Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,954 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,815 μηνύματα σε 95,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 642 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 478)
Ναι
303
63,39%
Όχι
117
24,48%
Με αφήνει αδιάφορο/η
58
12,13%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:43, 10-08-05:

Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?

Προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων καθως πιστεύω ότι εφόσον κι αυτοί ερωτεύονται εξίσου δυνατά και αληθινά με τους ετροφυλόφιλους είναι άδικο να μένουν οι περισσότεροι μόνοι στη ζωή, ή να μην έχουν πχ το στοιχειώδες δικαίωμα να δουν το σύντροφο τους αν είναι σε επείγουσα κατάσταση στο νοσοκομείο καθως τίποτα δεν αποδεικνύει τη σχέση αυτή. Επίσης είναι και το θέμα της κληρονομιάς: γιατί να την πάρει ο κάθε άσχετος και όχι ο σύντροφος τους?
Όσον αφορά το θέμα των παιδιών δεν είμαι αρνητική στην ιδέα αλλά φοβάμαι τις επιπτώσεις στην ψυχοσύνθεση του παιδιού. Πάντως είχα διαβάσει ότι σύμφωνα με μελέτες ψυχολόγων τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς αποδείχτηκαν εντελώς φυσιολογικά και ισορροπημένα. Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο τότε είμαι απόλυτα υπέρ και σε αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:05, 10-08-05:

Όσο αφορά τον γάμο είμαι υπερ σαν ιδέα αλλά φοβάμαι ότι θα έχει αρνητικά αυτό.
πιστεύω ότι είναι παρά πολύ λίγοι αυτοί που έχουν δεχτεί την ομοφυλοφιλία και έτσι αν κάποιο ζευγάρι ομοφυλοφίλων παντρευτεί τότε γίνεται κατά κάποιον τρόπο σημαδεμένο και αυτό μόνο αρνητικά έχει.
Όσο για την υιοθεσία θα είμαι υπερ, το παιδί χρειάζεται απλά συναισθήματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 16-07-10 στις 19:35. Αιτία: Τυπογραφικό
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 02:11, 10-08-05:

Στο να γίνοντε οι γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων συμφωνώ για τους ίδιους λόγους. Αλλά όσον αφορά την υοθέτηση παιδιών απο ζευγάρια ομοφυλόφιλων... είμαι κατά, καθώς μπορεί απο τη μια να κάτι τέτοιο όπως είπες να επιρεάσει τη ψυχοσύνθεση του παιδιού, [καθώς θεωρώ απαραίτητη τη παρουσία μιας μητέρας και ενώς πατέρα περισσότερο αποι κάτι ενδιάμεσο ή και όμοιο], αλλά προς το παρών επειδή η ελληνική κοινωνία ΔΕΝ είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο [εδώ καλά καλά δεν έχουν αποδεχτεί τους ομοφυλόφιλους... μιλάμε για υιοθετήσεις? ], το παιδί αργότερα, συνηδιτοποιώντας ότι οι θετοι γονείς του είναι ομοφυλόφιλοι να επιρεαστεί απο τους γύρω του και κάτι τέτοιο να έχει αρνητικές επιδράσεις στη ψυχολογία του. Ίσως αν η ελληνική κοινωνία ήταν έτοιμη, να ήμουν υπέρ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων δεν είναι ικανό να αναθρέψει σωστά ένα παιδί [αντίθετα, θα μπορούσε να το αναθρέψει και καλύτερα απο τα περισσότερα straight ζευγάρια]...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 07:25, 10-08-05:

συμφωνω απλυτα, ειναι κριμα ενω ενα ζευγαρι εχει αποφασισει να μενει μαζι να ειναι για ολη του την ζωη στιγματισμενο, παραληλα ειναι λαθος να μη μπορουν να εχουν κοινη ιδιοκτησια, δικαιωμα ο ενας στην περιουσια του αλλου κτλ.

Το θεμα της υιοθεσιας ειναι πολυπλοκο, καταρχην πιστευω οτι η ελληνικη κοινωνια πρεπει αυτα τα βηματα να τα κανει ενα ενα, πρωτα θα μαθουμε να θεωρουμε το ομοφυλοφιλικο ζευγαρι στην γειτονια νορμαλ και μετα θα μαθουμε στο παιδι μας να μη κοροιδευει στο σχολειο το παιδι τους. Αλλα ας εκανε το κρατος το πρωτο βημα και ας επετρεπε τον γαμο σε πρωτο επιπεδο

Δουλευω χρονια με τους Ολλανδους και εχω αρκετους φιλους, πρεπει να ξερετε οτι ειναι πολυ ανοιχτομυαλος λαος σε ολα του, ειναι ο μονος λαος που δεν εχει προβλημα με κανεναν αλλο λαο στο ξενοδοχειο και γενικως ειναι ανετοι, ηρεμοι κτλ. Τους Ισπανους που προσφατα αλλαξαν την νομοθεσια τους δεν τους γνωριζω καθολου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:12, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
συμφωνω απλυτα, ειναι κριμα ενω ενα ζευγαρι εχει αποφασισει να μενει μαζι να ειναι για ολη του την ζωη στιγματισμενο, παραληλα ειναι λαθος να μη μπορουν να εχουν κοινη ιδιοκτησια, δικαιωμα ο ενας στην περιουσια του αλλου κτλ.
Όπως είπες πριν για να δέχτουν αυτό οι Έλληνες ή γενικά μια κοινωνία πρέπει αλλάξουν πολλά...
Αλλα ας εκανε το κρατος το πρωτο βημα και ας επετρεπε τον γαμο σε πρωτο επιπεδο
Δεν νομίζω να τολμά, μην ξεχνάς τον αθάνατη εκκλησία , αλλά καλλίτερα να μην σχολίασουμε περισσότερο αυτό γιατι μας βλέπω off-topic

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 08:50, 10-08-05:

Υπέρ,υπέρ,υπέρ για τους λόγους που ανέφεραν όλοι οι προηγούμενοι.Δυστυχώς όταν και αν ψηφισθεί τέτοιος νόμος θα ξαναζήσουμε εικόνες φανατισμένων χριστιανών και ηθικολόγων να διαδηλώνουν και να διαμαρτύρονται έξω απο την Βουλή(η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο).

Όσο για την υιοθεσία ειλικρινά δεν ξέρω,είναι σωστό να υπάρχουν τα πρότυπα θηλυκού και αρσενικού σε μια οικογένεια όμως υπάρχουν αρκετές μονογοικές οικογένειες όπου τα παιδιά ενώ στερούνται της πατρικής ή μητρικής φιγούρας μεγαλώνουν μια χαρά.Εξάλλου δυο γονείς (οποιουδήποτε φύλου)αγαπημένοι είναι η καλύτερη οικογένεια.Βέβαια υπάρχει και το θέμα του κοινωνικού περίγυρου και η κλειστοφοβική ελληνική κοινωνία που δύσκολα θα δεχτεί κάτι τέτοιο.Και εδώ κολλάει το περίφημο:"Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά".

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kotetsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kotetsi
Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Industrial designer . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O kotetsi έγραψε στις 09:04, 10-08-05:

Δε συμφωνώ με το να επιτραπούν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων, πόσο μάλλον αυτοί να υιοθετούν παιδιά, στα οποία ελλοχεύει ο κίνδυνος της διατάραξης της ψυχοσύνθεσής τους και κατ' επέκτασιν της μετέπειτα πορείας τους στο σεξουαλικό τομέα. Ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, καλώς ή κακώς, έχουν ως κύρια πρότυπα τους γονείς τους, συνεπώς βλέποντας δύο άτομα του ιδίου φύλου να είναι μαζί σαν οικογένεια πιστεύουν ότι αυτό είναι το φυσικό και το πιθανότερο είναι να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο εξαιτίας των προτύπων τους.

Τώρα, όσον αφορά μόνο την περίπτωση του γάμου, είναι πολλά τα θέματα που πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν. Μερικά από τα πιο "διασκεδαστικά" είναι τα εξής:

- Ο παπάς θα αλλάξει το στίχο "Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα" ή θα τον αφήσει ως έχει?
- Θα αλλάξει κανείς/καμία το επώνυμό του/της μετά το γάμο με το επώνυμο του/της συζύγου του/της?
- Ποιος/Ποια θα φορέσει το νυφικό και ποιος/ποια το γαμπριάτικο κοστούμι?

Ας είμαστε ρεαλιστές. Η Ελλάδα λόγω της ανατολίτικης νοοτροπίας της δεν είναι ακόμη έτοιμη (και δε νομίζω να είναι στο άμεσο μέλλον) να δεχθεί άλλη μια ανωμαλία (προσοχή: τη λέξη τη χρησιμοποιώ με την πρώτη σημασία της, δηλαδή το ότι κάτι δεν είναι ομαλό κι όχι όπως συνηθίζεται να ακούγεται, δηλαδή με κακή έννοια). Θα μου πείτε βεβαίως "Γιατί, τα άλλα πράγματα κυλάνε ομαλά?" και δίκιο θα έχετε. Δεν ξέρω... ίσως απλά να είμαστε βολεμένοι με τις υπάρχουσες καταστάσεις.

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:20, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από kotetsi
Δε συμφωνώ με το να επιτραπούν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων, πόσο μάλλον αυτοί να υιοθετούν παιδιά, στα οποία ελλοχεύει ο κίνδυνος της διατάραξης της ψυχοσύνθεσής τους και κατ' επέκτασιν της μετέπειτα πορείας τους στο σεξουαλικό τομέα. Ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, καλώς ή κακώς, έχουν ως κύρια πρότυπα τους γονείς τους, συνεπώς βλέποντας δύο άτομα του ιδίου φύλου να είναι μαζί σαν οικογένεια πιστεύουν ότι αυτό είναι το φυσικό και το πιθανότερο είναι να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο εξαιτίας των προτύπων τους.
Σύμφωνα με την προαναφερθείσα μελέτη που είχα διαβάσει, κάτι τέτοιο δεν διαπιστώθηκε να συμβαίνει σε μεγαλύτερο ποσοστό απ'οτι σήμερα που τα παιδιά προέχρονται απο ετεροφυλα ζευγάρια. Άλλωστε σύφωνα με αυτή τη λογική, τα παιδιά χωρισμένων γονιών θα έχουν αποτυχημένους γάμους, τα παιδιά ανύπαντρων μητέρων δεν θα παντρευτούν ποτέ κλπ. Όπως καταλαβαίνεις δεν στέκει και πολύ.

Τώρα, όσον αφορά μόνο την περίπτωση του γάμου, είναι πολλά τα θέματα που πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν. Μερικά από τα πιο "διασκεδαστικά" είναι τα εξής:

- Ο παπάς θα αλλάξει το στίχο "Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα" ή θα τον αφήσει ως έχει?
Απο πότε θεωρείται γάμος μόνο ο θρησκευτικός? Άσε που ακόμα κ έτσι να το πάρουμε δηλαδή σήμερα τα όσα ψέλνει ο παπάς ισχύουν? Πχ το ότι λέει κάπου περί παρθένας ισχύει νομίζεις στις περισσότερες περιπτώσεις?

- Θα αλλάξει κανείς/καμία το επώνυμό του/της μετά το γάμο με το επώνυμο του/της συζύγου του/της?
Πληροφοριακά απο το 1983 και μετά η γυναίκα δεν παίρνει πλέον το επίθετο του άντρα της. Όσον αφορά ποιανού επίθετο θα πάρει το παιδί, ε ας πάρει και τα 2 αν δεν μπορούν να αποφασίσουν! Κι εγώ που έχω ετερόφυλους γονείς 2 επίθετα έχω (ναι, επίσημα, το γράφει και η ταυτότητα μου)

Προφανώς θα φορέσουν και οι 2 κοστούμι...δεν καταλαβαίνω που είναι το κόλλημα
Άσε που εδώ θα ξαναθέσω το ερώτημα: Απο πότε θεωρείται γάμος μόνο ο θρησκευτικός?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:21, 10-08-05:

Το παιδί γιατι σωνει και καλά το παιδί απο τους γονείς του πρέπει να αντιγράψει το φύλο που προτίμησαν και όχι π.χ. ότι για την αγάπη έκαναν τα πάντα;
Επίσης γιατι οι ομοφυλοφιλοί να στερούνται το δικαίωμα που έχουμε εμείς να πηγαίνουν στο παρκό κρατώντας στο χέρι τον συντροφό τους και το παιδί τους (έστω και υιοθετιμένο)
Εγώ πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα με εμας σε ότι αφορά την αγάπη. Δλδ γιατι π.χ. εγώ να μπορώ να βγώ εξώ πιασμένος αγκαλία την σύντροφο μου εννοώ κάποιος ομοφυλόφιλος να μην μπορει να κάνει κάτι παρόμοιο με τον σύντροφο του. Είναι αρκετά άδικο.
Αν και ξέρω ότι είναι άδικο, οφείλω να ομολογήσω ότι ούτε και εγώ δεν θα μπορούσα να δεχτώ κάτι τέτοιο και ας ξέρω ότι κάνω λάθος. Όμως δεν πρέπει να φροντίσουμε κάποτε να σταματήσει αυτό; όλοι έχουμε μια θέση στο δικαίωμα να αγαπήσουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 16-07-10 στις 19:37. Αιτία: Τυπογραφικό
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 09:31, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το παιδί γιατι σωνει και καλά το παιδί απο τους γονείς του πρέπει να αντιγράψει το φύλο που προτίμησαν και όχι π.χ. ότι για την αγάπη έκαναν τα πάντα;
Γιατί αυτό περνάει υποσυνείδητα στο μυαλό του παιδιού τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Βλέποντας δυο γονείς του ίδιου φύλου απο τα βρεφικά του χρόνια, θα περάσει υποσυνείδητα (και συνεπώς χωρίς νοητική επεξεργασία) στο μυαλό του ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Το γεγονός ότι "για την αγάπη έκαναν τα πάντα" θα το σκεφτεί πολύ αργότερα στη ζωή του, όταν η σεξουαλική προδιάθεση θα έχει διαμορφωθεί ήδη.
Εννοείται ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν ξέρω κατά πόσο στηρίζεται από επιστημονικές/ψυχολογικές μελέτες.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:41, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Γιατί αυτό περνάει υποσυνείδητα στο μυαλό του παιδιού τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Βλέποντας δυο γονείς του ίδιου φύλου απο τα βρεφικά του χρόνια, θα περάσει υποσυνείδητα (και συνεπώς χωρίς νοητική επεξεργασία) στο μυαλό του ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Το γεγονός ότι "για την αγάπη έκαναν τα πάντα" θα το σκεφτεί πολύ αργότερα στη ζωή του, όταν η σεξουαλική προδιάθεση θα έχει διαμορφωθεί ήδη.
Εννοείται ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν ξέρω κατά πόσο στηρίζεται από επιστημονικές/ψυχολογικές μελέτες.
Βασικά έτσι και δεν δώ κάποια επίσημη μελέτη για την υιοθεσία σεομοφυλοφίλων θα είμαι κατά

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:47, 10-08-05:

Ακόμα και να έχει προδιάθεση το παιδί να γίνει ομοφυλόφιλο, γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό?

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:50, 10-08-05:

Ας είμαστε ρεαλιστές. Η Ελλάδα λόγω της ανατολίτικης νοοτροπίας της δεν είναι ακόμη έτοιμη (και δε νομίζω να είναι στο άμεσο μέλλον) να δεχθεί άλλη μια ανωμαλία (προσοχή: τη λέξη τη χρησιμοποιώ με την πρώτη σημασία της, δηλαδή το ότι κάτι δεν είναι ομαλό κι όχι όπως συνηθίζεται να ακούγεται, δηλαδή με κακή έννοια). Θα μου πείτε βεβαίως "Γιατί, τα άλλα πράγματα κυλάνε ομαλά?" και δίκιο θα έχετε. Δεν ξέρω... ίσως απλά να είμαστε βολεμένοι με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Η σεξουαλικότητα υπάρχει στα γονίδια και δεν είναι επίκτητη,το παιδί δεν θα θεωρήσει ταμπού την σχέση μεταξύ των ομοφυλλοφίλων αλλά δεν σημαίνει πως θα την ακολουθήσει.Με αυτή την λογική δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν κι ομοφυλλόφιλοι αφού θα είχαν ως πρότυπα τους ετεροφυλλόφιλους γονείς τους.
Μιλάμε φυσικά και μόνο για πολιτικό γάμο.Α!Και η διατήρηση του πατρικού επιθέτου μετά το γάμο είναι πλέον υποχρεωτική.
Έχεις δίκιο ότι είμαστε βολεμένοι με τις υπάρχουσες καταστάσεις,είναι ωραίο και βολικότατο να θέτουμε ταμπέλες για να φαινόμαστε εμείς νορμάλ.Το δύσκολο είναι να δεχτείς την διαφορετικότητα μέσα στο σύνολο.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 10:13, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ακόμα και να έχει προδιάθεση το παιδί να γίνει ομοφυλόφιλο, γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό?
Από μόνο του δεν είναι τραγικό, αλλά οι προκαταλήψεις και ο κοινωνικός ρατσισμός που θα υποστεί το παιδί, "τραγικοποιούν" το γεγονός.
Π.χ. ακόμα και κάποιος γονιός να μην έχει κανένα προσωπικό πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία του παιδιού του, σίγουρα θα στεναχωρηθεί πολύ βλέποντας τις αντιδράσεις του περιβάλλοντός του απέναντι στο παιδί του.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:18, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Από μόνο του δεν είναι τραγικό, αλλά οι προκαταλήψεις και ο κοινωνικός ρατσισμός που θα υποστεί το παιδί, "τραγικοποιούν" το γεγονός.
Π.χ. ακόμα και κάποιος γονιός να μην έχει κανένα προσωπικό πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία του παιδιού του, σίγουρα θα στεναχωρηθεί πολύ βλέποντας τις αντιδράσεις του περιβάλλοντός του απέναντι στο παιδί του.
Μα σε μια κοινωνία που θα επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων και η υιοθέτηση παιδιού απο αυτούς, πιστευεις ότι όντως θα υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις?

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 10:20, 10-08-05:

Μα σε μια κοινωνία που θα επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων και η υιοθέτηση παιδιού απο αυτούς, πιστευεις ότι όντως θα υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις?
Όχι βέβαια.
Εγώ ενοούσα τη σημερινή κοινωνία, μάλλον μπερδευτήκαμε...

Που βέβαια, αν το καλοσκεφτείς, και στη σημερινή κοινωνία "επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων και η υιοθέτηση παιδιού απο αυτούς" (θεωρητικά τουλάχιστον) και παρ' όλ' αυτά υπάρχει ο gay-τιμωρός Κούγιας που κραδαίνει τη σπάθα της αρετής πάνω απ' τα κεφάλια τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη O'Zorgnax : 10-08-05 στις 10:22.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:23, 10-08-05:

Όντως μπερδευτήκαμε, γιατί εγώ δεν εννοούσα αν είναι γενικά τραγικό να είναι κανεις ομοφυλόφιλος αλλά το να έχει προδιάθση ένα (θετό) παιδί ομοφυλόφιλου ζευγαριού να γίνει ομοφυλόφιλο, κάτι που προυποθέτει μια κοινωνία που η υιοθέτηση παιδιού απο ομοφυλόφιλο ζευγάρι είναι νόμιμη.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:47, 10-08-05:

Υπερ για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν!
Βέβαια νομίζω ότι εφικτό θα είναι μόνο σε επίπεδο πολιτικού γάμου....
Αλλά έχετε σκεφτεί πόσο δύσκολο είναι με τα υπάρχοντα δεδομένα;Πέρα του νομοθετικού πλαισίου που πρέπει να αλλάξει - αυτό είναι το λιγότερο- πρέπει και η ίδια η κοινωνία να αλλάξει....Ο διαχωρισμός εκκλησίας- κράτους επιβάλλεται καθώς και ο επαναπροσδιορισμός το τι είναι ηθικό και τι όχι!Όλα αυτά τα προβλήματα ξεκινάνε από το θέμα παιδείας με την ευρύτερη έννοια!
Όσο για την υιοθεσία δεν μπορώ να μιλήσω εφ' όσον δεν υπάρχουν έρευνες για το πως επιδρά μια τέτοια οικογένεια στα παιδιά...Επίσης οι μονογονικές οικογένειες έχουν ένα ξεκαθαρισμένο πρότυπο για το παιδί και ένα άλλο απουσιάζει ενώ η παρουσία ενός παππού ή ενός θείου, το καλύπτει ως ένα σημείο...Στις ομοφυλοφολικές σχέσεις δεν υπάρχει ξεκάθαρο κανένα πρότυπο...αυτά τα δύο πλέκονται και ένα μικρό παιδί δεν μπορεί να το ξεκαθαρίσει!Το παιδί θεωρεί λογικό αυτό που βλέπει και παράλογο μια άλλη οικογένεια ετερόφυλλων....Για να καταλάβει τι γίνεται πρέπει να ωριμάσει αρκετά...Επιπλεόν φανταστείται ένα παιδί από ομοφυλόφιλους γονείς να αισθάνεται έλξη για το αντίθετο φύλο...γίνεται διαφορετικό από τους γονείς του...Είναι όπως ένα παιδί ετερόφυλων γίνεται ομοφυλόφυλο...επέρχεται πάλη στα πιστεύω του!Οπότε εδώ δεν μπορώ να απαντίσω με ένα ναι ή ένα όχι....
Τέλος....ας μην ξεχνάμε πόσο δύσκολο είναι να υιοθετήσει ένα "κανονικό" ζευγάρι ένα μωράκι...ας αρχίσουμε την αλλαγή του τρόπου υιοθεσίας για να μπορέσουν ίσως κάποτε οι ομοφυλόφυλοι να υιοθετήσουν και αυτοί το μωράκι τους...

@Exposed:Ζώντας Θεσσαλονίκη και Αθήνα έχω δει πάμπολες φορές ομοφυλόφιλους να κρατιούνται χέρι-χέρι ή να φιλιούνται...Άλλωστε έχω πάει σε gay bar στη Θεσσαλονίκη γιατί ένας φίλος μου μου το είχε ζήτήσει...Και ναι, είχα κατακτήσεις κι εκεί (είμαι λίγο ψώνιο ε; )

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:17, 10-08-05:

Καλά το οτι η Ελλάδα δεν είναι χώρα που θα το δεχτεί νομίζω το ξέρουμε γιατί οι περισσότεροι είναι στενόμυαλοι
Δεν θα με πείραζε να νομιμοποιηθεί,γιατί άνθρωποι δεν είναι και αυτοί??
Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο υπέρ στο να υιοθετήσουν κάποιο παιδάκι γιατί πιστεύω θα νιώθει άσχημα όαταν οι γονείς του είναι του ίδιου φύλου και αυτό για το πείραγμα και τα κουτσομπολιά στα σχολεία.

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα που έχετε γράψει γιάυτό αν είναι άσχετο απο την συζήτηση μην με παρεξηγήσετε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:22, 10-08-05:

Αυτό κουνελάκι νομίζω ότι θα γίνεται μόνο στην αρχή, δηλαδή τα πρώτα χρόνια. Μετά η κοινωνία θα το συνηθίσει και ούτε τα ζευγάρια θα είναι δακτυλοδεικτούμενα, ούτε τα παιδάκια τους...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:24, 10-08-05:

Αυτό κουνελάκι νομίζω ότι θα γίνεται μόνο στην αρχή, δηλαδή τα πρώτα χρόνια. Μετά η κοινωνία θα το συνηθίσει και ούτε τα ζευγάρια θα είναι δακτυλοδεικτούμενα, ούτε τα παιδάκια τους...
Αυτό είναι σίγουρο αλλά το θέμα είναι πως θα περάσουν αρκετά χρόνια και μέχρι τότε τί γίνεται???

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:26, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Καλά το οτι η Ελλάδα δεν είναι χώρα που θα το δεχτεί νομίζω το ξέρουμε γιατί οι περισσότεροι είναι στενόμυαλοι
Δεν θα με πείραζε να νομιμοποιηθεί,γιατί άνθρωποι δεν είναι και αυτοί??
Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο υπέρ στο να υιοθετήσουν κάποιο παιδάκι γιατί πιστεύω θα νιώθει άσχημα όαταν οι γονείς του είναι του ίδιου φύλου και αυτό για το πείραγμα και τα κουτσομπολιά στα σχολεία.

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα που έχετε γράψει γιάυτό αν είναι άσχετο απο την συζήτηση μην με παρεξηγήσετε
Ναι οκ, αλλά πρέπει να είναι σημαδεμένος γιάτι οι γονείς δεν έμαθαν στα παιδιά τους ότι το διαφορετικό δεν είναι και πάντα άστειο, αρνητικό κτλ κτλ ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:30, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Αυτό είναι σίγουρο αλλά το θέμα είναι πως θα περάσουν αρκετά χρόνια και μέχρι τότε τί γίνεται???
Αυτός όμως δεν είναι λόγος για να μην προχωράμε μπροστά και με δικαιολογία αυτό να δεχόμαστε την καταπίεση των συνανθρώπων μας εφησυχάζοντας ότι "είναι για το καλό τους".

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:14, 10-08-05:

Δεν το εθεσα σαν λόγο αυτο Μισέλ πάνω στην συζήτηση απλά το είπα όχι όμως σαν λόγο για να μην γίνει εγώ είμαι υπερ το είπα και πριν.

Exposed συμφωνώ μαζί σου απόλυτα εδώ γονείς δεν μαθαίνουν στα παιδιά τους ακόμα να μηνκοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια με γυαλιά ή σιδεράκια, σκέψου με γονείς ομοφυλόφιλους. Αν οι ίδιοι οι γονείς το κατακρίνουν πώς το παιδί θα πράξει διαφορετικά?? και κάτι τέτοια πίστεψε με με εξοργίζουν.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 374 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 00:33, 22-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Πέρα του νομοθετικού πλαισίου που πρέπει να αλλάξει
Βασικά δε χρειάζεται να αλλάξει. Πουθενά δε λέει ότι ο γάμος πρέπει να γίνεται μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου. Είναι που ο νομοθέτης το... θεωρούσε προφανές!

Υπέρ γενικώς. Και μόνο που το συζητάμε μου φαίνεται περίεργο - δηλαδή γιατί κάποιος να είναι κατά;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:47, 22-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Βασικά δε χρειάζεται να αλλάξει. Πουθενά δε λέει ότι ο γάμος πρέπει να γίνεται μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου. Είναι που ο νομοθέτης το... θεωρούσε προφανές!

Υπέρ γενικώς. Και μόνο που το συζητάμε μου φαίνεται περίεργο - δηλαδή γιατί κάποιος να είναι κατά;
Συμφωνώ 100%. Παραδόξως όμως υπάρχουν πολλά άτομα που είναι κατά...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:52, 22-08-05:

Αν το ζευγάρι ομοφυλοφίλων θέλει την επίσημη αναγνώριση του κράτους κανένα προβλημα. Ας παντρευτούν με πολιτικό γάμο. Θεωρώ ότι είναι λάθος όμως να διεκδηκήσουν να πάντρευτούνε με χριστιανικό γάμο είναι λίγο άσχημο σαν εικόνα. Φανταστείτε τον πρώτο ομοφυλόφιλο που θα εμφανιστεί με νυφικό στην εκκλησία, οι υπόλοιπες νύφες τι χρωστάνε να τους γίνει τέτοιο σπάσιμο ?Επίσης για εμένα θα πρέπει να μήν επιτρέπεται σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια να υιοθετούν αργότερα ένα παιδί. Το παιδί που θα μεγαλώσει δεν φταίει σε τίποτα να έχει προβλήματα στην καθημερινότητα του

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 10:55, 22-08-05:

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι.Είμαι σαφέστατα κατά της υιοθέτησης παιδιών από αυτούς όμως!Πως να το κάνουμε,το παιδι χρειάζεται και το μητρικό και το πατρικό στοιχείο.Επίσης θα ήθελα να πω και κάτι άλλο επειδή βλέπω πολλούς να γκρινιάζουν για το πόσο "στενόμυαλοι" είναι οι Ελληνες.Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά!Στις ισλαμικές χώρες θα τους λιθοβολούσαν μέχρι θανάτου!Μην τα ισοπεδώνετε όλα!Και ακόμα θα ήθελα να ήξερα πόσοι από εσάς θα ήσασταν αλήθεια τόσο "ανοιχτόμυαλοι" αν το παιδί σας ήταν ομοφυλόφιλο γιατί έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια λέμε!!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 374 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 11:28, 22-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Φανταστείτε τον πρώτο ομοφυλόφιλο που θα εμφανιστεί με νυφικό στην εκκλησία, οι υπόλοιπες νύφες τι χρωστάνε να τους γίνει τέτοιο σπάσιμο ?
Αααααααααυτός είναι σοβαρός λόγος!

Πάντως, παρόλο που τα επιχειρήματα του Γιάννη τα θεωρώ κουφά, συμφωνώ με την άποψή του. Ο θρησκευτικός γάμος προορίζεται αποκλειστικά για ένωση ανάμεσα σε άτομα διαφορετικού φύλου. Είναι κομμάτι της χριστιανικής θρησκείας, και καλώς ή κακώς δε μπορείς να απαιτείς από τον άλλο να αλλάξει τη θρησκεία του, όσα παράλογα κι αν έχει αυτή.

Άντε να δούμε πότε θα γίνει υποχρεωτικός ο πολιτικός γάμος για να αρχίσουμε να εκσυγχρονιζόμαστε και στο Ελλάντα...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:55, 22-08-05:

Αααααααααυτός είναι σοβαρός λόγος!

Πάντως, παρόλο που τα επιχειρήματα του Γιάννη τα θεωρώ κουφά, συμφωνώ με την άποψή του. Ο θρησκευτικός γάμος προορίζεται αποκλειστικά για ένωση ανάμεσα σε άτομα διαφορετικού φύλου. Είναι κομμάτι της χριστιανικής θρησκείας, και καλώς ή κακώς δε μπορείς να απαιτείς από τον άλλο να αλλάξει τη θρησκεία του, όσα παράλογα κι αν έχει αυτή.

Άντε να δούμε πότε θα γίνει υποχρεωτικός ο πολιτικός γάμος για να αρχίσουμε να εκσυγχρονιζόμαστε και στο Ελλάντα...
Μπορεί να τα θεωρείς κουφά, αλλα για σκέψου η νύφη την ημέρα του γάμου σου που βγαίνει πριν απο εσένα να είναι άντρας! Σίγουρα δεν θα σε επιρεάσει καθόλου είμαι σίγουρος. Κάποια πράγματα όταν τα αφήνουμε ελέυθερα χάνουν την ουσία τους. Κοιτάξτε πόσο σημασία δίνουν οι γονείς μας και πόσο εμείς στο όλο θέμα γάμου. Για εμάς είναι τιπικό για εκείνους το "ξεκίνημα" μιας νέας ζωής. Nessa αλήθεια εσένα σαν νύφη δεν θα επιρέαζε καθόλου ένα τέτοιο θέαμα? Δεν θα στην χάλαγε να βλέπεις κάποιον να δοκιμάζει ένα νυφικό σαν το δικό σου και να παντρευτεί με ένα τέτοιο?

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 12:21, 22-08-05:

Βασικά δε νομίζω να φορούσε νυφικό ο άντρας, αλλά ακόμα και αν γινόταν έτσι, δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να με πειράξει.

Άσε που εγώ δεν πρόκειται να κάνω θρησκευτικό γάμο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:30, 22-08-05:

Βασικά δε νομίζω να φορούσε νυφικό ο άντρας, αλλά ακόμα και αν γινόταν έτσι, δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να με πειράξει.

Άσε που εγώ δεν πρόκειται να κάνω θρησκευτικό γάμο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
Όπως σε όλες τι κατηγορίες ανθρώπων έτσι και στους gay υπάρχουν και οι νορμάλ και οι μαλ*** ίσως κάποιος να το έκανε αυτό ίσως βέβαια να είμαι και λάθος. Εμένα θα μου πέρναγε ένα τέτοιο θέαμα απο αδιάφορο μέχρι άσχημο λες να είμαι υπερβολικός?

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 12:46, 22-08-05:

Όχι ρε συ, κι εγώ ας πούμε άμα δω άντρα βαμμένο μου γυρίζουν τα στομάχια ανάποδα (άσε που αυτοί δεν ξέρουν και να βάφονται - ήμαρτον πουλάκι μου, τι είναι το ρουζ και το πασαλείβεις; Αντηλιακό; ). Απλά για τα ρούχα δε δίνω σημασία.

Αλλά όπως και να έχει, δε θεωρώ ότι αυτός είναι σημαντικός λόγος για να τους απαγορέψεις να το κάνουνε. Εντάξει, δε μας χαλάει και τόόόόσο πολύ! Πού να δεις κάτι τρέντηδες...

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:17, 22-08-05:

Και εγώ διαφωνώ με το θρησκευτικό γάμο... πιστεύω πως ο πολιτικός αρκεί, γιατί έτσι πραγματοποιείται ο σκοπός: να αναγνωριστούν απο τη κοινωνία σαν ζευγάρι και έτσι έχει ο καθένας τα δικαιώματα που πρέπει να έχει [περιουσιακά στοιχεία κτλ].
Όχι ρε συ, κι εγώ ας πούμε άμα δω άντρα βαμμένο μου γυρίζουν τα στομάχια ανάποδα (άσε που αυτοί δεν ξέρουν και να βάφονται - ήμαρτον πουλάκι μου, τι είναι το ρουζ και το πασαλείβεις; Αντηλιακό; ). Απλά για τα ρούχα δε δίνω σημασία.
Προσωπικά: μισώ το βάψιμο και τα γυναικεία ρούχα και δε το θεωρώ καθόλου ωραίο! Αλλά αυτό δεν έχει σημασία, άλλοι βάφοντε και φοράνε γυναικεία ρούχα και άλλοι είναι normal στο ντύσιμο τους και γενικά στην εμφάνισή τους.

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 14:05, 22-08-05:

Ναι να νομιμοποιηθούν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:30, 22-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Πως να το κάνουμε,το παιδι χρειάζεται και το μητρικό και το πατρικό στοιχείο.
Δηλαδή αν πχ η μάνα ενός παιδιού πεθάνει στη γέννα τότε με την ίδια λογική, να μην επιτρέψουμε να το μεγαλώσει μόνος του ο πατέρας αλλά να το δώσουμε αλλού γιατι "χρειάζεται και το μητρικό στοιχείο"???

Επίσης θα ήθελα να πω και κάτι άλλο επειδή βλέπω πολλούς να γκρινιάζουν για το πόσο "στενόμυαλοι" είναι οι Ελληνες.Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά!Στις ισλαμικές χώρες θα τους λιθοβολούσαν μέχρι θανάτου!Μην τα ισοπεδώνετε όλα!
Τώρα αυτό πειράζει που δεν κατάλαβα που κολλάει? Δηλαδή επειδη τους κρεμάνε στις ισλαμικές χώρες ή τους λιθοβολούν μέχρι θανάτου εμείς πχ έχουμε την άδεια να τους "λιθοβολούμε" με τα λόγια μας και να θεωρούμαστε και ανοιχτόμυαλοι επειδη "υπάρχουν και χειρότερα"??? Κακα τα ψέματα, αν δεν αρχίσουμε να τους αντιμετωπίζουμε σαν ανθρώπους, ισους 100% με εμάς και όχι σαν τα άλιεν που έρχονται για να σας πάρουν τον αντρισμό σας και να "χαλάσουν την πιάτσα", θα θεωρώ τους έλληνες φοβερά στενόμυαλους είτε σου αρέσει είτε όχι.

Και ακόμα θα ήθελα να ήξερα πόσοι από εσάς θα ήσασταν αλήθεια τόσο "ανοιχτόμυαλοι" αν το παιδί σας ήταν ομοφυλόφιλο γιατί έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια λέμε!!
Προσωπικά, ο μόνος λόγος που θα στεναχωριόμουν αν το παιδί μου γεννιόταν ομοφυλόφιλο είναι το οτι υπάρχουν στενόμυαλοι Έλληνες που υα του κάνουν τη ζωή κόλαση και που δεν θα το αφήσουν να μεγάλώσει ένα παιδάκι λες και προσπαθούν επίτηδες να μείνει όσο πιο μόνος γίνεται στα γεράματα...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:35, 22-08-05:

Ο θρησκευτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων πιστεύω ότι ο πολυ δύσκολα θα γίνει μιας και αυτό έχει να κάνει φιλοσοφία κάποιας "κοινωνικής ομάδας". Προσωπικά δεν ξέρω αν θέλω να γίνει κάτι τέτοιο....

Όσο για το νυφικό, γιατί πρέπει κάποιος να φορέσει απο τους δύο νυφικό; δεν μπορώ να το καταλάβω...Βασικά πιστεύω ότι κανένας δεν θα ήθελε....

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 15:27, 22-08-05:

ο θρησκευτικός γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα (αν και με τις τελευταίες εξελίξεις ίσως θα ήταν φρόνιμο να συμπεράνουμε ότι πλέον η εκκλησία τον ευλογάει ).

όσον αφορά για την υιοθεσία παιδιού, δεν ξέρω, είναι δύσκολο θέμα... δεν είναι ότι δεν θα λάβει την αγάπη που του χρειάζεται το παιδί, αυτό εξάλλου μπορεί να συμβεί και στην περίπτωση που έχει "νορμάλ" γονείς... απλά ίσως να μην είναι φρόνιμο να συμβεί κάτι τέτοιο προς το παρόν, μπορεί να έχει αρνητική επίδραση στο παιδί λαμβάνοντας υπόψιν την υπάρχουσα κατάσταση. όσον αφορά για το παράδειγμα της michelle με τον θάνατο της μητέρας, δε νομίζω πως έχουν ιδιαίτερη σχέση μεταξύ τους.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 17:47, 22-08-05:

Δηλαδή αν πχ η μάνα ενός παιδιού πεθάνει στη γέννα τότε με την ίδια λογική, να μην επιτρέψουμε να το μεγαλώσει μόνος του ο πατέρας αλλά να το δώσουμε αλλού γιατι "χρειάζεται και το μητρικό στοιχείο"???
Αυτό που λες έχει να κάνει με ατύχημα,δεν νομίζω οτι συγκρίνονται.Τουλάχιστον το παιδί σε αυτήν την περίπτωση θα ξέρει ποιος είναι ο μπαμπάς και ποιά ήταν η μαμά!

Τώρα αυτό πειράζει που δεν κατάλαβα που κολλάει? Δηλαδή επειδη τους κρεμάνε στις ισλαμικές χώρες ή τους λιθοβολούν μέχρι θανάτου εμείς πχ έχουμε την άδεια να τους "λιθοβολούμε" με τα λόγια μας και να θεωρούμαστε και ανοιχτόμυαλοι επειδη "υπάρχουν και χειρότερα"??? Κακα τα ψέματα, αν δεν αρχίσουμε να τους αντιμετωπίζουμε σαν ανθρώπους, ισους 100% με εμάς και όχι σαν τα άλιεν που έρχονται για να σας πάρουν τον αντρισμό σας και να "χαλάσουν την πιάτσα", θα θεωρώ τους έλληνες φοβερά στενόμυαλους είτε σου αρέσει είτε όχι.
Δεν νομίζω ότι τους αντιμετωπίζουμε στην πλειοψηφία έτσι.Ίσα ίσα που εγώ όταν ανοίγω την τηλεόραση σήμερα(σπάνια) όλο ομοφυλοφιλους βλέπω,σε πάνελ εκπομπών,σε παράθυρα κτλ.!!Προωθείται κιόλας δηλαδή σαν εικόνα!Εχει καταντησει να είναι trendy στις μέρες μας!!

Προσωπικά, ο μόνος λόγος που θα στεναχωριόμουν αν το παιδί μου γεννιόταν ομοφυλόφιλο είναι το οτι υπάρχουν στενόμυαλοι Έλληνες που υα του κάνουν τη ζωή κόλαση και που δεν θα το αφήσουν να μεγάλώσει ένα παιδάκι λες και προσπαθούν επίτηδες να μείνει όσο πιο μόνος γίνεται στα γεράματα...
Όταν θα σου έφερνε τον γαμπρό στο σπίτι και κλειδωνόταν στην κρεββατοκάμαρα,να δω αν θα έλεγες τα ίδια!Και στο κάτω κάτω,τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή?Να γεμίσει ο κόσμος κραγμένες που ντύνονται γυναικεία και εμείς να σφυρίζουμε κλέφτικα??Γιατί υπάρχουν ομοφυλόφιλοι και ομοφυλόφιλοι ξέρεις!Άλλοι πιο σεμνοί,άλλοι πιο κραγμένοι!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:03, 22-08-05:

Η έλλειψη σεμνότητας είναι απωθητική, τόσο στους γκέι όσο και στους στρέιτ. Υπάρχουν καραγκιόζηδες απ'όλα τα είδη. Αλλά τι θα κάνεις, θα τους σκοτώσεις; Και λίγη ανοχή δε βλάπτει. Κρατάς την άποψή σου, επικρίνεις τις ακραίες συμπεριφορές, αλλά οφείλεις να αναγνωρίσεις στον άλλο το δικαίωμα να εκφράζει τη σεξουαλικότητά του όπως θέλει. Αν παρασυρθείς και φερθείς κι εσύ απρεπώς γίνεσαι ακόμα χειρότερος (δε λέω ότι το κάνεις εσύ, αλλά είναι πολλοί που το κάνουν και πίστεψέ με δείχνουν πολύ πιο κάφροι από τους άλλους).

Γενικά με τις απαγορεύσεις δε νομίζω ότι οδηγούμαστε σε καλά αποτελέσματα, ίσα ίσα που οξύνουμε τις αντιθέσεις. Χρειάζεται πρώτα απ'όλα κατανόηση προς το συνάνθρωπο, ό,τι κι αν είναι αυτός... και ναι, ας πάρει ο γιος μου ή ο γιος της Michelle το γαμπρό του και στην κρεββατοκάμαρά τους ας κάνουν ό,τι θέλουνε! Ποιος έχει το δικαίωμα να σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία δύο ερωτευμένων ανθρώπων; Το ξέρεις ότι οι γκέι ερωτεύονται δυνατότερα και πιο παθιασμένα από τους στρέιτ; Έρευνες με εγκεφαλογραφήματα ερωτευμένων το έχουν αποδείξει!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:13, 22-08-05:

Η έλλειψη σεμνότητας είναι απωθητική, τόσο στους γκέι όσο και στους στρέιτ. Υπάρχουν καραγκιόζηδες απ'όλα τα είδη. Αλλά τι θα κάνεις, θα τους σκοτώσεις; Και λίγη ανοχή δε βλάπτει. Κρατάς την άποψή σου, επικρίνεις τις ακραίες συμπεριφορές, αλλά οφείλεις να αναγνωρίσεις στον άλλο το δικαίωμα να εκφράζει τη σεξουαλικότητά του όπως θέλει. Αν παρασυρθείς και φερθείς κι εσύ απρεπώς γίνεσαι ακόμα χειρότερος (δε λέω ότι το κάνεις εσύ, αλλά είναι πολλοί που το κάνουν και πίστεψέ με δείχνουν πολύ πιο κάφροι από τους άλλους).

Γενικά με τις απαγορεύσεις δε νομίζω ότι οδηγούμαστε σε καλά αποτελέσματα, ίσα ίσα που οξύνουμε τις αντιθέσεις. Χρειάζεται πρώτα απ'όλα κατανόηση προς το συνάνθρωπο, ό,τι κι αν είναι αυτός... και ναι, ας πάρει ο γιος μου ή ο γιος της Michelle το γαμπρό του και στην κρεββατοκάμαρά τους ας κάνουν ό,τι θέλουνε! Ποιος έχει το δικαίωμα να σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία δύο ερωτευμένων ανθρώπων; Το ξέρεις ότι οι γκέι ερωτεύονται δυνατότερα και πιο παθιασμένα από τους στρέιτ; Έρευνες με εγκεφαλογραφήματα ερωτευμένων το έχουν αποδείξει!
Οπως έχω ξαναγράψει(βαριέμαι να το βρίσκω τώρα),δεν έχω πρόβλημα με τον γάμο των ομοφυλοφίλων.Με την υιοθεσία παιδιών από αυτούς είμαι αντίθετος.Ανοιχτό μυαλό δεν σημαίνει ισοπεδωτισμός.Και στο κάτω κάτω ρε παιδιά,είτε σας αρέσει είτε όχι,η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική!Η λέξη φυσιολογική προέρχεται από την λέξη φύση όπως ξέρετε.Η ομοφυλοφιλία αντιτίθεται στην φύση!Εχετε δει ποτέ εσείς ταύρους ή αρκούδους ή κριάρια ομοφυλόφιλα???

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:15, 22-08-05:

NAI!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:16, 22-08-05:

NAI!
Ε,τι να πω,εγώ δεν έχω δει,θα έχω χάσει τις εξελίξεις στον πλανήτη Γη φαίνεται...

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:21, 22-08-05:

Τι να σου κάνω, να ενημερώνεσαι καλύτερα...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:26, 22-08-05:

Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται.....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 18:31, 22-08-05:

Πάνω απο όλα ηρεμία παίδες, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε! Μην κάνετε την συζήτηση πιο έντονη thanks!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:35, 22-08-05:

Προωθείται κιόλας δηλαδή σαν εικόνα!Εχει καταντησει να είναι trendy στις μέρες μας!!
http://www.e-steki.com/forum/showpos...2&postcount=48

Εχετε δει ποτέ εσείς ταύρους ή αρκούδους ή κριάρια ομοφυλόφιλα???
Είναι γνωστό οτι στη φύση υπάρχει ομοφυλοφιλία. Μέχρι και οι 2 γάτες μου (θηλυκες και οι 2) πριν κάτι χρόνια προσπαθούσαν να το κάνουν μεταξύ τους μια φορά!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:36, 22-08-05:

Κάτσε, θα ανοίξω ένα σχετικό thread.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:37, 22-08-05:

Γιάννη έχεις δίκιο,συγνώμη.Παρολαυτά όταν ακουώ μερικά πραάγματα τρελαίνομαι!!Προς πληροφόρηση λοιπόν στα ζώαδεν υπάρχει ομοφυλοφιλία, αλλά ενίοτε η αμφιφυλοφιλία!!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 18:39, 22-08-05:

Ναι, σε σπάνιες περιπτώσεις υπάρχει ομοφυλοφιλία, η εστω αμφιφιλοφιλία, στο ζωικό βασίλειο, κυρίως σε θηλαστικά που ζούν σε αγέλες. Μία θεωρία είναι ότι οι ομοφυλοφιλικές τάσεις είναι ένας εγγενής μηχανισμός για τον έλεγχο ενός πληθυσμού όταν αυξάνεται πολύ αριθμητικά. Μια άλλη ότι υπάρχει για να εισάγει τυχαιότητα και να δίνει ενίοτε την ευκαιρία σε πιό αδύνατα άτομα να τεκνοποιήσουν (κυρίως για αγέλες με ένα κυρίαρχο αρσενικό).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    cfgeorgia, Satan Claus, TombRaiderLover

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους