Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,875 μηνύματα σε 74,638 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 01:38, 19-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Άλλωστε είναι γνωστή η λατρεία που είχε ο Χίτλερ για τη βαυαρική κουζίνα, και συγκεκριμένα το Hoffbraeuhaus!
To Hofbraeuhaus ειναι απλα μια μπυραρια και τιποτα περισσοτερο.
Και ειναι συνδεδεμενο το ονομα του Χιτλερ με αυτην γιατι απο εκει ξεκινησε τις ομιλιες του και σιγα-σιγα αρχισαν να μαζευονται να τον ακουν.
Δεν καταλαβαινω δλδ τι σχεση εχει με το αν ηταν χορτοφαγος ή οχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 03:21, 19-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Συμφωνώ απόλυτα. Και όπως δε μου λέει τίποτα ότι ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος, το ίδιο ισχύει και για τα φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί διάσημοι επιστήμονες δεν ήταν χορτοφάγοι και πολλοί ήταν. Και στατιστικά να το πάρει κάποιος έτσι πρέπει να βγει.
Ρε παιδιά αυτό λέω κι εγώ. Ότι και να ήταν χορτοφάγος ο Χίτλερ δεν σημαίνει κάτι.
Όπως τα φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων, δεν λένε κάτι για το σύνολο των χορτοφάγων.
Το ίδιο πράγμα λέμε. Σιγά μη μαλώσουμε για το αν ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος ή όχι. Δεν έχει σημασία όπως καταλαβαίνετε. Αναφέρθηκε για συγκεκριμένους σκοπούς.

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann

Ο λόγος που στο πετάνε σε τόσα μέρη είναι μάλλον γιατί θέλουν να σου εξηγήσουν ότι η διατροφή δεν επηρεάζει την προσωπικότητα.

Γιατί είπα πουθενά εγώ το αντίθετο;

Όπως υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα που ήταν χορτοφάγοι με τον ίδιο τρόπο υπήρχαν προβληματικοί άνθρωποι που ήταν χορτοφάγοι. Και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τους κρεατοφάγους.

Συμφωνώ.

Φυσικά, υπάρχουν μόνο φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων και κανένα 'σκοτεινό' παράδειγμα ε; Bέβαια, σιγά να μην βρεις σε κανένα χορτοφαγικό site πληροφορίες σχετικά με τους δεύτερους.

Φυσικά και υπάρχουν σκοτεινά παραδείγματα...φαντάζομαι. Για τον Χϊτλερ δεν έχω πεισθεί. Ίσως να κάνω και λάθος όμως.

Και δεν μιλάω για όλους τους χορτοφάγους άλλα για μια μικρή μερίδα τους διότι και ο πατέρας μου είναι κατ' επιλογήν χορτοφάγος αλλά δεν προσπάθησε ποτέ να με προσηλυτίσει σ' αυτή τη νέα "θρησκεία" ή μήπως να πω μόδα;

Ή μήπως προπαγάνδα ε ; Συγνώμη αλλά εγώ εδώ δεν μπήκα να προσυλητίσω κανέναν. Λες και θα είχα την παράνοια ότι κάποιος διαβάζοντας το θέμα θα γινόταν χορτοφάγος. Πρόκειται για μία προσωπική επιλογή στην οποία φτάνει ο καθένας με τελείως διαφορετικές διεργασίες.

Συμμετέχω στη συζήτηση για μία ανταλλαγή απόψεων επί του θέματος και να διαφωτίσω τι σημαίνει χορτοφάγος, μιας και δεν υπήρχε κάποιος/α που να αντιπροσωπεύει τον αντίλογο. That's all. Τώρα το να χαρακτηρίζεις τη χορτοφαγία που για πολλούς είναι πραγματικά στάση ζωής ...μόδα, με προσβάλλει αφάνταστα αλλά γνώμη σου είναι, τι να κάνουμε;

Τώρα εγώ όσες πηγές έχω μου λένε ότι ήταν χορτοφάγος όπως και quotes από τον ίδιο. Ο καθένας ό,τι θέλει πιστεύει. Πάντως και να μην ήταν για μένα το ίδιο κάνει. Εσύ γιατί ενοχλείσαι τόσο; Τι σε πειράζει δηλαδή το ότι ήταν χορτοφάγος; Αλλάζει κάτι δηλαδή; Γιατί σας πονάει τόσο που κάνετε μελέτες επί μελετών για να αποδείξετε ότι έτρωγε κρέας;

Με ενόχλησε γιατί είναι τόσο αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα φτάσει εκεί η κουβέντα, που καταντάει γελοίο. Προσωπικά δεν με νοιάζει τι ήταν ή όχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 19-12-07 στις 19:01. Αιτία: Μerge.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:49, 19-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δες εδώ, εδώ κι εδώ... !
Επίσης εδώ... κι εδώ, πάλι στα αγγλικά.
Άλλωστε είναι γνωστή η λατρεία που είχε ο Χίτλερ για τη βαυαρική κουζίνα, και συγκεκριμένα το Hoffbraeuhaus!
A εφαγα εκει τον Αυγουστο ! Αλλα δεν ηξερα οτι συχναζε εκει και ο Ady !

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
To Hofbraeuhaus ειναι απλα μια μπυραρια και τιποτα περισσοτερο.
Και ειναι συνδεδεμενο το ονομα του Χιτλερ με αυτην γιατι απο εκει ξεκινησε τις ομιλιες του και σιγα-σιγα αρχισαν να μαζευονται να τον ακουν.
A, διαφωνω. Δεν ειναι "απλα μια μπυραρια". Μιλαμε για λουκανικο που σπαρταραει !

Παντως αν ετρωγε εκει, μαλλον θα παιρνε μονο σαλατιτσες και μπυρα, γιατι στο μενου τα περισσοτερα φαγητα δεν ειναι για χορτοφαγους.

Και ψυχραιμια ρε παιδια, κανεις δεν εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο κανενος, για να αλλαξει διαιτα. Το χειροτερο που μπορει να συμβει με ολο αυτο , ειναι να ελλατωσουμε το κρεας που τρωμα. And how bad is that ?

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 13:57, 19-12-07:

Να σημειωσω οτι εκει ηπια την καλυτερη μπυρα.
Παντως, εχει και ειδικα πιατα για χορτοφαγους (λιγα βεβαια, αλλα εχει). Γενικα οι Βαυαροι εχουν τη φημη οτι τρωνε πολυ κρεας.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 14:11, 19-12-07:

Μου ανοιξατε την ορεξη.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 02:18, 23-12-07:

Ψηφιζω την χορτοφαγια! Ανετα μπορω να μην τρωω κρεας καθολου. Τυρι και γαλα επιτρεπονται νομιζω, διοτι δεν χρειαζεται να σκοτωθει ζωο για αυτο.
Ισως για αυτο δειχνω και μικροτερη.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:02, 23-12-07:

Βασικά εδώ και καιρό ψάχνομαι για το θέμα χορτοφαγίας (δεν με ενδιαφέρει να γίνω χορτοφάγος, αλλά να μειώσω όσο πιο πολύ μπορώ το κρέας και βασικά το κοτόπουλο). Περισσότερο λόγω υγιεινής διατροφής κι όχι επειδή είμαι animal lover (αν και για παράδειγμα, δεν θα αγγίξω το ελάφι που η θεία μου με περηφάνεια λέει ότι θα ετοιμάσει για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι). Jesus.

2 απορίες. Το tofu πόσα λιπαρά έχει? Τα μανιτάρια που οι χορτοφάγοι χρησιμοποιούν συνέχεια δεν είναι ζωικό προϊόν ή εμένα δεν μου τα έμαθαν καλά?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 23:28, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Τα μανιτάρια που οι χορτοφάγοι χρησιμοποιούν συνέχεια δεν είναι ζωικό προϊόν ή εμένα δεν μου τα έμαθαν καλά?
μύκητας είναι το μανιτάρι
δες εδώ

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 23:31, 23-12-07:

Με πρόλαβες Pallatin. Τα μανιτάρια είναι μύκητες.... Δεν ανήκουν εξόσων γνωρίζω στο ζωίκό βασίλειο.

Για το τόφου τώρα, εξαρτάται αν θα το φας ψητό ή τηγανητό ή μέσα σε λαδερό φαγητό κλπ. και τι είδους τόφου είναι (υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι παραγωγής του) και διαφορετικές μέθοδοι να το μαγειρέψεις, άλλοι πιο υγιεινή και άλλοι όχι και τόσο.

Έχει αρκετά λιπαρά αλλά είναι πολύ χαμηλό σε χοληστερόλη και αλάτι. (Είναι πολύ καλή πηγή Φωσφόρου, και σελήνιου καθώς επίσης πρωτεϊνης, ασβεστίου και μαγγάνιου. )

Δεν εδώ : http://www.nutritiondata.com/facts-C00001-01c21A3.html

Ελπίζω να βοήθησα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 23:48, 23-12-07:

Ευχαριστώ για πληροφορίες.

Αλλά βρε σεις, οι μύκητες δεν είναι πρωτόγονοι ζωικοί οργανισμοί?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:44, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αλλά βρε σεις, οι μύκητες δεν είναι πρωτόγονοι ζωικοί οργανισμοί?
δεν νομίζω, ίσως θυμάσαι ότι είναι ευκαρυωτικός οργανισμός, δηλαδή το κύτταρό τους έχει σχηματισμένο πυρήνα. Δεν είναι ούτε ζώο αλλά ούτε και φυτό, είναι ξεχωριστό βασίλειο.
Σε ξαναπαραπέμπω στην wiki

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 09:53, 24-12-07:

Ναι, το είδα, αλλά μετά πήγα και στην αγγλική wiki στο fungus και μπερδεύτηκα! Θυμήθηκα κι 1 μύκητα που είχε το παλιόσπιτο στην Γλασκώβη και φαινόταν τελείως ζωντανός και creepy και γι'αυτό! Τέλος πάντων, ευχαριστώ.

Παράθεση

Teo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Teo21
Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Teo21 έγραψε στις 13:04, 27-04-09:

Παιδιά και εγώ χωρίς κρέας δεν κάνω αλλά πρέπει που και που να αποτοξινωθούμε,χρειάζονται οπωσδήποτε χορταρικά και λαχανικά στην καθημερινή μας διατροφή,το θέμα είναι να βρούμε τις κατάλληλες συνταγές ώστε αυτά να τρώγονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 27-04-09 στις 13:35. Αιτία: Αφαιρέθηκε κείμενο που παραβίαζε τους όρους χρήσης
Παράθεση

kwstas21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwstas21
Ο kwstas21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O kwstas21 Den eimaste kala dn exoume mualo!!! xD έγραψε στις 15:26, 20-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kaimaktsalan
Πστ, πστ! Συγνωμη αλλα τα κουνελια τρωνε κουνελια; Καπιο καινουργιο πραγμα ειναι αυτο η εγω ειμαι τρελος; Ειναι δυνατον να τρωνε τα κουνελια κουνελια; Κουνελια κανιβαλοι ειναι;

Εχμμ, άργησα ένα χρόνο για να απαντήσω στην απορία αυτή.. αλλά όταν οι "κουνέλες" γενούν.. συχνά συχνά σκοτώνουν τα μικρά τους.. οπότε ναι τα κουνέλια σκοτώνουν τα κουνέλια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 20-08-09 στις 15:37. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:00, 09-11-09:

Εδώ και περίπου ένα χρόνο δεν τρώω κρέας.
Δε μου αρέσει να λέω ότι είμαι χορτοφάγος, γιατί έχω ένα θέμα με τις ταμπέλες. Δεν επιλέγω στα εστιατόρια από ειδικά χορτοφαγικά μενού, για τον ίδιο λόγο.
Γιατί να λέγομαι χορτοφάγος; Μήπως εγώ αποκαλώ τους άλλους παμφάγους ή κρεατοφάγους;

Δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα ότι θα κόψω το κρέας (το οποίο λάτρευα).. έχει ιστορία.
Ξεκίνησε κόβοντας το κοτόπουλο.. κι αυτό γιατί κάπου στο λύκειο είχα αναλάβει να ξεπετστιάσω ένα. Τίποτα πιο σιχαμερό από αυτό. Δεν ξανάγγιξα κοτόπουλο.
Τον Γενάρη που μας πέρασε αναγκάστηκα να κόψω σε κομμάτια μοσχάρι, το οποίο μόλις είχα φέρει από το χωριό και ήταν ολόφρεσκο. Αν πω ότι έτρεχαν κανονικά αίματα όσο το έκοβα θα με πείτε υπερβολική. Εεε κλονίστηκα και από τότε δεν ξαναέφαγα κρέας.

Στην υγεία μου αυτό τον χρόνο είμαι καλύτερα από ποτέ. Οι ανησυχίες των δικών μου έφυγαν ότα σε πρόσφατες εξετάσεις αίματος που έκανα.. η χοληστερίνη μου ήταν σαν μωρού και ο αιματοκρίτης/σίδηρος σε φυσιολογικότατα επίπεδα!

Α και κάτι άλλο που είχα διαβάσει κάπου και μου άρεσε:
Δεν είμαι χορτοφάγος επειδή αγαπώ τα ζώα, αλλά επειδή μισω τα φυτά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:05, 09-11-09:

Χορτοφαγία είναι η πρακτική της μη κατανάλωσης κρέατος, συμπεριλαμβανομένων του βοδινού, πουλερικών, ψαριού και των υποπροϊόντων τους, με ή χωρίς τη χρήση γαλακτοκομικών προϊόντων ή αυγών και συμπεριλαμβανομένων των προϊόντων που προέρχονται από ζώα, όπως λαρδί, ζωικό λίπος, ζελατίνη και κωχενίλλη.
Ενώ οι περισσότεροι χορτοφάγοι καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα, η αυστηρή χορτοφαγία (veganism) είναι μια ιδιαίτερη μορφή χορτοφαγίας που αποκλείει τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, το μέλι, και οποιαδήποτε άλλα τρόφιμα που περιέχουν αυτά ή άλλα ζωικά προϊόντα.

Χορτοφάγοι στην Ευρώπη ακόμα και μετά τα αρχαία χρόνια ονομάζονταν «Πυθαγόρειοι» λόγω του μαθηματικού και φιλοσόφου Πυθαγόρα, ο οποίος μαζί με τους ακολούθους του απείχε από το κρέας κατά τον 6ο αιώνα πΧ.
Μία αναφορά στο «Δειπνοσοφισταί» που συνδέεται με το φιλόσοφο του 6ου αιώνα Εμπεδοκλή, προτείνει ότι οι Πυθαγόρειοι πιθανόν να επινόησαν εναλλακτικές λύσεις για τις θυσίες ζώων, μέσω κατασκευής ομοιωμάτων ζώων από φυτικές ύλες.
Αυτοί οι άνθρωποι ακολουθούσαν χορτοφάγο διατροφή για θρεπτικούς λόγους, για να κρατήσουν τις τέσσερις ιδιοσυγκρασίες του σώματος σε ισορροπία και για λόγους ηθικής. Κατά το Ρωμαίο ποιητή Οβίδιο, ο Πυθαγόρας είχε πει: «Εφ' όσον συνεχίζει να είναι το άτομο άσπλαχνος καταστροφέας των κατώτερων ζωντανών όντων δεν θα γνωρίσει ποτέ υγεία ή ειρήνη. Για όσο κατασφάζουν οι άνθρωποι τα ζώα, θα σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Πράγματι, αυτός που σπέρνει το σπόρο της δολοφονίας και του πόνου δεν μπορεί να θερίσει χαρά και αγάπη.» Ο Πυθαγόρας απέφευγε επίσης την κατανάλωση οσπρίων, θεωρώντας ότι επηρεάζουν την σκέψη.

από την ιστοσελίδα
http://wapedia.mobi/el/%CE%A7%CE%BF%...B3%CE%AF%CE%B1

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μια ισορροπημένη διατροφή περιλαμβάνει όλη την τροφική αλυσίδα και την γκάμα των απαραίτητων στοιχείων,όπως στην αρχαίοτητα, από την εποχή που ο άνθρωπος προσπαθούσε να εξασφαλίσει το καθημερινό του φαγητό, πάντα σε αυτό υπήρχαν και οι καρποί και τα χόρτα και το κρέας και αργότερα η προσπάθεια καλλιέργειας της γης και εξημέρωσης ζώων (δημιουργία πρώτων κοινωνίων) που θα τους παρείχαν τροφή τα ίδια ή τα προϊόντα τους.

Βέβαια, αν ο άλλος αισθάνεται καλύτερα κάνοντας αποκλειστικά χορτοφαγική διατροφή, με γεια του και χαρά του.... θεωρώ χαζό όμως να βρίσκεις τροφές που να μιμούνται τις ζωϊκές (σε μυρωδιά ή σε γεύση) μόνο και μόνο για να ξεγελάς τον εαυτό σου και να βροντοφωνάζεις ότι είσαι χορτοφάγος.

Άλλωστε και στα παλαιότερα χρόνια, ακόμη και των γιαγιάδων μας, το κρέας δεν το τρώγανε κάθε μέρα αλλά μια, δυο φορές το πολύ μέσα στην εβδομάδα ή το μήνα,(άσε που το παστώνανε κιόλας για να διατηρηθεί αφού δεν υπήρχαν ψυγεία) και κυρίως τρώγανε τα προϊόντα τους τυρί, γαλα, αυγά σε συνδυασμό με όσπρια, χόρτα και λαχανικά.

Πάντως σε χορτοφαγικά εστιατόρια που έχω φάει, πράγματι οι γεύσεις είναι καλές.....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:58, 09-11-09:

Λόγω κάποιων ..λόγων από τα μέσα Σεπτέμβρη έχω περιορίσει τραγικά την κατανάλωση κρέατος και έχω αυξήσει την κατανάλωση φρούτων και λαχανικών. Αυτή τη στιγμή έχω να φάω κρέας πάνω απο είκοσι ημέρες, ενώ σε αυτές έχω φάει τρεις φορές ψάρι. Όλες τις υπόλοιπες ημέρες τρώω όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ξηρούς καρπούς και ρύζι.
Έχω να σημειώσω πως ουδέποτε ένιωθα πιο καλά ποτέ. Νιώθω γενικώς ευεξία, δεν νιώθω βαριά, ενώ όσο πιο μεγάλη ποσότητα ωμού φαγητού καταναλώσω τόσο αυξάνεται η διάθεσή μου. Δεν νυστάζω σαν βόας μόλις φάω, ούτε νιώθω εκατόν πενήντα κιλά και ανίκανη να κινηθώ. Επίσης για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω μακριά νύχια (μοιάζει άσχετο, αλλά υποψιάζομαι πως σχετίζεται).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:37, 09-11-09:

Δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα ότι θα κόψω το κρέας (το οποίο λάτρευα).. έχει ιστορία.
Ξεκίνησε κόβοντας το κοτόπουλο.. κι αυτό γιατί κάπου στο λύκειο είχα αναλάβει να ξεπετστιάσω ένα. Τίποτα πιο σιχαμερό από αυτό. Δεν ξανάγγιξα κοτόπουλο.
Τον Γενάρη που μας πέρασε αναγκάστηκα να κόψω σε κομμάτια μοσχάρι, το οποίο μόλις είχα φέρει από το χωριό και ήταν ολόφρεσκο. Αν πω ότι έτρεχαν κανονικά αίματα όσο το έκοβα θα με πείτε υπερβολική. Εεε κλονίστηκα και από τότε δεν ξαναέφαγα κρέας.
φαντασου να εκανα αυτο ολα τα σαρκοφαγα ζωα μολις βλεπανε το αιμα να τρεχει!..
κανονικα θα επρεπε ολοι οι ανθρωποι πουτρωνε κρεας να εχουν σφαξει ή δει μια σφαγη...-εγω προσωπικα δεν το εχω κανει..,εχω ακουσει βεβαια,ενα γουρουνι που τσιριζε οταν το σφαζανε στο διπλανο οικοπεδο..

βεβαια ολη η ουσια ειναι αυτη..

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μια ισορροπημένη διατροφή περιλαμβάνει όλη την τροφική αλυσίδα και την γκάμα των απαραίτητων στοιχείων,όπως στην αρχαίοτητα, από την εποχή που ο άνθρωπος προσπαθούσε να εξασφαλίσει το καθημερινό του φαγητό, πάντα σε αυτό υπήρχαν και οι καρποί και τα χόρτα και το κρέας και αργότερα η προσπάθεια καλλιέργειας της γης και εξημέρωσης ζώων (δημιουργία πρώτων κοινωνίων) που θα τους παρείχαν τροφή τα ίδια ή τα προϊόντα τους.

Βέβαια, αν ο άλλος αισθάνεται καλύτερα κάνοντας αποκλειστικά χορτοφαγική διατροφή, με γεια του και χαρά του.... θεωρώ χαζό όμως να βρίσκεις τροφές που να μιμούνται τις ζωϊκές (σε μυρωδιά ή σε γεύση) μόνο και μόνο για να ξεγελάς τον εαυτό σου και να βροντοφωνάζεις ότι είσαι χορτοφάγος.

Άλλωστε και στα παλαιότερα χρόνια, ακόμη και των γιαγιάδων μας, το κρέας δεν το τρώγανε κάθε μέρα αλλά μια, δυο φορές το πολύ μέσα στην εβδομάδα ή το μήνα,(άσε που το παστώνανε κιόλας για να διατηρηθεί αφού δεν υπήρχαν ψυγεία) και κυρίως τρώγανε τα προϊόντα τους τυρί, γαλα, αυγά σε συνδυασμό με όσπρια, χόρτα και λαχανικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 20:09, 09-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Σ αυτό συμφωνώ κι εγώ.
Το να αντικαταστήσεις το κρέας με άλλες τροφές που στο θυμίζουν (βλέπε σόγια), δείχνει ότι σου λείπει και σε αυτό το βαθμό δεν το καταλαβαίνω ούτε κι εγώ.
Περί ορέξεως σογιόπιτα

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Επίσης για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω μακριά νύχια (μοιάζει άσχετο, αλλά υποψιάζομαι πως σχετίζεται).
Είναι λίγο άστοχο, γιατί απ΄όσο ξέρω τα νύχια δυναμώνουν με τη βιταμίνη D και αυτή τη βιταμίνη κατά βάση την παίρνουμε από συκώτι, κρέας και ψάρι. Τι να σε πω

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
φαντασου να εκανα αυτο ολα τα σαρκοφαγα ζωα μολις βλεπανε το αιμα να τρεχει!..
κανονικα θα επρεπε ολοι οι ανθρωποι πουτρωνε κρεας να εχουν σφαξει ή δει μια σφαγη...-εγω προσωπικα δεν το εχω κανει..,εχω ακουσει βεβαια,ενα γουρουνι που τσιριζε οταν το σφαζανε στο διπλανο οικοπεδο..

βεβαια ολη η ουσια ειναι αυτη..
Έχω δει τόσες φορές να σφάζουν ζώα, που με κάνουν να ξεχνάω και τον αριθμό

Γιατι βρε Άγγελε θα έπρεπε όλοι που τρώνε κρέας να δουν κάτι τέτοιο; Για να στραφούν στη χορτοφαγία;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:19, 09-11-09:

Γιατι βρε Άγγελε θα έπρεπε όλοι που τρώνε κρέας να δουν κάτι τέτοιο; Για να στραφούν στη χορτοφαγία;
οχι,για να τρωνε με επιγνωση οτι αυτο που τρωνε δεν γεννηθηκε στο φυγειο μεσα σε σελοφαν-οπως πολλα παιδια- αλλα οτι τμημα ενος νεκρου ζωου.ετσι θα σεβεσαι περισσοτερο το ζωο και τη φυση..

...και ετσι πρεπει να ειναι..η τροφικη αλυσιδα βαζει τους ανθρωπους στους παμφαγους ..ειτε μας αρεσει ειτε οχι...καπου διαβασα οτι μολις οι ανθρωποι αρχισαν να ψηνουν και να τρωνε κρεας αναπτυχθηκε ο εγκεφαλος περαιτερω τους και προχωρησαν πιο εξελιγμενα...

το οτι πρεπει να τρωμε και φυτικες και ζωικες τροφες ειναι το αυτονοητο για ολη την επιστημη πλεον..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 20:41, 09-11-09:

οχι,για να τρωνε με επιγνωση οτι αυτο που τρωνε δεν γεννηθηκε στο φυγειο μεσα σε σελοφαν-οπως πολλα παιδια- αλλα οτι τμημα ενος νεκρου ζωου.ετσι θα σεβεσαι περισσοτερο το ζωο και τη φυση..
Δε διαφωνώ, αλλά πως σχετίζεται ο σεβασμός στο ζώο με τη χορτοφαγία και μάλιστα από αυτή τη σκοπιά που τη βλέπεις εσύ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:53, 09-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Σ αυτό συμφωνώ κι εγώ.
Το να αντικαταστήσεις το κρέας με άλλες τροφές που στο θυμίζουν (βλέπε σόγια), δείχνει ότι σου λείπει και σε αυτό το βαθμό δεν το καταλαβαίνω ούτε κι εγώ.
Περί ορέξεως σογιόπιτα
Μην είστε τόσο σίγουροι!
Προσωπικά σιχαίνομαι το μπεικον, αλλά είχα τρελαθεί με ένα μπεικον σόγιας που είχα βγει στο Mrs Green's στη NY, το είχα τσακίσει μιλάμε όσο ήμουν εκεί.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:06, 09-11-09:

Δε διαφωνώ, αλλά πως σχετίζεται ο σεβασμός στο ζώο με τη χορτοφαγία και μάλιστα από αυτή τη σκοπιά που τη βλέπεις εσύ;
οταν σεβεσαι και κατανοεις τη φυση και την ισοροπια της ,δεν τρως χορτα επειδη "λυπασαι να σκοτωνεις τα καημενα τα ζωακια " -κλπ αφελειες..αλλα ουτε υπερκαταναλωνεις και κανεις βιομηχανια τοσο πολυ οπως εχει γινει σημερα την κτηνοτροφια... οι παλιοι το ηξεραν καλυτερα αυτο..σεβονταν το ζωο που σκοτωναν και ετρωγαν,και ειχα καποιο μέτρο..

Προσωπικά σιχαίνομαι το μπεικον, αλλά είχα τρελαθεί με ένα μπεικον σόγιας που είχα βγει στο Mrs Green's στη NY, το είχα τσακίσει μιλάμε όσο ήμουν εκεί.
ατα τα σογιοπροιοντα εχουν τοσο ενυσχυτικο γευσης και αλατι για να μοιασουν καπως σε κρεας-για να μην πω για τα φυτοοιστρογονα που ειναι γεματη η σογια και βλαπτει τους ανδρες εκει που ξερουμε ..-που ποιο υγειινο ειναι να φας λιγο καθαρο κρεατακι..

μην ξεχναμε αλλωστε οτι η καλυτερη διατροφη συμφωνα με την επιστημη ποια ειναι οχι η σογια -που ελεγαν καποτε- αλλα η εληνικη και ειδικοτερα η κρητικη διατροφη,που δεν εχει απομιμηση σογιας,αλλα χορταρακια,λιγο κρεας οποτε πρεπει και πολυ ελαιολαδο,-και οχι πολυ κατωτερο και βλαπτικο σογιελαιο.. που πασαρανε οπως και τοσες αμερικανιες τοσα χρονια πριν...

γιανα πουνε τωρα..καναμε λαθος!η διατροφη που ειχατε πριν ηταν η σωστη..αλλα τωρα τρωτε πολυ κρεας!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:25, 09-11-09:

Πολύ καλησπέρα σας!
Αν μπορώ να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου, θα σας πω ότι έκοψα κυριολεκτικά εν μια νυκτί το κρέας πριν από 15 χρόνια...
Βέβαια, λόγω ακατάστατου ωραρίου εργασίας αλλά και ενός παιδιού που έχει γίνει ολόκληρο θηρίο χωρίς να έχει φάει κρέας ποτέ στη ζωή του, διατηρήσαμε στην οικογένεια όλα τα γαλακτοκομικά, τα αυγά και τα ψάρια, κυρίως για το παιδί έχοντας αποκλείσει όλα τα κρέατα, πουλερικά, αλλαντικά, κλπ ελέγχοντας πάντα τα τυποποιημένα τρόφιμα για ζωϊκά λίπη και άλλα παράγωγα χαρακτηριζόμενοι όχι καθαροί χορτοφάγεοι αλλά μάλλον pescaterian - lacto-ovo-vegeterian και οπωσδήποτε όχι vegan.

...αν αφήσω στην άκρη τους καθαρά συναισθηματικούς λόγους για τους οποίους ξεκίνησα την πλήρη αποχή από το κρέας, όπως π.χ. δεν γίνεται να τρώμε κάτι που μας κοιτάζει στα μάτια, γιατί τότε, είμαστε για να ξαναγυρίσουμε στα σπήλαια, θα ήθελα να επισημάνω 1-2 ακόμα απόψεις.

Φανταστείτε για παράδειγμα 1 στρέμμα αγρού που παράγει ζωοτροφή για 1 αγελάδα που θα ταΐσει με το κρέας της 10 ανθρώπους. Εάν το 1 αυτό στρέμμα παρήγαγε φυτική τροφή θα τάϊζε ίσως 100 ανθρώπους για το ίδιο χρονικό διάστημα.
Απλοϊκό θα πείτε... απλοποιημένο σίγουρα! Αλλά όχι εξωπραγματικό.

Να το πάμε μακρύτερα?...
Αν οι 100 αυτοί άνθρωποι που τρέφονταν από αυτό το στρέμμα, ήταν κάπου στην υποσαχάρια Αφρική, ίσως να μην πεινούσαν...
Αν δεν πεινούσαν, ίσως να προσπαθούσαν να μείνουν στο χωριό τους αντί να στιβάζονται στους σκυλοπνίχτες που διαπλέουν (τρομάρα τους) τη Μεσόγειο... αλλά να προσπαθούσαν να κάνουν κάτι με τη ζωή τους στον τόπο τους...
Αν δεν έφευγαν τρομαγμένοι και πεινασμένοι από το υποσαχάριο χωριουδάκι τους, ίσως να αντιστέκονταν (χορτάτοι όντες) σε εγκληματίες, μισθοφόρους, αντάρτες, και γενικώς σ' όλα τα παλιόπαιδα τ΄ατίθασα που λυμαίνονται τις περιοχές αυτές...
Αν κατάφερναν να αντισταθούν, ίσως να κατάφερναν και να αλλάξουν λίγο το χάρτη των εντάσεων και των πολέμων σε πολλές περιοχές... Ίσως, λέω.

Αυτά από την πολιτική πλευρά του θέματος. Γιατί η χορτοφαγία είναι και πολιτική πράξη. Είναι η συνειδητή απόρριψη της κατασπατάλησης παγκόσμιων φυσικών και οικονομικών πόρων (λιβάδια, ζωοτροφές, εξοπλισμοί, μεταφορές, κόστος επεξεργασίας και διακίνισης) για να παραχθεί 1 κιλό μοσχαράκι για τον ευημερούντα Δυτικό που μπορεί να το αγοράσει τη στιγμή που με το ίδιο φυσικο-οικονομικό κόστος θα μπορούσαν να τραφούν με κάποια άλλη τροφή πολλοί περισσότεροι...

Πάμε παρακάτω...
στο τεύχος Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου της Επιθεώρησης του World Watch Institute,
(http://www.worldwatch.org/files/pdf/Livestock%20and%20Climate%20Change.pdf), γίνεται ανάλυση της συμβολής της μαζικής - βιομηχανοποιημένης εκτροφής ζώων στη δημιουργία των αερίων του θερμοκηπίου. Τα ποσοστά που αναφέρονται? Biiiiig και με δεδομένη την ελεϊνή κατάσταση του κλίματος του πλανήτη, μάλλον δεν έχουμε την πολυτέλεια να τα αγνοήσουμε.
Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που το ίδρυμα αυτό ασχολείται με την αναγκαιότητα αλλαγής των διατροφικών συνηθειών των ανθρώπων σε παγκόσμιο επίπεδο.
1-2 μόνο links:
http://www.worldwatch.org/node/5337
http://www.worldwatch.org/node/5347

Ακόμα, ο venividivici ανέφερε πολύ σωστά τον Πυθαγόρα ο οποίος κατά το Ρωμαίο ποιητή Οβίδιο, είχε πει: «Εφ' όσον συνεχίζει να είναι το άτομο άσπλαχνος καταστροφέας των κατώτερων ζωντανών όντων δεν θα γνωρίσει ποτέ υγεία ή ειρήνη. Για όσο κατασφάζουν οι άνθρωποι τα ζώα, θα σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Πράγματι, αυτός που σπέρνει το σπόρο της δολοφονίας και του πόνου δεν μπορεί να θερίσει χαρά και αγάπη.»

Ας μεταφέρουμε το συλλογισμό αυτό στην ινδική χερσόνησο. Μήπως μας θυμίζει το νόμο του κάρμα? Δηλ. το νόμο της αιτίας και του αποτελέσματος? Αν το σκεφτούμε με λίγο ανοιχτότερο μυαλό, ίσως να συμπεράνουμε ότι όσο η ανθρωπότητα σε συλλογικό επίπεδο θυσιάζει ζώα για την τροφή της χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο για την επιβίωση, τότε μάλλον βρισκόμαστε καθημερινά μπροστά στον σχηματισμό συλλογικού κάρμα το οποίο επιφέρει επίσης καθημερινά συλλογικές συνέπειες σε παγκόσμιο επίπεδο... Αυτά κι από μια άλλη πλευρά…

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:06, 10-11-09:

νταξει,,,,αμα τρως αλλα ζωικα προιοντα εκτος κρεατος καλυπτονται πιστευω οι κοινες ανθρωπινες αναγκες..

τωρα για τις αλλες θεωριες ..ρωτηστε τοιυς αθλητες που αν δε φανε κρεας με κορυφαιες πρωτεινες μυες δεν κανουνε και δεν αποδιδουν στο φουλ.αυτη ειναι η αληθεια...ρωτα και κανα λιονταρι

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:27, 10-11-09:

Υπάρχουν μέχρι και vegan bodybuilder.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:48, 29-11-09:

«Σ' αγαπάω αλλά τρως κρέας!» New trend???

Ενας καινούργιος όρος έχει δημιουργηθεί στις Ηνωμένες Πολιτείες και χρησιμοποιείται ευρέως, μολονότι η τάση γεννήθηκε μάλλον στη Νέα Ζηλανδία, στο Κέντρο Σπουδών για τον Ανθρωπο και τα Ζώα του Πανεπιστημίου του Καντέρμπουρι. Ερευνώντας λοιπόν τις ζωές των «σπλαχνικών καταναλωτών» («cruelty - free consumers») από το φαγητό μέχρι τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, οι ερευνητές έφτιαξαν μια νέα λέξη: Vegansexual.
Ετσι περιγράφονται οι άνθρωποι που δεν τρώνε κρέας ούτε άλλο ζωικό προϊόν και οι οποίοι επιλέγουν να μην έχουν καμιά σεξουαλική σχέση με μη χορτοφάγους, επειδή τα σώματά τους τους θυμίζουν νεκροταφείο ζώων.
http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_womdeco_1_20/11/2009_309026

Το απόσπασμα αυτό είναι μόνο η αφορμή για έναν ακόμα προβληματισμό.

Άραγε οι διατροφικές συνήθειες μπορούν να γίνουν η λεπτή κόκκινη γραμμή που καθορίζει τις σχέσεις μας με τον περίγυρό μας αντικαθιστώντας παλαιότερες όπως π.χ. οι θρησκευτικές πεποιθήσεις ή η κοινωνική θέση?
Μήπως τελικά αλλάζουν οι προτεραιότητες μας και πλέον αξιολογούμε το περιβάλλον μας με βάση διαφορετικές αξίες απ' ότι στο παρελθόν?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:10, 29-11-09:

Υπάρχουν μέχρι και vegan bodybuilder.
παρανοια και φαρμακα παντου.ειδικα στην αμερικη..ολες οι παλαβομαρες εκει παρουσιαζονται..

Ετσι περιγράφονται οι άνθρωποι που δεν τρώνε κρέας ούτε άλλο ζωικό προϊόν και οι οποίοι επιλέγουν να μην έχουν καμιά σεξουαλική σχέση με μη χορτοφάγους, επειδή τα σώματά τους τους θυμίζουν νεκροταφείο ζώων.
διαστροφη της φυσης,,,τιποτα αλλο.... ολη η αμερικη θελει ψυχιατρο..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:27, 29-11-09:

Άγγελε παντού λες για διαστροφή της φύσης. Σήκω τότε απ το pc και κάνε τον τροφοσυλλέκτη στα σπήλαια, όλες αυτές οι ανέσεις είναι παραφυσικές, δεν υπήρχαν στη φύση.

Είναι προσωπικές επιλογές αυτών των ανθρώπων που δεν επηρεάζουν σε κανένα επίπεδο την δική σου ζωή, δεν μπορείς να τους αποκαλείς ψυχικά διαταραγμένους επειδή δεν τους συναισθάνεσαι και δεν μπορείς να κατανοήσεις ή έστω να σεβαστείς τον τρόπο που επέλεξαν να ζουν :/ .

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:45, 29-11-09:

διαστροφη της φυσης,,,τιποτα αλλο.... ολη η αμερικη θελει ψυχιατρο..
Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Άγγελε παντού λες για διαστροφή της φύσης. Σήκω τότε απ το pc και κάνε τον τροφοσυλλέκτη στα σπήλαια, όλες αυτές οι ανέσεις είναι παραφυσικές, δεν υπήρχαν στη φύση.

Είναι προσωπικές επιλογές αυτών των ανθρώπων που δεν επηρεάζουν σε κανένα επίπεδο την δική σου ζωή, δεν μπορείς να τους αποκαλείς ψυχικά διαταραγμένους επειδή δεν τους συναισθάνεσαι και δεν μπορείς να κατανοήσεις ή έστω να σεβαστείς τον τρόπο που επέλεξαν να ζουν :/ .
WhiteDrum πιστεύω πως είσαι λίγο υπερβολική. Η Αμερική είναι γεμάτη παραξενιές και "καινοτομίες" τις οποίες εστερνιζόμαστε σαν "προβατα" χωρίς να εξετάσουμε τα κίνητρα κάτω από όλα αυτά(γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν συμφέροντα!).

Όσο για την διατροφή δεν θα διαφωνήσω καθόλου με το γεγονός ότι πολύ άνθρωποι ζουν επαρκώς ως χορτοφάγοι ή μερικώς χορτοφάγοι.Είναι επιλογή.Η φύση ευτυχώς έχει προνοήσει πολύ καλά για αυτό ώστε να έχουμε και πολύ μεγάλη ποικιλία τροφών.Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θεωρω σωστό ένας άνθρωπος να απορρίπτει έναν άλλον άνθρωπο μόνο και μόνο επείδη δεν έιναι χορτοφάγος. Σε αυτή την περίπτωση ο χορτοφάγος δεν δέχεται την επιλογή του άλλου και τον απορρίπτει...Πιστεύω είναι ένα είδος ρατσισμού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:52, 29-11-09:

Σε αυτή την περίπτωση ο χορτοφάγος δεν δέχεται την επιλογή του άλλου και τον απορρίπτει...Πιστεύω είναι ένα είδος ρατσισμού.
παρανοιας..οταν θεωρουμε τον αλλον νεκροταφειο ζωων πειδη τρωει κρεας,οπως και τοσα αλλα πλασματα δεν ειναι παρανοικο και αντιεπιστημονικο και αφυσικο?

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:55, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
WhiteDrum πιστεύω πως είσαι λίγο υπερβολική. Η Αμερική είναι γεμάτη παραξενιές και "καινοτομίες" τις οποίες εστερνιζόμαστε σαν "προβατα" χωρίς να εξετάσουμε τα κίνητρα κάτω από όλα αυτά(γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν συμφέροντα!).

Όσο για την διατροφή δεν θα διαφωνήσω καθόλου με το γεγονός ότι πολύ άνθρωποι ζουν επαρκώς ως χορτοφάγοι ή μερικώς χορτοφάγοι.Είναι επιλογή.Η φύση ευτυχώς έχει προνοήσει πολύ καλά για αυτό ώστε να έχουμε και πολύ μεγάλη ποικιλία τροφών.Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θεωρω σωστό ένας άνθρωπος να απορρίπτει έναν άλλον άνθρωπο μόνο και μόνο επείδη δεν έιναι χορτοφάγος. Σε αυτή την περίπτωση ο χορτοφάγος δεν δέχεται την επιλογή του άλλου και τον απορρίπτει...Πιστεύω είναι ένα είδος ρατσισμού.
Κοιτα αυτοι που ειναι vegan συνηθως ειναι απο πολιτικη αποψη και οχι λογω υγεινης διατροφης..Ετσι ο αλλος μπορει να τρωει κολλημα η σχεση του να κανει κατι που για αυτον ειναι πολιτικα απαραδεκτο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 02-12-09 στις 23:23.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:29, 29-11-09:

Κοιτα αυτοι που ειναι vegan συνηθως ειναι απο πολιτικη αποψη και οχι λογω υγεινης διατροφης..
αλλα δεν εχει να κανει τιποτα με επιστημη και μπορει και να βλαπτει τον οργανισμο..αυτα πρεπει να λεγονται...

εχω την ταδε ιδεολογια και κανω πχ απεργια πεινας παρολο που θα βλαψω τον οργανισμο μου..

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:46, 29-11-09:

αλλα δεν εχει να κανει τιποτα με επιστημη και μπορει και να βλαπτει τον οργανισμο..αυτα πρεπει να λεγονται...

εχω την ταδε ιδεολογια και κανω πχ απεργια πεινας παρολο που θα βλαψω τον οργανισμο μου..
Άγγελε, το ότι η χορτοφαγία δεν βλάπτει τον οργανισμό είναι κάτι που η επιστήμη έχει πλέον αποδεχθεί και σχεδόν καθημερινά βγαίνουν μελέτες για τό ότι όσοι δεν τρώνε κρέας είναι περισσότερο προστατευμένοι από καρδιακά νοσήματα, υπέρταση, κάποιες μορφές καρκίνου (εντέρου και προστάτη νομίζω). Ακόμα και οι αυστηροί χορτοφάγοι, οι vegans εάν προσέξουν κάποιους συνδυασμούς τροφών δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.
Η χορτοφαγία δεν είναι στέρηση σαν την απεργία πείνας, είναι απολύτως βιώσιμη επιλογή. Στο "ιδεολογία", ναι θα συμφωνήσω, άλλωστε το είπα (πολύ περιληπτικά) και στο http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...&postcount=224

Απλά στον πολύ κόσμο είναι τόσο βαθειά ριζωμένη η ιδέα του "σφάζω ζώο - τρώω κρέας" που είναι αδύνατον να κατανοήσουν ότι κάποιοι άλλοι έχουν ανατριχιάσει στην ιδέα του πώς εκτρέφονται πλέον αυτά τα ζώα, πώς οδηγούνται στη (βιομηχανοποιημένη) σφαγή, πώς παράγεται η τυποποιημένη τροφή που φτάνει στην αγορά και συνεπώς (ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιήσω τη φράση "νεκροταφείο ζώων") δεν θα ήθελαν στη ζωή τους κάποιους που ασυνείδητα διαιωνίζουν αυτή την κατάσταση βάζοντας μέσα τους τροφή που παρήχθηκε από την ομαδική δολοφονία πλασμάτων με τα οποία είμαστε γενετικά πολύ πιο κοντά απ΄ ότι φανταζόμαστε.

Σε άλλες εποχές θα ανατριχιάζαμε στην ιδέα ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε σχέση με φασίστα, ή κομμουνιστή, ή άθεο, ή έγχρωμο ή... συμπληρώστε τη λίστα με ό,τι σας περάσει από το νου, ισχύουν!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:40, 29-11-09:

Άγγελε, το ότι η χορτοφαγία δεν βλάπτει τον οργανισμό είναι κάτι που η επιστήμη έχει πλέον αποδεχθεί
οχι η πραγματικη χορτοφαγια..vegan ,,που βλαπτει τον οργανισμο σιγουρα.. να μιλαμε με ακριβεια..
το να μην τρως ΚΑΝΕΝΑ ζωικο προιον δεν ειναι καλο για τον οργανισμο συμρωνα με τους επιστημονες..εγω αυτο εχω ακουσει και καταλαβει..

Απλά στον πολύ κόσμο είναι τόσο βαθειά ριζωμένη η ιδέα του "σφάζω ζώο - τρώω κρέας" που είναι αδύνατον να κατανοήσουν ότι κάποιοι άλλοι έχουν ανατριχιάσει στην ιδέα του πώς εκτρέφονται πλέον αυτά τα ζώα, πώς οδηγούνται στη (βιομηχανοποιημένη) σφαγή, πώς παράγεται η τυποποιημένη τροφή που φτάνει στην αγορά και συνεπώς (ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιήσω τη φράση "νεκροταφείο ζώων") δεν θα ήθελαν στη ζωή τους κάποιους που ασυνείδητα διαιωνίζουν αυτή την κατάσταση βάζοντας μέσα τους τροφή που παρήχθηκε από την ομαδική δολοφονία πλασμάτων με τα οποία είμαστε γενετικά πολύ πιο κοντά απ΄ ότι φανταζόμαστε.

Σε άλλες εποχές θα ανατριχιάζαμε στην ιδέα ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε σχέση με φασίστα, ή κομμουνιστή, ή άθεο, ή έγχρωμο ή... συμπληρώστε τη λίστα με ό,τι σας περάσει από το νου, ισχύουν!
μην προσπαθεις να δικαιολογησεις -καλυψεις την υπερβολη και προσβολη του οποιος τρωει κρεας(για τα σκυλια και ολα τα σαρκοφαγα κι παμφαγα-οπως και ο ανθρωπος-ζωα της φυσης τα λενε τα ιδια πχ?)ειναι ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΖΩΩΝ...ετσι λειτουργει η φυση ειτε μας αρεσει ειτε οχι..το ενα ζωο τρωει το αλλο..

και το φυτο οταν το τρως το ποναει,δεν το εχεις διαβασει?δεν υπαρχει ανωδυνη αποκτηση τροφης..το αυγο πχ βγαζει μια ζωη...για να φας και να παρεις ενεργεια πρεπει να παρεις κομματι μια αλλης ζωης...(εκτος βεβαια απο τα φυτα που ειναι στη βαση της αλυσιδας και τρεφονται με ανοργανη νεκρη υλη)

η Ζωη δημιουργειται και τρεφεται απο μια αλλη ζωη..και τη μανα σου οταν βυζαινεις τρως κομματι της..ολα τα αλλα ειναι απλα αμερικανιες και αφελεις ενος διαστρεβλωμενου αστικου τροπου ζωης που νιωθει ξενη τη φυσικη αλυσιδα της ζωης-τροφης.

Απο το ενα ακρο της υπερσφαγης ζωων,καταληγει στο αλλο ακρο της παροσιασης της κρεατοφαγιας αν κατι κακο και αποκρουστικο(και ολα αυτα τα δικαιολογουν με διαφορες ψευτοιδεολογιες της μοδας με ηθοποιους σταρ συστεμ και λοιπα ανεγκεφαλα( να πουμε ποσοι διασημοι ηθοποιοι ειναι χορτοφαγοι?)!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 29-11-09 στις 19:03.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:50, 29-11-09:

οχι η πραγματικη χορτοφαγια..vegan ,,που βλαπτει τον οργανισμο σιγουρα.. να μιλαμε με ακριβεια..
το να μην τρως ΚΑΝΕΝΑ ζωικο προιον δεν ειναι καλο για τον οργανισμο συμρωνα με τους επιστημονες..εγω αυτο εχω ακουσει και καταλαβει..
http://www.wearestars.com/greek/arti...ian/index.html

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...B3%CE%AF%CE%B1

http://humanisticecology.blogspot.co...g-post_25.html

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:07, 29-11-09:

η αμερικανικη ενωση διαιοτλογων εκκρινει κατι τετοιες μπουρδες ..δε σου λεει κατι αυτο?
το να εισαι αυστηρα χορτοφαγος ειναι κατι ακραιο..και απο εκει και περα γινεται θεμα ιδεολογιας..κοινως προπαγανδας..και εγω θα μπορουσα να σου δειξω παρα πολλες αντιθετες γνωμες..εγω απλα ακουω ολους τους διαιτολογους και γιατρους που λενε οτι η καλυτερη διατροφη ειναι αυτη που τα περιεχει ολα αλλα με μέτρο..ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε..

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:17, 29-11-09:

Ρε Αγγελε εσυ απο αυτα τα 3 λινκς κρατησες μονο οτι λεει κατι η αμερικανικη ενωση διαιτολογων..

Τα λες μπουρδες..

Και τι πρεπει να μου πει αυτο?

Προπαγανδα? Για ποιον ? Για τι? Εχεις δει κανα ντοκιμαντερ για το συστημα εκτροφης και σφαγης ζωων για να γυρισεις να πεις αυτους ακραιους? Αλλο να πεις οτι δεν συμφωνεις και οτι εσυ δεν το κανεις και αλλο να πετας κατηγοριες ετσι ευκολα..

Ξερεις τι μου λενε τα ποστ σου? Οτι αποκαλεις αυτους ακραιους,αλλα εγω αλλον βλεπω εδω μεσα ακραιο και κολλημενο..

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:23, 29-11-09:

το να μην τρως ΚΑΝΕΝΑ ζωικο προιον δεν ειναι καλο για τον οργανισμο συμρωνα με τους επιστημονες..εγω αυτο εχω ακουσει και καταλαβει....
Δώσε μια ευκαιρία - ανάγνωση στα άρθρα που παρέθεσε ο jrot6 και υπάρχουν κι άλλα...
Σαφώς δεν σου ζητάω να αναθεωρήσεις τώρα αμέσως, δεν έχω δικαίωμα άλλωστε, αλλά παρακολούθησε το λίγο στο διαδίκτυο, αξίζει τον κόπο. Αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει τη συζήτηση θα βάλουμε κι άλλο υλικό, αν πάλι έχεις πηγές για τον ισχυρισμό ότι η αυστηρή χορτοφαφία βλάπτει, σε παρακαλώ δώσε τα links για να βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους που ίσως παρακολουθούν τη συζήτηση...

μην προσπαθεις να δικαιολογησεις -καλυψεις την υπερβολη και προσβολη του οποιος τρωει κρεας(για τα σκυλια και ολα τα σαρκοφαγα κι παμφαγα-οπως και ο ανθρωπος-ζωα της φυσης τα λενε τα ιδια πχ?)ειναι ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΖΩΩΝ...ετσι λειτουργει η φυση ειτε μας αρεσει ειτε οχι..το ενα ζωο τρωει το αλλο..και το φυτο οταν το τρως το ποναει,δεν το εχεις διαβασει?δεν υπαρχει ανωδυνη αποκτηση τροφης..το αυγο πχ βγαζει μια ζωη...για να φας και να παρεις ενεργεια πρεπει να παρεις κομματι μια αλλης ζωης...

η Ζωη δημιουργειται και τρεφεται απο μια αλλη ζωη..και τη μανα σου οταν βυζαινεις τρως κομματι της..
Το υπερβολή, βάσει πεποιθήσεων δεν θα το έλεγα, αλλά είναι υποκειμενικό. Όσο για την προσβολή, εγώ τουλάχιστον δεν προσβάλω όσους τρώνε κρέας γιατί θεωρώ ότι δεν έχουν καταλάβει ακόμα το θέμα σε όλες του τις διαστάσεις. (Αλαζών? Μπορεί. Σίγουρη? Οπωσδήποτε.)

Φυσικά δεν ισχύει αντιστοιχία για τα ζώα γιατί κανένα ζώο δεν σκοτώνει για φάει κάτι για την ευχαρίστηση του αλλά μόνο για την επιβίωση του. Εμείς πάλι, αφού μπορούμε να τραφούμε με ένα σωρό άλλα τρόφιμα, αφού έχουμε την κατάλληλη οδοντοστοιχία γι' αυτό (εκτός αν κάποιοι κυκλοφορούν με μακρύτερους κυνόδοντες μεταμφιεσμένους ανάμεσα μας μπρρρρρρρρρρ) υπάρχει λόγος να τρεφόμαστε με κρέας? Θα μπορούσα να είμαι ανεκτικότερη στο ότι κάποιοι για κάποιους λόγους έχουν ανάγκη να φάνε κάποια γεύματα με κρέας, αλλά η σημερινή βιομηχανοποίηση στην παραγωγή κρεάτων σημαίνει ότι πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού τρέφεται με κρέας καθημερινά, 3 γεύματα την ημέρα (και το μπέϊκον του πρωϊνού υπολογίζεται), με αποτέλεσμα μαζικές απάνθρωπες εκτροφές ζώων και τις επακόλουθες βιομηχανοποιημένες σφαγές τους. Το θεωρείς λογικό αυτό?

Όσο για την ανώδυνη απόκτηση τροφής, έχεις δίκιο, μόνο που ένα φυτό, σε επίπεδο συνείδησης είναι πιο κάτω από ένα ζώο, βέβαια αυτό δε μας δίνει δικαιώματα γενοκτονίας, αλλά μόνο της απαραίτητης για την επιβίωση μας πρόσληψης τροφής. Το αυγό περιέχει ζωή σε εμβρυϊκή φάση και αν κάποιος νιώθει άβολα και με αυτό δεν το εντάσσει στο διαιτολόγιο του.

Ο θηλασμός πάλι δίνει ως προϊόν το γάλα που παράγεται κατά τη διαδικασία (του θηλασμού) και για τη διαδικασία (του θηλασμού). Εάν μια γυναίκα έχει γάλα και δεν θηλάσει τότε δημιουργούνται άλλα προβλήματα υγείας. Δεν αφαιρεί κάτι από το σώμα της για να το δώσει στο μωρό, το παράγει για να το προσφέρει...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:33, 29-11-09:

Θεωρώ οτι η χορτοφαγία είναι μια επιλογή μεν, αλλά για μένα καθόλου κατανοητή. Ξέρω κοπέλα που είναι πολύ τρελαμένη με όλο αυτό και το ψειρίζει πάρα πολύ. Το φαγητό εκτός των άλλων είναι και απόλαυση και όλη αυτή η στέρηση, το άγχος (τι έχει αυτό μέσα; μήπως έχετε βάλει κάποιο είδος κρέατος; μπλα μπλα) είναι ακατανόητα πράγματα για μένα. Αγαπώ τα ζώα, αλλά η φύση έχει τους δικούς της κανόνες και ο άνθρωπος είναι μαμφάγο όν, τι να κάνουμε τώρα. Μήπως να σταματήσουμε τα λιοντάρια ή τις τίγρεις από το να σκοτώνουν ελάφια και κατσίκια για να τα φάνε;

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:41, 29-11-09:

Αγαπητη χιμελα πιστευω οτι βλεπεις το θεμα χωρις να γνωριζεις ολες του τις διαστασεις..Ειναι αυτο που ειπε και η dreamsrevenge:

Όσο για την προσβολή, εγώ τουλάχιστον δεν προσβάλω όσους τρώνε κρέας γιατί θεωρώ ότι δεν έχουν καταλάβει ακόμα το θέμα σε όλες του τις διαστάσεις.
Για καποιον που ειναι συνειδητοποιημενος η χορτοφαγια δεν ειναι ουτε στερηση,ουτε αγχος..Αυτο δεν καταλαβαινεις..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:48, 29-11-09:

Για καποιον που ειναι συνειδητοποιημενος η χορτοφαγια δεν ειναι ουτε στερηση,ουτε αγχος..Αυτο δεν καταλαβαινεις..
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα σου μυρίσει κάτι (σουβλάκι, παστίτσιο, οτιδήποτε τέλος πάντων) και ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να το φας όχι γιατί δε σου αρέσει ή γιατί δεν έχεις να το πληρώσεις ξέρω γω, αλλά γιατί δεν κάνει. Και η πιο απλά ερώτηση που έχω πάντα: θα σταματήσουν να σκοτώνονται ζώα αν εγώ κι άλλοι 100.000 άνθρωποι (τυχαίος αριθμός) σταματήσουμε να τρώμε κρέας; Κι απαντώ: όχι. Εξάλλου το σουβλάκι που μυρίζω είναι ήδη έτοιμο, οπότε δε θα "βοηθήσω" - ωθήσω ένα ζώο να σκοτωθεί για να φάω εγώ το σουβλάκι μου. Τέλος πάντων, εγώ αυτό το βλέπω σαν καταπίεση άνευ λόγου. Και στη ζωή μας έχουμε ήδη πολλά πράγματα να μας καταπιέζουν χωρίς να το θέλουμε - γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα ηθελημένα;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:15, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα σου μυρίσει κάτι (σουβλάκι, παστίτσιο, οτιδήποτε τέλος πάντων) και ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να το φας όχι γιατί δε σου αρέσει ή γιατί δεν έχεις να το πληρώσεις ξέρω γω, αλλά γιατί δεν κάνει. Και η πιο απλά ερώτηση που έχω πάντα: θα σταματήσουν να σκοτώνονται ζώα αν εγώ κι άλλοι 100.000 άνθρωποι (τυχαίος αριθμός) σταματήσουμε να τρώμε κρέας; Κι απαντώ: όχι. Εξάλλου το σουβλάκι που μυρίζω είναι ήδη έτοιμο, οπότε δε θα "βοηθήσω" - ωθήσω ένα ζώο να σκοτωθεί για να φάω εγώ το σουβλάκι μου. Τέλος πάντων, εγώ αυτό το βλέπω σαν καταπίεση άνευ λόγου. Και στη ζωή μας έχουμε ήδη πολλά πράγματα να μας καταπιέζουν χωρίς να το θέλουμε - γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα ηθελημένα;
Αυτό είναι, αν μου επιτρέπεις, ένα βασικό λάθος στον τρόπο που οι κρεοφάγοι αντιλαμβάνονται τους χορτοφάγους και φυσικά δεν σου το χρεώνω σε προσωπικό επίπεδο.
ΔΕ ΜΑΣ ΜΥΡΙΖΕΙ. Ή αν μας μυρίζει, μας μυρίζει δυσάρεστα. Δεν πιέζουμε τον εαυτό μας για να μη φάμε κάτι που μας αρέσει, απλά δεν το επιθυμούμε πια, δεν το αποζητάμε, περνάμε μπροστά από το ψυγείο στο super market και γυρνάμε αλλού το κεφάλι. Δεν είναι νηστεία της Σαρακοστής ή Ραμαζάνι για να λες δεν πρέπει να φάω, είναι επιλογή. Διάλεξα να μην το τρώω. Αν μου μυρίζει ακόμα, πάει να πει ότι δεν είμαι έτοιμος ή δεν είμαι αρκετά δυνατός στην επιλογή μου και πρέπει ή να προσπαθήσω περισσότερο, αν πιστεύω ότι κάνω κάτι καλό για μένα, ή να τα παρατήσω.
Όσο για το σουβλάκι, εντάξει, δεν το πας αλα μπρατσέτα το μοσχαράκι στο σφαγείο, αλλά για σκέψου το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης???
Μήπως εκεί παίζεται το παιχνίδι? Εάν 100.000 άνθρωποι σταματούσαν να αγοράζουν κρέας μήπως ακυρωνόταν η ζήτηση για 100.000 καταναλωτές άρα θα περίσσευε και η σχετική προσφορά? (και, γενική παράκληση, μην αρχίσουμε τα μελό για άνεργους κτηνοτρόφους, η διαρθρωτική ανεργία ούτε χθες εμφανίστηκε, ούτε αύριο θα εκλείψει και όποιος θέλει την αντιμετωπίζει...)

... εξ' ου και τελικά δεν καταπιεζόμαστε

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:30, 29-11-09:

ΔΕ ΜΑΣ ΜΥΡΙΖΕΙ. Ή αν μας μυρίζει, μας μυρίζει δυσάρεστα.
Σου μυρίζει δυσάρεστα μήπως γιατί ο εγκέφαλός σου σου δίνει την εντολή κρέας = κακό; Αν δηλαδή ήταν ένα φαγητό που είχε απέξω λαχανικά και μέσα κρυμμένο κάποιο κρέας και δε μύριζε το κρέας (δεν ξέρω τι φαγητό θα ήταν αυτό ), δε θα το έτρωγες;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:46, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σου μυρίζει δυσάρεστα μήπως γιατί ο εγκέφαλός σου σου δίνει την εντολή κρέας = κακό; Αν δηλαδή ήταν ένα φαγητό που είχε απέξω λαχανικά και μέσα κρυμμένο κάποιο κρέας και δε μύριζε το κρέας (δεν ξέρω τι φαγητό θα ήταν αυτό ), δε θα το έτρωγες;
Το "μυρίζει" εδώ έχει τη γενικότερη έννοια... Θέλω να πω ότι δεν επιθυμώ πλέον κρέας και συνειδητά φροντίζω όταν βρίσκω μπροστά μου ένα άγνωστο στα συστατικά του φαγητό (όπως και προϊόν στο σούπερ μάρκετ άλλωστε, τα ψάχνουμε πλέον ή όχι?) ή να μαθαίνω τί έχει μέσα, ή να το αποφεύγω. Στα μεν εστιατόρια είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν και να απαντούν, σε άλλες περιπτώσεις π.χ. δεξίωση γάμου, οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και βοηθούν στο να βρεις τί τρως... Σε φιλικές συγκεντρώσεις δε, εξηγείς ευγενικά τί τρως και τί όχι για συγκεκριμένους λόγους ώστε να μην προσβληθεί η οικοδέσποινα (την οποία δεν ξεχνάς να επαινέσεις γι αυτά που θα φας, μη γίνουμε και γαϊδούρες...) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν είναι καταπίεση, δεν θα κουραστώ να το λέω. Είναι κάτι που το ακολουθείς για το θέλεις και το θεωρείς ως σωστό να το ακολουθήσεις.

Τελικά,
Γιατί θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό να ψάχνει τα συστατικά ένας μουσουλμάνος π.χ. ώστε να μη φάει χοιρινό και αντιμετωπίζεται (όχι από εσένα προσωπικά φυσικά, γενικά μιλάω) ως "αξιοπερίεργο" ένας χορτοφάγος που ψάχνεται για να μη φάει κρέας?

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:49, 29-11-09:

Δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος με ανθρώπους ευαισθητοποιημένους που έχουν το σθένος και την αυτοπειθαρχία να πράττουν έτσι ούτως ώστε οι ίδιοι τουλάχιστον να μη διαιωνίζουν την παράνοια των βιομηχανιών. Είναι στάση κοινωνικοπολιτική που δεν περιορίζεται μόνο στο "δεν τρώω κουνελάκια". Είναι εκδήλωση οικολογικής συνείδησης αφενός και αφετέρου δείγμα μιας φιλοσοφίας που αντιστέκεται στον άκριτο καταναλωτισμό και που θέλει τον καθένα μας πάψει να δρα σαν αυτόματο και να σκέφτεται πώς ακριβώς έχουν παραχθεί τα προϊόντα που δε φύτρωσαν απλώς στα ράφια του σούπερ μάρκετ. Ναι βεβαίως και δε θα αλλάξει κάτι αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να γειώνεις κάποιον που σε αντίθεση με σένα προσπαθεί έστω και να αυτοβελτιωθεί. Ποιος είσαι εσύ που θα του το πάρεις αυτό; Τέλος, επιχειρήματα περί φύσης είναι εξίσου υποκριτικά για ανθρώπους που ζούνε σε λευκά κελιά και έχουν μυωπία από τις ώρες που περνάνε μπροστά σε οθόνες. Αν κάτι είναι πράγματι στη φύση του ανθρώπου τότε αυτό ειναι να υπερβαίνει τη φύση.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:52, 29-11-09:

Προσωπικα δε μου κανει εντυπωση που καποιοι συνειδητα ειναι χορτοφαγοι, αλλα ομολογω πως δυσκολευομαι να καταλαβω και αναρωτιεμαι συναμα ποσο σοβαρο μπορει να ειναι μεριδα αυτων να θετουν τη χορτοφαγια αναγκαια συνθηκη, ωστε να συναψουν ερωτικη σχεση.
Το ιδιο ισχυει και στις υπολοιπες διαπροσωπικες τους σχεσεις? Δε συναναστρεφονται μη χορτοφαγους?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:54, 29-11-09:

ειστε κατά της συμβουλης ολων των γιατρων και διαιτολογων οτι το καλυτερο ειναι να τρωμε ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΡΟΦΗΣ αλλα με μετρο?
μηπως θα κατηγορησετε και τα λιονταρια ως φονιαδες?
τι πιστευετε δηλαδη?οτι το ανθρωπος ειναι χορτοφαγο και οχι παμφαγο ζωο? σοβαρα αυτο πιστευετε?και με τι αποδειξεις ή επιχειρηματα?
και εννοειται ΧΩΡΙΣ ΒΙΤΑΝΜΙΝΕΣ ή αλλα τεχνητα συμπληρωματα διατροφης(B12 πχ που υπαρχει ΜΟΝΟ σε ζωικα προιοντα..)

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 21:10, 29-11-09:

και εννοειται ΧΩΡΙΣ ΒΙΤΑΝΜΙΝΕΣ ή αλλα τεχνητα συμπληρωματα διατροφης(B12 πχ που υπαρχει ΜΟΝΟ σε ζωικα προιοντα..)
Αυτό γιατί εννοείται; Εφόσον : (από άρθρο της wikipedia)

Supplements

Vitamin B12 is provided as a supplement in many processed foods, and is also available in vitamin pill form, including multi-vitamins.
Είσαι ενάντια και στην φαρμακευτική αγωγή ή στα συμπληρώματα διατροφής γιατί και αυτά είναι ενάντια στη φύση (*δέος και τύμπανα ηχούν στο background*) ;;; Με την ίδια λογική ας μην χορηγούμε αντικαρκινικά φάρμακα, δεν είναι στη φύση.
Γιατί επιμένουν όσοι δεν ενστερνίζονται τις ίδιες απόψεις με τους χορτοφάγους, να προσπαθούν να τους πείσουν ότι δεν είναι λογική και ότι τους βλάπτει η συγκεκριμένη διατροφή; Εφόσον οι ίδιοι τους ξεκαθαρίζουν ότι δεν -μόνο- είναι θέμα υγείας αλλά κυρίως ιδεολογίας; Είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε ότι :
  1. Δεν μας βλάπτουν. Επίσης δεν βλάπτουν τον εαυτό τους.
  2. Ακολουθούν με επιχειρήματα και ηρεμία τις αντιλήψεις τους με πράξεις (δεν κρατιούνται με νύχια και με δόντια μην φάνε μπιφτεκοκεφτέδια και μοσχαροκιμάδες.)
Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Είναι εκδήλωση οικολογικής συνείδησης αφενός και αφετέρου δείγμα μιας φιλοσοφίας που αντιστέκεται στον άκριτο καταναλωτισμό
Όσο για την βιομηχανία, ο τρόπος διανομής και πώλησης λαχανικών και σκευασμάτων που απευθύνονται σε χορτοφάγους διέπεται από τους ίδιους νόμους αισχροκέρδιας, εκμετάλλευσης, γενετικής τροποποίησης και άλλων γνωστών και δυσάρεστων. Οπότε δεν μου φαίνεται παράλογο ένας χορτοφάγος να βασίζεται και στην ευαισθησία απέναντι στα ζώα που σφάζονται κάθε μέρα (τρομακτικοί αριθμοί).

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:13, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Προσωπικα δε μου κανει εντυπωση που καποιοι συνειδητα ειναι χορτοφαγοι, αλλα ομολογω πως δυσκολευομαι να καταλαβω και αναρωτιεμαι συναμα ποσο σοβαρο μπορει να ειναι μεριδα αυτων να θετουν τη χορτοφαγια αναγκαια συνθηκη, ωστε να συναψουν ερωτικη σχεση.
Το ιδιο ισχυει και στις υπολοιπες διαπροσωπικες τους σχεσεις? Δε συναναστρεφονται μη χορτοφαγους?
Neraida μου, για κάποιους ανθρώπους κάποιες επιλογές τους αποκτούν βασική προτεραιότητα στη ζωή τους καθώς τις θεωρούν σημαντικές για την προσωπική τους βελτίωση. Δεν κρίνω την απορία/επιφύλαξη σου, μου είναι απόλυτα κατανοητή καθώς ο χορτοφαγικός τρόπος ζωής δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένος στην Ελλάδα και περιβάλλεται ακόμη από την ομίχλη του άγνωστου έως γραφικού.

Δεν ξέρω να σου πω για τις γενικές διαπροσωπικές σχέσεις των χορτοφάγων διεθνώς, καθώς η αρθρογραφία που έχω βρει μέχρι στιγμής μιλάει για τις πιο οικείες σχέσεις στις οποίες οι άνθρωποι βάζουν κάποιες προϋποθέσεις, όπως φαντάζομαι βάζουμε όλοι πριν καταλήξουμε επί τραπέζης και, κυρίως, επί κλίνης με κάποιον. Είναι απλά θέμα τί θεωρεί ο καθένας σημαντικό για να ταιριάξει με κάποιον άλλο, να κάνει μια σχέση.

Φαντάσου μια αριστερίστρια, ανένταχτη, έως αναρχική μη σου πω, να κάνει σχέση με έναν ακροδεξιό με ξυρισμένο κεφάλι... (ε ρε γλέντια το λένε αυτό?)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους