Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,087 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,922 μηνύματα σε 74,640 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:24, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από tofugirl
Δεν είναι μέσα στον κύκλο της ζωής να σφάξεις μία κότα. Γιατί αυτή την κότα την έχεις φέρει στον κόσμο για τους δικούς σου σκοπούς, δεν είναι ένα φυσικό δημιούργημα και φυσικά δεν ζει σε ένα φυσικό περιβάλλον ούτε τη σκοτώνεις φυσικά όπως τα υπόλοιπα ζώα. Η λέξη φύση δεν χωρά δυστυχώς στο πως διαχειριζόμαστε τα υπόλοιπα πλάσματα του πλανήτη.
Μιας και γράφαμε συγχρόνως, μου απάντησες ήδη σε κάποιες ερωτήσεις, οπότε δημιουργήθηκαν άλλες. Πίστεψε με, αν ο λύκος μπορούσε να μια στάνη με πρόβατα και να τρώει όποτε θέλει θα το έκανε. Μπορούμε μάλιστα να πούμε ότι σε αρκετές περιπτώσεις το έχει καταφέρει, μιας και τρώει από την στάνη του τσοπάνη.
Παρόλα αυτά, με την ίδια λογική, δεν πρέπει να καλλιεργούμε φυτά, γιατί ο κύκλος της ζωής λέει ότι πρέπει να τα ψάχνουμε στα χωράφια.
Επίσης γιατί τόσο πόνος για το ραπανάκι; Φυσικά και είναι ζωή. Όλα είναι ζωή σε αυτό τον πλανήτη...ακόμη και τα μικρόβια. Το θέμα είναι...νιώθεις πόνο ή όχι; Και επιτέλους αν πονάει κάνεις τα ραπανάκια πως γίνεται να μη δίνει δεκάρα για τα ζώα που είναι αποδεδειγμένο πως έχουν αισθήματα και νοημοσύνη...Είναι συναισθηματικό παράλογο. Μπορείς να μου το εξηγήσεις ;
Απλά βάζουμε τα ραπανάκια στην ίδια θέση με το λαγό. Και τα δύο καταλήγουν στο στομάχι μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 21:37, 14-12-07:

Χαίρομαι που μου δίνεις πίστωση χρόνου για την απάντηση

Όσον αφορά το θέμα πόνου στα φυτά, επειδή με απασχόλησε αρκετά το θέμα έχω διαβάσει πολλά. Κορυφαίο βιβλίο το "Secret Life of Plants" του Peter Tompkins. (διάβασέ το αν το βρεις, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον). Σε αυτό που κατέληξα είναι πως οι αντιδράσεις των φυτών είναι χημικές σε σχέση με των ζώων που προέρχονται από τον εγκέφαλό τους. (Στο βιβλίο αναφέρονται πειράματα και έρευνες, και καταπληκτικά πράγματα για τα φυτά). Τα φυτά όμως δεν διαθέτουν εγκέφαλο που στέλνει σήμα πόνου. Το ραδίκι που αναφέρεις αν το τρυπήσεις, αρχίζει να επουλώνει την τρύπα ως χημική αντίδραση όχι γιατί πονάει εκείνη την ώρα και υποφέρει. Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα περί συναισθημάτων των φυτών και πάλι θα αναρωτηθώ, γιατί βλέπω ότι επιμένεις, εγώ αν μάθαινα ότι τα φυτά πονούν - με αποδείξεις επιστημονικές - θα έτρωγα μόνο καρπούς (υπάρχουν και αυτοί οι χορτοφάγοι με το όνομα fruitarians), εσύ που έχεις τις αποδείξεις για τον πόνο και τα συναισθήματα των ζώων από χίλιες μεριές (επιστήμονες, πανεπιστημιακές έρευνες, ψυχολόγους κλπ) γιατί συνεχίζεις και τα τρως γυρνώντας την πλάτη στον βασανισμό τους;

Πως εξισώνεις ένα πλάσμα που νιώθει πόνο και θέλει να ζήσει με ένα φυτό που δεν νιώθει πόνο; Με ποιά λογική; (και μη μου απαντήσεις πως και τα δύο πάνε στο στομάχι γιατί και μία πέτρα μπορείς να φας, αυτό δεν την εξισώνει με ένα φυτό ή ένα ζώο).

Τα φυτά είναι μία μορφή ζωής στον πλανήτη που δημιουργήθηκε και έθρεψε όλες τις υπόλοιπες. Αυτός είναι ο προορισμός τους. Τα ζώα επίσης υπάρχουν στον πλανήτη για να ζήσουν τη ζωή τους ελεύθερα αντιμετωπίζοντας τους φυσικούς τους εχθρούς και γίνονται τροφή για άλλα ζώα που είναι φτιαγμένα να τα τρώνε. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.

Τώρα, αν δεν σε ενδιαφέρει ποιός πονάει και ποιός όχι,
και ποιόν είναι ανήθικο να εκμεταλλευόμαστε και ποιόν όχι,
δεν έχει νόημα και η κουβέντα εφόσον θεωρείς πως όλα βρίσκονται στον πλανήτη...
για να καταλήγουν στο στομάχι μας...και ας μας σκοτώνουν στο τέλος μέσω ασθενειών. ουφ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:44, 14-12-07:

Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας.
Νομιζω οτι αν ειχε αποδειχθει αυτο, θα το ειχαμε ακουσει. Που το ακουσες/διαβασες ;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:47, 14-12-07:

Χαίρομαι που μου δίνεις πίστωση χρόνου για την απάντηση

Όσον αφορά το θέμα πόνου στα φυτά, επειδή με απασχόλησε αρκετά το θέμα έχω διαβάσει πολλά. Κορυφαίο βιβλίο το "Secret Life of Plants" του Peter Tompkins. (διάβασέ το αν το βρεις, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον). Σε αυτό που κατέληξα είναι πως οι αντιδράσεις των φυτών είναι χημικές σε σχέση με των ζώων που προέρχονται από τον εγκέφαλό τους. (Στο βιβλίο αναφέρονται πειράματα και έρευνες, και καταπληκτικά πράγματα για τα φυτά). Τα φυτά όμως δεν διαθέτουν εγκέφαλο που στέλνει σήμα πόνου. Το ραδίκι που αναφέρεις αν το τρυπήσεις, αρχίζει να επουλώνει την τρύπα ως χημική αντίδραση όχι γιατί πονάει εκείνη την ώρα και υποφέρει. Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα περί συναισθημάτων των φυτών και πάλι θα αναρωτηθώ, γιατί βλέπω ότι επιμένεις, εγώ αν μάθαινα ότι τα φυτά πονούν - με αποδείξεις επιστημονικές - θα έτρωγα μόνο καρπούς (υπάρχουν και αυτοί οι χορτοφάγοι με το όνομα fruitarians), εσύ που έχεις τις αποδείξεις για τον πόνο και τα συναισθήματα των ζώων από χίλιες μεριές (επιστήμονες, πανεπιστημιακές έρευνες, ψυχολόγους κλπ) γιατί συνεχίζεις και τα τρως γυρνώντας την πλάτη στον βασανισμό τους;

Πως εξισώνεις ένα πλάσμα που νιώθει πόνο και θέλει να ζήσει με ένα φυτό που δεν νιώθει πόνο; Με ποιά λογική; (και μη μου απαντήσεις πως και τα δύο πάνε στο στομάχι γιατί και μία πέτρα μπορείς να φας, αυτό δεν την εξισώνει με ένα φυτό ή ένα ζώο).

Τα φυτά είναι μία μορφή ζωής στον πλανήτη που δημιουργήθηκε και έθρεψε όλες τις υπόλοιπες. Αυτός είναι ο προορισμός τους. Τα ζώα επίσης υπάρχουν στον πλανήτη για να ζήσουν τη ζωή τους ελεύθερα αντιμετωπίζοντας τους φυσικούς τους εχθρούς και γίνονται τροφή για άλλα ζώα που είναι φτιαγμένα να τα τρώνε. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.

Τώρα, αν δεν σε ενδιαφέρει ποιός πονάει και ποιός όχι,
και ποιόν είναι ανήθικο να εκμεταλλευόμαστε και ποιόν όχι,
δεν έχει νόημα και η κουβέντα εφόσον θεωρείς πως όλα βρίσκονται στον πλανήτη...
για να καταλήγουν στο στομάχι μας...και ας μας σκοτώνουν στο τέλος μέσω ασθενειών. ουφ!
Καταρχήν, και οι αντιδράσεις που έχει εγκέφαλος είναι ουσιαστικά χημικές αντιδράσεις. Εσύ έχεις συνδέσει τις εγκεφαλικές αντιδράσεις ως πόνο ενώ τις χημικές του φυτού όχι. Να πω ότι δεν έχω διαβάσει όσο εσύ και γιαυτό δεν είμαι απόλυτος σε αντίθεση με εσένα που η θέση σου να μην τρως καθόλου ζωικές τροφές είναι απόλυτη. Για το πρώτο όμως σε σέβομαι σαν συνομιλητή και σε ακούω, αλλιώς θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω "αιρετική" και να αδιαφορήσω
Θα διαφωνήσω στο ότι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Να πω κάποια στοιχεία που έχω από ντοκιμαντέρ (βλέπεις είμαι πιο πολύ οπτικοακουστικός τύπος, παρά της ανάγνωσης). Ο άνθρωπος όπως και όλοι οι κυνηγοί έχουν τα μάτια τους μπροστά (για να βλέπουν το θήραμα που κυνηγούν) σε αντίθεση με τα περισσότερα θηράματα που τα έχουν στο πλάι για να μπορούν να έχουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και να βλέπουν από που τους κυνηγούν. Επίσης, τα δόντια του ανθρώπου είναι κοφτερά για να σκίζουν την σάρκα που τρώνε, αλλιώς θα είχαν επίπεδα όπως τα περισσότερα φυτοφάγα. Αυτά τα δύο στοιχεία και μόνο αρκούν για να δείξουν την φύση του ανθρώπου όσον αφορά την διατροφή του. Ή όχι;
Μα έχω πει σε τόσα posts σε αυτά τα θέματα, ότι δεν διαφωνώ με την "εκμετάλλευση" με την υπερβολική της έννοια. Διαφωνώ με την παντελή αποχή από το κρέας.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 21:48, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Νομιζω οτι αν ειχε αποδειχθει αυτο, θα το ειχαμε ακουσει. Που το ακουσες/διαβασες ;
Το ότι κάτι αποδεικνύεται δεν σημαίνει πως διαδίδεται κιόλας.
Μας πήρες σχεδόν πάνω από έναν αιώνα να δημοσιευθεί πλέον ότι το κόκκινο κρέας συνδέεται με τον καρκίνο, ή πόσο κακό κάνει το τσιγάρο...Πολλά πράγματα δεν διαδίδονται για συγκεκριμένες σκοπιμότητες.

Το ήξερες ότι η τροφική πυραμίδα που έχουν υιοθετήσει όλα τα κράτη,
διαμορφώθηκε στις ΗΠΑ με επιχορήγηση από γαλακτοπαραγωγικές βιομηχανίες και βιομηχανίες κρέατος;

Πάντως γι ' αυτό που με ρώτησες, δες τη μελέτη του Milton R. Mills, M.D.
Σύμφωνα με όσα γράφει αν παρατηρήσει κανείς την ανατομία του ανθρώπου μοιάζει περισσότερο στα χορτοφάγα παρά στα παμφάγα ή σαρκοφάγα.
The Comparative Anatomy of Eating

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 21:52, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Θα διαφωνήσω στο ότι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Να πω κάποια στοιχεία που έχω από ντοκιμαντέρ (βλέπεις είμαι πιο πολύ οπτικοακουστικός τύπος, παρά της ανάγνωσης). Ο άνθρωπος όπως και όλοι οι κυνηγοί έχουν τα μάτια τους μπροστά (για να βλέπουν το θήραμα που κυνηγούν) σε αντίθεση με τα περισσότερα θηράματα που τα έχουν στο πλάι για να μπορούν να έχουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και να βλέπουν από που τους κυνηγούν. Επίσης, τα δόντια του ανθρώπου είναι κοφτερά για να σκίζουν την σάρκα που τρώνε, αλλιώς θα είχαν επίπεδα όπως τα περισσότερα φυτοφάγα. Αυτά τα δύο στοιχεία και μόνο αρκούν για να δείξουν την φύση του ανθρώπου όσον αφορά την διατροφή του. Ή όχι;
Μα έχω πει σε τόσα posts σε αυτά τα θέματα, ότι δεν διαφωνώ με την "εκμετάλλευση" με την υπερβολική της έννοια. Διαφωνώ με την παντελή αποχή από το κρέας.

Ρίξε μία ματιά στην συγκριτική μελέτη. Παρεπιπτόντως....αν ήμασταν σαρκοφάγα, τα δόντια μας θα ήταν ικανά να σκίσουν το δέρμα ενός ζώου όπως αυτά των σκύλων ή της γάτας ή του λύκου κλπ. Αλλά ποτέ δεν μπορούσαν. Έπρεπε να βρούμε πέτρα για να σκίσουμε το δέρμα για να φάμε το κρέας. Επίσης ο άνθρωπος άρχισε να τρώει κρέας εκτεταμένα αφού ανακάλυψε την φωτιά. Δεν μπορούμε να φάμε ωμό κρέας γιατί το στομάχι μας δεν διαθέτει το οξύ να το διαλύσει.

Τα περισσότερα σαρκοφάγα/παμφάγα τρώνε κρέας και αποβάλλουν ό,τι περισσεύσει σε λίγες ώρες. Ξέρεις πόσες μέρες κάνει ο άνθρωπος να αποβάλλει ό,τι περισσεύει από το κρέας που τρώει; Δύο ημέρες. Γι' αυτό και καρκίνος του παχέος εντέρου συνδέεται με τη μεγάλη κατανάλωση κρέατος.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 21:52, 14-12-07:

Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.
Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά απ' όσο ξέρω, αν ο άνθρωπος δεν είχε ξεκινήσει να τρώει μυελό από τα οστά των ζώων της προϊστορικής περιόδου, αυτήν την στιγμή δεν θα σας έγραφα. Πιθανότατα να ερχόμουν να σας βρω στην σπηλιά για να πάμε για κυνήγι.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 21:56, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά απ' όσο ξέρω, αν ο άνθρωπος δεν είχε ξεκινήσει να τρώει μυελό από τα οστά των ζώων της προϊστορικής περιόδου, αυτήν την στιγμή δεν θα σας έγραφα. Πιθανότατα να ερχόμουν να σας βρω στην σπηλιά για να πάμε για κυνήγι.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό επιστημονικά; Συγνώμη αλλά λόγω επαγγέλματος το έχω φετίχ να ψάχνω τις πηγές μου και να αξιολογώ αυτά που διαβάζω συγκρίνοντάς τα από διαφορετικές πηγές. Με πολύ ευχαρίστηση να διαβάσω αν έχεις κάποια έρευνα ή κάτι τέτοιο, δεν είμαι φωτεινός παντογνώστης, και μου αρέσει να μαθαίνω. Τι σχέση έχει η κρεοφαγία με το αν θα ήμασταν στις σπηλιές τώρα ; Θεωρείς ότι η κατανάλωση κρέατος ....μας έκανε πιο έξυπνους; Τότε γιατί κάποιοι από τους πιο κοντινούς μας συγγενείς παρόλο που είναι παμφάγοι δεν εξελίχθησαν όπως εμείς;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:03, 14-12-07:

Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.
Συγνώμη, αλλά αυτό δεν ισχύει. Μόνο και μόνο από τα δόντια του αν κρίνεις, μπορείς να το καταλάβεις.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:06, 14-12-07:

Τα περισσότερα σαρκοφάγα/παμφάγα τρώνε κρέας και αποβάλλουν ό,τι περισσεύσει σε λίγες ώρες. Ξέρεις πόσες μέρες κάνει ο άνθρωπος να αποβάλλει ό,τι περισσεύει από το κρέας που τρώει; Δύο ημέρες. Γι' αυτό και καρκίνος του παχέος εντέρου συνδέεται με τη μεγάλη κατανάλωση κρέατος.
Επίσης το οτι ο καρκίνος του παγκρέατος συνδέεται με την κρεατοφαγία, δεν σημαίνει οτι όσοι τρώνε κρέας θα ασθενήσουν σε απόλυτο βαθμό.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 22:10, 14-12-07:

Σε ντοκιμαντέρ του BBC αν δεν απατώμαι, το οποίο είχα παρακολουθήσει σε κανάλι της κρατικής τηλεόρασης, είχα δει ότι ο νωτιαίος μυελός αποτελούσε έδεσμα για τους ανθρώπους κατά τους προϊστορικούς χρόνους, και βοήθησε σημαντικά στην εξέλιξη (από άποψη μεγέθους και ικανοτήτων φαντάζομαι) του ανθρώπινου εγκεφάλου. Και ξαναλέω, δεν μιλάω για το κρέας, αλλά για τον μυελό. Το point μου είναι ότι αν κάποιος πριν όλα αυτά τα χρόνια δεν άρχιζε να κυνηγάει ζώα -> φάει το κρέας τους μέχρι να αποκαλυφθεί το κόκκαλο -> σπάσει το κόκαλο με τα όποια εργαλεία είχε -> δοκιμάζει μυελό, πιθανότατα δεν θα ήμασταν εδώ. Επειδή δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω πηγές, και δεν έχω και όρεξη να το ψάξω αυτή την ώρα, μπορείτε να το προσπεράσετε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:21, 14-12-07:

Συγνωμη, διαβασα τον Milton R. Mills, M.D., αλλα δε με επεισε. Εκτος του οτι καταρχην δεν παραθετει καμια πηγη για τα ευρηματα του, παρατηρησα και καποια λαθακια. Και τελικα ενω δεν εχει αποδειξει οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο ζωο, στον επιλογο το θεωρει ευλογο συμπερασμα των οσων παρεθεσε. Που δεν ειναι. (και μαλιστα λεει οτι ειναι αμιγως φυτοφαγο ον ! ). Και το αρθρο ειναι απο σελιδα υπερ της χορτοφαγιας.

To συμπερασμα μου ειναι οτι ναι μαλλον ειμαστε πιο κοντα σε φυτοφαγα ζωα ...πλεον. Αυτο δε σημαινει οτι δεν εχουμε τα απαραιτητα για να τρωμε και να εκμεταλλευομαστε το κρεας.

Το προβλημα με τους καρκινους δε νομιζω οτι ειναι απλα το κρεας, μη τα δαιμονοποιουμε ετσι ευκολα. Ας σκεφτουμε μηπως το προβλημα ειναι το ΠΟΛΥ κρεας. Ή το τι εχει μεσα πλεον το κρεας. Γιατι πριν 1 αιωνα, οι καρκινοι απο διατροφη ηταν πολυ λιγοτεροι και οχι αντιστοιχα φυτοφαγος ο κοσμος.

Μια ερευνα απο το Nature θα ηταν "λιγο" πιο ψαγμενη.

Επισης εχει διαφορά το "δεν ειμαστε σχεδιασμενοι με σκοπο την σαρκοφαγια" , απο το "δεν πρεπει να τρωμε κρεας γιατι μας βλαπτει". Νομιζω λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι δεν ειμαστε και λιονταρια. Αλλά για χιλιαδες χρονια τρωμε και κρεας χωρις κανενα προβλημα υγειας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 14-12-07 στις 22:32.
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 22:28, 14-12-07:

Είναι λογικό πάντως το ότι βρίσκεται σε τέτοια σελίδα. Περισσότερο θα έπρεπε να μας απασχολεί πού δημοσιεύθηκε αρχικώς και τι πηγές χρησιμοποίησε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:48, 14-12-07:

Αφού απ'όσο έχω καταλάβει το πρόβλημα είναι ο πόνος που προξείται στα ζώα γιατί δεν προσπαθείτε να κάνετε κάτι για να μειωθεί αυτό;
Το θέμα είναι να πονάνε και να θανατώνονται λιγότερα ζώα ή να θανατώνονται τα ίδια αλλά ανώδυνα; Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο, αν είχα επιλογή.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 22:53, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Επίσης το οτι ο καρκίνος του παγκρέατος συνδέεται με την κρεατοφαγία, δεν σημαίνει οτι όσοι τρώνε κρέας θα ασθενήσουν σε απόλυτο βαθμό.
Όχι βέβαια. Απλά έχουν περισσότερες πιθανότητες.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 22:56, 14-12-07:

Νομιζω λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι δεν ειμαστε και λιονταρια. Αλλά για χιλιαδες χρονια τρωμε και κρεας χωρις κανενα προβλημα υγειας.
Το χωρίς πρόβλημα υγείας δεν ισχύει.
Βλέπε καρδιακά επεισόδια, καρδιαγγειακές παθήσεις, καρκίνοι, διαβήτης, παχυσαρκία, εγκεφαλικές, ορμονικές διαταραχές, αλλεργίες...Η υψηλή κατανάλωση κρέατος έχει συνδεθεί με τόσες πολλές ασθένειες που το συμπέρασμα βγαίνει από μόνο του.

Φυσικά φταίει και η έλλειψη άσκησης (κανείς ποτέ δεν την αναφέρει), το μολυσμένο νερό και ο αέρας και ένα σωρό άλλοι παράγοντες αλλά η διατροφή παίζει ένα βασικό ρόλο, δίπλα στην κληρονομικότητα.

Τέλοσπάντων, νομίζω πως η συζήτηση πλέον κάνει κύκλους

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:01, 14-12-07:

Το χωρίς πρόβλημα υγείας δεν ισχύει.
Βλέπε καρδιακά επεισόδια, καρδιαγγειακές παθήσεις, καρκίνοι, διαβήτης, παχυσαρκία, εγκεφαλικές, ορμονικές διαταραχές, αλλεργίες...Η υψηλή κατανάλωση κρέατος έχει συνδεθεί με τόσες πολλές ασθένειες που το συμπέρασμα βγαίνει από μόνο του.

Φυσικά φταίει και η έλλειψη άσκησης (κανείς ποτέ δεν την αναφέρει), το μολυσμένο νερό και ο αέρας και ένα σωρό άλλοι παράγοντες αλλά η διατροφή παίζει ένα βασικό ρόλο, δίπλα στην κληρονομικότητα.

Τέλοσπάντων, νομίζω πως η συζήτηση πλέον κάνει κύκλους
Και απο τους κυκλους δε παρακολουθεις την συνεχεια του Δεν ειπα οτι ΤΩΡΑ το κρεας δεν συμβαλει σε παθησεις. Ειπα οτι για χιλιαδες χρονια (πχ 30.000 πχ εως ποσο θες...πριν 200 χρονια), τρωγαμε και κρεας χωρις προβληματα. Αρα ; Τι αλλαξε ; Μα ,το οτι τρωμε και περισσοτερο και χειροτερης ποιοτητας.

Και νομιζω θιχτηκαν καποια σημεια ευστοχα, δε κανουμε κυκλους και τοσο.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 23:03, 14-12-07:

Και απο τους κυκλους δε παρακολουθεις την συνεχεια του Δεν ειπα οτι ΤΩΡΑ το κρεας δεν συμβαλει σε παθησεις. Ειπα οτι για χιλιαδες χρονια (πχ 30.000 πχ εως ποσο θες...πριν 200 χρονια), τρωγαμε και κρεας χωρις προβληματα. Αρα ; Τι αλλαξε ; Μα ,το οτι τρωμε και περισσοτερο και χειροτερης ποιοτητας.

Και νομιζω θιχτηκαν καποια σημεια ευστοχα, δε κανουμε κυκλους και τοσο.
γιατί η διατροφή μας ήταν στην πλειοψηφία της βασισμένη στα φυτά και όχι στο κρέας.
Τρώγαμε κρέας σπάνια.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:11, 14-12-07:

Δε νομιζω οτι ηταν και τοσο σπανια. Και αναλογα την εποχη μπορει να ηταν σπανια για καποιο χρονικο διαστημα, αλλα οχι παντα. Ομως δεν ακουσαμε να ειχαν ολα τα προβληματα τα τωρινα. Δεν συμφωνεις δλδ οτι μαλλον η ποιοτητα και η ποσοτητα κρεατος φτιαει σημερα, παρα το οτι τρωμε κρεας γενικα ;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 23:20, 14-12-07:

ρε παιδια εχετε ξεφυγει λιγο..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:29, 14-12-07:

Giovanna τα λες αυτα επειδη θες μια μπριζολιτσα τωρα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 23:48, 14-12-07:

Giovanna τα λες αυτα επειδη θες μια μπριζολιτσα τωρα
ρεβυθακια εφαγα, κι αν δε με πιστευεις ελα και θα φροντισω να το μυρισεις
(νταλικιερης εγινα για παρτη σου οεοε!)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:56, 14-12-07:

Nα "το" μυρισω ;

Ασε , τρωω ρεβυθια, αλλα εχουν και παρενεργειες

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 00:02, 15-12-07:

LOL! ελα που θες και αποσαφηνιση του ορου
λεπον, καληνυχτες, χορτοφαγοι και χορτοφαγινες!!

σας παρακολουθω με προσοχη, μη νομιζετε...
απλα ειναι δυσκολες ωρες και δεν εχω χρονο να διαβασω πηγες..
αυτο με τον καρκινο, το φανταγο πρεπει να ταν που ειπε οτι απο παντου βρισκουν πλεον αιτιες καρκινων, ε? συμφωνω, τελοσπαντων.

απλα μαλλον το τουφοκοριτσο μας ειπε οτι ειναι ακομα μια αιτια... μη κολλαμε στις λεξεις.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:18, 15-12-07:

Να υποθέσω ότι ο μη σχολιασμός σου tofugirl είναι γιατί με τόσες απαντήσεις σου ξέφυγε ή απλά δεν δέχεσαι σαν στοιχεία τα όσα παρακολουθούμε στα ντοκιμαντέρ;
Επίσης, ακόμα δεν μου είπες γιατί κατέληξε να μην τρώτε καθόλου κρέας, από το να προσπαθείτε απλά να τρώτε με μέτρο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:54, 15-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αφού απ'όσο έχω καταλάβει το πρόβλημα είναι ο πόνος που προξείται στα ζώα γιατί δεν προσπαθείτε να κάνετε κάτι για να μειωθεί αυτό;
Το θέμα είναι να πονάνε και να θανατώνονται λιγότερα ζώα ή να θανατώνονται τα ίδια αλλά ανώδυνα; Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο, αν είχα επιλογή.
+1000!

ακριβώς...
Επίσης, το κρέας έχει συνδυαστεί στατιστικά με τον καρκίνο. Και δεν έχει αποδειχτεί αν φταίει το ίδιο το κρέας, το ότι έχει πιο πολλά λιπαρά, το ότι με τους τρόπους μαγειρέματός του συνοδεύεται από κορεμένα λίπη... κλπ!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:57, 15-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
+1000!

ακριβώς...
Επίσης, το κρέας έχει συνδυαστεί στατιστικά με τον καρκίνο. Και δεν έχει αποδειχτεί αν φταίει το ίδιο το κρέας, το ότι έχει πιο πολλά λιπαρά, το ότι με τους τρόπους μαγειρέματός του συνοδεύεται από κορεμένα λίπη... κλπ!
Ασε που τίποτα από αυτά τα χορταρικά, δεν μπορείς να τα ψήσεις στα κάρβουνα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:06, 15-12-07:

Αυτό πού το πας...

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 12:15, 15-12-07:

Πάντως γι ' αυτό που με ρώτησες, δες τη μελέτη του Milton R. Mills, M.D.
Σύμφωνα με όσα γράφει αν παρατηρήσει κανείς την ανατομία του ανθρώπου μοιάζει περισσότερο στα χορτοφάγα παρά στα παμφάγα ή σαρκοφάγα.
The Comparative Anatomy of Eating
Απλά για τον αντίλογο...
http://www.second-opinions.co.uk/car...omparison.html

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι μπορούμε να επικαλεστούμε μελέτες που να υποστηρίζουν τα λεγόμενά μας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:27, 15-12-07:

Διαβασα και αυτο το αρθρο και πρεπει να πω οτι ειναι πιο πειστικο. Θενκς Youki.

Eπισης εχει κι αλλα αρθρα οπως :

But isnt vegeterianism healthier ?
The killing of animals for food is not morally wrong
We are not a vegeterian species

κ.α

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 15-12-07 στις 12:32.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:57, 15-12-07:

Να κανω και εγω μια ερωτιση;... Αν ειμασταν φυτοφαγα, δεν θα μπορουσαμε να διασπασουμε την κυταρινη;.... Μηπος το οτι τα χορταρικα αποβαλονται αμεσως απο τον οργανισμο μας δεν ειναι καλο καθος αποβαλετε λογο του οτι δεν μπορει να διασπασει το στομαχι μας ενα μεγαλο μερος της τροφης;....
Ενω απο το κρεας αποροφαμε ολες τις οφελιμες ουσιες. Και δεν μας προκαλουν κατι. Εγω τουλαχιστων αμα φαω χορταρικα νιωθω λιγο ασχημα ενω αμα φαω κρεας δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:37, 15-12-07:

Nαι Dark, θα περιμενε κανείς , σαν φυτοφαγα ζωα τοσες χιλιαδες χρονια, να διασπουσαμε και μια τοσο βασικη ουσια όπως η κυτταρινη.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 18:27, 15-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ενω απο το κρεας αποροφαμε ολες τις οφελιμες ουσιες. Και δεν μας προκαλουν κατι. Εγω τουλαχιστων αμα φαω χορταρικα νιωθω λιγο ασχημα ενω αμα φαω κρεας δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.
Ωφέλιμες ουσίες; Ποιές είναι; Θέλεις να αναπτυχθείς λίγο; Το λίπος, οι τοξίνες, η πρωτεϊνη που επειδή είναι ζωική βασανίζει το παχύ έντερο και για να απορροφηθεί κάνει τον οργανισμό να αποβάλλει ασβέστιο;

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 18:31, 15-12-07:

Να υποθέσω ότι ο μη σχολιασμός σου tofugirl είναι γιατί με τόσες απαντήσεις σου ξέφυγε ή απλά δεν δέχεσαι σαν στοιχεία τα όσα παρακολουθούμε στα ντοκιμαντέρ;
Επίσης, ακόμα δεν μου είπες γιατί κατέληξε να μην τρώτε καθόλου κρέας, από το να προσπαθείτε απλά να τρώτε με μέτρο.
Ναι να το υποθέσεις. Φαντάζομαι πως κατέληξε εκεί γιατί θεωρεί τη ζωική σάρκα μη φυσική τροφή.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 18:45, 15-12-07:

Μερικά αποθέυγματα από διάσημους χορτοφάγους έτσι για το ενημερωτικό του πράγματος:
Κάποιοι έβλεπαν μπροστά ακόμη και πριν από τόσα χρόνια...

* "Είναι άποψή μου πως ο χορτοφαγικός τρόπος ζωής με τα αγνά φυσικά αποτελέσματά του στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση θα επηρέαζε με τον πιο ευεργετικό τρόπο τη μοίρα της ανθρωπότητας." ~ Άλμπερτ Αϊνστάιν

* "Τίποτα δεν θα ευεργετήσει την ανθρώπινη υγεία και θα αυξήσει τις ευκαιρίες επιβίωσης της ζωής στη Γη περισσότερο όσο η εξέλιξη σε ένα χορτοφαγικό διαιτολόγιο." ~ Άλμπερτ Αϊνστάιν

* "Το αισθάνομαι πως η πνευματική πρόοδος όντως απαιτεί, σε κάποιο στάδιο, πως πρέπει να σταματήσουμε να σκοτώνουμε τα συντροφικά μας πλάσματα για την ικανοποίηση των σωματικών μας γούστων." "Το μεγαλείο ενός έθνους και η ηθική του πρόοδος κρίνεται απο το πως φέρεται στα ζώα. Στο μυαλό μου, η ζωή ενός προβάτου δεν είναι λιγότερη πολύτιμη από αυτή ενός ανθρώπου." ~ Μαχάτμα Γκάντι

* "Θα έρθει η εποχή που άνθρωποι όπως εγώ, θα βλέπουν τη δολοφονία των ζώων όπως τώρα βλέπουν τη δολοφονία ανθρώπων." ~ Λεονάρντο ντα Βίντσι

* "Αν τα σφαγεία είχαν γυάλινους τοίχους,όλοι θα γίνονταν χορτοφάγοι" ~ Πολ ΜακΚάρτνεϊ

* "Αυτό το όμορφο πλάσμα πρέπει να πεθάνει...είναι θάνατος χωρίς λόγο...και ο θάνατος χωρίς λόγο είναι ΦΟΝΟΣ." ~ Σμιθς (Smiths), από το τραγούδι Meat Is Murder

* "Βάλε ένα μωρό σε μία κούνια με ένα μήλο και ένα κουνέλι. Αν φάει το κουνέλι και παίξει με το μήλο, θα σου πάρω καινούργιο αυτοκίνητο!" ~ Harvey Diamond

* "Δεν έχω καμία αμφιβολία πως είναι μέρος του προορισμού της ανθρώπινης φυλής, στη σταδιακή βελτίωσή της, να σταματήσει να τρώει ζώα." ~ Χένρυ Ντέιβιντ Θορό

* "Εγώ, από τη μεριά μου, αναρωτιέμαι από τί είδους αίσθημα, μυαλό ή λόγο κατεχόταν αυτός ο άνθρωπος που πρώτος μόλυνε το στόμα του με αίμα, και επέτρεψε στα χείλη του να αγγίξουν τη σάρκα ενός δολοφονημένου όντος. Που έστρωσε το τραπέζι του με τις κατακρεουργημένες μορφές των νεκρών σωμάτων, και ισχυρίστηκε ως καθημερινή τροφή και νόστιμα πιάτα αυτά που ήξερε πως ήταν όντα προικισμένα με κίνηση, με αντίληψη και με φωνή." ~ Πλούταρχος

* "Ένας άνθρωπος μπορεί να ζήσει και να είναι υγιής χωρίς να σκοτώνει ζώα για τροφή. Επομένως, αν τρώει κρέας, συμμετέχει στην αφαίρεση της ζωής ενός ζώου μερικώς για χάρη της όρεξής του. Και η πράξη αυτή είναι ανήθικη." ~ Λέων Τολστόυ, On Civil Disobedience

* "Μόλις δείπνησες, και όσο προσεκτικά και αν είναι κρυμμένο το σφαγείο στην χαριτωμένη απόσταση μιλίων, υπάρχει συνενοχή (είσαι συνένοχος)." ~ Ραλφ Γουάλντο Έμερσον

"Όσο ο Άνθρωπος συνεχίζει να είναι ο άσπλαχνος καταστροφέας των κατώτερων ζώντων όντων δεν θα γνωρίσει ποτέ υγεία και ειρήνη. Γιατί όσο οι άνθρωποι κατασφάζουν τα ζώα, θα σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Πράγματι, αυτός που σπείρει τον καρπό του φόνου και του πόνου δεν μπορεί να δρέψει χαρά και αγάπη." ~ Πυθαγόρας

* "Πώς μπορεί κάποιος, που τρώει τη σάρκα άλλων για να φουσκώσει τη δική του σάρκα, να δείξει συμπόνοια;" ~ Τιρουβαλλουβάρ, Tirukkural: 251

* "Τα ζώα του κόσμου υπάρχουν για τους δικούς τους λόγους. Δεν φτιάχτηκαν για τους ανθρώπους όπως οι μαύροι δεν φτιάχτηκαν για τους λευκούς ή οι γυναίκες για τους άντρες." ~ Άλις Γουόκερ

* "Το Άουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι μόνο ζώα." ~ Θεοντόρ Αντόρνο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:57, 15-12-07:

Ωφέλιμες ουσίες; Ποιές είναι; Θέλεις να αναπτυχθείς λίγο; Το λίπος, οι τοξίνες, η πρωτεϊνη που επειδή είναι ζωική βασανίζει το παχύ έντερο και για να απορροφηθεί κάνει τον οργανισμό να αποβάλλει ασβέστιο;
Ο οργανισμός μας έχει ανάγκη τα πάντα. Ακόμα και το ζωϊκό λίπος.
Υπάρχουν πολλές λειτουργίες όπως η αιμοποίηση και η σύνθεση ορισμένων παραγόντων πήξεως του αίματος στις οποίες το κόκκινο κρέας είναι απαραίτητο.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:27, 15-12-07:

Οπως λεει και ο πειρατης, ακομα και το λιπος ειναι αναγκεο για τον οργανισμο μας. Απλα η υπερβολικη προσληψη κανει κακο.
Χωρις αλατι δεν μπορει να ζησει ο οργανισμος μας. Αν ομως τρως πολυ αλατισμενα φαγητα θα φυγεις πολυ νωριτερα απο την ωρα σου.... Κατι τετιο ισχιει και με το κρεας...
Το συκωτι ας πουμε τι το αρνητικο προκαλει στον οργανισμο;... Ελα ομως που κανεις δεν το τρωει... θελουμε ολοι τα μπιφτεκια, τα λουκανικα, τους γυρους κλπ...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:29, 15-12-07:

Οπως λεει και ο πειρατης, ακομα και το λιπος ειναι αναγκεο για τον οργανισμο μας. Απλα η υπερβολικη προσληψη κανει κακο.
Χωρις αλατι δεν μπορει να ζησει ο οργανισμος μας. Αν ομως τρως πολυ αλατισμενα φαγητα θα φυγεις πολυ νωριτερα απο την ωρα σου.... Κατι τετιο ισχιει και με το κρεας...
Το συκωτι ας πουμε τι το αρνητικο προκαλει στον οργανισμο;... Ελα ομως που κανεις δεν το τρωει... θελουμε ολοι τα μπιφτεκια, τα λουκανικα, τους γυρους κλπ...
Οχι και κανείς φίλε Κρόνε μου, εγώ το τσακίζω....

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 19:42, 15-12-07:

Ο οργανισμός μας έχει ανάγκη τα πάντα. Ακόμα και το ζωϊκό λίπος.
Υπάρχουν πολλές λειτουργίες όπως η αιμοποίηση και η σύνθεση ορισμένων παραγόντων πήξεως του αίματος στις οποίες το κόκκινο κρέας είναι απαραίτητο.
Εκατομμύρια χορτοφάγων ανά τον κόσμο μπορούν εύκολα να σε διαψεύσουν

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:01, 15-12-07:

Εκατομμύρια χορτοφάγων ανά τον κόσμο μπορούν εύκολα να σε διαψεύσουν
Πως; Θα δημοσιεύσουν τους αιματοκρίτες τους;
Ισως και μια ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών;
Δεν αρκεί να δείχνεις υγιείς για να είσαι, και εκτός αυτού κάποια πολλά και σοβαρά προβλήματα, είναι πολύ πιθανό να εμφανιστούν στην πορεία.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 20:13, 15-12-07:

Πως; Θα δημοσιεύσουν τους αιματοκρίτες τους;
Ισως και μια ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών;
Δεν αρκεί να δείχνεις υγιείς για να είσαι, και εκτός αυτού κάποια πολλά και σοβαρά προβλήματα, είναι πολύ πιθανό να εμφανιστούν στην πορεία.
Μα αυτό ακριβώς σου λέω. Ότι πλέον - επειδή αυτή η διατροφή έχει παράδοση αιώνων υπάρχουν τα στοιχεία. Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί υγείας παραδέχονται πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους, αρκεί να γίνεται υπεύθυνα. (γιατί όπως είπα και πριν, είτε παμφάγος είσαι είτε χορτοφάγος, αν είναι να τρως μόνο σκουπίδια, θα αρρωστήσεις στο τέλος).

Δεν περιμένουμε ακόμη να δούμε τα αποτελέσματα μίας χορτοφαγικής διατροφής στο σύνολο των ανθρώπων που την ακολουθούν, είναι ήδη καταγεγραμένο.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 20:15, 15-12-07:

Ασε που τίποτα από αυτά τα χορταρικά, δεν μπορείς να τα ψήσεις στα κάρβουνα.
Ωραιότατα μανιτάρια πλευρώτους, μελιτζάνες, κολοκύθια, ωραιότατα σουβλάκια τόφου με λαχανικά...Υπάρχουν εκατοντάδες είδη λαχανικών, και μόνο 5 είδη κρέατος που μπορεί να καταναλώσει ο μέσος Έλληνας. Οι ποικιλία δεν λείπει στους χορτοφάγους, το αντίθετο θα έλεγα. Οι παμφάγοι είναι αυτοί που κολλάνε στο 'πατάτες με κρέας'.

Ρίξε μια ματιά και στην ενότητα του φόρουμ Τι φάγατε το μεσημέρι και θα δεις πόση ποικιλία υπάρχει...Κρέας κρέας κρέας.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:19, 15-12-07:

Μα αυτό ακριβώς σου λέω. Ότι πλέον - επειδή αυτή η διατροφή έχει παράδοση αιώνων υπάρχουν τα στοιχεία. Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί υγείας παραδέχονται πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους, αρκεί να γίνεται υπεύθυνα. (γιατί όπως είπα και πριν, είτε παμφάγος είσαι είτε χορτοφάγος, αν είναι να τρως μόνο σκουπίδια, θα αρρωστήσεις στο τέλος).

Δεν περιμένουμε ακόμη να δούμε τα αποτελέσματα μίας χορτοφαγικής διατροφής στο σύνολο των ανθρώπων που την ακολουθούν, είναι ήδη καταγεγραμένο.
Τα οποία που βρίσκονται;
Γιατί δεν γίνεται ένα παγκόσμιο αναγνωρισμένο συνέδριο για να ανακοινωθούν επισήμως;
Γιατί ο Π.Ο.Υ. δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο;
Γιατί σε κανένα επίσημα αναγνωρισμένο ιατρικό περιοδικό ή άλλο σύγγραμμα δεν αναφέρεται κάτι σχετικό;
Γιατί δεν εφαρμόζεται κάτι ανάλογο κλινικά;

Το οτι υπάρχουν μόνο 5 είδη κρέατος (που δεν είναι μόνο 5, αν υπολογίσεις και κάποιες υποκατηγορίες) δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Μπορούν να μαγειρευτούν με τόσους διαφορετικούς τρόπους, και να δώσουν υπέροχα αποτελέσματα.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 20:24, 15-12-07:

Τα οποία που βρίσκονται;
Γιατί δεν γίνεται ένα παγκόσμιο αναγνωρισμένο συνέδριο για να ανακοινωθούν επισήμως;
Γιατί ο Π.Ο.Υ. δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο;
Γιατί σε κανένα επίσημα αναγνωρισμένο ιατρικό περιοδικό ή άλλο σύγγραμμα δεν αναφέρεται κάτι σχετικό;
Γιατί δεν εφαρμόζεται κάτι ανάλογο κλινικά;
Νομίζω η απάντηση είναι ξεκάθαρη.

Και ποιός σου είπε ότι δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα τα αποτελέσματα των κλινικών ερευνών; Και βιβλία έχουν κυκλοφορήσει και επίσημα έχουν ανακοινωθεί...αλλά τι περιμένες να το ακούσεις στις ειδήσεις ή να το διδάσκουν στα σχολεία ;

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Η θέση της ΑμερικανικήςΔιαιτητικήςΈνωσης και των Διαιτολόγων του Καναδά είναι ότι οι κατάλληλα σχεδιασμένες χορτοφαγικές διατροφές είναι υγιεινές, θρεπτικά επαρκείς, και παρέχουν οφέλη υγείας στην πρόληψη και τη θεραπεία ορισμένων ασθενειών.

Περίπου το 2,5% των ενηλίκων στις Ηνωμένες Πολιτείες και το 4% των ενηλίκων στον Καναδά ακολουθούν τις χορτοφαγικές διατροφές.

Ως χορτοφαγική διατροφή ορίζεται αυτή που δεν περιλαμβάνει κρέας, ψάρι, ή πτηνά.

Το ενδιαφέρον για τη χορτοφαγία φαίνεται να αυξάνεται, με πολλά εστιατόρια και μαγειρία κολλεγίων να προσφέρουν χορτοφαγικά γεύματα σε κανονική βάση.

Έχει εμφανιστεί ουσιαστική αύξηση στις πωλήσεις τροφίμων ελκυστικών στους χορτοφάγους, και αυτά τα τρόφιμα εμφανίζονται σε πολλές υπεραγορές.

Αυτό το έγγραφο θέσης επανεξετάζει τα τρέχοντα επιστημονικά στοιχεία σχετικά με τις βασικές θρεπτικές ουσίες για τους χορτοφάγους, συμπεριλαμβανομένης της πρωτεϊ'νης, του σιδήρου, του ψευδάργυρου, του ασβεστίου, της βιταμίνης D, της ριβοφλαβίνης (βιταμίνη Β-2), της βιταμίνης Β-12, βιταμίνης Α, ν-3 λιπαρών οξέων (Ω3), και του ιωδίου.

Μια χορτοφαγική, συμπεριλαμβανομένης και της vegan (καθαρή χορτοφαγία) διατροφής, μπορεί να καλύψει τις τρέχουσες συστάσεις για όλες αυτές τις θρεπτικές ουσίες.

Σε μερικές περιπτώσεις, η χρήση εμπλουτισμένων τροφίμων ή συμπληρωμάτων μπορεί να είναι χρήσιμη στην κάλυψη των συστάσεων για μεμονωμένες θρεπτικές ουσίες.

Η καλά σχεδιασμένη vegan διατροφή και οι άλλοι τύποι των χορτοφαγικών διατροφών είναι κατάλληλες για όλα τα στάδια του κύκλου ζωής, συμπεριλαμβανομένης της διάρκειας της εγκυμοσύνης, της γαλακτοπαραγωγής, της νηπιακής ηλικίας, της παιδικής ηλικίας, και της εφηβείας.

Οι χορτοφαγικές διατροφές προσφέρουν διάφορα θρεπτικά οφέλη, συμπεριλαμβανομένων των χαμηλότερων επιπέδων κορεσμένου λίπους, χοληστερόλης, ζωικών πρωτεϊνών καθώς επίσης και πιό υψηλών επιπέδων υδατανθράκων, φυτικών ινών, μαγνήσιου, καλίου, φολικού οξέος, και αντιοξειδοτικών όπως οι βιταμίνες C και E και τα φυτοχημικά.

Οι χορτοφάγοι παρουσιάζονται να έχουν χαμηλότερους δείκτες μάζας σώματος από τους μη χορτοφάγους, καθώς επίσης και χαμηλότερα ποσοστά θανάτου από τις ισχαιμικές καρδιακές παθήσεις. Οι χορτοφάγοι παρουσιάζουν επίσης χαμηλότερα επίπεδα χοληστερόλης αίματος, χαμηλότερη πίεση αίματος και χαμηλότερα ποσοστά υπέρτασης, διαβήτη τύπου 2, και καρκίνου του προστάτη και του παχέος εντέρου.

Αν και διάφορα ομοσπονδιακά χρηματοδοτούμενα και θεσμικά προγράμματα σίτισης μπορούν να εξυπηρετήσουν τους χορτοφάγους, λίγα έχουν τρόφιμα κατάλληλα για τους vegans (καθαροί χορτοφάγοι) αυτή τη στιγμή.

Λόγω της ποικιλίας των διαιτητικών πρακτικών μεταξύ των χορτοφάγων, απαιτείται η ιδιαίτερη αξιολόγηση της διατροφικής πρόσληψης των χορτοφάγων.

Οι επαγγελματίες διαιτητικής έχουν την ευθύνη να υποστηρίξουν και να ενθαρρύνουν εκείνους που εκφράζουν ενδιαφέρον στην κατανάλωση μιας χορτοφαγικής διατροφής.

Μπορούν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση των χορτοφάγων πελατών για τις πηγές τροφίμων συγκεκριμένων θρεπτικών ουσιών, την αγορά και προετοιμασία των τροφίμων, και οποιωνδήποτε διαιτητικών τροποποιήσεων που μπορούν να είναι απαραίτητες για να ικανοποιήσουν τις ιδιαίτερες ανάγκες.

Ο προγραμματισμός των διατροφικών επιλογών για τους χορτοφάγους μπορεί να απλοποιηθεί με τη χρήση ενός οδηγού τροφίμων που καθορίζει τις ομάδες τροφών και τις μερίδες σερβιρίσματος.

Περιοδικό της ΑμερικανικήςΔιαιτητικήςΈνωσης (JADA). Ιούνιος 2003; Τόμος 103 - Σελίδες:748-765.

American Dietetic Association

Dietitians of Canada

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 20:34, 15-12-07:

H πυραμίδα των τροφών όπως διαδίδεται και διδάσκεται σήμερα διαμορφώθηκε από το Αμερικανικό Τμήμα Αγροκαλλιέργειας (τι έκπληξη) και υπάρχει πάρα πολύ κριτική γιατί ήρθε να αντικαταστήσει τις ομάδες τροφίμων που υπήρχαν πριν από αυτή (που δεν περιλάμβαναν τόσο συχνή κατανάλωση κρέατος και γάλακτος). Η μεγαλύτερη κριτική είναι φυσικά για το 2-3 μερίδες γαλακτοκομικών και βοδινού κρέατος που προτείνει και την παντελή έλλειψη έμφασης στα τρόφιμα ολικής άλεσης που έχουν απίστευτα οφέλη για την υγεία, σε αντίθεση με τις 3 μερίδες γάλακτος που σύμφωνα με το πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ συνδέονται με καρδιοπάθειες.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:41, 15-12-07:

Συμφωνω με το πειρατη...

Και εκτος αυτου, στην παρεα μου ειμαστε 8 ατομα.
Οι 2 ειμαστε καθαρα κρεας-μπυρα... Δεν τρωμε τπτ που να μην ειναι κρεατικο (αν και εγω τελευτεα τρωω και αλλα) και πινουμε συνεχος μπυρες (αν και τελευτεα της εχω μιωσει πολυ)
4 ακομα ειναι λιγο του κρεατος και λιγο του χορτου, δεν αποκλειουν τπτ.
1 προσπαθει να μην τρωει κρεας αλλα που και που τρωει (αν και το κανει καθρα παρασυρμενη απο την μοδα της εποης)
και η τελευτεα ουτε που θυματε απο ποτε εχει να φαει...

Σε πληροφορω οτι αποψης υγιας, φαινομαστε ολοι το ιδιο υγιεις (αυτο ελειπε, παιδακια να φαινομαστε αρρωστοι) συμφωνα ομως με εξατασεις αιματος που καπιοι απο μας προσφατα, εγω ειμαι μια χαρα, τα 2 απο τα 4 κοριτσια ειναι καλητερα, και στην μοναδικη που τρωει μονο χορταρικα ο γιατρος της ειπε να τρωει περισσοτερο κρεας (κατι συγκεκριμενο της ειπε αλλα δεν ξερω τι ακριβος) Δεν νομιζω ο γιατρος να μην ξερει.... Αυτη βεβαια αρνητε να βαλει στο στομα της οτιδηποτε κρεατικο αλλα οι εξετασεις λενε οτι πρεπει να αλλαξει συνιθια....

Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί υγείας παραδέχονται πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους, αρκεί να γίνεται υπεύθυνα
Το ιδιο ακριβος συμβενει και με το κρεας... Αμα δεν τρως συνεχια γυρους και χαμπουργερ, αλλα φας σημερα συκωτακι, αυριο μια μπριζολα στα καρβουνα, μεθαυριο κοτοπουλο κλπ δεν ειναι κακο, ισα-ισα... Αλλα πλεων οπως το εχουμε κανει δεν ειναι σωστη η διατροφη μας, για αυτο ομως δεν ευθινετε το κρεας, αλλα τι ειδους κρεας τρωμε και σε τι συχνοτιτα. Το ψαρι ξερει ποσο καλο κανει; Πολυ περισσοτερο απο οπιοδηποτε τοφου η ραπανακι η σπανακι η οτιδηποτε...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:45, 15-12-07:

Συγνώμη βρε τοφουκόριτσο και με όλο το σεβασμό προς τις απόψεις σου, όμως δεν μπορώ να δεχτώ ως επίσημη επιστημονική πηγή μια διαιτητική ένωση. Απορώ μάλιστα πως μπορείς κι εσύ η ίδια να τη δέχεσαι την ίδια στιγμή που εμπλέκεις το κράτος των ΗΠΑ σε αυτή τη διατροφική αλυσίδα.
Θα περίμενα να διαβάσω κάτι πολύ πιο επίσημο, όχι στις ειδήσεις και στα σχολεία όπως σωστά αναφέρεις, αλλά στις αίθουσες και στις κλινικές των πανεπιστημίων σίγουρα.
Επίσης, να προσθέσω οτι ανεξάρτητα από το Αμερικανικό τμήμα Αγροκαλλιέργειας, εδώ και μερικούς αιώνες στην Ελλάδα τρώμε πολύ, μα πάρα πολύ κρέας.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 20:49, 15-12-07:

Συμφωνω με το πειρατη...

Και εκτος αυτου, στην παρεα μου ειμαστε 8 ατομα.
Οι 2 ειμαστε καθαρα κρεας-μπυρα... Δεν τρωμε τπτ που να μην ειναι κρεατικο (αν και εγω τελευτεα τρωω και αλλα) και πινουμε συνεχος μπυρες (αν και τελευτεα της εχω μιωσει πολυ)
4 ακομα ειναι λιγο του κρεατος και λιγο του χορτου, δεν αποκλειουν τπτ.
1 προσπαθει να μην τρωει κρεας αλλα που και που τρωει (αν και το κανει καθρα παρασυρμενη απο την μοδα της εποης)
και η τελευτεα ουτε που θυματε απο ποτε εχει να φαει...

Σε πληροφορω οτι αποψης υγιας, φαινομαστε ολοι το ιδιο υγιεις (αυτο ελειπε, παιδακια να φαινομαστε αρρωστοι) συμφωνα ομως με εξατασεις αιματος που καπιοι απο μας προσφατα, εγω ειμαι μια χαρα, τα 2 απο τα 4 κοριτσια ειναι καλητερα, και στην μοναδικη που τρωει μονο χορταρικα ο γιατρος της ειπε να τρωει περισσοτερο κρεας (κατι συγκεκριμενο της ειπε αλλα δεν ξερω τι ακριβος) Δεν νομιζω ο γιατρος να μην ξερει.... Αυτη βεβαια αρνητε να βαλει στο στομα της οτιδηποτε κρεατικο αλλα οι εξετασεις λενε οτι πρεπει να αλλαξει συνιθια....

Το ιδιο ακριβος συμβενει και με το κρεας... Αμα δεν τρως συνεχια γυρους και χαμπουργερ, αλλα φας σημερα συκωτακι, αυριο μια μπριζολα στα καρβουνα, μεθαυριο κοτοπουλο κλπ δεν ειναι κακο, ισα-ισα... Αλλα πλεων οπως το εχουμε κανει δεν ειναι σωστη η διατροφη μας, για αυτο ομως δεν ευθινετε το κρεας, αλλα τι ειδους κρεας τρωμε και σε τι συχνοτιτα. Το ψαρι ξερει ποσο καλο κανει; Πολυ περισσοτερο απο οπιοδηποτε τοφου η ραπανακι η σπανακι η οτιδηποτε...
Βρες μου έναν γιατρό που υποστηρίζει πως η καθημερινή κατανάλωση κρέατος όπως γράφεις είναι ασφαλής. Να σου πω κάτι; Έχω ένα γνωστό που είχε νεανική οστεοπόρωση. Όλοι οι συμβατικοί γιατροί του πρότειναν γάλα και φάρμακα. Ξέρεις πότε είδε την υγειά του; Όταν πήγε στη βίγκαν γιατρό στη Θεσσαλονίκη και άλλαξε διατροφή και στάση ζωής.

Το να λες πως είστε όλοι υγιείς - όταν είσαι μόνο 16 δεν μου λέει κάτι. Όπως και ότι η κοπέλα δεν τρώει κρέας και έχει πρόβλημα πάλι δεν μου λέει τίποτα γιατί συνήθως, χορτοφάγος που έχει πρόβλημα δεν κάνει κάτι σωστά (πχ Δεν γυμνάζεται, πίνει πολύ αλκοόλ, δεν τρώει ποικιλία φυτικών τροφών (όσπρια, δημητριακά, φρούτα και λαχανικά), καπνίζει). Όταν κάποιος κάνει σωστή χορτοφαγία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και τέλοσπάντων το διάβασες αυτό που πόσταρα πιο πάνω.

Και τέλοσπάντων θα μου επιτρέψεις να βασιστώ σε κλινικές έρευνες δεκαετιών σχετικά με τα οφέλη της χορτοφαγίας και όχι στα στατιστικά μία παρέας 8 ατόμων. Κι εγώ μπορώ να σου πω πως γνωρίζω πάνω από 50 χορτοφάγους στην Αθήνα όλων των ηλικιών και κανείς δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, ενώ κάποιοι είδαν βελτίωση (πχ σε πόνους στη μέσα, αλλεργίες και ιώσεις).

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:55, 15-12-07:

Βρες μου έναν γιατρό που υποστηρίζει πως η καθημερινή κατανάλωση κρέατος όπως γράφεις είναι ασφαλής. Να σου πω κάτι; Έχω ένα γνωστό που είχε νεανική οστεοπόρωση. Όλοι οι συμβατικοί γιατροί του πρότειναν γάλα και φάρμακα. Ξέρεις πότε είδε την υγειά του; Όταν πήγε στη βίγκαν γιατρό στη Θεσσαλονίκη και άλλαξε διατροφή και στάση ζωής.

Το να λες πως είστε όλοι υγιείς - όταν είσαι μόνο 16 δεν μου λέει κάτι. Όπως και ότι η κοπέλα δεν τρώει κρέας και έχει πρόβλημα πάλι δεν μου λέει τίποτα γιατί συνήθως, χορτοφάγος που έχει πρόβλημα δεν κάνει κάτι σωστά (πχ Δεν γυμνάζεται, πίνει πολύ αλκοόλ, δεν τρώει ποικιλία φυτικών τροφών (όσπρια, δημητριακά, φρούτα και λαχανικά), καπνίζει). Όταν κάποιος κάνει σωστή χορτοφαγία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και τέλοσπάντων το διάβασες αυτό που πόσταρα πιο πάνω.

Και τέλοσπάντων θα μου επιτρέψεις να βασιστώ σε κλινικές έρευνες δεκαετιών σχετικά με τα οφέλη της χορτοφαγίας και όχι στα στατιστικά μία παρέας 8 ατόμων. Κι εγώ μπορώ να σου πω πως γνωρίζω πάνω από 50 χορτοφάγους στην Αθήνα όλων των ηλικιών και κανείς δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, ενώ κάποιοι είδαν βελτίωση (πχ σε πόνους στη μέσα, αλλεργίες και ιώσεις).

Κανείς γιατρός δεν υποστηρίζει την καθημερινή κατανάλωση κρέατος. Ο οργανισμός χρειάζεται όλες τις τροφές και σίγουρα περισσότερα λαχανικά από όσα εγώ καταναλώνω.
Οπωσδήποτε δεν μπορεί να εξαχθεί κανένα αξιόλογο και ασφαλές συμπέρασμα από το φίλο σου με τη νεανική οστεοπόρωση, όμως, υπάρχουν κλινικές μελέτες δεκαετιών που αφορούν διατροφή αποκλειστικά βασιζόμενη στη χορτοφαγία; Θα επιμείνω. Δεν θα έπρεπε να έχει δημοσιευτεί κάπου επίσημα;

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 21:01, 15-12-07:

Συγνώμη βρε τοφουκόριτσο και με όλο το σεβασμό προς τις απόψεις σου, όμως δεν μπορώ να δεχτώ ως επίσημη επιστημονική πηγή μια διαιτητική ένωση. Απορώ μάλιστα πως μπορείς κι εσύ η ίδια να τη δέχεσαι την ίδια στιγμή που εμπλέκεις το κράτος των ΗΠΑ σε αυτή τη διατροφική αλυσίδα.
Θα περίμενα να διαβάσω κάτι πολύ πιο επίσημο, όχι στις ειδήσεις και στα σχολεία όπως σωστά αναφέρεις, αλλά στις αίθουσες και στις κλινικές των πανεπιστημίων σίγουρα.
Επίσης, να προσθέσω οτι ανεξάρτητα από το Αμερικανικό τμήμα Αγροκαλλιέργειας, εδώ και μερικούς αιώνες στην Ελλάδα τρώμε πολύ, μα πάρα πολύ κρέας.
Καταρχήν η Αμερικανική Διαιτητική Ένωση είναι από τις πιο αξιόπιστες του κόσμου. Όσα διάβασες παραπάνω βασίζονται σε κλινικές έρευνες. Υπάρχουν πολλές πανεπιστημιακές έρευνες και ιατρικά συνέδρια που αποφαίνονται για την καταλληλόλητα της χορτοφαγικής δίαιτας χωρίς φυσικά να λένε "γίνετε χορτοφάγοι". Απλά αναγνωρίζουν τα οφέλη και πως ο καθένας μπορεί να ζήσει μία υγιή ζωή τρώγοντας φυτικής προέλευσης τροφές. Επειδή όμως πρέπει να κοιτάξω το αρχείο μου και να κάνω μία σούμα, επιφυλάσσομαι σε μερικές ημέρες να σου ποστάρω τα λινκ για τις πανεπιστημιακές έρευνες, οκ ; Δώσμου λίγο χρόνο μόνο γιατί χρειάζεται οργάνωση για να τα βάλω όλα μαζί ώστε να στα ποστάρω.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος για το 'εδώ και αιώνες'. Τις τελευταίες δεκαετίες (συγκεκριμένα μετά τη δεκαετία του '60 ) οι Έλληνες έχουν απομακρυνθεί από τη 'μεσογειακή διατροφή' και την υψηλή κατανάλωση λαχανικών με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να πεθαίνουν 7.000 Έλληνες από ασθένειες που σχετίζονται με διατροφικές συνήθειες και να είμαστε οι πιο παχύσαρκοι της Ευρώπης, ενώ 1 στις 5 Ελληνίδες (παρόλο που τρώμε τόσα γαλακτοκομικά) να πάσχει από οστεοπόρωση! 1 στα 3 παιδιά στην Ελλάδα είναι υπέρβαρα.

Ωστόσο πας στο γιατρό και σου λέει να πιεις γάλα για την οστεοπόρωση (χωρίς ποτέ να σου αναφέρει πως ασβέστιο υπάρχει και στα φυτά) και να φας κρέας για πρωτεϊνη (ενώ και ο τελευταίος διαιτολόγος ξέρει πως πρωτεϊνη πλήρη παίρνεις και από τις φυτικές τροφές).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους