Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν είναι μέσα στον κύκλο της ζωής να σφάξεις μία κότα. Γιατί αυτή την κότα την έχεις φέρει στον κόσμο για τους δικούς σου σκοπούς, δεν είναι ένα φυσικό δημιούργημα και φυσικά δεν ζει σε ένα φυσικό περιβάλλον ούτε τη σκοτώνεις φυσικά όπως τα υπόλοιπα ζώα. Η λέξη φύση δεν χωρά δυστυχώς στο πως διαχειριζόμαστε τα υπόλοιπα πλάσματα του πλανήτη.
Μιας και γράφαμε συγχρόνως, μου απάντησες ήδη σε κάποιες ερωτήσεις, οπότε δημιουργήθηκαν άλλες. Πίστεψε με, αν ο λύκος μπορούσε να μια στάνη με πρόβατα και να τρώει όποτε θέλει θα το έκανε. Μπορούμε μάλιστα να πούμε ότι σε αρκετές περιπτώσεις το έχει καταφέρει, μιας και τρώει από την στάνη του τσοπάνη.:P
Παρόλα αυτά, με την ίδια λογική, δεν πρέπει να καλλιεργούμε φυτά, γιατί ο κύκλος της ζωής λέει ότι πρέπει να τα ψάχνουμε στα χωράφια.
Επίσης γιατί τόσο πόνος για το ραπανάκι; Φυσικά και είναι ζωή. Όλα είναι ζωή σε αυτό τον πλανήτη...ακόμη και τα μικρόβια. Το θέμα είναι...νιώθεις πόνο ή όχι; Και επιτέλους αν πονάει κάνεις τα ραπανάκια πως γίνεται να μη δίνει δεκάρα για τα ζώα που είναι αποδεδειγμένο πως έχουν αισθήματα και νοημοσύνη...Είναι συναισθηματικό παράλογο. Μπορείς να μου το εξηγήσεις ;
Απλά βάζουμε τα ραπανάκια στην ίδια θέση με το λαγό. Και τα δύο καταλήγουν στο στομάχι μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Χαίρομαι που μου δίνεις πίστωση χρόνου για την απάντηση :D

Όσον αφορά το θέμα πόνου στα φυτά, επειδή με απασχόλησε αρκετά το θέμα έχω διαβάσει πολλά. Κορυφαίο βιβλίο το "Secret Life of Plants" του Peter Tompkins. (διάβασέ το αν το βρεις, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον). Σε αυτό που κατέληξα είναι πως οι αντιδράσεις των φυτών είναι χημικές σε σχέση με των ζώων που προέρχονται από τον εγκέφαλό τους. (Στο βιβλίο αναφέρονται πειράματα και έρευνες, και καταπληκτικά πράγματα για τα φυτά). Τα φυτά όμως δεν διαθέτουν εγκέφαλο που στέλνει σήμα πόνου. Το ραδίκι που αναφέρεις αν το τρυπήσεις, αρχίζει να επουλώνει την τρύπα ως χημική αντίδραση όχι γιατί πονάει εκείνη την ώρα και υποφέρει. Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα περί συναισθημάτων των φυτών και πάλι θα αναρωτηθώ, γιατί βλέπω ότι επιμένεις, :whistle: εγώ αν μάθαινα ότι τα φυτά πονούν - με αποδείξεις επιστημονικές - θα έτρωγα μόνο καρπούς (υπάρχουν και αυτοί οι χορτοφάγοι με το όνομα fruitarians), εσύ που έχεις τις αποδείξεις για τον πόνο και τα συναισθήματα των ζώων από χίλιες μεριές (επιστήμονες, πανεπιστημιακές έρευνες, ψυχολόγους κλπ) γιατί συνεχίζεις και τα τρως γυρνώντας την πλάτη στον βασανισμό τους;

Πως εξισώνεις ένα πλάσμα που νιώθει πόνο και θέλει να ζήσει με ένα φυτό που δεν νιώθει πόνο; Με ποιά λογική; (και μη μου απαντήσεις πως και τα δύο πάνε στο στομάχι γιατί και μία πέτρα μπορείς να φας, αυτό δεν την εξισώνει με ένα φυτό ή ένα ζώο).

Τα φυτά είναι μία μορφή ζωής στον πλανήτη που δημιουργήθηκε και έθρεψε όλες τις υπόλοιπες. Αυτός είναι ο προορισμός τους. Τα ζώα επίσης υπάρχουν στον πλανήτη για να ζήσουν τη ζωή τους ελεύθερα αντιμετωπίζοντας τους φυσικούς τους εχθρούς και γίνονται τροφή για άλλα ζώα που είναι φτιαγμένα να τα τρώνε. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.

Τώρα, αν δεν σε ενδιαφέρει ποιός πονάει και ποιός όχι,
και ποιόν είναι ανήθικο να εκμεταλλευόμαστε και ποιόν όχι,
δεν έχει νόημα και η κουβέντα εφόσον θεωρείς πως όλα βρίσκονται στον πλανήτη...
για να καταλήγουν στο στομάχι μας...και ας μας σκοτώνουν στο τέλος μέσω ασθενειών. ;) ουφ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας.
:confused: Νομιζω οτι αν ειχε αποδειχθει αυτο, θα το ειχαμε ακουσει. Που το ακουσες/διαβασες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Χαίρομαι που μου δίνεις πίστωση χρόνου για την απάντηση :D

Όσον αφορά το θέμα πόνου στα φυτά, επειδή με απασχόλησε αρκετά το θέμα έχω διαβάσει πολλά. Κορυφαίο βιβλίο το "Secret Life of Plants" του Peter Tompkins. (διάβασέ το αν το βρεις, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον). Σε αυτό που κατέληξα είναι πως οι αντιδράσεις των φυτών είναι χημικές σε σχέση με των ζώων που προέρχονται από τον εγκέφαλό τους. (Στο βιβλίο αναφέρονται πειράματα και έρευνες, και καταπληκτικά πράγματα για τα φυτά). Τα φυτά όμως δεν διαθέτουν εγκέφαλο που στέλνει σήμα πόνου. Το ραδίκι που αναφέρεις αν το τρυπήσεις, αρχίζει να επουλώνει την τρύπα ως χημική αντίδραση όχι γιατί πονάει εκείνη την ώρα και υποφέρει. Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα περί συναισθημάτων των φυτών και πάλι θα αναρωτηθώ, γιατί βλέπω ότι επιμένεις, :whistle: εγώ αν μάθαινα ότι τα φυτά πονούν - με αποδείξεις επιστημονικές - θα έτρωγα μόνο καρπούς (υπάρχουν και αυτοί οι χορτοφάγοι με το όνομα fruitarians), εσύ που έχεις τις αποδείξεις για τον πόνο και τα συναισθήματα των ζώων από χίλιες μεριές (επιστήμονες, πανεπιστημιακές έρευνες, ψυχολόγους κλπ) γιατί συνεχίζεις και τα τρως γυρνώντας την πλάτη στον βασανισμό τους;

Πως εξισώνεις ένα πλάσμα που νιώθει πόνο και θέλει να ζήσει με ένα φυτό που δεν νιώθει πόνο; Με ποιά λογική; (και μη μου απαντήσεις πως και τα δύο πάνε στο στομάχι γιατί και μία πέτρα μπορείς να φας, αυτό δεν την εξισώνει με ένα φυτό ή ένα ζώο).

Τα φυτά είναι μία μορφή ζωής στον πλανήτη που δημιουργήθηκε και έθρεψε όλες τις υπόλοιπες. Αυτός είναι ο προορισμός τους. Τα ζώα επίσης υπάρχουν στον πλανήτη για να ζήσουν τη ζωή τους ελεύθερα αντιμετωπίζοντας τους φυσικούς τους εχθρούς και γίνονται τροφή για άλλα ζώα που είναι φτιαγμένα να τα τρώνε. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.

Τώρα, αν δεν σε ενδιαφέρει ποιός πονάει και ποιός όχι,
και ποιόν είναι ανήθικο να εκμεταλλευόμαστε και ποιόν όχι,
δεν έχει νόημα και η κουβέντα εφόσον θεωρείς πως όλα βρίσκονται στον πλανήτη...
για να καταλήγουν στο στομάχι μας...και ας μας σκοτώνουν στο τέλος μέσω ασθενειών. ;) ουφ! :P
Καταρχήν, και οι αντιδράσεις που έχει εγκέφαλος είναι ουσιαστικά χημικές αντιδράσεις. Εσύ έχεις συνδέσει τις εγκεφαλικές αντιδράσεις ως πόνο ενώ τις χημικές του φυτού όχι. Να πω ότι δεν έχω διαβάσει όσο εσύ και γιαυτό δεν είμαι απόλυτος σε αντίθεση με εσένα που η θέση σου να μην τρως καθόλου ζωικές τροφές είναι απόλυτη. Για το πρώτο όμως σε σέβομαι σαν συνομιλητή και σε ακούω, αλλιώς θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω "αιρετική" και να αδιαφορήσω :P
Θα διαφωνήσω στο ότι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Να πω κάποια στοιχεία που έχω από ντοκιμαντέρ (βλέπεις είμαι πιο πολύ οπτικοακουστικός τύπος, παρά της ανάγνωσης). Ο άνθρωπος όπως και όλοι οι κυνηγοί έχουν τα μάτια τους μπροστά (για να βλέπουν το θήραμα που κυνηγούν) σε αντίθεση με τα περισσότερα θηράματα που τα έχουν στο πλάι για να μπορούν να έχουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και να βλέπουν από που τους κυνηγούν. Επίσης, τα δόντια του ανθρώπου είναι κοφτερά για να σκίζουν την σάρκα που τρώνε, αλλιώς θα είχαν επίπεδα όπως τα περισσότερα φυτοφάγα. Αυτά τα δύο στοιχεία και μόνο αρκούν για να δείξουν την φύση του ανθρώπου όσον αφορά την διατροφή του. Ή όχι;
Μα έχω πει σε τόσα posts σε αυτά τα θέματα, ότι δεν διαφωνώ με την "εκμετάλλευση" με την υπερβολική της έννοια. Διαφωνώ με την παντελή αποχή από το κρέας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
:confused: Νομιζω οτι αν ειχε αποδειχθει αυτο, θα το ειχαμε ακουσει. Που το ακουσες/διαβασες ;

Το ότι κάτι αποδεικνύεται δεν σημαίνει πως διαδίδεται κιόλας.
Μας πήρες σχεδόν πάνω από έναν αιώνα να δημοσιευθεί πλέον ότι το κόκκινο κρέας συνδέεται με τον καρκίνο, ή πόσο κακό κάνει το τσιγάρο...Πολλά πράγματα δεν διαδίδονται για συγκεκριμένες σκοπιμότητες.

Το ήξερες ότι η τροφική πυραμίδα που έχουν υιοθετήσει όλα τα κράτη,
διαμορφώθηκε στις ΗΠΑ με επιχορήγηση από γαλακτοπαραγωγικές βιομηχανίες και βιομηχανίες κρέατος; ;)

Πάντως γι ' αυτό που με ρώτησες, δες τη μελέτη του Milton R. Mills, M.D.
Σύμφωνα με όσα γράφει αν παρατηρήσει κανείς την ανατομία του ανθρώπου μοιάζει περισσότερο στα χορτοφάγα παρά στα παμφάγα ή σαρκοφάγα.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]The Comparative Anatomy of Eating[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω στο ότι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Να πω κάποια στοιχεία που έχω από ντοκιμαντέρ (βλέπεις είμαι πιο πολύ οπτικοακουστικός τύπος, παρά της ανάγνωσης). Ο άνθρωπος όπως και όλοι οι κυνηγοί έχουν τα μάτια τους μπροστά (για να βλέπουν το θήραμα που κυνηγούν) σε αντίθεση με τα περισσότερα θηράματα που τα έχουν στο πλάι για να μπορούν να έχουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και να βλέπουν από που τους κυνηγούν. Επίσης, τα δόντια του ανθρώπου είναι κοφτερά για να σκίζουν την σάρκα που τρώνε, αλλιώς θα είχαν επίπεδα όπως τα περισσότερα φυτοφάγα. Αυτά τα δύο στοιχεία και μόνο αρκούν για να δείξουν την φύση του ανθρώπου όσον αφορά την διατροφή του. Ή όχι;
Μα έχω πει σε τόσα posts σε αυτά τα θέματα, ότι δεν διαφωνώ με την "εκμετάλλευση" με την υπερβολική της έννοια. Διαφωνώ με την παντελή αποχή από το κρέας.:)


Ρίξε μία ματιά στην συγκριτική μελέτη. Παρεπιπτόντως....αν ήμασταν σαρκοφάγα, τα δόντια μας θα ήταν ικανά να σκίσουν το δέρμα ενός ζώου όπως αυτά των σκύλων ή της γάτας ή του λύκου κλπ. Αλλά ποτέ δεν μπορούσαν. Έπρεπε να βρούμε πέτρα για να σκίσουμε το δέρμα για να φάμε το κρέας. Επίσης ο άνθρωπος άρχισε να τρώει κρέας εκτεταμένα αφού ανακάλυψε την φωτιά. Δεν μπορούμε να φάμε ωμό κρέας γιατί το στομάχι μας δεν διαθέτει το οξύ να το διαλύσει.

Τα περισσότερα σαρκοφάγα/παμφάγα τρώνε κρέας και αποβάλλουν ό,τι περισσεύσει σε λίγες ώρες. Ξέρεις πόσες μέρες κάνει ο άνθρωπος να αποβάλλει ό,τι περισσεύει από το κρέας που τρώει; Δύο ημέρες. Γι' αυτό και καρκίνος του παχέος εντέρου συνδέεται με τη μεγάλη κατανάλωση κρέατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.

Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά απ' όσο ξέρω, αν ο άνθρωπος δεν είχε ξεκινήσει να τρώει μυελό από τα οστά των ζώων της προϊστορικής περιόδου, αυτήν την στιγμή δεν θα σας έγραφα. Πιθανότατα να ερχόμουν να σας βρω στην σπηλιά για να πάμε για κυνήγι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά απ' όσο ξέρω, αν ο άνθρωπος δεν είχε ξεκινήσει να τρώει μυελό από τα οστά των ζώων της προϊστορικής περιόδου, αυτήν την στιγμή δεν θα σας έγραφα. Πιθανότατα να ερχόμουν να σας βρω στην σπηλιά για να πάμε για κυνήγι.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό επιστημονικά; Συγνώμη αλλά λόγω επαγγέλματος το έχω φετίχ να ψάχνω τις πηγές μου και να αξιολογώ αυτά που διαβάζω συγκρίνοντάς τα από διαφορετικές πηγές. Με πολύ ευχαρίστηση να διαβάσω αν έχεις κάποια έρευνα ή κάτι τέτοιο, δεν είμαι φωτεινός παντογνώστης, και μου αρέσει να μαθαίνω. :D Τι σχέση έχει η κρεοφαγία με το αν θα ήμασταν στις σπηλιές τώρα ; Θεωρείς ότι η κατανάλωση κρέατος ....μας έκανε πιο έξυπνους; Τότε γιατί κάποιοι από τους πιο κοντινούς μας συγγενείς παρόλο που είναι παμφάγοι δεν εξελίχθησαν όπως εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει κρέας. Βιολογικά, ανατομικά μιλώντας. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας και κατωτερότητας ...είναι θέμα επιβίωσης & φυσικής κατασκευής.
Συγνώμη, αλλά αυτό δεν ισχύει. Μόνο και μόνο από τα δόντια του αν κρίνεις, μπορείς να το καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τα περισσότερα σαρκοφάγα/παμφάγα τρώνε κρέας και αποβάλλουν ό,τι περισσεύσει σε λίγες ώρες. Ξέρεις πόσες μέρες κάνει ο άνθρωπος να αποβάλλει ό,τι περισσεύει από το κρέας που τρώει; Δύο ημέρες. Γι' αυτό και καρκίνος του παχέος εντέρου συνδέεται με τη μεγάλη κατανάλωση κρέατος.
Επίσης το οτι ο καρκίνος του παγκρέατος συνδέεται με την κρεατοφαγία, δεν σημαίνει οτι όσοι τρώνε κρέας θα ασθενήσουν σε απόλυτο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Σε ντοκιμαντέρ του BBC αν δεν απατώμαι, το οποίο είχα παρακολουθήσει σε κανάλι της κρατικής τηλεόρασης, είχα δει ότι ο νωτιαίος μυελός αποτελούσε έδεσμα για τους ανθρώπους κατά τους προϊστορικούς χρόνους, και βοήθησε σημαντικά στην εξέλιξη (από άποψη μεγέθους και ικανοτήτων φαντάζομαι) του ανθρώπινου εγκεφάλου. Και ξαναλέω, δεν μιλάω για το κρέας, αλλά για τον μυελό. Το point μου είναι ότι αν κάποιος πριν όλα αυτά τα χρόνια δεν άρχιζε να κυνηγάει ζώα -> φάει το κρέας τους μέχρι να αποκαλυφθεί το κόκκαλο -> σπάσει το κόκαλο με τα όποια εργαλεία είχε -> δοκιμάζει μυελό, πιθανότατα δεν θα ήμασταν εδώ. Επειδή δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω πηγές, και δεν έχω και όρεξη να το ψάξω αυτή την ώρα, μπορείτε να το προσπεράσετε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συγνωμη, διαβασα τον Milton R. Mills, M.D., αλλα δε με επεισε. Εκτος του οτι καταρχην δεν παραθετει καμια πηγη για τα ευρηματα του, παρατηρησα και καποια λαθακια. Και τελικα ενω δεν εχει αποδειξει οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο ζωο, στον επιλογο το θεωρει ευλογο συμπερασμα των οσων παρεθεσε. Που δεν ειναι. (και μαλιστα λεει οτι ειναι αμιγως φυτοφαγο ον ! ). Και το αρθρο ειναι απο σελιδα υπερ της χορτοφαγιας.

To συμπερασμα μου ειναι οτι ναι μαλλον ειμαστε πιο κοντα σε φυτοφαγα ζωα ...πλεον. Αυτο δε σημαινει οτι δεν εχουμε τα απαραιτητα για να τρωμε και να εκμεταλλευομαστε το κρεας.

Το προβλημα με τους καρκινους δε νομιζω οτι ειναι απλα το κρεας, μη τα δαιμονοποιουμε ετσι ευκολα. Ας σκεφτουμε μηπως το προβλημα ειναι το ΠΟΛΥ κρεας. Ή το τι εχει μεσα πλεον το κρεας. Γιατι πριν 1 αιωνα, οι καρκινοι απο διατροφη ηταν πολυ λιγοτεροι και οχι αντιστοιχα φυτοφαγος ο κοσμος.

Μια ερευνα απο το Nature θα ηταν "λιγο" πιο ψαγμενη.

Επισης εχει διαφορά το "δεν ειμαστε σχεδιασμενοι με σκοπο την σαρκοφαγια" , απο το "δεν πρεπει να τρωμε κρεας γιατι μας βλαπτει". Νομιζω λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι δεν ειμαστε και λιονταρια. Αλλά για χιλιαδες χρονια τρωμε και κρεας χωρις κανενα προβλημα υγειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Είναι λογικό πάντως το ότι βρίσκεται σε τέτοια σελίδα. Περισσότερο θα έπρεπε να μας απασχολεί πού δημοσιεύθηκε αρχικώς και τι πηγές χρησιμοποίησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αφού απ'όσο έχω καταλάβει το πρόβλημα είναι ο πόνος που προξείται στα ζώα γιατί δεν προσπαθείτε να κάνετε κάτι για να μειωθεί αυτό;
Το θέμα είναι να πονάνε και να θανατώνονται λιγότερα ζώα ή να θανατώνονται τα ίδια αλλά ανώδυνα; Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο, αν είχα επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Επίσης το οτι ο καρκίνος του παγκρέατος συνδέεται με την κρεατοφαγία, δεν σημαίνει οτι όσοι τρώνε κρέας θα ασθενήσουν σε απόλυτο βαθμό.

Όχι βέβαια. Απλά έχουν περισσότερες πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Νομιζω λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι δεν ειμαστε και λιονταρια. Αλλά για χιλιαδες χρονια τρωμε και κρεας χωρις κανενα προβλημα υγειας.

Το χωρίς πρόβλημα υγείας δεν ισχύει.
Βλέπε καρδιακά επεισόδια, καρδιαγγειακές παθήσεις, καρκίνοι, διαβήτης, παχυσαρκία, εγκεφαλικές, ορμονικές διαταραχές, αλλεργίες...Η υψηλή κατανάλωση κρέατος έχει συνδεθεί με τόσες πολλές ασθένειες που το συμπέρασμα βγαίνει από μόνο του.

Φυσικά φταίει και η έλλειψη άσκησης (κανείς ποτέ δεν την αναφέρει), το μολυσμένο νερό και ο αέρας και ένα σωρό άλλοι παράγοντες αλλά η διατροφή παίζει ένα βασικό ρόλο, δίπλα στην κληρονομικότητα.

Τέλοσπάντων, νομίζω πως η συζήτηση πλέον κάνει κύκλους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το χωρίς πρόβλημα υγείας δεν ισχύει.
Βλέπε καρδιακά επεισόδια, καρδιαγγειακές παθήσεις, καρκίνοι, διαβήτης, παχυσαρκία, εγκεφαλικές, ορμονικές διαταραχές, αλλεργίες...Η υψηλή κατανάλωση κρέατος έχει συνδεθεί με τόσες πολλές ασθένειες που το συμπέρασμα βγαίνει από μόνο του.

Φυσικά φταίει και η έλλειψη άσκησης (κανείς ποτέ δεν την αναφέρει), το μολυσμένο νερό και ο αέρας και ένα σωρό άλλοι παράγοντες αλλά η διατροφή παίζει ένα βασικό ρόλο, δίπλα στην κληρονομικότητα.

Τέλοσπάντων, νομίζω πως η συζήτηση πλέον κάνει κύκλους:P
Και απο τους κυκλους δε παρακολουθεις την συνεχεια του :P Δεν ειπα οτι ΤΩΡΑ το κρεας δεν συμβαλει σε παθησεις. Ειπα οτι για χιλιαδες χρονια (πχ 30.000 πχ εως ποσο θες...πριν 200 χρονια), τρωγαμε και κρεας χωρις προβληματα. Αρα ; Τι αλλαξε ; Μα ,το οτι τρωμε και περισσοτερο και χειροτερης ποιοτητας.

Και νομιζω θιχτηκαν καποια σημεια ευστοχα, δε κανουμε κυκλους και τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Και απο τους κυκλους δε παρακολουθεις την συνεχεια του :P Δεν ειπα οτι ΤΩΡΑ το κρεας δεν συμβαλει σε παθησεις. Ειπα οτι για χιλιαδες χρονια (πχ 30.000 πχ εως ποσο θες...πριν 200 χρονια), τρωγαμε και κρεας χωρις προβληματα. Αρα ; Τι αλλαξε ; Μα ,το οτι τρωμε και περισσοτερο και χειροτερης ποιοτητας.

Και νομιζω θιχτηκαν καποια σημεια ευστοχα, δε κανουμε κυκλους και τοσο.

γιατί η διατροφή μας ήταν στην πλειοψηφία της βασισμένη στα φυτά και όχι στο κρέας.
Τρώγαμε κρέας σπάνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ηταν και τοσο σπανια. Και αναλογα την εποχη μπορει να ηταν σπανια για καποιο χρονικο διαστημα, αλλα οχι παντα. Ομως δεν ακουσαμε να ειχαν ολα τα προβληματα τα τωρινα. Δεν συμφωνεις δλδ οτι μαλλον η ποιοτητα και η ποσοτητα κρεατος φτιαει σημερα, παρα το οτι τρωμε κρεας γενικα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρε παιδια εχετε ξεφυγει λιγο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top