξυπνοι ,ως έξυπνοι και όχι ως εξυπνάκηδες ,
και όσοι είχαν την οξυδέρκεια και δεν έχουν εξαπατηθεί ποτέ από προδότες ή από συνανθρώπους τους (και μαγκιά τους),
να γίνουν πλειοψηφία και να συμπαρασύρουν και εμάς-αυτούς που κάναμε-νε λάθος εκτιμήσεις...
Καταλαβαίνω την πίκρα σου που υπήρξες εξαπατημένη. Το να με κατηγορείς όμως ως εξυπνάκια επειδή απλά τους ανέφερα και δεν τους προσέβαλα, δεν νομίζω ότι σε τιμά.
Εντάξει, την επόμενη φορά που θα κάνω κι εγώ μια βλακεία στην ζωή μου θα έρθω και θα το φωνάξω και θα περιμένω τα μπράβο σας που έχω το θάρρος να το λέω. Θα φωνάξω, ψήφισα τον τάδε επειδή πίστεψα ότι λεφτά υπάρχουν και το κοινωνικό προφίλ που έβγαζε μου άρεσε πολύ. Και θα περιμένω την κατανόησή σας και τα συγχαρητήριά σας, ιδίως δε αν η αφέλειά μου είχε επιφέρει αποτελέσματα το ίδιο τραγικά με τα σημερινά.

Το ωραίο είναι ότι έρχεσαι σε αντίφαση καθώς λες να σας συμπαρασύρουν κι εσάς που κάνατε τις λάθος εκτιμήσεις όσοι δεν πίστεψαν τους (προφανείς) προδότες και μετά με λες εξυπνάκια. Πώς θες να στο πω ακριβώς; Θες να στο ζωγραφίσω και να έρθω να στο τραγουδήσω μήπως και να κάνω προσευχές να το αντιληφθείς; Να σου πω "γιατί βρε Μαρινάκι (όπου Μαρινάκι ο καθένας που εξαπατήθηκε όπως λες) ψήφιζες τέτοιους πολιτικούς όταν ο τόπος βούιζε για το ποιόν τους?" ή "γιατί επέλεξες την αποχή και επέτρεψες ξανά να βγουν οι πρασινοκοκκινομπλε, βρε πουλάκι μου";

Δεν χρειάζεται οξυδέρκεια. Αν στα 35 σου ακόμα αδυνατείς να ξεχωρίσεις ποιος λειτουργεί στην εξουσία ως δοσίλογος και ποιος όχι (παραδόξως υπάρχουν και ελάχιστοι τέτοιοι), τότε λυπάμαι. Και για να μην ξεχνιόμαστε: κι ο Γιωργάκης παρρησία είχε όταν δήλωνε ότι έκανε "λάθη" και διαπίστωσε πως λεφτά δεν υπάρχουν. ΟΚ. Λίγο άστοχο ε; Αφού ο Γιωργάκης σκοπίμως έλεγε ψέματα, εσύ όντως εξαπατήθηκες. Τότε τουλάχιστον μην παριστάνεις την θιγμένη.

Και για μένα πλέον στο σημείο που φτάσαμε, άτομα που συνεχίζουν να τους στηρίζουν αυτούς τους προδότες είναι άκρως επικίνδυνα. Πολύ πιο επικίνδυνα κι από τους τελευταίους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 01:29, 10-02-12:

αποφασισα να μην κανω σχολιο γιατι μετα θα σκοτωθουμε εδω μεσα αλλα εχω να πω οτι η ουσια βρισκεται αλλου και οχι σ αυτα που λεξη τη λεξη αναλυετε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 02:03, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από salam
αποφασισα να μην κανω σχολιο γιατι μετα θα σκοτωθουμε εδω μεσα αλλα εχω να πω οτι η ουσια βρισκεται αλλου και οχι σ αυτα που λεξη τη λεξη αναλυετε.
Το σχολιο το εκανες ηδη,οποτε γραψε τι σκεφτεσαι.Και μην ανησυχεις,κανεις δεν προκειται να σκοτωσει κανεναν.

Στο θεμα μας τωρα:
Κριτικαρουμε το προσωπο η την αποψη του??Γιατι αν το εγραφε αυτο καποιος αλλος λιγοτερο ας μου επιτραπει "βολεμενος",θα γραφαμε δυθιραμβικες(το σκοτωσα??) κριτικες τωρα.
Δεν λεω,η κυρια με γεματο στομαχι ειναι,και πιθανοτατα ετσι θα παραμεινει. Αλλα της αφαιρει αυτο το δικαιωμα να κανει κριτικη??
Το ειχα γραψει και αλλου,αλλα θα το γραψω και εδω.
Περιγραφει την πραγματικοτητα μεσα απο την δικια της σκοπια.Το θεμα ειναι,την καταδικαζουμε λες και κανουμε κυνηγι μαγισσων η προσπαθουμε να αλλαξουμε κατι σε αυτον το ρημαδι τον τοπο μας??
Γιατι η κριτικη στην κριτικη,ειναι ακομα μια κριτικη..Δεν αλλαζει κατι.
Οι πραξεις ομως αλλαζουν..Πολλα!!

P.S. Stay on-topic please.Thank you

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:29, 10-02-12:

Και βλέπω μετά να τους πλακώνουν στις παραθέσεις και στην ανάλυση κειμένων νεοελληνικής λογοτεχνίας λέξης-λέξης των ποστ τους, με την ασφάλεια των αόρατων και κρυφών (ή ανύπαρκτων) πιστεύω τους...
Η αλήθεια δεν μπορεί παρά να βρίσκεται κάπου στη μέση κι αυτό διότι κρίνοντας μια οποιαδήποτε άποψη -πόσο μάλλον πολιτική- δεν μπορεί παρά να τοποθετείσαι με κάποιο τρόπο γύρω απ' αυτήν.
Δεν μπορείς να κρίνεις το οτιδήποτε χωρίς ένα στοιχειώδες πιστεύω πάνω σε αυτό που συζητείται. Αλλιώς, ποιος ο λόγος να το κάνεις;
Η κριτική μιας ιδέας δεν μπορεί παρά ν' αποτελεί θέση υπέρ ή εναντίον της ιδέας αυτής.
Ακόμη κι αν δεν μπορείς να προσδιορίσεις με ακρίβεια τον πολιτικό χώρο από τον οποίο προέρχεται η ιδέα (...ή το άτομο;) μπορείς να αναγνωρίσεις την τάση της προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Δυστυχώς πολλές, αν όχι τις περισσότερες, φορές, εστιάζουμε στην ιδεολογική προέλευση του ατόμου και όχι στην ιδέα ή την άποψη αυτή καθαυτή, ...πράγμα που μάλλον δεν βοηθά στις παρούσες συνθήκες, τη δεδομένη ιστορική στιγμή. Αυτός είναι ο λόγος που δεν εστίασα στην προέλευση της κυρίας του θέματός μας, αλλά στο ίδιο το ψυχρό κείμενό της.
Λίγο - πολύ όλοι τοποθετούμαστε με κάποιο τρόπο κι ακόμη κι όταν δεν το κάνουμε υπάρχουν αυτοί που μας τοποθετούν όπου νομίζουν εκείνοι με τη λογική του 'όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας', με κίνδυνο έτσι να μας προσάψουν θέσεις που δεν μας εκφράζουν. Αυτό είναι το ρίσκο του να μην ανήκεις κάπου ή να μην θέλεις να εκφράσεις δημόσια πού ανήκεις, και μαγκιά του όποιος το παίρνει.
Αυτοί που δηλώνουν απερίφραστα πού ανήκουν έχουν το προνόμιο να μην μπορούν εύκολα να παρερμηνευθούν (...λέμε τώρα, τουλάχιστον ως προς το θέμα της προέλευσης), όπως έχουν παράλληλα και την ευθύνη της τοποθέτησής τους και επίσης μαγκιά τους.

Μην νομίζεις όμως πως και οι κρίνοντες δεν κρίνονται.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:22, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Και για μένα πλέον στο σημείο που φτάσαμε, άτομα που
συνεχίζουν να τους στηρίζουν αυτούς τους προδότες είναι άκρως επικίνδυνα. Πολύ πιο επικίνδυνα κι από τους τελευταίους.

Μ' εκανες ειλικρινα και γελασα παρα πολυ!
Λες και υπαρχει εστω και μια πολιτικη δυναμη στην Ελλαδα την οποια θα μπορουσες να εμπιστευτεις και θα ευελπιστουσες να εχει προγραμμα και λυσεις!! Ελα Δια και Αθηνα και ολο το Δωδεκαθεο μαζι!
χαχαχαχαχα!!!
Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως!

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
@Νεράιδα: Το συμπέρασμα αλλά και το αίσθημα που βγαίνει από το κείμενο και το βιογραφικό της σημείωμα, είναι πως δεν αγαπά και δεν ενδιαφέρεται για την Ελλάδα. Δικαίωμά της, όπως και δικό μας δικαίωμα να μην αναλύουμε τα προβλήματα της Ελλάδας μέσω ενός κατάπτυστου φθονερού κειμένου.

Ένα ολόκληρο φόρουμ έχουμε γεμίσει με τη δυσαρέσκειά μας για τα κακώς κείμενα, δεν τ' ακούμε ούτε τα σχολιάζουμε πρώτη φορά αυτά που αναφέρει η κιουρία. Μόνο που οι δικές μας αναλύσεις είναι διαποτισμένες από αγάπη και αυτοσαρκασμό κάτι που λείπει έντονα από το δικό της γραπτό. Εμάς μας πονάνε όλα αυτά, ζούμε τ' αποτελέσματά τους στο πετσί μας. Η Ελλάδα είναι ο τόπος που αγαπάμε, με τον ίδιο τρόπο που αγαπάμε το παιδί μας ακόμη και όταν το μαλώνουμε για να το εκ-παιδεύσουμε. Δεν είναι το αντικείμενο της αρθρογραφίας μας ούτε τρεφόμαστε αυτάρεσκα απ' το κουφάρι της χώρας μας.

Το βιογραφικο μας σημειωμα Ισι, δε θα επρεπε να παιζει κανενα ρολο στο πως καποιος κρινει τις αποψεις μας.
Και τελος παντων, δε διαβασα ενα ψυχρο κειμενο, αλλα ενα θυμωμενο. Προσωπικα το βρηκα και πολυ λαιτ, εγραψε και μια μαλακια περι της διαφημισης και wow η γκομενα τρεφεται αυταρεσκα απο το κουφαρι της χωρας της. Του ματς φορ ναθινγκ, θα ελεγα εγω.
Και να με συγχωρεις, αλλα επειδη εγω ή οποιοσδηποτε αλλος ειναι θυμωμενος και νοιωθει απεχθεια για το πως εχουμε καταντησει ως λαος, δε σημαινει οτι δεν αγαπαμε τον τοπο μας και ολα τα καλα που μας εχει δωσει και θα συνεχισει να δινει. Αυτο μας ελειπε τωρα να αρχισουμε τις κοντρες για το ποιος ειναι περισσοτερο πατριωτης και αγαπα την πατριδα του απο τον αλλο.
Το θεμα ειναι τα στραβα υπερτερουν και μας πειραζει να μας το λενε. Ακομα και σε αυτην την κατασταση που ειμαστε θελουμε χαιδεματακι στα αυτακια. Κακως. Πολυ κακως.
Αυτο βεβαια που ακομα βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας μυαλο δε βαζει και αυτο που τον νοιαζει ειναι ο κωλος του.
Ελπιζω και ευχομαι ο χρονος να με διαψευσει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 12:55, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Το θεμα ειναι τα στραβα υπερτερουν και μας πειραζει να μας το λενε. Ακομα και σε αυτην την κατασταση που ειμαστε θελουμε χαιδεματακι στα αυτακια. Κακως. Πολυ κακως.
Αυτο βεβαια που ακομα βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας μυαλο δε βαζει και αυτο που τον νοιαζει ειναι ο κωλος του.

Το θέμα είναι ότι είναι τέτοια η κατάσταση που δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για (αυτο)κριτική του πόσο λάθος ζούσαμε ως λαός. Αυτήν την στιγμή πραγματοποιείται τέτοιο ξεπούλημα, που δεν μπορεί να λέει κάποιος ότι "Α, φταίμε κι εμείς όμως που ήμασταν έτσι ή δεν ήμασταν αλλιώς" και με αυτόν τον τρόπο να δίνει ακόμα περισσότερο χώρο σε αυτούς που καθορίζουν την τύχη του, επειδή αυτόν τον πιάσανε οι τύψεις για όσα (δεν) έκανε. Πόσο δε μάλλον αν κάποιος δεν ανήκει στον βόθρο που περιέγραψε η Μαρία Αντουανέτα. Η κριτική πρέπει να ασκείται σε περιόδους ηρεμίας και ωριμότητας. Και όχι, δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε όσοι πρόσκεινται σε πολιτικά αποβράσματα. Ιδίως όταν δεν φρικάρουν με αυτούς αλλά μόνο με όλους τους άλλους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 10-02-12 στις 14:56. Αιτία: Split μηνυματος και μεταφορα σε οφφτοπικ
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 13:02, 10-02-12:

Το θεμα ειναι να παμε να παλεψουμε λιγο εξω απ τα φορουμ.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 13:07, 10-02-12:

αυτο ξαναπεστο,
γιατι τα αρματα του πληκτρολογιου απο οσο διαπιστωνω σε ολο το νετ,
εχουν βγει για τα καλα....
Εχω διαβασει οπου μπορεις να φανταστεις, τανκς στους δρομους, μυδραλια υπο μαλλης, καμενες βουλες....

Για ιδρωμενες πολυθρονες τιποτα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:10, 10-02-12:

Το βιογραφικο μας σημειωμα Ισι, δε θα επρεπε να παιζει κανενα ρολο στο πως καποιος κρινει τις αποψεις μας.
Το κάλυψα ήδη αυτό το θέμα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.
Και τελος παντων, δε διαβασα ενα ψυχρο κειμενο, αλλα ενα θυμωμενο.
Suit yourself. Ούτε εσύ μπορείς να διαβάσεις μέσα από τα μάτια μου, ούτε εγώ μέσα από τα δικά σου.

Του ματς φορ ναθινγκ, θα ελεγα εγω.
Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ. Δεν αξίζει σχολιασμού κάθε αηδία που ανεβαίνει στο protagon.

Και να με συγχωρεις, αλλα επειδη εγω ή οποιοσδηποτε αλλος ειναι θυμωμενος και νοιωθει απεχθεια για το πως εχουμε καταντησει ως λαος, δε σημαινει οτι δεν αγαπαμε τον τοπο μας και ολα τα καλα που μας εχει δωσει και θα συνεχισει να δινει.
Το συμπέρασμα εξάγεται αβίαστα από το γραπτό της. Η κοπέλα διαχωρίζει τη θέση της από τους Έλληνες και την Ελλάδα όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται. Αν εσύ τώρα νιώθεις τόσο μεγάλη ανάγκη να ταυτιστείς μαζί της, be my guest. Φαίνεται ίσως έχετε κοινά βιώματα.
Το χειρότερο με τα άτομα που νιώθουν την ανάγκη να ...μας λένε την αλήθεια, είναι που πάντα κοιτάνε να βγάλουν τον δικό τους κώλο απ' έξω. Φταίνε πάντα οι ΑΛΛΟΙ Έλληνες, ε;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:21, 10-02-12:

Το κάλυψα ήδη αυτό το θέμα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.

Suit yourself. Ούτε εσύ μπορείς να διαβάσεις μέσα από τα μάτια μου, ούτε εγώ μέσα από τα δικά σου.

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ. Δεν αξίζει σχολιασμού κάθε αηδία που ανεβαίνει στο protagon.

Το συμπέρασμα εξάγεται αβίαστα από το γραπτό της. Η κοπέλα διαχωρίζει τη θέση της από τους Έλληνες και την Ελλάδα όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται. Αν εσύ τώρα νιώθεις τόσο μεγάλη ανάγκη να ταυτιστείς μαζί της, be my guest. Φαίνεται ίσως έχετε κοινά βιώματα.

Το χειρότερο με τα άτομα που νιώθουν την ανάγκη να ...μας λένε την αλήθεια, είναι που πάντα κοιτάνε να βγάλουν τον δικό τους κώλο απ' έξω. Φταίνε πάντα οι ΑΛΛΟΙ Έλληνες, ε;
συμφωνω....θα ηθελα να προσθεσω μονο ... πιστευουν οτι φταινε οι αλλοι Ελληνες γιατι δεν τους τα προσεφεραν ολα στο πιατο,ετοιμα και χρειαζεται να προσπαθησουν ,γιαυτο κ κανει εκτενη αναφορα στην Ελλαδα παλαιοτερων δεκαετιων....

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 13:32, 10-02-12:

Πώς ακριβώς να παλέψουμε όταν οι μισοί πάνε και κάνουν πορείες χωρισμένοι (ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΠΑΜΕ) και όχι ως Έλληνες και οι άλλοι μισοί μοιρολογούν και θέτουν στο ίδιο τσουβάλι ευθυνών τους πάντες; Άσε ρε Δήμητρα (salam) που θες και να παλέψουμε στους δρόμους αλλά περιφρούρηση της βουλής ξέρεις να στηρίζεις. Δηλαδή τι φωνάζουμε ιντερνετικά, τι έξω από την βουλή, το ίδιο και το αυτό. Μας λες να κατεβούμε να φωνάξουμε να ιδρώσει το αυτί του Μπένι και του ΓΑΠ και να έχουμε από την άλλη και το ΠΑΜΕ να μας προσέχει μην γίνει κανά ντου στην βουλή και στο μεταξύ να παίζουμε και λίγο ξύλο με τους αναρχοχαρούμενους για να κρατιόμαστε ζεστοί. Και να βγαίνουν έπειτα οι βουλευτές και να ευχαριστούν την Αλέκα που τους έσωσε από ντου (2 φορές μάλιστα).
Άμα μερικοί δεν πάψουν να βάζουν ταμπελίτσες στο κεφάλι τους και να εξυπηρετούν τα συμφέροντα της κάθε οργάνωσης/κόμματος κι όχι ολόκληρου του λαού, να κατεβούμε να κάνουμε τι; Να σφαχτούμε μεταξύ μας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 11-02-12 στις 00:23. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 13:52, 10-02-12:

ενα κειμενο κριτικης αν λεει σωστα πραγματα λεει σωστα ασχετως αν μας αρεσει η οχι ο τροπος του.
Αν τυχον αυτο ειναι ικανο να μας κλεισει τα ματια, τοτε πεφτουμε στο ιδιο λαθος απο την αναποδη,
ετσι να παρασερνομαστε σε συναισθηματισμους και αστοχες ελπιδες με αποτελεσμα να συμβαλει
στην σημερινη κατασταση.

Αν ο καθενας δεν κατσει να σκεφτει βαθια, στο πως εξελιχθηκε η ζωη του να ειναι ετσι σημερα,
αν δεν κανουμε αυτο τον κοπο να βρουμε τα αντικειμενικα γιατι και διοτι,
τοτε θα εχουμε απαντησεις του τυπου φταιει το κακο ριζικο μου, ειμαι γκαντεμης και διαφορα τετοια.

Εμενα μου αρεσει να ειμαι συγκεκριμενος,
σε καποιο αλλο θεμα, ειχα συζητησει για τον "απλο" ανθρωπο.
Να παρουμε λοιπον αυτο τον απλο ανθρωπο να δουμε τι ακριβως εκανε.
Το 2009 απο συνολο 7.044.479 απλων ανθρωπων 5694492 απλων επισης ανθρωπων
επελεξαν αυτο που ζουμε σημερα.
Ας μου επιτραπει να πω οτι ανηκω στο υπολοιπο υπολοιπων, στην πλεμπα των λιγων.....
Αυτοι τα 5.5 εκατομυρια απλων ανθρωπων αποφασισαν να μειωθει η αγοραστικη τους δυναμη,
δικαιωμα τους, να τους την κανουν, περι ορεξεως....
Εγω γιατι πρεπει να αναλαμβανω την δικη τους ευθυνη?
Και αν δεν τους αρεσει που ειναι ολοι αυτοι σημερα κρυμμενοι?

Πιο γενικα ομως περα περα απο την σημερινη κριση, γιατι αυτο ειναι απλα οτι το αυτοκινητο κλαταρισε.
Οχι ομως ξαφνικα. Αυτοι οι 5.5 εκ. δουλευαν στην εθνικη μιζερια με συστημα εδω και δεκαετιες.
Βολευτηκαν, εγλειφαν, ρουφιανεψαν οτι μπορεις να φανταστεις, αρκει να συντηρουσαν αυτη την κατασταση.
Αυτοι οι συγκεκριμενοι λοιπον ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ, αλλα ΑΥΤΟΙ, εχουν ονομα επωντυμο και τηλεφωνο,
φροντισαν με νυχια και με δοντια να συντηρησουν ολα αυτα που γραφει η αρθρογραφος
και λιγα γραφει, η μαλλον γραφει οτι νομιζει απο την δικη της οπτικη πλευρα.
Αν το ψυρισεις θα βρεις και αλλα.

Προφανως καποιους. αυτες οι αληθειες να τους πονανε,
και θελουν να σκεπασουν την ελλαδα που πληγωνει και φτασιδωνουν την μπιχλα του ομορφαντρα με ανθονερο....
Εμαθαν να ζουν αλλιως, οι λεξεις να λειτουργω ομαδικα και αλληλεγγυα ηταν παντα κενη.
Αντιθετα η παρτη μου και η καβαντζα μου ηταν (και ειναι) τα ανθηρα τσιτατα σκεψης....
ΟΧι δεν ειναι αυστηρα δικο τους σφαλμα, η ολη δομη του συστηματος ειναι τετοια,
και ετσι μπαινεις σε ενα τεραστιο χωνευτηρι που η τακτικη του ειναι να σε συνθλιψει μεσα απο την μηχανη του ανθρωποκιμα...
(το βιντεο κλιπ του the wall το περιγραφει καλυτερα...)

Για να συνοψισω,
Αντι να βλεπουμε τι υπαρχει μας σηκωνεται η τριχα απο την δημοσιοφραφισκα!!!!
Λες και ειπε τα τεραστια ψεμματα της οικουμενης.
Και ομως αν η αληθεια δεν μπορεις να την σκεπασεις, οσο και αν σε χαλαει.
Αν αυτα που λεει η κιουρια, ΔΕΝ υπηρχαν στην ελληνικη κοινωνια, τοτε θα ζουσαμε σε αλλη χωρα
με αλλες δομες, με αλλες συνηθειες κλπ κλπ.
Αυτη ειναι η αληθεια, και οσο και να την τουμπαρω,
η αληθεια δεν μπορει να ερθει στα μετρα μου.

Φυσικα, ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει 1000 αλλες διαφορετικες δικες του αληθειες.
Παρακαλω ας μου επιτραπει να κατοχυρωσω σε μια γωνια και την δικη μου, ισως εντελως αντιθετες με τις υπολοιπες.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:15, 10-02-12:

Μ' εκανες ειλικρινα και γελασα παρα πολυ!
Λες και υπαρχει εστω και μια πολιτικη δυναμη στην Ελλαδα την οποια θα μπορουσες να εμπιστευτεις και θα ευελπιστουσες να εχει προγραμμα και λυσεις!! Ελα Δια και Αθηνα και ολο το Δωδεκαθεο μαζι!
χαχαχαχαχα!!!
Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως!

Ναι, σήμερα γελάς παριστάνοντας την αντιρρησία αλλά αύριο τον Κουβέλη θα τον ψηφίσεις ΠΑΣΟΚάρα μου! Το μόνο προπύργιο του κρατισμού, των ξύστηδων πρασινοφρουρών που ετοιμάζονται για μια νέα κυβέρνηση με άλλο όνομα.

Αφού έχεις τη δύναμη να γελάς σε ένα φόρουμ και να επικαλείσαι τους Θεους μου, βάλε ένα παπούτσι και τράβα στο Σύνταγμα να διαδηλώσεις. Εγώ στο λέω, προσωπικά φοβάμαι να πάω προς το παρόν, μη γίνει καμιά αναταραχή και φάω καμιά αδέσποτη και δεν ξέρω από που να φύγω... Αλλά δε γελάω! Προβληματίζομαι και αναρρωτιέμαι ποιός θα με κυβερνάει αύριο, προδότης ή υπεύθυνος και αν υπάρχει υπεύθυνος που στον π...ο είναι;;

Αλλά ξέρεις κάτι; Έτσι με έμαθαν και με μεγάλωσαν, να είμαι πολίτης-κότα και να φοβάμαι να κατέβω στο Σύνταγμα, ενώ κανονικά έπρεπε να πάρω ότι βρω μπροστά μου και να κατέβω κούτσα κούτσα ως εκεί κάτω και να κάνω σαματά μαζί με χιλιάδες άλλο κόσμο...

Δεν πειράζει, είμαι ακόμα ο Βάλντερ στο e-steki, εκεί όπου ακόμα μπορώ να τα χώνω εκ του ασφαλούς...

Αλλαγή προφυλακτικού από Κυριακή και συνεχίζουμε το γνωστό στήσιμο, στα τέσσερα...

Το είδαμε κι αυτό... οι Πασόκοι να το παίζουν επαναστάτες!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 14:49, 10-02-12:

Zεντ αδερφε,τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα παραδεχομαι οχι σε βαθος για λογους που εχω εξηγησει αλλα εχουμε πει πεντε πραγματακια.Το ενα ζητημα ειναι πως βλεπει ο καθενας τον τροπο να παλευει.Εγω πχ θεωρω οτι πρεπει να αφησουμε τα φορουμ και να κοιταξουμε λιγο σοβαρα τη ζωη μας και οτι γινεται μια συνολικοτερη επιθεση με στοχο την εργατικη λαικη οικογενεια.Η αιτια της κρισης για μενα ειναι η υπερσσυσωρευση κεφαλαιου στους λιγους,η λυση για μενα ειναι ο σοσιαλισμος,που σημαινει κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης εργατικος ελεγχος και συνοψιζεται στο εξης συνθημα ''χωρις εσενα γραναζι δε γυρνα εργατη μπορεις χωρις αφεντικα''.
Προφανως σε καθε προταση μου υπαρχουν πολλα τα οποια θελουν επεξηγηση,αλλα δεν δυναμαι να κατσω να αναλυσω τι σημαινει το καθενα, εδω τουλαχιστο,υπαρχουν πολλοι τροποι να ενημερωθεις για το τι λεει ο δικος μου χωρος.Απο κει και περα αυτα τα περι περιφρουρηση βουλης,ε ενταξει προτιμω να τα αφησω ασχολιαστα στη μνημη και μονο του ανθρωπου που χαθηκε.
εντιτ: οσο και να διαφωνω με τον κραουλη τον αγαπαω

ps.ντριν ντριν.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 14:53, 10-02-12:

Εγώ πάντως για την Κυριακή σου έχω κάνει πρόταση να κατεβούμε μαζί ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ταμπέλες.
ο δικος μου χωρος
Ο δικός σου χώρος είναι η Ελλάδα. Όσο αδυνατείς να το κατανοήσεις, αλλαγή μην περιμένεις.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 14:57, 10-02-12:

Και σου λέω, το ίδιο γίνεται και με την Μαρία Αντουανέτα. Τι θες να κάνουμε; Επειδή αυτή δεν βρίσκεται στο φόρουμ να μην την κρίνουμε, να μην συζητηθεί το άρθρο της;
Η Ταχιάου είναι μια επώνυμη δημοσιογράφος που από τη στιγμή που εκθέτει τις απόψεις της σε ένα άρθρο που θα δημοσιευτεί και θα είναι προσβάσιμο σε όλους, γνωρίζει εκ των προτέρων ότι αυτό θα γίνει αντικείμενο σχολιασμού.
Το να σχολιάζεις όμως, κάποιον άγνωστο στο Διαδίκτυο -που στην τελική δεν ξέρεις 100% τι απ' όσα γράφει αληθεύουν- πόσο μάλλον όταν δεν αφορά την κουβεντά, δεν έχει κανένα νόημα. Το σχόλιο σου μπορούσες να το κάνεις γενικά. Αυτό λέω.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:58, 10-02-12:

Η αιτια της κρισης για μενα ειναι η υπερσσυσωρευση κεφαλαιου στους λιγους,η λυση για μενα ειναι ο σοσιαλισμος,που σημαινει κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης εργατικος ελεγχος και συνοψιζεται στο εξης συνθημα ''χωρις εσενα γραναζι δε γυρνα εργατη μπορεις χωρις αφεντικα''.
Κάτσε να πω κι εγω το ποιήμα μου:

Καράβι έρχεται από τη Γαλιλαία,
με τον π... ναύαρχο και το μ... σημαία...

Και τον 902 ποιός τον τρέχει; Η εργατιά; Η Τυποεκδοτική γιατί πτώχευσε; Γιατί την έτρεχαν οι εργάτες;

Κόκκινοι καπιταλιστές είστε κι εσείς Σαλάμι, και αν και δεν ήθελα να το πω δημοσίως, το 2009 ψήφισα (για σπάσιμο) ΚΚΕ και η Αλεκούλα πήρε την ψήφο μου. Φέτος θα πάρει μια μούτζα ορθάνοιχτη!

ΥΓ: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν έχω τίποτα εναντίον σου.-

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 15:01, 10-02-12:

Εγώ πάντως για την Κυριακή σου έχω κάνει πρόταση να κατεβούμε μαζί ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ταμπέλες.

Ο δικός σου χώρος είναι η Ελλάδα. Όσο αδυνατείς να το κατανοήσεις, αλλαγή μην περιμένεις.
Σιγα μη μου εκανες και προταση γαμου :p
Oι Ελληνες,που λες, και η Ελλαδα, χωριζονται σε 2 ταξεις :αστικη και εργατικη,Η παλη ειναι συνεχιζομενη και θα φτασει ως την τελικη νικη.Δεν εισαι το ιδιο με το παιδι του βιομηχανου.Οσο αδυνατεις να το κατανοησεις,αλλαγη μην περιμενεις.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:08, 10-02-12:

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το φαινόμενο, πώς από τον αυτοοικτιρμό φτάσαμε στον αυτοθαυμασμό. ΕΓΩ δεν φταίω, ΕΓΩ διαφέρω, ΕΓΩ είμαι καλύτερος, στους ΑΛΛΟΥΣ αξίζει αυτή η μοίρα, γιατί να το πληρώνω ΕΓΩ;

Ξέρετε φίλες και φίλοι, θα μπορούσα κι ΕΓΩ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για να σας εξιστορήσω τι έχω υποστεί τόσα χρόνια ως ανένταχτος αριστερός, όταν καταφερόμουν δημοσίως κατά του Παπανδρεϊσμού και της Ευρωκρατίας. Να σας εξηγήσω με στοιχεία πόσο δεν φταίω ΕΓΩ. Ωστόσο -όσο κι αν οι φήμες οργιάζουν περί του αντιθέτου, για τη σχέση λατρείας που έχω με τον εαυτό μου- δεν είμαι τόσο αυτάρεσκος για να κάνω κάτι τέτοιο. Βρίσκω ταπεινό το να διαχωρίζω το τομάρι μου από τους ανθρώπους που υποφέρουν, να ταυτίζω τον φτωχό μεροκαματιάρη με το λαμόγιο και τον βολεμένο γλύφτουλα, ή να παίρνω το ύφος της Αντουανέτας και ν' απαξύνομαι (sic) μπροστά στον κίνδυνο της πατρίδας μου, την ώρα του αγώνα. Αυτή είναι μια στάση απαράδεκτη, ανοίκεια και ιταμή, απ' όσο τουλάχιστον κρίνω τον εαυτό μου, με τα μέτρα που έχω δομήσει τόσα χρόνια.

Εάν ο πούστης πράγματι δεν φταίω, οφείλω να δώσω το παράδειγμα πρώτος, να βγω στον αγώνα πιο νωρίς απ' τους υπόλοιπους, να τους ξαναπώ εκείνα που φώναζα επί είκοσι πέντε χρόνια, αφού τώρα είναι η ώρα να τ' ακούσουν, εφόσον θεωρώ δήθεν τον εαυτό μου αφυπνισμένο εκ των προτέρων. Η στάση της ανέξοδης κριτικής την κρίσιμη ώρα είναι στάση δειλού και βολεμένου και ο καλός καπετάνιος φαίνεται στη φουρτούνα, όπως και ο πραγματικός αγωνιστής. Πέρα απ' όλα αυτά, τούτη η τακτική, του τραβήγματος της ουράς μου από την ευθύνη της αντίστασης, αποτελεί ένα από τα πλέον επονείδιστα χαρακτηριστικά του Νεοέλληνα ή εάν θέλετε Ελληναρά τον οποίο όλοι κατακρίνουμε, αποσιωπώντας ή τελικά αποστρέφοντας το βλέμμα από τη συνειδητοποίηση του πόσο πολύ του μοιάζουμε.

Για να αποφευχθούν άσκοπες παρεξηγήσεις κι εντάσεις, θέλω να πω ότι τα παραπάνω τα γράφω με βάση το προσωπικό μου κριτήριο, σύμφωνα με το οποίο κρίνω τον εαυτό μου, γι' αυτό και είναι κάπως σκληρά στην έκφρασή τους, μιας κι απευθύνονται σ' εμένα, οπότε έχω το θάρρος. Δεν επιθυμώ να προσβάλλω ή να χαρακτηρίσω κάποιον συνομιλητή, αν και γράφω ορμώμενος από κάποιες συγκεκριμένες δημοσιεύσεις. Απλά παραθέτω την προσωπική μου θέαση επί του θέματος και τίποτε περισσότερο.

Συνέλληνες, ας αφήσουμε επιτέλους τα λόγια, ας αφήσουμε την υψηλή κριτική για τη μέρα που θα ξαναπάρουμε τη χώρα στα χέρια μας και τότε πράγματι αγαπητοί Dreamstealer και Νεράιδα θα πρέπει να σφίξουν πολλοί κώλοι συμπατριωτών μας που συμβιβάστηκαν με την ψευδεπίγραφη ευκολία των δανεικών κι αγύριστων, με τα παρασιτικά επαγγέλματα, με τον κομματισμό και όλα αυτά που ορθώς στηλιτεύετε. Για να ξαναφτιάξουμε τη χώρα μας από τα ερείπια που αφήνει πίσω της η σαραντάχρονη δήθεν μεταπολίτευση, θα πρέπει όλοι ανεξαιρέτως να ιδρώσουμε, να κοπιάσουμε, να δυσκολευτούμε, ακόμη και πρόσκαιρα να ζήσουμε μ' ελάχιστα ίσως. Εάν το κάνουμε όμως όλοι μαζί και χωρίς πόζα κριτή των πάντων από τους μισούς έναντι των άλλων μισών, τότε μπορούμε να φτιάξουμε μια χώρα πρότυπο, που όλοι θα μιλάνε γι' αυτήν, με την καλή έννοια πλέον, όλοι εκτός των τοκογλυφαραίων. Σας το λέω με κάθε καλή διάθεση, ότι η στάση που επιλέξατε σε τούτη τη συζήτηση δεν είναι γενναιόψυχη και είναι το μόνο που έχω να σας προσάψω, εάν έχω φυσικά το δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο.

Σε προηγούμενο ποστ μου, έγραψα: "Όταν ο αδελφός σου κινδυνεύει, τρέχεις να τον βοηθήσεις και δεν ρωτάς τίποτε. Θα έρθει κάποτε και η στιγμή να του πεις το γνωστό σαδιστικό "στά 'λεγα εγώ ρε χαμένε". Μην παίρνετε λοιπόν το ύφος της αφ' υψηλού κριτικής τούτη την κρίσιμη ώρα, εκτός εάν δεν νιώθετε κανέναν από εμάς ως αδελφό σας, εάν θεωρείτε τα Εγώ σας ανάδελφα γενικότερα.

Συμφωνώ απόλυτα κι επαυξάνω. Όλοι την Κυριακή στο δρόμο. Μην σας νοιάζουν οι μπάτσοι, μην μασάτε από τους παρακρατικούς κουκουλοφόρους, μη φοβάστε τα ΚΝΑΤ, ούτε όλα τα άλλα γνωστά χιλιοπαιγμένα τερτίπια του καθεστώτος. Είναι η τελευταία μας ευκαιρία να σταματήσουμε την κατοχή. Εφόσον περάσει αυτό το έκτρωμα, κατόπιν θα είμαστε αναγκασμένοι να δώσουμε πλήρη αντικατοχικό αγώνα, πιθανώς κι ένοπλο, προκειμένου να τους διώξουμε και αυτό δεν το θέλει ειλικρινά κανένας μας. Ας μην περιμένουμε να φτάσουμε ως εκεί, σας εκλιπαρώ όλους να κινητοποιηθούμε έστω την ύστατη στιγμή...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 15:11, 10-02-12:

ε να τωρα απ τη μπακογιαννη θα το γυρισουμε στο κκε και στο 902.ενταξει αναμενομενο.δε θελω να κανω τετοιες κουβεντες απο δω,δεν ταιριαζουν εδω,παρε τηλ να στα πω αδερφε βαλντερ
απο κει και περα,προφανως και δεν εχεις κατι εναντιον μου,δε με ξερεις καν,ουτε εγω και εχω ακουσει πολυ χειροτερα.
εντιτ :περιστατικο που ο αλλος ειναι λαος,εχουμε παει με ανακοινωση και μας κηνυγαει με καραμπινα και μας βριζει(ωραιες εποχες)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:19, 10-02-12:

Σιγα μη μου εκανες και προταση γαμου :p
Oι Ελληνες,που λες, και η Ελλαδα, χωριζονται σε 2 ταξεις :αστικη και εργατικη,Η παλη ειναι συνεχιζομενη και θα φτασει ως την τελικη νικη.Δεν εισαι το ιδιο με το παιδι του βιομηχανου.Οσο αδυνατεις να το κατανοησεις,αλλαγη μην περιμενεις.
Τι είδους ανιστόρητη κι οπορτουνιστική ανάλυση είναι αυτή (με όλο τον σεβασμό); Η μεσαία τάξη πού βρίσκεται σε αυτόν το συλλογισμό; Πες μου κάτι, ο Μαρξ, ο Έγκελς, ο Λένιν, ο Τρότσκι, ο Τσε, ήταν εργατικής ή αστικής τάξης απόγονοι; Εκεί λοιπόν έχει καταλήξει η κομμουνιστική ιδεολογία στις μέρες μας; Σε τούτη την λαϊκιστική υπεραπλούστευση; Ειλικρινά λυπάμαι συντρόφισσα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ΚΚΕ θα πάρει μια μούντζα από πολλούς οι οποίοι το έχουμε ψηφίσει στο παρελθόν.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:25, 10-02-12:

εντιτ :περιστατικο που ο αλλος ειναι λαος,εχουμε παει με ανακοινωση και μας κηνυγαει με καραμπινα και μας βριζει(ωραιες εποχες)
Το θυμάμαι κι αν θυμάσαι κι εσύ σου είχα πει κρίμα που δεν έριξε
Εδώ ο κόσμος καίγεται κι εσείς ακόμα κάνετε έρανο για το φτωχό το κόμμα του λαού.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:30, 10-02-12:

Εγω πχ θεωρω οτι πρεπει να αφησουμε τα φορουμ και να κοιταξουμε λιγο σοβαρα τη ζωη μας και οτι γινεται μια συνολικοτερη επιθεση με στοχο την εργατικη λαικη οικογενεια.
Μονο σε αυτο το τοπικ το εχεις αναφερεi ηδη 2 φορες το λιγοτερο (συγκεκριμενα 2 φορες το προσεξα μεσα στα νεα μηνυματα).
Προσωπικα διαφωνω μαζι sου, πιστευω οτι τα φορουμ ειναι ενα μεσων για να δω σοβαρα την ζωη μου. Αντι να συζητας με τα ιδια συνεχος ατομα που εχεις στον κοινονικο σου περιγυρο σου δινετε η ευκαιρια να ανταλαξεις αποψης και γνωμες με ατομα απο αλλες πολης, με διαφορετικες εμπειριες, με διαφορετικα ματια.
Περαν αυτου ομως, αφου το πιστευεις γιατι δεν το κανεις; Γιατι να καθεσε να μας πεισεις μεσα απο ενα φορουμ να αφησουμε τα φορουμ; Ελα στην κανονικη μου ζωη και δειξε μου τον λογο να αφησω το φορουμ, χτυπα μου την πορτα και πες μου "Ελα, αν ερθεις εσυ, και φερεις και εναν ακομα, και αυτος το ιδιο, φαντασου ποσο θα παει η αλυσιδα και τι δυναμη θα αποκτισουμε"

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το φαινόμενο, πώς από τον αυτοοικτιρμό φτάσαμε στον αυτοθαυμασμό. ΕΓΩ δεν φταίω, ΕΓΩ διαφέρω, ΕΓΩ είμαι καλύτερος, στους ΑΛΛΟΥΣ αξίζει αυτή η μοίρα, γιατί να το πληρώνω ΕΓΩ;

Ξέρετε φίλες και φίλοι, θα μπορούσα κι ΕΓΩ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για να σας εξιστορήσω τι έχω υποστεί τόσα χρόνια ως ανένταχτος αριστερός, όταν καταφερόμουν δημοσίως κατά του Παπανδρεϊσμού και της Ευρωκρατίας. Να σας εξηγήσω με στοιχεία πόσο δεν φταίω ΕΓΩ.

(δεν διαβασα παρακατω το μηνυμα γιατι βιαζομαι, αλλα θελω να σχολιασω αυτο το πραγμα)
Θα φερω σαν παραδειγμα τον ευατο μου, για να μην τυχει να παρεξηγιθουμε με κανεναν.
ΕΓΩ, δεν φταιω, ΕΓΩ ειμαι σιγουρος οτι διαφερω, ΕΓΩ ειμαι καλητερος, οι ΑΛΛΟΙ φταινε και να τα πληρωσουν.

ΕΓΩ δεν εδωσα την ψηφο μου σε κανεναν απο οσους καταφεραν να μπουν στην βουλη. Ηταν ομως η πρωτες μου εκλογες, και ασχετα αν η ψηφος μου τελικα δεν "μετριθικε" αφου δεν μπηκε απο την περιοχη μου βουλευτης απο το συγκεκριμενο κομμα, φερθικα ανωριμα. Ειμουν μολις 18, λογικο να ειμαι ανωριμος και να κανω λαθη. Χαιρομουν ομως που ειμαι 18 και θα μπορεσω να ψηφισω και να ειμαι μερος της διαμορφοσης αποφασεων, εστω και στο τοσο μικρο ποσοστο. Δεν εκανα ομως την αντιστηχη μελετη! Δεν στηριξα με τον σωστο τροπο την χαρα μου και την ψηφο μου! Αρα ΦΤΑΙΩ!

ΕΓΩ διαφερω! ΕΙμουν 18, δεν ειχα ζησει καταστασεις, ειχα καπιες λανθασμενες εικονες στο μυαλο μου. Αλλα οχι.. Δεν διαφερω! Ετσι ητανε ολα τα παιδια της ηλικιας μου που ψηφισανε και αυτα! Φταιω λιγοτερο και διαφερω σε σχεση με τους 40+, αλλα δεν κανει τεραστια διαφορα...

ΕΓΩ ειμαι καλητερος! Αυτο το πιστευω, γιατι βλεπω οτι εκανα λαθος και δεν κρυβομαι απο τον ευατο μου! Και στις επομενες εκλογες (αααααν ποτε υπαρξουν) θα προσπαθισω να βελτιωσω την κριση μου και να ξερω που παω και τι κανω!

Οι αλλοι φταινε. Ναι, αφου η συντριπτικη πλειοψηφια της χωρας ειναι πολιτικα εντελος αμορφωτη! Εγω ομως δεν εκανα τιποτα για να τους μαθω εστω και λιγα...! Δεν την ειπα σε φιλους που ασπαστικαν το "δεν φηφιζω" γιατι βαριομουν να ασχολουμαι. Δεν τους εξηγισα οτι αν ολοι οσοι δεν ψηφισαν ειχαν ψηφισει μικρα κομματα τα πραγματα θα ητανε διαφορετικα. Αρα εχω και εγω μεριδιο ευθηνης!

Φταιμε ολοι, αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο.... Να βγαζουμε την ουρα μας απο εξω δεν εχει νοημα ομως!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 10-02-12 στις 18:29.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:47, 10-02-12:

Πείτε κι άλλα ν'ανεβαίνει το κασέ της! Πως είπαμε την λένε;

Παράθεση

wildrose

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wildrose
H wildrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H wildrose έγραψε στις 18:22, 10-02-12:

Φυσικα και φταιμε ολοι για την κατασταση την οποια αντιμετωπιζουμε,και για να μη παρεξηγηθω δεν λεω οτι μαζι τα φαγαμε..Ολοι μας ομως συντηρησαμε μια τετοια κατασταση.Απο αυτον που λαδωνε τον πολιτικο,αυτον που τον ρουσφετιαζε για να βρει δουλεια το παιδι του,απο το παιδι (που δεν μιλαμε για μωρο παιδι) που βολευοταν με μια τετοια κατασταση αρκει να βγαινουν φραγκα,απο αυτον που μεσω γνωστων της οικογενειας του η δικων του εμπαινε σε μια θεση χωρις τα απαραιτητα προσοντα παιρνοντας την απο καποιον αλλο που την αξιζε περισσοτερο,αυτοι που δουλευανε σε εταιριες που κοροιδευαν κοσμο ,αυτοι που πληρωνανε να περασουν μαθηματα,πολιτικοι μηχανικοι,γιατροι και για να μη γεμισω σελιδες το ολοι το λεω με απολυτη σιγουρια.Ολοι εχουμε ευθυνη ειτε μικρη ειτε μεγαλυτερη.Το θεμα ειναι αν δεν ψαξουμε να δουμε που και εμεις εχουμε βαλει το χερακι μας για ερθει ολη αυτη η σαπιλα,οσες κυβερνησεις να ερθουν τα ιδια θα ειμαστε,Ειναι καρος πια για μεγαλες ριζικες αλλαγες και οχι ριξιμο ευθυνων.Ολοι μαζι αναλογιζομενοι τις ευθυνες μας και ενωμενοι μπορουμε να καταφερουμε πολλα.

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 19:54, 10-02-12:

Απιστευτα υπερβολικη τοσο οσο χρειαζεται για να προκαλεσει και αυτο το πετυχε η εν λογο δημοσιογραφος τουλαχιστον εδω . Φαντασου την εν λογω κυρια σε παραθυρο με Τρεμη και Πρετεντερη παρεουλα ...................................

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 22:01, 10-02-12:

αυτη η ελλαδα ομως μου αρεσει....

γεια σου ελληνιδα μανα!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mom.jpg
Εμφανίσεις:  49
Μέγεθος:  66,6 KB  
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:43, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ναι, σήμερα γελάς παριστάνοντας την αντιρρησία αλλά αύριο τον Κουβέλη θα τον ψηφίσεις ΠΑΣΟΚάρα μου! Το μόνο προπύργιο του κρατισμού, των ξύστηδων πρασινοφρουρών που ετοιμάζονται για μια νέα κυβέρνηση με άλλο όνομα.
Μπαστα Βαλντερακο μου, γιατι πηρες φορα και σε πηρε η κατηφορα!

Μασησες δαφνουλες και γνωριζεις μετα βεβαιοτητος τι εγω θα πραξω?! Για κακη σου τυχη δε σου δουλεψε, προσπαθησε το ξανα.
Κατα δευτερον, επειδη και οι δυο χρονια γραφουμε εδω μεσα, θα επρεπε να ειχες προσεξει πως παντα τα ιδια ελεγα με αυτα που λεω και σημερα και να εισαι σιγουρος πως μονο την αντιρρησια δεν παρεστησα ποτε. Αλλωστε εγω ημουν αυτη που μιλουσα για τους επαναστατες του γλυκου νερου. Γιατι δεν ειδα κανεναν να σημειωνει τα στραβα και αναποδα του τοπου μεχρι τη στιγμη εκεινη που θιχτηκε η προσωπικη του τσεπη και βολεψη.

Αφού έχεις τη δύναμη να γελάς σε ένα φόρουμ και να επικαλείσαι τους Θεους μου, βάλε ένα παπούτσι και τράβα στο Σύνταγμα να διαδηλώσεις. Εγώ στο λέω, προσωπικά φοβάμαι να πάω προς το παρόν, μη γίνει καμιά αναταραχή και φάω καμιά αδέσποτη και δεν ξέρω από που να φύγω... Αλλά δε γελάω! Προβληματίζομαι και αναρρωτιέμαι ποιός θα με κυβερνάει αύριο, προδότης ή υπεύθυνος και αν υπάρχει υπεύθυνος που στον π...ο είναι;;
Ναι γελαω
(να με συγχωρεις που δε γνωριζα πως ειναι προσωπικοι σου θεοι αυτοι του Δωδεκαθεου) πλεον με αυτους που πιστευουν πως υπαρχει μια πολιτικη δυναμη στην Ελλαδα ικανη να πραξει το καλυτερο για τον τοπο αυτο. Μεχρι πριν λιγο καιρο προβληματιζομουν. Πλεον ειμαι σιγουρη, γι αυτο που εσυ αναρωτιεσαι και ακομα προβληματιζεσαι. Δεν υπαρχει. ΔΙοτι η νοοτροπια ενος λαου δεν αλλαζει απο τη μια μερα στην αλλη. ΑΥτη ειναι η ριζα ολων των κακων και το εχω πει αμετρητες φορες!

Αλλά ξέρεις κάτι; Έτσι με έμαθαν και με μεγάλωσαν, να είμαι πολίτης-κότα και να φοβάμαι να κατέβω στο Σύνταγμα, ενώ κανονικά έπρεπε να πάρω ότι βρω μπροστά μου και να κατέβω κούτσα κούτσα ως εκεί κάτω και να κάνω σαματά μαζί με χιλιάδες άλλο κόσμο...

Εμενα απο την αλλη δε με εμαθαν να φοβαμαι. Αλλα να κατεβω στο ΣΥνταγμα για ποιον ακριβως το λογο? Για να διαμαρτυρηθω εναντια στα μνημονια εξαθλιωσης? Ωραια και να το κανω. Και ποια ειναι Αγαπητε μου η αντιπροταση? Η χρεοκοπια? Δηλαδη η αυτοκτονια? Πρεπει να επιλεξω αναμεσα στην εξαθλιωση και στην αυτοκτονια. Να χαρω εγω πολιτικους και προτασεις.

Το είδαμε κι αυτό... οι Πασόκοι να το παίζουν επαναστάτες!

Αυτο μου ελειπε τωρα να με χαρακτηρισεις και επαναστατρια, επειδη παρατηρω για αλλη μια φορα αυτα που χρονια τωρα ελεγα.
Λυπαμαι που θα στο χαλασω, αλλα εγω ολους αυτους τους θεωρω επαναστατες του κωλου, διοτι θα επρεπε να εχουν βγει στους δρομους δεκαετιες πριν και σημερα βγαινουν χωρις καμμια ουσιαστικη, βιωσιμη αντιπροταση.
Δυστυχως πλεον δεν εμπιστευομαι τις γενιες που εχουν τη δυνατοτητα να προσφερουν, διοτι τις θεωρω ανικανες, ανευθυνες και ανηθικες.

Και για να τελειωνουμε. Δε με ενδιαφερει ποιον σκατα θα ανεβασετε στις επερχομενες εκλογες. Γνωριζω ηδη τις επιλογες που θα εχουμε ως χωρα και οι δυο ειναι καταστροφικες. Η μια χειροτερη απο την αλλη.

Οπως καταλαβαινεις, την επομενη φορα καλο θα ηταν να φορας τα γυαλακια σου, διοτι δε βλεπεις καθαρα!

ΕΝιγουεις, ο,τι ειχα να παρατηρησω το εχω κανει και με το παραπανω.
Καλη σας συνεχεια...

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:25, 10-02-12:

Εμενα απο την αλλη δε με εμαθαν να φοβαμαι. Αλλα να κατεβω στο ΣΥνταγμα για ποιον ακριβως το λογο? Για να διαμαρτυρηθω εναντια στα μνημονια εξαθλιωσης? Ωραια και να το κανω. Και ποια ειναι Αγαπητε μου η αντιπροταση? Η χρεοκοπια? Δηλαδη η αυτοκτονια? Πρεπει να επιλεξω αναμεσα στην εξαθλιωση και στην αυτοκτονια. Να χαρω εγω πολιτικους και προτασεις.
Οι δύο αυτές επιλογές που νομίζεις ότι υπάρχουν μόνο αυτές είναι εκείνες που λένε ο Παπαδήμιος κι ο Μπένι. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Σήμερα άκουσα για λίγο τον Καρατζαφύρερ. Μέσα στις κωλοτούμπες που έκανε, πρότεινε κάτι πολύ εφικτό με βάση το τι είναι πραγματοποιήσιμο σήμερα. Είπε για περίοδο χάριτος 5 χρόνων και για δανεισμό με επιτόκιο 1% κι όχι 5%, όπως φασιστικά δανείζεται η χώρα, η μόνη χώρα που δανείζεται με τόσο υψηλό επιτόκιο. Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.
Και σου παραθέτω μια πρόταση η οποία συνάδει με τον "καθωσπρεπισμό" της εποχής μας.

Την δική μου (ονειροπόλα) πρόταση που σχετίζεται με Γουδί, επιστροφή στη δραχμή και διεκδίκηση των οφειλομένων προς εμάς από άλλες χώρες (κατοχικές/πολεμικές αποζημιώσεις), ας μην την αναπτύξω, γιατί προϋποθέτει την δημόσια εκτέλεση των εθελόδουλων και πολλοί άνθρωποι ακόμα παραμένουν αρκετά αφελείς και "πολιτισμένοι" για να το υποστηρίξουν, πόσο δε μάλλον να αναγνωρίσουν ότι έχουμε προδότες εκεί πάνω.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 23:38, 10-02-12:

Οι δύο αυτές επιλογές που νομίζεις ότι υπάρχουν μόνο αυτές είναι εκείνες που λένε ο Παπαδήμιος κι ο Μπένι. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Σήμερα άκουσα για λίγο τον Καρατζαφύρερ. Μέσα στις κωλοτούμπες που έκανε, πρότεινε κάτι πολύ εφικτό με βάση το τι είναι πραγματοποιήσιμο σήμερα. Είπε για περίοδο χάριτος 5 χρόνων και για δανεισμό με επιτόκιο 1% κι όχι 5%, όπως φασιστικά δανείζεται η χώρα, η μόνη χώρα που δανείζεται με τόσο υψηλό επιτόκιο. Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.
Και σου παραθέτω μια πρόταση η οποία συνάδει με τον "καθωσπρεπισμό" της εποχής μας.

Την δική μου (ονειροπόλα) πρόταση που σχετίζεται με Γουδί, επιστροφή στη δραχμή και διεκδίκηση των οφειλομένων προς εμάς από άλλες χώρες (κατοχικές/πολεμικές αποζημιώσεις), ας μην την αναπτύξω, γιατί προϋποθέτει την δημόσια εκτέλεση των εθελόδουλων και πολλοί άνθρωποι ακόμα παραμένουν αρκετά αφελείς και "πολιτισμένοι" για να το υποστηρίξουν, πόσο δε μάλλον να αναγνωρίσουν ότι έχουμε προδότες εκεί πάνω.
νομιζεις...οι περισσοτεροι Ελληνες δεν βλεπουν καμια διαφορα με την επιστροφη στη δραχμη....η παραμονη στο ευρω...θα ειναι ελευθερη πτωση χωρις πατο....ειδικα μετα την χαγη που αθωοσε φονιαδες...πεσαν οι μασκες...

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:09, 11-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τι είδους ανιστόρητη κι οπορτουνιστική ανάλυση είναι αυτή (με όλο τον σεβασμό); Η μεσαία τάξη πού βρίσκεται σε αυτόν το συλλογισμό; Πες μου κάτι, ο Μαρξ, ο Έγκελς, ο Λένιν, ο Τρότσκι, ο Τσε, ήταν εργατικής ή αστικής τάξης απόγονοι; Εκεί λοιπόν έχει καταλήξει η κομμουνιστική ιδεολογία στις μέρες μας; Σε τούτη την λαϊκιστική υπεραπλούστευση; Ειλικρινά λυπάμαι συντρόφισσα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ΚΚΕ θα πάρει μια μούντζα από πολλούς οι οποίοι το έχουμε ψηφίσει στο παρελθόν.
Ποια μεσαία τάξη; Με το χρήμα τους κατατάσσεις;
Σήμερα ανήκει κάποιος στη μεσαία, αύριο χάνει τη δουλειά του, χάνει τα εισοδήματά του και δεν ανήκει.
Ποτέ δε θα πάψει, όμως, να ανήκει στην εργατική τάξη.

Αν κάποιος γεννήθηκε αστός σε μία οικογένεια βιομηχάνων εν προκειμένω, τότε έχει πράγματι άλλα συμφέροντα από τον εργάτη. Το ποιας τάξης συμφέροντα θα επιλέξει να υπερασπιστεί είναι άλλο θέμα.
Άλλωστε τόσοι εργάτες ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ τόσα χρόνια... Άλλα ήταν τα συμφέροντα της τάξης τους, αλλά επέλεξαν -λόγω άγνοιας υποθέτω- να στηρίξουν αστικά κόμματα.

Επίσης δεν μπορείς να πιάνεσαι από τα λεγόμενα ενός ατόμου για να βγάλεις συμπέρασμα για τις απόψεις του ΚΚ.

Σύντροφε -αν έτσι νιώθεις, ας μην λέμε πράγματα απλώς και μόνον για να κάνουμε την αντι-ΚΚΕ προπαγάνδα μας... Λαϊκίστικο, οπορτουνιστικό και ρεφορμιστικό το ΚΚΕ δεν είναι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:09, 13-02-12:

Το αλλο με τη γρια το ξερεις?!

Ειναι ξακαθαρο οτι δε δεχονται οι δανειστες μας τετοιους ορους.
Οταν αναφερομαι σε αντιπροταση, εννοω βιωσιμη, ικανη και ρεαλιστικη λυση της προβληματικης μας καταστασης.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:08, 13-02-12:

... εννοω βιωσιμη, ικανη και ρεαλιστικη λυση της προβληματικης μας καταστασης.
: " Να ρωτήσουμε την Πυθία; Αυτή δε ρωτάνε δύο και κάτι χρόνια οι...Μνημονιακοί;;;"

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:44, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: " Να ρωτήσουμε την Πυθία; Αυτή δε ρωτάνε δύο και κάτι χρόνια οι...Μνημονιακοί;;;"
Εχεις εσυ δει Νωευς μου κανεναν να ρωταει?
Διοτι εγω το μονο που βλεπω ειναι να εχουν γινει ολοι Πυθιες μασουλωντας θαυματουργικες δαφνουλες και να συμπεριφερονται ως φωστηρες και σωτηρες! Μηδενος εξαιρουμενου!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:23, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
... Λαϊκίστικο, οπορτουνιστικό και ρεφορμιστικό το ΚΚΕ δεν είναι.
:Τα ράσα όμως δεν κάνουν τον παπά!

Εχεις εσυ δει Νωευς μου κανεναν να ρωταει?
...
Καλή μου φίλη, τουλάχιστον όλοι όσοι είναι ικανοποιημένοι από το "ήξεις αφίξεις" των ...σωτήρων!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:54, 14-02-12:

Να μια πρόταση, αφού θες τόσο να ακούσεις.
λολ? Να μας χαρησουν 5 χρονια και μερικα δισεκατομμυρια? ΓΙΑΤΙ?!

Εσυ θα το εκανες? ΕΣΥ προσωπικα, τα δικα σου λεφτα θα τα εδινες σε καποιον που επι δεκαετιες σου ελεγε ψεματα, ειχε αγορασει πορσε και οποτε πηγαινες στο μαγαζι του σου χρεωνε το νερο 2ε? Γιατι ΑΥΤΟ εκανε η ελλαδα. Λουσα και κομπινες. Συνεπως ΓΙΑΤΙ να μας χαρισουν λεφτα? Μας χρωστανε απο χτες?

Και οσοι εχετε αυταπατες μεγαλειου:

ΑΕΠ της ελλαδας: 220 δισεκατομμυρια ευρω
ΑΕΠ της ευρωπαικης ενωσης: 16 ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρω. Ποσο νομιζετε οτι θα τους πειραξει η αγοραστικη ικανοτητα της ελλαδας?

διεκδίκηση των οφειλομένων προς εμάς από άλλες χώρες (κατοχικές/πολεμικές αποζημιώσεις)
Οκ να τις διεκδικισουμε. Ακου να δεις πως θα παει:

σκηνικο: ελλαδα χρεοκοπημενη, δεν εχουμε βενζινη στα βενζιναδικα και φαρμακα στα φαρμακεια.

Ελληνας υπουργος εξωτερικος παει στον γερμανο υπουργο εξωτερικων:

-Μας χρωστατε απο την κατοχη ενα καρο φραγκα. Τα θελουμε πισω!
-Or else what?

Οσο γραφουμε εμεις στα @@ μας τον λιμο στη σομαλια αλλο τοσο θα γραφουν αυτοι στα @@ τους τον λιμο εδω.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:21, 14-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote
σκηνικο: ελλαδα χρεοκοπημενη, δεν εχουμε βενζινη στα βενζιναδικα και φαρμακα στα φαρμακεια.
Ποσες φορες πρεπει να εξηγισουν οικονομολογοι οτι αυτο δεν προκειτε να συμβει για να αρχισουμε να καταλαβενουμε οτι αυτα που λενε οι πολιτικοι ειναι ψεματα;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:53, 14-02-12:

Ναι είδαμε πόσο δεν τους νοιάζει μόλις ο ΓΑΠ ψέλλισε ....δημοψήφισμα.

Πόσο μυαλό χρειάζεται κανείς για να καταλάβει ότι ο καλύτερος τρόπος στις μέρες μας για να υποδουλώσεις ένα κράτος είναι μερικά μη εξυπηρετήσιμα δάνεια; Κι ένα μικρό παιδάκι το καταλαβαίνει.
Ναι ναι, ψήστε με πως εμείς λέγαμε ψέμματα ότι είμαστε λεφτάδες και θα ξεπληρώσουμε κι αυτοί μας πίστευαν. Τι καλοί άνθρωποι. Συγκινούμαι

Μπα-χα-χα...γέλασα και σήμερα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:22, 14-02-12:

Πόσο μυαλό χρειάζεται κανείς για να καταλάβει ότι ο καλύτερος τρόπος στις μέρες μας για να υποδουλώσεις ένα κράτος είναι μερικά μη εξυπηρετήσιμα δάνεια; Κι ένα μικρό παιδάκι το καταλαβαίνει.
προφανως ομως ΔΕΝ το καταλαβαινει ο μεσος ενηλικας ελληνας που ΠΗΡΕ τα δανεια...(η ψηφησε τους πολιτικους που πηραν τα δανεια, η τους αφησε στην εξουσια κτλ κτλ).

συνεπως οι ελληνες ειμαστε πιο ηληθιοι απο παιδακια.

διαφωνω.

δεν ειμαστε ηληθιοι. Κουτοπονηροι ειμαστε

Ποσες φορες πρεπει να εξηγισουν οικονομολογοι οτι αυτο δεν προκειτε να συμβει για να αρχισουμε να καταλαβενουμε οτι αυτα που λενε οι πολιτικοι ειναι ψεματα;
λολ? ο μεσος αργεντινος δεν ειχε προσβαση στις τραπεζικες αποταμειευσεις του (που ειχαν χασει και το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους) για ενα χρονο.

περιπου 50.000 ανθρωποι μαζευαν χαρτοκουτα απο τους δρομους και ακομα και τωρα 10 χρονια μετα το 10% των αργεντινων κατεχει πανω απο 30 φορες απο οτι το υπολοιπο 90%.

Και η αργεντινη ειναι χωρα σχετικα αυταρκης με πλουσιο φυσικο πλουτο.

Η ρωσσια μετα την χρεοκοπια της το 1998 ειχε 2.000.000 αστεγα παιδια μονο στη μοσχα.

Και αν θες να δεις πως μια χωρα κολωσος σαν την ρωσια με ορισμενες απο τις μεγαλυτερες πετραιολοπαραγωγες περιοχες του κοσμου ανταπεξερχετε στην προ 15ετιας πτωχευση μπορεις καλιστα να πας στo σολτσεβο στη μοσχα.

Και οι οικονομολογοι μπορουν να λενε οτι θελουν, ετσι και αλλιως κατα βαση καθυστερημενοι ειναι, για καθε ενα που λεει ετσι ο αλλος λεει αλλιος, για ενα πολυ απλο λογο: η οικονομια ειναι ενα χαοτικο, τελειως απροβλεπτο συστημα και οι οικονομολογοι δεν ειναι τιποτε περισοτερο απο κακοι στατιστικολογοι (μεσες ακρες οπως οι σεισμολογοι).

Και να μην ξεχασουμε οτι ΠΟΤΕ στην ιστορια δεν εχει ξαναγινει τετοιου ειδους πτωχευση οπως η ελληνικη. Για λογους οικονομικους ΚΑΙ διπλοματικους. Οταν πτωχευσε η αργεντινη δεν παρακαλουσαν οι αμερικανοι να τους ξεφορτωθουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 14-02-12 στις 13:30. Αιτία: merge συνεχομενων ποστς.Παταμε το κουμπακι "επεξεργασια" για να προσθεσουμε κειμενο.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:41, 14-02-12:

προφανως ομως ΔΕΝ το καταλαβαινει ο μεσος ενηλικας ελληνας που ΠΗΡΕ τα δανεια...(η ψηφησε τους πολιτικους που πηραν τα δανεια, η τους αφησε στην εξουσια κτλ κτλ).
Μόνο που σε αυτήν την κατάσταση δεν βρίσκεται μόνο η Ελλάδα... Δεν μπορεί λοιπόν να φταίει ο μέσος Έλληνας έτσι όπως θέλετε να λέτε. Υπάρχει κάτι πολύ πιο σάπιο στο Ευρώ-βασίλειο της Δανιμαρκίας.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:21, 14-02-12:

λολ? ο μεσος αργεντινος δεν ειχε προσβαση στις τραπεζικες αποταμειευσεις του (που ειχαν χασει και το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους) για ενα χρονο.

περιπου 50.000 ανθρωποι μαζευαν χαρτοκουτα απο τους δρομους και ακομα και τωρα 10 χρονια μετα το 10% των αργεντινων κατεχει πανω απο 30 φορες απο οτι το υπολοιπο 90%.

Και η αργεντινη ειναι χωρα σχετικα αυταρκης με πλουσιο φυσικο πλουτο.

Η ρωσσια μετα την χρεοκοπια της το 1998 ειχε 2.000.000 αστεγα παιδια μονο στη μοσχα.
Δεν σου ειπα οτι θα γινουμε ολοι πλουσιοι αν χρεωκοπισουμε. Πετρελαιο θα μπορουμε να αγορασουμε, θα υπαρχει στην Ελληνικη αγορα. Ποσοι και πιοι θα μπορουν να το αγορασουν ειναι αλλο θεμα και εξαρτατε απο πολλα.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 14:57, 14-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Δεν σου ειπα οτι θα γινουμε ολοι πλουσιοι αν χρεωκοπισουμε. Πετρελαιο θα μπορουμε να αγορασουμε, θα υπαρχει στην Ελληνικη αγορα. Ποσοι και πιοι θα μπορουν να το αγορασουν ειναι αλλο θεμα και εξαρτατε απο πολλα.
σχετικο ειναι αυτο που λες, οντως πετρελαιο μπορεις να βρεις αλλα θες?
Φανταζομαι οτι γνωριζεις οτι η ελλαδα ειναι η μονη ευρωπαικη χωρα που παιρνει πετρελαιο απο το Ιραν
ενω απο τον Ιουνιο εχει βγει αποφαση της Ε.Ε. να σταματησει η εισαγωγη απο το Ιραν λογω εμπαργκο.

Πετρελαιο υπαρχει αλλα πρεπει και να θες να το παρεις.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 00:54, 15-02-12:

Ποσοι και πιοι θα μπορουν να το αγορασουν ειναι αλλο θεμα και εξαρτατε απο πολλα.
α οκ.

οτι νανε.

Μόνο που σε αυτήν την κατάσταση δεν βρίσκεται μόνο η Ελλάδα... Δεν μπορεί λοιπόν να φταίει ο μέσος Έλληνας έτσι όπως θέλετε να λέτε. Υπάρχει κάτι πολύ πιο σάπιο στο Ευρώ-βασίλειο της Δανιμαρκίας.
Οχι βρισκετε πρακτικα ολος ο δυτικος πολιτισμος που ζουσε αρκετα χρονια με δανεικη αξια. Point is?

Αυτο που λεω βασικα ειναι οτι ειναι ηληθιο και απλουστευτικο το επιχειρημα σου οτι ο καλυτερος τροπος να υποδουλωσεις κτλ.

Κλασικες συνομοσιολογικες παπαριες.

Προφανως υπαρχει ενα σκοτεινο μυστικο δωματιο που τα συζητανε ολα αυτα και αποφασιζουν.

Οτι νανε^2

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:56, 15-02-12:

Οχι βρισκετε πρακτικα ολος ο δυτικος πολιτισμος που ζουσε αρκετα χρονια με δανεικη αξια. Point is?

Αυτο που λεω βασικα ειναι οτι ειναι ηληθιο και απλουστευτικο το επιχειρημα σου οτι ο καλυτερος τροπος να υποδουλωσεις κτλ.

Κλασικες συνομοσιολογικες παπαριες.

Προφανως υπαρχει ενα σκοτεινο μυστικο δωματιο που τα συζητανε ολα αυτα και αποφασιζουν.

Οτι νανε^2
Ό,τι να ναι, δε λες τίποτα. Αντεπιχειρήματα δεν είδα. (Βασικά δεν είδα καν επιχειρήματα αλλά τέσπα).

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:03, 15-02-12:

Point is,Αγαπητε epote...
Καλη η κριτικη που μας κανεις...Αλλα εχεις να προτεινεις καμια βιωσιμη λυση??

Παράθεση

смертной пилюле

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη смертной пилюле
Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O смертной пилюле έγραψε στις 02:09, 15-02-12:

ομορφάντρας, λουκανικούμπα και sos

Η πανίδα των καθρεφτών – Χόρχε Λούις Μπόρχες

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΟΝΤΩΝ
Mετάφραση: Γ.Βέης
Εκδόσεις LIBRO 1983

Ο πατήρ Φοντέκκιο της Κοινωνίας του Ιησού σχεδίασε σ' έναν απ' τους τόμους
των Lettres edifiantes et curieuses, που κυκλοφόρησε στο Παρίσι
το πρώτο μισό του δέκατου όγδοου αιώνα, μια μελέτη για τις προλήψεις
και τις πλάνες των κοινών ανθρώπων της Καντώνας.

Στο προκαταρτικό σχεδίασμα σημείωσε ότι το ψάρι ήταν ένα πλάσμα
που έλαμπε και κινιόταν γρήγορα και που δεν είχε πιάσει ποτέ του κανείς,
αν και πολλοί έλεγαν ότι το είχαν δει στα βάθη των καθρεφτών.
Ο πατήρ Φοντέκκιο πέθανε το 1736 κι έτσι το έργο που άρχισε έμεινε ατέλειωτο.
Κάπου 150 χρόνια αργότερα, ο Χέρμπερτ Άλλεν Τζιλς ανέλαβε
να τελειώσει το έργο, που είχε μείνει στη μέση.

Σύμφωνα με τον Τζιλς, λοιπόν, η πίστη στο ψάρι αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου θρύλου,
που φτάνει μέχρι τους μυθικούς χρόνους του Κίτρινου Αυτοκράτορα.
Τον καιρό εκείνο, ο κόσμος των καθρεφτών κι ο κόσμος των ανθρώπων δεν ήταν όπως σήμερα,
απλώς ξεκομμένοι ο ένας απ' τον άλλο. Ήταν επιπλέον τελείως διαφορετικοί.
Ούτε τα όντα, ούτε τα χρώματα, ούτε τα σχήματα ήταν τα ίδια.
Και τα δυο βασίλεια, των καθρεφτών και των ανθρώπων, ζούσαν αρμονικά.
Μπορούσες να πας και να 'ρθεις μέσα απ' τους καθρέφτες.
Είχαν μεγάλη δύναμη, αλλά στο τέλος ενός αιματηρού πολέμου
υπερίσχυσαν τα μαγικά όπλα του Κίτρινου Αυτοκράτορα.
Απέκρουσε τους εισβολείς, τους φυλάκισε μέσα στους καθρέφτες και τους ανάγκασε
να επαναλαμβάνουν σαν μέσα σε κάποιο όνειρο τις ανθρώπινες πράξεις.
Τους απογύμνωσε απ' τη δύναμή τους κι απ' τη μορφή τους και τους περιόρισε
στην εκτέλεση απλών δουλικών αντανακλάσεων.

Θα 'ρθει, όμως, μια μέρα που θα λύσουν τα μαγικά ξόρκια.
Το πρώτο που θα ξυπνήσει θα είναι το ψάρι.
Θα δούμε βαθιά μέσα στον καθρέφτη μιαν αμυδρή γραμμή που θα έχει
ένα χρώμα εντελώς διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο χρώμα.
Ύστερα θ' αρχίσουν να σαλεύουν κι άλλα σχήματα.
Σιγά σιγά θα διαφέρουν από μας, θα πάψουν να μας μιμούνται.
Θα ορμήσουν μέσα απ' τα φράγματα του γυαλιού και του μετάλλου και δε θα νικηθούν αυτήν την φορά.
Στο πλευρό των πλασμάτων των καθρεφτών θα πολεμήσουν τα πλάσματα του νερού.
Στο Γιουνάν δε μιλούν για το ψάρι, αλλά για την τίγρη του καθρέφτη.
Άλλοι πάλι πιστεύουν ότι λίγο πριν γίνει η επιδρομή,
θ' ακούσουν την κλαγγή των όπλων να 'ρχεται απ' τα βάθη των καθρεφτών.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

τι είναι μυθοπλασία, τι είναι συνομωσία,
τι είναι καθρέφτης,
τι είναι ομορφάντρας,
τι είναι ασχημοχώρα?

τι είναι εποτέ?

τι είναι "τι είναι"?

τι είναι χρεωκοπία?
τι είναι "?" ?

υγ. φρονώ πως είμαστε το περιπλανώμενο ψάρι,
στον επιτοίχιο καθρέφτη του Μπόρχες,
λίγο πριν το είδωλό μας,
μας εγκαταλείψει κι αυτό περίλυπο
με την περιφερόμενη ανοησία
που λογίζεται ως πρώτη μούρη in the crub.

υγ. εποτέ, έχεις μπει στο μυαλό του τζων μάλκοβιτς παπαδήμου,
και νιώθεις τόσο safe from harm με το ευρουλάκι στο τσεπάκι?
Γιατί μονάχα εσύ κι άλλοι 199 πιστεύουν ότι το ευρώ
είναι το νόμισμα των ΙΛΟΥΜΙΝΑΤΙ?

πότε θα καταλάβεις ότι το ευρώ απέτυχε
(ή εμείς αποτύχαμε στο ευρώ)
σαν φόρμουλα ενοποιητική
μιας ευρώπης παρακμάζουσας και 27 ταχυτήτων?

όταν θα έρθουν έξω από το μαγαζί σου
και θα βγάλουν σε πληστηριασμό
τις μπάρες και τα βαράκια σου?

και θα σου πάρουν και το ποδηλατάκι
και τον διάδρομο που ο κόσμος ρίχνει
κανά κιλό?

πότε εποτέ?

(το παράξενο είναι ότι όλη αυτή η δυσανασχέτηση
ενώ λειτουργεί πάνω στην τρομολότζικ του τι θα συνέβαινε
εαν δεν είχαμε το ευρώ, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει
στο κομμάτι του ρεαλιστικού τρόμου, του βιωμένου
και τι επίκειται ακόμα μέχρι το χοτ σαμερ που ζυγώνει.

είμαστε ήδη ΗΔΗ Η-Δ-Η σε θέση πολύ χειρότερη της Αργεντινής
αλλά κάποιοι κοιμούνται ήσυχα γιατί έχουν φαί,
σπίτι κι ηλεκτρικό και καταθέσεις στα ΑΤΜ.

αν δε ματώσει ο κώλος μας,
θα συνεχίζουμε να μπαινοβγάζουμε το στυλιάρι.

ΩΣ τότε όμως, θα λέμε πως όσοι
μιλάνε για κάτι αιχμηρό που μας
βιάζει είναι συνομώτες.

Και τότε βουτάμε στην πανίδα του καθρέφτη
εξορίζοντας τον εαυτό μας σε καινούργια
χρώματα απελπισίας και με ένα τόνο
του στυλ "σε παρακαλώ ξέχασέ με από τον κόσμο".

..έτσι που γράφει ο Μπωντλαίρ κάποιοι βάζουν στο είδωλό τους μια θαυμάσια αποκρυστάλλωση,
αλλά καταφέρνουν να μιμηθούν τελικά το θρήνο
της σκέψης τους, αλυσοδεμένοι σε βούρκο
βλακείας.

ΒΛΑΚΕΙΑΣ.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 02:12, 15-02-12:

valder:

το οτι τελειωσες ενα τει δεν σε κανει οικονομολογο.

αν θεωρω τους οικονομολογους βλακες σκεψου τι αποψη εχω για τους τειτζιδες.

πως ακριβως παιρνεις στα σοβαρα ανθρωπους που διαχειριζονται περιουσιες χρησημοποιοντας γκαουσιανες κοπιουλες για να βγαζουν συμπερασματα για παραγωγα πρωιοντα? Αυτες οι παπαριες κανουν τα μαλια ενος μαθηματικου να στεκονται στον αερα. Πολυ δε περισοτερο οταν το πρωιον πανω στο οποιο βασιζεται το παραγωγο ειναι ηδη αυθαιρετα αξιολογημενο! Αυτα ειναι μαγειρεματα.

Αλλα εχεις να προτεινεις καμια βιωσιμη λυση??
Σε αυτη τη φαση το βουλωνουμε συλογικα, κοιταμε να μορφωθουμε οσο γινεται και να γινουμε υποτηποδος παραγωγικοι. Δουλεια θελει, σκληρη σκληρη δουλεια. Και αυτο με την ελπιδα οτι τα ΠΑΙΔΙΑ μας θα εχουν ενα καλυτερο μορφοτικο επιπεδο απο οτι εμεις και ετσι το επιχειρηματικο τους πνευμα θα δωσει μια ανασα σε τουτο το κωλοτοπο.

Και ναι θα πρεπει να δουλευουμε για τη καλη ψυχη της μανας μας. Τοσα χρονια ζουσαμε με δανεικα τωρα πρεπει να φαμε και το αγγουρι λιγο. Αντι καφετερια κοιτα να κολας ετικετες στο ελαιολαδο που θα βγαζεις απο το χωραφι σου. Και μετα εσυ ο ιδιο που κολουσες τις ετικετες ψαξε για ανθρωπους που θα αγορασουν το ελαιολαδο σου στο εξωτερικο, και μετα τα λιγα λεφτα που θα βγαλεις επενδυσε τα.

Δεν μπορουμε να ανταγωνιστουμε τον αγροτικο τομεα της ισπανιας σε ογκο αλλα μπορουμε σε ποιοτητα, βιολογικα πρωιοντα, οικολογικο παπαριες που πουλανε, διαφορετικα ειδη τουρισμου, καλες υπηρεσιες, φτηνες υπηρεσιες. Αν καθε μαλακας που μενει στην αθηνα φροντιζε ο ΙΔΙΟΣ να βαψει την κωλοπολυκατοικια του και καθε γαμημενη γειτονια αποφασιζε να βαλει το ΙΔΙΟ χρωμα τεντες ποσο πιο ωραια θα ηταν η αθηνα? Δεν θα γινομασταν παρισι αλλα απο την ουγκαντα που ειμαστε τωρα?

Αντι ας πουμε να σπαζουμε τα μαγαζια του κοσμακη στο συνταγμα (που ηταν ανασφαλιστα απο το 2008 γιατι κανενας δεν τα ασφαλιζε) δεν κοιταμε λιγακι να κανουμε το κεντρο λιγο πιο ανθρωπινο για εμας και για τουριστες?

Χρειαζεται πουθενα αδεια απο καποιο πολιτικο για να σταματαμε στο δρομο οταν περνανε πεζοι? Για να μην πεταμε σκουπιδια? Για να αντιμετοπιζουμε τους ξενους σαν ανθρωπους και οχι σαν σκουλικια που ηρθανε για να τους παρουμε τα λεφτα? Για να κανουν οι δημοσιοι υπαλληλοι τη δουλεια τους?

Γκρινια γκρινια γκρινια οι ελληναρες, μια ζωη γκρινια. Δεν σου αρεσει η τρυπα που εχει ο δρομος εξω απο το σπιτι σου? ΠΑΡΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΓΕΜΗΣΤΗ θα σου κοστισει ακριβος 5 ευρω μην περιμενεις τον πολιτικο, καντο μονος σου. Αν ο καθε ενας εκανε μια τετοια ΑΠΛΗ μαλακια τα παντα θα ηταν καλυτερα.

Αλλα οχι, καλυτερα να κατασκηνοσουμε στο συνταγμα και να καψουμε κανα νεοκλασικο.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους