Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;

смертной пилюле

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη смертной пилюле
Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O смертной пилюле έγραψε στις 15:15, 20-02-12:

Κωλοτρυπίδες.

(Πως να την πεις, πρωκτοπή?
Γιατί το άλλο φέρνει στο νου το παρα φύσιν?)

σημειολογικόν!

Το ερώτημα της αναρτησούλας έχει ασταθές ύφος και παιγνιώδες και ως εκ τούτου
είναι μια μικρή δοκιμασία για τον ερωτώμενο με απώτερο στόχο πιστεύω να δοκιμάσει
αν μπορεί να γελάσει με τον εαυτό του και το γεγονός της γραφής.
Πράγμα πολύ απελευθερωτικό μετα από χρόνια καθωσπρεπισμού και ορθοστασίας.

Τουέστιν "γιομίσαμε από καρνέ, αλλά καρνέ δεν εχουμε" που έλεγε και ο Κωνσταντάρας..
Πάντως είναι φανερή η απουσία κρίσεων για τις εκάστοτε απόψεις
και η ουροβόρος εξάντληση επιχειρημάτων στην ύπαρξη του ίδιου του ερωτηματέησον.

Μπροστά στη χυδαιότητα, τέτοιες μέρες να μας ενημερώνουν για την τιμή της μετοχής
των σκουπιδιών τους κάποιοι, αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο συμβαίνει στον περίγυρο,
το ερωτηματολόγιο είναι αθώο παιχνιδάκι.

Αν γνώριζε κάποιος πως πολιτεύεται ο ΝΩΕΥΣ ή ο Great Chaos ή ο Ρεμπεσκές θα τον εύρισκε αυθεντικό ανάμεσα στον προφορικό και το γραπτό του λόγο. Και είναι σαφές ότι παρά την ροπή της ερώτησης να ψαρέψει τον ακκισμό του συμμετέχοντος, δεν ακκίζεται. Λίγο είναι αυτό; Τι βρήκα να πω τώρα, ε?

Και μου αφήσατε το δίλημα αν πρέπει να πάρω κόκκινο ή μαύρο πιπέρι για να βάλω στο στόμα μου.
Στην ερώτηση του θέματος που θέτεται αν είναι κακές οι βρισιές η απάντηση είναι:τις απολαμβάνω.

Στο μυαλό μου λάκων και σοβαρός και χωρατατζής καθόλου, δεν συναρτώνται.

Ξέρετε τι κατάλαβα;
ότι οι απόψεις των μη υβριζόντων ήταν εξαναγκασμένες, συνειδητά βέβαια για να μη τους
περάσει ο κόσμος για ασεβείς κι ανήθικους.

η ζωή θέλει και λίγο καλαμπούρι ε;

Το θέμα δεν είναι αν κάποιος που γράφει το δηλώνει ή δεν το δηλώνει με μπινελίκια.
Το θέμα επίσης δεν είναι αν κάποιος είναι ή δεν είναι υβριστής.
Ποιο είναι το θέμα; Το κείμενο είναι το θέμα.
Προσωπική άποψη βουτηγμένη στην υποκειμενικότητα μέχρι ασφυξίας.

Εν πάσει περιπτώσει, αν το ομόφωνο αίτημα της συντεχνίας ΤΩΝ ΗΘΙΚΟΛΟΓΟΥΝΤΩΝ είναι
να βάλω στην ταυτότητά μου το αντίστοιχο "ο καλός ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΖΕΙ"
να το βάλω και να κάνω και το σταυρό μου.
Να ανάψω και ένα κερί καλού-κακού. Δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται,
μπορεί να εκραγεί κανένα μπινελίκι μου και να θρηνήσουμε θύματα χωρίς να έχουμε αυτουργό.

Αυτό κι αν θα είναι πρόβλημα…
Τα υπόλοιπα θα ήθελα πολύ να τα πούμε από κοντά. Αλλά δεν σας βλέπω..
Αν οι απαντήσεις είναι μονότονες, οι κρίσεις είναι πληκτικές.
(κι ένα μπινελικάκι, τουλάχιστον ένα, σπάει συχνά τους κρίκους της ανίας)

Είσθε μια όασις μέσα στην βαρεμάρα του αναμενόμενου…

Αλλά… τον στίχο:
"Κι αν δεν σε είχα γκόμενα και μούσα, έτσι όπως σε γαμώ θα σε γαμούσα"
τον χάνει αυτός που δε βρίζει γιατί έχει βάλει απαγορευτικά στα λιμανόλεξά του.
Αναρωτιέμαι πόσα λιβάνια θα' καιγε στο ανάγνωσμα,
ή απλώς θα άλλαζε σελίδα μειδιώντας?

..γιατί σε λίγο θα καταντήσουμε να λέμε ότι για να μην βρίζουμε
θα πρέπει να κρύβουμε τον πόνο μας μέσα στη σιωπή
ή να τον εκφράζουμε με λέξεις κρύσταλλα και που να βρεις μουράνο
σήμερα όταν κατακλυζόμαστε από σκουριασμένα?

"Δεν θέλω να έχω σαν γραφιάς αυτό που δεν μπορώ σαν άντρας"
που θα'λεγε κι ο Λαλιώτης (ο συγγραφέας).
Απέναντι σ’ αυτό, βάλτε όλη τη γαμο-λογία και βγάλτε συμπέρασμα.

” Όλοι με μια στιγμή συμβιβασμού υπάρχουμε ” που λέει και ο ποιητής .
Θα ήταν καλό να μάθουμε να ακούμε . Κάτι θέλουν να πουν όλα.

υγ. Γι αυτό κι εγώ σας έβαλα εξαρχής τη λέξη κωλοτρυπίδα για τον επίλογο…
Κι επειδή ξέρετε όλοι από διαφήμιση σας λέω: Από μία (γνώμη) έχουν όλοι.

καλό μεσημέρι γαμιοσάλιαγκες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 21:39, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Μα μπορεί να μην είναι καν για την εικόνα που έχει η γυναίκα στο κεφάλι της! Το να μην θέλει να βρίζει επειδή πολύ απλά δεν της αρέσει δεν σου περνάει από το μυαλό? Ή μήπως αμφισβητείς το ενδεχόμενο να μην αρέσει σε κάποιον το βρισίδι? Δεν έχει να κάνει πάντα με το πώς θέλεις να σε βλέπουν και να σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι, αλλά με το πώς αντιλαμβάνεσαι και βλέπεις εσύ τον εαυτό σου.
Τώρα, αν όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να απενοχοποιήσουν κάποιοι με τέτοια μανία μάλιστα, το βρίσιμο, τότε πάμε ... αλλού!
Δεν κατάλαβα τι λέει το μήνυμα, ειλικρινά, no sarcasm.

Σε ποιον αναφέρεσαι? Σε μένα, αυτό το 'πιασα ναι, αλλά μου μιλάς για ποια ακριβώς? Για τη mindcirus? Κατάλαβες ότι στο δικό μου μήνυμα λέω απλά ότι το δικό της είναι αυτό που θα 'θελα γενικά να δω στο θέμα, ναι? Μηνύματα που παρουσιάζουν προσωπικές απόψεις σαν καθαρά αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ: προσωπικές απόψεις κι όχι κανόνες κι αξιώματα. Ότι, well, Μ'ΑΡΕΣΕ το μήνυμά της?

Τώρα αν κάτι χάνω, care to elaborate?

Ξέρετε τι κατάλαβα;
ότι οι απόψεις των μη υβριζόντων ήταν εξαναγκασμένες, συνειδητά βέβαια για να μη τους
περάσει ο κόσμος για ασεβείς κι ανήθικους.
Αυτό είναι όμως το άλλο άκρο κάπως απ' τη δική τους γενίκευση [λένε ότι όσοι βρίζουν είναι αδύναμοι κι αυτοί οι γαμάτοι που προτιμούν το δύκολο δρόμο (fuck, pleaaase, το γράφω και γελάω ) ε, κι εσύ λες το αντίστροφο λίγο πολύ, ότι όλοι στην άλλη μπάντα (αυτών που δε βρίζουν/δε γουστάρουν το βρίσιμο) είναι καθωσπρεπιστές]. Ίσως έχει δόση αλήθειας τελικά, δεν ξέρω (κομφορμισμός στην προηγούμενη σελίδα).

Γενικά όμως νομίζω είναι η ίδια μαλακία να τσουβαλιάσεις όλο τον κόσμο που δε βρίζει και πεις γι' αυτόν τις μαλακίες που λέει αυτός για σένα. Εγώ, τουλάχιστον, το αντιμετωπίζω (το "μη-βρίσιμο") σαν καθαρά συνειδητή επιλογή, γι' αυτό και θα τους πω σεξιστές όταν τους φανεί παράξενο να βρίζει μια γυναίκα και μαλάκες όταν θα 'ρθουν να βγάλουν εμένα κι όποιον άλλο βρίζει ηλίθιο/αδύναμο/whatever απλά επειδή δεν συμφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα.

Έχει να κάνει και με τον τρόπο που θα το πουν βασικά. Είναι άλλο να 'ρθει κάποιος και να με πει ό,τι γουστάρει στα πλαίσια της κριτικής του σ' αυτά που λέω --τότε δε θα μ' ενοχλήσει καθόλου Ό,ΤΙ και να πει-- κι άλλο να 'ρθει με υφάκι ανωτερότητας και να μου πετάξει αυτά που πιστεύει αυτός στη μούρη σαν γενικές αλήθειες που ισχύουν πάντα και για όλους και, ΩΩ, η φωτισμένη elite τις διακρίνει μόνο.

Please, spare us all your crappy generalizations.

Το θέμα δεν είναι αν κάποιος που γράφει το δηλώνει ή δεν το δηλώνει με μπινελίκια.
Το θέμα επίσης δεν είναι αν κάποιος είναι ή δεν είναι υβριστής.
Ποιο είναι το θέμα; Το κείμενο είναι το θέμα.
Προσωπική άποψη βουτηγμένη στην υποκειμενικότητα μέχρι ασφυξίας.

Current faith in humanity:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 22:17, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Δεν κατάλαβα τι λέει το μήνυμα, ειλικρινά, no sarcasm.

Σε ποιον αναφέρεσαι? Σε μένα, αυτό το 'πιασα ναι, αλλά μου μιλάς για ποια ακριβώς? Για τη mindcirus? Κατάλαβες ότι στο δικό μου μήνυμα λέω απλά ότι το δικό της είναι αυτό που θα 'θελα γενικά να δω στο θέμα, ναι? Μηνύματα που παρουσιάζουν προσωπικές απόψεις σαν καθαρά αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ: προσωπικές απόψεις κι όχι κανόνες κι αξιώματα. Ότι, well, Μ'ΑΡΕΣΕ το μήνυμά της?

Τώρα αν κάτι χάνω, care to elaborate?
όχι, έτσι θα σε αφήσω!

Ως έναυσμα στην απάντησή μου, υπήρξε η δική σου πρόταση στην περίπτωση που έθεσες με τις γυναίκες και το βρίσιμο, εν ολίγοις, αυτό :
--να, δες πίσω για τις γυναίκες που βρίζουν-- χαλάει η ωραία εικόνα που έχουν οι άλλοι στα κεφάλια τους.
Δεν μιλάω δηλαδή ακριβώς για κανέναν... Τα υπόλοιπα ναι, τα κατάλαβα. Προσπάθησε και εσύ να μείνεις λοιπόν στην ουσία του μηνύματός μου - και αν θες απάντησε σε αυτή!

Current faith in humanity:
Μπα, τι μας λες? Από πότε?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

смертной пилюле

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη смертной пилюле
Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O смертной пилюле έγραψε στις 22:38, 20-02-12:

Σάντοου, εμείς δεν είμαστε πασόκ ή νου δου.
Την ορθότητά του καθένας στο εσώρουχό του, έεεετσι.

για αρχή, να χορέψω
έτσι για να καταλαγιάσω την μπινελικοργή.

Μην καταντήσουμε το θέμα
γωνιά των γ@μι@δων και κάποιοι
θεωρήσουν ότι θέλουμε εξορκισμό,
ας θεωρήσουν στο φινάλε, στην πουτσ@ μας.
(συγνώμη για το "εξορκισμός")

Επειδή η τέχνη είναι η επινόηση του εαυτού μας απ’ τον καιρό του Μπωντλέρ,
βλέπω τις λέξεις σαν δόλωμα στη σιωπή που τις περιβάλλει.
Σιωπές πάμε να πιάσουμε γι'αυτό και αποτυγχάνουμε συνεχώς
είτε βρίζοντας είτε με λεξοκαυλοχάδια.

Αν τελικά υπάρχει ένα πρόβλημα μ' αυτές τις υποτιθέμενες "απρεπείς" εκφράσεις
-προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχουν τέτοιες-
είναι επειδή οι πιο πολλοί επικεντρώνονται (γιατί άραγε?) σ'αυτές,
ενώ θα μπορούσαν σε τόσα άλλα να σταθούν (π.χ. στο πως μασάει την τσίχλα ή
πως προφέρει το σίγμα ή πως κοκκινίζει όταν λέει τη λέξη "πίπα" και 1002)
ή έστω να σταθεί σε ένα ύψωμα και να κλείνει στο χέρι της τον ήλιο
ρίχνοντας και μερικά χαριτωμένα χαμόγελα as a ruler of the sun light, let's say.
Εδώ τίθεται το ερώτημα αν τελικώς επιλέγονται ακριβώς για το θόρυβο
που θα προκαλέσουν ή γιατί είναι αναγκαίες ως συνιστώσες διαλόγου…

Η σεμνοτυφία ως κριτήριο επιλογής των λέξεων είναι άκρως αντι-λογοτεχνική
και αντιρεαλιστική, παραπέμπει δε σε προ-προγονικές καταστάσεις γραφής.
Από την άλλη μια άμετρη παράθεση γαμολογιών ως στοιχείο πρόκλησης
θα μεταμορφωνόταν σε στρακα-στρούκα που μετά από λίγο κανένα δε θα ξάφνιαζε.

Νομίζω, πως αν πρέπει να κριθεί κάποιος "ασυνήθιστα τολμηρός" in use of terms (shadowfax virus),
θα έπρεπε να κριθεί ως προς την νοηματική του δικαίωση,
την αισθητική του μπολιάσματος του λόγου με λεξιλόγιο "του δρόμου"
-σκεφτείτε πόσο πετυχημένα το διαχειρίστηκε στα ποιήματά της αυτό η Γώγου-
την πρωτοτυπία του νοήματος-εικόνας κτλ.

Οι βωμολοχίες και οι γαμολογίες δε με πειράζουν καθόλου και πιέζομαι με τους καθωσπρεπισμούς.
Αφήστε ρε τις λέξεις να γίνουν κορμί άνευ όρων.

βέβαια, το κοκό πουλάει πάντα κι ανά τους αιώνας,
σε αυτή την παγίδα ας μη πέσουμε εκτός
και πουλάμε λέξεις σε πουγγί και σε δεμάτια,
για να βγάλουμε τα προς το ζην.
Δεκτόν!

ψ. shadow, μου θυμίζεις έντονα την φράση:
"η με γενικές απόλυτες και ισόκωλα αντί να παμε μπρος πάμε πισόκωλα" που έλεγε ο Μαβίλης..

ψ2. Μολονότι η λέξη "ταμπού" εκφράζει μια συγκεκριμένη ιδιότητα και όχι κάποια συγκεκριμένα πρόσωπα,
τα πρόσωπο είναι εντούτοις σε μένα γνωστά.

Γι’ αυτό και τους αφιερώνω ένα στίχο από την αγαπημένη μου ποιητική
συλλογή "Τα ημερολόγια μιας γκέι γκέισσας":

"Χωρίς ταμπού πηδιόσουνα
και πάντοτε αφηνόσουνα-
σε μένα."

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 00:31, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Δεν μιλάω δηλαδή ακριβώς για κανέναν... Τα υπόλοιπα ναι, τα κατάλαβα. Προσπάθησε και εσύ να μείνεις λοιπόν στην ουσία του μηνύματός μου - και αν θες απάντησε σε αυτή!
Ε μα την ουσία προσπαθώ να βρω, μη φωνάζεις. Κατάλαβα, νομίζω, τι λες αλλά μάλλον μιλάμε παράλληλα.

Δεν είπα ότι κάποια/κάποιος δε μπορεί να έχει την επιλογή να ΜΗ βρίζει, με τον ίδιο τρόπο που κάποια/κάποιος έχει την επιλογή να το κάνει. Hell, αυτή την επιλογή υπερασπίζομαι δυο σελίδες τώρα, ότι όλα στην τελική έχουν να κάνουν με την ελευθερία μου (τη δική σου, τη δική του, whatever) να εκφράζομαι όπως γουστάρω ΧΩΡΙΣ ο τρόπος που θα διαλέξω να 'ναι ενδεικτικός για τίποτα παραπάνω απ' αυτήν ακριβώς την επιλογή μου καθαρά. Όταν με δεις (βλέπεις) να βρίζω το ΜΟΝΟ που θα μπορείς να συμπεράνεις για μένα απ' αυτό το χαρακτηριστικό αποκλειστικά (=βρισιές) θα 'ναι ότι απλά επιλέγω να βρίζω κι ότι έχω ένα μοναδικό (όλοι έχουν) τρόπο έκφρασης. Ούτε ότι είμαι αμόρφωτος, ούτε ότι είμαι αντικειμενικά (wait what!?) κατώτερος από σένα, ούτε ότι ΕΣΥ είσαι καλύτερη ή πιο γαμάτη ή πιο σπουδαία επειδή ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ (κι εσύ) να μη βρίζεις, ούτε ούτε ούτε.

Φυσικά μπορείς να με πεις μαλάκα (οπ! δε βρίζεις είπαμε) --anw, you get the point, μπορείς να με θεωρήσεις άξεστο, κακό, αγενή, άθλιο and so on and so forth (όλα αυτά με τους δικούς σου ορισμούς πάντα όμως, αυτή είναι η διαφορά) και τελικά να μη μ' έχεις φίλο, να με διώξεις απ' την παρέα και να κάθομαι στη γωνιά μου όταν όλα τα παιδάκια θα 'στε στην παιδική χαρά. Cool, no problem, no problem at all, ο τρόπος που θα με αντιμετωπίσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα κι άμεση συνάρτηση της συμβατότητας(!?) της συμπεριφοράς μου με τα δικά σου "πρότυπα"/ορισμούς. Γι' αυτό δε μπορώ να κάνω κάτι, τα πάντα γύρω κρίνονται συνειδητά ή ασυνείδητα, κι αυτό είναι απ' τα μόνα αξιώματα που θα δεχτώ, ότι η συμπεριφορά μας, έτσι ακριβώς όμως γενικά κι αόριστα, επηρεάζει οτιδήποτε πέρα από μας, είτε αυτό είσαι εσύ συγκεκριμένα είτε αυτό είναι κάποιο μεγαλύτερο σύνολο επαγωγικά.

Βοηθητικά και πιο σύντομα βλέπεις αυτό αν θες.

Εγώ, τουλάχιστον, το αντιμετωπίζω (το "μη-βρίσιμο") σαν καθαρά συνειδητή επιλογή, γι' αυτό και θα τους πω σεξιστές όταν τους φανεί παράξενο να βρίζει μια γυναίκα και μαλάκες όταν θα 'ρθουν να βγάλουν εμένα κι όποιον άλλο βρίζει ηλίθιο/αδύναμο/whatever απλά επειδή δεν συμφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα.
Οπότε για τη δική μου κριτική συγκεκριμένα, λέω τον naousa για παράδειγμα, μαζί μ' όποιον άλλο λέει τις γυναίκες που βρίζουν αηδιαστικές, σεξιστή. Όποιον είπε σ' αυτό το θέμ-- όποιον λέει γενικά μάλλον ότι απ' τα βρισίδια βγαίνουν ΕΥΚΟΛΑ και ΓΕΝΙΚΑ συμπεράσματα για τον άνθρωπο που τα πετάει κυρίως brainwashed conformist και σε δεύτερο επίπεδο αδαή/επιπόλαιο/stupid-at-the-point-where-I'm-just-too-bored-to-care-about-his-ignorance. Κι όποιον πιστεύει ότι όσοι δε βρίζουν είναι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ανώτεροι απ' αυτούς που το κάνουν, ότι οι πρώτοι είναι οι γαμιάδες της ζωής κι οι δεύτεροι τα παράσιτα κι ότι τελικά οι μεν έχουν βρει κάποιο βαθύτερο νόημα και οι δε ακόμα ψάχνονται, well, κοινούς, καθημερινούς, τόσο-συνηθισμένους-κι-όμως-ακόμα-άπειρα-τραγικούς μαλάκες.

Επιλογή τους είναι, προφανώς. Επιλογή του naousa να μη γουστάρει αυτές που βρίζουν, επιλογή της/του "ελεύθερο πνεύμα" να έχει ένα τόσο ειρωνικό nick τη στιγμή που πετάει τούβλα φάσης "όσοι βρίζουν δεν έχουν παιδεία" κι επιλογή/δικαίωμα του οποιουδήποτε να πιστεύει οτιδήποτε για οποιονδήποτε.

Δεν έχω πρόβλημα με το δικαίωμα καθαυτό, ούτε μ' αυτούς να το εκφράζουν. Hell, ας μη μιλήσουν ποτέ με τύπισσες που βρίζουν κι ας θεωρούν τους εαυτούς τους όσο ανώτερους γουστάρουν. 2 τα θέματα όμως από δω.

1) Το ότι σέβομαι αυτό το δικαίωμα στη διαφορετικότητα δε σημαίνει ότι δε μπορώ και να κρίνω τις επιλογές τους --τα 'χουμε ξαναπεί, μην τα λέμε πάλι. All in all, έχεις την ελευθερία να πεις και να επιλέξεις ό,τι γουστάρεις, κι εγώ την υποχρέωση να σεβαστώ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Εκεί τελειώνει η συμφωνία, το τι άποψη θα σχηματίσω μετά γι' αυτά που θα πεις και το τι, κατεπέκταση, θα πω γι' αυτά που θα πεις/κάνεις είναι κάτι που δεν ελέγχεις --γιατί μπορώ να πω ό,τι γουστάρω και να κρίνω ό,τι θέλω όπως θέλω.

2) Συγκεκριμένα για κάτι μικρό μέσα σ' όλο αυτό, μπορεί οποιοσδήποτε να θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο απ' οποιονδήποτε, see the corner over there? Go check how much I care. Αλλά όταν αρχίσει ο πρώτος να λέει μαλακίες και να γενικεύει και να πετάει πίπες που υποτίθεται ισχύουν καθολικά και καλύπτουν κι άλλους εκτός απ' αυτόν και, ακόμα χειρότερα, μόνο λίγοι μπορούν να διακρίνουν αυτές τις αλήθειες και να τις ακολουθούν, ε, τότε υπάρχει πρόβλημα. Γιατί, βλέπεις, αρχίζεις και συμπεριλαμβάνεις κι άλλους στη φαντασία σου και παίρνει και μένα η μπάλα, εμένα που, θυμάσαι, δε σε ξέρω και στ' αρχίδια μου τι λες/τι πιστεύεις (ή μπορεί κι όχι στ' αρχίδια μου, ανάλογα, το κρίνω αναλόγως αν δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου).

Άλλη μία, κράτα τα για την πάρτη σου. Όσο ξεκαθαρίζεις τα όρια και καταλαβαίνεις ότι αυτό που πιστεύεις, αυτό που λες κι αυτό που κάνεις ταιριάζει και ισχύει ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είμαστε εντάξει, βγες και πες ότι είσαι όσο γαμάτος θες. Απλά μην ξεκινήσεις παπαριές που πιάνουν κι άλλους, μαζί και μένα. Πολύ γράψιμο, λίγος χρόνος, μαλάκας εσύ για να τον χάσω. Clear? Clear.

Μπα, τι μας λες? Από πότε?
Ε άνοιξη έρχεται σε λίγο, αλλάζει ο καιρός, θα στεγνώνουν τα ρούχα, βερμούδες, παραλίες μπλα μπλα.. Αλλάζει κι η διάθεση.

ps γιατί μετά και το μήνυμα του *ρωσικό nick??* είν' ανοιχτό ακόμα το θέμα? Καταλληλότερο κλείσιμο δε βρίσκεις, κλείστε το, άντε.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 01:31, 21-02-12:

Μπα, περισσότερο θέμα φορμαλιστικού κομφορμισμού θα το 'λεγα. Συγκεκριμένα γι' αυτό που λες εσύ, το πώς χειρίζεται κάποιος τη γλώσσα είναι άσχετο με τις λέξεις καθαυτές που θα χρησιμοποιήσει για να σου πει αυτό που θέλει. Μπορεί να βρίζω ανά δύο γραμμές ξερωγώ αλλά να περνάω το ίδιο άνετα το μήνυμα που θα πέρναγε ο τύπος που μαθαίνει απ' έξω λεξικά. All in all, skill's different from the words per se.

οσους πανεπιστημιακους ετυχε να γνωριζω, δεν χρησιμοποιουσαν τυπικες βρισιες ουτε ενας!!!
Δυστυχως καλως η οχι, το ποσο αναπτυγμενο λεξιλογιο εχεις, τοσο βοηθαει στο να εκφραστεις χωρις μια χμμμ περιεργη λεξη.
Δεν εχει σημασια γιατι και πως αλλα αυτο εχω δει να συμβαινει στατιστικα μιλωντας.

Το πανεπιστημιακο αξιωμα το εβαλα για να μπορεσω να στοχοποιησω μια συγκεκριμενη ομαδα και μονο.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:31, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
... .... Ειναι τοσο κακο να βριζουμε? ....
: Μα δεν είναι κακό! Αν ήταν, δεν θα ακούγονταν τα γνωστά ουαιϊκά μπινελίκια δια στόματος του Θεανθρώπου! Βέβαια, γι' αυτό τον σταύρωσαν, οι τότε καθυβριζόμενοι ηθικολόγοι!

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 10:56, 21-02-12:

Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;

δεν είναι

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 01:54, 22-02-12:

Γιατι ενοχλει τους αλλους....

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 02:18, 22-02-12:

Κοιτάξτε, εμένα προσωπικά δεν μ'ενοχλεί τι γλώσσα χρησιμοποιεί ο καθένας αρκεί να μην προσβάλλει τον συνομιλητη του. Αλλά δεν καταλαβαίνω την τελευταία "μόδα" που οι γυναίκες προσπαθούν να αντιγράψουν κάποιες αντρικές εκφράσεις, όταν απευθύνεται μια γυναικα σε μια άλλη , π.χ έλα ρε μαλάκα...Εντάξει ο καθένας μιλάει όπως θέλει απλά δε βγάζει νόημα...Αφού η λέξη είναι αρσενική και προφανώς απευθύνεται σε άντρες... Δηλαδή ας πούμε ότι μιλάνε 2 γυναίκες μεταξύ τους, είναι δυνατόν να πεί η μία : Ρε συ, πήρα το μαλάκα την Σουλα τηλεφωνο και δεν το σηκώνει ο μαλάκας...
Σόρρυ για τις απανωτές "βρισιές",

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 08:49, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aniohaseo
Γιατι ενοχλει τους αλλους....

Κοίτα, κι εμένα μπορεί να με ενοχλεί αν ο άλλος φοράει πράσινη μπλούζα, αυτό τι σημαίνει ότι είναι κακό;

Το ότι μας πιπιλάνε από τα 5 μας την καραμέλα "μη λέτε κακές λέξεις" δε σημαίνει ότι πρέπει κι εμείς να το συνεχίσουμε.

Εγώ πάντως πιο πολύ θα πήγαινα κάποιον που μιλα όπως θέλει, τουλάχιστον δίχνει ότι δεν κολλάει σε στερεότυπα...

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 10:21, 22-02-12:

Μας πιπιλάνε απο τα 5 μας?
Δηλαδη τι θα επρεπε να μας μάθαιναν χριστοπαναγιες και καντηλια
για να μην φαινεται οτι κολλάμε σε στερεότυπα?
Σε αντιδραση δηλ των κατεστημενων σαλτάρουμε στο άλλο άκρο?
Αποψη.
Εγω πάντως θα πηγαινα πιο πολύ κάποιον που κολλαει σε αρχές και σέβεται
το δικαιωματα και τις ελευθεριες του αλλου.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 12:04, 22-02-12:

βλακας, ηλιθιος, χαζος , ψωναρα.... -δεν ειναι βρισιες, ετσι δεν ειναι ? Εεε, αυτα τα χρησιμοποιω καμια φορα . Κάτι πιο σκληρό... - όχι! Και δεν μου αρεσει να ακουω να βριζουν . Το να εκφραζεσαι ελευθερα δεν σημαίνει να βριζεις.... - να εκφράζεσαι ελεύθερα σεβόμενος τους τριγύρω σου...
Νομιζω, βρίζεις όταν δεν σου φτανουν οι λέξεις να εκφραστεις. Μπορω να καταλαβω καποιον που βριζει εν βρασμω ψυχης. Αλλα στη καθημερινή ομιλία.... - γιατι?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:20, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
βλακας, ηλιθιος, χαζος , ψωναρα.... -δεν ειναι βρισιες, ετσι δεν ειναι ?...
: Είναι κάτι πολύ χειρότερο:άδικη καταδίκη! Γι' αυτό το αθέατο Καρντάσι μου λέει: "Μην πεις τον αδελφό σου, Ρακά!"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 17:54, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aniohaseo
Μας πιπιλάνε απο τα 5 μας?
Δηλαδη τι θα επρεπε να μας μάθαιναν χριστοπαναγιες και καντηλια
για να μην φαινεται οτι κολλάμε σε στερεότυπα?
Σε αντιδραση δηλ των κατεστημενων σαλτάρουμε στο άλλο άκρο?
Αποψη.
Εγω πάντως θα πηγαινα πιο πολύ κάποιον που κολλαει σε αρχές και σέβεται
το δικαιωματα και τις ελευθεριες του αλλου.
Μια βρισιά ή το οτιδήποτε είναι κακό μόνο όταν ο άλλος το θεωρεί κακό. Για αυτό και μεταξύ 2 φίλων το "ρε μαλάκα" δε σημαίνει τίποτα, ενώ σε έναν άγνωστο είναι βαρύ. Προσωπικά ούτε με τη χριστοπαναγία έχω κανένα θέμα ούτε με τίποτα. Και να μην με βρίσει μπροστά μου ο άλλος θα το κάνει από μέσα του. Είναι καλύτερο αυτό; Μην υποκρινόμαστε τώρα έχω δει αμέτρητους θεοσεβούμενους να θέλουν να βρίσουν και για να μην πάρει η μπάλα την παναγία να την πληρώνει ο "αντίχριστος". Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια τώρα.
Το θέμα των αρχών χωράει συζήτηση. Αυτός που έχει κάποιες δικές του αρχές και τις τηρεί είναι άξιος σεβασμού. Αυτός αντίθετα που δεν έχει δική του κρίση αλλά ακολουθεί πιστά τις αρχές και τις αντιλήψεις των υπολοίπων για να μην τον κατακρίνουν να φάει σκατά.
Ελευθερίες κανείς δεν καταπατάει με το να βρίζει μη λέμε ό,τι θέλουμε. Εκτός κι αν δέχεσαι ότι αυτο το ορίζει ο καθένας όπως θέλει. Που άμα το πάμε έτσι για μένα μπορεί ελευθερία να σημαίνει να μην με κοιτάει κανείς στα μάτια, άρα όταν ο κάθε περαστικός περνώντας από δίπλα με κοιτά μου καταπατά τις ελευθερίες ε;

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 18:18, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498

Προσωπικά ούτε με τη χριστοπαναγία έχω κανένα θέμα ούτε με τίποτα.
σαν αθεος το βρισκω κωμικο να βριζω χριστοπαναγιες,
και γενικα μου αρεσει να μην ειμαι ανακολουθος, ετσι μπορει να εχω βρισει καποτε στη ζωη μου,
αλλα κατι τετοιο ποτε.

Σαν ανθρωπος επισης, το να χρησιμοποιεις βρισιες μπροστα σε καποιον που πιστευει
(οσο πιστευει τελικα....) δειχνει να μην σεβεσαι τον ανθρωπο που εχεις διπλα σου.
Τους ανθρωπους πρωτα τους σεβομαστε για αυτο που ειναι και στη συνεχεια αν θελουμε επικοινωνουμε μαζι τους,
οχι αναποδα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:26, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
σαν αθεος το βρισκω κωμικο να βριζω χριστοπαναγιες,
και γενικα μου αρεσει να μην ειμαι ανακολουθος, ετσι μπορει να εχω βρισει καποτε στη ζωη μου,
αλλα κατι τετοιο ποτε.

Σαν ανθρωπος επισης, το να χρησιμοποιεις βρισιες μπροστα σε καποιον που πιστευει
(οσο πιστευει τελικα....) δειχνει να μην σεβεσαι τον ανθρωπο που εχεις διπλα σου.
Τους ανθρωπους πρωτα τους σεβομαστε για αυτο που ειναι και στη συνεχεια αν θελουμε επικοινωνουμε μαζι τους,
οχι αναποδα.
Όχι, ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό, για ποιο λόγο δείχνει ότι δε σέβεσαι τον άλλον αν βρίζεις τη θρησκεία του; δεν το καταλαβαίνω ο καθένας δεν επιλέγει τι θα πιστέψει; μιλάμε για κάτι δικό του εξαρχής; όχι φυσικά, απλά το ενστερνίζεται. Είναι σαν να μου λες ότι αν πει κάποιος "γαμώ την παναχαϊκή μου" δεν σέβεται αυτούς που είναι παναχαϊκή. έχει λογική αυτό;

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 18:43, 22-02-12:

Όχι, ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό, για ποιο λόγο δείχνει ότι δε σέβεσαι τον άλλον αν βρίζεις τη θρησκεία του; δεν το καταλαβαίνω ο καθένας δεν επιλέγει τι θα πιστέψει; μιλάμε για κάτι δικό του εξαρχής; όχι φυσικά, απλά το ενστερνίζεται. Είναι σαν να μου λες ότι αν πει κάποιος "γαμώ την παναχαϊκή μου" δεν σέβεται αυτούς που είναι παναχαϊκή. έχει λογική αυτό;

αν κανεις κατι, το οποιο ενοχλει τον αλλο δεν το σεβεσαι, που ειναι το περιεργο?
Αυτο ειναι απο τα πρωταρχικα σταδια της επικοινωνιας....
Η λογικη που ψαχνεις ειναι αυστηρα η δικη σου χωρις να λαμβανεις υποψη σου, τον απεναντι σου.
Μπορει να μην εχει για σενα, εχει ομως για τον αλλον.
Απο κει και περα ειναι θεμα, αν οντως σε ενδιαφερει να επικοινωνησεις η οχι.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:47, 22-02-12:

αν κανεις κατι, το οποιο ενοχλει τον αλλο δεν το σεβεσαι, που ειναι το περιεργο?
Αυτο ειναι απο τα πρωταρχικα σταδια της επικοινωνιας....
Η λογικη που ψαχνεις ειναι αυστηρα η δικη σου χωρις να λαμβανεις υποψη σου, τον απεναντι σου.
Μπορει να μην εχει για σενα, εχει ομως για τον αλλον.
Απο κει και περα ειναι θεμα, αν οντως σε ενδιαφερει να επικοινωνησεις η οχι.
Θα το πω για τρίτη φορά, αυτό που μου λες και εσύ και οι υπόλοιποι είναι τέρμα υποκειμενικό. Τον καθένα τον ενοχλεί κάτι διαφορετικό. Και όπως το θέτεις, ναι κι εγώ αν θέλω να τα έχω καλά με τα άτομα που θέλω φροντίζω ώστε να μην έχω τέτοια θέματα, αλλά αυτό απέχει από το "μην βρίζουμε δεν είναι καλό".
Ωστόσο αυτό δεν αναιρεί πω θεωρώ χαζό να αρπάζεται κάποιος αν του βρίζουν τη θρησκεία ( όπως και την οικογένεια αλλά αυτό άλλο θέμα ).

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:47, 22-02-12:

Όχι, ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό, για ποιο λόγο δείχνει ότι δε σέβεσαι τον άλλον αν βρίζεις τη θρησκεία του;
Το θεμα θρησκεια ειναι πολυ λεπτο ζητημα για καποιους ανθρωπους...και το σεβομαι αυτο γιατι προφανως τους βγαζει απο πολλα ψυχολογικα, και οχι μονο, αδιεξοδα της ζωης τους. Οποτε ειδικα και μονο σε θεματα θρησκειας θα απεφευγα να βρισω (τουλαχιστον μπροστα στα μουτρα τους )γιατι θα τους προκαλουσα πολυ εντονα και θα ηταν "χτυπημα κατω απο τη ζωνη" αν θες....Γενικα ομως με τετοια θρησκοληπτα ατομα αποφευγω να διαφωνησω, γιατι μετα μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που το εκανα...ποσο μαλλον να βρισω τη θρησκεια τους...Για καθαρα πρακτικους λογους δλδ δε θα εβριζα μπροστα τους...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:56, 22-02-12:

Το θεμα θρησκεια ειναι πολυ λεπτο ζητημα για καποιους ανθρωπους...και το σεβομαι αυτο γιατι προφανως τους βγαζει απο πολλα ψυχολογικα, και οχι μονο, αδιεξοδα της ζωης τους. Οποτε ειδικα και μονο σε θεματα θρησκειας θα απεφευγα να βρισω (τουλαχιστον μπροστα στα μουτρα τους )γιατι θα τους προκαλουσα πολυ εντονα και θα ηταν "χτυπημα κατω απο τη ζωνη" αν θες....Γενικα βεβαια με τετοια θρησκοληπτα ατομα αποφευγω να διαφωνησω, γιατι μετα μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που το εκανα...ποσο μαλλον να βρισω τη θρησκεια τους...Για καθαρα πρακτικους λογους δλδ δε θα εβριζα μπροστα τους...
Δεν είναι καθόλου χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Χτύπημα κάτω από τη ζώνη είναι να κοροϊδέψεις έναν κουτσό. Το να κάνεις το ίδιο για κάποιον που απλά επέλεξε να είναι θρήσκος είναι διαφορετικό. Αν και αυτό δεν έχει να κάνει με βρισιά, αν για κάποιον λόγο σε κάνει κάποιος να ντρέπεσαι για τη θρησκεία σου είναι δικό σου το πρόβλημα όχι του άλλου.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 19:09, 22-02-12:

Θα το πω για τρίτη φορά, αυτό που μου λες και εσύ και οι υπόλοιποι είναι τέρμα υποκειμενικό. Τον καθένα τον ενοχλεί κάτι διαφορετικό. Και όπως το θέτεις, ναι κι εγώ αν θέλω να τα έχω καλά με τα άτομα που θέλω φροντίζω ώστε να μην έχω τέτοια θέματα, αλλά αυτό απέχει από το "μην βρίζουμε δεν είναι καλό".
Ωστόσο αυτό δεν αναιρεί πω θεωρώ χαζό να αρπάζεται κάποιος αν του βρίζουν τη θρησκεία ( όπως και την οικογένεια αλλά αυτό άλλο θέμα ).
βασικα αν δεν το εχεις καταλαβει,
τοση ωρα σου λεω την γνωμη μου και ποια ειναι οντως η υποκειμενικη μου αποψη.
Βεβαιως αν εσυ αισθανεσαι πιο ανετα οπως το περιγραφεις, ετσι να κανεις.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:13, 22-02-12:

βασικα αν δεν το εχεις καταλαβει,
τοση ωρα σου λεω την γνωμη μου και ποια ειναι οντως η υποκειμενικη μου αποψη.
Βεβαιως αν εσυ αισθανεσαι πιο ανετα οπως το περιγραφεις, ετσι να κανεις.
Το θέμα ρωτάει γενικά αν είναι κακό να βρίζουμε. Και η απάντηση που δίνω εγώ είναι ότι δεν είναι κακό, απλά αν θες με κάποιον να εχεις καλές σχέσεις και δεν καίγεσαι να του αλλάξεις τα μυαλά απλά πας με τα νερά του. Αλλά αυτό δεν αφορά απαραίτητα τις βρισιές αλλά την οποιαδήποτε ιδιοτροπία. Όπως είπα ωστόσο θεωρώ χαζό να κολλάει κάποιος εκεί. Νομίζω σε κάλυψα, δεν ξέρω αν έλεγες αυτό.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:16, 22-02-12:

Δεν είναι καθόλου χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Χτύπημα κάτω από τη ζώνη είναι να κοροϊδέψεις έναν κουτσό. Το να κάνεις το ίδιο για κάποιον που απλά επέλεξε να είναι θρήσκος είναι διαφορετικό. Αν και αυτό δεν έχει να κάνει με βρισιά, αν για κάποιον λόγο σε κάνει κάποιος να ντρέπεσαι για τη θρησκεία σου είναι δικό σου το πρόβλημα όχι του άλλου.
Το λεω "χτυπημα κατω απο τη ζωνη" με την εννοια οτι αγγιζεις καποιες ευαισθητες χορδες που μετα το μονο που θα καταφερεις ειναι να αποχωρησεις με πονοκεφαλο απο τη συζητηση. Αυτο εννοουσα για πρακτικους λογους. Απο κει και περα παιζεις με τα ορια του καθενος...
Δλδ αν καποιος μου εγγυοταν οτι δε θα με πλακωνε στο ξυλο (γιατι ενταξει για καποιον που βριζει οπως εγω, που ειμαι και γυναικα πρεπει να λαμβανω και αυτο υποψιν) δεν ξερω ως πού θα εφτανε το υβρεολογιο μου σε μια εντονη διαφωνια μας. Δλδ ανασταλτικος παραγοντας για μενα για το ποτε θα σταματησω να τραβαω το σχοινι ειναι και η σωματικη βια που πιθανον μπορει να ασκηθει πανω μου...οταν ξεφυγουν τα πραγματα απο τον ελεγχο. Τωρα για σας τους αντρες δεν ξερω μεχρι πού σταματατε και αν δε σας φοβιζει να πιαστειτε και στα χερια με τον αλλον. Ενταξει εγω δε θελω να καταληξω και σε κανενα νοσοκομειο , ουτε φυσικα και ο αλλος...

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 19:17, 22-02-12:

απλά αν θες με κάποιον να εχεις καλές σχέσεις και δεν καίγεσαι να του αλλάξεις τα μυαλά απλά πας με τα νερά του.
εδω ειναι η διαφωνια μας,
δεν θεωρω οτι παω με τα νερα κανενος, οπως ειπα και πιο πριν ειναι θεμα σεβασμου της προσωπικοτητας του απεναντι μου.
Δεν εχω κανενα ενδοιασμο, να αντιπαρατεθω με καποιο χριστιανο μεχρι εσχατων για αυτο που πιστευει,
οχι ομως να θιξω κατι που το εχει ιερο. Αυτο τι σημαινει? οτι παω με τα νερα του?
Εσυ το βλεπεις αλλιως, δεκτο.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:21, 22-02-12:

Το λεω "χτυπημα κατω απο τη ζωνη" με την εννοια οτι αγγιζεις καποιες ευαισθητες χορδες που μετα το μονο που θα καταφερεις ειναι να αποχωρησεις με πονοκεφαλο απο τη συζητηση. Αυτο εννοουσα για πρακτικους λογους. Απο κει και περα παιζεις με τα ορια του καθενος...
Δλδ αν καποιος μου εγγυοταν οτι δε θα με πλακωνε στο ξυλο (γιατι ενταξει για καποιον που βριζει οπως εγω, που ειμαι και γυναικα πρεπει να λαμβανω και αυτο υποψιν) δεν ξερω ως πού θα εφτανε το υβρεολογιο μου σε μια εντονη διαφωνια μας. Δλδ ανασταλτικος παραγοντας για μενα για το ποτε θα σταματησω να τραβαω το σχοινι ειναι και η σωματικη βια που πιθανον μπορει να ασκηθει πανω μου...οταν ξεφυγουν τα πραγματα απο τον ελεγχο. Τωρα για σας τους αντρες δεν ξερω μεχρι πού σταματατε και αν δε σας φοβιζει να πιαστειτε και στα χερια με τον αλλον. Ενταξει εγω δε θελω να καταληξω και σε κανενα νοσοκομειο , ουτε φυσικα και ο αλλος...
όχι δεν το λέω με αυτή την έννοια ούτε εγώ είμαι τύπος που ψάχνω αφορμή για ξύλο. Δεν είναι θέμα ορίων είναι θέμα νοοτροπίας. Αν κάποιος είναι τόσο βαρύς (sic) και δε σηκώνει τέτοια προφανώς δεν θα κάτσω να του ικανοποιήσω την υπερηφάνια.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:25, 22-02-12:

....προφανώς δεν θα κάτσω να του ικανοποιήσω την υπερηφάνια.
Ε αυτο σου λεω κι εγω...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:43, 22-02-12:

εδω ειναι η διαφωνια μας,
δεν θεωρω οτι παω με τα νερα κανενος, οπως ειπα και πιο πριν ειναι θεμα σεβασμου της προσωπικοτητας του απεναντι μου.
Δεν εχω κανενα ενδοιασμο, να αντιπαρατεθω με καποιο χριστιανο μεχρι εσχατων για αυτο που πιστευει,
οχι ομως να θιξω κατι που το εχει ιερο. Αυτο τι σημαινει? οτι παω με τα νερα του?
Εσυ το βλεπεις αλλιως, δεκτο.
Αν και δεν έχω πάρει μεχρι στιγμής κάποια απάντηση του "τι είναι ιερό", καμιά φορά είναι καλό να σπάμε και τη φούσκα που χτίζει ο καθένας γύρω από το μικρόκοσμό του, έτσι μπας και ταρακουνηθεί λίγο. Αν για σένα αυτό σε καθε περίπτωση μπορεί να θεωρείται προσβολή, ναι αν θες πες το και "σέβος στις απόψεις". Ίσως τελικά κάποια πράγματα να είναι υπεράνω κριτικής, γιατί όμως; αυτό κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει, αυτό είναι το περίεργο.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 20:04, 22-02-12:

υπάρχουν πάρα πολύ άσχημες βρισιές.... Κάποιοι, από τις τρεις λέξεις που θα πούνε , οι τρεις θα ειναι οι βρισιες. Δηλαδή, είναι καλό αυτό ή κακό ? αν δεν ηταν προσβλητικη, απρεπής λέξη ή φράση εναντίον κάποιου, δεν θα ονομαζοταν βρισια....

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:06, 22-02-12:

Αν και δεν έχω πάρει μεχρι στιγμής κάποια απάντηση του "τι είναι ιερό",...
: Νομίζω, ότι έχει την ίδια ετυμολογία με το "γερό"... Τι είναι γερό;
...καμιά φορά είναι καλό να σπάμε και τη φούσκα που χτίζει ο καθένας γύρω από το μικρόκοσμό του, έτσι μπας και ταρακουνηθεί λίγο. ...
: Ποιοι ήμαστε αυτοί που "σπάμε"; Τίνος είναι η "φούσκα γύρω απ' τον μικρόκοσμό του"; Και προπάντων, ποιος πρέπει να ταρακουνηθεί και ποιος να μην;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:14, 22-02-12:

Αν και δεν έχω πάρει μεχρι στιγμής κάποια απάντηση του "τι είναι ιερό"
Ασχετο με το θεμα αλλα μιας και το εθιξες...
Η λεξη "ιερος" ειναι συνυφασμενη καλως ή κακως ( κακως) με θρησκευτικα ζητηματα. Οταν μιλαει καποιος για κατι ιερο συνηθως αναφερεται στο θεικο στοιχειο αλλα οχι απαρεγκλιτα. Και παλι η λεξη αυτη υποκειται στην εννοια του υποκειμενισμου για τον καθενα...Για μενα ας πουμε κατι που θεωρω ιερο και μου προκαλει δεος ειναι πχ το ενστικτο μητρικης στοργης των ζωων απεναντι στα μικρα τους... (και γενικα οτιδηποτε αφορα το φυσικο περιβαλλον, τιποτα δεν ειναι πιο ιερο απο αυτο) και οχι ας πουμε "Οι 10 εντολες του Μωυση" . Για να το συνδυασω ομως και με το θεμα μας , υπαρχουν και αρκετοι που πιο πολυ προσβαλλονται με το αν θα πεις οτι η θρησκεια τους ειναι μια μεγαλη παραμυθουμπα ,αντι να προσβληθουν σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ απο το γεγονος οτι το ανθρωπινο ειδος εχει προκαλεσει τις μεγαλυτερες φυσικες καταστροφες του πλανητη...

Δεν ξερω αν εχεις υποψιν σου τη φραση : Με λενε Ριζο και οπως θελω τα γυριζω...Σε αυτους αναφερομαι λοιπον...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 20:25, 22-02-12:

Νομίζω, ότι έχει την ίδια ετυμολογία με το "γερό"... Τι είναι γερό;
μάθε και πες μου και μένα

Ποιοι ήμαστε αυτοί που "σπάμε"; Τίνος είναι η "φούσκα γύρω απ' τον μικρόκοσμό του"; Και προπάντων, ποιος πρέπει να ταρακουνηθεί και ποιος να μην
Τίποτα δεν "πρέπει", όλα αυθαίρετα είναι, απλά το να είσαι πιο ανοικτός κι ακομπλεξάριστος γενικά δεν πείραξε ποτε κανέναν.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 20:32, 22-02-12:

Ασχετο με το θεμα αλλα μιας και το εθιξες...
Η λεξη "ιερος" ειναι συνυφασμενη καλως ή κακως ( κακως) με θρησκευτικα ζητηματα. Οταν μιλαει καποιος για κατι ιερο συνηθως αναφερεται στο θεικο στοιχειο αλλα οχι απαρεγκλιτα. Και παλι η λεξη αυτη υποκειται στην εννοια του υποκειμενισμου για τον καθενα...Για μενα ας πουμε κατι που θεωρω ιερο και μου προκαλει δεος ειναι πχ το ενστικτο μητρικης στοργης των ζωων απεναντι στα μικρα τους... (και γενικα οτιδηποτε αφορα το φυσικο περιβαλλον, τιποτα δεν ειναι πιο ιερο απο αυτο) και οχι ας πουμε "Οι 10 εντολες του Μωυση" . Για να το συνδυασω ομως και με το θεμα μας , υπαρχουν και αρκετοι που πιο πολυ προσβαλλονται με το αν θα πεις οτι η θρησκεια τους ειναι μια μεγαλη παραμυθουμπα ,αντι να προσβληθουν σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ απο το γεγονος οτι το ανθρωπινο ειδος εχει προκαλεσει τις μεγαλυτερες φυσικες καταστροφες του πλανητη...

Δεν ξερω αν εχεις υποψιν σου τη φραση : Με λενε Ριζο και οπως θελω τα γυριζω...Σε αυτους αναφερομαι λοιπον...
Δεν απαντάς πλήρως, αν όπως λες μιλάμε για κάτι υποκειμενικό τότε δεν έχει να κάνει απαραίτητα με θεϊκό στοιχείο ( συνυπολογίζοντας το παράδειγμά σου ) τι σημαίνει λοιπόν όταν λέμε ότι κάτι είναι "ιερό" για κάποιον;, ποιο είναι αυτό το κοινό χαρακτηριστικό;
το ότι κάτι σου προκαλεί δέος πάντως δεν νομίζω ότι είναι αρκετό για να το καταστήσει κάποιον υπεράνω κριτικής. Και η αστροφυσική μπορεί να μου προκαλεί εμένα δέος πχ.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:52, 22-02-12:

Δεν απαντάς πλήρως, αν όπως λες μιλάμε για κάτι υποκειμενικό τότε δεν έχει να κάνει απαραίτητα με θεϊκό στοιχείο ( συνυπολογίζοντας το παράδειγμά σου ) τι σημαίνει λοιπόν όταν λέμε ότι κάτι είναι "ιερό" για κάποιον;, ποιο είναι αυτό το κοινό χαρακτηριστικό;
το ότι κάτι σου προκαλεί δέος πάντως δεν νομίζω ότι είναι αρκετό για να το καταστήσει κάποιον υπεράνω κριτικής. Και η αστροφυσική μπορεί να μου προκαλεί εμένα δέος πχ.
Ενταξει βγαλε τη λεξη δεος...οντως ακυρη.
Αν προσεξες ειπα συνηθως εχει να κανει με θρησκεια αλλα και εγω ειπα οχι απαραιτητα. Οποτε ως εδω συμφωνουμε.
Απο κει και περα δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω μια πιο συγκεκριμενη απαντηση για το τι ειναι ακριβως ιερο.Παντως σιγουρα δεν υπαρχει καποιο κοινο χαρακτηριστικο για ολους.
Και φυσικα τιποτα και κανενας στον κοσμο δεν ειναι υπερανω κριτικης απλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 20:59, 22-02-12:

Ενταξει βγαλε τη λεξη δεος...οντως ακυρη.
Αν προσεξες ειπα συνηθως εχει να κανει με θρησκεια αλλα και εγω ειπα οχι απαραιτητα. Οποτε ως εδω συμφωνουμε.
Απο κει και περα δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω μια πιο συγκεκριμενη απαντηση για το τι ειναι ακριβως ιερο.Παντως σιγουρα δεν υπαρχει καποιο κοινο χαρακτηριστικο για ολους.
Και φυσικα τιποτα και κανενας στον κοσμο δεν ειναι υπερανω κριτικης απλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα...
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας σε αυτό το σημείο, αν θεωρούμε πως τίποτα δεν είναι υπεράνω κριτικής τότε ποιο είναι το πρόβλημά σας με το θέμα της θρησκείας; ναι δεν έχει σχέση με τις βρισιές γενικά βέβαια εδώ αναφέρομαι.

Αυτό το οποίο ψάχνω να μου πει κάποιος όσον αφορά τη λέξη ιερό είναι κάτι που να τη χαρακτηρίζει. Να σου λέει πχ κάποιος "αυτό είναι ιερό" κι εσύ να καταλαβαίνεις το χ. Αν δεν μπορείτε να μου απαντήσετε σε αυτή την ερώτηση τότε πώς θεωρείτε επχίρημα το "δεν πρέπει να ανακατευόμαστε σε πράγματα που ο άλλος θεωρεί ιερά";

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:01, 22-02-12:

...
Η λεξη "ιερος" ειναι συνυφασμενη καλως ή κακως ( κακως) με θρησκευτικα ζητηματα. ...
: Συμφωνώ, με το "κακώς"! Για κάποιον άθρησκο πχ είναι ιερό, το δικαίωμά του να μη συμφωνεί με τις θρησκευτικές μου αρλούμπες/παραμυθίες, όπως και για κάποιον δημοκράτη, να μην ενστερνίζεται τις αντιδημοκρατικές αναγκαιότητες της όποιας τυραννίας. Διότι πράγματι,
...γενικα οτιδηποτε αφορα το φυσικο περιβαλλον, τιποτα δεν ειναι πιο ιερο απο αυτο . ..

μάθε και πες μου και μένα

...
: Κρίμα! Δύο άγνοιες μαζί, είναι ίσες με μία ...απελπισία! Αλλά δεν πειράζει: ας μην ήμαστε κομπλεξικοί, ελλείψει ελπίδας!

Παράθεση

Lolarikos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lolarikos
H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 21:08, 22-02-12:

Για καποιον που πηγαινει γηπεδο ειδικα (β-γ εθνικη) οι βρισιες αποτελουν τη βαση του λεξιλογιου του ενω δεν εχει κανενα κομπλεξ να στολισει τον οποιονδηποτε

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:13, 22-02-12:

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας σε αυτό το σημείο, αν θεωρούμε πως τίποτα δεν είναι υπεράνω κριτικής τότε ποιο είναι το πρόβλημά σας με το θέμα της θρησκείας; ναι δεν έχει σχέση με τις βρισιές γενικά βέβαια εδώ αναφέρομαι.

Αυτό το οποίο ψάχνω να μου πει κάποιος όσον αφορά τη λέξη ιερό είναι κάτι που να τη χαρακτηρίζει. Να σου λέει πχ κάποιος "αυτό είναι ιερό" κι εσύ να καταλαβαίνεις το χ. Αν δεν μπορείτε να μου απαντήσετε σε αυτή την ερώτηση τότε πώς θεωρείτε επχίρημα το "δεν πρέπει να ανακατευόμαστε σε πράγματα που ο άλλος θεωρεί ιερά";
Βρε Βασιλη με εχεις μπερδεψει...Δεν εχω καταλαβει αν τελικα εμεις οι δυο συμφωνουμε ή διαφωνουμε. Αλλα γενικα μην το ψαχνεις και τοσο το θεμα γιατι απο μονος σου συμπεραινεις οτι δεν υπαρχουν παντα οι απαντησεις που θελουμε να ακουσουμε.Κι εγω μαζι σου ειμαι...δεν καταλαβαινω τι θα πει ιερο με μαθηματικη ακριβεια (Χ) οπως ζητας , αλλα δεχομαι οτι εχει πολλα προσωπα για τον καθενα. Και αν ρωτας αποκλειστικα εμενα για το αν "πρεπει ή δεν πρεπει να ανακατευομαστε με πραγματα που θεωρει ο αλλος ιερα" σου απαντω και φυσικα και εχεις καθε δικαιωμα . Απλα εγω αυτο το περιορισα σε θεματα θρησκειας μονο και μονο για καθαρα πρακτικους λογους οπως σου ειπα. Γιατι ο καθενας θα λεει τα δικα του (με βρισιες ή χωρις) και δε θα συναντηθουμε πουθενα.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 21:16, 22-02-12:

Αν και δεν έχω πάρει μεχρι στιγμής κάποια απάντηση του "τι είναι ιερό"
κατσε να σου δωσω μια απαντηση,

ιερο ειναι αυτο το σημειο που ο αλλος δεν σου επιτρεπει να πατας πανω του.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:20, 22-02-12:

: Καλό! Κάτι σαν κάλος δλδ!

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 21:46, 22-02-12:

Βρε Βασιλη με εχεις μπερδεψει...Δεν εχω καταλαβει αν τελικα εμεις οι δυο συμφωνουμε ή διαφωνουμε. Αλλα γενικα μην το ψαχνεις και τοσο το θεμα γιατι απο μονος σου συμπεραινεις οτι δεν υπαρχουν παντα οι απαντησεις που θελουμε να ακουσουμε.Κι εγω μαζι σου ειμαι...δεν καταλαβαινω τι θα πει ιερο με μαθηματικη ακριβεια (Χ) οπως ζητας , αλλα δεχομαι οτι εχει πολλα προσωπα για τον καθενα. Και αν ρωτας αποκλειστικα εμενα για το αν "πρεπει ή δεν πρεπει να ανακατευομαστε με πραγματα που θεωρει ο αλλος ιερα" σου απαντω και φυσικα και εχεις καθε δικαιωμα . Απλα εγω αυτο το περιορισα σε θεματα θρησκειας μονο και μονο για καθαρα πρακτικους λογους οπως σου ειπα. Γιατι ο καθενας θα λεει τα δικα του (με βρισιες ή χωρις) και δε θα συναντηθουμε πουθενα.
Όχι, δεν σας ζήτησα να πείτε κάτι που θέλω εγώ να ακούσω, απλά προσπαθώ να μιλάμε με ακρίβεια.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Το θέμα είναι ότι συνήθως ( για την ακρίβεια πάντα αλλά δεν το λέω μη με πείτε απόλυτο ) αυτό που για κάποιον είναι ιερό θα είναι λόγω της αδυναμίας του να το κατανοήσει πλήρως αυτή είναι η γνώμη μου. Για αυτό και δεν βλέπω θέμα σεβασμού. Δεν θα σεβόμουν ποτέ την άγνοια* γιατί για αυτό πρόκειται, αν σε κάτι δεν έχεις την παραμικρή αμφιβολία τότε δεν έχεις και τον παραμικρό ενδοιασμό να το πιάσεις και να το κάνεις πλαστελίνη.

* η άγνοια σε εισαγωγικά, γιατί σε θέματα όπως η θρησκεία φυσικά θα έχουμε και άγνοια. Το θέμα όμως είναι ότι άγνοια από άγνοια διαφέρει. Είναι άλλο να πιστεύει κάποιος κάτι και να ξέρει γιατί το κάνει, κι άλλο γιατί του το εχωσαν στο μυαλό από μικρό και απλά το λαμβάνει ως αλήθεια χωρίς να ξέρει μέσα του γιατί.

Παράθεση

lololgi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lololgi
H lololgi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lololgi έγραψε στις 16:17, 24-02-12:

Και εγώ βρίζω συχνά, αλλά συνήθως λέω τη λέξη μαλάκα και άι στο διάολο. Τίποτα παραπάνω. Σαφώς διαφωνώ με την ιδέα να βρίζεις κάποιον μεγαλύτερο γιατί αυτό δείχνει έλλειψη σεβασμού. Άμα βρίσεις κάποιον φίλο σου έτσι για πλάκα, δεν θεωρώ ότι είναι ένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Ακόμα και αυτοί που κατακρίνουν το βρίσιμο είμαι σίγουροι ότι έχω βρίσει αρκετές φορές στη ζωή τους. Και τι είναι αυτή η προκατάληψη ότι οι στους άνδρες το βρίσιμο είναι πιο φυσιολογικό απ'ότι στις γυναίκες. Υποτίθεται ότι όλοι είμαστε ίσοι και όμοιοι. Ή το άλλο που λέμε μερικές φορές? γαμώ την μάνα σου. Κανείς δεν μπορεί να το πει αυτό εκτός από τον ίδιο σου τον πατέρα. :P Τέλος πάντων, πιστεύω ότι το θέμα της βρισιάς είναι πολύ λεπτό και θέλει ώρα συζήτησης.

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 00:02, 03-03-12:

Γιατί ποιος βρίζει; Τί μαλακίες είναι αυτές;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 10:39, 04-03-12:

αφου το μαλακας εχει γινει καλημερα,δε το θεωρω κακο

Παράθεση

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αεράτος
Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Αεράτος Come with me για να την βρεις <3 έγραψε στις 16:25, 02-06-12:

Πραγματικά δεν είναι το χειρότερο πράγμα στον κόσμο ;

Δεν μιλάω για αυτές που ρίχνουν ένα μπινελίκι αραιά και που, αλλά αυτές που κατεβάζουν χριστοπαναγίες δίχως λόγο και αιτία...

Προς όλες αυτές τις γυναίκες λοιπόν λέω να κόψουν λίγο γιατί μια γυναίκα πρέπει να είναι γλυκιά και χαμογελαστή...

Όπως και να έχει είναι πολύ ξενέρωτη συνήθεια... Ειδικά σε μια γυναίκα...

Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #95-124 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα " Γυναίκες που βρίζουν "

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 03-06-12 στις 18:01. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 16:55, 02-06-12:

καλα ναι , δεν ειναι και το πιο θυληκο πραγμα του κοσμου

Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 17:00, 02-06-12:

Δε μ αρεσει καθολου.Ειδικα κατι κοριτσακια (ο θεος να τα κανει) που το μαλακας το λενε πιο συχνα και απο αγορια,ουτε καν θα τις πλησιαζα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:14, 02-06-12:

Δεν μου αρέσουν τα άτομα που βρίζουν χωρίς λόγο. Δείχνουν καταπίεση και ότι θέλουν να τραβήξουν την προσοχή. Ωστόσο, διαφωνώ με το στερεότυπο "Η γυναίκα δεν κάνει να βρίζει". Γιατί; Οι άντρες δηλαδή έχουν το δικαίωμα να το κάνουν χωρίς να υποβαθμίζουν την όποια συζήτηση ή μονόλογο;

Απλώς είναι υποτιμητικό και για τα δυο φύλα εάν γίνεται σε υπερβολικό βαθμό.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:19, 02-06-12:

σε παρακαλώ
ειπαμε "μια γυναίκα πρέπει να είναι γλυκιά και χαμογελαστή..."

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 17:32, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Noisette
Δεν μου αρέσουν τα άτομα που βρίζουν χωρίς λόγο. Δείχνουν καταπίεση και ότι θέλουν να τραβήξουν την προσοχή. Ωστόσο, διαφωνώ με το στερεότυπο "Η γυναίκα δεν κάνει να βρίζει". Γιατί; Οι άντρες δηλαδή έχουν το δικαίωμα να το κάνουν χωρίς να υποβαθμίζουν την όποια συζήτηση ή μονόλογο;

Απλώς είναι υποτιμητικό και για τα δυο φύλα εάν γίνεται σε υπερβολικό βαθμό.
ειτε το θες ειτε οχι για κοινωνικους λογους , επειδη μας φαγανε τα στερεοτυπα ,ναι, ισχυει οτι τους περισσοτερους τους ξενιζει να ακουνε γυναικα να βριζει ! εγω βεβαια ειμαι απο αυτες που βριζουν

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους