Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 12:30, 20-02-12:

Μέσα στα πλαίσια της διερευνητικής εργασίας αυτου του τετραμήνου η ομάδα μου αποφάσισε να ασχοληθεί με τις διάφορες μορφές ρατσισμού. Ειδικότερα, εγώ αποφάσισα να ασχοληθώ με τον ρατσισμό προς αλλόθρησκους και άθεους. Δημιουργώ αυτό το θέμα με σκοπό να αποκομίσω κάποιες προσωπικές εμπειρίες ατόμων που λόγω των διαφορετικών θρησκευτικών αντιλήψεων υφίστανται ρατσισμό. Θα ήθελα να μου πείτε τις προσωπικές σας απόψεις πάνω στο θέμα ή και προσωπικές σας εμπειρίες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 12:39, 20-02-12:

Γενικα η θρησκεια ειναι ενας απο τους κυριους παραγοντες που γεννουν τον ρατσισμο

οσο για παραδειγμα ρωτα οσα παιδια εχουν παρει απαλλαγη απο τα θρησκευτικα να σου πουν πως τα αντιμετωπιζουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 12:43, 20-02-12:

Γι'αυτο δημιούργησα αυτο το θέμα!! Οποιοι έχουν προσωπικες εμπειρίες να τις εκφράσουν!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 13:03, 20-02-12:

Ειμαι αθεη.Δεν υφισταμαι ρατσισμο,αλλα ενα κοινωνικο στερεοτυπο τυπου ''μην το λες παραεξω,ειναι κακο θα σε παρεξηγησουν και θα χαλασεις την εικονα σου''.Προφανως απο ανθρωπους μεγαλυτερους σε ηλικια,αλλα διαφαινονται τοσο συντηρητικες αποψεις,οσο και αδυναμια να δεχτουν κατι που παει αντιθετα στον κανονα.
Δεν ξερω αν σε βοηθαω και ο ρατσισμος στον οποιο αναφερεσαι συμπεριλαμβανει αυτο που σου περιγραφω.Παντως,ρατσισμο προς αλλοθρησκους εχω δει ναι,ειδικα προς μεταναστες,εξαλλου αυτα τα δύο πανε μαζι γιατι ολοι οι υπολοιποι ειναι οι γαματοι χριστιανοι που αν πανε στην λειτουργεια και αν φανε αντιδωρο νηστευοντας 40 μερες οδηγουνται στην καθαρση και ειμαστε και στην Ελλαδα παρακαλω...
Αληθεια θελω να ξερω,ολοι αυτοι οι ανθρωποι οταν πανε σε μια χωρα με πολυ διαφορετικη θρησκεια,απλα συμβιβαζονται με το να βλεπουν αλλοθρησκους,χαριν τερψης και ταξιδιου;
Παντως ,σχετικα με το θεμα σου,ισως σε βοηθησει να βγαλεις συμπερασματα η ολη συζητηση περι των μουσουλμανικων ναων(τζαμι) που παρχουν και στην ελλαδα,περι της βεβηλωσης τους που εχει γινει πολλες φορες,η περι του ποσο μειοψηφια θεωρουνται οι αλλοθρησκοι σε τουτο εδω τον φιλοξενο τοπο.

κ εγω εχω παρει απαλλαγη απ τα θρησκευτικα αλλα επειδη εγραφα με το αριστερο :p οχι για λογους θρησκειας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:13, 20-02-12:

Στα σχολικά μου χρόνια πράγματι υπήρχε ρατσισμός. Ειδικότερα δε όταν "εκδηλώθηκα" η απώθηση μου από τον χριστιανισμός και εν ώρα θρησκευτικών ισχυρίστηκα την ακριβώς αντίθετη εκδοχή για την παραβολή Καιν και Άβελ (δεν θυμάμαι πλέον ούτε καν πια είναι η καθεαυτή εκδοχή -νομίζω όμως ότι η πηγή μου ήταν ο Ηerman Ηesse). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι την επόμενη μέρα πήρε τηλέφωνο τους γονείς μου

Πάντως κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι έπρεπε να τους πείσουμε (ευτυχώς στο σχολείο είχα και 2-3 συμμάχους) για την αθεΐα -από την άποψη ότι δεν πιστεύουμε στον καλό Θεούλη κτλ. Μια τόσο ισχυρή πεποίθηση σίγουρα οδηγεί και σε ρατσισμό.

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι τώρα, εν έτη 2012 τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι θέμα θρησκευτικών πιστεύω τουλάχιστον δεν είναι μονόδρομος. Ίσως βέβαια απλά να έχουν αλλάξει οι κύκλοι μου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:11, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
Γενικα η θρησκεια ειναι ενας απο τους κυριους παραγοντες που γεννουν τον ρατσισμο

οσο για παραδειγμα ρωτα οσα παιδια εχουν παρει απαλλαγη απο τα θρησκευτικα να σου πουν πως τα αντιμετωπιζουν.
στο σχολείο μου πάντως (όταν πήγαινα), ένας καθολικός χριστιανός και ένας3 εβραίος συμμαθητής μου, με εξαίρεση το έναν από τους 2 θεολόγους [ο άλλος δεν είχε θέματα] αντιμετωπίζονταν με ... απίστευτη ζήλια που γλυτωνανε τις ώρες αυτές χωρίς να χρεώνονται απουσία...

Το παιδί που ήταν εβραίο στο θρήσκευμα και ήμαστε συμμαθητές από την πρώτη δημοτικού έχει κάνει...άπειρη γυμναστική βέβαια καθότι στο δημοτικό οι δάσκαλοι δεν μπορούσαν να τον αφήσουν χωρίς παρακολούθηση οπότε τον αναλάμβανε ο γυμναστής που τύχαινε να έχει γυμναστική [σε οποιαδήποτε τάξη] των ώρα των δικών μας θρησκευτικών.

Και αυτά συνέβαιναν πριν αρκετά χρόνια σε επαρχία.

Με άλλα λόγια, προσωπικά δεν έχω δει ρατσιστικές συμπεριφορές απέναντι σε άτομα άλλης θρησκείας/άλλου δόγματος.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:12, 20-02-12:

«Δεν έχει καμιά σπουδαιότητα για μένα σε ποια θρησκεία πιστεύουν ο γιατρός και ο δικηγόρος μου.
Οι αντιλήψεις των ανθρώπων δεν έχουν τίποτε κοινό με το αίσθημα της φιλίας που μας ενώνει μαζί τους.»
Μισέλ Ντε Μοντέν - Michel Eyquem de Montaigne
Τελευταίος ουμανιστής της Αναγέννησης...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:21, 20-02-12:

Αν πεις σε καποιον σκληροπυρηνικο χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...Πιο νορμαλ θα του φανει αν πεις οτι εισαι σατανιστης,παρα αθεος...

Θυμαμαι μια φορα περπατουσα στο δρομο και με σταματησαν μαρτυρες του Ιαχωβα (ξερετε αυτοι που πανε ανα δυο) για να μου μιλησουν για τα "δικα" τους. Οταν τους διεκοψα ,τελος παντων, πριν καν αρχισουν ,λεγοντας τους οτι "τα εχω λυσει αυτα τα ζητηματα,ειμαι αθεη" η αντιδραση τους ηταν η εξης:
Ααααααααααα! (υποτιμητικα) και τραβηξε η μια την αλλη πιο πισω λες και τους ειπα οτι εχω λεπρα. Και εφυγαν με ενα απαξιωτικο βλεμμα προς το μερος μου. Εγω απλα συνεχισα τη βολτα με το σκυλο μου χαμογελωντας...Τι να πεις????

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:10, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Αν πεις σε καποιον σκληροπυρηνικο χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...Πιο νορμαλ θα του φανει αν πεις οτι εισαι σατανιστης,παρα αθεος...
Κι αν πεις σε ένα σκληροπυρηνικο πασόκο ότι ο Σαμαράς είναι το μέλλον της Ελλάδας θα απομακρυνθεί από κοντά σου να μην τον κολλήσεις. Πιο νορμάλ θα του φανεί να του πεις ότι συμπαθείς την Παπαρήγα, παρά το Σαμαρά...

Αναζητούμε εξεζητημένες συμπεριφορές ή την γενική αντιμετώπιση ?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:01, 20-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Αν πεις σε καποιον χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...Πιο νορμαλ θα του φανει αν πεις οτι εισαι σατανιστης,παρα αθεος...
Ετσι καλυτερα? Αν καταλαβα καλα την ενσταση σου δλδ...

Αναζητούμε εξεζητημένες συμπεριφορές ή την γενική αντιμετώπιση?
Και τα δυο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 22:49, 20-02-12:

Εχω την εντυπωση επειδη εχω ζησει σε κπ πολεις οτι σε κεντρικη Ελλαδα πχ Θεσσαλια με κοινωνιες πιο κλειστες εντοπιζεται εντονα αυτη η ρατσιστικη συμπεριφορα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 22:52, 20-02-12:

100% πιστοποιημένο...στην Αθήνα δεν σε ξέρει κανείς..και να πεις οτι είσαι άθεος ποιος σε ξέρει και τι έγινε..έτσι και πας σε μια κομόπολη και πεις οτι είσαι άθεος η αλλόθρησκος θα σε έχουν σαν την μύγα μεσα στο γάλα..+ του οτι θα σε κοιτόυν με απέχθεια λες και ποιος είσαι.. δεν έχω βιώσει ανάλογη συμπεριφορά αλλα ξέρω τι γίνεται και πως γίνεται

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 02:27, 21-02-12:

Εγώ πάντως ως άθεη και 'αλλόθρησκη' (δηλ. δεν έχω κανένα θρήσκευμα) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιας μορφής ρατσισμό σε κανένα χώρο (σχολείο, πανεπιστήμιο κ γενικά οπουδήποτε). Ίσα ίσα στο πανεπιστήμιο όποιος με ρώτησε (λόγω ξένου ονόματος) τι έπαιξε με το θρήσκευμα κ του είπα το βρήκε εκπληκτικό. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Στο σχολείο τώρα είχα απαλλαγή απ'' τα θρησκευτικά αλλά το θέμα αντιμετωπιζόταν με αδιαφορία από συμμαθητές - καθηγητές. Βέβαια ένας συμφοιτητής μου είχε πει ότι σε επαρχιακή πόλη μπορεί κ να'χα πρόβλημα αλλά αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Από την άλλη κάποτε σε μια σχέση μου ο τότε φίλος μου αξιολογούσε θετικά το όλο αυτό σκηνικό αλλά κάποια στιγμή κατάλαβα ότι δεν θα ήθελε με τίποτα να το μάθουν οι γονείς του. Αυτό ίσως κ να αποτελεί κ μια μορφη ρατσισμού. Αν κ όταν το κατάλαβα δεν θίχτηκα.
Αυτό που λες Rootbreaker ότι είχες απαλλαγή απ' τα θρησκευτικά επειδή ήσουν αριστερόχειρας δεν το καταλαβαίνω. Με ποιο σκεπτικο? Εγώ ως αριστερόχειρας δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα .

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:55, 21-02-12:

Ετσι καλυτερα? Αν καταλαβα καλα την ενσταση σου δλδ...
Να πω την αλήθεια όχι, γιατί με το αρχικό κείμενο συμφωνώ με το διορθωμένο διαφωνώ. Δεν νομίζω ότι αν πεις σε κάποιο χριστιανό (χωρίς το "σκληροπυρηνικός" μπροστά) ότι είσαι άθεος θα σε κοιτάξει περίεργα. Οι σκληροπυρηνικοί είναι άλλη ιστορία γενικώς

Fair, διευκρίνηση στο context ήθελα
Αν και αν το σκεφτείς εσύ είσαι περισσότερο ...εντός θέματος μιας και η θεματοθέτρια αναφέρεται γενικά χωρίς να κάνει διαχωρισμούς.
mea culpa

παρεμπιπτόντως βρήκα αυτό το οποίο αναφέρει
Οι γονείς ανήλικων μαθητών ή οι ίδιοι οι ενήλικοι μαθητές, έχουν το δικαίωμα να ζητούν απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών την προσευχή και τον εκκλησιασμό με υπεύθυνη δήλωση. Η δήλωση αυτή (σύμφωνα με την 61723/Γ2/13-6-2002 του ΥΠΕΠΘ), πρέπει να αναφέρει ότι ο/η μαθητής/τρια δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει.
αν και μάλλον δεν θα ήταν σκόπιμο να περιοριστεί η συζήτηση στα σχολεία.

Θα ήθελα να επισημάνω πάντως ότι ΣΙΓΟΥΡΑ επηρεάζει τις συμπεριφορές ο τόπος. Για παράδειγμα στον τόπο καταγωγής μου είναι έντονο τόσο το εβραϊκό όσο και (κυρίως) το καθολικό στοιχείο (υπάρχει μεγάλη εβραϊκή συναγωγή και μεγάλη καθολική εκκλησία), ενώ δεν λείπουν και οι προτεστάντες.
Έτσι δεν ήταν α-συνηθες φαινόμενο γείτονες, φίλοι, συμμαθητές (περιέργως κανένας δάσκαλος/καθηγητής από όσο θυμάμαι, γνωρίζει κανείς αν υπήρχε κάποια διάταξη που δεν επέτρεπε σε ΜΗ ΧΟ να διορίζονται?) να ΜΗΝ είναι ΧΟ.
Ίσως για αυτό δεν έκανε σε κανέναν εντύπωση μια απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών (ακόμα και σε μικρές ηλικίες δημοτικού), ή η διαφορετικότητα στο θρήσκευμα.
Δεν έχει τύχει να γνωρίζω κάποιον που να έχει κάνει πολιτική βάφτιση η (καθηγήτρια) μητέρα μου όμως μου είπε ότι τα χρόνια που ακολούθησαν την αποφοίτηση μου από το σχολείο έτυχε να έχει στην τάξη της μαθητές που δεν ήταν βαφτισμένοι [άρα κάποια πράγματα μάλλον ήταν ταμπού μέχρι σχετικά πρόσφατα]. Δεν θυμάμαι να μου έχει αναφέρει κάποιο "ρατσιστικό" περιστατικό απέναντι στα παιδιά.

Άλλωστε ας μην ξεχνάμε την έννοια των προσωπικών δεδομένων. Στη Βρετανία, όπου ζει και εργάζεται σε σχολείο συγγενής μου, απαγορεύεται στους μαθητές οποιαδήποτε συζήτηση για θρησκευτικά πιστεύω και οικογενειακή κατάσταση όπως και το αντίθετο (δλδ οποιοδήποτε ερώτηση σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω των μαθητών από τους καθηγητές).

Στις μεγάλες πόλεις νομίζω ότι ισχύει αυτό σε μεγάλο βαθμό, αλλά και στα χωριά μας έχω την εντύπωση ότι οι καιροί αλλάζουν και ότι δεν θα αντιμετωπίσει κανείς προβλήματα εξαιτίας διαφορετικών (δεν) πιστεύω.

μεμονωμένες ("σκληροπυρηνικές") εξαιρέσεις για μένα, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 21-02-12 στις 10:42. Αιτία: γραμματικό λάθος
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:55, 21-02-12:

...ομολογητής του Ιησού Χριστού, προτιμώ να μπορώ να κάνω παρέα, με άθεους, άθρησκους, αδικημένους και λοιπούς εχθρούς της κάθε είδους θρησκευτικής υποκρισίας και κοροϊδίας! Αλλά ρατσιστής δεν θέλω να γίνω, ούτε προς όσους με εχθρεύονται, είτε πολιτικά είτε θρησκευτικά!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:45, 21-02-12:

την έχω πει την άποψη μου και την δική μου εμπειρία στο θέμα με την βάφτιση..ρίξε μια ματιά και κει,θα διαβάσεις πολλές απόψεις
Κατ εμέ,ρατσισμός στην Ελλάδα υπάρχει.. υπάρχει και στην Αθήνα -απλά στην Αθήνα δεν σε ξέρουν πολλοί.. αλλά όσοι σε μάθουν και αντιληφθούν τα "πιστεύω" σου,συνήθως σε αντιμετωπίζουν ρατσιστικά..

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:37, 21-02-12:

Πάντως, στην περιοχή που μεγάλωσα εγώ, παρόλο που ήταν αρκετά μικρή (λίγο πάνω απο 10.000 κόσμο) δεν είχαμε τέτοια θέματα, τουλάχιστον όχι στο σχολείο και γενικώς κάποιου είδους ρατσιστική εκδήλωση In public. Θυμάμαι είχαμε ακόμη από το Δημοτικό μία κοπέλα που είχε απαλλαγή στα θρησκευτικά, αλλά πέρα από την απορία του γιατί την έχει, δεν είχαμε κάποιο θέμα... Ούτε περιθωριοποιήθηκε, ούτε τίποτα... Ούτε όταν αρχίσαμε κάποιοι να εκδηλώνουμε αθεϊστικές απόψεις έγινε κάτι, εξαιρώντας έναν γελοίο καθηγητή θρησκευτικών...

Αλλά δεν μπορώ να πω, πως δεν έχω ακούσει ρατσιστικές απόψεις κατά αλλόθρησκων σε προσωπικές συζητήσεις...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:45, 21-02-12:

Ρατσισμός μπορεί να υπάρξει και από τη μειοψηφία δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει αποκλειστικά μόνο από την πλειοψηφία....
Θυμάμαι στο Γυμνάσιο ένα κοριτσάκι με κόκκινα σγουρά μαλλιά και φακίδες στο πρόσωπο, από άλλο τμήμα που έκανε παρέα με μια φίλη μου με την οποία είμαστε στο ίδιο τμήμα.....
Συνήθιζα να φορώ ένα μικρό σταυρό.... άλλοτε φαινόταν κι άλλοτε όχι ανάλογα με τα ρούχα που φορούσα....ή κάποιο κωνσταντινάτο ή μια μαντόνα δώρα της γιαγιάς μου και της νονάς μου….
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ακόμη τη σκηνή… πλησιάζω τα δυο κορίτσια ….οχτώ παρά πέντε λίγο πριν χτυπήσει το κουδούνι …. Καλημερίζω… και βλέπω τα μάτια της να αντιδρούν περίεργα…. Μου αρπάζει το σταυρό και μου λέει «Εσείς σε αυτό πιστεύετε ….σε ένα ξύλο» …..παρατήρησα ότι έγινε άνευ λόγου επιθετική…..(να κάνω μια παρένθεση …είχε απαλλαγή από τα θρησκευτικά και κανένας δεν τη πείραζε ούτε την είχε πειράξει….. ούτε αυτή ούτε τους υπόλοιπους Εβραίους που είχαμε στο σχολείο)…
Κράτησα την ψυχραιμία μου…. γιατί από μικρό παιδί δεν ανέχομαι τις επιθετικές κινήσεις με το σώμα, το χέρι και το τεντωμένο δάχτυλο, τον δείκτη.. και απάντησα…. "Λογικό είναι να εκνευρίζεσαι ….ούτε εμένα θα μου άρεσε να έμενα στην ιστορία ως ο εκλεκτός Λαός που πρόδωσε το Θεό του και τον σταύρωσε πάνω σε αυτό το ξύλο…και καλό θα είναι να περιορίσεις τις χειρονομίες πάνω μου"..... Η αλήθεια είναι ότι από τότε συνήλθε και δεν με ξαναενόχλησε …αλλά έκοψα και τα πολλά πολλά μαζί της ….γιατί απλά ήταν φανατική στα δικά μου μάτια….και προκλητική….
Οπότε ο ρατσισμός δεν είναι για μένα θέμα πλειοψηφίας ή μειοψηφίας είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας και αντίληψης….τι ανέχεσαι στην ελευθερία του άλλου…… αν δεν ανέχεσαι πολλά μάλλον οδεύεις σε μικροψυχία και σε ρατσισμό…..

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:54, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
"Λογικό είναι να εκνευρίζεσαι ….ούτε εμένα θα μου άρεσε να έμενα στην ιστορία ως ο εκλεκτός Λαός που πρόδωσε το Θεό του και τον σταύρωσε πάνω σε αυτό το ξύλο…και καλό θα είναι να περιορίσεις τις χειρονομίες πάνω μου"

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:04, 21-02-12:

Ρε parafernalia συνοδεψε το βιντεο σου με κανα σχολιο για να καταλαβω πού το πας. Αν κι εγω τα συμπερασματα μου τα εβγαλα απο το βιντεακι αλλα θελω να ακουσω where's your point?

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 22:21, 21-02-12:

Ρε parafernalia συνοδεψε το βιντεο σου με κανα σχολιο για να καταλαβω πού το πας. Αν κι εγω τα συμπερασματα μου τα εβγαλα απο το βιντεακι αλλα θελω να ακουσω where's your point?
Τίποτα, το θυμήθηκα συνειρμικά απ΄αυτό που έγραψε η veni και το πόσταρα. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι όλοι όσοι κλαιγόμαστε ως θύματα ρατσισμού, είμαστε ταυτόχρονα και θύτες.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:26, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Τίποτα, το θυμήθηκα συνειρμικά απ΄αυτό που έγραψε η veni και το πόσταρα. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι όλοι όσοι κλαιγόμαστε ως θύματα ρατσισμού, είμαστε ταυτόχρονα και θύτες.
Ενταξει γενικα ο ρατσισμος ειναι μεγαλη κουβεντα να την λες και με πολλα επιπεδα ειτε εισαι θυμα ειτε θυτης...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:31, 21-02-12:

Μου έχει τύχει να νιωσω υποχρέωση θρησκευτικής έκφρασης (να κάνω σταυρούς ή να κάνω ότι φιλάω εικόνες) σε κηδείες και μνημόσυνα με συγγενείς που ήξερα ότι αν δεν το έκανα θα έπρηζαν τους γονείς μου αργότερα και δεν ήθελα να τους φέρω σε δύσκολη θέση. Σε προσωπικό επίπεδο όμως δεν έχω δεχτεί ποτέ επίθεση γιατί προσέχω σε ποιόν θα πω την γνώμη μου σχετικά με την θρησκεία. Αν ξέρω ότι ο άλλος πιστεύει σε οτιδήποτε ή είναι θρησκόληπτος/φανατισμένος, δεν υπάρχει περίπτωση να αναφέρω το θέμα γιατί δεν έχει νόημα.
Στο σχολείο ο καθηγητής των θρησκευτικών έτυχε και ήταν μακρινός συγγενής μου (και πολύ αυστηρός) οπότε δεν πήρα απαλλαγή (που είχα σκοπό) γιατί μου έβαζε καλούς βαθμούς και το μάθημα ήταν εύκολο. Υπό άλλες συνθήκες θα έπαιρνα, γιατί και άλλοι συμμαθητές μου είχαν πάρει (πήγα σε σχολείο με πολλούς μετανάστες) και δεν παρατήρησα ποτέ κακή αντιμετώπιση αυτών των παιδιών.
Γενικά, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να διαφημίζεις το τι πιστεύεις (ή το τι δεν πιστεύεις) γιατί πας γυρεύοντας για παρεξηγήσεις και δεν έχεις δικαίωμα μετά να παραπονιέσαι για "ρατσισμό". Αφού βλέπεις ότι απευθύνεσαι σε κολλημένους, τι επιμένεις?

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:35, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Την καλύτερη πρόταση έγραψες....τυχαία όμως όχι ενσυνείδητα.... parafenalia.... οι Εβραίοι ταλαιπωρήθηκαν από την ωμή βία των Γερμανών όχι όμως μόνο αυτοί, αλλά αυτή την ωμή βία την εφάρμοσαν στους Παλαιστίνιους με τη σειρά τους....μια χαρά....μήπως γιατί ήταν αλλόθρησκοι;;;;;
Το θέμα είναι ότι ρατσισμό δεν υφίστανται απλά αυτοί που δηλώνουν διαφορετικότητα μέσα σε μια πλειοψηφία αλλά κι όταν η πλειοψηφία γίνει μονάδα δυάδα τριάδα μέσα σε μια μειοψηφία μπορεί να υπάρξει κι εκεί ρατσισμός.....

Και είναι θέμα του αν ανέχεσαι την διαφορετικότητα του άλλου...οπότε πολλοί άνθρωποι που διαμαρτύρονται για ρατσισμό ...τον έχουν εφαρμόσει κι αυτοί με τον τρόπο τους.....σε άλλους....

Τα θρησκευτικά πιστεύω είναι προσωπική υπόθεση και δεν αφορούν κανένα, ούτε πρέπει να αποτελούν κριτήριο... για συμπάθειες ή αντιπάθειες...εκτός αν από πίσω κρύβεται καλυμμένος ρατσισμός...που διοχετεύεται με μπόλικη δόση πίκρας....όταν βρουν πρόσφορο έδαφος....

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:15, 22-02-12:

Συμφωνώ με την Cristianelle ότι σε κολλημένους καλύτερα να μη γίνεται αναφορά περί του θέματος. Χέζε ψηλά κ αγνάντευε σε τέτοιες περιπτώσεις!

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 00:39, 22-02-12:

Απο ενα σπυρακι στην γλωσσα για το οποιο εψαχνα στο Google, εφθασα στο θεμα αυτο και ειπα δεν κανω μια εγγραφη για να πω κι εγω κατι.
Αρχικα, κυριοι και κυριες, ευχαριστω που μου δωσατε το εναυσμα να μπω.
Στο θεμα μας.
Αν η αποψη μου εχει καποια αξια, για οσους εξ υμων εχει, συμφωνω μονον με οσους-οσες δηλωσαν οτι η θρησκεια πραγματι ειναι αιτια ρατσισμου, συμφωνω απολυτα.
Ουτε θρησκευτικα αλλα ουτε και πολιτικα αλλα ουτε και κοινωνικα πιστευω οτι ανηκω καπου, ως γνησιος (θελω να πιστευω) Ελλην,
ειμαι λιγο απ'ολα, λιγο μαγκουφης, λιγο γκρινιαρης, λιγο.... (Σουρης).
Για τους δηλωνοντες αθεους μια ερωτηση: " Οταν πανε νε τρακαρουν η κατι τετοιο, αντι "Παναγια μου !'' τι φωναζουν ?
Για ολους δε τους υπολοιπους "ανετους" που υπερασπιζονται εως τελευταιας ρανιδος τους κακομοιρους τους λαθρομεταναστες
που τους κακομεταχειριζονται οι κακοι Ελληνες, τα ρατσιστομουτρα, συνιστω να παρουν απο ενα λαθρομεταναστη στο σπιτι τους
σε ενδειξη συμπαραστασης.
Γραφω απο πολυ μακρυα, και εκφραζοντας την γνωμη μου για το θεμα δεν εχω σκοπο να ταραξω κανεναν. Ολοι αυτοι ομως που
υφιστανται ρατσισμο και οι φιλοι τους γιατι δεν πανε καπου αλλου που θα τους αγαπανε περισσοτερο, ας πουμε στο Ιραν για τις
κυριες, η στην Σαοδ. Αραβια για τους κυριους?
Παραδεισος φιλοι μου η Ελλαδιτσα μας, παραδεισος για ολους.

Οσο για τους κολλημενους, της κυριας πιο πανω, ο ακολλητος πρωτος τον λιθο βαλετω.
Εσεις τι κολλημα εχετε?
Αποκλειω να μην εχετε κανενα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 22-02-12 στις 00:47. Αιτία: merge-συνεχόμενα posts
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:53, 22-02-12:

Ρε παιδιά, το "Ο Ελληναράς" άλλο θέμα δεν ήταν; Μήπως πρέπει να μεταφέρω το παραπάνω μήνυμα; Πείτε κι εσείς...

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 01:01, 22-02-12:

Ελληναρας εεε...
Ευχαριστω για την προσφωνηση κυριε moderator,
Οσο για τα υπολοιπα, γραψε/κανε οτι νομιζεις.
Την ελευθερια του λογου που την στειλατε?
Ζητω αμεση συμπαρασταση για τυχον... ρατσισμο εναντιον μου.... λολ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aniohaseo : 22-02-12 στις 01:14.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 01:21, 22-02-12:

καταρχην θα πρεπει να ξερουμε οτι ο ρατσισμος γεννιεται απο τον φοβο.
Με αυτο το δεδομενο, θα πω οτι το διαφορετικο ο αλλος δεν το κοιταει επιθετικα αλλα φοβισμενα,
γιατι του διαταρασσει ισορροπιες......

Η θρησκεια στην ουσια προσφερει μια (κυριως) ψυχικη ισορροπια και οταν αυτη διαταρασσεται
προκαλει προβληματα σε πολλα επιπεδα.

Αν και αθεος, δεν μου αρεσει να προκαλω και να εμπλεκομαι σε συζητησεις τετοιου τυπου με ενθεους.
Σεβομαι σκωπτικα το πιστευω τους, σκεπτομενος οτι τους δινει μια ψυχικη ανατασημ μπορει καποιος
να πει οτι ο καθενας ψαχνει να βρει καταφυγια ηρεμιας, και μερικοι εχουν βρει σε αυτο το σημειο ακριβως.

Τωρα οσον αφορα το κομματι του να δεχτω επιθεση απο ενθεο,
μου προκαλει θυμηδία και συμπαθεια αλλα μεχρι εκει.
Το θεωρω ασημαντο να δωσω βαση σε κατι τετοιο.

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

O Aniohaseo έγραψε στις 01:44, 22-02-12:

Συμφωνω απολυτα με τα τρεις πρωτες παραγραφους, οσον αφορα την τεταρτη, καμμια επιθεση, καμμιας μορφης δεν εκανα ουτε ειχα
προθεση για κατι τετοιο.
Την αποψη μου εξεφρασα και δεν ειχα, οπως τονιζω στο αρχικο μου μηνυμα, την προθεση να ταραξω κανεναν.
Τωρα, εαν με το που μπηκα καποιος διεγνωσε αμεσα οτι ο Ελληναρας κι εγω ειμαστε ενα και το αυτο προσωπο, αυτον, τον παραπεμπω στην τεταρτη σου παραγραφο.
Περι ρατσισμου αλλως τε ο λογος.
Η προσσεγιση σου εκτιμαται ιδιαιτερα.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:48, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aniohaseo
Για τους δηλωνοντες αθεους μια ερωτηση: " Οταν πανε νε τρακαρουν η κατι τετοιο, αντι "Παναγια μου !'' τι φωναζουν ?
Δεν μου έχει τύχει να τρακάρω, αλλά είμαι απο αυτούς που -αρκετά συχνά- θα πούν "ο Χριστός και η Παναγία!"..
Είναι - για εμένα τουλάχιστον- μια μαθημένη έκφραση που ακούω απο τους γύρω μου 24 χρόνια.. Δεν την εννοώ.
Μου βγαίνει αυθόρμητα..
Θα μου πεις οτι είναι λάθος να επικαλούμαι τα Θεία - ναι,είναι, και προσπαθώ να το κόψω,αλλά έλα που δεν μου είναι εύκολο..
Σου λέω, τι υσχύει για εμένα, για τους άλλους δεν ξέρω..

Καλώς ήρθες στο φόρουμ

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 12:37, 22-02-12:

Για ολους δε τους υπολοιπους "ανετους" που υπερασπιζονται εως τελευταιας ρανιδος τους κακομοιρους τους λαθρομεταναστες
που τους κακομεταχειριζονται οι κακοι Ελληνες, τα ρατσιστομουτρα, συνιστω να παρουν απο ενα λαθρομεταναστη στο σπιτι τους
σε ενδειξη συμπαραστασης.
Γραφω απο πολυ μακρυα, και εκφραζοντας την γνωμη μου για το θεμα δεν εχω σκοπο να ταραξω κανεναν. Ολοι αυτοι ομως που
υφιστανται ρατσισμο και οι φιλοι τους γιατι δεν πανε καπου αλλου που θα τους αγαπανε περισσοτερο, ας πουμε στο Ιραν για τις
κυριες, η στην Σαοδ. Αραβια για τους κυριους?

Οσο για τους κολλημενους, της κυριας πιο πανω, ο ακολλητος πρωτος τον λιθο βαλετω.
Εσεις τι κολλημα εχετε?
φωναζω διαφορα που οι κανονισμοι του φορουμ δεν μου επιτρεπουν να σου το περιγραψω.....

Τωρα για το αλλο τα περι παραδεισου,
προφανως εχεις εκλεπτυσμενο χιουμορ.... το οποιο σου προτεινω να το επεκτεινεις
στα συσσυτια του δημου αθηναιων....

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:14, 22-02-12:

..

...
: Παράδεισος μ.Α. ή π.Α. ;;;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:21, 22-02-12:

Αν πεις σε καποιον σκληροπυρηνικο χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...
Χάρη θα μου κάνει.
Αν πω ότι είμαι Μουσουλμάνος θα πάρω και extra πόντους;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:11, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Χάρη θα μου κάνει.
Αν πω ότι είμαι Μουσουλμάνος θα πάρω και extra πόντους;
Δεν ξερω, δοκιμασε το και πες μας

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:42, 22-02-12:

Την αποψη μου εξεφρασα και δεν ειχα, οπως τονιζω στο αρχικο μου μηνυμα, την προθεση να ταραξω κανεναν.
Τωρα, εαν με το που μπηκα καποιος διεγνωσε αμεσα οτι ο Ελληναρας κι εγω ειμαστε ενα και το αυτο προσωπο, αυτον, τον παραπεμπω στην τεταρτη σου παραγραφο.
Εάν έμπαινε ένας νέος χρήστης κι αράδιαζε ένα προς ένα τα επιχειρήματα της Παπαρήγα, κι εγώ αναρωτιόμουν δημοσίως: "Κομμουνιστής;", θα ήταν αυτό προσβλητικό ή επιθετικό; Όταν αντίστοιχα κάποιος απαριθμεί τα κλασικά επιχειρήματα του υπερεθνικιστή και μάλιστα σε άσχετο θέμα, θα ήταν κακό να το επισημάνω; Χρειάζομαι πολλούς μάρτυρες για να γνωρίζω πού ακριβώς ανήκουν κάποια επιχειρήματα που τα έχω ξανακούσει πολλάκις; Ε, δεν νομίζω...

Προτίμησα, αντί της αιχμηρής λέξης "υπερεθνικιστής" να χρησιμοποιήσω την πιο χιουμοριστική και λαϊκή "Ελληναράς", μάλλον επιλέγοντας τον σκωπτικό τρόπο σεβασμού της γνώμης του πλησίον, όπως ανέφερε και κάποιος φίλος. Είναι αρχαία συνήθεια οι παλιοί να υποδέχονται τους καινούριους με μια φάρσα, ένα χουνέρι, δεν χρειάζεται να εξάπτεσαι αγαπητέ. Βλέπεις, το Χάος έχει τον δικό του τρόπο να υποδέχεται τους πρωτάρηδες...

Ο ρατσισμός συνδέεται άμεσα με το αρχέγονο ένστικτο της κατοχής χώρου. Ο ξένος, ο διαφορετικός, ο αλλόγλωσσος, ο αλλόθρησκος, ο αλλόχρωμος, απειλεί την κατοχή του γηγενή στο χώρο του κι ενστικτωδώς ο ανταγωνισμός μετατρέπεται σε εχθρότητα. Θέλει πολλή δουλειά το συνειδητό για να ελέγξει αυτές τις ενστικτώδεις τάσεις, όμως από την άλλη φοβάμαι ότι η συστηματική καταστολή τους μέσω ενός ακραίου "αντιρατσισμού", οδηγεί να μην τα έχεις εύκαιρα, όταν τα χρειάζεσαι.

Η θρησκεία φυσικά δεν θα μπορούσε να εξαιρείται από τον κανόνα αυτόν. Απεναντίας, η κάθε θρησκεία εμπεριέχει την οπτική γωνία υπό την οποία ένας λαός αντιλαμβάνεται το Θείον, κατά συνέπεια οι θρησκευτικές διαφορές παίζουν πρωταρχικό ρόλο στη χάραξη διαχωριστικών γραμμών χωροκατοχής μεταξύ των ανθρώπων. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ κάποιον μπορεί να τον ενοχλεί ένας μουσουλμάνος στη χώρα του, ο ίδιος να μη νιώθει την ίδια ενόχληση κι επιθετικότητα όταν επισκέπτεται τις μουσουλμανικές χώρες, όπως κάποιος ρώτησε στην αρχή του θέματος.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 03:49, 23-02-12:

Εσεις τι κολλημα εχετε?
Όλοι έχουμε κολλήματα, δεν αντιλέγω. Απλά δεν έχω το κόλλημα πατρις-θρησκεια-οικογένεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 23-02-12 στις 11:48. Αιτία: Quote Tag fix
Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

O Aniohaseo έγραψε στις 04:27, 24-02-12:

Ουτε κι εγώ...
Μην παρασυρεσαι λογω της ετικεττας που ο αγαπητος Black μου επεκολλησε.
Αλλωστε ο αντιλογος ειναι και εναυσμα διαλογου και, οχι απαραιτητα, οδηγει
σε καταθεση....ψυχης καμμια φορα.
Ιδίας αποψης, ηθελα να πω.
Τοιουτοτροπως, αντιλαβανομαστε ταχυτερα του τι μερος του λογου
ειναι ο νεοεισελθων.
Ελληναρας, πατρις θρησκεια, οικογενεια τα καζαντια μου εως τωρα.
Πως θα ξεπλυνω την ρετσινια, ωιμε !!! (αρχαιον δραμα) λολ
Καλοδεχουμενα ολα και αγνοω παντελως τον Σωκρατη και τα λεγομενα του περι επαιοντων.
Θεωρω επισης, οτι ειναι μαλλον τιμιο να εκθετει κανεις, ειλικρινα, τα διαπιστευτηρια του,
μπαινοντας οπουδηποτε, κι οχι πετωντας μολοτωφ, και ειδικα εδω, που το μονο που μας
χαρακτηριζει, ειναι αυτο που γραφουμε.
Οσο για το χιουμορ, δεκτο, αλλωστε, παιζει κι αυτο τον ρολο του, οδηγωντας τον αλλο
να γραψει πιο πολλα απο αυτα που πραγματικα ηθελε.
Τωρα, για τον παραδεισο Ονειροκλεφτη, επετρεψε μου να πιστευω οτι η γη αυτη ( για να μην πω
πατριδα και με...καρφωσει η τετοια πιο πανω) ειναι παραδεισος, οχι με την θρησκευτικη εννοια του
παραδεισου, αλλα με την ακρως αντιθετη.
Παραδεισος λοιπον για λαμογια, εμπορους ναρκωτικων κ.α.

Νωευ, δεν καταλαβα.

Σ'ευχαριστω σκυλοφιλη για το καλωσορισμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aniohaseo : 24-02-12 στις 04:40. Αιτία: προσθεση κειμενου
Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 20:11, 24-02-12:

Εγώ πάλι ρατσισμό ως προς τους θρήσκους γενικά έχω.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 20:48, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jeanjean
Εγώ πάλι ρατσισμό ως προς τους θρήσκους γενικά έχω.
έχεις υποστεί ρατσισμό απο θρησκευόμενους λόγω των διαφορετικών θρησκευτικων σου αντιλήψεων;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:11, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από amalia 6
έχεις υποστεί ρατσισμό απο θρησκευόμενους λόγω των διαφορετικών θρησκευτικων σου αντιλήψεων;
συμφωνα με αυτό που έγραψε, ο ίδιος διακατέχεται από ρατσισμό απέναντι στους θρήσκους.

Τουλάχιστον αυτό δηλώνουν οι ελληνικές λέξεις και η σύνταξη που χρησιμοποίησε.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 21:32, 24-02-12:

συμφωνα με αυτό που έγραψε, ο ίδιος διακατέχεται από ρατσισμό απέναντι στους θρήσκους.

Τουλάχιστον αυτό δηλώνουν οι ελληνικές λέξεις και η σύνταξη που χρησιμοποίησε.
αυτό κατάλαβα και εγώ απλά ρώτησα επείδη μπορεί να έχει υποστει ρατσισμό και αυτό να του δημιούργησε έχθρα, απέχθεια και εκδήλωση ρατσισμού προς τους θρησκευόμενους. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..

Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 22:22, 24-02-12:

Οχι,δεν με έχουν κατακρίνει ιδιαίτερα.Τωρα που το σκέφτομαι δεν είναι πως είμαι εναντίον κάποιας θρησκείας.Είμαι εναντια σε αυτούς που προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν τις θρησκείες ως κάλλυμα των δικών τους ανασφαλειών,προβλημάτων κτλ.Η λανθασμένη,φτωχη και ψευτικη εφαρμογή των ''κανόνων'' μιας θρησκείας είναι που με κάνει να ''απεχθάνομαι'' τέτοιους θρήσκους.Φυσικά μιλάω για την πλειοψηφία που εγώ γνώρισα.

Μαλλον με ενοχλεί που πιστεύουν πως βρήκαν την μόνη αλήθεια.Αυτό εμένα με κάνει μαλάκα που έφυγα από τα τετριμμένα και τα ασφαλή για την αναζήτηση της αλήθειας.Στα μάτια τους είμαι ένας ''χαμένος'' από τον δρόμο της αλήθειας.Ναι ''χαμένος'' είμαι.Αλλά το θέμα είναι πως είμαστε όλοι χαμένοι και πάνω στον δρόμο της αληθειας δεν πρόκειται να πατήσει κανένας ανθρωπος.Δεν είμαστε καθολου έτοιμοι για αυτό.

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 22:57, 24-02-12:

jeanjean
take it easy guy.απο τη στιγμη που δεν σε εχουν κατακρινει ιδιαιτερα μη δινεις λαβη τωρα. απλως οταν εκεινοι μιλανε οι υπολοιποι θα νιωθουμε μια φαγουρα στ....................
για τον δρομο της αληθειας ο καθενας εχει την ωρα του. πιστευω.

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

O Aniohaseo έγραψε στις 11:21, 25-02-12:

Δεν μοιαζει ομως λιγο ρατσιστικό το "εκεινοι" και το (εμεις οι) "υπόλοιποι"?
Ερωτηση κανω.
Η ο ρατσισμος, προέρχεται οπωσδηποτε μονον απο θρησκευομενους.
Η ειμαστε ανωτερα οντα και αρα εκτος συγκρισεων.
Εμεις οι υπολοιποι, στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Εκεινοι.... και οι υπολοιποι (εμεις).
Χμμμ, δεν μοιαζει ρατσιστικο αυτο ?
Ερωτηση κανω.
Κι αλλη ερωτηση,
εσεις ποιοι ειστε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 25-02-12 στις 12:23. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:35, 25-02-12:

Δεν μοιαζει ομως λιγο ρατσιστικό το "εκεινοι" και το (εμεις οι) "υπόλοιποι"?
Ερωτηση κανω.
Η ο ρατσισμος, προέρχεται οπωσδηποτε μονον απο θρησκευομενους.
Η ειμαστε ανωτερα οντα και αρα εκτος συγκρισεων.
Εμεις οι υπολοιποι, στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Αν και, μπορεί να υπάρχει επιχειρηματολογία περί ανωτερότητας, δεν πιστεύω ότι έχει θέση σ' αυτό το θέμα...

Και όχι, δεν είναι ρατσιστικό το "εκείνοι" και το "εμείς", όχι όταν γίνεται μεταξύ ατόμων που τους χαρακτηρίζει μια ιδιότητα... Μην προσπαθούμε να κάνουμε κάθε μα κάθε έκφραση ρατσιστική, διότι στο τέλος δεν θα μπορούμε να συζητήσουμε...

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 12:15, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Μην προσπαθούμε να κάνουμε κάθε μα κάθε έκφραση ρατσιστική, διότι στο τέλος δεν θα μπορούμε να συζητήσουμε...
Δυστυχώς,
ο κόσμος για κάποιους χωρίζεται σε φασίστες-ξεφασίστες ή σε ρατσιστές-ξερατσιστές.
Χωρίς να συνειδητοποιούν το πόσο ετεροπροσδιορίζονται, με αυτόν τον διαχωρισμό.

Παράθεση

4_pορδ3ς_Δρ0μ0ς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη 4_pορδ3ς_Δρ0μ0ς
Ο 4_pορδ3ς_Δρ0μ0ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O 4_pορδ3ς_Δρ0μ0ς έγραψε στις 12:47, 25-02-12:

ο κόσμος για κάποιους χωρίζεται σε φασίστες-ξεφασίστες ή σε ρατσιστές-ξερατσιστές.
Πολλοί ειδικοί του κρασιού, πάντως, δοκιμάζουν ένα όνομα και εξυμνούν τη γεύση του.
Έπειτα τους δίνουν το ίδιο κρασί από άλλη συσκευασία και ξινίζουν (ή και το αντίστροφο.)

Φαντάζεστε να γινόταν το ίδιο και στην έκφραση άποψης για το ποιος είναι ρατσιστής?

Θα ήταν σίγουρα διασκεδαστικό.

Σαφώς, αυτό έχει γίνει στο στέκι κι απ' την ανάποδη.
Κάποιου του δώσανε ξύδι με ετικέτα κρασιού βουργουνδίας,
και το 'πιε μονοκοπανιά ζητώντας και δεύτερο μπουκάλι.
Όταν, δε, του είπανε πως πρόκειται για ξύδι, ήταν τόσος ο εγωισμός του
που πρότεινε να σταματήσουμε να πίνουμε κρασί και να καταναλώνουμε το ξύδι του.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:49, 25-02-12:

Λοιπόν, όχι και τόσο σχετικό με το θέμα, αλλά και πάλι όχι και τόσο άσχετο: Πριν από λίγη ώρα, περίπου στις 11:00, ενώ κοιμόμουν σαν το ζώο, ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι του σπιτιού μου. Εγώ κάνω τον άσχετο και γυρνάω από την άλλη πλευρά. Το κουδούνι ξαναχτυπά και μάλιστα επίμονα. Σηκώνεται η Ίσι, κοιτάζει από το ματάκι κι έρχεται έντρομη: "Ξύπνα, ξύπνα, είναι δύο κύριοι κουστουμαρισμένοι απ' έξω, σήκω να δεις τι θέλουν και δεν φεύγουν", μου κάνει. Για μια στιγμή πέρασε απ' το μυαλό μου ότι ο Παπαδήμιος άρχισε να στέλνει ιδιώτες να εισπράττουν τα χρέη προς την εφορία και καθότι εγώ δεν έχω πληρώσει το χαράτσι, μ' έπιασε τρέμουλο.

Σηκώνομαι, κοιτάζω κι εγώ και βλέπω δύο MIB (άντρες με τα μαύρα), τον έναν μεγαλύτερης ηλικίας και τον άλλο νεότερο να περιμένουν κρατώντας κάτι χαρτιά. "Ωχ, οι agents Smith μας την έπεσαν" είπα μέσα μου, αλλά το γνωστό απαράμιλλο θάρρος του Χάους, που προς στιγμήν είχε πάει στην κωλότσεπη, ανασυντάχθηκε γρήγορα κι έτσι άνοιξα την πόρτα έτοιμος για τα χειρότερα. Ο γέρος χαμογέλασε γλυκερά και μου είπε: "Αγαπητέ μου κύριε (μ' έβρισαν πρωί πρωί, αλλά ως μακρόθυμος κι ευγενής που είμαι το αντιπαρέρχομαι) θα θέλαμε να συζητήσουμε μαζί σας, κάτι που συζητάμε εδώ με τους γείτονές σας..." Αμέσως κατάλαβα τι παίζει κι απάντησα ανακουφισμένος και με τα μάτια μισάνοιχτα (έχων βαθιά μεσάνυχτα): "Αααα μάλιστα, το Ξύπνα!!". Στα μάτια του νεότερου εμφανίστηκε μια σπίθα ελπίδας, αφού τους αναγνώρισα το σαΐνι, πολύ περισσότερο όταν άκουσε το πρώτο μισό της επόμενης ατάκας μου: "Μάλιστα, πρόκειται για ευτυχή συγκυρία κύριοι... Συγχαρητήρια, μόλις με ξυπνήσατε" τους έκανα, κι έκλεισα την πόρτα, αφού πρώτα πρόλαβα να δω το χαμόγελο του νέου να παγώνει...

Πέστε μου τώρα εσείς. Υπήρξα ρατσιστής προς τους Μάρτυρες του Ιεχωβά; Σκεφτείτε τι θα έκαναν εκείνοι εάν έμπαιναν στο σπίτι κι έβλεπαν στους τοίχους κρεμασμένες τις κάρτες Ταρώ του Άλιστερ Κρόουλυ. Θα ήταν εκείνοι ρατσιστές απέναντί μου;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:50, 25-02-12:

Εν προκειμένω, θα έλεγα πως όχι... Διότι ήρθανε σ' εσένα με διάθεση προσυλητισμού... Αλλά γενικώς, αρχίζω να πιστεύω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλοι εκφράζουμε κάποιου είδους ρατσισμό. Η διαφορά είναι πόσο και πως το κάνουμε και αν είναι κάτι που πάει να ορίσει την ύπαρξη μας...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους