Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 17:34, 20-03-13:

θα ηθελα να γινω χορτοφαγος (όχι ολική,δεν μπορώ να αντισταθώ στη φέτα,ή στα θαλασσινά ) αλλά οι γονείς μου δεν μπορούν να σταματήσουν να τρώνε κρέας,δεν θα δεχτούν να μου μαγειρεύουν χωριστά,δεν θα δεχτούν να με αφήσουν να μαγειρεύω μόνη μου...............
υπομονή..........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:50, 22-03-13:

Είμαι ημιχορτοφάγος. Η διατροφή μου βασίζεται κατά κύριο λόγο στις φυτικές και πρωτογενείς τροφές. Τις ζωικές τροφές τις τρώω σε περιορισμένες ποσότητες, γιατί μου το έχει επιβάλλει ο γιατρός μου επειδή έχω αναιμία. Ωστόσο, το γιαούρτι το τρώω σε καθημερινή βάση, για να μην πάθω οστεοπόρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:57, 05-04-13:

Η μεσογειακή διατροφή θεωρώ ότι είναι η ιδανική επιλογή. Η αξία της εν λόγω διατροφής έχει αναγνωριστεί παγκοσμίως.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:38, 12-05-13:

Ας βάλουμε λοιπόν ένα δίχρονο παιδάκι στο κρεβάτι του αφού το έχουμε αφήσει να το «τσιμπήσει» λίγο η πείνα. Ας τοποθετήσουμε κατόπιν μέσα στο κρεβάτι ένα κλωσοπουλάκι και ένα μήλο. Σε πόσες από τις επαναλήψεις του πειράματος πιστεύει κάποιος ότι το παιδάκι θα παίξει με το μήλο και θα ορμήσει στο κλωσοπουλάκι με σκοπό να το φάει;
Ο επανασχεδιασμός του ανθρώπου από φυτοφάγο σε παμφάγο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 20:47, 12-05-13:

και εγω τεινω λιγο προς τη χορτοφαγια, δεν τρωω τοσο συχνα κρεας οπως αλλοι που λενε οτι δεν φανταζονται να μπορουν να ζησουν χωρις αυτο κτλ
απλα ποτε δεν θα γινομουν τελειως χορτοφαγος ωστε να μην τρωω καθολου και να το αντικαθιστω με σογιες και τετοια
γενικα νταξ δεν μπορεις να απορριψεις τελειως το κρεας σαν τροφη αλλα απο την αλλη εχει υπερτιμηθει κι ολας σε σχεση με αλλα τροφιμα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 22:27, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL
και εγω τεινω λιγο προς τη χορτοφαγια, δεν τρωω τοσο συχνα κρεας οπως αλλοι που λενε οτι δεν φανταζονται να μπορουν να ζησουν χωρις αυτο κτλ
απλα ποτε δεν θα γινομουν τελειως χορτοφαγος ωστε να μην τρωω καθολου και να το αντικαθιστω με σογιες και τετοια
γενικα νταξ δεν μπορεις να απορριψεις τελειως το κρεας σαν τροφη αλλα απο την αλλη εχει υπερτιμηθει κι ολας σε σχεση με αλλα τροφιμα
το καλύτερο είναι να τρως κρέας ελάχιστες φορές,και όταν ξέρεις ότι αυτό προέρχεται από χωριό..........

εγώ παρόλο που υπάρχει κρέας από το χωριό δεν το τιμώ.
αλλά ψάρι δεν αντέχω να μη φάω!!!!!!!!

έχω κανα μήνα χωρις κρεας;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 01:44, 13-05-13:

Τους κυνόδοντες για να τρώμε κρέας τους έχουμε. Οχι χόρτα !!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 09:12, 13-05-13:

Σιγά του κυνόδοντες. Ελάχιστα πιο μεγάλοι και μυτεροί είναι από τα άλλα δόντια.

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 22:32, 31-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
πολυ μπραφ βλεπετε μου φαινετε

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:40, 18-06-13:

Πολύ σωστή σκέψη!

Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 22:42, 10-07-13:

ειμαι χορτοφαγος(vegetarian, τρωω γαλακτοκομικα και αυγα χωρις βεβαια να το θελω) 3 χρονια τωρα και επειδη το εχω ψαξει αρκετα, γνωριζω οτι η οδοντοστοιχια του ανθρωπου μοιαζει περισσοτερο με εκεινη του γοριλα, και οχι με εκεινη των σαρκοβορων ζωων. Ο γοριλας εχει τους κυνοδοντες για να σπαει τα σκληρα φρουτα και τους σκληρους καρπους. Δεν μπορω να ξερω σιγουρα για το αν ειμασταν εξ αρχης χορτοφαγα ή σαρκοφαγα οντα, παντως οι αναγκες του οργανισμου μακροχρονια μεταβαλλονται αναλογα με τις συνθηκες ζωης(διατροφη κλπ). Η οδοντοστοιχια μας δεν ηταν παντα ετσι, οπως π.χ δεν ηταν ιδια και η ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζομαστε για να ειμαστε υγιεις. Ολα ειναι συνεπειες της εξελιξης. Παντως αν γινει καποιος χορτοφαγος και προσεξει αρκετα, δεν θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Πρεπει απλα να γινονται οι σωστοι συνδυασμοι τροφων για να καλυπτει ο οργανισμος μας τις αναγκες του σε θρεπτικα συστατικα

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 00:04, 11-07-13:

Μια ζωή την έχουμε, άμα αρχίσουμε και φιλοσοφούμε το τι τρώμε τότε καλό παράδεισο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 00:50, 11-07-13:

Αντί να κάθεστε να αναρωτιέστε αν είναι υγιές να τρώει κάποιος κρέας σκεφτείτε και λίγο τον τρόπο που το κάνει. Ο Κομφουκιος είχε πει πως τα μαχαίρια τα έχουμε για τον πόλεμο και γιαυτό δεν τα χρησιμοποοιουμε στο τραπέζι.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:51, 26-08-13:

Η ομιλία του Gary Yourofsky στις 07/08/2010 στο πανεπιστήμιο GA Tech. της Georg. Αξίζει πιστεύω να την ακούσει κανείς όλη μαζί με το τμήμα των ερωτήσεων στο τέλος.

Σίγουρα, άλλη η κοινωνία της Αμερικής, άλλη η δική μας αλλά η κεντρική ιδέα είναι ίδια.

Παράθεση

anwnymos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 22:32, 26-08-13:

ωραια και τα χορταρικα αλλα σαν το κρεας δεν εχει φιλοι μου . δυστυχως

Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 17:49, 27-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Η ομιλία του Gary Yourofsky στις 07/08/2010 στο πανεπιστήμιο GA Tech. της Georg. Αξίζει πιστεύω να την ακούσει κανείς όλη μαζί με το τμήμα των ερωτήσεων στο τέλος.

Σίγουρα, άλλη η κοινωνία της Αμερικής, άλλη η δική μας αλλά η κεντρική ιδέα είναι ίδια.

Εισαι και εσυ χορτοφαγος; Αν ναι, εχεις βρει τα προιοντα που προτεινει αυτος στο τελος; Εχω κοιταξει, αλλα παρα ελαχιστες εξαιρεσεις, τα βρισκω μονο σε σαιτ του εξωτερικου και οχι εγχωρια.

Αρχική Δημοσίευση από anwnymos
ωραια και τα χορταρικα αλλα σαν το κρεας δεν εχει φιλοι μου . δυστυχως
Εχει και παραεχει, αν συνηθισεις στην ιδεα οτι δεν το εχεις οντως αναγκη και οτι το τρως καθαρα απο συνηθεια, ισως και λιγο απο θεμα γευσης αν και εμενα πλεον με αηδιαζει και μονο η ιδεα. Ειναι οπως συνηθισει καποιος.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 09:21, 28-08-13:

Εκεί που κάπου δεν συμφωνώ με τους Vegan είναι η άποψή τους για το μέλι, όπως κατ' εφημησμό χαρακτήρισε ο Yourofsky ως "εμετό της μέλισσας". Είναι μάλλον λίγο δύσκολο να "βασανίσει" κανείς μια μέλισσα για να της πάρει το μέλι χωρίς να υποστεί τις συνέπειες . Το μέλι δε, είναι κατά 80% περίπου σάκχαρα, 16% νερό, μεταλλικά άλατα και κάποιες φυτικές (όχι ζωικές) πρωτεΐνες, κατά συνέπεια δεν κάνει το αίμα περισσότερο όξινο.

Η απάντηση βέβαια σε αυτό τον προβληματισμό είναι πως, φτάσε πρώτα στο σημείο να μην τρως κόκκινο κρέας, μετά καθόλου κρέας, μετά ψάρι, μετά γαλακτοκομικά και αν στο τέλος σου αρέσει το μέλι, φάε....it's your life! Το ζητούμενο είναι να βγάλουμε τον εαυτό μας όσο το δυνατόν περισσότερο έξω από αυτό το σύστημα σκλαβιάς και κακοποίησης άλλων πλασμάτων. Η χορτοφαγία δεν είναι δίαιτα, είναι πάνω απ' όλα νοοτροπία, στάση ζωής.

Όπως είπε χαρακτηριστικά ο Yourofsky, "δεν είμαι vegan για να έχω καλή υγεία, θα ήταν πολύ εγωιστικό κάτι τέτοιο". Το θέμα είναι να φύγουμε απ' τα εγωιστικά πρότυπα που μας μαθαίνουν, να καλλιεργήσουμε την ενσυναίσθηση, να συμπάσχουμε με τον πόνο, να αντιδρούμε στην βαρβαρότητα.

Αρχική Δημοσίευση από tzatziki lover
Εισαι και εσυ χορτοφαγος; Αν ναι, εχεις βρει τα προιοντα που προτεινει αυτος στο τελος; Εχω κοιταξει, αλλα παρα ελαχιστες εξαιρεσεις, τα βρισκω μονο σε σαιτ του εξωτερικου και οχι εγχωρια.
Είμαι απλά χορτοφάγος, τρώω γαλακτοκομικά. Προσπαθώ όμως σιγά σιγά να βάζω περισσότερα ωμοφαγικά και vegan πιάτα στη διατροφή μου περνώντας διαστήματα χωρίς καθόλου ζωικές πρωτεΐνες (αυτό που λέμε "νηστεία" ή "αποτοξίνωση"). Στην Ελλάδα, την κλασική σουβλακοχώρα, τα πράγματα είναι πολύ πίσω στην χορτοφαγία, δυστυχώς. Αν πεις "γίνομαι διατροφικός ακτιβιστής" έχεις απομονωθεί, εκτός αν έχεις καλούς φίλους τριγύρω που συμφωνείτε και μοιράζεστε τα πιάτα σας.

Το μόνο μαγαζί που ξέρω με vegan προϊόντα είναι το Bamboo, στην Αθήνα. Ίσως υπάρχουν κι άλλα, το ψάχνω.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 19:07, 28-08-13:

Εκεί που κάπου δεν συμφωνώ με τους Vegan είναι η άποψή τους για το μέλι, όπως κατ' εφημησμό χαρακτήρισε ο Yourofsky ως "εμετό της μέλισσας". Είναι μάλλον λίγο δύσκολο να "βασανίσει" κανείς μια μέλισσα για να της πάρει το μέλι χωρίς να υποστεί τις συνέπειες . Το μέλι δε, είναι κατά 80% περίπου σάκχαρα, 16% νερό, μεταλλικά άλατα και κάποιες φυτικές (όχι ζωικές) πρωτεΐνες, κατά συνέπεια δεν κάνει το αίμα περισσότερο όξινο.
Χαχα χωρις να γινω αηδιαστικη, ειναι οντως ο εμετος της μελισσας ().Καλα οξινο δεν ειναι αλλα προσωπικα ας πουμε σκεφτομαι περισσοτερο οτι ουσιαστικα τους παιρνεις την τροφη που αποθηκευουν για το χειμωνα και οτι για να σε αποτρεψουν απο το να τους την παρεις, θυσιαζονται αρκετες απο αυτες.

Είμαι απλά χορτοφάγος, τρώω γαλακτοκομικά. Προσπαθώ όμως σιγά σιγά να βάζω περισσότερα ωμοφαγικά και vegan πιάτα στη διατροφή μου περνώντας διαστήματα χωρίς καθόλου ζωικές πρωτεΐνες (αυτό που λέμε "νηστεία" ή "αποτοξίνωση"). Στην Ελλάδα, την κλασική σουβλακοχώρα, τα πράγματα είναι πολύ πίσω στην χορτοφαγία, δυστυχώς. Αν πεις "γίνομαι διατροφικός ακτιβιστής" έχεις απομονωθεί, εκτός αν έχεις καλούς φίλους τριγύρω που συμφωνείτε και μοιράζεστε τα πιάτα σας.

Το μόνο μαγαζί που ξέρω με vegan προϊόντα είναι το Bamboo, στην Αθήνα. Ίσως υπάρχουν κι άλλα, το ψάχνω.
Και εγω τρωω γαλακτοκομικα, αυγα και μελι ακομη αλλα προσπαθω τωρα και καιρο να τα μειωσω σταδιακα, ομως θεωρω οτι ειναι το πιο δυσκολο κομματι. Περιοριζονται κατα πολυ οι επιλογες σου στο φαγητο απ'εξω(ειμαι φοιτητρια ). Σε ευχαριστω παντως, θα το τσεκαρω το μαγαζακι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 06:17, 29-08-13:

Ο Κομφουκιος είχε πει πως τα μαχαίρια τα έχουμε για τον πόλεμο και γιαυτό δεν τα χρησιμοποοιουμε στο τραπέζι.
αυτα λενε στους κινεζους για να μην θελουν να τρωνε κρεας..

μονο ζουζουνια
θεμα πληθυσμου ειναι..

ας κοιταξουμε την μεογειακη ελληνικη διατροφη,,την καλυτερη οπως λενε.

που εχει κρεας και πουλερικα αλλα λιγο

επισης το ψαρι ειναι επισης κακο να τρως και να σκοτωνεις οχι με μαχαιρι αλλα απο ασφυξια?

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 14:32, 29-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από tzatziki lover
Σε ευχαριστω παντως, θα το τσεκαρω το μαγαζακι
Κάποια λίγα vegan προϊόντα θα βρεις και σε supermarket. Ο Σκλαβενίτης π.χ. φέρνει σνακς noodles με διάφορες κρεατογεύσεις και γάλα καρύδας. Θα τα βρεις στα προϊόντα διαίτης (όχι στα βιολογικά), δίπλα απ' τα εξαιρετικά ζυμαρικά 'Ζωγράφος'.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
επισης το ψαρι ειναι επισης κακο να τρως και να σκοτωνεις οχι με μαχαιρι αλλα απο ασφυξια?
υποτίθεται ότι ο χριστός ευλόγησε τα πανέρια με τα ψάρια για να χορτάσει ο πεινασμένος όχλος. πίσω όμως από αυτό το "θαύμα" κρύβεται μια αλληγορία: και χωρίς ψάρι ζει ο άνθρωπος!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:44, 29-08-13:

η βαση της τροφης ειναι ναι,,οι σποροι δημητριακα φρουτα κλπ,τροφοσυλλεκτης κλπ

αλλα χωρις ζωικη πρωτεινη και κρεας μετα ισως να ειχαμε τον εγκεφαλο πουε χουμε και ουτε να ειμαστε ανωτεροι
ειμαστε παμφαγοι για καποιο σκοπο..

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 19:00, 30-08-13:

Χορτοφαγια. Τρωω ελαχιστο κρεας αν και ξερω οτι δεν κανω καλα... Με τα λαχανικα υπαρχουν απειροι συνδιασμοι και μου αρεσουν ολοι σχεδον

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:35, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Χορτοφαγια. Τρωω ελαχιστο κρεας αν και ξερω οτι δεν κανω καλα... Με τα λαχανικα υπαρχουν απειροι συνδιασμοι και μου αρεσουν ολοι σχεδον
Δεν τρώμε μόνο αυτά που μας αρέσουν όμως... Τρώμε για να πάρουμε αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός. Κι εσύ που είσαι ακόμα στην ανάπτυξη, ακόμα πιο πολύ χρειάζεσαι ΚΑΙ το κρέας.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 19:41, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δεν τρώμε μόνο αυτά που μας αρέσουν όμως... Τρώμε για να πάρουμε αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός. Κι εσύ που είσαι ακόμα στην ανάπτυξη, ακόμα πιο πολύ χρειάζεσαι ΚΑΙ το κρέας.
Το ξερω απλα δεν ετρωγα κρεας 2 χρονια και τωρα δεν μπορω να το φαω... Μονο λιγο κοτοπουλο κι αυτο με το ζορι

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 13:07, 23-09-13:

Είδα σήμερα το παρακάτω στο fb, το έχει ξανακούσει κανείς;

Αφήνουν το μικρό παιδάκι της να πιεί λίγο γάλα και το σφάζουν ευθύς αμέσως ώστε να πάρουν το στομάχι του που έχει ακόμα άπεπτο το γάλα προκειμένου να γίνει η πυτιά απο την οποία το γάλα μπορεί με τη σειρά του να γίνει τυρί. Αν όλο αυτό σε αγγίζει και δεν επιθυμείς να συνεχίσεις να είσαι σκλαβωμένος σε μια γεύση που το μόνο που σου προσφέρει είναι να σου βουλώνει τις αρτηρίες κόψε ό,τι έχει σχέση με τυροκομικά προϊόντα.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  970476_158812080994336_1663863113_n.png
Εμφανίσεις:  52
Μέγεθος:  297,8 KB  
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 13:10, 23-09-13:

Ο οργανισμός χρειάζεται όλες τις τροφές για να λειτουργεί σωστά και να είσαι υγιείς.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 00:49, 08-02-14:

Είδα σήμερα το παρακάτω στο fb, το έχει ξανακούσει κανείς;
Δυστυχώς ρεαλιστικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:25, 23-03-14:

Εδώεδώ έχει τέλειες συνταγές για χορτοφάγους. μιαμιαμ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:53, 23-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Εδώεδώ έχει τέλειες συνταγές για χορτοφάγους. μιαμιαμ.
Και στις εικόνες που ακολουθούν βρίσκεται η απόλαυση των κρεατοφάγων:

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:57, 23-03-14:

Αμάν ρε δια με τις εικόνες πείνασα τώρα

Btw την δεύτερη εικόνα την είχα άβαταρ κάποτε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:57, 23-03-14:

no.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 13:07, 23-03-14:

Το κεμπάπ θέλει προσοχή, γιατί δεν ξέρουμε τι ποιότητα κρέατος έχουν αλέσει. Αν σε κάποιον/α αρέσει βέβαια, ας πάρει άπαχο μοσχαρίσιο κιμά από τρανς και ας φτιάξει κεμπάπ σπιτικό. Αν μάλιστα το συνοδεύσει με μια σαλάτα μαρούλι, θα έχει ένα πολύ υγιεινό γεύμα.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:08, 23-03-14:

Μονο το κοκορετσι δν αντεχω, μου φαινεται τελειως απολιτιστο φαγητο, λες και ειμαστε ζουλου και τρωμε τα εντοσθια.

Σταματηστε να τρωτε φρουτα και λαχανικα, καθε φορα που τα κοβετε τραυματιζετε ή σκοτωνετε ενα φυτο. Ποσο απανθρωπο ειναι αυτο

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Το κεμπάπ θέλει προσοχή, γιατί δεν ξέρουμε τι ποιότητα κρέατος έχουν αλέσει. Αν σε κάποιον/α αρέσει βέβαια, ας πάρει άπαχο μοσχαρίσιο κιμά από τρανς και ας φτιάξει κεμπάπ σπιτικό. Αν μάλιστα το συνοδεύσει με μια σαλάτα μαρούλι, θα έχει ένα πολύ υγιεινό γεύμα.
Μεγαλη αληθεια αυτο γιατι στον κιμα μπορεις να κρυψεις τα παντα. Για αυτο κατα προτιμηση σπιτι κιμα ή εστω απο αρκετα καλο μαγαζι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 23-03-14 στις 13:15. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:32, 23-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Μονο το κοκορετσι δν αντεχω, μου φαινεται τελειως απολιτιστο φαγητο, λες και ειμαστε ζουλου και τρωμε τα εντοσθια.
Και τα λουκάνικα, έντερα γεμισμένα με κρέας είναι. Τα εντόσθια είναι και τα πιο πλούσια κομμάτια του οργανισμού σε θρεπτικά στοιχεία.

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Σταματηστε να τρωτε φρουτα και λαχανικα, καθε φορα που τα κοβετε τραυματιζετε ή σκοτωνετε ενα φυτο. Ποσο απανθρωπο ειναι αυτο
Γιατί άραγε οι χορτοφάγοι θεωρούν λάθος το να σκοτώνεις ένα ζώο για να φας και σωστό το να κάνεις το ίδιο σε ένα φυτό? Και τα δύο ζωντανά δεν είναι?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:40, 23-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Γιατί άραγε οι χορτοφάγοι θεωρούν λάθος το να σκοτώνεις ένα ζώο για να φας και σωστό το να κάνεις το ίδιο σε ένα φυτό? Και τα δύο ζωντανά δεν είναι?
Αυτήν την απορία και εγώ την έχω.. Και το μαρούλι που ξεριζώσαμε για να το κάνουμε σαλάτα ζωντανός οργανισμός είναι. Ντάξυ ούτε εγώ χαίρομαι στην ιδέα ότι σκοτώνοντε ζώα αλλά μη το παίζουμε και ξαφνιασμένοι και στη φύση ακριβώς το ίδιο πράγμα γίνεται, σκοτώνονται κάποια ζώα για να τραφούν άλλα.
Τροφική αλυσίδα είναι that's all..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 13:52, 23-03-14:

Γιατί το ζώο βασανίζεται κι όταν το σκοτώνεις πονάει, όπως θα πόναγες κι εσύ αν σε σκότωναν. Μετά εσύ το αγοράζεις, το μαγειρεύεις και το τρως.

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αυτήν την απορία και εγώ την έχω.. Και το μαρούλι που ξεριζώσαμε για να το κάνουμε σαλάτα ζωντανός οργανισμός είναι. Ντάξυ ούτε εγώ χαίρομαι στην ιδέα ότι σκοτώνοντε ζώα αλλά μη το παίζουμε και ξαφνιασμένοι και στη φύση ακριβώς το ίδιο πράγμα γίνεται, σκοτώνονται κάποια ζώα για να τραφούν άλλα.
Τροφική αλυσίδα είναι that's all..
Ο οργανισμός του ανθρώπου μοιάζει με έναν οργανισμό φυτοφάγου ζώου, κι όχι κάποιου σαρκοφάγου, οπότε η θεωρία ότι το κρέας το χρειάζεται ο άνθρωπος δεν ισχύει. :Ο

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 14:04, 23-03-14:

Μοιάζει πάρα πολύ με του γουρουνιού που τρώει τα πάντα...Επίσης ο άνθρωπος δεν είναι μυρηκαστικό να φέρει πάνω το χόρτο να το ξαναμασίσει εξού και η έξοδός του σχεδόν αυτούσιου

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:06, 23-03-14:

Πρίνσες είμαστε ζώα παμφάγα όχι αποκλειστικά χορτοφάγα..

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 14:46, 23-03-14:

Παντως εβλεπα ενα μεσημερι την εκπομπη υγεια που εχει ο Κεφαλογιαννης και ηταν ενας γιατρος και μια χορτοφαγος. Παροτι αναγνωρισε το γεγονος οτι η χορτοφαγια κανει καλο σε καποιους τομεις, τονισε ιδιαιτερα οτι αυτα που παιρνεις απο τις ζωικες τροφες δεν τα παιρνεις απο τις φυτικες. Ο κιμας σογιας εχει μηδεν αξια μπροστα στον μοσχαρισιο, και τα μανιταρια το ιδιο. Αν σε καποιον δεν αρεσει το κρεας παω πασο, μπορει και να συμβαινει. Αλλα το να στερησαι κατι λογω ευαισθησιας, το θεωρω ηλιθιο. Και επισης συμφωνα με νεες μελετες το κοκκινο κρεας δν ειναι οσο σατανικο προσπαθουν να μας πεισουν οι χορτοφαγοι

Γιατί το ζώο βασανίζεται κι όταν το σκοτώνεις πονάει, όπως θα πόναγες κι εσύ αν σε σκότωναν. Μετά εσύ το αγοράζεις, το μαγειρεύεις και το τρως.
Δηλαδη αν το σκοτωσεις ανωδυνα δν υπαρχει θεμα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 23-03-14 στις 14:50.
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 14:50, 23-03-14:

Αυτο το προτασσει η φυσικη επιλογη,οπως το λιονταρι ξεκοιλιαζει τα θυματα του!!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 14:54, 23-03-14:

Δε προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι. Σε κάποιους αρέσει το κρέας και το τρώνε, κάποιους τους αηδιάζει η όλη φάση και δε το τρώνε.
I dont care κατα τα τ' άλλα, ο κάθενας με τα πιστεύω του.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 14:55, 23-03-14:

Δε προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι. Σε κάποιους αρέσει το κρέας και το τρώνε, κάποιους τους αηδιάζει η όλη φάση και δε το τρώνε.
I dont care κατα τα τ' άλλα, ο κάθενας με τα πιστεύω του.
Δεν εχω αδικο!!! Για σκεψου το!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 15:00, 23-03-14:

Δε το προτάσσει καμία φυσική επιλογή, αλλιώς θα έτρωγες το κρέας σου ωμό, όπως τα σαρκοφάγα, αλλά το μαγειρεύεις για να μπορείς να το χονέψεις, γιατί το έντερό σου δεν έχει αυτή την ιδιότητα.
Anywayz. i don't judge.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 15:23, 23-03-14:

Δε το προτάσσει καμία φυσική επιλογή, αλλιώς θα έτρωγες το κρέας σου ωμό, όπως τα σαρκοφάγα, αλλά το μαγειρεύεις για να μπορείς να το χονέψεις, γιατί το έντερό σου δεν έχει αυτή την ιδιότητα.
Anywayz. i don't judge.
Την εχει!! εμας μας αρεσει τ ψημενο!! Οι Γαλλοι το τρωνε ωμο!!

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 16:01, 23-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος (^^)
Οι Γαλλοι το τρωνε ωμο!!
Και οχι μονο

Αν δεν εχει λιγο αιματακι δεν λεει

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:06, 23-03-14:

Anywayz. i don't judge.
O λόγος που μαγειρεύουμε το κρέας είναι για να σκοτώσουμε τα βακτηρίδια που μπορεί να έχει και όχι γιατί δεν μπορούμε να το χωνέψουμε. Πριν την ανακάλυψη της φωτιάς οι άνθρωποι τρώγανε ωμά κρέατα , γιαυτό και ζούσαν 20 χρόνια max. Το ότι μας αρέσει το ψητό κρέας περισσότερο από το ωμό είναι προϊόν φυσικής επιλογής.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 23-03-14 στις 16:15.
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 19:31, 23-03-14:

O λόγος που μαγειρεύουμε το κρέας είναι για να σκοτώσουμε τα βακτηρίδια που μπορεί να έχει και όχι γιατί δεν μπορούμε να το χωνέψουμε.
Τα βακτηρίδια μπορούν να σκοτωθούν και όταν αφήσουμε το κρέας για μεγάλο χρονικό διάστημα στην κατάψυξη χωρίς να χρειαστεί να το τηγανίσουμε ή να το ψήσουμε μετά, η πραγματικότητα είναι ότι ο άνθρωπος αν και θα μπορούσε υπό άλλες συνθήκες να φάει ωμό το κρέας δεν το κάνει επειδή αυτό το πράγμα τον αηδιάζει, έχει συνηθίσει αλλιώς.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 20:34, 23-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Τα βακτηρίδια μπορούν να σκοτωθούν και όταν αφήσουμε το κρέας για μεγάλο χρονικό διάστημα στην κατάψυξη χωρίς να χρειαστεί να το τηγανίσουμε ή να το ψήσουμε μετά, η πραγματικότητα είναι ότι ο άνθρωπος αν και θα μπορούσε υπό άλλες συνθήκες να φάει ωμό το κρέας δεν το κάνει επειδή αυτό το πράγμα τον αηδιάζει, έχει συνηθίσει αλλιώς.
Αν αυτό ισχύει γιατί τότε δεν κάνει να ξαναπαγώσουμε ξεπαγωμένο κρέας παρά μόνο αν το βράσουμε πρώτα? Συν το ότι η ανθρωπότητα στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής της δεν είχε την δυνατότητα βαθιάς κατάψυξης κρεάτων, άρα τη ψήσιμο αποτελεί μια καλύτερη εναλλακτική.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:20, 23-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Τα βακτηρίδια μπορούν να σκοτωθούν και όταν αφήσουμε το κρέας για μεγάλο χρονικό διάστημα στην κατάψυξη
Wrong.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:35, 23-03-14:

Το κεμπάπ κοτόπουλου θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή! Μέχρι αλεσμένους κώλους (συγνώμη κιόλας) μπορει να βάζουν! Ακραίο σενάριο, αλλά επίφοβο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους