Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,303 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δεύτερο μνημόνιο ή χρεωκοπία;

Τι θέλετε να γίνει στην Ελλάδα στο άμεσο μέλλον;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
Δεύτερο μνημόνιο
7
18,92%
Χρεωκοπία
30
81,08%

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:11, 12-02-12:

Είμαι 1 από τους δυο που ψήφισαν μνημόνιο. Δεν συμφωνώ με το μνημόνιο αλλά θεωρώ καταστροφή για εμάς την μη εφαρμογή του. Προτιμώ να κοπούν οι συντάξεις και οι μισθοί από το να έχουμε στάση πληρωμών και αναρχία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 13:33, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Είμαι 1 από τους δυο που ψήφισαν μνημόνιο. Δεν συμφωνώ με το μνημόνιο αλλά θεωρώ καταστροφή για εμάς την μη εφαρμογή του. Προτιμώ να κοπούν οι συντάξεις και οι μισθοί από το να έχουμε στάση πληρωμών και αναρχία.
σταση πληρωμων ενα μερος πολιτων εχει ηδη, για να εχεις αυτη την αποψη, φαινεται οτι δεν συμπεριλαμβανει
και καλα κανεις, η φτωχεια δεν αξιζει σε κανενα.

Ειναι φανερο οτι δεν εχεις διαβασει Μπρεχτ, αλλιως θα ειχες υποψη σου οτι υπαρχει πιθανοτητα να ερθει συντομα η σειρα σου....

Αληθεια αν χρειαστει να ανοιξεις θεμα / ψηφοφορια, για μνημονιο 3 εκει τι θα ψηφιζες / ελεγες?
Δεδομενου οτι ηδη εχεις απεμπολησει μισθους / συνταξεις, τι αλλο θα εχεις να δωσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 13:35, 12-02-12:

δυστυχως dreamstealer παντα υπαρχουν χειροτερα. (η στο 99% τσπ)
αλλα ας απαντησει ο φοκος, δε θελω να σου κλέψω την απαντηση του :Ρ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 13:39, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
φανταζομαι οτι μιλας, ειτε για τον εαυτο σου ειτε για εκεινους που ειχαν προσβασηστη μασα,
και μπορουσαν να σπρωχνουν χρημα κατω απο το τραπεζι.

Ειναι παγκαλικη γενικευση να ψαχνουμε να βρουμε συνενοχους σε τετοιες ζορικες στιγμες.

Αλλα εξηγησε μου πως εγω χρεωκοπησα για παραδειγμα τον εαυτο μου.
Δουλευω αρκετα χρονια σαν ΙΥ, οι φοροι μου παρακρατουνται στο ακεραιο,
περιουσιακα στοιχεια δεν εχω (και πως να τα βρω αλλωστε),
προσβαση σε οτιδηποτε ειχε να κανει με κρατικο κορβανα δεν ειχα και δεν ηθελα να εχω ποτε μου.

Τελος για ηθικους λογους σημειωνω οτι δεν ετυχα ψηφοφορος της τροικα εσωτερικου,
που σημερα σχεδιαζει την οικονομικη μου κατεδαφιση.

Θα ηθελα να μου πεις λοιπον πως εγω χρεωκοπησα τον εαυτο μου....
Μαζι με εμενα καμποσα εκατομμύρια κοσμου πουειναι στις ιδιες συνθηκες ζωης....
Σε αυτή την περίπτωση είναι απολύτως κατανοητή η αγανάκτησή σου. Ανήκεις στις εξαιρέσεις που ούτε τα φάγανε, αλλά ούτε ήταν παρόντες στο φαγοπότι και δεν ψέλλισαν κουβέντα (καταψηφίζοντας την τρόικα εσωτερικού). Είσαι απλά ένα θύμα της όλης κατάστασης.

Μακάρι η πλειοψηφία του κόσμου να είχε την δικιά σου στάση και όταν ακόμα υπήρχε καιρός, να βάζαμε έγκαιρα ένα τέλος στην σαπίλα του πελατειακού, αντιπαραγωγικού και αναξιοκρατικού κατεστημένου στην Ελλάδα που αυτό μας έφερε ως εδώ.

Έλα όμως που τις εξελίξεις και την τροπή των πραγμάτων την διαμορφώνει συνήθως η πλειοψηφία η οποία συνήθως δεν σκέφτεται αλλά δρά μηχανικά. Ας μην κοροιδευόμαστε ξέρουμε πολύ καλά και οι 2 μας με τη νοοτροπία μεγάλωσαν γενιές και γενιές Ελλήνων και μαζί τους γενιές και γενιές πολιτικών...Έπρεπε κάποιος να τους εμποδίσει.

Δεν είναι λοιπόν καθόλου παράξενο που η χώρα μας βρίσκεται σε τόσο μειονεκτική θέση μέσα σε ένα τόσο ανταγωνιστικό και παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον και τώρα πιέζεται να πάρει τόσο κατεδαφιστικά μέτρα.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες μας μάραναν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:57, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Σε αυτή την περίπτωση είναι απολύτως κατανοητή η αγανάκτησή σου. Ανήκεις στις εξαιρέσεις που ούτε τα φάγανε, αλλά ούτε ήταν παρόντες στο φαγοπότι και δεν ψέλλισαν κουβέντα (καταψηφίζοντας την τρόικα εσωτερικού). Είσαι απλά ένα θύμα της όλης κατάστασης.
Μα... και πάλι θύμα θα είμαι εάν δεν πάρω τα πράγματα στα χέρια μου, δεν νομίζεις; Γιατί πρέπει πάντα να δέχομαι αυτόν το ρόλο και να νιώθω και υπαρξιακές ενοχές εν τέλει;

Μακάρι η πλειοψηφία του κόσμου να είχε την δικιά σου στάση και όταν ακόμα υπήρχε καιρός, να βάζαμε έγκαιρα ένα τέλος στην σαπίλα του πελατειακού, αντιπαραγωγικού και αναξιοκρατικού κατεστημένου στην Ελλάδα που αυτό μας έφερε ως εδώ.
Παραγνωρίζεις το γεγονός ότι το συγκεκριμένο κατεστημένο, το οποίο ορθώς κατακρίνεις, είχε την αμέριστη στήριξη των Ευρωκρατόρων, ο Γιωργάκης ήταν πρόεδρος της σοσιαλ-ληστρικής διεθνούς (τρομάρα τους), ο Σημίτης ήταν το αγαπημένο παιδί της Γερμανίας, ο ίδιος ο Παπαδήμιος επιβραβεύτηκε για τα ψεύτικα στατιστικά του με θεσάρα στην ΕΕ και ισόβια ασυλία για τις πράξεις του. Παραγνωρίζεις ακόμη -κι αυτό είναι το σημαντικότερο- ότι αυτό το κατεστημένο είναι αυτό που έχει ξαφνικά μετατραπεί σε καλό και άξιο συνομιλητή της Ευρωκρατίας κι έχει αναλάβει να μας σώσει από αυτά που έκανε τόσα χρόνια το ίδιο. Για ποιο λόγο να εμπιστευτώ τα κοπρόσκυλα, που μου έχουν αποδείξει άπειρες φορές (μόνο στα τελευταία τρία χρόνια, άσε παλιότερα) ότι μου λένε συστηματικά ψέματα και ότι είναι τραγικά ανίκανοι να σταθούν σε μια κρίση; Που μου έχουν αποδείξει ότι υπακούν άβουλα σε έξωθεν εντολές, ασχέτως εάν είναι προς το συμφέρον της χώρας ή όχι; Απλές ερωτήσεις, που αξιώνουν απλές απαντήσεις...

Έλα όμως που τις εξελίξεις και την τροπή των πραγμάτων την διαμορφώνει συνήθως η πλειοψηφία η οποία συνήθως δεν σκέφτεται αλλά δρά μηχανικά. Ας μην κοροιδευόμαστε ξέρουμε πολύ καλά και οι 2 μας με τη νοοτροπία μεγάλωσαν γενιές και γενιές Ελλήνων και μαζί τους γενιές και γενιές πολιτικών...Έπρεπε κάποιος να τους εμποδίσει.
Αυτό κάνουμε τώρα. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 12-02-12 στις 14:08.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 14:13, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Andante

Δεν είναι λοιπόν καθόλου παράξενο που η χώρα μας βρίσκεται σε τόσο μειονεκτική θέση μέσα σε ένα τόσο ανταγωνιστικό και παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον και τώρα πιέζεται να πάρει τόσο κατεδαφιστικά μέτρα.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες μας μάραναν...
δεν βγαινει ο λογαριασμος που κανεις,
2-3 εκατομμυρια ΙΥ σαν και εμενα δεν φαγανε τιποτα, γιατι δεν ειχαν προσβαση πουθενα,
Πληρωνουν κανονικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ και οι απολαβες τους ειναι οι μινιμουμ.
Ουτε πελατες ειμαστε ουτε τιποτα αλλο.

Η πλειοψηφια που λες δεν εχει να κανει με την φαιδρη ιστορια του αν τα φαγαμε η αν τα .... αφοδευσαμε
αλλα στο οτι ειχαμε (και εν μερει εχουμε) ανενεργους πολιτες.
Σε μειονεκτικη θεση βρισκομαστε γιατι εχουμε εκπαιδευτει να μην αντιδρουμε αν κοβονται μισθους και συνταξεις γιατι δηθεν δεν ειμαστε ανταγωνιστικοι.
Επειδη βλεπουμε τις βλακειες του ΓΑΠ και του αντωνακη και δεν του χωνουμε μια μουτζα,
γιατι ισως αυριο μερικοι ευκολοπιστοι πανε να ξαναδωσουν την εντολη να ξαναβγουν οι ιδιοι και οι ιδιοι
και τοτε να γινει ο βασικος μισθος απο 400 ευρω στα 200.... ετσι για να ειμαστε πιο ανταγωνιστικοι.
ΚΑι δη αν φτασουμε τα 100 των κινεζων θα γινει η ελλαδα παραδεισος....

Ο σουρεαλισμος στην ελλαδα καλα ανθει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:30, 12-02-12:

Η πλειοψηφια που λες δεν εχει να κανει με την φαιδρη ιστορια του αν τα φαγαμε η αν τα .... αφοδευσαμε
αλλα στο οτι ειχαμε (και εν μερει εχουμε) ανενεργους πολιτες.
ΟΧΙ! Δεν φταίμε!
Του Μάνου Αντώναρου

Κάνουμε λάθος.Πολύ μεγάλο λάθος.
Φορτώνουμε τους εαυτούς μας (άρα και τους δίπλα μας) με τύψεις.
Οποιος έχει τύψεις δεν μπορεί να’ναι διεκδικητικός.
Γίνεται;
Δεν γίνεται!
Διαβάζω κάθε μέρα, κάθε στιγμή ανάμεσα στα μπινελίκια και τις κατάρες προς πολιτικούς και μεγαλοδημοσιογράφους, ότι βασικά φταίμε ΕΜΕΙΣ…που πήραμε δάνεια, αυτοκίνητα, τους ψηφίσαμε, δεν τους ισοπεδώσαμε κ.λ.π.
Την έχω πιπιλίσει κι εγω την καραμέλα. Εδώ και μέρες άλλαξα γνώμη… δεν φταίμε…πιθανώς να είμαστε βλάκες… αλλά από πότε είναι ποινικό να’σαι βλάκας;
«Εμείς τους ψηφίσαμε» λέει ο άλλος και από την πολλή τύψη κάθεται στον καναπέ του μέχρι να του περάσει. Δεν του περνάει όμως το γαμημένο και οι τύψεις του βάζουν και κουβερτούλα στον καναπέ για να μην κρυώνει. Το επόμενο βήμα είναι να του κάνουν μασσαζ.
Αντί να κάνουν ΑΥΤΟΙ αυτοκριτική κάνουμε ΕΜΕΙΣ!
Αλήθεια πείτε μου: Το’χετε ποτέ σκεφτεί αυτό;
Το επαναλαμβάνω για να το εμπεδώσουμε:
Πήραμε- λέει- δάνεια.
Μάλιστα! Πήραμε και πολλά και αχρειάστα και τα φαγαμε μέχρι τελευταίου ευρού. Τα κάψαμε στα μπουζούκια. Τα πήραμε διαμάντια στις γυναίκες μας. Τα ήπιαμε σε βενζίνη. Τα δώσαμε χαρτζιλικι στα αγαπημένα μας λαμόγια.
Ε και;
Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ τα πήραμε, αλλά μας τα ΕΔΩΣΑΝ και μάλιστα με το ζόρι.
Εσάς πόσες πιστωτικές κάρτες σας ήρθανε ταχυδρομικώς, ενώ ποτέ δεν είχατε κάνει παρόμοια αίτηση;
Τις θυμάστε τις διαφημίσεις για τα Δάνεια;
Θυμάστε καμμιά διαφήμιση να λέει ότι θα τα δώσουμε πίσω… δλδ έλεγε ότι θα τα δώσουμε πίσω… αλλά έτσι που μας παραμύθιαζαν ότι θα τα δώσουμε στην πραγματικότητα εννοούσαν:Ελάτε να πάρετε κι άλλα!.... κι αμαααααααααααα λάάαααχει….και σας περισσεύουν δώστε και καμμιά δόση.
Όχι δεν υπερβάλλω… Αντιθέτως, λίγα λέω!
Βλάκες είμαστε, μας έπεισαν!
Δεν συμφωνείτε ότι είμαστε βλάκες; Εχετε δίκιο, ούτε εγώ το πιστεύω. Τι είμαστε λοιπόν;
Εξυπνοι!
ΟΚ! Ποιος έξυπνος λοιπόν δεν θα ΄παιρνε τα χρήματα που του χαρίζουν;
Θυμάστε στις εποχές της ευμάρειας, πόσο τσακωνόντουσαν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ για το ποιος ήταν ο υπεύθυνος γι’ αυτόν τον Παράδεισο;
Η Ελλάδα τουλάχιστον για μια 20ετία ζούσε το δικό της happy hour στο bar της Ευρώπης… Και ξαφνικά έρχονται κάποιοι και λένε: Συγγνώμη, δεν ήταν happy hour κάναμε λάθος που σας σερβίραμε τζάμπα τα ποτά, τώρα πρέπει να πληρώσετε.
Και μετά φταίμε εμείς;
Ναι, αλλά τους πολιτικούς εμείς τους ψηφίσαμε.
Ε, ναι! Ποιος να τους ψήφιζε; Οι Εσκιμώοι;
Δεν το’ξερα ότι στη Δημοκρατία, αν αποδειχθεί παπάρας αυτός που ψηφισες, πληρώνεις πρόστιμο; Και επιπλέον, μήπως είχα κι άλλους να ψηφίσω;
Προσωπικά δεν ψηφισα κανέναν, γιατί δεν πήγα… αλλά όπως αποδείχτηκε ούτε αυτό βοήθησε.
Είμαστε εμείς υπεύθυνοι που οι μεγαλοδημοσιογράφοι π.χ. μας έλεγαν να εμβολιαστούμε (Το θυμάστε ενώ αποδείχτηκε δεν χρειαζόταν; Φταίει με άλλα λόγια η φίλη μου η Θεανω που στηθηκε στην ουρά για το πολυπόθητο εμβόλιο; Αλήθεια φταίει ο κουμπάρος σας ο Γιώργος, που’χε πάθος με την θάλασσα και πήγε και πήρε δάνειο (ναι, απ’ αυτά που μας παρακαλούσαν (αυτό είναι το σωστό ρήμα) να πάρουμε) και αγόρασε τη βάρκα που πάντα ήθελε;
Ισως να φταίει σήμερα λογιστικά… αλλά από πότε είναι αδίκημα οι άνθρωποι να κάνουν πραγματικότητα ακόμα τα όνειρά τους… και ξέρετε τα όνειρα είναι αυστηρώς αλά κάρτ…
Από την ημέρα που γεννιόμαστε μας λέγανε ότι πρέπει να πάμε ένα βήμα πιο μπροστά από τους γονείς μας. Το τι είναι «βήμα» ο καθένας το ερμηνεύει διαφορετικά.
Ε, τι καινούργιο είναι αυτό;
Πολλοί το ερμηνεύουν (και γιατί όχι ότι το να γίνεις πλούσιος έχεις πάει ένα βήμα πιο μπροστά. Μπορεί να μην κρύβει ποίηση η πρόταση, αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας: Με αυτό μας εκπαίδευσαν. Ε, τα δάνεια και οι κάρτες μας έκαναν «πλούσιους»
Δεν μας έκανε πλούσιος ο οποιοσδήποτε.
Το Κράτος μας έκανε.
Είναι δυνατόν να σου δίνει το Κράτος λεφτά … δάνεια δίνανε και οι κρατικές τράπεζες…έτσι;…. και συ να μην τα παίρνεις; Το σόϊ μαλάκας πρέπει να’σαι;
Φταίμε που δεν τη ψυλιαστήκαμε τη δουλειά!
Πιθανώς!
Υπάρχει ευρωπαϊκό πρόστιμο για την αφέλεια;
Το επαναλαμβάνω ειδικά για τα ενοχικά άτομα:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 12-02-12 στις 14:41.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:32, 12-02-12:

σταση πληρωμων ενα μερος πολιτων εχει ηδη, για να εχεις αυτη την αποψη, φαινεται οτι δεν συμπεριλαμβανει
και καλα κανεις, η φτωχεια δεν αξιζει σε κανενα.
Συμφωνώ απλώς θεωρώ ότι η μη ψήφιση του μνημονίου θα φέρει παραπάνω φτώχεια.
Αληθεια αν χρειαστει να ανοιξεις θεμα / ψηφοφορια, για μνημονιο 3 εκει τι θα ψηφιζες / ελεγες?
Δεδομενου οτι ηδη εχεις απεμπολησει μισθους / συνταξεις, τι αλλο θα εχεις να δωσεις?
Δεν ξέρω καθώς δεν ξέρω τις συνθήκες θα επικρατούν εκείνη τη χρονική περίοδο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 14:42, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
ΟΧΙ! Δεν φταίμε!
Το επαναλαμβάνω ειδικά για τα ενοχικά άτομα:
πολυ καλο κειμενο αυτοκριτικης!
ευγε!

γιατι στο τελος, θα μοιραζουμε μαστιγια αναμεσα μας!

Συμφωνώ απλώς θεωρώ ότι η μη ψήφιση του μνημονίου θα φέρει παραπάνω φτώχεια.
Δεν ξέρω καθώς δεν ξέρω τις συνθήκες θα επικρατούν εκείνη τη χρονική περίοδο.
ναι αν ακολουθησουμε την λογικη του ΓΑΠ - αντωνακη (40 χρονια φουρναρηδες) δεν αμφιβαλλω!
το εχω 100% σιγουρο....
Ειτε θα αλλαξουμε πλευση, ειτε θα φυτοζωουμε, με μνημονια η χωρις μια η αλλη ειναι.

Δεν ξερεις? για πιο λογο?
Ας ακουγες τον παπαδημο, δεν ειναι κακο να ασχοληθεις.
Δεν προβλεπεται να αλλαξει κατι το 2012 και ισως ουτε το 2013.
Το μονο που θα γινει ειναι να πληρωνουμε τα ομολογα που δινουν.

Το τραγικο ξερεις ποιο ειναι?
οτι η ανεργια θα φτασει τα 2 εκατ. κοσμο, και πολυ ανθρωποι δεν θα αντεξουν...
κατι που δεν βλεπω να σε απασχολει.
Μακαρι να μην εισαι και εσυ μεσα, γιατι τοτε θα καταλαβεις απο την καλη τι σημαινει μνημονιο 1-2-3 μπαμ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamStealer : 12-02-12 στις 14:47. Αιτία: διπλο ποστ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:54, 12-02-12:

Το τραγικο ξερεις ποιο ειναι?
οτι η ανεργια θα φτασει τα 2 εκατ. κοσμο, και πολυ ανθρωποι δεν θα αντεξουν...
κατι που δεν βλεπω να σε απασχολει.
Μακαρι να μην εισαι και εσυ μεσα, γιατι τοτε θα καταλαβεις απο την καλη τι σημαινει μνημονιο 1-2-3 μπαμ!
Μα αυτά που προτείνει η αριστερά θα αυξήθουν ακόμα περισσότερο την ανεργία καθώς υποστηρίζει αύξηση φορολογίας στις πολυεθνικές και στις μεγαλοεταιρίες που απασχολείται ο πολύ κόσμος. Με το μνημόνιο2 η εργασία θα είναι πιο οικονομική για τους εργοδότες συνεπώς η ανεργία θα μειωθεί.

Θυμίζω ότι για τους ιδιωτικούς υπάλληλους δεν έχει βγει κανένα νομοσχέδιο που να μειώνει μισθούς. Αποτέλεσμα των απωλήσεων στο ιδιωτικό τομέα ήταν κατά τη γνώμη τα χαράτσια σε ακίνητα και η αύξηση του ΑΦΜ. Επίσης στους δημοσίους υπαλλήλους αυτοί που απωλήθηκαν είναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι έφυγαν με σύνταξη οικιοθελώς υπό το φόβο μην χάσουν την συνταξη τους και οι άλλοι υπό τη μορφή εφεδρείας λίγο πριν πάρουν τη συνταξή τους. Το μνημόνιο1 δεν έχει εφαρμοστεί στη ολότητα του και αυτό είναι ένα αγκάθι για τις διαπραγματεύσεις μας με την Ε.Ε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:14, 12-02-12:

Επίσης θα πρέπει να βγεί επιτέλους αυτή η εικόνα του αστού νεογιάπη από το μυαλό των Ελλήνων, χρειαζόμαστε αποκέντρωση και ανάπτυξη της υπαίθρου, δεν γίνεται μια χώρα σαν την Ελλάδα να αφήνει τα αγροτικά της να σαπίζουν λόγω του υψηλού κόστους παραγωγής.
συμφωνω

αναπτυξη και αποκεντρωση..

ενα καλο βιντεο του Βαρουφακη
που καταρριπτει και το "δεν θα εχουμε καυσιμα ,φαι κλπ με την πτωχευση..)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 12-02-12 στις 15:26.
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:16, 12-02-12:

Με το μνημόνιο2 η εργασία θα είναι πιο οικονομική για τους εργοδότες συνεπώς η ανεργία θα μειωθεί.

Θυμίζω ότι για τους ιδιωτικούς υπάλληλους δεν έχει βγει κανένα νομοσχέδιο που να μειώνει μισθούς. Αποτέλεσμα των απωλήσεων στο ιδιωτικό τομέα ήταν κατά τη γνώμη τα χαράτσια σε ακίνητα και η αύξηση του ΑΦΜ. Επίσης στους δημοσίους υπαλλήλους αυτοί που απωλήθηκαν είναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι έφυγαν με σύνταξη οικιοθελώς υπό το φόβο μην χάσουν την συνταξη τους και οι άλλοι υπό τη μορφή εφεδρείας λίγο πριν πάρουν τη συνταξή τους. Το μνημόνιο1 δεν έχει εφαρμοστεί στη ολότητα του και αυτό είναι ένα αγκάθι για τις διαπραγματεύσεις μας με την Ε.Ε.
Θα συνεχιστεί για πολύ η προπαγάνδα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 15:18, 12-02-12:

Για μια ακομα φορα λες ανακριβειες,

1. εχει συμφωνηθει να μειωθει ο κατωτερος μισθος, ωφειλες να το γνωριζεις εκτος αν δεν παρακολουθεις τις εξελιξεις.
Το μνημονιο 2 εχει δημοσιευτει στο φορουμ, σου προτεινω να το διαβασεις προσεκτικα μιας και σε αφορα.
Αποτελεσμα των απολυσεων ειναι η υφεση στην οποια υπαρχει στην ελληνικη οικονομια, αποτελεσμα της πολιτικης του
μνημονιου 1 και θα συνεχιστει με το μνημονιο 2 που υποστηριζεις.
Το χαρατσι εντασσεται στις πολιτικες της κυβερνησεις αλλα δεν εχει να κανει διαφορα.

Η συνεχεια θα ειναι πιο δραματικη απο οτι φανταζεσαι.
Η αγοραστικη σου δυναμη θα μειωθει δραματικα, ο ΦΠΑ θα γινει παντου 19%
κατι που σημαινει αυξηση σε ολα τα βασικα καθημερινα προιοντα.
Εκει που πηγαινες σουπερ μαρκετ και ελεγες οτι με 50 ευρω κατι παιρνω,
ξεχασε το, το 50ευρω θα εινια ουτε καν για τα βασικα...
Ηδη εχουν ανακοινωθει αυξησεις, σε καθημερινα ειδη, πχ εισιτηρια ΜΜΜ και εχουμε συνεχεια.

Τελος τα μνημονια τα εφαρμοζουν οι κυβερνησεις και θα πρεπει να εχουν πολλα κοτσια για να μπορεσουν να το εφαρμοσουν
οπως πιστευεις.
Δεν εχει ξερεις μεγαλη μεριδα του κοσμου αποψεις σαν τις δικες σου...

Αρχική Δημοσίευση από Zed

ο καθενας εχει το σκεπτικο του, και καλο ειναι να δινονται οι απαντησεις που αντιστοιχουν.
Δυστυχως ο φοκος, παιζει με μισες αληθειες και με μαγειρεματα παει να βγαλει αποψη.
Δεν με ενοχλει αυτο, αρκει να χρησιμοποιουμε τα ιδια στοιχεια,
και να μην βγαζουμε δικα μας κατω απο το τραπεζι.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:23, 12-02-12:

Είναι απλά τα πράγματα.
α) μείωση μισθών --> μείωση εργασιακού κόστους --> αύξηση απασχόλησης --> μείωση ανεργίας.
β) αύξηση μισθών --> αύξηση εργασιακού κόστους --> μείωσης απασχόλησης --> αύξηση ανεργίας.

1) Δραχμή(ευέλικτο νόμισμα) --> Αύξηση πληθωρισμού για εσωτερικό δανεισμό του κράτους--> αύξηση ρευστότητας --> μείωση ανεργίας (ίδιο με το α απλός ο λαός δεν το καταλαβαίνει)
2) Ευρώ --> Σταθερός πληθωρισμός (στο περίπου) --> αύξηση των φόρων για να δανειστεί εσωτερικά το κράτος --> μείωση ρευστότητας -->αύξηση ανεργίας.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:28, 12-02-12:

Είναι απλά τα πράγματα.
α) μείωση μισθών --> μείωση εργασιακού κόστους --> αύξηση απασχόλησης --> μείωση ανεργείας.
Τα βελάκια σου δεν μου εξηγούν πώς η μείωση του εργασιακού κόστους βοηθά στις προσλήψεις.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:33, 12-02-12:

Τα βελάκια σου δεν μου εξηγούν πώς η μείωση του εργασιακού κόστους βοηθά στις προσλήψεις.
α) μείωση μισθών --> μείωση εργασιακού κόστους --> αύξηση απασχόλησης --> μείωση ανεργείας.

Ανάλογο παράδειγμα

α) μείωση τιμής iphone --> αύξηση ζήτησης iphone --> αύξηση πωλήσεων iphone.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:37, 12-02-12:

Επιστημονική εξήγηση, δε λέω.
Ξέρεις εσύ περισσότερα από αυτούς στο ΚΕΠΕ

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 15:46, 12-02-12:

Ανάλογο παράδειγμα

α) μείωση τιμής iphone --> αύξηση ζήτησης iphone --> αύξηση πωλήσεων iphone.
καταρχην δεν ειμαστε iphone

κατα δευτερον πιστευεις οτι μπορεις να ζησεις με 500 ευρω μονος σου?
Η θα πρεπει να μαζευομαστε σε ενα σπιτι 5-5?
Και σε αλλες χωρες ζουν με λιγοτερα, αλλα ζουν ανα 100δες ολοι μαζι.
Δουλεια εχουν, φαι εχουν (λεμε τωρα) και ισως και ανεργια ελαχιστη.

Δηλαδη αυτο θες να πλησιασουμε?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:47, 12-02-12:

Επιστημονική εξήγηση, δε λέω.
Ξέρεις εσύ περισσότερα από αυτούς στο ΚΕΠΕ
Καλό το ΚΕΠΕ αλλά τσακος δεν είναι.

Μνημόνιο 2

α) μείωση μισθών --> μείωση εργασιακού κόστους --> αύξηση απασχόλησης --> μείωση ανεργίας.
2) Ευρώ --> Σταθερός πληθωρισμός (στο περίπου) --> αύξηση των φόρων για να δανειστεί εσωτερικά το κράτος --> μείωση ρευστότητας -->αύξηση ανεργίας.

Όταν ψηφιστεί το μνημόνιο θα πραγματοποιηθούν α) και το 2).

Ο συνδυασμός των α) με τον 2), με το συντελεστή του δεύτερου πιο ψηλά με το πρώτο θα έχει το αποτέλεσμα που αναφέρει το ΚΕΠΕ.

Αν χρεοκοπήσουμε
β) αύξηση μισθών --> αύξηση εργασιακού κόστους --> μείωσης απασχόλησης --> αύξηση ανεργίας.
1) Δραχμή(ευέλικτο νόμισμα) --> Αύξηση πληθωρισμού για εσωτερικό δανεισμό του κράτους--> αύξηση ρευστότητας --> μείωση ανεργίας (ίδιο με το α απλός ο λαός δεν το καταλαβαίνει)

Ο συνδυασμός των β, 1 θα έχει πιο ολέθριες συνέπειες για τη ανεργία σε σύγκριση με το συνδυασμό των α, 2.

καταρχην δεν ειμαστε iphone

κατα δευτερον πιστευεις οτι μπορεις να ζησεις με 500 ευρω μονος σου?
Η θα πρεπει να μαζευομαστε σε ενα σπιτι 5-5?
Και σε αλλες χωρες ζουν με λιγοτερα, αλλα ζουν ανα 100δες ολοι μαζι.
Δουλεια εχουν, φαι εχουν (λεμε τωρα) και ισως και ανεργια ελαχιστη.

Δηλαδη αυτο θες να πλησιασουμε?
Αν χρεωκοπήσουμε θα ζω με 300 ευρώ και θα μαζευομαστε σε ένα σπίτι 3-3.

Προσπαθώ να ανεβάσω το επίπεδο της συζήτησης και εσύ λαικίζεις.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 15:57, 12-02-12:

Τσάκος και ΚΕΠΕ, όμως, δεν είναι ο λαός, γιατί μάλλον αυτό θα γίνει:

Χρεοκοπία --> επανάσταση --> λαϊκή εξουσία --> Μονομερής διαγραφή του χρέους + τιμωρία των προδοτών του λαού --> Νέο αδέσμευτο από ΕΕ και λοιπά κρατικό σύστημα με βάση τις αρχές του κοινωνικού καλού --> Όλοι μια χαρά!

ΥΓ: Αφήστε το forum και κατεβείτε στις συγκεντρώσεις που ξεκινούν σε λίγη ώρα!

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 16:05, 12-02-12:

Αν χρεοκοπήσουμε

Ο συνδυασμός των β, 1 θα έχει πιο ολέθριες συνέπειες για τη ανεργία σε σύγκριση με το συνδυασμό των α, 2.

Αν χρεωκοπήσουμε θα ζω με 300 ευρώ και θα μαζευομαστε σε ένα σπίτι 3-3.

Προσπαθώ να ανεβάσω το επίπεδο της συζήτησης και εσύ λαικίζεις.

Αν χρεωκοπησουμε, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Ουτε τοσο μηχανιστικα οσο νομιζεις.
Ποιο πολιτικο σχημα θα μπορεσει με τις υπαρχουσες πολιτικες να μπορει να κανει κυβερνηση?
Βαζεις ενα μιξερ και πετας μεσα λιγο μισθο, λιγο πληθωρισμο, μπολικη ανεργια, μαιντανο, κρεμμυδακι, και
νομιζεις οτι φτιαχνεις ετσι καποια συνταγη....
Με συχγωρεις αλλα διαπιστωνω οτι η πολιτικη σου σχεση ειναι χμμμμ ελαχιστη.
Δεν μετρας πολιτικη συγκυρια, αντιδρασεις του κοσμου, οτι παιζει να γινουν εκλογες,
απλα καθεσαι σε ενα τραπεζι και βγαζεις συμπερασματα.
Τωρα βεβαια θα μου πεις, καπως ετσι ειναι και ο Παπαδημος.... σωστο και αυτο,
οι δυο σας μπορειτε να συνεννοηθητε ανετα.

Λαικιζω?
αν η πραγματικοτητα φαινεται λαικη φταιω εγω?

Τεσπα, σου χαριζω το πληκτρολογιο γιατι πρεπει να ετοιμαστω για Συνταγμα.
Ευχες να ερθουν οπως τα πιστευεις.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:19, 12-02-12:

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι σχετικό, όμως οφείλω να τονίσω το εξής:

Ως γνωστόν, ακούμε πολλά κάθε μέρα, κάποια είναι φήμες, κάποια όχι. Λόγω των επαφών μου (όλες 100% έγκυρες), πολύ πρόσφατα έμαθα ότι άκουσον άκουσον τα φαγοπότια στα Υπουργεία δεν έχουν σταματήσει και μάλιστα τρίβουν τα χέρια τους μερικοί ελαφρόμυαλοι με το να γυρίσουμε στη δραχμή, διότι έτσι πιστεύουν ότι θα βγάλουμε από πάνω μας τις Βρυξέλλες και θα επανέλθει η ασυδοσία και το πελατειακό κράτος.

Τουλάχιστον στην κουβέντα που είχα με αυτά τα άτομα, επικρατούσε η λογική ότι αν φύγουμε από το Ευρώ, όντως εκεί θα καταλήξουμε.

Ακούω απόψεις περί δραχμής, περί δολλαριοποίησης και ταυτόχρονης κυκλοφορίας δυο νομισμάτων, ακούω ότι θα πεινάσουμε μες το Ευρώ, ότι θα ευδοκιμήσουμε στη Δραχμή, ή το αντίθετο... και σκέφτομαι...

ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ 11 εκατομμύρια ΚΟΣΜΑΚΗΣ γίνανε ξαφνικά οικονομολόγοι όλοι και ΞΕΡΟΥΝ πως να διορθώσουν τα πράγματα ενώ η χώρα εδώ και 40 χρόνια είναι ένα τεράστιο μπουρδέλο, ειλικρινά μα την Παναγία απορώ!!

Εξοργίζομαι, και πολύ καλώς πράττω, διότι είναι ανεπίτρεπτο οι ΙΔΙΕΣ ΓΕΝΙΕΣ που ΓΑΜ...Ν ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, οι ΙΔΙΕΣ γενιές που με κατάντησαν να τρέχω από μεταπτυχιακό σε μεταπτυχιακό γιατί ήταν η μόνη εναλλακτική στην 3ετή προϋπηρεσία που δε θα μου έδινε κανείς, οι ΙΔΙΕΣ γενιές που δημιούργησαν ή άφησαν να υπάρξει με την ΑΝΟΧΗ τους το ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ του 80 και του 90, αυτές οι ίδιες γενιές να έρχονται σήμερα και να κρίνουν τι είναι καλύτερο για τα οικονομικά της ελλάδας...

Εδώ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ εγώ που ψήφισα Νέα Δημοκρατία 2 φορές και μια ΚΚΕ, και δε ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ που τους ψηφίζετε 40 χρόνια;

Κανονικά πρέπει να μας αποστερηθεί το δικαίωμα ψήφου, τουλάχιστον από την ηλικία μου (28 ) και πάνω. Είμαστε ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ-ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ...

Τέσπα, επειδή ΕΙΜΑΙ οικονομολόγος όμως και επειδή κάπως πρέπει να επανορθώσω για τις ψηφο-αμαρτίες μου, θα σας πω μια κουβέντα που την είπα τώρα και στο Facebook σε κάτι σαίνια που ρώταγαν γιατί δεν κάνουμε ότι και η Ισλανδία. Θα τη μεταφέρω αυτούσια:

Ναι, θα χρεωκοπήσουμε. Όχι σήμερα. Θα χρεωκοπήσουμε ΑΦΟΥ υπογράψουμε το Μνημόνιο 2 για να είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα. Ακόμα και σήμερα να χρεωκοπούσαμε, ΙΣΛΑΝΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ όσο θα έχουμε τέτοια νοοτροπία και τέτοιο πολιτικό σύστημα. Θα γυρίσουμε στη δραχμή, θα απομονωθούμε και θα κάνουν ΠΑΡΤΥ οι πολιτικοί χωρίς την εποπτεία των Βρυξελλών. Κανονικά πρέπει να δημιουργηθεί "χαλαρό Ευρώ" υποτιμημένο (ΑΝ και η υποτίμηση είναι ΠΡΟΣΚΑΙΡΟ οικονομικό μέτρο ανακούφισης) για μια νότια Ευρω-ομοσπονδία (PIGS) και ένα "σκληρό" για το Βορρά με τη Γερμανία. Σε ΚΑΘΕ άλλη περίπτωση, είτε μείνουμε στο Ευρώ, είτε πάμε σε Δραχμή, ετοιμαστείτε να φάμε γλάρο και μπούτι από ελικόπτερο....

Κι αφήστε τον πρασινοφρουρό το Φόκο να σας τρολλάρει και να νομίζετε ότι κάνετε συζήτηση....

ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ, ΕΚΕΙΝΟ Τ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ Η ΚΡΕΜΑΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΒΡΕΙ!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cr 7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cr 7
Ο cr 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O cr 7 έγραψε στις 16:25, 12-02-12:

δηλαδή σε περίπτωση που χρεοκοπήσουμε τι θα ακολουθήσει στην χώρα?

Λίγο παράξενη ερώτηση αλλά δεν παύει να είναι ερώτηση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cr 7 : 12-02-12 στις 16:25. Αιτία: τσακ νορις
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 16:29, 12-02-12:

Valder
το quote που εβαλες εχει μεγαλη βαση.

Ασε το γουδι προς το παρον εχει συνταγμα.
Ολοι λενε ατακες για γουδι και οταν μιλαμε για το σημερα,
δεν ξερουν δεν ειδαν....

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:54, 12-02-12:

Ακούω απόψεις περί δραχμής, περί δολλαριοποίησης και ταυτόχρονης κυκλοφορίας δυο νομισμάτων, ακούω ότι θα πεινάσουμε μες το Ευρώ, ότι θα ευδοκιμήσουμε στη Δραχμή, ή το αντίθετο... και σκέφτομαι...
Δυστυχώς, όλοι έγιναν οικονομολόγοι όπως λες, και έχουν μπερδέψει τον κόσμο, και κανείς μας δεν ξέρει τι μας συμφέρει περισσότερο και τι όχι.
Με τις λίγες μου οικονομικές γνώσεις, και σαν απλός πολίτης, εγώ θα έλεγα, μιας που όπως φαίνεται θα ψηφιστεί, δυστυχώς, ότι το καλύτερο θα ήταν να γίνουν μετά εκλογές, όχι ότι κάτι θα αλλάξει, αλλά τουλάχιστον θα έχει αποφασίσει ο λαός τα ποσοστά και τις αντιστοιχίες για την επόμενη διαπραγμάτευση, αν και δεν βλέπω κάτι καλύτερο για την χώρα, αλλά λέμε..

Πάντως δεν εμπιστεύομαι ούτε εκείνους που λένε χρεωκοπία καλύτερα, κρατώ επιφύλαξη προς όλους, μην κλαίμε έπειτα και για την άλλη μεριά.....

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:12, 12-02-12:

Είναι απλά τα πράγματα.

Focko, από την πρόχειρη ενασχόληση σου με τα οικονομικά κάνεις ένα τεράστιο λάθος. Η επιστήμη των οικονομικών δεν είναι μόνο μαθηματικά. Λάθος στα είπαν. Καμία οικονομική εξίσωση δεν είναι σωστή, τουλάχιστον δεν είναι σωστή έξω από το εκάστοτε εγχειρίδιο-σύγγραμα. Καμία οικονομική εξίσωση δεν μπορεί να είναι σωστή. Την περιορίζουν τα μαθηματικά. Οι εξισώσεις είναι στην ουσία μια συνοπτική ανασκόπηση διάφορων παραγόντων-μεταβλητών. Αν και τα μαθηματικά μπορούν να περιγράψουν ότι αρρωστημένο μπορείς να φανταστείς, μιλάνε για άπειρο, μιλάνε για διαστάσεις, μιλάνε για περίεργους αριθμούς αλλά δεν μιλάνε για ανθρώπους. Είχα έναν καθηγητή που μπορούσε να μου μιλήσει ακόμη και για μια υπερσφαίρα. Μου μιλούσε για μια σφαίρα-μπάλα σε 4 διαστάσεις. Ωραία πράγματα και ευφυής άνθρωπος. Αλλά δεν μπορούσε να μου μιλήσει για τους ανθρώπους, ούτε καν σαν καταναλωτές και πελάτες. Λογικά, τα μαθηματικά δεν μπορούν να μας πούνε το παραμικρό για τον άνθρωπο.

Μπορούν να μας περιγράψουν σε εκπληκτική ακρίβεια τι θα γίνει λ.χ. σε έναν σεισμό, είμαι σίγουρος ότι μπορεί να φτιαχτεί simulator που να του βάζεις τον αριθμό των ριχτερ και να σου αναπαριστά με θεαματική ακρίβεια πως θα γκρεμιστεί η Ελλάδα. Ποία πολυκατοικία θα πέσει πρώτη, πόσες θα πέσουν, ποίες δεν θα πέσουν κτλ. Όμως δεν μπορούν να περιγράψουν τον άνθρωπο, δεν μπορεί να φτιαχτεί simulator που θα προσομοιώσει τον πόνο του πατέρα που θα χάσει την μοναχοκόρη του στα ερείπια, το πόνο της γυναίκας που θα χάσει τα αγαπημένα της πρόσωπα ή έστω την τρέλα του τρελού χωριού.

Έτσι λοιπόν καμία οικονομική εξίσωση δεν είναι σωστή έξω από το εκάστοτε βιβλίο, έξω από εκείνο Δεν μπορεί να είναι σωστή. Ναι όσο πέφτουν οι τιμές π.χ. λογικά θα αυξηθεί η κατανάλωση. Άλλα μιλάμε για ανθρώπους. Θα μιλήσεις για τους Ανθρώπους με μαθηματικά; Αν δεν με πιστεύεις λύσε μου τις δυο παρακάτω εξισώσεις:
  • Ευτυχισμένοι άνθρωποι -> μειώσεις μισθών -> ;
  • Δυστυχισμένοι άνθρωποι -> μειώσεις μισθών -> ;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:03, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Focko, από την πρόχειρη ενασχόληση σου με τα οικονομικά
Ο άνθρωπος διαδίδει επικίνδυνα λανθασμένες απόψεις, είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και καλά θα κάνει να ασχοληθεί με αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα. Με το αξιοσέβαστο λειτούργημα της νοσηλευτικής. Γιατί αυτό είναι, νοσοκόμος και όχι οικονομολόγος.

Όσο είμαστε στο Ευρώ, η αγορά θα συνεχίσει να αποπληθωρίζεται (ουδείς είπε για σταθερότητα) και θα οδηγηθούμε σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα ανεργίας.

Εαν πάμε στη δραχμή, θα αναγκαστούμε να υποτιμήσουμε τραγικά το νόμισμά μας, ο πληθωρισμός θα εκτιναχθεί και η αγοραστική μας δύναμη θα είναι για γέλια.

Απ' όποια μεριά κι αν το κοιτάξεις, τον έχουμε πιεί με τα κόκκαλα μαζί... Και ναι, οι αριθμοί δεν προσδιορίζουν την ανθρώπινη αντίδραση, διότι ο άνθρωπος είναι τελείως αναλογικό ον στις αντιδράσεις του και όχι ψηφιακό (δυστυχεί δεν δυστυχεί). Παρόλαυτά, οι αριθμοί δείχνουν μια τάση... Το αν θα εξελιχθεί αυτή η στάση και σε τι, είναι απόρροια του χαρακτήρα του καθενός μας...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:25, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder

ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ 11 εκατομμύρια ΚΟΣΜΑΚΗΣ γίνανε ξαφνικά οικονομολόγοι όλοι και ΞΕΡΟΥΝ πως να διορθώσουν τα πράγματα ενώ η χώρα εδώ και 40 χρόνια είναι ένα τεράστιο μπουρδέλο, ειλικρινά μα την Παναγία απορώ!!
Να μη σε χαλάει αυτό Βαλ. Νταξ, καταλαβαίνω πώς είναι για σένα που ξέρεις οικονομικά, όμως από το να κάθονται στον καναπέ και να μην ασχολούνται όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια, καλύτερα να είναι και λίγο οικονομολόγοι (όπως αναγκάστηκαν να γίνουν και λίγο γιατροί και λίγο δικηγόροι και λίγο καθηγητές). Κουτσά στραβά θα μάθουμε αν μη τι άλλο να μην πιανόμαστε κορόιδα.
Πάντως κατά τα φαινόμενα δεν υπάρχει θέσφατο ούτε μεταξύ οικονομολόγων. Πολλές και αντικρουόμενες οι απόψεις κι ανάμεσα σε αυτούς που ξέρουν. Πόσο μάλλον σ' αυτούς που δεν ξέρουν.
Αντί να χαλιέσαι λοιπόν, καλύτερα να εξηγήσεις στον κοσμάκη αυτά που ξέρεις, τώρα που έχουν όρεξη ν' ακούσουν.

Κανονικά πρέπει να μας αποστερηθεί το δικαίωμα ψήφου, τουλάχιστον από την ηλικία μου (28 ) και πάνω. Είμαστε ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ-ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ...
Πρέπει να προσέχεις τι εύχεσαι λένε...γιατί μπορεί να το πάθεις.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:28, 12-02-12:

Το "πλοιο"(Η Ελλαδα μας),πλεον μπαζει απο παντου.Σαν τον Τιτανικο ενα πραμα.Νομιζαμε οτι ειμαστε αφθαρτοι,οτι κανεις δεν θα μας ριξει.Αλλα μας χτυπησε το παγοβουνο,κα βουλιαζουμε.Και τροπος σωτηριας δεν υπαρχει. Και οι δυο επιλογες(Μνημονιο η Χρεοκοπια) ειναι κακιστες.
Οτι και να αποφασισουμε,τον ηπιαμε!!! Και προσωπικα με φοβιζουν και οι δυο...
Η μονη επιλογη που εχουμε ειναι να σωσουμε οσο πιο πολλους μπορουμε απο αυτο το πλοιο που βουλιαζει. Το πως θα το κανουμε,δεν ξερω...
Το μονο σιγουρο ειναι,οτι οποιαδηποτε η εκβαση.Θα περασουμε δυσκολα...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:33, 12-02-12:

Να μη σε χαλάει αυτό Βαλ. Νταξ, καταλαβαίνω πώς είναι για σένα που ξέρεις οικονομικά, όμως από το να κάθονται στον καναπέ και να μην ασχολούνται όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια, καλύτερα να είναι και λίγο οικονομολόγοι (όπως αναγκάστηκαν να γίνουν και λίγο γιατροί και λίγο δικηγόροι και λίγο καθηγητές). Κουτσά στραβά θα μάθουμε αν μη τι άλλο να μην πιανόμαστε κορόιδα.
Πάντως κατά τα φαινόμενα δεν υπάρχει θέσφατο ούτε μεταξύ οικονομολόγων. Πολλές και αντικρουόμενες οι απόψεις κι ανάμεσα σε αυτούς που ξέρουν. Πόσο μάλλον σ' αυτούς που δεν ξέρουν.
Αντί να χαλιέσαι λοιπόν, καλύτερα να εξηγήσεις στον κοσμάκη αυτά που ξέρεις, τώρα που έχουν όρεξη ν' ακούσουν.

Πρέπει να προσέχεις τι εύχεσαι λένε...γιατί μπορεί να το πάθεις.

Όχι Δήμητρα, ούτε εγώ ξέρω καλά οικονομικά μπροστά σε κάτι άλλους ΘΕΟΥΣ των οικονομικών. Έχω διαβάσει όμως για να πάρω τα πτυχία μου. Ούτε τα πήρα χαριστικά για να παω να δουλέψω για πέντε δεκάρες, ούτε γιατρός είμαι που το γύρισα στο οικονομιλίκι.

ΒΕΒΑΙΩΣ να μάθουμε, αλλά να μάθουμε ΣΩΣΤΑ οικονομικά. Να μελετήσουμε άρθρα, εφημερίδες, βιβλία... Τι βιβλία, μαλακίες σου λέω, εδώ ο μέσος Έλληνας δεν διαβάζει ούτε τα βιβλία που αγόρασε. Ήθελα να μάθω Web Design, εκεί κάθεται ακόμα το βιβλίο, στη βιβλιοθήκη.

Δεν τα βάζω με τον κοσμάκη που προσπαθεί. Ίσα ίσα έχω προσφέρει και αφιλοκερδώς μαθήματα σε φοιτητές. Τα βάζω με τους άσχετους.

Είδες να τα βάζω με τον D_G που μίλησε πολύ όμορφα αν και απλοϊκά; ΟΧΙ! Είδες να τα βάζω με σένα; ΟΧΙ! Με τα τρόλλια τα πρασινοφρούρια και τα δήθεν εξυπναδοπούλια της τιβί και του ίντερνετ που χουν διαβάσει πέντε αράδες Αλμπέρ Καμύ και μας το παίζουν Αλμπέρ Γαμύ, μ' αυτούς τα βάζω...

Εδώ θα είμαι και θα βοηθάω όσο μπορώ!

ΥΓ: Δεν είναι ότι δεν υπάρχει θέσφατο. Απλά είναι λίγοι οι πραγματικά ανεξάρτητοι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:52, 12-02-12:

ολα ειναι δυνατα
αν καταφερει και αναπτυχθει αρκετα γρηγορα η ελλαδα-μικρη χωρα ειναι μπορει -

ολα τα μεγεθη σε σχεση με το αεπ -την παραγωγη της χωρας- υπολογιζονται
και οχι σε απολυτα νουμερα δις οπως καθομαστε και ψυριζουμε..

κοινως δεν χρειαζεται ποτέ να ξεπληρωσουμε ολα τα δις του χρεους.. δεν ειναι πιστωτικη καρτα
απλα να αναπτυσσομαστε γρηγοροτερα απο την αυξηση του χρεους..
οπως και τοσες πλουσιες ανεπτυγμενες και με πολυ χρεος χωρες..

και οι χωρες δεν βαζουν λουκετο ουτε καταστρεφονται οπως ακουμε συνεχεια

απλα περνανε δυσκολα..

(α,,και χρειαζεται και μια ακομα απαντηση στη δημοσκοπηση.."Μακάρι να ξερα..")

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:03, 12-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Focko, από την πρόχειρη ενασχόληση σου με τα οικονομικά κάνεις ένα τεράστιο λάθος. Η επιστήμη των οικονομικών δεν είναι μόνο μαθηματικά.

Λάθος στα είπαν. Καμία οικονομική εξίσωση δεν είναι σωστή, τουλάχιστον δεν είναι σωστή έξω από το εκάστοτε εγχειρίδιο-σύγγραμα.
Δεν μου τις είπαν. Τα έβγαλα με την λογική μου.

Καμία οικονομική εξίσωση δεν μπορεί να είναι σωστή. Την περιορίζουν τα μαθηματικά. Οι εξισώσεις είναι στην ουσία μια συνοπτική ανασκόπηση διάφορων παραγόντων-μεταβλητών. Αν και τα μαθηματικά μπορούν να περιγράψουν ότι αρρωστημένο μπορείς να φανταστείς, μιλάνε για άπειρο, μιλάνε για διαστάσεις, μιλάνε για περίεργους αριθμούς αλλά δεν μιλάνε για ανθρώπους. Είχα έναν καθηγητή που μπορούσε να μου μιλήσει ακόμη και για μια υπερσφαίρα. Μου μιλούσε για μια σφαίρα-μπάλα σε 4 διαστάσεις. Ωραία πράγματα και ευφυής άνθρωπος. Αλλά δεν μπορούσε να μου μιλήσει για τους ανθρώπους, ούτε καν σαν καταναλωτές και πελάτες. Λογικά, τα μαθηματικά δεν μπορούν να μας πούνε το παραμικρό για τον άνθρωπο.
Καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στις επιστήμες υγείας. Μια σειρά από συμπτώματα δεν είναι de facto η ίδια αρρώστια. Η οικονομική επιστήμη όπως και η ιατρική επιστήμη είναι στατιστικές επιστήμες κάτι το οποίο σημαίνει ότι όποιος που θέλει να ασκήσει σωστά αυτά τα επαγγέλματα χρειάζεται εμπειρία. Γι αυτό το λόγο θεωρώ ότι οι οικονομολόγοι καθηγητές που είναι μακριά από την αγορά εργασίας, όπως είναι αυτοί που καλεί ο Θεοδωράκης στις ομιλίες του, δεν είναι αξιόπιστοι. Τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο μοντελοποίησης για τη κατανόηση κάποιων εννοιών.

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ο άνθρωπος διαδίδει επικίνδυνα λανθασμένες απόψεις, είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και καλά θα κάνει να ασχοληθεί με αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα. Με το αξιοσέβαστο λειτούργημα της νοσηλευτικής. Γιατί αυτό είναι, νοσοκόμος και όχι οικονομολόγος.
Το thread δεν το άνοιξα για να κράξουμε το μνημόνιο αλλά για να μπορούμε για να απαντήσουμε στο δίλλημα μνημόνιο ή χρεωκοπία. Διαφωνώ πλήρως με τους όρους του μνημονίου απλως θεωρώ ότι είναι καλύτερη επιλογή από την χρεωκοπεία. Μην ξεχνάμε ότι το μνημόνιο έχει δώρο αρκετά λεφτά. Όπως σέβομαι τις απόψεις σου παρακαλώ να σεβαστείς και τις δικές μου.

Αν διαφωνείς να απαντήσεις κόσμια. Περιμένα έναν κουμουντιστή να με πει πρασινοφρουρό κ.λπ. (είναι η νοοτροπία τους έτσι) αλλά όχι από έναν ανεξάρτητο οικονομολόγο. Απορώ γιατί απαντάς σε εμένα και όχι σε άλλους συμφορίτες που έχουν επιχερήματα του στυλ (αν μπορώ να ζήσεις 500 ευρώ ή να ζήσεις σε σπίτι μικρών τετραγωνικών).

Κανονικά πρέπει να δημιουργηθεί "χαλαρό Ευρώ" υποτιμημένο (ΑΝ και η υποτίμηση είναι ΠΡΟΣΚΑΙΡΟ οικονομικό μέτρο ανακούφισης) για μια νότια Ευρω-ομοσπονδία (PIGS) και ένα "σκληρό" για το Βορρά με τη Γερμανία.
Υποτιμημένο Ευρώ = κλοπή των καταθέσεων μας.

Αυτό γινόταν μια ζωή με τη δραχμή. Αν μας κλέβουν με το ευρώ 1 φορά με τη δραχμή θα μας κλέβουν 10 φορές. Ο πληθωρισμός αν είναι έντεχνος δεν τον αντιλαμβάνεται ο λαός. Αντίθετα τους φόρους τους αντιλαμβάνετε.

Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι πολυσύνθετο αλλά λέω την άποψη μου που έχω δικαίωμα να το κάνω κι ας μην είμαι οικονομολόγος. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ολόκληρη Ισπανία που είναι η σύνδεση της Λατινικής Αμερικής με την Ευρώπη βρίσκεται στα όρια της χρεοκοπείας. Από την άλλη δεν μπορώ να θεωρήσω κουτές όλες αυτές τις χώρες που παλεύανε χρόνια πριν ξεσπάσει η κρίση να μπουν στο ευρώ.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 01:13, 13-02-12:

Καλή μας τύχη.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 01:13, 13-02-12:

ωστοσο η σημερινη ψηφοφορια εχει ενδιαφερον,
και θα δρομολογησει εξελιξεις, θα δουμε πολλα πραγματα καινουρια.
ΞΕκιναει μια εβδομαδα που θα μαθουμε πολλα.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 01:16, 13-02-12:

αντε και καλη ψυχη.....

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:17, 13-02-12:

So it begins....
Ας δουμε που θα μας βγαλει.
Προσωπικα σε εμενα δεν θα αλλαξει τιποτα.Το πορτοφολι μου αδειο ηταν,ειναι και αδειο θα παραμεινει....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:27, 13-02-12:

Δεν ξερω αν το προσεξατε παντως επικρατει ενα κλιμα ανακουφισης σε ολους...

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 01:28, 13-02-12:

ενταξει θα ξημερωσουν πιο δυσκολες μερες,αλλα δεν χρειαζεται πανικος
Συνεχιστε οτι κανατε, εστω και με περισσοτερο ζορι, κοντα στα αγαπημενα σας προσωπα.

Ερχονται πιο δυσκολες ημερες, το κυριοτερο απο ολα πιστευω θα ειναι η περαιτερω αγοραστικη δυναμη,

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 04:16, 13-02-12:

Διαφωνώ πλήρως με τους όρους του μνημονίου απλως θεωρώ ότι είναι καλύτερη επιλογή από την χρεωκοπεία.
Η Ελλάδα ούτως ή άλλως θα χρεωκοπήσει για 5η φορά στην ιστορία της. Μόνο που θα χρεωκοπήσει όταν γουστάρουν οι δανειστές της!
Μην ξεχνάμε ότι το μνημόνιο έχει δώρο αρκετά λεφτά.
Αυτό φυσικά κ να μην το ξεχνάμε! Μα δεν το βλέπουμε όλοι?

Παράθεση

смертной пилюле

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη смертной пилюле
Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O смертной пилюле έγραψε στις 06:00, 13-02-12:

Όλοι ψάχνουν τη συνταγή να κάνουν ω-μελέτα
χωρίς να σπάσουν αβαγά.

Για να πάρουμε κάτι δις,
όπως λέγαν' και στο στράτευμα,
θα πήξει η μούνα μας.

..και θυμήθηκα αυτό:

Και ο κ. Κ. αφηγήθηκε την παρακάτω ιστορία:

Στο σπίτι του κου Έγκε, που είχε μάθει να λέει όχι,
ήρθε μια μέρα τον καιρό της παρανομίας ένας πράχτορας και του παρουσίασε ένα χαρτί,
που το είχαν εκδώσει αυτοί που εξουσίαζαν την πόλη.
Το χαρτί έλεγε πως στον πράκτορα αυτόν θ’ ανήκε κάθε σπίτι όπου θα πατούσε το πόδι του,
όπως και κάθε φαγητό που θα ζητούσε.
Θάπρεπε ακόμα να τον υπηρετεί και κάθε άνθρωπος που θ’ αντάμωνε.

Ο πράχτορας κάθησε σε μια καρέκλα και ζήτησε φαγητό,
πλύθηκε, πλάγιασε, και προτού κοιμηθεί ρώτησε τον κο Έγκε
με το πρόσωπο στον τοίχο: θα με υπηρετείς;
Ο κος Έγκε τον σκέπασε με την κουβέρτα, έδιωξε τις μύγες,
κάθησε δίπλα στο προσκεφάλι του, κι όπως εκείνη την ημέρα τον υπάκουσε άλλα εφτά χρόνια.

Ότι κι αν έκανε όμως για δαύτον, ένα πράγμα απόφευγε να κάνει:
δεν του'πε ποτέ μια λέξη.
Σαν πέρασαν τα εφτά χρόνια κι ο πράκτορας χόντρυνε από το πολύ φαί τον ύπνο και τις διαταγές- πέθανε.
Ο κος Έγκε τον τύλιξε τότε στη ξεφτισμένη κουβέρτα, τον έσυρε έξω από το σπίτι,
έπλυνε το στρωμα, άσπρισε τους τοίχους, ανάσανε βαθιά κι αποκρίθηκε: Όχι.

Μπρέχτ

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:06, 13-02-12:

...:Τι θέλω να γίνει; Μα από το χάος δεν ήλθε η τάξη; Θέλω δλδ, μία εντελώς νέα τάξη πραγμάτων. Μεταννοώ, γι' εκείνον που ήμουν μέχρι χθες, και με συντετριμμένη τη καρδία μάλιστα, για την τάξη πραγμάτων που υπηρέτησα, ακόμη κι ως "αντιπολίτευση"! Μόνον το χάος μίας συντριβής μπορεί να οδηγήσει σε ..νέα θεμέλια: τέτοια χρειαζόμαστε ως πρόσωπα και κοινωνία. Και στο χάος μας οδηγεί ακριβώς, το άτακτο ΝΑΙ των 199: πολλοί, για τις σημερινές φυλακές της χώρας!!! (Ρε Μιλτιάδη, μήπως έπρεπε να το πεις σ' αυτούς τους "εθνικόφρονες", για το νομοσχέδιο αποφυλακίσεων; )

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:46, 13-02-12:

μια ακομα παραταση του αρρωστου υπο μηχανικη υποστηριξη πηραμε

αν δεν αναπτυχθουμε γρηγορα..και θα μας κοψουνε τα παντα και θα χρεωκοπησουμε

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:10, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
...

αν δεν αναπτυχθουμε γρηγορα..και θα μας κοψουνε τα παντα και θα χρεωκοπησουμε
: Μα ακριβώς αυτό δε θέλουν οι Συμμορίτες: να αναπτυχθούμε! Με τι; Καλλιεργώντας κάναβη και παπαρούνες, για τους "Κουτόφραγκους";;;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:57, 13-02-12:

Και για να μην λέει η κάθε μια και ο καθένας ό,τι μαλακία κατεβαίνει στο κεφάλι του, ας δούμε λίγο τα στοιχεία:

ΠΑΣΕΓΕΣ: Έχουμε αυτάρκεια τροφίμων κατά 94%- Και στη δραχμή να επιστρέψουμε δεν πρόκειται να πεινάσουμε

Ο πρόεδρος της ΠΑΣΕΓΕΣ είναι βέβαιος ότι ακόμη και με τη δραχμή, οι Έλληνες δεν θα πεινάσουμε
Με τη φράση "ακόμα και αν πάμε στη δραχμή, οι Έλληνες δε θα πεινάσουμε", ο πρόεδρος της ΠΑΣΕΓΕΣ, Τζανέτος Καραμίχας, έβαλε τέλος στις φήμες που κυκλοφορούν ότι οι αγρότες στη χώρας μας είναι "άχρηστοι" και δεν παράγουν, τονίζοντας μάλιστα, ότι...
"είναι τρομοκρατία να κυκλοφορούν άσχετοι τέτοιες φήμες, αλλά και αδικία για τους ανθρώπους που κοπιάζουν στα χωράφια".
Ο αγροτικός κλάδος, όπως εξήγησε, είναι ιδιαίτερα δυναμικός και μπορεί να τρέξει ακόμα πιο γοργά εάν υιοθετηθεί και εφαρμοστεί μια σωστή αγροτική πολιτική, που θα κοιτάει μπροστά και δεν θα γυρνάει συνέχεια σε λάθη του παρελθόντος. Στο πλαίσιο αυτό διευκρίνισε, "δεν αποτελεί πολιτική το καλάθι της περιφέρειας, ούτε και ο θεσμός των δημοπρατηρίων", αφού όπως τόνισε αποτελούν πεπαλαιωμένες πρακτικές.
Βάσει μελέτης, που παρουσιάστηκε χθες , το ποσοστό αυτάρκειας της χώρας μας σε μια σειρά βασικών αγροτικών, διατροφικών προϊόντων φυτικής και ζωϊκής παραγωγής διαμορφωνόταν κατά μέσο όρο στο 94% το 2010.
Στη φυτική παραγωγή, όπως προκύπτει η αυτάρκεια είναι 99% κατά μέσο όρο και διαφοροποιείται μεταξύ επιμέρους κατηγοριών προϊόντων, όπως τα δημητριακά όπου η αυτάρκεια ανέρχεται στο 82% περίπου, το μικρότερο ποσοστό εντοπίζεται στο μαλακό στάρι (32%) και το υψηλότερο στο ρύζι (171%).
Στα εσπεροειδή τη μεγαλύτερη αυτάρκεια παρουσιάζουν τα πορτοκάλια (167%) ενώ στα λεμόνια περιορίζεται στο 67%. Στα φρούτα η αυτάρκεια παραμένει υψηλή (128%), ενώ χαμηλή διαπιστώνεται στον κλάδο των οσπρίων (39%).
Στη ζωϊκή παραγωγή το ποσοστό αυτάρκειας ανέρχεται κατά μέσο όρο στο 73%. Στο κρέας καταγράφεται αυτάρκεια 56%, με το μικρότερο ποσοστό στο βόειο κρέας (30% και το υψηλότερο στο αιγοπρόβειο (94%).
Στην κατηγορία των γαλακτοκομικών-τυροκομικών προϊόντων, η φέτα με ποσοστό αυτάρκειας 147%μ υπερβαίνει το μέσο όρο της κατηγορίας, που κυμαίνεται στο 80%. Στο μέλι και στα αυγά, καταγράφεται ποσοστό αυτάρκειας 92% και 91% αντίστοιχα.
(http://xronika05.blogspot.com/2012/02/94.html)

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:57, 13-02-12:

Και για να μην λέει η κάθε μια και ο καθένας ό,τι μαλακία κατεβαίνει στο κεφάλι του, ας δούμε λίγο τα στοιχεία:

ΠΑΣΕΓΕΣ: Έχουμε αυτάρκεια τροφίμων κατά 94%- Και στη δραχμή να επιστρέψουμε δεν πρόκειται να πεινάσουμε

....
: Καλά, βρε Ίσι, αυτοί που πιστεύουν ακόμη τους παπατζήδες(Πασόκους), παπατρίχες(Σαμαρικούς) και παπαδήμιους(λοιποί απολογήτες των Μνημονίων), εννοούν, πως από αστακούς και συναγρίδες θα πεινάσουν!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:03, 13-02-12:

το μικρότερο ποσοστό εντοπίζεται στο μαλακό στάρι (32%)
δηλαδη ψωμι,,εκει εχουμε προβλημα

αλλα στα υπολοιπα,,αν τρωμε λιγοτερα βοδια,,και περισσοτερα χορτα,,και κοτοπουλα,,μια χαρα της βγαζουμε

αλλα με χρεωκοπια οτιδηποτε εισαγομενο θα ειναι πιο δυσκολο να ερθει,,
εδω ηδη στους εμπορους οι ξενοι δυσκολα κανουν πιστωσεις κλπ,,απο οτι εχω ακουσει..

ας ελπισουμε να μην φτασουμε εκει

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:08, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
....

ας ελπισουμε να μην φτασουμε εκει
Αρκετοί από εμάς, ήδη φθάσαμε και, δυστυχώς, σας περιμένουμε!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:11, 13-02-12:

Καψής: «Από τον Απρίλιο ανοίγει ο δρόμος για εκλογές»

Περί το τέλος του Μαρτίου ολοκληρώνεται το έργο της παρούσας κυβέρνησης και από τον Απρίλιο ανοίγει ο δρόμος για εκλογές, ανέφερε ο υπουργός Επικρατείας και κυβερνητικός εκπρόσωπος, Παντελής Καψής, κατά τη διάρκεια της σημερινής ενημέρωσης των δημοσιογράφων.
Χαρακτήρισε «κολασμένες» τις τρεις επόμενες εβδομάδες και σημείωσε ότι ο επικείμενος ανασχηματισμένος θα είναι περιορισμένος.
«Δεν υπάρχει θέμα μη παραμονής του Χρήστου Παπουτσή στην κυβέρνηση»
«Οι όποιες αλλαγές, θα γίνουν με γνώμονα το συγκεκριμένο έργο που έχει η κυβέρνηση», δήλωσε ο Παντελής Καψής, ερωτηθείς για το χρόνο και το εύρος του ανασχηματισμού, μετά τις παραιτήσεις της Μ. Ξενογιαννακοπούλου, του Γιάννη Κουτσούκου και των προερχομένων από το ΛΑΟΣ υπουργών.
Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, κυβερνητικοί παράγοντες θεωρούν ότι δεν είναι ρεαλιστικός ένας δομικού χαρακτήρα ανασχηματισμός και πώς θα γίνουν στοχευμένες και περιορισμένες αντικαταστάσεις.
Εξ΄ άλλου, ο εκπρόσωπος δήλωσε ότι «δεν υπάρχει θέμα μη παραμονής του Χρήστου Παπουτσή στην κυβέρνηση», ερωτηθείς σχετικά με τα χθεσινά γεγονότα στο κέντρο της Αθήνας και τη συνάντηση του υπουργού με τον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο.
Όσο για το ενδεχόμενο υποβολής παραίτησης από τον κ. Παπουτσή, απάντησε ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Ο Π. Καψής χαρακτήρισε «εξαιρετικά δυσάρεστα γεγονότα» τις καταστροφές που έγιναν στην Αθήνα και απαράδεκτα για την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό.
«Διαβολοβδομάδες» οι επόμενες τρεις βδομάδες
«Διαβολοβδομάδες», χαρακτήρισε τις επόμενες τρείς εβδομάδες, για την πορεία υλοποίησης της νεας δανειακής σύμβασης και του PSI, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος και πρόσθεσε ότι «ο επόμενος ενάμισης μήνας είναι ο πυκνότερος χρόνος δουλειάς για την παραγωγή συγκεκριμένου έργου από την κυβέρνηση».
Με αφορμή αυτή την τοποθέτησή του, ο Παντελής Καψής, ρωτήθηκε για το χρόνο διεξαγωγής των εκλογών και είπε ότι «στο τέλος του Μαρτίου ολοκληρώνεται το συγκεκριμένο έργο της κυβέρνησης και από τον Απρίλιο ανοίγει ο δρόμος για εκλογές».
Ο εκπρόσωπος, αναφερόμενος στη χθεσινή ψηφοφορία στη Βουλή, επισήμανε την ισχυρή πλειοψηφία που καταγράφηκε, παρά τα προβλήματα που εμφανίζονται στο πολιτικό σύστημα.
«Το μήνυμα είναι ότι η Ελλάδα θέλει και θα παραμείνει στο ευρώ και θα προχωρήσει η εφαρμογή της δανειακής σύμβασης», είπε.
Εξ άλλου, όπως έγινε γνωστό, μέχρι την προσεχή Τετάρτη, όταν θα συνεδριάσει το Eurogroup, θα δοθούν κι οι έγγραφες δεσμεύσεις των πολιτικών αρχηγών, πιθανόν με επιστολή, όπως ζητούν οι Ευρωπαίοι εταίροι. Μέχρι τότε, πρόκειται να εξειδικευτούν και το τι θα αφορούν τα 325 εκατομμύρια που εκρεμμούν ώστε να κλείσει οριστικά το νέο οικονομικό πρόγραμμα της χώρας.
Σχετικά με την εικόνα που «εκπέμπει» το πολιτικό σύστημα, μετά τη χθεσινή ψηφοφορία στη Βουλή και τις διαγραφές βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, ο εκπρόσωπος ανέφερε ότι «ο τρόπος αντίδρασης των πολιτικών αρχηγών και οι δεσμεύσεις που ανέλαβαν με τις ομιλίες τους, δείχνουν την αποφασιστικότητα να προχωρήσουν οι αλλαγές και να παραμείνει η Ελλάδα στο Ευρώ».
αντε να δουμε..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:56, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Καλά, βρε Ίσι, αυτοί που πιστεύουν ακόμη τους παπατζήδες(Πασόκους), παπατρίχες(Σαμαρικούς) και παπαδήμιους(λοιποί απολογήτες των Μνημονίων), εννοούν, πως από αστακούς και συναγρίδες θα πεινάσουν!
Α χα χα! Κάτι ψιλιάστηκα.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:04, 13-02-12:

Και με τα δάνεια που είναι σε ευρω τι γίνεται άμα φύγει η χώρα απο το ευρω?

Να φάμε θα έχουμε αλλά σπίτι να μείνουμε?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους