Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,274 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:49, 19-02-12:

Εκφραζομαι πολυ με αυτον τον τροπο, ειτε για πλακα,ειτε απο τα νευρα μου ειτε γιατι ετσι απλα. Αγαπημενη λεξη...μ**κας και ολα τα παραγωγα. Ειτε το λεω εγω ειτε το ακουω απο αλλους. Ειμαι γυναικα. Κι ομως χτυπαει ασχημα αυτο,το ξερω και το αντιλαμβανομαι εκεινη τη στιγμη αλλα δεν μπορω να το καταπολεμησω. Το ελαττωμα μου λοιπον δεν ειναι οτι βριζω, αλλα οτι μου αρεσει να βριζω...Δεν ειναι οτι ειμαι ανικανη να εκφραστω με πιο κοσμιο τροπο αλλα απορω γιατι καποιες λεξεις να ειναι τοσο στιγματισμενες? Ειδικοτερα οταν τις βρισιες τις βλεπουμε γραμμενες (πχ εδω στο φορουμ) χτυπανε ακομα πιο ασχημα οποτε μπορει καποιος να κακοχαρακτηριστει αμεσως. Οποτε επιλεγει αντι για ΜΑΛΑΚΑΣ να γραψει μ**κας (καλη ωρα). Και ποια η διαφορα δλδ? Λες και δεν θα καταλαβουμε για ποια βρισια προκειται. Καλυτερα να μη την χρησιμοποιησει καθολου σαν λεξη...δεν ειναι χαζομαρα αυτο? Η βριζεις ή δεν βριζεις... Ας πουμε εδω μεσα πολλες φορες θα ηθελα να εκφραστω κατα αυτον τον τροπο αλλα κραταω τα προσχηματα γιατι δεν ξερω πως θα το παρει ο αλλος. Δεν ειναι πιο direct το μήνυμά σου οταν διαφωνεις να πεις στον αλλον : "Τι μαλακιες λες?" παρα να του πεις απλα "Διαφωνω" ? Γιατι πρεπει να παρεξηγηθει? Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι: Ειναι τοσο κακο να βριζουμε? Αυτο απαραιτητα δειχνει και το ποιον μας? Ενας τροπος εκφρασης δεν ειναι και αυτος? Αρκει να μην ειναι ΜΟΝΟ αυτος...Και γιατι για τις γυναικες θεωρειται απωθητικο?

ΥΓ: Μου χει τυχει να προσβληθουν και με το "ρε". Καααλα σε αυτην την περιπτωση εχω φυγει χλμ μακρια... γιατι αγγιζουμε τα ορια του κομπλεξισμου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:54, 19-02-12:

Σιγουρα ειναι πιο εκφραστικο το να χρησιμοποιησεις βρισια για να πεις στον αλλον οτι διαφωνεις,να εκφρασεις θυμο,κλπ ,αλλα καλο θα ηταν να προσπαθησουμε να τις περιορισουμε και να ψαξουμε...εναλλακτικο λεξιλογιο.Αλλα δε το θεωρω κι εγω κατι παρα πολυ τρομερο,ειδικα στην εφηβια ολους μας τους φιλους ''μαλακες'' τους βαφτιζουμε.Απλα,μπορει ο αλλος να παρεξηγηθει,ειδικα αμα δεν εχετε τοσο πολυ οικειοτητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:22, 19-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Εκφραζομαι πολυ με αυτον τον τροπο, ειτε για πλακα,ειτε απο τα νευρα μου ειτε γιατι ετσι απλα. Αγαπημενη λεξη...μ**κας και ολα τα παραγωγα. Ειτε το λεω εγω ειτε το ακουω απο αλλους. Ειμαι γυναικα. Κι ομως χτυπαει ασχημα αυτο,το ξερω και το αντιλαμβανομαι εκεινη τη στιγμη αλλα δεν μπορω να το καταπολεμησω. Το ελαττωμα μου λοιπον δεν ειναι οτι βριζω, αλλα οτι μου αρεσει να βριζω...Δεν ειναι οτι ειμαι ανικανη να εκφραστω με πιο κοσμιο τροπο αλλα απορω γιατι καποιες λεξεις να ειναι τοσο στιγματισμενες? Ειδικοτερα οταν τις βρισιες τις βλεπουμε γραμμενες (πχ εδω στο φορουμ) χτυπανε ακομα πιο ασχημα οποτε μπορει καποιος να κακοχαρακτηριστει αμεσως. Οποτε επιλεγει αντι για ΜΑΛΑΚΑΣ να γραψει μ**κας (καλη ωρα). Και ποια η διαφορα δλδ? Λες και δεν θα καταλαβουμε για ποια βρισια προκειται. Καλυτερα να μη την χρησιμοποιησει καθολου σαν λεξη...δεν ειναι χαζομαρα αυτο? Η βριζεις ή δεν βριζεις... Ας πουμε εδω μεσα πολλες φορες θα ηθελα να εκφραστω κατα αυτον τον τροπο αλλα κραταω τα προσχηματα γιατι δεν ξερω πως θα το παρει ο αλλος. Δεν ειναι πιο direct το μήνυμά σου οταν διαφωνεις να πεις στον αλλον : "Τι μαλακιες λες?" παρα να του πεις απλα "Διαφωνω" ? Γιατι πρεπει να παρεξηγηθει? Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι: Ειναι τοσο κακο να βριζουμε? Αυτο απαραιτητα δειχνει και το ποιον μας? Ενας τροπος εκφρασης δεν ειναι και αυτος? Αρκει να μην ειναι ΜΟΝΟ αυτος...Και γιατι για τις γυναικες θεωρειται απωθητικο?

ΥΓ: Μου χει τυχει να προσβληθουν και με το "ρε". Καααλα σε αυτην την περιπτωση εχω φυγει χλμ μακρια... γιατι αγγιζουμε τα ορια του κομπλεξισμου...
Να σημειωσω, αν και ξερω οτι ερχεται σε αντιθεση με αυτα που λεω, οτι δεν μου αρεσει να το ακουω απο πολυ μικρα παιδακια...για τον πολυ απλο λογο οτι δεν χρησιμοποιουν συνειδητα το συγκεκριμενο λεξιλογιο και απλα αναπαραγουν λεξεις που ακουν απο τους μεγαλους χωρις καν να ξερουν τι σημαινουν ουτε γιατι τις χρησιμοποιουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:11, 19-02-12:

Βασικά δεν είναι καλό, γιατί δείχνει πως δεν σέβεσαι τον συνομιλητή σου-με την έννοια του στοιχειώδους σεβασμού που οφείλουμε στον καθένα- αλλά και γιατί όταν αρχίζουμε να βρίζουμε οξύνονται τα πνεύματα και είναι πολύ εύκολο να έχουμε καβγάδες. Είναι πολύ διαφορετικό να βρίζουμε σε μια συζήτηση με άτομα που τα γνωρίζουμε προσωπικά και καλά και άλλο σε μία ιντερνετική κουβέντα που συνήθως γίνεται με κάποιον άγνωστο...

Για τις δε γυναίκες, θα μιλήσω ως αρσενικό... Επειδή για τις γυναίκες έχουμε σχηματίσει μια εικόνα ενός γλυκού πλάσματος, μας φαίνεται αντιαισθητικό να βρίζει... Δεν εννοώ να μην βρίζει ποτέ, απλώς μας φαίνεται άσχημο όταν το κάνει συχνά...

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:37, 19-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Είναι πολύ διαφορετικό να βρίζουμε σε μια συζήτηση με άτομα που τα γνωρίζουμε προσωπικά και καλά και άλλο σε μία ιντερνετική κουβέντα που συνήθως γίνεται με κάποιον άγνωστο...
Ομολογω οτι αυτην την παραμετρο δεν την ελαβα υποψιν ...εχεις πολυ δικιο σε αυτο.Οντως ειναι πολυ σωστος ο διαχωρισμος. Ενταξει και εμενα το πολυ χυδαιολογιο με ενοχλει, δε μιλαω για τοσο ακρα αλλα για ενα κλασικο,συμβατικο υβρεολογιο. Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ η ευγενεια στον ανθρωπο και την επικροτω και μπορει πραγματικα καποιος να με σκλαβωσει με αυτον τον τροπο. Απλα δε μου αρεσουν οι μονοπλευροι ανθρωποι...δεν ξερω τωρα αν σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morgaine

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 19:39, 19-02-12:

Βασικά, αν το καλοσκεφτείς, οι βρισιές δηλώνουν τύπους και συμπεριφορές που θεωρούνται μειωτικές ή προσβλητικές. Αλλά..
Το μ@λ@κ@ς πχ είναι άσχημο. Ποιός μ@λ@κ@ς λέει ότι το χειροκίνητο είναι τζιζ κακά; Η εκκλησία. Κοινώς κλάιν.
Το πούστ#ς είναι άσχημος. Ποιό ξυπνοπούλι λέει ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι τζιζ κακά; Οπισθοδρομικοί πουριτανιστές. Κοινώς επίσης κλάιν.
Το πουτ@ν@ μια από τα ίδια.
Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές (γιατί εξαιρούνται φυσικά το χάζος ή το κότα καθότι επικρίνουν ιδιότητες αποδεκτές από τους ''δυτικούς'' ως μη αποδεκτέες ή ως μειωτικές) από τις συνηθισμένες βρισιές δεν έχουν καν λογικό υπόβαθρο.
Από κει και πέρα, όταν το κάνεις γιατί σου βγαίνει από συνήθεια, χωρίς να έχεις κάτι με τους ομοφυλόφιλους ή με το χειροκίνητο, δεν είναι και τόοοσο κακό..

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 20:03, 19-02-12:

Εμένα πάντως μ'αρέσουν οι γυναίκες που βρίζουν και εκφράζονται ελεύθερα. Πιστεύω ότι είναι πιο σεξουαλικές και πιο απελευθερωμένες . Αν και δεν θα έπαιρνα πολύ στα σοβαρά και προφανώς δεν θα έκανα κάποια σοβαρή σχέση με κάποια γυναικα/κοπελα που βρίζει συνεχώς Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, από την στιγμή που θα απευθυνθείς στον άλλον βρίζοντας τον, είτε το εννοείς είτε όχι θα τον προκαλέσεις και θα σου απαντήσει με παρόμοιο τρόπο ή και χειρότερο με αποτέλεσμα εσύ να νιώσεις υποτιμημένος/η και να θες να του ξανααπαντήσεις...οπότε δε νομίζω ότι θα καταλήξει πουθενά. Βέβαια εξαρτάται και απο το πρόσωπο που βρίζει και ποιον βρίζει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:05, 19-02-12:

Ομολογω οτι αυτην την παραμετρο δεν την ελαβα υποψιν ...εχεις πολυ δικιο σε αυτο.Οντως ειναι πολυ σωστος ο διαχωρισμος. Ενταξει και εμενα το πολυ χυδαιολογιο με ενοχλει, δε μιλαω για τοσο ακρα αλλα για ενα κλασικο,συμβατικο υβρεολογιο. Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ η ευγενεια στον ανθρωπο και την επικροτω και μπορει πραγματικα καποιος να με σκλαβωσει με αυτον τον τροπο. Απλα δε μου αρεσουν οι μονοπλευροι ανθρωποι...δεν ξερω τωρα αν σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω.
Νομίζω πως κατάλαβα... Πάντως κι εδώ έχουμε τις έντονες στιγμές μας, απλώς αποφεύγουμε το "hardcore" βρίσιμο, για να μην ξεφύγουμε πάρα πολύ...

Αρχική Δημοσίευση από Morgaine
Βασικά, αν το καλοσκεφτείς, οι βρισιές δηλώνουν τύπους και συμπεριφορές που θεωρούνται μειωτικές ή προσβλητικές. Αλλά..
Το μ@λ@κ@ς πχ είναι άσχημο. Ποιός μ@λ@κ@ς λέει ότι το χειροκίνητο είναι τζιζ κακά; Η εκκλησία. Κοινώς κλάιν.
Το πούστ#ς είναι άσχημος. Ποιό ξυπνοπούλι λέει ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι τζιζ κακά; Οπισθοδρομικοί πουριτανιστές. Κοινώς επίσης κλάιν.
Το πουτ@ν@ μια από τα ίδια.
Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές (γιατί εξαιρούνται φυσικά το χάζος ή το κότα καθότι επικρίνουν ιδιότητες αποδεκτές από τους ''δυτικούς'' ως μη αποδεκτέες ή ως μειωτικές) από τις συνηθισμένες βρισιές δεν έχουν καν λογικό υπόβαθρο.
Από κει και πέρα, όταν το κάνεις γιατί σου βγαίνει από συνήθεια, χωρίς να έχεις κάτι με τους ομοφυλόφιλους ή με το χειροκίνητο, δεν είναι και τόοοσο κακό..
Πέρα από το ποιος πέρασε στις λέξεις την αρνητική του σημασία και γιατί, μετά από τόσα χρόνια πλέον δεν είναι αυτό το νόημα, όσο ότι η λέξη αυτή έχει επιφορτιστεί αρνητικά και όχι επειδή έχει αρνητικό νόημα...
Πχ. Είναι απολύτως λογικό να αποκαλέσεις έναν ομοφυλόφιλο "πούστη" και να προσβληθεί (παρόλο που είναι, αν σκεφτούμε το νόημα της λέξης), διότι είναι υποτιμητικό το ύφος της λέξης πλέον...

Παράθεση

Morgaine

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 20:15, 19-02-12:

Ναι, δίκιο έχεις. Λόλεν, αυτό δοκίμασα με το ''φασίστας'' τις προάλλες. Αν πεις κάποιον φασίστα ''φασίστα'', θα προσβληθεί!

Από την άλλη, το να βρίζεις είναι επιθετική εξ ορισμού στάση, και συνεπάγεται και αντίστοιχη επιθετική/αμυντική στάση εκ μέρους των γύρω, οπότε άιντε μπες στο λούκι να γαβγίζεις σε όλους.. δύσκολο. Κερδίζουν τους άλλους εξίσου οι ευγενικές έκφρασεις.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:23, 19-02-12:

Να διευκρινισω λιγο κατι. Δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε καβγα μεταξυ αντρων αλλα ακομα και σε φιλικη συζητηση. Πχ διαλογος:
-Που σαι ρε μαλακα?
-Εδω ρε μαλακα.Τι γινεται;
-Τι να γινει ρε μαλακα...γαμησε τα...
κοκ
Σας ενοχλει αυτου του τυπου ο διαλογος? Φανταστειτε τον αναμεσα σε δυο γυναικες...

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 20:53, 19-02-12:

Να διευκρινισω λιγο κατι. Δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε καβγα μεταξυ αντρων αλλα ακομα και σε φιλικη συζητηση. Πχ διαλογος:
-Που σαι ρε μαλακα?
κοκ
Σας ενοχλει αυτου του τυπου ο διαλογος? Φανταστειτε τον αναμεσα σε δυο γυναικες...
Αυτό απωθεί εμένα που είμαι γυναίκα, φαντάσου οι άντρες.

Προσωπικά, το βρίσιμο το βρίσκω απωθητικό.
Σαφώς κι όταν φορτιστούμε συναισθηματικά θα βρίσουμε, ή, γενικότερα, θα πούμε κάτι... άνθρωποι είμαστε. Είμαι ενάντια στο έχω-τη-βρισιά-ψωμοτύρι-δίχως-λόγο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελεύθερο πνεύμα (μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελεύθερο πνεύμα
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ελεύθερο πνεύμα ζησε το απιστευτο!! έγραψε στις 20:57, 19-02-12:

το να βριζουμε δειχνει πως δεν εχουμε καλη ανατροφη και πως δεν σεβομαστε.. αλλα δεν ειναι μονο κακο αλλα και ασχημο...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:15, 19-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελεύθερο πνεύμα
το να βριζουμε δειχνει πως δεν εχουμε καλη ανατροφη και πως δεν σεβομαστε.. αλλα δεν ειναι μονο κακο αλλα και ασχημο...
Δε συμφωνω απολυτα με αυτο. Παιρνω ως παραδειγμα τον εαυτο μου. Ειμαι απο τα ατομα που γενικα βριζουν. Θεωρω,ομως, οτι εχω πολυ καλη ανατροφη (μην με πειτε ψωνιο τωρα, απλα θελω να υποστηριξω το επιχειρημα μου) και δειχνω παντα τον δεοντα σεβασμο οπου πρεπει. Δε θα βρισω ας πουμε μπροστα στη γιαγια μου, στη μαμα μου, στον διευθυντη μου, στον προεδρο της δημοκρατιας ή μπροστα σε καποιο παιδι...αλλα θα βρισω στο αμαξι μου, στους φιλους μου, και γενικα οπου με παιρνει...Δε πιστευω οτι ο σεβασμος φαινεται παντα απο το πως μιλας...και απο αυτο (σιγουρα) αλλα παιζουν κι αλλα...

ΥΓ:Τωρα που βλεπω την ηλικια σου κανονικα επρεπε να ειχαμε αντιστροφες αποψεις. Εγω να υποστηριζω τα δικα σου κι εσυ τα δικα μου! Σαν teenager μιλαω!!!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:21, 19-02-12:

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο να βριζουμε.Ενταξει αυτο με το μαλακας πλεον δεν θεωρειτε βρισια και ειναι αντικειμενο για κοινωνικη μελετη.
Αν συζηταω με καποιον δεν μου αρεσει να με βριζουν και να βριζω.
Αλλα οταν καποιος μου περιγραφει μια κατασταση,δεν βρισκω λογο ο αλλος να μην χρησιμοποιησει αθυροστομιες.
Το να βριζει καποιος σημαινει οτι λεει οτι σκεφτεται,χωρις να περιοριζεται απο τους γυρω τους.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:26, 19-02-12:

Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;
Γιατί δείχνει έλλειψη παιδείας;;;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:33, 19-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Γιατί δείχνει έλλειψη παιδείας;;;
Δλδ εσυ οταν νευριαζεις δεν βριζεις?

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:35, 19-02-12:

Δλδ εσυ οταν νευριαζεις δεν βριζεις?
Καλή μου φίλη σε συναντώ κι εδώ......

Ε....προσπαθώ να τα λέω με το γάντι...... Προσπαθώ....

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:42, 19-02-12:

Καλή μου φίλη σε συναντώ κι εδώ......

Ε....προσπαθώ να τα λέω με το γάντι...... Προσπαθώ....
Δεν βλεπω να συμφωνουμε σημερα εμεις οι δυο πουθενααααααα!!!! Απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να τα συνδεουμε απολυτα αυτα τα δυο. Ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ εχεις βρισει στη ζωη σου. Δε θα ηταν αδικο να σε κατηγορουσε καποιος για ελλειψη παιδειας? Και στο φιναλε ποιος εχει ελλειψη παιδειας για σενα περισσοτερο?Αυτος που βριζει αλλα δεν πεταει το αποτσιγαρο στο δρομο (σου λεω ενα πολυ απλο παραδειγμα , γιατι το θεμα παιδεια ειναι μεγαλο) ή αυτος που μιλαει με το γαντι αλλα ανοιγει μετα το παραθυρο του αυτοκινητου και πεταει το πακετο απο τα τσιγαρα του στο δρομο?

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:47, 19-02-12:

Δεν βλεπω να συμφωνουμε σημερα εμεις οι δυο πουθενααααααα!!!! Απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να τα συνδεουμε απολυτα αυτα τα δυο. Ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ εχεις βρισει στη ζωη σου. Δε θα ηταν αδικο να σε κατηγορουσε καποιος για ελλειψη παιδειας? Και στο φιναλε ποιος εχει ελλειψη παιδειας για σενα περισσοτερο?Αυτος που βριζει αλλα δεν πεταει το αποτσιγαρο στο δρομο (σου λεω ενα πολυ απλο παραδειγμα , γιατι το θεμα παιδεια ειναι μεγαλο) ή αυτος που μιλαει με το γαντι αλλα ανοιγει μετα το παραθυρο του αυτοκινητου και πεταει το πακετο απο τα τσιγαρα του στο δρομο?
Καλά όσο για τα αποτσίγαρα....και γενικά ότι πετιέται απο το παράθυρο καλύτερα να μην το πιάσουμε! γιατί θα βγούμε εκτός του θέματος που έχεις ανοίξει (που είναι οι βρισιές ). Απλά ρε θερμοπύλες δεν μου κολλάει να λέει μια γυναίκα την άλλη μ*λ*κα (όπως προαναφέρθηκε). Εμένα μου ακούγεται άσχημο. Και για τους άντρες βέβαια που κάποιοι έχουν ξεχάσει το μικρό τους όνομα και αποκαλούνται μονίμως έτσι, μου κάνει κάπως.....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:53, 19-02-12:

Καλά όσο για τα αποτσίγαρα....και γενικά ότι πετιέται απο το παράθυρο καλύτερα να μην το πιάσουμε! γιατί θα βγούμε εκτός του θέματος που έχεις ανοίξει (που είναι οι βρισιές ). Απλά ρε θερμοπύλες δεν μου κολλάει να λέει μια γυναίκα την άλλη μ*λ*κα (όπως προαναφέρθηκε). Εμένα μου ακούγεται άσχημο. Και για τους άντρες βέβαια που κάποιοι έχουν ξεχάσει το μικρό τους όνομα και αποκαλούνται μονίμως έτσι, μου κάνει κάπως.....
Ναι οντως ακουγεται ασχημα,δεν αντιλεγω σε αυτο.Αλλωστε το παραδεχθηκα κι εγω στο αρχικο ποστ μου οτι δεν αισθανομαι και πολυ ωραια οταν βριζω. Προσπαθω, ομως, να απενοχοποιησω καποιες λεξεις και συμπεριφορες!

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 22:05, 19-02-12:

-Που σαι ρε μαλακα?
κοκ
Eντελώς αντιαισθητικός διάλογος..ειδικά απο 2 γυναίκες
Προσωπικά, το θεωρώ μια ένδειξη ασέβειας προς τον συνομιλητή όταν δεν γίνεται σε κλίμα παρέας..

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 22:29, 19-02-12:

ΑΧ ΝΑΙ, ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟΣ, ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΝΑΙ ΑΠΕΧΘΕΙΑ!!

Γιατί οι γυναίκες είναι τόσο kewwt με τα κοτσιδάκια τους και τ' απαλά μαλλιά τους και τα χρωματιστά νυχάκια και τα ροζ ρουχαλάκια και τη μικρή μυτούλα και, ΩΩ, τα στρογγυλά μάτια με τις πανέμορφες βλεφαρίδες και τα μικρά converses με τα στενά jeans και την απαλή φωνή που, ΟΧΙ!! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ, ΟΧΙ! Βρισιές!? ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΠΙΑΑ!!??

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω όμως: πόσο σεξιστές και μαλάκες παίζει να 'στε? Εννοώ το 'χετε σκεφτεί ποτέ?

Και μην ξεκινήσετε τη μαλακία "ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ" γιατί φαίνεται ήδη, δε χρειάζεται. Άποψή σας, ναι, και μαλακία σας, όπως πάντα.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:42, 19-02-12:

Ισως το ερωτημα μου θα επρεπε να ειναι:
"Γιατι ειναι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο κακο να βριζουμε?" Δεν το εθεσα σωστα. Απ οτι καταλαβα ολοι το θεωρειτε κακιστο!!!

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 22:47, 19-02-12:

Ειναι υπερβολη και χτυπαει ασχημα να βριζεις χωρις λογο,ιδιαιτερα χωρις λογο.
Παντως εμενα μου κανει ιδιο και σε αντρες και σε γυναικες,εξαρταται περισσοτερο απο το στιλ του ατομου,παρα απο το φυλο.
Παλιοτερα εβριζα κι εγω πολυ και ειμαι σιγουρη οτι κακοφαινοταν σε πολλους, γι'αυτο ισως θα επρεπε να το περιορισεις,τουλαχιστον μπροστα σε ατομα που ισως και να το παρουν στραβα.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 22:53, 19-02-12:

@ thermopiles Σου απάντησαν, πόσα, 5 άτομα? Πες 10, εκ των οποίων μια τύπισσα με nick "ελεύθερο πνεύμα" που ήρθε και σου 'πε ότι οι βρισιές δείχνουν κακή ανατροφή (spotted the irony yet?) και ο naousa (αυτό από μόνο του, άσχετα από το τι είπε, είναι αρκετό).

Έχεις και κάτι άλλα γενικά μετά, ένα αξίωμα λέει ότι θεωρούμε γενικά τις γυναίκες γλυκούλες (THE FUCK!? έτσι αόριστα, ΟΛΟΙ, ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΡΙΣΜΟ!? Μπράααβο..) και μπλα μπλα μπλα κι εσένα που, ΕΥΤΥΧΩΣ, κρατάς κάπως το θέμα.

Βρήκες το τέλειο target group, perfect!!

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 22:55, 19-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
@ thermopiles Σου απάντησαν, πόσα, 5 άτομα? Πες 10, εκ των οποίων μια τύπισσα με nick "ελεύθερο πνεύμα" που ήρθε και σου 'πε ότι οι βρισιές δείχνουν κακή ανατροφή (spotted the irony yet?) και ο naousa (αυτό από μόνο του, άσχετα από το τι είπε, είναι αρκετό).

Έχεις και κάτι άλλα γενικά μετά, ένα αξίωμα λέει ότι θεωρούμε γενικά τις γυναίκες γλυκούλες (THE FUCK!? έτσι αόριστα, ΟΛΟΙ, ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΡΙΣΜΟ!? Μπράααβο..) και μπλα μπλα μπλα κι εσένα που, ΕΥΤΥΧΩΣ, κρατάς κάπως το θέμα.

Βρήκες το τέλειο target group, perfect!!
Για εξήγησε λίγο την παρένθεση..

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 22:56, 19-02-12:

εμένα πάντως η diotima μαλάκα με ανεβάζει, μαλάκα με κατεβάζει
...και δεν με πείραξε ποτέ
και μου είναι τόσο οικείο,
που αν ενίοτε με πει με τ' όνομά μου,
αγχώνομαι ότι κάτι σοβαρό θα με πει.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:59, 19-02-12:

ΑΧ ΝΑΙ, ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟΣ, ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΝΑΙ ΑΠΕΧΘΕΙΑ!!

Γιατί οι γυναίκες είναι τόσο kewwt με τα κοτσιδάκια τους και τ' απαλά μαλλιά τους και τα χρωματιστά νυχάκια και τα ροζ ρουχαλάκια και τη μικρή μυτούλα και, ΩΩ, τα στρογγυλά μάτια με τις πανέμορφες βλεφαρίδες και τα μικρά converses με τα στενά jeans και την απαλή φωνή που, ΟΧΙ!! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ, ΟΧΙ! Βρισιές!? ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΠΙΑΑ!!??

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω όμως: πόσο σεξιστές και μαλάκες παίζει να 'στε? Εννοώ το 'χετε σκεφτεί ποτέ?

Και μην ξεκινήσετε τη μαλακία "ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ" γιατί φαίνεται ήδη, δε χρειάζεται. Άποψή σας, ναι, και μαλακία σας, όπως πάντα.
Γιατί κάθε άποψή σου πρέπει να είναι ωδή στην προσβολή της αισθητικής όλων των υπόλοιπων απόψεων; Σε κάνει να ανατριχιάζεις από ευχαρίστηση ή σου τονώνει (ή και επιβεβαιώνει στα βασικότερα των σταδίων) την ύπαρξή σου ως άτομο;

Ισως το ερωτημα μου θα επρεπε να ειναι:
"Γιατι ειναι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο κακο να βριζουμε?" Δεν το εθεσα σωστα. Απ οτι καταλαβα ολοι το θεωρειτε κακιστο!!!
Διάβασε αυτό που είπα στον από πάνω και σύγκρινέ το με την -υποθετική χάριν συζήτησης και σύγκρισης- έκφραση που θα μπορούσα να του πω:

"Η άποψή σου είναι του κώλου και δε μετράει ούτε μισό γραμμάριο αρχ...ια μπροστά στων υπολοίπων"

Αυτό που του είπα στην αρχή είναι σαφώς πιό ευγενικό από την έκφραση στα εισαγωγικά που μόλις διάβασες, τον βάζει όμως μια και καλή στη θέση του, γιατί είναι πολύ πιό βαριά η κατραπακιά που τρώει και του απογυμνώνει όλες τις αδυναμίες της άποψής του.

Με τη δεύτερη έκφραση στα εισαγωγικά, κανείς θα κέρδιζε το πολύ 5 δευτερόλεπτα ηδονής, μην μπορώντας να αντισταθεί στις παρορμήσεις του, γιατί αυτό κάνεις όταν βρίζεις, δεν αντιστέκεσαι στα βασικότερα των ενστίκτων σου, άρα είσαι αδύναμος, άρα είσαι φτιαγμένος για τα εύκολα και όχι για τα δύσκολα, άρα είσαι ανάξιος προσοχής και εμπιστοσύνης από σοβαρά άτομα.

Η βρισιά πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε κατάσταση αγανάκτησης όπου κάθε άλλη λεκτική οδός αποτυγχάνει να αποτυπώσει με σαφήνεια το συναίσθημα του υβριστή.

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 23:05, 19-02-12:

Ουσιαστικα σε μειωνει στα ματια των αλλων το να βριζεις συνεχεια. Σε εναν τσακωμο λοιπον ειναι προτιμοτερο να διατηρησεις υψηλα το επιπεδο.Τωρα πως θα εκφραζεσαι οταν εισαι με τους φιλους σου,ειναι μονο δικο σου θεμα και κανενας δεν θα σε περιορισει.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 23:10, 19-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Με τη δεύτερη έκφραση στα εισαγωγικά, κανείς θα κέρδιζε το πολύ 5 δευτερόλεπτα ηδονής, μην μπορώντας να αντισταθεί στις παρορμήσεις του, γιατί αυτό κάνεις όταν βρίζεις, δεν αντιστέκεσαι στα βασικότερα των ενστίκτων σου, άρα είσαι αδύναμος, άρα είσαι φτιαγμένος για τα εύκολα και όχι για τα δύσκολα, άρα είσαι ανάξιος προσοχής και εμπιστοσύνης από σοβαρά άτομα.
Ποιος σου είπε ότι είναι παρορμήσεις? Οι βρισιές είναι ένστικτο? Από πότε? Είμαι αδύναμος επειδή βρίζω? Από πότε? Είμαι φτιαγμένος για τα εύκολα? Από πότε? Ανάξιος προσοχής από σοβαρά άτομα? Σοβαρά άτομα? ΑΠΟ ΠΟΤΕ?

Καλά, ανάξιος προσοχής το δέχομαι ότι μπορεί να 'μαι. ΕΔΩ. Μ' εσένα να μου θυμίζεις για δεύτερη φορά ότι "σου χαλάω την αισθητική του φόρουμ". Και συμφωνώ απόλυτα εδώ, είναι χώρος ο συγκεκριμένος που δε χωράει ταυτόχρονα κι εμένα κι εσένα, κι όλους όσους σκέφτονται με τον δικό σου/δικό μου τρόπο πάνω κάτω.

Ορίζεις λοιπόν, αυθαίρετα, ότι σοβαρά άτομα είναι τύποι σαν εσένα, ή σαν αυτούς που δε θα μου δώσουν προσοχή εδώ.

Συμφωνώ.

Σοβαρά, ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Γιατί για μένα άτομα που διαχωρίζουν γυναίκες/άντρες σε κάτι τόσο καθημερινό/απλό/ασήμαντο είναι μαλάκες κι ο διαχωρισμός καταλήγει, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ, θυμάσαι ελπίζω, αηδιαστικά σεξιστικός και κομφορμιστικός.

ps Αυτό για τις ωδές που λες στην αρχή, το δεύτερο (=με επιβεβαιώνει σαν άτομο). Θα περίμενα να το 'χες καταλάβει πια.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:19, 19-02-12:

...άρα είσαι φτιαγμένος για τα εύκολα και όχι για τα δύσκολα...
Αποκλειεται να εισαι και για τα δυο? Θελω να πω (δεν ξερω αν διαβασες και στην αρχη τι ειπα) οτι το βρισιμο ειναι ενας τροπος εκφρασης, αρκει να ΜΗΝ ειναι ΜΟΝΟ αυτος. Δλδ δε μιλαω για ατομα που δεν μπορουν να αρθρωσουν λεξη περα απο βρισιες...αλλα για ενα νορμαλ ατομο που μπορει να εκφραστει ικανως ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο, αναλογα την περισταση. Οπως βλεπεις αν και ειμαι απο αυτα τα ατομα (τα κακα!!!) μπορω να ανταπεξελθω (λεμε τωρα) και σε πιο προχωρημενες συζητησεις χωρις να βριζω αλλα αντιθετως να διαφωνω αξιοπρεπως. Δλδ το ενα αναιρει το αλλο? Οποιος βριζει (σε νορμαλ πλαισια) δεν εχει επιπεδο απαραιτητα????? Αλλα ενταξει θα μου πεις τωρα, οταν βριζεις το ριχνεις το επιπεδο οποιο και να ναι αυτο...Δεν ξερω ρε παιδια και συμφωνω και διαφωνω μαζι σας...

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 23:44, 19-02-12:

Ναι, δεν έχουμε συζητήσει απ' το '08 μ' όποιον φανταστείς σ' ό,τι θέμα σου κατέβει ξερωγώ, και με βρισιές και μ' όλα, τον τύπο περιμέναμε να μας πει ότι ρίχνουμε το επίπεδο.

Keep calm and try on. Someday you'll get here.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:56, 19-02-12:

Ποιος σου είπε ότι είναι παρορμήσεις? Οι βρισιές είναι ένστικτο? Από πότε? Είμαι αδύναμος επειδή βρίζω? Από πότε? Είμαι φτιαγμένος για τα εύκολα? Από πότε? Ανάξιος προσοχής από σοβαρά άτομα? Σοβαρά άτομα? ΑΠΟ ΠΟΤΕ?

Καλά, ανάξιος προσοχής το δέχομαι ότι μπορεί να 'μαι. ΕΔΩ. Μ' εσένα να μου θυμίζεις για δεύτερη φορά ότι "σου χαλάω την αισθητική του φόρουμ". Και συμφωνώ απόλυτα εδώ, είναι χώρος ο συγκεκριμένος που δε χωράει ταυτόχρονα κι εμένα κι εσένα, κι όλους όσους σκέφτονται με τον δικό σου/δικό μου τρόπο πάνω κάτω.

Ορίζεις λοιπόν, αυθαίρετα, ότι σοβαρά άτομα είναι τύποι σαν εσένα, ή σαν αυτούς που δε θα μου δώσουν προσοχή εδώ.

Συμφωνώ.

Σοβαρά, ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Γιατί για μένα άτομα που διαχωρίζουν γυναίκες/άντρες σε κάτι τόσο καθημερινό/απλό/ασήμαντο είναι μαλάκες κι ο διαχωρισμός καταλήγει, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ, θυμάσαι ελπίζω, αηδιαστικά σεξιστικός και κομφορμιστικός.

ps Αυτό για τις ωδές που λες στην αρχή, το δεύτερο (=με επιβεβαιώνει σαν άτομο). Θα περίμενα να το 'χες καταλάβει πια.
Έτσι μπράβο...

Είχες 3 επιλογές:

Πρώτον, να με αγνοήσεις.
Δεύτερον να με βρίσεις (θα επιβεβαίωνε τα όσα είπα)
Τρίτον, να απαντήσεις όπως απάντησες, με βελτιωμένο επίπεδο δηλαδή, πράγμα που και πάλι με επιβεβαιώνει γιατί η προσπάθειά σου να ανέβεις επίπεδο σημαίνει ότι αυτό υπάρχει κρυμμένο, απλά εσύ χρησιμοποιείς το άλλο το μπινελικοεπίπεδο. Επειδή στην είπα άγρια, ανασκουμπώθηκες και προσπάθησες να μου δείξεις ότι δεν είσαι έτσι (πράγμα μάταιο στρατηγικά, διότι αυτό που πάμε με πάθος να καλύψουμε, είναι και αυτό που συνήθως ισχύει).

Η σοφή επιλογή θα ήταν να με αγνοήσεις και να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό, παρά να το ανοίξεις και να διώξεις κάθε αμφιβολία για ότι σε θεωρεί το κοινό, όπως πάνω κάτω (πολύ παραφρασμένο) έχει πει και ο M. Twain.

Αποκλειεται να εισαι και για τα δυο? Θελω να πω (δεν ξερω αν διαβασες και στην αρχη τι ειπα) οτι το βρισιμο ειναι ενας τροπος εκφρασης, αρκει να ΜΗΝ ειναι ΜΟΝΟ αυτος. Δλδ δε μιλαω για ατομα που δεν μπορουν να αρθρωσουν λεξη περα απο βρισιες...αλλα για ενα νορμαλ ατομο που μπορει να εκφραστει ικανως ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο, αναλογα την περισταση. Οπως βλεπεις αν και ειμαι απο αυτα τα ατομα (τα κακα!!!) μπορω να ανταπεξελθω (λεμε τωρα) και σε πιο προχωρημενες συζητησεις χωρις να βριζω αλλα αντιθετως να διαφωνω αξιοπρεπως. Δλδ το ενα αναιρει το αλλο? Οποιος βριζει (σε νορμαλ πλαισια) δεν εχει επιπεδο απαραιτητα????? Αλλα ενταξει θα μου πεις τωρα, οταν βριζεις το ριχνεις το επιπεδο οποιο και να ναι αυτο...Δεν ξερω ρε παιδια και συμφωνω και διαφωνω μαζι σας...
Όσο κι αν απεχθάνομαι να δίνω απαντήσεις μπαλαντέρ, η συγκεκριμένη μου θα είναι μια από αυτές. Εξαρτάται την περίσταση που βρίζεις. Εγώ στο πρώτο πόστ πήρα τις βαριές περιπτώσεις. Σαφώς και δε μπορούμε να πούμε ότι ένας που βρίζει περιστασιακά έχει έλλειψη παιδείας, αλλά αυτό δείχνει άλλα πράγματα (πχ. έλλειψη υπομονής απέναντι σε έναν συνομιλητή). Όπως και να χει, πρέπει να εξετάζεται η κάθε περίπτωση ξεχωριστά, αν και υπάρχουν περιπτώσεις όπως ο διάλογος μου με τον Shadowfax που αποτελούν case study στο θέμα που θέτεις.

Ναι, δεν έχουμε συζητήσει απ' το '08 μ' όποιον φανταστείς σ' ό,τι θέμα σου κατέβει ξερωγώ, και με βρισιές και μ' όλα, τον τύπο περιμέναμε να μας πει ότι ρίχνουμε το επίπεδο.

Keep calm and try on. Someday you'll get here.
Εγώ κάλμ είμαι "ο τύπος". Εσύ μήπως θες να σου φτιάξω κανα κοκταίηλ να ηρεμήσεις; Σε βλέπω έχεις χάσει λίγο την ψυχραιμία σου...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:04, 20-02-12:

Μ' αρέσει ν' αθυροστομώ. Όχι να βρίζω, ειδικά στον γραπτό λόγο, αν και υπήρξε και μια φορά που το έκανα κι αυτό και δεν μπορείτε να φαναστείτε πόσο το ευχαριστήθηκα.

Όταν κάποιος με βρίσει, θ' ακούσει τα εξ αμάξης, να είναι σίγουρος, μιλώντας για τον προφορικό λόγο.

Αν το δω κι αλλιώς, έχουν προσβληθεί τόσοι πολλοί από εμένα χωρίς να τους βρίσω που μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει ανάγκη να το κάνω τελικά...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 00:06, 20-02-12:

Σε βλέπω έχεις χάσει λίγο την ψυχραιμία σου...
τι να κάνουμε Βαλ μου, υπάρχουν και δηλώσεις ενίοτε που μας βγάζουν από τα ρούχα μας .

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 00:09, 20-02-12:

Χααχαχαχα ναι ρε χαος ετσι ειναι
Καμια φορα τα απλα λογια ειναι πιο αιχμηρα απο τις βρισιες

Καπου ειχα δει το πρασινο αιμα σου να τρεχει

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:11, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αν το δω κι αλλιώς, έχουν προσβληθεί τόσοι πολλοί από εμένα χωρίς να τους βρίσω που μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει ανάγκη να το κάνω τελικά...
Πανω που θα το ελεγα αυτο. Μπορει οντως να προσβληθει καποιος και χωρις να τον βρισεις. Αρα σημασια δεν εχουν οι λεξεις που θα χρησιμοποιησεις αλλα το υφος σου , το στυλ σου, οι ειρωνειες κτλ. Αρα ποιο ειναι το συμπερασμα?

Οτι εχω δικιο!!!!!!!Ξεκινηστε να βριζετεεεεεεεε....

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:19, 20-02-12:

Χαος..Αφιερωμενο

Η βομολοχια σε συζητηση ριχνει το επιπεδο,και δειχνει πως ο συνομιλητης σου εχει στερεψει απο επιχειρηματα.
Βεβαια σε ενα κειμενο ειναι ωραιο να υπαρχει καμια βρισια που και που..Το κανει πιο γλαφυρο.

P.S.Τα βρωμολογα στο κρεβατι(πατωμα,κουζινα..Οπου τελος παντων βολευεστε) θεωρουνται βρισιες??

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:27, 20-02-12:

Άρχισα να διαβάζω τις απαντήσεις, αλλά κάπου βαρέθηκα, οπότε δεν έχω μπει στο κλίμα πλήρως.
Που λες.

Αναφέρθηκε κάποιος πριν σε ένα διάλογο με τη λέξη "μαλάκας".
Όταν είμαι με φίλες/φίλους πολλές φορές μπορεί να χρησιμοποιήσω τη συγκεκριμένη λέξη. Του τύπου "ΤΙ ΛΕΕΕΕΕΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ; ΣΟΒΑΡΑ;", αλλά δε το θεωρώ ΒΡΙΣΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΙΣΙΑ.
Στη κάθε λέξη δίνουμε διαφορετική χροια κάθε φορά, ανάλογα το τι θέλουμε να περάσουμε.
Όταν εγώ λέω στη φίλη μου "Ρε μαλάκα δε βγήκαμε σήμερα." είναι σα να της λέω "Ρε Άννα δε βγήκαμε σήμερα."
Δηλαδή δεν έχω σκοπό να τη προσβάλω ή να τη μειώσω, βγαίνει αυθόρμητα, ή στα πλαίσια της πλάκας, είναι απλά έκφραση, όπως μου' χει κολλήσει και το "φίλε" (ΕΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?), ή το "Όχι ρε πούστη μου!".

Άλλο να πάω στον άλλον και να του πω "ΕΙΣΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ, ΓΑΜΙΕΣΑΙ." (ΟΟπς) αυτό ναι, είναι βρίσιμο και θα προσβληθεί ο άλλος, αλλά όταν είσαι με άτομα που νιώθεις άνετα δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μη γίνεται κάθε 3 δευτερόλεπτα αυτό.

Στη τελική, πολλές είναι οι φορές που σου μιλάνε κάποιοι με τα καλύτερα λόγια, αλλά το λένε με τέτοιο τρόπο που προσβάλεσαι. Είναι πάλι θέμα του πώς θα πούμε τη κάθε λέξη.

Από κει και πέρα, δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει να ακούω τους άλλους να βρίζουν στη ψύχρα, σχηματίζω αυτομάτως άσχημη γνώμη, ειδικά όταν είναι μπροστά μεγαλύτεροί τους (γονείς κτλ, που υποτίθεται πρέπει να υπάρχει ένας α σεβασμός), αλλά αυτό ισχύει και με Άντρες και με Γυναίκες, δεν υπάρχει "αυτό το δέχομαι, αυτό όχι", έλεος.

Δηλαδή εγώ το επιτρέπω, αλλά με μέτρο και μόνο εκεί που επιβάλλεται και δε θα νιώσει ο άλλος άβολα.

Κι όλα αυτά, από ένα άτομο που είναι πολύ ευγενικό και έχει καλούς τρόπους και είμαι και γλυκούλα και έχω και ροζ μαγουλάκια. lol

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:35, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
P.S.Τα βρωμολογα στο κρεβατι(πατωμα,κουζινα..Οπου τελος παντων βολευεστε) θεωρουνται βρισιες??
Καλο, καλο!!!

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 00:38, 20-02-12:

Είχες 3 επιλογές:
Μμ!? Για να δω..

Πρώτον, να με αγνοήσεις.
Μπαα, δεν είναι του στιλ μου όταν υπάρχει απάντηση σε κάτι που 'χω πει, δεν την αφήνω όσο μαλακία και να 'ναι (τι!? Α, για τη δική σου ρωτάς? Ε, στο όριο θα την έβαζα, εκεί στο συλλογισμό που είπες για τους αδύναμους and whatnot πάει ο εγκέφαλος όμως, by far η γενίκευση/ηλιθιότητα της βδομάδας μου ξερωγώ. )

Δεύτερον να με βρίσεις (θα επιβεβαίωνε τα όσα είπα)
Μπαα, επίσης δεν είναι του στιλ μου. Δεν έχεις καταλάβει κάτι, κρίμα για την ψυχανάλυση κάτω.

Ο τύπος που θα 'ρθει στα ξέκαρφα να σε πει μαλάκα --χωρίς τίποτ' άλλο μετά-- είναι, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, μεγαλύτερος μαλάκας από σένα (ό,τι κι αν έχεις κάνει η πει). Δε βρίζω απλά για να βρίσω χωρίς context. Θα ήταν το ίδιο πράγμα με αρνητική ψήφο ξερωγώ, κάτι ακόμα πιο ηλίθιο κι απ' τις απαντήσεις αυτού του θέματος.

Απλά γράφω όπως μιλάω, όπως θα μιλούσα αν αυτή η συζήτηση ήταν προφορική. Ε, κι αυτός ο λόγος είναι ένα πράγμα, έχει ροή που δεν χαλάει και συνέχεια που δε θέλω να κόψω απλά για να 'μαι εντάξει με τα δικά σου standards αισθητικής ή άλλες τέτοιες βλακείες.

Βρισιές θα υπάρχουν στο κείμενο, προφανώς, όπως βρισιές θα υπήρχαν και σ' αυτά που θ' άκουγες αν, ξανά, μιλούσαμε αντί να γράφουμε. Αλλά όχι μόνες τους, έτσι, απλά για να σε βρίσω. Δε βγαίνει έτσι, βρισιές χωρίς αυτά που θέλω να πω, χωρίς πλαίσιο.

Τρίτον, να απαντήσεις όπως απάντησες, με βελτιωμένο επίπεδο δηλαδή, πράγμα που και πάλι με επιβεβαιώνει γιατί η προσπάθειά σου να ανέβεις επίπεδο σημαίνει ότι αυτό υπάρχει κρυμμένο, απλά εσύ χρησιμοποιείς το άλλο το μπινελικοεπίπεδο. Επειδή στην είπα άγρια, ανασκουμπώθηκες και προσπάθησες να μου δείξεις ότι δεν είσαι έτσι (πράγμα μάταιο στρατηγικά, διότι αυτό που πάμε με πάθος να καλύψουμε, είναι και αυτό που συνήθως ισχύει).
Χρηματιστής δεν είσαι, ή παριστάνεις τέλος πάντων? Πού σκατά έμαθες να ψυχολογείς? Ααα, η εμπειρία? (αυτό το smiley το εννοώ)

Μου την είπες άγρια? Στρατηγική? ΩΩ! Κι ένας κανόνας γενικός, απ' αυτά τ' αξιώματα που πετάς θα 'ναι, για πάθη και κάλυψη.

Get real.

Δε μου την είπες γιατί απλά δεν είπες τίποτα. Έβγαλες όλους όσους βρίζουν αδύναμους και μαλάκες και δεν ξερωγώ τι άλλο, ότι αποφεύγουν τα δύσκολα και μπλα μπλα μπλα χωρίς να στηρίζεις ΤΙΠΟΤΑ. Απλές γενικευτικές παπαριές που, μπορεί να ισχύουν για σένα, ναι, φυσικά, μπράβο, αλλά μην τις πετάς έτσι στον κόσμο σα γενικές αλήθειες, ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΝΕΥΡΩΝΕΣ.

Την άλλη φορά έβγαλες τη Μαρία ρηχή και πέταξες φιλοσοφικομπούρδα σου ότι θα μάθει απ' τη ζωή και και και απλά επειδή είπε ότι δε γουστάρει τους ψηλούς.

Δηλαδή νταξ, πώς απαντάς σ' αυτά λογικά? Θα σου πω, ή δεν απαντάς, που είπες κι εσύ κι όλα καλά ή απαντάς και φαίνεσαι μαλάκας (αυτό που κάνω τώρα).

Η σοφή επιλογή θα ήταν να με αγνοήσεις και να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό, παρά να το ανοίξεις και να διώξεις κάθε αμφιβολία για ότι σε θεωρεί το κοινό, όπως πάνω κάτω (πολύ παραφρασμένο) έχει πει και ο M. Twain.
Ρε φίλε το ξανάπαμε, το συγκεκριμένο κοινό δε με νοιάζει κι ούτε είχε αμφιβολίες εξαρχής γι' αυτό που με θεωρούσε. Την άποψή τους ενισχύω απλά με κάθε μήνυμα. Αποδοχή προφανώς δεν ψάχνω εδώ, αλλά το στόμα δεν κλείνει, ντάξει val-- μπορώ να σε λέω κι εγώ βαλ ε? Ντάξει βαλ?

Εγώ κάλμ είμαι "ο τύπος". Εσύ μήπως θες να σου φτιάξω κανα κοκταίηλ να ηρεμήσεις; Σε βλέπω έχεις χάσει λίγο την ψυχραιμία σου...
Γάλα θέλω, γάλα. Γάλα και μπισκότα.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 01:24, 20-02-12:

Προσωπικα,βριζω οταν κατι δε μου κανει..
Ενταξει το ''μαλακα'',το χρησιμοποιω σαν προσφωνηση και οχι σαν βρισια οπως και πολυς κοσμος.οταν μιλαω με οικεια μου προσωπα.
Εχω ξεφυγει παντως απ τα ορια και ενω καποιος μπορει να σεβεται τα θεια,εχω ριξει χριστοπαναγιες αν και μετα ζητησα συγνωμη γιατι δεν εχω το δικαιωμα να συνεχιζω κατι ,αν καποιον τον ενοχλει, και μου το χει επισημανει κοσμος.
Θεωρω οτι το βρισιμο εκπορευεται απ τις καταστασεις,τον χαρακτηρα, την ψυχολογια.Καλο ή κακο δεν το λεω,σαφως δεν δειχνει ελειψη παιδειας,ισως ορισμενοι το κανουν χωρις να χρειαζεται και για να πεισουν οτι εχουν παραπανω δυναμισμο ή οντας ψυχολογικα πιεσμενοι.
Στο γηπεδο,για παραδειγμα,που εχω μια αλφα πειρα,πολυς κοσμος το κανει κοινως για να ξεκαυλωσει και φυσικα οταν βρισει παιχτες προπονητες και διαιτητη χωρις να φταινει,μετα ξενευριαζει απο ολα οσα του συνεβησαν σπιτι.Δεν το λεω καλο κατι τετοιο,απλα το επισημαινω.
Σε προσωπικο επιπεδο τωρα,νομιζω οτι τα παραπανω που εχω αναφερει(ψυχολογια,καταστασεις,χαρακτηρας) ειναι ανασταλτικοι παραγοντες.Παντως, θεωρω οτι οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια,οποτε για να βριζει καποιος(αντρα,γυναικα δεν εχει σημασια) ,κατι σημαντικο εχει συμβει σιγουρα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:56, 20-02-12:

Στον προφορικό μου λόγο δεν βρίζω σχεδόν καθόλου, ούτε καν το μ**άκας δεν λέω. Γενικά αποφεύγω να μιλάω άσχημα γιατί δεν μου φαίνεται όμορφο. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου να ακούω άτομα να βρίζουν και να μιλάνε με βρισιές. Ακόμα και όταν χάνω την ψυχραιμία μου βρίζω πολύ mild. Στον γραπτό λόγο δεν βρίζω καθόλου με εξαίρεση τον γραπτό λόγο σε forum και email/im (στο fb δεν βρίζω καθόλου) μεταξύ πολύ κοντινών μου προσώπων. Χρησιμοποιώ συνήθως mild λεξιλόγιο, όπως πχ μ**άκας, γ***σετα. Ο λόγος που το κάνω έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο γραπτός λόγος είναι πιο απρόσωπος και τυπικός. Όταν προσθέτεις μερικές βρισιές αποκτά μια οικειότητα (έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον). Εννοείται πως δεν εννοώ να βρίσεις τον συνομιλητή σου, αλλά να χρησιμοποιείς βρισιές πάνω στην συζήτηση: πχ: "- πώς είσαι; -γ***σετα!" vs "-πώς είσαι; -έχω μια μικρή δυσφορία."

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:21, 20-02-12:

Διαβαζωντας αυτο το θεμα συνιδοιτοποιησα ποσο χαρουμενος ειμαι για την ηλικια μου και το "attitude" μου!

Οποιος θιγετε απο μια βρισια και περιμενει "καθαρο λεξιλογιο" και πληθυντικο για να νιωσει οτι τον σεβονται το μονο που καταφερνει να αποστασει απο εμενα ειναι θλιψη...!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:37, 20-02-12:

Εμένα πάλι επιτρέψτε μου ποιητική αδεία, να αλλάξω το ερώτημα του θέματος καταθέτοντας την προσωπική μου εμπειρία:

"Γιατί να χρειάζεται να βρίσουμε;"

Αν υπάρχει ένα πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη μετά από την όση και όποια αλληλεπίδραση είχα με διάφορους ανθρώπους, είναι το γεγονός ότι η γλώσσα μας μας δίνει όλα τα εργαλεία που χρειαζόμαστε για να πούμε τα πάντα και προσωπικά δεν έχω παράπονο καθώς δεν έμεινα ποτέ από εφόδια γραπτά ή προφορικά, όταν οι συνθήκες με οδήγησαν καλώς ή κακώς να καυτηριάσω καταστάσεις, να χαρακτηρίσω συμπεριφορές, να ειρωνευτώ, να χλευάσω, να επιτεθώ σε κάποιον ή να τον προσβάλλω με αρκούντως επώδυνους χαρακτηρισμούς χωρίς να καταφύγω ποτέ σε "συνήθεις" βρισιές, βωμολοχίες ή σε φρασεολογία που αναφέρεται σε γενετήσιες συμπεριφορές.
(Ειδικά δε η συγκεκριμένη φρασεολογία έχει δαιμονοποιηθεί και κρυφτεί από την κοινωνική ζωή ως ταμπού από τα κρατούντα θρησκευτικά κυρίως και συνακόλουθα κοινωνικά συστήματα, εξ ου και η χρήση της να χαρακτηρίζεται ως "κακή".)

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:24, 20-02-12:

Κακό δεν είναι να βρίζεις, κακό είναι να'σαι ''μαλάκας'' σαν άνθρωπος.
Θέλω να πω, αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε κακοπροαίρετους που δε βρίζουν αλλά είναι παλιάνθρωποι και στους φωνακλάδες που γαβγίζουν αλλά δε δαγκώνουν, θα επέλεγα τους δεύτερους.
Παρ'ολ'αυτά, αν βγάλουμε απέξω αυτή την γενικευμένη θεωρία μου, γενικά δε βρίζω, αν και είναι μερικές λεξούλες -οπως στην πρώτη φράση μου- που μου βγαίνουν αυθορμήτως ασχέτως αν έχω θυμώσει ή όχι. Κι οχι απευθυνόμενη σε καποιον. Για να πω δηλαδη σε καποιον ''εισαι μαλάκας'', θα θέλει να το ακούσει. Οταν είμαι θυμωμένη, εκφράζω τον θυμό μου διαφορετικά, είτε με το γάντι που λέμε, είτε με τη συμπεριφορά μου. Αν πω κάποια άχρηστη λέξη της ''μοδας'', θα'ναι πάνω σε συζητήσεις ανέμων κι υδάτων με άτομα που με γνωρίζουν καλά.
Δε μου αρέσει ανθρώπους ν'ακούω να χυδαιολογούν, είτε με λόγο είτε χωρίς. Το να χάσει κάποιος κάποια στιγμή την ψυχραιμία του είναι απολύτως φυσιολογικό. Θαρρώ όμως πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να εκφραστεί ο θυμός, όπως αποχή απο την κουβέντα κι έπειτα συζήτηση. Κι αν δεν υπάρχει περιθώριο συζήτησης, πλήρης απομάκρυνση. Δηλαδή δε μπαίνω στη διαδικασία να συζητήσω με άτομα που βρίζουν σαν νταλίκες. Δεν ξέρω αλλα θεωρώ πως η χυδαιολογία ισως είναι απο τη μια μια κακή συνήθεια -λέξεις που έχουν πιάσει μόνιμη θέση στο στόμα κάποιου γιατί τα κόλλησε πχ απο κάπου κι αυτό διορθώνεται - ή τελικά χαμηλό επίπεδο, δηλαδή δεν ξέρεις να συζητάς. Γιατί το να βρίσεις κάποιον είναι το πιο εύκολο, το πιο ανώδυνο που όμως δεν υπολογίζεται - εγώ δηλαδή άτομα που τ'ακουω συνεχώς να βρίζουν κάποιον, δε μου εμπνέουν το σεβασμό. Το να επικοινωνήσεις όμως και να περάσεις τα μηνύματά σου με καλή χρήση της γλώσσας αλλά και του σώματος (συμπεριφορά), είναι πολιτισμός και σαφώς το πιο δύσκολο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-02-12 στις 13:37.
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 14:07, 20-02-12:

Μα αυτό είναι και το point τελικά, point που χάθηκε χοντρά εδώ μέσα. Οι βρισιές συνδέονται (ΜΟΝΟ, από μερικούς) με τα νεύρα. How come? Κι ενώ βγαίνει ίσως λογικά να πεις ότι όταν είσαι εκνευρισμένος θα βρίσεις, δεν είναι (τα νεύρα) και προϋπόθεση για να βρίσεις πάντα.

Άλλος βρίζει γιατί του αρέσει, άλλος γιατί έτσι μιλάει γενικά, έτσι σκέφτεται, έτσι γουστάρει, έτσι κάνει. Άλλος μπορεί όντως να 'ναι νευριασμένος ή άλλος μπορεί απλά να σιχαίνεται τη φάτσα σου ή ό,τι άλλο ξερωγώ. Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι κι απ' τη στιγμή που σ' αυτούς υπάρχει και η ελεύθερη επιλογή είναι πώς το λένε, άκυρο, fail, μαλακία να 'ρθεις να πεις ότι ο κόσμος βρίζει γενικά ΜΟΝΟ όταν νευριάζει, ή ότι θα 'πρεπε να βρίζει μόνο τότε, ή ότι όσοι βρίζουν είναι κατώτεροι in terms of education/manners/whateverthefuckthatis.

Κράτα τους κανόνες σου για την πάρτη σου (να, δες το προηγούμενο μήνυμα παράδειγμα), δεν ισχύουν σε μένα, δεν ισχύουν απαραίτητα στον απέναντι, δεν ισχύουν αναγκαστικά για όλους. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να μιλάει οπωσδήποτε και να 'ναι, τελικά, καλύτερος από σένα ακόμα και με τους δικούς σου ορισμούς. Όλή αυτή η φούσκα που τσουβαλιάζει όλους όσους βρίζουν είναι, απλά, παραμύθιασμα και ψευδής ανωτερότητα. Δεν είναι ανώτεροι όσοι δε βρίζουν, και σε επίπεδο και σε εκπαίδευση και σε ό,τι άλλο. Δεν είναι καλύτεροι όσοι βρίζουν, επίσης σε επίπεδο blah blah.

Δεν ορίζεται ο καλύτερος αντικειμενικά, and spare me your fucking preaching. Το μόνο που βλέπω εγώ είναι επιλογές και/ή συνήκες που μπορεί να οδηγούν σε συγκεκριμένο σημείο με τον ένα ή τον άλλο ή τον παραπέρα λόγο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 14:18, 20-02-12:

προσωπικα αν βρισω το κανω μονο με κολλητους μου σε φαση χαλαρη και παρεειστικη, εκει και μονο.
Στο γραπτο δεν βριζω ποτε γιατι δεν νομιζω να εχω τετοιο δικαιωμα και επιπλεον δεν ειναι του στυλ μου.
Πιστευω οτι το να χρησιμοποιεις βρισιες για οποιο λογο συνηθως γινεται γιατι αυτος που βριζει
ξερει ολες και ολες χιλιες λεξεις και οτι του λειπει θα συμπληρωθει με βρισια η ατακες.
Εαν εχεις ευρυ λεξιλογιο μπορεις να εκφρασεις την διαφωνια σου με παρα πολλες λεξεις που δεν ειναι βρισιες,
και εχουν καλυτερο αποτελεσμα.

Γενικα πιστευω οτι ειναι θεμα πως εχεις μαθει να χειριζεσαι το λογο και τιποτα αλλο.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

O Shadowfax έγραψε στις 14:40, 20-02-12:

Μπα, περισσότερο θέμα φορμαλιστικού κομφορμισμού θα το 'λεγα. Συγκεκριμένα γι' αυτό που λες εσύ, το πώς χειρίζεται κάποιος τη γλώσσα είναι άσχετο με τις λέξεις καθαυτές που θα χρησιμοποιήσει για να σου πει αυτό που θέλει. Μπορεί να βρίζω ανά δύο γραμμές ξερωγώ αλλά να περνάω το ίδιο άνετα το μήνυμα που θα πέρναγε ο τύπος που μαθαίνει απ' έξω λεξικά. All in all, skill's different from the words per se.

Για τον κομφορμισμό τώρα, ε, εντάξει, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ αυτό που γίνεται τώρα με τις ταμπέλες και τις γενικεύσεις όταν από μικρό σε μαθαίνουν πώς ν' ακολουθείς πρότυπα συμπεριφοράς. Και δε λέω ότι αυτά τα πρότυπα είναι λάθος ή σωστά, δεν τα κρίνω τώρα, αλλά είναι πολύ στενά με τόσο μικρό έυρος που λίγο να ξεφύγεις --να, δες πίσω για τις γυναίκες που βρίζουν-- χαλάει η ωραία εικόνα που έχουν οι άλλοι στα κεφάλια τους.

Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με το διαχωρισμό ανάμεσα στο τι σε θέλουν να είσαι και στο είσαι τελικά. Σε πολλά σημεία σίγουρα ταυτίζεσαι μ' αυτό που θέλουν, αλλίως θα ζούσες σε σπηλιά. Αλλά το ίδιο σίγουρα δεν ταυτίζεσαι και παντού, υπάρχουν πάντα διαφορές και κομμάτια του χαρακτήρα σου που απλά δε θα κολλάνε με τα φορμαλιστικά πρότυπα γύρω αν δεν επιλέξεις να τ' αλλάξεις (and, of course, you're not obliged to change them mind that). Η κοινωνία θα 'χει πάντα τους συμβατικούς ορισμούς της και πάνω τους θα υπάρχουν πάντα generic generalizations. Το θέμα είναι όμως ότι τελικά το τι θα κρατήσεις και τι όχι είναι δικό σου θέμα κι όχι της κοινωνίας.

Έλα τώρα, είναι σα να λέμε ότι αυτός που οδηγάει Ferrari είναι αυτόματα καλύτερος από σένα τη στιγμή που, guess what!! Δεν ορίζεται αντικειμενικά ο καλύτερος! (ελπίζω να μην οδηγείς Ferrari)

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 14:45, 20-02-12:

Μα μπορεί να μην είναι καν για την εικόνα που έχει η γυναίκα στο κεφάλι της! Το να μην θέλει να βρίζει επειδή πολύ απλά δεν της αρέσει δεν σου περνάει από το μυαλό? Ή μήπως αμφισβητείς το ενδεχόμενο να μην αρέσει σε κάποιον το βρισίδι? Δεν έχει να κάνει πάντα με το πώς θέλεις να σε βλέπουν και να σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι, αλλά με το πώς αντιλαμβάνεσαι και βλέπεις εσύ τον εαυτό σου.
Τώρα, αν όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να απενοχοποιήσουν κάποιοι με τέτοια μανία μάλιστα, το βρίσιμο, τότε πάμε ... αλλού!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους