Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο ρόλος και το καθήκον της αριστεράς

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 21:33, 17-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
Ξεπεραστε το λιγο αυτο με το ΚΚΕ που ερχεται στον καπιταλισμο και φερνει νεους φορους και νεα βασανα.
Ειναι αντιθετο σ αυτο το εκμεταλευτικο συστημα,δε θα παρει ποτε το 40% και δε θα κυβερνησει ποτε,ετσι οπως το εχετε στο μυαλο σας.
Και ουτε θελει,ουτε ψηφοθηρικα κηνυγα την καρεκλα.
Θα ηταν πολυ ευκολο να πει ψηφιστε με θα κανω αυτα.Αντιθετα ομως,τιμα εξυμνει και παλευει για το σοσιαλισμο.
.
κατα τη γνωμη μου ειναι απλα αντιθετο.ΑΠΛΩΣ αυτο ειναι.ΑΥΤΟ.τερμα.Δυστυχως τ ΚΚΕ δεν εξελιχθηκε και, για να σε προλαβω, οχι δεν εννοω οτι δεν εξελιχθηκε σε ενα πρωτοκλασατο κομμα με πελατειακες σχεσεις κλπ κλπ.Δεν προσαρμοστηκε στις συγχρονες αναγκες.Καθε φορα που βγαινει και κανει δηλωσεις ειναι σα να βλεπω το κουστουμι του παππου μου να βγαινει απο τη ναφθαλινη.μη μου πεις για σταθεροτητα ιδεων και πιστη σε αξιες.
Αλλωστε κυνηγα και τιποτα; τωρα που το σκεπτομαι ειναι σα διακοσμητικο που παρακινει αλλους να κυνηγουν τις ουρες τους.
ελπιζω να μην ειμαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

смертной пилюле

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη смертной пилюле
Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O смертной пилюле έγραψε στις 05:08, 20-02-12:

Γόνιμη συζήτηση σ' αυτό το θέμα.
Μάλιστα, τόσο γόνιμη που αν ήμουν μέλος ΚΚΕ,
θα διάβαζα τα ποστ ένα ένα, και φωναχτά.

Στα ρεζιλίκια μας ποντάροντας κανείς ποτέ δεν χάνει
λέει ο Σαββόπουλος.

Αυτό για μένα συμπυκνώνει αρκετά καλά
την στάση του ΚΚΕ -έχοντας το μόνιμο άλλοθι
μιας σταθερής επι της αρχής πολιτικής και οργανώνοντας
κινήματα κι εξεγέρσεις-.

Θα άξιζε τον κόπο να κάνουμε τη σύνδεση της αριστερής πολιτικής
και των αντανακλαστικών της σε σχέση με τα μνημονιακά κείμενα
για να παρατηρήσουμε πως και τα δύο αποτελούν επιστροφές του χρόνου ως παρόν
κατά την ευφυή διαύγαση του Ράμφου, όπου η περιγραφή του προβλήματος
δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ακόμη αναβολή δράσης,
ένα είδος αντίστασης με την ψυχαναλυτική έννοια με τη χρήση θεωρίας.

Όπως κάποιος δεν κάνει ψυχανάλυση διαβάζοντας Φρόυντ,
δεν θα οδηγηθεί ποτέ σε δράση διαβάζοντας τέτοια κείμενα.
Στην πραγματικότητα δεν διαφέρουν καθόλου από τα "γραμένα"
που είναι πολύ της μοδός αυτόν τον καιρό στα λαϊκά στρώματα.

Είναι αξιοπαρατήρητο τι μπορεί να εφεύρει ο Έλληνας στη θεωρία για να μη δεσμευτεί ένα ελάχιστο στην πράξη.
(και το ΚΚΕ έχει συμβάλλει πολύ στη θολούρα του, κι όχι μόνο)
Ξύνοντας την αδυναμία της πράξης δύο αιώνες τώρα κάποιοι κάνουν ταμείο.

Ας πούμε οι Γερμανοί εξάγουν στην Ευρώπη το βίαιο τρόπο που τους έκανε κράτος,
αυτούς τους μπανιστηριτζήδες του ΚΚΕ τι τους έχουμε στα έδρανα?

Εμείς τι έχουμε να αντιτάξουμε έξω από αυτή τη δυσφορία και την απραγία?

Σήμερα θα φάω το ψωμί που έφτιαξα μόνος μου.
Από κάπου πρέπει να αρχίσει κανείς…

δεν έχουμε καιρό για ανάπτυξη θεωριών περί
σωστού και λάθος δρόμου.

"Διαβάτη δεν υπάρχει δρόμος,
γίνεται δρόμος βαδίζοντας"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 02:20, 22-02-12:

Πιστευω οτι, αν δεν ειναι ηδη, θα πρεπει να γινουν παρελθον.
Δεν χρειαζεται να σιχτιρισεις πρωτα κατι για να το απορριψεις μετα.
Ακυρωθηκαν μονοι τους και τους πρεπει η ληθη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:13, 22-02-12:

Στο ανταποδίδω, εξουθενωμένος:
Παρασκευή, 23 Σεπτεμβρίου 2011

Καλημέρα Πατριώτες

Όλα περνούν κι όλα μένουν,
αλλά δικό μας είναι το να περνάμε
να περνάμε κάνοντας δρόμους,
δρόμους πάνω στη θάλασσα.

...

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 21:29, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς

Ὁρίστε μερικὰ πρόσωπα μὲ γόνιμη σκέψη καὶ ἐπιχειρηματολογία (σὲ καλό σου, μὲ ἔκανες καὶ γέλασα ἀπογευματιάτικα)

Επίσης,
"φρέσκες" δηλώσεις ενός άλλου "αριστερού":
http://www.newsit.gr/default.php?pna...123664&catid=9

Προκλητικός Πάγκαλος: Κατανοώ τους συμπολίτες μου αλλά είμαι υπέρ της απώλειας κυριαρχίας

- Δεν ενοχλεί τον αντιπρόεδρο της ελληνικής κυβέρνησης η μόνιμη παρουσία της τρόικας στην Αθήνα
- Τι είπε ο Θεόδωρος Πάγκαλος στο γαλλικό ραδιόφωνο Europe 1
- Δήλωσε Ευρωπαίος και μάλιστα υπέρ του φεντεραλισμού

Η απαίτηση της τρόικας για μόνιμη παρουσία της τρόικας στην Αθήνα «μεταφράστηκε» από πολλούς ως απώλεια εθνικής κυριαρχίας. Μόνο που ο αντιπρόεδρος της ελληνικής κυβέρνησης, δε συμφωνεί!

Το αντίθετο μάλιστα! Ο Θεόδωρος Πάγκαλος, ο αντιπρόεδρος της ελληνικής κυβέρνησης δηλώνει υπέρ της απώλειας κυριαρχίας! Το είπε ξεκάθαρα σε συνέντευξή του στο γαλλικό ραδιοφωνικό σταθμό Europe 1.

«Είναι μεγάλο πρόβλημα για πολλούς συμπολίτες μου, ίσως για την πλειονότητα, κατανοώ τους άποψή τους. Εγώ όμως είμαι υπέρ του να χάνει κάνεις την κυριαρχία του. Πάντα ήμουν» είπε.

Και συνέχισε λέγοντας πως «πάντα έλεγα ότι είμαι Ευρωπαίος και μάλιστα υπέρ του φεντεραλισμού. Ναι, μπορούμε να το δούμε με εθνικά κριτήρια. Αν ο αντιπρόεδρος της Κομισιόν ήταν Έλληνας, θα ήταν διαφορετική η κατάσταση; Εγώ θα έλεγα όχι. Αν έκανε βέβαια καλά τη δουλειά του...».

Όλα αυτά από τον άνθρωπο που κατέχει τη θέση του αντιπροέδρου της κυβέρνησης, από έναν άνθρωπο που κάποτε κρατούσε τις τύχες της εξωτερικής πολιτικής της χώρας στα χέρια του, όντας υπουργός Εξωτερικών και από εκείνον που μας είπε: "μαζί τα φάγαμε"!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mittenwald : 22-02-12 στις 21:58.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:38, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
... Γι' αυτό επαναλαμβάνω: "Η Αριστερά στην κοινωνία μας θα οριστεί, από το μέλλον της". Κι αυτό πια σήμερα βγήκε στο ξέφωτο του δάσους και είναι τόσο φωτεισμένο, που δε βλέπεις, ούτε το δένδρο ούτε το δάσος!!!
: Διαψεύστε με αν θέλετε, αλλά παρατηρώ τις τελευταίες ημέρες να επιδιώκεται η διαμορφώση, από τα επικυρίαρχα ΜΜΕ της χώρας, ενός "επικοινωνιακού/μαζικοψυχολογικού" κλίματος, στο βάθος του οποίου αξιοποιείται, η πολιτική αντικειμενικής συγκατάβασης του συνθήματος "Ισχυρό ΚΚΕ, για ανίσχυρη Κυβέρνηση", προς τη συμμαχική συμμορία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, για την περαιτέρω εξαθλίωση της ελλαδικής κοινωνίας. Έτσι σταθεροποιείται τελευταία, η σε καθημερινή βάση εμφάνιση της κ. Αλέκας Παπαρήγα, ως το τρίτο πρόσωπο, μετά τον Μπένυ και τον Αντωνάκη, στα δελτία των "μεγάλων καναλιών"! Αυτός εξάλλου είναι και ο πραγματικός πολιτικός στόχος της σημερινής γραφειοκρατίας του Περισσού: το κοκκαλάκι, από την άκρη του φιλέτου! Γι' αυτό, σε τελική ανάλυση, δεν θα ήθελε με τίποτε το ενδεχόμενο να υπάρξει μία συνασπισμένη, αν όχι και ενιαία, σύγχρονη ελληνικη αριστερά, ενώπιον των κοσμοϊστορικών επιφαινόμενων της κοινωνίας μας και του σκοτεινού της μέλλοντος. Το "παίζουνε σαν τους παπάδες, για τη μεταθάντο ζωή"!!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:57, 02-04-12:

Προσπαθείς με νύχια με με δόντια να κρατήσεις το θέμα ζωντανό για να κάνεις την αντικομμουνιστική και αντι-ΚΚΕ προπαγάνδα σου.
Συγγνώμη, αλλά δε θα πάρουμε!
ΣΥΡΙΖαιοι ρεφορμιστές, σκουπίδια του κομμουνισμού, προδότες και εχθροί της εργατικής τάξης.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 21:02, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Προσπαθείς με νύχια με με δόντια να κρατήσεις το θέμα ζωντανό για να κάνεις την αντικομμουνιστική και αντι-ΚΚΕ προπαγάνδα σου.
Συγγνώμη, αλλά δε θα πάρουμε!.
προσωπικα οταν νομιζετε οτι σας παιρνουν στα σοβαρα ο κοσμος απλα γελαει μαζι σας.

οπως λεμε

Εκλασε ο τσε και βγηκε το ΚΚΕ

ΣΥΡΙΖαιοι ρεφορμιστές, σκουπίδια του κομμουνισμού, προδότες και εχθροί της εργατικής τάξης.
οκ ηρεμησε τωρα ευχαριστηθηκε η αλεκα (σαν τους βορειοκορεατες ενα πραγμα)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:08, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nightcrawler
Ε, βέβαια, όταν δεν έχει κάποιος ιδέα από πολιτική και ιστορία το ρίχνει στη σάτιρα, μπας και πείσει κανέναν του ιδίου επιπέδου.

Ελπίζω να έμεινες ευχαριστημένος από της γαλαζοπράσινη π.τσα που τρως τόσα χρόνια...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 21:12, 02-04-12:

Ε, βέβαια, όταν δεν έχει κάποιος ιδέα από πολιτική και ιστορία το ρίχνει στη σάτιρα, μπας και πείσει κανέναν του ιδίου επιπέδου.

Ελπίζω να έμεινες ευχαριστημένος από της γαλαζοπράσινη π.τσα που τρως τόσα χρόνια...
πωπωπωπω μισοοοοοοοοος!! καλα παιδι μου δεν ειμαι στο κομμα οταν παρετε την εξουσια στειλτε με στην Γυαρο.

οσο για το αν ξερω ή ου πολιτικη μου ειναι δυσκολο να κανω σοβαρο σχολιο σε ενα σχολιο σαν εκεινο i beg your pardon

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:19, 02-04-12:

Να κάνω εγώ μία αφελή ερώτηση..
Θυμάμαι πριν καιρό είχε κυκλοφορήσει μία είδηση πως αν ενωθεί η αριστερά μπορεί να βγεί πρώτο κόμμα..Και μάλιστα με αυτοδυναμία.
Και η Παπαρήγα όταν την ρώτησαν απάντησε πως δεν θα κυβερνήσει,γιατί όσο θα κυβερνάει οι υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις θα καταστρώνουν σχέδια αντεπίθεσης.
Γιατί λοιπόν το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει.
Μήπως το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γκρινιάζει σαν την χήρα στο κρεβάτι που έχει να δεί χαρά στα σκέλια της απο την εποχή του Λένιν;;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:20, 02-04-12:

πωπωπωπω μισοοοοοοοοος!! καλα παιδι μου δεν ειμαι στο κομμα οταν παρετε την εξουσια στειλτε με στην Γυαρο.

οσο για το αν ξερω ή ου πολιτικη μου ειναι δυσκολο να κανω σοβαρο σχολιο σε ενα σχολιο σαν εκεινο i beg your pardon
Μίσος; Καθόλου.
Σε «βρίζω» πολιτικά. Απολύτως τίποτα προσωπικό.

Αν θέλεις να κάνεις κριτική σε ένα κόμμα, την κάνεις στις πολιτικές θέσεις του, δεν πετάς δήθεν ψαγμένα σχολιάκια που άκουσες από εδώ και από κει και σου άρεσαν για να κάνεις προπαγάνδα εναντίον του και να γίνεις αρεστός από τα άτομα που επίσης είναι φανατικά εναντίον του.

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Να κάνω εγώ μία αφελή ερώτηση..
Θυμάμαι πριν καιρό είχε κυκλοφορήσει μία είδηση πως αν ενωθεί η αριστερά μπορεί να βγεί πρώτο κόμμα..Και μάλιστα με αυτοδυναμία.
Και η Παπαρήγα όταν την ρώτησαν απάντησε πως δεν θα κυβερνήσει,γιατί όσο θα κυβερνάει οι υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις θα καταστρώνουν σχέδια αντεπίθεσης.
Γιατί λοιπόν το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει.
Μήπως το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γκρινιάζει σαν την χήρα στο κρεβάτι που έχει να δεί χαρά στα σκέλια της απο την εποχή του Λένιν;;
Να μου βρεις οτιδήποτε από όργανο του ΚΚ που να λέει ότι δε θέλει να κυβερνήσει.
Μία ακόμη προπαγάνδα εναντίον του ΚΚΕ.
Αυτό που ξεκάθαρα λέει το ΚΚΕ είναι ότι δεν μπορεί να συγκυβερνήσει με αστικό/οπορτουνιστικό/ρεφορμιστικό κόμμα. Αυτό νομίζω είναι προφανές ότι είναι αδύνατον. Δεν υπάρχει απολύτως καμία πολιτική σύγκλιση. Δεν θα μπορέσει ποτέ να περάσει τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζονται και θα φανεί σαν να είναι και το ΚΚΕ ένα με αυτούς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 21:36, 02-04-12:

Μίσος; Καθόλου.
Σε «βρίζω» πολιτικά. Απολύτως τίποτα προσωπικό.

Αν θέλεις να κάνεις κριτική σε ένα κόμμα, την κάνεις στις πολιτικές θέσεις του, δεν πετάς δήθεν ψαγμένα σχολιάκια που άκουσες από εδώ και από κει και σου άρεσαν για να κάνεις προπαγάνδα εναντίον του και να γίνεις αρεστός από τα άτομα που επίσης είναι φανατικά εναντίον του.
στο ξαναλεω γιατι να κανει κανεις κριτικη στο ΚΚΕ ?? ειδικα απο την σκοπια της προπαγανδας! εκει που νομιζετε οτι ολοι σας πολεμανε ολοι απλα σας βλεπουν σαν κατι κολλημενους οι οποιοι ονειρευονται την σοβιετα και εναν νεκρο κουμουνισμο. απλα δεν μπορειτε να προσαρμοστητε. το μονο το οποιο κανετε ειναι να αποκοπτεστε και να επιδιδεστε σε μια ρητορια χωρις εμφανει σκοπο. ασε το γνωστο ''δεν ειναι δικο μου αρα ειναι κακο''. γενικα θα λεγα οτι το Κομμα (αλλη πατατα αυτη) ειναι στην κοσμαρα του. και ναι το εχω ζησει και απο το εσωτερικο του αρα μπορω να μιλαω

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:45, 02-04-12:

στο ξαναλεω γιατι να κανει κανεις κριτικη στο ΚΚΕ ?? ειδικα απο την σκοπια της προπαγανδας! εκει που νομιζετε οτι ολοι σας πολεμανε ολοι απλα σας βλεπουν σαν κατι κολλημενους οι οποιοι ονειρευονται την σοβιετα και εναν νεκρο κουμουνισμο. απλα δεν μπορειτε να προσαρμοστητε. το μονο το οποιο κανετε ειναι να αποκοπτεστε και να επιδιδεστε σε μια ρητορια χωρις εμφανει σκοπο. ασε το γνωστο ''δεν ειναι δικο μου αρα ειναι κακο''. γενικα θα λεγα οτι το Κομμα (αλλη πατατα αυτη) ειναι στην κοσμαρα του. και ναι το εχω ζησει και απο το εσωτερικο του αρα μπορω να μιλαω
Ναι, το να μιλάς με επιχειρήματα είναι δύσκολο.
Δεν πειράζει. Ξεκουράσου, γιατί σας περιμένει πολύ σκύψιμο ακόμα με αυτούς που ψηφίζετε.
Να εύχεστε στο επόμενο μνημόνιο να βάλουν και σος για να γλιστράει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 21:49, 02-04-12:

Ναι, το να μιλάς με επιχειρήματα είναι δύσκολο.
Δεν πειράζει. Ξεκουράσου, γιατί σας περιμένει πολύ σκύψιμο ακόμα με αυτούς που ψηφίζετε.
Να εύχεστε στο επόμενο μνημόνιο να βάλουν και σος για να γλιστράει.
ρε καμαρι μου σου ειπα οτι ειμαι μνημονιακος???

ή το οτι δεν ειμαι ΚΚΕες με κανει αυτοματα???

διαβασε αυτα που σου ειπα και πες μου οτι δεν ισχυουν??

τα χω ζησει στο ξαναλεω και ξερω.

εσεις δεν εχετε δικα σας επιχειρηματα και περιμενετε το κομμα να σκεφτει για σας

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:00, 02-04-12:

Μεγάλη απογοήτευση οι αριστερές δυνάμεις, ειδικά μετά από το ακόλουθο δημοσίευμα που διάβασα από τον Οκτώβριο ακόμα:

Ολόκληρο εδώ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:03, 02-04-12:

Του ΣΥΡΙΖΑ ήσασταν; Καλά σας έκαναν!
Οπορτουνιστές και ρεφορμιστές. Σε καμία περίπτωση κομμουνιστές. Αυτοί προκάλεσαν και μία από τις μεγαλύτερες διασπάσεις του ΚΚΕ.
Αν τόσο πολύ θέλετε την ενότητα και νομίζετε ότι είστε κομμουνιστές, διαλύστε το κόμμα και συνταχθείτε με το ΚΚΕ.
Καλέ δεν το πιστεύω αυτό που διαβάζω. Ως παλιό μέλος τον θυμάμαι τον exc από πριν πάει στο πανεπιστήμιο. Μια χαρά παιδί ήταν, με επιχειρήματα, μου άρεσε να τον διαβάζω. Τι σας ποτίζουν παλικάρι μου εκεί μέσα;

Ειλικρινά λυπάμαι για τη φτώχεια αυτού του πολιτικού επιχειρήματος. Η αλαζονεία σε όλο της το μεγαλείο... Τη διαλεκτική την έχουν βγάλει από την εξεταστέα ύλη του Μαρξισμού φίλε μου;;

Ας μην ξεχνάμε την πρόσφατη ιστορία του ΚΚΕ. Ήταν η μόνη πολιτική δύναμη που τον προηγούμενο αιώνα έκανε μαζικές προσπάθειες για ριζικές αλλαγές.
Πολύ σωστά. Όμως αυτά ήταν εάν πρόσεξες, τον προηγούμενο αιώνα. Για τον παρόντα αιώνα δεν υπάρχουν καθόλου ενθαρρυντικά στοιχεία. Διάβασες την επιστολή παραίτησης του Α. Χαλβατζή; Ρεφορμιστής κι αυτός; Πράκτορας, χαφιές; ΟΚ, εσύ ξέρεις...

Λοιπόν, το κείμενο του Χαλβατζή ήταν εξαιρετικά βαρετό, όπως και οποιοδήποτε κείμενο της ΚΝΕ έχω διαβάσει ποτέ. Προτιμώ να πω μόνος μου τα σχολιανά μου. Προέρχομαι από τον χώρο του ΚΚΕ, με παππούδες αγωνιστές, με εξορίες, φυλακές, Γεντί Κουλέ, κλπ... Είχα την κακή συνήθεια να σκέφτομαι αυτόνομα, δεν ήθελα να ενταχθώ σε κόμμα. Ποτέ δεν θεωρούσα εχθρό το ΚΚΕ, πάντοτε το τιμούσα, όμως εκείνο με θεωρούσε. Οι Κνίτες μ' έβλεπαν πάντοτε με μισό μάτι. Το '89, όταν έπεσε το κομμουνιστικό μπλοκ κι οι κομμουνιστές δεν ήξεραν πού να κρυφτούν, βρέθηκα τυχαία μπροστά στη σκηνή, όπου μια καθηγήτρια του Πολυτεχνείου την έπεσε στους Κνίτες και τους είπε πως πρέπει να ντρέπονται γιατί είναι κομμουνιστές. Εκείνοι κατέβασαν τα κεφάλια, εγώ της έριξα μια θρασύτατη κι αποστομωτική ατάκα, που την έκανε να φύγει βγάζοντας ατμούς. Γύρισε ο ένας που με ήξερε και μου είπε: "Ρε Όττο, δεν περίμενα από σένα να υπερασπιστείς το ΚΚΕ"... Τόσο καταλάβαινε, τι να πω...

Λοιπόν, αρκετά σας έπρηξα με παλιές ιστορίες...

Είμαι σχεδόν ένα χρόνο στο Δρόμο. Πλατείες, Πορείες, Διαμαρτυρίες, Ομιλίες, Συνελεύσεις, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Βλέπω τα πράγματα από κοντά. Δίπλα σε απολυμένους, άνεργους, άστεγους, απεργούς, σε κάθε τόπο όπου υποτίθεται ότι λαμβάνει χώρα η δράση ενός κομμουνιστικού κινήματος. Δεν έχω δει ποτέ το ΚΚΕ να βρίσκεται κάπου εκεί. Το ίδιο όσον αφορά τα χαράτσια. Όσο παράξενο κι αν ακούγεται αυτό. Ούτε μία, no shit...

Το ΚΚΕ, επισήμως "καλεί" εδώ και χρόνια το λαό σε "ανυπακοή". Στη μεγαλύτερη και μαζικότερη επίδειξη ανυπακοής από πλευράς του λαού, στο θέμα των χαρατσιών, ή των διοδίων, εκείνο δεν ήταν πουθενά τριγύρω. Εδώ κι ένα χρόνο και πάλι "καλεί" τον λαό ν' αγωνιστεί και να οργανωθεί. Όμως εκείνο όχι μόνο δεν κάνει κάτι για να βοηθήσει το λαό που προσπαθεί να οργανωθεί, αλλά απεναντίας μποϋκοτάρει με κάθε τρόπο (πχ κίνημα πατάτας, κοινωνικά ιατρεία κλπ). Δεν κατεβάζει τις δυνάμεις του στο πεδίο, μας αφήνει να πολεμάμε μόνοι, ενάντια σε αφεντικά που πετάν τους υπαλλήλους στο δρόμο ή που εκβιάζοντας τους δίνουν με το έτσι θέλω εξευτελιστικούς μισθούς, ενάντια σε μπάτσους, δικηγόρους, Χρυσαυγίτες, χαφιέδες και κάθε λογής άγριο ζώο του πολιτικού οικοσυστήματος.

Εάν μπορούσαμε εμείς, οι "απολίτικοι", οι ανοργάνωτοι, οι καναπεδάτοι, οι άσχετοι, οι άκαπνοι, όπως θέλεις πες μας, να κερδίσουμε έστω και μια μάχη -μια 28η Οκτωβρίου ας πούμε, δυο εργαζόμενους στα Goodys, δεκάδες στην Κόκα Κόλα- να οργανώσουμε ένα κίνημα ανυπακοής, ή οτιδήποτε τέτοιο, να κατεβάσουμε στο δρόμο πολλές χιλιάδες κόσμου στα αντιμνημονιακά συλλαλητήρια (το ΚΚΕ σε ασφαλή διέλευση πάντοτε, μακριά απ' το λαό), φανταστείτε τι θα γινόταν αν το ΚΚΕ απλά έβγαινε στους δρόμους, έκανε οργανωμένα και σταθερά, όπως ξέρει να κάνει, οργάνωση στη βάση. Να μη συνεργαζόταν με κανένα αν δεν γουστάρει. Να το βλέπαμε στο πεδίο να δίνει μάχες κι εμείς ας πηγαίναμε σπίτια μας.

Ήλπιζα πολύ σ' αυτό, εφόσον το κόμμα καλούσε τον λαό σε αντίσταση. Περίμενα να το δω να επαναλαμβάνει το κατόρθωμα του ΕΑΜ, ή -για να είμαι πιο προσγειωμένος- να επαναλάβει την κινητοποίηση της δεκαετίας του '90, τότε με τη Γιουγκοσλαβία.

Δεν έχω καμμία αμφιβολία, ότι η καταραμένη κυβέρνηση μαριονέτα θα είχε ήδη πέσει και ΔΕΝ θα είχαν υπογραφεί τα μνημόνια.

Περαιτέρω, ο πρώην πρόεδρος του Αρείου Πάγου, ο Κόκκινος, έχει γράψει ότι οι βουλευτές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ έφταναν για να καταγγείλουν την κυβέρνηση ως παράνομη, στον Άρειο Πάγο (χρειάζονται τριάντα). Δεν μπορούσαν ούτε εκεί να συμφωνήσουν; Ούτε το πρώτο μνημόνιο δεν θα είχε υπογραφεί.

Αγαπητέ φίλε, το ΚΚΕ έγινε τιμημένο για τους αγώνες κάποιας προηγούμενης γενιάς, κι όσο κι αν φώναζαν οι δεξιοί, εκείνο κρατούσε το ηθικό πλεονέκτημα. Ο ρόλος όμως ενός κομμουνιστικού κόμματος, σύμφωνα με τις ίδιες τις αρχές του Λενινισμού, είναι να βρίσκεται πάντοτε σε πάλη με την αστική τάξη και να παλεύει μαζί με το λαό ενάντια στις ιμπεριαλιστικές επιθέσεις. Αντίθετα, εκείνο το "σας καλώ σε πάλη κι όταν την κάνετε ελάτε να μας βρείτε στον Περισσό να σας γράψουμε στο κόμμα" μάλλον ως ρεφορμιστικό κι οπορτουνιστικό μου ακούγεται και να μην χρησιμοποιείς σε παρακαλώ λέξεις παπαγαλία...

Συγνώμη αδελφέ, αλλά είσαι πολύ νέος για να μας κάνεις μαθήματα ιστορίας του κόμματος. Αφού όμως το έθεσες με ιστορικούς όρους, έχω εν κατακλείδι να σου πω το εξής: Δεν είναι αυτό το ΚΚΕ που έμαθα να τιμώ απ' τους παππούδες μου που έχυσαν αίμα. Ντροπή στα σφυροδρέπανα!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:11, 02-04-12:

Να μου βρεις οτιδήποτε από όργανο του ΚΚ που να λέει ότι δε θέλει να κυβερνήσει.
Μία ακόμη προπαγάνδα εναντίον του ΚΚΕ.
Αυτό που ξεκάθαρα λέει το ΚΚΕ είναι ότι δεν μπορεί να συγκυβερνήσει με αστικό/οπορτουνιστικό/ρεφορμιστικό κόμμα. Αυτό νομίζω είναι προφανές ότι είναι αδύνατον. Δεν υπάρχει απολύτως καμία πολιτική σύγκλιση. Δεν θα μπορέσει ποτέ να περάσει τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζονται και θα φανεί σαν να είναι και το ΚΚΕ ένα με αυτούς.
Ορίστε,δήλωση της ίδιας της Παπαρήγα:

Και να κάνω και ένα υποθετικό σενάριο:
Έστω πως γίνονται αύριο εκλογές,και το ΚΚΕ βγαίνει πρώτο κόμμα με αυτοδυναμία.
Θα κυβερνήσει ή οχι;;
Και αν ναι..τί θα κάνει ακριβώς;;

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 22:14, 02-04-12:

επειδη δεν εχω ιδεα από νομικά θεματα.
εστω οτι το κανανε αυτό. θα μπορούσε να προχωρησει η διαδικασία; μήπως υπάρχουν άλλου είδους νομικά κωλύμματα και δεν το εκαναν; - ακόμη κ κωλύμματα που αφορούν στο πρακτικό και όχι το θεωρητικό του θεματος.
θα μου πειτε προεδρος του αρειου παγου είναι αυτός ξερει τι λεει. εγω παλι δεν πιστευω κανεναν ετσι - ουτε καν πρωην προεδρο του αρειου παγου χωρις αντιλογο. για τα περισσότερα σ αυτο τον κοσμο ειμαι σιγουρη πως καπου υπαρχει ενας "ειδικός" που θα πει το αντιθετο

edit: δυστυχως το κειμενο στο λινκ δε μου βγαινει επαρκως μεγαλο για να το διαβασω ολοκληρο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:26, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
επειδη δεν εχω ιδεα από νομικά θεματα.
εστω οτι το κανανε αυτό. θα μπορούσε να προχωρησει η διαδικασία; μήπως υπάρχουν άλλου είδους νομικά κωλύμματα και δεν το εκαναν; - ακόμη κ κωλύμματα που αφορούν στο πρακτικό και όχι το θεωρητικό του θεματος.
θα μου πειτε προεδρος του αρειου παγου είναι αυτός ξερει τι λεει. εγω παλι δεν πιστευω κανεναν ετσι - ουτε καν πρωην προεδρο του αρειου παγου χωρις αντιλογο. για τα περισσότερα σ αυτο τον κοσμο ειμαι σιγουρη πως καπου υπαρχει ενας "ειδικός" που θα πει το αντιθετο

edit: δυστυχως το κειμενο στο λινκ δε μου βγαινει επαρκως μεγαλο για να το διαβασω ολοκληρο
Δες εδώ: http://thesecretrealtruth.blogspot.c...post_8379.html
Η σοβαρότερη ασθένεια που πλήττει τους Έλληνες αυτήν την εποχή είναι η δυσπιστία. Η αίσθηση ότι δεν μπορούν να εμπιστευτούν κανέναν. Δες τι λέει ο Γουίλκινσον:

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 23:04, 02-04-12:

Ορίστε,δήλωση της ίδιας της Παπαρήγα:

Και να κάνω και ένα υποθετικό σενάριο:
Έστω πως γίνονται αύριο εκλογές,και το ΚΚΕ βγαίνει πρώτο κόμμα με αυτοδυναμία.
Θα κυβερνήσει ή οχι;;
Και αν ναι..τί θα κάνει ακριβώς;;
Αυτό που λέει είναι ουσιαστικά αυτό που σου είπα εγώ προηγουμένως: ότι αν δεν βγει ισχυρό και μόνο του, δε θα μπορέσει να περάσει τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζονται και είναι και πολύ πιθανό να κάνει και κακό στο Κόμμα, γιατί θα φανεί ενδεχομένως ότι και αυτό είναι ένα με τους άλλους.
Όσον αφορά στο τι θα κάνει το ΚΚΕ... Νομίζω οι θέσεις του ΚΚΕ είναι γνωστές.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ειλικρινά λυπάμαι για τη φτώχεια αυτού του πολιτικού επιχειρήματος. Η αλαζονεία σε όλο της το μεγαλείο... Τη διαλεκτική την έχουν βγάλει από την εξεταστέα ύλη του Μαρξισμού φίλε μου;;
Χα! Επίκληση στο ήθος... Πολύ σοβαρά ξεκίνησε ο αντίλογος.
Πολύ σωστά. Όμως αυτά ήταν εάν πρόσεξες, τον προηγούμενο αιώνα. Για τον παρόντα αιώνα δεν υπάρχουν καθόλου ενθαρρυντικά στοιχεία. Διάβασες την επιστολή παραίτησης του Α. Χαλβατζή; Ρεφορμιστής κι αυτός; Πράκτορας, χαφιές; ΟΚ, εσύ ξέρεις...
Το ΚΚΕ χρησιμοποιεί επιστημονικά την ιστορία του και βγάζει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από αυτήν.
Κάθε κίνηση γίνεται ώστε να υπάρχει κατά τη γνώμη του η μέγιστη ωφέλεια για το κίνημα.

Όσον αφορά στον Α. Χαλβατζή τον πρώην ΚΝίτη, ναι, είναι χαφιές. Χρησιμοποιεί το όνομα του πατέρα του (γιατί αν δεν λεγόταν Χαλβατζής κανένας δε θα το έδινε σημασία), για να βλάψει το ΚΚ.
Αν πίστευε ότι υπήρχε τέτοιο θέμα (που δεν υπάρχει) έπρεπε να κινηθεί εντός του Κόμματος. Παρέβη μία βασικότατη αρχή που απεδέχθη όταν μπήκε στην ΚΝΕ.

Είμαι σχεδόν ένα χρόνο στο Δρόμο. Πλατείες, Πορείες, Διαμαρτυρίες, Ομιλίες, Συνελεύσεις, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Βλέπω τα πράγματα από κοντά. Δίπλα σε απολυμένους, άνεργους, άστεγους, απεργούς, σε κάθε τόπο όπου υποτίθεται ότι λαμβάνει χώρα η δράση ενός κομμουνιστικού κινήματος. Δεν έχω δει ποτέ το ΚΚΕ να βρίσκεται κάπου εκεί. Το ίδιο όσον αφορά τα χαράτσια.
Το ΚΚΕ οργανώνεται στους τόπους δουλειάς και φοίτησης, όχι σε γειτονιές και συλλογικότητες και εκεί έχει πλούσια δράση.
Όσο για τα χαράτσια, εδώ στην περιοχή μου είχε συνεχώς επιτροπές κατοίκων για το θέμα με τα χαράτσια και υπήρχε σχετική ενημέρωση σε όλες τις πολυκατοικίες. Το ίδιο, ξέρω πολύ καλά, έγινε παντού. Ακόμη και σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας. Πολλές φορές μάλιστα εναντιώθηκαν σθεναρά στην διακοπή του ρεύματος λόγω μη πληρωμής του τέλος αυτού.

Το ΚΚΕ, επισήμως "καλεί" εδώ και χρόνια το λαό σε "ανυπακοή". Στη μεγαλύτερη και μαζικότερη επίδειξη ανυπακοής από πλευράς του λαού, στο θέμα των χαρατσιών, ή των διοδίων, εκείνο δεν ήταν πουθενά τριγύρω. Εδώ κι ένα χρόνο και πάλι "καλεί" τον λαό ν' αγωνιστεί και να οργανωθεί.
Το πρόβλημα δεν είναι του ΚΚΕ. Συνεχώς το Κόμμα καλεί κόσμο, και συνεχώς οι συνήθεις ύποπτοι είμαστε.
Η ανυπακοή και η επανάσταση (όπως και αν την βλέπεις), πρέπει να είναι μαζική και με ισχυρό ιδεολογικό υπόβαθρο, αλλιώς...
Το πρόβλημα είναι κοινωνικό, η κοινωνία δεν αντιδρά, έχει καλομάθει, έχει συμβιβαστεί.
Αν έχεις προτάσεις για το πώς θα αφυπνίσουμε την κοινωνία, θα τις ακούσω με ενδιαφέρον.
Περαιτέρω, ο πρώην πρόεδρος του Αρείου Πάγου, ο Κόκκινος, έχει γράψει ότι οι βουλευτές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ έφταναν για να καταγγείλουν την κυβέρνηση ως παράνομη, στον Άρειο Πάγο (χρειάζονται τριάντα). Δεν μπορούσαν ούτε εκεί να συμφωνήσουν; Ούτε το πρώτο μνημόνιο δεν θα είχε υπογραφεί.
Αυτό πρέπει να το ψάξω παραπάνω, γιατί εκείνη την περίοδο ασχολούμουν με τα θέματα των πανεπιστημίων. Θα το κοιτάξω.
ρεφορμιστικό κι οπορτουνιστικό μου ακούγεται και να μην χρησιμοποιείς σε παρακαλώ λέξεις παπαγαλία...
Συγνώμη αδελφέ, αλλά είσαι πολύ νέος για να μας κάνεις μαθήματα ιστορίας του κόμματος.
Να μου πεις παρακαλώ, από πόσων ετών και πάνω μπορώ να τις χρησιμοποιώ, χωρίς να θεωρείται ότι δεν είμαι ηλίθιος/μικρός για να τις καταλάβω και από πόσων ετών μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι πλέον ξέρει την ιστορία του Κόμματος...
Με επίκληση στο ήθος ξεκίνησες, με επίκληση στο ήθος έκλεισες.
Πέταξες και μερικά συναισθηματικά στο ενδιάμεσο που είναι πιασάρικα, αλλά, ναι, και εγώ σε ξέρω όσο καιρό με ξέρεις και γνωρίζω πολύ καλά τις μεθόδους σου.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:50, 02-04-12:

Όσον αφορά στον Α. Χαλβατζή τον πρώην ΚΝίτη, ναι, είναι χαφιές. Χρησιμοποιεί το όνομα του πατέρα του (γιατί αν δεν λεγόταν Χαλβατζής κανένας δε θα το έδινε σημασία), για να βλάψει το ΚΚ.
Αν πίστευε ότι υπήρχε τέτοιο θέμα (που δεν υπάρχει) έπρεπε να κινηθεί εντός του Κόμματος. Παρέβη μία βασικότατη αρχή που απεδέχθη όταν μπήκε στην ΚΝΕ.
Δεν θα χρησιμοποιήσω ξανά την κατ' εσέ "επίκληση στο ήθος", γιατί αυτό είναι κάτι που προφανώς δεν κατανοείς καν ως έννοια. Θα περίμενα πάντως από κάποιο "πολιτικό ον", όταν κατηγορεί κάποιον ανοιχτά ως χαφιέ, να παρουσιάσει είτε αποδείξεις επ' αυτού, είτε ανάλογη πολιτική κριτική. Αυτό εάν δεν κριθεί με ηθικούς όρους, κρίνεται με πολιτικούς ως ωμή προβοκάτσια.

Το ΚΚΕ οργανώνεται στους τόπους δουλειάς και φοίτησης, όχι σε γειτονιές και συλλογικότητες και εκεί έχει πλούσια δράση.
Ναι ε; Λοιπόν εδώ στη Θεσσαλονίκη έχω πάει σε χώρους δουλειάς, εργαζομένων που τραβούν τα πάνδεινα (Goodys, Χατζής, ΕΛΕΝΙΤ, Μπαχαράκης κλπ) και δεν έχω δει ούτε έναν συνδικαλιστή του ΚΚΕ. Αυτή είναι η πλούσια δράση; Ξέρω, τώρα θα κάνεις επίκληση στο χαφιεδισμό μου, παλιό όσο κι ο Στάλιν...

Όσο για τα χαράτσια, εδώ στην περιοχή μου είχε συνεχώς επιτροπές κατοίκων για το θέμα με τα χαράτσια και υπήρχε σχετική ενημέρωση σε όλες τις πολυκατοικίες. Το ίδιο, ξέρω πολύ καλά, έγινε παντού. Ακόμη και σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας. Πολλές φορές μάλιστα εναντιώθηκαν σθεναρά στην διακοπή του ρεύματος λόγω μη πληρωμής του τέλος αυτού.
Όχι πάντως στη Θεσσαλονίκη και είμαι κάθετος επ' αυτού. Όλη η δουλειά με τις αγωγές, τη συλλογή των λογαριασμών, τα εξώδικα κλπ, έγινε με αυτοοργάνωση. Επιτέλους όχι άλλα καθεστωτικά παραμύθια.

Το πρόβλημα δεν είναι του ΚΚΕ. Συνεχώς το Κόμμα καλεί κόσμο, και συνεχώς οι συνήθεις ύποπτοι είμαστε.
Η ανυπακοή και η επανάσταση (όπως και αν την βλέπεις), πρέπει να είναι μαζική και με ισχυρό ιδεολογικό υπόβαθρο, αλλιώς...
Το πρόβλημα είναι κοινωνικό, η κοινωνία δεν αντιδρά, έχει καλομάθει, έχει συμβιβαστεί.
Αν έχεις προτάσεις για το πώς θα αφυπνίσουμε την κοινωνία, θα τις ακούσω με ενδιαφέρον.
Έχω προτάσεις και τις ασκώ στην πράξη εδώ και μήνες. Προσπαθώ να κάνω ό,τι μπορώ περισσότερο. Εάν το οργανωμένο κίνημα βρισκόταν σε κινητοποίηση, όπως επαναλαμβάνω επί του Σερβικού Ζητήματος, θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά. Εσείς όμως περιορίζεστε να διαπιστώνετε ότι ο λαός κοιμάται. Εσείς τι κάνετε για να τον ξυπνήσετε, βγάζετε ανακοινώσεις; Ξέρω, είστε κομμουνιστές κι αισθάνεστε ανώτερη ράτσα... Οι Πεφωτισμένοι!!

Να μου πεις παρακαλώ, από πόσων ετών και πάνω μπορώ να τις χρησιμοποιώ, χωρίς να θεωρείται ότι δεν είμαι ηλίθιος/μικρός για να τις καταλάβω και από πόσων ετών μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι πλέον ξέρει την ιστορία του Κόμματος...
Με επίκληση στο ήθος ξεκίνησες, με επίκληση στο ήθος έκλεισες.
Θα σου πω ευχαρίστως!! Όταν οι δικές σου ιστορικές γνώσεις αφορούν τα δικά μας βιώματα, είτε εσύ είσαι εξήντα κι εμείς ογδόντα πέντε, είτε εσύ ογδόντα πέντε κι εμείς εκατόν δέκα, σοφό θα ήταν να έχεις λιγότερη έπαρση όταν αναφέρεσαι σε ιστορία. Ελπίζω να μη χρειαστεί να γίνεις ογδόντα πέντε για να καταλάβεις να ξεχωρίζεις δυο γαϊδουριών άχυρα, γιατί εγώ δεν θα προλάβω τα εκατόν δέκα φοβάμαι...

Πέταξες και μερικά συναισθηματικά στο ενδιάμεσο που είναι πιασάρικα, αλλά, ναι, και εγώ σε ξέρω όσο καιρό με ξέρεις και γνωρίζω πολύ καλά τις μεθόδους σου.
Εάν με γνωρίζεις αρκετά καλά, τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ουδέποτε κατάφερε κάποιος να αντιπαρέλθει την επιχειρηματολογία μου με τέτοιες εξυπνάδες. Να το πω επίκληση-στον-σατανικό-χαρακτήρα-του-καταχθόνιου-Χάουλα-και-των-ύπουλων-μεθόδων-του, πώς να το πω; Χρειάζεσαι περισσότερο απ' αυτό...

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 00:23, 03-04-12:

Δεν θα χρησιμοποιήσω ξανά την κατ' εσέ "επίκληση στο ήθος", γιατί αυτό είναι κάτι που προφανώς δεν κατανοείς καν ως έννοια. Θα περίμενα πάντως από κάποιο "πολιτικό ον", όταν κατηγορεί κάποιον ανοιχτά ως χαφιέ, να παρουσιάσει είτε αποδείξεις επ' αυτού, είτε ανάλογη πολιτική κριτική. Αυτό εάν δεν κριθεί με ηθικούς όρους, κρίνεται με πολιτικούς ως ωμή προβοκάτσια.
Δυστυχώς για εσένα είμαι αρκετά έξυπνος για να ξέρω γιατί λες ό,τι λες και να μην ενοχλούμαι αυτή τη στιγμή από αυτό: «κάτι που προφανώς δεν κατανοείς καν ως έννοια» και τα εισαγωγικά στο «πολιτικό ον». Δεν πειράζει θα ωριμάσεις και εσύ κάποτε.

Μπορώ αυτή τη στιγμή να γράψω ό,τι μ.αλακία μου κατέβει να την υπογράψω, να πω ότι είμαι ΚΝίτης και να τη δημοσιεύσω. Θα την πιστέψεις; Γιατί το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνεις με τον Α. Χαλβατζή. Μου ζητάς να σου αποδείξω ότι δεν ισχύουν αυτά που λέει.
Το βάρος της απόδειξης, όμως, το έχει αυτός, όχι εμείς. Εμείς μπορούμε απλά να πούμε ότι τα αρνούμαστε και ας αποδείξει τα λεγόμενά του.
Ναι ε; Λοιπόν εδώ στη Θεσσαλονίκη έχω πάει σε χώρους δουλειάς, εργαζομένων που τραβούν τα πάνδεινα (Goodys, Χατζής, ΕΛΕΝΙΤ, Μπαχαράκης κλπ) και δεν έχω δει ούτε έναν συνδικαλιστή του ΚΚΕ. Αυτή είναι η πλούσια δράση; Ξέρω, τώρα θα κάνεις επίκληση στο χαφιεδισμό μου, παλιό όσο κι ο Στάλιν...
Όχι πάντως στη Θεσσαλονίκη και είμαι κάθετος επ' αυτού. Όλη η δουλειά με τις αγωγές, τη συλλογή των λογαριασμών, τα εξώδικα κλπ, έγινε με αυτοοργάνωση. Επιτέλους όχι άλλα καθεστωτικά παραμύθια.
Εγώ δε θα σε πω χαφιέ. Αν, όμως, έτσι πίστευες ότι θα σε πω, θα έχεις τους λόγους σου...
Εγώ εδώ στην Αθήνα βλέπω τα ακριβώς αντίθετα και για τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας, ξέρω ότι γίνεται ακριβώς ό,τι και στην Αθήνα.
Δεν περιμένω φυσικά με τέτοιο μένος εναντίον του ΚΚΕ να παραδεχόσουν ποτέ ότι πράγματι έχει έντονη συνδικαλιστική δράση. Αυτά που λες μου είναι απολύτως αναμενόμενο ότι θα τα έλεγες.
Εσείς όμως περιορίζεστε να διαπιστώνετε ότι ο λαός κοιμάται. Εσείς τι κάνετε για να τον ξυπνήσετε, βγάζετε ανακοινώσεις;
Ενημερώνουμε τον κόσμο συνεχώς. Το καλούμε σε διαδηλώσεις, σε επιτροπές αγώνα. Προσπαθούμε να τους καλλιεργήσουμε ένα κατάλληλο πολιτικό ιδεολογικό υπόβαθρο.
Πηγαίνετε εσείς να οργανωθείτε σε «συλλογικότητες» και να αράζετε στις πλατείες τρώγοντας μαλλί της γριάς...
Θα σου πω ευχαρίστως!! Όταν οι δικές σου ιστορικές γνώσεις αφορούν τα δικά μας βιώματα, είτε εσύ είσαι εξήντα κι εμείς ογδόντα πέντε, είτε εσύ ογδόντα πέντε κι εμείς εκατόν δέκα, σοφό θα ήταν να έχεις λιγότερη έπαρση όταν αναφέρεσαι σε ιστορία.
Την ιστορία δεν την μαθαίνεις αντικειμενικά βιωματικά.
Αν δεν περάσει καιρός, να καταλαγιάσουν τα πράγματα να μαζευτούν περισσότερες πληροφορίες και να γίνει ψύχραιμη αξιολόγηση της, τότε δεν έχεις μάθει τίποτε από αυτήν.
Εάν με γνωρίζεις αρκετά καλά, τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ουδέποτε κατάφερε κάποιος να αντιπαρέλθει την επιχειρηματολογία μου με τέτοιες εξυπνάδες. Να το πω επίκληση-στον-σατανικό-χαρακτήρα-του-καταχθόνιου-Χάουλα-και-των-ύπουλων-μεθόδων-του, πώς να το πω; Χρειάζεσαι περισσότερο απ' αυτό...
Λυπάμαι, αλλά δεν εκτιμώ ότι βρίσκεσαι στο ίδιο υψηλό επίπεδο που εσύ ο ίδιος θέτεις τον εαυτό σου.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:21, 03-04-12:

... Νομίζω οι θέσεις του ΚΚΕ είναι γνωστές.

...
Ναι, ναι, σε όσους αντέχουν τη "ξύλινη γλώσσα"!

...Το ΚΚΕ χρησιμοποιεί επιστημονικά την ιστορία του και βγάζει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από αυτήν.
....
: Όπως κάθε γιατρός αποφαίνεται "Δυστυχώς ο ασθενής κατέληξε"! Είσαι σίγουρος ότι μελέτησες την ιστορία της Ελλάδας και του ΚΚΕ;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:23, 03-04-12:

Εγώ δε θα σε πω χαφιέ. Αν, όμως, έτσι πίστευες ότι θα σε πω, θα έχεις τους λόγους σου...
Εγώ εδώ στην Αθήνα βλέπω τα ακριβώς αντίθετα και για τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας, ξέρω ότι γίνεται ακριβώς ό,τι και στην Αθήνα.
Δεν περιμένω φυσικά με τέτοιο μένος εναντίον του ΚΚΕ να παραδεχόσουν ποτέ ότι πράγματι έχει έντονη συνδικαλιστική δράση. Αυτά που λες μου είναι απολύτως αναμενόμενο ότι θα τα έλεγες.
Άσε μας ρε αγόρι μου. Μάτια έχουμε και βλέπουμε και το ΚΚΕ δεν το είδαμε πουθενά. Μίλα τουλάχιστον για την περιοχή σου, διότι στη Θεσσαλονίκη το ΚΚΕ έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ δράση και δεν γίνεται ό,τι και στην Αθήνα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:49, 03-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Άσε μας ρε αγόρι μου. Μάτια έχουμε και βλέπουμε και το ΚΚΕ δεν το είδαμε πουθενά. Μίλα τουλάχιστον για την περιοχή σου, διότι στη Θεσσαλονίκη το ΚΚΕ έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ δράση και δεν γίνεται ό,τι και στην Αθήνα.
: Με τα μάτια μου λοιπόν, εδώ στη Θεσσαλονίκη, είδα πρόσφατα και τούτο: στο Βελίδειο, στην πρόσφατη ομιλία της κ. Αλέκας Παπαρήγα. Μπαίνω και πάω να καθήσω σε κάποια άδεια καθίσματα. Ήταν τρεις σειρές, μπροστά-μπροστα κι απέναντι από την έδρα της ομιλήτριας. Με πλησιάζει κάποιος νεαρός μπάστακας και μου λέει με ξύλινη ευγένεια: "Εδώ, κύριε, θα καθήσουν οι επίσημοι!". "Α, ναι;", του απαντώ χαριτολογώντας, "οι έχοντες μεταξωτούς κώλους, οι Έλληνες Πούτιν και Αμπράμοβιτς που θέλει να μας φέρει το Κόμμα;". Με κοίταξε, μάλλον σαστισμένος. Το πιθανότερο να μην κατάλαβε το υπονοούμενό μου, αν ακόμη παραμένει "Κνίτης"!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:53, 03-04-12:

Τι είναι το ΚΚΕ, τι πρεσβεύει, πως λειτουργεί, πως επιχειρεί δια το "καλό" της εργατικής τάξης είναι λίγο-πολύ γνωστό εδώ και πολλά χρόνια. Επίσης είναι γνωστό ότι αλλάζει όπως αλλάζουν οι θρησκείες, κάτι που φυσικά θα προκαλούσε αλλεργία στον ίδιο τον Μαρξ.

Όσον αφορά στον Α. Χαλβατζή τον πρώην ΚΝίτη, ναι, είναι χαφιές.
Σαν τον Βελουχιώτη και τόσους άλλους κι αυτός....

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 10:44, 03-04-12:

Έχω ακούσει πολλά εναντίον του ΚΚΕ τα τελευταία χρόνια. Εντός και κυρίως εκτός του διαδικτύου.
Κάποια από αυτά τα αντικομμουνιστικά, αντισοσιαλιστικά ή απλά αντι-ΚΚΕ σχόλια είχαν τεθεί από πραγματικά πολύ ψαγμένα άτομα και πράγματι περιείχαν έναν βαθύ, αν μη τι άλλο, προβληματισμό για κάποια ζητήματα.
Σε κάποια από αυτά απάντησα με δυσκολία, σε άλλα δεν τα κατάφερα μόνος μου και χρειάστηκε να το συζητήσω με άλλους, ενώ σε άλλα δεν υπήρχε σαφής/αντικειμενική απάντηση. Αυτά τα τελευταία, λοιπόν, είναι πράγματι αυτά που χαίρομαι που είχα την τύχη και την τιμή να μου τα πουν κάποιοι, γιατί θα με κάνουν προσεκτικότερο στο μέλλον.

Από εσάς εδώ, ακούω μόνο σάχλες. Αυτά που λέτε δεν περιέχουν απολύτως κανέναν προβληματισμό. Το μόνο που κάνετε είναι να εναντιώνεστε στο ΚΚΕ. Καθένας από εσάς έχει διαφορετικό λόγο. Άλλος είναι αριστεριστής, άλλος ρεφορμιστής, άλλος φιλελεύθερος. Ενώνεστε, όμως, όλοι, όταν είναι να επιτεθείτε στο ΚΚΕ. Ζήτω στην «δεξιοαριστερή» ενότητά σας, λοιπόν!

dt: Ο χρόνος που χρειάζεται από το να δημοσιεύσω ένα μήνυμα για το ΚΚΕ, μέχρι να μπει αρνητική!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:53, 03-04-12:

Έχω ακούσει πολλά εναντίον του ΚΚΕ τα τελευταία χρόνια...
: Τα "τελευταία χρόνια" για το ΚΚΕ, αρχίζουν απ' το 1918. ...Επειδή ακριβώς το ΚΚΕ, είναι το μόνο πραγματικά "ιστορικό κόμμα" στη χώρα μας, όπως περίπου αντλεί κάθε "εκλησσία" την ιστορικότητά της, στη σύγχρονη εποχή...

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 10:55, 03-04-12:

Όσον αφορά στο τι θα κάνει το ΚΚΕ... Νομίζω οι θέσεις του ΚΚΕ είναι γνωστές.
Να κάνω τότε άλλη μία αφελή ερώτηση ο "χαζός".
Ποιές είναι αυτές οι γνωστές θέσεις του ΚΚΕ;
Γιατί δεν παρακολουθώ ούτε 902,ούτε διαβάζω Ριζοσπάστη,και όταν βλέπω Παπαρήγα στις ειδήσεις βγάζω σπυράκια απο την αλλεργία στην "μ@λ@κί@"(βασικά όχι μόνο στην Παπαρήγα,αλλά σε κάθε γνωστό πολιτικό) και αλλάζω κανάλι.
Δεν το ρωτάω με σκοπό να κοροιδέψω ή να ειρωνευτώ,αλλά θέλω να ακούσω/μάθω τί ακριβώς θα έκανε το ΚΚΕ αν αύριο έβγαινε κυβέρνηση.
Γιατί το μόνο που ακούω μέχρι στιγμής είναι "ΟΧΙ" σε όλα(τόσα όχι και ο Μεταξάς θα τα ζήλευε)!!!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:07, 03-04-12:

Γιατί δεν παρακολουθώ ούτε 902,ούτε διαβάζω Ριζοσπάστη,και όταν βλέπω Παπαρήγα στις ειδήσεις βγάζω σπυράκια απο την αλλεργία στην "μ@λ@κί@"(βασικά όχι μόνο στην Παπαρήγα,αλλά σε κάθε γνωστό πολιτικό) και αλλάζω κανάλι.
Δεν το ρωτάω με σκοπό να κοροιδέψω ή να ειρωνευτώ,αλλά θέλω να ακούσω/μάθω τί ακριβώς θα έκανε το ΚΚΕ αν αύριο έβγαινε κυβέρνηση.
Γιατί το μόνο που ακούω μέχρι στιγμής είναι "ΟΧΙ" σε όλα(τόσα όχι και ο Μεταξάς θα τα ζήλευε)!!!
Το ΚΚΕ είναι το κουμουνιστικό κόμμα Ελλάδος. Συνεπώς υποστηρίζει το κουμουνιστικό καθεστώς. Το καθεστώς θα δημεύσει την ακίνητη περιουσία του λαού.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 11:26, 03-04-12:

Δεν μου λες exc , να σου θυμίσω το "περίφημο" '89? ή μήπως την συνεργασία που ζήτησε ο Φλωράκης με το ΠΑΣΟΚ κατά την διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας του το '84 με το σύνθημα "ένωση των δημοκρατικών δυνάμεων" ???

Καλά άμα θέλουμε να την πούμε στο ΚΚΕ μπορούμε να γράφουμε σελίδες ολόκληρες...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:57, 03-04-12:

...!!!
: Για να "καταλάβεις Θέσεις του ΚΚΕ" απαιτούνται οι εξής "πνευματικές προϋποθέσεις":
1.- Να έχεις πάρει πτυχίο Ιστορικού( από Πανεπιστήμιο της ημεδαπής ή και της αλλοδαπής!)
2.- Να έχεις μελετήσει επαρκώς την "αστική πολιτική οικονομία" και στη συνέχεια το "Κεφάλαιο" του θείου και μακαριστού( τα εννοώ!) Κάρολου, ενώ ταυτόχρονα θα μελετάς και τα υπόλοιπα γραφτά των "Μαρξ και Ένγκελς".
3.- Να έχεις κάποιες ψιλογνώσεις από θεωρητική ή εμπειρική "ψυχολογία".
4.- Να έχεις επαρκώς μελετήσει τα Άπαντα των Λένιν και " Στάλιν απαραιτήτως" και
5.- Να έχεις αποκτήσει επαρκώς τη γλωσσολογική ικανότητα αφομοίωσης (των ενδεχόμενων) νοημάτων, σε όρους "διαχρονικής σημασίας" ( για την Ορθοδοξία του ΚΚΕ!), όπως "οπορτουνισμός", "φραξιονισμός", "ρεβιζιονισμός", "λεγκαλισμός" και παρόμοια ...λατινικά!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:26, 03-04-12:

μπορεί ο νωεύς να είναι λίγο δηκτικός, μα δυστυχώς λέει αλήθειες
η κατάντια μας φαίνεται από το που έχει καταλήξει το αριστερό κίνημα

(γιατί από τον υπόλοιπο πολιτικό 'χώρο', τις περιμένουμε τις ασχήμιες)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:23, 03-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Το ΚΚΕ είναι το κουμουνιστικό κόμμα Ελλάδος. Συνεπώς υποστηρίζει το κουμουνιστικό καθεστώς. Το καθεστώς θα δημεύσει την ακίνητη περιουσία του λαού.
Ναι ρε παιδιά, δίκιο έχει ο Φόκος. Το λάθος μας είναι που δεν έχουμε καταλάβει τόσο καιρό ότι έχουμε κομμουνισμό:

Την άρση της προστασίας των πολιτών που αδυνατούν να αποπληρώσουν τις δόσεις των στεγαστικών δανείων, επιδιώκει η Τρόικα με στόχο την εσωτερική υποτίμηση.
Οι εκπρόσωποί της, πιέζουν την ελληνική κυβέρνηση να ξεπαγώσουν οι κατασχέσεις σπιτιών, με ανατροπή της απόφασης που απαγορεύει τους πλειστηριασμούς ακινήτων μέχρι 200.000 ευρώ τόσο για φυσικά όσο και για νομικά πρόσωπα, αλλά και της πρώτης κατοικίας ανεξαρτήτως ποσού μέχρι το τέλος του 2012.[Περισσότερα]

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:55, 03-04-12:

Δεν συμφωνώ με αυτή τη δεξιά τακτική που προτείνει η Τρόικα, καθώς είμαι αριστερός στα πλαίσια της δημοκρατίας μας και υποστηρίζω το κοινωνικό κράτος. Από την άλλη κατανοώ και την πλευρά των τραπεζών και της δεξιάς.

Όταν η κυβέρνηση επιτρέψει την κατάσχεση των σπιτιών που μπαίνουν ως εγγύηση με τα στεγαστικά δάνεια τότε θα κινηθεί το χρήμα καθώς οι τράπεζες θα δανείζουν με λιγότερο κίνδυνο στον απλό λαό. Με τη σημερινή κατάσταση που απαγορεύεται η κατάσχεση κατοικιών μέχρι 200.000 ευρώ οι τράπεζες δεν είναι διατεθιμένες να ρισκάρουν δανείζοντας τα χρήματα τους με εγγύηση κάτι που δεν μπορούν να κατασχέσουν..

Σε κάθε περίπτωση και να γίνει αυτή η μεταρρύθμιση είναι καλύτερη από την πρακτική πολλών κουμουνιστικών καθεστώτων που αρνούνται οποιαδήποτε ιδιωτική ακίνητη περιουσία.

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 17:23, 03-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Για να "καταλάβεις Θέσεις του ΚΚΕ" απαιτούνται οι εξής "πνευματικές προϋποθέσεις":
1.- Να έχεις πάρει πτυχίο Ιστορικού( από Πανεπιστήμιο της ημεδαπής ή και της αλλοδαπής!)
2.- Να έχεις μελετήσει επαρκώς την "αστική πολιτική οικονομία" και στη συνέχεια το "Κεφάλαιο" του θείου και μακαριστού( τα εννοώ!) Κάρολου, ενώ ταυτόχρονα θα μελετάς και τα υπόλοιπα γραφτά των "Μαρξ και Ένγκελς".
3.- Να έχεις κάποιες ψιλογνώσεις από θεωρητική ή εμπειρική "ψυχολογία".
4.- Να έχεις επαρκώς μελετήσει τα Άπαντα των Λένιν και " Στάλιν απαραιτήτως" και
5.- Να έχεις αποκτήσει επαρκώς τη γλωσσολογική ικανότητα αφομοίωσης (των ενδεχόμενων) νοημάτων, σε όρους "διαχρονικής σημασίας" ( για την Ορθοδοξία του ΚΚΕ!), όπως "οπορτουνισμός", "φραξιονισμός", "ρεβιζιονισμός", "λεγκαλισμός" και παρόμοια ...λατινικά!
Έχω διαβάσει και έχω διαβάσει αλλά τόσες ........ μαζεμένες σπάνια!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 18:17, 03-04-12:

Με τη σημερινή κατάσταση που απαγορεύεται η κατάσχεση κατοικιών μέχρι 200.000 ευρώ οι τράπεζες δεν είναι διατεθιμένες να ρισκάρουν δανείζοντας τα χρήματα τους με εγγύηση κάτι που δεν μπορούν να κατασχέσουν..
Αυτό το μέτρο δεν είναι που έχουν λυσσάξει να καταργήσουν;

200.000 είναι οι μικροεπαγγελματίες με εμπορική ιδιότητα (καταστήματα, μίνι μάρκετ, ψιλικά, περίπτερα) οι οποίοι θίγονται απ' την κατάργηση των ευνοϊκών ρυθμίσεων που ετοίμαζε η Κατσέλη.

Με χρέος 12.000 έχει το δικαίωμα η τράπεζα να ασκήσει διαταγή πληρωμής. Νομίζετε ότι οι τράπεζες είναι καλές και δεν το κάνουν;

Ο αριθμός των διαταγών πληρωμής (οι τίτλοι με τους οποίους στη συνέχεια οι τράπεζες θα κατασχέσουν και θα θέσουν σε πλειστηριασμό περιουσιακά στοιχεία) για οφειλές άνω των 12.000 ευρώ, στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών, το πρώτο 3μηνο του 2012 αυξήθηκε κατά 600% σε σύγκριση με το 2008 (ανήλθαν σε 32.000 από 5.000).

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:36, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ἅλς
Έχω διαβάσει και έχω διαβάσει αλλά τόσες ........ μαζεμένες σπάνια!
: Λυπάμαι, που δεν έγραψα τις υπόλοιπες 95 ...Νόμιζα ότι θα πλάτυαζα!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 09:48, 05-04-12:

Και εγώ να ξαναρωτήσω:
Ποιές είναι οι προγραμματικές δηλώσεις του ΚΚΕ;
Τί θα κάνει αν αύριο-μεθαύριο,αν πάρει εντολή απο τον λαό να κυβερνήσει;
Και παρακαλώ μην βάλετε το μαγνητόφωνο με την ξύλινη/πολιτική γλώσσα, εξηγήστε το σαν να απευθύνεστε σε 5χρονο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:08, 05-04-12:

ευχεται να μην κυβερνησει

και βασικα λεει οτι θα κανει τα παντα κρατικα κοινωνικοποιηση ολων
κοινως κομμουνισμος ξανα
αυτο πρακτικα καταλαβαινω

οτι θελουν να ξανακανουν κομουνισμο αλλα αυτη τη φορα να τον πετυχουν..

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 10:15, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ευχεται να μην κυβερνησει

και βασικα λεει οτι θα κανει τα παντα κρατικα κοινωνικοποιηση ολων
κοινως κομμουνισμος ξανα
αυτο πρακτικα καταλαβαινω

οτι θελουν να ξανακανουν κομουνισμο αλλα αυτη τη φορα να τον πετυχουν..
Κάτσε γιατί μάλλον δεν το κατάλαβα σωστά.
Θές να πείς πως περιμένει να βγεί δημοκρατικά πρώτο κόμμα,ώστε στην συνέχεια να καταλήσει την δημοκρατία(εντάξει,έστω και θεωρητικά,γιατί είπαμε...Χούντα έχουμε),για να μας επιβάλλει τον κομμουνισμό σαν πολίτευμα;;

Κάτι τέτοιο δεν θέλουν και τα φασιστόμουτρα της Χ.Α;;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:16, 05-04-12:

Θές να πείς πως περιμένει να βγεί δημοκρατικά πρώτο κόμμα,ώστε στην συνέχεια να καταλήσει την δημοκρατία(εντάξει,έστω και θεωρητικά,γιατί είπαμε...Χούντα έχουμε),για να μας επιβάλλει τον κομμουνισμό σαν πολίτευμα;;

Κάτι τέτοιο δεν θέλουν και τα φασιστόμουτρα της Χ.Α;;
ε ναι
εσυ τι προβλημα εχεις?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:22, 05-04-12:

Και εγώ να ξαναρωτήσω:
Και παρακαλώ μην βάλετε το μαγνητόφωνο με την ξύλινη/πολιτική γλώσσα, εξηγήστε το σαν να απευθύνεστε σε 5χρονο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:24, 05-04-12:

"λαικη" εξουσια τι σημαινει?

ξερουμε δυστυχως..

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 10:30, 05-04-12:

Ρε Τσάκο,πάλι καλά που είπα "χωρίς ξύλινη γλώσσα".
Πές μου τώρα εσύ τί ακριβώς κατάλαβες απο την συγκεκριμένη δήλωση του ΚΚΕ,και πώς ακριβώς θα το επιτύχει αυτό.
Γιατί εγώ...Σαν 5χρονο που είμαιΔεν κατάλαβα τίποτα

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:34, 05-04-12:

Πές μου τώρα εσύ τί ακριβώς κατάλαβες απο την συγκεκριμένη δήλωση του ΚΚΕ,και πώς ακριβώς θα το επιτύχει αυτό.
Γιατί εγώ...Σαν 5χρονο που είμαιΔεν κατάλαβα τίποτα
Το ΚΚΕ υποστηρίζει έξοδο από την ευρωπαική ένωση που σημαίνει επιστροφή στη δραχμή. Άρνηση του χρέους της Ελλάδας και κατάργηση της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και αντικαταστασή με κουμουνισμό (αυτό σημαίνει για το ΚΚΕ η λαική εξουσία)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:34, 05-04-12:

αυτη δεν ειναι ξυλινη,,
αλλα πετρινη

αναλλοιωτη ανα τους αιωνες..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:21, 05-04-12:

Το ΚΚΕ υποστηρίζει έξοδο από την ευρωπαική ένωση που σημαίνει επιστροφή στη δραχμή. Άρνηση του χρέους της Ελλάδας και κατάργηση της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και αντικαταστασή με κουμουνισμό (αυτό σημαίνει για το ΚΚΕ η λαική εξουσία)
: Βασικά, μ' αυτά που λέει, θέλει:
- Για σήμερα, τον καπιταλισμό, όσο το δυνατόν πιο βάρβαρο και για την αύριο: κάτι που θέλουν και οι παλιοημερολογήτες, για την "μετά θάνατο ζωή"!
- Για σήμερα, την αστική δημοκρατία, όσο το δυνατό πιο ....γιαλαντζί(ψεύτικη), με κυβερνήσεις "ανίσχυρες", επειδή το ίδιο πάντα φιλοδοξεί, να είναι "ισχυρό"! Ενώ για την αύριο: να μην χρειάζεται καν, "δημοκρατία", αφού τότε, όλοι θα "αγαπιόμαστε υποχρεωτικά"!!!

...
Αν τόσο πολύ θέλετε την ενότητα και νομίζετε ότι είστε κομμουνιστές, διαλύστε το κόμμα και συνταχθείτε με το ΚΚΕ.
: "Αν τόσο πολύ χριστιανοί είστε, διαλύστε τις αιρέσεις σας και συνταχθείτε με το υπόλοιπο ποίμνιο", λέει κι ένας οποιοσδήποτε
παπάς, που πληρώνεται, από τους φορολογούμενους!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 05-04-12 στις 11:23. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη akritas
Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O akritas έγραψε στις 11:42, 05-04-12:

Κάτσε γιατί μάλλον δεν το κατάλαβα σωστά.
Ναι αυτό θέλουν και δεν το έχουν διαψεύσει ποτέ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους