Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,310 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:17, 29-10-12:

Μία ἀπορία πάντως πρὸς ὅσους δὲν τοὺς ἀρέσει τὸ κρέας καὶ τοὺς ἀρέσουν τὰ λαχανικά: Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι; Εἰλικρινὰ δὲν μπορῶ νὰ τὸ καταλάβω...

Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος; Μόνο μὲ λαχανικὰ δὲ νομίζω ὅτι εἶναι σωστὴ ἡ διατροφή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:00, 29-10-12:

Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι;
τους αρεσουν περισσοτερο οι απαλες γευσεις

παντως οι αρχαιοι προγονοι οπως θα ξερεις πιστευω δεν τρωγανε κρεας συχνα
αλλα ολο σταρι χυλο τρωγανε κανα ψαρακι
σκορδα κρεμμυδια οσπρια κλπ

βασικα με οσπρια -και οπως το σταρι πχ- και γαλακτοκομικα ειναι οκ ο οργανισμος

προσωπικα το μοσχαρι και αρνι μου βρωμανε και λατρευω το κοτοπουλο και καπως το χοιρινο ή και το λαγο..

στο αρνι πχ δεν μπορω να ανεχτω τη εντονη μυρωδια του,,εσυ πώς την αντεχεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελλόγιμος λαγός
Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O ελλόγιμος λαγός έγραψε στις 20:00, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος;
Τα όσπρια προκαλούν άμεσα "παρενέργειες" , ειδικά για όσους βλέπουν την διατροφή με λογοτεχνική διάθεση.....αιθέρια, σαν αύρα στο δειλινό με ποιητική διάθεση και ντροπαλές δαγκωματιές.....

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Που ρέει αίμα στις φλέβες τους, αναπνέουν, αγαπάνε, ερωτεύονται, γεννάνε, θηλάζουν, παίζουν, χαίρονται, θρηνούν, το ίδιο με σένα.Να επιλέγεις σεμνά, αρμονικά
....πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:11, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τους αρεσουν περισσοτερο οι απαλες γευσεις

παντως οι αρχαιοι προγονοι οπως θα ξερεις πιστευω δεν τρωγανε κρεας συχνα
αλλα ολο σταρι χυλο τρωγανε κανα ψαρακι
σκορδα κρεμμυδια οσπρια κλπ

βασικα με οσπρια -και οπως το σταρι πχ- και γαλακτοκομικα ειναι οκ ο οργανισμος

προσωπικα το μοσχαρι και αρνι μου βρωμανε και λατρευω το κοτοπουλο και καπως το χοιρινο ή και το λαγο..

στο αρνι πχ δεν μπορω να ανεχτω τη εντονη μυρωδια του,,εσυ πώς την αντεχεις?
Μὴ νομίζῃς ὅτι τρώω κάθε μέρα κρέας. Ὅλα τὰ τρώω.

Σχετικὰ μὲ τὸ ἀρνὶ πάντως, αὐτὴ ἡ ἔντονη μυρωδιὰ ποὺ ἔχει εἶναι αὐτὴ ἀκριβῶς ποὺ μοῦ ἀρέσει. Ἡ «ἀρνίλα» ποὺ λέμε
Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ μὲ τὸ μοσχάρι καὶ κυρίως μὲ μία ζουμερὴ σπαλομπριζόλα λίγο ψημένη. Ἔχει αὐτὴν τὴν ἔντονη «ἀγελαδίλα» ποὺ ἐπίσης μοῦ ἀρέσει.

Γιὰ τὸ χοιρινὸ δὲ δίνω μία. Μοῦ φαίνεται ἀδιάφορο καὶ ἄνοστο.

Μιᾶς καὶ μιλᾶμε γιὰ χορτοφαγία πάντως, ἂν γιὰ κάποιους λόγους χρειαζόταν νὰ σταματήσω νὰ τρώω κρέας, θὰ πλάκωνα σίγουρα τὶς ἐλιές, θὰ ἔτρωγα φακές, φασόλια καὶ ῥεβύθια, μπιφτέκια σόγιας καὶ γενικὰ θὰ τὴν ἔβγαζα ἔτσι (ἔτσι δηλαδὴ τρέφομαι ὅταν εἶναι περίοδος νηστείας).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:49, 30-10-12:

Μία ἀπορία πάντως πρὸς ὅσους δὲν τοὺς ἀρέσει τὸ κρέας καὶ τοὺς ἀρέσουν τὰ λαχανικά: Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι; Εἰλικρινὰ δὲν μπορῶ νὰ τὸ καταλάβω...

Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος; Μόνο μὲ λαχανικὰ δὲ νομίζω ὅτι εἶναι σωστὴ ἡ διατροφή...
Θα σου πω. Αν και συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο Άγγελος.
Αρχικά αν προσθέσεις στα όσπρια βιταμίνη C, είσαι οκ από μορφή πρωτείνης. Και φυσικά να μην συδυάσεις πηγή σιδήρου με γαλακτοκομικά, γιατί την αναιρούν. Οπότε από άποψη διατροφής τρώει πολύ σωστότερα ένας άνθρωπος που καταναλώνει όσπρια, λαχανικά και ψάρια.
Από άποψη γεύσης όμως που ρωτάς, εμένα πάντα μου άρεσαν τα πιο υγιεινά. Το κρέας με "βαραίνει" συχνά. Μερικές φορές το προτιμάω, δεν λέω, απλά όχι πολύ συχνά. Σαν να νιώθω οτι το κόκκινο κρέας μου "μυρίζει" λίγο.
Με το κοτόπουλο και τη γαλοπούλα τα πάω καλύτερα. Με τα ψάρια όμως καλυτερότερα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 10:24, 30-10-12:

1) απλα και μονο η γευση ή η μυρωδια με αηδιαζει. Δεν ειναι θεμα ουτε ιδεολογικο ουτε τιποτα. Οπως εγω δεν μπορω να καταλαβω τι βρισκουν καποιοι στο κρεας.
2) Δεν ειναι σωστο να κοψεις τελειως το κρεας. Το χρειαζεται ο οργανισμος σε μικροτερες ποσοτητες απ οτι τα αλλα βεβαια αλλα το χρειαζεται.
3) Τα οσπρια δεν αντικαθιστουν πληρως το κρεας

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:56, 30-10-12:

με αυγο και γαλα αντικαθιστας βασικα πληρως το κρεας..

μου αρεσει το κρεας να ειμαι ελικρινης..
αλλα με ζωικα προιοντα εκτος κρεατος σπανια -περιεπτωση αναιμιας- χρειαζασαι κατι αλλο..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:12, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
Το αντικαθιστούν αν τα συνδυάσεις με βιταμίνη C.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:17, 30-10-12:

η b12 πχ ή πρωτεινες υψηηλς απορροφησης θελεις ζωικο προιον

οποτε και κρεας,,αλλα οχι απαραιτητα..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:18, 30-10-12:

αλλα με ζωικα προιοντα εκτος κρεατος σπανια -περιεπτωση αναιμιας- χρειαζασαι κατι αλλο..
Κι αυτό με την αναιμία, ίσως είναι λίγο μύθος.
Είχα και έχω αναιμία.
Όσο κρέας και να φάω, τίποτα δεν αλλάζει.
Αν δεν πάρω συμπλήρωμα σιδήρου, δεν αλλάζουν οι δείκτες.
Οπότε και πάλι το κρέας, δεν είναι παντού απαρραίτητο.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 17:19, 30-10-12:

μιλησα μονο για οσπρια οχι για ζωικα προιοντα (εξαλλου γαλακτοκομικα ειδικα τρωω αρκετα. αυγο οχι τοσο πολυ δεν ξερω μ μυριζει )

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Το αντικαθιστούν αν τα συνδυάσεις με βιταμίνη C.
το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω το τι ποσοτητα πρεπει να φας για να παρεις την ιδια ποσοτητα ουσιων. ασε π και το πολυ οσπριο.. φουσκωνει ρε γαμωτο

γενικα το καλυτερο ειναι να ακολουθουμε μια ισσοροπημενη διατροφη. να μην κοβεις τιποτα οπως και να μην υπερκαταναλωνεις τιποτα.

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 17:19, 30-10-12:

Μ'αρέσουν πάντως κάτι απόψεις του στύλ "τρώω μόνο ό,τι μου προσφέρει η φύση...",
λες και ζείτε στο δεκαπέντε χιλιάδες προ Χριστού.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:23, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
γενικα το καλυτερο ειναι να ακολουθουμε μια ισσοροπημενη διατροφη. να μην κοβεις τιποτα οπως και να μην υπερκαταναλωνεις τιποτα.
Συμφωνώ απόλυτα.

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Μ'αρέσουν πάντως κάτι απόψεις του στύλ "τρώω μόνο ό,τι μου προσφέρει η φύση...",
Ναι αλλά αυτό δεν είναι το νόημα της Δημοκρατίας?
Ο καθένας μπορει να έχει όποια γνώμη θέλει, κι ας σου ακούγεται εσένα ακραία.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:30, 30-10-12:

το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω το τι ποσοτητα πρεπει να φας για να παρεις την ιδια ποσοτητα ουσιων. ασε π και το πολυ οσπριο.. φουσκωνει ρε γαμωτο
και μετα λεμε οτι τα οσπρια δεν εχουν αρκετη ενεργεια

εδω μπορουνε να σε απογειωσωωωσουυννν..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 17:43, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Καλε,σεβασμο στην μητερα Φυση,απο εδω και περα απο εσενα θα κοβεις κομματια κρεατος και θα τρως.Να μην πειραζουμε ουτε τα Καημενα τα ζωακια(που θελουν να κανουν σεξ και να ερωτευτουν) ουτε τα καημενα τα φυτα,που τα διακοπτουμε απο την δικη τους ευχαριστηση,την φωτοσυνθεση ^^

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:16, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Ολα ειναι ζωντανοι οργανισμοι,απλως καποιοι ειναι μικροοργανισμοι(πχ ενα βακτηριο) και αλλοι που φαινονται με γυμνο ματι(πχ μια αγελαδα).
Πολύ εύστοχος συλλογισμός!

Αυτό είναι που θα σε κάνει λιγότερο κυνικό, λιγότερο ατομιστή, λιγότερο insane. Να επιλέγεις σεμνά, αρμονικά, με σωφροσύνη τι ουσίες θα βάζεις στο σώμα σου. Αν είσαι αναιμικός και ο γιατρός σου σε προτρέπει, θα φας και την μπριζόλα. Ακόμα κι εκεί όμως δεν χρειάζεται να χλαπακιάζεις λαίμαργα τις σάρκες και τα ξίγκια. Δεν είναι κτήμα σου τα ζωντανά ούτε - όπως ακούω συνήθως - υπάρχουν για να τα τρώμε. Οφείλεις να δείξεις σεβασμό σε μια ζωή που θυσιάζεται για να ζεις εσύ.
Έχεις δίκιο.

απλα η απληστια και ο βιομηχανικος τροπος σε ολα το παρακανε

και την πληρωνουμε και εμεις οι καταναλωτες..
Ε, ναι αυτή η απληστία οδήγησε την Ελλάδα στην κρίση.

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Και γιατι να λυπηθω την αγελαδα και να μην λυπηθω το βακτηριο E.coli px που μου και κανει και καλο?Τι σημαινει 'μου μοιαζουν'?Ποια η διαφορα του ζωντανου φυτου και της αγελαδας?Το φυτο ειναι περισσοτερο ''χαζο'' και πρεπει να το σκοτωνουμε,ενω η αγελαδα περισσοτερο ''εξυπνη'' και πρεπει να την προστατευουμε? Το θεμα ειναι πρακτικο.
Κάνεις πολύ στοχευμένους συλλογισμούς και βλέπεις το θέμα πολύπλευρα. Είναι μεγάλο προσόν αυτό!

Αρχική Δημοσίευση από diotima
ΟΧΙ στην υπερκαταναλωση
ΟΧΙ στην υπερμετρη εμπορευματοποιηση
Σωστό κι αυτό!

Εγώ τώρα -να πω την αλήθεια- από τη νηπιακή μου ηλικία ακολουθώ τη μεσογειακή διατροφή, που περιλαμβάνει τροφές απ' όλες τις κατηγορίες (πρωτεΐνες , υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, λιπαρά). Έχω βέβαια προτίμηση στις φυτικές τροφές. Τρώω κρέας μια φορά την εβδομάδα γιατί μου το έχει επιβάλει ο γιατρός λόγω αναιμίας και λευκοπενίας (έχω χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια).
Σαφώς και δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση στις ζωικές τροφές. Ωστόσο, η αποκλειστική χορτοφαγία εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία μας, δεδομένου ότι στερούμαστε πολύτιμων θρεπτικών συστατικών. Παν μέτρον άριστον λοιπόν! Η αλάνθαστη τακτική!

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 16:30, 03-01-13:

τελικά ξέρετε τι αγοράζετε?

Σχετικά με το κρέας

* Όχι και τόσο ανθρώπινο… Εκατομμύρια μοσχάρια, αρνιά και γουρούνια έχουν τις αισθήσεις τους όταν τα σφάζουν.
* Θάνατοι. Τα μοσχάρια τα αποσπούν βίαια από τις μητέρες τους μια ή δύο μέρες μετά τη γέννηση τους. Τα αρσενικά συνήθως σκοτώνονται.
* Καλή… διατροφή. Περίπου 850 εκατομμύρια κοτόπουλα στο Ηνωμένο Βασίλειο ταϊζονται καθημερινά με αντιβιοτικά. 72 εκατομμύρια πεθαίνουν από διάφορες ασθένειες.
* Τρόμος για τις γαλοπούλες. 25% αυτών των πουλιών βρίσκονται σε κατάσταση χρόνιου πόνου. Συνολικά το 70% των μεγάλων πουλιών που προορίζονται για ανθρώπινη τροφή…
* Η σιωπή των αμνών. Το 20% των αρνιών πεθαίνουν από το κρύο, τον υπoσtτισμό και διάφορες αρρώστιες.
* Βιαιότητα. Το 80% των αβγών προέρχονται από κακοποιημένες κότες που είναι αιχμαλωτισμένες σε ένα κλουβί ανά πέντε (όχι μεγαλύτερο από έναν φούρνο μικροκυμάτων).
* Βαρβαρότητα. Τα 4/5 από τα κοτόπουλα που τρέφονται για το κρέας τους έχουν σπασμένα κόκαλα, παραμορφωμένα πόδια κ.α. από τις άσχημες συνθήκες που κρατούνται.
* Οικονομία χώρου. Πολλά πτηνοτροφεία έχουν πάνω από 50.000 πουλιά που το καθένα πιάνει χώρο όχι μεγαλύτερο από μία τηλεφωνική συσκευή.
* Απελπισία. Οι περισσότερες πάπιες φυλακίζονται σε συνωστισμένα κλουβιά. Ποτέ δε βλέπουν το φως της ημέρας και ποτέ δε θα κολυμπήσουν στο νερό.
* Βράζονται ζωντανά. Το 1/5 από τα κοτόπουλα έχουν τις αισθήσεις τους όταν βράζονται ζωντανά για να αποβάλουν τα φτερά τους.
* Μιζέρια. Η πεντάμηνη ζωή ενός γουρουνιού είναι τα χημικά, τα αντιβιοτικά, ο συνωστισμός, οι ασθένειες και η βρωμιά. Φυλακίζονται σε ένα μεταλλικό κλουβί, δεν μπορούν ούτε καν να γυρίσουν και τρελαίνονται από το στρες.
* Κανένα έλεος. Το 24% των αγελάδων κυοφορούν όταν σφάζονται. Πολλές βρίσκονται κοντά στον τοκετό.
* Νόμιμος ακρωτηριασμός. ΤΟ 75% των μικρών γουρουνιών έχουν τα δόντια τους σπασμένα και τις ουρές κομμένες χωρίς αναισθητικό. Με τη φυτική διατροφή σώζονται και οι άνθρωποι και τα ζώα. Προστατεύεται το περιβάλλον και είναι ότι πιο υγιεινό θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Ρaul McCartney

πηγή http://veganoikologikostroposzois.blogspot.gr/

Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "
Τελικά ξέρουμε τι αγοράζουμε;".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 03-01-13 στις 18:18. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω μεταφοράς μηνύματος
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 01:37, 24-01-13:

http://www.dailymotion.com/video/xeq...yyy-y-y_people

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:48, 18-02-13:

Εγώ (κι εσύ προφανώς) ανήκω στην κατηγορία των χαρακτηριζόμενων και ως "υστερικών" πάνω σε αυτό το θέμα.
Δεν είναι όλοι έτσι και ούτε θα κρίνω ποτέ κανέναν για τις διατροφικές του συνήθειες. Όπως κι εγώ δε δέχομαι να κρίνουν αυτοί εμένα για τις δικές μου.
Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 18-02-13 στις 18:26. Αιτία: split μηνύματος για μεταφορά μέρους του από το θέμα "Ποιο επάγγελμα δεν θα μπορούσες να κάνεις με τίποτα και γιατί;"
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 03:47, 18-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Εγώ (κι εσύ προφανώς) ανήκω στην κατηγορία των χαρακτηριζόμενων και ως "υστερικών" πάνω σε αυτό το θέμα.
Δεν είναι όλοι έτσι και ούτε θα κρίνω ποτέ κανέναν για τις διατροφικές του συνήθειες. Όπως κι εγώ δε δέχομαι να κρίνουν αυτοί εμένα για τις δικές μου.
Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

είμαστε οφ αλλά καμία σημασία δεν έχει αυτό μπροστά στο θέμα ετούτο

η χορτοφαγία,και πιο συγκεκεριμένα ο βεγκανισμός,ως ιδεολογία και στάση ζωής,στην πραγματικότητα είναι άμεσα συνυφασμένη με ιδεολογικά πολιτικά και κοινωνικά κινήματα.
δυστυχώς,πρόκειται για ένα φαύλο κύκλο,όπου εκμετάλλευση ανθρώπων και ζώων είναι ένα και το αυτό.όσο υφίσταται η μία μορφή
βαναυσότητας,θα υπάρχει και η άλλη.όσο υφίσταται μία μορφη διάκρισης,στην προκειμένη περίπτωση ο σπισισμός,η διαφορετικότητα θα λοιδορείται,η εκμετάλλευση θα επικρατεί,ο ρατσισμός θα θριαμβέβει.
και αντίστροφα.
επομένως,η λέξη "υστερικός" δε χωράει εδώ.
επομένως,δεν πρόκειται απλως για "κριτική σε διατροφικές συνήθειες" .

όσον αφορά τους "ζωόφιλους" που συμπονούν τα ζώα αλλά το αγαπημένο τους φαγητό είναι τα μακαρόνια με κιμά...ουσιαστικά δύο είναι οι κυριότεροι λόγοι που οι άνθρωποι καταναλώνουν κρέας..συνήθεια και γεύση.
η συνηθεια και γεύση που εν τέλει καβαλάνε την ανθρωπιά και την ηθική.
θλιβερό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 18-02-13 στις 18:27. Αιτία: διόρθωση παράθεσης και μεταφορά μηνύματος από το θέμα "Ποιο επάγγελμα δεν θα μπορούσες να κάνεις με τίποτα και γιατί;"
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:52, 18-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από catlin

η χορτοφαγία,και πιο συγκεκεριμένα ο βεγκανισμός,ως ιδεολογία και στάση ζωής,στην πραγματικότητα είναι άμεσα συνυφασμένη με ιδεολογικά πολιτικά και κοινωνικά κινήματα.
δυστυχώς,πρόκειται για ένα φαύλο κύκλο,όπου εκμετάλλευση ανθρώπων και ζώων είναι ένα και το αυτό.όσο υφίσταται η μία μορφή
βαναυσότητας,θα υπάρχει και η άλλη.όσο υφίσταται μία μορφη διάκρισης,στην προκειμένη περίπτωση ο σπισισμός,η διαφορετικότητα θα λοιδορείται,η εκμετάλλευση θα επικρατεί,ο ρατσισμός θα θριαμβέβει.
και αντίστροφα.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη ως εκεί που δεν πάει. Το θέμα χορτοφαγία/κρεατοφαγία δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται για κάποιους και σίγουρα άπτονται ένα σωρό βαρυσήμαντα θέματα από πίσω. Φαινομενικά το θέμα αυτό αφορά μόνο τις διατροφικές συνήθειες του καθενός αλλά στην ουσία από πίσω κρύβονται όλα όσα ανέφερες πιο πάνω. Με κάλυψες.
επομένως,η λέξη "υστερικός" δε χωράει εδώ.
επομένως,δεν πρόκειται απλως για "κριτική σε διατροφικές συνήθειες" .

Η λέξη "υστερικός" που χρησιμοποίησα είναι κάτι που μου έχουν μεταδώσει οι γύρω μου σχολιάζοντας αρνητικά/ειρωνικά τις απόψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα.Δυστυχώς έχω φτάσει στο σημείο πολλές φορές να το κρύβω για να μη γίνομαι αντικείμενο επικριτικής συζήτησης ή ακόμα και να υποκρίνομαι πως τρώω κρέας αν βρεθώ πχ σε τραπέζι που το μενού είναι μόνο για κρεατοφάγους (στην ουσία το λιβανίζω μια ώρα ή φροντίζω να το πασάρω διακριτικά σε κάποιον διπλανό μου) για να μην ακούω διάφορα και στο τέλος καταλήξουμε σε καβγά.
Αυτό πιο πολύ ίσχυε παλιότερα. Τώρα, επειδή βαρέθηκα να καταπιέζομαι το δηλώνω εξαρχής και δε δίνω δεκάρα για το τι πιστεύουν για μένα.
Μου λένε:"Δεν το άγγιξες το πιάτο σου. Γιατί δε σου άρεσε;"
Απαντώ πολύ απλά "Δεν τρώω κρέας." Και τελειώνει εκεί το θέμα τουλάχιστον από την πλευρά μου και ας με κοιτάνε με μισό μάτι μετά.
Απλά μου τη σπάνε γιατί ενώ ξέρουν κάποιοι ότι δεν μπορώ να φάω κρέας , ωστόσο επιμένουν να φτιάχνουν φαγητά που έχουν κρέας μέσα και στο τέλος δεν τρώω τίποτα. Ντεμέκ ξεχάστηκαν.
όσον αφορά τους "ζωόφιλους" που συμπονούν τα ζώα αλλά το αγαπημένο τους φαγητό είναι τα μακαρόνια με κιμά...ουσιαστικά δύο είναι οι κυριότεροι λόγοι που οι άνθρωποι καταναλώνουν κρέας..συνήθεια και γεύση.
η συνηθεια και γεύση που εν τέλει καβαλάνε την ανθρωπιά και την ηθική.
θλιβερό.
Δε σου κρύβω ότι κι εγώ τα τελευταία δυο περίπου χρόνια έχω βγάλει τελείως το κρέας από τη διατροφή μου. Πριν από αυτό το διάστημα έτρωγα τυποποιημένο τύπο κρέατος πχ αλλαντικά, κιμά, γύρο ...με την προυπόθεση, όμως, πως έπρεπε να τα δω ψημένα. Διαφορετικά αν τύχαινε και τα έβλεπα με το αίμα τους ,πριν ψηθούν ,δεν υπήρχε περίπτωση να τα φάω μετά. Αηδίαζα. Εννοείται, επίσης, ότι δεν μπορώ ούτε καν να πιάσω κρέας ωμό.

Όμως, δεν έφαγα ποτέ στη ζωή μου κρέας που να έμοιαζε με ολόκληρο πτώμα γιατί συνειρμικά μου ερχόταν η εικόνα του ζώου στο μυαλό όταν ήταν εν ζωή πχ κατσίκια το πάσχα, κοτόπουλα, μοσχάρια,γουρούνια,αγριογούρουνα, λαγούς, ζαρκάδια κτλ και φυσικά σκεφτόμουν παράλληλα και τη βάναυση διαδικασία θανάτωσής τους οπότε μακριά από αυτές τις κανιβαλιστικές συνήθειες.
Τελικά τα έκοψα όλα για να αισθάνομαι εντάξει με τον εαυτό μου.
Ευτυχώς που δε μου αρέσει κιόλας το κρέας ως γεύση κι έτσι δε μου λείπει από τη διατροφή μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 18-02-13 στις 18:27. Αιτία: μεταφορά μηνύματος από το θέμα "Ποιο επάγγελμα δεν θα μπορούσες να κάνεις με τίποτα και γιατί;"
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 02:47, 21-02-13:

Από την άλλη,σ΄εμένα συμβαίνει να επικρίνω εγώ αυτούς που τρώνε κρέας

Μα απλώς ρε ψαραδέλλη
όσο αποδέχεσαι τον όρο "υστερική" φαίνεται σα να μην πιστεύεις εσύ η ίδια στην επιλογή σου.
αδύνατο συνεπώς να πιστέψουν σ΄συτή και οι γύρω σου.

Θέλω να πω..
Παρομοίως από πολύ μικρή δεν μπορούσα να κατανοήσω το λόγο που όλοι συναινούν σ΄αυτούς τους φόνους,όμως σταμάτησα να τρώω κρέας στα 15 μου περίπου,όταν έτυχε να κάνω παρέα με μια κοπέλα αρκετά μεγαλύτερη μου και χρόνια χορτοφάγο.και καταπληκτικό άνθρωπο.
αυτή ήταν η αφορμή.
Και το έκανα συνειδητότατα.

Τότε κατάλαβα ότι η συγκεκριμένη επιλογή είναι απλώς ένα κομμάτι ενός τρόπου ζωής,
επιλογών που στα μάτια μου φαντάζουν μονόδρομος.

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Ωστόσο, η αποκλειστική χορτοφαγία εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία μας, δεδομένου ότι στερούμαστε πολύτιμων θρεπτικών συστατικών. Παν μέτρον άριστον λοιπόν! Η αλάνθαστη τακτική!
ΝΟΤ .
Δηλώνω δημοσίως ότι όλα αυτά αποτελούν καλά στοχευμένους μύθους.
  • Η φυτοφαγία προσφέρει προστασία από διάφoρες ασθένειες λόγω του χαμηλού επιπέδου κεκορεσμένου λίπους, χοληστερόλης και ζωικής πρωτεΐνης.Επίσης έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να υποφέρουν από εγκεφαλικά επεισόδια που οφείλονται σε στεφανιαίες αρτηριακές ασθένειες. Στατιστικά, υπάρχουν πάρα πολύ λίγες πιθανότητες για έναν φυτοφάγο να πεθάνει από καρδιακές ασθένειες.
  • Οι φυτοφάγοι συχνά ζουν περισσότερο και υποφέρουν πολύ λιγότερο από διάφορες χρόνιες ασθένειες.
  • Οι φυτοφάγοι έχουν εξαιρετική υγεία. Η πρωτεΐνη δεν είναι επιβαρυντικός παράγοντας.
  • Ψευδάργυρος. Τα επίπεδα ψευδάργυρου είναι φυσιολογικά στους φυτοφάγους.
  • Καταπολέμηση ασθενειών. Οι φυτοφάγοι έχουν πολύ λιγότερα ποσοστά παχυσαρκίας, στεφανιαίας καρδιακής νόσου, υψηλής αρτηριακής πίεσης, καρκίνων, χολόλιθου και εντερικών ασθενειών.
  • Καρκίνος-Νο 2 σε θανάτους. Τα ποσοστά καρκίνου στους φυτοφάγους είναι 25-50% λιγότερα.
  • Φολικό οξύ, βιταμίνη Β12. 0ι φυτοφάγοι έχουν περισσότερη ποσότητα φολικού οξέος στο σώμα τους.
  • Δηλητηριάσεις. 95% των τροφικών δηλητηριάσεων προέρχεται από το κρέας και τα ζωικά προϊόντα.
  • Αρτηρίες. Οι φυτοφάγοι έχουν επιτυχώς αναχαιτίσει και αποτρέψει σοβαρές στεφανιαίες αρτηριακές ασθένειες.
  • Πίεση. Η υπέρταση (υψηλή αρτηριακή πίεση) είναι πολύ σπάνια σε φυτοφάγους.
  • Αλτσχάιμερ. Νέες έρευνες αποδεικνύουν ότι η άνοια συνδέεται με κάποιες ουσίες που εντοπίζονται στο κρέας.
  • Σίδηρος - η αλήθεια. Οι φυτοφάγοι έχουν τόσες πιθανότητες να πάσχουν από αναιμία όσες και οι υπόλοιποι.
  • Διαβήτης. Ο διαβήτης είναι πολύ σπάνιο να αποτελέσει αίτιο θανάτου σε φυτοφάγο.
  • Αντιοξειδωτικές ουσίες. Οι αντιοξειδωτικές ουσίες προφυλάσσουν από περισσότερες από 60 ασθένειες και τις βρίσκουμε σε μεγαλύτερο βαθμό στα φρούτα και τα λαχανικά.
  • Χοληστερόλη. Η δίαιτα του φυτοφάγου μειώνει κατά πολύ τα επίπεδα χοληστερόλης (η χοληστερόλη είναι στενά συνδεδεμένη με καρδιακές νόσους - τα φρούτα και τα λαχανικά δεν περιέχουν καθόλου χοληστερόλη).
  • Οξείδωση. Οι οξειδώσεις που προκαλούν σοβαρές ασθένειες προέρχονται από το μαγειρεμένο κρέας και σχεδόν καθόλου από τα φυτά.

πς.δηλώνω επίσης και φαν της Λυσιστράτης

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 03:09, 21-02-13:

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:56, 21-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Αυτό πιο πολύ ίσχυε παλιότερα. Τώρα, επειδή βαρέθηκα να καταπιέζομαι το δηλώνω εξαρχής και δε δίνω δεκάρα για το τι πιστεύουν για μένα.
Μου λένε:"Δεν το άγγιξες το πιάτο σου. Γιατί δε σου άρεσε;"
Απαντώ πολύ απλά "Δεν τρώω κρέας." Και τελειώνει εκεί το θέμα τουλάχιστον από την πλευρά μου και ας με κοιτάνε με μισό μάτι μετά.
Έχω σκεφτεί έναν άλλο, πολύ αποδοτικό τρόπο.
Τους λέω ψέμματα, δεν τρώω κρέας γιατί έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη και μου το απαγορεύει ο γιατρός μου.

Κι εκεί που σε κοίταζαν αρχικά με μισό μάτι, αμέσως αλλάζουν όψη και παίρνουν το συγκαταβατικό, αγαπησιάρικο ύφος σαν να λένε: "καημένο παιδί, τι τραβάς κι εσύ"!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:57, 21-02-13:

Αχ βρε παιδιά κι εγώ το σκέφτομαι έντονα το να γίνω χορτοφάγος...

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:14, 21-02-13:

Σίγουρα η χορτοφαγία είναι εξαιρετικά υγιεινός τρόπος ζωής. Η κρεατοφαγία είναι όπως είπαν πιο πάνω θέμα συνήθειας. Εγώ π.χ. δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μην τρώω κρέας ακριβώς γιατί το έχω συνηθίσει και δυστυχώς για μένα δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα λαχανικά. Κάτι όμως που θέλω να επισημάνω είναι ότι ο άνθρωπος είναι ζώο και έχει διαμορφωθεί από την φύση για να τρώει τόσο λαχανικά όσο και κρέας ως παμφάγο ον. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να τρώνε οι άνθρωποι κρέας είναι φυσικό όπως και για όλα τα ζώα που το κάνουν. Είμαι κατά της ασύστολης θανάτωσης των ζώων με σκοπό να εισαχθούν στην αγορά προς πώληση, για να καλυφθούν οι ανάγκες του πληθυσμού. Στην οικιακή κτηνοτροφία φερ ειπείν δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί σφάζεις μια στο τόσο για να έχεις κρέας για καιρό.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:27, 21-02-13:

Μα απλώς ρε ψαραδέλλη
όσο αποδέχεσαι τον όρο "υστερική" φαίνεται σα να μην πιστεύεις εσύ η ίδια στην επιλογή σου.
αδύνατο συνεπώς να πιστέψουν σ΄συτή και οι γύρω σου.
Είσαι πολύ σωστή.
Δεν υπήρξα αρκετά δυναμική σε αυτό το θέμα και οπωσδήποτε δε μου το συγχωρώ.Λιγοψύχησα μπροστά στην ιδεολογία μου και δεν την υποστήριξα όσο θα έπρεπε.
Προσπαθούσα απλά να αποφύγω το πρήξιμο που συνοδεύεται αν δηλώνεις χορτοφάγος.
Βάσια δεν άντεξα να το δω όλο ρε συ. Πραγματικά.
Πολύ σκληρές εικόνες τουλάχιστον για μενα.

Τους λέω ψέμματα, δεν τρώω κρέας γιατί έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη και μου το απαγορεύει ο γιατρός μου.
Νομίζω εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί είσαι άντρας.
Σε μας τις γυναίκες δεν είναι και πολύ πιστευτό αυτό για ευνόητους λόγους.

Αλλά πραγματικά αυτό το ηλίθιο βλέμμα που παίρνουν όταν απορρίπτεις το κρεατοφαγητό τους σαν να σου λένε :
"Άλλοι δεν έχουνε να φάνε κι εσύ είσαι επιλεκτική στη διατροφή σου. Αχάριστη."
Ναι το έχω ακούσει και αυτό...εννοείται από άνθρωπο μεγάλης ηλικίας.
Τα επιχειρήματά τους σπάνε κόκαλα.
Να γίνεις. Να γίνεις.

Και σταμάτα να φοράς δερμάαααααααααααααααααααααατινα!!!!

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:43, 21-02-13:

Στὸν ὀρθόδοξο χριστιανισμὸ τὸν ὁποῖο ἀσπάζομαι ἐπιτρέπεται ἡ κατανάλωση κρέατος, ἀλλὰ καὶ σὲ αὐτὸ τὸ θέμα ὑπάρχει θεολογία.

Σύμφωνα μὲ τοὺς Πατέρες, ὁ ἄνθρωπος ὅταν ἦταν στὸν παράδεισο, δὲν ἔτρωγε τὰ ζῷα οὔτε καὶ αὐτὰ τὸν ἀπειλοῦσαν μὲ κάποιο τρόπο καθὼς ἦταν σὲ πλήρη ἁρμονία μὲ τὴ φύση. Ἡ κατανάλωση κρέατος εἶναι μεταπτωτικὸ φαινόμενο. Γιὰ λόγους ἄσκησης ἀλλὰ καὶ προκειμένου νὰ θυμᾶται ὁ ἄνθρωπος τὴν προπτωτική του κατάσταση, ἡ Ἐκκλησία θέσπισε τὶς νηστεῖες. Δὲν ἐπέβαλε ποτὲ ὅμως τὴν μὴ κατανάλωση κρέατος ὡς κάτι τὸ ἀκάθαρτο. Πολλοὶ ἅγιοι δὲν ἔτρωγαν καθόλου κρέας στὴ ζωή τους ὄχι ἐπειδὴ τὸ σιχαίνονταν, ἀλλὰ ἐπειδὴ προέκριναν τὴν ἀγάπη τοῦ Θεοῦ ἀπὸ τὴν ὅποιά εὐχαρίστηση προσέφεραν κάποιες ὑλικὲς ἀπολαύσεις χωρὶς ὅμως νὰ κρίνουν τοὺς ἄλλους ἐπειδὴ ἔτρωγαν κρέας. Αὐτὴ εἶναι ἡ διαφορὰ μὲ ὅλες αὐτὲς τὶς καινοφανεῖς διδασκαλίες ποὺ καθόλου καινούριες βέβαια δὲν εἶναι, ἀλλὰ παρουσιάζονται στὴν Ἑλλάδα στὸ πλαίσιο μιᾶς μόδας καθαρὰ ἀμερικανόφερτης ὅπως εἶπα καὶ πρίν.

Υ.Γ. Τὸ τόνισα πάντως καὶ πρὶν ὅτι δὲν ἀναφέρομαι συλλήβδην στοὺς χορτοφάγους καὶ ἀπορῶ γιατὶ κάποιοι ἐξανέστησαν ἀφοῦ δὲν ἀναφέρθηκα προσωπικὰ σὲ αὐτούς. Τὸ θέμα τοῦ Ἄγίου Χριστοφόρου ὁ ὁποῖος παρουσιάζεται σὲ κάποιες ἀπεικονίσεις μὲ μορφὴ σκύλου εἶναι τελείως ἄσχετο ὁπότε δὲ θὰ ἀναφερθῶ περαιτέρω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-02-13 στις 22:00. Αιτία: split μηνύματος για μεταφορά μέρους του σε οφφ τοπικ
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:02, 22-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Κάτι όμως που θέλω να επισημάνω είναι ότι ο άνθρωπος είναι ζώο και έχει διαμορφωθεί από την φύση για να τρώει τόσο λαχανικά όσο και κρέας ως παμφάγο ον. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να τρώνε οι άνθρωποι κρέας είναι φυσικό όπως και για όλα τα ζώα που το κάνουν.
Η ανατομία του ανθρώπου μοιάζει πάρα πολύ με την ανατομία των πιθήκων υψηλότερων τάξεων.
Οι πίθηκοι τρώνε αποκλειστικά καρύδια, φρούτα και δημητριακά, αν και μπορείς να τους μάθεις να τρώνε κρέας(όπως ακριβώς μαθαίνουν και τα παιδιά), έτσι όμως μετά οι πίθηκοι παχαίνουν,γίνονται λιγότερο υγιείς και νευρικοί.
Παρομοίως,τα ανθρώπινα δόντια μοιάζουν με τα δόντια των πιθήκων.
Επίσης ο άνθρωπος δεν έχει τόσο απλό και με τη μορφή του σακιού στομάχι, μεγάλο συκώτι και τόσο μικρό λεπτό και παχύ έντερο, όπως στα σαρκοφάγα ζώα.
Γι΄ αυτούς τους λόγους,σε συνάρτηση και άλλες επιστημονικές παρατηρήσεις,πολλοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι η εσωτερική και εξωτερική κατασκευή του ανθρώπου οδηγούν στο συμπέρασμα, ότι η χορτοφαγία είναι η πιο φυσική διατροφή του ανθρώπου.

Αλλά και εμπειρικά αν το δούμε
τα μικρά παιδιά,πριν γαλουχηθούν απ'τους γονείς να τρώνε κρέας "γιατί είναι θρεπτικό",αποστρέφονται τη νεκρή σάρκα που βρίσκεται στα πιάτα και δείχνουν φυσική προτίμηση στα φρούτα και τα ζυμαρικά.
Η κρεοφαγία δεν είναι στη φύση του ανθρώπου.

Τέλοσπάντων.
Για εμένα,επιχειρήματα όπως είναι τα οφέλη στην υγείας μας(σαν αυτά που παρέθεσα πιο πάνω) αποτελούν συνέπειες της συγκεκριμένης απόφασης και όχι κίνητρα που οδηγούν σ΄αυτή.

Θάνατοι,βαυσότητα,κακοποιήση.
Τα ζώα βασανίζονται.
Το 90% της πρωτεΐνης που ταΐζεται στα ζώα που προορίζονται για ανθρώπινη τροφή σε μια δυτική χώρα,προέρχεται από φτωχές χώρες,που τα παιδιά πεθαίνουν από υποσιτισμό.

νο μέρσι.

Αλλά πραγματικά αυτό το ηλίθιο βλέμμα που παίρνουν όταν απορρίπτεις το κρεατοφαγητό τους σαν να σου λένε :
"Άλλοι δεν έχουνε να φάνε κι εσύ είσαι επιλεκτική στη διατροφή σου. Αχάριστη."
Ναι το έχω ακούσει και αυτό...εννοείται από άνθρωπο μεγάλης ηλικίας.
Τα επιχειρήματά τους σπάνε κόκαλα.

μα είστε σοβαροι?

Γκιλ,είναι η μόνη απόφαση που έχω πάρει ως τώρα που δεν έχω μετανιώσει γι αυτή ούτε στιγμή.

πς1.πατρέα πατρέα πατρέα
έλεος,δεν είμαι συριζαία

πσ2.πατρέα πάλι
δε σας έμαθε ο μέντορας στο κατηχητικό ότι ο χριστούλης είπε«Να σας έδωσα κάθε είδους χόρτο που βγάζει σπόρους και κάθε είδους δέντρο που βγάζει καρπούς, αυτή θα είναι η διατροφή σας» (Παλαιά Διαθήκη, κεφάλαιο 1, στοίχ.29).
και εξηγήστε μου,στην εντολή "ου φονεύσεις",εξαιρείται ότι δεν είναι δίποδο?

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:19, 22-02-13:

πς1.πατρέα πατρέα πατρέα
έλεος,δεν είμαι συριζαία

πσ2.πατρέα πάλι
δε σας έμαθε ο μέντορας στο κατηχητικό ότι ο χριστούλης είπε«Να σας έδωσα κάθε είδους χόρτο που βγάζει σπόρους και κάθε είδους δέντρο που βγάζει καρπούς, αυτή θα είναι η διατροφή σας» (Παλαιά Διαθήκη, κεφάλαιο 1, στοίχ.29).
και εξηγήστε μου,στην εντολή "ου φονεύσεις",εξαιρείται ότι δεν είναι δίποδο?
1ον: Δὲν εἶπα ποτὲ ὅτι εἶσαι συριζαία.

2ον: Βάλε τὸ παράθεμα καὶ στὸ πρωτότυπο·
«καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἰδοὺ δέδωκα ὑμῖν πάντα χόρτον σπόριμον σπεῖρον σπέρμα, ὅ ἐστιν ἐπάνω πάσης τῆς γῆς, καὶ πᾶν ξύλον, ὃ ἔχει ἐν ἑαυτῷ καρπὸν σπέρματος σπορίμου, ὑμῖν ἔσται εἰς βρῶσιν·»

Ὅπως ὅμως ἀνέφερα καὶ παραπάνω ἀλλὰ μᾶλλον δὲν τὸ διάβασες καλά, ὁ ἄνθρωπος ἔτρωγε μόνο φυτὰ στὴν προπτωτικὴ κατάσταση καθὼς ἦταν σὲ πλήρη ἁρμονία μὲ τὴ φύση καὶ τὰ ζῷα. Ἐπίσης στὴν προπτωτικὴ κατάσταση σύμφωνα μὲ τὴ διδασκαλία τῆς Ἐκκλησίας δὲ γινόταν ἡ αναπαραγωγὴ μὲ τὸν τρόπο ποὺ γίνεται στὸν μεταπτωτικὸ ἄνθρωπο.
Δὲν ξέρω ἂν διάβασες στὴν Ἔξοδο (ἐπειδὴ ἀναφέρεις τὴν Π.Δ.) ὅτι ὁ Θεὸς ἔβρεξε ὀρτύκια στὴν ἕρημο γιὰ νὰ θρέψῃ τοὺς Ἑβραίους. Δὲν καταδικάζεται πουθενὰ στὴν Ἀγία Γραφὴ ἡ κατανάλωση κρέατος ὡς φόνος. Μὲ τὴν ἴδια λογικὴ θὰ ἔπρεπε νὰ εἶναι ἁμαρτία τὸ γεγονὸς ὅτι σκοτώνουμε τὰ κουνούπια ἢ τὰ ποντίκια. Ὅλα ζῷα εἶναι... Πουθενὰ δὲν ἀναφέρεται κάτι τέτοιο.

Υ.Γ. Ἀπὸ τότε ποὺ μὲ θυμᾶμαι πάντως, ἡ θέα μιᾶς μπριζόλας δὲ μὲ ἄφηνε ἀσυγκίνητο. Ἀντιθέτως, ἡ θέα ἑνὸς πιάτου μὲ σπανακόρυζο μοῦ δημιουργοῦσε τελείως διαφορετικὰ συναισθήματα.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:43, 22-02-13:

α?
δηλαδή
θα έρθεις σε αρμονία με τη φύση και θα πάψεις να τρως τα ζώα όταν επιστρέψεις στον παράδεισο?

Δὲν ξέρω ἂν διάβασες στὴν Ἔξοδο (ἐπειδὴ ἀναφέρεις τὴν Π.Δ.) ὅτι ὁ Θεὸς ἔβρεξε ὀρτύκια στὴν ἕρημο γιὰ νὰ θρέψῃ τοὺς Ἑβραίους.
Δὲν καταδικάζεται πουθενὰ στὴν Ἀγία Γραφὴ ἡ κατανάλωση κρέατος ὡς φόνος.

μα φυσικά διάβασα.
διαβάζω τη Π.Δ. κάθε βράδυ πριν πέσω για ύπνο

όμως ναι.
ένα ακόμη βασικό πρόβλημα της θρησκείας σου και της εκκλησίας.
αυτοαναιρείται.

υγ.δεν έχω σκοτώσει ποτέ ούτε κουνούπια,ούτε ποντίκια.
η μόνη αμαρτία μου είναι το παραπλάς που μου έβαζαν στο κεφάλι επειδή μικρή έπιανα συνέχεια ψύρρες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη catlin : 22-02-13 στις 01:48.
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:51, 22-02-13:

α?
νόμιζα ότι η πρώτη παρούσια έγινε μετά το προπατορικό αμάρτημα που διέπραξαν οι πρόγονοί μας()

δηλαδή
θα έρθεις σε αρμονία με τη φύση και θα πάψεις να τρως τα ζώα όταν επιστρέψεις στον παράδεισο?
Διαβάζεις ἐπιλεκτικὰ τί γράφω καὶ παίρνεις μόνο αὐτὰ τὰ ὁποῖα σὲ συμφέρουν. Διάβασε τί ἔγραψα παραπάνω γιὰ τὴ νηστεία καὶ τοὺς ἁγίους. Δὲν μπορῶ νὰ ἐπαναλαμβάνωμαι.

μα φυσικά διάβασα.
διαβάζω τη Π.Δ. κάθε βράδυ πριν πέσω για ύπνο

όμως ναι.
ένα ακόμη βασικό πρόβλημα της θρησκείας σου και της εκκλησίας.
αυτοαναιρείται.

Ἀπὸ τὴ μία μοῦ ἀναφέρεις χωρίο τῆς Π.Δ. γιὰ νὰ στηρίξῃς τὰ λεγόμενά σου καὶ ἀπὸ τὴν ἄλλη μοῦ λὲς ὅτι αὐτοαναιρεῖται; Δὲ σὲ καταλαβαίνω...

υγ.δεν έχω σκοτώσει ποτέ ούτε κουνούπια,ούτε ποντίκια.
η μόνη αμαρτία μου είναι το παραπλάς που μου έβαζαν στο κεφάλι επειδή μικρή έπιανα συνέχεια ψύρρες.

Μπράβο σου. Ἂν ἔλθῃ ὅμως νὰ σὲ τσιμπήσῃ κανένα φίδι, καλοῦ κακοῦ πιάσε καὶ κανένα ξύλο ποὺ θὰ εἶναι ἐκεῖ γύρω.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 02:06, 22-02-13:

Τα ζώα βασανίζονται.
τα φυτά δε βασανίζονται;

Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dgr
Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε στις 02:45, 22-02-13:

[I]Η ανατομία του ανθρώπου μοιάζει πάρα πολύ με την ανατομία των πιθήκων υψηλότερων τάξεων.
Οι πίθηκοι τρώνε αποκλειστικά καρύδια, φρούτα και δημητριακά, αν και μπορείς να τους μάθεις να τρώνε κρέας(όπως ακριβώς μαθαίνουν και τα παιδιά), έτσι όμως μετά οι πίθηκοι παχαίνουν,γίνονται λιγότερο υγιείς και νευρικοί.
Παρομοίως,τα ανθρώπινα δόντια μοιάζουν με τα δόντια των πιθήκων.
Επίσης ο άνθρωπος δεν έχει τόσο απλό και με τη μορφή του σακιού στομάχι, μεγάλο συκώτι και τόσο μικρό λεπτό και παχύ έντερο, όπως στα σαρκοφάγα ζώα.
Γι΄ αυτούς τους λόγους,σε συνάρτηση και άλλες επιστημονικές παρατηρήσεις,πολλοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι η εσωτερική και εξωτερική κατασκευή του ανθρώπου οδηγούν στο συμπέρασμα, ότι η χορτοφαγία είναι η πιο φυσική διατροφή του ανθρώπου.

Αλλά και εμπειρικά αν το δούμε
τα μικρά παιδιά,πριν γαλουχηθούν απ'τους γονείς να τρώνε κρέας "γιατί είναι θρεπτικό",αποστρέφονται τη νεκρή σάρκα που βρίσκεται στα πιάτα και δείχνουν φυσική προτίμηση στα φρούτα και τα ζυμαρικά.
Η κρεοφαγία δεν είναι στη φύση του ανθρώπου.

Όχι. Oι χιμπατντζήδες(που είναι οι πιο κοντινοί συγγενείς μας) τρώνε κρέας. Ισχύει η χορτοφαγία για άλλους πχ γορίλες(αν και αυτοί τρώνε έντομα). Στο λέω απλώς για να δεις ότι δεν σημαίνει κάτι η χορτοφαγία στους γορίλες, παρά μόνο δείχνει το εξελικτικό παρελθόν μας. Οι γορίλες δεν μπορούν να διαχειριστούν τα επίπεδα λίπους και χοληστερόλης που μπορούμε εμείς, διαφέρουμε.
Επίσης, διαφέρουμε στα δόντια. Τα δόντια μας είναι ουσιαστικά για παμφαγία. Η μετάβασή μας στην κρεατοφαγία είναι ο λόγος που θα δεις ελάχιστους στο σύγχρονο κόσμο να έχουν τέλεια οδοντοστοιχεία χωρίς επέμβαση. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν χρειαζόμασταν δόντια,φτιάξαμε εργαλεία για να κόψουμε το κρέας.
Η αιτία για την οποία εξελιχθήκαμε και ο εγκέφαλός μας έγινε τόσο εκπληκτικός,ήταν η κρεατοφαγία. Πολύ απλά γιατί η ενέργεια που πρέπει να πάρεις, απαιτεί τεράστιες ποσότητες φυτικής τροφής, αλλά πολύ λιγότερες κρέατος. Το κλειδί ήταν και το ψήσιμο του κρέατος. Οπότε η κρεατοφαγία είναι βάση του ανθρώπου.
Κανένα θέμα με το να είσαι χορτοφάγος, αλλά μη προσπαθείς να πείσεις στη χορτοφαγία άλλους με ψευδοεπιχειρήματα.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:13, 22-02-13:

Θέματα που ανοίγετε βραδιάτικα.....
Χορτοφαγία ή κρεατοφαγία;
Βασικά...Ο τίτλος είναι λάθος.Το δίλημμα δεν είναι κρέας ή χόρτα.Είναι χορτοφαγική ή παμφαγική διατροφή.
Ας το πάρουμε ώς εξής...
Σε έναν τέλειο κόσμο(καμία σχέση με αυτόν που ζούμε τώρα) ο άνθρωπος,θα κατανάλωνε το ελάχιστο δυνατό κρέας που είναι απαραίτητο για την ανάπτυξή του.Και δεν θα υπήρχε η κατάσταση που υπάρχει στις μέρες μας,με άκρατη εκμετάλλευση των ζώων.Και μήν το αρνηθεί κανείς πως το κρέας δεν είναι αναγκαίο για να αναπτυχθείς.Λόγω του κρέατος εξελιχθήκαμε με τον τρόπο που αναπτυχθήκαμε και βγήκαμε απο τις σπηλιές.
Η ζωική διατροφή,είναι απαραίτητη,να μήν πώ αναγκαία για να αναπτυχθεί το βρέφος,και να μεγαλώσει ομαλά.
Ωστόσο,μέχρι εκεί φτάνει η συνεισφορά της διατροφής που συμπεριλαμβάνει κρέας.Κάπου εκεί στην εφηβεία(ή λίγο μετά) είναι που ο άνθρωπος μπορεί πλέον να συντηρείται με μία χορτοφαγική διατροφή χωρίς κατανάλωση κρέατος.
Βέβαια...μέχρι τότε,και με την επιβολή των γονέων-κοινωνίας κτλ,η διατροφή αυτή συνεχίζεται λόγω συνήθειας...και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε γύρω μας.
Σε έναν τέλειο κόσμο,οι μόνοι που θα έτρωγαν κρέας,θα ήταν τα παιδιά,και αυτό γιατί το χρειάζονται.Και οι σφαγές ζώων θα ήταν ελάχιστες.Αλλά όπως και σε πολλά άλλα θέματα,απέχουμε απο αυτόν τον τέλειο κόσμο..δυστυχώς...
Είμαι χορτοφάγος,(όχι βίγκαν,δηλαδή καταναλώνω αυγά και γαλακτοκομικά προιόντα,γιατί αυτά δεν προυποθέτουν την θανάτωση ζώου).Ποτέ δεν ήμουν φανατικός οπαδός του κρέατος,σπάνια έτρωγα.
Γιατί είμαι χορτοφάγος;
Καταρχάς,γιατί το κρέας δεν μου είναι απαραίτητο,και γιατί είναι μία ελάχιστη πράξη ακτιβισμού που μπορώ για τούτο τον μάταιο χωρίς ελπίδα; κόσμο...

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 22:55, 22-02-13:

Όχι. Oι χιμπατντζήδες(που είναι οι πιο κοντινοί συγγενείς μας) τρώνε κρέας. Ισχύει η χορτοφαγία για άλλους πχ γορίλες(αν και αυτοί τρώνε έντομα). Στο λέω απλώς για να δεις ότι δεν σημαίνει κάτι η χορτοφαγία στους γορίλες, παρά μόνο δείχνει το εξελικτικό παρελθόν μας. Οι γορίλες δεν μπορούν να διαχειριστούν τα επίπεδα λίπους και χοληστερόλης που μπορούμε εμείς, διαφέρουμε.

Η γουίκι μπορεί να μας διαφωτήσει σχετικά με τη διατροφή των χιμπατζήδων.
Μεταξύ άλλων,αναφέρει τον τρόπο διατροφής διάφορων ομάδων των πρωτευόντων θηλαστικών(εκεί ανήκει και ο άνθρωπος),ο οποίος είναι κυρίως φρούτα,φύλλα και έντομα.Μάλιστα,υπάρχει είδος πρωτεύοντος που τρέφεται αποκλειστικά με γρασίδι.Εξαίρεση αποτελεί ο λεγόμενος κοινός χιμπατζής,ο οποίος σπανιότερα τρέφεται με το κυνήγι άλλων ειδών πρωτευόντων.

Επίσης, διαφέρουμε στα δόντια. Τα δόντια μας είναι ουσιαστικά για παμφαγία.

ουπς!

Η αιτία για την οποία εξελιχθήκαμε και ο εγκέφαλός μας έγινε τόσο εκπληκτικός,ήταν η κρεατοφαγία. Πολύ απλά γιατί η ενέργεια που πρέπει να πάρεις, απαιτεί τεράστιες ποσότητες φυτικής τροφής, αλλά πολύ λιγότερες κρέατος. Το κλειδί ήταν και το ψήσιμο του κρέατος. Οπότε η κρεατοφαγία είναι βάση του ανθρώπου.

wtf

και χρησιμοποιήσες τη λέξη ψευδοεπιχειρήματα!

μα
πουλάκια μου
ακόμα και έτσι να ήταν(!)
ακόμα και ο άνθρωπος να ήταν αποκλειστικά σαρκοβόρο ον(!)

πως χρησιμοποιείτε αυτό το μυαλό που τελικά διαμορφώσατε?

Αυτό νομίζω ότι είναι το μόνο επιχείρημα που μπορεί να πείσει κάποιον,ο ορθολογισμός και η ηθική που είναι προνόμια μόνο του ανθρώπου.
Σε μένα,το είπα και πιο πάνω,τα υπόλοιπα ακούγονται ίδια με αυτό:"οι χορτοφάγοι απολαμβάνουν καλύτερο σεξ".

τέλοσπάντων
το θέμα αυτό θα παραμείνει ενεργό,αλλά δε θα συνεχίω να αναλώνομαι σε τέτοιες συζητήσεις που νομίζω δεν οδηγούν πουθενά.

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
τα φυτά δε βασανίζονται;

α γεια σου ρε βασίλη
μπράβο
περίμενα να έχει ειπωθεί νωρίτερα αυτο το "επιχείρημα"

Αυτή η σελίδα με κάλυψε αρκετά,περιλαμβάνει και άλλες ανοησίες που ακουώ κατά καιρούς.
χαβ ε λουκ.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 23:29, 22-02-13:

Ἀπὸ τὴ μία μοῦ ἀναφέρεις χωρίο τῆς Π.Δ. γιὰ νὰ στηρίξῃς τὰ λεγόμενά σου καὶ ἀπὸ τὴν ἄλλη μοῦ λὲς ὅτι αὐτοαναιρεῖται; Δὲ σὲ καταλαβαίνω...

γιατί ,πατρέα, δεν ενστερνίζομαι αυτά τα επιχειρήματα.
απλώς τα έχω στην άκρη γιατί στο παρελθόν έχει χρειαστεί να απευθυνθώ σε νοσούντες θρησκευτικού ιδεοληπτικού ψυχαναγκασμού.

Και μήν το αρνηθεί κανείς πως το κρέας δεν είναι αναγκαίο για να αναπτυχθείς.Λόγω του κρέατος εξελιχθήκαμε με τον τρόπο που αναπτυχθήκαμε και βγήκαμε απο τις σπηλιές.
Σε έναν τέλειο κόσμο,οι μόνοι που θα έτρωγαν κρέας,θα ήταν τα παιδιά,και αυτό γιατί το χρειάζονται.

δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι έχουμε βγει απ'τις σπηλιές.

μα γιατί άραγε

Όμως μερκ,
δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι τα παιδιά χρειάζονται το κρέας για να αναπτυχθούν σωστά.
Μπορούμε να βρούμε άπειρα λινκ που στηρίζουν αυτό που λεω,αλλά θα σου πω απλώς ότι γνωρίζω άτομα που έχουν μεγαλώσει με βίγκαν διατροφή.Κι είναι όλοι υγιέστατοι.
Τα παιδιά δεν χρειάζονται σάρκα για να μεγαλώσουν,οι γονείς τους μαθαίνουν να τη χρειάζονται.

Γενικώς,και άλλοι σαν εσένα υποστηρίζουν ότι μέχρι την πλήρη ανάπτυξη του ανθρώπου ,πρέπει να εντάσσεται το κρέας στη διατροφή μας.
Όμως έχω να αγγίξω κρέας απ τα 15 μου,και αντιθέτως κάθε φορά οι εξετάσεις μου δεν είναι απλά εντάξει,αλλά ιδανικές.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να μην αποκλείεις κανένα απαραίτητο διατροφικό στοιχείο.
Και όλα αυτά τα στοιχεία υπάρχουν στις φυτικές τροφές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη catlin : 22-02-13 στις 23:56. Αιτία: ορθ.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:40, 22-02-13:

Ναι αλλά οι πρωτεϊνες είναι απαραίτητες για την ανάπτυξη, και δεν μπορείς να τις παίρνεις μόνο από τα φασόλια.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 23:48, 22-02-13:

Ναι αλλά οι πρωτεϊνες είναι απαραίτητες για την ανάπτυξη, και δεν μπορείς να τις παίρνεις μόνο από τα φασόλια.

ω ναι,μπορείς
ναι άκη,ζω ακόμα

φυτικά τρόφιμα ή συνδυασμοί τους,όπως για παράδειγμα τα όσπρια με το ρύζι,σου δίνουν τις πρωτείνες που θα έπαιρνες από μια μπριζόλα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:51, 22-02-13:

ω ναι,μπορείς
ναι άκη,ζω ακόμα

φυτικά τρόφιμα ή συνδυασμοί τους,όπως για παράδειγμα τα όσπρια με το ρύζι,σου δίνουν τις πρωτείνες που θα έπαιρνες από μια μπριζόλα.

Καλή σκέψη αυτό.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:28, 23-02-13:

Βασικά θα ήθελα πολύ να γράψει κάποιος χορτοφάγος όσους ιδανικούς συνδυασμούς γνωρίζει για όποιον ενδιαφέρεται (εγώ πάντως σίγουρα ενδιαφέρομαι)

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:19, 23-02-13:

δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι έχουμε βγει απ'τις σπηλιές.

μα γιατί άραγε

Όμως μερκ,
δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι τα παιδιά χρειάζονται το κρέας για να αναπτυχθούν σωστά.
Μπορούμε να βρούμε άπειρα λινκ που στηρίζουν αυτό που λεω,αλλά θα σου πω απλώς ότι γνωρίζω άτομα που έχουν μεγαλώσει με βίγκαν διατροφή.Κι είναι όλοι υγιέστατοι.
Τα παιδιά δεν χρειάζονται σάρκα για να μεγαλώσουν,οι γονείς τους μαθαίνουν να τη χρειάζονται.

Γενικώς,και άλλοι σαν εσένα υποστηρίζουν ότι μέχρι την πλήρη ανάπτυξη του ανθρώπου ,πρέπει να εντάσσεται το κρέας στη διατροφή μας.
Όμως έχω να αγγίξω κρέας απ τα 15 μου,και αντιθέτως κάθε φορά οι εξετάσεις μου δεν είναι απλά εντάξει,αλλά ιδανικές.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να μην αποκλείεις κανένα απαραίτητο διατροφικό στοιχείο.
Και όλα αυτά τα στοιχεία υπάρχουν στις φυτικές τροφές.
Ούτε εγώ είμαι τόσο σίγουρος πως έχουμε βγεί...Για την ακρίβεια,βγήκαμε,και ξαναμπήκαμε με την θέληση μας..αλλά αυτό είναι εκτός θέματος...

Σίγουρα μπορεί κάποιος να μεγαλώσει χωρίς να τρώει ζωικά προιόντα και παράγωγα(μέλι,αυγά γαλακτοκομικά),ωστόσο,κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιές είναι οι μακροπρόθεσμες συνέπειες μία τέτοιας διατροφής.Εξελιχθήκαμε χάριν της κατανάλωσης κρέατος.Μπορείς να πείς με βεβαιότητα,υποστηριγμένη απο μελέτες και έρευνες για το τί συνεπάγεται κάτι τέτοιο σε βάθος 5-10-15 γενεών στον άνθρωπο;
Αυτό που ξέρουμε,είναι πως ο άνθρωπος επιζεί χωρίς κρέας.Δεν σημαίνει πως μπορεί να αναπτυχθεί πλήρως και χωρίς αυτό.

Δεν τίθεμαι υπέρ μία παμφαγικής διατροφής ευ όρου ζωής,αλλά σίγουρα δεν πάω και στο άλλο άκρο.
Να θυμάσαι,ο φανατισμός,οποιαδήποτε πλευρά και άν υποστηρίζεις,είναι επικίνδυνος.
Κάπου στην πορεία,χάσαμε το μέτρο...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:31, 23-02-13:

Σε μένα,το είπα και πιο πάνω,τα υπόλοιπα ακούγονται ίδια με αυτό:"οι χορτοφάγοι απολαμβάνουν καλύτερο σεξ".
Για περισσότερους από 11 μήνες, ο Wasserman και η ομάδα του, παρακολούθησαν μια ομάδα πιθήκων στο Εθνικό Πάρκο της Ουγκάντα και κατέγραφαν τι έτρωγαν.
Προσέχτε τι βάζετε, ρε παιδιά.

Αντίθετα, έρευνες δείχνουν ότι το 86% των κρεατοφάγων έχει καλύτερη σεξουαλική ζωή σε σύγκριση με μόλις το 42% των χορτοφάγων.

PS: θέλεις να πείσεις κάποιον σε ένα argument; Βάλε ένα ποσοστό. 72% των περιπτώσεων θα συμφωνήσει με σένα.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 03:04, 23-02-13:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
ο γιώργος είδε τη λεξη "σεξ" και μπούκαρε

Προσέχτε τι βάζετε, ρε παιδιά.

έχουν γίνει μπόλικες τέτοιες έρευνες ,πολλές απ΄αυτές διάσημες,και έχουν αναρτηθεί σε αρκετές ιστοσελίδες.
αν κάνεις μια πιο εκτενή αναζήτηση θα βρεις αρκετές.
http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pi...eID=16088&ct=9
http://www.healthtimes.gr/diatrofi/1...to..._sex!.htm
http://alithia.com.cy/index.php/ygei...B3%CE%BF%CE%B9

α επίσης
υπάρχει και αυτό "Οι χορτοφάγοι γουστάρουν περισσότερο το στοματικό σεξ!"

πσ.
αχαχαχαχαχαχα
σόρυ,γελάω ακόμα

πσ2.ντάξει το καταλαβαίνω,
η κοινή λογική λέει"βγάζω τα καρνιβόρα ένστικτά μου και στο κρεβάτι"

Αρκετά ευτελίσαμε το θέμα όμως.

*Οralle
θα συγκεντρώσω τους συνδυασμούς που ξέρω(βσκα έχω κάποια βιβλία και διάσπαρτες σημειώσεις) και θα σου απαντήσω.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 10:45, 23-02-13:

Και να γινόταν εγώ δεν θα το άντεχα πάντως

Το κρέας είναι το καλύτερο φαί. Τέλος

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:12, 23-02-13:

το να μην τρως κρέας δεν είναι φυσκολογικό και όποιος το κάνει πρέπει να συμβουλεύεται διατροφολόγο

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:56, 18-03-13:

Καταλαβαίνεις ότι αυτοαναιρείσαι μόνη σου, έτσι; Δεν γίνεται να απολαμβάνεις περισσότερο το στοματικό σεξ από μία μη-χορτοφάγο. Ο χορτοφάγος εξ' ορισμού δεν βάζει κρέας στο στόμα του..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:09, 18-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Καταλαβαίνεις ότι αυτοαναιρείσαι μόνη σου, έτσι; Δεν γίνεται να απολαμβάνεις περισσότερο το στοματικό σεξ από μία μη-χορτοφάγο. Ο χορτοφάγος εξ' ορισμού δεν βάζει κρέας στο στόμα του..
Ο κρεατοφάγος όμως παίζει να μπερδέψει το "λουκάνικό" σου για πραγματικό λουκάνικο και να σε δαγκώσει...
Τί προτίμας;

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 03:11, 18-03-13:

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 05:42, 18-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Ο κρεατοφάγος όμως παίζει να μπερδέψει το "λουκάνικό" σου για πραγματικό λουκάνικο και να σε δαγκώσει...
Τί προτίμας;
Αδιάφορο. Το σεξ θα είναι καλό either way.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους